ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ~~ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ "ΔΥΤΙΚΗΣ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 13:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟ
ΙΝΔΙΑΝΙΚΟ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟ
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΥΠΟΛΟΓΙΑ + ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΛΑΩΝ "ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΩΝ"...ΤΗ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ "ΔΥΤΙΚΗ"ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟ...

ΟΙ 12 ΤΥΠΟΙ ΕΙΝΑΙ:
Ο ΠΟΝΤΙΚΟΣ(ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ-ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ)
ΤΟ ΒΟΔΙ(ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΜΟΧΘΟΥ)
Η ΤΙΓΡΗΣ(ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ-ΘΑΡΡΟΣ)
Ο ΛΑΓΟΣ(ΑΡΕΤΗ-ΣΥΝΕΣΗ)
Ο ΔΡΑΚΟΣ(ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ-ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗΚΟΤΗΤΑ)
ΤΟ ΦΙΔΙ(ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ-ΟΡΓΑΝΩΣΗ)
ΤΟ ΑΛΟΓΟ(ΦΙΛΙΚΟΤΗΤΑ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΗΤΑ)
ΤΟ ΠΡΟΒΑΤΟ(ΕΥΓΕΝΕΙΑ-ΑΝΕΣΗ)
Ο ΠΙΘΗΚΟΣ(ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ-ΕΦΕΥΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ)
Ο ΠΕΤΕΙΝΟΣ(ΓΕΝΝΑΙΩΟΔΩΡΙΑ-ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ)
Ο ΣΚΥΛΟΣ(ΑΦΟΣΙΩΣΗ-ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ)
Ο ΧΟΙΡΟΣ(ΑΠΛΟΤΗΤΑ-ΑΓΑΘΟΤΗΤΑ-ΚΑΛΟΣΥΝΗ)

ΕΔΩ ΤΑ ΖΩΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ...
ΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ.

ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ :

ΠΟΝΤΙΚΟΣ-ΑΛΟΓΟ
ΤΙΓΡΗΣ-ΠΙΘΗΚΟΣ
ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ-ΣΚΥΛΟΣ
ΒΟΔΙ-ΠΡΟΒΑΤΟ
ΛΑΓΟΣ-ΠΕΤΕΙΝΟΣ
ΦΙΔΙ-ΧΟΙΡΟΣ

2B CONTINUED~~~~

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 02/03/2003 14:43:38

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 14:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΟΥ ΤΩΡΑ 4 ΤΡΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΠΟΥ ΤΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ,ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.
1)ΠΟΝΤΙΚΟΣ-ΠΙΘΗΚΟΣ-ΔΡΑΚΟΣ~~~ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΑ,ΘΕΤΙΚΑ
2)ΑΛΟΓΟ-ΣΚΥΛΟΣ-ΤΙΓΡΗΣ~~~ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ-ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ-ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΙ-ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ-ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΙ-ΑΝΗΣΥΧΟΙ
3)ΦΙΔΙ-ΠΕΤΕΙΝΟΣ-ΒΟΔΙ~~~ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΕΣ-ΔΥΝΑΤΕΣ +ΑΜΕΤΑΚΙΝΗΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ
4)ΛΑΓΟΣ-ΠΡΟΒΑΤΟ-ΧΟΙΡΟΣ~~~ΗΡΕΜΟΙ-ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΙ-ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ-ΣΤΟΡΓΙΚΟΙ

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 14:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΤΑ ΖΩΔΙΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΜΙΑ ΟΛΑΚΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΖΩΔΙΑ ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΕΛΗΝΙΑΚΟ ΕΤΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΣΕΛΗΝΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 15 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΕΩΣ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.ΤΑ ΖΩΔΙΑ
ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΚΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΧΟΥΑΝΓΚ -ΝΤΙ...
ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 46 ΑΙΩΝΕΣ...

Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ,Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ,ΚΑΛΕΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΑ ΝΑ ΔΙΑΣΧΙΣΟΥΝ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΛΟ.ΤΑ ΠΡΩΤΑ 12 ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΟΧΘΗ ΤΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΑΝ ΤΑ ΕΤΗ ΤΟΥ ΚΙΝΕΖΙΚΟΥ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟΥ.Η ΣΕΙΡΑ ΔΙΑΔΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ.
ΤΩΡΑ ΩΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΖΩΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 5 ΠΟΥ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΚΑΘΕΝΑ...
ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΟ
ΤΟ ΝΕΡΟ
ΤΟ ΞΥΛΟ
Η ΦΩΤΙΑ
Η ΓΗ
ΚΑΘΕ ΖΩΔΙΟ ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ 5 ΣΤΟΙΧΕΙΑ...

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 02/03/2003 15:01:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anathema
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 15:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anathema  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Anathema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύεις σ' αυτά τα ζώδια ΑΤΜΑ?


Κι ο πιο μεγάλος φόβος μου,
φοβάται.. μην και δεν τον φοβηθώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 18:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστεύεις σ' αυτά τα ζώδια ΑΤΜΑ?


Χμμμμ Μάλλον ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να κάνεις την ερώτηση ΑΛΛΙΩΣ φίλε μου Ανάθεμα, να κάπως έτσι...
"Πιστεύης ΣΤΑ ΖΩΔΙΑ 'AΤΜΑ;"...

Γιατί δεν μπορώ να κατάλαβω ΠΩΣ μπορεί "κάποιος" να δέχεται ΜΟΝΟ την Δυτική Αστρολογία, την καταβάση Ελληνική ΙΣΩΣ και να ΜΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΟ τις Αστρολογίες των άλλων λαών;;;

Ξαναέχω πεί πώς η Ιερή Επιστήμη της Σοφία ςτων 'Αστρων είναι ουσιαστικά η ΠΑΝεπιστήμη των Λαών και το κοινό ΑΝ θές σημείο, μιάς ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΡΑ μπορούν να τα ΔΟΥΝ και να τα ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΝ όλοι οι λαοί σε όλα τα μέρη του κόσμου...

Το ότι προσδίδουν μια ΕΝΤΕΛΩΣ διαφοερετική ονομάσία, το βρίσκω πολύ μα ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ και που ΣΙΓΟΥΡΑ έχει να προσθέσει ΜΟΝΟ στις φτωχές ΜΟΥ γνώσεις...

Περιμένω την συνέχεια καλή μας 'Ατμα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Edited by - Kelsos on 02/03/2003 18:46:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 19:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜΜΜ...ΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ!
(URINMYMINDSOMETIMESDEAR!...)
ΜΑ Σ'ΟΛΑ ΟΣΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΑΖΛ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΜΕΙΓΜΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ...ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΕΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΛΕΞΗ:
<<< ΤΥΠΟΛΟΓΙΑ>>>
ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΟΙΠΟΝ...
+...ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ!...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 20:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μικρή διόρθωση: Ειμαί η Silverwolf

Λυπάμαι ΑΤΜΑ αν σου χάλασα την ροή...
Είδα την απορία του φίλου indigo_boy και τα έστειλα δέν είχα διαβάσειτο επόμενο μυνημά σου...

μπορουμε να το διαγράψουμε και συνεχίζουμε άλλη φορά.

Όσο για την μετάφραση έχω εξεταστική περιόδο τώρα και παρόλο που κάνω διαλείματα πότε πότε και ρίχνω μια ματιά στο forum, δεν έχω τον χρόνο να το μεταφράσω (ειδικά τα δέντρα θέλουν ψάξιμο για να βρεθεί η μετάφραση...).
Πήρα σαν δεδομένο ότι οι περισσότεροι ξέρουν αρκετά αγγλικά για να το διαβάσουν.

Θυμάμαι το έλεγε στην σελίδα ότι συμφωνει με την κέλτικη.
Είχα δανειστεί ένα βιβλίο που αναφερόταν στο ινδιάνικο ωροσκόπιο κ.α. αλλά όταν είδα

quote:

ΙΝΔΙΑΝΙΚΟ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟ ΚΑΙ ΤΙ ΖΩΑ ΕΧΕΙ ΧΕΛΩΝΕΣ ΛΥΚΟΥΣ ΑΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ


έψαξα και βρήκα αυτήν την σελίδα.

http://www.freespiritsofsweden.com/passet/kultur/tree.html

Πιστεύω θα βρείς ενδιαφέρον και αυτό το λίνκ για τις "Shamans Wisdom Cards"

http://www.freespiritsofsweden.com/shaman/_shaman1.html

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anathema
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 20:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anathema  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Anathema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χμμμμ Μάλλον ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να κάνεις την ερώτηση ΑΛΛΙΩΣ φίλε μου Ανάθεμα, να κάπως έτσι...
"Πιστεύης ΣΤΑ ΖΩΔΙΑ 'AΤΜΑ;"

Μα όχι φιλαλήθη φίλε μου..
Σ' αυτά τα ζώδια αναφερόμουν.. του κινέζικου ωροσκοπίου δηλαδή, όχι του ινδιάνικου, γιατί θυμάμαι, όταν διάβασα γι αυτά, σύγκρινα χαρακτηριστικά με γνωστούς μου.. αλλά ήταν αν όχι τα αντίθετα, τουλάχιστον δεν έμοιαζαν.
Και τώρα που τα ξαναθύμισε η ΑΤΜΑ, βλέπω τα χαρακτηριστικά του ποντικού, το οποίο είμαι (ew, σιχαίνομαι τα ποντίκια)
και πραγματικά είμαι εντελώς το αντίθετο!!


Κι ο πιο μεγάλος φόβος μου,
φοβάται.. μην και δεν τον φοβηθώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 23:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ! ΒΛΕΠΩ ΠΗΡΕ ΠΑΛΙ ΖΩΗ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ!!!
ΜΑ ΦΙΛΕ ΑΝΑΘΕΜΑ..ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΟΟΟΣΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΣ(ΕΝΝΟΩ ΣΤΗ ΓΗ!)ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ('Η ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΣΤΑ!)
ΜΑ ΟΣΟ ΠΡΟΧΩΡΑΣ..ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΟΥ....
ΑΥΤΑ..46 ΑΙΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ..ΕΣΥ?...
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ!ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ,ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΑΚΟΜΗ,ΔΕΝ,ΔΕΝ,,...

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΕΞΗ:

>>>ΑΠΟΔΟΧΗ<<<

ΜΕΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ...

+ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ...
<ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΛΑΚΕΡΗ ΛΕΓΕΩΝΑ ΑΠΟ ΕΓΩ...ΜΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ...ΜΙΑ....>

ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΛΥΚΑΙΝΑ ΑΣΗΜΕΝΙΑ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ..
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ!
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΛΙΝΚ ΜΑ ΘΑ ΤΑ ΔΩ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΚΡΙΝΗΣΗ...
ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΥΜΕ ..ΑΝ ΟΧΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ..ΑΓΓΛΙΚΑ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ..ΑΠΛΑ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑ ΝΟΥ.ΑΥΤΟ.
ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ..ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΙΝΔΙΑΝΙΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΙΝΕΖΙΚΟ,ΔΗΛΑΔΗ... ΣΕΛΗΝΙΑΚΟ...(ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!)
ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 23:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΜΗΠΩΣ ΕΣΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΙΝΔΙΑΝΙΚΟ ΟΡΩΣΚΟΠΙΟ, ΜΕ ΙΝΔΙΑΝΙΚΟ ΟΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ;
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΕΓΩ ΉΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ...
ΙΣΩΣ ΕΚΕΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 23:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΜΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ

ΑΛΛΙΩΣ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Edited by - Silverwolf on 03/03/2003 00:40:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 03:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΕΙΜΕΝΟ...

ΤΑ 12 ΖΩΔΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΟΡΦΗ ΑΠΟ 12 ΤΟΤΕΜΙΚΑ ΖΩΑ+ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ.
ΚΑΘΕ ΤΟΤΕΜ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΟΡΥΚΤΟ-ΧΡΩΜΑ-ΦΥΤΟ-ΖΩΟ
-Η ΑΓΡΙΟΧΗΝΑ-22ΔΕΚ/19ΙΑΝ:
ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΗΛΙΟΣΤΑΣΙΟ-ΠΑΝΣΕΛΗΝΟΣ-ΣΗΜΥΔΑ-ΑΡΚΤΙΚΗ ΑΓΡΙΟΧΗΝΑ-ΧΑΛΑΖΙΑΣ
-Η ΕΝΥΔΡΙΔΑ-20ΙΑΝ/18ΦΕΒΡ:
ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΗΣ ΑΝΑΠΑΥΣΗΣ-ΑΣΗΜΙ-ΑΣΠΡΗ ΛΕΥΚΑ-ΑΡΓΥΡΟ ΧΡΩΜΑ-ΕΝΥΔΡΙΔΑ
-Ο ΠΑΝΘΗΡΑΣ-19 ΦΕΒΡ/20 ΜΑΡ:
ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΝΕΜΩΝ-ΦΥΤΟ ΠΕΝΤΑΝΕΥΡΟ-ΟΡΥΚΤΟ ΚΑΛΑΙΣ(ΠΕΤΡΑΔΙ ΤΥΡΚΟΥΑΖ)- ΠΑΝΘΗΡΑΣ-ΧΡΩΜΑ ΤΥΡΚΟΥΑΖ
-ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΓΕΡΑΚΙ-21 ΜΑΡ/19 ΑΠΡΙΛ:
ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΩΝ ΔΕΝΤΡΩΝ ΠΟΥ ΑΝΘΙΖΟΥΝ-ΟΠΑΛΙΟ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ-ΠΙΚΡΑΛΥΔΑ- ΚΟΚΚΙΝΟ ΓΕΡΑΚΙ-ΧΡΩΜΑ ΚΙΤΡΙΝΟ
-Ο ΚΑΣΤΟΡΑΣ-20 ΑΠΡ/20 ΜΑΙ:
ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΒΑΤΡΑΧΩΝ-ΓΑΛΑΖΙΟ ΑΓΡΙΟΚΡΙΝΟ-ΟΡΥΚΟ ΧΡΥΣΟΚΟΛΛΑ-ΤΟΕΜ ΚΑΣΤΟΡΑΣ-ΧΡΩΜΑ ΓΑΛΑΖΙΟ
-ΤΟ ΕΛΑΦΙ-21 ΜΑΙ/20 ΙΟΥΝ:
ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΗΣ ΣΠΟΡΑΣ ΤΟΥ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΟΥ-ΤΟΤΕΜ ΕΛΑΦΙ-ΒΡΥΟΕΙΔΗΣ ΑΧΑΤΗΣ-ΑΓΡΙΑΨΙΘΙΑ-ΛΕΥΚΟ +ΠΡΑΣΙΝΟ
-Ο ΔΡΥΟΚΟΛΑΠΤΗΣ-21 ΙΟΥΝ/22ΙΟΥΛ:
ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΟΥ ΔΥΝΑΤΟΥ ΗΛΙΟΥ-ΤΟΤΕΜ ΚΟΡΝΕΟΛΙΟ-ΑΓΡΙΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ-ΔΡΥΟΚΟΛΑΠΤΗΣ-ΧΡΩΜΑ ΡΟΔΙΝΟ
- Ο ΟΞΥΡΡΥΓΧΟΣ-23 ΙΟΥΛ/22 ΑΥΓ:
ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΩΝ ΩΡΙΜΩΝ ΜΟΥΡΩΝ- ΤΟΤΕΜ ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΝΑΔΑ-ΣΙΔΗΡΟΣ-ΨΑΡΙ ΜΟΥΡΟΥΝΑ-ΣΜΕΟΥΡΟ-ΧΡΩΜΑ ΕΡΥΘΡΟ
-Η ΚΑΦΕΤΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ-23 ΑΥΓ/22 ΣΕΠΤ:
ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΗΣ ΣΥΓΚΟΜΙΔΗΣ-ΤΟΤΕΜ ΑΜΕΘΥΣΤΟΣ-ΜΕΝΕΞΕΣ- ΗΚΑΦΕΤΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ-ΧΡΩΜΑ ΠΟΡΦΥΡΟ
-ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ-23 ΣΕΠ/23 ΟΚΤ:
ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΗΣ ΠΑΠΙΑΣΠ ΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ-ΤΟΤΕΜ ΚΟΡΑΚΙ-ΟΡΥΚΤΟ ΙΑΣΠΙΣ-ΦΥΤΟ ΦΛΟΜΟΣ-ΧΡΩΜΑ ΚΑΦΕΤΙ
ΤΟ ΦΙΔΙ-24 ΟΚΤ/21 ΝΟΕΜ:
ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΗΣ ΠΑΓΩΝΙΑΣ-ΤΟΤΕΜ ΦΙΔΙ-ΟΡΥΚΤΟ ΜΑΛΑΧΙΤΗΣ,ΧΑΛΚΟΣ-ΦΥΤΟ ΓΑΙΔΟΥΡΑΓΚΑΘΟ-ΧΡΩΜΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ
-Η ΑΛΚΗ-22 ΝΟΕΜ/21 ΔΕΚ:
ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΧΙΟΝΙΟΥ-ΤΟΤΕΜ ΑΛΚΗ-ΠΕΤΡΩΜΑ ΟΨΙΔΙΑΝΟΣΜΑΥΡΟ ΕΛΑΤΟ-ΧΡΩΜΑ ..ΜΑΥΡΟ]

ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ NEW AGE ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ
O "ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΣ ΤΡΟΧΟΣ"....
Η ΙΝΔΙΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ"ΑΡΚΟΥΔΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ" ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ CHIPPEWA.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ ΤΩΝ ΙΘΑΓΕΝΩΝ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ+ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ.ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ "ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ Σ ΤΗΣ ΓΗΣ "
ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ.
ΚΑΘΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ ΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΤΩΝ ΕΝΑΛΛΑΓΩΝ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ+ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΤΗ ΦΥΣΗ , ΚΑΘΕ ΤΟΤΕΜ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΛΕΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ...
ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ... ΤΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ ΤΟΥ...


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 03:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΜΟΥ Silverwolf,
ΟΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΓΜΑ ΑΠΟ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΙΔΩΜΕΝΕΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ. ΤΑ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ+ΣΧΕΤΙΚΑ!
ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑ ΤΟΝ ΣΥΝΕΙΡΜΟ ΜΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΩΡΑΙΑ!
ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ...ΜΑ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ!(ΩΩΩ ΠΟΤΕ ΤΑ ΕΣΒΗΣΕΣ!..)
ΚΑΝΕ ΕΣΥ ΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΣΟΥ!...ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!
(+ΛΕΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΝΟΙΩΘΑ ΜΙΑΝ ΗΤΤΟΠΑΘΕΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ..ΠΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΑΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΟΜΙΛΟΥΜΕΝΗ 'Η ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ "ΑΓΓΛΙΣΤΙ"-ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΕΜΦΑΣΗ+ΤΑΣΗ ΕΙΡΩΝΙΑΣ..-)
ΤΩΡΑ ΩΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΙΝΚ ,ΝΑΙ! ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΛΤΙΚΟ!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΙΑΦΕΡΟΝ+ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΨΑΞΩ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...
ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΛΙΝΚ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΑΜΑΝΙΣΤΙΚΗ Η ΑΠΟΨΗ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...
ΑΣ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 03:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ. ΤΑ ΔΙΕΓΡΑΨΑ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΗ ΚΑΛΗ ΜΟΥ.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ:

Dec 23 to Dec 31 - Apple Tree
Jan 01 to Jan 11 - Fir Tree
Jan 12 to Jan 24 - Elm Tree
Jan 25 to Feb 03 - Cypress Tree
Feb 04 to Feb 08 - Poplar Tree
Feb 09 to Feb 18 - Cedar Tree
Feb 19 to Feb 29 - Pine Tree
Mars 01 to Mar 10 - Weeping Willow Tree
Mars 11 to Mar 20 - Lime Tree
Mars 21 - Oak Tree
Mars 22 to Mar 31 - Hazelnut Tree
Apr 01 to Apr 10 - Rowan Tree
Apr 11 to Apr 20 - Maple Tree
Apr 21 to Apr 30 - Walnut Tree
Maj 01 to May 14 - Poplar Tree
Maj 15 to May 24 - Chestnut Tree
Maj 25 to Jun 03 - Ash Tree
Juni 04 to Jun 13 - Hornbeam Tree
Juni 14 to Jun 23 - Fig Tree
Juni 24 - Birch Tree
Juni 25 to Jul 04 - Apple Tree
Juli 05 to Jul 14 - Fir Tree
Juli 15 to Jul 25 - Elm Tree
Juli 26 to Aug 04 - Cypress Tree
Aug 05 to Aug 13 - Poplar Tree
Aug 14 to Aug 23 - Cedar Tree
Aug 24 to Sep 02 - Pine Tree
Sept 03 to Sep 12 - Weeping Willow Tree
Sept 13 to Sep 22 - Lime Tree
Sept 23 - Olive Tree
Sept 24 to Oct 03 - Hazelnut Tree
Okt 04 to Oct 13 - Rowan Tree
Okt 14 to Oct 23 - Maple Tree
Okt 24 to Nov 11 - Walnut Tree
Nov 12 to Nov 21 - Chestnut Tree
Nov 22 to Dec 01 - Ash Tree
Dec 02 to Dec 11 - Hornbeam Tree
Dec 12 to Dec 21 - Fig Tree
Dec 22 - Beech Tree
APPLE TREE (the Love) - of slight build, lots of charm, appeal, and attraction, pleasant,flirtatious,adventurous, sensitive, always in love, wants to love and beloved, faithful and tender partner, very generous, scientific talents, lives for today, a carefree philosopher with imagination.

ASH TREE (the Ambition) - uncommonly attractive, vivacious, impulsive,demanding, does not care for criticism,ambitious,intelligent, talented, likes to play with fate,can be egotistic, very reliable and trustworthy,faithful and prudent lover, sometimes brains rule over the heart, but takes partnership very seriously.

BEECH TREE (the Creative) - has good taste,concerned about its looks, materialistic, good organisation of life and career, economical, good leader, takes no unnecessary risks, reasonable, splendid lifetime companion, keen on keeping fit (diets, sports, etc.)

BIRCH TREE (the inspiration) - vivacious,attractive, elegant, friendly, unpretentious, modest, does not like anything in excess, abhors the vulgar, loves life in nature and in calm, not very passionate, full of imagination, little ambition, creates a calm and content atmosphere.

CEDAR TREE (the Confidence) - of rare beauty, knows how to adapt, Likes luxury, of good health, not in the least shy, tends look down on others, self-confident, determined, impatient, likes to impress others, many talents, industrious,healthy optimism, waiting for the one true love,able to make quick decisions.

CHESTNUT TREE (the Honesty) - of unusual beauty, does not want to impress,well-developed sense of justice, vivacious,interested, a born diplomat, but irritates easily and sensitive in company, often due to a lack of self confidence, acts sometimes superior, feels not understood loves only once,has difficulties in finding a partner.

CYPRESS TREE (the Faithfulness) - strong, muscular, adaptable, takes what life has to give, content, optimistic, craves money and acknowledgment,hates loneliness, passionate lover which cannot be satisfied, faithful,quick-tempered, unruly, pedantic, and careless.

ELM TREE (the Noble-mindedness) - pleasant shape, tasteful clothes, Modest demands, tends not to forgive mistakes, cheerful, likes to lead but not to obey, honest and faithful partner, likes making decisions for others,noble-minded, generous, good sense of humor, practical.

FIG TREE (the Sensibility) - very strong, a bit self-willed,independent, does not allow contradiction or arguments, loves life, its family, children and animals, a bit of a social butterfly, good sense of humor, likes idleness and laziness, of practical talent and intelligence.

FIR TREE (the Mysterious) - extraordinary taste, dignity, sophisticated,loves anything beautiful, moody, stubborn, tends to egoism but cares for those close to them, rather modest, very ambitious,talented, industrious, uncontented lover, many friends, many foes, very reliable.

HAZELNUT TREE (the Extraordinary) - charming, undemanding, very understanding, knows how to make an impression, active fighter for social cause, popular, moody, and capricious lover, honest and tolerant partner, precise sense of judgment.

HORNBEAM TREE (the Good Taste) - of cool beauty, cares for its looks and condition, good taste, is not egoistic, makes life as comfortable as possible, leads a reasonable and disciplined life, looks for kindness and acknowledgement in an emotional partner, dreams of unusual lovers, is seldom happy with its feelings, mistrusts most people, is never sure of its decisions, very conscientious.

LIME TREE (the Doubt) - accepts what life did way, hates fighting, stress, and labor, dislikes laziness and idleness, soft and relenting, makes sacrifices for friends, many talents but not tenacious enough to make them blossom, often wailing and complaining, very jealous but loyal.

MAPLE TREE (Independence of Mind) - no ordinary person, full of imagination and originality, shy and reserved, ambitious, proud, self-confident, hungers for new experiences, sometimes nervous, has many complexities, good memory, learns easily, complicated love life, wants to impress.

OAK TREE (the Brave) - robust nature, courageous,strong, unrelenting, independent, sensible, does not like change, keeps its feet on the ground,person of action.

OLIVE TREE (the Wisdom) - loves sun, warmth and kind feelings,reasonable, balanced, avoids aggression and violence, tolerant, cheerful, calm, well-developed sense of justice, sensitive, empathetic, free of jealousy, loves to read and the company of sophisticated people.

PINE TREE (the Particular) - loves agreeable company, very robust, knows how to make life comfortable, very active, natural, good companion, but seldom friendly, falls easily in love but its passion burns out quickly, gives up easily, everything disappointments until it finds its ideal, trustworthy, practical.

POPLAR TREE (the Uncertainty) - looks very decorative, not very self-confident, only courageous if necessary, needs goodwill and pleasant surroundings, very choosy, often lonely, great animosity, artistic nature, good organizer, tends to lean toward philosophy, reliable in any situation, takes partnership seriously.

ROWAN TREE (the Sensitivity) - full of charm, cheerful, gifted without egoism, likes to draw attention, loves life, motion, unrest, and even complications, is both dependent and independent, good taste, artistic, passionate, emotional, good company, does not forgive.

WALNUT TREE (the Passion) - unrelenting, strange and full of contrasts, often egotistic, aggressive, noble, broad horizon, unexpected reactions, spontaneous, unlimited ambition, no flexibility, difficult and uncommon partner, not always liked but often admired, ingenious strategist, very jealous and passionate, no compromise.

WEEPING WILLOW (the Melancholy) - beautiful but full of melancholy, attractive, very empathetic, loves anything beautiful and tasteful, loves to travel, dreamer, restless, capricious, honest, can be influenced but is not easy to live with, demanding, good intuition, suffers in love but finds sometimes an anchoring partner.


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 04:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ. ΘΕΛΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΕΜΒΑΘΥΝΩ ΟΣΟ ΘΕΛΩ.
ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΕΙ, ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΩΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΒΑΡΕΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΖΩΗ ΜΑΣ;

ΥΠΝΕ ΥΠΝΑΚΟ ΜΟΥ!
ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΑΠΕΙΡΟΣΤΙΚΟ ΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΑ...

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 14:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

φαίνεται οτι μάλλον υπάρχουν διάφορα ινδιάνικα ωροσκόπια.
Εγώ βρήκα ένα διαφορετικό και το μεταφράζω:

Κόκκινο Γεράκι (Κριός)
Κάστορας (Ταύρος)
Ωδικά πουλιά (Δίδυμοι)
Λαγός η Κογιότ (Καρκίνος)
Κροκόδειλος (Λέων)
Ποντίκι (Παρθένος)
Αρκούδα (Ζυγός)
Φίδι (Σκορπιός)
Ελάφι (Τοξότης)
Ζαρκάδι η Βουβάλι (Αιγόκερος)
Βίδρα (Υδροχόος)
Πάνθηρας (Ιχθείς)

Σ' αυτό τον τροχό των Ινδιάνων ο ήλιος θεωρείται θηλυκός, κυβερνήτης της βασικής φυσικής εμφάνισης και της μητρικής γενετικής αλυσίδας του DNA ενώ η σελήνη θεωρείται αρσενική, ο κυνηγός και το στοιχείο των επιθυμιών και της έλξης.

Ατμα, γάβ-γάβ, λες να είμαστε ίδιας ράτσας σκυλάκια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 16:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΟΦΙΑ ΜΟΥ!ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ?
ΩΡΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ'ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗ...
ΑΛΗΘΕΙΑ, ΛΕΣ ΝΑ'ΜΑΙ ΣΚΥΛΟΣ?(ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΚΥΛΟΣ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΤΑΤΟΥΑΖ ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ"VICTIM?"ΩΩΩΩΩΩΩΩ....ΜΑ ΕΓΩ... ΝΙΑΟΥΡΙΖΩ..ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΖΩΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ Η ΨΥΧΗ.....)

ΩΡΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ...ΜΗΠΩΣ ,ΣΟΦΙΑ ΜΟΥ, ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΙΝΔΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ...(!ΣΝΙΦ)
ΑΝ ΝΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ!
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ +ΑΥΓΙΠΤΙΑΚΗ ..ΓΙΑ ΝΑ "ΕΙΣΧΩΡΗΣΩ " ΣΤΑ DATA...THΣ ATMA..

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 21:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ατμα,

εδώ είμαι ....στην σιωπή μου. Ερχομαι και φεύγω ...αλλά σε παρακολουθώ
Και εγώ δεν έχω ιδέα περί ινδικής αστρολογίας αλλά ...βρήκα έναν τόπο!!! Το λίγο που έψαξα....χάθηκα!!! Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.
Οποιος έχει χρόνο και ενδιαφέρεται..ιδού η Ρόδος...

http://www.hinduastrology.com

Οσο γιά ...το ΘΥΜΑ, μήπως έχεις κάποια κρυφή κάμερα εδώ γύρω....
τώρα όμως που ...μεγάλωσα ΛΕΩ οτι έμαθα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 21:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.newageinfo.com/vedic/

ακόμα ένα, αυτό πιο εύκολο και πληροφοριακό.
Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το μεταφράσω τώρα, ίσως αύριο!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 16:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανασα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΡΥΣΑΥΓΗ
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 17:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΡΥΣΑΥΓΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα,

φαίνεται οτι μάλλον υπάρχουν διάφορα ινδιάνικα ωροσκόπια.
Εγώ βρήκα ένα διαφορετικό και το μεταφράζω:

Κόκκινο Γεράκι (Κριός)
Κάστορας (Ταύρος)
Ωδικά πουλιά (Δίδυμοι)
Λαγός η Κογιότ (Καρκίνος)
Κροκόδειλος (Λέων)
Ποντίκι (Παρθένος)
Αρκούδα (Ζυγός)
Φίδι (Σκορπιός)
Ελάφι (Τοξότης)
Ζαρκάδι η Βουβάλι (Αιγόκερος)
Βίδρα (Υδροχόος)
Πάνθηρας (Ιχθείς)

Σ' αυτό τον τροχό των Ινδιάνων ο ήλιος θεωρείται θηλυκός, κυβερνήτης της βασικής φυσικής εμφάνισης και της μητρικής γενετικής αλυσίδας του DNA ενώ η σελήνη θεωρείται αρσενική, ο κυνηγός και το στοιχείο των επιθυμιών και της έλξης.

Ατμα, γάβ-γάβ, λες να είμαστε ίδιας ράτσας σκυλάκια;



ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ -ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΔΑ, ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΑΦΙ, ΚΑΙ ΦΕΡΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΒΟΥΒΑΛΑΚΙ.
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΙΝΔΙΑΝΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ, ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΖΩΔΙΟΥ?
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΩ.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

ΧΡΥΣΑΥΓΗ
./ΕΡΩΤΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ./Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 17:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί δεν μπορώ να κατάλαβω ΠΩΣ μπορεί "κάποιος" να δέχεται ΜΟΝΟ την Δυτική Αστρολογία, την καταβάση Ελληνική ΙΣΩΣ και να ΜΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΟ τις Αστρολογίες των άλλων λαών;;;


ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΕΠΛΩΝ ....



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 05:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ'ότι γνωρίζω, και οι Τολτέκοι είχαν ένα αστρολογικό σύστημα το οποίο ήταν ακριβέστατο και η μετάβαση απο το ένα "ζώδιο" στο άλλο, γινόταν ανα 11 ημέρες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 23:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ
ΙΝΔΙΑΝΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ...
--ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠ Ο,ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΩΣ ΤΑ ΤΩΡΑ..;) --


Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 16:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους όσοι συμμετέχετε σε αυτό το τόπικ!
Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα με το esoterica.gr παιδιά:έχει τόσο πολλά και τόσο ενδιαφέροντα θέματα που δεν ξέρω σε ποιο να πρωτογράψω! Επειδή είδα ότι υπάρχει γενικότερο ενδιαφέρον για την Γνώση και ερευνάτε πολλές πηγές, θα ήθελα να συζητήσουμε λίγο το θέμα των διαφορών και των ομοιοτήτων των αστρολογικών παραδόσεων. Αν θέλετε συζήτηση εκ του μηδενός όπως εγώ με σκοπό την εύρεση των νόμων του σύμπαντό όπως είναι τότε ας την κάνουμε στο σχετικό τοπικ που άνοιξα.
Για την ινδική αστρολογία υπάρχει το βιβλίο του James Braha με τίτλο "ινδική αστρολογία για το δυτικό αστρολόγο" εκδόσεις ...δε θυμάμαι αλλά σίγουρα θα το βρέιτε όσοι ενδιαφέρεστε στον Αιώνιο Ηνίοχο ή στον Πύρινο Κόσμο.Επίσης στον Αιώνιο Ηνίοχο έχω βρεί (στα αγγλικά) και το κλασσικό βιβλίο "Μπριχάτ τζάτακα" του Βαράχα Μιχίρα ενός φημισμένου αρχαίου ινδού αστρολόγου.Υπάρχουν και άλλα παρόμοια.
Επίσης για την κινέζικη έχει εκδοθεί από τον πύρινο κόσμο με τίτλο "Κινέζικη Αστρολογία" ένα βιβλίο του Ντέρεκ Ουόλτερ.Μπορεί να μην είναι απολύτως εύχρηστο(χρειάζεται πολλή προσοχή στις λεπτομέρειες και στη χρήση πινάκων γιατί ο συγγραφέας έχει παραλείψει μάλλον έναν απαραίτητο πίνακα) αλλά είναι μοναδικό στην Ελλάδα για το πλήθος πληροφοριών που παρέχει ,έστω και ανοργανωτες σε πολλά σημεία, σχετικά με την εξέλιξη της κινέζικης αστρολογικής σκέψης.Επίσης αναφέρεται παράλληλα και στο φενγκ σούι και στη σχέση του με την αστρολογία.
Μελετώντας το θα διαπιστώσετε ότι είναι ελάχιστα αυτά που γνωρίζουμε για τους πολιτισμούς αυτούς σε σύγκριση με εκείνα που δε γνωρίζουμε αλλά μένουν κλειδαμπαρωμένα σε ντουλάπια βιβλιοθηκών.
Επίσης ένα παλαιότερο 'Η κινέζικη σκέψη" του Γκρανέ είναι αρκετά καλό.
Και στα δύο φαίνεται ότι το σύστημα των 5 στοιχείων,τα 12 ζώδια και το γιν-γιανγκ με τα τρίγραμμα κλπ. προέρχονται από διαφορετικές σχολές σκέψης και έχουν διαφορέτικές θεωρητικές αφετηρίες.Αυτό που γνωρίζουμε εμείς σήμερα ,το σύνθετο μίγμα όλων αυτών, δεν υπήρχε σε πολύ παλιούς καιρούς. Πιστεύω ότι αυτή η σύνθεση έχει κάποιους λόγους που έγινε αλλά ότι έχει και κάποια μυστικά που δεν τα γνωρίζουμε με αποτέλεσμα να μην είναι ακριβείς οι προβλέψεις που γίνονται με το νεότερο σύστημα. Διαβάζουμε για περιπτώσεις αστρολόγων που επιτύγχαναν απίστευτες προβλέψεις και προγνώσεις γεγονότων και θαυμάζοντάς του νομίζουμε αυτό που έχουμε σήμερα είναι αυτό που γνώριζαν ή χρησιμοποιούσαν και εκείνοι.
΄ Επίσης από τον Κάκτο κυκλοφορέι "η Τετράβιβλος" του πτολεμαίου που, σε μερικά σημεία,απέχει πολύ από τη γνωστή μας δυτική αστρολογία και σε άλλα παραμένει ακόμη αινιγματική ή διφορούμενη.
Ο Βαράχα Μιχίρα γράφει με ένα τελειως δογματικό τρόπο :αν υπάρχει αυτός ο συνδυασμό(σύνοδος ή yoga ,όπως λέγεται στα σανσκριτικά) θα γίνει αυτό αν η άλλα θα γίνει εκείνο. Εδώ δεν είναι μεταφραστικό λάθος !Το ίδιο ακριβώς βλέπουμε και στο πρωτότυπο κείμενο του Πτολεμαίο στην Τετράβιβλο!

[blue]Γιατί όμως να συμβαίνει αυτό;{/blue]

Η γνώμη μου είναι ότι σε κάποια εποχή υπήρχε υψηλής στάθμης γνώση των επιδράσεων μέχρι του σημείου να ισχύουν στον περισσότερο κόσμο όντως με απόλυτο τρόπο οι επιρροές των ουρανίων σωμάτων.Από τότε και ο άνθρωπος έχει αλλάξει, είναι πιο αυτοελεγχόμενος, αλλά και τα ουράνια σώματα με αποτέλεσμα πολλά απ' όσα ίσχυαν τότε να μην ισχύουν πλέον και να έχουν ενεργοποιηθεί άλλες όψεις που δεν τις ξέρει κανείς.
Μια πρόταση :αφού ακρετοί ανδιαφέρονται για την αστρολογία ας ανεβάσουμε ό,τι πίνακες βρίσκουμε (αντιστοιχιών κλπ) ώστε να είναι όλοι συγκεντρωμένοι σε ένα χώρο και να μπορέι να γίνει σύγκριση των παραδόσεων αλλά και σχολιασμός. Αγνοείστε την πρόταση αν υπάρχει ήδη αυτό και δεν το ξέρω, αν πχ το έχετε πει ότι θα μπορούσε να γινεται στις ΕΙΚΟΝΕΣ,γιατί δεν έχω δεί όλα το site.
Να είστε όλοι καλά

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 18:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγνοείστε την πρόταση αν υπάρχει ήδη αυτό και δεν το ξέρω, αν πχ το έχετε πει ότι θα μπορούσε να γινεται στις ΕΙΚΟΝΕΣ,γιατί δεν έχω δεί όλα το site.

Γεια σου filosofos3 και καλως ηλθες
δες το τοπικ αυτο που εχει ανοιξει η φιλη Ατμα στις εικονες:
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3566


και παλι καλως ηλθες...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 19:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνοή στο θέμα.. με κάποιες πληροφορίες ακόμα... για την κινέζικη αστρολογία...

Το Μινγκ Σου (το οποίο σημαίνει Υπολογισμός του Πεπρωμένου) είναι ένας κλάδος της κινέζικης αστρολογίας, που δεν έχει το αντίστοιχό του σε κανένα δυτικό σύστημα. Σε μία σύγκριση των δύο τεχνικών - της δυτικής και της κινέζικης - θα βρούμε σημεία διαφορετικά ή όμοια, ιδιαίτερα στους τρόπους υπολογισμού και ερμηνείας των θέσεων και των όψεων των πλανητών. Αλλά, όσον αφορά το Μινγκ Σου, που είναι ο πιο διαδεδομένος σήμερα κλάδος αστρολογίας στην Κίνα, δεν υπάρχει τίποτα σαν αυτό για να το παραβάλλουμε.
Με τη σημερινή του μορφή εμφανίστηκε πριν χίλια περίπου χρόνια, όταν ένας ανώνυμος Βουδιστής μοναχός είχε τη φαεινή ιδέα να εισάγει στην κινέζικη αστρολογία ονόματα ζώων για να αντικαταστήσει τα αφηρημένα κινέζικα αριθμητικά σύμβολα. Πραγματικά, η ιδέα του ήταν τόσο επιτυχημένη που για τους περισσότερους ανθρώπους η κινέζικη αστρολογία αρχίζει και τελειώνει με τη μελέτη αυτών των 12 <<ζωικών ζωδίων>>. Αλλά αυτό είναι μόνο μία από τις πολλές συναρπαστικές όψεις της μελέτης του Μινγκ Σου.
Στους αρχαίους καιρούς η μελέτη των αστεριών και των πλανητών ήταν αποκλειστικό προνόμιο των Αυτοκρατορικών Αστρολόγων, αφού τα προμηνήματά τους θεωρούνταν κρατικά μυστικά. Το να βγάλει ένας αστρολόγος το ωροσκόπιο ενός κοινού θνητού, υποβιβάζοντας την τέχνη τουκαι το επάγγελμά του, ήταν ένα έγκλημα που θα μπορούσε να τιμωρηθεί ακόμα και με θάνατο. Αλλά, όπως είναι φυσικό, ο λαός επιθυμούσε και αυτός να ξέρει τη μοίρα του. Έτσι, πριν από 2.000 περίπου χρόνια, ένας από τους κλάδους της κινέζικης αστρολογίας αναπτύχθηκε σε αυτόνομη επιστήμη.
Όμως, ακόμα και τότε, οι λαϊκοί αστρολόγοι ήταν αναγκασμένοι να χρησιμοποιούν περιορισμένες αστρονομικές πληροφορίες που εκδίδονταν με την άδεια του αυτοκράτορα για σκοπούς περισσότερο οργάνωσης του ημερολογίου.
Αλλά πέρα από τη δυσκολία του να βγάζει κανείς ωροσκόπιο με ψήγματα μόνο αστρονομικών πληροφοριών, υπήρχε και το γεγονός ότι οι μέρες, οι μήνες και τα έτη του κινέζικου ημερολογίου είχαν μία πολύπλοκη αρίθμηση σύμφωνα με δύο διαφορετικές σειρές που κυλούσαν παράλληλα: η μία ονομαζόταν "Οι δέκα Ουράνιοι Κόσμοι" και η άλλη " Τα Δώδεκα Γήινα Κλαδιά". Για παράδειγμα, στο βιβλίο του Πρίγκηπα του Χουάι Ναν διαβάζουμε: " Όταν φτάνει το κυκλικό ζώδιο Τσία Τζου, το στοιχείο Ξύλο αρχίζει να κυριαρχεί. Αν ο αυτοκράτορας δεν απονείμει χάρες και δεν δώσει ανταμειβές, παρά επιτρέψει σκοτωμούς και καταστροφές, θα βρεθεί σε μεγάλο κίνδυνο...."
Την ίδια εποχή ο Φαν Σενγκ - Τσι, που είχε σχέση με τα οικονομικά του κράτους, συμβούλευε σε μιά πολύ προσγειωμένη πραγματεία πάνω στη γεωργία και τις καλλιέργειες :"Τα μικρά φασόλια δεν πρέπει να φυτεύονται σε μέρα Μάο, ούτε το ρύζι και η κάνναβη σε μέρα Σεν..." και συνέχιζε αναφέροντας τις διάφορες μέρες που δεν είναι ευνοϊκές για τη γεωργία και που τα ονόματά τους πρέρχονται όλα από τις σειρές αριθμούς του κινέζικου ημερολογίου.
Όμως τα ονόματα αυτά ήταν ... κινέζικα ακόμη και για τους ίδιους του Κινέζους. Ο ανώνυμος Βουδιστής μοναχός κατάλαβε τη δυσκαμψία υπολογισμού του κινέζικου ημερολογίου και έτσι εισήγαγε τα πολύ πιο απλά ονόματα ζώων στη θέση των αφηρημένων αριθμητικών εννοιών.
Χρησιμοποιώντας τα ονόματα ζώων η παραπάνω παράγραφος γίνεται ως εξής: "Τα μικρά φασόλια δεν πρέπει να φυτεύονται σε μέρα Λαγού ούτε το ρύζι και η κάνναβη σε μέρα Πιθήκου"


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 19:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνέχεια..
ΤΑ ΔΩΔΕΚΑ ΖΩΑ
Η πιο οικεία όψη της κινέζικης αστρολογίας, Τα Δώδεκα Ζώα, εισάχθηκαν για να αντικαταστήσουν τους αριθμούς της σειράς που ονομαζόταν Δώδεκα Γήινα Κλαδιά. Η προέλευση των ονομάτων παραμένει ακόμα ένα μυστήριο. Πάντως, η εκλογή τους δεν πρέπει να είναι τυχαία, γιατί μερικά φαίνονται να έχουν επιλεγεί με μεγάλη προσοχή.
Για παράδειγμα το Άλογο είναι το έμβλημα της αρσενικής όψης της ανθρώπινης δραστηριότητας και η γιανγκ δύναμη στη φύση. Δεν μπορεί να είναι σύμπτωση ότι η ώρα του Αλόγου είναι το μεσημέρι ούτε ότι ο μήνας του Αλόγου περιλαμβάνει πάντα το θερινό ηλιοστάσιο όπου, σύμφωνα με τους Κινέζους η γιανγκ δύναμη βρίσκεται στο ζενίθ της. Επίσης είναι ενδιαφέρον το ότι τα 12 ζώα σχηματίζουν με φυσικό τρόπο συμπληρωματικά ζευγάρια, αναπαριστώντας το καθένα κάποια όψη της ανθρώπινης φύσης ή ανάπτυξης.
Τα δώδεκα ονόματα ζώων χρησιμοποιούνται και για τις δώδεκα διπλές ώρες της κινέζικης μέρας, αρχίζοντας με την ώρα του Ποντικού (11μ.μ. εώς 1π.μ. περικλείοντας έτσι και τα μεσάνυχτα που ο Ποντικός είναι στο ζενίθ της επίδρασής του). Με παρόμοιο τρόπο και τα χρόνια μετριούνται ανά 12 σύμφωνα με το Ζωικό κύκλο.


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 19:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνέχεια...3

ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
Όπως τα κλαδιά αντικαταστάθηκαν από τα ονόματα των 12 ζώων, έτσι και οι Δέκα Κορμοί αντικαστάθηκαν από τα πέντε στοιχεία της κινέζικης φιλοσοφίας (Μέταλλο, Νερό, Ξύλο, Πυρ, Γη) που το καθένα έπαιρνε τη γιανγκ και τη γιν μορφή του, δίνοντας έτσι συνολικό αριθμό δέκα.
Ενώ οι Τέσσερις Στήλες - η ώρα, η μέρα, ο μήνας και το έτος γέννησης - σχηματίζουν τον πυρήνα του ωροσκοπίου, όσον αφορά τον υπολογισμό του, τα Πέντε Στοιχεία είναι ο ζωτικός παράγοντας της κατανόησης και της εξήγησής του.
Οι Τέσσερις Στήλες δίνουν μία φόρμουλα για κάθε άτομο, εκφρασμένη με την ποσότητα του καθενός από τα Πέντε Στοιχεία στο ωροσκόπιο. Υπάρχει μια ιδανική ποσότητα για κάθε στοιχείο. Αν υπάρχει λιγότερη από αυτή τότε αυτό δείχνει μια αδυναμία σε κάποιο σημείο, αν υπάρχει περισσότερο, τότε κάπου υπάρχει μία δυσάρεστη υπερβολή. Σε γενικές γραμμές θα μπορούσαμε να προσδώσουμε τις εξής ιδιότητες στα στοιχεία.

Μέταλλο: ανταγωνιστικότητα
Νερό: επικοινωνία
Ξύλο: δημιουργικότητα
Πυρ: ευφυία
Γη: πρακτικότητα


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 19:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και...

Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
Το Μινγκ Σου όμως είναι κάτι περισσότερο από έναν γρήγορο οδηγό στην προσωπικότητά σας, την οποία πιθανά ήδη να ξέρετε, άλλωστε. Μία από τις βασικές αρχές του είναι ότι υπάρχουν πέντε πιθανές καταστάσεις ή δυνάμεις - Μοίρα, Σφραγίδα, Πλούτος, Ευκαιρία, Αξίωμα - που μπορούν να καθορίζουν κατά διαστήματα τη ζωή ενός ανθρώπου.
Αυτές οι πέντε δυνάμεις έχουν σχέση με τα πέντε στοιχεία, αλλά η ακριβής σχέση διαφέρει από άτομο σε άτομο. Για παράδειγμα, το Αξίωμα ενός ατόμου μπορεί να σχετίζεται με το στοιχείο Ξύλο. Αν η αναλογία ύπαρξης του στοιχείου Ξύλο ήταν υψηλή στο γενέθλιο ωροσκόπιο, μπορεί κανείς να περιμένει ότι αυτό το άτομο θα φτάσει σε ένα υψηλό αξίωμα. Αλλά εδώ παίζει ρόλο και η ώρα της δύναμης: αν το Αξίωμα εμφανίζεται πολύ νωρίς - ας πούμε στην παιδική ηλικία - μπορεί απλά να δείχνει ότι το παιδί προέρχεται απο σημαντική οικογένεια.
Πάντως από τη στιγμή που θα κατασκευαστεί ένας Πίνακας του Κύκλου της Ζωής, ο αστρολόγος είναι σε θέση να δώσει πολλά στοιχεία για το άτομο και να το συμβουλεύσει ποια είναι η καλύτερη πορεία γι' αυτό.


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy