ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν - μέρος 2ο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 37
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 18:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας αφόρητος πονοκέφαλος άρχισε να σφυρηλατεί το κεφάλι του Πατέρα των Θεών. O Ήφαιστος σήκωσε ψηλά το δίκοπο τσεκούρι του και άνοιξε στα δύο το κεφάλι του Διός. Ήταν πλέον η μεγάλη ώρα για τη Γέννηση μιάς Θεάς, που όμοια της δεν γνώρισε ποτέ ο κόσμος. Απο το κεφάλι του Διός ξεπετάχτηκε επιβλητική και αγέρωχη, πάνοπλη και αυστηρή, η αγαπημένη Κόρη του Θεού, η Παρθένος Θεά Αθηνά ! Με πρόσωπο πανέμορφο αλλά αυστηρό, με μάτια καταγάλανα να αστράφτουν εκτυφλωτικά, φορώντας πανοπλία απο χρυσάφι και κραδαίνοντας το δόρυ Της, άφησε μια τρομερή πολεμική κραυγή, που το άκουσμα της, έφερε τον τρόμο σε γή και ουρανό ! Θεοί και αθάνατοι βουβάθηκαν. Σείστηκε ο Όλυμπος και η γή έτρεμε ολόκληρη. Οι ωκεανοί ξέσπασαν σε αφρισμένα κύματα ενώ ο ήλιος σταμάτησε την πορεία του. Οι Θεοί και όλοι οι αθάνατοι παρατηρούσαν έκπληκτοι την γαλανομάτα Αθηνά να βγάζει την πανοπλία και την περικεφαλαία Της αφήνωντας τα ολόχρυσα μακριά μαλλιά Της να φανούν. Άφησε το δόρυ Της και χαλάρωσε τους ώμους Της. Τότε η γή άφησε ένα βαθύ αναστεναγμό !
Το τρισμέγιστο Βουνό της Πεντέλης είναι το Βουνό που πέρα απο τα κυριολεκτικά αναρίθμητα προνόμοια του, είχε και το μέγιστο προνόμοιο να τιμήσει και να δοξάσει όσο κανένα άλλο Ελληνικό βουνό, την Αστραποβόλα και Μεγαλειώδη Θεά της Σοφίας, την Προστάτιδα της Ιεράς Πόλεως των Αθηνών. Και αυτό, προσφέροντας την ίδια την κατάλευκη σάρκα Tου για την ανοικοδόμηση του ιερότερου Ναού και της ιερότερης Πόλης του κόσμου. Η Πεντέλη ήταν το καύχημα της Αθηνάς, το Βουνό όπου αγαπούσε και προστάτευε. Γιγαντιαίου μεγέθους άγαλμα Της, βγαλμένο μέσα απο τα χιονόλευκα σπλάχνα της Πεντέλης, δέσποζε κάποτε στην περιοχή των Αρχαίων Λατομείων, δίνοντας δύναμη και κουράγιο στους λατόμους με την υπέροχη γαλήνεια μορφή Της.
Τρείς Ναοί της Θεάς υπήρχαν κάποτε στην ευρήτερη περιοχή του Βουνού, ένας στην περιοχή του αρχαίου δήμου Πεντέλης, ένας στην περιοχή του Σχοινιά και άλλος ένας στην Παλλήνη. Είναι η Θεά που συμμετείχε και αυτή στην τρισένδοξη Μάχη του Μαραθώνος σκορπώντας ανελέητο θανατικό στους βάρβαρους. Για χάρη αυτής της Θεάς και μόνο, η Πεντέλη προσέφερε το Μάρμαρο της για την ανοικοκοδόμηση της Πόλεως.
Υπάρχει όμως και μια άλλη ιστορία που πιστοποιεί την ισχυρή επίδραση της Γλαυκώπιδος και τους δεσμούς της με το Ιερό Βουνό της Αττικής. Όταν η Αθηνά πήρε απο τη Γή τον Εριχθόνιο, τον οποίο ήθελε να μεγαλώσει κρυφά απο τους Θεούς, τον έβαλε σε ένα κλειστό καλάθι και το έδωσε να το φυλάνε οι τρείς θυγατέρες του Κέκροπος, απαγορεύοντας τους αυστηρά να το ανοίξουν. Έτσι, η Αθηνά αναχώρησε για την Πεντέλη απ'την οποία αφαίρεσε ένα τεράστιο βράχο (περιοχή Παλλήνης) για το στήσιμο του πύργου του Κέκροπος όπου και θα γινόταν η Ακρόπολη των Αθηνών.
Όσην ώρα έλειπε η Αθηνά στην Πεντέλη, ασυγκράτητη περιέργεια έπιασε τις τρείς κοπέλες για το περιεχόμενο του καλαθιού. Δεν άντεξαν άλλο και το άνοιξαν. Τρελάθηκαν με το θέαμα ενός παιδιού που δεν μπορούσαν να καταλάβουν αν το φυλούσαν δύο φίδια, ή είχε πόδια φιδιού και πήδηξαν απο τον Βράχο όπου αργότερα, θα στηνόταν η Ακρόπολη των Αθηνών.
Καθώς επέστρεφε η Αθηνά κουβαλώντας τον τεράστιο βράχο στα χέρια Της, μια καρακάξα την πλησίασε και την πληροφόρησε για το συμβάν. Αν και η καρακάξα θεωρήτο αγαπημένο πουλί της Αθηνάς, Εκείνη, πάνω στη θεία οργή Της χτύπησε το πουλί και παράτησε το βράχο. Αυτός ο βράχος δεν είναι άλλος απο τον λόφο του Λυκαβηττού.
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΟΔΕΣ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΠΑΛΛΗΝΗ, ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΟΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, Η ΑΘΗΝΑ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΤΑ ΚΑΤΑΓΑΛΑΝΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ, ΟΜΟΙΑ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΑΤΤΙΚΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ !

Ζητώ συγγνώμη απο τους κύριους διαχειριστές που ξεκίνησα πάλι το θέμα, ξέρω οτι ο Αίαντας ήδη έκανε μια ανάλογη ενέργεια, αλλά...λυπάμαι, δεν μπορώ να συμμετάσχω σε ένα τόπικ που ο δημιουργός του υποτιμά με τον χείριστο τρόπο το Βουνό εκείνο που δίκαια θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ώς η Μήτρα του Πολιτισμού. Επίσης δεν μπορώ να συμμετάσχω στο τόπικ του Sonap, (αν και έχω όλη την καλή διάθεση) γιατί ξέρω οτι δεν είμαι ευπρόσδεκτος. Δικαίωμα του και το σέβομαι. Δεν έχω καμία διάθεση πάλι για τσακωμούς. Οπότε σκέφτηκα να ξεκινήσω το δεύτερο μέρος του "Όρος Πεντελικόν".
Zητώ συγγνώμη ιδιαίτερα απο τον ADMIN για τα όσα άσχημα συνέβησαν στο Esoterica εξ'αιτίας μου. Αν θεωρεί δέ, πως το τόπικ αυτό ήταν λάθος μου που το άνοιξα, τότε ας το κλειδώσει. Δεν θα το παρεξηγήσω γιατί ήδη ο άνθρωπος τράβηξε αρκετά με αυτό το θέμα. Δεσμεύομαι όμως πως δεν θα υπάρξει καμία ανταπόκριση εκ μέρους μου σε κάθε κακοπροαίρετο σχόλιο εναντίον μου. Δεν είμαι ενάντια στη διαφωνία, κάθε άλλο είναι αναγκαία σε μια εποικοδομητική συζήτηση δεν μου αρέσει όμως ο άδικος χλευασμός και οι ατεκμηρίωτες κατηγορίες.

Y.Γ : Τα θερμά μου συγχαρητήρια στον φίλτατο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟGR για τις φωτογραφίες του, ιδιαίτερα όμως εκείνες του Αϊ Γιάννη των Λατομείων.
Να'σαι καλά Φίλε. Οι εικόνες του πρώην δάσους με συγκίνησαν απεριόριστα. Δυστηχώς μια-δυό φωτογραφίες που είχα απο το εν λόγω μέρος πρίν καεί, χάθηκαν. Και τώρα που είδα τις δικές σου, καταλαβαίνεις τι σόκ έπαθα.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 23:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΤΑΒΕΛΗ γεια χαρα χαιρετιζω αυτην σου την προσπαθεια ασχετως τι θα κανει ο ADMIN ελπιζω να πανε ολα καλα οπως τα επιθυμεις .
ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΝΥΧΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris8
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 23:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την καλησπερα μου
χαιρομαι ιδιαιτερως που γραφεις ξανα νταβελη. ευχομαι να γραφουν νεα πραγματα ενδιαφερον οπως και πριν και να λειψουν ολα τα κακως κειμενα που υπηρξαν. so keep walking

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 23:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρόλο που ο τίτλος είναι σχεδόν ίδιος και στα 3 θέματα (αφορούν την Πεντέλη), το περιεχόμενο είναι σίγουρα διαφορετικό! Γι αυτό και δεν νομίζω να ενοχλεί η ταυτόχρονη ύπαρξη τους.
Καλή νέα αρχή λοιπόν!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 02:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε Νταβελης! Χαιρομαι πολυ που ανοιξες ενα νεο θεμα για το ιερο βουνο! Καταβαθος περιμενα οτι γρηγορα η αργα θα το εκανες...

Ευχομαι πολυ, οι συζητησεις να εξαντληθουν περι του θεματος και οχι παρα περα..

-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 08:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Νταβέλη,

Εύχομαι το καινούριο topic να πάει καλά και χωρίς πλέον δυσάρεστες προστριβές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 21:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και για τα καλά σας λόγια. Να'στε όλοι καλά και εύχομαι και'γώ με τη σειρά μου σε μια όμορφη συζήτηση μαζί σας αν φυσικά το επιτρέψει ο Admin.

Με απογοήτευση διάβασα όλες τις εξελίξεις στα τόπικ της Παναγιώτας και του Sonap αλλά ιδιαίτερα λυπήθηκα για την χυδαία επίθεση κατά του Admin.
Admin, σου ζητώ ειλικρινή συγγνώμη για το κακό που προκάλεσα γιατί κακά τα ψέμματα, η μεγαλύτερη δυσφήμηση του Esoterica έχει τη ρίζα της στο νεκρό πλέον "Όρος Πεντελικόν". Και γνωρίζω πολύ καλά οτι αν ήρθες σε μια τέτοια θλιβερή διαμάχη με διάφορα μέλη του Esoterica, υπεύθηνος είμαι για άλλη μια φορά εγώ μιάς και για εμένα πρόκειται. Έχουν πέσει όλοι πάνω σου να σε φάνε επειδή δεν διαγράφεις εμένα και το νεογέννητο τόπικ. Φίλε μου, αν είναι να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και να δέχεσαι τέτοια επίθεση εξ΄αιτίας μου, τότε ΑΠΑΙΤΩ να με διαγράψεις αμέσως.
Αν κρίνεις σωστό να παραμείνω, τότε αυτά που μου ζήτησες να κάνω στο "Διαμαρτυρία για...Πεντελικόν" σου δίνω το λόγο μου οτι θα τα εφαρμόσω.
Ξέρεις πολύ καλά πιστεύω, πως αν επιτέθηκα σε κάποιους, είναι επειδή αυτοί με προκάλεσαν με χυδαίες ύβρεις και συκοφαντίες στερούμενες επιχειρημάτων. Ξέρω οτι δεν χειρίστηκα σωστά το θέμα και πως σε πολλά σημεία υπήρξα ακραίος.
Απο την πλευρά μου, ζητώ ξανά συγγνώμη απο εσένα και απο τους υπόλοιπους Συντονιστές και ένας ακόμα λόγος που άνοιξα πάλι το τόπικ δεν ήταν μόνο να συζητήσω με τους πολύ αγαπητούς Φίλους και Φίλες μου, αλλά και για να επανορθώσω, διότι ξέρω οτι η προσφορά μου στο Χώρο που φιλοξενεί εμένα και την Αγάπη μου με το Πεντελικό Βουνό είναι απο ελάχιστη έως μηδαμινή.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GKEMMA
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 23:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GKEMMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Γειά σου φέλε Νταβέλη. Ευχομαι κ εγω με τη σειρά μου το νέο topic να πάει καλά και χωρίς κανένα πρόβλημα.
Πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου,εχω στείλει κάποια e-mail αλλα μάλλον δεν τα έλαβες.
Αν μπορείς επικοινώνησε μαζί μου με ενα e-mail.
Καλή συνέχεια........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 23:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ntavelis666, δεν απαιτώ τίποτα παραπάνω από μία ανανεωμένη αρχή, στο καινούργιο αυτό Θέμα που ξεκίνησες και περισσότερο απ'όλα τον καλύτερο δυνατόν χειρισμό όσον αφορά τις καταστάσεις που υπάρχουν ή που θα έλθουν με γνώμωνα πάντα την Συμμετοχή, την αλληλοκατανόηση και την Προσφορά!

Η αποδοχή από την πλευρά οποιουδήποτε των σφαλμάτων του, δείχνει αν μη τι άλλο μία γενναία καρδιά, μία καλή πρόθεση και μία έμφυτη ή κεκτημένη θέληση για εξέλιξη!

Ας εξελιχτούμε λοιπόν και ας μην κολλάμε στα περασμένα...

Θα είμαι κάπου εδώ κοντά, όπως πάντα...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 23:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα εκφράσω κι εγώ την χαρά μου που ξανάνοιξες το θέμα.
Παρακολουθούσα το άλλο, από την αρχή.
Δεν συμμετείχα,είμαι μακριά,και δεν γνωριζα πολλά σχετικά με αυτό το μαγικό βουνό.
Έμαθα όμως,-και σε ευχαριστώ γι'αυτό-,μέσα από τα γραφόμενά σου.
Εύχομαι ολόψυχα,να συνεχίσεις τη προσπάθεια και γράφοντας εδώ,και ΕΜΠΡΑΚΤΑ με σεβασμό προς τη φύση,όπως τόσο καιρό κάνεις!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 06:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Νταβέλη

Σε χαιρετώ κι εγώ για την επανέναρξη του θέματος, αντιγράφοντας αυτά που είχα καταθέσει στο topic του Αίαντα...


Επειδή λοιπόν...Η ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΑ ΠΕΡΙ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ, με δεδομένη την τεράστια κατάθεση ψυχής που έχεις εισφέρει στο θέμα, η παρουσία σου, η παρέμβασή σου, η συμβουλή σου και η μετέπειτα γνωστοποίηση λεπτομερειών που είναι γνωστές σε σένα αλλά άγνωστες σε όσους ...ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΕΜΦΑΝΙΣΘΕΙ...θα σε παρακαλούσα με ειλικρινέστατη φιλική προτροπή ...ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΠΑΛΞΕΙΣ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ, αλλά κάτι απείρως πιο σημαντικό...

ΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ... (Ελπίζω να ΕΓΙΝΑ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΣ).


Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 11:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Ntavelis666 ΜΕ ΧΑΡΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.

ΕΚΑΝΕΣ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΟΥ ΧΩΡΟ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ ΦΙΛΟΣ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕ-ΛΗΣ (ΠΥΛΗ ΕΝ ΤΕΛΟΣ) ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ.

ΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΝΟΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΥΘΟ....
ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ....

ΑΝΑΜΕΝΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 16:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ήθελα να «δηλώσω» και ‘γω την παρουσία μου στο τόσο ενδιαφέρον θέμα. Παρακολουθώ το θέμα και από το προηγούμενο μέρος, αλλά δεν ήθελα να λάβω μέρος επειδή δεν έχω καμία γνώση / πληροφόρηση στο θέμα.

Σας ευχαριστώ για όλες τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες που μας παρέχετε.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 19:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να καταθέσω και σ' αυτό το topic ένα μέρος από το post που έστειλα στο topic του Αίαντα, επειδή πιστεύω ότι έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον προς περαιτέρω συζήτηση. Ήθελα να το καταθέσω πριν κλειδωθεί το 1ο μέρος, σαν συμβολή μου στην προσπάθεια που είχε αρχίσει ο Νταβέλης, αλλά έστω και καθυστερημένα έχω την αίσθηση ότι αξίζει τον κόπο


...Όσο για την αναφορά στην παρατήρησή μου για τη Μάχη του Μαραθώνα, θέλω να επισημάνω ότι η τελική σφραγίδα της, δόθηκε ακριβώς πάνω στην κορυφή της...
Είναι γνωστό, ελπίζω, ότι μετά το τέλος της Μάχης, οι Πέρσες δεν απέπλευσαν προς επιστροφή, αλλά ανασυντάσσοντας τις όποιες δυνάμεις που τους είχαν απομείνει ( και ήταν ακόμη πολλαπλάσια υπέρτερες των Αθηναίων ) αφού πέρασαν το Σούνιο, σχεδίαζαν νέα απόβαση, όχι πλέον στα στενά του Μαραθώνα, αλλά στα ευρύτερα Φαληρικά παράλια με σκοπό να εισβάλλει όλος ο στρατός, ανεμπόδιστα πλέον, μέχρι το Κλεινόν Άστυ.
Τι τους απέτρεψε?...
Η πυρπόληση με "κάτοπτρα" αρκετών πλοίων τους, από την κορυφή του Πεντελικού !...
Τώρα, τι είδους κάτοπτρα ήταν αυτά, πότε πρόλαβαν να στηθούν μέσα στις δυο μέρες που χρειαζόταν ο περίπλους του Σουνίου, τι και πόσες δοκιμές έγιναν ώστε να υπάρξει ακριβής εστιασμός σε μια απόσταση επτά χιλιομέτρων σε ευθεία γραμμή και με πόσο ταχύ ρυθμό σκόπευσης γινόταν η "πυρπόληση" ώστε να προκαλέσουν σ' εκείνον τον τεράστιο στόλο, ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΑΙΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ...το αφήνω στην κρίση όλων.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΑΠΟ ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙΑ...ΕΔΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ, ΔΙΑΣΩΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 21:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας !
Αγαπητέ Admin, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου, αλλά και που μου επιτρέπεις να συνεχίσω. Το εκτιμώ ιδιαίτερα. Σε ευχαριστώ επίσης και για την τοποθέτηση σου στις αναμενόμενες ύβρεις του Αίαντα. Το'ξερα οτι κάτι τέτοιο θα γινόταν. Όμως τον λίγο χρόνο που αφιερώνω παρέα με εσάς, δεν πρόκειται να τον ξανασπαταλήσω σε απρόσωπες διαμάχες. Έχω πολύ σημαντικότερα
πράγματα - γελοία κατά πολλούς - να συζητήσω μαζί σας.

Nα καλοσορίσω και τα υπόλοιπα παιδιά που μπήκαν εδώ και έγραψαν. Σας ευχαριστώ όλους και όλες για τα λόγια σας ! Εύχομαι να μην σας απογοητεύσει και αυτό το τόπικ.

ΦΙΛΕ Avatargr, χαίρομαι αφάνταστα που έκανες αισθητή και πάλι την παρουσία σου. Καιρό είχαμε να τα πούμε δε νομίζεις ; ; ; Και αυτό είναι το παράπονο μου απο εσένα.
Σε ευχαριστώ ! Να'σαι καλά !

NHLEAS, δεν σου απάντησα σε αυτό που μου έγραψες στο τόπικ του Αίαντα, γιατί υποσχέθηκα στο δεύτερο οτι δεν θα ξαναενοχλήσω το θέμα του. Οφείλω να σε ευχαριστήσω λοιπόν, έστω και καθυστερημένα.

Οσο για'σένα Φίλτατε ROSTAR....καταρχάς, χαίρομαι και'γώ πολύ που βρισκόμαστε ξανά καθώς οφείλω και σε εσένα ένα μεγάλο ευχαριστώ.
Πέραν αυτών έθεσες ένα ΣΗ-ΜΑ-ΝΤΙ-ΚΟ-ΤΑ-ΤΟ θέμα και που δεν είναι άλλο απο την περιβόητη Μάχη του Μαραθώνος. Ομολογώ οτι αυτό με τα κάτοπτρα δεν το γνωρίζω, δεν το'χω διαβάσει πουθενά και δεν σου κρύβω οτι μου'κανε τρομερή εντύπωση. Γνώριζα μέν οτι στην κορυφή του Βουνού υπήρχαν κατάσκοποι του Μιλτιάδη και ήταν αυτοί που ειδοποίησαν τους Έλληνες για την μετακίνηση των βαρβάρων στις ακτές του Φαλήρου, αλλά τίποτα περί κατόπτρων.
Τι πιο όμορφο, και αυτό χάρη σε εσένα, να ξεκινήσει το νέο θέμα της Πεντέλης με τα Μυστήρια της Μάχης του Μαραθώνος. Περιμένω νεότερα Rostar!

Ένας μεγάλος χαιρετισμός στη ZEZMPERG και στους Φίλους του τόπικ της Μαγικής Πάρνηθας.

Να'στε όλοι καλά !

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 23:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια για την καινούργια αρχή!!!!
Πιστεύω οι εμπάθειες του παρελθόντος να μείνουν κάπου....πίσω.
Θα ήθελα μία παρέμβαση να κάνω για το θέμα των κατόπτρων.Επειδή
έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα,μάλιστα μόλις πρόσφατα κατασκεύασα
και λειτούργησα μία συσκευή η οποία χρησιμοποιώντας το ηλιακό φώς
και διάταξη κατόπτρων μπορεί,ασύρματα να μεταφέρει-προς το παρόν-
ακουστικές πληροφορίες (ήχο).Κατά την εξέλιξη των πειραμάτων δεν
αντιμετώπισα ιδιαίτερη δυσκολία για την οπτική επαφή των δύο κατόπ-
τρων (πομπού-δέκτη) παρ'όλου που οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ευνοϊ-
κές.Πιστεύω λοιπόν,λαβόντος υπ'όψη,των μικρών διαστάσεων των δικών
μου κατόπτρων (50cm διάμετρο το κοίλον του δέκτη και 2.5cm διάμετρο
το επίπεδο κάτοπτρο του πομπού),θα υπήρχαν καλύτερα αποτελέσματα από
κάτοπτρα μελύτερης διαμέτρου.Τέλος ας ληφθεί υπ'όψη ότι στην κυρία ε-
στία του κατόπτρου που χρησιμοποιήτο σαν πομπός της ηλιακής ενέργειας,
τοποθετούσαν ένα άμορφο κρυσταλλικό σώμα,σαν φακό για συγκέντρωση ενέρ
γειας.Έτσι λοιπόν η εκπεμπόμενη θερμική ενέργεια ήταν αρκετά "ενισχυ-
μένη".Πάντως ας μην απορρίπτουμε την χρήση των ηλιακών κατόπτρων μιά
και η εφαρμογή τους αναφέρεται και από τον Αρχιμήδη κατά την διάρκεια της πολιορκίας των Συρακουσών από τους Ρωμαίους.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 08:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πέτρο

Γνωρίζω για τα κάτοπτρα του Αρχιμήδους. Εκείνο όμως που με προβληματίζει για την Πεντέλη, είναι το ότι ...πότε πρόλαβαν να τα στήσουν μέσα στον ορυμαγδό της μάχης. Μετά ας σκεφτούμε και την απόσταση μεταξύ Πεντέλης και Φαλήρου ?...Μήπως είναι λίγο μεγαλούτσικη ?...Ερώτημα θέτω.
Δεν έχω σπουδάσει φυσική για να έχω πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Ούτε μηχανικός είμαι για να μπορώ να υπολογίσω, πόσος χρόνος χρειάζεται (σε συνθήκες πολέμου απέναντι σε απείρως πολυαριθμότερου στρατού και στόλου) ώστε να κατασκευαστούν, να δοκιμαστούν και να χρησιμοποιηθούν...Ερώτημα θέτω.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να δεχτώ άποψη τεκμηριωμένη από κάποιον φίλο που, όντας ειδικά καταρτισμένος, θα τεκμηριώσει το αβάσιμο του ισχυρισμού μου, περί χρόνου κατασκευής και σκοπευτικής απόστασης. Την περιμένω με ικανοποίηση μάλιστα.

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 10:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ntavelis666 :)))))))))))))))))))))))))))))))))

ειμαι διπλα σου.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 12:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ,
"Περαστικός" ήμουν και είπα να πω ένα ΓΕΙΑ!

Φιλικά,
Χείρων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 14:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Rostar,

Απόλυτα δικαιολογημένο το ερώτημά σου.Οπωσδήποτε δεν μπορώ να σου
απαντήσω ευθέως καθ'όσον,τουλάχιστον εγώ,ΔΕΝ γνωρίζω με ακρίβεια
τις συνθήκες της μάχης,το χρονικό των προετοιμασιών και οπωσδήποτε
τις κρατούσες τότε καιρικές συνθήκες,καθώς και την ώρα.Η απόσταση
Πεντέλης-Φαλήρου είναι λιγώτερη από την απόσταση του οπτικού φαινομέ-
νου ορίζοντα.Πιθανότατα λοιπόν με κατάλληλη προετοιμασία και ευνοού-
ντος και του καιρού...κάτι τέτοιο να έγινε!!!!
Η αλήθεια πάντως είναι ότι μέσα από τις ιστορικές περιγραφές των
τότε χρονικογράφων και ασχέτως τόπου,χρόνου,περιοχής κλπ πολλά παρά-
ξενα μας έχουν αναφερθεί χωρίς δυστυχώς να μπορούμε να τα επαληθεύσου-
με πειραματικά (για πολλούς και διαφόρους λόγους).Πάντοτε είχα ένα ό-
νειρο να μπορούσα με ελεγχόμενους τρόπους να αναπαράγω τα εκ της ιστο-
ρίας αναφερόμενα παράξενα συμβάντα.
Πάντως εκείνο που θα μπορούσα να σε διαβεβαιώσω είναι ότι ένα κοίλο
κάτοπτρο συμπεριφέρεται ακριβώς όπως ο συγκεντρωτικός φακός με τον
οποίον λίγο πολύ όλοι μας έχουμε παίξει προσπαθώντας να βάλουμε φωτιά
σε κάποιο χαρτί.Όσο δε για την άμορφη κρυσταλλική μάζα που τοποθετού-
σαν στην κύρια εστία του κατόπτρου πιθανότατα να ήταν κατασκευασμένη
από πυριτιούχο υλικό (χαλαζία).Σημειωτέον ότι ακόμα και σήμερα στον
χώρο της Πεντέλης μπορεί κανείς να βρει ικανού μεγέθους τέτοια ορυκτά.
Η επεξεργασία δε που επιδέχεται το υλικό αυτό είναι ευκολότατη με ά-
ριστα αποτελέσματα.Θα μπορούσα να σου υπολογίσω ακριβώς την θερμική
ενέργεια που θα απέδιδε ένα κοίλο κάτοπτρο κάποιων ικανών διαστάσεων,
αλλά δεν θα ήθελα να σε μπερδέψω με υποθετικά μεγέθη.
Πάντοτε στην διάθεσή σου.


Φιλικώτατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

click
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 15:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους click  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιλο κατοπτρο με εστιακη αποσταση την αποσταση Πεντελη-Φαληρο??
Τι μεγεθος θα επρεπε να εχει??
(υπολογιστε επισης οτι ο στολος των περσων ηταν στο Φαληρο κατα την δυση του ηλιου και πως δεν αναφερεται σε ιστορικη πηγη οτι ο περσικος στολος καηκε!!)

(πολυ μου αρεσει που πρεπει να απαντω στην ιδια αποψη σε δυο "διαφορετικα" τοπικ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 23:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Click,

Δεν ισχυρίστηκα τίποτε απ'αυτά που απαντάς.Επιπρόσθετα δε,δήλωσα
και πλήρη άγνοια περί του χρονικού της μάχης.Απλά απάντησα σε κάποιον
προηγούμενο φίλο που ρώτησε σχετικά με τα κάτοπτρα.Σωστή η παρατήρησή
σου περί της ανάγκης ενός τεραστίου κατόπτρου με εστιακή απόσταση
Πεντέλη-Φάληρο.Πάντως στο δικό μου κάτοπτρο που χρησιμοποίησα για
την ασύρματη διάδοση ήχου και το οποίο έχει διάμετρο 50cm,η κυρία του
εστία ξεπερνά τα 2 μέτρα.Η κυρία εστία εξαρτάται και από τα γεωμετρικά
στοιχεία προέλευσης του σφαιρικού τομέα του κατόπτρου.Διαφέρει δε εάν
τούτο είναι σφαιρικό ή παραβολικό κάτοπτρο.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

click
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 00:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους click  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγω στον Rostar απαντουσα αγαπητε Πετρο.
Η αποψη του για "πυρποληση του περσικου στολου με κατοπτρα απο την κορυφη της Πεντελης" δεν στεκει ουτε τεχνικα ουτε ιστορικα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 09:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε click

Ίσως τα σχετικά αποσπάσματα να μην είναι από το βιβλίο του Λουντέμη (μπορεί να έχεις και δίκιο...δεν είμαι απόλυτα σίγουρος),όταν θα μου επιστραφεί θα το ξαναδιαβάσω και θα μπορέσω να σου πω περισσότερα.
(Το ξέρω ότι ο Λουντέμης είναι λογοτέχνης κι όχι ιστορικός, αλλά για να γράψει ένα βιβλίο για τον Μαραθώνα κι άλλο για τη Σαλαμίνα, κάποιες πηγές θα μελέτησε, έτσι δεν είναι;...)
Όσον αφορά το αν χρησιμοποιήθηκαν κάτοπτρα ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ περισσότερες από μία φορές, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να αναφέρω ΑΜΕΣΑ τις πηγές.
Συζήτηση κάνουμε εδώ, όχι συγγραφή διατριβής. Είμαι, βέβαια, καλοπροαίρετος σε οποιαδήποτε παράθεση αντεπιχειρημάτων, γιατί η συμμετοχή σε ανταλλαγή απόψεων ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΕΞΕΔΡΑ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΣ...
Ακόμη κι αν η παράθεση της παραπάνω άποψής μου αποδειχθεί λάθος ή αναφερόμενη σε κάποιο άλλο ιστορικό γεγονός, όχι μόνο δεν θα νοιώσω μειωμένος αλλά αντίθετα θα πρέπει να σε ευχαριστήσω.
Βλέπεις φίλε μου, μέσα στον καταιγισμό της πληροφόρησης που υφιστάμεθα τη σημερινή εποχή, εύλογο είναι να μην έχουμε τη δυνατότητα αστραπιαίας κωδικοποίησης και επαναφοράς.
Άνθρωποι είμαστε και όχι Googles ...:)))) συμφωνείς ελπίζω.
Ας συνεχισθεί, λοιπόν η καλοπροαίρετη παράθεση απόψεων, η οποία μόνον όφελος μπορεί να προσάψει στους παρακολουθούντες...

Φίλε Πέτρο

Ευχαριστώ για την παράθεση των στοιχείων που θέτεις. Ειλικρινά είναι πολύ κατατοπιστικά για κάποιους που δεν έχουν τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις. ¨οσο γι αυτό που γράφεις
Πάντοτε είχα ένα όνειρο να μπορούσα με ελεγχόμενους τρόπους να αναπαράγω τα εκ της ιστορίας αναφερόμενα παράξενα συμβάντα.

αυτό είναι που κινεί και τη δική μας αναζήτηση, τόσο σ' αυτό το site, όσο και σε διάφορα σχετικά περιοδικά και βιβλία.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Κλείνοντας θέλω να ευχηθώ τη συνέχεια ενός καλοπροαίρετου διαλόγου χωρίς εμπάθειες και αφορισμούς.
Θέλω να πιστεύω ότι με το παρόν σημείωμά μου, ότι συμβάλλω κατά ένα μικρό ποσοστό προς αυτή την κατεύθυνση.

Καλή σας μέρα

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 16:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους Φίλους.
Αγαπητέ μου Πέτρο, σε ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες γνώσεις σου πάνω σε αυτό το θέμα αλλά και σε τόσα ακόμα. Σε ευχαριστώ Φίλε που χάρη σε'σένα γνώρισα και την επιστημονική πλευρά του "παράδοξου" και του "παράξενου" όχι μόνο μέσα απο τα τόπικ, αλλά και απο τις προσωπικές μας συζητήσεις και έρευνες. Ομολογώ οτι η έρευνα στην Πεντέλη μαζί σου, είναι σαγηνευτική.

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι οι μάχες στην αρχαιότητα δεν γινόντουσαν σε τυχαία μέρη. Πιστεύω δε, οτι η περίφημη Μάχη του Μαραθώνα δεν κερδίθηκε μόνο χάρη στο κορυφαίο στρατηγικό μυαλό του Μιλτιάδη και στον απίστευτο ηρωϊσμό των Ελλήνων, αλλά αρκετές ήταν και οι υπερφυσικές δυνάμεις που βοήθησαν σε αυτή.
Μια ΤΟΣΟ μεγάλη νίκη εναντίον ΤΟΣΟ ισχυρών εχθρών είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να συνέβη χωρίς την συμμετοχή υπερφυσικών δυνάμεων. Σας θυμίζω οτι οι Έλληνες ήταν μόνο 11 χιλιάδες. 10.000 Αθηναίοι και 1.000 Πλαταιείς. Ο αριθμός των Περσών, 500.000 (!!!) κατά τον Πλάτωνα, οπλισμένοι μέχρι τα δόντια !
Οι ίδιοι οι Μαραθωνομάχοι ήταν αυτοί που διαβεβαίωσαν οτι διάφορες άγνωστες δυνάμεις πολέμησαν στο πλευρό τους με πρώτο τον Θεό Πάν. Ο Πάν ήταν αυτός που παρουσιάστηκε στο Φειδιππίδη καθώς εκείνος πήγαινε στη Σπάρτη για να ζητήσει ενισχύσεις λέγοντας του, οτι παρόλο που οι Αθηναίοι εγκατέλειψαν τη λατρεία του εκείνος θα τους βοηθούσε στο δύσκολο αγώνα. Απο την εν Μαραθώνι Μάχη προέκυψε αργότερα η λέξη "παν-ικός", μιάς και ο Τραγοπόδαρος Θεός έσπειρε τον πανικό στους βαρβάρους. Ο ίδιος ο Μιλτιάδης προσέφερε στον Πάνα εικόνα με χαραγμένο επίγραμμα :

ΤΟΝ ΤΡΑΓΟΠΟΥΝ ΕΜΕ ΠΑΝΑ ΤΟΝ ΑΡΚΑΔΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑ ΜΗΔΩΝ ΤΩΝ ΜΕΤΑ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΣΤΗΣΑΤΟ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ

"Εμένα τον τραγοπόδαρο Πάνα απο την Αρκαδία που πολέμησα εναντίον των Μήδων και υπέρ των Αθηναίων με έστησε εδώ ο Μιλτιάδης."

Και ερωτώ : Είναι ποτέ δυνατόν ένας Μιλτιάδης να ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΕ oτι στη Μάχη συμμετείχε ο Πάν ; Είναι ποτέ δυνατόν ένας στρατηγός σαν τον Μιλτιάδη και με τέτοιο μυαλό να έπασχε απο φαντασιοπληξία η οποία να τον οδήγησε να κάνει τέτοια προσφορά σε ένα θεό που δεν...υπήρχε ; Δεν είναι ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ ;
Δεν ήταν όμως μόνο ο Πάν ο υπερφυσικός σύμμαχος των Αθηναίων αλλά και το φάντασμα του Ήρωα Θησέα : ΤΟΝ ΕΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙ ΠΡΟΣ ΜΗΔΟΥΣ ΜΑΧΟΜΕΝΟΝ ΕΔΩΞΑΝ ΟΥΚ ΟΛΙΓΟΙ ΦΑΣΜΑ ΘΗΣΕΩΣ... μας λέει ο Ηρόδοτος. Δεν ήταν λίγοι αυτοί που ισχυρίστηκαν οτι τον είδαν να ορμάει πάνοπλος εναντίον των βαρβάρων. Πιο συγκλονιστικές όμως περιγραφές αλλά και πιο μυστήριες, έχουμε για ένα άγνωστο ήρωα ο οποίος πήρε το όνομα του μετά τη Μάχη ενώ πρίν απο αυτή ούτε τον είχε δεί, ούτε τον γνώριζε κανείς. Ο περίφημος ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ. Ονομάστηκε έτσι γιατί καθ'όλη την διάρκεια της Μάχης φόνευε τους Πέρσες με μια εχέτλη, δηλαδή μια λαβή αρώτρου. (Φίλε μου Rostar, συγχώρεσε με που επανέλαβα το σχόλιο σου περί Εχετλαίου) Φορούσε επίσης μια περίεργη πανοπλία που δεν είχαν δεί ποτέ οι Έλληνες. Μέρος στη Μάχη έλαβαν επίσης η Θεές ΑΘΗΝΑ και ΑΡΤΕΜΙΔΑ.
Όμως για μια στιγμή...γιατί άραγε συμμετείχαν οι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ Θεοί σε αυτή την ένδοξη Μάχη και όχι κάποιοι άλλοι ; Μα γιατί αυτοί οι Θεοί (καθώς και άλλοι) ήταν αυτοί που λατρεύονταν κατά κόρον στο Πεντελικό Βουνό. Τα στοιχεία που αποδεικνύουν την λατρεία των προαναφερθέντων - και όχι μόνο - θεοτήτων στην Πεντέλη είναι πάρα πολλά. Οι Θεοί του Πεντελικού Βουνού ήταν αυτοί που βοήθησαν τους Έλληνες ! Αλλά και ο ΘΗΣΕΑΣ έχει ισχυρούς δεσμούς με το Βουνό. Εκεί γνώριζε μια γριά ιέρεια, την Εκάλη. Πρός τιμήν της είχε ιδρύσει στην Πεντέλη τον αρχαίο δήμο Εκάλης και καθιέρωσε εκεί τη λατρεία του Εκαλείου Διός. Η Εκάλη ήταν αυτή που συμβούλεψε τον Θησέα στο πώς να αρπάξει τον Ταύρο του Μαραθώνος. Βλέπουμε λοιπόν πως Θεοί και Ήρωες που συνδέονται άμεσα με το περήφανο Αττικό Βουνό συμμετέχουν στη μεγάλη αυτή Μάχη. Μόνο αυτοί. Όσο για τον Εχετλαίο, τον ήρωα εκείνο που κατέβηκε απο τις πλαγιές της Πεντέλης επιθετικός σκορπώντας ανελέητο θανατικό στα ερπετά της Ανατολής...αυτός κι αν ταυτίζεται με την περιοχή....

Υ.Γ : ΜΑΝΟ, ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ !

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 16:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να καλωσορίσω και το νέο συνομιλητή μας, τον Click.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 22:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ μου φίλε Click,

Συγνώμη και ευχαριστώ για την διευκρίνηση.Καμμιά φορά με τον
γραπτό λόγο δημιουργούνται παρανοήσεις..και πάλι ευχαριστώ.


Φιλικώτατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 20:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΡΥΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΑΘΩΝΑ

Ο περιηγητής Παυσανίας είναι ο πρώτος που κάνει λόγο για περίεργα φαινόμενα στα Αττικά του, για την περιοχή Πεντέλης - Μαραθώνα :

"Ενταύθα ανά πάσαν νύκτα και ίππων χρεμετιζόντων και ανδρών μαχομένων έστιν αισθέσθαι. Καταστήναι δε ές εναργή θέαν επίτηδες μέν ούκ έστιν ότω συνήνεγκεν, ακηκόω δε οντι και άλλως συμβάν ούκ έστιν εκ των δαιμόνων οργή".

( Εδώ κάθε νύχτα έχεις κανείς την αίσθηση οτι ακούει χλιμιντρίσματα αλόγων και άνδρες που μάχονται. Όποιος επίτηδες προσπαθήσει να δεί, θα τους συμβεί κάτι κακό. Αν όμως δεν έχει ακούσει γι'αυτά και του συμβούν τυχαία, οι δαίμονες δεν εξοργίζονται.)

Στον κάμπο του Μαραθώνα, έλεγαν οτι όποτε έπεφτε η νύχτα, ακούγονταν θρήνοι και λυπητερές φωνές, σαν γυναίκες που τις βασάνιζαν. Όσο πιο πολύ ζύγωνε κάποιος, τόσο αυτές οι φωνές δυνάμωναν.

Στην ίδια περιοχή, στο Κάτω Σούλι, υπάρχει μια λίμνη που λέγεται Δρακονέρα και το βουνό δίπλα της λέγεται Δρακονέρα επίσης. Εκεί υπάρχει μια μικρή σπηλιά που μέσα σ'αυτήν κατοικεί ένα στοιχειό. Κανείς δεν τόλμησε ποτέ να μπεί εκεί μέσα, εκτός κι'αν έμπαιναν πολλοί και αρματωμένοι.
Στις κορυφές του Βρανά που αποτελεί την βορειοανατολική προέκταση της Πεντέλης, οι άνθρωποι έλεγαν οτι περιφέρεται ένας γιγάντιος καβαλάρης που κουβαλάει ένα ρόπαλο ("Παραδόσεις" του Νικ.Πολίτη) Κάτι αντίστοιχο για τον καβαλάρη, μας λέει και ο Κώστας Ρωμαίος στο βιβλίο του "Το Αθάνατο Νερό" :

"Και στου Βρανά αντίκρυ στα ριζοβούνια, φαίνεται καμιά φορά τη νύκτα να τρέχει ένας μικρός καβαλάρης."

Το περίεργο εδώ είναι οτι ο Ν.Πολίτης το παρουσιάζει "γιγάντιο", ενώ ο Κ.Ρωμαίος, "μικρό".

Απο τον Νίκο Πολίτη πάλι, διαβάζουμε τα παρακάτω :

"Μια φορά 'ς τον καιρό των Ελλήνων ήρθαν πολλαίς φούσταις 'ς αυτόν τον κάμπο. Οι Αθηναίοι, που είχαν το στρατό τους πάνω 'ς της Γριάς το μανδρί, έπεσαν κατά πάνω τους και τόσο πολλούς εσκότωσαν, που εκοκκίνησε απο το αίμα το ποτάμι."

"Σ' τον κάμπο του Μαραθώνα έγινε μια φορά μεγάλη μάχη. Τούρκοι πολλοί με άρμενα πολλά ήλθαν να σκλαβώσουν τη χώρα και απ' εκεί να περάσουν 'ς την Αθήνα. Δεν επήγαν γραμμή 'ς την Αθήνα, γιατί οι Έλληνες εφύλαγαν με πολλά πλεούμενα και τρικάταρτα τον Πειραιά. Οι Έλληνες ήσαν λίγοι εμπρός 'ς την αμέτρητη δύναμη του εχτρού. Εσυνάχτηκαν απ΄όλα περίγυρα τα χωριά και απο την Αθήνα, κ' έπιασαν πόλεμο φριχτό.
Αν τους νικήσουμε, σου λέγει, εδώ, πάει, τους σπάσαμε δε θα ιδούν τη στράτα να φύγουν.
Επολέμησαν απο την αυγή έως το βράδυ. Απελπισμένοι επολέμησαν οι εχτροί, αλλά πλέον απελπισμένοι επολέμησαν οι Έλληνες. Το αίμα επήγε ποτάμι. Έφτασεν έως τα ριζά του Βρανά και έως το Μαραθώνα αντίκρυ. Έσυρεν ώς τη θάλασσα κ'έβαψε κατακόκκινα τα κύματα. Θρήνος και κακό έγινε. Τέλος ενίκησαν οι Έλληνες. Οι Τούρκοι έτρεξαν να γλυτώσουν 'ς τά καράβια. Οι Έλληνες τους εκυνήγησαν κ'εκεί, τους κατέσφαξαν, κανείς απο τους εχτρούς δεν εγύρισε πίσω.
Έτρεξαν τότε δύο να φέρουν να φέρουν την είδηση'ς την Αθήνα. Ο ένας έτρεξε καβαλλάρης, ο άλλος πεζός κι' αρματωμένος. Ο καβαλλάρης επήγεν απο το Χαλάντρι. Ο πεζός έπιασε τη Σταμάτα. Φτεροπόδαρος ανέβηκε τον Αφορεσμό και κατέβηκε 'ς το χωριό. Καθώς τον είδαν οι γυναίκες έτρεξαν κοντά του. "Σταμάτα, του φώναζαν, σταμάτα !" Ήθελαν να τον ερωτήσουν τι απόγινε η μάχη. Εστάθηκε μια στιγμή να πάρει φύσημα, κ' έπειτα, πάλι δρόμο. Τέλος φτάνει 'ς το Ψυχικό. Εκεί πήγε να ξεχυχήσει, πιάστηκε η αναπνοή του, τα πόδια του έτρεμαν τώρα έλεγε να πέση. Αντρειεύεται τότε και παίρνει βαθυό ανασασμό, και μιά και δύο, έφτασε τέλος 'ς την Αθήνα. "Ενικήσαμε !" είπε, κ' έπεσε ευτύς κ΄ εξεψύχησε. Ο καβαλλάρης ταχυδρόμος ακόμα δεν εφάνηκε !
Εκεί όμως που που σταμάτησε ο πεζοδρόμος κ'εκεί που πήρε ανάσα, άφησε τ'όνομα του καμώματός του. Το πρώτο χωριό τ΄ωνόμασαν Σταμάτα, το δεύτερο Ψυχικό.

Θα παρατηρήσατε οτι η τελευταία ιστορία είναι σχεδόν ίδια με το γεγονός της Μάχης του Μαραθώνα. Λίγοι Έλληνες, αμέτρητοι Τούρκοι, θριαμβευτική νίκη των Ελλήνων, ο αγγελιοφόρος της νίκης που φώναξε "Ενικήσαμε"...

Σας χαιρετώ

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 06:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Χαίρε πνευματικέ αδελφέ Ntavelis666.
Να μεγαλώσει, να ανδρωθεί και να αποκτήσει μύριους καλούς φίλους, όπου θα αγαπήσουν το Πανίερο βουνό (της θείας μήτρας του Παρθενώνα) και θα σταθούν πλάι του, στο μέλλον, για κάθε ανάγκη!
Έτσι καλέ μου δελφέ εύχομαι για το toric ετούτο για να διαβεί χρόνους πολλούς και πάλι να αφυπνίσει συνειδήσεις...
Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Υ.Γ.
Μια μαγεία ήταν την Κυριακή 7/03/04, η πλευρά του Αγ.Λουκά με τα χιόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 13:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε Πετρο, μηπως με την υποθεση των κατοπτρων υποτιμαμε την στρατηγικη και την γεναιοτητα των Αθηναιων και των Πλαταιεων?

εχουν γραφτει πολλα για την στρατηγικη τους, αλλα και για την αεροβιωση τους, αφου μετα την μαχη εφτασαν πριν απο τα πλοια των Περσων στην Αθηνα.

πιστευω στην υπαρξη τεχνολογιας που διασωθηκε απο τα βαθη του χρονου στα χερια των Ελληνων, αλλα συγκεκριμενα στη μαχη του Μαραθωνα το μονο παραξενο ηταν εκεινος ο αγροτης, ο Εχετλαιος (αν θυμαμαι καλα το ονομα).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 21:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους Φίλους του Πεντελικού Βουνού.
Jonniebegood καλώς ήρθες !
Μιάς και καταπιαστήκαμε με το Μαραθώνα, θέλω να κάνω μια παρατήρηση όσον αφορά κάποια γραφόμενα του Ιωάννη Φουράκη. Ο κ. Φουράκης λοιπόν, στο βιβλίο του "Τα (προ)μυνήματα των Δελφών" ισχυρίζεται οτι η αναφορά του Παυσανία στα "Aττικά" σχετικά με το Σπήλαιο του Πανός έχει να κάνει με το περίφημο Σπήλαιο της Πεντέλης.
Ο Παυσανίας αναφέρει :

"Ολίγον δε απωτέρω του πεδίου Πανός εστίν όρος και σπήλαιον θέας άξιον. Έσοδος μέν ες αυτό στενή, παρελθούσι δε είσιν οίκοι και λουτρά και καλούμενον Πανός Αιπόλιον, πέτραι τα πολλά αιξίν εικασμέναι".

( Λίγο πιο πέρα απο την πεδιάδα υψώνεται το βουνό του Πάνα και ενδιαφέρουσα σπηλιά. Η είσοδος της είναι στενή, αλλά όταν μπαίνεις μέσα βλέπεις δωμάτια και λουτρά και το λεγόμενο κοπάδι κατσικιών του Πάνα, δηλαδή βράχια σε σχήμα κατσικιών.)

"Το Βουνό του Πάνα" είναι πράγματι η Πεντέλη. Η σπηλιά όμως που αναφέρει δεν είναι η γνωστή σε όλους μας Σπηλιά, αλλά το Σπήλαιο του Πανός στην Οινόη. Ο κ. Φουράκης δεν παρατήρησε μάλλον οτι ο Παυσανίας γράφει : Έσοδος μέν ες αυτό ΣΤΕΝΗ". Η είσοδος της Σπηλιάς Πανός-Αμώμων-Νταβέλη κάθε άλλο παρά στενή είναι. Ίσως κάποιοι πούν πως την εποχή του Παυσανία η είσοδος του Σπηλαίου να μην ήταν στη μορφή που είναι σήμερα αλλά πολύ μικρότερη. Είναι γνωστό όμως οτι η σημερινή μορφή της Σπηλιάς του Νταβέλη είναι έτσι διαμορφωμένη απο τον 5ο π.Χ αιώνα. Και ο Παυσανίας δεν έχει καμία σχέση με εκείνη την εποχή μιάς και γεννήθηκε το 110 μ.Χ.
Έτσι, η πεποίθηση του κ. Φουράκη οτι "το Πεντελικό Όρος με επίκεντρον το σπήλαιον αποτελεί Πόλιον ( = μικρόν πόλον) του γεωσυμπαντικού χωροχρόνου" (σ.140) δεν μπορεί να ισχύει.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 37 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy