ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Εσωτερική Δύναμη...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
b0mbaC
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 17:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera sas. eida pws sto forum sas asxoleiste polu me 8emata eswterikhs dunamhs i uperfusikhs opos tin onomazei i episthmh...
8a h8ela an kapoios gnwrizei na mo0 apantisei kai na me voi8isei..
polles fores niw8w kai ais8anomai oti exw kati polu 3exwristo panw mo0 kai den mporw na to ekfrasw.. kai exw 3espasmata nevrwn kai vias ... 8a i8ela an kapoios mporei na me voi8isei sto 8ema mo0 kai na mo0 pei pws mporw na to e3wterikefsw gt me ko0razei polu na to kratw mesa mo0..! efxaristw prokatavolika!

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 17:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε/η,b0mbaC
καλοσόρισες φόρουμ.
Κατ'αρχήν θα ήθελα να σου
ζητήσω,με κάθε ευγένεια και καλή
διάθεση,να γράφεις Ελληνικά.
Άν μπορέσεις να το κάνεις αυτό,τότε
πολύ πιθανό θα είναι να
καταλάβω τι γράφεις.
Τώρα μάλλον δεν μπορώ,γι'αυτό
και δεν απαντώ επί του
θέματός σου.

Υ.Γ. Ζητώ συγγνώμη από τους
συντονιστές του Εσοτέρικα,αλλά
δεν κρατήθηκα...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 20:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη kapodistria…

b0mbaC καλώς ήρθες στην παρέα μας και να σε παρακαλέσω και εγώ με την σειρά μου να μην γράφεις με greeklish γιατί είναι πολύ κουραστικό να προσπαθούμε να κατανοήσουμε το τι γράφεις…
Σ’ ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 11:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kalispera sas. eida pws sto forum sas asxoleiste polu me 8emata eswterikhs dunamhs i uperfusikhs opos tin onomazei i episthmh...
8a h8ela an kapoios gnwrizei na mo0 apantisei kai na me voi8isei..
polles fores niw8w kai ais8anomai oti exw kati polu 3exwristo panw mo0 kai den mporw na to ekfrasw.. kai exw 3espasmata nevrwn kai vias ... 8a i8ela an kapoios mporei na me voi8isei sto 8ema mo0 kai na mo0 pei pws mporw na to e3wterikefsw gt me ko0razei polu na to kratw mesa mo0..! efxaristw prokatavolika!



Πόσων χρόνων είσαι φίλε μου και ποιά είναι η μόρφωσή σου???

Όταν λές -δε- ξεσπάσματα βίας τι ακριβώς εν-νοείς..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 15:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε b0mbaC , η επιστημη δεν ονομαζει τιποτα υπερφυσικο ... γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΜΑΣ κοσμο να υπαρχει τιποτα το μη ΦΥΣΙΚΟ !!! πχ οταν εχουμε την βαρυτητα που ελκει ΟΛΑ τα σωματα δεν μπορει να υπαρχει καποιο σωμα που δεν το ελκει .... εαν υπηρχε τοτε δεν θα ισχυει ο νομος για την βαρυτητα αλλα καποιος αλλος !!!τεχνητα φυσικα και μπορει να γινει , αεροπλανα , με αντιστοιχη ΣΠΑΤΑΛΗ ενεργειας , αλλα και με την εκμεταλευση - χρηση αλλων κανονων της φυσης , το ζεστο παει πανω και κρυο κατι και εχουμε το αεροστατο κτλπ !!! ολα ομως ΦΥΣΙΚΑ !!!

ολοι μας καποτε ή και παντα νομιζουμε οτι ειμαστε κατι ξεχωρισο , γιατι νομιζεις βγηκε ο ορος ψωναρα ... για ολους μας ΧΑΧΑΧΑ οκ πλακα κανω ... αλλα εν μερη ισχυει το παραπανω για ολους !!!

οσο αφορα τα συναισθηματα σου, εαν εισα εφηβος ειναι εντελως φυσικο ... αλλα θα πρεπει μαλλον να τα πεις με τους γονεις σου ή με καποιον ποιο ειδικο !!!! η τεστοστερονη τρελαινει χαχαχα και σε αυτη την ηλικια χτυπαει κοκκινο ... εαν εισαι μεγαλυτερος παλι η τεστο κανει τα τρελα της ...

τωρα το να το εξωτερικευσεις ... τι να πω ... κανα αθλημα , κανα βιβλιο (τα δυο ακρα χαχα) ... ο καθενας οπως το καταφερει , αλλα μη νομιζεις οτι εισαι ο μονος , ουτε οτι συμβαινει μονο σε σενα !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΙΟΛΗ
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 09:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΙΟΛΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητάω συγγνώμη από bombac αλλά ειλικρινά δε κρατιέμαι..Makfor μου έφτιαξες διάθεση!"εχω μια τίγρη μέσα μου άγρια λιμασμένη.." και εγώ ναι ναι.. (γιατρέ μου τι έχω;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 10:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kalispera sas. eida pws sto forum sas asxoleiste polu me 8emata eswterikhs dunamhs i uperfusikhs opos tin onomazei i episthmh...
8a h8ela an kapoios gnwrizei na mo0 apantisei kai na me voi8isei..
polles fores niw8w kai ais8anomai oti exw kati polu 3exwristo panw mo0 kai den mporw na to ekfrasw.. kai exw 3espasmata nevrwn kai vias ... 8a i8ela an kapoios mporei na me voi8isei sto 8ema mo0 kai na mo0 pei pws mporw na to e3wterikefsw gt me ko0razei polu na to kratw mesa mo0..! efxaristw prokatavolika!

Ήρθες σε λάθος φόρουμ φίλε μου,εδώ δέν ασχολούνται με εσωτερισμό αλλά με το πώς να διαψεύσουν τον εσωτερισμό.Είναι επαγγελματίες αρνητές του υπερφυσικού.

Αν θές πάντως να γελάσεις με κείμενα όπως αυτό:"Πόσων χρόνων είσαι φίλε μου και ποιά είναι η μόρφωσή σου???

Όταν λές -δε- ξεσπάσματα βίας τι ακριβώς εν-νοείς..???"

ή αυτό: αγαπητε b0mbaC , η επιστημη δεν ονομαζει τιποτα υπερφυσικο ... γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΜΑΣ κοσμο να υπαρχει τιποτα το μη ΦΥΣΙΚΟ !!! πχ οταν εχουμε την βαρυτητα που ελκει ΟΛΑ τα σωματα δεν μπορει να υπαρχει καποιο σωμα που δεν το ελκει .... εαν υπηρχε τοτε δεν θα ισχυει ο νομος για την βαρυτητα αλλα καποιος αλλος !!!τεχνητα φυσικα και μπορει να γινει , αεροπλανα , με αντιστοιχη ΣΠΑΤΑΛΗ ενεργειας , αλλα και με την εκμεταλευση - χρηση αλλων κανονων της φυσης , το ζεστο παει πανω και κρυο κατι και εχουμε το αεροστατο κτλπ !!! ολα ομως ΦΥΣΙΚΑ !!!

ολοι μας καποτε ή και παντα νομιζουμε οτι ειμαστε κατι ξεχωρισο , γιατι νομιζεις βγηκε ο ορος ψωναρα ... για ολους μας ΧΑΧΑΧΑ οκ πλακα κανω ... αλλα εν μερη ισχυει το παραπανω για ολους !!!

οσο αφορα τα συναισθηματα σου, εαν εισα εφηβος ειναι εντελως φυσικο ... αλλα θα πρεπει μαλλον να τα πεις με τους γονεις σου ή με καποιον ποιο ειδικο !!!! η τεστοστερονη τρελαινει χαχαχα και σε αυτη την ηλικια χτυπαει κοκκινο ... εαν εισαι μεγαλυτερος παλι η τεστο κανει τα τρελα της ...

τωρα το να το εξωτερικευσεις ... τι να πω ... κανα αθλημα , κανα βιβλιο (τα δυο ακρα χαχα) ... ο καθενας οπως το καταφερει , αλλα μη νομιζεις οτι εισαι ο μονος , ουτε οτι συμβαινει μονο σε σενα !!!"

τότε καλά έκανες.


Edited by - strangerz2 on 31/08/2010 10:45:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 11:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΟΛΗ, χαιρομαι εαν σου εφτιαξα διαθεση ... ;)

strangerz2, εχεις μπερδεψει τον εσωτερισμο με το χολυγουντ και τα οπτικα εφε ... διακαιωμα σου φυσικα ... η λεξη περιγραφει ακριβως τι πραγματευεται , ουτε ιπτανες σκουπες λεει , ουτε φωτιες απο τα ματια , ουτε τιποτα , εσωτερισμος δεν παει να πει οτι θα αρχισω να πεταω και να κανω διαγαλαξιακα ταξιδια, γιαυτο και ολα αυτα λεγονται επιστημονικη φαντασια , μονο που καποιοι το εχουν παρει στα σοβαρα !!!! αυτο που συμβαινει / νιωθει ο φιλος b0mbaC, πιθανοτατα ειναι κατι εντελως φυσικο και θα πρεπει να το συζητησει με ανθρωπους που μπορουν να το κατανοησουν (γιαυτο και ξεκινας με τους γονεις , που εαν ειναι σε θεση να τον κατανοησουν τοτε εκτος της "εσωτερικης δυναμης" ειναι και πολυ ΤΥΧΕΡΟΣ)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 23:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
kalispera sas. eida pws sto forum sas asxoleiste polu me 8emata eswterikhs dunamhs i uperfusikhs opos tin onomazei i episthmh...
8a h8ela an kapoios gnwrizei na mo0 apantisei kai na me voi8isei..
polles fores niw8w kai ais8anomai oti exw kati polu 3exwristo panw mo0 kai den mporw na to ekfrasw.. kai exw 3espasmata nevrwn kai vias ... 8a i8ela an kapoios mporei na me voi8isei sto 8ema mo0 kai na mo0 pei pws mporw na to e3wterikefsw gt me ko0razei polu na to kratw mesa mo0..! efxaristw prokatavolika!

Ήρθες σε λάθος φόρουμ φίλε μου,εδώ δέν ασχολούνται με εσωτερισμό αλλά με το πώς να διαψεύσουν τον εσωτερισμό.Είναι επαγγελματίες αρνητές του υπερφυσικού.

Αν θές πάντως να γελάσεις με κείμενα όπως αυτό:"Πόσων χρόνων είσαι φίλε μου και ποιά είναι η μόρφωσή σου???

Όταν λές -δε- ξεσπάσματα βίας τι ακριβώς εν-νοείς..???"

ή αυτό: αγαπητε b0mbaC , η επιστημη δεν ονομαζει τιποτα υπερφυσικο ... γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΜΑΣ κοσμο να υπαρχει τιποτα το μη ΦΥΣΙΚΟ !!! πχ οταν εχουμε την βαρυτητα που ελκει ΟΛΑ τα σωματα δεν μπορει να υπαρχει καποιο σωμα που δεν το ελκει .... εαν υπηρχε τοτε δεν θα ισχυει ο νομος για την βαρυτητα αλλα καποιος αλλος !!!τεχνητα φυσικα και μπορει να γινει , αεροπλανα , με αντιστοιχη ΣΠΑΤΑΛΗ ενεργειας , αλλα και με την εκμεταλευση - χρηση αλλων κανονων της φυσης , το ζεστο παει πανω και κρυο κατι και εχουμε το αεροστατο κτλπ !!! ολα ομως ΦΥΣΙΚΑ !!!

ολοι μας καποτε ή και παντα νομιζουμε οτι ειμαστε κατι ξεχωρισο , γιατι νομιζεις βγηκε ο ορος ψωναρα ... για ολους μας ΧΑΧΑΧΑ οκ πλακα κανω ... αλλα εν μερη ισχυει το παραπανω για ολους !!!

οσο αφορα τα συναισθηματα σου, εαν εισα εφηβος ειναι εντελως φυσικο ... αλλα θα πρεπει μαλλον να τα πεις με τους γονεις σου ή με καποιον ποιο ειδικο !!!! η τεστοστερονη τρελαινει χαχαχα και σε αυτη την ηλικια χτυπαει κοκκινο ... εαν εισαι μεγαλυτερος παλι η τεστο κανει τα τρελα της ...

τωρα το να το εξωτερικευσεις ... τι να πω ... κανα αθλημα , κανα βιβλιο (τα δυο ακρα χαχα) ... ο καθενας οπως το καταφερει , αλλα μη νομιζεις οτι εισαι ο μονος , ουτε οτι συμβαινει μονο σε σενα !!!"

τότε καλά έκανες.


Edited by - strangerz2 on 31/08/2010 10:45:08


Stranger...μολονότι πολλές φορές επιδίδεσαι σε τέτοιου είδους "στρατηγικές" και προσωπικά δεν είμαι του στύλ σου και ότι έχω να πώ το λέω ευθέως...θα σου πώ αυτό:

"Aν εσύ , έχεις αναζητήσεις υπερβατικής φύσεως και βρίσκεις νόημα στα όσα την κάθε φορά λές και μάλιστα χωρίς αποδεικτικό υλικό...και θεωρείς σοβαρό τον εαυτό σου , κάνε το...προσωπικά με αφήνει αδιάφορο...

Πρόσεχε όμως μέσα στην πρεμούρα απο την οποία διακατέχεσαι και απο την οποία κατευθύνεσαι αλλα και χειραγωγεισαι να μην γίνεσαι αν μη τι άλλο ασεβής .... δεν θα προχωρήσω παρα-πέρα...τουλάχιστον αυτην την στιγμή...δεν έχω ξεχάσει κάποιες τοποθετήσεις σου επί ημερών Animus...Απλά σου λέω συμμαζέψου και συζήτησε με επιχειρήματα..!!!

Παρεπιμπτόντως , μπορείς να μας πείς την άποψή σου .... περί του θέματος με "γήινο" και εύληπτο τρόπο...και απο πού αντλείς όλη αυτήν την αποδεδειγμένη και εφαρμοσμένη άποψη-γνώση...???

ΥΓ:"Να μην το ξεχάσω...αν πρεπει να παίρνουμε την άδειά σου και την επικύρωση της ορθότητας των απόψεών μας πριν τις καταθέσουμε , να μας το πείς...μην τα αφήνεις έτσι τα πράματα..."

Λοιπόν σε ακούμε...για πές την άποψή σου για το θέμα και ευχαρίστως θα τοποθετηθούμε ....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 00:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
strangerz2 -Ήρθες σε λάθος φόρουμ φίλε μου,εδώ δέν ασχολούνται με εσωτερισμό αλλά με το πώς να διαψεύσουν τον εσωτερισμό.Είναι επαγγελματίες αρνητές του υπερφυσικού.

Την επομένη φορά όλοι εσείς οι αρνητές του υπερφυσικού να προσέχετε τι γράφετε, γιατί αν καταλάβω ότι προσπαθείτε να ερμηνεύσετε, εξηγήσετε, μέσα από μια πιο ορθολογική ματιά θέματα όπως αυτό θα φροντίσω προσωπικά εγώ ο ίδιος να μην μπορέσετε ποτέ να κόψετε τα δεσμά από το κάρμα σας, όσες ζωές (ενσαρκώσεις) και αν διανύσετε…

strangerz2 θα με ενδιέφερε να διαβάσω την προσωπική άποψη για το θέμα του b0mbaC..!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 02:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τίτλος του θέματος αλλάζει από το:
eswterikh dunamh...
στο ελληνικότερο:
Εσωτερική Δύναμη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 10:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kalispera sas. eida pws sto forum sas asxoleiste polu me 8emata eswterikhs dunamhs i uperfusikhs opos tin onomazei i episthmh...
8a h8ela an kapoios gnwrizei na mo0 apantisei kai na me voi8isei..
polles fores niw8w kai ais8anomai oti exw kati polu 3exwristo panw mo0 kai den mporw na to ekfrasw.. kai exw 3espasmata nevrwn kai vias ... 8a i8ela an kapoios mporei na me voi8isei sto 8ema mo0 kai na mo0 pei pws mporw na to e3wterikefsw gt me ko0razei polu na to kratw mesa mo0..! efxaristw prokatavolika!

Προφανώς ο άνθρωπος έχει κάποιο πρόβλημα και δέν μπορεί να το έξηγήσει μόνος του,γιατί δέν βρίσκει την αιτία.

Και έρχεται ο εαρινός και λέει: Πόσων χρόνων είσαι φίλε μου και ποιά είναι η μόρφωσή σου???(Τι μαλάκας θέε μου).

Καλά ο μακφορ στον κόσμο του,έχει πεί οτι δέν ασχολείται και ότι δέν έχει ιδέα απο εσωτερισμό και ότι δέν τον αρνήται αλλά ούτε και τον δέχεται,παρ όλα αυτά όμως ξέρει την αλήθεια,"όλα είναι της φαντασίας σου",αυτό λέει πάντα με πλάγιο τρόπο ή και με ευθή.

Μόνο αυτό ξέρετε να κάνετε,να αρνήστε οτιδήποτε το υπερφυσικό,αυτός είναι ο λόγος που γράφετε.

Η άποψή μου είναι οτι όποιος δέν ξέρει κάτι,καλύτερα να μήν γραφει τίποτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 12:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
kalispera sas. eida pws sto forum sas asxoleiste polu me 8emata eswterikhs dunamhs i uperfusikhs opos tin onomazei i episthmh...
8a h8ela an kapoios gnwrizei na mo0 apantisei kai na me voi8isei..
polles fores niw8w kai ais8anomai oti exw kati polu 3exwristo panw mo0 kai den mporw na to ekfrasw.. kai exw 3espasmata nevrwn kai vias ... 8a i8ela an kapoios mporei na me voi8isei sto 8ema mo0 kai na mo0 pei pws mporw na to e3wterikefsw gt me ko0razei polu na to kratw mesa mo0..! efxaristw prokatavolika!

Προφανώς ο άνθρωπος έχει κάποιο πρόβλημα και δέν μπορεί να το έξηγήσει μόνος του,γιατί δέν βρίσκει την αιτία.

Και έρχεται ο εαρινός και λέει: Πόσων χρόνων είσαι φίλε μου και ποιά είναι η μόρφωσή σου???(Τι μαλάκας θέε μου).

Καλά ο μακφορ στον κόσμο του,έχει πεί οτι δέν ασχολείται και ότι δέν έχει ιδέα απο εσωτερισμό και ότι δέν τον αρνήται αλλά ούτε και τον δέχεται,παρ όλα αυτά όμως ξέρει την αλήθεια,"όλα είναι της φαντασίας σου",αυτό λέει πάντα με πλάγιο τρόπο ή και με ευθή.

Μόνο αυτό ξέρετε να κάνετε,να αρνήστε οτιδήποτε το υπερφυσικό,αυτός είναι ο λόγος που γράφετε.

Η άποψή μου είναι οτι όποιος δέν ξέρει κάτι,καλύτερα να μήν γραφει τίποτα.


Η αλήθεια είναι ότι δεν θα περίμενα τίποτα περισσότερο απο σένα Stranger...Ελλείψει γνώσεων και στοιχείων και παρασυρμένος απο φαντασιωσικά σύνδρομα , πελαγοδρομείς σε δρόμους ορισμένους απο την ζωηρή φαντασία σου .... είσαι δε και αθυρόστομος και "κακούλης"...!!!

Επειδή όμως μπορεί και να κάνω λάθος , θα σε παρακαλέσω αντί να βρίζεις -τον εαυτό σου βρίζεις ουσιαστικά- και να ειρωνεύεσαι , να μας πείς εδώ σε όλους τις απόψεις σου για το θέμα...!

Για πές μας λοιπόν φίλε μου , η ηλικία και το μορφωτικό επίπεδο δεν "παίζουν" ρόλο ???

Ασφαλώς και υπάρχουν και πολλοί άλλοι λόγοι που "συνδράμουν" σε μια τέτοια κατάσταση και μπορούμε να τους συζητήσουμε -και θα το κάναμε στην συνέχεια- αλλα απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε...δεν νομίζεις???

Λές , το κάρμα του να είναι αυτό...να είναι επιθετικός και βίαιος..???

Και μην ξαναβρίσεις...δεν πρόκειται να υπάρξει ανταπόκριση...μοναχικός θα είναι ο δρόμος για σένα..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΙΟΛΗ
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 13:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΙΟΛΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Earine κακώς κατά τη γνώμη μου απάντησες.Όποιος βρίζει και δεν σέβεται τον συνομιλητή του θα πρέπει να απομονώνεται.
Αυτό που κάνει να ξεχωρίζει το συγκεκριμένο φόρουμ εδώ και δε μοιάζει με τα υπόλοιπα "μεταφυσικά", είναι αυτό ακριβώς που κατακρίνει ο στρέιντζ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 13:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
strangerz2, οκ μαστερ , η δικη σου θεση που ειναι ? εχεις γραψει 2 μυνηματα χωρις καμια αποψη επι του θεματος , γιατι ? εαν δεν ξερεις τοτε σου συνιστω να διαβασεις αυτο που προτρεπεις στους αλλους ...

τωρα οσο αφορα το


"Προφανώς ο άνθρωπος έχει κάποιο πρόβλημα και δέν μπορεί να το έξηγήσει μόνος του,γιατί δέν βρίσκει την αιτία."


σοβαρα μιλας τωρα ? δε σε πιστευω !!!! και γιατι να εχει προβλημα ρε φιλε ? (φαντασου να διαβασει οτι ειναι προβληματικος ΤΙ ΟΜΟΡΦΑ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ !!!! αυτος ειναι ο εσωτερισμος σου ρε φιλε ?) αμμεσως να το δεις ΑΡΝΗΤΙΚΑ ? τι κανεις μαυρο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ??? δε σου μαθαν οτι πρεπει να τα βλεπεις ολα θετικα ? οτι το κακο δεν υπαρχει παρα μονο εαν δεχθουμε οτι υπαρχει ? δεν εχει προβλημα , απλα νιωθει κατι που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ πως να το χειριστει αλλα και τι ευθυνεται για αυτο που νιωθει !!! (πως το ξερω ? γιατι εζησα και εγω παρομοια ... και το ζω ακομη (και θα σου ελεγα και αλλα, αλλα δεν υπαρχει λογος) και το εξηγησα οπως εγω το ξερω χωρις να σημαινει οτι ειναι ιδιες οι αιτιες γιαυτο και το οτι πρεπει να μιλησει με αλλους , οπως και εσυ φυσικα )


εχεις μπερδεψει τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ (και οχι μονο καθως μπερδευεις απο αλιεν μεχρι DNA και διαστασεις!!!! σουπα δηλαδη) ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ !!!! και αντε εγω δε ξερω το δεχομαι , ΡΩΤΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ φιλε μου !!!! αλλα να γραφεις μονο για να ΓΡΑΦΕΙΣ δεν εχει νοημα ... οσο ιδιο ειναι το Β με το Π , τοσο και ο εσωτερισμος εχει να κανει με τα υπερφυσικα σου !!!

τωρα αυτο με το "οποιος δεν ξερει να μη μιλαει" , ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΕ , που εχει ανοιξει και ειδικο θεμα για αυτο , ΔΕΝ ΞΕΡΩ !!! μαλλον ειναι τις ρατσας σας να ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ? νο προμπλεμα αλλα δεν θα σου κανω το χατηρι φιλε μου και συγχωρα με εαν θες !!!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 01/09/2010 13:19:55

Edited by - makfor on 01/09/2010 13:20:40

Edited by - makfor on 01/09/2010 13:21:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 14:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επίμονη παρενόχληση στο χώρο του σχολείου.
www.psyche.gr/bulling.htm

του Νικήτα Καυκιού

Δημοσίευση: Χανιώτικα Νέα: 04-10-05


- Η επιθετικότητα στο χώρο του σχολείου επηρεάζει αρνητικά τους ευαίσθητους μαθητές και τους προκαλεί αισθήματα μοναξιάς, δυσαρέσκειας ανασφάλειας και φόβου. Αισθάνονται προβληματικοί, μειώνεται η αυτοπεποίθησή τους και σε μερικές περιπτώσεις αποφεύγουν το σχολείο ή παρουσιάζουν αγχογόνα σωματικά συμπτώματα όπως πονοκεφάλους, γαστρεντερικές διαταραχές, εξανθήματα και αδικαιολόγητη κόπωση. Μερικά παιδιά γίνονται θύματα χωρίς να συντρέχει για κανένα ιδιαίτερο λόγο αλλά μερικές φορές αυτό συμβαίνει γιατί είναι διαφορετικά σε κάποιο χαρακτηριστικό σημείο όπως: σωματική ιδιαιτερότητα, συμπεριφορά που προδίδει ανασφάλεια, γλωσσικό ιδίωμα, διαφορετική εθνικότητα κλπ.

1: Πως εκδηλώνεται η επίμονη παρενόχληση
- Η διαφορά ανάμεσα στο βίαιο παιχνίδι και το νταηλίκι βρίσκεται κυρίως στη σχέση που υπάρχει ανάμεσα στον νταή (τσαμπουκά, ψευτόμαγκα) και το θύμα του αλλά και στην πρόθεση της επικοινωνίας.
Τις περισσότερες φορές το νταηλίκι δεν συμβαίνει ανάμεσα σε φίλους και χαρακτηρίζεται από μια διαφορά δύναμης ανάμεσα στον νταή και το θύμα του. Ο νταής είναι πιο μεγαλόσωμος, πιο βίαιος, με περισσότερη φυσική δύναμη και με την εξουσία να πετάει έξω από την ομάδα αυτούς που δεν του αρέσουν. Οι βιαιοπραγίες είναι σύντομες, διαρκούν κατά μέσον όρο 37 δευτερόλεπτα και συμβαίνουν συνήθως στο χώρο του σχολείου. Τα περισσότερα θύματα αρνούνται να παραδεχτούν ότι υφίστανται βία διότι αισθάνονται αμηχανία, φόβο και ντροπή. Μόνο το 25% των μαθητών αναφέρουν ότι οι δάσκαλοι επεμβαίνουν σε περίπτωση βίας ενώ το 71% των δασκάλων πιστεύουν ότι πάντοτε επεμβαίνουν.
Οι νταήδες θέλουν να φαίνονται δυνατοί. Δημιουργούν περιστατικά άσκησης ψυχολογικής και σωματικής βίας για να εξαθλιώσουν το θύμα τους και να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους να κυριαρχήσουν. Συνήθως εκφράζουν την επιθετικότητά τους με βίαιες συμπεριφορές όπως:
- Προφορικά ή γραπτά αρνητικά σχόλια και κοροϊδίες.
- Απομάκρυνση των θυμάτων τους από τις ομαδικές δραστηριότητες και τα παιχνίδια.
- Αγνόηση.
- Εκφοβισμός.
- Χειρονομίες.
- Ψέματα.
- Κλέψιμο ή χάλασμα προσωπικών αντικειμένων.
- Χτυπήματα, λαβές, κλωτσιές, τσιμπιές, φτύσιμο.
- Σαρκασμός, ειρωνεία, υποβιβασμός, εξευτελισμός.
- Εξαναγκασμός του θύματος να κάνει πράγματα που δεν θέλει.

2: Σημάδια που δείχνουν ότι το παιδί είναι ίσως το θύμα.
- Ξεσχισμένα ρούχα.
- Σωματικές κακώσεις όπως μελανιές και γρατσουνιές.
- Συχνή απώλεια χρημάτων.
- Αδικαιολόγητες απουσίες από το σχολείο.
- Απροθυμία παρακολούθησης των μαθημάτων.
- Νυχτερινή ενούρηση.
- Τάσεις απομόνωσης.
- Άρνηση συμμετοχής σε εξωσχολικές δραστηριότητες.
- Αύξηση ή μείωση του φαγητού.
- Εκρήξεις θυμού.
- Κατεστραμμένα σχολικά είδη.
- Αισθήματα: Κατάθλιψης, άγχους, μοναξιάς , μειονεκτικότητας, ντροπής.
- Σκέψεις: Φυγής, αναξιότητας, αυτοκτονίας.

3: Χαρακτηριστικά του νταή
- Επιθετικότητα.
- Επιθυμία κυριαρχίας στους συνομήλικους.
- Ανάγκη να έχει τον έλεγχο της κατάστασης, και να κερδίζει.
- Αδιαφορία για την οδύνη που προκαλεί στα θύματά του.
- Άρνηση ανάληψης ευθύνης για τη βίαιη συμπεριφορά του.
- Οι νταήδες συνήθως είναι οι ίδιοι θύματα βίαιης συμπεριφοράς από το οικογενειακό περιβάλλον. - - - -Προσπαθούν να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους λέγοντας ότι φταίνε τα θύματα επειδή έχουν κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό.
- Διαλέγουν κάποιον που είναι ψηλός ή κοντός, παχύς ή αδύνατος, που φοράει γυαλιά, ή έχει κάποια δυσκολία στην προφορά, που είναι άλλης εθνικότητας ή όμορφος ή ανάπηρος. Κάθε δικαιολογία είναι αρκετή και αν δεν υπάρχει, ο νταής θα επινοήσει μια για να δικαιολογήσει τη βία που θέλει να εκφράσει.

Απο το διαδίκτυο..!!!


Σε σχέση με τα ανωτέρω -εφόσον κάποιος τα δέχεται- η ηλικία διαδραματίζει ασφαλώς ρόλο , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι ενήλικες δεν εκδηλώνουν αντίστοιχες συμπεριφορές και μάλλον πρόκειται για "μη-ενηλικιωμένους" αλλα ηλικιακά και μόνον "ενήλικες"!!!

Η ανάγκη να επιτεθεί κάποιος ή να βιάσει -ο βιασμός έχει πολλές εκφράσεις- δεν είναι ποτέ τυχαίος και έχει την ρίζα του στην ψυχολογία του κάθε ψυχολογικού υποκειμένου..!!!

Θεωρώ , ότι είναι ένα πολύ ωραίο και ιδιαίτερα επίκαιρο θέμα , το οποίο έχει μεγάλα περιθώρια ανάλυσης!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 17:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε σχέση με τα ανωτέρω -εφόσον κάποιος τα δέχεται- η ηλικία διαδραματίζει ασφαλώς ρόλο , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι ενήλικες δεν εκδηλώνουν αντίστοιχες συμπεριφορές και μάλλον πρόκειται για "μη-ενηλικιωμένους" αλλα ηλικιακά και μόνον "ενήλικες"!!!

Ενας τέτοιος "ενήλικας" είμαι και γώ.Κατα την γνώμη μου το καλύτερο είναι να μένεις για πάντα παιδί μέσα σου.Δεν λέω να μήν υπάρχει ωρίμανση,αλλά να υπάρχει το ίδιο πνεύμα εξερεύνησης για τα πάντα.Οι ενήλικες είναι τελειωμένοι άνθρωποι,είναι προγραμματισμένοι και προβλέψιμοι,χωρίς δημιουργικότητα.Μπορείς να μάθεις τα πάντα για αυτούς εύκολα.Πιστεύω οτι αυτό που χάνεται είναι το συναίσθημα,για την ακρίβεια τους το παίρνουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 17:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
strangerz2, οκ μαστερ , η δικη σου θεση που ειναι ? εχεις γραψει 2 μυνηματα χωρις καμια αποψη επι του θεματος , γιατι ? εαν δεν ξερεις τοτε σου συνιστω να διαβασεις αυτο που προτρεπεις στους αλλους ...

Αν γράψω κάτι για τον φίλο με το πρόβλημα,θα το κάνω ιδιωτικά.Δέν θέλω να βρίσκομαι στον ίδιο χώρο με άτομα σάν εσένα.Δέν λέω οτι είσαι κακός άνθρωπος,το αντίθετο μάλιστα,αλλά όπως και να έχει δέν μπορείς να καταλάβεις και θα αρχίσεις τα περι αποδείξεως.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 19:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και ομως κανεις αυτο που δεν θες να κανεις , γιατι ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 19:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και ομως κανεις αυτο που δεν θες να κανεις , γιατι ?

Εννοώ οτι δέν πρόκειται να μιλήσω ειδικότερα για εσωτερικά θέματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 21:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
strangerz2, οκ μαστερ , η δικη σου θεση που ειναι ? εχεις γραψει 2 μυνηματα χωρις καμια αποψη επι του θεματος , γιατι ? εαν δεν ξερεις τοτε σου συνιστω να διαβασεις αυτο που προτρεπεις στους αλλους ...

Αν γράψω κάτι για τον φίλο με το πρόβλημα,θα το κάνω ιδιωτικά.Δέν θέλω να βρίσκομαι στον ίδιο χώρο με άτομα σάν εσένα.Δέν λέω οτι είσαι κακός άνθρωπος,το αντίθετο μάλιστα,αλλά όπως και να έχει δέν μπορείς να καταλάβεις και θα αρχίσεις τα περι αποδείξεως.


Τα λόγια σου και οι αντιδράσεις σου βρίσκονται σε εκ διαμέτρου αντίθετα σημεία...παριστάνεις τον ενήλικο και νοητικά - ψυχολογικά αντιδράς σαν μικρό ανήλικο παιδάκι που φωνάζει :"Ήταν γκόλ.."

Αδύναμος στο να δεχθείς και την άλλη άποψη , αντιδράς σαν μικρό παιδάκι σε διαγωνισμό με τα υπόλοιπα ... για το ποιός έχει τον μεγαλύτερο πρόγονο και λές κιόλας -αντιδρώντας αδιάκοπα- πως ότι έχεις θα το πείς ιδιωτικά στον συνδίκτυο...

Μα μόνο ιδιωτικά -ο συνδίκτυος- δεν είπε το "προβλημά του" αλλα σε δημόσιο χώρο και αναμένει μια δημόσια τοποθέτηση...και απ'όλους μας και "κείνος θα κρίνει , όπως όλοι μας εξάλλου ποιά άποψη έρχεται πιο κοντά και ερμηνεύει το "πρόβλημά του"...!!!

Τώρα αν δεν θές να είσαι με άτομα σαν και "μάς" κανένα πρόβλημα...δημιούργησε ένα σάϊτ ανάλογο με τα ενδιαφέροντά σου και κάλεσε εκεί και ολους όσους ασπάζονται τις απόψεις σου και μιλάτε με την ησυχία σας , χωρίς διαφωνίες και τσακωμούς με τους μήνες και τα έτη...και με την ευχή μου!!!

Θα τοποθετηθείς αλήθεια , αφήνοντας την κλαψούρα στην άκρη...????



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 22:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα λόγια σου και οι αντιδράσεις σου βρίσκονται σε εκ διαμέτρου αντίθετα σημεία...παριστάνεις τον ενήλικο και νοητικά - ψυχολογικά αντιδράς σαν μικρό ανήλικο παιδάκι που φωνάζει :"Ήταν γκόλ.."

Αδύναμος στο να δεχθείς και την άλλη άποψη , αντιδράς σαν μικρό παιδάκι σε διαγωνισμό με τα υπόλοιπα ... για το ποιός έχει τον μεγαλύτερο πρόγονο και λές κιόλας -αντιδρώντας αδιάκοπα- πως ότι έχεις θα το πείς ιδιωτικά στον συνδίκτυο...

Μα μόνο ιδιωτικά -ο συνδίκτυος- δεν είπε το "προβλημά του" αλλα σε δημόσιο χώρο και αναμένει μια δημόσια τοποθέτηση...και απ'όλους μας και "κείνος θα κρίνει , όπως όλοι μας εξάλλου ποιά άποψη έρχεται πιο κοντά και ερμηνεύει το "πρόβλημά του"...!!!

Τώρα αν δεν θές να είσαι με άτομα σαν και "μάς" κανένα πρόβλημα...δημιούργησε ένα σάϊτ ανάλογο με τα ενδιαφέροντά σου και κάλεσε εκεί και ολους όσους ασπάζονται τις απόψεις σου και μιλάτε με την ησυχία σας , χωρίς διαφωνίες και τσακωμούς με τους μήνες και τα έτη...και με την ευχή μου!!!

Θα τοποθετηθείς αλήθεια , αφήνοντας την κλαψούρα στην άκρη...????


Απλά εγώ λέω πάντα την αλήθεια,είμαι ειλικρινής και αυτό είναι που σε πειράζει.

Στην τελική δέν με ενδιαφέρει η γνώμη σου,για αυτό και μιλάω ελεύθερα,δέν είμαι γλύφτης δηλαδη σαν εσένα.Εσύ έχεις ανάγκη την αποδοχή των άλλων.Για αυτό έχεις στείλει κάτι χιλιάδες μηνύματα,(δέν έχεις να κάνεις τίποτα άλλο όλη μέρα?) μπάς και πάρεις ένα "μπράβο" απο κάποιον εδω μέσα.Έίσαι κομπλεξικός,έχεις ανάγκη απο επιβεβαίωση,απο διαρκής επιβεβαίωση.Σε λυπάμαι.

Στο λέω αυτό γιατί δέν παράγεις γνώση με αυτά που λές,τα λές για να τα λές.Ό,τι να ναι και όπως νά ναι,αρκεί να πείς καμιά μαλακία να περάσει η ώρα.Ουσία μηδέν,εξάλου πώς να έχεις ουσία αφού το μόνο που κάνεις είναι να αναπαράγεις μασημένη τροφή.Είσαι πολύ μακριά απο την ψυχή σου.

Edited by - strangerz2 on 01/09/2010 22:40:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 23:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τα λόγια σου και οι αντιδράσεις σου βρίσκονται σε εκ διαμέτρου αντίθετα σημεία...παριστάνεις τον ενήλικο και νοητικά - ψυχολογικά αντιδράς σαν μικρό ανήλικο παιδάκι που φωνάζει :"Ήταν γκόλ.."

Αδύναμος στο να δεχθείς και την άλλη άποψη , αντιδράς σαν μικρό παιδάκι σε διαγωνισμό με τα υπόλοιπα ... για το ποιός έχει τον μεγαλύτερο πρόγονο και λές κιόλας -αντιδρώντας αδιάκοπα- πως ότι έχεις θα το πείς ιδιωτικά στον συνδίκτυο...

Μα μόνο ιδιωτικά -ο συνδίκτυος- δεν είπε το "προβλημά του" αλλα σε δημόσιο χώρο και αναμένει μια δημόσια τοποθέτηση...και απ'όλους μας και "κείνος θα κρίνει , όπως όλοι μας εξάλλου ποιά άποψη έρχεται πιο κοντά και ερμηνεύει το "πρόβλημά του"...!!!

Τώρα αν δεν θές να είσαι με άτομα σαν και "μάς" κανένα πρόβλημα...δημιούργησε ένα σάϊτ ανάλογο με τα ενδιαφέροντά σου και κάλεσε εκεί και ολους όσους ασπάζονται τις απόψεις σου και μιλάτε με την ησυχία σας , χωρίς διαφωνίες και τσακωμούς με τους μήνες και τα έτη...και με την ευχή μου!!!

Θα τοποθετηθείς αλήθεια , αφήνοντας την κλαψούρα στην άκρη...????


Απλά εγώ λέω πάντα την αλήθεια,είμαι ειλικρινής και αυτό είναι που σε πειράζει.

Στην τελική δέν με ενδιαφέρει η γνώμη σου,για αυτό και μιλάω ελεύθερα,δέν είμαι γλύφτης δηλαδη σαν εσένα.Εσύ έχεις ανάγκη την αποδοχή των άλλων.Για αυτό έχεις στείλει κάτι χιλιάδες μηνύματα,(δέν έχεις να κάνεις τίποτα άλλο όλη μέρα?) μπάς και πάρεις ένα "μπράβο" απο κάποιον εδω μέσα.Έίσαι κομπλεξικός,έχεις ανάγκη απο επιβεβαίωση,απο διαρκής επιβεβαίωση.Σε λυπάμαι.

Στο λέω αυτό γιατί δέν παράγεις γνώση με αυτά που λές,τα λές για να τα λές.Ό,τι να ναι και όπως νά ναι,αρκεί να πείς καμιά μαλακία να περάσει η ώρα.Ουσία μηδέν,εξάλου πώς να έχεις ουσία αφού το μόνο που κάνεις είναι να αναπαράγεις μασημένη τροφή.Είσαι πολύ μακριά απο την ψυχή σου.

Edited by - strangerz2 on 01/09/2010 22:40:57


Καμμιά κουβέντα εκτός απο άναρχες κραυγούλες , έχεις να πείς...???

Αλήθεια έχεις την αίσθηση , ότι η λύπη σου ... έχει καμμιά αξία και την χρησιμοποιείς ως επιχείρημα..???

Μόνο να βρίζεις και να προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις ξέρεις...προφανως σε αυτό κινήθηκε η ζωή σου και το ξέρεις καλά..αλλα εδώ δεν μας ενδιαφέρουν οι εκτιμήσεις σου οι προσωπικές...

Επι του θέματος , θα πείς επιτέλους κάτι..???

Τώρα για το αν έχω να κάνω τίποτ'αλλο όλη την ημέρα ... ε!!! δεν θα σου απαντήσω , μείνε με την περιέργεια αλλα δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί τι κάνω εγώ και ο καθένας εδώ μέσα...

Δυστυχώς όμως σε απασχολεί και αυτό όντως είναι μεγάλο πρόβλημα Stranger...πολύ μεγάλο..και μάλιστα άλυτο...

Προσπάθησε να μην εκτίθεσαι συνεχώς...εσύ και οι ιδέες σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 00:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
strangerz2 -Οι ενήλικες είναι τελειωμένοι άνθρωποι,είναι προγραμματισμένοι και προβλέψιμοι,χωρίς δημιουργικότητα.Μπορείς να μάθεις τα πάντα για αυτούς εύκολα.Πιστεύω οτι αυτό που χάνεται είναι το συναίσθημα,για την ακρίβεια τους το παίρνουν.

Και όμως, όλες αυτές οι εσωτερικές και φιλοσοφικές θεωρίες αλλά και έρευνες πάνω στο χώρο του ανεξήγητου που ασχολείσαι και υποστηρίζεις προήρθαν από ενήλικες.
Ενήλικες που παρόλα τα χρονιά τους δεν έχασαν ποτέ το μικρόβιο της αναζήτησης, αλλά και ούτε την φαντασία τους (δημιουργικότητα).

Το να πιστεύεις αυτό, πάει να πει ότι αναιρείς όλα αυτά που υποστηρίζεις…

Πάντως ακόμα δεν έχεις εκφράσει την προσωπική άποψη πάνω στο θέμα του b0mbaC, εκτός και αν δεν θέλεις να υπάρχει αντίλογος, αλλά παρά μόνο γνώμες που να συμφωνούν με την δική σου άποψη…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 10:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
strangerz2 , εχω την εντυπωση οτι εισαι ο b0mbaC

επισης εκτος των αλλων εχει μπερδεμενα καποια πραγματα , το οτι λες την αληθεια (την αληθεια ποια ? την δικη σου ή την δικη μου ? σκεψου πριν απαντησεις) δεν παει να πει οτι αυτο ειναι κατι καλο ή κακο (οκ δεν υπαρχει ουτε καλο ουτε κακο για μενα) ή ποιο σωστα δεν παει να πει οτι δημιουργεις ΘΕΤΙΚΑ αισθηματα στον αλλο ... θα μου πεις στα τετοια σου και θα συμφωνησω

ως παιδι μικρο , δεν ξερεις οτι το ματι της κουζινας καιει και δεν πρεπει να το πιανεις ... εχω πολλους τροπους να στο μαθω , τον ποιο απλο ΠΙΑΝΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΑΤΙ παθαινεις εγκαυματα 10ο βαθμου και ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ... το θεωρεις ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ?

βλεπεις καποιον που επεσε με την μηχανη και εμεινε παραλυτος , ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ " ΑΑΑ Ο ΜΛΚΑΣ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΠΑΡΑΛΥΤΟΣ" φυσικα και αυτο που λεις ειναι αληθεια αλλα το κανεις ?

και ας αλλαξουμε λιγο θεση ,

ειμαι ΕΓΩ που φωναζω ΕΣΕΝΑ " ο μλκας που πιστευει σε ππριες και οτι σκτα του σερβιρουν" ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ?? αληθεια ειναι για μενα αυτο που λεω (σορυ για τις εκφρασεις ειναι παραδειγμα και δεν ισχυει τιποτα απο αυτα ουτε για σε να ουτε για κανεναν αλλο, εχω εκφρασει ξεκαθαρα την αποψη μου οτι ολα οσα πιστευει ο καθενας ειναι ΑΠΟΔΕΚΤΑ για μενα!!!)

καταλαβες φιλε μου τι λεω ?

ειναι αλλο το λεω την αληθεια , ειναι αλλο το ειμαι αγενεστατος , ειναι αλλο το ειμαι κακομαθημενος , ειναι αλλο το ειμαι ευγενικος ... και κανενα δεν αποκλειει ΤΟ ΠΡΩΤΟ οτι λες την αληθεια !!!

το μονο που μπορω να σου πω ειναι το εξης
να μη κανεις οτι ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ να σου κανουν (αυτο θα το εχεις ακουσει φανταζομαι)
και κατι λιγο διαφορετικο που λεω εγω

ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ οπως μας ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ !!! (χωρις αυτο να σημαινει οτι οι αλλοι μας φερονται οπως μας αξιζει ... καθως στους αλλους δεν αξιζει να φερθουν οπως φερεσαι ... ελπιζω να μη σε μπερδεψα!!! χαχα)

δεν ξερω τι κανουν οι ενηλικες , αλλα αργα ή γρηγορα θα εισαι ΕΝΗΛΙΚΑ φιλε μου και τοτε προσεξε μη βρεθεις κοντρα στα λογια σου ...

καλη σου μερα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 16:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε b0mbaC.. τι ειναι αυτο το ξεχωριστώ που νιωθεις; Μπορείς να πεις για αυτό που έχεις επάνω σου; Κάνε μια προσπάθεια εδώ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

insight
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 14:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους insight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσωτερική δύναμη ειναι η γνώση των αιτιών των συμπεριφορών.
Αυτή η δύναμη θα μας οδηγησει στην αναζητηση της αγαπης.
Η αγαπη, ο ερωτας και ολα αυτα τα θετικα συναισθηματα που
προερχονται απο την κοινωνικη ζωη , θα ενισχυουν αυτη τη δυναμη.

Εσωτερικη δυναμη ειναι αποτελεσμα της κατανοησης της καταστασης και της αυτογνωσιας. Τοτε εχεις πραγματικα αυτοπεποιθηση.

http://psychology-in-sight.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoulAngel
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 16:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένε strangerz2,

Δεν ξέρω πως ακριβώς εσύ ερμηνεύεις αυτό που λέμε εσωτερισμό, γιατί είμαι λίγες μέρες εδώ και δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα θέματα. Θα τοποθετηθώ όμως για το συγκεκριμένο forum κάνοντας αντιγραφή αυτό που πριν λίγο έγραψα στο chat ενός ιντερνετικού σταθμού που ακούω..

τις τελευταίες μέρες, έπεσα πάνω σε ένα φορουμ... και όσο διαβάζω τόσο περισσότερο ντουβάρι νιώθω … γενικά έχω ασχοληθεί πολύ με τα συγκεκριμένα θέματα … αλλα τα παιδιά που γράφουν είναι τέρατα γνώσεως, μορφώσεως και προπάντων καλλιέργειας του εαυτού τους…. Αν δεν βαριέστε… χαζέψτε το κάποια στιγμή
τελικά υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι!!!

Μέχρι στιγμής, αυτό που έχω δει μου αρέσει πάρα πολύ, κυρίως γιατί δε μιλάνε για να μιλάνε... δε λένε αερολογίες είναι σοβαροί και όχι σοβαροφανείς και έχουν την καλλιέργεια να μας αντιμετωπίζουν όλους με σεβασμό σε ότι βλακεία και αν έχω δει να λέμε μερικοί ...και είναι σεβαστή κάθε ... μα κάθε άποψη.

Εγώ αυτό το σέβομαι, δεν μπορώ παρά ταπεινή να είμαι απέναντί τους... και να προσπαθήσω να 'κλέψω' όσο περισσότερη απο τη γνώση τους.

Στο ιντερνετ θα βρείς διάφορα φορουμ... κάποια απο αυτά θα αγγίξουν την ψυχή σου και άλλα όχι.. μείνε και συμμετείχε λοιπόν σε αυτά που σε αγγίζουν πραγματικά και μην αναλώνεσαι στο να αλλάξεις τα άλλα...

Εδώ οι κολώνες είναι πολύ γερές για να τις επηρεάσεις... νομίζω πως είναι άδικος κόπος

Πολύ πολύ φιλικά...

Το καλύτερο όπλο απέναντι στο φόβο… είναι η ΓνώσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 21:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ οι κολώνες είναι πολύ γερές για να τις επηρεάσεις... νομίζω πως είναι άδικος κόπος

Ποιών όμως ο κόπος είναι περισσότερος; Των κολώνων ή αυτών που προσπαθούν να τις ρίξουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 14:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εγώ, σύμφωνα πάντα με τα "συμπτώματα" που αναφέρει ο θεματοθέτης, πιστεύω πως το πρόβλημα έγκειται σε ψυχοβιολογικούς παράγοντες και θα ήταν λίγο "τραβηγμένο" να αρχίσουμε να δίνουμε εξηγήσεις με όρους μεταφυσικής.

Μιλάω πάντα βάσει αυτών που αναφέρονται. Αν ο b0mbaC έχει να μας αναφέρει περισσότερα πράγματα επί του θέματος (δηλαδή πέρα από τα βίαια ξεσπάσματα και το αίσθημα του να φέρει μέσα του κάτι ξεχωριστό), ίσως προσεγγίσουμε διαφορετικά το ζήτημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 12:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εδώ οι κολώνες είναι πολύ γερές για να τις επηρεάσεις... νομίζω πως είναι άδικος κόπος

Ποιών όμως ο κόπος είναι περισσότερος; Των κολώνων ή αυτών που προσπαθούν να τις ρίξουν;

Kαλημέρα Ντοτόρο...
Τι σημασία άραγε για σένα και για μένα αλλα και για τον καθένα έχουν οι κολώνες που θεωρητικά υπάρχουν γύρω μας και που ορισμένοι ενδεχομένως δεν λογίζουν ως κολώνες..???

Αναρρωτιέμαι πολλές φορές , μήπως τελικά το εμπόδιο που εμφανίζεται στην ζωή μας ως εξωτερικές κολώνες ... δεν είναι άλλες απο δικές μας "εσωτερικές κολώνες"..???

Αναρρωτιέμαι απλά...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy