ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΑΤΑΝΙΚΕΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2002, 14:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ


Ο ΑΒΡΑΑΜ ΛΙΝΚΟΛΝ εξελέγη στο Κογκρέσο το 1846.

Ο ΤΖΟΝ Φ. ΚΕΝΕΝΤΙ εξελέγη στο Κογκρέσο το 1946.

Ο Αβραάμ Λίνκολν εξελέγη πρόεδρος των ΗΠΑ το 1860.

Ο Τζον Φ. Κένεντι εξελέγη πρόεδρος των ΗΠΑ το 1960.

ΤΑ ονόματα «Λίνκολν» καί «Κένεντι» περιέχουν από 7 γράμματα.

ΚΑΙ οι δύο πολιτικοί ενδιαφέρονταν για τα ανθρώπινα δικαιώματα.

ΟΙ γυναίκες και των δύο έκαναν αποβολή, ενώ ζούσαν στον Λευκό Οίκο.

ΚΑΙ οι δύο πρόεδροι δολοφονήθηκαν ημέρα Παρασκευή.

ΚΑΙ οι δύο πρόεδροι πυροβολήθηκαν στο κεφάλι.

Η γραμματέας του Λίνκολν ονομαζόταν Κένεντι.

Η γραμματέας του Κένεντι ονομαζόταν Λίνκολν.

ΟΙ δολοφόνοι και των δύο ήταν από τον Νότο.

ΟΙ διάδοχοι και των δύο ήταν από τον Νότο και ονομάζονταν, αμφότεροι, Τζόνσον.

Ο ΑΝΤΡΟΥ ΤΖΟΝΣΟΝ, που διαδέχτηκε τον Λίνκολν, γεννήθηκε το 1808.

Ο ΛΙΝΤΟΝ ΤΖΟΝΣΟΝ , που διαδέχτηκε τον Κένεντι, γεννήθηκε το 1908.

Ο ΤΖΟΝ ΟΥΙΛΚΣ ΜΠΟΥΘ, που δολοφόνησε τον Λίνκολν, γεννήθηκε το 1839.

Ο ΛΗ ΧΑΡΒΕΪ ΟΣΒΑΛΝΤ, που δολοφόνησε τον Κένεντι, γεννήθηκε το 1939.

ΟΙ δολοφόνοι ήταν γνωστοί και με τα τρία τους ονόματα, τα οποία αποτελούνται από 15 γράμματα.

Ο Λίνκολν δολοφονήθηκε μέσα σε αίθουσα θεάτρου που λεγότανε «Κένεντι».

Ο Κένεντι δολοφονήθηκε μέσα σ' ένα αυτοκίνητο μάρκας Λίνκολν.

Ο Μπουθ έφυγε τρέχοντας από το θέατρο και συνελήφθη μέσα σε μιαν αποθήκη.

Ο Οσβαλντ έφυγε τρέχοντας από μια αποθήκη (της τοπικής βιβλιοθήκης του Τέξας) και συνελήφθη μέσα σε κινηματογραφική αίθουσα.

Ο Μπουθ και ο Οσβαλντ δολοφονήθηκαν πριν προσαχθούν σε δίκη

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ "ΣΥΜΠΤΩΣΗ" ;;;;


"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2002, 22:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!!
Φίλε μου RMCCTR είναι όντως περίεργο να συμβαινουν τετοια πράγματα και καλά κάνεις και αναρωτιέσαι.Αλλά η γνώμη μου είναι ότι συμπτώσεις δεν υπάρχουν.
Όχι ότι είναι μοιρολάτρις,αλλά μερικά πράγματα είναι προοροσμένα να γίνουν, πχ να γνωριστούν δυο άνθρωποι,να βρεθούν μέσω κοινού γνωστού κλπ και όλα αυτά πέρα από τα στατιστικά αποδεκτά περιθώρια...πόσο μάλλον όταν μιλαμε για ιστορικά γεγονότα.
Τα λέω όλα αυτά,όχι γιατί απλώς τα πιστευω,αλλα μου εχουν τυχει πραγματα που είναι πιο απίθανα απότο να πιασεις το 13άρι!
Ας περιμένουμε να μιλήσουν και τα άλλα παιδιά και θα σας πω...
Φιλιά πολλά,Ο Σκοτεινός σας Άγγελος!!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2002, 16:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΜΟΙΡΑ Η ΤΟ ΚΙΣΜΕΤ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΕ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΦΙΛΕ RMCCTR ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΠΟΥ) ΑΠΛΑ ΘΕΜΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ.

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2002, 13:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας σκαπανείς και αναζητητές της γνώσης και της αλήθειας.
Δεν ξέρω φίλε RMCCTR αν αυτά που αναφέρεις ήταν γραφτό να γίνουν όπως λέει η αγαπητή Dark Angel, η αν είναι απλώς ένα θέμα πιθανοτήτων (όπως αναφέρει ο φίλτατος Σίσιφος), αλλά μια και εσύ παραθέτεις τα συγκεκριμένα γεγονότα, θα ήταν καλό να μας δώσεις και τη δικιά σου εξήγηση.Και το λέω αυτό γιατί δεν αντιλαμβάνομαι τι μπορεί να θέλεις να μας πεις για τη σημασία όλων αυτών. Μήπως ότι υπάρχει κάποιο οργανωμένο σχέδιο που καθόρισε κάποια γεγονότα, ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;Περιμένω τις απαντήσεις σου.

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ".


HIGHLANDERΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2002, 19:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΧΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ,
ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΣΥΜΠΤΩΣΕΩΝ ΗΛΠΙΖΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2002, 22:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι και φίλες!!!

Μπορεί όπως λέει και ο φίλτατος Σίσυφος να είναι θέμα πιθανοτήτων όλα αυτά που ανέφερε ο φίλος RMCCTR,αλλά ξεχνάμε κάτι πολύ σημαντικό: πόσες παράμετροι υπάρχουν που ούτε μπορούν να προβλεφθούν όύτε να υπολογιστούν με την στοιχειώδη στατιστική βεβαιότητα...και τα προαναφερθέντα παραδείγματα είναι αρκετά σε πλήθος για να μιλάμε για απλή σύμπτωση.

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι στο χώρο της πολιτικής ίσως και να υπάρχουν οργανωμένα σχέδια.Αλλά σε μεγαλύτερη κλίμακα,μιλώντας για κοσμικά γεγονότα ή γεγονότα της καθημερινής ζωής κάθε ανθρώπου,όχι.Μπορεί να είναι <<μηνύματα>> από κόσμους που δε γνωρίζουμε ακόμα.Ή η ενδόμυχη επιθυμία κάθε ατόμου να προκαλεί τέτοιους <<τριγμούς>> ώστε η ροή των πραγμάτων να επηρεάζεται ανάλογα.Όπως λέει και ο Πάολο Κοέλιο στον <<Αλχημιστή>>:"όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ,όλο το σύμπαν συνομωτεί να σε βοηθήσει"...μεγάλη κουβέντα ε?

Σας χαιρετώ όλους,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELA
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2002, 10:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELA  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος MELA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα με τον Σκοτεινό άγγελο και σε αυτό που αναφέρει ο Αλχημιστης....Είναι δίδαγμα ζωής αυτό το πράγμα για μένα και πιστεύω ακραδαντα σε αυτό.Κθώε επίσης αναφέρει ότι αυτό που ψαχνεις μπορείς να το βρεις ακόμη και σε μια έρημο. Πιστεύω στην μοιρα (όχι πάντα) πολλά πραγματα γίνονται τόσο ξαφνικά και απρόσμενα που σε κάνουν και απορείς. Η σύμπτωση είναι πιο πιθανή αλλά κάποιες "σατανικές συμπτώσεις " είναι γραμμένες να γίνουν.Πολλές καταστάσεις για τη ζωή μας ή το περιβάλλον μας τις δημιουργούμε και οι ίδιοι!
Θα μου άρεσε να διαβάσω και άλλες απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα γιατί είναι πολύ δύσκολο να αναλυθεί και να εξηγηθεί.
Αναμένω νεότερα!


CARPE DIEM!

CARPE DIEM...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2002, 16:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΗ MELA
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΤΕ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΑΓΙΚΗ ΔΥΣΥΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΛΕΝΕ (ΛΕΜΕ) "ΗΤΑΝ ΓΡΑΦΤΟΤΟΥ" ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΟΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΕΞΗΣ. ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΣΤΑΤΙΣΤΚΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΧΕΔΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ "ΛΟΓΙΚΟ" ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.
ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΣΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΑΝ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΚΑΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ ΘΑΛΛΑΣΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΝΑ ΤΟΝ ΣΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΝΙΓΜΟ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΚΟΥΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ.(ΣΥΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑ ΚΙΝΕΙ)
ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΓΡΑΦΤΟ" ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΟΠΩΣ ΟΙ ΜΟΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΤΟ.
Η ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΙΘΑΝΑ ΕΚΔΕΧΟΜΕΝΑ

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ.
"ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΕΝΟ ΝΑ ΠΝΙΓΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΔΕΝ ΠΕΘΕΝΕΙ"


DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 23:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ!ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ...'Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ.'
...ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ+ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΜΑΓΕΙΡΑΣ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΕΥΣΗ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ, ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΑΙΔΑΛΩΔΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥΣ,ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ...
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 02:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαναλαμβανόμενη σύμπτωση παύει να είναι σύμπτωση.

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 13:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

PRAGMATIKA PISTEYW PWS AYTA POU EGRAPSE O FILOS RMCCTR EINAI AXIA GIA MELETH ALLA KAI STOXASMO.

NOMIZW PWS H FILH ATMA DINEI ENAN POLY APLO ORISMO...
ALLA TAYTOXRONA MESA PERIKLIEI KAI ALHTHEIA.

quote:
ΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ!ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ...'Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ.'
...ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ+ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΜΑΓΕΙΡΑΣ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΕΥΣΗ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ, ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΑΙΔΑΛΩΔΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥΣ

MA MIPWS FILLOI MOU OLH H ISTORIA THS ANTHROPOTHTAS DEN EINAI ENAS AENAOS KYKLOS ?????

GIATI NA MAS PARAXENEYOUN AYTES H SYMTWSEIS (DEN THA TIS ELEGA SATANIKES BEBAIA) ALLA PERIERGES.

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 20:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί όμως τελικά να είναι σκηνοθετημένα από το ίδιο πρόσωπο τόσο καλά.......................................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 14:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

FILE ORFEA....

quote:
Μπορεί όμως τελικά να είναι σκηνοθετημένα από το ίδιο πρόσωπο τόσο καλά.......................................


PES THN YPOPSIA SOU ......
GIATI EAN SYMBAINEI AYTO PERNEI MIA ALLH MORFH H ANTHROPINH ISTORIA

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 15:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ+ΧΑΡΑ,ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ,
ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ...
"ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΕΡΙ"...
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ,ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ!
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Niphrentil
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 17:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Niphrentil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισως να ακουστει περιεργο, αλλα συμφωνω με ολες τις αποψεις.
Διαβαζοντας αρχικα το θεμα μου ηρθε στο νου η Κοελο. Μετα θυμηθηκα κατι απο Ομηρο και επιτα την θεολογο μας.
Συμφωνω απολυτα, καποιες "συμπτωσεις" φαινονται(και ισως ειναι)εξωφρενικες. Αλλα κατι τετοιο δεν σημαινει οτι ο καθε ανθρωπος αφηνει την μοιρα του στο ελεος του θεου(οποιος κι αν ειναι αυτος). Του εχει δωθει η λεγομενη "ελευθερια της βουλησης", ποιος ο λογος? Αν οι αποφασεις του δεν ωφελουν και ο Θεος αποφασιζει γι' αυτον? Τωρα βεβαια θετουμε ενα αλλο ερωτημα(το οποιο με ειχε προβληματισει πολυ καθως διαβαζα το "Ο Διαβολος και η Δεσποινιδα Πριμ")ποτε ο ανθρωπος παιρνει μονος του αποφασεις και ποτε παρεμβαινει ο Θεος?δεν ξερω...αλλα πιστευω οτι εχει καποια σχεση με το θεμα. Στον Αλχημιστη, ο ηρωας εφτασε ως τις Πυραμιδες τις Αιγυπτου για να συνειδητοποιησει οτι τελικα ο θησαυρος του, η εκπληρωση του προσωπικου του μυθου, βρισκοταν στο τοσο γνωριμο βοσκοτοπι. Ισως η ζωη ειναι καπως ετσι.
Απο την αλλη βεβαια, δεν μου αρεσει να λεω οτι η ζωη μου εξαρτατε απο καποια ανωτερη δυναμη. Κι ομως ο καθενας πιστευει σε κατι ανωτερο.
πφφφφ...τα μπερδεψα!

Αποψε θα το σκεφτω και θα απαντησω πιο...χμ φυσιολογικα!
Τωρα ειναι απλως μια ιδεα, οπως αυτες στα μαθηματικα, που καθως ο καθηγητης μας ρωτα, ολα σβηνοντε, η ιδεα παραμενει, αλλα δεν μπορει να υποθει!

Δικη σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 18:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω ένα ακόμη παραδειγμα που με κάνει να πιστεύω πως ίσως να μην υπάρχουν συμπτώσεις . πιστεύω ξέρετε όλοι όλα όσα λέγονται για τα δίδυμα αδέρφια που τους τυχαίνουν τα ίδια πράγματα μερικές φορές . ακούστε αυτές τις δύο περιπτώσεις να κουφαθείτε :
στην αγγλια κάπου δύο δίδυμα αδέρφια είχαν χωριστεί από τη γένα και δεν ήξερε ο ένας για την ύπαρξη του άλλου . κάπου στα σαράντα τους λοιπόν ο ένας σκοτώθηκε οδηγώντασ ένα ποδήλατο σενα δρόμο και μετά από δύο ώρες ο αδερφός του οδηγώντας καιαυτό ποδήλατο σκοτώθηκε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στον ίδιο δρόμο . αλλά κάτι ακόμη πιο απίστευτο είναι μία περίπτωςη όπου πάλι είχαν χωρσιτεί από τη γένα καιδε ήξερε ο ένας γιια την ύπαρξη του άλλου και πήγαν σε διαφορετικές οικογένεις . λοιπόν αυτοί και οι δύο βαφτίστηκαν με το ίδιο όνομα , παντρεύτηκαν γυναίκες με το ίδιο όνομα και οι δύο χώρισαν , και οι δύο είχαν για κατοικίδιο ένα σκύλο και του έβαλαν το ίδιο όνομα και τέλος και οι δύο έκαναν δύο παιδιά ένα αγότι και ένα κορίτσι και τους έδωσαν τα ίδια ονόματα . τρομερό ε?
βέβαια τα πράγματα είναι τόσο θολά σχετικά με αυτό το θέμα . υπάρχουν κάτι τέτοιες περιπτώσεις που σε κάνουν να πιστεύεις ότι πρέπει να υπάρχει και κάτι άλλο από το στατιστικά τυχαίο . όμως δεν πιστεύω στη μοίρα . πιστσεύω πως εμείς φτιάχνουμε τη μοίρα μας . καταλαβαίνω πως αυτά τα δύο είναι συγκρουόμενα και αντιθετικά μεταξύτους , δηλαδή η μη ύπαρξη συπτώσεων και η άρνσηση της μοίρας αλλά υπποθέτω πως η αλήθεια βρι΄σκεται κάπου ανάμεσα . ίσως πράγματι κάποια πράγματα να ακολουθούν μία προδεγγραμένη πορεία αλλά να έχουμε και εμείς κάποια σχετική ελευθερία . αλλά πάλι δε βρίσκουμε άκρη . όταν είχα ρωτήσει τον καθηγητή μου πως μπορεί να λέει ότι η θρησκεία λέει ότι η μοιρα δεν υπάρχει και εμείς αποφασίζουμε και από την άλλη ότι ο χριστός γενήθηκε για να σταυρωθεί και ήξερε εκ των προτέρων τη ζωή του. τέλος πάντων . προσωπικά πιστεύω πως αυτά τα θέματα δεν πρόκειται ποτέ να λάβουν απάντηση .αλλά είναιτόσο καλό να ασχολείσαι και να προβληματίζεσαι . έτσι δεν είσαι άλλος ένας πίθηκος που έζησε "απλώς" και πέθανε .
καλυνήχτά σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2002, 01:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επιχειρηματιας στην Νεα Υορκη προχωρα στον δρομο...Περνωντας διπλα απο εναν τηλεφωνικο θαλαμο, ακουει το τηλεφωνο να κουδουνιζει...Απο περιεργεια σηκωνει το τηλεφωνο και ρωτα ποιος ειναι...

Ηταν η γραμματεας του, η οποια τον εψαχνε και ειχε παρει λαθος νουμερο...

Αν ειναι αληθεια, μιλαμε για "απιστευτη" συμπτωση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kleidokratoras
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 09:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kleidokratoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περπατουσα μια διαδρομη 500 περιπου μετρων στο τελος της οποιας ηταν ο προορισμος μου, ασχετος με το θεμα μας. Απορροφημμενος τελειως στις σκεψεις μου και κινουμενος μονιμος-νομιμος επι πεζοδρομιου δεν εδινα ουδεμια σημασια στα διερχομενα αυτοκινητα και δικυκλα (δεν ειμαι ο μονος που το παθαινει αυτο θελω να πιστευω!).
Ειλικρινα δεν θυμαμαι αν με απασχολουσε κατι και ειχα καταπιαστει τοσο εντονα μαζι του η, ημουν ολοτελα αφηρημενος με διαφορα να γυροφερνουν στο μυαλο μου. Αυτο που μοιραζομαι μαζι σας ως εμπειρια υφισταται απο τι στιγμη που αντιλαμβανομαι την ακολουθια της σκεψης μου η οποια καταληγει σε ενα φιλο μου και η οποια καταληξη ειχε ως αποτελεσμα την "επανασυνδεση" των αισθητηριων οργανων μου με το περιβαλλον οπου κινουμουν. Συνειρμικα περισσοτερο χωρις να το θελω, χωρις ασφαλως να το ελεγχω (και σε κλασματα εννοειται) συνεβησαν τα εξης: 1)"συμφωνησα" χρονιαρες μερες που 'ναι να του στειλω για χρονια καλα 2)"κατανοησα" για πολλοστη φορα την ασχημη ψυχολογικη του κατασταση λογω της ερωτικης απογοητευσης που δοκιμασε προ μηνος 3)ανατριχιασα αισθανομενος την ψυχρα γυρω μου και (ως ομοιοπαθης) την ψυχρα της καρδιας του 4)αναρωτηθηκα τι να κανει τελευταια 5) αστραπιαια παντα, θυμηθηκα οτι ισως πηγαινε με ενα κοινο μας φιλο για να ξεχαστει στο !4! 5) και ως απορροια ολων αυτων χαμογελω, στρεφοντας το κεφαλι μου αριστερα προς τον δρομο, εισπνεοντας με θορυβο και λαχταρα αυτο το τοσο απαραιτητο που μου διεφευγε (θελω να πιστευω, παλι δεν ειμαι ο μονος που "βιωνει", που και που, οσα θεωρουμε δεδομενα) τα προηγουμενα λεπτα!
Ειναι προφανες σε ολους σας απο την αφηγηση τουτη, οτι στην κατευθυνση του βλεμματος και αντιθετα στη φορα του βηματος μου "συμπτωματικα" οδηγωντας τη μηχανη του περνουσε ευθητενης αταραχος και το κυριοτερο ανυποψιαστος ο ιδιος ο φιλος μου!

Υγ1 Το περιστατικο συνεβει προπαραμονη Χριστουγεννων στην Αθηνα (δεν θεωρω οτι εχει καποια σχεση, συμπληρωματικα το αναφερω).
Υγ2 Καμια απτη "λογικη" εξηγηση δεν μπορω να δωσω. Προχειρα αναφερω οτι δεν ειδα τον οδηγο φιλο μου με την ακρη του ματιου μου, διαγωνια η οραση μου εμποδιζοταν απο σταθμευμενο οχημα και ενα δενδρο. Δεν ακουσα τον ηχο της εξατμησης του, ωστε ενα τετοιο ερεθισμα να πυροδοτησει ολη αυτη τη διεργασια του νου μου, ειναι σχεδον αθορυβη.Δεν διερχεται σχεδον ποτε απο τη συγκεκριμενη οδο ο φιλος δεν υφισταται πιθανοθεωρητικη αναλυση το συμβαν.
Υγ3 Μοναδικοτητα επισης το χαρακτηριζει οσον αφορα παρομοιες εκδηλωσεις-παραστασεις στη ζωη μου (δεν μιλω για ολο το φασμα των "περιεργων").
Υγ4 Αν και πολλα απο τα θεματα που αναπτυσσονται σε τουτη τη σελιδα με 'χουν συνεπαρει στο παρελθον, την υπαρξη της δεν τη γνωριζα. Τα εσωτερικα.ελ τα ανακαλυψα την παραμονη Χριστουγεννων.
Υγ5 Αν και τα συγχαρητηρια μου στους συντελεστες-διαχειριστες-επισκεπτες-αρθρογραφους εκφραζονται στο 5ο υστερογραφο ενος μηνυματος, ειναι ειλικρινεστατα και παρακαλω να ληφθουν απο ολους τους αποδεκτες (στο μεριδιο που αναλογει στον καθενα φυσικα) ως τετοια, Συγχαρητηρια λοιπον!
Υγ6 Υγεια σε ολους και ολα τ 'αλλα θα τα βρουμε, η εστω ολο και κατι θα βρουμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 21:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις τώρα μου πέρασε μία πιθανή - απίθανη εξήγηση για την ύπαρξη των συμπτώσεων . Αναφέρομαι στην περίπτωση υπαρξης άπειρων παράλληλων κόσμων με τον δικό μας όπου στον καθένα από αυτούς υπάρχει και ένας "συνδυασμός" γεγονότων ο οποίος διαφέρει από τον άλλον . με αυτή τη λογική μπορούμε να πουμε πως είναι φυσιολογικό να υπάρχουν τέτοιες συμπτώσεις σε καθε κόσμο . σε περίπτωση που δεν κατανούησατε πλήρως τι ενοώ ας αναφερθώ στο παράδειγμα της atma με τον τηλεφνωικό θάλαμο . ασ πούμε ότι αυτή η γραμματέας σε περίπτωση που υπάρχουν πχ 10000000 διαφορετικοί συνδυασμοί τηλεφώνων τηλεφωννεί σε έναν τυχαίο . αν δεχτούμε την ύπραξη των παράλληλων συμπάντων μπορού΄μενα πουμε ότι σε ένα από αυτά θα πετύχει τον αριθμό του τηλεφνωικού θαλάμου . άρα σε καθε "κόσμο" θα υ πάρχουν τέτοιες συμπτώσεις .καταλαβαίνετε τι θέλω να πω ? φυσικά αυτό είναι μόνο μία πιθανότητα που είναι λίγο δυσκολη να υπάρχει στη ν πραγματικότητα αλλά υπάρχει αυτή η πιθανότητα. τι λέτε?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 22:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... ψιλομπερδεύτηκα φίλε T-SEEKER,
αλλά, ας το μπερδέψουμε και λίγο παραπάνω...
Σύμπτωση, ετοιμολογικά σημαίνει πως υπάρχει μια "πτώση" ταυτόχρονη (συν), δύο ή περισσοτέρων πραγμάτων/καταστάσεων...
Κάποια πράγματα "πέφτουν μαζί".
Από πού;
Ποιος τα ρίχνει;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 28/12/2002 22:03:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 11:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ...πολύ καλήερώτηση . αναφέρεσαι αν κατάλαβα καλά στον θεό .ό΄μως δε χρειάζεται κάποιος να τα ρίχνει όπως είπες .δεν υπάρχει περίπτωση απλώς να ρίχνονται μόνα τους με την πάροδο της τέταρτης διάστασής του χρόνου ? ψιλοπμέρδεμα ε?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 22:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν είστε από εκείνους που πιστεύουν στις συμπτώσεις και στα διαφόρων ειδών παραφυσικά φαινόμενα, τότε είναι πιθανό αυτό να οφείλεται στην υψηλή συγκέντρωση μιας χημικής ουσίας στον εγκέφαλό σας, συγκεκριμένα της ντοπαμίνης, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύεται στο Νew Scientist.

Ο Δρ Πίτερ Μπρέγκερ, νευρολόγος στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Ζυρίχης, υποστηρίζει ότι οι άνθρωποι που πιστεύουν σε φαινόμενα παραφυσικής δραστηριότητας έχουν την τάση να βρίσκουν συσχετισμούς και αίτια που δεν υπάρχουν εξαιτίας της αυξημένης συγκέντρωσης ντοπαμίνης στον εγκέφαλό τους.

Η ντοπαμίνη είναι μια χημική ουσία του κεντρικού νευρικού συστήματος η οποία επηρεάζει την ικανότητα του εγκεφάλου να συσχετίζει ή όχι τις πληροφορίες που δέχεται.


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 10:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yπονοείς δηλαδή ότι αυτά τα παραφυσικά φαινόμενα δεν υπάρχουν και το ίδιο για τις συμπτώσεις και απλά είναι κατασκευάσμαα δικά μας ?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 12:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΡΕ,ΕΙΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ?
!!!!!!!ΠΩΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ,ΕΓΩ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ!?
χμ!
ΤΩΡΑ ΣΟΒΑΡΑ...
ΛΟΙΠΟΝ, ΠΕΣ ΜΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ,ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗ ΔΟΣΗ...
ΧΑΡΑΑΑΑΑΑΑ,ΑΤΜΑ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*

Edited by - ΑΤΜΑ on 03/01/2003 12:37:14

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/01/2003 14:59:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 12:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΔΗΛΑΔΗ...
ΚΑΝΩ ΚΥΚΛΟΥΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΚΑΤΙ +ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΡΧΙΖΩ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ...
+ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ,ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...
!ΕΝΝΟΩ...ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΙΑΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΖΗΣΕΙΣ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΣΕΣ+ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣΑΙ (+ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...)ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ....
ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΑ ΟΙ ΨΥΧΕΣ,ΟΝΟΜΑΤΑ....ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ...ΣΑΜΣΑΡΑ ,ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...


!ΕΥΧΕΣ ,ΑΤΜΑ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 09:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέει ένα ρητό (νομίζω) : « Η Ιστορία (Μάγια..) επαναλαμβάνεται (Σαμσαρα..) με διαφορετικά (ένεκα Κάρμα..) πρόσωπα αλλά παρόμοιες (του ενός Βραχμαν..) καταστάσεις.. :-) »

Ενδιαφέρον…

(Συγγνώμη αν έχω μπερδέψει τίποτε αλλά διαβάζοντας την ιδέα περί Σαμσάρα της ΑΤΜΑ μου ήρθαν τα παραπάνω σαν σκέψη)

Edited by - XD on 05/01/2003 09:16:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 14:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ!
ΓΕΙΑ !ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΗΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ +ΣΕ ΡΗΤΟ......


ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .....

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 14:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

......ΟΠΟΙΟΣ ΡΩΤΗΣΕΙ, ΘΑ ΛΑΒΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.....ΣΤΟ ΡΗ-ΤΟ-Ε-ΡΩ-ΤΗ-ΜΑ...

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Austria
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 02:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι "συμπτωση"
οτι το ιδιο ακριβως θεμα εθεσα πριν απο
10 μερες σε αλλο forum????
H ενασχοληση μου με το θεμα μεσω της
μελετης του Young "συγχρονικοτητα, μια μη αιτιατη συνδετικη αρχη"
με βοηθησε οχι να δωσω απαντηση, στο τι ειναι συμπτωση ακριβως, αλλα
να δεχθω την υπαρξη της ως αυτοδυναμο στοιχειο στο συστημα του κοσμου.
(πραγμα που ουτως η' αλλως ασυνειδητα δεχομουν προ πολλου...)
Nοιωθω να βρισκομαι αρκετα κοντα στη βαθυτερη κατανοηση του, αλλα πρεπει
να "κοιμηθω πανω σ' αυτο" μερικες φορες ακομη....

"my pain is my castle"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2003, 16:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ,ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,
ΜΙΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ,ΔΙΝΕΤΑΙ Σ'ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...ΔΙΑΒΑΣΑ ΛΟΙΠΟΝ +ΕΚΘΑΜΒΗ ΣΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ aenaongr ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ , "Ο Δρόμος των Λευκών Νεφών"...
.."Μέσα στην απόσπαση αυτής της μοναξιάς, μπορούσα να καταλάβω πόσο λίγο η ζωή μας εξαρτάται από τις εγκεφαλικές αποφάσεις και πόσο περισσότερο από φαινομενικά ασήμαντα συμβάντα και εντυπώσεις, που ξαφνικά αποκαλύπτουν την εσωτερική κατεύθυνση της ουσιαστικής μας ύπαρξης. Γενικά, θεωρούμε αυτές τις ασήμαντες εντυπώσεις και ασήμαντα γεγονότα σαν "τυχαία", που συμβαίνουν χωρίς να παρατηρούμε ότι αυτές οι εντυπώσεις και τα συμβάντα απέκτησαν σημασία απλώς επειδή απελευθέρωσαν δυνάμεις που λειτουργούσαν μέσα μας συνεχώς, αλλά τις οποίες δεν προσέχαμε, επειδή τα διανοητικά κατασκευασμένα σχέδια επισκίαζαν το συνεχές ρεύμα της εσωτερικής μας ζωής και τις καθοδηγητικές δυνάμεις της ψυχής μας"...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 19:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... μπορει να ειναι τυχαιο, μπορει και οχι.
φαινεται πως αυτες οι συμπτωσεις ειναι διαλικες αλλα γιατι αναρωτιθηκε κανεις υπαρχουν αυτες οι συμπτωσεις?

http://img209.imageshack.us/img209/7339/pirates007.jpg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy