ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 98%
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 19:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στις συζητήσεις έχει γίνει λόγος για το ποσοστό των ορθόδοξων στην ελλαδα και λέγεται ότι είναι 98%
παράλληλα οι χ.ο. φωνάζουν ότι βάλλονται από παντού και ότι ο κόσμος έχει γίνει χάλια

έχουμε και λέμε
πως είναι δυνατόν να βάλλονται 10.780.000 από 220.000;

(μέσα στις 220.00 έχουμε τους καθολικούς,της εκκλησίας της πεντηκοστής,μάρτυρες του ιαχωβά,μουσουλμάνους,δωδεκαθεϊστες,άθεους ένας από αυτός είμαι και εγώ αν και ο ψήλος λέει ότι δεν είμαι και ότι αυτός ξέρει καλύτερα)


αν δεχτούμε ως αληθινό το νούμερο τότε είναι δυνατόν να φταίει το 2% για τα χάλια;

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 19:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...The country has an area of 81,935 square miles, and its population is an estimated 10.9 million. Approximately 97 percent of citizens identify themselves at least nominally with the Greek Orthodox faith..."

Έκθεση του State Department για την Ελλάδα.

http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2005/51555.htm


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 22:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος
αν δεχτούμε ως αληθινό το νούμερο...

Ανήκω σε μια θρησκεία σημαίνει ότι τουλάχιστον ασπάζομαι τις βασικές αρχές της. Ανεξάρτητα με την έκθεση του State Department που αναφέρει ότι "το 97% αυτοπροσδιορίζονται, έστω και ονομαστικά, ως χριστιανοί ορθόδοξοι", η σχετική έρευνα του Πανεπιστημίου Αθηνών που δημοσιεύτηκε στα ΝΕΑ στις 15 Ιουνίου του 2006 κατέδειξε πως από το 98% των αυτοπροσδιοριζόμενων ως "χριστιανοί ορθόδοξοι", το 48% δεν πιστεύει στη μετά θάνατο ζωή ενώ το 30% δεν είχε άποψη.

Τώρα πώς μπορεί να συγκαταλέγεται κανείς στους ορθοδόξους χριστιανούς χωρίς να πιστεύει τις αρχές του δόγματος... μόνον οι χριστιανοί μπορούν να μας διαφωτίσουν.

Αλλά, για λόγους ευκολίας της συζήτησης ας δεχτούμε το αστήρικτο στατιστικά (και λογικά) 98% ορθοδόξων στην Ελλάδα. Και με βάση αυτό, ας ρίξουμε μια ματιά σε μερικά ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία για το 2007:

Από τους 298 δολοφόνους, οι 292 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι
Από τους 519 απατεώνες, οι 509 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι
Από τους 103 αρχαιοκάπηλους, οι 101 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι
Από τους 221 βιαστές, οι 217 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι
Από τους 182 εκβιαστές, οι 178 ήταν χριστιανοι ορθόδοξοι
Από τους 44 ζωοκλέφτες, οι 43 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι
Από τους 9222 διαρρήκτες, οι 9038 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι
Από τους 1432 κλέφτες αυτοκινήτων, οι 1403 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι
Από τους 91 λαθρέμπορους, οι 89 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι
Από τους 1090 ένοπλους ληστές, οι 1068 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι
Από τους 85 ληστές τραπεζών, οι 83 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι
Από τους 7423 πλαστογράφους, οι 7275 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι
Από τους 548 σωματέμπορους και παιδεραστές οι 537 ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 22:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ macedon

Αυτά τα στατιστικά στοιχεία που παρέθεσες είναι στοιχεία του Υπουργείου Δημοσίας Τάξης ή είναι απλά ο αριθμός των εκάστοτε εγκληματιών πολλαπλασιασμένος με τον παράγοντα 0.98;;;;;

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 22:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι αυτο που ειπα.Αθεος δεν εινα αυτος που δεν πιστευει στο θεο αλλα αυτος που βρισκετε σε αποσταση απο τον θεο.Γιατι ενας αθεος μπορει να μη πιστευει στο θεο αλλα να ζει μια εν Χριστω ζωη.Και το αντιθετο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 08:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε samuel

quote:
"...The country has an area of 81,935 square miles, and its population is an estimated 10.9 million. Approximately 97 percent of citizens identify themselves at least nominally with the Greek Orthodox faith..."

Έκθεση του State Department για την Ελλάδα.

http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2005/51555.htm


Παραθέτεις ένα χωρίο από την έκθεση του State Department για την Ελλάδα. Να υποθέσω ότι δέχεσαι την έκθεση ως αξιόπιστη; γιατί προσωπικά τη θεωρώ και ελλιπή και καθοδηγούμενη, αλλά θα ήθελα το λόγο που παραθέτεις το εν λόγω χωρίο.

Φίλε macedon

quote:
Ανήκω σε μια θρησκεία σημαίνει ότι τουλάχιστον ασπάζομαι τις βασικές αρχές της. Ανεξάρτητα με την έκθεση του State Department που αναφέρει ότι "το 97% αυτοπροσδιορίζονται, έστω και ονομαστικά, ως χριστιανοί ορθόδοξοι", η σχετική έρευνα του Πανεπιστημίου Αθηνών που δημοσιεύτηκε στα ΝΕΑ στις 15 Ιουνίου του 2006 κατέδειξε πως από το 98% των αυτοπροσδιοριζόμενων ως "χριστιανοί ορθόδοξοι", το 48% δεν πιστεύει στη μετά θάνατο ζωή ενώ το 30% δεν είχε άποψη.

Πολύ μακριά το πήγες, αγαπητέ. Να σου φέρω ένα πιο απλό παράδειγμα (συμφωνώντας σε αυτό που λες περί ασπασμού των βασικών αρχών) :
Πόσοι από τους λεγόμενους Χριστιανούς τηρούν με πλήρη ευλάβεια τα επτά Μυστήρια της Εκκλησίας και πόσοι εκκλησιάζονται 2 στις 3 Κυριακές;
Αν η απάντηση, με στοιχεία, είναι το 100% των δηλωμένων χριστιανών, τότε πραγματικά ζούμε σε εικονική πραγματικότητα. Αλλά, βλέπεις, ένα μεγάλο μέρος των ζώντων Νεοελλήνων εξέδωσε ταυτότητες με το γνωστό φασιστικό σύστημα της υποχρωτικής αναγραφής (και με τις επακόλουθες, παλαιότερες συνέπειες του μη Χ.Ο.) και αυτούς εντάσσει και η "έρευνα" του state στο 98%. Αλήθεια, τώρα με τις καινούριες ταυτότητες, έγινε καμία προφορική έρευνα ή και δημοψήφισμα για να δούμε τον αριθμό αυτό; να υπενθυμίσω ότι ακόμα και στο δημοψήφισμα της Εκκλησίας (με τις πιθανές διπλο-πολυ-ψηφίες και άλλα ευτράπελα) συγκεντρώθηκαν (;) 3.000.000 υπογραφές, όχι 10.780.000. Και επειδή κάποιοι θα πουν ότι δεν ήταν απαραίτητο να στέρξει κανείς τη τζίφρα του για να είναι Χ.Ο., θα συμφωνήσω, αλλά σίγουρα η απόσταση είναι μεγάλη, ακόμα και συνυπολογιζομένης αυτής της κατηγορίας των Χ.Ο.

Φίλε Dr Jekyll

quote:
Αθεος δεν εινα αυτος που δεν πιστευει στο θεο αλλα αυτος που βρισκετε σε αποσταση απο τον θεο.Γιατι ενας αθεος μπορει να μη πιστευει στο θεο αλλα να ζει μια εν Χριστω ζωη.

Συμφωνώ με το πνεύμα της τοποθέτησής σου. Εκείνο που πραγματικά επισημαίνω με έκπληξη είναι η ταύτιση της ηθικής ζωής με την "εν Χριστώ" σε κάθε περίπτωση. Δηλαδή, η συνετή και ηθική ζωή είναι κωδικοποιημένη και κανονιστική διαδικασία, που μπορεί να βρει κάποιος μόνο στο Χριστιανισμό; μάλλον αδιανόητο, αν αναλογιστώ ότι αντίστοιχο τρόπο ζωής ακολούθησαν πολλοί επώνυμοι ή ανώνυμοι προγενέστεροι, αλλά και μεταγενέστεροι. Μου ακούγεται σα στερεότυπο, αν και δεν πιστεύω ότι είναι δική σου ως θέση, απλά χρήση έκανες.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 22:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος
στις συζητήσεις έχει γίνει λόγος για το ποσοστό των ορθόδοξων στην ελλαδα και λέγεται ότι είναι 98%
παράλληλα οι χ.ο. φωνάζουν ότι βάλλονται από παντού και ότι ο κόσμος έχει γίνει χάλια
έχουμε και λέμε
πως είναι δυνατόν να βάλλονται 10.780.000 από 220.000;
(μέσα στις 220.00 έχουμε τους καθολικούς,της εκκλησίας της πεντηκοστής,μάρτυρες του ιαχωβά,μουσουλμάνους,δωδεκαθεϊστες,άθεους ένας από αυτός είμαι και εγώ αν και ο ψήλος λέει ότι δεν είμαι και ότι αυτός ξέρει καλύτερα)
αν δεχτούμε ως αληθινό το νούμερο τότε είναι δυνατόν να φταίει το 2% για τα χάλια;

Άλλο πράγμα φίλε αθεε το είναι Ορθόδοξοι , και άλλο το έχουν δηλώσει Ορθόδοξοι . Η προσωπική μου γνώμη πάντως λαβαίνοντας υπ’ όψιν και τα αποτελέσματα του δημοψηφίσματος για τις ταυτότητες , και αν δεχθούμε ότι και ένα ποσοστό δεν πήγε να ψηφίση είτε γιατί αδιαφόρησε είτε γιατί δεν μπόρεσε , οι πραγματικά Ορθόδοξοι Χριστιανοί στη χώρα μας δεν θα πρέπη να υπερβαίνουν το 45% . Οι υπόλοιποι απλώς δηλώνουν Ορθόδοξοι ή γενικότερα Χριστιανοί για να μην ξεχωρίζουν και αντιμετωπίζουν προβλήματα στον κύκλο των εργασιών τους λόγω της διαφορετικότητας .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 12:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανος ειναι αυτος που ζει χριστιανικα ή τουλαχιστον κανει μια πραγματικη προσπαθεια.Απο κει και περα μη τα μεγαλωνουμε τα πραγματα
"Οι υπόλοιποι απλώς δηλώνουν Ορθόδοξοι ή γενικότερα Χριστιανοί για να μην ξεχωρίζουν και αντιμετωπίζουν προβλήματα στον κύκλο των εργασιών τους λόγω της διαφορετικότητας ."
κανεις δεν ασχολειτε με τη θρησκεια πια, μονο τηρουμε τις παραδοσεις.

Λες και εμεις οι Αθηναιοι παμε καθε μερα στην εκκλησια και οταν καποιος δεν ερχεται λογω διαφορετικης πιστης τον κοιταμε με μισο ματι

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/09/2008 12:43:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 15:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
κανεις δεν ασχολειτε με τη θρησκεια πια, μονο τηρουμε τις παραδοσεις.

Λες και εμεις οι Αθηναιοι παμε καθε μερα στην εκκλησια και οταν καποιος δεν ερχεται λογω διαφορετικης πιστης τον κοιταμε με μισο ματι



Πράγματι οι περισσότεροι Χριστιανοί τηρούν απλώς τις παραδόσεις της θρησκείας τους , όμως μή μου πης ότι άν εγώ αύριο πάω σε μία πλατρεία και φωνάξω ότι είμαι άθεος και δεν πιστεύω στο Χριστό δεν θα πέσουν πάνω μου καμιά δεκαριά να με φάνε .
Τολμά ένας που δίνει εξετάσεις για τα σώματα ασφαλείας ή για κάποια από τις στρατιωτικές ακαδημίες ή και γενικότερα στο δημόσιο να δηλώση κάτι τέτοιο ; Ακόμα και άριστα να γράψη είναι κομμένος από χέρι .
Ξεχνάς τι έγινε όταν ο τέως Α.ΓΕΝ ναυαρχος Αντ. Αντωνιάδης δήλωσε άθρησκός ; Δημιουργήθηκε σάλος . Ούτε Σκοπιανός να δήλωνε . Μέχρι και να του στερήσουν όλα τα εύσημα και τις διακρίσεις πρότεινε στη βουλή εκείνος ο ανεκδιήγητος Σούρλας .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 16:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φωνάξω ότι είμαι άθεος και δεν πιστεύω στο Χριστό δεν θα πέσουν πάνω μου καμιά δεκαριά να με φάνε

Κανεις, αλλα εξαρτατε και απ τη πλατεια βεβαια(ποιες ηλικιες συχναζουν).Αν υπαρξουν καποιοι που θα κανουν τον κοπο να ασχοληθουν μαζι σου θα ειναι οι λιγοι πιστοι ή τιποτα γεροπαραξενοι.Αν παρουμε και δεδομενο οτι στις πλατειες συχναζει περισσοτερο νεολεα(<30 ετων) το πιο πιθανο ειναι να μην ενδιαφερθει κανεις ή ακομα και να υπαρξουν καποιοι που να κανουν καποιο σχολιο του στυλ "Πεσ'τα αδερφε!".
Απο κει και περα γενικα σε ολους θα φανει παραξενο καποιος να φωναζει στη μεση μιας πλατειας.

quote:
Ξεχνάς τι έγινε όταν ο τέως Α.ΓΕΝ ναυαρχος Αντ. Αντωνιάδης δήλωσε άθρησκός ; Δημιουργήθηκε σάλος
Αν το εκανε μπροστα σε καμερες ή το εκανε τακτικα και δημοσιος ειναι λογικο, γιατι τοτε κανει εμμεσο προσηλυτισμο, εφ'οσον κανει ολους οσους ειναι αδιαφοροι και ασχετοι οσον αφορα θεους και φιλοσοφιες να σκεφτουνε "μημπως πρεπει να γινω και εγω αθεος?Δε με συμφερει καλυτερα ετσι?".
Απο εκει και περα αν ο σαλος δεν εγινε για καποιο τετοιο λογο τοτε φταινε ολοι αυτοι οι οπισθοδρομικοι που ειναι-και τους κραταμε-στη εξουσια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 17:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
κανεις δεν ασχολειτε με τη θρησκεια πια, μονο τηρουμε τις παραδοσεις.

Λες και εμεις οι Αθηναιοι παμε καθε μερα στην εκκλησια και οταν καποιος δεν ερχεται λογω διαφορετικης πιστης τον κοιταμε με μισο ματι



Πράγματι οι περισσότεροι Χριστιανοί τηρούν απλώς τις παραδόσεις της θρησκείας τους , όμως μή μου πης ότι άν εγώ αύριο πάω σε μία πλατρεία και φωνάξω ότι είμαι άθεος και δεν πιστεύω στο Χριστό δεν θα πέσουν πάνω μου καμιά δεκαριά να με φάνε .
Τολμά ένας που δίνει εξετάσεις για τα σώματα ασφαλείας ή για κάποια από τις στρατιωτικές ακαδημίες ή και γενικότερα στο δημόσιο να δηλώση κάτι τέτοιο ; Ακόμα και άριστα να γράψη είναι κομμένος από χέρι .
Ξεχνάς τι έγινε όταν ο τέως Α.ΓΕΝ ναυαρχος Αντ. Αντωνιάδης δήλωσε άθρησκός ; Δημιουργήθηκε σάλος . Ούτε Σκοπιανός να δήλωνε . Μέχρι και να του στερήσουν όλα τα εύσημα και τις διακρίσεις πρότεινε στη βουλή εκείνος ο ανεκδιήγητος Σούρλας .


Αν και τον τελευταίο καιρό θα έλεγα πως η νεολαία στρέφεται όλο και πιο πολύ, στις αναζητήσεις της, προς το Θεό και στην Ελληνική Εκκλησία, είναι γεγονός πως αρκετοί που δηλώνουν πιστοί περιορίζονται στα "άκρως αναγκαία" τυπικά.

Αυτή η αδιαφορία όμως δεν παρατηρείται μόνο όσον αφορά το "θρησκευτικό συναίσθημα" των ελλήνων και, κυρίως, των νέων ανθρώπων σήμερα.

Το λέω αυτό διότι μόλις πριν λίγο διάβασα σε μια εφημερίδα του τόπου καταγωγής μου πως κατά τη διάρκεια της παρέλασης της 25ης Μαρτίου, κάποιος μαθητής που παρέλαυνε μιλούσε στο κινητό του. Κατά την κατάθεση των στεφάνων στο μνημείο των πεσόντων, έπεσαν γιουχαρίσματα και σφυρίγματα. Οι περισσότεροι ανυπομονούσαν να τελειώνει και να πάνε να χωθούνε στα τσίπουρα. Το λυπηρό είναι πως κανείς δεν αντέδρασε. Κανείς δεν θίχτηκε και να πάρει το λόγο και να τους ξεχέσει!!!!

Αν κάποιοι χριστιανομάχοι χαίρονται με αυτή μας την κατάντια, εγώ θλίβομαι και αγανακτώ!!!

Από τα παραπάνω φαίνεται πως εμείς, ως γονείς ίσως των παιδιών που παρελαύνουν σήμερα, δεν φροντίσαμε να «μεταγγίσουμε» στις καρδιές τους τις αξίες και τα ιδανικά του έθνους μας. Με τη σειρά τους και αυτοί, ως γονείς, αμφιβάλλω αν θα φροντίσουν να μεταδώσουν, έστω και αυτή τη χλιαρότητα, στα παιδιά τους.

Είναι λυπηρό να βλέπεις τους διάφορους χριστιανομάχους (ορισμένοι συνειδητά και άλλοι ασυνείδητα) να επικεντρώνουν το ενδιαφέρον τους, είτε συστηματικά, είτε περιστασιακά, στο πώς και τι να κάνουν ώστε να πλήξουν και να αμαυρώσουν την εικόνα της Εκκλησίας και του κλήρου γενικότερα, όσον αφορά τη συνεισφορά τους στη μακρόχρονη ιστορία τους έθνους μας.
Δεν βλέπουν οι ταλαίπωροι πως δουλεύουν για ξένο αφέντη;

Καλώς ή κακώς, ό, τι πετύχαμε έως σήμερα ως έθνος, τουλάχιστον τις δύο τελευταίες χιλιετίες, το καταφέραμε και χάρη στην κοινή πορεία μας με τη θρησκεία μας.
Είναι άδικο να φτύνουμε και να απαξιώνουμε την πίστη των προγόνων μας.
Σε ένα σπίτι δεν εννοείται ότι όλοι συμφωνούν σε όλα. Όταν όμως αντί γαι συζήτηση, πάρει το πάνω χέρι η διαίρεση, τότε, αργά ή γρήγορα, πάει για διάλυση το σπιτικό.
Δεν φταίει ούτε εβραίος ούτε τούρκος, ούτε και ο σκοπιανός για την κατάντια μας. Τη διαίρεση στο σπίτι μας μόνοι μας την προωθούμε. Χαζοί είναι οι ξένοι να μην την εκμεταλλευτούνε;

Μερικές φορές αναρωτιέμαι, πόσο βαθιά, πόσο κάτω βρίσκεται ακόμη ο πάτος;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 17:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα σώματα ασφαλείας όμως?
Φέτος με τις πανελλήνιες είπα και γω να πάω στην Ευελπίδων,δεν έφτασα το βαθμό που χρειαζόταν βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Εάν δήλωνα άθεος,το απολυτήριο λυκείου που θα είχα θα έγραφε ΑΘΕΟΣ και όχι Χ.Ο. όπως λέει τώρα.Εάν δήλωνα άθεος θα έβρισκαν τάχα μια ηλίθια δικαιολογία για λάθος στην αίτηση και θα με κόβανε.

Εδώ είναι που τρελαίνομαι τελείως,ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ?
Αφού όπως λέτε,ο χριστιανισμός κυρήττει την αγάπη?
Δεν απαγορεύεται από τις 10 εβραικές εντολές η δολοφονία?

Διότι περί δολοφονίας πρόκειται,δεν έχει σημασία για ποιο λόγο σκοτώνεις,η πράξη είναι η ίδια.Το θέμα είναι ποιος έχει πρόβλημα με αυτήν την πράξη.

Αφήστε τις ειδικές περιπτώσεις όταν υπερασπιζόμαστε την πατρίδα μας.Είδαμε πως υπερασπίστηκε ο χριστός τον λαό του όταν έλεγε <<τα του καίσαρος τω καίσαρι>>.

Ψηλέ,μα γιατί συνυφάζεις τον πατριωτισμό με το θρησκευτικό αίσθημα.Στην πόλη μου την καρδίτσα ποτέ δεν έγινε κάτι ανάλογο με αυτό που περιγράφεις.Δεν έχασα παρέλαση παρά μόνο στην 1η γυμνασίου και στην 1η λυκείου,λόγω του ότι το ανάστημα μου ήταν και παραμένει μέτριο.Πάντα εκνευριζόμουν με τα κωλόπαιδα που τα ένοιαζε μόνο ο καφές μετά,που δεν μπορούσαν να σηκώσουν το χέρι λίγο παραπάνω,να πάρουν σωστά το βήμα,να ρίχνουν καμιά ματιά δεξιά αριστερά για να δουν αν πηγαίνουν ίσια με τους άλλους.

Δεν ακούνε όμως,αυτό το <<άσε μας ρε μαλάκα και συ τώρα>> έχω αηδιάσει να το ακούω.

Αν κάποιοι χαίρονται με αυτήν την κατάντια καλά κάνεις και αγανακτείς,μαζί σου είμαι,αλλά γιατί να είναι ντε και καλά χριστιανομάχοι όλοι αυτοί.

Δεν γουστάρω τις θρησκείες,και δεν τις γουστάρω καθόλου επειδή ο άνθρωπος ΠΑΝΤΑ κάτι χρωστάει στον εκάστοτε Θεό.Κάθε επιτυχία του ανθρώπου επισκιάζεται από το Θείο,και κάθε αποτυχία από την απουσία του Θείου.

Λες και μόνος του ο άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τίποτα καλό.
Όταν η Ελλάδα θα είναι δυνατή ξανά δεν θέλω να ακούω πως μας βοήθησε ο Θεός,πέστε το απληστία αλλά θέλω όλη τη δόξα για τους Έλληνες,ούτε σταγόνα για τον οποιονδήποτε Θεό.

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 17:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και τον τελευταίο καιρό θα έλεγα πως η νεολαία στρέφεται όλο και πιο πολύ, στις αναζητήσεις της, προς το Θεό και στην Ελληνική Εκκλησία,

Δεν παει καιρος που ειμουνα στα θρανια, μονο αυτο δε συμβαινει.Για καποιους ναι.Αυτο που βλεπω ομως ειναι οτι απο γενια σε γενια τοσο ξεχναμε τι ειναι ευτυχια και τοσο αυτη χανει την αξια της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 19:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε Ψηλέ, γιατί μου το κάνεις αυτό;

quote:
Το λέω αυτό διότι μόλις πριν λίγο διάβασα σε μια εφημερίδα του τόπου καταγωγής μου πως κατά τη διάρκεια της παρέλασης της 25ης Μαρτίου, κάποιος μαθητής που παρέλαυνε μιλούσε στο κινητό του. Κατά την κατάθεση των στεφάνων στο μνημείο των πεσόντων, έπεσαν γιουχαρίσματα και σφυρίγματα. Οι περισσότεροι ανυπομονούσαν να τελειώνει και να πάνε να χωθούνε στα τσίπουρα. Το λυπηρό είναι πως κανείς δεν αντέδρασε. Κανείς δεν θίχτηκε και να πάρει το λόγο και να τους ξεχέσει!!!!

Αν κάποιοι χριστιανομάχοι χαίρονται με αυτή μας την κατάντια, εγώ θλίβομαι και αγανακτώ!!!


1) Τι σχέση έχει το μνημείο των πεσόντων και τα απαράδεκτα που συνέβησαν με τους χριστιανομάχους;
2) Τι γιορτάζουμε στις 25 Μαρτίου μπροστά σε μνημείο πεσόντων; τον Ευαγγελισμό ή την Εθνική παλιγγενεσία;
Όσο γι' αυτό καθαυτό το γεγονός. Αν προέκυπτε κάτι τέτοιο σε τελετή στην οποία εγώ προσωπικά θα ήμουν τελετάρχης, θα τη διέκοπτα μέχρι απομακρύνσεως αυτών των αλητήριων, ακόμα και αν αυτό θα επέφερε διοικητική εξέταση σε βάρος μου. Αλλά δε νομίζω να έχει σχέση με τη θρησκεία... και έχε υπόψη σου ότι μιλάω εξ ιδίας πείρας.

quote:
Δεν βλέπουν οι ταλαίπωροι πως δουλεύουν για ξένο αφέντη;

Όχι. Αφέντες έχουν τα ζώα και οι δούλοι. Απευθύνσου αλλού και όχι στους κριτές ενός δόγματος. Το να κρίνεις γεγονότα και ανθρώπους δε σε κάνει απαραίτητα "αντι-μαχητή μίας ιδεολογίας". Επιτέλους πια.

quote:
Σε ένα σπίτι δεν εννοείται ότι όλοι συμφωνούν σε όλα.

Συμφωνώ σε αυτό που λες, αλλά σου υπενθυμίζω ότι, βάσει συνταγματικής επιταγής, οι σχέσεις μεταξύ των πολιτών δεν είναι ακριβώς ίδιες με αυτές που ισχύουν στα πλαίσια μίας οικογένειας.

quote:
Τη διαίρεση στο σπίτι μας μόνοι μας την προωθούμε.

Η ελευθερία στην άποψη και η άρνηση δεν είναι διαίρεση. Εκτός αν έτσι βολεύει να την αντιμετωπίζει κανείς.

Φίλε Dr Jekyll

quote:
Αν το εκανε μπροστα σε καμερες ή το εκανε τακτικα και δημοσιος ειναι λογικο, γιατι τοτε κανει εμμεσο προσηλυτισμο,

Συμφωνώ, αλλά ο μόνος είναι που κάνει προσηλυτισμό;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 21:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε Ψηλέ, γιατί μου το κάνεις αυτό;

quote:
Το λέω αυτό διότι μόλις πριν λίγο διάβασα σε μια εφημερίδα του τόπου καταγωγής μου πως κατά τη διάρκεια της παρέλασης της 25ης Μαρτίου, κάποιος μαθητής που παρέλαυνε μιλούσε στο κινητό του. Κατά την κατάθεση των στεφάνων στο μνημείο των πεσόντων, έπεσαν γιουχαρίσματα και σφυρίγματα. Οι περισσότεροι ανυπομονούσαν να τελειώνει και να πάνε να χωθούνε στα τσίπουρα. Το λυπηρό είναι πως κανείς δεν αντέδρασε. Κανείς δεν θίχτηκε και να πάρει το λόγο και να τους ξεχέσει!!!!

Αν κάποιοι χριστιανομάχοι χαίρονται με αυτή μας την κατάντια, εγώ θλίβομαι και αγανακτώ!!!


1) Τι σχέση έχει το μνημείο των πεσόντων και τα απαράδεκτα που συνέβησαν με τους χριστιανομάχους;



Την αδιαφορία αυτή, καθώς και παρόμοιες απαράδεκτες συμπεριφορές (απέναντι στη θρησκεία πρωτίστως, αλλά και απέναντι στους θεσμούς γενικότερα, αν και το δεύτερο δεν το βλέπουν ή δεν θέλουν να το δουν), κάποιοι χριστιανομάχοι τις ερμηνεύουν ως «ξύπνημα» του κόσμου, αντί να ανησυχούν.

quote:
Kostakis
2) Τι γιορτάζουμε στις 25 Μαρτίου μπροστά σε μνημείο πεσόντων; τον Ευαγγελισμό ή την Εθνική παλιγγενεσία;

Τι θες να πεις με αυτό;


quote:

quote:
Δεν βλέπουν οι ταλαίπωροι πως δουλεύουν για ξένο αφέντη;

Όχι. Αφέντες έχουν τα ζώα και οι δούλοι. Απευθύνσου αλλού και όχι στους κριτές ενός δόγματος. Το να κρίνεις γεγονότα και ανθρώπους δε σε κάνει απαραίτητα "αντι-μαχητή μίας ιδεολογίας". Επιτέλους πια.


Κριτές ενός δόγματος;;
Πρόκειται για καινούργιο επάγγελμα ή για αναγνωρισμένη δικαστική/ελεγκτική αρχή;

Βλέπεις, όμως, φίλε Κωστή πως η δική μου κρίση σε έκανε να πεις «Επιτέλους πια». Εγώ, η οποιοσδήποτε «εγώ» δεν δικαιούται να κρίνει τους «κριτές ενός δόγματος»;

Όπως και να έχει, δεν αναφέρομαι στους καλόπιστους "κριτές". Αντιθέτως, θεωρώ πως αυτοί είναι απαραίτητο να υπάρχουν και ωφελούν και το ίδιο το ...... «δόγμα».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 22:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Αν το εκανε μπροστα σε καμερες ή το εκανε τακτικα και δημοσιος ειναι λογικο, γιατι τοτε κανει εμμεσο προσηλυτισμο, εφ'οσον κανει ολους οσους ειναι αδιαφοροι και ασχετοι οσον αφορα θεους και φιλοσοφιες να σκεφτουνε "μημπως πρεπει να γινω και εγω αθεος?Δε με συμφερει καλυτερα ετσι?".
Απο εκει και περα αν ο σαλος δεν εγινε για καποιο τετοιο λογο τοτε φταινε ολοι αυτοι οι οπισθοδρομικοι που ειναι-και τους κραταμε-στη εξουσια.

Απλά το δήλωσε σε μια συνέντευξη μετά την αποστρατεία του απ' ο'τι θυμάμαι , και πέσανε να τον φάνε τον άνθρωπο . Για περισσότερες λεπτομέρειες ψάξε στο Google για ναύαρχος Αντ. Αντωνιάδης .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 12:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνώ, αλλά ο μόνος είναι που κάνει προσηλυτισμό;

Ναι μπορεις να πεις οτι κανουν και οι χριστιανοι μονο που τους χριστιανους δεν τους ακουει κανεις γιατι εχουν συνηθισει να τους ακουνε απο τα σχολεια κιολας(μαθημα των θρησκευτικων).Ενω καποιον επιστημονα θα κατσουν να τον ακουσουν επειδη ειναι επιστημονας ακομα και βλακειες να λέει.

Αυτο που προσεξα παντως οταν εβλεπα τις ειδησεις του Αλτερ αν θυμαμαι καλα πριν καποιο καιρο και μιλουσαν για το σερν είδα οτι ο εκπροσωπος της εκκλησιας που ειχαν φερει ηταν πολυ διαβασμενος οσον αφορα τον επιστημονικο τομεα του θεματος και πηρε πολυ καλη θεση.Απ' την αλλη ειχαν βαλει δυο σημοσιογραφους φανερα ασχετους σε θεματα φυσικης και γνωσεις των γραφων και φυσικα χριστιανομαχους.Φυσικα αυτοι οι δυο δημοσιογραφοι εκαναν αμεσος και χωρις αιτια επιθεση στον παπά που ειχε φερει η εκπομπη χωρις να καταλαβαινουν καν τι τους ελεγε γιατι δεν ειχαν ιδεα του τι συμβαινει στο σερν.Γιατι βεβαια αν το καναλι αντι για δημοσιογραφους εφερνε επιστημονες η συζητηση θα ειχε ληξει απ οταν εκανε την τοποθετηση του ο παπας.Ο δε συντονιστης τους αφηνε να τσακωνονται και καμια φορα για τα ματια εκανε "ενσταση".

Δηλαδη αυτο που συμβαινει ειναι οτι τα μίντια προωθουνε μια τετοια διαμαχη πιστων-αθεων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 12:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ αθεε, το περιβόητο 98% των Ελλήνων που είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι έχει προκύψει από την αναγραφή του συγκεκριμένου θρησκεύματος στην ταυτότητα τους.
Θυμάμαι όταν στα 14 έβγαλα ταυτότητα ούτε καν ρωτήθηκα - είτε εγώ είτε η μητέρα μου που με συνόδευσε στο αστυνομικό τμήμα - εάν είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος.

Από κει και πέρα, θεωρώ ότι το ποσοστό αυτό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα κι είναι εντελώς πλασματικό οπότε και δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν.
Προσωπικά γνωρίζω πολλούς ανθρώπους οι οποίοι είναι είτε άθρησκοι είτε άθεοι αλλά στην ταυτότητα τους αναγράφεται το συγκεκριμένο θρήσκευμα.
Παρόλα αυτά συνυπολογίζονται στο 98%.

Αυτό λοιπόν ήταν κι η κυριότερη αιτία της έντονης διαμαρτυρίας που υπήρχε πριν κάποια χρόνια για το θέμα της μη υποχρεωτικής αναγραφής του θρησκεύματος στην ταυτότητα διότι το 98% ίσως άλλαζε σημαντικά...

Η αναγραφή όμως ενός θρησκεύματος στην ταυτότητα κάποιου δεν τον κάνει απαραίτητα και πιστό αυτής της θρησκείας.
Πολλές φορές μάλιστα ακόμη κι η δική του ομολογία της πίστης του δεν τον κάνει πιστό.
Η πίστη είναι ένα θέμα καθαρά βιωματικό κι εσωτερικό και πρέπει να καλλιεργείται συνέχεια με έργα και πράξεις που να συμβαδίζουν με τις δομές αυτής της θρησκείας, όχι μόνο με μεγάλα λόγια κι έργα αντιφατικά προς αυτή την πίστη...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 14:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε Ψηλέ

quote:
Την αδιαφορία αυτή, καθώς και παρόμοιες απαράδεκτες συμπεριφορές (απέναντι στη θρησκεία πρωτίστως, αλλά και απέναντι στους θεσμούς γενικότερα, αν και το δεύτερο δεν το βλέπουν ή δεν θέλουν να το δουν), κάποιοι χριστιανομάχοι τις ερμηνεύουν ως «ξύπνημα» του κόσμου, αντί να ανησυχούν.

Δυστυχώς δεν είναι μόνο οι χριστιανομάχοι. Άλλο η θρησκεία, άλλο οι θεσμοί. Μπορεί να περιφρονείς μόνο το ένα εκ των δύο, δεν είναι αλληλένδετα. Αυτό προσπαθώ να πω, κατά τα άλλα συμφωνώ ότι υπάρχει πολιτισμική παρακμή και συνεχόμενη προσβολή όχι μόνο θεσμών, αλλά και ελευθεριών.

quote:
quote: Kostakis
2) Τι γιορτάζουμε στις 25 Μαρτίου μπροστά σε μνημείο πεσόντων; τον Ευαγγελισμό ή την Εθνική παλιγγενεσία;


Τι θες να πεις με αυτό;


Θέλω να πω ότι δεν είναι δεδομένο ότι αυτά τα "καλόπαιδα" που προέβησαν σε τέτοιες ενέργειες ήταν χριστιανομάχοι. Μπορεί να ήταν απλά άσχετοι με την ιστορία τους και να μην αντιλαμβάνονταν ότι την 25η Μαρτίου, στην τελετή κατάθεσης στεφάνων δεν τιμούμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου, αλλά την Εθνική Παλιγγενεσία. Μην τα ταυτίζουμε, καμία σχέση.
Συνεπώς το ότι βρέθηκαν κάποια "καλόπαιδα" να κάνουν τα σχετικά σημαίνει απλά ότι προσέβαλαν την Επανάσταση, όχι ότι ήταν (ΚΑΙ) Χριστιανομάχοι.

quote:
Κριτές ενός δόγματος;;
Πρόκειται για καινούργιο επάγγελμα ή για αναγνωρισμένη δικαστική/ελεγκτική αρχή;

Βλέπεις, όμως, φίλε Κωστή πως η δική μου κρίση σε έκανε να πεις «Επιτέλους πια». Εγώ, η οποιοσδήποτε «εγώ» δεν δικαιούται να κρίνει τους «κριτές ενός δόγματος»;

Όπως και να έχει, δεν αναφέρομαι στους καλόπιστους "κριτές". Αντιθέτως, θεωρώ πως αυτοί είναι απαραίτητο να υπάρχουν και ωφελούν και το ίδιο το ...... «δόγμα».


Αν το έλεγα "επικριτές" θα το εννοούσες με την κακή έννοια. Το χαρακτήρισα "κριτές" για να σου δείξω ότι κάθε ιδεολογία υπόκειται σε κρίση, άπαξ και υπεισέρχονται και ανθρώπινα στοιχεία στο εσωτερικό της. Ασφαλώς και δικαιούσαι να κρίνεις τις ιδέες των "κριτών", όχι όμως να τους χαρακτηρίζεις εξ αποστάσεως (όχι ότι δεν έχεις το δικαίωμα αυτό, αλλά ουσιαστικά είναι άτοπη σαν τοποθέτηση). Τουλάχιστον, υποθέτω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι η κριτική στο εν λόγω δόγμα γίνεται αποκλειστικά (τουλάχιστον από μένα) στο επίπεδο των ανθρώπινων παρεμβάσεων που έχει υποστεί (σε ιδεολογικό, αλλά και πρακτικό επίπεδο) και όχι στην αρχική διδασκαλία.

Φίλε Dr Jekyll

quote:
Ναι μπορεις να πεις οτι κανουν και οι χριστιανοι μονο που τους χριστιανους δεν τους ακουει κανεις γιατι εχουν συνηθισει να τους ακουνε απο τα σχολεια κιολας(μαθημα των θρησκευτικων).Ενω καποιον επιστημονα θα κατσουν να τον ακουσουν επειδη ειναι επιστημονας ακομα και βλακειες να λέει.

Όλες οι θρησκείες (και τα παρακλάδια-αιρέσεις, αλλά και τα δόγματα), με τον τρόπο τους προσηλυτίζουν σε αυτή τη χώρα. Να οσυ υπενθυμίσω τους Μάρτυρες του Ιεχωβά; τους Μορμόνους; τους Σαηντελόγους; όχι μόνο οι χριστιανοί, ούτε μόνο οι άθεοι.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 16:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου D Incubus, γιατί τόσο πάθος με τα
ποσοστά;Αν είναι 96% υπάρχει διαφορά; Είναι ή δεν είναι
η κυρίαρχη θρησκεία στην Ελλαδα;Είναι ή δεν είναι όλες οι
άλλες μακράν απέχουσες; Αυτό μπορείς να το δεις;
Ἐπιτέλους πια, που λέει κι ο φίλος μου ο Κωστάκης, πότε θα
σταματήσει αυτό το κυνήγι μαγισσών;
Το ξέρουμε ότι όλες οι άλλες θρησκείες είναι στο 0,06%
αλλά εσείς τόσο νοιάζεστε να μεγαλώσουν;
Το λέω γιατί αυτό είναι το θέμα σας.Πως θα μειωθεί το ποσοστό
των χριστιανών, στην Ελλάδα...Ειναι σκοπός ζωής αυτό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 22:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρέχα διάβασε το αρχικό μου ποστ και θα καταλάβεις γιατί ρωτάω πόσο είναι το ποσοστόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 01:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ kostakis

Γράφεις:
"Παραθέτεις ένα χωρίο από την έκθεση του State Department για την Ελλάδα. Να υποθέσω ότι δέχεσαι την έκθεση ως αξιόπιστη; γιατί προσωπικά τη θεωρώ και ελλιπή και καθοδηγούμενη, αλλά θα ήθελα το λόγο που παραθέτεις το εν λόγω χωρίο."

Δεν πιστεύω ότι όλα όσα λέει είναι μη ανακριβή, αλλά είναι η μοναδική νεότερη δημοσκόπηση, που μπόρεσα να βρω. Προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει, ούτε υποστηρίζω ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι Χ.Ο., γιατί όπως είπανε και πολλοί προλαλήσαντες, πραγματικός Χ.Ορθόδοξος είναι όποιος τηρεί όσα η Ορθόδοξη Εκκλησία διδάσκει, οι υπόλοιποι συμπληρώνουνε απλώς τον αριθμό των καλεσμένων. Αλλά όπως ισχύει αυτό για τους Ορθοδόξους ισχύει και για τα άλλα θρησκεύματα. Όλοι οι Μουσουλμάνοι π.χ. μάλλον δεν θα τηρούνε την αποχή απο τις χοιρινές μπριζόλες.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 10:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ἐπιτέλους πια, που λέει κι ο φίλος μου ο Κωστάκης, πότε θα
σταματήσει αυτό το κυνήγι μαγισσών;
Το ξέρουμε ότι όλες οι άλλες θρησκείες είναι στο 0,06%
αλλά εσείς τόσο νοιάζεστε να μεγαλώσουν;
Το λέω γιατί αυτό είναι το θέμα σας.Πως θα μειωθεί το ποσοστό
των χριστιανών, στην Ελλάδα...Ειναι σκοπός ζωής αυτό;

Αγαπητέ μου trexagireve, θα ήθελα να σε πληροφορήσω ότι δε μιλάς με τον εκπρόσωπο τύπου κάποιου κόμματος, δε μιλάς σε έναν άνθρωπο ο οποίος έχει πολλαπλές προσωπικότητες - απ' όσο γνωρίζω - δε μιλάς στον θρησκευτικό αρχηγό κάποιας θρησκείας/αίρεσης και τέλος δε μιλάς σε κάποιο ακροατήριο.
Είμαι ένας άνθρωπος οπότε η χρήση του β' προσώπου πληθυντικού αριθμού είναι άστοχη.

Θα ήθελα επίσης να σε πληροφορήσω ότι ανάμεσα στους σκοπούς της ζωής μου δεν είναι το να μεγαλώσω ή να μικρύνω τα ποσοστά των πιστών της Α, της Β ή της Ω θρησκείας στην Ελλάδα ή σε κάποια άλλη χώρα.
Από την άλλη, θεωρώ ότι μπορώ ο ίδιος να γνωρίζω καλύτερα ποιούς σκοπούς ζωής έχω, δεν χρειάζεται να οδηγείσαι σε λάθος συμπεράσματα για αυτούς.
Εάν αποφασίσω όμως κάποτε να αποκτήσω ως άλλο ένα στόχο ζωής το να οργανώσω μια επίθεση ενάντια σε κάποια θρησκεία και να ξεκινήσω ένα τέτοιο είδος πολέμου απέναντι στους πιστούς της, υπόσχομαι να στο δώσω αποκλειστικό.

Η πρόθεση μου ήταν να συμμετάσχω σε ένα θέμα που εξετάζει ένα συγκεκριμένο ζήτημα, κάτι που έκανες κι εσύ αλλά και κάποιοι άλλοι συνομιλητές μας.
Δε νομίζω να χρειάζομαι ειδική άδεια για αυτό, σωστά;

Με συγχωρείς τώρα αλλά πρέπει να ξεκινήσω την ανάγνωση του Malleus Malleficarum ως καλός Ιεροεξεταστής...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 11:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλός

quote:
Είναι λυπηρό να βλέπεις τους διάφορους χριστιανομάχους (ορισμένοι συνειδητά και άλλοι ασυνείδητα) να επικεντρώνουν το ενδιαφέρον τους, είτε συστηματικά, είτε περιστασιακά, στο πώς και τι να κάνουν ώστε να πλήξουν και να αμαυρώσουν την εικόνα της Εκκλησίας και του κλήρου γενικότερα, όσον αφορά τη συνεισφορά τους στη μακρόχρονη ιστορία τους έθνους μας.

Το λυπηρό ψηλέ, είναι αυτό που λες ή οι ενέργειες τις εκκλησίας που έρχονται στο φως;

Επίσης λυπηρό είναι το γεγονός ότι δεν βλέπεις κάτι κακό ή παράτυπο σ’ αυτές τις ενέργειες, θεωρείς φυσιολογικό τον πακτωλό των χρημάτων των μοναστηριών όπως και την προσπάθειά τους, με κάθε τρόπο και μέσον, να αυξήσουν τις περιουσίες "τους", αδιαφορώντας για τις συνθήκες που επικρατούν στο ποίμνιο (το γράφω έτσι όπως το έχεις συνηθίσει), για το οποίο ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ έχουν την πνευματική ευθύνη…

Επίσης θεωρείς ότι τα χρυσόβουλα και τα φιρμάνια, είναι αποδεικτικά νόμιμης κατοχής των τεράστιων εκτάσεων που κατέχει η εκκλησία.

Αλήθεια μπορεί κάποιος εβραιοχριστιανός να μου πει για ποιο λόγο χρειάζεται η εκκλησία, αυτήν την περιουσία;
Επειδή μου έρχεται στο μυαλό η "ακτημοσύνη" και μπερδεύομαι...

Το λυπηρό λοιπόν αγαπητέ ψηλέ, είναι να εθελοτυφλείς μπροστά στα σκάνδαλα, παρέχοντας μ’ αυτόν τον τρόπο στους επαγγελματίες χριστιανούς ασυλία σε εγκληματικές πράξεις, τροφοδοτώντας την ασυδοσία τους, την λαιμαργία τους και τη φιλαργυρία τους.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΗΡΟ.

quote:
Δεν βλέπουν οι ταλαίπωροι πως δουλεύουν για ξένο αφέντη;

Μπορείς να κατονομάσεις αυτόν τον αφέντη;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 13:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο που προσεξα παντως οταν εβλεπα τις ειδησεις του Αλτερ αν θυμαμαι καλα πριν καποιο καιρο και μιλουσαν για το σερν είδα οτι ο εκπροσωπος της εκκλησιας που ειχαν φερει ηταν πολυ διαβασμενος οσον αφορα τον επιστημονικο τομεα του θεματος και πηρε πολυ καλη θεση.

Μήπως ήτανε ο samuel1974 ????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 15:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ KERRY KING

Ναι, ομολογώ ότι εγώ ήμουνα ο αντιπρόσωπος της Εκκλησίας, αλλά δεν έδινα και πολύ σημασία στα όσα λέγανε οι χριστιανομάχοι, γιατί η κουβέντα κατάντησε πληκτική και ο δημοσιογράφος αντί να κοιτάξει να συντονίζει την κουβέντα, χαλβάδιαζε την ψηλοκάπουλη κοπελιά απο το μακιγιάζ, που ενώ είχε γείρει στον ώμο του κάμεραμαν κοίταζε με λαχτάρα παν κινούμενο αρσενικό εντός του στούντιο. Εντωμεταξύ κάποιοι άλλοι χριστιανομάχοι, ντυμένοι σαν αρχαίοι Σπαρτιάτες, είχανε ταμπουρωθεί πίσω απο την μάντρα, στο ευάλωτο σημείο των Θερμοπυλών του καναλιού, απο όπου είχε μπουκάρει κάποτε ένας σεμνότυφος δικηγόρος, γιατί φοβότανε αιφνιδιαστική εισβολή απο φανατισμένα μέλη παραεκκλησιαστικών οργανώσεων, και φωνάζανε "Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περι πάτρης"...

Δε θα έβγαινα ποτέ να μιλήσω για θέματα πυρηνικής έρευνας, γιατί είμαι αρχάριος σε αυτόν τον τομέα και εκπρόσωπος της Εκκλησίας δεν είμαι.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 15:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, γενικα μιλαω Κοςτακι απλα κανω σχολια πανω σε αυτο που ειπε ενα μελος για εναν στρατιωτικο που δηλωσε στη τβ αθεος.


quote:
μάλλον δεν θα τηρούνε την αποχή απο τις χοιρινές μπριζόλες.

Ουτε εγω θα μπορουσα!Αντε να τηρησω το αγαπατε αλληλους, το γυρνα και το αλλο μαγουλο, το δοσε τον ενα χοιτωνα...αλλα την μπριζολα ειναι δυνατο να τη στερηθω???Ή τα λουκανικα για τους Ιουδαϊστες?
Να περνας δηλαδη απ τη ταβρενα να μοσχομυριζει μια μαλακιά μπριζολιτσα, να βλεπεις τα ζουμακια να τρεχουν παο πανω της...
Αχ.. αχ.. κολαστικαμε παλι.
Αισχος.. αισχος.. αθεος θα παω να γινω..

quote:
Μήπως ήτανε ο samuel1974 ????

Λοιπον, τωρα που το λες... εφερνε λιγο.. ξερεις ειχε εκεινο το λιγο κουνιστο..
Πλακιτσα.. πλακιτσα..
λοιπον, μεγαλη ασφαλεια ο υπολογιστης..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 15:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Λοιπον, τωρα που το λες... εφερνε λιγο.. ξερεις ειχε εκεινο το λιγο κουνιστο.."

Κουνιόμουν γιατί με στένευε το πουά ροζ string... theory.


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy