ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 αναστήλωση ναι ή όχι και γιατί?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
paul.phoenix
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 16:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paul.phoenix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα που με απασχόλει και με γέμιζει απορίες.
Όταν πηγαίνω κάποια επίσκεψη σε αρχαίους ναούς μνημεία κτίσματα και γενικά σε αρχαιολογικούς χώρους βλέπω συνεχώς κάποια χαλάσματα άχρωμα μα το περίεργο είναι πως γύρω τους μέσα και γενικά στο χώρο υπάρχει μια ανεξάντλήτη ενέργεια και μια σοφία, ενώ η ιερότητα του χώρου είναι τρομερή.Υπάρχουν βέβαια και κάποιες φωτογραφίες και μακέτες για να δείχνουν πως είναι χτισμένο στην αρχαιότητα το εκάστοτε κτήριο.Διαβάζω και στα βιβλία πως ή ιστορία της αρχαίας μας κληρονομιάς είναι τεράστια. Στην πλειοψηφία τους πλην ελάχίστων εξαιρέσεων είναι κατεστραμένη αυτή ή κληρονομια από διάφορους λόγους κάθε φορά.Βέβαια ακόμη υπάρχουν και οι σύγχρονοι εφιάλτες που συμβάλλουν σε αυτή την κατάστροφή ακόμη περισσότερο με πολλούς τρόπους όπως είναι η καταπάτηση των αρχαιολογικών χώρων χτίζοντας πάνω τους σπίτια μαγαζιά εκκλησίες καθώς και η βέβηλοι αρχαιοκάπηλοι που ξεπουλούν για λίγα χρήματα την ιστορία μας.
Θέτω ένα ερώτημα
Πρέπει να αναστηλωθεί η αρχαία μας κληρονομιά και τα αρχαία κτήρια και οι αρχαίοι μας ναόί να γίνουν όπως ήταν στην αρχική τους μορφή ή πρέπει να είναι συνεχώς κατεστραμμένα και άχρωμα μνημεία του παρελθόντος?
Ευχαριστώ
paul.phoenix
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 09:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσα ερώτηση paul.phoenix, αλλά δεν ταιριάζει στην κατηγορία ΤΑ ΑΣΤΡΑ που τοποθέτησες το θέμα.
Μεταφέρεται λοιπόν, στην κατηγορία:
"Απόψεις, Προτάσεις, κ.α."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 11:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε paul.phoenix, πράγματι πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα σου.

Ένας αρχαιολογικός τόπος ασκεί σχεδόν πάντα μια "μαγεία" και μια επίδραση προς τον άνθρωπο που τον επισκέπτεται κι αυτό είναι λογικό αν αναλογιστούμε ότι επί εκατονταετίες ο τόπος αυτός είναι σημείο επίσκεψης πολλών ανθρώπων, αντικείμενο θαυμασμού ενώ την εποχή που χτίστηκε διαδραμάτιζε κάποιο ιδιαίτερο ρόλο - συνήθως λατρευτικό - στους ανθρώπους.
Οπότε θεωρώ πολύ λογικό όταν τον επισκεπτόμαστε εμείς σήμερα να νιώθουμε ότι το μνημείο αυτό σφύζει από "ενέργεια" κι αναδύει μια αίσθηση μεγαλοπρέπειας και δέους.

Στην Ελλάδα ειδικά υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι τόποι και είναι ένα χαρακτηριστικό της πολιτισμικής μας κληρονομιάς κι όχι μόνο.

Για το θέμα της αναστήλωσης των μνημείων αυτών που επάνω τους έχουν επέλθει τα σημάδια της φθοράς του χρόνου ή της καταστροφής από τον άνθρωπο για διάφορους λόγους, θα μπορούσα να πω ότι είμαι θετικά διακείμενος αλλά παρόλα αυτά έχω ισχυρές επιφυλάξεις.
Η αναστήλωση τους θα πρέπει να γίνει πάρα πολύ προσεκτικά ώστε να μην αλλοιωθούν ακόμη και τα πιο "λεπτά" χαρακτηριστικά των μνημείων αυτών και με χειρουργική σχεδόν ακρίβεια.
Βάζω τον εαυτό μου στην υποθετική εκείνη θέση που θα αναλάμβανα να φέρω σε πέρας αυτό το έργο και σκέφτομαι ότι θα ένιωθα τεράστια ευθύνη για να το κατορθώσω και να μην κάνω κάποιο λάθος το οποίο θα είναι μη αναστρέψιμο, ένα λάθος το οποίο θα ζημίωνε ένα από τα στοιχεία της πολιτισμικής κληρονομιάς του τόπου μου κι ένα αντικείμενο θαυμασμού για την ανθρωπότητα.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 17:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαιρετικό θέμα !!!

Πάντα αναρωτιόμουνα τι νόημα έχουνε τα ερείπεια στους αρχαιολογικούς τόπους.... Αγαπημένος μου αρχαιολογικός χώρος είναι το ανάκτορο της Κνωσσού. Εκεί έχει πέσει μπόλικη αναστήλωση. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην γίνει ολοκληρωτική αναστήλωση. Υπάρχει τρόπος να διακρίνεται το αρχικό από το νέο. Το μεγαλείο δεν αναδεικνύεται στο ερείπιο και την μακέτα. Φανταστείτε τον Παρθενώνα με την σκεπή του, το μαντείο των Δελφών με τα κτίσματά του....

Δύσκολο έργο βέβαια, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην γίνεται όμως. Σίγουρα δεν υπάρχουν απαιτήσεις να αναστηλωθούν λεπτομέρειες σε γλυπτά πχ, τα κτήρια γιατί όχι όμως ???

Το έχω δει στο εξωτερικό, δεν με ξένισε καθόλου και δεν μου μείωσε στο ελλάχιστο τον θαυμασμό μου στο μεγαλείο του παρελθόντως....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paul.phoenix
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 18:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paul.phoenix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξαιρετικό θέμα !!!

Πάντα αναρωτιόμουνα τι νόημα έχουνε τα ερείπεια στους αρχαιολογικούς τόπους.... Αγαπημένος μου αρχαιολογικός χώρος είναι το ανάκτορο της Κνωσσού. Εκεί έχει πέσει μπόλικη αναστήλωση. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην γίνει ολοκληρωτική αναστήλωση. Υπάρχει τρόπος να διακρίνεται το αρχικό από το νέο. Το μεγαλείο δεν αναδεικνύεται στο ερείπιο και την μακέτα. Φανταστείτε τον Παρθενώνα με την σκεπή του, το μαντείο των Δελφών με τα κτίσματά του....

Δύσκολο έργο βέβαια, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην γίνεται όμως. Σίγουρα δεν υπάρχουν απαιτήσεις να αναστηλωθούν λεπτομέρειες σε γλυπτά πχ, τα κτήρια γιατί όχι όμως ???

Το έχω δει στο εξωτερικό, δεν με ξένισε καθόλου και δεν μου μείωσε στο ελλάχιστο τον θαυμασμό μου στο μεγαλείο του παρελθόντως....



Στην περίπτωση του έβανς και της κνωσσού θα έλεγα πως έχει γίνει κάποια κακοποίηση στην όλη κατασκευή γιατί από όσο ξέρω χρησιμοποιήσε κάποιο είδος τσιμέντου,όμως έιναι τόση η μεγαλοπρέπεια τους που σε κάνουν να ξεχνάς την κακοποιήση που έχουν δεχθεί.
Πιστεύω ότι μια αναστήλωση μπορεί να γίνει χρησιμοποιώντας όλα τα παλαιά τμήματα που έχουν αποσπαστεί και σε εκείνα που δεν υπάρχουν να μπούν κομμάτια τα οποία θα έχουν κατεργασία ίδια με εκείνη που έχουν υποστεί τα παλαιά από τους αρχαίους τεχνίτες και με το ίδιο πετρωμα.
Ίσως να υπάρχουν και κάποιοι να μην θέλουν να δουν πάλι τον παρθενώνα με την οροφή του και με τα χρώματα που είχε γιατί έχουν τους λόγους τους που ίσως είναι πλήρος ανθελληνικοί.
Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τους συντονιστές γιατί έβαλαν το θέμα στην θέση του.
Εκ παραδρομής έκανα λάθος τοποθέτηση και μετά δεν μπορούσα να το διορθώσω
paul.phoenixΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2008, 09:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ paul.phoenix, όσον αφορά τον Έβανς είχα ακούσει για κάποια κακοποίηση που είχε γίνει στα πιθάρια της Κνωσσού αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος το αφήνς εδώ προς το παρόν.

quote:
Ίσως να υπάρχουν και κάποιοι να μην θέλουν να δουν πάλι τον παρθενώνα με την οροφή του και με τα χρώματα που είχε γιατί έχουν τους λόγους τους που ίσως είναι πλήρος ανθελληνικοί.

Δε νομίζω πως οι λόγοι που κάποιοι δεν θα ήθελαν να δουν τον Παρθενώνα στην πρώτη του μορφή είναι μπορεί να ανθελληνικοί, τουλάχιστον όχι πάντοτε.
Είναι πιθανόν αυτή τη άρνηση να υποκρύπτει κάποιο φόβο μήπως καταστραφούν τα τμήματα του ναού κι από την άλλη μην ξεχνάμε ότι ο ανθρώπινος νους έχει καταπληκτικούς μηχανισμούς ώστε να προσκολλάται σε μια συνήθεια με αποτέλεσμα να μη μπορεί να απαλλαγεί από αυτήν ή να πράξει κάτι που ξεφεύγει από τα όρια αυτής.
Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν, ο περισσότερος κόσμος έχει κρατήσει στο μυαλό του τον Παρθενώνα στη μορφή που αντικρύζουμε έτσι οπότε μπορεί να μην θέλει να χάσει αυτό που του είναι γνώριμο και σύνηθες ως εικόνα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy