ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 16:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«… Γινόμαστε σιγά σιγά αυτό που σκέφτονται οι άλλοι....

Κάποτε επαναστατούμε, γιατί αυτή η εικόνα δεν είναι βγαλμένη
από την καρδιά μας....
Και όσο περισσότερο επαναστατούμε, ...τόσο πιο αταίριαστοι
νιώθουμε και κατακρίνουμε αυτό τον αταίριαστο εαυτό.
Και ύστερα έρχεται πάλι μια ώρα που, αν κάποιος άλλος μας έλεγε φωναχτά τις σκέψεις μας, θα γινόταν ο χειρότερός μας εχθρός…».


Να ειστε καλα.....

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 17:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή φίλη destiny, χαίρομαι που μας ξαναδίνεται η δυνατότητα να συνομιλούμε.
...Γι' αυτό φίλη μου, θα πρέπει να παρατηρούμε τον εαυτό μας δίχως να τον κατακρίνουμε, δίχως να τον περιορίζουμε,
δίχως να είμαστε αυστηροί μαζί του.
Θα πρέπει να τον παρατηρούμε στη δράση του στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, στη δουλειά.
Μήπως είμαστε ιδιαίτερα ευγενικοί με τα αφεντικά μας, ή πιεζόμαστε με τις συνθήκες εργασίας μας κ.λ.π και αφού σχολάσουμε ξεσπάμε στους γύρω μας ή στους φίλους μας όχι γιατί είμαστε κακοί αλλά γιατί δεν έχουμε μάθει να λύνουμε το κάθε τι στη ζήση του και να μη το συσωρεύουμε μέσα μας ως πρόβλημα?
Αν το συσωρεύσουμε και το κλείσουμε μέσα μας, αυτό θα αναπτύξει πλοκάμια,
θα κάνει σχέσεις με άλλα προβλήματα που έχουμε και θα έρθει μια στιγμή που θα νιώθουμε οτι πνιγόμαστε, οτι όλοι είναι εναντίον μας.
Κάτι τέτοιο όμως φέρνει τρομερή σύγχιση στον ψυχικό μας κόσμο και εξασθενεί την ευαίσθητη διεισδυτική ματιά στα πράγματα που μας περιστοιχίζουν.
Σιγά, σιγά βλέπουμε οτι γινόμαστε όλο και σκληρότεροι και ξεχνάμε στη γωνιά του εαυτού μας, το παιδί μέσα μας,
που παραμελημένο μελαγχολεί.
Θα πρέπει να προσπαθούμε να λύνουμε ενα ενα τα προβλήματα, ακόμη κι οταν είναι συσωρευμένα, γιατί ούτως ή άλλως δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
Η άλλη επιλογή είναι η τρέλα ή μελαγχολία.
Η ζωή όμως είναι πολύ, μα πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και έχει τόσα όμορφα πράγματα να δούμε, να αισθανθούμε και προ παντός να τα μυρίσουμε...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 07/07/2003 17:25:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 18:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kale mou ~Γρηγόρη~..

xairomai pou eisai gia alli mia fora paron....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 18:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..όλη μας η ζωή δεν είναι παρά ένας χάρτινος πύργος, που αν ένα από τα στηρίγματά του καταρρεύσει μαζί του θα πάμε κι εμείς.

Γι΄αυτο το λογο πρεπει εμεις τουλαχιστον, οι ¨Κυριοι του Εαυτου¨ μας να εχουμε ειληκρινη επικοινωνια .. για αν μην καταρρευσει ο πυργος...

Οι μηχανισμοι ειναι τοσο ευθραυστοι..
Ενα λαθος και το υποσυνηδειτο θα στραφει εναντιον μας..
Και θα γινει ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ...

Να ειστε καλα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SERGIOS
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 19:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SERGIOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΦΙΛΗ Destiny ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ "Η "ΦΩΝΗ" ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΑΚΟΥΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ Ή ΤΟ ΜΥΑΛΟ "

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΒΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ.
Η ΦΩΝΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

Η ΦΩΝΗ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ. (ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΛΕΧΘΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ-ΤΟ ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΕΝΟΩ).

ΓΕΙΑ

ΕΛΠΙΖΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 08:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία...

Ναι πρέπει να καλλιεργήσουμε τις αρετές για να αντεπεξέλθουμε.
Η καθημερινότητα μας είναι μια πηγή δυσαρμονίας , μια πηγή ασυμετρίας που καταγράφεται μέσα μας και μας επηρεάζει.
Η αρμονία μοιάζει να εξαφανίζεται, μαζί της και η ελπίδα για κάτι καλύτερο. Ας σκύψουμε μέσα μας και ας βρούμε τον δικό μας χτύπο,τον δικό μας παλμό...ας γίνουμε εμείς πηγή αρμονίας.
Πρέπει να τολμήσουμε. Ποτέ ο Θεός δεν άφησε κανέναν...ο άνθρωπος παρατάει τον εαυτό του στα "ρεύματα" και γίνεται ..."κάλαμος υπο ανέμου σαλευόμενος".Θέλει θάρρος η επανάσταση ...
Η Εσωτερική μας επανάσταση θα είναι η κατάριψη όλων των αναγκών και των εξαρτήσεων που μας δημιούργησε το κατεστημένο ,η κατεστημένη αντίληψη για το τι είμαστε,για το ποιά είναι η φύση μας.
Υποταχτήκαμε σαν άνθρωποι σε φόρμες,στεγανά και πλαίσια και ομοιάζουμε με "προγράμματα" που εκτελούν διαδοχικούς κύκλους συναρτήσεων ... και γιαυτό στον σημερινό άνθρωπο κυριαρχεί η θλίψη ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ δεν μπορεί να εγκλωβίζεται ...
Προσοχή...δεν μιλάμε για ασυδωσία , μιλάμε πάντα για ελευθερία κάτι που δεν εξηγήται αλλά βιώνεται.
Αν ηρεμίζουμε θα το αφουγκραστούμε .... είναι μια αίσθηση πληρότητας.
Τελικά τα πάντα εδρεύουν και πηγάζουν απο το νού ... η εσωτερική επανάσταση θα έλθει όταν τον συντονίσουμε με την συχνότητα της Πνοής...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 10:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΑΙΟΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ.

quote:
Υποταχτήκαμε σαν άνθρωποι σε φόρμες,στεγανά και πλαίσια και ομοιάζουμε με "προγράμματα" που εκτελούν διαδοχικούς κύκλους συναρτήσεων ... και γιαυτό στον σημερινό άνθρωπο κυριαρχεί η θλίψη ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ δεν μπορεί να εγκλωβίζεται ...
Προσοχή...δεν μιλάμε για ασυδωσία , μιλάμε πάντα για ελευθερία κάτι που δεν εξηγήται αλλά βιώνεται

ΒΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΟΣ ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΑΠΟΤΥΧΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΣΥΔΩΣΙΑΣ.

ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Αν ηρεμίζουμε θα το αφουγκραστούμε .... είναι μια αίσθηση πληρότητας.
Τελικά τα πάντα εδρεύουν και πηγάζουν απο το νού ... η εσωτερική επανάσταση θα έλθει όταν τον συντονίσουμε με την συχνότητα της Πνοής...

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΟΓΚΑ ΚΑΙ ΑΝΥΨΩΣΗ ΕΑΥΤΟΥ ΜΕΣΩ ΑΝΑΠΝΟΩΝ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 12:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι είναι γεγονός οτι η γιόγκα συνδέεται με αυτό αλλά και οι Χριστιανοί σε "μυστικά" κοιτάπια έχουν καταγράψει την σημασία της αναπνοής. Δεν έχεις ακουστά περι "νοερής" προσευχής ?
Η αναπνοή παίζει σπουδαίο ρόλο σε κάθε έκφανση της ζωής.
Ολοι πιστεύω έχουμε παρατηρήσει την αναπνοή μας κατα τη διάρκεια μιας στρεσαρισμένης κατάστασης και κατα τη διάρκεια μιας πνευματικής εμπειρίας.
Στο συγκεκριμένο απόσπασμα λέγοντας Πνοή εννοώ την θεία Πνοή που όλοι έχουμε μέσα μας και που μας περιμένει να την ανακαλύψουμε και να της εμπιστευτούμε τα πάντα... γιατι (προσοχή εδώ !) δεν φτάνει μόνο να την ανακαλύψουμε....(άσκηση,αναπνοή,προσευχή) αλλά και να εμπιστευτούμε την κίνηση μας σε αυτή (συνείδηση ,χριστοποίηση,θέωση)
Είδες ? με αυτό που ανάφερες avatar κάναμε μια ωραία σύνθεση!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 14:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΑ ΤΟ ΘΕΜΑ
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ..
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΣΕΓΓΙΣΗ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ...

ΕΑΝ ΔΕ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΘΑ ΥΠΟΔΟΥΛΟΘΟΥΜΕ...

Σε Δουλεία
είτε κοσμική,
είτε προσωπική,
είτε εθνική,
Δουλεια στην οποία όχι μόνο κοινοί και απαίδευτοι άνθρωποι υπόκεινται,
αλλά και ευγενείς και μεγάλοι άνδρες του κόσμου
και μορφωμένοι,
ακόμα και άρχοντες και βασιλιάδες
και αυτοκράτορες και νικηφόροι
στρατηγοί και μεγάλοι κατακτητές,
και αυτή είναι η δουλεία της αμαρτίας.

«Πας ο πράττων την αμαρτίαν είναι δούλος της αμαρτίας»,
γιατί αν δεν ήταν δούλος της, δεν θα την έπραττε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 15:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως ομως θα καταφερεις να επαναστατησεις εσωτερικα και να
μην υποταχθεις στην αμαρτια

Καποτε μου εκαναν μια ερωτηση

Τι ειναι αμαρτια?
Δεν μπορουσα να απαντησω...

ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ...

Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΗ ΗΘΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ??
ΠΟΛΥ ΑΠΟΛΥΤΟ
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ....


Εσωτερική επανάσταση κατά της αμαρτίας ή του πάθους που επικρατεί μέσα μας,
Ας μην ξεχναμε ομως ότι η αμαρτία είναι αρρώστια οργανική που δεν μπορεί να εκδιωχθεί με οποιαδήποτε απόφαση ή ένταση και επιβολή της θελήσεως.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 15:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαρτία ...
Ετυμολογικά σημαίνει την "αστοχία".
Ο Χριστός τους έλεγε "Πήγαινε και μην αμαρτάνεις..."
Πήγαινε και μην αστοχείς δηλαδή , συγκεντρώσου, μην είσαι έρμαιο των παρορμίσεων και των παθών. Ακου την καρδιά και κάνε αυτό που πραγματικά θέλεις.

Το ερώτημα είναι ...κάνουμε αυτό που πραγματικά θέλουμε?
Αυτό που θέλουμε , η επιλογή που κάθε στιγμή κάνουμε , άπο που απορέει?
Είναι προϊόν Ελευθερίας ή πηγάζει μέσα απο το στενό πλαίσιο της προσωπικότητας και των δεδομένων που υπάρχουν στο νού ?
Είναι προϊόν διαστροφικών κατάστασεων ?
Κοινωνικών και ψυχολογικών φορμών ?

Εχω την εντύπωση πως ο κάθε ωριμος άνθρωπος που έχει κάποια επαφή με την πνευματικότητα γνωρίζει πότε αστοχεί ... γνωρίζει πότε κάνει λάθος , πότε παρασύρεται απο το εγώ του ...

και οι δύο μεγαλύτερες αμαρτίες που μπορώ να μας καταλογήσω είναι αυτή της βλακείας και η μή αποδοχή της Χριστότητας μας... όλα τα άλλα απορέουν απο το δεύτερο...

Η επανάσταση θα έρθει όταν όλοι συνηδειτοποιήσουμε την Θεία καταγωγή μας. Οταν θα έχουμε την ευχέρεια να εξέλθουμε των πλαισίων της ανθρώπινης προσωπικότητας και να ταυτιστούμε με το θείο αλλά και με τον άνθρωπο...
σαν μονάδα ...
σαν ΕΝΑ... (γιατι ο άνθρωπος ένας ήταν και ένας θα ξαναγίνει)

Πώς θα γίνει αυτό ? Για αρχή ας ηρεμίσουμε και ας αφουγκραστούμε τη δημιουργία ...έχει πολλά να μας πεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 19:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εσωτερική επανάσταση είναι και η μόνη πραγματική και αυτή που μπορεί να φέρει κάποιο αποτέλεσμα.
Είμαστε εγλωβισμένοι κατά πολλές έννοιες στη ζωή που ζούμε.
Ο πρώτος εγκλωβισμός είναι αναπόφευκτος γιατί είναι ο εγκλωβισμός της ψυχής στο υλικό σώμα. Η ψυχή κατείλθε, μπήκε σε ένα όχημα και βρωμίστηκε, δηλ. έχασε πάρα πολλές απο τις ιδιότητες που είχε.
Άλλοι εγκλωβισμοί είναι οι πνευματικοί.
Δεν υπάρχει χειρότερη φυλακή για τον φυλακισμένο που δεν βρίσκεται πίσω απο σίδερα, γιατί τα σίδερα υπάρχουν στο μυαλό και στην ψυχή του.
Ποτέ κανείς δε μπορεί να είναι ουσιαστικά ελεύθερος αλλά και ποτέ κανείς σε δύναται να παραμείνει ουσιαστικά σκλαβωμένος.
Δε ξέρω για άλλους, προσωπικά αρρωσταίνω.
Η ανελευθερία της ψυχής και του πνεύματος οδηγει στην ανελευθερία του ατόμου.
Γιατί ό,τι είναι μέσα είναι και έξω. Το έξω φτιάχνεται απο το μέσα. Το μυαλό και πνεύμα, διαμορφώνουν καθημερινώς το άτομο και όχι το αντίστροφο.
Τοιουτοτρόπως, μπορεί να επέλθει επανάσταση μόνο όταν αρχικά έχουμε αυτό το πνεύμα που δεν υποτάσσεται, που σκιρτάει να πετάξει ψηλά!
Υπάρχει πιο όμορφο πράγμα όταν βλέπεις έναν αετό να πετάει περήφανο και αγέρωχο στις κορφές των βουνών?!
Ποιός μπορεί να φυλακίσει αυτό το πουλί? Ποιός μπορεί να του επιβάλει τα γήινα?
Ωστόσο η επανάσταση δεν απαιτεί μόνο ελευθερία αλλά και πειθαρχία.
Όχι η πειθαρχία της τιμωρίας, αλλά περισσότερο η έννοια της εγκράτειας.
Ένας εγκρατής Νούς με μια καρδιά που "βλέπει" τα πάντα και των πάντων αποτελεί μέρος, γίνεται ένα με τα πάντα και τα πάντα την αγγίζουν.
Πόσες φορές δεν έχω κλάψει βλέποντας να πεθαίνουν κατά δεκάδες αβοήθητες οι φάλαινες που ξωκοίλουν στις θάλασσες?!
Πόσες φορές δεν απαρνήθηκα αυτή την πομπώδη εγωιστική φύση μου, που το μέτρο της βλακείας της μετράται με την καταστροφή των ίδιων των καταστροφέων?
Είμαι πολύ ευαισθητοποιημένος σε οτιδήποτε εξαρτάται απο εμένα-ως άνθρωπο, με υποτίθεται ανώτερη θέση σ' αυτό το δύστυχο πλανήτη.
Επανάσταση είναι να πηγαίνεις κόντρα στο ρεύμα,
όχι όμως για να αποδείξεις οτι μπορείς να πας, αλλά γιατί θέλεις και πηγαίνεις.
Γιατί θέλεις και ελπίζεις, γιατί γνωρίζεις οτι δεν είσαι μόνος σου.
Αλλά ακόμη και να είσαι, δεν έχει καμμία σημασία.
Πόσες φορές θα πληρώνω για την επαναστατημένη και αντισυμβατική φύση και ιδιοσυγκρασία μου και πόσες ακόμα δε θα το μετανιώνω που γεννήθηκα μ' αυτό το στίγμα.
Ορισμένες φορές σου παίρνει ολόκληρη ζωή για να αξιολογίσεις τα Δώρα της Ανώτερης Διάνοιας που κάποιοι ονομάζουν Θεό,
αλλά είναι Αυτό που βρίσκεται πέρα απο τους λόφους και δεν έχει όνομα.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 09/07/2003 19:53:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 23:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΩΝ,ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ,ΘΑ ΕΠΕΛΘΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΣΥΝΕΙΔΑ...ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ...

ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΑΤΕ,ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ...
ΒΕΒΑΙΑ...
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ,ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΩΣ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ,ΝΑ ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ...
ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ...


ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ...
ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...
ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΣ ΠΡΙΝ...
ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙΣ ΤΩΝ ΔΕΣΜΩΝ ΣΟΥ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 10:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Glorfindel ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΩΝ,ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ...

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΓΝΩΘΙ Σ' ΕΑΥΤΟΝ.

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ

ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΑΦΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.
ΕΑΝ Η ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ ΔΙΧΝΕΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΙΩΣ
ΑΣ ΠΑΡΑΜΕΡΙΣΟΥΜΕ .....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 16:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ


Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αρκεί να γνωρίζουμε από τί είμαστε φτιαγμένοι:

Αγάπη και Φως
(Κλεμμένο από τα έσω της ΑΤΜΑΣ)

Μάτια...Παρατηρούν...Δεν μπορούν να δουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 12:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΡΟΝΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΤΩ ΕΙΝΑΙ
"ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ"
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ "από τί είμαστε φτιαγμένοι: " ;;


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 12:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

από τί είμαστε φτιαγμένοι:

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ... ΠΟΥ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΑΣ ΣΚΕΨΗ
ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...

ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΥΛΗ...
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Η ΥΛΗ ΦΘΙΡΕΤΑΙ, ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ

ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΜΑΣ ΣΩΜΑ.. ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΥΛΗ, ΜΟΡΙΑ ΧΗΜΙΚΩΝ ΕΝΩΣΕΩΝ. ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ ΤΑ ΜΟΡΙΑ

ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΜΑΣ ΣΩΜΑ.. ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΘΗ, ΤΙΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ, ΤΙΣ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ

ΤΟ ΝΟΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΣΩΜΑ ΤΟ ΕΞΕΡΕΥΝΟΥΜΕ....
ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΤΗΝ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΙΣΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ

ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΝΟΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑ.. ??
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΓΚΟΥΡΟΥ ΤΟΥ ΘΙΒΕΤ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 13:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Destiny καλησπέρα,

αυτό που φαντάζομαι ότι εννοεί ο καλός φίλος Avatar, είναι η γνώση της συνολικής υπόστασης του ανθρώπου, συμπεριλαμβανόμενου και του Πνευματικού του σώματος.

Είναι κάτι που όλοι οι άνθρωποι ψάχνουμε, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο. Η συνειδητή κατανόηση του κάθε επιπέδου, εξαρτάται κατά την γνώμη μου από το εξελικτικό επίπεδο στο οποίο βρίσκεται ο καθένας μας.
Και επειδή Ανθρωποι, Αναζητητές της Ψυχής και του Πνεύματος υπάρχουν παντού σε όλον τον κόσμο...εεεε, όλο και κάποιος θα είναι δίπλα μας...δεν είναι ανάγκη να τρέχουμε στο Θιβέτ


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 14:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tiger! Tiger!

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ....
...ΔΕ ΘΑ ΨΑΞΩ ΣΤΟΥΣ ΓΚΟΥΡΟΥ... ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ..

__________________________________________________________
εεεε, όλο και κάποιος θα είναι δίπλα μας...δεν είναι ανάγκη να τρέχουμε στο Θιβέτ
_______________________________________

ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ...
ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ..........
ΕΙΣΤΕ ΑΡΚΕΤΟΙ...

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ..

Να ειστε καλα.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 14:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Destiny
quote:
ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ..........
ΕΙΣΤΕ ΑΡΚΕΤΟΙ...

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ..



μάλλον για αυτό ψάχνουμε όλοι μας

εξάλλου εάν προσέξεις την διατύπωση που έκανα

quote:
όλο και κάποιος θα είναι δίπλα μας...δεν είναι ανάγκη να τρέχουμε στο Θιβέτ


και εγώ στο ψάξιμο είμαι


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 17:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγριόγατε, αδερφέ της ψυχής μου,
να είσαι ατίθασος και χωρίς αλυσίδα.
Μην ακολουθείς κανένα ανθρώπινο μονοπάτι
Μη συμβιβαζεσαι
Κανε την εσωτερικη σου Επανασταση και θα γαληνεψει η Ψυχη σου!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 18:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΤΕΛΕΙΟΣ "ΔΟΥΛΟΣ" !ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΘΙΣΤΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΠΙΣΤΑ ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ!ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΡΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΑΣ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ,ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝΕ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΡΕΜΙΑ, ΑΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ.
ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΧΑΡΤΙΝΟΣ ΠΥΡΓΟΣ, ΠΟΥ ΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΝ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΤΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ ΜΑΣ ?ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ, ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΣ ΓΑΛΗΝΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΡΑΖΩΝΟΥΜΕ...ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ....
ΦΙΛΙΚΑ


The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 17/07/2003 18:58:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 14:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΤΕΛΕΙΟΣ "ΔΟΥΛΟΣ" !

Καλη μου φιλη,

Γεννιέμαι από τον πόνο, μέσα στον πόνο.
Μοναχικός καβαλάρης με δανεικό άλογο σε ξένο δρόμο...
Το λίγο φώς δεν με αφήνει να βλέπω, το πολύ με στραβώνει.
Το ισοζυγιάζω για να καταλαγιάσουν τα μάτια μα ο νους Αγριεύει, Φωνάζει κι Επαναστατεί.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 22:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"επανάσταση"...πάντα αυτή η λεξη με άγγιζε . αυτο είνα που χρειάζεται ο κόσμος σήμερα , μία εσωτερικη επανάσταση του καθενος. θα ήταν ανουσιο να επαναλάβω ο΄λα όσα είπατε . με έχετε καλύψει πλήρως και για άλλη μια φορα χαίρομαι που βρίσκομαι ανάμεσα σας .
το μονο πουθα ήθελα να σχολιάσω είναι ότι ούτε στο θιβετ αλλα ούτε και διπλα μας χρειάζεται να κοιταξουμε για να βρουμε τον τέλειο καθοδηγητή .
αν κοιταξουμε στον καθρεύτη θα τον δουμε ...
αυτός που μπορε΄να είναι ο χειρότερος μας εχθρός μας οπωςη destiny ανεφερε μπορεί να γίνει και ο καλύτερος συνοδοιπόρος

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 00:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧΧΧ ΑΤΙΜΗ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ
ΠΟΣΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΚΦΡΑΣΩ
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ
ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ?
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΠΑΘΕΙ?
ΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΠΙΑ? ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΩ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΕΡΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΑΡΕΘΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟ
ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ!
ΣΑΣ ΕΡΩΤΩ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥ?
ΘΡΗΝΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ,(ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ)
ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΤΑΞΙ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΠΟΝΗΡΙΑ ΟΥΤΕ ‘ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ’
ΓΕΛΑΓΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ.
ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΙΔΙΑ .............
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ.
ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΠΑΝΤΟΥ.
ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΑ Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕΙ!
ΑΤΙΜΗ ΖΩΗ!
ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ‘ΝΙΩΘΩ’ DESTINY

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 15:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκάβοντας μέσα μου, ψάχνοντας την αληθινή μου ουσία,
γνωρίζοντας την σοφία του παρελθόντος,
προσπαθω να βρω τέλμα για το σκοτάδι.

Τρέχουμε για να συντηρήσουμε ένα σύστημα που γίνεται όλο και πιο απάνθρωπο.

Φαύλος κύκλος...
Όσο περισσότερο τρέχεις, τόσο λιγότερος χρόνος σου μένει για να είσαι άνθρωπος, να ζήσεις, να ονειρευτείς…

Μεσα απο την εσωτερικη επαναστηση θα ζησουμε επικοδομητικα..
Θελει Δυναμη...
Ας Προσπαθησουμε...
Ουτως η αλλως τα ¨καλα¨ δεν κερδιζονται ευκολα...

Πως ομως θα επαναστατησουμε Εσωτερικα?

Πως θα συγκροτησουμε το πνευμα?

Τι θα πρεπει να αρνηθουμε?

Περιμενω τις αποψεις σας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 11:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το όμορφο τοπικ δεν πρέπει να παραμεριστεί
Φίλη destiny ρωτάς...
quote:
Πως ομως θα επαναστατησουμε Εσωτερικα?

Πως θα συγκροτησουμε το πνευμα?

Τι θα πρεπει να αρνηθουμε?


και σου απαντάω οτι σύμφωνα με τη γνώμη μου θα επ-αναστατήσουμε όταν αποκτήσουμε αυτογνωσία και συνείδηση του τι ΕΙΜΑΣΤΕ.
Θα συγκροτήσουμε (δεν θεωρώ τον όρο και πολύ δόκιμο...) το πνεύμα μας όταν πιστέψουμε σε αυτό και στις δυνατότητες του.
Τίποτα δεν πρέπει να αρνηθούμε...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΘΟΥΜΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 23:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύγε σε όλους. Με χαρά μου βλέπω ένα θέμα που ασχολείται με το πραγματικό είναι μας. Και με μεγαλύτερη χαρά βλέπω ότι όλοι πάνω-κάτω έχουν τις ίδιες ανησυχίες, προβληματισμούς αλλά και προτάσεις. Οι περισσότεροι καλύψαν τις δικές μου απόψεις με τον πιο επιτυχημένο τρόπο. Ιδιαίτερα ο φίλος μου ο ΑΙΟΝ.

quote:
και σου απαντάω οτι σύμφωνα με τη γνώμη μου θα επ-αναστατήσουμε όταν αποκτήσουμε αυτογνωσία και συνείδηση του τι ΕΙΜΑΣΤΕ.

Πόσο δίκιο έχεις!!! Αλλά καμιά φορά αυτό φαντάζει τόσο ανέφικτο. Δυστυχώς πολλά αλλάζουν στην πορεία μας και πολλά παίζονται στο τραπέζι της ζωής. Εκεί που νομίζουμε ότι ξέρουμε τον εαυτό μας, μια μικρή αλλαγή στις συνθήκες μπορεί να αλλάξει όλη τη σκέψη μας που είχαμε ως δεδομένη μέχρι τότε. Και τότε μπαινουμε ξανά στη διαδικασία της αυτογνωσίας. Αλλά όπως και εσύ λες πρέπει να μπαίνουμε σε αυτήν τη διαδικασία.


quote:
Τίποτα δεν πρέπει να αρνηθούμε...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΘΟΥΜΕ...

Συνέχεια!!!!


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 23:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ;
ΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΟΙΤΑΞΕ Η ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ;

ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ,ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ...

ΑΠΟ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ;

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΞΕΤΥΛΙΓΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΕΤΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ "ΣΥΣΤΑΣΗ" ΤΟΥ...


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 10:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΟΙΤΑΞΕ Η ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ;

Σωστή ερώτηση !! εύστοχη...
Απο μικροί μαθαίνουμε να αυτοκοροιδευόμαστε, είναι μια διαδικασία που περνά απο γενιά σε γενιά...
Απο μικροί μαθαίνουμε να "μεταθέτουμε" τις ευθύνες στους άλλους, να κατηγορούμε πολύ εύκολα τους άλλους και να βαυβακαλιζόμαστε...
Ο Φρόυντ λέει οτι το ΕΓΩ δημιουργεί ασπίδες προστασίας. Εγώ λέω οτι εμποτιζόμαστε απο την γέννηση μας με την διττότητα του "καλό και κακό" χωρίς όμως αυτό να γίνεται εφαλτήριο για πραγματικη ΠΑΙΔΕΙΑ.
Αποτέλεσμα είναι να γίνεται ο άνθρωπος ανεύθυνος.
Πόσες φορές κατηγορήσαμε κάποιον για μια πράξη του ενω ξέρουμε πολύ καλά οτι την ίδια πράξη την κάναμε και εμείς ? Και δεν το κάναμε συνειδητά... μας βγήκε αυθόρμητα μέσα απο την διαδικασία να ξεχωρίσουμε απο τον άλλο και να "διαφοροποιήσουμε" την υποσταση μας...
Να λοιπόν μια πρώτη επανάσταση που μπορεί να γίνει...
Να δούμε τον εαυτό μας στους άλλους και τους άλλους στον εαυτό μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 13:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρτε μακριά μου το φως
Την ονειρική μου διαδρομή
ντύνει μια Λάμψη Αστρική.
Δικά σας τα "όχι" και τα "μη"!!
Κρατήστε το απατηλό σας, φως
Δεν είμαι πιόνι κανενός
Στης υποκρισίας δεν ενδίδω το φιλί
Σε μένα ανήκει η επιλογή
Αφήνομαι σε Κήπο Μυστικό
με αιθερική πνοή..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy