ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 16:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θέμα είναι απλό
έχουμε εκατομμύρια δημοσίους υπάλληλους και όλοι τους πληρώνονται δέκα φορές παραπάνω για το έργο που προσφέρουν,αν προσφέρουν
μονίμως λένε ότι δεν έχουν προσωπικό για να καλύψει οργανικές θέσεις και μονίμως οι δημόσιες υπηρεσίες /δεκο κλπ έχουν χαμηλότερα έσοδα από έξοδα

το πρόβλημα το εντοπίζω σε δυο σημεία

1) στην λογική να μπούμε στο δημόσιο να αραξουμε γιατί αν μπεις υπάρχει η μονιμότητα που δεν σε κουνάει κανείς γιατί δεν μπορείς να απολυθείς απο κανεναν

έτσι βλέπουμε ρεμάλια που στον ιδιωτικό τομέα θα έπαιρναν πόδι από την πρώτη βδομάδα να είναι χρόνια σε διάφορες θέσεις και να απαιτούν να τους προσλάβουν και βοηθό για να τους ξυνει τα @ρχιδι@

τα παραδείγματα πολλά προσωπικά γνωρίζω κοπέλα που εργάζεται στα γραφεία του οσε και πηγαίνει τις τρεις από τις τέσσερις εβδομάδες την τέταρτη τις χτυπάνε την κάρτα οι άλλοι συνρέμαλοι και αυτό το κάνουν εναλλάξ έτσι έχουμε σε ένα γραφείο τέσσερα άτομα να εργάζονται τρεις
εβδομάδες κάθε μήνα ο προϊστάμενος να εργάζεται 2 από τις τέσσερις και όλοι τους να γράφουν και υπερωρίες

ο δεύτερος λόγος είναι τα άλλα τα ρεμάλια που δίνουν θέσεις στο δημόσιο για να πάρουν ψήφους

η άποψη μου είναι ότι το καλύτερο θα ήταν να καταργηθεί το δημόσιο όλα να αγοραστούν από ιδιώτες
γιατί δεν μπορεί να πληρώνουμε εμείς τα ρεμάλια που θέλουν να αράζουν όλη μέρα

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 18:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης έχουν τα πρώτα ρεμάλια ή τα δέυτερα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 19:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου απαντήσω εγώ και οι μέν οι οποιοι διορίζουν πολίτες για ψηφοθηρικούς λόγους και οι δεν οι οποιοι ευχαρίστως δέχονται αυτό το βόλεμα εις βάρος των άλλων...Και επιστρέφουμε στο θέμα που άνοιξα:"Η πτώση του Ελληνα"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 19:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι καταλήγουμε στον ίδιο παρανομαστή με το θέμα η πτώση του Έλληνα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 19:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τα παραδείγματα πολλά προσωπικά γνωρίζω κοπέλα που εργάζεται στα γραφεία του οσε και πηγαίνει τις τρεις από τις τέσσερις εβδομάδες την τέταρτη τις χτυπάνε την κάρτα οι άλλοι συνρέμαλοι και αυτό το κάνουν εναλλάξ έτσι έχουμε σε ένα γραφείο τέσσερα άτομα να εργάζονται τρεις
εβδομάδες κάθε μήνα ο προϊστάμενος να εργάζεται 2 από τις τέσσερις και όλοι τους να γράφουν και υπερωρίες


Φίλε μου πραγματικά εκεί φωλιάζουν τα μεγαλύτερα λαμόγια.
Οι μισθοί? οι μίζες? το κλέψιμο?
Δεν φταίνε ομως αυτοί?
Φταίμε εμείς που δεν τους πλακώνουμε στις σφαλιάρες.
Ξέρεις χαλάει το ακυρωτικό στον ΟΣΕ εκεί στην Νερατζιώτισσα.
Μάγκες τους λέω το ακυρωτικό είναι χαλασμένο που θα ακυρώσουμε το ρημάδι το εισητήριο?
Να πάτε στο αλλο ακυρωτικό λέει.
Μα είναι χαλασμένο 4 μέρες τους λέω.
Και γελούν.
Μπαίνεις στον Προαστιακό και έρχονται οι μάγκες.
Τα εισιτήρια σας παρακαλώ.
Του το δίνεις έτσι χωρις να το ακυρώσεις.
Γιατί δεν το ακυρώσατε?
Γιατί είναι χαλασμένο?
Πού είναι χαλασμένο λέει?
Να πάτε απο την αλλη πλευρά στην άνοδο λέει να το ακυρώστε.
Δεν μου λές αγόρι μου είσαι μ...ας?
Αντε ρε κοπάνι να μπείς μέσα στις γραμμές να καθαρίσεις τα σκουπίδια απο τις γραμμές, να καθαρίσετε κάτω που βρωμάει, να βάψετε τα σίδερα που έχουν σκουριάσει που μου έχετε πάρει τις στολές και τριγυρνάτε πέντε πέντε .
Αλλά ποιός να τα κάνει αυτά.
Απο τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο είναι άχρηστοι.
Βάρα ρε Καραμανλή .. βάρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 20:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"δημόσιοι υπάλληλοι,ανθρώπινα παράσιτα "
Προς τον συντάκτη του topic.

Αγαπητέ άθεε.
Με τον όρο παράσιτο στη βιολογία χαρακτηρίζουμε έναν οργανισμό που ζει εις βάρος κάποιου άλλου.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως έχω να πω τα εξής.

Ο δημόσιος υπάλληλος πληρώνει και αυτός φόρους, όπως και εσύ.
Όπως λες ότι τον πληρώνεις, έτσι και αυτός με την σειρά του σε πληρώνει, αφού πληρώνει τον εργοδότη σου, ή εσένα απ' ευθείας αν έχεις δικιά σου δουλειά.

Αν κάποιος είναι από την φύση του τεμπέλης σε όποιο εργασιακό χώρο κι αν βρεθεί, είτε στον ιδιωτικό, είτε στον δημόσιο τομέα, ευκαιρία για λουφάρισμα θα ψάξει να βρει.

Δεν μπορείς να τσουβαλοποιείς έτσι αβασάνιστα και με τόσο βαρύ χαρακτηρισμό μια πολύ μεγάλη μερίδα εργαζομένων.
Οι μισθοί πάλι, ακόμα και στον δημόσιο τομέα είναι άνισοι, όπως και στον ιδιωτικό, γνωστή μου που δουλεύει στο λογιστικό τμήμα ναυτιλιακής εταιρείας(ιδιωτικός τομέας) δύο χρόνια μόνο, παίρνει 2000 ευρώ, κάποιος άλλος ιδιωτικός υπάλληλος παίρνει 1000 ή και 700.
Εγώ εκπαιδευτικός 20 χρόνια στο δημόσιο τομέα παίρνω 1300(και μην ακούσω πάλι το γνωστό παραμυθάκι εσείς έχετε διακοπές όλο τον χρόνο, για φέρε βόλτα κάθε ώρα από 30 άτομα, το κάθε ένα με τα δικά του προβλήματα και ιδιαιτερότητες, πάνω στην εφηβία στα ντουζένια τους, και σου λέω γω αν δεν βγεις τρέχοντας από την τάξη), σε κάποιο άλλο υπουργείο ένας άλλος υπάλληλος και με λιγότερα χρόνια υπηρεσίας μπορεί να παίρνει και 3000 ή και παραπάνω.

Επειδή ανάφερες τις ΔΕΚΟ, ο εναερίτης της ΔΕΗ κι εκείνος δημόσιος υπάλληλος είναι, πιστεύεις ότι είναι παράσιτο; όταν αυτός ο άνθρωπος, σκαρφαλώνει πάνω σε στύλους, ακόμα και με αντίξοες συνθήκες με κίνδυνο της ζωής του για να έχεις ρεύμα στο σπίτι σου, πιστεύεις ακόμα το ίδιο;

Ο πυροσβέστης είναι και αυτός παράσιτο για σένα;Είναι και αυτός δημόσιος υπάλληλος ξέρεις.Σ' αυτό το "παράσιτο" θα τρέξεις για να σώσει το σπίτι σου ή την οικογένειά σου από την φωτιά, αυτός θα μπει μέσα στις φλόγες.

Δεν θα καθήσω να σου απαριθμήσω και άλλα επαγγέλματα που τους υπαλλήλους, τους έβαλες μέσα στα παράσιτα, σκέψου τα μόνος σου.

Αλήθεια ο χ κρεοπώλης ή ο ψ μανάβης που θα σου πουλήσουν τα σάπια κρέατα ή τα σάπια φρούτα τι είναι;Αυτοί για μένα είναι παράσιτα, και κλέφτες...και αυτοί ανήκουν στον ιδιωτικό τομέα.

Φιλικά "παράσιτο"

Wolf

Edited by - keraynos on 16/10/2008 20:39:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 20:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εεεε... μια ερώτηση ο Εφραίμ δημόσιος υπάλληλος είναι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 20:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάτι βγάλαμε απο εδώ: Δημόσιοι υπάλληλοι:Παράσιτα! Ελέυθεροι επαγγελματίες: Kλέφτες! Ιδιωτικοί υπάλληλοι:Ηλίθιοι! Εγώ που είμαι απο τους τυχερούς που εισπράτουν πως να χαρακτηριστώ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 20:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ που είμαι απο τους τυχερούς που εισπράτουν πως να χαρακτηριστώ;

kolofardo Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 21:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kolofardo

Μη το λές... Έχει και αυτό τα αρνητικά του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 22:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη το λές... Έχει και αυτό τα αρνητικά του..

Δύσκολο πράγμα να είσαι πρίγκηπας.
Νομίζω οτι είναι το όνειρο κάθε ανθρώπου σε οτι αφορά τα οικονομικά του προβλήματα. Το να εχει εισοδήματα. Τι αρνητικά μπορεί να έχει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 23:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικά θα συμφωνήσω με τον θεματοθέτη, αλλά θα συμφωνήσω και με την φίλη Κεραυνός.

Κατά τη γνώμη μου δύο είναι τα αρνητικά της υπόθεσης:

1. Βόλεμα. Δηλ. έχουμε στο ταχυδρομείο 12 ταμεία και μονίμως λειτουργούν τα 5 συγκεκριμένα.

2. Είναι πάρα μα πάρα πολύ μεγαλύτερος ο αριθμός δημοσίων υπαλλήλων από αυτούς που όντως έχουμε ανάγκη γιατί το δαιμόνιο του έλληνα στράφηκε στο βόλεμα και στην νομιμότητα, για το οποίο δεν φταίει απαραίτητα ο ίδιος από την στιγμή:

α. Δουλεύω από 17 χρονών και οι συνθήκες εργασίας στις ιδιωτικές επιχειρήσεις είχαν "περίεργα" κριτήρια και απολυόμουν σε τρεις μήνες που δεν δικαιούμουν αποζημίωση.

β. Τα όρια ηλικίας στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ στενά. Δηλ. οι απολυμένοι της εταιρείας από την Νάουσα και την Βέροια που έκαναν κονσέρβες και κουβέρτες ποιος θα τους προσλάβει στα 50????

γ. Η ανασφάλιστη εργασία είναι τεράστια μάστιγα.

Οπότε μέχρι να γίνει ο ιδιωτικός τομέας άξιος αναφοράς, οι έλληνες θα θέλουν να γίνουν όλοι δημόσιοι υπάλληλοι και θα ΕΥΕΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΘΕΣΕΙΣ "ΞΥΣΙΜΑΤΟΣ ΓΕΝΝΗΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ" για να τους βολέψουν για ψηφοθηρία.

3. Δεν είναι τυχαίο που οι "προνομιούχοι" πλέον δημόσιοι υπάλληλοι κατεβαίνουν στους δρόμους όταν πάνε να γίνουν ιδιωτικοποιήσεις γιατί θα πρέπει να δουλεύουν αρχικά, και να είναι λιγότεροι.

4. Και στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να πέσει λίγο βούρδουλας, γιατί δεν μπορεί να προσλαμβάνεις άτομα είτε γιατί έχεις δύο ημιαπασχόλησης βάρδιες, είτε γιατί προσλαμβάνεις άτομα με κριτίρια περίεργα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2008, 01:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gretel -Οπότε μέχρι να γίνει ο ιδιωτικός τομέας άξιος αναφοράς, οι έλληνες θα θέλουν να γίνουν όλοι δημόσιοι υπάλληλοι και θα ΕΥΕΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΘΕΣΕΙΣ "ΞΥΣΙΜΑΤΟΣ ΓΕΝΝΗΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ" για να τους βολέψουν για ψηφοθηρία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2008, 11:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Το δημόσιο είναι μάστιγα είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι.

Οι ιδιωτικοποιήσεις είναι λύση με τεράστια κοινωνικά προβλήματα όμως, καθώς είναι κάτι παραπάνο από σίγουρο πως "μαζί με τα ξερά, θα καούνε και χλωρά".

Ανεξάρτητα από τα πολιτικά πιστεύω του καθενώς, το πρόβλημα γιγαντιώθηκε στην σοσιαλιστική ελλάδα της 10ετίας του '80, όταν τα κοινοτικά κονδύλια που εισρέαν στην χώρα μετουσιόνονταν σε μισθούς για τις ανεξέλεγτες προσλήψεις στο δημόσιο. Στα μάτια του λαού όμως, ο κόσμος έφαγε ψωμί από τον Ανδρέα... Για μένα αυτό ήτανε το σκάνδαλο του ΠΑΣΟΚ, ο Κωσκωτάς ήτανε μια απλή παράβαση μπρος στο έγκλημα αυτό....

Και καλούμαστε τώρα να υποφέρουμε από αυτή την κατάσταση, γιατί δεν είναι μόνο οι αργομισθίες που αντιμετωπίζουμε, είναι και οι συντάξεις αυτωνών των ανθρώπων που οδηγούν σε αδιέξοδο όποια ασφαλιστική μεταρύθμιση πρόκειται να γίνει στην χώρα.

Και το χειρότερο είναι η νοοτροποία του αργόμισθου, που ξέρει ότι είναι "παράσιτο" και το απολαμβάνει (ειδικά όταν πρόκειται να κάνει και κάποιας μορφης αντιπολίτευση στον χώρο εργασίας του). Νομίζω τα Ημισκούμπρια το είχανε πιάσει ακριβώς το νόημα....

Η φίλη Κεραυνός έχει το δίκιο της με την ένσταση που καταθέτει, αλλά δυστυχώς αυτό το δίκιο χάνεται στην συντριπτική πλειοψηφία των "παρασίτων". Για να μην αρχίσουμε αντιπαραθέσεις του τύπου "οι καθαρίστριες στην Εθνική Τράπεζα παίρνουν τα 3πλάσια από υπαλλήλους μεταφορικών εταιρειών με 10 χρόνια πριοϋπηρεσία στον χώρο και ωράριο εργασίας που ξεπερνά τις 60 ώρες εβδομαδιαίως"....

Μοιραία το θέμα αυτό θα πάρει πολιτικές διαστάσεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2008, 14:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στα μάτια του λαού όμως, ο κόσμος έφαγε ψωμί από τον Ανδρέα...
Eίπες μεγάλη κουβέντα! Δέν φταιει όμως ο αληταράς Παπανδρέου Ανδρέας, όταν απευθύνεται σε ανώριμο κόσμο... για να μην το χαρακτηρίσω διαφορετικά... που διόριζε περισσότερους δημοσίους υπαλλήλους απο όσες είναι οι κενές θέσεις στο δημόσιο,μόνο και μόνο για να πάρει ψήφους!
quote:
Μοιραία το θέμα αυτό θα πάρει πολιτικές διαστάσεις....

Ελπίζω όχι κομματικές!

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥ
ΣΕ ΕΠΩΝΥΜΟ, ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ
ΠΛΕΟΝ ΕΝ ΖΩΗ

22/10/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2008, 15:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελπίζω όχι κομματικές!

Μην το δυναμιτίζεις το θέμα τότε.

Με τον χαρακτηρισμό που κάνεις για τον μακαρίτη, μοιραία θα γίνει η κουβέντα μπάχαλο.
Καλώς ή κακώς, ο άνθρωπος αυτός ενέπνευσε χιλιάδες συμπολίτες μας και σίγουρα έπαιξε μέγιστο ρόλο στην εξέλιξη της χώρας μας (θετική ή αρνητική, θα τον κρίνει η ιστορία, όχι εμείς από αυτόν τον χώρο...)

Θα σε παρακαλούσα να διορθώσεις τον χαρακτηρισμό για να μην γίνει αφορμή να πάει χαμένο το θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2008, 18:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ άθεε.
Με τον όρο παράσιτο στη βιολογία χαρακτηρίζουμε έναν οργανισμό που ζει εις βάρος κάποιου άλλου.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως έχω να πω τα εξής.

Ο δημόσιος υπάλληλος πληρώνει και αυτός φόρους, όπως και εσύ.
Όπως λες ότι τον πληρώνεις, έτσι και αυτός με την σειρά του σε πληρώνει, αφού πληρώνει τον εργοδότη σου, ή εσένα απ' ευθείας αν έχεις δικιά σου δουλειά.


εγώ προσφέρω έργο και πληρώνομαι γι αυτό αν δεν ειναι ικανοποιημενος ο πελάτης τότε δεν θα έρθει σε εμένα

quote:
Αν κάποιος είναι από την φύση του τεμπέλης σε όποιο εργασιακό χώρο κι αν βρεθεί, είτε στον ιδιωτικό, είτε στον δημόσιο τομέα, ευκαιρία για λουφάρισμα θα ψάξει να βρει.

στον ιδιωτικό τομέα θα πάρει πόδι

quote:
Δεν μπορείς να τσουβαλοποιείς έτσι αβασάνιστα και με τόσο βαρύ χαρακτηρισμό μια πολύ μεγάλη μερίδα εργαζομένων.
Οι μισθοί πάλι, ακόμα και στον δημόσιο τομέα είναι άνισοι, όπως και στον ιδιωτικό, γνωστή μου που δουλεύει στο λογιστικό τμήμα ναυτιλιακής εταιρείας(ιδιωτικός τομέας) δύο χρόνια μόνο, παίρνει 2000 ευρώ, κάποιος άλλος ιδιωτικός υπάλληλος παίρνει 1000 ή και 700.
Εγώ εκπαιδευτικός 20 χρόνια στο δημόσιο τομέα παίρνω 1300(και μην ακούσω πάλι το γνωστό παραμυθάκι εσείς έχετε διακοπές όλο τον χρόνο, για φέρε βόλτα κάθε ώρα από 30 άτομα, το κάθε ένα με τα δικά του προβλήματα και ιδιαιτερότητες, πάνω στην εφηβία στα ντουζένια τους, και σου λέω γω αν δεν βγεις τρέχοντας από την τάξη), σε κάποιο άλλο υπουργείο ένας άλλος υπάλληλος και με λιγότερα χρόνια υπηρεσίας μπορεί να παίρνει και 3000 ή και παραπάνω.

Επειδή ανάφερες τις ΔΕΚΟ, ο εναερίτης της ΔΕΗ κι εκείνος δημόσιος υπάλληλος είναι, πιστεύεις ότι είναι παράσιτο; όταν αυτός ο άνθρωπος, σκαρφαλώνει πάνω σε στύλους, ακόμα και με αντίξοες συνθήκες με κίνδυνο της ζωής του για να έχεις ρεύμα στο σπίτι σου, πιστεύεις ακόμα το ίδιο;

Ο πυροσβέστης είναι και αυτός παράσιτο για σένα;Είναι και αυτός δημόσιος υπάλληλος ξέρεις.Σ' αυτό το "παράσιτο" θα τρέξεις για να σώσει το σπίτι σου ή την οικογένειά σου από την φωτιά, αυτός θα μπει μέσα στις φλόγες.

Δεν θα καθήσω να σου απαριθμήσω και άλλα επαγγέλματα που τους υπαλλήλους, τους έβαλες μέσα στα παράσιτα, σκέψου τα μόνος σου.


κοίτα υπάρχουν τομείς εργασίας που είναι επικίνδυνοι αλλά αυτό δεν ακυρώνει τον παρασιτισμό του 99% των δημοσίων υπαλλήλων
εσύ ας πούμε ότι μπορεί να είσαι μια καθηγήτρια που τρέχει που αναχώνεται να μεταδώσει τις γνώσεις στα παιδιά αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι οι περισσότεροι καθηγητές/δάσκαλοι/πρύτανης τα ξύνουν όλη μέρα μόνο και μόνο γιατί ξέρουν ότι κάνεις δεν θα τους απολύσει

quote:
Αλήθεια ο χ κρεοπώλης ή ο ψ μανάβης που θα σου πουλήσουν τα σάπια κρέατα ή τα σάπια φρούτα τι είναι;Αυτοί για μένα είναι παράσιτα, και κλέφτες...και αυτοί ανήκουν στον ιδιωτικό τομέα.

αυτοί δεν παίρνουν λεφτά από εσένα από την στιγμή που ξέρεις ότι είναι κλέφτες
εκτός και αν είσαι βλάκας και τους πληρώνεις

quote:
Φιλικά "παράσιτο"

φιλικά αυτός που σε πληρώνει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2008, 13:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:εγώ προσφέρω έργο και πληρώνομαι γι αυτό αν δεν ειναι ικανοποιημενος ο πελάτης τότε δεν θα έρθει σε εμένα

1ον. Όλοι αυτό πιστεύουμε, ότι προσφέρουμε.
2ον. Κρατάς κατάστιχα για το ποιος πελάτης σου είναι δημόσιος υπάλληλος και ποιος ιδιωτικός;
Αν όχι, τότε και το "παράσιτο" πληρώνει εσένα, και αν γνώριζε ότι τον αποκαλείς έτσι, θα έχανες πολλούς πελάτες.

quote:
αθεος:στον ιδιωτικό τομέα θα πάρει πόδι.

Αν έπαιρναν τόσο εύκολα πόδι, τότε δεν θα γέμιζε ασφυκτικά το mail μου καθημερινά από χαζοχαρούμενα βιντεάκια, αστείες εικόνες, και χιομοριστικά αρχεία του office, όλα σταλμένα από ιδιωτικούς υπαλλήλους ναυτιλιακών εταιρειών, δικηγορικών γραφείων, και ιδιωτικών
τραπεζών.
Εγώ τα βλέπω, όταν γυρνάω πλέον σπίτι από την δουλειά, αυτοί όμως τα στέλνουν την ώρα της δουλειάς, και δεν τα στέλνουν μόνο, ασχολούνται και με την ανεύρεσή τους στο διαδίκτυο, αλήθεια αυτοί οι τόσο εργατικοί που βρίσκουν τον χρόνο;
Οι υπάλληλοι γραφείων, είτε στον δημόσιο, είτε στον ιδιωτικό τομέα έχουν περιθώρια να κ*λ*βαρέσουν και να λουφάρουν, εκεί θα βρεις και παράσιτα εις βάρος αυτών που δουλεύουν.

quote:
αθεος:κοίτα υπάρχουν τομείς εργασίας που είναι επικίνδυνοι αλλά αυτό δεν ακυρώνει τον παρασιτισμό του 99% των δημοσίων υπαλλήλων
εσύ ας πούμε ότι μπορεί να είσαι μια καθηγήτρια που τρέχει που αναχώνεται να μεταδώσει τις γνώσεις στα παιδιά αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι οι περισσότεροι καθηγητές/δάσκαλοι/πρύτανης τα ξύνουν όλη μέρα μόνο και μόνο γιατί ξέρουν ότι κάνεις δεν θα τους απολύσει .


Είσαι μακρυά νυχτωμένος, αν τα ξύνει ο μαθητής, δεν σημαίνει ότι τα ξύνει και ο εκπαιδευτικός, μέσα στη τάξη είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να τα ξύσεις, ξέρεις υπάρχουν και πειθαρχικά όργανα στις υπηρεσίες, μία δύο φορές να κάνεις το λαμόγιο την τρίτη καίγεσαι, περνάς πειθαρχικό και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στον κόβουν τον κω.. και ότιδήποτε άλλο ξύνεται.


quote:
αθεος:αυτοί δεν παίρνουν λεφτά από εσένα από την στιγμή που ξέρεις ότι είναι κλέφτες εκτός και αν είσαι βλάκας και τους πληρώνεις.

-Ωραία, έστω ότι τον χασάπη και τον μανάβη τους παίρνουμε πρέφα αμέσως, ότι παίζουν με την υγεία μας, κάποιους υδραυλικούς και ηλεκτρολόγους που ζητάνε για μία υπόθεση 5 λεπτών ότι τους κατέβει χωρίς απόδειξη κιόλας, δεν τους θεωρείς παράσιτα;

Χθες, ένας υδραυλικός μου ζήτησε 45 ευρώ για αλλαγή φλοτέρ στο καζανάκι+9 ευρώ που κάνει το ανταλλακτικό,ευτυχώς εμένα πιάνουν τα χέρια μου και δεν του τα έσκασα, ένας άλλος όμως; 40 ευρώ περίπου είναι το ημερομίσθιό μου, γι' αυτόν ήταν το πολύ μισή ώρα δουλειά, πόσες τέτοιες "δύσκολες" δουλειές έχει τη μέρα αυτός ο "εργατικός κύριος";Τι δηλώνει στην εφορία αυτός ο "φτωχός μεροκαματιάρης",και τι ο μισθωτός, που αυτά που παίρνει είναι μετρημένα κουκιά;Και μη μου πεις ότι κι ο υδραυλικός είναι δημόσιος υπάλληλος...


quote:
αθεος:φιλικά αυτός που σε πληρώνει

the same

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2008, 15:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1ον. Όλοι αυτό πιστεύουμε, ότι προσφέρουμε.
2ον. Κρατάς κατάστιχα για το ποιος πελάτης σου είναι δημόσιος υπάλληλος και ποιος ιδιωτικός;
Αν όχι, τότε και το "παράσιτο" πληρώνει εσένα, και αν γνώριζε ότι τον αποκαλείς έτσι, θα έχανες πολλούς πελάτες.

το τι νομίζει ο κάθε ένας με το τι πραγματικά προσφέρει φαίνεται

αν και λόγο τις εργασίας μου είναι δύσκολο να έχω δημοσίους υπαλλήλους ως πελάτες δεν με ενοχλεί καθόλου για το αν θα έχω η όχι δημοσίους
και δεν με ενοχλεί καθόλου να πω τι πραγματικά πιστεύω
είναι η φύση της εργασίας μου τέτοια που δεν μπορώ να έχω πάνω από 3-4 σταθερούς πελάτες την ημέρα οι οποίοι πληρώνουν αδρά την εργασία μου

quote:
Αν έπαιρναν τόσο εύκολα πόδι, τότε δεν θα γέμιζε ασφυκτικά το mail μου καθημερινά από χαζοχαρούμενα βιντεάκια, αστείες εικόνες, και χιομοριστικά αρχεία του office, όλα σταλμένα από ιδιωτικούς υπαλλήλους ναυτιλιακών εταιρειών, δικηγορικών γραφείων, και ιδιωτικών
τραπεζών.
Εγώ τα βλέπω, όταν γυρνάω πλέον σπίτι από την δουλειά, αυτοί όμως τα στέλνουν την ώρα της δουλειάς, και δεν τα στέλνουν μόνο, ασχολούνται και με την ανεύρεσή τους στο διαδίκτυο, αλήθεια αυτοί οι τόσο εργατικοί που βρίσκουν τον χρόνο;
Οι υπάλληλοι γραφείων, είτε στον δημόσιο, είτε στον ιδιωτικό τομέα έχουν περιθώρια να κ*λ*βαρέσουν και να λουφάρουν, εκεί θα βρεις και παράσιτα εις βάρος αυτών που δουλεύουν.

παράσιτα υπάρχουν παντού αυτό δεν μπορούμε να το πάρουμε σαν δικαιολογία γα να καλύψουμε τα παράσιτα του δικού μας τομέα
από εκεί και πέρα ο ιδιοκτήτης μπορεί να απολήσει το παράσιτο που
κωλοβαράει την ώρα της εργασίας ενώ στο δημόσιο πρέπει να γίνουν δυο
τρεις καταγγελίες να περάσει δυο τρία πειθαρχικά και θα του κάνουν δυσμενή μετάθεση

quote:
-Ωραία, έστω ότι τον χασάπη και τον μανάβη τους παίρνουμε πρέφα αμέσως, ότι παίζουν με την υγεία μας, κάποιους υδραυλικούς και ηλεκτρολόγους που ζητάνε για μία υπόθεση 5 λεπτών ότι τους κατέβει χωρίς απόδειξη κιόλας, δεν τους θεωρείς παράσιτα;

όχι από την στιγμή που μπορείς να επιλέξεις κάποιον άλλον να σου κάνει την δουλειά
εξάλλου υπάρχει διάφορα στην υπερτιμημένη εργασία από την μη εργασία


quote:
Χθες, ένας υδραυλικός μου ζήτησε 45 ευρώ για αλλαγή φλοτέρ στο καζανάκι+9 ευρώ που κάνει το ανταλλακτικό,ευτυχώς εμένα πιάνουν τα χέρια μου και δεν του τα έσκασα, ένας άλλος όμως; 40 ευρώ περίπου είναι το ημερομίσθιό μου, γι' αυτόν ήταν το πολύ μισή ώρα δουλειά, πόσες τέτοιες "δύσκολες" δουλειές έχει τη μέρα αυτός ο "εργατικός κύριος";Τι δηλώνει στην εφορία αυτός ο "φτωχός μεροκαματιάρης",και τι ο μισθωτός, που αυτά που παίρνει είναι μετρημένα κουκιά;Και μη μου πεις ότι κι ο υδραυλικός είναι δημόσιος υπάλληλος...




άλλο η φοροδιαφυγή και άλλο το κωλοβάρεμα


quote:
the same

δεν νομίζω να σου έχω προσφέρει τις υπηρεσίες μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2008, 15:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν νομίζω να σου έχω προσφέρει τις υπηρεσίες μου

Πάλι θα σου απαντήσω ...

the same

...Αν σου είχα προσφέρει τις υπηρεσίες μου θα ήξερες ότι υπάρχουν και δημόσιοι υπάλληλοι που δεν κωλοβαράνε, και αυτοί που δεν είναι χαραμοφάηδες είναι πολλοί περισσότεροι απ' όσους νομίζεις.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2008, 16:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάλι θα σου απαντήσω ...

the same

...Αν σου είχα προσφέρει τις υπηρεσίες μου θα ήξερες ότι υπάρχουν και δημόσιοι υπάλληλοι που δεν κωλοβαράνε, και αυτοί που δεν είναι χαραμοφάηδες είναι πολλοί περισσότεροι απ' όσους νομίζεις.



καλά μην αγχώνεσαι αν έτσι θέλεις να πιστεύεις έτσι είναι
είναι κρίμα να μας πάθεις κάτι και να χάσει η βενετιά βελόνι
η ο δημόσιος τομέας ένα σκληρά εργαζόμενο άτομο
μόνο δώσε μου την διεύθυνση σου να σου στείλω πετσετούλες για τον ίδρωτα που ρίχνεις στον καθημερινό αγώνα για το μεροκάματοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2008, 17:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μόνο από την απάντησή σου φαίνεται το υπόβαθρό σου και σε ποια κατηγορία ατόμων ανήκεις, αν έχεις διάφορα complex μη τα βγάζεις στους συνανθρώπους σου ανοίγοντας προσβλητικά topic, γιατί δεν γνωρίζεις o άλλος τι προσφέρει στον τομέα του και τι προσπάθειες κάνει καθημερινά.Αν γνωρίζεις συγκεκριμένα άτομα από κάποιο τομέα που είναι αργόσχολοι κάνε καταγγελία, όλους δεν μπορεί να τους παίρνει η μπάλλα καταλαβέ το.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2008, 18:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατη Keraynos όλοι έχουμε πάει σε δημόσιες υπηρεσίες και έχουμε εισπράξει την αρρωστημένη νοοτροπία τους... Και εγώ είμαι υπέρ της ιδιωτικοποίησης εκτός απο την παιδεία και τον στρατό! (τουλάχιστον στην Ελλάδα αυτό πρέπει να γίνει!) Ένα άλλο που θα ήθελα να θίξω εκτός θέματος είναι γιατί ο Ελληνας έχει αρνητικά συναισθήματα στον προιστάμενο και γενικότερα στο να τον ελέγχει κάποιος; Μήπως είναι βιώματα απο την Οθωμανική αυτοκρατορία;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2008, 12:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν για να λεμέ τα πράγματα όπως είναι ναι οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι
Λουφάρουν σχετικά με τους ιδιωτικούς υπάλληλους και σίγουρα έχουν περισσότερα προνομια υπάρχει όμως και ένα ποσοστό που αξίζει τα λεφτά που παίρνει και προσφέρει
Πραγματικά έργο .
Το πρόβλημα πιστεύω είναι στη λάθος κατανομή θέσεων πχ πολλές φόρες έχω τύχει να
Πάω σε δημόσια υπηρεσία να έχει πχ 7 άτομα το τμήμα και από τους 7 να δουλευθούν οι
2 και άλλοι 5 να κάθονται και να μην κάνουν τίποτα γίνεται όμως και το αντίθετο να
Τύχει να πας κάπου να υπάρχει τεραστία ουρα και να έχουν όλους και όλους δυο ανθρώπους και να μην προλαβαίνουν .
Τώρα οσο αφορά προνομία μεταξύ δημοσίων και ιδιωτικών υπάλληλων υπάρχει
Τεραστία διαφορα πχ η γυναίκα μου όταν γέννησε κάθισε 2 μηνες μετα τον τοκετό
Ενώ στο δημόσιο κάθονται 1 χρονο γενικά υπάρχει αδικία .
Το σωστότερο δεν θα ήταν να χάσουν αυτά τα προνομία οι δημόσιοι αλλα να τα
Αποκτήσουν και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2008, 14:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν για να λεμέ τα πράγματα όπως είναι ναι οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι
Λουφάρουν σχετικά με τους ιδιωτικούς υπάλληλους και σίγουρα έχουν περισσότερα προνομια υπάρχει όμως και ένα ποσοστό που αξίζει τα λεφτά που παίρνει και προσφέρει
Πραγματικά έργο .
Το πρόβλημα πιστεύω είναι στη λάθος κατανομή θέσεων πχ πολλές φόρες έχω τύχει να
Πάω σε δημόσια υπηρεσία να έχει πχ 7 άτομα το τμήμα και από τους 7 να δουλευθούν οι
2 και άλλοι 5 να κάθονται και να μην κάνουν τίποτα γίνεται όμως και το αντίθετο να
Τύχει να πας κάπου να υπάρχει τεραστία ουρα και να έχουν όλους και όλους δυο ανθρώπους και να μην προλαβαίνουν .
Τώρα οσο αφορά προνομία μεταξύ δημοσίων και ιδιωτικών υπάλληλων υπάρχει
Τεραστία διαφορα πχ η γυναίκα μου όταν γέννησε κάθισε 2 μηνες μετα τον τοκετό
Ενώ στο δημόσιο κάθονται 1 χρονο γενικά υπάρχει αδικία .
Το σωστότερο δεν θα ήταν να χάσουν αυτά τα προνομία οι δημόσιοι αλλα να τα
Αποκτήσουν και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι .

quote:

Φίλτατη Keraynos όλοι έχουμε πάει σε δημόσιες υπηρεσίες και έχουμε εισπράξει την αρρωστημένη νοοτροπία τους... Και εγώ είμαι υπέρ της ιδιωτικοποίησης εκτός απο την παιδεία και τον στρατό! (τουλάχιστον στην Ελλάδα αυτό πρέπει να γίνει!) Ένα άλλο που θα ήθελα να θίξω εκτός θέματος είναι γιατί ο Ελληνας έχει αρνητικά συναισθήματα στον προιστάμενο και γενικότερα στο να τον ελέγχει κάποιος; Μήπως είναι βιώματα απο την Οθωμανική αυτοκρατορία;;;


προσέχετε γιατί θα σας κατατάξει η κεραυνός στα άτομα του δικού μου επιπέδου

πείτε την αλήθεια πως τρέχουν πανικόβλητοι οι δημόσιοι υπάλληλοι πως με αυτοθυσία προσπαθούν καθημερινά να επιτελέσουν το έργο που τους έχουν αναθέσει
όλοι μαζί να προτείνουμε να φτιάξουν ένα μνημείο στους ηρωικά πεσόντες του δημοσίου κατά την διάρκεια του καθημερινού μόχθου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2008, 19:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:προσέχετε γιατί θα σας κατατάξει η κεραυνός στα άτομα του δικού μου επιπέδου

Και δω λάθος είσαι.Δεν χαρακτηρίζουν όλους τους εργαζόμενους του δημοσίου παράσιτα όπως τους χαρακτηρίζεις εσύ.

Προσπάθησε να ξεχωρίσεις για λίγο τον δημόσιο τομέα που περιέχει πολλές ειδικότητες και τομείς, από τη μία ειδικότητα που λέγεται υπάλληλος γραφείου στις διάφορες υπηρεσίες, το πρόβλημα εκεί εντοπίζεται περισσότερο.
Γι' αυτό έχω ένσταση στα λεγόμενά σου, γιατί όλα τα επαγγέλματα του δημοσίου, δεν αποτελούνται από άτομα που λύνουν σταυρόλεξα, ή σερφάρουν σε υπολογιστές, ή μιλάνε με την γκόμενα ή τον γκόμενο στο τηλέφωνο, όσο εσύ ξεροσταλιάζεις να περιμένεις στην ουρά.

Δεν αγιοποιώ τους δημόσιους υπαλλήλους, αλλά μέσα στο παραλλήρημά σου δεν διαβάζεις με προσοχή αυτά που γράφει ο άλλος.
Φυσικά δεν θα βγάλω λάδι και τον ιδιωτικό τομέα, άσχετα αν είναι αδικημένος σε πολλές περιπτώσεις, αδικίες βρίσκουμε και στον δημόσιο, δεν υπάρχει αξιοκρατία πουθενά. Στα γραφεία θα βρούμε και στον δημόσιο, αλλά και στον ιδιωτικό τομέα αργόσχολα άτομα, γιατί ο τεμπέλης και ο χαραμοφάης όπου και να είναι, πάντα ο χαρακτήρας του παραμένει ίδιος. Και μη μου πεις πάλι στον ιδιωτικό οι αργόσχολοι θα απολυθούν, οι γλύφτες είναι σαν τους φελλούς, επιπλέουν πάντα, και συνήθως οι γλύφτες είναι αυτοί που είναι αργόσχολοι.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2008, 22:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
keraynos
quote:
...Αν σου είχα προσφέρει τις υπηρεσίες μου θα ήξερες ότι υπάρχουν και δημόσιοι υπάλληλοι που δεν κωλοβαράνε, και αυτοί που δεν είναι χαραμοφάηδες είναι πολλοί περισσότεροι απ' όσους νομίζεις

Δεν λέω οτι δεν υπάρχουν ευσυνείδητοι υπάλληλοι.
Θα πρέπει ομως να εχεις πάρα πολύ καιρό να ενημερωθείς για τον αριθμό των δημοσίων υπαλλήλων τον τελευταίο καιρό.
Αν μπείς στον κόπο και ενημερωθείς για το πόσοι είναι στο μισθολόγιο μιας ΔΕΚΟ και το πόσοι εργάζονται θα εκπλαγείς.
Θα εκπλαγείς ακόμα περισσότερο οταν δείς οτι τα διευθύνοντα στελέχη εχουν μισθό πάνω απο 12.000 ευρώ μηνιαίως.

Για αυτούς μιλά το τόπικΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2008, 21:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και δω λάθος είσαι.Δεν χαρακτηρίζουν όλους τους εργαζόμενους του δημοσίου παράσιτα όπως τους χαρακτηρίζεις εσύ.

Προσπάθησε να ξεχωρίσεις για λίγο τον δημόσιο τομέα που περιέχει πολλές ειδικότητες και τομείς, από τη μία ειδικότητα που λέγεται υπάλληλος γραφείου στις διάφορες υπηρεσίες, το πρόβλημα εκεί εντοπίζεται περισσότερο.
Γι' αυτό έχω ένσταση στα λεγόμενά σου, γιατί όλα τα επαγγέλματα του δημοσίου, δεν αποτελούνται από άτομα που λύνουν σταυρόλεξα, ή σερφάρουν σε υπολογιστές, ή μιλάνε με την γκόμενα ή τον γκόμενο στο τηλέφωνο, όσο εσύ ξεροσταλιάζεις να περιμένεις στην ουρά.

Δεν αγιοποιώ τους δημόσιους υπαλλήλους, αλλά μέσα στο παραλλήρημά σου δεν διαβάζεις με προσοχή αυτά που γράφει ο άλλος.
Φυσικά δεν θα βγάλω λάδι και τον ιδιωτικό τομέα, άσχετα αν είναι αδικημένος σε πολλές περιπτώσεις, αδικίες βρίσκουμε και στον δημόσιο, δεν υπάρχει αξιοκρατία πουθενά. Στα γραφεία θα βρούμε και στον δημόσιο, αλλά και στον ιδιωτικό τομέα αργόσχολα άτομα, γιατί ο τεμπέλης και ο χαραμοφάης όπου και να είναι, πάντα ο χαρακτήρας του παραμένει ίδιος. Και μη μου πεις πάλι στον ιδιωτικό οι αργόσχολοι θα απολυθούν, οι γλύφτες είναι σαν τους φελλούς, επιπλέουν πάντα, και συνήθως οι γλύφτες είναι αυτοί που είναι αργόσχολοι.


το παραλήρημα είναι όλο δικό σου αγαπητή δημόσια υπάλληλος
το είπα και σε προηγούμενη απάντηση μου αλλά στο έχουν πει και όλοι οι άλλοι το αν κάποιος δημόσιος δουλεύει είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας
μέσα στην τραγελαφική σου προσπάθεια να κρυφτείς μου λες για υπάλληλους του ιδιωτικού τομέα που ούτε αυτοί αξίζουν τους μισθούς τους
είναι σαν να σε έχουν πιάσει για κλοπή και εσύ να φέρνεις ως ελαφρυντικό στοιχείο το ότι υπάρχουν και άλλοι που κλέβουν

αλλζζαρο το πρόβλημα δεν είναι μόνο στους υψηλά ιστάμενους και στους παχυλούς μισθούς άλλα και στον απλό εργάτη

το ξέρεις ότι η ολυμπιακή είχε χρέωση για κάθε πτήση 17 αεροσυνοδούς; και αυτό το έκανε για να δικαιολογεί τις προσλήψεις
πόσοι αεροσυνοδοί ήταν σε κάθε πτήση; 3-4 οι άλλοι "νοικιάζονταν" σε άλλες εταιρίες και παίρναν και από εκεί μισθό μικρότερο βεβαία του κανονικού άλλα είχαν ένα μισθό από την ολυμπιακή που δεν πάταγαν το πόδι τους και μισό ως 70% από την άλλη εταιρία

για να μην πιάσουμε τους πρυτάνεις που έχουν από έναν δυο βοηθούς και κάνουν οι βοηθοί την παράδοση και αυτοί πάνε για ουζάκια και καφέ

ξέρω πυροσβέστη που πάει 8 24ωρα τον μήνα στο τμήμα του και τις υπόλοιπες μέρες κάθεται

πάει ας πούμε την δεύτερα στις 8 το πρωί στο τμήμα κάθετε μέχρι τις 8 το πρωί της τρίτης και ξαναπάει μετά από 3-4 μέρες μέσα στο τμήμα του παρέχεται φαΐ κρεβάτι κλπ κλπ κλπ

άπειρα τα παραδείγματα λουφαδόρων αλλά ελάχιστα ως ανύπαρκτα τα παραδείγματα των εργαζομένων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 15:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αθεος

Καταρχήν οι γενικεύσεις που επιχειρείς στο θέμα αυτό που άνοιξες είναι προσβλητικές και άδικες για μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που τους τσουβαλοποιείς αδιακρίτως ως "παράσιτα".
Επίσης, είσαι προσβλητικός και ερειστικός απέναντι στην keraynos που σου επισημαίνει την διαφωνία της για τη θέση σου αυτή. Μπορείς να διαφωνίσεις κι εσύ χωρίς να την προσβάλλεις και χωρίς να της αποδόσεις όλα όσα αποδίδεις στους τεμπέληδες δημόσιους υπαλήλους. Το ότι δε συμφωνεί και ενοχλείται με τις απόψεις σου (ή καλύτερα τους αφορισμούς σου) δε σου δίνει κανένα δικαίωμα να την προσβάλλεις έτσι!

Όσον δε αφορά στον τίτλο του θέματος, είναι απαράδεκτος και φυσικά δεν επιτρέπουμε σε καμιά περίπτωση να υπάρχει ως τίτλος μια τέτοια προσβλητική δήλωση που τσουβαλοποιεί αδιακρίτως μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων.
Παρολαυτά, το εργασιακό ζήτημα στην Ελλάδα είναι μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Έτσι, το θέμα αυτό θα παραμείνει ενεργό με τη σύσταση να μην υπάρχουν ακρότητες. Ο τίτλος αλλάζει από:

"δημόσιοι υπάλληλοι,ανθρώπινα παράσιτα"
σε:
"Ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 15:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:ξέρω πυροσβέστη που πάει 8 24ωρα τον μήνα στο τμήμα του και τις υπόλοιπες μέρες κάθεται

πάει ας πούμε την δεύτερα στις 8 το πρωί στο τμήμα κάθετε μέχρι τις 8 το πρωί της τρίτης και ξαναπάει μετά από 3-4 μέρες μέσα στο τμήμα του παρέχεται φαΐ κρεβάτι κλπ κλπ κλπ

άπειρα τα παραδείγματα λουφαδόρων αλλά ελάχιστα ως ανύπαρκτα τα παραδείγματα των εργαζομένων



Α τον "αρχιτεμπέλαρο"!Δηλαδή αν το δούμε λίγο πιο προσεκτικά βγαίνει αντίστοιχα 48 ώρες την βδομάδα, ή αλλιώς 8 ώρες τη μέρα σε εργασιακή εβδομάδα 6 ημερών.Αλλά η φύση της εργασίας είναι τέτοια που πρέπει η βάρδια να είναι αλλιώς κατανεμημένη.Και όταν η φωτιά είναι μεγάλη ξέχνα τα ωράρια.
Στις 24 ώρες που είναι η βάρδια του κάθε φορά, έχει το "θράσος" να θέλει και φαγητό, νηστικός πρέπει να μένει, πως θα διατηρήσει την γραμμή του να σκαρφαλώνει στη σκάλα, ε; Και κρεβάτι! Φτου του! Σε καρέκλα έπρεπε να περιμένει αν γίνει παρανάλωμα κανένα σπίτι στις 3 τα ξημερώματα, ή μάλλον τι καρέκλα, για να είναι πράγματι stand by στη γωνία όρθιος με το ένα πόδι μαζεμένο σαν τον πελαργό.
Όχι να θέλει να κοιμάται(με το ένα μάτι ανοιχτό) στο "πουπουλένιο" ράντζο που ακούστηκε αυτό. Μην ανησυχείς οι οικοπεδοφάγοι φροντίζουν καλά κάθε χρόνο για να μην "τεμπελιάζουν" αυτοί "χαραμοφάηδες".

Ρε φίλε αθεε θα μας τρελάνεις; Τα θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουν;

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 16:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βλέπω ότι έχουμε φασιστικό καθεστώς εδώ πέρα μάλλον η αμαλια ανήκει και αυτή στον δημόσιο τομέα

αφού άλλαξε τον τίτλο τότε μπορεί και να το κλείσει το θέμα αυτό δεν θα αλλάξει κάτι τα παράσιτα παραμένουν παράσιτα

όσο αφορά τον πυροσβέστη δεν υπερβαίνει μηνιαίως τις ώρες που κάνει ο κάθε εργαζόμενος

όσο για την διατροφή του δεν γνωρίζω καμία εταιρία στον ιδιωτικό τομέα που να σιτίζει τους εργαζόμενους της

όσο για τον ύπνο αν εργαζόταν σε οκτάωρη βάση τότε θα ήταν ξύπνιος στο οκτάωρο του

αυτά τα λίγα για τους σκληρά εργαζομένους στον δημόσιο τομέα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy