ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΓΡΑΦΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 14:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείται να μου πείτε τη γνωρίζετε για την αυτόματη γραφή;Υπάρχει όντως;Έχω στα χέρια μου κάποια κείμενα (δεν είναι δικά μου) αλλά δεν ξέρω τι γράφουν,που θα μπορούσα να απευθυνθώ για κάποια μετάφραση;Είναι η πρώτη φορά που βάζω κάποιο θέμα και η όποια εμπειρία,άποψη ή συμβουλή θα μου ήταν πολύτιμη.
efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 18:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε παιδιά δεν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με ενημερώσει εστώ και σε ένα από αυτά που ρωτάω?μια βοήθεια ζήτησα δεν ξέρω τι να κάνωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 00:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
efi85 όταν λες έχεις… «κάποια κείμενα αλλά δεν ξέρω τι γράφουν».. τι εννοείς, ότι δεν γνωρίζεις την γλώσσα που έχουν γραφτεί ώστε να τα μεταφράσεις ή ότι έχουν δημιουργηθεί με αυτόματη γραφή (ύπνωση) και δεν μπορείς να τα καταλάβεις ;

Αυτόματη γραφή :

Αυτόματη γραφή είναι ένα φαινόμενο αυτοματισμού που παρουσιάζεται σε ένα υψηλό βαθμό ύπνωσης ή η γραφή που όπως λέγεται «οδηγείται» από ένα πνεύμα ή από κάποια οντότητα, καθώς το υποκείμενο βρίσκεται σε έκσταση .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 00:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου efi85

Για την αυτόματη γραφή μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο link της wikipedia:

Automatic writing

Προσωπικά δεν ξέρω κάποιον που να μπορεί να διαβάσει "αυτόματη γραφή", αν τέλος πάντων υπάρχει κάτι που μπορεί να διαβαστεί. Στην αυτόματη γραφή αυτός που γράφει υποτίθεται ότι δεν καταγράφει τις συνειδητές του σκέψεις, όσα γράφει προέρχονται από μη συνειδητές νοητικές διαδικασίες, κάποιοι λένε από το ασυνείδητο ή ακόμα από κάποια οντότητα που υπαγορεύει στον γράφοντα τι να γράψει ή έχει τον έλεγχό του. Βέβαια, ο καθένας θα μπορούσε να γράψει ότι θέλει και να το βαπτίσει μετά αυτόματη γραφή υπαγορευμένη από αγγέλους, από μυστικές οντότητες, από αγίους ή και τον θεό τον ίδιο.

Με τον ίδιο τρόπο, ο καθένας θα μπορούσε να πει ότι μπορεί να διαβάσει το είδος αυτό γραφής και να αποκρυπτογραφήσει τα μηνύματά του. Το αποτέλεσμα; νομίζω πως είναι όπως και με το φλιτζάνι του καφέ. Μπορεί κάποιος να το "διαβάζει" και να σου λέει έναν κόσμο κοινοτοπίες του τύπου "κάποιον θα συναντήσεις", "με κάποιον θα μιλήσεις", "κάποιος σε ζηλεύει", κ.ο.κ. Μπορεί όμως και ένας άλλος να σου πει μερικά πράγματα που να αντέχουν λίγο περισσότερο στην κριτική. Πιθανόν να είναι κάτι που εξαρτάται από τις διαισθητικές ικανότητες αυτού που διαβάζει και ερμηνεύει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 03:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ efi85


Λοιπον δεν ειμαι απολυτα σιγουρη αν μιλαμε για το ιδιο θεμα αλλα νομιζω οτι μπορω να σε βοηθησω.


Αυτα που ξερω εγω για την αυτοματη γραφη ειναι οτι ειναι ενας τροπος να συνδεθει ενας ανθρωπος με πνευματα και κατα προτημηση με αγγελους.


Ο ανθρωπος αυτος επικοινωνει μεσο της σκεψης του με το πνευμα. Κατα την διαρκεια αυτην εχει τα ματια κλειστα για να μπορει να συγκεντπωθει καλυτερα. Οταν λοιπον συνδεθει κανει τις ερωτησεις που θελει και το πνευμα απαντα μεσο της γραφης του. Ειναι σαν να καθοδηγει το πνευμα το χερι του ανθρωπου ετσι ωστε μετα η απαντηση να βρησκετε γραπτος πανω στο χαρτη.

Αυτοματη γραφη υπαρχει οντως οπως και πολλα αλλα πραγματα.


Πρεπει να ομολογησω φιλη efi85 οτι εγω οταν ακουσα για πρωτη φορα οτι υπαρχει κατι τετοιο δεν το πιστεψα και προφανος δεν θα το πιστεψεις και εσυ μεχρι να κανεις την εμπειρια.


Εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι να σου δηγηθω την εμπειρια μου.


Στην δικια μου περιπτωση ειχα γνωρισει μια φιλη που ασχολιοταν με πνευματικα θεματα και γενικα με την ζωη οπως και εγω.


Λοιπον ειχαμε μαζευτει εγω η μητερα μου και η φιλη μου με την επιθυμια να μιλησουμε με αγγελους. Αναψαμε ενα κερακι γιατι αυτο αυτοματα δημηουργει μια πνευματικη ατμοσφαιρα, πηραμε αρκετα φυλλα χαρτι και ενα στυλο που εγραφε καλα. Πρωτα ηθελε η μητερα μου να δοκιμασει και ετσι ρωτησε ποιος ειναι ο φυλακας αγγελος της. Η φιλη μου εκλεισε τα ματια της και ξαφνικα μετα απο μερικα λεπτα βλεπω να κινηται το χερι της και να γραφει την απαντηση. Πρεπει να αναφερω πως ολη η διαδικασια δεν με φοβιζε καθολου αντιθετος ενοιωθα μια απολυτη γαληνη μεσα μου. Η μητερα μου ομως γιατι δεν το θεωρησε δυνατον να γινεται να εποκοινωνεις ετσι με αγγελους ρωτησε κατι που δεν το ειχε πει σε κανεναν...και ο αγγελος πραγματικα απαντησε σωστα και μαλιστα με λεπτομεριες. Αυτο για μενα ηταν η αποδιξη οτι υπαρχουν πνευματα και οτι μπορουμε να μιλησουμε μαζι τους.


Στην συνεχεια ρωτησα και εγω πολλα πραγματα που οταν ειρθαν οι απαντησεις πολλα μεσα μου αποκτησαν καποιο νοημα και καποια συνεχεια.


Οταν λες βρηκες καποια κειμενα τι ενοεις?

Που τα βηκες ?

Εχεις καποια υποψια απο ποιον μπορει να ειναι?


Σιγουρα θα μπορουσε να τα μεταφρασει κυριως αυτος που να εγραψε.


Και κατι ακομα...που πρεπει να το βρεις μεσα σου....τι νοημα αραγε εχει που επεσαν στα χερια σου αυτα τα κειμενα...?


Αυτα προς το παρον


Για οτι ερωτηση εχεις ειμαι εδω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 12:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα κείμενα δεν ξέρω σε τι γλώσσα είναι γραμμένα, εμένα μου θυμίζουν αραβικά ή αραμαϊκά ή κάτι παρόμοιο.Ξέρω ότι είναι γραμμένα από δεξιά προς τα αριστερά και ότι το άτομο που τα έγραψε δεν βρισκόταν σε ύπνωση.Είναι από συγγενικό μου πρόσωπο και είναι γραμμένα πριν πολλά χρόνια.Μήπως ξέρετε κάποιο άτομο ή κάπου που μπορώ να πάω για να τα μεταφράσω;Το συγκεκριμένο άτομο που τα έγραψε δεν ξέρει ούτε Αγγλικά πόσο μάλλον κάτι άλλο.Περιμένω να με διαφωτίσετε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 13:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia ευχαριστώ για το linkΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 18:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
neraidoula μερικές ερωτήσεις:


-Η αυτόματη γραφή έρχεται μετά μόνο από συγκέντρωση;

-Είναι εφικτό να το επιτύχει ο καθένας;

-Οι απαντήσεις που δεχθήκατε ήταν στα Ελληνικά;

-Ήταν όλα ευανάγνωστα;Τα γράμματα είχαν παντού το ίδιο μέγεθος;

-Ο γραφικός χαρακτήρας ήταν της φίλης σου ή κατά τη διάρκεια της αυτόματης γραφής αλλάζει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 18:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκανάρισε το κείμενο να δω αν μπορώ να κάνω κάτι!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 18:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να στο στείλω σε μαιλ καλύτερα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 14:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:

Σκανάρισε το κείμενο να δω αν μπορώ να κάνω κάτι!



Μη μου πεις ότι διαβάζεις αυτόματη γραφή;

Πλάκα κάνω. Γνωρίζεις κάποιον που μπορεί ίσως να το διαβάσει;
Είναι του εκκλησιαστικού κύκλου;
Αν ναι, ποια η γνώμη της εκκλησίας - Χ.Ο. - για την αυτόματη γραφή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 14:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia:
Μη μου πεις ότι διαβάζεις αυτόματη γραφή;

Πλάκα κάνω. Γνωρίζεις κάποιον που μπορεί ίσως να το διαβάσει;
Είναι του εκκλησιαστικού κύκλου;
Αν ναι, ποια η γνώμη της εκκλησίας - Χ.Ο. - για την αυτόματη γραφή;



-Eξαρτάται το είδος-μορφή της γραφής..........δεν μπορώ να πω εάν δε δω..........
-Δεν γνωρίζω τη γνώμη της εκκλησίας και δε με ενδιαφέρει κιόλας.....
-Έχω αρκετές άκρες .............

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 16:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


europaios2 αυτό είναι ένα μικρό κομμάτι από το κείμενο το οποίο το τράβηξα με φωτογραφία στο σκανάρισμα δεν φαίνεται τίποτα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 16:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαλλον τελικά πάλι δεν κατάφερα να στείλω την εικόνα προσπαθώ(ναι διαβάζω πως γίνεται αλλά...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 16:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα αποθηκεύσεις κάπου κατά προτίμηση στην επιφάνεια εργασίας την εικόνα. Μετά θα πας στο http://www.imageshack.gr/
θα κάνεις αναζήτηση μετά διερεύνηση σε.....(επιφάνεια εργασίας ή όπου αλλού το έχεις βάλει.) μετά άνοιγμα, μετά αποθήκευση θα σου φέρει τη φωτογραφία. Εάν είναι μικρό το μέγεθος κάνε κλικ επάνω της για να μεγαλώσει εάν και πάλι είναι μικρό, τότε παίξε από κάτω με τις άλλες αναζητήσεις Μικρογραφία για forum , Μικρογραφία για Ιστοσελίδα
Πλήρες μέγεθος για forum Πλήρες μέγεθος για ιστοσελίδα
Προβολή σε φίλους .........κάπου θα το πετύχεις. Μετά κάνε δεξί κλικ επάνω στη φωτογραφία και πήγαινε ιδιότητες. Πήγαινε στο Διεύθυνση UREL θα σου έχει βγάλει ένα σαν το κάτωθι "http://www.imageshack.gr/files/hwe3xi5kloz6rn657x4c_thumb.jpg
μάρκαρέ το. Μετά κάντο αντιγραφή ανάμεσα στο [i.mg]εδώ [/.img].........και τσουπ θα εμφανιστεί.........καλή επιτυχία.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 16:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 17:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα κατάφερα επιτέλους,νόμιζα ότι δεν θα γινόταν πότέ.Περιμένω αποτελέσματα ή οτιδήποτε άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 21:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι από ότι εκτιμώ θα αργήσουν πολύ............
-Πως γνωρίζεις ότι είναι γραμμένα από αριστερά προς δεξιά?
Πρέπει να δούμε και κάποιες λεπτομέρειες όπως η παραπάνω.....
αλλά και πριν πόσα περίπου χρόνια γράφτηκε...........

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 22:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γραμμένα από δεξιά προς τα αριστερά δηλαδή αντίθετα από ότι γράφουμε κανονικά(μου το είπε το πρόσωπο που ήταν παρόν όταν γραφόταν).Πρέπει να έχουυν γραφτεί 20-25 χρόνια πριν από υπολογισμούς που κάνω,κανένας δεν θυμάται πότε ακριβώς είναι,μπορεί να είναι και μερικά χρόνια παραπάνω.Ελπίζω να μην έγινε καμία βλακεία που τα τράβηξα με την κάμερα του υπολογιστή,εννοώ να τα δείχνει όπως ο καθρέφτης...το ελπίζωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 23:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ πάντως ήδη με e-mail το έστειλα σε δικό μου άνθρωπο γνώστη αρκετών γλωσσών............θα περιμένουμε.........

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 23:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε ευχαριστώ πάρα πολύ,ειλικρινά στο λέωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 23:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΗ efi85

Sorry που σου απαντω λιγο κατθιστεριμενα


Λοιπον


Στην πρωτη ερωτηση απο οτι ξερω η αυτοματη γραφη εμφανιζετε κυριως μετα απο συγκεντρωση.
Υποθετω ομως οτι μπορει για καποιον λογο να συνδεθει ενα πνευμα μαζι σου αν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος. Αυτο μπορει να συμβαινει σε πνευματικους ανθρωπους που ετσι λαμβανουν σοβαρα μηνυματα και χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια.

Ναι ειναι εφικτο ο καθε ενας να πετυχει την αυτοματη γραφη...απλα πρεπει να εξασκιθεις αναλογα.
Οι πιο πολυ ανθρωποι δεν ξερουν οτι μπορουν να το κανουν γιατι απλα δεν εχουν ανακαλυψει τις δυνατοτητες τους. Μπορουμε πολλα πραγματα...απλα δεν το ξερουμε.

Οι απαντησεις που δεχτικα εγω ηταν στα γερμανικα γιατι ζω στην γερμανια και ρωτουσαμε στα γερμανικα. Πρεπει να ξερεις οτι η λεξεις και η σημασια των λεξεων εχουν καποια κοδικοποιημενη ενεργεια. Ετσι η καθε λεξη ανεξαρτητα απο την γλωσσα εχει την ιδια ενεργεια. Με την γλωσσα που ρωτας το πνευμα σε εκεινη την γλωσσα απαντα.

Τα γραμματα ηταν σχετικα ευαναγνωστα...αν ηξερες τι λεει μπορεις να βγαλεις τις λεξεις.
Αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τα γραμματα διαφερουν αναλογα με το πνευμα. Δηλαδη μπορει ο ανθρωπος να γραφει πιο γρηγορα, να κανει πιο μεγαλα γραμματα και να διαφερει λιγο η γραφη αναλογα με το ποσο δυνατο ειναι το πνευμα που μιλας.

Ο γραφικος χαρακτηρας σε γενικες γραμμες ηταν της φιλις μου.
Απλα γιατι δεν ειναι παντα ευκολο να παρεις το στυλο απο το χαρτι γιατι γραφεις ενα συνεχες κειμενο η γραφη αποκτα εναν κυκλικο χαρακτηρα.
Αλλα αυτο διαφερει απο το ειδος του καθε γραφικου χαρακτηρα.

Κοιταξα και την φωτοτυπια που εκανες...παρα πολυ ενδιαφερον κειμενο.

Πιστευω οτι αν θες να βρεις πραγματικα μια ακρη πρεπει να μαθεις για τοτε που γραφτηκε.
Τι σχεση εχεις εσυ με το προσωπο αυτο. Μαθε οσο πιο πολλα μπορεις.


Σκεψου λιγο γιατι επεσε στα χερια σου...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 16:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρεπει να ξερεις οτι η λεξεις και η σημασια των λεξεων εχουν καποια κοδικοποιημενη ενεργεια. Ετσι η καθε λεξη ανεξαρτητα απο την γλωσσα εχει την ιδια ενεργεια.

Neraidoula τι εννοείς λέγοντας το παραπάνω;

Η αλήθεια είναι ότι έχω και πολλά κείμενα γραμμένα στα Ελληνικά άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο ευανάγνωστα.Θέλω να δω όμως κατά πόσο μπορεί και αν γίνεται να βγει νόημα και από αυτά τα κείμενα, να δω κατά πόσο κινούνται στο στυλ των κειμένων που είναι στα Ελληνικά.Λογικά πρέπει να είναι παρόμοια τα λεγόμενα.Αν είναι βέβαια γραμμένα από το ίδιο πνεύμα.

Δεν νομίζω να μπορώ να πώ κάτι άλλο που θα βοηθούσε, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι....

Όποιος πιστεύει ότι μπορεί να βοηθήσει έστω και λίγο είναι καλοδεχούμενος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 19:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή φίλη efi85, έχω νέα.
Δεν είναι Αραμαϊκά και δεν είναι Αραβικά. Κατά 90% επρόκειτο για εσκεμμένη ενέργεια (φάρσα) και κατά ένα 10% για κάποιο είδος στενογραφίας στην αραβική γραφή. Ο γνωστός στον οποίο απευθύνθηκα έχει έναν κουμπάρο ειδημόνων σε αραβικές γραφές. Λείπει Αγγλία για δουλειές. Όταν επιστρέψει θα μάθουμε για το 10% εάν δηλαδή επρόκειτο για στενογραφία.
Εκτιμώντας όμως τα δεδομένα κάτω από τα οποία έγινε η εν λόγω γραφή προσωπικά πιστεύω ότι επρόκειτο για μια έξυπνη φάρσα και τίποτα περισσότερο.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 21:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2 σε ευχαριστώ όπως και να έχει γιατί δείχνει ότι ασχολήθηκες πραγματικά και δεν ήταν αερολογίες.Είτε αποδειχτεί ότι λένε κάτι είτε ότι είναι φάρσα καλύτερα να το ξέρω και να το μάθουν αυτοί από τους οποίους πήρα τα κείμενα. Πάντως, όταν και άμα χρειαστείς κάτι άλλο όπως πχ. Άλλα κείμενα για μια πιο γενική εικόνα, μπορείς να μου το πεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 10:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
efi85:
Αγαπητέ europaios2 σε ευχαριστώ όπως και να έχει γιατί δείχνει ότι ασχολήθηκες πραγματικά και δεν ήταν αερολογίες.

Παρακαλώ.....

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 03:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ efi85


Θα προσπαθησω να σου το εξηγησω πολυ απλα.

Καθε τι γυρω μας εχει ενεργεια...ειτε ειναι μορφη ζωης ειτε ειναι ενα απλο αντικειμενο...ειτε ειναι λεξεις.


Ετσι οι ενεργεια των λεξεων δεν αλλαζει ανεξαρτητα σε ποια γλωσσα βρησκονται. Το νοημα και ετσι και η ενεργεια τους παραμενει ιδια μονο η γραφη και η προφορα αλλαζουν.


Πχ η λεξη ΑΓΑΠΗ εχει την ιδια ενεργεια οπως η λεξεις LOVE , AMORE η LIEBE


γιατι εχουν την ιδια σημασια αλλα ειναι μονο σε αλλες γλωσσες.

Με αυτο ηθελα να πω οτι μαλλον ο ανθρωπος που εγραψε αυτα τα κειμενα θα ηταν ξενος που κατα πασα πυθανοτητα δεν θα ηξερε να γραφει ελληνικα και ετσι του δοθικαν οι απαντησεις σε μια αλλη γλωσσα. Αυτο δεν αλλαζει ομως τιποτα στο νοημα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 04:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχει δικιο η Νεραιδουλα,
στην Σκανδιναυια υπηρχε η ρουνικη γραφη και καθε γραμμα αυτης,περα του οτι σμβολιζε μια θεοτητα,ειχε και αναλογες δυναμεις,αναλογη ενεργεια.
Οποτε σκαλιζαν διαφορες λεξεις στα σπαθια τους για καλη τυχη,η επανω σε δικα τους αντικειμενα,για αγαπη,ευτυχια και ευημερια.
Καθε λεξη εχει δικη της ενεργεια,ειτε αριθμολογικα,ειτε με την αναλογη μορφη που εχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy