ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 To ονομα της ψυχης...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sephirothsw
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 00:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sephirothsw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα.Τελευταια αναρωτιομουν εαν υπαρχει το ονομα της ψυχης οπου ο καθενας εχει ενα ξεχωριστο με το οποιο μπορει να ξεκλειδωσει ολα τα μυστικα του εαυτου του και να γινει αυτος που μπορει να γινει.
Θα ηθελα να μου δωσεται πληροφοριες αν ξερεται τιποτα σχετικα πανω στο θεμα και κατα προτιμιση καποια σοβαρα σιτε του ιντερνετ.
Ευχαριστω...

"just one more thing...
The people and the friends that we have lost.
Or the dreams that have faded...
never forget them..."

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 01:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"just one more thing...
The people and the friends that we have lost.
Or the dreams that have faded...
never forget them..."

Εχουν οι ψυχες ονοματα;δεν ξερω,και δεν ξερω τι μπορει να ξεκλειδωσουν μεσα μας..Εσενα η ψυχη σου τι ονομα θα ειχε;
Θελεις να ανακαλυψεις τον βαθυτερο σου εαυτο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 11:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ sephirothsw, ομολογώ πως θα ήθελα κι εγώ κάποιες περισσότερες διευκρινήσεις όσον αφορά το εισαγωγικό σου μήνυμα.

Απ' όσο ξέρω η ψυχή του ανθρώπου δεν έχει κάποιο ξεχωριστό όνομα από την ψυχή του άλλου, ίσως να είναι και λάθος τελικά να προσεγγίζουμε το συγκεκριμένο θέμα με μια "χωριστική" διάθεση και να παραγκωνίζουμε την πιθανότητα να είναι απλά η Ψυχή.

Θα ήθελα όμως να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς στο σημείο:

quote:
Τελευταια αναρωτιομουν εαν υπαρχει το ονομα της ψυχης οπου ο καθενας εχει ενα ξεχωριστο με το οποιο μπορει να ξεκλειδωσει ολα τα μυστικα του εαυτου του και να γινει αυτος που μπορει να γινει.

Ποιά μυστικά ακριβώς εννοείς ότι μπορεί να ξεκλειδώσει και ποιός θα γίνει;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sephirothsw
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 18:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sephirothsw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατι ποιο αναλυτικο ε?
Λεγεται οτι πριν καποιος γεννηθει σε αυτο τον κοσμο εχει ονομασει την ψυχη του με ενα μοναδικο ονομα και μετα γεννιεται σε αυτον τον κοσμο διχως να το θυμαται. Αν ομως με καποιο τροπο καταφερει να ανακαλυψει το πραγματικο ονομα της ψυχης του τοτε μπορει να ανακαλυψει της δυναμεις και τα ταλεντα που του δοθηκαν και ηταν κλειδωμενα μεσα του και ξεχασμενα οπως και το πραγματικο ονομα του. Ξεκλειδωνοντας την ψυχη του με το ονομα του ισως μπορεσει να μιλησει με τα ζωα, ισως μπορεσει να νιωσει αυτο που νιωθουν οι αλλοι γυρω του, ισως μπορεσει ακομα και να πεταξει. Συγγνωμη αν φαινονται περιεργα ολα αυτα που λεω αλλα και εγω δυστηχως δεν γνωριζω πολλα πραγματα.Μονο αυτα και δεν ειναι και απο πολυ αξιοπιστες πηγες.Αν ομως καποιος γνωριζει περισσοτερα ας τα μοιραστει...

"just one more thing...
The people and the friends that we have lost.
Or the dreams that have faded...
never forget them..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 03:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει διαβασει κανεις Ραμπα;
Νομιζω πως πρεπει να γινονται καποιες αναφορες γενικα γιατην ψυχη και τις δυναμεις τηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 12:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μαιμουδιτσα

Νομίζω ότι αρκετοί από τους συνομιλητές πρέπι να έχουν διαβάσει έργα του Λόμπσαν (ή Λόμπσαγκ) Ράμπα. Το συμπεραίνω από τις κατά καιρούς απόψεις που έχουν εκφράσει.
Προσωπικά, έχω διαβάσει δύο βιβλία του, των οποίων παραθέτω τους τίτλους και τον εκδοτικό οίκο:
1) "Αποκρυφισμός" - Εκδόσεις "Κάκτος" - 1978.
2) "Η φυλή των Εκλεκτών" - Εκδόσεις "Κάκτος" - 1978.
Και βέβαια γίνονται πολλές αναφορές για την ψυχή. Και όχι μόνο.
Τα βρήκα ενδιαφέροντα.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sephirothsw
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 22:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sephirothsw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε δυστηχως δεν εχω διαβασει τα βιβλια που αναφερεις και δυστηχως δεν βρισκω χρονο να το κανω γιαυτο τοποθετησα αυτο το ποστ εδω ωστε να καταφερω να παρω λιγο μασημενη τροφη...

"just one more thing...
The people and the friends that we have lost.
Or the dreams that have faded...
never forget them..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 23:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρειαζεται πολυ χρονο και πολυ κοπο,για να μπορεσει ενας ανθρωπος να ξεκλειδωσει τα μυστηρια του πνευματος η της ψυχης του,για να καταφερει κατι τετοιο.
Συνηθως μονο πνευματικα οντα τα καταφεραν..
Ξερεις κατι σχετικο με τους Σαμανους;η επαφη τους με την φυση,και η πνευματικη τους αναπτυξη τους βοηθησε ωστε να μπορουν να "επικοινωνουν"με τα ζωα και με τα στοχεια της φυσεως.
Το κλειδι της ψυχης δεν ειναι απαραιτητα ενα ονομα,αλλα κατα την δικη μου αποψη,ειναι η πορεια του προς αυτο..
Ο δρομος...Αυτος εχει σημασιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy