ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ολυμπιακοί Αγώνες, Ολυμπισμός, Ολυμπιακή εκεχειρία και η θέση της Ελλάδας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 16:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνομιλητές

8 Αυγούστου 2008 : Πραγματοποιείται η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου.
8 Αυγούστου 2008 : Ο στρατός της Γεωργίας επιτίθεται στην περιοχή της Νότιας Οσετίας. Η Ρωσία απειλεί με αντίποινα, ενώ η διεθνής κοινότητα αντιδρά με εκκλήσεις για άμεση κατάπαυση του πυρός.
8 Αυγούστου 2008 : Οριστικός ενταφιασμός του λεγόμενου "Ολυμπιακού Πνεύματος", που βασίζεται στη διακοπή / αναβολή των πάσης φύσεως εχθροπραξιών μεταξύ των συμμετεχόντων για όλη τη διάρκεια των αγώνων.
Η Ελλάδα, ως πηγή και γενέτειρα του Ολυμπισμού, εισέρχεται πρώτη στο Στάδιο κατά την τελετή έναρξης, τιμώμενη από τη διεθνή κοινότητα για το πνεύμα και το ήθος των ιστορικών προγόνων της.
Ποια πιστεύετε ότι θα έπρεπε να είναι (αν πιστεύετε ότι θα έπρεπε να υπάρξει) η αντίδραση της Ελλάδας, ως "πρώτης μεταξύ ίσων" στο Ολυμπιακό Πνεύμα, σε σχέση με τα διαδραματιζόμενα στο στρατιωτικό και διπλωματικό επίπεδο στην ευαίσθητη περιοχή της πρώην Σοβιετικής Ένωσης; Ποια πιστεύετε ότι θα πρέπει να είναι η αντίδραση της ελληνικής αποστολής, με προεξάρχουσα την πολιτική και αθλητική ηγεσία στη βαρύτατη και θρασύτατη προσβολή του Ολυμπιακού Ιδεώδους, απ' όπου και αν αυτό προέρχεται;
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι η Ελλάδα θα όφειλε να προχωρήσει σε
1) διακοπή των διπλωματικών σχέσεων με τα εμπλεκόμενα μέρη, καθόλη τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων, σε πολιτικό επίπεδο, με όλες τις συνέπειες, τις οποίες μία τέτοια πράξη θα μπορούσε να επιφέρει στις διακρατικές μας σχέσεις.
2) άρνηση παρέλασης ή έστω είσοδο στο Στάδιο των Ολυμπιακών Αγώνων με την Ελληνική Σημαία μεσιστίως κυματίζουσα εις ένδειξιν διαμαρτυρίας, σε αθλητικό επίπεδο
3) χρήση μαύρου περιβραχιόνιου ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ της ελληνικής αποστολής, τόσο κατά τις τελετές έναρξης και λήξης, όσο και κατά τη συμμετοχή τους στα αγωνίσματα αυτών
4) αποφυγή, στο μέτρο του δυνατού, προβολής και συνεντεύξεων από όλα τα μέλη της ελληνικής αποστολής, στο όριο του απολύτως προβλεπόμενου πρωτοκόλλου.
Ένα πράγμα έχω να πω. Ντροπή για όλα! Προσωπικά αρνούμαι να παρακολουθήσω έστω και ένα αγωνιστικό λεπτό από τους "Ολυμπιακούς Αγώνες" του Πεκίνου, χωρίς διάθεση αιχμής προς την Κίνα ως διοργανώτρια, αλλά ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την κατάλυση του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ οχυρού του Ολυμπισμού στη σύγχρονη ιστορία.
Προσωπικά θα εκτιμούσα απεριόριστα εκείνον, που θα αποφάσιζε την οριστική διακοπή του σύγχρονου τσίρκου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 19:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλά πράγματα δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι. Νομίζω η θέση
quote:
Προσωπικά θα εκτιμούσα απεριόριστα εκείνον, που θα αποφάσιζε την οριστική διακοπή του σύγχρονου τσίρκου

είναι λίγο υπερβολική αλλά καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου. Υποτίθεται πως κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων παύουν οι εχθροπραξίες. Αυτό δεν συμβαίνει πλέον. Κρίμα ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 19:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποια πιστεύετε ότι θα έπρεπε να είναι (αν πιστεύετε ότι θα έπρεπε να υπάρξει) η αντίδραση της Ελλάδας, ως "πρώτης μεταξύ ίσων" στο Ολυμπιακό Πνεύμα, σε σχέση με τα διαδραματιζόμενα στο στρατιωτικό και διπλωματικό επίπεδο στην ευαίσθητη περιοχή της πρώην Σοβιετικής Ένωσης; Ποια πιστεύετε ότι θα πρέπει να είναι η αντίδραση της ελληνικής αποστολής, με προεξάρχουσα την πολιτική και αθλητική ηγεσία στη βαρύτατη και θρασύτατη προσβολή του Ολυμπιακού Ιδεώδους, απ' όπου και αν αυτό προέρχεται;

Σχετικά με τα όσα διαδραματίζονται στην πρώην Σοβιετική Ένωση, νομίζω πως η χώρα πρέπει να κρατήσει απόσταση. Ένα διάβημα ή μια επιστολή ίσως, θα ήταν κάτι που θα μπορούσε να κάνει. Ίσως, δεν ξέρω, δεν είμαι διπλωμάτης ή πολιτικός. Σχετικά τώρα με αυτήν την "θρασύτατη προσβολή" όπως λες του Ολυμπιακού Ιδεώδους, η γνώμη μου είναι πως η Ελλάδα θα μπορούσε να κάνει πολλά ΑΝ είχε κάποιους δραστήριους ανθρώπους σε καίριες θέσεις. Όμως αυτό δεν συμβαίνει. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 19:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά αρνούμαι να παρακολουθήσω έστω και ένα αγωνιστικό λεπτό από τους "Ολυμπιακούς Αγώνες" του Πεκίνου, χωρίς διάθεση αιχμής προς την Κίνα ως διοργανώτρια, αλλά ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την κατάλυση του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ οχυρού του Ολυμπισμού στη σύγχρονη ιστορία.

Προσωπικά, θα παρακολουθήσω τους Ολυμπιακούς του Πεκίνου, όσο μπορώ βέβαια γιατί ο χρόνος μου είναι λίγο περιορισμένος. Πάντως, η τελετή έναρξης μου άρεσε, ιδιαίτερα η στιγμή της αφής. Ήταν εντυπωσιακή. Γενικά η όλη τελετή ήταν καλή για μένα. Ευ αγωνίζεσθε λοιπόν ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 21:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου kostakis δεν ξέρω το κατά πόσο ενστερνίζεσαι ανακοινώσεις του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδας αλλά για το παρόν θέμα υπάρχει σχετική ανακοίνωση σήμερα απο το Γραφείο Τύπου του ΚΚΕ.
Και αυτό στο επισημαίνω για προηγούμενες δηλώσεις σου περί ενστερνισμού.

Στην προκειμένη περίπτωση φυσικά κύριος υπεύθυνος για το θέμα αυτό είναι ο Πρόεδρος της ΔΟΕ κ. Ρόγκ.
Ο αθάνατος θα πρέπει να γνωρίζει για την δεοντολογία που διέπει το Ολυμπιακό ιδεώδες και θα πρέπει να προβεί στις ανάλογες ρυθμίσεις.
Δεν νομίζω βέβαια να εχει την ψυχή να το κάνει.
Σύμφωνα με αυτά που προτείνεις σε οτι αφορά την Ελλάδα και τους Ελληνες αθλητές ευτυχώς είναι κάποια υποκειμενική σου άποψη.
Κάτι τέτοιο θα προσέβαλε αφάνταστα τόσο την ΔΟΕ αλλά και προσωπικά τον πρόεδρο της.
Ο πρόεδρος της μας εχει ιδιαίτερη συμπάθεια και σίγουρα μια τέτοια κίνηση θα είχει άσχημο αντίκτυπο στην Ολυμπιακή μας ομάδα.

Και κάτι αλλο.
Δεν θεωρώ τσίρκο εστω και υπο αυτή την μορφή τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Κάποτε ήμουν και εγώ σε αυτή την ομάδα.


Edited by - allzzaro on 08/08/2008 21:23:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2008, 10:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ φίλε allzzaro, δεν ξέρω με ποιο σκοπό επιμένεις δηκτικά στο "ενστερνίζομαι", αλλά σε πληροφορώ ότι δεν έχω γνώση της συγκεκριμένης ανακοίνωσης και δεν ξέρω τι εκ των δύο (το post μου ή η ανακοίνωση) είναι προγενέστερο. Πάντως, "στηρίγματα" για την άποψή μου δε χρειάζομαι. Ψάχνω, πληροφορούμαι και φιλτράρω μόνος μου, σε ικανοποιητική, θεωρώ, επάρκεια. Χώρια που θα πρέπει να σε πληροφορήσω ότι δεν εντάσσομαι στη συγκεκριμένη πολιτική παράταξη.
Φυσικά και εκφέρω την υποκειμενική μου άποψη, δεν υποστήριξα ποτέ ότι αντιπροσωπεύω περισσότερους από έναν. Βέβαια, το γεγονός ότι εσύ δεν εκφράζεις προβληματισμό για την ταμπακέρα, μου αφήνει την υπόνοια ότι θεωρείς αδιάφορο το θέμα. Δεκτόν.
Το ότι ήσουν και εσύ κάποτε σε αυτή την ομάδα (παρεπιπτόντως, σε συγχαίρω για τη συμμετοχή σου) δε σημαίνει ότι η διαδικασία ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχει μεταβληθεί σε τσίρκο. Έστω και μόνο για μένα, αν και δε θεωρώ ότι σε αυτή την άποψη είμαι τελείως μόνος μου...
Επί της ουσίας κάποια απάντηση; ή μήπως σε αφήνει παγερά αδιάφορο η σύμπτωση των γεγονότων;
Φίλε zip, η θέση μου ότι οι Ολυμπιακοί Αγώνες σήμερα έχουν εκπέσει σε τσίρκο, δεν είναι αποτέλεσμα μόνο του χτεσινού γεγονότος. Μπορώ να σου αναφέρω αρκετούς άλλους λόγους γι' αυτή την άποψή μου. Για τη στάση της χώρας μας, πιστεύω ότι θα έπρεπε κάποτε να αρθούμε στο ύψος του ιστορικού μας ρόλου, της παρακαταθήκης την οποία (λέμε ότι) κληρονομήσαμε και να διεκδικήσουμε το αυτονόητο : την αναφορά στις βασικές Ολυμπιακές Ιδέες. Όσο για την παρακολούθηση, δεν είπα ότι η δική ομυ θέση πρέπει να γίνει οδηγός, είναι καθαρά ατομική επιλογή. Καλή τηλεθέαση.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2008, 21:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ φίλε allzzaro, δεν ξέρω με ποιο σκοπό επιμένεις δηκτικά στο "ενστερνίζομαι", αλλά σε πληροφορώ ότι δεν έχω γνώση της συγκεκριμένης ανακοίνωσης και δεν ξέρω τι εκ των δύο (το post μου ή η ανακοίνωση) είναι προγενέστερο.

Φίλε μου απλά το θέμα σου συνάδει με ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου του ΚΚΕ και επειδή κάποτε ανέφερες....

kostakis

quote:
Επίσης φίλε allzzaro, επειδή αποδεικνύεται ότι και θέσεις έχεις και άποψη, μη με βάζεις σε διαδικασία να διαβάσω ιστοσελίδες ή απόψεις άλλων, όπως στα πρόσφατα μηνύματά σου. Είμαι της γνώμης ότι από παντού μπορεί να μάθω κάτι καινούριο, αλλά προτιμώ να μιλάω με το συνομιλητή μου και όχι με αυτούς των οποίων την άποψη ενστερνίζεται, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε συμφωνώ με μία ευρεία πλειοψηφία των όσων αναφέρονται στις παραπομπές σου. Απλά θέλω τη δική σου τοποθέτηση.

Αυτός ειναι ο λόγος που το επεσήμανα και δεν εχει καμμία σχέση με δηκτικότητα.
Απλά απόρησα ..

quote:
Φίλε zip, η θέση μου ότι οι Ολυμπιακοί Αγώνες σήμερα έχουν εκπέσει σε τσίρκο, δεν είναι αποτέλεσμα μόνο του χτεσινού γεγονότος. Μπορώ να σου αναφέρω αρκετούς άλλους λόγους γι' αυτή την άποψή μου.

Καλό θα ήταν να παρουσιάσεις τους λόγους που θεωρείς οτι εχουν εκπέσει σε τσίρκο οι Ολυμπιακοί Αγώνες για να τοποθετηθούμε επι του θέματος. Ειλικρινά θα εχουν πολύ ενδιαφέρον οι αντιλήψεις σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 12:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε allzarro

quote:
Φίλε μου απλά το θέμα σου συνάδει με ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου του ΚΚΕ και επειδή κάποτε ανέφερες....κλπ. κλπ.

Αυτός ειναι ο λόγος που το επεσήμανα και δεν εχει καμμία σχέση με δηκτικότητα.
Απλά απόρησα ..


Τελικά η μόνη απορία που μένει είναι αν το Κ.Κ.Ε. ή εγώ εκφράσαμε πρώτοι τον προβληματισμό μας. Πάντως "ανοιχτή γραμμή" δεν έχω, απλά συμπίπτει η θέση μας επί του ζητήματος.

quote:
Καλό θα ήταν να παρουσιάσεις τους λόγους που θεωρείς οτι εχουν εκπέσει σε τσίρκο οι Ολυμπιακοί Αγώνες για να τοποθετηθούμε επι του θέματος.

Ενδιαφέρον... πάμε λοιπόν, μερικούς λόγους, σύμφωνα με μένα φυσικά :
1) Οι Ολυμπιακοί Αγώνες στην αρχαιότητα γίνονταν σε συγκεκριμένο χώρο. Δεν έχω αυτή την απαίτηση, αλλά θα προτιμούσα αντί να στηριζόμαστε σε "αθάνατες" ψήφους, να στηριχτούμε σε μία κληρωτίδα μεταξύ όλων των υποψηφίων χωρών. Και μην ακούσω κανένα τρελό του τύπου "και αν προκύψει χώρα με προβληματικές υποδομές, τι γίνεται;", γιατί θα υπενθυμίσω το 2004.
2) Η είσοδος του πρωταθλητισμού σε αντιπαραβολή της ευγενούς άμιλλας. Στην αρχαιότητα το σημαντικό ήταν η συμμετοχή, το ίδιο σχεδόν και στις πρώτες διοργανώσεις μετά την αναβίωση του Κουμπερτέν, σήμερα; η μέχρι εξοντωτικού ξυλοδαρμού προπόνηση παιδιών, με αποκλειστικό σκοπό ένα μετάλλιο. Και αν δεν... τι; μία βασανισμένη από τον πόνο, την εξάνλτηση της προπόνησης, την ταπείνωση ανθρώπινη φιγούρα με απίστευτα βιώματα και συμπλέγματα κατωτερότητας και εκδίκησης.
3) Συνέπεια του ανωτέρω; η ντόπα, η οποία μονίμως καταπολεμείται και μονίμως ενυπάρχει στον αθλητισμό. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες όμως ξεκίνησαν σαν κάτι άλλο, όχι σαν πρωτάθλημα "πάσης θυσίας" μεταλλίων.
4) Η είσοδος των χορηγών και της διαφήμισης. Τι σχέση έχει αυτό με το Ολυμπιακό Ιδεώδες; σκοπός είναι να αναδεικνύονται τα καλύτερα παπούτσι, η καλύτερη κόμμωση ή η καινούρια μπάλα ή οι προσπάθειες των αθλητών να φτάσουν τον εαυτό τους στα ΦΥΣΙΚΑ του όρια;
5) Η recordομανία, αποτέλεσμα κάποιων εκ των ανωτέρω.
6) Οι φαντασμαγορικές επιδείξεις - τελετές έναρξης και λήξης : που βρίσκονται η σεμνότητα και το ήθος της Αρχαίας Ελληνικής διοργάνωσης; διαφημίζουμε τεχνολογία και "εξέλιξη"; αυτή η πλαστή τελειότητα κινήσεων και εικόνας, για την ευχαρίστηση των "αρτοθεαματικών" οφθαλμών, πρωτίστως των μεγαλοσχημόνων και δευτερευόντως όλων ημών; για ποιο λόγο; αθλητικοί αγώνες είναι, δεν είναι το "you can be a star". Για να μη θυμηθώ τα "καρπούζια στο datsun"...
7) Τα ατελείωτα πάρτυ και κοσμικά γεγονότα με τη συμμετοχή σχετικών και άσχετων : όργιο δημοσιοσχεσιτισμού του συρμού, χαμογελάκια και λυκοφιλίες μπρος και πίσω από τις κάμερες, απίστευτα χρηματικά ποσά σπαταλημένα για δεξιώσεις κάποιων "παραγόντων" κλπ. κλπ.
Μπορώ να σκεφτώ και άλλα... προτιμώ όμως να αναπτύξουμε τη συζήτηση και "βλέποντας και κάνοντας". Για μένα πάντως θα συνεχίσει να είναι ένα τσίρκο, όπως έχει καταντήσει κάθε διοργώνωση, στην οποία οι λέξεις "συμμετοχή", "απλότητα" και "σεμνότητα" έχουν αντικατασταθεί από τις λέξεις "πρωτιά", "χρήμα" και "χορηγία".

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 14:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Kostakis.........άλλο Ολυμπιακοί αγώνες άλλο Πολιτικοί.....για τους πρώτους έχουμε τους αθλητές για τους δεύτερους τους Πολιτικούς. Η Γεωργία έχει την απόλυτη ευθύνη για την κρίση αφού πόνταρε στους αγώνες αυτούς μπας και δεν αντιδράσει η Ρωσία όπως αντέδρασε.
Μόνο στο μαύρο περιβραχιόνιο συμφωνώ, όλα τα υπόλοιπα τα κρίνω ως ανεύθυνη και επικίνδυνη πολιτική στάση με δυσμενείς συνέπειες ακόμη και σε αθλητικά πλαίσια, (ποινή αποκλεισμού για 2 συνεχόμενες φορές επισείει η αποχώρηση ή άρνηση παρέλασης, από τους αγώνες)

Το ότι οι Ολυμπιακοί αγώνες έχουν χάσει το πνεύμα και την ουσία αυτό είναι πασιφανές, δεν πρόκειται παρά για μια ευκαιρία εύκολου και γρήγορου πλουτισμού (για παράδειγμα η κα Αγγελοπούλου.....η επιχείρηση των Αγγελοπουλέων έβγαλε τα μαλλιοκέφαλα της!!!)
Για μένα πρέπει να καταργηθούν και να αναβιώσουν μόνο όταν θα είναι Ολυμπιακοί αγώνες και όχι εμπορικοί όπως είναι σήμερα......αλήθεια οι πρόγονοί μας πλήρωναν εισιτήριο για την είσοδό τους σε αυτούς????

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 04:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου kostakis,
πολύ εύστοχο το θέμα που άνοιξες, είναι όντως ένα σημαντικό ζήτημα το τι έγινε με τη Γεωργία ακριβώς την ημέρα της έναρξης των αγώνων - σύμβολο της παγκόσμιας Εκεχειρίας. Τείνω βέβαια να συμφωνήσω περισσότερο με τον allzzaro σχετικά με το ότι θα ήταν πιο σωστό να υπάρξει κάποια αντίδραση από τον πρόεδρο της ΔΟΕ (κ. Ρογκ). Δεν ξέρω εάν έχει κάνει κάποια κίνηση γι΄αυτό, αλλά ένα τέτοιο γεγονός δε θα έπρεπε να περάσει στα ψιλά γράμματα των ειδήσεων.

Όσον αφορά το εάν είναι τσίρκο ή όχι οι Ολυμπιακοί αγώνες, σε κάποια σημεία που αναφέρεις συμφωνώ (δλδ. στον ανταγωνιστικό πρωταθλητισμό, στο ντόπινγκ, στον κερδοφόρο χορό της διαφήμισης σε κάθε χώρο που σχετίζεται με τους αγώνες και στην πολυτελή υποκρισία).
Δε συμφωνώ όμως με το παρακάτω που έγραψες ως λόγο για τον οποίο θεωρείς ότι οι Ολυμπιακοί Αγώνες έχουν καταντήσει τσίρκο:

quote:
6) Οι φαντασμαγορικές επιδείξεις - τελετές έναρξης και λήξης : που βρίσκονται η σεμνότητα και το ήθος της Αρχαίας Ελληνικής διοργάνωσης; διαφημίζουμε τεχνολογία και "εξέλιξη"; αυτή η πλαστή τελειότητα κινήσεων και εικόνας, για την ευχαρίστηση των "αρτοθεαματικών" οφθαλμών, πρωτίστως των μεγαλοσχημόνων και δευτερευόντως όλων ημών; για ποιο λόγο; αθλητικοί αγώνες είναι, δεν είναι το "you can be a star". Για να μη θυμηθώ τα "καρπούζια στο datsun"...

Έχω δει την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων στην Αθήνα και έχω δει (δεν την ολοκλήρωσα βέβαια ακόμα) και την τελετή έναρξης στο Πεκίνο. Κατά τη δική μου άποψη, στις τελετές αυτές έχουμε αγωνιστές που αθλούνται σε ένα άλλο πεδίο: σε ένα υπερθέαμα παρουσίασης της κουλτούρας της χώρας που γίνονται οι αγώνες, ακόμα και αν αυτό που δείχνουν κρύβει πολλά σημεία από την θλιβερή καθημερινότητα και τα εθνικά και πολιτικά προβλήματα του κράτους. Είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για να παρουσιαστεί η εξέλιξη της τεχνολογίας και του ανθρώπινου πολιτισμού γενικότερα. Κάθε τελετή είναι και πιο εντυπωσιακή από την προηγούμενη και αυτό δίνει ένα στίγμα του τι έχει καταφέρει ο ανθρώπινος πολιτισμός, ένα στίγμα που παρουσιάζεται με τη μορφή της τέχνης. Δηλαδή με την ομορφότερη πτυχή που μπορεί να παρουσιαστεί η εξέλιξη αυτή. Μια παράσταση που μας δίνει το μήνυμα, τι μπορούμε να πετύχουμε εάν ο σκοπός μας δεν είναι να βλάψουμε τον άλλο, αλλά να υμνήσουμε, έστω και την αλαζονεία των επιτευγμάτων μας.

Δε λέω βέβαια, πως και στις τελετές αυτές δεν υπάρχουν σκοτεινά σημεία. Πιθανότατα υπάρχουν. Αλλά την εξέλιξη αυτή των τελετών δεν τη θεωρώ ως αρνητικό, αλλά ως θετικό στοιχείο που ταιριάζει με την σύγχρονη μορφή που έχει ο πολιτισμός μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διεγραμμένο_ Μέλος_libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 13:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διεγραμμένο_ Μέλος_libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ

11/8/2008
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 18:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kostakis καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς.

Βέβαια θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου οτι πέρασαν 2.000 χρόνια απο τότε. Ο κόσμος ζητά αλλαγή φίλε μου..
Θέλει τους Ολυμπιακούς Αγώνες πιο μοντέρνους οχι μόνο απο αισθητικής πλευράς αλλά και απο ιδεολογικής.
Η αλήθεια είναι οτι αυτοί που εχουν χαράξει βαθειά μέσα τους κάτι που εχουν πραγματικά βιώσει οπως πχ.. η δεοντολογία των ΟΑ, ή κάποια ταινία που τους εξέφρασε πνευματικά, ηρωποιούν το θέαμα και αυτό παραμένει ανεξίτηλο μέσα τους.
Κάθε αλλαγή που θα γίνει θα τον ενοχλήσει γιατί αυτό εχει μείνει μέσα τους ως το ``τέλειο``. Και ο εχθρός του ``τέλειου`` είναι το ``τελειότερο``.
Τώρα σε οτι αφορά την Ολυμπιακή εκεχειρία θα σε παραπέμψω στο αλλο τόπικ σχετικά με τη μεσαία τάξη.
Δεν ρωτούν κανέναν φίλε μου kostakis. Κανέναν.
Ηδη η Κατερίνα Θάνου πλήρωσε και πληρώνει ολη η Ελληνική αποστολή.
Μας κυνηγούν ανελέητα.
Και ο ιδιος ο Μίνωας Κυριακού έσκυψε το κεφάλι.

Αλήθεια κάπου πήρε το μάτι μου τον Ντε Γκρέτσια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 08:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2

quote:
Μόνο στο μαύρο περιβραχιόνιο συμφωνώ, όλα τα υπόλοιπα τα κρίνω ως ανεύθυνη και επικίνδυνη πολιτική στάση με δυσμενείς συνέπειες ακόμη και σε αθλητικά πλαίσια, (ποινή αποκλεισμού για 2 συνεχόμενες φορές επισείει η αποχώρηση ή άρνηση παρέλασης, από τους αγώνες)

Πρότεινα και είσοδο με τη σημαία μεσίστια. Επίσης, πρότεινα την ελάχιστη δυνατή έκθεση στα Μ.Μ.Ε. Αυτά δεν επισείουν ποινές, αν δεν κάνω λάθος, γιατί τα θεωρείς ανεύθυνη πολιτική; είναι πιο υπεύθυνη δηλαδή η πολιτική του "σφύρα αδιάφορα";
Επ' ευκαιρίας να σου υπενθυμίσω απλά ότι διάφοροι ευρωπαϊκοί ποδοσφαιρικοί σύλλογοι επιχείρησαν να απαγορεύσουν σε παίκτες τους τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Για τους συγκεκριμένους συλλόγους, οι Ολυμπιακοί Αγώνες αποτελούν ήδη χάσιμο χρόνου. Για μας, υπό τις παρούσες συνθήκες, γιατί θα πρέπει να θεωρείται (ΠΛΕΟΝ) κορυφαίο γεγονός και να φοβόμαστε την "έξωση" που αναφέρεις;

quote:
Για μένα πρέπει να καταργηθούν και να αναβιώσουν μόνο όταν θα είναι Ολυμπιακοί αγώνες και όχι εμπορικοί όπως είναι σήμερα......αλήθεια οι πρόγονοί μας πλήρωναν εισιτήριο για την είσοδό τους σε αυτούς????

Και εν τέλει συμφωνούμε!!!

Αγαπητή amalia

quote:
Τείνω βέβαια να συμφωνήσω περισσότερο με τον allzzaro σχετικά με το ότι θα ήταν πιο σωστό να υπάρξει κάποια αντίδραση από τον πρόεδρο της ΔΟΕ (κ. Ρογκ).

Επειδή σε ξέρω προσωπικά και δε μου δίνεις την εντύπωση αφελούς, πιστεύεις ότι αυτός ο κύριος θα έκανε οποιαδήποτε παρέμβαση; φυσικά και όχι!!

quote:
Έχω δει την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων στην Αθήνα και έχω δει (δεν την ολοκλήρωσα βέβαια ακόμα) και την τελετή έναρξης στο Πεκίνο. Κατά τη δική μου άποψη, στις τελετές αυτές έχουμε αγωνιστές που αθλούνται σε ένα άλλο πεδίο: σε ένα υπερθέαμα παρουσίασης της κουλτούρας της χώρας που γίνονται οι αγώνες, ακόμα και αν αυτό που δείχνουν κρύβει πολλά σημεία από την θλιβερή καθημερινότητα και τα εθνικά και πολιτικά προβλήματα του κράτους. Είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για να παρουσιαστεί η εξέλιξη της τεχνολογίας και του ανθρώπινου πολιτισμού γενικότερα. Κάθε τελετή είναι και πιο εντυπωσιακή από την προηγούμενη και αυτό δίνει ένα στίγμα του τι έχει καταφέρει ο ανθρώπινος πολιτισμός, ένα στίγμα που παρουσιάζεται με τη μορφή της τέχνης. Δηλαδή με την ομορφότερη πτυχή που μπορεί να παρουσιαστεί η εξέλιξη αυτή. Μια παράσταση που μας δίνει το μήνυμα, τι μπορούμε να πετύχουμε εάν ο σκοπός μας δεν είναι να βλάψουμε τον άλλο, αλλά να υμνήσουμε, έστω και την αλαζονεία των επιτευγμάτων μας.

Σηκώνει μεγάλη συζήτηση η συγκεκριμένη θέση σου. Το θέμα είναι να αντιληφθούμε αν ο σκοπός ύπαρξης των αγώνων είναι η εφετζίδικη (και πολλά πληρωμένη) επίδειξη της εξέλιξης ή η απλή συμμετοχή σε μία καθαρή αθλητική δραστηριότητα. Μη μου πεις ότι ζω στο 776 και στους αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες : μπορεί να ζω και στο 1896, παρέα με τον Κουμπερτέν. Το θέμα είναι για ποιους λόγους έτρχε ο Σπύρος Λούης και ο κάθε Λούης και για ποιους λόγους συμμετέχουν οι σημερινοί. Ο αθλητισμός είναι μία "παράσταση" συναγωνισμού από μόνος του, το γιατί θα πρέπει να τον εντάξουμε στη διαδικασία του "άρτος και θεάματα" δεν μπορώ να το καταλάβω.

Αγαπητέ allzzaro

quote:
Ο κόσμος ζητά αλλαγή φίλε μου..

Συμφωνώ... με δύο ενστάσεις :
1) Πόσος κόσμος θέλει αλλαγή σε σχέση με το πρωτότυπο, αν του το παρουσιάζαμε όπως πραγματικά ήταν;
2) Αυτού του είδους την αλλαγή θέλει; φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά περίδρομο (από εφέ, χρώματα και βαβούρα);

quote:
Θέλει τους Ολυμπιακούς Αγώνες πιο μοντέρνους οχι μόνο απο αισθητικής πλευράς αλλά και απο ιδεολογικής.

Αυτό το "ιδεολογικής" μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο; δε μου αρέσει και τόσο πολύ, αλλά μπορεί να μην αντιλαμβάνομαι σωστά.

quote:
Τώρα σε οτι αφορά την Ολυμπιακή εκεχειρία θα σε παραπέμψω στο αλλο τόπικ σχετικά με τη μεσαία τάξη.

ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ!!! ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ!!! ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ!!!

quote:
Αλήθεια κάπου πήρε το μάτι μου τον Ντε Γκρέτσια...

Ναι, ναι, και εμένα...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 14:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis :
Πρότεινα και είσοδο με τη σημαία μεσίστια. Επίσης, πρότεινα την ελάχιστη δυνατή έκθεση στα Μ.Μ.Ε. Αυτά δεν επισείουν ποινές, αν δεν κάνω λάθος, γιατί τα θεωρείς ανεύθυνη πολιτική; είναι πιο υπεύθυνη δηλαδή η πολιτική του "σφύρα αδιάφορα";
Επ' ευκαιρίας να σου υπενθυμίσω απλά ότι διάφοροι ευρωπαϊκοί ποδοσφαιρικοί σύλλογοι επιχείρησαν να απαγορεύσουν σε παίκτες τους τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Για τους συγκεκριμένους συλλόγους, οι Ολυμπιακοί Αγώνες αποτελούν ήδη χάσιμο χρόνου. Για μας, υπό τις παρούσες συνθήκες, γιατί θα πρέπει να θεωρείται (ΠΛΕΟΝ) κορυφαίο γεγονός και να φοβόμαστε την "έξωση" που αναφέρεις;


Για ποιο λόγο εγώ που θέλω να μάθω νέα για τους Ολυμπιακούς να μην ενημερώνομαι? επειδή φλέγεται ο Καύκασος? με νοιάζει αλλά έτσι τι θα βγει? θα ιδρώσει κανένα αυτί?
Δε θεωρείται σίγουρα κορυφαίο γεγονός υπό τη σημερινή τους μορφή, αλλά η διεθνή απομόνωση δεν είναι και ότι καλύτερο..... το να κάνουμε εμείς τους καλούς.....μόνο εκνευρισμό θα προκαλέσουμε στους έχων συμφέρον από τους Ολυμπιακούς.........και αυτοί είναι πολλοί!!!
Δε θα κερδίσουμε τίποτα παρά μόνο μπλεξίματα.......η Κίνα αλήθεια τι φταίει με τις τόσες επενδύσεις που έκανε?..........θα πληρώσει αυτή τη νύφη?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 02:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
Πως πάει με τους Ολυμπιακούς αγώνες;
Σκίζουμε εεε;;;

kostakis, ένας από τους λόγους που πιστεύω πως θα έπρεπε να λάβει θέση ο Ρογκ είναι το ότι, δυστυχώς, για το τι θα πει ή δε θα πει η Ελλάδα, λίγοι δίνουν πραγματικά δεκάρα και πιθανότατα αυτοί οι λίγοι δεν είναι από εκείνους που θα μπορούσαν να σταματήσουν μια τέτοια πολεμική σύγκρουση.
Αν κάναμε κάτι που θα μας κόστιζε ποινή, πιθανότατα να τους φέρναμε σε δύσκολη θέση γιατί θα ήταν αρκετά χονδρό να αποκλείσουν π.χ. από την παρέλαση τη χώρα από την οποία ξεκινάει η Ολυμπιακή Φλόγα και που με αυτήν αρχίζει η παρέλαση. Το να πάρουμε όμως ως χώρα ένα τέτοιο ρίσκο που θα έριχνε ένα ισχυρό χτύπημα στον θεσμό αυτό (φαντάσου να μας αποκλείσουν για μια φορά και να έρθουν να πάρουν τη φλόγα από την αποκλεισμένη χώρα! ), δε θα έπρεπε να συμβαδίζει με μια γενική πολιτική ισχύ που θα είχαμε; Εμείς τι έχουμε; Τη χώρα που γέννησε τους ολυμπιακούς αγώνες και γι΄αυτό εμφανιζόμαστε πρώτοι πρώτοι, αλλά κατά τα άλλα είμαστε ο 'τελευταίος τροχός της αμάξης'. Ακόμα και τα μετάλλια που έχουμε πάρει, πολλά από αυτά πιθανότατα δεν τα πήραμε με καθαρό τρόπο, όπως φυσικά ισχύει για πάρα πολλά αθλήματα και πολλούς αθλητές αφού η βιομηχανία του ντόπινγκ παίρνει στην πραγματικότητα τα περισσότερα χρυσά, αργυρά και χάλκινα μετάλλια.

Θέλω να πω, πως ως χώρα έχουμε μεν μια συμβολική δύναμη που σχετίζεται με τους ολυμπιακούς, αλλά η δύναμή μας αυτή είναι μόνο συμβολική και τα πολεμικά/πολιτικά παιχνίδια θέλουν και πραγματική δύναμη για να μπορεί κανείς να επηρεάσει, αλλιώς σηκώνει η χώρα το παράστημά της και αποκαλύπτεται πως είναι 1,40 m με τα χέρια σε ανάταση...

Όπως έχεις γράψει κι εσύ, και σου έγραψα πως σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ, πολλά πράγματα στους Ολυμπιακούς δεν είναι τόσο αγνά όσο θα θέλαμε, ίσως ρομαντικά, να πιστέψουμε. Κουμάντο δεν κάνουμε εμείς και - κατά τη γνώμη μου - το ότι έχουμε τη συγκεκριμένη συμβολική θέση δε λέει και τίποτε ιδιαίτερο, δεν θα μας κάνει αυτό που δεν έχουμε κατορθώσει να γίνουμε: μια χώρα με πολιτική δύναμη στο παγκόσμιο σκηνικό.

quote:
quote:
amalia:

Έχω δει την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων στην Αθήνα και έχω δει (δεν την ολοκλήρωσα βέβαια ακόμα) και την τελετή έναρξης στο Πεκίνο. Κατά τη δική μου άποψη, στις τελετές αυτές έχουμε αγωνιστές που αθλούνται σε ένα άλλο πεδίο: σε ένα υπερθέαμα παρουσίασης της κουλτούρας της χώρας που γίνονται οι αγώνες, ακόμα και αν αυτό που δείχνουν κρύβει πολλά σημεία από την θλιβερή καθημερινότητα και τα εθνικά και πολιτικά προβλήματα του κράτους. Είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για να παρουσιαστεί η εξέλιξη της τεχνολογίας και του ανθρώπινου πολιτισμού γενικότερα. Κάθε τελετή είναι και πιο εντυπωσιακή από την προηγούμενη και αυτό δίνει ένα στίγμα του τι έχει καταφέρει ο ανθρώπινος πολιτισμός, ένα στίγμα που παρουσιάζεται με τη μορφή της τέχνης. Δηλαδή με την ομορφότερη πτυχή που μπορεί να παρουσιαστεί η εξέλιξη αυτή. Μια παράσταση που μας δίνει το μήνυμα, τι μπορούμε να πετύχουμε εάν ο σκοπός μας δεν είναι να βλάψουμε τον άλλο, αλλά να υμνήσουμε, έστω και την αλαζονεία των επιτευγμάτων μας.


kostakis:

Σηκώνει μεγάλη συζήτηση η συγκεκριμένη θέση σου. Το θέμα είναι να αντιληφθούμε αν ο σκοπός ύπαρξης των αγώνων είναι η εφετζίδικη (και πολλά πληρωμένη) επίδειξη της εξέλιξης ή η απλή συμμετοχή σε μία καθαρή αθλητική δραστηριότητα. Μη μου πεις ότι ζω στο 776 και στους αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες : μπορεί να ζω και στο 1896, παρέα με τον Κουμπερτέν. Το θέμα είναι για ποιους λόγους έτρχε ο Σπύρος Λούης και ο κάθε Λούης και για ποιους λόγους συμμετέχουν οι σημερινοί. Ο αθλητισμός είναι μία "παράσταση" συναγωνισμού από μόνος του, το γιατί θα πρέπει να τον εντάξουμε στη διαδικασία του "άρτος και θεάματα" δεν μπορώ να το καταλάβω.


kostakis δε νομίζω πως ο ένας σκοπός έρχεται σε αντίθεση με τον άλλο. Θα μπορούσαν να ισχύουν και τα δύο. Να δίνεται σημασία και στην τελετή έναρξης, που αποτελεί και ενός είδους "σήμα κατατεθέν" του πολιτισμού κάθε εποχής, αλλά και η ανάδειξη της ανθρώπινης προσπάθειας (και όχι της προσπάθειας των φαρμάκων) να ξεπεράσουμε τον εαυτό μας και να γινόμαστε συνεχώς καλύτεροι. Πιο ψηλά, πιο δυνατά, πιο γρήγορα σε κάθε επίπεδο. Από τη μια πλευρά η καλλιτεχνική επίδειξη του πολιτισμού και από την άλλη πλευρά ο άνθρωπος.

Στα αρχαία ελληνικά χρόνια, διάφοροι αγώνες που γινόντουσαν είχαν και αθλητική αλλά και πολιτική/θρησκευτική σημασία. Σήμερα, η τεχνολογία και η επιστήμη έχει καταλάβει μεγάλο μέρος από τη θέση της θρησκείας. Ενώ παλιότερα προσπαθούσε ο άνθρωπος να πλησιάσει τα μυστήρια της ύπαρξής του με τις θυσίες, τις τελετές και τις προσευχές στους θεούς, σήμερα προσπαθούμε να πλησιάσουμε τα μυστήρια αυτά με την έρευνα, την επιστήμη, την τεχνολογία. Οι τελετές μας δεν γίνονται με σεμνότητα και αφοσίωση στους θεούς, αλλά αποτελούν μια γιορτή του μεγαλείου - και της αλαζονείας μας βέβαια. Συνεπώς, δεν πιστεύω πως οι φαντασμαγορικές αυτές γιορτές αποτελούν σημάδι παρακμής του ολυμπιακού ιδεώδους. Απλά, αποτελούν ένα σημάδι της εποχής μας, που το βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον φτάνει να μην την πατήσουμε από την ίδια την αλαζονεία μας.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 20:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή τη στιγμή ο αθάνατος πρόεδρος της ΔΟΕ κ. Ζ. Ρόγκ μας απέδωσε στην Ελλάδα το χρυσό μετάλλιο της ντόπας.
Αφορμή οι ντοπαρισμένοι αθλητές μας οι οποίοι διαμαρτύρονται για το πώς βρέθηκαν ντοπαρισμένοι.

Η γλαφυρότητα με την οποία ο ο Ζ. Ρόγκ μας απέδωσε το μετάλλιο μας κάνει να νοήσουμε οτι δεν συμπαθεί ιδιαίτερα τη χώρα μας.
Το οτι δεν τον πλακώσαμε στις κλωτσιές το 2004 αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα τον πλακώσουμε το 2008 και μα το θεό αν σε περίπτωση εμπλέκεται στο φιάσκο αυτό της ντόπας δεν θα τον σώσει η αθανασία.

Δηλώνω δημοσίως την αντιπάθεια μου για τον άνθρωπο αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 14:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλώνω δημοσίως την αντιπάθεια μου για τον άνθρωπο αυτό.

MAZI ΣΟΥ

Και να προσθέσω και τον Μίνωα !!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 17:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε πάλι να γίνω ο κακός...
Αγαπητοί συνομιλητές διαμαρτύρεστε ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ ΚΙΑ ΑΙΤΙΑΣ...
Για προσέξτε αυτό:
Ολυμπιακοί ΑΓΩΝΕΣ...
Η μετάφραση σε ΟΛΕΣ τις γλώσσες του κόσμου είναι δομημένη με βάση την αγγλική η οποία είναι:
Olympic GAMES....
Τουτέστιν ΠΑΙΓΝΙΟΝ...

Οπότε για ποιά ιδεώδη γράφετε;;;
Άλλωστε εάν υπήρχαν ιδεώδη, θα υπήρχε ΜΟΝΟ ένας τελικός για κάθε αγώνισμα στους ολυμπιακούς αγώνες και όχι τα πανυγηράκια για το κάθε άθλημα ξεχωριστά π.χ μουντιάλ..
Ελάτε βρε...
Αφήστε τα σάπια και τις ιδεολογίες...
Για το χρήμα γίνονται όλα και υπάρχουν και αυτοί που τσιμπούν και βλέπουν και ολίγον τι ιδεολογία...
Άντε βρε, χαρήτε και λίγο με το θέαμα - άντε γιατί θα πληρώνετε τα κερατιάτικα του 2004, μέχρι το 2050...
ΥΓ. Εγώ δεν παρακολουθώ καθόλου αυτή την κωμωδία, αυτό το αίσχος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 17:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άντε γιατί θα πληρώνετε τα κερατιάτικα του 2004, μέχρι το 2050...

Και βάλε........

quote:
Εγώ δεν παρακολουθώ καθόλου αυτή την κωμωδία, αυτό το αίσχος...

Παρομοίως.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy