ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΗΣ ΠΕΤΡΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 01:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θεμα του forum αυτού είναι η συνείδηση.

ζητημα πρωτον: η συνειδηση και η υπαρξη -ποια η σχεση τους?

ζητημα δευτερον: η ανθρωπινη συνείδηση, που ειναι η έδρα της?

ζητημα τριτον: μεταφορα της συνειδησης, ειναι αυτο εφικτο?

ζητημα τεταρτον: η εμβια συνειδηση -των ζωων, φυτων κλπ- γενικα των εμβιων οντων, υπαρχει ατομικη συνειδηση η ειναι συλλογικη?

ζητημα πεμπτον: η συνειδηση των α-βιων οντων -της πετρας, των ανοργανων υλικων κλπ. υπαρχει συνειδηση, ποια ειναι τα επιπεδα και οι χρονοι εκδηλωσης της?

μεγα φιλοσοφικο ζητημα ανα τους αιωνες αποτελει η συνειδηση. κατα κυριο λογο η ανθρωπινη ωστοσο λιγοτερο ευρως αλλα εξισου σημαντικα εχει μελετηθει και η συνειδηση των υπολοιπων εμβιων και αβιων οντων.

θα επανελθουμε συντομα με λεπτομερειες και φιλοσοφιες...

ευχαριστω


λιλιθ -η πρωτη γυναικα

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 02:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλήν εσπέρα Λίλιθ.. Πρωτη γυναίκα εσύ...

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα, αλλά ΜΑΛΛΟν θα χρειαστούν κάποιες ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ απο εσένα που θα το συντονίσης κιόλας...

Θέλω να πώ πώς ΟΛΑ αυτά που αναφέρεις ώς παραμέτρους θα έχουν να κάνουν με ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΖΩΗ... ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΙΚΗ και ΜΟΝΟ... Σωστά κατάλαβα;;;
Γιατί ΥΠΑΡΞΗ έχουμε ΚΑΙ όταν βρισκόμαστε ΧΩΡΙΣ ΥΛΙΚΟ ΣΩΣΜΑ...

Πάντως:
Α) Η σχέση τους είναι ΑΜΕΣΗ... Χωρίς τη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ δε νοήται ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΟΒΟΥΛΗ σε φυσικό σώμα...
Β) 'Εδρα της ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ (κατ'εμέ πάντα) είναι το ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ του φυσικού σώματος...
Γ) Την μεταφορά της ΠΟΥ;;;; Σε άλλο ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ;;;;
Δ) Στο θέμα αυτό μήπως ααφέρεσαι στην ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΗ των όντων αυτών;;; Το αναφέρω γιατί η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ όπως ανέφερα στην Α' απάντηση είναι ΑΜΕΣΗ με την ζωτικότητα του ΄ΦΥΣΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ....
Ε) σύφωνα με την Β' απάντηση χμμμμ σκεπτικός είμαι για το ΠΟΥ βρίσκεται η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ σε αυτές τις μορφές ζωής...
Φαντάζομαι όμως ότι θα υπάρχει ένα ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΥΣΤΗΜΑ όπως το δικό μας το ΝΕΥΡΙΚΟ...

Περιμένουμε για τις διευκρινήσεις σου...

Καλημέρα απο τον
Κέλσο το Φιλαλήθη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 03:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XMMM!!AΛΛΟ ΕΝΑ "ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ"... ΘΕΜΑ!
ΤΕΛΕΙΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ...!ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΩΡΕΣ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ...(ΑΣ ΠΕΣΩ ΣΕ ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ ΜΟΥ...(ΣΑΣ)...)

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 09:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΛΙΛΙΘ.
ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ...
ΑΠΛΑ ΘΑ ΑΝΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΚΥΡΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ** ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΗΣ ΠΕΤΡΑΣ **.

ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΗΛΘΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ.
ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΩΝ.
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙ ΜΝΗΜΗΣ ΜΟΡΙΩΝ.
ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΜΟΣΧΕΥΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΗ.
ΑΛΛΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΙΟ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ.
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΙΟ ΜΝΗΜΗ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.??? (ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 12:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλοι μου φιλοι καλημερα σας.
χθες το βραδυ ειχα μια συζητηση γυρω απο τη συνειδηση των ανοργανων οντων. το θεμα ξεπηδησε απ αυτη τη συζητηση.
αν καποιος εχει διαβασει το βιβλιο του umberto eco "το νησι της προηγουμενης ημερας" θα καταλαβαινει περισσοτερο τι εννοω.

λοιπον, καταρχην να διευκρινησω οτι επειδη το θεμα της συνειδησης -conscience- ειναι πολυ μεγαλο, νομιζω θα ητανε καλυτερα να περιοριστουμε στη συνειδηση της πετρας, η γενικοτερα στη συνειδηση μη ανθρωπινων εμβιων και ιδιαιτερα αβιων οντων. ωστοσο για να ορισουμε καλυτερα τη συνειδηση, εθεσα τα ζητηματα στο μηνυμα μου.

διευκρινησεις και σχολια:
σε αυτο που γραφεις Κελσο, εχει μαλλον αποδιχτει οτι η συνειδηση μπορει να υπαρξει χωρις το υλικο σωμα. τωρα το ερωτημα για ποσο μπορει να υπαρξει σε αυλη κατασταση δεν εχει απαντηθει.
σε καποιο βιβλιο "ρομποτικης και φιλοσοφιας" διαβαζα πριν καιρο οτι τους επιστημονες που ερευνουν την τεχνιτη νοημοσυνη τους απασχολει ιδιαιτερα το θεμα. αυτοι πιστευουν οτι η συνειδηση προκυπτει απο τις διεργασιες του εγκεφαλου, και οτι αν καποιος μπορουσε να κατασκευασει τεχνιτα εναν εγκεφαλο με τις δυνατοτητες του ανθρωπινου, αυτος θα ανεπτησε συνειδηση. αλλα λενε οτι αυτο δε συμβαινει προς το παρον γιατι οι μηχανες τεχνιτης νοημοσυνης δεν εχουνε φτασει ουτε στο 1/1000000000 των χαρακτηριστικων και δυνατοτητων του ανθρωπινου εγκεφαλου. παντως, λενε οτι αν φτασουν -το προσδιοριζουν γυρω στα 2050 - 2100- αυτες οι μηχανες θα εχουν συνειδηση και μαλιστα ο ανθρωπος θα μπορει να κανει εγκατασταση -download- του εγκεφαλου του και μαζι και της συνειδησης του σε εναν τεχνιτα κατασκευασμενο εγκεφαλο.

σχετικα με τη συνειδηση αλλων -μη ανθρωπινων- εμβιων οντων, υπαρχουν συγκεκριμενες αποψεις. ο max heindel στη "ροδοσταυρικη κοσμοθεωρια" αναφερει οτι τα ζωα, τα φυτα και τα αβια οντα εχουν συνειδηση αλλα αυτη ειναι συλλογικη, κατι περιπου σαν το ενστικτο, οχι ομως ακριβως. ετσι, ερμηνευεται και το κλασσικο που λεμε οτι ενα σκυλι μπορει να "μυρισει" το φοβο ενος ανθρωπου απεναντι στα σκυλια η την αντιπαθεια του προς αυτα. Ο δον χουαν στα βιβλια του καρλος καστανεντα λεει στο μαθητη του οτι ο,τιδηποτε στη φυση εχει συνειδηση. τα ζωα, τα φυτα, και ολα τα ανοργανα, και περιλαμβανει μεσα σ αυτα και τις δυναμεις της φυσης, τον ανεμο, τη φωτια κα.

βασικα, η αποψη που φαινεται να κυριαρχει ειναι οτι η συνειδηση των αλλων μη-ανθρωπινων εμβιων και αβιων οντων- υπαρχει αλλα σε ενα χαμηλοτερο επιπεδο απο αυτο της ανθρωπινης συνειδησης και μαλιστα υπαρχει μια ιεραρχια, αναλογα με την πολυπλοκοτητα της δομης και το επιπεδο της υπαρξης -απο τα ανοργανα υλικα, στο φυτικο βασιλειο, στο ζωικο και μετα στο ανθρωπινο- η συνειδηση γινεται ολο και πιο αυτοβουλη -ατομικα- και εκδηλωνεται σε πιο γρηγορο ρυθμο.

αυτο το τελευταιο σημαινει με απλα λογια, οτι αν οι πετρα εχει συνειδηση, ο χρονος που χρειαζεται για να νιωσει, η ενταση της αισθησης και ο τροπος αντιδρασης ειναι σε διαφορετικο, αργοτερο ρυθμο, γιαυτο ο ανθρωπος δεν τ αντιλαμβανεται.

πολλα, παρα πολλα μπορει να γραψει κανεις. δεν συνεχιζω γιατι θ αρχισω να μπερδευω τα λογια μεταξυ τους...

θα επανελθω ομως...

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 14:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΜΟΥ..ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ...ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ..ΜΑ ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ..ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΑΛΗΘΙΝΑ...
[...αν οι πετρα εχει συνειδηση, ο χρονος που χρειαζεται για να νιωσει, η ενταση της αισθησης και ο τροπος αντιδρασης ειναι σε διαφορετικο, αργοτερο ρυθμο, γιαυτο ο ανθρωπος δεν τ αντιλαμβανεται. ]
ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!!!!
!ΚΑΝΕ... ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΒΟΤΣΑΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΚΑΕΙ ΤΟ ΚΥΜΑ!Ω!!ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ ΤΟ ΠΩΣ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΦΩΝΑΖΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ...ΝΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ!ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΧΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ....ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ..
ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΜΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΛΟΓΙΑ!!!
ΩΡΑΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ ,ΤΑ ΛΟΓΙΑ ,ΜΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΨΥΧΗ!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Ν'ΑΝΑΛΥΣΩ ΟΛΑ ΟΣΑ..ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ

[πολλα, παρα πολλα μπορει να γραψει κανεις. δεν συνεχιζω γιατι θ αρχισω να μπερδευω τα λογια μεταξυ τους...]

ΝΑΙ !!!ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ~~~~~~ΕΙΣ ΑΠΕΙΡΟΝ......
ΑΝ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΟΜΩΣ!!!!!!~~~~~ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ~~~~~ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ +ΠΕΡΙΤΤΑ...
ΑΥΤΑ!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ...'Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ'ΝΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ DEJAVU...ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΒΟΙΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΤΟΥΤΑ ΤΑ ΕΣΩΔΩΜΑΤΑ ....
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ.... ΕΛΑ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΡΑ...ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ..... ΜΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΠΟΤΕ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΩ...
ΜΟΝΑΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΚΟΥΒΑΛΩ....ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ...

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
ΑΤΜΑ

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2003, 13:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ENA ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ:H SYNEIDHSH TOY ATOMOY THS ΑΛΙΚΗΣ ΜΠΕΙΛΥ..ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ:ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠ ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΠΛΕΓΜΑ(ΜΕ ΑΣΠΡΟ ΦΩΣ) ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΑΠ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΒΡΑΧΜΑΝΙΚΟΥ ΟΣΤΟΥ(ΜΕ ΓΑΛΑΖΟΜΠΛΕ ΦΩΣ)???

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 14:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΗΣ ΠΕΤΡΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ...

θα σας πω ενα ωραια παραμυθι.
πριν πολλα, πολλα χρονια οι ανθρωποι αναρωτιοντουσαν τι ειναι αυτο που τους κραταει κολλημενους πανω στην επιφανεια της γης και δε μπορουν να πεταξουν. μετα απο πολυ σκεψη αποφασισαν οτι υπαρχει ενα παντοδυναμο ον, κατω απο την επιφανεια που εχει πολλα πολλα και αορατα χερακια, οσα και οι ανθρωποι, και ακομα παραπανω γιατι κραταει και τα ζωα -εκτος απο τα πουλια- και τα πραγματα. αυτο το παντοδυναμο ον, εχει συνειδηση, δηλαδη μπορει -αμα θελει- να ανοιξει ενα απο τα χερακια του και ν απελευθερωσει εναν ανθρωπο η ενα ζωο η ενα πραγμα απο την κυριαρχια του. τοτε αυτο θα μπορει να πετα ελευθερα στον ουρανο...
το παντοδυναμο ον, οπως ειπαμε εχει μια συνειδηση. εχει ομως και δυσεκατομυρια δυσεκατομυριων χερακια. για ν ανοιξει λοιπον ενα χερακι πρεπει να συνειδητοποιησει ποιο απ ολα τα χερακια σκοπευει ν ανοιξει. και αυτο, για να το καταφερει -ειναι και λιγο αργοστροφο- θελει πολυ χρονο. χρονια ολοκληρα. εκατομυρια χρονια.

μετα απο πολλα πολλα χρονια, οι ιδιοι ανθρωποι που αναρωτιοντουσαν για την ταυτοτητα του οντος αυτου, του εβγαλαν ενα ονομα, "βαρυτητα". θελοντας αυτο το ονομα να το χαρακτηριζει, εκαναν μελετες πανω στη συμπεριφορα του οντος και ετσι πιστεψαν οτι βρηκαν τον τροπο που αυτο συμπεριφερεται.
εκανα ομως ενα λαθος. εκριναν αυτο το ον με τα δικα τους μετρα και σταθμα, και αγνοησαν το γεγονος οτι η συνειδηση αυτου του οντος λειτουργει με διαφορετικο τροπο απ οτι αυτοι. επειτα, ο χρονος που το παρατηρουσανε ηταν γι αυτους βεβαια μεγαλος, αλλα απο την οπτικη του οντος "βαρυτητα" δεν ηταν παρα μια στιγμη της υπαρξης του.

οι ανθρωποι συνηθιζουν να ονομαζουν "συνειδηση" αυτο που κανει ενα ον να καταλαβαινει οτι υπαρχει και αφου υπαρχει να ειναι αυτοβουλο. δηλαδη να πρατει με τη δικια του βουληση. επειδη η "βαρυτητα" δεν εδιχνε δειγματα αυτοβουλιας, ειπαν οτι δεν εχει συνειδηση.

αυτο το συμπερασμα κυριαρχει απο τοτε στον κοσμο μας. οταν καποιες φορες ομως το ον "βαρυτητα" αποφασιζει ν ανοιξει ενα χερακι, οι ανθρωποι φοβουνται ν αλλαξουν αυτα που σκεφτηκαν και νομιζαν για το ον, και ετσι προσπαθουν ειτε να κλεισουν τα ματια στο γεγονος ειτε να βρουν αλλες ερμηνιες...

η "βαρυτητα" απο κατω, κοιτα και γελα.
δεν αντιδρα με τον τροπο που οι ανθρωποι θα περιμενανε απο αυτην...
κοιτα, παρατηρει και περιμενει.

γιατι ξερει οτι η τελευταια κουβεντα ειναι δικη της, με τον τροπο τον δικο της...


λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 00:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

-Η πέτρα-

Η πέτρα κοίτεται εδώ κοντά
Καθώς το φώς έρχεται και φεύγει
Η πέτρα απλώς υπάρχει
Καθώς έχει ειπωθεί ότι δεν έχει ψυχή
Η πέτρα δεν μπορεί να γνωρίσει την λύπη
Δεν γνώριζει το πέρασμα του χρόνου
Δεν έχει δικιά της ζωή
Δεν μπορεί να νιώσει αγάπη
Καθώς την θαυμάζουμε
Διατηρεί την ηρεμία της
Ωστόσο με τον δικό της τρόπο
Ίσως να παρακολουθεί

Cherokee


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 10:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Silverwolf ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕΣ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΩΝ ΙΝΔΙΑΝΩΝ ΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΗ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 16:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NAI, φυσικα και εχουν ψυχη... και φυσικα και πνευματα που τις προστατευουν.

δε θα ξεχασω πριν χρονια σε ενα τευχος της ΒΑΒΕΛ ενα εκπληκτικο -(και ζωγραφικα υπεροχο)- κομικ του Sergio Toppi, που διηγειται την ιστορια καποιων λευκων που εκμεταλευονταν -βεβηλωναν- τους υπογειους θυσαυρους (πετρωματα) καπου στην Κεντρικη η Νοτια Αφρικη. ηταν καποιος γερος που τους ελεγε περιεργες ιστοριες, οτι τα πετρωματα ενιωθαν πολυ δυσαρεστημενα, οχι μονο για την υπερμετρη εκμεταλευση που δεχονταν αλλα ιδιαιτερα γιατι οι ανθρωποι που κατοικουσαν στα μερη αυτα χρησιμοποιουνταν ως σκλαβοι για την εξοριξη των πετρωματων. οι διευθυντες των εργοταξιων χλευαζαν τον γερο και η εξοριξη ολοενα και συνεχιζοταν. καποια στιγμη ομως, ο πονεμενος βραχος υψωσε το αναστημα του, εγινε πελωριος, οργισμενος και αδυσωπητος και με την μορφη του γερου -μεταμορφωμενη σε αρχαιο πνευμα- τιμωρησε ολους τους λευκους με μια γιγαντια κατολισθηση.

το νοημα ειναι αυτο, αλλα αν καποιος εχει διαβασει το κομικ, θα καταλαβει και κυριως θα ΝΙΩΣΕΙ πολλα περισσοτερα...

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 16:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ..ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΣΤΟ ΝΟΥ..ΤΗΝ "ΑΓΕΛΑΣΤΟ ΠΕΤΡΑ"...
ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟ ΓΕΡΟΝΤΑ..ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕ ΤΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ ΑΡΧΑΙΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΣΤΗΝ "ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΛΕΥΣΙΝΑ"...


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 22:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΑΠΛΩΣ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΝΥΞΗ ΣΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΣ.

quote:
Γη μάθε με να υποφέρω
όπως οι γηραιές πέτρες υποφέρουν από την μνήμη.



"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 22:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧ ΑΤΜΑ,
η Ελευσινα...
τι να πει κανεις.
και βεβαια το καταπληκτικο -και αγαπημενο μου τραγουδι-

εκει που φυτρωνε φλισκουνι κι αγρια μεντα
κι ανθιζε η γης το πρωτο της κυκλαμινο
τωρα εργατες κουβαλανε τα τσιμεντα
και αναβει η φλογα εκει ψηλα στην υψικαμινο

κοιμησου Περσεφονη στην αγκαλια της γης
στου κοσμου το μπαλκονι ποτε μην ξαναβγεις...

δε πιστευω λιγακι υμνος για τη φυση να μας βγαζει εντελως εκτος θεματος!
παντως εγω νιωθω οτι αυτο το τραγουδι υμνει τη γη...

και αν θυμαμαι καλα ειναι απο την ταινια

"αγελαστος πετρα"...

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 13:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμενα αυτο το θεμα μου ειχε αρεσει πολυ...εχω μια τεραστια συλλογη "πετρινων"..αναμνησεων απ'ολους τους τοπους που χτυπαγε το κυμα....της ζωης μου....
το ειχα μαλιστα θεωρησει διδυμο θεμα με το ξαφνικα στο σκοταδι....

φως !λοιπον κι εδω...στην ξεχασμενη γνωνια της σοφιας..
ισως ωριμασε....ο καιρος + θελει ελθει επι ταπητος....

-για τον "ποιητη" μου....-



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 14:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από εμένα!
Να είσαι καλά ατμα που έδωσες ζωή στο θέμα
Γιατί δεν το είχα δει.

Μια φορά πραγματικά έτυχε να στοχασθώ και να γίνω πέτρα.
Πραγματικά ζεις την στιγμή.

Άραγε ονειρεύονται οι πέτρες ?

Μήπως τελικά ακούμε τις φωνές τους όταν μας φωνάζουν
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ-ΖΩ.
Και τάχα νομίζουμε ότι είναι ο αέρας η καλύτερα η φαντασία μας.

Η πέτρα[-πνεύμα] έχει πολλά κοινά με τον άνθρωπο.
Πρώτα το κέλυφος του εγωισμού και της λογικής-αυτό το
Σκληρό καβούκι της δήθεν πραγματικότητας που την εμποδίζει
Να δει την αλήθεια να ‘μετατρέψει’ την συνείδηση της.
Για κάθε πέτρα όλος ο κόσμος είναι ότι ‘βλέπει’.
Δεν υπάρχει τίποτε παραπέρα, μόνο μύθοι.
Μια πέτρα ζει πολλά χρόνια, μαθαίνει από τον χρόνο
Από τον ήλιο, από τον Άνεμο από τις φλόγες του Ήλιου και από τα ύδατα.
Ζει στην μοναξιά της μιας και συνεχεία παρασύρεται από
Τον άνεμο,

Άραγε οι πέτρες κοιμούνται – ονειρεύονται - κουράζονται ?

Οι πέτρες δεν περιμένουν κάτι παραπάνω από αυτά που τους
Δίνει η ζωή και εκεί κρύβονται τα πάντα, ζούνε την στιγμή και
Μαθαίνουν από τον χρόνο.
Η πέτρα δεν έχει ‘περιούσια’ , αν και φαίνεται γέλιο έχει μια ελευθέρια
Που ο κάθε άνθρωπος θα ζήλευε και θα κυνηγούσε.
Ας μην ξεχνάμε ότι οι πέτρες κουβαλάνε την σοφία των αιώνων.

Φιλικά Γιάννης!



Love is True.
Rest are all illusions.
Illusions to find our purpose.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 15:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-....XAIΡΟΜΑΙ...!-ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΓΓΙΖΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΕΡΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΕΤΡΕΣ* ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ ΣΤΟ ΘΙΒΕΤ...
ΤΙΣ ΑΦΟΥΓΚΡΑΖΟΝΤΑΙ.. ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ...
ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΗΦΑΙΣΤΙΩΓΕΝΕΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΤΙΚΟΥΣ ΣΤΙΣ ΣΑΟΥΝΕΣ..-ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ...-

ΑΝ ΤΙΣ ΣΠΑΣΕΙΣ, ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ-ΚΕΝΤΡΟ- ΤΟΥΣ...ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΜΜΩΝΙΤΗ....
'Η ΑΛΛΙΩΣ....
....."Η ΑΝΕΛΙΚΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ..." -ΕΔΩ- ΤΗΣ ΠΕΤΡΑΣ....
(ΣΠΕΙΡΩΕΙΔΕΣ /"Ο ΔΙΣΚΟΣ ΤΗΣ ΦΑΙΣΤΟΥ":ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ "ΣΙΩΠΗΛΟ ΘΕΜ.Α.ΤΜΑ".. ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΛΟΓΙΑ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΣΥΜΒΑΤΙΚΩΝ... )

ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ....ΕΧΟΥΝ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΗΔΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΜΟΥΛΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...ΤΗΣ ΑΥΤΗΣ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ...

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ(ΑΦΟΥ ...ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΣΤΙΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΕΣ ΤΟΥ ΘΙΒΕΤ...)


ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ Η ΛΙΛΙΘ ΤΟ ΠΡΟΣΣΕΓΙΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ
(ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΥ)
ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΩ ΠΑΛΙ....:

"ΨΥΧΗ"

(ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΔΗΛΑΔΗ/ΜΑ ΑΣ ΑΝΕΛΛΙΧΘΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΣ ΕΝ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΘΑΥΜΑ"...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 23:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο ποιητης σου ηρθε...μα απο
καιρο τα λογια δεν του μιλανε πια...

ομορφο θεμα ευχαριστω...

δεν εχω πολλα παρα μια σκεψη...

αλλες φορες που μονο εμενα συνηδητοποιω νομιζω οτι ο κοσμος
τουτος κοιμαται...το συννεφο δεν συνηδητοποιει την υπαρξη του
ουτε ο ουρανος...
μοναχα εγω μεσα μου νιωθω οτι παλλεται ζωη...ευσηνηδητη
μα
ειναι και αλλοι καιροι
που ερχονται και
νιωθω
τα παντα εν ζωη...ακομα και τουτη την σκεψη...


η σκεψη μου πεθαινει καθε φορα που
τα χειλι μου μιλουν
αυτο οι ανθρωποι το λενε
επικοινωνια...
εγω το λεω κηδεια...

στο νου μου ερχεται αυτο που λες ατμουλα
"ενωσουμεταπαντα" και σκεφτομαι οτι και αυτο
δεν χρειζεται παρα μονο μια στιγμη-καθαρια-
αφου ειμαι τα παντα-ταπαντα ειναι μεσα μου...

καλησπερα...



ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Edited by - ryche on 23/12/2003 23:48:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 23:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός ξέρει?
Οι άνθρωποι πίστευαν πως τα φυτά δεν είναι καν ζωντανοί οργανισμοί.. αργότερα αποδείχτηκε πως αντιλαμβάνονται και αισθάνονται κιόλας..
Ϊσως μία μέρα αποδειχτεί αυτό και για τις πέτρες..

Ναι όταν νιώθεις την φύση μέσα σου τότε εκείνη σου μιλάει... και εσύ φαίνεσαι ικανός να την ακούσεις!!!

(Οι Ινδιάνοι .. αυτός ο πανέμορφος λαός... που σιώπησε γιατί ελάχιστοι έχουν μείνει.. μα που και που οι φωνές τους ακούγονται.. ακόμα και σήμερα... από αυτούς τους ελάχιστους ... Αυτός ο λαός διέθετε τόση σοφία γιατί ήταν εναρμονισμένος με την φύση... σεβόντουσαν και σέβονται την φύση... Αυτοί ένιωθαν τα πνεύματα της πέτρας γιατί αντιλαμβάνονταν την αξία της...Ίσως θα πρέπει να γίνουν οι οδηγοί μας... οι δάσκαλοί μας για να δώσουμε στον εαυτό μας την θέση που μας αξίζει)

Πολύ όμορφο το θέμα σου "πρώτη γυναίκα"

Αν σκεφτούμε πως τα ορυκτά περνάνε από διάφορα στάδια ζωής..να μεταλλαχτούν μέσα από τα εκατομμύρια χρόνων "ζωής" και μέσα από τις τεράστιες πιέσεις κάτω από τις στοιβάδες της γης με σκοπό τους να φτάσουν στον τελικό τους προορισμό.. να λάμψουν και να γίνουν χρυσός!!

Πάντα με φιλική διάθεση...!!!

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 23:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα εάν μου επιτρέπεις φίλη Λϊλιθ, να προσανατολίσω την κουβέντα στο θέμα που έθειξες αρχικά περί συλλογικής συνείδησης...

Έχω ακούσει πως υπάρχει μία θεωρία που υποστηρίζει κάτι τέτοιο για τα ζώα... ποιά είναι η αποψή σου-σας?και γιατί να υπάρχει αυτό ο διαχωρισμός?

Πάντα με φιλική διάθεση...

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 01:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ χαίρομαι που η φίλη ΑΤΜΑ έφερε στην επιφάνεια αυτό το θέμα!

(δυστυχώς το είδα κάπως αργά σήμερα, γιαυτό επιφυλάσσομαι να απαντήσω αύριο)

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 18:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πεθανα σαν ΠΕΤΡΑ και εγινα φυτο
πεθανα σαν φυτο και προβαλα σαν ζωο
πεθανα σαν ζωο και εγινα ανθρωπος.
γιατι θα πρεπει να φοβαμαι?
Ποτε εχασα με το θανατο?
Ομως και παλι θα πεθανω σαν ανθρωπος
για να πεταξω με τα φτερα των αγγελων.
Αλλα και τον κοσμο των αγγελων πρεπει να υπερβω,
ολα θα χαθουν εκτος απο το Θεο.
Οταν θα εχω θυσιασει την αγγελικη ψυχη μου
θα γινω κατι που ο νους
δεν μπορει ποτε να το συλλαβει.
Ω ας παψω να υπαρχω
Γιατι η Μη υπαρξη
τραγουδαει με τις χορδες του λαουτο
< Σ'' ΑΥΤΟΝ θα επιστεψουμε σ΄ΑΥΤΟΝ >

Ρουμι

ΓΡΑΜΕΝΟ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΔΕΚΑΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΑΙΩΝΑ.
< Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ > ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ
ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΔΕΚΑΤΟΥ ΕΝΑΤΟΥ ΑΙΩΝΑ.
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ
ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΡΥΦΗ, ΒΡΙΚΕ ΤΟΥΣ ΜΥΣΤΕΣ ΗΔΗ ΕΚΕΙ,
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΨΗΛΩΤΕΡΑ.
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 19:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Πεθανα σαν ΠΕΤΡΑ και εγινα φυτο
πεθανα σαν φυτο και προβαλα σαν ζωο
πεθανα σαν ζωο και εγινα ανθρωπος.
γιατι θα πρεπει να φοβαμαι?
Ποτε εχασα με το θανατο?
Ομως και παλι θα πεθανω σαν ανθρωπος
για να πεταξω με τα φτερα των αγγελων.
Αλλα και τον κοσμο των αγγελων πρεπει να υπερβω,
ολα θα χαθουν εκτος απο το Θεο.
Οταν θα εχω θυσιασει την αγγελικη ψυχη μου
θα γινω κατι που ο νους
δεν μπορει ποτε να το συλλαβει.
Ω ας παψω να υπαρχω
Γιατι η Μη υπαρξη
τραγουδαει με τις χορδες του λαουτο
< Σ'' ΑΥΤΟΝ θα επιστεψουμε σ΄ΑΥΤΟΝ >

Φίλε Zagrea ήταν πολύ όμορφο...
Θυμήθηκα πόσο όμορφο ήταν όταν είχα νιώσει ένα με όλα .....μία Ολότητα.. μία Ενότητα...

Σε ευχαριστώ..!!

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 20:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ζηταω συγνωμη για την παρεμβαση μου,ηθελα να διευρινω τον συλλογισμο και να αναπτυχθω ,οχι μοναχα στην συνειδηση της πετρας ,αλλα και σε αλλα φαινομενικα/επιφανειακα α-βιων οντων οπως....

που ισως "επιλεγουν" την στιγμη να "μιλησουν" και να μας πουν παρα πολλα

http://news.nationalgeographic.com/news/2003/01/0110_030113_blacksea.html


Ancient Greek Wreck Found in Black Sea

Sean Markey
National Geographic News
January 16, 2003

The shipwreck is the oldest ever found in the Black Sea. It joins a relatively small handful of other known shipwrecks of the Greek period.


με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 23:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--τωρα θυμηθηκα//....ακομη περιμενουμε....το αυριο--


φως+αγαπη...

υγ."τι ηθελα να κανω εχω ξεχασει
θα περιμενω/θα περιμενω
μεχρι να θυμηθω θα περιμενω...":)

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 02:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΕΖΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΡΟΣ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΗΣ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ (ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ) ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ; ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ; ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ; ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΡΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ Ή ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΥΤΩΝ;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 03:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλεμου ,Odysseus-Nemo ..:)

-.."συνειδηση της πετρας",θαρρω ειναι η σκεπτομορφη
που δημιουργειται απο το σμιλεμα του χρονου στην
"πετρωμενη...υλη"/

-"συνειδηση" --σκετο--....
στο επομενο λιμανι..:)

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/07/2004 03:50:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 03:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΜΟΡΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΤΜΑ!!!
quote:
-.."συνειδηση της πετρας"θαρρω ειναι η σκεπτομορφη που δημιουργειται απο το σμιλεμα του χρονου στην "πετρωμενη...υλη"/

ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΜΙΛΕΜΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 03:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω εισαι μικρο μου;
ισως ταιριαζει με το τοπικ...αυτο που παρακολουθω...
(καθοτι εμεις οι γυναικες καταφερνουμε πολλα πργμτ παραλληλα:))

αφιερωμα σε ελληνα υπεροχο ζωγραφο...(ΕΤ1->38ος ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ )
αν προλαβεις ακουσε την κουβεντα....
ισως δεν ειναι ασχετη απο την αυτη συνειδηση...;]

Καλημερα Odysseus-Nemo :]

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/07/2004 03:54:06

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/07/2004 03:57:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 03:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αφιερωμα σε καποιον ελληνα υπεροχο ζωγραφο...
αν προλαβεις ακουσε την κουβεντα....

ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ!!!
ΠΟΙΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ; ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΖΩΓΡΑΦΟ; ΠΟΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ; ΠΟΥ;

ΑΤΜΑ!!
ΟΝΤΩΣ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ!!! (ΘΥΛΗΚΟΣ ΝΑΠΟΛΕΩΝ)

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 04:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ..ξερεις μαλλον μαντεψες την επομενη μεταμορφωση...
διαβασε παλι το προηγ. ποστ εκανα edit για να σου δωσω τις λεπτομερειες//αλλα σκεφτηκα να θεσω μερικες εικονες (το "master" μου ειπαμε//ψαξε αν θες μετα στο φορουμ των εικονων..:)//αλλα και εδω ας αφησω μια καθολου ασχετη απο τοθεμα οπως προειπα..
--ο ζωγραφος>>> Σωτηρης Σορογκας..--αν το προλαβεις πριν τελειωσει---


"Πετρες"


Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/07/2004 04:19:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy