ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Η ΜΟΙΡΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Eleanna
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 22:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eleanna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Ελληνες αλλα και πολλοι αλλοι λαοι, πιστευουν ακομα οτι ο ανθρωπος μπορει να πληροφορηθει κατι για το μελλον του με τη βοηθεια διαφορων οιωνων και μαντειων. Αυτο σημαινει οτι η μοιρα ενος ανθρωπου μπορει να γινει γνωστη εκ των προτερων με διαφορους τροπους.

Ακομα και σημερα αρκετοι εμπιστευονται για τις προβλεψεις τους τα χαρτια, τις γραμμες του χεριου ή τα αστερια ή ακομα και το φλιτζανακι του καφε .

Στην αρχαιοτητα οι Ελληνες εμπιστευονταν το περιφημο μαντειο των δελφων. Ο μαντης θεος ηταν ο Απολλωνας και μιλουσε με το στομα τις ιερειας Πυθιας, η οποια καθοταν σε ενα σκαμνι πανω απο μια ρωγμη στο εδαφος που εβγαζε παραισθησιογονες αναθυμιασεις. Ετσι η Πυθια ζαλιζοταν και εδινε με τη σειρα της καποιες μπερδεμενες και ακατανοητες απαντησεις που οι ιερεις λαμβαναν την αρμοδιοτητα να εξηγησουν στους ενδιαφερομενους.

Αυτα τα ολιγα . Περιμενω αποψεις για το θεμα και οτι γνωριζετε σχετικο.

Eleanna
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 22:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eleanna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!και κατι ακομα που ξεχασα!Κατα ποσο πιστευτε οτι εμεις ρυθμιζουμε τη ζωη μας και οχι καποια αλλη δυναμη? πιστευτε οτι η ζωη μας ειναι "γραμμενη" καπου και εμεις οσο και να θελουμε να ξεφυγουμε απο αυτο που εχει "γραφτει" τελικα δεν τα καταφερνουμε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 23:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεάννα, καλή μας φίλη...
Αυτά που μας παραθέτης, ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ "επιστήμης" πορίσματα...
Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ, που προσπαθούμε να προσεγγίσουμε, ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ παρά αυτά αποδέχεται.

Δεν θα αναφερθώ παραπάνω, σε αυτό τώρα. Θα αφήσου τους υπόλοιπους φίλους μας να τοποθετηθούν.

'Οσο για την ερώτηση που μας έκανες, απαντώ πώς ΟΧΙ, το ΜΕΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΘΕΝΑ,
Εμείς το φτιάχνουμε, ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 13:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι.
Όλοι μας έχουμε ακούσει εκφράσεις του τύπου "ήταν γραμένο να γίνει"..Σαν να είμαστε οι μαριονέτες που αόρατα σκοινιά μας κατευθύνουν στην ζωή,αλλά και στον θάνατο.Επομένως αν δεχτούμε αυτήν την άποψη,δεν υπάρχει βούληση,ελευθερία,δεν υπάρχει κανένα νόημα να παίζει κανείς τον κομπάρσο ενός στημένου έργου.Κι ακριβώς επειδή η μοίρα σε κατευθύνει και στον θάνατο,μιλάμε για μοιρολατρεία,κοινώς "κλαίμε με την τύχη μας".

Την εσωτερική σημασία την ξέρει καλύτερα ο Kelsos,ο οποίος και πάντα είναι πρόθυμος να μοιραστεί μαζί μας τις σκέψεις του .

Παρεμφερές θέμα για μένα είναι κι η "δοκιμασία" του Θεού.Τα δεινά έρχονται για να δοκιμάσουν την πίστη μας,να μας τιμωρήσουν ή και να μας προστατεύσουν από κάτι χειρότερο.Ο Θεός δεν είχε τίποτα άλλο να κάνει απ' το να βγάζει την εμπάθεια ή συμπάθεια προς το άτομό μας.Εκεί κολλάει και η μοίρα που μας επιφύλαξε ο Κύριος..και το θέμα καταντάει να υποτιμάει και την στοιχειώδη λογική μας.

Δεν μιλάμε για την φαντασία,που τις 3 ή 7 πρώτες ημέρες περνάνε οι μοίρες να "μοιράνουν" το μωρό.Πολλοί μάλιστα "τις άκουσαν" ν' αποκαλύπτουν και τα μελλούμενα.Αυτά από λαογραφικής και γραφικής απόψεως..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RIR
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 17:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RIR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηθελα να θεσω ενα πχ για το συγκεκριμενο θεμα. Ας πουμε οτι ειχαμε μια χρονομηχανη κ ταξιδευαμε στο μελλον 10 χρονια απο τωρα κ βλεπαμε τους εαυτους μας. Τι θα βλεπαμε? Πιστευω τους στοχους που εχουμε βαλει ειτε να πραγματοποιουνται ειτε οχι. Αν δεν πραγματοποιουνταν τι θα καναμε? Θα προσπαθουσαμε να αλλαξουμε την ζωη μας? Να παρουμε αλλες αποφασεις? κ αν με τις αποφασεις αυτες γινοτανε κατι πολυ χειροτερο? για σκεφτειτε το... με αυτο το πχ πιστευω οτι την μοιρα μας την φτιαχνουμε εμεις! κατα καποιο τροπο ειναι προκαθορισμενη απο εμας τους ιδιους! κ κατι αλλο περι μοιρας. Εμεις βρισκομαστε σε μια ευθεια και κοιταμε μπροστα ομως δεν μπορουμε να δουμε μεχρι το τελος αυτης της ευθειας. Καποιος ομως που βρισκετε πιο πανω απ αυτη την ευθεια μπορει να δει ξεκαθαρα την αρχη κ το τελος της ευθειας. Αυτος ο ``καποιος`` ξερει τι θα γινει. Με αυτη την εκδοχη μπορουμε να πουμε οτι τα παντα ειναι ``γραμμενα``

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arcana8
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 20:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arcana8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα προς συζήτηση. Πόσο μόνοι τους έφτιαξαν τη μοίρα τους οι κάτοικοι της ιρανικής πόλης που ισοπεδώθηκε, οι άνθρωποι που έχασαν τη ζωή του στο Σάμινα (μεταξύ ατών και κάποιος που βγήκε ζωντανός από τη Ρικομέξ), τα θύματα των τρομοκρατικών επιθέσεων ανά τον κόσμο και τα παιδιά που πεθαίνουν στην Αφρική από ασιτία και έλλειψη πόσιμου νερού. Μήπως δεν μπορούν όλοι να "φτιάξουν μόνοι τη μοίρα" τους, ανεξάρτητα από την πίστη ή τον σκεπτικισμό τους απέναντι της;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RIR
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 21:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RIR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο σαμινα οι ιδιοι δεν ξερανε οτι το πλοιο ηταν ακαταλληλο αλλα οι υπευθυνοι το ξεραν οποτε αυτοι καθορισανε την μοιρα των επιβατων αφου ξερανε οτι υπηρχε κινδυνος το καραβι καποτε να βουλιαξει.Τα θυματα απο την ασιτια ειναι κ αυτα προκαθορισμενα κ απο τουσ ιδιους τους γονεις (γνωριζουν οτι δεν εχουν να φανε) κ απο αλλους (``μεγαλυτερους``).Οσο για τον σεισμο ειναι εν μερη αναπαντεχο ακομα, γιατι δεν εχουμε την τεχνολογια (ακομα) να ξερουμε ποτε κ που θα γινει καποιος σεισμος ετσι ωστε να μην εχουμε θυματα.Για τις τρομοκρατικες επιθεσεις τωρα θα μπορουσα να πω ενα οτι βρισκοντουσαν σε λαθος στιγμη, λαθος ωρα κ στον λαθος τοπο.Κ να σου φερω ενα αλλο πχ. Εσυ απο αυριο αρχιζεις τα ναρκωντικα. Τοτε δεν εχεις προκαθορισει την μοιρα σου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 00:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Την μοίρα μας τη καθορίζουμε έως ένα βαθμό, εμείς οι ίδιοι.
Με τις διάφορες επιλογές μας,δίνουμε μια κατεύθυνση στη ζωή μας.
Άλλες φορές την καθορίζουν άλλοι άνθρωποι και παρακαλώ μιλάμε πάντα για τη δική μας μοίρα.(τα παραδείγματα τα έδωσε η φίλη/ος Arcana8).
Μπορεί ναι, να γίνονται σεισμοί και καταποντισμοί, αλλά δεν θα είχαμε θύματα αν υπήρχε σωστή υποδομή.
Ακόμα η μοίρα μας καθορίζεται από την ίδια την Μοίρα.
Γεννιόμαστε κουβαλώντας τα μελλούμενα.
Υπάρχουν στιγμές που μας συμβαίνει κάτι και λέμε <το ήξερα πως θα γίνει>. Έχουμε την αίσθηση πως αυτό το γνωρίζαμε από τότε που μπορούμε να θυμηθούμε τον εαυτό μας ως ύπαρξη.
Πιστεύω πως βαθιά μέσα μας την μοίρα μας την ξέρουμε.
Κάποιες φορές δε γίνεται να την αλλάξουμε...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 13:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιες φορές δε γίνεται να την αλλάξουμε...

Μου ειναι δυσκολο να το πιστεψω αυτο!
Καθε στιγμη, μπορουμε να αλλαξουμε τα παντα...
Σε μερικες περιπτωσεις, κανουμε κατι διαφορετικο απο αυτο που ολοι περιμενουν απο εμας...Ομως...αν κι αυτο ηταν γραμμενο...?!

Τοτε μπαινουμε σε πολυ "συνθετες" σκεψεις που το 3-4% του μυαλου μου που χρησιμοποιω δεν μπορει να αναλυσει...!


"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpg

Edited by - scully on 26/01/2004 13:03:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 13:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή scully γεια σου.
Όταν έγραψα ότι κάποιες φορές δεν μπορούμε να την αλλάξουμε, εννοούσα τον ξαφνικό θάνατο.
Είτε από ένα ατύχημα που η ευθύνη του δεν είναι δική μας, είτε από μια ξαφνική ασθένεια.
Κι εγώ πιστεύω πως σε όλα τα άλλα αλλάζει η μοίρα μας.
Εμείς την καθορίζουμε!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 13:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερια,
με αυτα που ειπες, θυμηθηκα μια σελιδα που ειχα επισκευτει παλιοτερα.
Ειχε δημιουργειθει σαλος τοτε στα καναλια, απο εκει την ειδα!

Συμπληρωνες καποια προσωπικα σου στοιχεια, εστελνες τη φορμα, και...εβγαινε η ημερομηνια ΘΑΝΑΤΟΥ σου!!!
Ηταν λεει προβλεψεις καποιου διασημου επιστημονα κτλ.
Τωρα, ποια η επιστημη του...αστρολογος ηταν...κομπογιανιτης ηταν δεν θυμαμαι!

Μου εβγαλε οτι θα πεθανω στα 23 μου!
Και τωρα τελευταια βλεπω κατι ονειρα οτι πεθαινω στα 23 κτλ...!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 20:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟΝ ΚΕΛΣΟ, Η ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
ΝΑΙ, ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.
Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 22:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, την ξέρω αυτή τη σελίδα scully.
Δεν πρόκειται να βγει αληθινό.
Και σε μένα έδειξε κάτι παρόμοιο και σε κάποιους γνωστούς!
Ε μα πια, όλοι θα πεθάνουμε νωρίς??
Κάνε μόνο θετικές σκέψεις.
Να λες <Είμαι γερή και δυνατή> και να το πιστεύεις.
Όσο για τα όνειρα είναι επηρεασμός και τίποτε άλλο!
quote:
Εμεις βρισκομαστε σε μια ευθεια και κοιταμε μπροστα ομως δεν μπορουμε να δουμε μεχρι το τελος αυτης της ευθειας. Καποιος ομως που βρισκετε πιο πανω απ αυτη την ευθεια μπορει να δει ξεκαθαρα την αρχη κ το τελος της ευθειας. Αυτος ο ``καποιος`` ξερει τι θα γινει. Με αυτη την εκδοχη μπορουμε να πουμε οτι τα παντα ειναι ``γραμμενα

Συμφωνώ σε αυτό!
Παλιότερα είχα διαβάσει και κάτι άλλο.
Πώς υπάρχει κι ένας μηχανισμός(στον ανθρώπινο οργανισμό), που εκεί καταγράφεται το μέλλον του καθενός. Η μοίρα.
Σε θέματα μοίρας πάντα που δεν εξαρτώνται από τους άλλους.
Που δεν αλλάζουν.
Έλεγε πως μοιάζει με το DNA που από αυτό οι επιστήμονες παίρνουν πληροφορίες για τα εξωτερικά χαρακτηριστικά,απομονώνουν γονίδια που προκαλούν ασθένειες κληρονομικές κλπ.
Από τότε δεν έμαθα τίποτε άλλο. Ίσως να ήταν κάποια σκέψη ενός επιστήμονα, διότι δεν ήταν τεκμηριωμένο.Υποθετικό ήταν.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 00:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΗ ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΚΙΑ ΕΥΚΟΛΟΝΟΗΤΟ ΤΡΟΠΟ..Η ΖΩΗ ΕΙΝΙΑ ΕΝΑ ΤΡΕΝΟ.ΞΕΡΟΥΝΕ ΑΚΡΙΒΩς ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ.ΟΜΩς ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Α ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ,ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΜΕ,ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΑ ΒΑΓΟΝΙΑ,ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥς,ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ,ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΕΙ Η ΘΕΑ.ΑΛΛ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ..Μου αρεσε πολυ αυτη η εξηγηση και την παραθετω.

MY LIFESTYLE DETERMINES MY DEATH STYLE!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 13:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΗ ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΚΙΑ ΕΥΚΟΛΟΝΟΗΤΟ ΤΡΟΠΟ..Η ΖΩΗ ΕΙΝΙΑ ΕΝΑ ΤΡΕΝΟ.ΞΕΡΟΥΝΕ ΑΚΡΙΒΩς ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ.ΟΜΩς ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Α ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ,ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΜΕ,ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΑ ΒΑΓΟΝΙΑ,ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥς,ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ,ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΕΙ Η ΘΕΑ.ΑΛΛ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ..Μου αρεσε πολυ αυτη η εξηγηση και την παραθετω.

Πολυ ωραιο αυτο...!
Οπως και αυτο!

quote:
μεχρι το τελος αυτης της ευθειας. Καποιος ομως που βρισκετε πιο πανω απ αυτη την ευθεια μπορει να δει ξεκαθαρα την αρχη κ το τελος της ευθειας. Αυτος ο ``καποιος`` ξερει τι θα γινει. Με αυτη την εκδοχη μπορουμε να πουμε οτι τα παντα ειναι ``γραμμενα

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ esoterica.gr!!!!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 23:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεσποινις Καζαμια...Χαρηκα πολυ που σας αρεσε.Να ρωτησω κατι?Εχεις καμια σχεση με το Πισκοκεφαλο?

MY LIFESTYLE DETERMINES MY DEATH STYLE!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 11:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαι...ειναι κοντα στην πολη που μενω...!
Επισης εκει πηγαιναμε με το Λυκειο τις ημιμερισιες εκδρομες...!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 21:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαριαντα εισαι απο μεσα απο τη Σητεια?Εχεις ζησει πολυ καιρο εκει?Ποσο χρονων εισαι?Σε ρωταω επειδη απο 2 χρονων καθε καλοκαιρι 3 μηνες ειμαι Σητεια και ξερω πολυ κοσμο.Ασχετο με το θεμα αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω.

MY LIFESTYLE DETERMINES MY DEATH STYLE!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 09:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαριαντα εισαι απο μεσα απο τη Σητεια?Εχεις ζησει πολυ καιρο εκει?Ποσο χρονων εισαι?

Ναι, το σπίτι μου είναι στην Πλαστήρα...!
Μένω από μωρό εδω, και τώρα είμαι 18...!
Θα σε δω το καλοκαίρι λοιπόν....!
Εσύ πού μένεις τώρα...?!

Μάλλον ξεφύγαμε εντελώς....!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 14:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισαι γειτονοπουλα με την ξαδεφουλα μου.Ελεαννα Μουτακη.Επισηςεκει κοντα μενει ενας πολυ καλος μου φιλος.Ο Μανος ο Κακουρης.Σου λενε κατι αυτα τα ονοματα?Επισης στην Πλαστηρα μενει μια Βολυλγαρα που προσεχει τη γιαγια μου.(ΑΣΧΕΤΟ!!!) Σου λενε κατι αυτα τα ονοματα?

MY LIFESTYLE DETERMINES MY DEATH STYLE!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 01:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ συγχωρείται που παρεμβαίνω αλλά για προσωπικά μηνύματα υπάρχουν και τα προσωπικά e-mail...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 12:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ...οκ...!
Mαλλον έχεις δίκιο...!
Τα υπολοιπα λοιπόν μέσω των e-mail...!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 20:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχετε δικιο..Χιλια συγγνωμη...

MY LIFESTYLE DETERMINES MY DEATH STYLE!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 20:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΙΡΑ?ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΕΣ,ΚΑΙ ΟΠΟΙΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.
ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟΣΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΗ,ΔΙΑΛΕΞΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ.ΕΠΡΕΠΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ Η ΕΧΩ ΣΑΛΤΑΡΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ...
ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙΝΟ!

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 20:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
quote:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ Η ΕΧΩ ΣΑΛΤΑΡΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ...
ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙΝΟ!

Μμμμ,καταλαβαίνω πως το λες.
Γίνεται κάτι(μοιραίο),που έγινε για να σε οδηγήσει να κάνεις κάτι άλλο.
Και σε μένα έχει συμβεί.
Γίνεται κάτι ξαφνικά που με βοηθάει να καταλάβω πως πρέπει να πάρω άλλον δρόμο και να βρω άλλη λύση από αυτήν που μέχρι τότε έβλεπα.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 10:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω απόλυτα...!
Οοοοοοοοοοοόχι φίλε μου, δεν έχεις σαλτάρει...!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 01:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι αρχαίοι έλληνες πίστευαν στην μοίρα.
Αλλά υπάρχουν και σύγχρονες εκδοχές για το προκαθορισμένο.
Όπως και κάποιες ιστορίες-μύθοι,που έφτασαν στα αυτάκια μου από
την προγιαγιά μου,όταν ήμουν παιδί:
Όταν γεννιέται ένα μωρό,το ίδιο βράδυ μαζεύονται γύρω από την κούνια του 3 γυναίκες(μοίρες).
Η μητέρα του παιδιού,γνωρίζοντάς το αυτό,παραφυλάει κρυμμένη, για να ακούσει τι θα πουν.
Λέει η πρώτη:-Να γίνει πεντάμορφη.
Η δεύτερη: Θα γίνει πριγκίπισσα αφού θα παντρευτεί τον πρίγκηπα.
Η μαμά ενθουσιασμένη, αφήνει ένα επιφώνημα χαράς.
Τότε η τρίτη μοίρα καταλαβαίνει ότι κάποιος τις ακούει και θυμωμένη λέει:-Δεν θα μπορέσει να δώσει στο βασίλειο απόγονο.Να είναι στείρα!
Παραμυθάκια μιας άλλης εποχής.Αγνά και όμορφα.
Εκείνη η γιαγιούλα τα πίστευε και τα θεωρούσε αληθινά.
Έτσι κατόρθωνε να την ακούμε κυριολεκτικά μαγεμένοι!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 05:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μοίρα υπάρχει στα μυαλά αυτών που θέλουν να υπάρχει.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 13:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μοίρα υπάρχει στα μυαλά αυτών που θέλουν να υπάρχει.

Και τί υπάρχει στα μυαλά αυτών που δεν "θελουν" να υπάρχει...?!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 21:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα φίλη μου, απολύτως τίποτα...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 12:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό υποψιάζομαι και Ελευθερία μου...!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy