ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Η πραγματικη Ελληνικη ιστορια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 12:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια ιδεα που διαβασα σε αλλο τοπικ, να φτιαξουμε μια σελιδα με την πραγματικηΕλληνικη ιστορια.
Γνωσεις για να την φτιαξουμε εχουμε (νομιζω οτι εκτος απο μενα υπαρχουν και αλλα ατομα που ασχολουντε με προγραμματισμο στο ιντερνετ). Γνωσεις για την ιστορια μας εχουμε και μαλιστα παααρα παααρα πολλες, το ωραιο ειναι οτι εχουμε και διαφωνιες οποτε θα ειναι πιο αντικειμενικο το σαιτ.
Τι λετε?

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 03:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
(νομιζω οτι εκτος απο μενα υπαρχουν και αλλα ατομα που ασχολουντε με προγραμματισμο στο ιντερνετ)

quote:
Γνωσεις για την ιστορια μας εχουμε

Δηλαδή θα πούμε και ότι η Επανάσταση του 1821 δεν θα γινότανε
αν δεν το είχαν αποφασίσει οι Άγγλοι και οι Γάλλοι;

Θέλοντας να αποδυναμώσουν την Οθωμανική αυτοκρατορία
χρηματοδότησαν την Ελλάδα στον πόλεμο εναντίον της.

Ο λόγος που οι μεγάλες δυνάμεις το ήθελαν αυτό
ήταν λόγω του ότι η εποχή του πετρελαίου πλησίαζε
- κάτι που φυσικά το ξέρανε -
δεν ήθελαν μια υπερδύναμη
γύρω από τις πετρελαϊκές περιοχές.

Γι αυτό λοιπόν μας βοήθησαν. Όπως δεν είχαν κάνει κάποτε το 1453.
Κάποια χρόνια αργότερα όμως όλοι πήγαν να πολεμήσουν στην Αυστρία.

Οι ίδιοι λοιπόν ευθύνονται και για την Μικρασιατική καταστροφή
αφού για τους λόγους που ήδη είπα , δεν ήθέλαν μια υπερδύναμη στην περιοχή αυτή.

Γιατί αν η Ελλάδα προχωρούσε κι άλλο , Αντί για την οθωμανική αυτοκρατορία
θα είχαν την Ελληνική παντοκρατορία.

Τα σχεδιά τους όμως ήταν άλλα.

Βέβαια τα χρήματα που μας έδωσαν , τα έδωσαν με τόκο.
Και την δουλειά τους , τους κάναμε , και μας πήραν και τα λεφτά μας.

Βέβαια ευτυχώς που τα συμφέροντα τους ήταν αυτά
και τελικά απελευθερωθήκαμε.

Θα λέμε και τέτοια;;;;;;;
Τότε είμαι μέσα.



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 03:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ανουνακι ακριβως αυτο λεω. Να εχουμε την "επισημη" ιστορια οπως μας την παρουσιαζουν καιτα δικα μας σχολια, την δικη μας "εκδοχη".
Ο αναγνωστης θα μπορει να δει και ολες τις εκδοχες (ισως να ειναι και παραπανω απο 2) και να κρινει.

Αυτο σημαινει ελευθερια και σωστη ενημερωση. Οχι μια αλλα δυο και τρεις αποψεις.

Αντε γιατι μας εχουν ξεφτυλισει μεσα απο τα ιδια μας τα βιβλια οι "ειδικοι" και οι "ιστορικοι" κατα παραγγελια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 04:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Πάρα πολύ καλό το θέμα σου CyLight.
Μην πτοείσαι από διάφορα που θα γραφτούν. Είμαι σίγουρη πως με επιμονή και υπομονή θα προχωρήσει αρκετά, ώστε να βγει η αλήθεια για την χώρα που αγαπούμε, αλλά όπως έγραψα και στο άλλο topic, ο ωχαδερφισμός και η "άγνοια" των μικρών προσωπικών συμφερόντων, μας κρατά σε αφελή αδράνεια.
quote:

Δηλαδή θα πούμε και ότι η Επανάσταση του 1821 δεν θα γινότανε
αν δεν το είχαν αποφασίσει οι Άγγλοι και οι Γάλλοι;

Θέλοντας να αποδυναμώσουν την Οθωμανική αυτοκρατορία
χρηματοδότησαν την Ελλάδα στον πόλεμο εναντίον της.

Ο λόγος που οι μεγάλες δυνάμεις το ήθελαν αυτό
ήταν λόγω του ότι η εποχή του πετρελαίου πλησίαζε
- κάτι που φυσικά το ξέρανε -
δεν ήθελαν μια υπερδύναμη
γύρω από τις πετρελαϊκές περιοχές.

Γι αυτό λοιπόν μας βοήθησαν. Όπως δεν είχαν κάνει κάποτε το 1453.
Κάποια χρόνια αργότερα όμως όλοι πήγαν να πολεμήσουν στην Αυστρία.

Οι ίδιοι λοιπόν ευθύνονται και για την Μικρασιατική καταστροφή
αφού για τους λόγους που ήδη είπα , δεν ήθέλαν μια υπερδύναμη στην περιοχή αυτή.

Γιατί αν η Ελλάδα προχωρούσε κι άλλο , Αντί για την οθωμανική αυτοκρατορία
θα είχαν την Ελληνική παντοκρατορία.

Τα σχεδιά τους όμως ήταν άλλα.

Βέβαια τα χρήματα που μας έδωσαν , τα έδωσαν με τόκο.
Και την δουλειά τους , τους κάναμε , και μας πήραν και τα λεφτά μας.

Βέβαια ευτυχώς που τα συμφέροντα τους ήταν αυτά
και τελικά απελευθερωθήκαμε.

Θα λέμε και τέτοια;;;;;;;
Τότε είμαι μέσα.



Χαιρετώ και σ'ένα φίλε Ανουνάκι.
Στάθηκες στο 1821 και χωρίς να αναπαράγω τα όσα γράφεις, θέλω εσύ για άλλη μια φορά να τα διαβάσεις καλά. Και αν έχεις κάποιους λόγους, (αποδείξεις), για όσα έγραψες, τότε θα ήθελα πραγματικά να τις δω. Όχι εικασίες, αλλά αποδείξεις γιαυτήν την χούφτα των ανθρώπων, ΕΛΛΗΝΩΝ, που τόλμησε και κατάφερε να αναγεννήσει την χώρα μετά απο 1850 χρόνια περίπου, δίχως καλέ μου φίλε, βοήθεια από τους ξένους φίλους μας Αγγλους, Γάλλους. Που όπως πάντα τρέμουν και στην ιδέα μόνο μην αποκαλυφθεί η αληθινή ιστορία της γλώσσας αλλά και της ζωής!

Έτσι σαν παράδειγμα δες. Οι Αγγλοι, έχουν τις λέξεις (life) για τη ζωή και (live) μένω, υπάρχω. Δυο καθ'όλα Ελληνικότατες λέξεις....Με την κοινή ρίζα (li) που παράγετε από τις Ελληνικές λέξεις λίμνη και βίωση!
Με λίγα λόγια, όταν οι πρώτοι άνθρωποι (και μάλλον ήταν Έλληνες) έφυγαν από τα σπήλαια, κατοίκησαν σε λιμνέους οικοισμούς. Εξ ου και η λέξη (live) -λίμνη, βίωση-.
Όσο για την βίωση μέσα στα σπήλαια, η φοβερή ανακάλυψη του δικού μας (Έλληνα) αρχαιολόγου, Δρ. Άρη Πουλιανού, με τον σκελετό του Αρχάνθρωπου στο σπήλαιο Πετραλώνων στη Χαλκιδική, τινάζει την πλάνη που εσκεμμένα έφτιαξαν κάποιοι για την ιστορία του ανθρώπου!
Σε χαιρετώ.
Με τούτα τα λίγα σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 04:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη zezmperg, το θεμα το ανοιξα οταν διαβασα το δικο σου σχολιο σε αλλο τοπικ. Αλλωστε μετα απο τις 15/01 θα εχω αρκετο ελευθερο χρονο οποτε σκεφτηκα οτι ειναι μια καλη ευκαιρια για να κανω κατι που να εχει σημασια και να αξιζει τον κοπο. Σκεφτηκα οτι με την βοηθεια και των αλλων παιδιων εδω μπορουμε να κανουμε πραγματικοτητα αυτη τη σκεψη μου/σου/μας.

Το ξερω οτι καποιοι θα εναντιωθουν, αλλα το θεμα δεν ειναι αυτοι, το σημαντικοτερο ειναι ποιοι θα ταχθουν υπερ της ιδεας και πως θα βοηθησουν.
Οι γνωσεις μου ειναι λιγες (στην ιστορια), οποτε μονος μου δεν θα καταφερω να υλοποιησω την ιδεα, το μονο που μενει ειναι να δουμε ποιοι ειναι προθυμοι να βοηθησουν πραγματικα.

Οσο για τον προγραμματισμο, αν δεν βρεθει αλλος μπορω να φτιαξω τον ιστο μονος μου.

Edited by - CyLight on 27/12/2003 04:14:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 05:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Αγαπητη zezmperg, το θεμα το ανοιξα οταν διαβασα το δικο σου σχολιο σε αλλο τοπικ. Αλλωστε μετα απο τις 15/01 θα εχω αρκετο ελευθερο χρονο οποτε σκεφτηκα οτι ειναι μια καλη ευκαιρια για να κανω κατι που να εχει σημασια και να αξιζει τον κοπο. Σκεφτηκα οτι με την βοηθεια και των αλλων παιδιων εδω μπορουμε να κανουμε πραγματικοτητα αυτη τη σκεψη μου/σου/μας.


Σε χαιρετώ CyLight.
Ναι και θα σταθώ στο πλάϊ σου με τις όποιες λίγες γνώσεις που έχω για την ιστορία μας.
Ακόμα μια φορά από μένα συγχαρητήρια.
quote:

Το ξερω οτι καποιοι θα εναντιωθουν, αλλα το θεμα δεν ειναι αυτοι, το σημαντικοτερο ειναι ποιοι θα ταχθουν υπερ της ιδεας και πως θα βοηθησουν.
Οι γνωσεις μου ειναι λιγες (στην ιστορια), οποτε μονος μου δεν θα καταφερω να υλοποιησω την ιδεα, το μονο που μενει ειναι να δουμε ποιοι ειναι προθυμοι να βοηθησουν πραγματικα.


Είμαι σίγουρη καλέ μου φίλε, πως όλοι οι "Σανσρκιτομαθημένοι" Έλληνες θα βρούν το κουράγιο να σταθούν για λίγο στην δική μας, δική τους ιστορία, που γέννησε την ομορφία, το καλό, την φιλοσοφία, την επιστήμη, την αγάπη και τον ηρωισμό όπου ο Τσόρτσιλ πρίν μερικές δεκαετίες είχε παγκόσμια παραδεχτεί!
quote:

Οσο για τον προγραμματισμο, αν δεν βρεθει αλλος μπορω να φτιαξω τον ιστο μονος μου.


Δυστυχώς η άγνοιά μου είναι μεγάλη σε τούτο το θέμα.
Έλπίζω όμως να βρεθούν Έλληνες που θα σε βοηθήσουν.
Και ότι θα κάνεις (ιστό), θέλω να μου στείλεις e-mail.
Σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 08:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χαιρετώ και σ'ένα φίλε Ανουνάκι.
Στάθηκες στο 1821 και χωρίς να αναπαράγω τα όσα γράφεις, θέλω εσύ για άλλη μια φορά να τα διαβάσεις καλά. Και αν έχεις κάποιους λόγους, (αποδείξεις), για όσα έγραψες, τότε θα ήθελα πραγματικά να τις δω. Όχι εικασίες, αλλά αποδείξεις γιαυτήν την χούφτα των ανθρώπων, ΕΛΛΗΝΩΝ, που τόλμησε και κατάφερε να αναγεννήσει την χώρα μετά απο 1850 χρόνια περίπου, δίχως καλέ μου φίλε, βοήθεια από τους ξένους φίλους μας Αγγλους, Γάλλους. Που όπως πάντα τρέμουν και στην ιδέα μόνο μην αποκαλυφθεί η αληθινή ιστορία της γλώσσας αλλά και της ζωής!

2030 χρόνια και ακόμα δεν είμαστε ελεύθεροι...

Ουτοπική ελευθερία έχουμε...

Μετά την κατασκευασμένη και κατευθυνόμενη επανάσταση του 1821
τι επακολούθησε;

Όθωνες , Γλύσμπουρκς , Καραμανλήδες , Παπανδρέοι
όλοι του παγκόσμιου συστήματος...

Και η Γαλλική αρχαιολογική υπηρεσία πάντα εδώ...

Και τα πετρέλαια της Θάσου σε Γαλλική εταιρεία...

Και μόλις σκοτώθηκε ένας Άγγλος πιάστικε αμέσως η 17Ν
και καλά της κάνανε
(προς αποφυγή κάθε παρεξηγήσεως το σχόλιο)


Τώρα για τις αποδείξείς που ζητάς

έχω φωτογραφίες από τις μυστικές
διαβουλεύσεις Άγγλων – Γάλλων
και τα μυστικά πρακτικά…


ουυυυ...

Edited by - Anounakis on 27/12/2003 08:37:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 08:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χειροπιαστές αποδείξεις που μου ζητάς δεν έχω.
Έχω αντίληψη και μυαλό…
και δεν τρώω κουτόχορτο..
και ότι θέλουν να μας πλασάρουν.


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 09:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια η ιδεα σου φιλε...!
αν και "λαθη" δεν υπαρχουν μονο στην Ελληνικη ιστορια!


Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 09:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σας χαιρετώ.
quote:

Χειροπιαστές αποδείξεις που μου ζητάς δεν έχω.
Έχω αντίληψη και μυαλό…
και δεν τρώω κουτόχορτο..
και ότι θέλουν να μας πλασάρουν.



Καλέ μου φίλε Ανουνάκι ειλικρινά δεν θα ήθελα να μπώ σε αυτού του είδους τις αντιπαραθέσεις μαζί σου, διότι ξέρω πως τα γράφεις και τον κυνικό τρόπο "πόνο" που τα γράφεις!
Γιαυτό θα γράψω πιο γενικά.
Σέβομαι και το μυαλό σου και τις αντιλήψεις που διακατέχεις, μα όμως, λέω και εγώ, ότι κάπου, όλα εκείνα που έχω μέσα στο κεφάλι μου και εσύ στο δικό σου, απέχουν μιας αληθινής, ιστορικής πραγματικότητας για το 1821.
Άλλοι, (αλλοδαποί, ή, Ελληνες απ' την αλλοδαπή ιστορικοί) βάλθηκαν γρήγορα-γρήγορα να γράψουν την ιστορία του 1821 και μιας και οι δυο μας δεν ευτυχίσαμε να ζήσουμε στην ηρωική πραγματικότητα της αναγέννησης του Ελληνικού Έθνους, θα πρέπει συνεχώς να φιλτράρουμε τα όσα διαθέτονται προς έρευνα από όλες τις ιστορικές πηγές!
Θα ξέρεις φυσικά πως όλοι, λαοί και συστήματα, τις μεγάλες στιγμές της ανθρωπότητας θέλουν να τις σφετεριστούν....
Έτσι λοιπόν κατω από τα όποια συμφέροντα εξυπηρετούν, οι διαδόσεις τους πλάθοντε και ανάλογα με το ιστορικό γεγονός.

2030 χρόνια μετά έχουμε λοιπόν μία πατρίδα, την κοιτίδα της ανθρωπότητας και τρέμουν όλοι τους στην ιδέα και μόνο του ονόματος Ελλάδα!!!
Αναρωτήθηκες ποτέ γιατι λένε την Ελλάδα <Greece> και αποφεύγουν την λέξη (την ονομασία) Ελλάδα;
Ξέρουν πολύ καλά, καλλίτερα και από εσένα και από μένα, ποιοι ήταν οι Έλλοι Ιεροίς απ'το αυτόχθονο Πελασγικό Ελληνικότατο φύλλο!
Ήταν εκείνοι καλέ μου φίλε που με τα έργα και τις ημέρες τους ανατρέπουν το χρυσοστολισμένο ψεύδος των ιστορικών επιστημονικών κύκλων της αλλοδαπής!
Ήταν εκείνοι που μας άφησαν την πασίγνωστη Ελληνικότατη επιγραφή που ανακαλύφθηκε στο Δισπηλιό της Καστορίας και που χρονολογήθηκε κατα πολύ παλαιότερη από την Μεσοποταμίας (πρώτη) γραφή και έτσι ανατρέπει για πάντα, τα φραγκοφορεμένα ψέματα της πλαστής ιστορίας τους.
Ήταν εκείνοι οι περισσότεροι Πελασγοί και πάλη που οργάνωσαν και πραγμάτωσαν την ελευθερία της χώρας μας το 1821...

Ξέρω τα λόγια μου τους πονούν και όσοι τα διαβάσουν ίσως παραξενευτούν, εάν δεν γνωρίζουν λίγο περισσότερη Ελληνική ιστορία, μα ήρθε ο καιρός της αλήθειας καλέ μου φίλε, ήδη περάσαμε στην εποχή του Υδροχόου και το επόμενο βήμα που τους απομένει να κάνουν είναι να μαντρώσουν την αλήθεια, οι αλλοδαποί φίλοι της Ελλάδας...
Έρχεται Ανουνάκι η στιγμή να μας πουν για όλα, όσα με δόλο μας απόκρυψαν και τα ψέματα που μας πέρασαν στο κεφάλι για την Ελλάδα που γέννησε Ελληνες θεούς και ήρωες....
Με τούτα σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 10:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία η ιδέα αυτή φίλε.....

Και όπως ήδη βλέπουμε, όπως είπε ο φίλος Αnounakis το συμφαίρον είναι αυτό που επικρατεί γενικά...
Τί σημασία έχει αν μας έδωσαν οι Άγγλοι - Γάλλοι αυτά τα χρήματα για δικό τους σκοπό? Δεν ωφείλεται η επανάσταστη σε αυτούς αλλά σε εκείνα τα πνεύματα που ήθελαν να απελευθερωθούν...Εκείνοι έδωσαν τα χρήματα που ζητούσαν οι Έλληνες τόσο καιρό.. αλλά δεν έκαναν εκείνοι την επανάσταση...
Όχι δεν ωφείλεται σε εκείνους η επανάσταση, αλλά ωφείλεται και σε εκείνους τα τόσα χρόνια σκλαβιάς.. γιατί μας είχαν θάψει.. και λίγοι ήταν αυτοί που στάθηκαν στο πλευρό των Ελλήνων πραγματικά...
Δεν θα ξεχάσω όταν διάβασα για τον φιλέλληνα Lord Byron που άρχισε να μιλάει για την Ελλάδα με τα εξής λόγια:
"Υπάρχει κάπου ένας λαός που έχει από τους μεγαλύτερους πολιτισμούς και μία από τις μεγαλύτερες ιστορίες στην ιστορία της ανθρωπότητας και είναι σκλαβωμένος κάτω από την Οθωμανική αυτοκρατορία ήδη πάρα πολλές γενιές..."
Όταν είχα διαβάσει αυτά τα λόγια κατάλαβα πόσο ασήμαντο είναι για τους άλλους να είσαι σκλαβωμένος ΤΟΣΑ χρόνια.. πόση αδιαφορία αντιμετώπισαν οι Έλληνες τότε από παντού...
Και τελικά τί σημαίνει να μην έχεις ελευθερία για 400 ολόκληρα χρόνια????...
Α Π Ο Ρ Ω απλά πως γίνεται να υπάρχει ακόμα η Ελλάδα...


Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 12:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πραγματική ιστορία δεν είναι η αλλαγή των συνόρων και η λίστα των αυτοκρατόρων

του Βυζαντίου ή η λίστα των προέδρων της Αμερικής.

Άλλη είναι η πραγματική ιστορία του ανθρώπου.

Ο έλληνας δεν με ενδιαφέρει και τόσο από εθνικιστική σκοπιά.

Είναι όμως ένα τεράστιο κομμάτι της παγκόσμιας ιστορίας.

Τώρα βέβαια εμείς τι σχέση έχουμε με τους αρχαίους έλληνες...

είναι μια άλλη ιστορία.

Ελπίζω να έχουμε λίγο.

Πάντως δεν είμαι από αυτούς που του αρέσει να του χαϊδεύουν τα αυτιά.

Να τα λέμε όλα. Και τα υπέρ και τα κατά.

Μας απελευθερώσανε λοιπόν και δεν ελευθερωθήκαμε.

Και αυτό γιατί με έναν σμπάρο δυο τρυγόνια.

Και κάνανε την δουλειά τους και μας βάλανε στο χέρι.

Θα προτιμούσα να απελευθερωνόμασταν αργότερα αλλά μόνοι μας.

Θα ήμασταν πραγματικά και όχι ουτοπικά ελεύθεροι.



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 14:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Χαίρε φίλε Ανουνάκι.
quote:

Η πραγματική ιστορία δεν είναι η αλλαγή των συνόρων και η λίστα των αυτοκρατόρων

του Βυζαντίου ή η λίστα των προέδρων της Αμερικής.

Άλλη είναι η πραγματική ιστορία του ανθρώπου.



Ακριβώς αυτό είναι η πραγματική ιστορία φίλε Ανουνάκι.

quote:

Ο έλληνας δεν με ενδιαφέρει και τόσο από εθνικιστική σκοπιά


Φυσικά θα έχεις του λόγους σου να μην νιώθεις περήφανος όπου η χώρα που σε γέννησε, έχει να επιδείξει τόσα πολλά και να μάθει ακόμα τους λαούς. ακόμα τόσα....
Φυσικά πρέπει να νιώθουμε άσχημα (ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ), γιατι δεν έχουμε να επιδείξουμε κολαστήρια πνεύματος, ψυχής και ανθρωπίνου σώματος!
quote:

Είναι όμως ένα τεράστιο κομμάτι της παγκόσμιας ιστορίας.


Είναι η ίδια η ιστορία καλέ μου φίλε. Ο Ινδοευρωπαϊσμός ποτέ δεν υπήρξε μα ούτε και πέρα από τούτα τα διακόσια χρόνια πλάνης θα μπορέσει η θεωρία αυτή να πάει!!!

quote:

Τώρα βέβαια εμείς τι σχέση έχουμε με τους αρχαίους έλληνες...

είναι μια άλλη ιστορία.

Ελπίζω να έχουμε λίγο.

Πάντως δεν είμαι από αυτούς που του αρέσει να του χαϊδεύουν τα αυτιά.

Να τα λέμε όλα. Και τα υπέρ και τα κατά.

Μας απελευθερώσανε λοιπόν και δεν ελευθερωθήκαμε.

Και αυτό γιατί με έναν σμπάρο δυο τρυγόνια.

Και κάνανε την δουλειά τους και μας βάλανε στο χέρι.

Θα προτιμούσα να απελευθερωνόμασταν αργότερα αλλά μόνοι μας.

Θα ήμασταν πραγματικά και όχι ουτοπικά ελεύθεροι.



Είμαστε ελεύθεροι γιατί είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ και παλέψαμε για να τα καταφέρουμε, αγωνιστήκαμε για να είμαστε ελεύθεροι!!!
Σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 15:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακριβώς αυτό είναι η πραγματική ιστορία φίλε Ανουνάκι.

Είπα την άποψη μου , είπες την άποψη σου...
έχουμε ευτυχώς το δικαίωμα να διαφωνούμε.


Για τον μέσο Νεοέλληνα δεν είμαι και πολύ περήφανος...
Βέβαια δεν φταιει(;) αυτός. Οι μόνιμες κυβερνήσεις φταινε.
Και δεν εννοώ το ΠΑΣΟΚ. Εννοώ το ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ.
Για να μην πω και το ΚΚΕ. Εννοώ αυτούς τους 300 με 400
που μας κυβερνάνε μόνιμα , και μόνο τα συμφέροντα μας δεν κοιτάνε.
Όμως και αυτός ποιος τους ψηφίζει. Ο νεοέλληνας. Που προσδοκά στο ρουσφέτι
ή ψηφίζει οπαδικά , σαν ΟΣΦΠ - ΠΑΟ , ή τρώει το παραμύθι του διπολισμού.
Τελικά φταίει και αυτός...


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 15:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικά θα έχεις του λόγους σου να μην νιώθεις περήφανος όπου η χώρα που σε γέννησε, έχει να επιδείξει τόσα πολλά και να μάθει ακόμα τους λαούς. ακόμα τόσα....



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 15:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι η ίδια η ιστορία καλέ μου φίλε. Ο Ινδοευρωπαϊσμός ποτέ δεν υπήρξε μα ούτε και πέρα από τούτα τα διακόσια χρόνια πλάνης θα μπορέσει η θεωρία αυτή να πάει!!!

Οι ΕΛΛΗΝΕΣ κατοικούσαν στον τόπο αυτό πριν το 11.000πχ.

Βλέπε Ελληνική μυθολογία - κατακλυσμός του ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ.

Βλέπε πόλεμο με ΑΤΛΑΝΤΕΣ και ένα σωρό άλλες αναφορές.

Γι αυτό λέω ότι η πραγματική ιστορία του ανθρώπου , στην οποία ο ΕΛΛΗΝ παίζει
καθοριστικό ρόλο , δεν είναι οι αλλαγές των συνόρων...


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 15:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν άλλα σημαντικότερα κοσμογονικά γεγονότα
όπου οι αλλαγές των συνόρων μπροστά τους είναι ασήμαντες.



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 15:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τί εννοείς φίλη Zezmperg όταν λές: μην αποκαλυφθεί η αλήθεια της γλώσσας αλλά και της ζωής?

Γιατί δεν γνωρίζουν οι Άγγλοι ή οι Γάλλοι πως έχουν δανειστεί πολλές λέξεις από το Ελληνικό λεξιλόγιο? Αυτό το έχουν παραδεχθεί πολλοί.. και οι Γερμανοί βασίστηκαν στην Αρχαία Ελληνική γραμματική..

αλλά σε τί αναφέρεσε όταν λες για την αλήθεια της ζωής?

Πάντα με φιλική διάθεση...


Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 18:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρομαι που οι περισσοτεροι φαινετε να στηριζουν την ιδεα.

Λοιπον, για να οργανωθουμε τωρα που ειναι αρχη (και εχουμε και ορεξη), πως θελετε να γινει η αρχη?
1. να γραφουμε εδω σκορπισμενα ο καθενας οτι θελει και μετα διαλεγουμε?
2. να δημιουργησω τον ιστο και να τα βαλουμε κατευθειαν εκει?
3. κατι αλλο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 19:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να δημιουργησω τον ιστο και να τα βαλουμε κατευθειαν εκει?

NAI

και κάποια επαφή (καφές).

Όρεξη υπάρχει.


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 19:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσύ είσαι από την Κύπρο.

Μένεις και Κύπρο ή είσαι Ελλάδα;

Χλωμός μάλλον ο καφές...


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 22:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Τί εννοείς φίλη Zezmperg όταν λές: μην αποκαλυφθεί η αλήθεια της γλώσσας αλλά και της ζωής?

Γιατί δεν γνωρίζουν οι Άγγλοι ή οι Γάλλοι πως έχουν δανειστεί πολλές λέξεις από το Ελληνικό λεξιλόγιο? Αυτό το έχουν παραδεχθεί πολλοί.. και οι Γερμανοί βασίστηκαν στην Αρχαία Ελληνική γραμματική..

αλλά σε τί αναφέρεσε όταν λες για την αλήθεια της ζωής?

Πάντα με φιλική διάθεση...

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......



Χαιρετώ και σ'ένα Simori.

Ο άνθρωπος είναι ένα ον ομαδικό, όπου στην ανάγκη της κοινωνικότητά του έχει αναπτύξει για την καλλίτερη βίωση, κανόνες και ηθικές αρχές.
Σαν ομαδικό ον ακόμα, έχει και διάφορα φυσικά ένστικτα που συν το χρόνο, έγιναν αισθήσεις και οι αναγκες των αισθήσεων εκσωτερίκευσαν το νοήμον λόγο, (γλώσσα), που έδωσαν νόημα, ζωή στις αισθήσεις!
Όλα ετούτα φυσικά δεν έγιναν μέσα σε ένα μικρό χρονικό διάστημα, μα πιστεύω πως πέρασαν εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια για κάτι σε εμάς σήμερα αυτονόητο (τις αισθήσεις).
Βάση λοιπόν των δυο τελευταίων αρχαιολογικών ανακαλύψεων (και ευτυχώς για μας) που έγιναν από Έλληνες και αναγνωρίσιμους απ'την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα.

1.) Η επιγραφή στο Δισπηλιό της Καστοριάς με Ελληνική γραφή.
2.) Ο Αρχάνθρωπος του σπηλαίου των Πετραλώνων, Χαλκιδική.

Ανατρέπουν την δεδομένη ιστορία και μεταφέρουν την κοιτίδα του ανθρώπου στα χώματα των Πελασγών....
Τι άλλο θα μπορούσα να γράψω;
Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 22:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εσύ είσαι από την Κύπρο.

Μένεις και Κύπρο ή είσαι Ελλάδα;

Χλωμός μάλλον ο καφές...


Μενω Ρωσσια, αλλα το καλοκαιρι παω Κυπρο μονιμα.
Ελλαδα θα ειμαι αρχες καλοκαιριου για 2-3 βδομαδες, αν εισαι Αθηνα μπορουμε να τα πουμε απο κοντα. Ελλαδα οταν κατεβαινω (αρκετα συχνα) μενω Πειραια (περιοχη "πηγαδα").

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 02:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι σίγουρη καλέ μου φίλε, πως όλοι οι "Σανσκριτομαθημένοι" Έλληνες θα βρούν το κουράγιο να σταθούν για λίγο στην δική μας, δική τους ιστορία, που γέννησε την ομορφία, το καλό, την φιλοσοφία, την επιστήμη, την αγάπη και τον ηρωισμό όπου ο Τσόρτσιλ πρίν μερικές δεκαετίες είχε παγκόσμια παραδεχτεί!


ωραια!
τα "καταφερες"! το πηρα προσωπικα...
τι εννοεις, αγαπητη:
"σανσκριτομαθημενοι"...;
(υπαρχει τετοια λεξη;...ενας νεολογισμος για τη χαρη μας...!)
λενε πως οποιος δεν γνωριζει το παρελθον δεν μπορει να ξερει το παρον και το μελλον....-οι δικες μου καταβολες με πηγαινουν εκει..ποιος ενοχλει δεν καταλαβα....;θα συο θυμησω το ταξιδι του αλεξανδρου στις ινδιες...αν γνωριζεις θα καταλαβεις πως τα σανσκριτικα δεν ειναι ασχετα απο την "ελληνικη παιδεια" που αποκαλειτε εδω "ιστορια"...
(δεχομαι και μειλ:)


πολυ ωραια η ιδεα σας για την καταγραφη της ιστοριας της ελλαδας μα ποσο αντικειμενικη θα ειναι....;
(ποτε ηταν /αναρρωτιεμαι..)
+μιλατε βεβαια για πολιτικη ιστορια
προσωπικα δεν μ΄ενδιαφερει εξαλλου "η πιτα μοιραστηκε" και "το παιχνιδι παιχτηκε"....ιστορικα εννοω..
το μονο που μενει ειναι η .."ληθη"....
ανηκω σε μια γενια που ειχε αλλα βιβλια απο αυτα που τωρα διδασκονται στα σχολεια...σκεφτομαι πως τα παιδια μου θα μαθουν εντελως διαφορετικη ιστορια απο αυτη που εμαθα εγω αυτο με συνθλιβει!
το γεγονος οτι το χασμα καλλιεργειται χρονια τωρα....μπροστα στα ματια μας! και δεν εχουμε τη δυναμη να κανουμε τιποτα!
μαλιστα ειμαστε και αναγκασμενοι να δεχτουμε το αναποφευκτο..

(αυτο το λεω...η "πυραμιδα")

ειμαι στραμμενη στα εσω-παιδωθεν-τα βρωμικα παιχνιδια της πολιτικης δεν με αφορουν.Εχω κλαψει πολλες φορες για την πατριδα μου..ΜΑ ΔΕ ΛΥΤΡΩΝΕΤΑΙ...-Υπαρχουν κι αλλοι τροποι για την αληθεια ..
ειναι και το θεμα των ιδιοσυγρασιων....των αναζητητων.

ΚΑΝΕΝΑς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ(ΕΙΜΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ.-) ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΑΣΚΡΙΤΙΚΑ/ΤΙς ΒΕΔΕς/ ΤΗΝ ΨΥΧΗ...
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ "Η ΣΩΣΤΗ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ" ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ -ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ...ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.-

...καλη συνεχεια παιδια/
αντικειμενικοτητα, ευχομαι στο εργο σας...

θα ειμαι νοερα στο πλαι σας
Ατμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 02:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη ΑΤΜΑ, ποιος ειπε οτι θα εχουμε μονο πολιτικη ιστορια?

Περιμενετε να δειτε τι σας ετοιμαζω για σκελετο και μετα μιλαμε :)

Επισης, τι σε τραβηξε τοσο πολυ στις Ινδιες που δεν μπορουσες να το "βρεις" μεσω της Ελληνικης Γραμματειας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 05:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
ανήκω σε μια γενια που ειχε αλλα βιβλια απο αυτα που τωρα διδασκονται στα σχολεια...σκεφτομαι πως τα παιδια μου θα μαθουν εντελως διαφορετικη ιστορια απο αυτη που εμαθα εγω αυτο με συνθλιβει!

Όταν κάποιος λέει συνέχεια ψέματα
λέει ένα ψέμα στον ένα , άλλο ψέμα στον άλλο
στο τέλος ξεχνάει τι έχει πει.

Έτσι λοιπόν και οι παροικούντες στην παγκόσμια Ιερουσαλήμ
Αυτοί που διοικούν τον πλανήτη και τον άνθρωπο
κάθε φορά λένε και άλλα ψέματα
κάθε φορά λένε άλλη ΙΣΤΟΡΙΑ
σύμφωνα με τα συμφέροντα τους.

Αυτό πιστεύω ότι έχει συμβεί και στην γενιά μας
οπότε μην στεναχωριέσαι που θα μάθουν
άλλη ΙΣΤΟΡΙΑ τα παιδιά σου.

Και εμείς με ΑΛΛΗ από την πραγματική ΙΣΤΟΡΙΑ γαλουχηθήκαμε.

Δεν έχει τόση σημασία λοιπόν που τα παιδιά μας
μαθαίνουν άλλα , διότι και αυτά τα άλλα και αυτά που μάθαμε εμείς
ψέματα είναι.

Και το χειρότερο όλων είναι ότι :

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ.


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 07:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σας χαιρετώ.
quote:

ωραια!
τα "καταφερες"! το πηρα προσωπικα...
τι εννοεις, αγαπητη:
"σανσκριτομαθημενοι"...;
(υπαρχει τετοια λεξη;...ενας νεολογισμος για τη χαρη μας...!)
λενε πως οποιος δεν γνωριζει το παρελθον δεν μπορει να ξερει το παρον και το μελλον....-οι δικες μου καταβολες με πηγαινουν εκει..ποιος ενοχλει δεν καταλαβα....;θα συο θυμησω το ταξιδι του αλεξανδρου στις ινδιες...αν γνωριζεις θα καταλαβεις πως τα σανσκριτικα δεν ειναι ασχετα απο την "ελληνικη παιδεια" που αποκαλειτε εδω "ιστορια"...
(δεχομαι και μειλ:)


Χαιρετώ και σ'ένα καλή μου ΑΤΜΑ.
Όταν έγραφα την αυτή απάντηση-κείμενο δεν πέρασε απ'το μυαλό μου ό,τι μπορεί κάποιες/οι φίλες/οι να αντιδρούσαν γιατι έγραψα (σανσκριτομαθημένους), ενώ στην δεύτερη πιό κάτω απάντηση-κείμενο, έχω γράψει και ήδη ξεκαθαρίσει την θέση της σκέψης μου αυτής, για να μην υπάρχουν αμφιβολίες, (ο Ινδοευρωπαϊσμός ποτέ δεν υπήρξε...).

Δες καλή μου ΑΤΜΑ, η γνώση ποτε δεν έβλαψε τον άνθρωπο, αντίθετα διεύρυνε το μυαλό του και ωραιοποίησε το πνεύμα του.

Φυσικά γνωρίζω για τον Μέγα Αλέξανδρο, φυσικά και ακόμα γνωρίζω για την εν Ινδίες πριν Αλεξάνδρου παροικοία των Ελλήνων Χαλκιδέων και το πως ο Μ. Αλέξανδρος πέρασε το στράτευμα του, μακρά της αυτής παροικοία (και που ήταν τότε, η εποχή της γιορτής του Διόνυσου) για να μην καθυστερήσουν οι Έλληνες Στρατηγοί (στις εορταστικές εκδηλώσεις των Διονυσιακών οργίων)...

Τώρα πιστεύω, εσύ με την σειρά σου να γνωρίζεις τι ήταν ουσιαστικά τα Διονυσιακά όργια, πέρα από την όποια άποψη και όποια χρήση της λέξης "όργιο" όπου έχει παραμείνει σε εμάς;

Ακόμα καλή μου φίλη ΑΤΜΑ είμαι της άποψης, να μην λύνονται οι όποιες απορίες για κάποια απάντηση-κείμενο μέσω e-mail, είναι εποικοδομητικό για όλους μας πιστεύω, να υπάρχει ο λόγος-αντίλογος εδώ μέσα φανερά γραμμένος.

quote:

ΚΑΝΕΝΑς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ(ΕΙΜΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ.-) ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΑΣΚΡΙΤΙΚΑ/ΤΙς ΒΕΔΕς/ ΤΗΝ ΨΥΧΗ...
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ "Η ΣΩΣΤΗ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ" ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ -ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ...ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.-


Αν σου λέει κάτι καλή μου φίλη, η πεντάμηνη παραμονή μου στη Dera στο Patzap, σε Asram, οι δύο επισκέψεις μου στο Thibet, η μακρόχρονη "μελέτη" σε διάφορα εσωτερικά συστήματα και η προσωπική γνωριμία με διδασκάλους της εσωτερικής γνώσης;
Ίσως να καταλάβεις ότι δεν έχω καμία πρόθεση να θίξω ή και ακόμα να εισέλθω με εθνικιστική διάθεση "ρατσιστική" στον αγώνα για την προσωπική σου αυτοπραγμάτωση. Κάτι καλή μου ΑΤΜΑ που γνωρίζω καλά, ότι έχει άμεση σχέση με την καρμική πορεία στην διαδρομή της έσω-επιστήμης της ψυχής.

Επί της αυτής ευκαιρίας, ήρθε η στιγμή να σου πω, πως έχω θαυμάσει τις αυτές γνώσεις σου και ακόμα την "κυνική" φιλοσοφική σου αντιμετώπιση σε κάποια θεμάτα. Και για να μην παρεξηγηθώ και πάλι, σου γράφω ό,τι για μένα, η αντιμετώπιση με κυνική φιλοσοφία, δηλώνει άτομο που βρίσκεται με συνείδηση στον εσωτερικό αγώνα.

quote:

...καλη συνεχεια παιδια/
αντικειμενικοτητα, ευχομαι στο εργο σας...

θα ειμαι νοερα στο πλαι σας
Ατμα



Να είσαι καλά.
Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 13:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα zezmperg +Anounakis...
-χαιρομαι οταν γινομαι κατανοητη σημαινει πως μιλω
σε προσωπα που ειναι ετσι οπως μου παρουσιαζονται...-
κυνισμος ε;.. και γω που νομιζα πως ο μοναδικος που τον χρησιμοποει τελεια ειναι ο BABA-S ..μου!(=MY DADDY)


φως!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 16:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί πάντα "μιλάς"

σαν αυτόματο μεταφραστικό σύστημα;;;;

Μήπως σκέφτεσαι στα Ινδικά;

και η μετάφραση δεν αποδίδεται ακριβώς στα Ελληνικά;


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 18:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΌΧΙ άλλη Ιστορία φτάνει πια, έλεος!!! Έχω πάρει εργασία στην σχολή, στην Ιστορία, αφορά βέβαια την νεότερη ιστορία 1890-1990.
Είμαι υπέρ αυτής της άποψης. Έχω γνώσεις HTML και κάποιες γνώσεις όσο αφορά την ιστορία. Σαν να γράφω βιογραφικό για να με πάρουν σε δουλειά αισθάνομαι!!!Πείτε μου κύριε θα την πάρω την δουλειά;

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 21:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΌΧΙ άλλη Ιστορία φτάνει πια, έλεος!!! Έχω πάρει εργασία στην σχολή, στην Ιστορία, αφορά βέβαια την νεότερη ιστορία 1890-1990.
Είμαι υπέρ αυτής της άποψης. Έχω γνώσεις HTML και κάποιες γνώσεις όσο αφορά την ιστορία. Σαν να γράφω βιογραφικό για να με πάρουν σε δουλειά αισθάνομαι!!!Πείτε μου κύριε θα την πάρω την δουλειά;

Χεχεχε, εισαι μεσα!
Θα στειλω μυνηματα σε ολους οσους απαντησαν (και σε οσους απαντησουν) μολις ειναι ετοιμος ο ιστος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy