ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Η Τρίπτυχη Ζωή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 11:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλεγα με αυτό εδώ το θέμα να μιλήσουμε και λίγο για την ζωή.
Να την αναλύσουμε μήπως και βρούμε το μυστικό της!!!
Ας την πάρουμε, με όσες γνώσεις έχει ο καθένας μας, από την αρχή, και όπου μας βγάλει η ατραπός.

Ούτως ή άλλως θα την περπατήσουμε...Αν γνωρίζουμε μερικά σημάδια στο δρόμο, αν έχομε μερικές πινακίδες, πού ξέρετε μπορεί και να φτάσουμε στο σημείο να αναφωνήσουμε:
«Αχ, βρε ζωή, να που σε ζω γιατί σε καταλαβαίνω και δεν σ’ αφήνω να περνάς δίπλα μου σαν άλυτο μυστήριο!»

Ας υποθέσουμε πως η Φύση είναι μια εξέλιξη.
Μπορεί και να είναι μια βαθμιαία αυτο-εκδήλωση μιας αιώνιας και μυστικής ύπαρξης,
που έχει τρία διαδοχικά σχήματα για τις τρεις βαθμίδες της ανύψωσής της.

Εμείς οι άνθρωποι έχομε, σαν συνθήκη όλων των δραστηριοτήτων μας, τρεις πιθανότητες,
που είναι, αμοιβαία, αλληλοεξαρτώμενες:

την σωματική ζωή,
την νοητική ύπαρξη και
την καλυμμένη θεϊκή ύπαρξη,
η οποία θεϊκή ύπαρξη είναι, στην εμπλοκή, η αιτία των άλλων,
αλλά στην εξέλιξη είναι το αποτέλεσμά τους.

Είναι πολύ να υποθέσουμε πως στόχος της Φύσης είναι να διαφυλάττει και να τελειοποιεί τη σωματική ζωή και να εκπληρώνει τη νοητική ύπαρξη, ενώ ο δικός μας στόχος θα ‘πρεπε να είναι να αποκαλύψομε στο τέλειο σώμα και στο τέλειο νου, τις υπερφυσικές δραστηριότητες του Πνεύματος;

Αυτά για την προθέρμανση... Και στους Αντίποδες κάνει ένα κρύο....


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 13:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να την αναλύσουμε μήπως και βρούμε το μυστικό της!!!


Ζωή είναι αυτό που σου συμβαίνει όταν έχεις άλλα σχέδια! Ιδού το μυστικό!!!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 16:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζωή είναι αυτό που σου συμβαίνει όταν έχεις άλλα σχέδια!

Πανεύστοχο σχόλιο Darkangel_78!
Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται με το Θείο Νόμο εγγεγραμμένο στα γονίδιά τους.
Ποιό Θείο Νόμο?! Μα είναι προφανές πως ο άνθρωπος είναι το μοναδικό ζώο που έχει λογική και κριτική ικανότητα.
Απο εκεί και πέρα κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται με έμφυτες περισσότερες του κοινά αποδεκτού πνευματικές και ψυχικές ικανότητες και ιδιαιτερότητες.
Αυτοί οι άνθρωποι έχουν το "βάρος" της στήριξης και ενίσχυσης του πνευματικού οικοδομήματος της Ανώτερης Διάνοιας ή Θεού.
Αναλόγως του ποσοστού πνευματικής και ψυχικής ικανότητας αυτών των "ξεχωριστών" ανθρώπων, είναι και οι ρόλοι που καλούνται να πάρουν.
Άλλοι είναι άγγελοι ενσαρκωμένοι και κατερχόμενοι σε υλικά φθαρτά οχήματα (σώματα) που εκπορευόμενοι απο τη Μεγαλοσύνη Του διαδίδουν το Νόμο της Αγάπης.
Άλλοι είναι Απόστολοι και είναι προικισμένοι ως πολεμιστές. Πολεμιστές του Φωτώς.
Αυτοί οι άνθρωποι είναι ιδιαιτέρως χαρισματικοί και με την πρώτη ματιά φαίνεται η μαχητικότητα στη ματιά τους.
Τέλος υπάρχουν οι Μεσσίες.
Αυτοί εμφανίζονται σχεδόν κάθε 2000 χρόνια και είναι προικισμένοι και χτισμένοι απο το πνεύμα της Ανώτερης Διάνοιάς Του.
Για τον απλό παρατηρητή είναι απίστευτα τρομερής ενέργειας πυρήνες και έχουν βαθύτατες ικανότητες αντίληψης.
Μοναδικός σκοπός της ζωής τους είναι η διάδοση του Λόγου της Ανώτερης Διάνοιας ο οποίος είναι Αγάπη.
Ο οποίος είναι δημιουργία στο κτίσμα το ανώτερο.
Όλοι οι άνθρωποι είναι κομμάτια της Ανώτερης Διάνοιας κατερχόμενα σε σαρκικά οχήματα για σύντομο χρονικό διάστημα (ζωή) με εντολή να πράξουν το Θείο Νόμο.
Όσοι δύνανται να κατανοήσουν κάτι τέτοιο και να ζήσουν τοιουτοτρόπως, είναι πολύ κοντά στην ελευθερία της ψυχής τους γιατί ελευθερία σημαίνει να εκπληρώσεις το λόγο για τον οποίο γεννήθηκες.
Το λόγο για τον οποίο ενσαρκώθηκε η ψυχή αυτή σε ενα φθαρτό σάρκινο όχημα.
...κουράστηκα...θα ήθελα τώρα λίγο κρύο φίλη Κάθυ...δεν υποφέρω τη ζέστη με τίποτα.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 30/06/2003 16:32:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 16:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ!η τριπτυχη ζωη...
σαν τη ζεις,

ειναι

σαν να παιζεις
-με περισση μαεστρια -
...ενα flower stick!


τιποτα
απο μια τετοια εμπειρια,
δεν μεταφραζεται μονο σ' ενα επιπεδο
-σ'αυτο που ολα τα κανεις...λογια..-

καλο απογευμα, ολο φως!



Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 01/07/2003 15:41:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 17:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να την αναλύσουμε μήπως και βρούμε το μυστικό της!!!

Δεν υπάρχει μυστικό. Το μόνο μυστικό που υπάρχει, είναι το μυστικό του πώς να συνειδητοποιήσεις ότι δεν υπάρχει κανένα μυστικό. Αυτό είναι, το να ζεις βιώνοντας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 12:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν καλή μου Darkangel_78,
όχι μόνο είναι «πανεύστοχη» η απάντησή σου καθώς είπε και ο Reptile Salonica, αλλά νομίζω πως εντόπισες και το πρόβλημα και αφού το μυστικό της ζωής είναι όπως λες
«αυτό που σου συμβαίνει όταν έχεις άλλα σχέδια!»
τότε επείγεται να βρούμε τη λύση αυτού του μυστικού.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 12:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Reptile Salonica,
Πολύ πετυχημένη κι ολοκληρωμένη η σκέψη σου. Αλλά αυτά τα γονίδια που είναι εγγεγραμμένα όπως λες, δεν σου θυμίζουν λίγο και κάποιον ντετερμινισμό;

Θα μπορούσες να αναπτύξεις λίγο παραπάνω το θέμα σύμφωνα με αυτή μου την απορία;


Α, θέλεις και λίγο κρύο....ευχαρίστως. Να το στείλω express ή απλό; Ξέρεις ρωτάω επειδή θα επιβαρυνθείς τα ταχυδρομικά! (μόνο)

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 12:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ναι, φίλη Atma,
Η ζωή είναι μια πρόκληση. Δέξου την!
Η ζωή είναι αγάπη. Να την μοιράζεσαι!
Η ζωή είναι ένα όνειρο. Εννόησέ το!
Η ζωή είναι ένα παιγνίδι. Παίξε το!
(Sathya Sai Baba).

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 12:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εχέμβροτε, πες μου μόνο ετούτο:
πώς γίνεται να συνειδητοποιήσουμε ότι "δεν υπάρχει μυστικό";


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 14:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σου ξενιτεμένη Κάθυ! Μα απάντησα βρε, λέγοντας……

''Δεν υπάρχει μυστικό. Το μόνο μυστικό που υπάρχει, είναι το μυστικό του πώς να συνειδητοποιήσεις ότι δεν υπάρχει κανένα μυστικό. Αυτό είναι, το να ζεις βιώνοντας.''

Ζώντας βιώνοντας και όχι απλός προσπερνώντας τα τοπία της ζωής, μα μπαίνοντας και παίρνοντας μέρος σε αυτά, αργά η γρήγορα συνειδητοποιούμε ότι δεν υπάρχει μυστικό.

Τα ερωτηματικά γεννιούνται όταν παρατηρούμαι την ζωή εκ του μακρόθεν.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 01/07/2003 14:21:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 14:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ααα, Εχέμβροτε, Εχέμβροτε, Εχέμβροτε, σε κατάλαβα και πολύ καλά μάλιστα.
Νιώθεις άραγε πόσο βαθύ/μυστήριο/ είναι αυτό το: «να ζεις βιώνοντας» ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ;
Το θέμα είναι τεράστιο.

Ας συνεχίσω με τις σκέψεις μου πάνω στην τρίπτυχη ζωή...
Πιστεύω πως η νοητική ζωή δεν ακυρώνει, αλλά εργάζεται
για την εξύψωση και καλύτερη χρήση του σώματος,
έτσι επίσης, και το πνευματικό ον δεν θα έπρεπε να ακυρώνει,
αλλά να μετασχηματίζει
τις νοητικές, συναισθηματικές, αισθητικές και ζωτικές δραστηριότητες.

Διότι ο άνθρωπος, -η κεφαλή της γήινης Φύσης,
το μοναδικό γήινο σχήμα, μέσα στο οποίο
η πλήρης εξέλιξη της Φύσης είναι πιθανή,- είναι μια τριπλή γέννηση.

Του έχει δοθεί ένα ζωντανό πλαίσιο όπου το σώμα είναι η σχεδία,
και η ζωή είναι το δυναμικό μέσο της θεϊκής εκδήλωσης.

Η δραστηριότητά του επικεντρώνεται σε ένα νου που διαρκώς αναπτύσσεται,
και ο στόχος του είναι να τελειοποιεί, όχι μόνο τον εαυτό του,
αλλά και τον οίκο που κατοικεί, καθώς και τα μέσα της ζωής που χρησιμοποιεί,
και συνάμα έχει την δυνατότητα να κατανοήσει,
δια μέσω της βαθμιαίας αυτογνωσίας, την αληθινή του φύση,
ως σχήμα του Πνεύματος.
Μεσουρανεί σε εκείνο που πάντοτε ήταν στην πραγματικότητα:
το φωτισμένο, ευλογημένο Πνεύμα που τελικά έχει σκοπό
να ακτινοβολήσει τη ζωή και το νου με τα μεγαλεία που, τώρα, είναι σφραγισμένα.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 15:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να βρε παιδιά είδατε τί παθαίνω η γυναίκα μεσημεριάτικα Εσείς φταίτε που με εμπνέετε!!!(Καλό μήνα κιόλας!!!)
Λοιπόν είπα ότι:

quote:
Ζωή είναι αυτό που σου συμβαίνει όταν έχεις άλλα σχέδια!

και ο φίλτατος reptilesalonica είπε

quote:
Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται με το Θείο Νόμο εγγεγραμμένο στα γονίδιά τους.

Άρα? Χμ,εγώ θα έβγαζα το εξής συμπέρασμα,αφελώς ίσως σκεπτόμενη: Ότι εφ'όσον είναι ΜΕΣΑ μας ο Θείος Νόμος και ΕΞΩ μας τα ...άλλα σχέδια,τότε ίσως δε θα'πρεπε να κάνουμε σχέδια !!!!
Δεν εννοώ να είμαστε αδρανείς ως υπάρξεις σε κανένα τομέα,αλλά να έχουμε λίγη πίστη βρε παιδί μου στο πεπρωμένο.Μπορεί να ακούγεται μοιρολατρικό αλλά δεν είναι.Υπάρχουν φορές που μπορούμε να επιλέξουμε τί να κάνουμε και άλλες που υπάρχει ένας μονόδρομος που πρέπει να διαβούμε.
Όπως πολύ εύστοχα μου είχε πεί κάποτε δυο αγαπητοί φίλοι συνονόματοι...

quote:
Όλα θα γίνουν όταν πρέπει,ούτε πιο νωρίς,ούτε πιο αργά...

quote:
Μην ανησυχείς για αυτά που μπορείς να αλλάξεις και γι αυτά που δεν μπορείς να αλλάξεις...

Λέτε να έχουν δίκιο?

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 15:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ!
[τότε ίσως δε θα'πρεπε να κάνουμε σχέδια ]
ακριβως!
οποιος κανει "σχεδια"...μαλλον υπολογιζει χωρις τον..σκηνοθετη...
απλα ζησε μ'εμπιστοσυνη.
οπως εννοεις την πολυτιμη τουτη λεξη.
η καχυποψια ειναι ο χειροτερος συμβουλος/μα υπαρχει.

καλη μου καθυ,ζω ηδη .
οσο για το flower stick...
καμμια φορα προτιμω απλα να παιξω/παρα να αναλυσω πως θα παιξω...

καλημερα απο το αφατο συμπαν μου...



Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 04/07/2003 06:37:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 17:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ααα, Εχέμβροτε, Εχέμβροτε, Εχέμβροτε, σε κατάλαβα και πολύ καλά μάλιστα.
Νιώθεις άραγε πόσο βαθύ/μυστήριο/ είναι αυτό το: «να ζεις βιώνοντας» ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ;
Το θέμα είναι τεράστιο.

Αγαπητή Κάθυ, όντως ζω βιώνοντας στην κυριολεξία και ξέρεις, σε πολλούς αυτό δεν αρέσει. Έπαψα να αναρωτιέμαι και ξεκίνησα να βιώνω. Να βιώνω και να νοιώθω το τίποτα και τα πάντα. Είμαι μέρος του όλου και το όλο είναι μέρος μου. Χρειάζεται τίποτε άλλο; Η ζωή είναι σαν ένα μουσικό όργανο, κάποιοι προσπαθούν να αναλύσουν την κατασκευή του οργάνου και κάποιοι εκφράζονται μέσο αυτού. Τι επιλέγεις;
Ο κάθε ένας επιλέγει τι θέλει και πώς το θέλει. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου περιγράψω με τον λόγο το τι βλέπω και βιώνω, δυστυχώς δεν μπορώ να σου περιγράψω τι ακούω και τι αγγίζω. Απλός, μέχρι εδώ που βρίσκομε, έφτασα μέσα από κρυφά, μα τόσο φανερά μονοπάτια. Ο λόγος μου σοφία δεν κρύβει, ο λόγος μου εντυπωσιακός και πολύπλοκος δεν είναι, η ακαδημαϊκές μου γνώσεις φτωχές και ελλιπείς. Μα ‘γνωρίζω’ τόσα πολλά που αρκετοί έφαγαν την ζωή τους αυτοβασανιζόμενοι ψάχνοντας το τίποτα και δεν τα είδαν. Ναι, το τίποτα. Γιατί η νοοτροπία τους δεν τους άφηνε να συνειδητοποιήσουν το αυτονόητο. Η αλήθεια (όπως λέμε) δεν βρίσκετε εκεί έξω, βρίσκετε παντού. Το έχω ξαναπεί…‘δεν μιλώ, για να ακούω τα πάντα’. Τα μεταδίδω σε αυτούς, όχι με τον λόγο, μα ούτε και με την σκέψη. Μα με τον ίδιο μου τον εαυτό και αυτό που εκπέμπω υπό αόριστες χρονικές συνθήκες, όπως και άλλοι άνθρωποι. Ορισμένοι με γνώρισαν έτσι, λίγοι.
Οι υπόλοιποι δεν θέλησαν και γι’αυτό δεν αφέθηκα να δουν. Είμαι ένας άνθρωπος και το γνωρίζω.

Συγνώμη που δεν θεωρώ τον εαυτό μου εσωτεριστή.

(ας μην παρεξηγηθώ από ορισμένους για υπεροψία κλπ.) Απλά μια παρουσίαση έκανα ο άνθρωπος.

Όταν μιλάμε, πρέπει να εννοούμε και όχι απλά να παράγουμε ήχους από το στόμα.(Φυσικά δεν υπονοώ τίποτα για όσους λαμβάνουν μέρος σε τούτη την κουβέντα.)
Αυτή είναι η αρχή μου και προσπαθώ να την ακολουθώ όσο μπορώ.

Όσον αφορά το εάν το θέμα είναι τεράστιο, θα μου επιτρέψεις να πω ότι δεν τίθεται καν θέμα. Πόσο μάλλον προσδιορισμός του μεγέθους του.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 01/07/2003 17:41:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 19:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατα είχα ένα αρκετά σοβαρό προσωπικό πρόβλημα. Κ πνιγόμουν! Πήρα λοιπόν μερικές μέρες άδεια κ πήγα στη Φολέγανδρο. Για να σκεφτώ...
Κ αυτό έκανα τις 2 πρώτες μέρες. Σκεφτόμουν... Κ σκεφτόμουν... Κ σκεφτόμουν... Κ σκεφτόμουν...Κ πνιγόμουν όλο κ περισσότερο. Κάποια στιγμή σταμάτησα να σκέφτομαι. ¶νοιξα τα μάτια μου κ άρχισα να βλέπω. ¶δειασα το μυαλό μου κ έβλεπα τη θάλασσα, τους βράχους, σκαρφάλωνα τα βουνά κ παρατηρούσα τα μικρά λουλούδια που φυτρώναν μέσα στη πέτρα.... Κ σιγά -σιγά ηρέμησα. Καθάρισα. Είπα "ευχαριστώ" για όλα αυτά που μπορούσα να δω, που βρισκόμουν σε ένα τόσο μαγικό μέρος. Κατάλαβα τη "γελοιότητα" των προβλημάτων μου σε σχέση με την ομορφιά αυτού του κόσμου.... Δεν ξέρω να εκφράζομαι σωστά.... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πριν ψάξουμε "τα εσωτερικά", πριν αγχωθούμε για "συνταγές" κ κανόνες, ας δούμε αυτό που απλώνεται γύρω μας. Για μένα αυτό είναι η ζωή. Μερικές φορές να σταματάς να "ζεις". Να σταματάς να υπάρχεις ως άτομο κ να ενώνεσαι μ'αυτόν τον κόσμο.
Συγγνώμη αν δεν είμαι κατανοητή, ή αν κάποιες λέξεις που χρησιμοποίησα δεν ηχήσουν καλά στ'αυτιά σας.
Δώστε μου το ελαφρυντικό του νέου μέλους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 21:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Reptile Salonica,
Πολύ πετυχημένη κι ολοκληρωμένη η σκέψη σου. Αλλά αυτά τα γονίδια που είναι εγγεγραμμένα όπως λες, δεν σου θυμίζουν λίγο και κάποιον ντετερμινισμό;

Θα μπορούσες να αναπτύξεις λίγο παραπάνω το θέμα σύμφωνα με αυτή μου την απορία;



Αγαπητή Κάθυ, μη ψάχνεις ταμπέλες για να αξιολογήσεις τους συνομιλητές.
Δεν ανήκω πουθενά και ούτε η σκέψη μου εκπορεύεται απο κάποια αρχή ή δόγμα.
Λέω αυτά που πιστεύω σύμφωνα με την νοητική μου μόρφωση, σύμφωνα με την πνευματική μου ικανότητα και σύμφωνα με την ψυχική μου δυνητική κατάσταση.
Τι ακριβώς θα ήθελες να αναλύσουμε απο αυτά που είπα?

Αγαπητή Darkangel_78, σ' αυτό που είπες:

quote:
Χμ,εγώ θα έβγαζα το εξής συμπέρασμα,αφελώς ίσως σκεπτόμενη: Ότι εφ'όσον είναι ΜΕΣΑ μας ο Θείος Νόμος και ΕΞΩ μας τα ...άλλα σχέδια,τότε ίσως δε θα'πρεπε να κάνουμε σχέδια

Ο Θείος Νόμος είναι η αρχή της Νομοτέλειας στο σύμπαν.
Είναι ο δημιουργός των όσων έχουν μορφή και των όσων έχουν ενέργεια. Λέγοντας οτι είναι εγγεγραμένο στα γονίδιά μας δε σημαίνει αυτόματα οτι μπορούμε και να το εννοήσουμε.
Έχουμε βεβαίως όλη την προδιάθεση γεννημένοι ως άνθρωποι, δηλ. ως ανώτερες του κοινού, οντότητες, να φτάσουμε στην εκπλήρωση του Θείου Νόμου, αλλά πρώτα πρέπει να απαρνηθούμε και να κατανοήσουμε πολλά "ανθρώπινα" χαρακτηριστικά και ιδιότητες όπως είναι τα διάφορα Εγώ που διχάζουν τον ίδιο μας τον εαυτό.
Θα έπρεπε να ζούμε απλά ρουφώντας τα πάντα γύρω μας, όταν είμαστε ξύπνιοι να είμαστε όντως ξύπνιοι στα πάντα γύρω μας με διάθεση να τα κατανοήσουμε και όχι να τα επικρίνουμε, να ζούμε όπως πολύ ορθά αναφέρει (και πράτει?-ακόμα καλύτερα!) ο φίλος Εχέμβροτος, ώστε να πάψει μέσα μας η λειτουργία του δυιστικού Νού που συνεχώς διαχωρίζει, κατακρίνει, καλουπώνει αλλά δεν κατανοεί.
Δεν μπορεί να κατανοήσει την ομορφιά και την α-λήθεια (μη-λήθη) γύρω του γιατί η ομορφιά δε μπορεί να αποθηκευτεί σε αποθηκευτικό μέσο (μνήμη) και να αναπαραχθεί αργότερα ως ευχαρίστηση μιας ήδη βιώσιμης εμπειρίας.
Για να φτάσει ο άνθρωπος στο σημείο να κάνει πράξη το Θείο Νόμο, πρέπει να πεθαίνει κάθε στιγμή για τα πάντα και απο τα πάντα να αναγεννάται.
Πρέπει να αποκλείσει τη δυιστική δράση του εγκεφάλου και να τον χρησιμοποιεί μόνο ως μέσο για την επίτευξη του σκοπού του και όχι ως αυτοσκοπό, διότι ο Νούς δε μπορεί να πάει πέρα απο το προφανές.
Το οποίο (προφανές) είναι το ήδη νεκρό. Είναι το λεπτό που μόλις πέρασε.
Δε μπορεί να ακολουθήσει την αλήθεια τη ζώσα, την ρέουσα και περι-ρέουσα στα πάντα και εκ των παντών εκ-πορευόμενη.
Σε κείνη την αλήθεια "υπάρχει" ο Θείος Νόμος.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 01/07/2003 21:24:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 12:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες στο θέμα μας, φίλη Valnta,

Αν όλοι μας μπορούσαμε να νιώθουμε πιο συχνά έτσι όπως ένιωσες
στο νησί τότε θα ήμασταν πιο κοντά στην αφύπνιση της συνείδησής μας.
Σίγουρα τα λόγια δεν είναι ικανά να αποδώσουν μια τέτοια εμπειρία,
καμιά φορά την απογυμνώνουν, κιόλας, από την γνησιότητά της,
μέχρις ότου μάθουμε την «άλλη γλώσσα», ας έχομε υπομονή.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 12:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ααα, Εχέμβροτε! Πόσο σωστά σε ακούω!

Εν τούτοις, για μένα (προσωπικά), το θέμα είναι τεράστιο, και θα εξακολουθεί να είναι,
μέχρις ότου καταφέρω να βιώνω συνειδητά
και τις τρεις καταστάσεις της συνείδησης: Εγρήγορση, ύπνο, θάνατο.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 13:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Reptile Salonica,

Δεν υπήρξε, ούτε θα υπάρξει ΠΟΤΕ περίπτωση που η Κάθυ
θα ψάξει να βρει ταμπέλες για την αξιολόγηση των συνομιλητών της,
και μάλιστα εν γνώσει της.

Στο δεύτερο μήνυμά σου έγινες, πάντως, περισσότερο κατατοπιστικός
όσον αφορούσε την απορία μου, και σ’ ευχαριστώ γι’ αυτό.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 19:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ααα, Εχέμβροτε! Πόσο σωστά σε ακούω!

Εν τούτοις, για μένα (προσωπικά), το θέμα είναι τεράστιο, και θα εξακολουθεί να είναι,
μέχρις ότου καταφέρω να βιώνω συνειδητά
και τις τρεις καταστάσεις της συνείδησης: Εγρήγορση, ύπνο, θάνατο.


Γιατί κάτι μου λέει ότι δεν είσαι και πολύ μακριά από τον στόχο σου;

Σε χαιρετώ μετριοπαθή Κάθυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 14:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας καταθέσω μερικές ακόμη σκέψεις μου πάνω στο θέμα.

Σαν αποτέλεσμα των τριών χωριστών σχημάτων στη Φύση,
ο άνθρωπος είναι ανοιχτός στην επιλογή μεταξύ των τριών ειδών της ζωής:

Την κοινή φυσικο-υλική ύπαρξη,
τη ζωή της διανοητικής δραστηριότητας και ανάπτυξης,
τη μόνιμη πνευματική ομορφιά.

Αλλά ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα, καθώς αναπτύσσεται,
να συνδυάσει αυτά τα τρία σχήματα, να διαλύσει τις δυσαρμονίες τους
μέσα σε έναν αρμονικό ρυθμό, και να δημιουργήσει έτσι, μέσα του,
ολάκερη την θεότητα, τον τέλειο Άνθρωπο.

Στην κοινή Φύση, τα τρία αυτά σχήματα, έχει το καθένα,
και τα ιδιαίτερά του χαρακτηριστικά και τις
ρυθμιστικές του ροπές που κυβερνούν το κάθε σχήμα.

Η χαρακτηριστική ενέργεια της σωματικής ζωής δεν είναι τόσο στην πρόοδο όσο στην επιμονή, όχι τόσο στην ατομική αυτο-διεύρυνση, όσο στην αυτο-επανάληψη. Υπάρχει πράγματι, στην υλική Φύση, μια πρόοδος από είδος σε είδος από το φυτό στο ζώο, από το ζώο στον άνθρωπο, επειδή ακόμη και στην ανόργανη Ύλη ο Νους βρίσκεται σε δράση.
Αλλά, άπαξ κι ένας τύπος τελειοποιηθεί υλικά, η κύρια και άμεση απασχόληση της γήινης Μητέρας φαίνεται πως είναι να διατηρήσει την συνεχή αναπαραγωγή.

Διότι η Ζωή πάντοτε αποζητά την αθανασία, αλλά εφόσον το ατομικό σχήμα δεν είναι μόνιμο,
και μόνο η ιδέα του σχήματος είναι μόνιμη στη συνείδηση Εκείνου που δημιουργεί το Σύμπαν,
-επειδή δεν φθείρεται- μια τέτοια συνεχής αναπαραγωγή είναι η μόνη δυνατή υλική αθανασία. Αυτοσυντήρηση, αυτο-επανάληψη, αυτο-πολλαπλασιασμός είναι απαραιτήτως
τα επικρατέστερα ένστικτα όλων των υλικών υπάρξεων.


Η χαρακτηριστική ενέργεια του γνήσιου/καθαρού Νου, είναι η αλλαγή και όσο πιο πολύ αποχτάει την ανύψωση και την διοργάνωση, τόσο αυτός ο νόμος του Νου προσλαμβάνει την άποψη μιας διαρκούς διεύρυνσης, προόδου και καλύτερης διευθέτησης των όσων έχει αποκτήσει, καθώς και ενός συνεχούς περάσματος από μια μικρότερη και απλή τελειότητα σε μια πλατύτερη και πιο πολύπλοκη.

Επειδή ο Νους, αντίθετα από την ζωή του σώματος,
είναι άπειρος στο πεδίο του, ελαστικός στη διεύρυνσή του κι εύκολα μεταβλητός στους σχηματισμούς του.

Η αλλαγή, λοιπόν, η αυτο-διεύρυνση, και η αυτο-βελτίωση, είναι τα κύρια ένστικτά του.
Η πίστη του είναι η τελειότητα, το σύνθημά του η πρόοδος.


Ο χαρακτηριστικός νόμος το Πνεύματος είναι η αυτο-υπαρκτή τελειότητα και το αμετάβλητο άπειρο. Πάντα κατέχει, και δικαιωματικά, την αθανασία που είναι ο στόχος της Ζωής, και την τελειότητα που είναι ο σκοπός του Νου.

Η επίτευξη του αιώνιου, και η πραγματοποίηση αυτού το οποίο είναι το ίδιο σε όλα τα πράγματα αλλά και πέραν των πραγμάτων, εξ ίσου ευδαίμον στο κόσμο αλλά και έξω από τον κόσμο, ασύνδετο, όμως, με τις ατέλειες και τους περιορισμούς των σχημάτων και δραστηριοτήτων μέσα στα οποία κατοικεί.


Υ.Γ. Φίλε Εχέμβροτε, αυτό το κάτι που σου "λεει" είναι πολύ φλύαρο. Και όχι μόνο...Τα παραλέει κιόλας. Να του πεις πως δεν βρίσκομαι παρά μόνο στο πρώτο στάδιο.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 16:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλλά. Θα του το πώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 02:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο κάθε ένα από αυτά τα σχήματα, η Φύση μπορεί και δρα ατομικά και συλλογικά,
επειδή το Αιώνιο επιβεβαιώνεται εξ ίσου όχι μόνο στο χωριστό σχήμα αλλά και στην ομαδική ύπαρξη
είτε αυτό είναι οικογένεια, φυλή και έθνος ή ομάδες που δεν εξαρτώνται τόσο στα υλικά στοιχεία,
ή στην ανώτερη ομάδα όλων αυτών, στην συλλογική μας ανθρωπότητα.

Ο άνθρωπος επίσης θα μπορούσε να αποζητάει το καλό του από μια ή από όλες αυτές
τις σφαίρες της δραστηριότητας, ή να ταυτίσει τον εαυτό του σε αυτές τις σφαίρες
με την συλλογικότητα και να ζήσει γι αυτήν ή, να υψωθεί σε μια αληθινότερη αντίληψη
αυτού του πολύπλοκου Σύμπαντος, να εναρμονίσει
την ατομική πραγμάτωση με τον συλλογικό στόχο.

Στη σωστή σχέση με το σύμπαν, δεν διεκδικεί εγωιστικά
την χωριστή του ύπαρξη, ούτε να την εξαλείψει στο Απροσδιόριστο,
αλλά προσπαθεί να αντιληφθεί την ένωσή του
με το Θείο και τον κόσμο και να τα ενώσει όλα στο ατομικό,
έτσι και η σωστή σχέση του ατομικού με την συλλογικότητα θα έπρεπε να είναι τέτοια
που να μην επιδιώκει εγωιστικά την υλική ή διανοητική του πρόοδο ή την πνευματική
σωτηρία του, χωρίς να σέβεται στους συνανθρώπους του.

Αλλά ούτε όμως και για χάρη της κοινωνίας να καταστείλει
ή να ακρωτηριάσει την πρέπουσα ανάπτυξή του, αλλά να συνοψίσει
μέσα του όλες τις καλύτερες και τέλειες πιθανότητες και να τις περιχύσει με την σκέψη,
τη δράση, και με όποια άλλα μέσα έχει στη διάθεσή του, στο περιβάλλον του,
ώστε όλο το έθνος να πλησιάσει πιο κοντά
στην επίτευξη των μεγάλων του προσωπικοτήτων.

Έπεται πως το αντικείμενο της υλικής ζωής πρέπει να εκπληρωθεί, πάνω απ΄όλα,
ο ζωτικός στόχος της Φύσης. Ο σκοπός του υλιστή ανθρώπου είναι να ζήσει,
να περάσει από τη γέννηση στον θάνατο με όση πιο πολύ άνεση ή απόλαυση
που θα υπάρξει στο δρόμο, εν πάση περιπτώσει να ζήσει.
Θα μπορούσε να υποτάξει αυτό το σκοπό, αλλά μπορεί να τον υποτάξει μόνο
στα άλλα υλικά ένστικτα της Φύσης, αναπαραγωγή του ατομικού
και διατήρηση τους είδους στην οικογένεια, στη τάξη ή στη κοινωνία.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 02:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να γίνεις εάν θες λίγο πιο σαφείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 03:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

NA TA XIΛΙΑΣΕΙΣ ,ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ,ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ,ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ...

ΠΛΗΡΗΣ ΤΑΥΤΙΣΗ ΣΥΝΕΙΡΜΩΝ...ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΙΝ



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 03:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλήρης ταύτιση και για μένα αγαπητή Κάθυ.
Τώρα που συμφωνούμε, μήπως θα έπρεπε να περάσουμε και στο hard part?
Να τα κάνουμε πράξη.
Πως αισθάνεσαι φίλη Κάθυ?

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 05:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ανακεφαλαιώσουμε λοιπόν φίλε Εχέμβροτε,

Αρχίσαμε με την υπόθεση πως η Φύση είναι μια εξέλιξη,
που έχει τρία διαδοχικά σχήματα για τις τρεις βαθμίδες της ανύψωσής της.
Ο άνθρωπος είναι μια τριπλή γέννηση: Σώμα, Νους, Πνεύμα.

Σκοπός της Φύσης είναι να τελειοποιήσει τα τρία σχήματα, αφού υποθέτουμε πως είναι μια εξέλιξη.
Η νοητική ύπαρξη δεν θά ‘πρεπε να υποτιμάει την υλική,
και η πνευματική δεν θα έπρεπε να υποτιμάει ούτε την υλική ούτε την διανοητική ύπαρξη.
Η πνευματική ύπαρξη θα πρέπει να μετασχηματίζει τις νοητικές,
συναισθηματικές, αισθητικές και ζωτικές δραστηριότητες.

Ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να συνδυάσει τα τρία σχήματα
να διαλύει τις δυσαρμονίες τους και να δημιουργήσει μέσα του τον τέλειο Άνθρωπο.

Είδαμε τις χαρακτηριστικές ενέργειες των τριών σχημάτων
Σώμα: Αυτοσυντήρηση, αυτο-επανάληψη, αυτο-πολλαπλασιασμός.
Νους: Αλλαγή, αυτο-διεύρυνση, αυτο-βελτίωση, πίστη στην τελειότητα, πρόοδος.
Πνεύμα: αυτο-υπαρκτή τελειότητα, αμετάβλητο, άπειρο, αθάνατο.

Η Φύση δρα πάνω στα τρία σχήματα και σε ατομικό και σε συλλογικό επίπεδο.

Ας πάρουμε τρία παραδείγματα 1) στο ατομικό επίπεδο:

Υλική ύπαρξη= Ποιον να βάλουμε εδώ; Ηρακλή; Αχιλλέα, Μίδα; Όποιον θέλεις.
Διανοητική ύπαρξη= Πλάτωνα; Αριστοτέλη; Όποιον θέλεις.
Πνευματική ύπαρξη= Χριστό; Βούδα; Όποιον θέλεις.

2) Συλλογικό επίπεδο (Δυναστεία, έθνος, κράτος)
Υλική ύπαρξη= (βάζομε εδώ ένα έθνος, δυναστεία, κράτος που φημίζονται για την υλική τους Ύπαρξη)
Διανοητική ύπαρξη= (βάζομε εδώ ένα έθνος, οικογένεια κράτος που φημίζονται για την διανοητική τους Ύπαρξη)
Πνευματική ύπαρξη= (βάζομε εδώ ένα έθνος, οικογένεια, κράτος που φημίζονται για την πνευματική τους Ύπαρξη)


Η σωστή σχέση του ανθρώπου και με τα τρία αυτά σχήματα είναι
να μην παραβλέπει την ατομική του ανάπτυξη
για χάρη της κοινωνίας και τανάπαλιν.
Κι αυτό θα έπρεπε να ισχύει και για τα 3 επίπεδα της ύπαρξής του.

Το τέλειο, για έναν άνθρωπο θα ήταν να συνοψίσει μέσα του
τις καλύτερες πιθανότητες, και να φωτίσει
με την σκέψη του , με τη δράση του, ή με άλλα μέσα που θα διέθετε,
το περιβάλλον του, να γίνει κάτι σαν φωτεινό παράδειγμα, ο ήρωας και ο σκαπανέας,
ώστε και το σύνολο να επωφεληθεί αλλά και να
εκδηλωθούν οι μεγάλες προσωπικότητες του συνόλου.
Αυτά προς το παρόν και θα μιλήσουμε, πιο αναλυτικά,
για τον υλιστή άνθρωπο (και όχι μόνο) την επόμενη φορά, μέχρι να καλύψουμε
και τα τρία σχήματα της ανθρώπινης ύπαρξης.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 05:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε παρ-ακολουθούμε και πιστεύω συνοδοιπορούμε αγαπητή Κάθυ...προσπάθησε να μη μετατραπεί αυτή η οξεία διεισδυτική ματιά σου σε φιλολογική-ρητορική προσέγγιση (οχι οτι υπάρχει, το αναφέρω ακριβώς για να το αποφύγουμε) και επίσης, προσπάθησε να μη χαθείς στο δύσκολο δρόμο που αρχίσαμε (απ' ότι βλέπω οι 4 μας και νοιώθω οτι εμείς απαρτίζουμε ενα παράξενο δυναμικό τετράγωνο, κοινής αντιληπτότητας).
Στην αναζήτηση αυτή πρέπει να συνδυάζουμε τις αρετές και του Νού και της καρδιάς.
Δεν υπάρχει λόγος να βιαζόμαστε...ξεδίπλωνε σταδιακά το σκεπτικό σου.
Μέχρι στιγμής είναι πολύ μεστά και εκ βαθέων αντιληπτά απο σένα και ειπωμένα εξ' ίσου με σαφήνεια.
Καλούμαστε να περιγράψουμε με το λόγο, κάτι που είναι εκτός λόγου

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 06/07/2003 05:48:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 07:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ATMA,
Ευχαριστώ για την ευχή σου. Αν και θα προτιμούσα με ένα μόνο μήνυμά μου να κατάφερνα αυτό που θα πετύχαινα(;) με χίλια.

Ω, φίλε Reptile Salonica,

Πρέπει να έχεις τρομερή διαίσθηση, εκτός κι αν επιβεβαιώνεται για μιαν ακόμη φορά ο κανόνας των πνευματικών: Όλοι είμαστε ένα!

Διότι αυτός ακριβώς ήταν ο φόβος μου από την αρχή γι αυτό και σας κάλεσα να συζητήσουμε τη τρίπτυχη ζωή «να την αναλύσουμε μήπως και βρούμε το μυστικό της!!!»

Γιατί ο μονόλογος μοιραία καταλήγει όπως σωστά λες σε «φιλολογική-ρητορική προσέγγιση».

Όπως έγραψα στο μήνυμά μου στη Valnta: «Σίγουρα τα λόγια δεν είναι ικανά να αποδώσουν μια τέτοια εμπειρία, καμιά φορά την απογυμνώνουν, κιόλας, από την γνησιότητά της,
μέχρις ότου μάθουμε την «άλλη γλώσσα», ας έχομε υπομονή.

Όσον αφορά το hard part, ας ακούσουμε ξανά τον ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ. Φαίνεται πως ξέρει κάτι.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 08:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Κάθυ, το hard part χμ… θεωρώ ότι είναι δική σου υπόθεση νομίζω να το φέρεις εις πέρας μιας και το κάνεις εσύ hard, ενώ είναι τόσο μα τόσο soft και το δήλωσα εξ αρχής. (προσοχή! Δεν επιτίθεμαι και δεν ειρωνεύομαι.) Φυσικά και θα ‘ξεδιπλωθώ’ κι’εγώ σε τούτο το (με την ευχάριστη και καλή ένια) παιχνίδι.

Φίλε reptile αναφέρεις ότι…..’’Καλούμαστε να περιγράψουμε με το λόγο, κάτι που είναι εκτός λόγου’’

Γιατί όμως; Υπάρχει λόγος; και αν ναι, ποιος;

Προσωπικά, σαν ένα είδος άσκησης θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω, παρά σαν οδό αναζήτησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 08:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθυ, αναφέρεις πως….. ‘‘Ο άνθρωπος είναι μια τριπλή γέννηση: Σώμα, Νους, Πνεύμα.’’
Εδώ γενάτε ένα δισυπόστατο ερώτημα, ‘’ τι είναι ο Νους και τι Πνεύμα.’’

Πρώτον, Πιστεύω ότι είναι βασικό να μας εξηγήσεις τι εννοείς ως Νου και τι ως Πνεύμα, διότι αυτή και η βάση του θέματος που αναλύεις. Σώμα, Νους, Πνεύμα.

Και δεύτερον, αποδεικνύετε η ύπαρξη αυτών των στοιχείων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy