ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 17:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Destiny ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΔΙΟΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΜΙΑ ΔΙΑΜΟΡΦΟΣΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΩΡΑΙΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ....

ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΥΚΛΟ.
ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΛΕΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ.

ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΠΩΣ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ ????
ΓΝΩΘΕΙ Σ'ΕAΥΤΟΝ...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Η ΠΟΙΟ ΣΑΦΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ?????

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΦΙΛΗ Destiny

quote:
Tiger! Tiger!
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ....
...ΔΕ ΘΑ ΨΑΞΩ ΣΤΟΥΣ ΓΚΟΥΡΟΥ... ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ..

ΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΨΑΞΕΙΣ....
ΟΤΑΝ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΔΙΝΕΙ ΛΥΣΕΙΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ lencolas ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΤΕΛΕΙΟΣ "ΔΟΥΛΟΣ" !

ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΟΣ ????????
EΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ???????
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΩΣ ΥΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ.
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΕΙΑ ΕΙΠΕ ΘΕΟΙ ΕΣΤΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 19:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΠΩΣ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ ????
ΓΝΩΘΕΙ Σ'ΕAΥΤΟΝ...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Η ΠΟΙΟ ΣΑΦΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ?????

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.


AVATARGR

..ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!!!

Δυσκολο!!


Ο Εαυτος σου Ειναι το Φαινεσθαι και το Ειναι!!
Το φαίνεσθαι λοιπόν εξ ορισμού είναι κάτι "εφήμερο" και "ασταθές", αφού έχει να κάνει με το ΦΩΣ.
Γιατί το ΦΩΣ μπορεί και δύναται ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ υπάρχει.
Ενώ το "είναι" ΥΠΑΡΧΕΙ με ή και χωρίς ΦΩΣ, αφού μέσα του κρύβει το ΙΔΙΟ ΤΟ ΦΩΣ.

{by Κelsos ...αποσπασμα απο παρελθον}!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Προσωπικα, προσπαθω να τον Μαθω...
Προσπαθω μέσα από κάθε χαραμάδα φωτός στον Ονειρικό Κόσμο του Μύθου.
Ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης..
κι εγώ κάπου στη μέση προσμένω το λευκό φως για να ΔΩ!!
Για να μαθω!!

Γιατι πιστεψε με, Εχω Πολλες Αποριες!!


Edited by - Destiny on 23/03/2004 13:51:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 16:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Destiny ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.

ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.
Ο ΜΑΧΗΤΗΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΓΝΩΘΕΙ Σ'ΕAΥΤΟΝ...

ΕΑΝ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΙ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟΝ ΣΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ.
ΕΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΝΗΤΟ.

ΤΟ ΛΕΧΘΕΝ ΠΕΡΙ

quote:
Ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης..


ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΗΤΤΑ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΤ' ΕΜΕ).

ΔΩΣΕ ΤΙΣ ΜΑΧΕΣ ΣΟΥ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ....

ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΟΥΣΤ ΤΟΥ ΓΚΑΙΤΕ ...

quote:
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΗ ΜΕΙΝΕ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 13:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR ετσι οπως ταξιδευα στις σελιδες του ESOTERICA διαβασα για τις Αιθουσες της Ζωης μας ...

Για την επιτευξη της εσωτερικης επαναστασης θεωρω οτι πρεπει να τις αναφερω σε αυτο το θεμα... και να προσπαθησουμε οσον καλυτερα γινεται να το κατανοησουμε....

Το όνομα της πρώτης αίθουσας είναι ΑΓΝΟΙΑ.

Είναι η αίθουσα όπου είδες το φως, όπου ζεις και όπου θα πεθάνεις.


Το όνομα της δεύτερης είναι η αίθουσα της ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ.

Εκεί η ψυχή σου θα βρει τα λουλούδια της ζωής, μα κάτω απ’ το καθένα τους κι ένα κουλουριασμένο φίδι.


Το όνομα της τρίτης αίθουσας είναι ΣΟΦΙΑ.

Από κει και πέρα απλώνονται τα νερά της πηγής της παντογνωσίας.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Αν θες την πρώτη αίθουσα με ασφάλεια να περάσεις, μην αφήνεις το νου σου να απατηθεί, παίρνοντας για ήλιο της ζωής τις φλόγες της ακολασίας, που ανάβουνε εκεί...


Αν θες τη δεύτερη να διασχίσεις χωρίς κίνδυνο, μη σταματάς εκεί ανασαίνοντας το άρωμα των λουλουδιών της, των ναρκωτικών. Αν θες από τις καρμικές σου αλυσίδες να ελευθερωθείς, μη ζητάς τον Δάσκαλό σου σ’ αυτές τις χώρες, τις απατηλές.


Αυτό που είναι αδημιούργητο, μέσα σου κατοικεί...
Αν θέλεις ως αυτό να φτάσεις, θα πρέπει να ξεγυμνωθείς από τα σκοτεινά φορέματα της πλάνης σου. Μόλις θα ‘ χεις πληροφορηθεί την ίδια τη δική σου άγνοια, φύγε από την αίθουσα της μαθητείας.
Η αίθουσα αυτή είναι επικίνδυνη με την επίβουλη ομορφιά της και δεν χρειάζεται παρά για τη δοκιμασία σου.
Φυλάξου μη τυχόν θαμπωμένη από απατηλή λάμψη η ψυχή σου καθυστερήσει και πιαστεί στο φως αυτό της πλάνης...


Καπως Ετσι θα γινει η Εσωτερικη Επανασταση..
Πρεπει πρωτα απ' ολα να εμπιστευτουμε τη "Φωνή της Σιγής" που κατοικει μεσα μας...

Φιλικα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 13:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΣΙΓΗΣ ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΘΑΜΠΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΣΗ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 16:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Destiny ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΕΝΤΟΝΑ ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ....

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΣΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟ...

ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ
ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΜΑΣ.

ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΕΚΕΤΑΙ...
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ....
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ....
ΠΛΑΤΥΣΚΑΛΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ(ΜΟΝΟΔΡΟΜΙ) ΜΑΣ..

ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΤΤΑ...
ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ, ΤΗΝ ΝΟΗΣΗ ΜΑΣ, ΛΙΜΝΗ...

ΑΣ ΡΙΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ...
ΚΑΙ ΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΠΛΩΜΑ ΤΩΝ ΚΥΚΛΩΝ...
ΣΑΝ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΚΥΚΛΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 17:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ....



Πιστεψε με.. δεν εχω καμια σχεση με τετοιου ειδους Διδασκαλιες

.......................................................................

Θα μπορουσα να κανουμε την ψυχη μας Ποταμι..

Για να μην εχει στεγανα...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΤΤΑ...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ισως..

Το εγώ της ύλης και το Εγώ του πνεύματος είναι δυσκολο να συναντηθούν...
Απο εκει πρεπει να ξεκινησει η Επανασταση...


Να ειστε καλα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 22:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσπαθω τις λεξεις να αγγιξω,

να μιλησω μαζι τους-να τις νιωσω,

ομως δεν τις φτανω,η ηχω μου ...

χανεται στο χαος που τις περιβαλλει...,

κυματα σχηματιζουν τα γραμματα...

πανω στο πεπλο του πολικου σελας,...

στην ακρη που τελειωνουν τα χρωματα ,..

της ιριδος , την προταση θα βρεις,...

και μενα που θα κολυμπω στο ποταμι...

της αιωνιας σιωπης........

δικο μου

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΟΤΣ.

με απερατο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 22:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορουσα να κανουμε την ψυχη μας Ποταμι..

Για να μην εχει στεγανα...

....................................................................

ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 14:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Destiny ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
Το εγώ της ύλης και το Εγώ του πνεύματος είναι δυσκολο να συναντηθούν...
Απο εκει πρεπει να ξεκινησει η Επανασταση...

ΕΑΝ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΥΤΗ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ...
ΤΟ *ΕΓΩ* ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ,ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΕΝΑ...
ΕΙΣΑΙ Η ΘΕΙΑ ΕΝΩΣΗ...
Ο ΝΑΟΣ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ...
ΘΕΟΥΡΓΗΣΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ..

Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ....
ΕΣΥ (Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΣΥ-Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ-)ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΚΥΚΛΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 10:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλε μου AVATARGR

Διορθωσε με αν κανω λαθος..

Πριν λιγες μερες ειχα μια συζητηση για 2 διαφορετικες θεωριες..

ΥΛΙΣΜΟΣ & ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟΣ

ΑΦΟΥ ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΦΑΝΤΑΖΟΝΤΑΙ
ΟΤΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ πνευματος~υλης και η εναρμονηση τους στο ΝΑΟ ειναι δυσκολη
ΟΧΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΗ ....ΑΠΛΑ ΕΠΙΠΟΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ...

Η ΘΕΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ...Ο ΚΡΙΚΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ
ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΛΗΣΗ...
ΓΙΑΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ.. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΣΕΙΣ

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Γιαυτο εγραψα δυσκολο..οχι Αδυνατο..
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 13:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Destiny ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΕΝΩΣΗ ΥΠΑΡΧΗ ΜΕΤΑΞΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΛΗΣ..

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ....

ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΤ' ΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 13:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΤ' ΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ...

Καλε μου φιλε, θα παραθεσω ενα ¨κειμενο του Καζαντζακη¨
Εχει σχεση με το Πνευμα και την Υλη...
Μα Δε Μιλα Για Συμβιωση...

Ξερω ειναι δυσκολο να αναλυσουμε Καζαντζακη..

Αλλα Μας Αρεσουν τα Δυσκολα

Η Ασκητική είναι μια προσπάθεια συγκέντρωσης όλων των ψυχικών δυνάμεων του ανθρώπου,
Να κάνει πνεύμα την ύλη και να απαλλαχτεί από το σφιχτό αγκάλιασμα της ύλης,
Αυτής της ακατάλυτης δύναμης που είναι ζωή και θάνατος, κίνηση και ακινησία,
Ταυτόχρονα αγώνας ασταμάτητος, δυναμικός, αιματηρός,
για την απαλλαγή από κάθε ελπίδα και φόβο
και για λευτεριά από κάθε ανάγκη
ακόμα και αυτής της λευτεριάς
και ανύψωση της ζωής πάνω από το θάνατο σε μεταφυσικά στρώματα
σε σφαίρες αδράνειας όχι όμως εξαφάνισης
αλλά σιγής αιώνιας στην ποθητή νιρβάνα.


Ν. ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Edited by - Destiny on 24/03/2004 14:14:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 14:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Destiny,χαρα μου που σε ξαναβλεπω δυναμικη εδω στα εσω...
οσο αναφορα τον Καζαντζακη,κατι απο την ουσια του νομιζω πως διακατεχει καθε Ελληνα και καθε ανθρωπο που σκεφτεται δια της εσωτερικης οδου,και κανει πραξη,βιωμα,την γνωση του αυτη.
Αν θα προσπαθουσα να σκιαγραφισω την ψυχη του,θα ηταν αυτη μιας απεραντης εκτασης ελευθερης στον ηλιο.
Χωρις συνορα αφου προσπαθουσε σε καθε συνειδητη του στιγμη να σπαει να συνορα του νου του και ν ανοιγη οριζοντες,προσπαθωντας να κατανοηση τον απτο κοσμο της υλης,και παραλληλα την εναγωνια προσπαθεια του που εντασσεται στα ορια της μεταφυσικης αναζητησης,την ενωση του με το αορατο.
Και ακομη στο εργο του ειναι φανερη η αγωνια ν αφησει κατι απο αυτον κατι ουσιαστικο στους μεταγενεστερους του.
Μια ψυχη που θαυμαζω,μια ανθρωπινη φυση πολυ κοντα στο κατ εικονα και ομοιωση θεου,και ας κατηγορηθηκε για αθεος..

Οταν πριν αρκετα χρονια βρεθηκα στον ταφο του στην Κρητη,επανω σ ενα λοφο,και πανω στον απλοικο ξυλινο σταυρο διαβασα το ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΠΟΤΕ,ΔΕΝ ΦΟΒΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΕ,ΕΙΜΑΙ ΛΕΥΤΕΡΟΣ,σκεφτηκα αν θα μπορουσε ο καθε ανθρωπος να εχει την ιδια καθαρη κοσμοθεωρια,ποσο ποιο ομορφη θα ηταν η ζωη και η ανθρωπινη επικοινωνια.
Ελευθερος απο την ελπιδα,ελευθερος απο τον φοβο...

ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 15:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκο μου πνευμα....
σου αφιερωνω το μαγικό τούτο περήφανο χρεος που πιστευε...


Μια προσταγή μέσα μου:

Σκάψε! Τι βλέπεις;
Ανθρώπους και πουλιά, νερά και πέτρες!

Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
Ιδέες κι ονείρατα, αστραπές και φαντάσματα.

Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
Δε βλέπω τιποτα! Νύχτα βουβή, πηχτή σα θάνατος. Θα 'ναι ο θάνατος.

Σκάψε ακόμα!
Αχ! Δεν μπορώ να διαπεράσω το σκοτεινό μεσότοιχο! Φωνές γρικώ και κλάματα, φτερά γρικώ στον άλλον όχτο!

Μην κλαις! Μην κλαις!
Δεν είναι στον άλλον όχτο! Οι φωνές, τα κλάματα και τα φτερά είναι η κ α ρ δ ι ά σου!

Πέρα από το νου,
...στον ιερό γκρεμό της καρδιάς, ακροποδίζω τρέμοντας.
Το ένα μου πόδι αδράχνεται από το σίγουρο χώμα,
..το άλλο ψάχνει στα σκοτεινά απάνω από την άβυσσο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 23:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά σε όλους!
Είμαι καινούριο μέλος αλλά παρακολουθώ εδώ και καιρό τα φόρουμ εδώ.
Αναφερόμενη λοιπόν στο θέμα της αφύπνισης, θα ήθελα να πω ότι τελευταία μιλάμε για αφύπνιση του Έλληνα δηλ, την συνειδητοποίηση της ταυτότητάς του και του ρόλου του σε αυτόν τον κόσμο (Έλλην= ο φέρων φως=γνώση) άσχετα απ΄το αν είναι Έλληνας, πολίτης ή να ξέρει ότι έχει ελληνική καταγωγη (βλέπε τι λέει ο Φουράκης στην ιστοσελίδα του για παράδειγμα...ο νοών νοείτω). Είναι τα ελληνικά γονίδια που ξυπνούν φίλοι μου και όχι η ίδια η πληροφόρηση από μόνη της αν και βοηθά φυσικά. Υπάρχει η θεωρία ότι έχει ανακαλυφθεί το ελληνικό γονίδιο που βρίσκεται στους Έλληνες αλλά και σε κάποιους που κατάγονται από Έλληνες κ ας μην το ξέρουν... Είναι αυτό που ξυπνά τώρα γιατί έφτασε το πλήρωμα του χρόνου. Όλοι οι πραγματικά γονιδιακά Έλληνες αυτού του κόσμου, πρέπει να αφυπνισθούμε για να αποτινάξουμε από πάνω μας την πνευματική σκλαβιά (βλέπε παγκοσμιοποίηση, εβραισμό, χριστιανισμό-το πιό επιτυχημένο μάρκετινγκ των εποχών!-, καταπάτηση του ελληνισμού κλπ που όλοι ξέρουμε σωστά;) Οφείλουμε να τιμήσουμε την έννοια ΈΛΛΗΝ=Ο ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΦΩΣ-ΓΝΩΣΗ, πρέπει να διώξουμε το -εβραικό- σκότος και να επαναφέρουμε τον οικουμενικό πολιτισμό. Όχι δεν μιλάω για πόλεμο, αίμα και πολιτική -οικονομία. Μιλάω για πνευματικό πόλεμο, για νεοδια-φωτισμό. Ο καθένας από μας πρέπει να βάλει το λιθαράκι του να διαφωτίσει, πληροφορήσει, αντισταθεί σε κοινοτυπίες κλπ, να επεξη΄γησει, να ξεδιαλύνει παρεξήσεις ιδεών και όχι μόνο κατά του ελληνισμού, να διαδώσει. Όλα θα γίνουν σιγά σιγά και ο στόχος θα επιτευχθεί με ή χωρίς την βοήθεια της υποτειθέμενης ομάδας Ε που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν υπάρχει και τι κάνει αν και ξέρω κάποια πράγματα εκ των έσω χωρίς να ανήκω όμως κάπου. Είμαι εντελώς ελεύθερο πνεύμα, βλέπω, παρατηρώ, σέβομαι, εκφράζομαι ελεύθερα χωρίς δεσμεύσεις διότι αυτό είναι ελληνισμός κατ'ουσίαν. Προσωπικά βλέπω φίλους και γνωστούς μου Έλληνες να αφυπνίζονται, να κατανοούν ότι κάτι τρέχει με την ταυτότητά τους, να ψάχνονται και να θέλουν να δράσουν. Το υπέροχο είναι ότι όλο αυτό δεν το βέπω μόνο σε Έλληνες αλλά και σε Ιταλούς (κατοικώ στην Ιταλία αυτό τον καιρό για δουλειά), αρχίζουν να νιώθουν Έλληνες και να ενδιαφέρονται, πράγμα διόλου παράλογο αν θυμιθει κανείς περί Μεγάλης Ελλάδος και κοινής καταγωγής... Υπάρχει κίνιση, εντός και εκτός των συνόρων, πιστεύω ότι όλοι λίγο πολύ το βλεπουμε (γιατί να υπάρχουν άλλωστε φόρουμ σαν το εσωτέρικα ανα δεν υπήρχε η ανάγκη να μιλήσουμε για αυτά τα πράγματα;) Είναι θέμα χρονου να αφυπνισθούμε όλοι... όσοι με καταλαβαίνουν χωρίς απορίες για όλα όσα ανέφερα μέχρις στιγμής, πιστεύω ότι έχουν ξυπνήσει ήδη και ότι έχουν ψαχθεί... Ως Ελληνίς ήδη πραγματοποιώ ενεργά τον ελληνικό μου στόχο σιγά σιγά, εν Ελλαδι και εν Ιταλία... Εσείς;
πίστη στα ελληνικά ιδεώδη- αναζήτηση/διάδοση της γνώσης, απόλυτη δημοκρατία, σεβασμός των άλλων και της γνώμης τους, ΜΗ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.
Χαιρετώ όσους νιώθουν Έλληνες, είναι μεγάλη τιμή να είσαι και να το νιώθεις αυτό. Ζητώ συγνώμη αν κούρασα, εις το επανειδείν λοιπόν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 01:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου ΗΡΑ.
quote:
Είμαι καινούριο μέλος αλλά παρακολουθώ εδώ και καιρό τα φόρουμ εδώ.


Μιας και όπως λες παρακολουθείς τα forums εδώ και καιρό, θα έπρεπε τουλάχιστον να έχεις παρατηρήσει, πως η τακτική του να αποστέλεις το ίδιο ακριβώς μήνυμα σε πολλά θεματικώς διαφορετικά μεταξύ τους τόπικ, δεν είναι κάτι το οποίο γενικώς συνηθίζεται, και σίγουρα δεν μας βρίσκει σύμφωνους, εκτός εάν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος γιαυτό(αλήθεια...υπάρχει; )
Φαντάσου να ήσουν σε μία συζήτηση για γαστριμαργικά θέματα και να έλεγες "προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι μπάμιες". Μετά η συζήτηση να στρεφόταν στο κυκλοφοριακό πρόβλημα της Αθήνας, κι εσύ να ισχυριζόσουν ότι "προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι μπάμιες". Τέλος, η συζήτηση θα πήγαινε στο αποτέλεσμα των εκλογών, οπότε θα πρόσθετες "προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι μπάμιες".

Το μόνο σίγουρο είναι, πως όλοι πια θα ξέρανε πως σου αρέσουν οι μπάμιες, αλλά αυτό δεν θα ήταν συζήτηση... αλλά εμμονή

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 02:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία νομίζω ότι τα σχόλιά σου είναι άστοχα και αδίκως εκνευρίζεσαι... Υπάρχει ελευθερία λόγου εδώ ή όχι; Γιατί υπερβάλλεις έτσι; Σου έχω απαντήσει και σε άλλο φόρουμ, μην ανησυχείς, ναι έιχα ένα μήνυμα να μεταδώσω το οποίο ταίριαζε απόλυτα με τα θέματα-τόπικ αυτών των φόρουμ αλλιώς δεν θα το έβαζα άλλωστε. Σε καμία περίπτωση το μήνυμα που απλά και δημοκρατικά ήθελα να μεταδώσω δεν βρίσκεται στο επίπεδο του παραδείγματος με τις μπάμιες που αστόχως ανέφερες!
Χαλάρωσε λοιπόν και άσε όλους να εκφράζονται όπως θέλουν, δικαίωμά σου βέβαια να μην συνφωνείς με τις απόψεις ή τον τρόπο που εκφράζονται κάποιοι αλλά μην ξεχνάς το μότο του διαφωτισμού " Δεν συμφωνώ με την άποψή σου αλλά θα υπερασπιστώ με την ζωή μου το δικαίωμά σου να την εκφράζεις!" Αυτά περί δημοκρατικής έκφρασης, καλή σου νύχτα και καλή συνέχεια στις συζητήσεις όπου λαμβάνεις μέρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 03:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΡΑ, σαφώς και δεν σου έγραψα την παραπάνω παρατήρηση - σύσταση επειδή διαφωνώ μαζί σου. Αλλωστε, στο τόπικ Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;, σου απάντησα σχετικά με το σε ποια σημεία της άποψής σου, προσωπικά έχω αμφιβολίες και μάλιστα χωρίς να καταδικάζω την δική σου άποψη, αλλά χρησιμοποιώντας τη φόρμα της ερώτησης. Πράγμα που αν μη τι άλλο, υποδηλώνει τη διάθεσή μου για ελέυθερη παράθεση απόψεων. Εκτός των άλλων, υπάρχουν στο συγκεκριμένο μήνυμά σου και πολλά σημεία, με τα οποία συμφωνώ.

Ωστόσο, ο ρόλος μου να φροντίζω - όσο το δυνατόν - για την ομαλή διεξαγωγή των συζητήσεων, με αναγκάζει να παρεμβαίνω όπου βλέπω ότι ο τρόπος που γίνεται η συζήτηση δεν είναι ο πιο δόκιμος. Στην περίπτωση τη δική σου λοιπόν, η σύστασή μου έχει πιο έντονη υφή, λόγω της δήλωσής σου ότι παρακολουθείς τις συζητήσεις για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο ΗΡΑ, θα έχεις παρατηρήσει κάποιες φορές, μέλη τα οποία εισέρχονται με τον τρόπο τον οποίο καυτηριάζω. Δηλαδή παραθέτωντας μία άποψη ολόϊδια σε πολλά διαφορετικά τόπικς. Κάτι τέτοιο δεν εμπίπτει στην κριτική της άποψης, αλλά στον τρόπο με τον οποίο αυτή δίνεται. Σκέψου λοιπόν υπό αυτό το πρίσμα το απλό παράδειγμα που σου παρέθεσα με τις μπάμιες , και μην το πάρεις προσωπικά.

Και μην στεναχωριέσαι, δεν με εκνεύρισες καθόλου! Αν είναι κάτι το οποίο θα μπορούσε να με εκνευρίσει δεν είναι σίγουρα το αν κάποιος στείλει 5 ολόϊδιες απαντήσεις στο forums. Και βέβαια συμφωνώ 100% μαζί σου με το: "Διαφωνώ με όσα λες, αλλά θα υπερασπίσω μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες"

Για να ελαφρύνουμε - τέλος - το κλίμα, θα σου εξομολογηθώ τι πραγματικά μπορεί να με εκνευρίσει:
Σήμερα στο σχολείο όπου διδάσκω, ο υποδιευθυντής μπήκε μέσα σε ένα εργαστήριο και έβαλε τις φωνές σε μία μαθήτρια που κρατούσε ένα χυμό, γιατί αισθανόταν αδυναμία, λέγοντας πως απαγορεύονται οι χυμοί μέσα στα εργαστήρια. Τον άρπαξε και τον πέταξε επιδεικτικά.
Μετά από μισή ώρα, η μαθήτριά μου αυτή λυποθήμησε.
Οταν πήγα στο γραφείο να το αναφέρω, ο συνάδελφος αυτό είπε: "Χέ...α που λυποθύμησε! Εμένα με ενδιαφέρει να τηρείται ο νόμος!"
Αυτό φίλη ΗΡΑ με εκνεύρισε. Τα συμπεράσματα δικά σου...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 03:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αμαλία δεκτά και σεβαστά τα σχόλιά σου ειδικά τώρα που καταλαβαίνω τον καλοπροαίρετό τους χαρακτήρα διότι στην αρχή εξέλαβα τον τόνο σου αρκετά ειρωνικό πράγμα που ομολογώ ότι με δυσαρέστησε διότι αγαπώ την ήρεμη συζήτηση και απεχθάνομαι την ειρωνία. Στο τόπικ Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;, απάντησα λεπτομερώς στα ερωτήματά σου, μπορείς να το δεις. Οκ δεν θα στείλω το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικά τόπικ εφόσον αυτό εναντιώνεται με τους κανόνες καλής λειτουργίας του φόρουμ και ενδεχομένως ενοχλεί. Αυτά λοιπόν γι΄απόψε, καληνύχτα σε σένα και σε όλους. Θα τα ξαναπούμε πιστεύω και σε άλλα τόπικ Αμαλία, ανταλλάσσοντας απόψεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 14:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ηρθες ΗΡΑ εso..

H αφυπνίση παντως που αναφερεις, εχει αν κανει και με την εσωτερικη Επανασταση...

κραταω μια φραση ..και αναμενω και αλλες

..πρέπει να αφυπνισθούμε για να αποτινάξουμε από πάνω μας την πνευματική σκλαβιά ..

Edited by - Destiny on 24/03/2004 14:25:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 04:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Destiny , πιστέύω ότι ως Έλληνες φέρουμε μεγάλο χρέος στην διατήρηση, δημιούργία και διάδοση του πολιτισμού ώς σύνολο λαού. Όλα αυτά βέβαια είναι ψιλά γράμματα αν δεν πραγματοποιήσουμε την προσωπική μας αφύπνιση-γνώθι σε αυτόν προηγουμένως. Είναι ένας πολύ δύσκολος και δημιουργικός δρόμος η αυτογνωσία, δεν τελειώνει ποτέ αλλά αξίζει τον κόπο να τον διαβεί κάποιος αν θέλει να είναι ΝΟΗΜΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Η αυτοπραγμάτωση, εσωτερική αναζήτηση έρχεται αφού κάποιος έχει καλύψει τις βασικές ανάγκες του για επιβίωση και ανάζητά το "ανώτερο" το υπέρτατο. Σε αυτήν την ύψιστη ανάγκη βασίζονται πολλές θρησκείες (προσωπικά δεν υποστηρίζω ότι κάποια είναι πιο αποτελεσματική σε αυτό, όλεσ οι μέθοδοι (πχ αναζήτηση της νιρβάνας, επικοινωνία με τον θεό κλπ)έχουν να κάνουν με τα πιστεύω και την κουλτούρα των λαών όπου γεννήθηκε η κάθε θρησκέια, άλλωστε είμαι άθρησκη) Υπαρχουν πολλοί διαφορετικοί τρόποι για να αφυπνισθεί πραγματικά κάποιος άνθρωπος, ένας είναι ο διάλογος με τον εαυτόμας σε συνδιασμό ενδεχομένως με διαλογισμό (μέθοδος που χρησιμοποιούσαν και πολλοί φιλόσοφοι). Ο καθένας μας πρέπει πρώτα να γνωρίσει καλύτερα τον ευτό του, τις ανάγκες του τον χαρακτήρα του και έπειτα να ανοίξει τα μάτια και να δει τι πραγματικά συμβαίνει στον κόσμο και τι κρύβεται πίσω από κάποια πράγματα. Πραπει να μάθει να "διαβάζει" πίσω από τις λέξεις και τις εικόνες να καταννοεί και να ψυχολογεί... Δύσκολο ε; Υπέροχο και ταυτόγχρονα ψυχικά επίπονο όμως! Η πραγματική ζωή όμως δεν βρίσκεται στην επιφάνεια που βλέπυν οι περισσότεροι, έχει απίστευτο βάθος με πολύ δυνατό φως και σκότος μαζί... Ας το σκεφούμε αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy