ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Ούτε τσίχλες, ούτε ψηλά τακούνια πλέον στο Ηρώδειο ...(ευτυχώς)...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 10:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω όλοι συμφωνούν ότι η πολιτιστική κληρονομιά ενός τόπου πρέπει να διατηρείται σε όσο το δυνατόν αξιοπρεπή κατάσταση για ποικίλους λόγους (πολιτιστικούς, ιστορικούς, ηθικούς, αισθητικούς κτλ.)...

Ωστόσο αυτό που διαβάζω στο παρακάτω άρθρο με προβληματίζει για το ποιόν ορισμένων συμπολιτών μας. Η καφρίλα θα μου πείτε υπάρχει σε άτομα όλων των λαών και των εθνών, αλλά όταν αυτή συμβαίνει σε "ευαίσθητους" χώρους ιστορικής και πολιτιστικής σημασίας δεν μπορεί παρά να προκαλέσει αηδία και αγανάκτηση...

http://www.madata.gr/index.php?news=2526

Τακούνια και τσίχλες αποτελούν παρελθόν για το Ηρώδειο

Τακούνια και τσίχλες τέλος αν θέλετε να πάτε στο Ηρώδειο. Πλατφόρμες και παπούτσια, που δεν «πληγώνουν» τα μάρμαρα του Ηρωδείου, θα αναγκαστούν να φορέσουν από φέτος οι κυρίες που θέλουν να απολαύσουν το πρόγραμμα του Ελληνικού Φεστιβάλ.

Το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο (ΚΑΣ) αποφάσισε όχι μόνο να ενεργοποιήσει το συγκεκριμένο όρο παραχώρησης του Ηρωδείου προς το Ελληνικό Φεστιβάλ, αλλά να ζητήσει και την αναφορά του σε εισιτήρια, προγράμματα και φυλλάδια, δίπλα στις οδηγίες προς τους θεατές περί απενεργοποίησης των κινητών, απαγόρευσης κατανάλωσης ποτών και τροφίμων, ηχογράφησης και κινηματογράφησης των εκδηλώσεων. Συνεπώς το ΚΑΣ δεν δέχεται την αιτιολογία «δεν γνωρίζαμε».

Στην περίπτωση που οι κομψές κυρίες δεν αποχωριστούν τα ψηλά τακούνια τους θα υποστούν κυρώσεις, ενώ εξετάζεται ακόμη και το ενδεχόμενο να μένουν εκτός του χώρου, όπως αναφέρουν Τα Νέα της Παρασκευής.

Όμως, οι τσίχλες είναι μία άλλη πληγή του ρωμαϊκού μνημείου καθώς πέρυσι είχαν συλλεχθεί 27 κιλά κολλημένα στα εδώλια, ενώ προβλήματα παρουσιάζονται και κατά το στήσιμο και λύσιμο των σκηνικών (μέλη του ΚΑΣ δήλωσαν πως έχουν δει εργάτες να ισιώνουν καρφιά πάνω στα μάρμαρα),για αυτό και στο εξής οι εργασίες θα γίνονται υπό την εποπτεία της Α' Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων.

Το ίδιο χάλι διαβάζουμε και στην Καθημερινή...
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_1_04/05/2007_225792

Οσοι και όσες λοιπόν επισκεφθούν το χώρο, ας ενημερωθούν για το τι επιτρέπεται και τι όχι εντός του αρχαίου αυτού μνημείου...

http://www.greekfestival.gr/show_venue?venueid=1&lang=gr

....ακους εκεί 27 κιλά τσίχλα στα αρχαία καθίσματα...
Εργοστάσιο φτιάχναμε...

Ηθελα να'ξερα...συνειδητοποίησαν αυτοί που τις κόλλησαν, τι έκαναν εκείνη τη στιγμή? Δεν αισθάνονταν κάπως άβολα για το "κατόρθωμά" τους? Και υποτίθεται ότι στις εκδηλώσεις του χώρου παρευρίσκονται συχνα οι πιο εκλεπτυσμένοι κουλτουριάρηδες με "ευγενή" συμπεριφορά(ουου την είδα)...

Και εντάξει τα ψηλά τακούνια. Οντως μια κυρία μπορεί να μην το σκεφτεί, ειδικά αν έχει συνηθίσει να τα φορά σε κάθε της έξοδο παρέα με το ταίρι της και τις φιλενάδες της στα ρεστοράν, στο θέατρο και στα μπουζούκια.

Αλλά τσίχλες ρε π...τη μου? Και μάλιστα 27 κιλά!!?? Λίγη τσίπα ρεεε κάφροι!!!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 14:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mούτζοχτα............

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 15:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ούτε τσίχλες, ούτε ψηλά τακούνια πλέον στο Ηρώδειο ...(ευτυχώς)...

Επιτέλους!
Αν κι είχε ειπωθεί το ίδιο πράγμα πριν κάποια χρόνια, κάλλιο αργά παρά ποτέ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 22:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic:

...ακους εκεί 27 κιλά τσίχλα στα αρχαία καθίσματα...



Χμ... 27 κιλά τσίχλα... δεν είναι και λίγα!
Παιδιά, δεν ξέρω τι λέτε για το Ηρώδειο, αλλά τόσα κιλά τσίχλα δεν πρέπει να πάνε χαμένα!

Ανακύκλωση τώρα!!!

Προτείνω να τις επεξεργαστούνε (ανακυκλώσουν) και να φτιάξουν νέες τσίχλες.

Και να τις στείλουν (δωράκι) σε όλους όσους τις μασήσανε και τις εγκαταλείψανε, για να τις ξαναμασήσουν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 14:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Όμως, οι τσίχλες είναι μία άλλη πληγή του ρωμαϊκού μνημείου καθώς πέρυσι είχαν συλλεχθεί 27 κιλά κολλημένα στα εδώλια, ενώ προβλήματα παρουσιάζονται και κατά το στήσιμο και λύσιμο των σκηνικών (μέλη του ΚΑΣ δήλωσαν πως έχουν δει εργάτες να ισιώνουν καρφιά πάνω στα μάρμαρα),για αυτό και στο εξής οι εργασίες θα γίνονται υπό την εποπτεία της Α' Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων.

27 κιλά τσίχλα?

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο ! ! !

Η αντίθεση στο μεγαλείο της
Όταν οι Απολίτιστοι βρίσκουν τον Πολιστισμό

Εγώ σκέφτομαι και εκείνους τους έρμους που τις μάζευαν, ξεκολώντας μία προς μία όλες τις τσίχλες...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 17:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως και αυτό με τους εργάτες που ισιώνουν καρφιά στα μάρμαρα δεν είναι λιγότερο σοκαριστικό...

Αλλά το πρώτο με τις τσίχλες είναι καθαρή απίστευτη γαϊδουριά: όλοι οι πολύ καθώς πρέπει κύριοι και κυρίες, κολλάνε τις τσίχλες τους κάτω από τους καναπέδες τους όταν βρίσκονται στο σπίτι τους; γιατί να το κάνουν στο Ηρώδειο;;;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 22:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Πάντως και αυτό με τους εργάτες που ισιώνουν καρφιά στα μάρμαρα δεν είναι λιγότερο σοκαριστικό...

Αλλά το πρώτο με τις τσίχλες είναι καθαρή απίστευτη γαϊδουριά: όλοι οι πολύ καθώς πρέπει κύριοι και κυρίες, κολλάνε τις τσίχλες τους κάτω από τους καναπέδες τους όταν βρίσκονται στο σπίτι τους; γιατί να το κάνουν στο Ηρώδειο;;;


Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ..

Είναι η παιδεία του Νεο Έλληνα.. ασχέτως τάξεως και μόρφωσης...
Μπορεί να επαναλαμβάνομαι αλλά δυστυχώς έχω δίκιο
Εύχομαι κάποια μέρα να ανήκουν στο παρελθόν όλα αυτά, αν και δεν το βλέπω και τόσο σύντομα!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 10:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ελπίσουμε το μέτρο αυτό να ισχύσει για όλους τους αρχαιολογικούς χώρους που προσφέρονται για πολιτιστικές εκδηλώσεις (Επίδαυρος, αρχαίο στάδιο Δελφών κλπ)και όχι μόνο για το Ηρώδειο.
Δεν είναι μόνο οι "κουλτουριάρηδες" νεοέλληνες που δείχνουν αυτήν την συμπεριφορά αλλά και οι "πολιτισμένοι" τουρίστες που επισκέπτονται την χώρα μας.
Λίγα βήματα πιο πέρα στον ιερό βράχο της Ακρόπολης(δυστυχώς και σε πολλούς άλλους αρχαιολογικούς χώρους το έχω δει) πάνω στα μάρμαρα θα συναντήσει κανείς μέχρι και χαραγμένα αρχικά από Έλληνες και ξένους, η τσίχλα (και η αηδιαστική συνήθεια την βάζω όπου βρω τώρα,γιατί βαρέθηκα να κάνω το μηρυκαστικό) φεύγει δύσκολα μεν χωρίς να αφήνει κάποιο σημάδι δε, τα χαραγμένα αρχικά των βανδάλων μένουν αναλλοίωτα μέσα στους αιώνες.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 14:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Ας ελπίσουμε το μέτρο αυτό να ισχύσει για όλους τους αρχαιολογικούς χώρους που προσφέρονται για πολιτιστικές εκδηλώσεις (Επίδαυρος, αρχαίο στάδιο Δελφών κλπ)και όχι μόνο για το Ηρώδειο.

Επιβάλλεται, για να το δούμε όμως?

quote:
Δεν είναι μόνο οι "κουλτουριάρηδες" νεοέλληνες που δείχνουν αυτήν την συμπεριφορά αλλά και οι "πολιτισμένοι" τουρίστες που επισκέπτονται την χώρα μας.

Θα συμφωνήσω... αυτά είναι τα αποτελέσματα της ανευθυνότητας που δείχνουμε και η εντύπωση ασυδοσίας που βγάζουμε προς τα έξω και προς τα έσω και στην παρούσα φάση πρέπει να επιβληθούν οι κατάλληλες απαγορεύσεις και κυρώσεις.
Αλλά εδώ μου γεννάτε ένα ερώτημα, αστείο μεν αλλά πραγματικό. Πως θα μπορέσουν να επιβληθούν στο θέμα της τσίχλας

Εύχομαι να συνετιστούν από μόνοι τους στο θέμα αυτό!


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 21:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori

Αλλά εδώ μου γεννάτε ένα ερώτημα, αστείο μεν αλλά πραγματικό. Πως θα μπορέσουν να επιβληθούν στο θέμα της τσίχλας?


Ας τους μοιράζουν καραμέλες έξω απ'το θέατρο....τουλάχιστον αυτές θα τις καταπίνουν, δεν θα τις κολλάνε από δω κι από 'κει

Εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν ιθύνων.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 16:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic:

Ας τους μοιράζουν καραμέλες έξω απ'το θέατρο....τουλάχιστον αυτές θα τις καταπίνουν, δεν θα τις κολλάνε από δω κι από 'κει

Εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν ιθύνων.



Ή να τους βάζουν με το ζόρι να καταπίνουν τις τσίχλες, να δούνε τη γλύκα!!

Να κάνω όμως μια μικρή παρατήρηση.
Διαβάζουμε για τις τσίχλες και φρίττουμε και το πιθανότερο είναι να είμαστε απόλυτα ειλικρινής και δικαιολογημένα αγανακτισμένοι για κάτι τέτοιο, γιατί δεν το κάνουμε οι ίδιοι.
Πόσα άλλα πράγματα όμως μπορεί να κάνουμε εμείς οι ίδιοι που να είναι καταστροφικά για το περιβάλλον και να μην τα βλέπουμε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 04:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
amalia
Πόσα άλλα πράγματα όμως μπορεί να κάνουμε εμείς οι ίδιοι που να είναι καταστροφικά για το περιβάλλον και να μην τα βλέπουμε;



amalia αυτό είναι ένα πολύ ωραίο θέμα για ανάπτυξη... μιας και είσαι αρκετά ευαισθητοποιημένη με το περιβάλλον, ωραίο θα ήταν να καταθέσουμε ή και να δούμε λάθη μας μέσα από τα λάθη των άλλων..
Νομίζω πως μας αφορά όλους ενώ ταυτόχρονα είναι ένας διαφορετικός τρόπος προσέγγισης για ένα πολύ ευαίσθητο θέμα και όχι απλά για να γενικεύσουμε...

Γνώμη μου βέβαια.. η απόφαση δική σου..

Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 19:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με την πρόταση simori, νομίζω πως το παρόν θέμα είναι μια καλή αφορμή για να ερευνήσουμε τα σκοτεινά σημεία που μας ξεφεύγουν στην καθημερινότητa τη δική μας, αλλά και των άλλων.

θα δώσω ένα πρόσφατο παράδειγμα που μου συνέβη χθες και που αφορά λάθος (παρά λίγο) δικό μου και λάθος κάποιου άλλου ανθρώπου που το ανακάλυψα λίγα λεπτά αφού διόρθωσα το (παρα λίγο) δικό μου λάθος. Βέβαια το περιστατικό δεν αφορά κάποια περιβαλλοντική καταστροφή, αλλά η έλλειψη συνείδησης δεν περιορίζεται μόνο στο περιβάλλον. Άλλωστε, το ζήτημα είναι να καταλάβουμε ότι συμβιώνουμε με άλλους ανθρώπους, ζώα, τη φύση, τα αρχαία, κ.λπ., όλα όσα υπάρχουν στον πλανήτη και να τα σεβαστούμε.

Είχα πεταχτεί χθες το μεσημεράκι βιαστικά στο super market να πάρω κάποια πραγματάκια. Πήγα να παρκάρω τη μηχανή στο πεζοδρόμιο (που είναι αρκετά μεγάλο) και ασυναίσθητα την αφήνω επάνω στο σημείο που είναι η διάβαση αναπήρων και οι γραμμές για τους τυφλούς και ειδικότερα εκεί που υπάρχουν τα πλακάκια με τα εξογκώματα που υποδηλώνουν στους τυφλούς ότι υπάρχει στροφή. Με το που κατεβαίνω από τη μηχανή, βλέπω που την είχα αφήσει και η πρώτη μου σκέψη ήταν:
Ας την αφήσω, άλλωστε θα κάνω μόνο 10 λεπτά.
Και ακριβώς μετά - καθώς απομακρυνόμουν - σκέφτομαι:
Μα ποιος σου δίνει εγγύηση πως στα 10 λεπτά αυτά δε θα περάσει κάποιος τυφλός ή ανάπηρος που να του δημιουργηθεί πρόβλημα;
Και πήγα και την έβγαλα με μια μικρή αίσθηση ότι ήμουν παρ' ολίγον γαϊδούρι.

Μετά 10 λεπτά που γύρισα, βλέπω το εξής απαράδεκτο:
Φαρδιά πλατιά επάνω στο πεζοδρόμιο, σκεπάζοντας ΟΛΗ τη διάβαση, τις γραμμές για τους τυφλούς και όλο το πεζοδρόμιο, με τρόπο που όχι τυφλός, μα και οποιοσδήποτε πεζός δε θα μπορούσε να περάσει, ήταν παρκαρισμένο ένα καλογυαλισμένο αυτοκίνητο. Τα 3/4 του αυτοκινήτου ήταν επάνω στο πεζοδρόμιο, χωρίς αλάρμ ή κάτι που να υποδηλώνει καν πως επρόκειτο για κάποια βιαστική και πολύ προσωρινή αναγκαστική κίνηση!

Να σας γράψω και τις μετέπειτα σκέψεις μου:
Εάν εγώ δεν είχα διορθώσει το λάθος που πήγα να κάνω, θα είχα το ηθικό δικαίωμα να αγανακτήσω με την ασυνειδησία του οδηγού που πάρκαρε το αυτοκίνητο;
Θα ήταν δίκαιο να πάρω την τροχαία και να καταγγείλω το περιστατικό εάν το έχω κάνει κι εγώ το ίδιο πράγμα σε διαφορετική περίσταση; (το συγκεκριμένο δεν το έχω κάνει, κυρίως διότι δεν έχω όρεξη να μου κόψουν κλήση, αν και ξέρω πως θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να σκεφτόμουν τους πεζούς, όπως σκέφτηκα με την περίπτωση της μοτοσυκλέτας που της άλλαξα θέση).

Μικρά πραγματάκια, ίσως πει κανείς. Αλλά από τα μικρά πραγματάκια ξεκινάνε και τα μεγαλύτερα και εάν δεν διορθώνεις συγχρόνως τα δικά σου λάθη, πως μπορείς να παραπανιέσαι για τα λάθη των άλλων;

Συνεπώς, σε κάθε περίπτωση που παρατηρούμε μια χοντράδα, πιστεύω πως μαζί με το να αντιδράσουμε θα ήταν καλό να αναζητήσουμε μια αντίστοιχη δική μας ασυνείδητη πράξη, τουλάχιστον αν δεν μπορούμε να διορθώσουμε τους άλλους, τα λάθη τους μπορούν να μας βοηθήσουν να διορθώσουμε τον εαυτό μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 00:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Να σας γράψω και τις μετέπειτα σκέψεις μου:
Εάν εγώ δεν είχα διορθώσει το λάθος που πήγα να κάνω, θα είχα το ηθικό δικαίωμα να αγανακτήσω με την ασυνειδησία του οδηγού που πάρκαρε το αυτοκίνητο;
Θα ήταν δίκαιο να πάρω την τροχαία και να καταγγείλω το περιστατικό εάν το έχω κάνει κι εγώ το ίδιο πράγμα σε διαφορετική περίσταση; (το συγκεκριμένο δεν το έχω κάνει, κυρίως διότι δεν έχω όρεξη να μου κόψουν κλήση, αν και ξέρω πως θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να σκεφτόμουν τους πεζούς, όπως σκέφτηκα με την περίπτωση της μοτοσυκλέτας που της άλλαξα θέση).


Αμαλία, έχεις απόλυτα δίκιο...
Πολλές φορές εκνευριζόμαστε όταν βλέπουμε την γαϊδουριά των άλλων και εύκολα κρίνουμε, μέχρι τη στιγμή που θα συνειδητοποιήσουμε κάποιο αντίστοιχο λάθος μας.. ακόμα και αν δεν το κρίνουμε και τόσο σοβαρό..
Στη θέση σου το πιο πιθανό θα ήταν να αναρωτηθώ και εγώ τα ίδια πράγματα και θα έμπαινα στο ίδιο δίλημμα και θέλω να πιστεύω πως οι σκέψεις αυτές αν και δεν δικαιολογούν τα όποια μικρο λαθάκια μας τουλάχιστον όμως μας προτρέπουν για να κάνουμε το σωστό την επόμενη φορά! Αυτό το ονομάζω εγώ "συνειδητοποίηση του πολίτη" Το να είμαστε ξερόλες δίνοντας συγχωροχάρτη στον εαυτό μας, δεν οδηγεί πουθενά, παρά σε φαύλο κύκλο..

Θα αναφέρω ένα περιστατικό που έγινε μέσα στο χειμώνα πηγαίνοντας στη δουλειά μου. Ήταν πρωΐ, το κρύο τσουχτερό εγώ ντυμένη σαν κρεμμύδι και πάνω από όλα καθυστερημένη στη δουλειά μου περίπου 5 λεπτά, οπότε σχεδόν έτρεχα στον δρόμο.
Κάποια στιγμή βγάζω το χέρι μου από τη τσέπη μου και καταλάθος μου ξεφεύγει ένα σκουπιδάκι που είχα φυλάξει, μαζί με άλλα, για να πετάξω σε κάποιο καλάθι όταν φτάσω στη δουλειά, το οποίο έπεσε στο δρόμο. Ο αέρας όμως το πήρε και το πήγε λίγο πιο μακρυά από εκεί που βρισκόμουν εγώ, σε αντίθετη κατεύθυνση από εκεί που πήγαινα. Η βιασύνη μου όμως με οδήγησε σε σκέψεις του στυλ:
1.Κοίτα πόσα σκουπίδια έχει τριγύρω, τώρα το δικό σου χαρτάκι σε πειράζει?
2.Εσύ (αναφερόμουν στον εαυτό μου) συνήθως είσαι προσεκτική, ας κάνεις και εσύ ένα λαθάκι, δεν χάλασε ο κόσμος.
3.Εσύ, βιάζεσαι, άρα έχεις πραγματικούς λόγους να το κάνεις!!

Αυτές οι σκέψεις πέρασαν αστραπιαία από το μυαλό μου και σχεδόν αμέσως απομακρύνθηκα από το ντόπο του (εγκλήματος)!!
Πραγματικά λίγο πιο κει είδα ένα σωρό σκουπίδια, περισσότερα από πριν και σχεδόν αγανάκτησα με το θέαμα. Αυτό ήταν!! Ένιωσα τέτοια ντροπή με τον εαυτό μου, που αμέσως είπα:
4.Και ποιος σου λέει εσένα (απευθυνόμουν στον εαυτό μου)πως όλα αυτά τα σκουπίδια δεν βρέθηκαν εδώ με διάφορες δικαιολογίες που έδωσαν άλλοι στον εαυτό τους, όπως και εσύ?
5.Αλλά και αν δεν είναι έτσι, η συνειδητοποίηση δεν είναι αυτό που μετράει?
Αμέσως έκανα μεταβολή για να μαζέψω το σκουπιδάκι και αφού το μάζεψα το πέταξα μέσα σε ένα κάδο απορριμάτων μαζί με άλλα που είχα στην τσέπη μου και ας καθυστέρησα 2 λεπτά παραπάνω να φτάσω στη δουλειά μου !!
Αυτό το γεγονός δεν με έκανε λιγότερο αυστηρή σε όλα όσα ακούω και βλέπω γύρω μου και δεν συμφωνώ, θα έπρεπε? αναρωτιέμαι καμιά φορά!!


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 03:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Αυτές τις ημέρες που ζούμε ξανά τις δυσάρεστες καταστάσεις των θερινών πυρκαγιών και παρακολουθώντας τις ειδήσεις μου ήρθαν στο μυαλό κάποιες σκέψεις - που δεν τις κάνω για πρώτη φορά.

Αφορμή, η πρόκληση μιας από τις πρόσφατες πυρκαγιές οφειλόταν στην αμέλεια ενός ανθρώπου (στρατιωτικού εάν θυμάμαι καλά) που είχε ως αποστολή να ελέγξει κάποιον μετρητή. Ανοίγοντας το καπάκι είδε ότι μέσα στο κουτί υπήρχε μια σφηκοφωλιά και θέλοντας να την καταστρέψει (ή να απομακρύνει τις σφήκες) για να κάνει τη δουλειά που είχε αναλάβει, άναψε ένα κομμάτι χαρτί για να τις διώξει με τον καπνό και πιθανόν να κάψει τη φωλιά.
Αποτέλεσμα: έπιασαν φωτιά τα γύρω ξερόχορτα και πολύ σύντομα η φωτιά αυτή εξελίχθηκε σε πυρκαγιά που έκαψε αρκετά στρέμματα δασικής έκτασης...

Η ερώτηση που θέτω - πρώτα απ' όλα στον εαυτό μου ασφαλώς - είναι η εξής:
Πόσες φορές έχουμε κάνει κάτι χωρίς κακή πρόθεση αλλά καταφανώς απερίσκεπτο και δεν έχει συμβεί κάποια δυσάρεστη συνέπεια; Κοινώς, πόσες φορές την έχουμε γλυτώσει παρά την απερισκεψία μας;
Πολλές.
Λέει ο λαός "πολλές φορές πέφτει η στάμνα αλλά μια φορά σπάει" και όπως συμβαίνει με τη λαϊκή σοφία η παροιμία έχει δίκιο.
Αναλογιστείτε:
Πολλές φορές όλοι μας έχουμε φερθεί απερίσκεπτα. Αν δεν συμβεί τίποτε, το πολύ πολύ στο τέλος να σκεφτούμε για λίγο, τι ανοησία ήταν αυτή που κάναμε, που πετάξαμε π.χ. το τσιγάρο έξω από το παράθυρο του αυτοκινήτου μέρα καλοκαίρι με αεράκι.
Αν όμως η ίδια ακριβώς κίνηση έφερνε μια τραγικότατη συνέπεια που - ακόμα χειρότερα - δε θα μπορούσαμε με τίποτε να διορθώσουμε, τότε οι ενοχές και η επίγνωση του λάθους/απερισκεψίας λαμβάνουν τεράστιες διαστάσεις στο μυαλό και στη συνείδησή μας.
Το ζητούμενο βέβαια είναι, να μη φτάσουμε στο σημείο να είμαστε υπεύθυνοι για μια καταστροφή για να μάθουμε από ένα λάθος μας. Να το προλάβουμε, να σκεφτούμε την πιθανότητα πριν συμβεί κάτι κακό. Ή ακόμα, να μάθουμε από τα λάθη των άλλων και να προσπαθήσουμε να διορθώσουμε τα αντίστοιχα δικά μας, πριν μας προλάβουν οι συνέπειες.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 09:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ / ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ....

Για την αυγουστιάτικη πανσέληνο, ανοιχτοί 70 αρχαιολογικοί χώροι


Το φως της πανσελήνου θα φωτίσει τα αρχαία μνημεία. Για ακόμα μία χρονιά το κοινό θα μπορεί να απολαύσει το θέαμα, μιας και 70 αρχαιολογικοί χώροι σε ολόκληρη την Ελλάδα θα παραμείνουν ανοιχτοί έως τη 01.00 π.μ. στις 16 Αυγούστου, το βράδυ με πανσέληνο. Φέτος η συμμετοχή είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλη φορά. Συνολικά 70 μνημεία θα «ξενυχτήσουν» παρέα με το ολόγιομο φεγγάρι του Αυγούστου, σύμφωνα με απόφαση που έλαβε το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο. Η είσοδος για το κοινό θα είναι ελεύθερη.
Συγκεκριμένα ανοιχτοί μέχρι τη μία το πρωί θα παραμείνουν οι εξής αρχαιολογικοί χώροι: Ιερό Μεγάλων Θεών Σαμοθράκης, Ζώνη και Αβδηρα στη Θράκη. Αμφίπολη, Καλή Βρύση Δράμας, αρχαία αγορά Θεσσαλονίκης, Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού στη Θεσσαλονίκη, πύργος Ουρανούπολης, Έδεσσα, αύλειος χώρος του Ναού Αναστάσεως του Χριστού στη Βέροια, Βεργίνα, Δίον, η ελληνιστική πόλη της Φλώρινας, ο Ναός της Παναγίας Κουμπελίδικης στην Καστοριά στη Μακεδονία. Δωδώνη, Ιτσ-Καλέ Ιωαννίνων, μεσαιωνικό κάστρο Άρτας, στάδιο και Βασιλική Α’ Αρχαίας Νικόπολης, νεκρομαντείο Πρέβεζας, παλαιό φρούριο Κέρκυρας, Αγία Μαύρα Λευκάδας σε Ήπειρο και Επτάνησα. Στη Θεσσαλία ανοιχτά θα παραμείνουν το βυζαντινό κάστρο Τρικάλων, τα Μετέωρα, η τοξωτή γέφυρα Πύλης Τρικάλων, τα αρχαιολογικά μουσεία Βόλου και Αλμυρού, το Ασκληπιείο- Κάστρο Σκοπέλου και ο ναός του Απόλλωνα Μοσχάτου Καρδίτσας. Πολλοί χώροι και μνημεία θα παραμείνουν ανοιχτοί σε Στερεά Ελλάδα και Εύβοια. Η Ακρόπολη, το Σούνιο, το Ολυμπιείο, το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, ο προαύλειος χώρος του Νομισματικού Μουσείου, το Μουσείο Σχηματαρίου, το Κάστρο Λαμίας, η Ακρόπολη Προέρνας, το Βυζαντινό Μουσείο Υπάτης, τα φρούρια σε Ναύπακτο και Αντίρριο, τα Αρχαιολογικά Μουσεία Ερέτριας και Καρύστου. Στην Πελοπόννησο ανοιχτά θα παραμείνουν: η Αρχαία Κόρινθος, η Αρχαία Νεμέα, η Αρχαία Σικυώνα, το κάστρο Παλαμηδίου, οι Μυκήνες, το αρχαιολογικό Μουσείο Τρίπολης, ο Μιστράς, ο αρχαιολογικός χώρος της Ορθίας Αρτέμιδος, το αίθριο του Μουσείου της Ολυμπίας, το Μπενάκειο Μουσείο Καλαμάτας, το Νιόκαστρο Πύλου και το Κάστρο της Χώρας των Κυθήρων. Στο Αιγαίο ανοιχτοί θα παραμείνουν οι εξής χώροι: Μέσα Λέσβου, Εμποριό Χίου, Πολιόχνη Λήμνου, Κάστρο Μήθυμνας Λέσβου, Ύρια Νάξου, Κιόνια Τήνου, Ηραίο Σάμου, μουσείο προϊστορικής Θήρας, μουσεία Σύμης και Αστυπάλαιας, Ακρόπολη Ρόδου, Κάμειρος. Παράλληλα ανοιχτοί θα είναι για το κοινό ο αρχαιολογικός χώρος Λατούς και Απτερας στην Κρήτη καθώς και τα Μάλια. Αρκετές μουσικές εκδηλώσεις έχουν προγραμματιστεί για εκείνη τη βραδιά σε αρχαιολογικούς χώρους και μνημεία.

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy