ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 σκεπτομορφες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 14:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα σε ένα βιβλίο(Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΤΩΡΑ) κάποιες άποψής που με έχουν ερεθίσει και θα ηθελα και την δικη σας γνωμη αλλα κυρίως εμπειρία σε αυτα .

Ο ΣΥΣΣΩΡΕΥΜΕΝΟΣ ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΕΔΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ .ΑΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΟΡΑΤΗ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ , ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ .

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ "*ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΗ" ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝ ΑΠΗΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΟΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

Η ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΗ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΜΠΡΦΗ ΤΟΥ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟΥ , ΤΗΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑΣ , ΜΙΑΣ ΜΕΛΑΝΧΟΛΙΚΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ , ΜΙΑΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΝΑ ΠΛΗΓΩΣΕΙΣ , ΘΥΜΟΥ , ΟΡΓΗΣ, ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ , ΜΙΑΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΛΙΓΟ ΔΡΑΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ....

ΕΤΣΙ Η ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΗ ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΥΡΙΕΥΣΗ , ΔΗΜΙΟΥΡΗΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙ

Αληθεια η ψεματα ?
για μενα ειναι αληθεια.
και ισως μπορεσω να το αναπτυξω λιγο με την βοηθεια σας.
ευχαριστω

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 17:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω απολυτα.
Πολλοι ισχυριζονται πως αυτο που φοβασαι το λουζεσαι παντα.Το ιδιο και το αντιθετο.
Οι λεγομενες παρουσιασεις αγγελων η αγιων,ειναι σκεπτομορφες δικες μας,λογω της πεποιθησης που εχουμε για αυτους και της ενεργειας που εκπεμπουμε.
Το ιδιο και με αρνητικες υπαρξεις.
Η προσευχη ειναι ενα σημαντικο εργαλειο στο να καταφερουμε να τις"δημιουργησουμε"και να τις κανουμε να "δουλεψουν"για εμας και για τους αγαπημενους μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 23:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΤΣΙ Η ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΗ ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΥΡΙΕΥΣΗ , ΔΗΜΙΟΥΡΗΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙ

Μπορει βεβαια να ειναι απλα η υπερβολικη παραγωγη και καταναλωση της ορμονης που προκαλει την καταθλιψη απο τον εγκεφαλο.Αν και για καποιο λογο η σκεπτομορφη μου παει περισσοτερο ως εξηγηση.Τεσπα,

Το βιβλιο λέει τπτ για τη καταπολεμιση μιας τετοια σκεπτομορφης?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 11:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε bloodofkain, ο άνθρωπος δημιουργεί συνεχώς σκεπτομορφές κι αυτό είναι ένα φυσικό επακόλουθο των νοητικών διεργασιών που κάνει, των επιθυμιών του, των επιδιώξεων του αλλά και της γενικότερης στάσης που έχει απέναντι στα πράγματα.
Το να δημιουργούμε λοιπόν σκεπτομορφές είναι κάτι το οποίο είναι συνυφασμένο με την δράση μας αλλά και την ζωή μας και κάτι το οποίο δεν σταματάει.

Μπορούμε λοιπόν να δημιουργήσουμε αρνητικές σκεπτομορφές και θετικές, ανάλογα με το τι σκεφτόμαστε και πόσο έντονα το "τροφοδοτούμε".
Όσο λοιπόν τροφοδοτούμε μια σκεπτομορφή τόσο πιο ισχυρή αυτή γίνεται και τόσο περισσότερο καταλαμβάνει την σκέψη μας κι ανακινεί τα συναισθήματα μας, αναλόγως της υφής της.
Για αυτό το λόγο σε αρκετά βιβλία που εξετάζουν αυτό το αντικείμενο συνίσταται στους αναγνώστες να προσπαθήσουν να αποκτήσουν έλεγχο των σκεπτομορφών που δημιουργούν.

Αν και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο που αναφέρεις, υποθέτω ότι με το συγκεκριμένο απόσπασμα ο συγγραφέας εννοεί πως όσο τροφοδοτούμε μια σκεπτομορφή τόσο περισσότερο αυτή μας καταλαμβάνει κι εμείς παραδινόμαστε σ' αυτήν.
Ο φόβος είναι όντως μια συναισθηματική κατάσταση η οποία μπορεί να ισχυροποιήσει μια σκεπτομορφή μας και να μας κάνει πιο ευάλωτους.

Ένας καλός τρόπος λοιπόν για την αντιμετώπιση πιθανών δυσμενών συνεπειών είναι να έχουμε πιο "εξευγενισμένες και λεπτεπίλεπτες εκροές" ως άνθρωποι.
Να προσέχουμε τι σκεπτόμαστε, τι επιθυμούμε κι αυτό θα μας κάνει σίγουρα και πιο δυνατούς ως υποστάσεις αλλά και θα μας βοηθήσει να γνωρίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας.

quote:
Το βιβλιο λέει τπτ για τη καταπολεμιση μιας τετοια σκεπτομορφης?

Ένας φίλος μου μου είχε πει κάποτε ότι η καλύτερη καταπολέμηση μιας αρνητικής σκεπτομορφής είναι η δημιουργία της αντίθετης της κι η τροφοδότηση αυτής με αγάπη.
Και πραγματικά, θεωρώ ότι έχει απόλυτο δίκιο σ' αυτό.

quote:
Οι λεγομενες παρουσιασεις αγγελων η αγιων,ειναι σκεπτομορφες δικες μας,λογω της πεποιθησης που εχουμε για αυτους και της ενεργειας που εκπεμπουμε.
Το ιδιο και με αρνητικες υπαρξεις.

Καλή μου, οι αγγελικές ή δαιμονικές παρουσίες μπορούμε να πούμε ότι είναι συλλογικές σκεπτομορφές.
Εκατομύρρια εκατομυρρίων ανθρώπων τις έχουν τροφοδοτήσει - τις πρώτες με αγάπη και δέος και τις δεύτερες με φόβο - οπότε αυτές έχουν ξεφύγει από το στοιχείο της ατομικής δημιουργίας.
Οπότε κι είναι πολύ πιο ισχυρές από αυτές που έχουμε δημιουργήσει εμείς οι ίδιοι οπότε και μας επηρεάζουν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από τις δικές μας.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 14:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εννοουσα ατομικες,απλα το συντακτικο μου κα ο τροπος εκφρασης μου ειναι λιγο χαλια.
Μια ερωτηση.Αν καποιος δεν πιστευει,κατα ποσο θα μπορεσουν να τον επηρρεασουν αυτου του ειδους οι σκεπτομορφες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 20:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι σκεπτομορφες, γιατι τοτε πώς γινεται ανουσιες σκεπτομορφες να σου λενε ξερω γω το μελλον ή φιλοσοφιες ή πραγματα ασχετα με αυτα που γνωριζεις όπως κανουν οι διαφορες αγγελικες μορφες κλπ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 22:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ένας καλός τρόπος λοιπόν για την αντιμετώπιση πιθανών δυσμενών συνεπειών είναι να έχουμε πιο "εξευγενισμένες και λεπτεπίλεπτες εκροές" ως άνθρωποι.
Να προσέχουμε τι σκεπτόμαστε, τι επιθυμούμε κι αυτό θα μας κάνει σίγουρα και πιο δυνατούς ως υποστάσεις αλλά και θα μας βοηθήσει να γνωρίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας.




σ' ευχαριστώ για την σοφή σου απάντηση , εκεί έχω καταλήξει , όμως είναι σκληρώς ο αγώνας .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2008, 11:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια ερωτηση.Αν καποιος δεν πιστευει,κατα ποσο θα μπορεσουν να τον επηρρεασουν αυτου του ειδους οι σκεπτομορφες;

Υποθέτω ότι θα τον επηρεάσουν σε μικρότερο βαθμό από ό,τι κάποιον που πιστεύει σ' αυτές.
Όμως αυτός ο άνθρωπος απλά δεν πιστεύει σ' αυτές κι η σκέψη τους δεν του δημιουργεί κάποιες ιδιαίτερες σκέψεις ή συναισθήματα ή μήπως τα έχει απωθήσει λόγω κάποιου φόβου ή απέχθειας προς το θρησκευτικό σύστημα στο οποίο αυτά εντάσσονται;
Διότι στην δεύτερη περίπτωση έχουμε κάτι το έντονο το οποίο μπορεί να τροφοδοτήσει αυτές τις σκεπτομορφές.

quote:
Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι σκεπτομορφες, γιατι τοτε πώς γινεται ανουσιες σκεπτομορφες να σου λενε ξερω γω το μελλον ή φιλοσοφιες ή πραγματα ασχετα με αυτα που γνωριζεις όπως κανουν οι διαφορες αγγελικες μορφες κλπ?

Φίλε μου, αν όμως σου λένε πράγματα που εσύ θέλεις να ακούσεις ή περιμένεις να ακούσεις ή φοβάσαι μήπως πραγματοποιηθούν μελλοντικά, δεν υπάρχει μια μικρή περίπτωση να είναι κάτι άλλο από δαιμονικές/αγγελικές οντότητες;

Φίλε bloodofkain, σίγουρα είναι ένας δύσκολος αγώνας όπως άλλωστε καλούμαστε συνεχώς να δώσουμε δύσκολους αγώνες στην ζωή μας.
Στην πραγματικότητα πολλά πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα απ' ό,τι νομίζουμε όμως τελικά ίσως αυτό να είναι το "παιχνίδ" κι η μαγεία της ίδιας της ζωής και του ανθρώπου.
Θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο αν πραγματικά πιστέψεις σ' αυτό κι όταν προσπαθήσεις πραγματικά να το καταφέρεις,
Είναι μια μάχη που δίνουμε για να πάμε λίγο παραπέρα στο ταξίδι μας σ' αυτόν τον κόσμο.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2008, 16:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορουσε αλλα ειναι μικρες οι πιθανοτητες γιατι ξερω γω οι οντοτητες λενε πραγματα του στυλ "στο ταδε δασος στο τριτο δεντρο αριστερα υπαρχει... ενας λαπτοπ με ασυρματο ιντερνετ" και οντως πας εκει περα και... υπαρχει ενας λαπτοπ με ασυρματο ιντερνετ(!?) οποτε μενεις "wtf?"
και αναφερομαι σε καποιους ανθρωπους που ειναι ειδικοι στο να βρισκουν(με τη βοηθεια αγγελου) μαγειες στα σπιτια αλλων.Οποτε πας εκει περα, δεν ξερει καν το ονομα σου, και σου λεει "στο συρταρι σου αναμεσα στην ασπρη και τη μαυρη καλτσα υπαρχει μεσ' το ξυλο..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 01:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως με μεγαλη μου θλιψη,θα χρειαζομουν αποψε μια τετοια οντοτητα,οχι να μου βρει υλικα αλλα κουραγιο.
Καποιον να με ακουσει που ουρλιαζω μονη τα βραδια.
Υπαρχει κατι τετοιο;η οι δικες μου αρνητικες σκεπτομορφες το εξαφανησαν;
Μερικες φορες αναρωτιεμαι αν αυτο που μου συμβαινει,το δημιουργησα εγω..Πολυ μοναξια αποψε παιδιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 16:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαλε το "Lonely boy" των "Sex Pistols" να σου φυγει καθε μοναξια.
Για αυτο δεν πρεπει να μενεις ξυπνια... κ η μανα μου τα ιδια ελεγε... Αλλα ακτινιδια(μια ευγενικη λεξη να πεις κατι αλλο) τι να κανεις... για αυτο εγω δε μενω σπιτι.Με το που μπηκα στο δωματιο μου κατα της 2μιση επεσα γκαπ στο κρεβατι και ξυπνησα με τα ποδια στο κεφαλι την αλλη μερα αλλα ηταν ωραια.
Δυστυχως αν δεν βγαινεις τα βραδια μπορεις μονο να καιγιεσαι στο ιντερνετ.
Μπορεις φυσικα παντα να πηγαινεις να τα βαζεις με κανα αθεο στο Μυθος και Θρησκεια... υποδεχονται καθε χριστιανο με ανοιχτες αγκαλες(για τους αθεους θα χρισιμοποιουσα τη λεξη "εστερνιζονται").Ξερεις, μιαλ τους για την Χριστος Forever μπλουχα σου και θα αρχισουν να σου κατεβαζουν.Φαση εχει αληθεια.Τσιγκλα τους λιγο, πες τους καμια μαλαλια και ΤΣΟΥΦ! εχεις κατι να κανεις!
Πραγματικα αυτες τις φασεις ειναι που πεθυμω απ το Μυθος και Θρησκεια.Οι άθεοι χανουν πολλα που δε τα βαζουν μεταξυ τους.Και τελειωνουμε με σεξ πιστολς
should I stay or shoul I goooo...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 01:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτιμω το Lonely Lady απο Def Leppard..
Και τι να κανω να βγω εξω.Να δω τα νυφοπαζαρα;
Εξαλλου,μην ορκιζεσαι με ποια ιδοτητα μπορει να μπω στο"Μυθος και Θρησκεια"γιατι δεν ειμαι ουτε φανατικη πιστη,ουτε αθεη.
Και αν μπω,θα ειναι για να πω την αποψη μου,οχι για να τα "χωσω"..
Δεν ειναι η μοναξια αυτο που με τρωει,αλλα εχω στο κεφαλι μου.
Μιλωντας παντα για σκεπτομορφεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 01:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προτιμω το Lonely Lady απο Def Leppard..

Απο Q5 εννοουσαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 13:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτιμω το Lonely Lady

Λοιπον οσο και να ψαξω να βρω το κομματι που ειπες ακτινιδια, τιποτα, ουτε δισκογραφια ουτε τραγουδι απ το συγκροτιμα δε βρηκα.Αν ειναι δυνατον να λειπει κατι απ τη συλλογη μου... τεσπα
quote:
Εξαλλου,μην ορκιζεσαι με ποια ιδοτητα μπορει να μπω στο"Μυθος και Θρησκεια"γιατι δεν ειμαι ουτε φανατικη πιστη,ουτε αθεη.

Μην ανησυχεις πριν στηλω το μηνυμα ειχα διαβασει δικα σου στο μυθος δεν καταλαβα ακριβως τι παιχνιδι επαιζες αλλα άθεη ξεάθεη το μηνυμα το ιδιο θα ηταν.Την παρενθεση με το "ενστερνιζονται" την εβαλα για να διακομοδισω.
quote:
Και αν μπω,θα ειναι για να πω την αποψη μου,οχι για να τα "χωσω"

Εσυ χανεις... θα κοιτας εμας τους υπολοιπους να περναμε καλα

quote:
Δεν ειναι η μοναξια αυτο που με τρωει,αλλα εχω στο κεφαλι μου.
Μιλωντας παντα για σκεπτομορφες

Κοιτα εγω στην ηλικια σου(υποθετω οτι εχεις καποια περισσοτερα χρονια απο μενα) δεν νομιζω να χω προβληματα σκεπτομορφων γιατι το ασχημο παρελθον που τις δημιουργει θα μπορουσα να το αναιρεσω με ενα καλυτερο παρον.Αν τωρα δεν γινεται αυτο... μπορεις παντα να σπασεις τα μουτρα καποιουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 14:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπον οσο και να ψαξω να βρω το κομματι που ειπες ακτινιδια, τιποτα, ουτε δισκογραφια ουτε τραγουδι απ το συγκροτιμα δε βρηκα.Αν ειναι δυνατον να λειπει κατι απ τη συλλογη μου... τεσπα
quote:

Μα καλα,δεν ξερεις τους Q5?Τσεκαρε αυτο www.youtube.com/watch?v=_eSDBcaaPu4&feature=related - 98k -

quote:

Μην ανησυχεις πριν στηλω το μηνυμα ειχα διαβασει δικα σου στο μυθος δεν καταλαβα ακριβως τι παιχνιδι επαιζες αλλα άθεη ξεάθεη το μηνυμα το ιδιο θα ηταν.

Ποιο παιχνιδι;απλα δεν θελω να μου κολλανε ταμπελες ουτε οι μεν ουτε οι δε..Αν δεν συμφωνω με την αποψη ενος βαθια και φανατικα θρησκευομενου θα εκφρασω την αντιθεση μου αυτη,το ιδιο θα κανω αν δεν συμφωνω με την αποψη ενος μη θρησκευομενου.
Απλα μαθηματικα..Δεν υπαρχει καποιο παιχνιδι και δεν μου αρεσει να παιζω στα 26..-Μα καλα να μην ξερεις τους Q5?Τι συλλογη ειναι αυτη;-


quote:

Εσυ χανεις... θα κοιτας εμας τους υπολοιπους να περναμε καλα

Περναω καλα και αλλιως.Μυστικο.Δεν μπορω να σου πω.

[quote]
Κοιτα εγω στην ηλικια σου(υποθετω οτι εχεις καποια περισσοτερα χρονια απο μενα) δεν νομιζω να χω προβληματα σκεπτομορφων γιατι το ασχημο παρελθον που τις δημιουργει θα μπορουσα να το αναιρεσω με ενα καλυτερο παρον


Μα ποιος μιλησε για ασχημο παρελθον και σκεπτομορφες..Θα γινω σαφης αλλη φορα τι εννοουσα για αρνητικες σκεπτομορφες και τι αντικτυπο ειχαν πανωμου-μα καλα,να μην ξερεις τους Q5?

[quote]Αν τωρα δεν γινεται αυτο... μπορεις παντα να σπασεις τα μουτρα καποιου


Χμμμ...θυμαμαι που ειχες πει, πως σου αρεσουν οι αγριες..θα το σκεφτω-ΜΑ ΚΑΛΑ,ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΥΣ Q5?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 18:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον καλο το κομματι.Μπορει και να το χω ξανακουσει.Εντουτοις δισκογραφια και παλι δεν βρηκα.Ειχε αρκετα βιντεακια Q5 στο Υιουτιουμπ(σωστα το γραψα?) αλλα οταν ειχα ψαξει μου βγαζε κατι μ'αλαλίες με αμαξια... κατι αουντι.. μαλλον θα φταιει η λεξη "Λάιβ" τεσπα ειναι και λιγο παλιο το συγκροτημα (Και οι Σεξ Πιστολς δεν ειναι παλιοι Γιατρε??) Ναι, αλλα η δισκογραφια τους κυκλοφορει ακομα.

Λοιπον παω να δω Χάουζ(Νομιζω το λενε "Ιατρικες υποθεσεις" στο Ελλαδα)
Μη με ενοχλησει κανεις... πιστος ή αθεος.
Τα λεμε σε λιγο


REPEND!!!REPEEEEND!! THE END IS NEAR!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 20:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασχετο με το θεμα αλλα εχω ενα album του 1984.
Λεγεται Steel the light..αυτα.Δες τηλ τωρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 23:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειχα γεννηθει καλα καλα τοτε... που να αγωρασω και σι-ντι.Να μου πεις σαμπως θα αγωραζα ποτε σι-ντι ολα τα κομματια μου ειναι αρχεια του υπολογιστη... αλλα λεμε τωρα, αν η γη ηταν τετραγωνη και ο Γιαπετ ηταν πιστος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 23:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην το κανεις αυτο..
Δεν εισαι τετοιος.Μην το κανειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 20:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον μιλωντας για σκεπτομορφες,τι δυναμη εχουν και γενικα τι δυναμη εχει η σκεψη,επεσε στα χερια μου αυτο το βιβλιο.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ,της Μπαρμπαρα Μπεργκεν.
Μιλαει για τροπους που μπορουμε να δημιουργησουμε την ζωη που θα θελαμε,και πως να αντιμετωπισουμε οικονομικες δυσκολιες,καθως και προβληματα υγειαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 11:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπον μιλωντας για σκεπτομορφες,τι δυναμη εχουν και γενικα τι δυναμη εχει η σκεψη,επεσε στα χερια μου αυτο το βιβλιο.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ,της Μπαρμπαρα Μπεργκεν.
Μιλαει για τροπους που μπορουμε να δημιουργησουμε την ζωη που θα θελαμε,και πως να αντιμετωπισουμε οικονομικες δυσκολιες,καθως και προβληματα υγειας

Νομίζω πως το είχα διαβάσει παλιά αυτό το βιβλίο και το βρήκα καλό σε γενικές γραμμές.
Μήπως περιγράφει και κάποιες ιστορίες απλών ανθρώπων οι οποίοι ελέγχοντας τις σκέψεις τους και τα συναισθήματα τους κατάφεραν να πραγματώσουν κάποιους στόχους τους;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 03:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το εχω διαβασει ολο ακομη,αλλα προς το παρον δειχνει καποιες τεχνικες..
Μα θα μπορουσαν να ειναι αληθεια ολα αυτα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 11:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου, πιστεύω ότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο άνθρωπος μπορεί να κατακτήσει πολλά πράγματα για τον εαυτό του με την δύναμη του νου.
Είναι ένα από τα πιο χρήσιμα εργαλεία του ανθρώπου οπότε πρέπει να μάθουμε να το χρησιμοποιούμε σωστά κι ωφέλιμα για εμάς και τους γύρω μας.

Πολλές φορές επιθυμούμε κάτι πολύ έντονα και βλέπουμε αυτό να συμβαίνει και σκεφτόμαστε ότι ο Θεός διάβασε τις σκέψεις μας και προνόησε για εμάς ή ότι είμαστε πολύ τυχεροί που ήρθαν έτσι τα πράγματα κι αποκτήσαμε αυτό που επιθυμούσαμε.
Γιατί όμως οι παράγοντες που συνετέλεσαν στην ικανοποίηση ενός στόχου μας να είναι εξωγενείς κι όχι ενδογενείς;
Αν είμαστε εμείς τελικά αυτοί που καθορίζουμε την ζωή μας σε μεγαλύτερο βαθμό από ό,τι νομίζουμε;

Φυσικά ο νους μας δεν είναι μόνο ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο, είναι κι ένα πολύ δυνατό "όπλο" και θα πρέπει να μάθουμε να το χρησιμοποιούμε όσο πιο σωστά και συνετά γίνεται.
Να αναπτύξουμε την διάκριση στο να καταλαβαίνουμε ολοένα και περισσότερες πλευρές από ένα ζήτημα που απασχολεί την σκέψη μας, να κατανοούμε τα κίνητρα που μας ωθούν στο να το επιθυμούμε να πραγματοποιηθεί ή όχι αλλά και τις πιθανές συνέπειες που μπορεί να προκύψουν.
Κι αυτό μπορεί να επιτευχθεί με την προσπάθεια μας να τιθασεύσουμε το νου μας, να ελέγξουμε την υφή των σκέψεων και των επιθυμιών μας και να ελέγξουμε τα πάθη μας.
Διότι όταν κάποιο πάθος μας μας οδηγεί σε κάποια πολύ έντονη νοητική διεργασία για την πραγματοποίηση ενός στόχου μας, οι συνέπειες από αυτήν μπορεί να είναι απρόβλεπτες και μη αναμενόμενες ακόμη και για εμάς τους ίδιους...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 11:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανακάλυψα ξανά ότι στον αγώνα αυτών χρειάζομαι πηγές δύναμης ,ταπεινοφροσύνη αυτό μου χρειάζεται ....
αλλα στρατηγός μπροστά στην πυλη της ταπεινοφροσύνης στέκεται ο φόβος, με στρατιώτες της συνήθειες .


ένα πράγμα γνωρίζω με σιγουριά , ότι δεν μπορώ μόνος μου.

την αγάπη μου και της ευχές μου σε όλους σας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 15:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολλές φορές επιθυμούμε κάτι πολύ έντονα και βλέπουμε αυτό να συμβαίνει και σκεφτόμαστε ότι ο Θεός διάβασε τις σκέψεις μας και προνόησε για εμάς ή ότι είμαστε πολύ τυχεροί που ήρθαν έτσι τα πράγματα κι αποκτήσαμε αυτό που επιθυμούσαμε.


Στα αληθεια,σου εχει τυχει προσωπικα αυτο;και σε ποιο βαθμο;
Φυσικα μου εχει συμβε,αλλα με οτι φοβομουν.
Μαλλον οι φοβοι μου ειναι μεγαλυτεροι απο τις επιθυμιες μου.
Bloodofkain δεν εισαι ο μονος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 12:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσαμε να πούμε οτι οι διάφορες μάσκες που φοράμε ..."μιλάω για της ασυνείδητες κυριως"
είναι σκεπτομορφες που μας φοράνε???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 19:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ακριβως εννοεις;δεν υπαρχουν ασυνειδητες μασκεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 22:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όχι με την έννοια του "ασυνειδήτου" , άλλα με την έννοια του δεν γνωρίζω ότι την φοράω η' παίζω , άλλα πιστεύω ότι εκείνη την ώρα όντως είμαι ας πούμε αδικημένος ...έχεις δίκιο ισως ειναι καλύτερα η έννοια του ασυνειδήτου ρόλου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 22:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εμείς τελικά αυτοί που καθορίζουμε την ζωή μας σε μεγαλύτερο βαθμό από ό,τι νομίζουμε

Συμφωνω πολυ.Αλλα
quote:
Πολλές φορές επιθυμούμε κάτι πολύ έντονα και βλέπουμε αυτό να συμβαίνει και σκεφτόμαστε ότι ο Θεός διάβασε τις σκέψεις μας και προνόησε

Ναι αλλα δεν ειμαστε μονο εμεις.Ενα βραδυ βγηκα ραντεβου με καποια αλλα ολο το βραδυ ειχα στο νου μου την πρωιν καψουρα μου.Ηθελα πολυ να τη δω και διαφορες γυναικες που εβλεπα στο δρομο νομιζα οτι ηταν αυτη.Καποια στιγμη, στο ασχετο, εκει που με πρωτοβουλια της συνοδου μου ειχαμε καθισει(και καθομασταν ήδη αρκετη ωρα, χωρις να μιλαμε, και χωρις να κανουμε τπτ γενικως) εμφανιζεται αυτο το κοριτσι.Εγω δεν την ειχα προσεξει που περναγε γιατι ειχε κοσμο και ηταν σκοτεινα, αλλα παραδοξος εκεινη με διεκρινε και με χαιρετισε με μια σφιχτη αγγαλια.
Ειναι δυνατο να ειναι συμπτωση? Οχι, δεν πιστευω στις συμπτωσεις.Αλλα ειναι δυνατον το μυαλο μου να ειχε προβλεψει (και οργανωσει)την συγκεκριμενη μερα στο ταδε μερος να γινει αυτη τη συναντηση?Δεν νομιζω.Ειμουνα μαλιστα περαστικος απο εκεινο το μερος.Αρχικα δεν ειχα προθεση να παω, πηγα απλα απο βαρεμαρα.Συνεχιζω να πιστευω ακραδαντα στην παρουσια ενος θεου που παρακολουθει και πραττει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 00:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασυνειδητα μπορουμε να παιξουμε πολλους ρολους,και του θυματος οπως λες,και του αδικημενου κ.ο.κ.
Και ναι,τοτε ειναι που μας "καταλαμβανει"αυτη η αρνητικη σκεπτομορφη.
Γιατρε,ουτε κι εγω πιστευω στις συμπτωσεις.Και θα σου πω ενα παραδειγμα.
Σκεφτομουν πολυ εντονα τον αδελφο μου τις προαλλες.Ειμαστε μαλλωμενοι και δεν μιλαγαμε.Ξαφνικα χτυπησε το τηλ και ηταν εκεινος.
Δν ξερω αν ο θεος εχει να κανει με αυτο η,η θεληση μου.
Για μενα παντα μετρουσε και μετρα το αποτελεσμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 14:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ασυνειδητα μπορουμε να παιξουμε πολλους ρολους,και του θυματος οπως λες,και του αδικημενου κ.ο.κ.

Μα δεν ηταν αρνητικη σκεπτομορφη.

quote:
Σκεφτομουν πολυ εντονα τον αδελφο μου τις προαλλες.Ειμαστε μαλλωμενοι και δεν μιλαγαμε.Ξαφνικα χτυπησε το τηλ και ηταν εκεινος.

Ναι, αλλα εδω περα θα μπορουσε να ηταν δουλεια του εγκεφαλου σου αφου ο,τι εγινε μπορουσε να γινει αμεσα:Τον σκεφτηκες δυνατα, και μεσο του "συλλογικου ασυνειδητου" εκανες και αυτον να σε σκεφτει με αποτελεσμα να σε παρει τηλεφωνο.

Στη δικια μου περιπτωση λειτουργει μια σειρα συμπτωσεων τις οποιες βοηθησε και ενα τριτο ατομο ασχετο με την ολη υποθεση("..με πρωτοβουλια της συνοδου μου ειχαμε καθισει..")Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy