ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΤΟ ΕΤΟΣ 2010;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 15:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις τώρα πήρα μια πληροφορία την οποία θεωρώ έγκυρη και αξιόπιστη (δέν αποκαλύπτω τις πηγές μου!) Μακάρι να βγώ ψέυτης η βλάκας, μακάρι να μου κάνουν πλάκα... το 2010 σχεδιάζεται ισχυρό χτύπημα από Ρωσία-Κίνα-Ινδίες εναντίον των ΗΠΑ!!
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 15:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρώτα την έγκυρη πηγή να σου δώσει τα νούμερα του ΤζόκερΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 15:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν είναι μελλοντολόγοι οι πληροφοριοδότες μου αγαπητέ άθεε!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 16:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μόνο μελλοντολόγοι θα μπορούσαν να το έλεγαν αυτό
γιατί καθημερινά αλλάζουν πολλά πράγματαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 16:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έυχομαι να μου κάνουν πλάκα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 16:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχουμε ακομα 2008.Ως το 2010 εχουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 17:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που στηρίζεται το σενάριο αυτό ?

(Ελπίζω σε κάποιο σοβαρό στρατιωτικο-πολιτικο-γεωγραφικό σενάριο και όχι καμμία προφητεία πάλι....)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dnike
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 17:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dnike  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι μια είδηση τόσο σοβαρή αποκλείεται να κοινοποιούταν! Αφορά τις μυστικές υπηρεσίες, εκτός εάν δεν είναι και τόσο μυστικές :) Άρα δεν ισχύει. Ακόμα όμως, και να ισχύει, από την στιγμή που βγήκε στο κουρμπέτι του ίντερνετ μάλλον θα αναβληθεί το χτύπημα.. Εκτός και αν είναι προβοκάτσια, δηλαδή το χτύπημα είναι να γίνει άλλη περίοδο και θελήσανε κάποιοι να μπερδέψουν τους Αμερικανούς! Λέμε τώρα, δουλειά δεν είχαμε! Καλό απόγευμα γίλοι του εσωτέρικα, φίλε Richter, και δεν θέλω να νομίσεις ότι αμφισβητώ τις καλές σου προθέσεις αλλά πολλά παίζονται με αυτά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 18:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόλις τώρα πήρα μια πληροφορία την οποία θεωρώ έγκυρη και αξιόπιστη (δέν αποκαλύπτω τις πηγές μου!) Μακάρι να βγώ ψέυτης η βλάκας, μακάρι να μου κάνουν πλάκα... το 2010 σχεδιάζεται ισχυρό χτύπημα από Ρωσία-Κίνα-Ινδίες εναντίον των ΗΠΑ!!


μονο να ξερες οτι η Ινδια βασιζεται στις ΗΠΑ για το πλουτονιο, αφου ειναι σε "ετοιμοπολεμη" κατασταση με το Πακισταν, γιατι "μοιραζονται" τις περιοχες οπου αυτο υπαρχει


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 21:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως και να έχει, θεωρώ ηλίθιο εκ μέρους μου που το άνοιξα σαν θέμα για τον λόγο οτί αν δεν γίνει κάτι σε 2 χρόνια βγαίνω μαλάκας χωρίς να φταίω (γιατί εγώ απλώς το μετέφερα!)Πέρα απο αυτό πάντως,το ενδεχόμενο να καταρρέυσουν οι ΗΠΑ (το θεωρώ απίθανο σενάριο κ εγώ) που για μένα είναι ότι πιο ισχυρό υπάρχει αυτη την στιγμή στον πλανήτη, αν πραγματοποιηθεί (να ευχόμαστε να μην γίνει) θα επικρατήσει ένα παγκόσμιο μπάχαλο απ την άποψη οτί οι ΗΠΑ κρατάνε μια ισσοροπία σαν μέγιστη υπερδύναμη που είναι.Ήδη πολλά κράτη έχουν επεκτάτικες βλέψεις απέναντι σε άλλα όπως το Πακίσταν με τις Ινδίες όπως προανέφερε ο φίλος Predator η οι Τούρκοι απέναντι σε εμάς κτλ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 01:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το ενδεχόμενο να καταρρέυσουν οι ΗΠΑ (το θεωρώ απίθανο σενάριο κ εγώ) που για μένα είναι ότι πιο ισχυρό υπάρχει αυτή την στιγμή στον πλανήτη, αν πραγματοποιηθεί (να ευχόμαστε να μην γίνει) θα επικρατήσει ένα παγκόσμιο μπάχαλο απ την άποψη οτί οι ΗΠΑ κρατάνε μια ισσοροπία σαν μέγιστη υπερδύναμη που είναι.

Αν θέλουμε να μιλάμε με σωστές βάσεις και με σύμβουλο την διεθνολογία έχω να πω το εξής:

Η ισορροπία στο διεθνές σύστημα επιτυγχάνετε σε ένα διπολικό σύστημα. (ΗΠΑ-ΕΣΣΔ θυμάστε? εγώ ήμουνα παιδάκι..) ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση παγκόσμιας σύρραξης! Το σύστημα που τώρα υφίσταται είναι πολυπολικό με τα αποτελέσματα που βλέπουμε από το '90 μέχρι και τώρα... (πόλεμοι, διενέξεις, αποσταθεροποίηση,). Το να "καταρρεύσουν" οι ΗΠΑ δεν είναι ενδεχόμενο, είναι πια μια πραγματικότητα και το παραδέχονται και οι ίδιοι οι Αμερικάνοι. Απλά το "φαινόμενο" είναι στο αρχικό του στάδιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 05:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ισορροπία στο διεθνές σύστημα επιτυγχάνετε σε ένα διπολικό σύστημα. (ΗΠΑ-ΕΣΣΔ θυμάστε? εγώ ήμουνα παιδάκι
Απ την άποψη οτί "ο Γιάννης φοβόταν το θεριό και το θεριό το Γιάννη" ναι συμφωνώ
quote:
ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση παγκόσμιας σύρραξης!
Αυτό μην το λές με βεβαιότητα!!
quote:
Το να "καταρρεύσουν" οι ΗΠΑ δεν είναι ενδεχόμενο, είναι πια μια πραγματικότητα και το παραδέχονται και οι ίδιοι οι Αμερικάνο
Αυτό θα ήθελα πολύ αν έχεις την καλοσυνή και μπορείς να μου πείς που το στηρίζεις; η να μου πείς τη λογική σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 12:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Richter, για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω και πάρα πολύ αυτό το σενάριο.
Από την άλλη έχουν ειπωθεί πάρα πολλά κακά συμβάντα τα οποία είναι πιθανόν να έχουμε μεγάλες αλλαγές/πολέμους ή ακόμη και κάποιες καταστροφές.

Έχουμε το 2012, το 2018, το 2020 (κάποτε είχα ακούσει για το 2020 ότι θα γίνει κάποιο μεγάλο κακό), παλιότερα το Millenium κλπ.
Όμως δε νομίζω ότι θα έχουμε κάτι το εξαιρετικά κακό κι ασυνήθιστο, δυστυχώς όπως πάει ο κόσμος μας ό,τι κακό μπορεί να συμβεί θα είναι επακόλουθο των πραγμάτων έτσι όπως διαμορφώνονται...
Οπότε θα μπορούσαμε να εστιαστούμε στις τωρινές συνθήκες που διαμορφώνονται ώστε να αλλάξουν και να αποτραπούν πιθανά μεγάλα προβλήματα.

Μη νιώθεις άσχημα που μοιράστηκες μαζί μας την πληροφορία που έλαβες, έκανες πολύ καλά που άνοιξες το θέμα το οποίο σε απασχόλησε.
Θέτεις λοιπόν ένα θέμα προς συζήτηση ώστε να σκεφτούν όποιοι ενδιαφέρονται επί αυτού, να καταθέσουν τις απόψεις τους και να εμπλουτίσουν τις δικές μας.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 16:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ κάτσε να το ψάξουμε λίγο. Αν πρόκειται για κάποια στρατιωτική ανάλυση, θα υπάρχουν κάποιες πληροφορίες στο internet.

Το μάτι μου έπεσε στο "joint vision 2010" δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι.

Επίσης βρήκα ένα μήνυμα "war against China planned for 2010?" στο us.military.navy group στο yahoo.
Το μήνυμα λέει "Read Samuel Huntington's book, "The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order".
- Find "China" near "2010" in this document

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papadothomakos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 10:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papadothomakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας κατ αρχήν και καλό χειμώνα.
Τα πάντα είναι πιθανά, και θα το δικαιολογήσω, χωρίς τις πηγές του φίλου RICHTER.
Η Ρωσία είναι γεγονός ότι είναι ανερχόμενη δύναμη, και ακολουθεί η Κίνα.
Αυτά κατανοούνται εύκολα απο την πρόσφατη επικαιρότητα, κάθως και η αποφασιστηκότητα της Ρωσίας να διεκδικήσει.
Μετά την κατάρευσει της ΕΣΣΔ, μοναδικό αφεντικό στόν πλανήτη ήταν η ΗΠΑ.
Σήμερα λοιπόν, η ηγεμονία τους αμφισβητείται, απο τους ανερχόμενους, που προαναφέραμε.
Αποτέλεσμα λοιπόν: Οταν αποφασίσουν ότι είναι αρκετά έτοιμοι να κυριαρχίσουν στόν πλανήτη, εκτοπίζοντας τις ΗΠΑ θα το κάνουν να είστε σίγουροι.
Βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο αλλά η Ιστορία αυτό μας διδάσκει.
Εμείς να ευχηθούμε να μην πραγματοποιηθεί διότι,τα αποτελέσμα τα θα είναι ολέθρια, και θα επαληθευτούν οι προφητείες.

http://gpapadothomakos.googlepages.com/home2

Edited by - papadothomakos on 02/09/2008 10:15:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 21:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο αλλά η Ιστορία αυτό μας διδάσκει
Όντως η εκάστοτε αυτοκρατορία έχει την ακμή κ την παρακμή της,οι ΗΠΑ όμως θεωρώ οτί θα είναι για τα επόμενα 50-60 χρόνια υπερδύναμη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 23:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο που συμπεραινεις οτι τα επομενα 50-60 χρονια οι ηνωμενες πολιτειες θα ειναι υπερδυναμη?Εχεις καποιο στοιχειο?Απο οικονομικης αποψεως και οχι μονο,τα γεγονοτα αλλα λενε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 00:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Η ισορροπία στο διεθνές σύστημα επιτυγχάνετε σε ένα διπολικό σύστημα. (ΗΠΑ-ΕΣΣΔ θυμάστε? εγώ ήμουνα παιδάκι..) ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση παγκόσμιας σύρραξης!

Δεν υπήρχε περίπτωση? Κάθε άλλο! Να θυμίσω τον δραματικό Οκτώβριο του 1962 με τις πυρινικές κεφαλές στην Κούβα όπως επίσης και ο αποκλεισμός του Βερολίνου την περίοδο 1948-9 από τους Σοβιετικούς.
Τουναντίον, τώρα είναι που δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σύρραξης μεταξύ ΔΥΟ δυνάμεων μιας και δεν υπάρχει μια στρατιωτική ή οικονομική υπερδύναμη. Περίπτωση γενικού πολέμου υπάρχει μόνο εαν δημιουργηθούν σαφής δι-μερείς ή τρι-μερείς συμμαχίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 06:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο οικονομικης αποψεως και οχι μονο
Θα uπάρξει κάποια στιγμή ανάκαμψη φίλτατε Ippoti2012
quote:
Περίπτωση γενικού πολέμου υπάρχει μόνο εαν δημιουργηθούν σαφής δι-μερείς ή τρι-μερείς συμμαχίες.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
.ΚΑΝΕΝΑΣ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 20:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .ΚΑΝΕΝΑΣ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μακάρι να βγώ ψέυτης η βλάκας,

Ψηφιζω το δευτερο δαγκωτο!!!!


Φιλικα Κανενας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ιονιστης
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 19:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι συσχετισμοί των δυνάμεων αλλάζουν τόσο γρήγορα,μέρα με τη μέρα,για να μην πούμε καλύτερα ώρα με την ώρα,που πιστεύω πως είναι πάρα πολύ δύσκολο να πεις με σιγουριά το τι θα μας ξημερώσει ακόμα και αύριο,πόσο μάλλον σε δυο χρόνια από τώρα.
Τα χτυπήματα που έχουν μεγαλύτερη ισχύ και αποτέλεσμα,είναι τα οικονομικά και όχι τα στρατιωτικά.
Πιστεύω πως είναι η σειρά της Ρωσίας να κινήσει τα πιόνια της στην παγκόσμια σκακιέρα και να δώσει το δικό της χτύπημα.
Η αμερικη έχει ήδη κάνει την κίνηση της με το διαμελισμό της ΕΣΣΔ τα προηγούμενα χρόνια,χωρίς να καταφέρει να δώσει το μοιραίο χτύπημα,μια που η Ρώσικη αρκούδα όχι μόνο ξανασηκώθηκε στα πόδια της αλλά δειχνει ποιο δυνατή και αγριεμένη...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy