ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το θρησκευτικό συναίσθημα ως υποχρεωτική εκδήλωση της ανθρώπινης φύσης.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 01:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια τώρα παρατηρώ σε τούτο το κομμάτι του forum να διεξάγεται ένας εν ολίγοις μάταιος πόλεμος μεταξύ οπαδών. Πιθανώς αυτό να είναι νομοτελειακά συνεπαγόμενο της φύσης των θρησκευτικών θεμάτων. Διαπιστώνω πως σε γενικές γραμμές υπάρχει αρκετά υψηλό επίπεδο μεταξύ των συμμετεχόντων στο ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Ο PanosT και ο zip (προσωπικά μου λείπει η ευθύτητά του), ο macedon και ο skartados, λόγου χάρη, που όμως αισθάνομαι να περιορίζονται σε αυτή τη μεριά του forum. Με τους υπόλοιπους λίγο ως πολύ γίνεται πολύ όμορφη κουβέντα και στη ΓΝΩΣΗ.

Θα ήθελα λοιπόν να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Το ιδανικό στη σκέψη μου, θα ήταν να μπορέσουμε να μιλήσουμε για τη θρησκεία με τους όρους που σιγά-σιγά έχουμε καταφέρει να κουβεντιάζουμε στο από 'κει κομμάτι της αρένας. Εννοώ ψυχραιμία, νηφαλιότητα, περίσκεψη, εμβάθυνση, λογική, κατανόηση, φαντασία και κυρίως ευγένια. Αν διαπιστώσω πως κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, θα είμαι ο πρώτος που θα αποχωρήσει απ' τη συζήτηση. Ειδικά αν αισθανθώ πως κάποιος προσπαθεί να κάνει προπαγάνδα ή προβοκάτσια. Απλώς θα ήθελα να κάνω μια τέτοιου είδους προσπάθεια, κυρίως για λόγους αισθητικής, όπως πονηρά συνηθίζω να λέω...

Το θέμα που θα ήθελα να προσεγγίσω, είναι το θρησκευτικό συναίσθημα ως υποχρεωτική εκδήλωση της ανθρώπινης φύσης. Δεν γνωρίζω αν εδώ έχει υπάρξει στο παρελθόν τέτοια προσέγγιση, και δεν μπορώ να το βρώ στην αναζήτηση. Ακόμα όμως κι αν στο παρελθόν έχει ανοίξει τέτοιο θέμα, είμαι σχεδόν βέβαιος για το πως θα κατέληξε. Θέτοντας επομένως τους παραπάνω όρους, ίσως προκύψει μια εκ νέου ευκαιρία, μια καθαρή αρχή για κουβέντα.

Η προσωπική μου θέση:

Δεν γνωρίζω αν κάποια, οποιαδήποτε θρησκεία, όποτε κι αν αυτή εμφανίστηκε, κατέχει την αλήθεια, ή και ψήγματά της απλώς. Πιστεύω όμως πως το είδος μας είναι απόλυτα εξαρτημένο από τη θρησκευτική εμπειρία. Θεωρώ μάλιστα, οτι η θρησκευτική εμπειρία είναι ένα πολύ αποτελεσματικό μονοπάτι για την κατά το δυνατόν πληρέστερη αντίληψη του Κόσμους. Και το λέω αυτό, χωρίς καθόλου να με απασχολεί το περιτύλιγμα, δογματικό, τελετουργικό ή ιστορικό.

jouer au football...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 10:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε μου.

Πώς είναι δυνατόν, να ανοίγεις θέμα εδώ και να περιμένεις να μην εκτραπεί?

Απο τα έως τώρα θέματα, δεν έχεις διδαχθεί τον ΚΑΝΟΝΑ?

Ο θρησκευόμενος οποιασδήποτε βαθμίδος,δηλαδή απο απλός έως φανατικός,αδυνατεί,να συζητήσει με βάση την λογική και την επιστημονική εμπειρία.

Ο λόγος είναι απλός.Δεν μπορεί κάποιος να πιστεύει τέτοια πράγματα και να είναι και έξυπνος.Θα είναι πάντα αυτοαναιρούμενος.Τι εννοώ?

Ας πάρουμε έναν επιστήμονα, ο οποίος στον κλάδο του και πάνω στο αντικείμενο της εργασίας του είναι κορυφαίος.Π.χ ένας βιολόγος.Αφου λοιπόν ο εν τω παραδείγματι, έχει αναλύσει όλη την δομή του κυττάρου και γνωρίζει όλα τα εξ' ών συνετέθη αυτό,σου λέει ότι είναι πιστός της τάδε θρησκείας ή ότι πιστεύει σε μια ανωτέρα δύναμη.
Δεν θεωρώ έξυπνο αυτο το άτομο.


Ολες οι "μπαρούφες" του τύπου << ο άνθρωπος θεοποίησε ότι δεν μπορούσε να εξηγήσει>> και << ο άνθρωπος έχει την εσωτερική ανάγκη να πιστεύει σε κάτι δυνατότερο απο αυτον για προστασία>>,δεν θεωρώ ότι έχουν θέση στο μυαλό ενος έξυπνου,λογικού,σκεπτόμενου ατόμου.

Οταν οι άνθρωποι θεοποίησαν τον Ηλιο,ασφαλώς θα υπήρχαν ανάμεσά τους και έξυπνοι,που θα εναντιωνόντουσαν, αλλά σιώπησαν λόγω αριθμητικής υπεροχής των ηλιθίων.Το ότι επικράτησε η θρησκεία του Ηλιου για ένα διάστημα,έως ότου αντικατασταθεί απο κάποια άλλη,οφείλεται στην ηλιθιότητα και μόνον.Είμαι απόλυτος,αλλά τι να κάνω?Αυτός είμαι.

Πρίν απο λίγο καιρό, ανακαλύψαμε ένα αστρο νετρονίων,το οποίο έχει κάνει την αστρονομία μας "κωλοτούμπες"!!Το εν λόγω πάλσαρ εκπέμπει ανα δωδεκάωρο ακτίνες Χ και ραδιοκύματα απο τους πόλους του.Αδύνατον και όμως αληθινό.Τι πρέπει να κάνουμε τώρα?Να το θεοποιήσουμε και να πούμε ότι είναι ο θεός που την μισή μέρα είναι θυμωμένος με τους ανθρώπους ( x-ray) και την άλλη μισή επικοινωνεί (ραδιοκύματα) μαζί μας με μηνύματα αγάπης?

Πάντως DSM, όταν ανοίγεις ένα θέμα, είσαι υποχρεωμένος να το υποστηρίξεις, ανεξάρτητα απο τον βαθμό νοημοσύνης των συμμετεχόντων.Αλλοιώς μην το ανοίγεις.Τώρα, αφού σε έτρωγε ο...κώλος σου θα κάτσεις να τον...ξύσεις!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 11:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM όπως βλέπεις έχουμε ήδη μερικές καλοπροαίρετες, συνετές, μη-απόλυτες απόψεις:
quote:
Ο θρησκευόμενος οποιασδήποτε βαθμίδος,δηλαδή απο απλός έως φανατικός,αδυνατεί,να συζητήσει με βάση την λογική και την επιστημονική εμπειρία.

Ο λόγος είναι απλός.Δεν μπορεί κάποιος να πιστεύει τέτοια πράγματα και να είναι και έξυπνος.


Και μιας που έκανες αυτή την αναφορά ΝΙΚΟΜΑΧΕ, να σου γνωρίσω έναν αστροφυσικό (γνήσιο επιστήμονα ε; όχι γιαλατζί...) χωρίς τον οποίο, όλα αυτά τα διαστημόπλοια που στέλνει η ΝΑΣΑ στο υπερπέραν, θα είχαν μείνει στην θεωρία. Αν ξέρεις αγγλικά έχει ενδιαφέρον να διαβάσεις τη βιογραφία του.

Γνώρισε τον John Whiteside Parsons:

http://en.wikipedia.org/wiki/John_Whiteside_Parsons

Τώρα για πόσο καιρό ακόμα θα εθελοτυφλείς.. είναι δικό σου θέμα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/01/2013 12:14:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 12:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως DSM, όταν ανοίγεις ένα θέμα, είσαι υποχρεωμένος να το υποστηρίξεις, ανεξάρτητα απο τον βαθμό νοημοσύνης των συμμετεχόντων.Αλλοιώς μην το ανοίγεις.Τώρα, αφού σε έτρωγε ο...κώλος σου θα κάτσεις να τον...ξύσεις!!
Με άλλα λόγια μη σε νοιάζει αν σου γα.... το θέμα, είσαι υποχρεωμένος να μείνεις

Και πάμε παρακάτω

quote:
Η προσωπική μου θέση:

Δεν γνωρίζω αν κάποια, οποιαδήποτε θρησκεία, όποτε κι αν αυτή εμφανίστηκε, κατέχει την αλήθεια, ή και ψήγματά της απλώς. Πιστεύω όμως πως το είδος μας είναι απόλυτα εξαρτημένο από τη θρησκευτική εμπειρία. Θεωρώ μάλιστα, οτι η θρησκευτική εμπειρία είναι ένα πολύ αποτελεσματικό μονοπάτι για την κατά το δυνατόν πληρέστερη αντίληψη του Κόσμους.


Το θέτεις πολύ ωραία και γενικά όλο το θέμα είναι όμορφα διατυπωμένο. Υπάρχει αυτό που λες, η βιωματική εμπειρία.
Μπορούμε να πούμε οτι όλοι οι πιστοί, σε γενικές γραμμές, έχουν μια βιωματική εμπειρία, το πρόβλημα δημιουργείται οταν αυτήν την εμπειρία την ταυτίζουν με ένα συγκεκριμένο δόγμα, οργάνωση, ιερατείο κτλπ.
Δηλ. ο ορθόδοξος, που μεγάλωσε σε ορθόδοξη χώρα, και έχει το ορθόδοξο βίωμα, νομίζει οτι ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ απο την ορθοδοξία μπορεί κάποιος να έχει το βίωμα του Θεού. Γιατί το νομίζει αυτό; Γιατί έτσι του είπανε. Του είπαν "η δικιά μας θρησκεία έχει την αλήθεια" και του εμφυσήσανε και άλλες ιδέες, όπως αυτή τη σωτηρίας.
Οπότε ο καημένος ο πιστός εγκλωβίζεται, γιατί ταυτίζει το βίωμα που έχει, με ένα συγκεκριμένο δόγμα, μια συγκεκριμένη οργάνωση, συγκεκριμένη φιλολογία κλπ. Και γιατί λέω εγκλωβίζεται; Γιατί μέσα σε αυτό το σύστημα αυτός δεν έχει το περιθώριο να αναπτύξει τη δική του θέση για την πίστη, το θάνατο, το σεξ κλπ. Μπορεί να το κάνει, μόνο στα πλαίσια που δεν παραβιάζει το δόγμα. Αυτό αποτελεί περιορισμό.

Με άλλα λόγια, ο άνθρωπος ειδωλοποιεί τα ιερά κείμενα, την εκκλησία, τους παπάδες, τους αγίους κτλπ. Προσκολλάται. Η προσκόλληση είναι ειδωλολατρεία, πάντα ήταν.
Τα ιερά αυτά κείμενα μπορεί πράγματι να προήλθαν απο μια θεϊκή επιρροή. Αλλά δεν είναι τα κείμενα καθ'αυτά ο Θεός. Τα κείμενα είναι ένα εργαλείο για να ζήσεις τη ζωή σου και να προσεγγίσεις τον Θεό. Ένα εργαλείο, τίποτα άλλο. Ένα εργαλείο που φτιάχτηκε απο άτομα που είχαν αυτη την θεϊκή έμπνευση, που αν θέλεις (προσπαθήσεις) μπορείς να την έχεις ΚΑΙ ΕΣΥ. Δεν είναι κάτι το αδύνατο για σένα.
Αλλά όλοι οι πιστοί νομίζουν οτι η δικιά τους εκκλησία έχει το δίκαιο. Οι Ινδουιστές πηγαίνουν στο Ashram, οι Ισλαμιστές στo Τζαμί, οι χριστιανοί στις εκκλησίες κλπ.. Πάσχουν απο την ψευδαίσθηση οτι η πορτοκαλιά με την οποία μεγαλώσανε, είναι η μοναδική που κάνει πορτοκάλια.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/01/2013 12:59:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 14:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοτόρο

Είμαι απόλυτος!

θρησκευόμενος και έξυπνος είναι σαν το,Ελλην και Χριστιανός Ορθόδοξος.

Συγνώμη σου ζητώ ντοτόρο μου,αλλά δεν παρεκλίνω απο αυτήν την άποψή μου.
Είναι σωστή,είναι λάθος, δεν ξέρω.Το μόνο που ξέρω είναι, ότι είναι δική μου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 10:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχόλια επί του τίτλου.

Αν δούμε την ανθρώπινη φύση ορθολογικά,σαφώς έχει αδυναμίες.

Μια εξ' αυτών είναι και η εξεύρεση εύκολου δρόμου προς εξάλειψη αυτών των αδυναμιών,ήτοι μέσω θρησκευτικής επίλυσης.

Το φαύλο είναι αυταπόδεικτο.

Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς μια αδυναμία για να βελτιώσεις μια άλλη,πόσο μάλλον το σύνολο των αδυναμιών της ανθρώπινης φύσης.

Σχόλια επί των τοποθετήσεων.

DSM,

Η προσπάθεια "εκπολιτισμού" μιας συζήτησης περί θρησκευτικών θεμάτων,είναι για μένα θεμιτή.
Το θεωρώ παρά ταύτα απίθανο να συμβεί,δεδομένου του στατιστικού δείγματος που διαθέτουμε.
Φυσικά τη στήριξή μου θεώρησέ τη δεδομένη.

Dr,

Σύμφωνα με αυτή σου την τοποθέτηση:

quote:
το πρόβλημα δημιουργείται οταν αυτήν την εμπειρία την ταυτίζουν με ένα συγκεκριμένο δόγμα, οργάνωση, ιερατείο κτλπ.
Δηλ. ο ορθόδοξος, που μεγάλωσε σε ορθόδοξη χώρα, και έχει το ορθόδοξο βίωμα, νομίζει οτι ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ απο την ορθοδοξία μπορεί κάποιος να έχει το βίωμα του Θεού. Γιατί το νομίζει αυτό; Γιατί έτσι του είπανε. Του είπαν "η δικιά μας θρησκεία έχει την αλήθεια" και του εμφυσήσανε και άλλες ιδέες, όπως αυτή τη σωτηρίας.
Οπότε ο καημένος ο πιστός εγκλωβίζεται, γιατί ταυτίζει το βίωμα που έχει, με ένα συγκεκριμένο δόγμα, μια συγκεκριμένη οργάνωση, συγκεκριμένη φιλολογία κλπ. Και γιατί λέω εγκλωβίζεται; Γιατί μέσα σε αυτό το σύστημα αυτός δεν έχει το περιθώριο να αναπτύξει τη δική του θέση για την πίστη, το θάνατο, το σεξ κλπ. Μπορεί να το κάνει, μόνο στα πλαίσια που δεν παραβιάζει το δόγμα. Αυτό αποτελεί περιορισμό.

Με άλλα λόγια, ο άνθρωπος ειδωλοποιεί τα ιερά κείμενα, την εκκλησία, τους παπάδες, τους αγίους κτλπ. Προσκολλάται. Η προσκόλληση είναι ειδωλολατρεία, πάντα ήταν.


,φαίνεται ότι μάλλον συμφωνείς ότι οι θρησκείες έχουν επιεικώς αρνητική χροιά...

Αυτοί που τις υπερασπίζονται ένθερμα(δε λέω καν φανατικά) μήπως πρέπει να σκεφτούν πιο ψύχραιμα;

Προσοχή.Μιλώ περί θρησκειών και θρησκευομένων.

Περί θεού γενικότερα και αόριστα,το θέμα είναι πιο πολύπλοκο.

Θεωρώ όμως ότι ο Νικόμαχος,παρ' ότι απόλυτος τα "βάζει" στην τοποθέτησή του με τους θρησκευόμενους,κατά μείζονα λόγο, και όχι με τους ένθεους.
Αν μη τι άλλο τους τελευταίους μάλλον τους θεωρεί λιγότερο ηλίθιους-sic-

Νικόμαχε,

Συμφωνώ μαζί σου στο 95% και το ξέρεις.
Εγώ θα βάλω πλάτη σε κάτι που θεωρώ απίθανο αλλά θεμιτό(όπως εξήγησα άνωθεν στον DSM).

θα προσθέσεις άλλες δυο ωμοπλάτες;
(είτε διότι και εσύ το θεωρείς θεμιτό,είτε για χάρη μου)

Την καλημέρα μου σε όλους σας.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 12:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοί που τις υπερασπίζονται ένθερμα(δε λέω καν φανατικά) μήπως πρέπει να σκεφτούν πιο ψύχραιμα;
Καλό θα ήταν να ψάξουν μέσα στον εαυτό τους την αιτία που το κάνουν αυτό.

Και τι όφελος αποκομίζουν από αυτό που κάνουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 15:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος
Πώς είναι δυνατόν, να ανοίγεις θέμα εδώ και να περιμένεις να μην εκτραπεί?

Δεν κατάλαβα βρε Νικόμαχε. Δίκη προθέσεων, δεν θα μπορούσε να γίνει καμία συζήτηση μεταξύ διαφορετικών ανθρώπων. Και στη τελική ανάλυση, αν κανείς δεν προσπαθήσει μια καινούργια προσέγγιση, και μάλιστα με νέους όρους, τί περιμένουμε να αλλάξει? Νομίζω, πως τουλάχιστον έτσι όπως το έθεσα, δημιούργησα κι ένα ανάχωμα για δεύτερες σκέψεις ως προς τους τρόπους συμμετοχής. Αν το θες, φρόντισα να δημιουργήσω ένα περιβάλλον στο οποίο η κάθε παρεκτροπή θα δηλώνει αυτομάτως πως είναι και σκοπευμένη, άρα θα εκθέτει και εντελώς αυτόν που την επιχειρεί.


quote:
Νικόμαχος
Ολες οι "μπαρούφες" του τύπου << ο άνθρωπος θεοποίησε ότι δεν μπορούσε να εξηγήσει>> και << ο άνθρωπος έχει την εσωτερική ανάγκη να πιστεύει σε κάτι δυνατότερο απο αυτον για προστασία>>,δεν θεωρώ ότι έχουν θέση στο μυαλό ενος έξυπνου,λογικού,σκεπτόμενου ατόμου.


Συμφωνώ απολύτως. Ο τρόπος και ο λόγος για τον οποίο η επίσημη επιστήμη (κοινωνική ανθρωπολογία, ψυχολογία, νευρολογία, αρχαιολογία, ιστορία, θρησκειολογία) θεωρεί πως δημιουργήθηκαν οι θρησκείες, είναι τουλάχιστον παιδικός. Ίσως παρακάτω να το δούμε κι αυτό το ζήτημα. Αυτό όμως που προσπαθώ εδώ να ανιχνεύσω, είναι η πιθανότητα να είμαστε ούτως ή άλλος προγραμματισμένοι, ή αν θες, συντονισμένοι σε κάποιου είδους θρησκευτικό συναίσθημα, το οποίο όπως λέει και ο δόκτορας, οδηγεί περιστασιακά και σε βιωματικές εμπειρίες. Όχι απαραίτητα λόγω αδυναμίας, ανασφάλειας ή υπαρξιακού άγχους, αλλά εξ αιτίας κατασκευαστικών προδιαγραφών.


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Μπορούμε να πούμε οτι όλοι οι πιστοί, σε γενικές γραμμές, έχουν μια βιωματική εμπειρία, το πρόβλημα δημιουργείται οταν αυτήν την εμπειρία την ταυτίζουν με ένα συγκεκριμένο δόγμα, οργάνωση, ιερατείο κτλπ.


Το θέμα μου αν θες εδώ, έλκει τις αφορμές του και από το γεγονός ότι χιλιάδες άνθρωποι, ανεξαρτήτως πολιτισμικού, κοινωνικού ή μορφωτικού επιπέδου, έχουν βιωματικές εμπειρίες θρησκευτικής υφής, χωρίς απαραίτητα να ασπάζονται έστω και κατ' ελάχιστο κάποιο συγκεκριμένο δόγμα.


quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Η προσπάθεια "εκπολιτισμού" μιας συζήτησης περί θρησκευτικών θεμάτων,είναι για μένα θεμιτή.
Το θεωρώ παρά ταύτα απίθανο να συμβεί,δεδομένου του στατιστικού δείγματος που διαθέτουμε.
Φυσικά τη στήριξή μου θεώρησέ τη δεδομένη.

Ξέρω πως αυτό που θα πω θα ακουστεί οξύμωρο, αλλά δεν αισθάνομαι πως ανήκω σε κάποιο στατιστικό δείγμα. Και να το πω κι αλλιώς, δεν αισθάνομαι μόνος σε αυτό το εκτός στατιστικής δείγμα. Η παρέμβασή σου το επιβεβαιώνει.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 15:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας καταθέσω κι εγώ μια γνώμη και . . . βλέπουμε γι αργότερα .

Οι άνθρωποι θρησκεύονται , επειδή πιστεύουν , όχι τόσο ότι είναι ατελείς , όσο ότι είναι άρρωστοι .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 15:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Συμφωνώ μαζί σου στο 95% και το ξέρεις.
Εγώ θα βάλω πλάτη σε κάτι που θεωρώ απίθανο αλλά θεμιτό(όπως εξήγησα άνωθεν στον DSM).

Φυσικά βρε!!

Οντως είναι απίθανο, αλλά θεμιτό.Και θα κρατηθεί εντός "προδιαγραφών" θεματοθέτη,άν οι φανατικοί καταφέρουν να εγκλιματισθούν.Βέβαια αυτο θα είναι "θαύμα", αλλά όλα γίνονται.

DSM παραπονιάρη...!!!
Αξια συγχαρητηρίων η προσπάθειά σου.Δεν έφερα αντίρρηση, απλά αστειεύτηκα λόγω,στατιστικής όπως λέει και ο φίλος μας ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ.

Αυτο που λες περι γονιδιακής καταγραφής ( συντονισμού κλίσης προς θρησκεία ), ανεξαρτήτως πίστης,δόγματος,αθεϊας, αθρησκείας, δεν το διαπιστώνω στον εαυτό μου.Νοιώθω εντελώς ψυχρός και μπορώ να πώ και αηδιασμένος προς κάθε τέτοια κατεύθυνση.Τι στο καλό, εξωγήϊνο DNA έχω?

Βιωματικές εμπειρίες, έζησα κι εγώ και μάλιστα πολύ έντονες.Τις απέριψα όμως,δεν έγινα "πιστός".Τις θεώρησα ώς προσπάθεια "προσυλητισμού", κάποιας απο τις "κατασκευαστικές" προδιαγραφές, που αναφέρεις.
Δεν φοβάμαι τίποτα,δεν πιστεύω τίποτα,είμαι λεύτερος.Αθάνατε Νικόλα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 15:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε

Μιας και επικαλέστηκες το σύγχρονο μπαμπά μας, να σου θυμίσω πως ο Ζορμπάς αντέδρασε χορεύοντας και γελώντας, μπροστά στην ολοκληρωτική καταστροφή. Να δεις κιόλας που ο χορός του, είχε και μια άλλη σημασία, πολύ πιο εσωτερική απ' ότι δείχνει...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 16:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Δεν γνωρίζω αν κάποια, οποιαδήποτε θρησκεία, όποτε κι αν αυτή εμφανίστηκε, κατέχει την αλήθεια, ή και ψήγματά της απλώς. Πιστεύω όμως πως το είδος μας είναι απόλυτα εξαρτημένο από τη θρησκευτική εμπειρία. Θεωρώ μάλιστα, οτι η θρησκευτική εμπειρία είναι ένα πολύ αποτελεσματικό μονοπάτι για την κατά το δυνατόν πληρέστερη αντίληψη του Κόσμους.

Κατά τη γνώμη μου φίλε DSM , το παρακάτω απόσπασμα που παραθέτω σκιαγραφεί επακριβώς την ψυχοσύνθεση του πιστού μιας οποιασδήποτε θρησκείας .

"Η λογική του θρησκόληπτου είναι παράλογη και εξωκοσμική . Η θρησκευτική του επιρροή είναι πολύ δυνατή , που μπορεί να τον αλυσοδέση δημιουργόντας του την εντύπωση ότι τον απελευθερώνει . Μόνος του ο άνθρωπος δημιούργησε τα δεσμά του και αλυσοδεμένος πνίγεται στη φυλακή που ο ίδιος έκτισε γύρω του .
Η λέξη ελευθερία έχει παρεξηγημένη έννοια..................Μέσα στη φυλακή του , ο πιστός ελεύθερα σουλατσάρει με το νου αυθαιρετώντας απέναντι στους νόμους που υποτίθεται ότι έφτιαξε ο θεός . Τέτοιες αυθαιρεσίες που παραβιάζουν τους νόμους και τη λογική , ο πιστός τις θεοποίησε . Το θαύμα προβιβάστηκε . Ήταν η θεϊκή εκδήλωση που , χωρίς αιδώ , παραβίαζε και αναιρούσε τους νόμους που ο ίδιος δημιούργησε ."

(Απόσπασμα από το βιβλίο του Απόστολου Λυμπερίδη “Χαλκεύοντας την ιστορία” σελ.12-13)

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 16:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Dr
Στο δικό μου λεξιλόγιο, οι λέξεις πίστη, λατρεία, έχουν δύσκολα νοήματα και δεν τις χρησιμοποιώ όπως ο κοινός νούς.

Αντικαθιστώ το πιστεύω με το θεωρώ,όσο για την λατρεία δεν υφίσταται για κανέναν και για τίποτα.

Επομένως, ακόμη δεν με έχεις καταλάβει και με στενοχωρεί αυτό!


Έχεις δίκαιο, όμως δε θα έπρεπε και εσύ να είσαι λίγο πιο ξεκάθαρος με αυτό το θέμα (/αυτές τις λέξεις); Βέβαια ειναι πράγματι πολύ δύσκολο κάποιος να ορίσει αυτές τις λέξεις και το θέμα γενικώς είναι περίπλοκο, αλλά αυτό που είπες ας πούμε ότι ερμηνεύεις το "πιστεύω" ως "θεωρώ" με βοηθάει πολύ στην κατανόηση των όσων γράφεις.

quote:
Κηφεύς
Τα αίτια της πίστης μας σε μια πρόταση είναι βέβαια άσχετα με το ερώτημα τι είναι εκείνο που πιστεύουμε . Όχι όμως και οι λόγοι , οι οποίοι είναι γραμματικώς συνδεδεμένοι με την πρόταση και μας λένε ποια πρόταση είναι .

Στην ουσία λέω οτι υπάρχουν δύο "πιστεύω". Το πιστεύω που αναφέρει ο Νικόμαχος π.χ. "Πιστεύω οτι λέει την αλήθεια" δηλ. "Θεωρώ οτι λέει την αλήθεια" και το θρησκευτικό "πιστεύω" τουτέστιν "Πιστεύω στον Ιησού Χριστό" δηλ. "Θεωρώ αλήθεια όσα γράφτηκαν για τον Ιησού και τον λατρεύω ή θέτω την ελπίδα μου σε αυτόν.

Και το πράγμα γίνεται ακόμα πιο πολύπλοκο, γιατί κατ'εμέ υπάρχουν δύο είδη λατρείας. Μια εξωτερική λατρεία, που είναι η ειδωλολατρεία και μια εσωτερική λατρεία που είναι η αληθινή πίστη.
Ειδωλολατρεία είναι να θέτεις την ελπίδα σου σε πράγματα έξω απο εσένα. (δευτέρα παρουσία, πέρασμα στη 5η διάσταση, εξωγηίνοι, οικονομία, επιστημονικές ανακαλύψεις, τεχνολογία κλπ)
Αληθινή πίστη είναι να θέτεις την ελπίδα σου στον ίδιο τον άνθρωπο, που στην ουσία, στον πυρήνα του (αλλά μόνο εκεί) είναι Θεός.

Η μεν ειδωλολατρεία με άλλα λόγια αφορά στο να πιστεύεις (δηλ. να θέτεις την ελπίδα σου) σε πράγματα έξω απο εσένα. Τι πάει να πει έξω απο εσένα; Πάει να πει θεωρίες, ιδέες, πράγματα υλικά (είδωλα) κ.α.
Π.χ. ένας κομμουνιστής, θα μπορούσε να ειναι ένας ειδωλολάτρης. Π.χ. θυμάμαι κάποια στιγμή που μιλούσα με έναν κομμουνιστή και μου έλεγε "Αν μας κάνουν επίθεση (οι ακροδεξιοί) θα τους νικήσουμε γιατι είμαστε οργανωμένοι. Και αν είμαστε λιγότεροι θα τους νικήσουμε γιατί έχουμε ιδεολογία"
Προφανώς, αν η αριθμητική αναλογία είναι κατά σου και οι άλλοι κρατάνε γκλομπ, η ιδεολογία δεν πρόκειται να σε σώσει (στην συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρω συνέβαινε κάτι τέτοιο) όμως βλέπουμε οτι ο άλλος θέτει την ιδεο-λογία σαν κάτι το υπερβατικό, ο απο μηχανής θεός. Στην πραγματικότητα όμως η ιδεολογία δεν ειναι παρα αυτό που λέει η ιδια η λέξη: Ιδέες και λόγια. Λόγια γύρω απο ιδέες, ιδέες γύρω απο λόγια. Τίποτα περισσότερο. Αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί σαν μιας μορφής πίστης και πιθανόν ειδωλατρείας. Η ειδωλολατρεία σχετίζεται με την προσκόλληση.

Η αληθινή πίστη έχει τη βάση της μέσα στον ίδιο τον άνθρωπο, και ως εκ τούτου δεν έχει ανάγκη καμία θεωρία ή ιδέα εξωτερική απο αυτόν. Η αληθινή πίστη προέρχεται μέσα απο τον άνθρωπο και στρέφει τον άνθρωπο προς τα μέσα γιατί αυτός είναι η πηγή της αλήθειας. Μπορούμε να πούμε οτι τα λόγια του Ιησού, αλλά όχι μόνο του Ιησού, και πολλών άλλων, στρέφουν τον άνθρωπο προς τα μέσα, για τον λόγο οτι πηγάζουν μέσα απο τον ίδιο τον άνθρωπο που είναι ο ίδιος η πηγή της αλήθειας.
Στην πραγματικότητα αν θέλαμε να κάνουμε τέλεια όλα τα Ιερά κείμενα του κόσμου, θα αρκούσε να βγάλουμε απο αυτά, ότι δεν πήγαζε μέσα απο τον ίδιο τον άνθρωπο, στον πυρήνα του οποίου βρίσκεται ο Θεός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2013, 18:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Αυτό όμως που προσπαθώ εδώ να ανιχνεύσω, είναι η πιθανότητα να είμαστε ούτως ή άλλος προγραμματισμένοι, ή αν θες, συντονισμένοι σε κάποιου είδους θρησκευτικό συναίσθημα, το οποίο όπως λέει και ο δόκτορας, οδηγεί περιστασιακά και σε βιωματικές εμπειρίες. Όχι απαραίτητα λόγω αδυναμίας, ανασφάλειας ή υπαρξιακού άγχους, αλλά εξ αιτίας κατασκευαστικών προδιαγραφών.

Jackpot!


quote:

Το θέμα μου αν θες εδώ, έλκει τις αφορμές του και από το γεγονός ότι χιλιάδες άνθρωποι, ανεξαρτήτως πολιτισμικού, κοινωνικού ή μορφωτικού επιπέδου, έχουν βιωματικές εμπειρίες θρησκευτικής υφής, χωρίς απαραίτητα να ασπάζονται έστω και κατ' ελάχιστο κάποιο συγκεκριμένο δόγμα.

Progressive Jackpot!!!

Βέβαια τα έχει πει και ο Ερμής ο Τρισμέγιστος και ο Πλάτωνας/Σωκράτης και και και...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2013, 19:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως παρακάτω να το δούμε κι αυτό το ζήτημα. Αυτό όμως που προσπαθώ εδώ να ανιχνεύσω, είναι η πιθανότητα να είμαστε ούτως ή άλλος προγραμματισμένοι, ή αν θες, συντονισμένοι σε κάποιου είδους θρησκευτικό συναίσθημα, το οποίο όπως λέει και ο δόκτορας, οδηγεί περιστασιακά και σε βιωματικές εμπειρίες.
Κοίταξε, αν εγώ π.χ. γεννήθηκα σε ορθόδοξο κράτος, είναι πιο πιθανό να μπορώ να έχω ένα βίωμα μέσα απο την θρησκεία που γνώρισα απο τα γεννοφάσκια μου, παρά απο κάποια θρησκεία στην άλλη άκρη του κόσμου ξένη στη διοσυγκρασία του λαού μου. Αυτό δεν είναι κακό, δηλαδή δεν ειναι κακό ο ορθόδοξος να μπορεί πιο εύκολα να αποκτήσει μια "επαφή" μέσω του Χριστού, ο Ινδουιστής μέσω του Μπράχμα, ο μουσουλμάνος μέσω του Αλλάχ κτλ.. αυτός είναι ένας -ας πούμε- θεμιτός διαχωρισμός, δηλ. πιο εύκολα προσεγγίζει κάποιος το θείο απο μια θρησκεία προσπαρμοσμένη στη κουλτούρα του.
Και εδώ είναι που σφάλλουν πολλοί. Στην προσπάθειά τους να "απελευθερωθούν" απο την ορθοδοξία, τον μουσουλμανισμό κλπ, αρχίζουν και ψάχνουν Θεούς από τις άλλες άκρες του κόσμου για να έχουν αυτή την "επαφή". Πολύ συχνά αυτοί οι άνθρωποι δεν καταφέρνουν να έχουν αυτό το θρησκευτικό βίωμα επειδή πεισμώνουν στο να το αποκτήσουν μέσα απο θεότητες ξένες στην κουλτούρα τους ή απο άλλες εποχές.
Οι έξυπνοι αξιοποιούνε το έδαφος που ταιριάζει στην κουλτούρα τους, για να πάρουν καρπούς. Πολλές φορές δεν είναι αυτό που νομίζουμε.

Πρέπει να καταλάβουμε όμως οτι οι θρησκείες και οι θρησκευτικές ταμπέλες είναι απλά ένα εργαλείο, δεν ειναι αυτοσκοπός. Και αν αυτο το εργαλείο δε μας κάνει, πρέπει να το αλλάξουμε. Και αν αυτο το εργαλείο δεν λάμπει, πρέπει να το εμπλουτίσουμε.

Εν τέλει, Πρέπει να γίνουμε το φως του εαυτού μας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/01/2013 19:18:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2013, 21:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ο θρησκευόμενος οποιασδήποτε βαθμίδος,δηλαδή απο απλός έως φανατικός,αδυνατεί,να συζητήσει με βάση την λογική και την επιστημονική εμπειρία.


Στο thread Περί Αθείας δεν σε είδα να κάνεις Αντίλογο για τις προεκτάσεις της Αρχής της Απροσδιοριστίας του Heisenberg στις θετικές Επιστήμες καθώς και τι επιπτώσεις έχει αυτή στην κοσμοθεώρηση και στην κοσμοαντίληψή σας.


Από όοοοοολους τους "επιστημοναράδες" του forum ΜΟΝΟ ο Agnostic (και προς τιμήν του και εννοείται χωρίς να τον περιλαμβάνω στους "επιστημοναράδες") είπε την άποψη του.

Α, ναι. Υπήρχε και ο Industrial Angel (αλήθεια που χάθηκε και αυτός?) που μας πήρε τρεις σελίδες για να καταλάβει ότι δεν συσχέτιζα την Αρχή της Απροσδιοριστίας με την Ύπαρξη του Θεού...

quote:

Ο λόγος είναι απλός.

Για πες, για πες...

quote:

Δεν μπορεί κάποιος να πιστεύει τέτοια πράγματα και να είναι και έξυπνος.Θα είναι πάντα αυτοαναιρούμενος.Τι εννοώ?

Για να δούμε τι εννοείς γιατί ήταν πολύ βαρύ και ασήκωτο αυτό που είπες.

quote:

Ας πάρουμε έναν επιστήμονα, ο οποίος στον κλάδο του και πάνω στο αντικείμενο της εργασίας του είναι κορυφαίος.

Ο Heisenberg σου κάνει ή μήπως θες τον αγαπημένο σου Einstein???

quote:

Π.χ ένας βιολόγος.

Α, οκ. Παραμένουμε πάντως στην κατηγορία Θετικές Επιστήμες.

Δε μου λες?
Ο Ροδάκης σου κάνει ή θες κάτι σε Dawkins?

quote:

Αφου λοιπόν ο εν τω παραδείγματι, έχει αναλύσει όλη την δομή του κυττάρου και γνωρίζει όλα τα εξ' ών συνετέθη αυτό,

Stop εδώ.

Ο εν τω παραδείγματι επιστήμονας γνωρίζει

α) ότι οι Θετικές Επιστήμες προσπαθούν να ανακαλύψουν ΜΟΝΟ το ΠΩΣ (δηλ. τους μηχανισμούς) ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ (δηλ. το αρχικό αίτιο) που ξεφεύγει ΕΞ'ΟΡΙΣΜΟΥ και ΠΑΝΤΕΛΩΣ από την ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

β) ότι αν του παράσχω όση ποσότητα χρειάζεται σε καθαρό άνθρακα, υδρογόνο, οξυγόνο, άζωτο κτλ και γενικώς ότι υλικοτεχνική υποδομή και αν χρειαστεί ΔΕΝ θα μπορέσει ab initio να κατασκευάσει ούτε ένα ελαχιστότατο τμήμα της αλυσίδας του DNA (για ολόκληρο κύτταρο ούτε σαν επιστημονικό ανέκδοτο δεν το συζητάμε) ΕΝΩ ΟΝΤΩΣ γνωρίζει πολύ καλά ΠΛΕΟΝ τη δομή του DNA

quote:

σου λέει ότι είναι πιστός της τάδε θρησκείας ή ότι πιστεύει σε μια ανωτέρα δύναμη.
Δεν θεωρώ έξυπνο αυτο το άτομο.

Αυτό συμβαίνει διότι θέλει απλώς κάπου να αποδώσει το ΓΙΑΤΙ καθώς η Επιστήμη του την οποία επίσταται ΑΔΥΝΑΤΕΙ και μάλιστα ΕΞ'ΟΡΙΣΜΟΥ.

Αν δεν μπορεί/θέλει να αποδώσει κάπου το ΓΙΑΤΙ και απλά δέχεται την πραγματικότητα ως έχει, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ τις πνευματικές του ατέλειες ως προς τη Γνώση της (π.χ Feynman The "paradox" is only a conflict between reality and your feeling of what reality "ought to be."
"Παράδοξο είναι μόνο η διαφωνία μεταξύ πραγματικότητας και της αίσθησης σου για το πως η πραγματικότητα "θα έπρεπε να είναι") πολύ απλά γίνεται ΑΘΕΟΣ (κανονικός και όχι γιαλαντζί).

Αν δεν γνωρίζει που να αποδώσει το ΓΙΑΤΙ γίνεται ΑΓΝΩΣΤΙΚΙΣΤΗΣ.

Όσο τα παραγνωρίζεις αυτά, στα threads περί θρησκείας θα υπεραμύνεσαι της Επιστήμης και πόσο υπεράνω είναι οι επιστημοναράδες σε σχέση με τους αφελείς/φανατικούς θρησκευόμενους και στα threads περί Επιστημονικής γνώσης θα γκρινιάζεις και θα μέμφεσαι τους επιστημοναράδες και τα επιστημονικά κατεστημένα που είναι κατευθυνόμενα και σου αποκρύπτουν την Αληθινή Γνώση (π.χ Αιθέρας, Αρχή της Απροσδιοριστίας, Β' Θερμοδυναμικός Νόμος και αρνητική Εντροπία κτλ)!

Προσπάθησε να βρεις την άκρη σου και να βγεις απ'αυτό το logic loop που έχεις περιέλθει...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2013, 22:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Panos

οι απόψεις σου δεν είναι κατανοητές εκ μέρους μου.
Προφανώς είσαι κατά πολύ ανώτερη διάνοια και αδυνατώ να σκαρφαλώσω όσα πολλά σκαλοπάτια, για να σε φθάσω, ή μήπως να κατέβω.Δεν ξέρω!

Λυπάμαι, αλλά το ύφος σου δεν αφήνει περιθώρια σοβαρής συζήτησης.Ισως στο δικό σου μυαλό να είναι τα πράγματα αδιάλυτα και το αυτο να νομίζεις πώς ισχύει και για τους υπόλοιπους.

Επίσης, σέβομαι απόλυτα την άποψή σου, πώς σε όποιο "γιατί" αδυνατεί να απαντήσει ο επιστήμονας,να επικαλείται το "θείο".Είναι και αυτή μια πιθανότητα.Οχι για μένα όμως.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2013, 23:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Τοποθετείσαι, σου απαντάω γραμμή προς γραμμή εκεί που διαφωνώ και εσύ πως ανταπαντάς?

Με αοριστίες, ειρωνίες και προσωπικές επιθέσεις.

Πες μου ΝΙΚΟΜΑΧΕ "Πάνο δεν σε καταλαβαίνω εδώ και εδώ. Τι εννοείς?"

Όπως επίσης "Διαφωνώ εκεί και εκεί διότι μπλα-μπλα αλλά συμφωνώ εδώ και εδώ"

Επίσης πες μου "Το ύφος σου εδώ και εδώ είναι προκλητικό σε σημείο που δεν μπορώ να κάνω σοβαρό διάλογο μαζί σου"

Σε αοριστίες γνωρίζεις ότι εκ προοιμίου δεν μπορεί να υπάρξει ούτε ουσιαστικός διάλογος ούτε προσπάθεια συμμόρφωσης εκ μέρους μου σε πράγματα που σε ενόχλησαν.

Άρα τι μένει όσο συνεχίζεις να απαντάς αόριστα επι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΩΝ ΘΕΣΕΩΝ μου ως αντίλογο (και μάλιστα quote προς quote) στις δικές σου θέσεις?

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 28/01/2013 23:26:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 01:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνο

Δεν έχω επιχειρήματα, να σε αντικρούσω.Φαίνεται πώς έχεις δίκιο σε όλα και όλοι, όσοι έχουν έρθει σε αντιπαράθεση μαζί σου, έχουν άδικο.

Προφανώς για αυτο και έχουν αποχωρήσει,των συζητήσεων μαζί σου.
Ο macedon,ο βιομηχανικός,ο Sesostris και τώρα κι εγώ.
Μας διέλυσες μεγάλε!!

Επομένως,ανακαλώ όλα όσα έχω γράψει μέχρι τώρα στο φόρουμ και έχεις εκφράσει τις δικές σου αντίθετες απόψεις.

Σε όσα δεν έχεις εκφράσει ακόμη κάτι,παραμένουν, μέχρι να ασχοληθείς μαζί τους με τα ακλόνητα θεόπνευστα στοιχεία σου.Αμέσως μόλις με αντικρούσεις σε όποιο απο αυτά κρίνεις αναγκαίο, θα το ανακαλώ ώς υπερμεγέθη βλακείαν εκ μέρους μου.

Σε ευχαριστώ Πάνο, που με διορθώνεις και με επαναφέρεις στον δρόμο του θεού και της σωστής επιστημονικής γνώσης.Απολωλός ήμουν και ανένηψα!

Δεν κατάφερα όμως, στην μακρόχρονη πορεία μου στην αναζήτηση, ένα πράγμα.Αν μπορείς βοήθησέ με να κατανοήσω και αυτό και φύγω ευτυχισμένος απο τούτη τη ζωή.

Αυτο που δεν μπόρεσα να μάθω είναι, πώς θα μπορέσω να νικήσω την...βλακεία!!!

DSM
Δεν έχεις παράπονο.Είμαι ευγενής και ταπεινός!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 13:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT,Νικόμαχε,

Δε νομίζω ότι κάνετε ιδιαίτερη προσπάθεια να ακολουθήσετε το μονοπάτι του DSM.Μπορείτε πολύ καλύτερα.

Θεωρώ προκαταβολικά ότι δεν θα παρεξηγηθώ από κανέναν από τους δυο σας,γι'αυτό πικάρω εκ του ασφαλούς.

ΥΣ: Απάντηση προς τα εμένα είναι περιττή.
Μεταξύ σας αν και εφ' όσον θέλετε.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 29/01/2013 13:15:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 13:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ενστάσεις μου καταγράφησαν όσον αφορά τα της Επιστήμης και όποιος διαφωνεί ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ας κάνει αντίλογο αλλιώς ας μείνει στις σάλτσες και τα γύρω-τριγύρω εξυπηρετώντας όποιους σκοπούς νομίζει.

Όσοι αποχώρησαν ΝΙΚΟΜΑΧΕ καλώς έπραξαν και ας μείνουν για πάντα εκεί, στην ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ΣΙΩΠΗ ΤΟΥΣ, όπου και νομοτελειακά ανήκουν.

Εγώ πάντως θα είμαι ΕΔΩ και θα περιμένω την όποια επανεμφάνισή τους με πολύ μεγάλη χαρά!

Άλλωστε, είναι ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ...Άρη (που θα έλεγε και ο Καλογήρου)

Υ.Γ Μπορείτε να συνεχίσετε την ωραία σας συζήτηση και όποτε έχω κάποια ένσταση επί των γραφομένων θα επεμβαίνω και μακάρι να υπάρχει κάτι που να θυμίζει ΑΝΤΙΛΟΓΟ ώστε να είμαστε όλοι χρήσιμοι τόσο για το thread όσο και για το forum γενικότερα.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 19:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dark Side of the Moon

Σκέπτομαι πολύ την αναφορά σου σε "κατασκευαστικές προδιαγραφές".

Οσο το σκέπτομαι και εμβαθύνω,τόσο πιο πολύ απομακρύνεται απο το νου μου αυτή η περίπτωση.Ισως φταίει η προκατάληψη, επειδή η "κατασκευαστική προδιαγραφή" απαιτεί και Κατασκευαστή!!!

Ομως έχω και αποχρώσες ενδείξεις, ότι αυτο δεν ισχύει.Ως "πειραματόζωο" χρησιμοποιώ τον εαυτό μου και άλλα πέντε άτομα, του στενού κύκλου μου.

Αν υπάρχουν προδιαγραφές, τότε εμείς έχουμε "ξεφύγει".Δεν αισθανόμαστε την ανάγκη υπερ-όντος,θείου,δημιουργού, ούτε την αίσθηση απότισης τιμών προς αυτόν.Επομένως οι προδιαγραφές δεν φαίνονται να ισχύουν,επειδή θα έπρεπε να έχουν εφαρμογή σε όλους τους ανθρώπους.

Θεωρώ ότι όλες οι θρησκείες δημιουργήθηκαν απο μερικούς έξυπνους,που είδαν ότι είναι το πιο κατάλληλο μέσον,να άρχουν των άλλων.Επομένως οδηγούμαι πάλι στο θέμα της νοημοσύνης των θρησκευομένων ατόμων.

Ολα απο εκεί ξεκινούν.Καμμία θρησκεία δεν θα μπορούσε να σταθεί, άνευ υπηκόων-πιστών-ηλιθίων, με πνευματική ραθυμία, ανθρώπων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 20:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Θεωρώ ότι όλες οι θρησκείες δημιουργήθηκαν απο μερικούς έξυπνους,που είδαν ότι είναι το πιο κατάλληλο μέσον,να άρχουν των άλλων.Επομένως οδηγούμαι πάλι στο θέμα της νοημοσύνης των θρησκευομένων ατόμων.

Δύο καλόπιστες ερωτήσεις και αν θες μου απαντάς ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

α) Για την Ορθοδοξία ξέρουμε ή έχουμε κάποιες υπόνοιες/αποχρώσες ενδείξεις ποιοι ήταν αυτοί οι έξυπνοι άνθρωποι που τη δημιούργησαν?

β) Δώσε μου έστω ένα παράδειγμα πως εγώ ως Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι πιο εύκολα "εξουσιάσιμος" από εσένα. Εναλλακτικά μπορείς να μου δώσεις και ένα ιστορικό παράδειγμα που να φαίνεται ότι οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι "πιάστηκαν" σε κάποιου είδους παγίδα είτε πολιτικής είτε εκκλησιαστικής προέλευσης ενώ οι μη Χριστιανοί/μη θρησκευόμενοι/άθεοι/παγανιστές/αγνωστικιστές κτλ όχι.


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 21:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H υποβολή των συγκεκριμένων ερωτήσεων Πάνο, δείχνει ότι είσαι ανώριμος ακόμη, ώστε να συμμετάσχεις σε αυτο το τόπικ.

Φυσικά και μπορώ να σου απαντήσω και μάλιστα είναι προφανείς οι απαντήσεις.Ομως δεν θα το κάνω για δύο λόγους.Ο ένας είναι η αξίωση του θεματοθέτη να παραμείνει η συζήτηση σε θέματα που τέθηκαν απο τον ίδιο και όχι ο κάθε θρησκόληπτος να εγείρει ερωτήματα για την θρησκεία του.

και ο άλλος είναι ότι έχω πάθει...κράμπα και αδυνατώ να κατέβω μερικά σκαλοπάτια,ώστε να εξηγήσω τα αυτονόητα.
Αλλη φορά,ίσως!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 21:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H υποβολή των συγκεκριμένων ερωτήσεων Πάνο, δείχνει ότι είσαι ανώριμος ακόμη, ώστε να συμμετάσχεις σε αυτο το τόπικ.

Φυσικά και μπορώ να σου απαντήσω και μάλιστα είναι προφανείς οι απαντήσεις.Ομως δεν θα το κάνω για δύο λόγους.Ο ένας είναι η αξίωση του θεματοθέτη να παραμείνει η συζήτηση σε θέματα που τέθηκαν απο τον ίδιο και όχι ο κάθε θρησκόληπτος να εγείρει ερωτήματα για την θρησκεία του.

και ο άλλος είναι ότι έχω πάθει...κράμπα και αδυνατώ να κατέβω μερικά σκαλοπάτια,ώστε να εξηγήσω τα αυτονόητα.
Αλλη φορά,ίσως!!


Ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ (αν και με κράμπα) κάνε μου μια χάρη ρε συ!

Δεν πας μέχρι τη γωνία για να δεις αν έρχομαι που μου θες να πουλήσεις και πνεύμα μη μπορώντας να υποστηρίξεις τις παπάτζες σου???

Άντε μπράβο!!!!

miserabile visu... σαν το φιλαράκι σου

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 22:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
β) Δώσε μου έστω ένα παράδειγμα πως εγώ ως Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι πιο εύκολα "εξουσιάσιμος" από εσένα. Εναλλακτικά μπορείς να μου δώσεις και ]ένα ιστορικό παράδειγμα που να φαίνεται ότι οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι "πιάστηκαν" σε κάποιου είδους παγίδα είτε πολιτικής είτε εκκλησιαστικής προέλευσης ενώ οι μη Χριστιανοί/μη θρησκευόμενοι/άθεοι/παγανιστές/αγνωστικιστές κτλ όχι.
Ομολογώ οτι αυτό είναι ένα ενδιαφέρον ερώτημα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 23:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
β) Δώσε μου έστω ένα παράδειγμα πως εγώ ως Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι πιο εύκολα "εξουσιάσιμος" από εσένα. Εναλλακτικά μπορείς να μου δώσεις και ]ένα ιστορικό παράδειγμα που να φαίνεται ότι οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι "πιάστηκαν" σε κάποιου είδους παγίδα είτε πολιτικής είτε εκκλησιαστικής προέλευσης ενώ οι μη Χριστιανοί/μη θρησκευόμενοι/άθεοι/παγανιστές/αγνωστικιστές κτλ όχι.
Ομολογώ οτι αυτό είναι ένα ενδιαφέρον ερώτημα...

...στο οποίο θα δούμε μαζί για πρώτη φορά την όποια απάντηση καθώς σε όποιον και να το έχω θέσει στο παρελθόν τήρησε σιγή ιχθύος.

Ας ελπίσουμε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ να καταδεχθεί να μας απαντήσει (σε όποιο thread επιθυμεί για να μη χαλάσουμε το παρόν) καθώς όπως ισχυρίστηκε οτι η απάντηση είναι "προφανής".

Για να δούμε...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 00:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως χριστιανός δέχεσαι ένα μάτσο παραμύθια ως ιστορικά γεγονότα, ένα μάτσο ανύπαρκτα και φανταστικά πρόσωπα ως υπαρκτά και μάλιστα με ιδιαίτερες δυνάμεις, ένα αρρωστημένο και παρανοϊκό θρησκευτικό κατασκεύασμα των Εβραίων ως τον πατέρα του θεού σου και ταυτόχρονα είσαι πρόβατο όπως ρητά και κατηγορηματικά λέει ο Ιησούς-Μανώλης, ενώ εκτός από πρόβατο είσαι και δούλος και το καυχιέσαι.

Ως πρόβατο, είναι μέσα στη φύση σου όχι μόνο να εξουσιάζεσαι ευκολότερα, αλλά να κάνεις αυτό ακριβώς που σου λέει ο τσομπάνης σου, γιατί αυτή είναι η φύση των προβάτων: Να ακολουθούν τον τσομπάνη τους. Όσο για τους δούλους... ξέρεις καλύτερα...

Φυσικά, βλέποντας να περιφέρεις την αξιοθρήνητη διαδικτυακή σου παρουσία, γίνεται φανερό πως όχι μόνο καλά κάνεις και είσαι πρόβατο και δούλος, αλλά και πως δεν θα μπορούσες να είσαι οτιδήποτε άλλο.

Άλλη ερώτηση;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 00:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοτορο

μην πέφτεις στις λεκτικές παγίδες και την εμφανή διαστρέβλωση των νοημάτων,την οποία επιχειρεί ο Πάνος σε όλα τα θέματα του φόρουμ.

Είπα:

quote:

Θεωρώ ότι όλες οι θρησκείες δημιουργήθηκαν απο μερικούς έξυπνους,που είδαν ότι είναι το πιο κατάλληλο μέσον,να άρχουν των άλλων.Επομένως οδηγούμαι πάλι στο θέμα της νοημοσύνης των θρησκευομένων ατόμων.

και βάσει αυτού ο Πάνος ξεχωρίζει την ορθοδοξία απο το δικό μου << όλες οι θρησκείες>> και με κουτοπονηριά προσπαθεί να δείξει ότι κάτι μας είπε.Και εσυ ήταν πολύ εύκολο να πέσεις στην παγίδα του,όπως και άλλοι αναγνώστες υποθέτω.

Εχω μιλήσει ήδη για όλες τις θρησκείες ζωντανές και νεκρές!
Τι σημαίνει αυτο ντοτόρο?Μα το προφανές!!!
οταν "πεθαίνει" μια θρησκεία, αντικαθίσταται απο κάποια άλλη.
Τι σημαίνει αυτο ντοτόρο?μα το προφανές!!!
Η νέα θρησκεία έχει ήδη υπόβαθρο, ώστε να δέσει και να επιβιώσει, μέχρι να αντικατασταθεί και αυτη με την σειρά της.Μιλάμε για ένα εύρος μερικών χιλιάδων ετών,απο την αρχή της δημιουργίας της πρώτης θρησκείας.

Και έρχεται ο Πάνος και υποβάλλει την κουτοπόνηρη ερώτησή του,ανασύρωντας απο το δικό μου "όλες οι θρησκείες" αυτη που τον ενδιαφέρει, την ορθοδοξία, αγνοώντας την σαφέστατη τοποθέτησή μου και αξιώνει και απάντηση.

Πάνος:Για την Ορθοδοξία ξέρουμε ή έχουμε κάποιες υπόνοιες/αποχρώσες ενδείξεις ποιοι ήταν αυτοί οι έξυπνοι άνθρωποι που τη δημιούργησαν?

Νικόμαχος:Φυσικά και έχουμε.Οι ίδιοι έξυπνοι της εποχής της δημιουργίας της ορθοδοξίας, με τους έξυπνους των προγενέστερων θρησκειών.Αρχοντες,Αρχιερείς,Βασιλείς και οι συν αυτών.Η ελίτ της εκάστοτε εποχής.Αν θέλεις ονόματα να ψάξεις στο...ληξιαρχείο.

Κατάλαβες τώρα ντοτόρο το σκοπούμενον της ερώτησης?
Κατάλαβες την προσπάθεια του πιστού,να αναδείξει, ότι η θρησκεία του είναι διαφορετική και καλύτερη απο τις άλλες?

Και δεν το κάνει απευθυνόμενος σε εμένα,αλλά στο κοινό που μας διαβάζει, επειδή γνωρίζει πολύ καλά τι ακριβώς λέω, όπως επίσης γνωρίζει, ότι για μένα η ορθοδοξία έχει την ίδια ακριβώς θέση με την θρησκεία των Παπούα Νέας Γουϊνέας.

Για σκέψου ντοτόρο...άν έγραφα τα ίδια σε ένα ισλαμικό φόρουμ,δεν θα βρισκόταν λές ένας Μεχμέτ Πάνος, να με ρωτήσει: << Για τον Ισλαμισμό ξέρουμε ή έχουμε κάποιες υπόνοιες/αποχρώσες ενδείξεις ποιοι ήταν αυτοί οι έξυπνοι άνθρωποι που τη δημιούργησαν?

Νομίζω ότι ο εκεί Αλή Νικόμαχος, θα του απαντούσε τα ίδια.

Τώρα λοιπόν Ντοτόρο σε προκαλώ να δώσεις εσυ την απάντηση στο άλλο ερώτημα του εδώ Πάνου: << Δώσε μου έστω ένα παράδειγμα πως εγώ ως Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι πιο εύκολα "εξουσιάσιμος" από εσένα. Εναλλακτικά μπορείς να μου δώσεις και ]ένα ιστορικό παράδειγμα που να φαίνεται ότι οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι "πιάστηκαν" σε κάποιου είδους παγίδα είτε πολιτικής είτε εκκλησιαστικής προέλευσης ενώ οι μη Χριστιανοί/μη θρησκευόμενοι/άθεοι/παγανιστές/αγνωστικιστές κτλ όχι. >>

Δέχεσαι την πρόκληση αγαπητέ μου Ντοτόρο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 01:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και έρχεται ο Πάνος και υποβάλλει την κουτοπόνηρη ερώτησή του,ανασύρωντας απο το δικό μου "όλες οι θρησκείες" αυτη που τον ενδιαφέρει, την ορθοδοξία, αγνοώντας την σαφέστατη τοποθέτησή μου και αξιώνει και απάντηση.

Πάνος:Για την Ορθοδοξία ξέρουμε ή έχουμε κάποιες υπόνοιες/αποχρώσες ενδείξεις ποιοι ήταν αυτοί οι έξυπνοι άνθρωποι που τη δημιούργησαν?

Νικόμαχος:Φυσικά και έχουμε.Οι ίδιοι έξυπνοι της εποχής της δημιουργίας της ορθοδοξίας, με τους έξυπνους των προγενέστερων θρησκειών.Αρχοντες,Αρχιερείς,Βασιλείς και οι συν αυτών.Η ελίτ της εκάστοτε εποχής.Αν θέλεις ονόματα να ψάξεις στο...ληξιαρχείο.

Κατάλαβες τώρα ντοτόρο το σκοπούμενον της ερώτησης?


Φίλε
Νικόμαχε, μάλλον έγινε παρανόηση. Αυτό που θεώρησα ενδιαφέρον στην παράγραφο αυτή που παρέθεσα, είναι το δεύτερο μέρος της ερώτησης του Πάνος (που έβαλα σε bold): "...μπορείς να μου δώσεις και ένα ιστορικό παράδειγμα που να φαίνεται ότι οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι "πιάστηκαν" σε κάποιου είδους παγίδα είτε πολιτικής είτε εκκλησιαστικής προέλευσης ενώ οι μη Χριστιανοί/μη θρησκευόμενοι/άθεοι/παγανιστές/αγνωστικιστές κτλ όχι. "
Θεωρώ δηλαδή οτι έχει απο ιστορικής αποψης ενδιαφέρον, αν υπήρξαν πολλούς αιώνες πριν, ομάδες ανθρώπων που με σιγουριά δε συμμερίζονταν την χριστιανική πίστη, οι οποίες ξέφυγαν απο κάποια παγίδα "εκκλησιαστική, ιερατικής" προέλευσης κλπ. Αυτό το ερώτημα βέβαια είναι αρκετά περίπλοκο γιατί αφενός πρέπει πρώτα να ορίσουμε κάποιο γεγονός ή γεγονότα που να θεωρούνται παγίδα, έπειτα να αναφερθούμε στον ρόλο της εκκλησίας/ιερατείου σε αυτά, και τέλος την αντίδραση των "πιστών" και των "άπιστων".
Εγώ δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό το έρωτημα γιατί δεν έχω τις κατάλληλες ιστορικές γνώσεις. Αν κάποιος άλλος μπορεί, ωραία, αν όχι, κανένα πρόβλημα.
quote:
Τώρα λοιπόν Ντοτόρο σε προκαλώ να δώσεις εσυ την απάντηση στο άλλο ερώτημα του εδώ Πάνου: << Δώσε μου έστω ένα παράδειγμα πως εγώ ως Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι πιο εύκολα "εξουσιάσιμος" από εσένα. Εναλλακτικά μπορείς να μου δώσεις και ]ένα ιστορικό παράδειγμα που να φαίνεται ότι οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι "πιάστηκαν" σε κάποιου είδους παγίδα είτε πολιτικής είτε εκκλησιαστικής προέλευσης ενώ οι μη Χριστιανοί/μη θρησκευόμενοι/άθεοι/παγανιστές/αγνωστικιστές κτλ όχι. >>

Δέχεσαι την πρόκληση αγαπητέ μου Ντοτόρο?


Βεβαίως.
Για μένα ένας a priori εύκολα εξουσιάσιμος άνθρωπος είναι πιθανόν να προσφύγει σε κάποια θρησκεία, κάποιο ιερατείο, οργάνωση κλπ..
Κάποιος που δεν είναι εύκολα εξουσιάμος, μπορεί να είναι πιστός σε κάποια θρησκεία, ακόμα και φανατικός.
Θεωρώ όμως οτι ένας άνθρωπος με ιδιοσυγκρασία προβάτου είναι πιο πιθανό απο κάποιον δυνατό χαρακτήρα να εξουσιαστεί με δική του θέληση είτε απο κάποιο ιερατείο, είτε από κάποια πολιτική ομάδα κλπ...
Τέτοια άτομα με ιδιοσυγκρασία προβάτου δεν υπάρχουν μόνο στις θρησκείες αλλά και στις πολιτικές/συδικαλιστικές παρατάξεις. Πάρα πολλοί τέτοιοι χαρακτήρες. Αυτοί είναι που κατα κύριο λόγο συντηρούν τον δικομματισμό, υπηρετώντας πιστά της εντολές των κομμάτων τους.
Ο Macedon λέει οτι ο Χριστιανισμός είναι μια πανούκλα. Ο χριστιανισμός σαν παραγκωνισμός της λογικής (της χρήσιμης λογικής), μπορεί όντως να είναι σε ένα βαθμό πανούκλα. Όμως δεν ειναι μόνο ο χριστιανισμός που παραγκωνίζει τη λογική. Και ο εθνικισμός παραγκωνίζει τη λογική. Και ο κομμουνισμός παραγκωνίζει τη λογική.
Θα ήταν καλύτερο και πιο ειλικρινές ο Macedon να πει, οτι οι άνθρωποι με ιδιοσυγκρασία προβάτου, είναι μια πανούκλα. Στην ουσία ο Macedon δεν μισεί την θρησκεία, μισεί τους ανθρώπους. Οι άνθρωποι είναι που κάνουν τη θρησκεία, δεν υπάρχει απο μόνη της.
Αλλά με το να καταργήσεις τη θρησκεία, δεν καταργείς το πρόβλημα. Η ίδια η χριστιανική θρησκεία θα ήταν ανώτερης ποιότητας, αν οι πιστοί της ήταν ανώτερης ποιότητας. Με το να "αδειάσεις" (debunk) την πίστη των πιστών, δεν τους κάνεις πιο έξυπνους, τους κάνει πιο αβοηθητους.
Το θέμα είναι οτι οι άνθρωποι που καταφεύγουν σε όλα αυτά τα συστήματα (θρησκευτικά, πολιτικά, οικονομικά κλπ) και που αφήνουν να εξουσιαστούν απο αυτά, έχουν απο πριν έτοιμο έδαφος για να εξουσιαστούν. Εκεί είναι το πρόβλημα.
Κάποιος που έχει την παιδεία, κάποιος που έχει τη μόρφωση, κάποιος που του έχουν ανοίξει το μυαλό και του έχουν μάθει να παίρνει πρωτοβουλία, αρνείται να ακολουθεί σαν πρόβατο. Και σε όποια εκκλησία και να μπει, δεν θα γίνει πρόβατο. Σε όποιο κόμμα και να μπει, θα μπει χωρίς ψευδαισθήσεις.
Επομένως, συμπερασματικά, το οτι κάποιος ανήκει σε μια θρησκεία, δε σημαίνει οτι είναι περισσότεροο εύκολο να εξουσιαστεί.
Κάθε άνθρωπος που δεν έχει λάβει ορθή παιδεία, είναι εύκολο να εξουσιαστεί.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 30/01/2013 02:20:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 03:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοτορο μου

Δέχθηκες την πρόκληση και έδωσες μιά ήπια μεν, περιεκτική δε, απάντηση.
Δεν υπήρχε λόγος να επεκταθείς σε άλλα θέματα "εξουσιασμού" πλήν της θρησκείας, επειδή μόνο την θρησκεία εξετάζουμε εδώ.Χωρίς αυτο βέβαια να σημαίνει,ότι δεν έχεις δίκιο και στα άλλα.

Στο προκείμενο λοιπόν.
Ισως σκόπιμα, λόγω ευγένειας προς τον Πάνο, παρέλειψες το γεγονός ότι ο Πάνος ξεκινάει να θέσει το ερώτημα ώς εξής: << β) Δώσε μου έστω ένα παράδειγμα πως εγώ ως Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι πιο εύκολα "εξουσιάσιμος" από εσένα....>>.

Δώσε σημασία στα πρόσωπα που χρησιμοποιεί ο Πάνος. <<...εγω ώς Χριστιανός Ορθόδοξος...>>, δηλαδή το " εγώ προσωπικά ".Μας καλεί να δώσουμε μια απάντηση στον ίδιο προσωπικά, αναγάγοντας τον εαυτό του σε εκπρόσωπο των Χριστιανών ορθοδόξων,λές και ο Πάνος είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα των χριστιανών.Οχι όλων των θρησκευόμενων προβάτων,επειδή οι άλλες θρησκείες κατα τον Πάνο είναι λανθασμένες πλήν της δικής του.Διακρίνεις μήπως Ντοτορο τον φανατισμό?

Και συνεχίζει πάλι προκλητικά την κουτοπόνηρη ερώτηση. <<... είμαι πιο εύκολα "εξουσιάσιμος" από εσένα...>>.
Δηλαδή ο Πάνος σκόπιμα υποβιβάζει την δική μου υπόσταση ώς σκεπτόμενου ανθρώπου,αποκαλώντας με "εξουσιάσιμο", έστω και σε διαφορετικό βαθμό απο αυτόν,περισότερο ή λιγότερο, δεν έχει σημασία.Αρκεί η ρετσινιά του εξουσιάσιμου.

Επιδεικτικά ο Πάνος αγνοεί το γεγονός ή καλύτερα την πιθανότητα, εγώ να μην είμαι καθόλου "εξουσιάσιμος".Να είμαι ένα ελεύθερο απο θρησκείες ( και άλλα συναφή ), ένα ανεξάρτητο μη υποκείμενο σε καμμία ανθρώπινη ιδεατή "συνουσία" εξάρτησης, άτομο.

Ντοτορο λες:

quote:

Το θέμα είναι οτι οι άνθρωποι που καταφεύγουν σε όλα αυτά τα συστήματα (θρησκευτικά, πολιτικά, οικονομικά κλπ) και που αφήνουν να εξουσιαστούν απο αυτά, έχουν απο πριν έτοιμο έδαφος για να εξουσιαστούν. Εκεί είναι το πρόβλημα.

Αυτο ακριβώς εννοούσα όταν σου είπα πριν για το υπόβαθρο που βρίσκουν έτοιμο οι θρησκείες, όταν εναλλάσονται.
Ξέρεις Ντοτόρο,ότι σε ένα κοπάδι,όλα τα πρόβατα δεν έχουν την ίδια νοημοσύνη.Κάποια έχουν λίγο περισσότερη απο τα άλλα.
Ομως φίλε μου,ΟΛΑ τα πρόβατα,έξυπνα και κουτά, έχουν τον ΙΔΙΟ τσοπάνη!!!!

Ετσι λοιπόν, άν ένας θρησκευόμενος είναι ή νομίζει ότι είναι λίγο πιο έξυπνος απο άλλους θρησκευόμενους, για τα δικά μου μέτρα και σταθμά, είναι απλώς άλλος ένας... ηλίθιος!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1640625
Maintained by Digital Alchemy