ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν - μέρος 2ο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 37
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
giteana
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 02:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giteana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετίζω κι εγώ, έστω και κάπως αργά.
Φίλε Νταβέλη, παρακολούθησα με μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα του ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΝ (το προηγούμενό σου εννοώ), δυστυχώς όμως το είχα πιάσει μάλλον στο τέλος ,όταν τα πράγματα ειχαν αρχίσει να γίνονται κάπως ...αφιλόξενα. Ήλπιζα πως θα σε δω να ανοίγεις καινούριο τόπικ, κι ευτυχώς δεν έπεσα έξω. Σου στέλνω τον θαυμασμό μου για την γνώση που μας μετέδωσες, και τα συγχαρητήριά μου για την αγάπη-επιμοπνή σου στο θέμα. Συγχαρητήρια όμως αξίζουν και σε όλα τα μέλη που φρόντισαν να τηρήσουν κάποια "χρυσή ισορροπία" και απέδειξαν πως όταν θέλουμε μπορούμε να γινόμαστε καλύτεροι.
Τέλος, θα ήθελα να με υπολογίζεις στις προσπάθειες αναδάσωσης και φυσικά θα ήθελα να μποροέσω κάποια στιγμή να σας γνωρίσω απο κοντά.
Τους πιο θερμούς μου χαιρετισμούς σε όλους σας.
Giteana

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 08:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Νταβέλη

Μέσα για την αναδάσωση! Ειδικά το άλλο Σαββατοκύριακο είμαι ελεύθερη και τις 2 ημέρες.
Ευτυχώς που το υπενθύμισες. Την Κυριακή πρέπει να πάμε για καθαρισμό της παραλίας. Αρκετά με τη χειμερία νάρκη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 16:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους τους Φίλους !

Saudi, Narya και Giteana σας ευχαριστώ εκ βαθέων για την προθυμία σας ! Το εκτιμώ αφάνταστα. Να'στε καλά ! Όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο. Και εύχομαι σε όλους σας, να περπατάτε κάποτε κάτω απο την σκιά αυτών των δέντρων και να απολαμβάνετε την δροσιά τους.
Κάποτε θα έρθει για όλους μας η στιγμή για το Μεγάλο Ταξίδι. Τι πιο ωραίο υπάρχει να αφήσουμε πίσω μας εκτός απο ένα πανέμορφο δάσος ;

Αγαπητή GITEANA, καλωσόρισες ! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια αλλά πολύ περισσότερο σε ευχαριστώ που θέλεις να έρθεις και εσύ μαζί στην προσπάθεια αυτή. Και φυσικά είσαι ευπρόσδεκτη ! Ίσως κάποια στιγμή να κανονίζαμε μια συνάντηση για να γνωριστούμε, όλοι όσοι θέλουν και μπορούν, και να μιλήσουμε για αυτό.

Θα σας είμαι πάντοτε ευγνώμων που στηρίζετε την προσπάθεια κάποιου που εδώ που τα λέμε, ούτε κάν γνωρίζετε. Μεγάλη μου τιμή που σας γνωρίζω, έστω και μέσα απο'δώ.

Φίλε Jonniebegood σου έστειλα ένα μύνημα. Σε παρακαλώ ενημέρωσε με αν το πήρες γιατί τώρα τελευταία έχω πρόβλημα με την αποστολή mail.

Σας χαιρετώ


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 02:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Jonniebegood σου έστειλα ένα μύνημα. Σε παρακαλώ ενημέρωσε με αν το πήρες γιατί τώρα τελευταία έχω πρόβλημα με την αποστολή mail.



οχι φιλε μου, δεν μου ηρθε τιποτα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 21:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ Giteana.
Προς τον φίλο Νταβέλη και τα υπόλοιπα μέλη.
Για κάποιον ανεξήγητο λόγο, δεν μπορούσα με κανέναν τρόπο να μπω ξανά στα φόρουμ με τον νικ μου…δεν μου αναγνώριζε ούτε το νικ, ούτε το password. Κι έτσι, αναγκάστηκα να κάνω καινούρια εγγραφή με νέο νικ.
Πολύ λυπήθηκα, γιατί το νικ μου το κουβαλώ χρόνια και δεν το αλλάζω, αλλά δεν πειράζει…Θα με συνηθίσετε (κι εγώ το ίδιο), σαν Έλανορ φαντάζομαι.
Σας χαιρετώ όλους.
May the light be with you, so mote it be.
Elanor/giteana
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ....
ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΕΝ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...ΠΟΣΤΑΡΗΣΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΩΣ ΝΕΟ ΘΕΜΑ, ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ...ΑΝΤΕ ΚΑΛΑΑΑΑ...ΤΟ ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΑΠΟ ΝΕΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 21:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ, ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΜΠΗΚΕ ΩΣ ΝΕΟ ΘΕΜΑ; ADMINISTRATORS, PLEASE HELP!!!
SORRY
Elanor/giteana

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 16:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά,
Είδε μήπως κανείς σας χτες βράδυ μια εκπομπή του Έξτρα, με θέμα την Πεντέλη; Την έπιασα στο τέλος και το μόνο που κατάλαβα ήταν πως μέτρησαν την ραδιενέργεια στην σπηλιά του Νταβέλη, και την βρήκαν ανεβασμένη, ιδιαίτερα κοντά στην είσοδο και μετά στο μέσα μέρος της σπηλιάς. Ο ερευνητής που μιλούσε (δεν συγκράτησα το όνομά του), έλεγε πως στο εσωτερικό σε κάποιο σημείο φαίνεται πως η σπηλιά είναι μπαζωμένη με χώματα και πως εκεί υπήρξαν οι μεγαλύτερες ενδείξεις ραδιενέργειας. Είδα κι ένα σχετικό βιντεάκι, που τους έδειχνε να κάνουν τις μετρήσεις, αλλά μετά…με πήρε ο ύπνος.
Μήπως κανείς είδε κάτι περισσότερο;
May the light be with you,
So mote it be,
Elanor / Giteana.

Α,και κάτι άλλο...πως εισάγετε εικόνες στα μηνύματά σας;(όχι τα emoticons)

Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 11:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για εισαγωγή εικόνων δες εδώ...
topic.asp?TOPIC_ID=490

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 18:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας !
Χθές, κατά τις 8:30μ.μ καθώς επέστρεφα απο περιήγηση στα Αρχαία Λατομεία και στη Σπηλιά και ενώ βρισκούμουν στο ποτάμι της Νέας Πεντέλης γύρισα ασυναίσθητα το κεφάλι πίσω μου πρός την κορυφή του Πεντελικού και είδα...- εσείς πείτε οτι σας λέω ψέμματα, εγώ όμως θα σας το πώ - ένα ιπτάμενο αντικείμενο ακαθόριστου σχήματος γεμάτο λαμπερά φώτα πορτοκαλί και κίτρινα σε πολύ κοντινή απόσταση με την κορυφογραμμή του Βουνού (πρός την πλευρά του Κοκκιναρά) να πέφτει αθόρυβα και με αρκετά μεγάλη ταχύτητα πρός την κορυφή. Ήταν τόσο μεγάλο και τόσο κοντά, που θα'παιρνα όρκο οτι θα'πεφτε πάνω στο Βουνό. Όμως τελικά αυτό χάθηκε πίσω απο την κορυφή, στην πλευρά του Διονύσου. Είμαι πέρα για πέρα σίγουρος πως δεν πρόκειται για αεροπλάνο. Το σχήμα του, ουδεμία σχέση είχε με κάτι τέτοιο.
Παρατήρησα δε, πως ένα αυτοκίνητο έκοβε συνέχεια βόλτες στην κορυφή ενώ κάποιοι άλλοι βρισκόντουσαν στην κορυφογραμμή ακριβώς πάνω απο το ερημοκκλήσι των Αγ.Ασωμάτων και φώτιζαν με ένα φακό. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι κρατούσαν συνέχεια το φακό ψηλά στον αέρα. Όλοι έμοιαζαν σαν κάτι να περίμεναν.
Μήπως κάποιοι απο εσάς μένουν Διόνυσο, Μαραθώνα, Νέα Μάκρη ή Ραφήνα ; Είδε κανείς απο εσάς κάτι τέτοιο ; ; ;


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 18:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με πολύ προσοχή και ενδιαφέρον παρακολουθώ το τόπικ του Α Ι Α Ν Τ Α σχετικά με το Βουνό της Πεντέλης και θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου τόσο στον Φωτογράφοgr, τον Cernavus και τον αγαπητό φίλο Πέτρο όσο και στον ίδιο τον δημιουργό του θέματος άσχετο αν στα περισσότερα πράγματα δεν συμφωνούμε. Με αφορμή λοιπόν την τελευταία συζήτηση στο εν λόγω τόπικ σχετικά με την
εκπομπή του Καρατζαφέρη θα ήθελα απλώς να πώ στους Αγαπητούς Φίλους πως στην βάση της Νέας Μάκρης βρέθηκαν ερείπια απο αρχαίο αιγυπτιακό ναό αφιερωμένο στην Ίσιδα ! Άραγε αυτό το γνώριζαν οι Αμερικάνοι ; ; ; Ή ήξεραν πολύ καλά τι έκαναν ως πρός την επιλογή χώρου ανέγερσης της Βάσης ; Την πληροφορία αυτή έμαθα απο παλιό τεύχος του περιοδικού ΔΑΥΛΟΣ αν θυμάμαι καλά.
Επίσης, για το αν υπάρχουν αρχαία κάτω απο τη Σπηλιά καθώς ελέχθη στην εκπομπή του Καρατζαφέρη, έχω να πώ πως στην περσινή πυρασφάλεια γνώρισα ένα κύριο γύρω στα 50 κάτοικο Νέας Πεντέλης, ο οποίος μου έλεγε πως όταν ήταν μικρός είχε πάει με την παρέα του στη Σπηλιά και κάποιοι απο αυτούς κατέβηκαν σε ένα απο τα πηγάδια που υπήρχαν στο τέρμα της Σπηλιάς. Όταν επέστρεψαν, ένας απο την παρέα είχε στα χέρια του μια μαρμάρινη πλάκα πάνω στην οποία υπήρχε σκαλισμένη αρχαία επιγραφή.

Σας χαιρετώ

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 19:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.

Αγαπητέ φίλε Νταβέλη, σου έστειλα ένα Mail.Θα ήθελα να μάθω αν το έλαβες.Ευχαριστώ.

Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 20:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Φίλε Glinaaea.
Δυστυχώς δεν έλαβα κάποιο mail σου. Το ίδιο έπαθα και'γώ όταν έστειλα mail στον Joniebegood. Αν θές ξαναστείλτο μου.
Ευχαριστώ.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

biglarry
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 20:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους biglarry  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καινούργιος στην παρέα που έχετε δημιουργήσει εδώ μέσα, όμως ίσως να έχουμε ανταλλάξει καμμιά ματιά κάποια φορά στις λιγοστές βόλτες που έχω επιχειρήσει στο Ιερό Βουνό. Νταβέλη φρόντισε ώστε να μαζευτούμε κάποια φορά όσοι μπορούμε στο βουνό και ο καθένας μας να πει τι γνωρίζει, μήπως τελικά έχουμε βρει περισσότερα από όσα νομίζουμε!

Με εκτίμηση προς όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 21:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ίσις «ξύπνησε» στη Νέα Μάκρη

Αγαπητέ Νταβέλη,
βρήκα την είδηση στα ΝΕΑ της 06-04-2002, το άρθρο είναι της Μαίρης Αδαμοπούλου.

"Κανείς δεν φανταζόταν τους θησαυρούς που έκρυβε το αιγυπτιακό ιερό, που αποκαλύπτεται στη Νέα Μάκρη... "

"Δεκαεννέα αιώνες πέρασαν από τότε που τα εντυπωσιακά αγάλματα του αιγυπτιακού ιερού της Μπρεξίζας (στην περιοχή που άλλοτε βρισκόταν η αμερικανική βάση της Νέας Μάκρης) έστεκαν κάτω από τον αττικό ουρανό. Σήμερα η αρχαιολογική σκαπάνη τα φέρνει και πάλι στο φως. Και αποκαλύπτει παράλληλα το ρωμαϊκής εποχής αιγυπτιακό ιερό στο οποίο ανήκαν, και το οποίο, σύμφωνα με τους επιστήμονες, ίδρυσε ο Ηρώδης ο Αττικός. Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα αιγυπτιακά ιερά στην Ελλάδα, που καλύπτει έκταση τεσσάρων στρεμμάτων και βρίσκεται σε απόσταση 1.500 μ. από τον Τύμβο των Μαραθωνομάχων. Στον δε περίβολό του έκρυβε πέντε αγάλματα ύψους άνω του 1,80 μ. Μία Σφίγγα και ένα γλυπτό ανδρός με αιγυπτιακό ένδυμα, που πιθανότατα απεικονίζουν τον ευνοούμενο του αυτοκράτορα Αδριανού, Αντίνοο και ένα ακόμη άγαλμα ανδρός με μακρύ ένδυμα (όλα, εικάζεται, με αναθηματικό χαρακτήρα).

Εντυπωσιακότερα όμως είναι τα δύο αγάλματα της θεάς Ίσιδος. Το ένα απεικονίζει τη θεά, που ταυτιζόταν με την Δήμητρα και την Αφροδίτη, με μακρύ χιτώνα και «βασίλειον», διάδημα δηλαδή με κέρατα, φτερά και τον ηλιακό δίσκο. Στο δεύτερο η Ίσις φέρει φίδι στο κεφάλι. Ανάμεσα στα ξεχωριστά ευρήματα συγκαταλέγονται μεγάλα λυχνάρια (διαμέτρου 30 εκ.) με ανάγλυφες μορφές Ίσιδος και Σαράπιδος.

Μοναδικό ως προς την αρχιτεκτονική του το ιερό σώζεται σε πολύ καλή κατάσταση. Αφιερωμένο στην Ίσιδα - πιθανόν και σε άλλες αιγυπτιακές θεότητες - συνέχιζε την παράδοση λατρείας της θεάς που είχε μεταφερθεί στον Πειραιά ήδη από το 333/2 π.Χ. Αναπτύσσεται δε γύρω από ορθογώνια βαθμιδωτή κατασκευή, που αποτελεί το κέντρο του ιερού και είχε αποκαλυφθεί σε ανασκαφή της δεκαετίας του '60.

Ένα άνδηρο με ιωνικούς κίονες (βρέθηκαν μέρη τους) αποτελούσε την πρώτη ζώνη, ακολουθούσε ένας διάδρομος (πιθανόν στεγασμένος), ενώ τετράγωνα δωμάτια βρίσκονταν στον εξωτερικό δακτύλιο του ιερού. Από εκεί ξεκινούσαν πλακόστρωτες πομπικές οδοί, που κατέληγαν στα τέσσερα μνημειακά και πλαισιωμένα με αγάλματα πρόπυλα του περιβόλου (ένα σε κάθε σημείο του ορίζοντα).

«Δεν μπορούμε να ξέρουμε με βεβαιότητα ούτε ποια ήταν η χρήση του κάθε χώρου, ούτε ποιες άλλες θεότητες λατρεύονταν στο ιερό εκτός από την Ίσιδα, καθώς δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί η ανασκαφή», εξηγεί στα «ΝΕΑ» η υπεύθυνη της ανασκαφής, αρχαιολόγος της Β' Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων, Ιφιγένεια Δεκουλάκου.

«Μπορούμε να πούμε όμως πως ιδρύθηκε από τον σοφιστή, ρήτορα και ευεργέτη, Ηρώδη τον Αττικό, τον 2ο αι. μ.Χ.». Δεν βρέθηκε επιγραφή, αλλά «είναι γνωστό πως ο Ηρώδης καταγόταν από τον Μαραθώνα και είχε ένα αγρόκτημα στην κοιλάδα του Αυλώνα. Το ιερό ιδρύθηκε στην εποχή του. Ποιος άλλος θα μπορούσε να έχει κατασκευάσει ένα τόσο μεγάλο έργο στην περιοχή;».

Ως το 2004 το αιγυπτιακό ιερό, η αποκάλυψη του οποίου χρημοτοδοτήθηκε από το Δήμο Νέας Μάκρης με 150 εκατ. δρχ. (στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος KONVER ΙΙ) και τώρα εντάχθηκε στα ολυμπιακά έργα, θα είναι επισκέψιμο από το κοινό, μαζί με το γειτονικό βαλανείο (λουτρό)."

http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nsearch.print_unique?entypo=A&f=17306&m=P23&aa=1

Ο ναός όπως βλέπω ήταν γνωστός από τις ανασκαφές της δεκαετίας του '60
άραγε πριν γίνει η αμερικάνικη βάση ή μετά; Δυστυχώς δεν λέει ποιά αρχαιολογική σχολή έκανε τις αρχικές ανασκαφές.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 22:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΑΠΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΔΙΟΝΥΣΟ,ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ Η ΑΚΟΥΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ,ΩΣΤΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΡΕΥΝΩ ΑΝ ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ......

ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 23:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους αγαπητούς φίλους,

Κατά τα φαινόμενα με τις τόσες αιτήσεις για κάποια συνάντηση,μου φαί-
νεται να δημιουργούμε λέσχη.Άντε φίλε μου Νταβέλη ας γίνει τελικά κά-
ποια συνάντηση με όσους φίλους το επιθυμούν.Με την σχεδόν καθημερινή
μας επικοινωνία έχουμε καταντήσει να είμαστε σχεδόν γνώριμοι,ας γνωρι-
στούμε και εκ του φυσικού.


Αγαπητή ELANOR,

Αν έχεις την καλωσύνη ρίξε μία ματιά σε σχετική μου με το ερώτημά σου
απάντηση,στο topic:Πεντέλη του ΑΙΑΝΤΑ.


Φίλη OSTRIA,
Πάντοτε μας εκπλήσεις με τις διαδυκτιακές σου έρευνες και τις πολύτι-
μες πληροφορίες σου.

Επίσης να χαιρετίσω με την σειρά μου ΟΛΟΥΣ τους νέους φίλους του φιλό-
ξενου forum ΜΑΣ και .....topic ΜΑΣ.


Τώρα ας μου επιτραπεί να κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου.Σε συ
νομιλία που είχα με τον φίλτατο Daveli,ο οποίος μου περιέγραψε το φαι-
νόμενο με το ιπτάμενο αντικείμενο που είδε,δίνω την ακόλουθη και κατά
50% πιθανή απάντηση:Λόγω Ολυμπιακών Αγώνων (πανάθεμά μας)........
πιστεύω να γνωρίζετε ότι μέσα στα μέτρα και στα μέσα αντιτρομοκρατικής
προστασίας είναι και η χρήση ενός αεροπλοίου (Zepelin).Κατά την γνώμη
μου (και έχω τους λόγους μου που την εκθέτω) επρόκειτο για δοκιμή του
συγκεκριμένου σκάφους.Το σκάφος αυτό είναι εξοπλισμένο με τελευταίας
τεχνολογίας κάμερες για καταγραφή και παρακολούθηση κατά την διάρκεια
ΟΛΟΥ του 24ώρου.
Κάνοντας ένα χονδρικό υπολογισμό σύμφωνα με τις μαρτυρίες του φίλου μου Daveli,το σκάφος πρέπει να κινήτο με μία ταχύτητα της τάξης των
27,78 Km/h.Ταχύτητα μάλλον αποδεκτή για ένα αερόπλοιο.Τέλος το περιγρα
φέν σχήμα του και ο φωτισμός του μου θύμησε πάρα πολύ το αερόπλοιο της
Goodyear στα τέλη του '70.Επίσης μέχρις στιγμής δεν έχει αναφερθεί
ΤΙΠΟΤΑ σχετικό με το θέμα από τον τύπο και την τηλεόραση.
Πιστέψτε με ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ .....ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,αυτό
που είδε ο αγαπητός μου φίλος.Μόνο και μόνο θα του άξιζε και σαν επι-
βράβευση για την έξοχη δουλειά που έχει κάνει για το Βουνό,αλλά και σαν εμπειρία με το Άγνωστο!!!

Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

N a v i g a t o r
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 20:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους N a v i g a t o r  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι απο μένα. Άν και γράφω πρώτη φορα στο θέμα, το παρακολουθω αρκετούς μήνες. Ελπίζω να μήν είμαι πολύ εκτός θέματος ... αλλα μιάς και το θέμα είναι η Πεντέλη γενικότερα ίσως πολλοι να μή γνωρίζουν (όπως και εγώ πρίν πάω) οτι το Αστεροσκοπείο της Πεντέλης ανοίγει τις πύλες του στο κοινό κατα διαστήματα και ο επισκέπτης έχει τη δυνατότητα να δεί τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος (όσοι φαίνονται δηλαδή την ώρα και μέρα της επίσκεψης και άν δέν έχει συννεφια ... ) μέσα απο το "Newall" το 63cm διαμέτρου τηλεσκόπιο που βρίσκεται εκεί απο το 1958.
Αξίζει να πάει κανεις ... για τη θέα της πόλης απο κει πάνω, για τον θόλο την ώρα που ανοίγει, για ολόκληρο το πάτωμα που ανεβοκατεβαίνει για να προσαρμοστεί το ύψος του παρατηρητη στο τηλεσκόπειο, για τις συζητήσεις που γίνονται μετα την προβολή του ντοκυμαντερ... (και την αγωνιώδη αλλα για τους περισσότερους άστοχη προσπάθεια του αστροφυσικού να προσπαθεί να πείσει τους παρεβρισκόμενους οτι δεν υπάρχουν εξωγήινοι...) κλπ κλπ

"The Visitor Centre is situated in the original building of the Newall refractor in Penteli Astronomical Station (about 15 km from the center of Athens). More than 60.000 people and about 2000 schools visited the Centre since September 1995."

The Visitors Programme for the public is:

2004
09 January 20:30
16 January 20:30
12 March 20:30
19 March 20:30
23 April 20:30
30 April 20:30

The Visitor Centre can accept up to 125 visitors.
No reservations are possible.
The programme for the public is oriented to ages above 10 years.

For more information, please contact:
Institute of Astronomy & Astrophysics - Visitor Centre
Mr. Matsopoulos Nikolaos
matsop@astro.noa.gr
Tel.: 2106131247 Fax: 2108040453

Ntaveli σε τί αρχικό ύψος περίπου ήτανε το ιπτάμενο αντικείμενο? Έκανε καθόλου θόρυβο? Σίγουρα πάντως δέν ήταν αεροσκαφος διοτι τα αεροπλάνα το βράδυ χρησιμοποιούνε κόκκινο λευκό και πράσινο. Τα χρωματα που λές (κίτρινο και πορτοκαλι) μου θυμίζουν αυτό το απίστευτο πράγμα που είχα δει (το '90 αν θυμαμαι καλα) να περνάει πάνω απο τον Κορινθιακο (αυτό που είπανε μετα οτι έπεσε στην Αταλάντη)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 23:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι της Πεντέλης,
Ιχνηλάτες μιας άνωθεν επιβληθείσης μυστικότητας,
μέχρις ότου οι ρανίδες του ιδρώτα της ωριμότητος
αναβλύσουν και πάλι στα μέτωπα των ανθρώπων...

quote:

...Ώστε και Bruce Dickinson, έτσι Rostar ; Τενόρος ο τύπος δε συμφωνείς ; Άσε δε, για εκείνο το αριστούργημα που καλείται Σιδηρά Παρθένα.
Τι να πεί κανείς για αυτό...

Φίλε Νταβέλη

Η ΣΙΔΗΡΑ ΠΑΡΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ
Καθώς σε φαντάζομαι να περιδιαβαίνεις στα μονοπάτια του βουνού προσπαθώντας να περισώσεις με το αίμα της ψυχούλας σου
αυτά που μπήκαν στο στόχαστρο των ανθρωποειδών
θέλησα να "παντρέψω" την αξιέπαινη προσπάθειά σου με τους στίχους ενός αριστουργήματος από την εν λόγω συντροφιά...

Πάμε λοιπόν, για να αντιληφθούν και άλλοι φίλοι τι θησαυρός κρύβεται
πίσω από τις, όχι άδικα, οργισμένες στροφές πάνω σε τέμπλο σκληρού μεταλλικού ήχου. Θησαυρός που έχει υφανθεί από τις πιο ευαίσθητες χορδές που μπορεί να συναντήσει κάποιος σε άνθρωπο, χορδές που από το απύθμενο παράπονο μεταστοιχείωσαν την υφή τους σε άτρωτο μέταλλο, γιατί μόνον έτσι θα μπορέσουμε να περισώσουμε την παρακαταθήκη των αρχέγονων επιταγών, από την επιδρομή των βαρβάρων με το...βελούδο!!!

ΣΙΔΗΡΑ ΠΑΡΘΕΝΟΣ
(IRON MAIDEN)
συλλογή: ΓΕΝΝΑΙΟΣ ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
album: BRAVE NEW WORLD (2000)

ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΟΥ ΠΛΟΗΓΟΥ
(ΤΗΕ GHOST OF THE NAVIGATOR)

[Gers, Dickinson, Harris]
(ελεύθερη απόδοση Rostar)

Έχω πλεύσει σε πολλά εδάφη,
Αλλά τώρα κάνω το τελικό ταξίδι μου
Στέκομαι στο τόξο
Όπου πηγαίνω υπάρχει Δύση
Με της νύχτας το άροτρο οργώνω τη καρδιά μου
Υπολογίζω και προσεύχομαι
Καθώς η πυξίδα ταλαντεύεται η θέλησή μου είναι ισχυρή,
Δεν θα παραπλανηθώ
Τα Μυστήρια από τα σύννεφα του χρόνου κρύβουν τον ήλιο
Αλλά γνωρίζω, τώρα πια γνωρίζω

Βλέπω τα φαντάσματα των πλοηγών
Αλλά χάνονται και πάλι
Καθώς πλέουν προς το ηλιοβασίλεμα θα μετρήσουν το κόστος
Έτσι όπως οι σκελετοί τους αναδύονται από τη θάλασσα
Μου γνέφουν με νόημα οι σειρήνες των βράχων

Πάρτε την καρδιά μου κι ελευθερώστε τη,
Καθώς θα μεταφέρεται από τα κύματα
Πουθενά χώρος για να τρέξει, ο γιος του πλοηγού,
Όλες οι μέρες μου πέρασαν χαράζοντας ουράνια τόξα

Δεν ξέρω πια το που πηγαίνω,
Ξέρω μόνο τη θέση που ήμουν
Όνειρα έρχονται και φεύγουν, πάντα θα είναι έτσι,
Τίποτα δεν θα είναι πραγματικό μέχρις ότου το αισθανθείτε

Σας οδηγώ ανάμεσα στα συντρίμμια των βράχων
Οι σειρήνες καλούν το όνομά μου
Μαστιγώστε τα χέρια μου επάνω στο τιμόνι,
Αίμα που ξεχύνεται με πίεση σαν θάλασσα
Δεν θα αποτύχω τώρα καθώς η ανατολή έρχεται
Το σκοτάδι έμεινε πίσω
Δεν υπάρχει άλλη προσέγγιση της αιωνιότητας
Τα Μυστήρια από τα σύννεφα του χρόνου κρύβουν τον ήλιο
Αλλά γνωρίζω, τώρα πια γνωρίζω

Βλέπω τα φαντάσματα των πλοηγών
Αλλά χάνονται και πάλι
Καθώς πλέουν προς το ηλιοβασίλεμα θα μετρήσουν το κόστος
Έτσι όπως οι σκελετοί τους αναδύονται από τη θάλασσα
Μου γνέφουν με νόημα οι σειρήνες των βράχων

Πάρτε την καρδιά μου κι ελευθερώστε τη,
Καθώς θα μεταφέρεται από τα κύματα.
Πουθενά χώρος για να τρέξει ο γιος του πλοηγού.
Όλες οι μέρες μου πέρασαν χαράζοντας ουράνια τόξα.

Δεν ξέρω πια το που πηγαίνω,
Ξέρω μόνο τη θέση που ήμουν
Όνειρα έρχονται και φεύγουν, πάντα θα είναι έτσι,
Τίποτα δεν θα είναι πραγματικό μέχρις ότου το αισθανθείτε...


Eλπίζω τα μηνύματα να έγιναν αντιληπτά...
Βλέπεις ο θαυμαστής της κλασσικής Ελληνικής Αρχαιότητας Bruce Dickinson, φροντίζει να προσφέρει το δικό του...αντίδωρο κι ευτυχώς οι αποδέκτες, ιδιαίτερα μέσα στη νεολαία είναι πολλοί...
Όσο για το...ιπτάμενο, είμαστε ακόμη στην αρχή... Φαντάσου τι έχει να επακολουθήσει όσο πλησιάζει η "Ολυμπιάδα"...
Αυτά γι απόψε...

Να είστε όλοι καλά

Rostar

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 02:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μου εκαναν προσφατα δωρο το βιβλιο του Ιωαννη Γιαννοπουλου, Μυστικη Αθηνα και Αττικη, εκδ. εσοπτρον

δεν το τελειωσα ακομα, μα στα πρωτα κεφαλαια μιλαει για την Πεντελη και το σπηλαιο

μαλιστα η εμπειρια του μοιαζει πολυ με την δικη μου (κι ας μου συνεβει λιγο μετα τον αγιο Πετρο) οπως και ο προβληματισμος του

μερικες λεπτομερειες παραθετω στο θεμα μου, "μια ανεξηγητη εμπειρια στην Πεντελη"


το βιβλιο αξιζει να το διαβασετε


με εχει δε προβληματισει το οτι απο ενα τουνελ της σπηλιας βρεθηκε στην ομορφοκκλησια στο γαλατσι, απο την οποια κατοικω γυρω στα 500 μετρα και ποτε δεν υποψιαστηκα οτι μπορει να υπηρχε εκει καποια διοδος

φυσικα αυριο στην πρωτη ευκαιρια θα παω να ριξω μια ματια

ναστε καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

Edited by - jonniebegood on 24/03/2004 03:00:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 08:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε jonniebegood,

Έχω διαβάσει το βιβλίο, συμφωνώ ότι είναι πολύ εντυπωσιακά αυτά που γράφει αλλά μερικά είναι υπερβολές. Αρκετά από αυτά είναι αλήθεια (π.χ. όσα λέει για την λίμνη της Βουλιαγμένης και τους Γερμανούς), άλλα όμως δεν μπορούν να εξακριβωθούν και δυσκολεύομαι να τα δεχτώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 10:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πέτρο,
μία μικρή αντίρρηση σχετικά με τον "αερόπλοιο" που λες. Εχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπεται να πετάνε μετά την δύση του ηλίου, και ο Νταβέλης είπε ότι το είδε κατά τις 8.30 το βράδυ.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 21:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σας Αγαπητοί Φίλοι !

Ostria, τι να πώ πια για'σένα κοπέλα μου...με έχεις τρελάνει. Έλεος πιά ! Κάθε φορά, μα κάθε φορά, δεν προλαβαίνω να πώ μια απλή πρόταση και τσούπ ! να'σαι και σύ με ένα κάρο στοιχεία. Να'σαι καλά αγαπητή μου Φίλη, προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ για τις πολυτιμότατες πληροφορίες σχετικά με το Ναό της Ίσιδος. Δεν γνώριζα τίποτα περί αυτού παρά μόνο οτι υπάρχει.

Navigator, καλώς όρισες ! Σχετικά με την ερώτηση που μου έθεσες έχω να σου πώ οτι το ιπτάμενο αυτό αντικείμενο στο σημείο όπου το είδα, πρέπει να'ταν πάνω απο 1.000 μέτρα αν κρίνω απο το μέγιστο υψόμετρο του Πεντελικού που είναι 1.109 μ.
Σίγουρα δεν ήταν αεροσκάφος. Το σχήμα του ήταν ακαθόριστο. Δεν μπορώ να το περιγράψω ικανοποιητικά. Δεν έχω ξαναδεί ποτέ μου κάτι τέτοιο. Και φυσικά δεν έκανε τον παραμικρό θόρυβο.
Ξέχασα όμως να σας πώ μια λεπτομέρεια. Επειδή όπως ανέφερα και στο σχετικό post, γύρισα το κεφάλι μου ασυναίσθητα πρός τα πίσω, δεν είδα απο πού ήρθε αυτό το αντικείμενο και απο πόσο ψηλά. Ίσα που το πρόλαβα 3 δευτερόλεπτα πρίν χαθεί ολοκληρωτικά πίσω απο την κορυφή, πρός το Διόνυσο. Και ακόμα αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που με έκανε να κοιτάξω πίσω.

ΠΟΛΥ Αγαπητέ μου ROSTAR,
Με έχεις φέρει σε πολύ δύσκολη και άβολη θέση. Δεν νομίζω Φίλε μου οτι μου αξίζουν τα λόγια σου αυτά. Όπως και να'χει δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω. Μια παράκληση. Όποτε ξαναπεράσεις απο'κεί με το αυτοκίνητο σου, δώσε ένα χαιρετισμό στις πλαγιές του Βουνού. Ίσως να'μαι κάπου εκεί και να περιπλανιέμαι. Τον χαιρετισμό σου όμως θα τον νιώσω είμαι σίγουρος. Να'σαι καλά και πάλι και σε ευχαριστώ που στηρίζεις την προσπάθεια μου αυτή έστω και με λίγες γλυκές κουβέντες. Να ξέρεις οτι και έτσι ακόμα με βοηθάς ψυχολογικά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Σε ευχαριστώ !

Φίλε Jonniebegood, σου προτείνω να αγοράσεις το βιβλίο του Βασίλη Στάμου με τίτλο "ΥΠΟΓΕΙΑ ΑΘΗΝΑ ; Η ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ ΕΝΟΣ ΜΥΘΟΥ εκδ. Genius Loki. Εκεί θα δείς μια καθαρά επιστημονική προσέγγιση του ζητήματος και θα δείς σε πολλά σημεία τον εν λόγω συγγραφέα να καταρρίπτει πανυγυρικά τον κ.Γιαννόπουλο. Αξίζει τον κόπο να το διαβάσεις.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 21:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήταν θαύμα ! Κυριακή μεσημέρι και να μην υπάρχει κανείς στη Σπηλιά ; ; ; Ούτε ένας ; ; ; Όπως καταλαβαίνετε το πανυγύρισα. Πήγα στον πάτο της Σπηλιάς έκατσα πάνω σε ένα αναπαυτικό σταλαγμίτη που είχε ξεκολλήσει απο την οροφή και αφέθηκα στην ονειρώδη μελωδία των σταγόνων που έπεφταν. Προσπαθούσα να τις ακούσω μία πρός μία. Ένιωσα τόσο όμορφα! Ένιωσα σα παιδί στην αγκαλιά της μητέρας του. Ξέρω οτι θα ακουστεί εντελώς ψωνίστικο αυτό που θα πώ, αλλά νόμισα πως ο Τόπος μου 'λεγε "μείνε". Θεέ μου ήταν τόσο γλυκό το συναίσθημα, που σπάνια το νιώθω εκεί μιάς και ο Τόπος δύσκολα ερημώνει απο τους επισκέπτες. Βέβαια αμέτρητες νύχτες έχω κάτσει μόνος μου εκεί για να βιώσω την υπέρτατη γαλήνη του Σπηλαίου, όμως πάντα υπάρχει κάτι τέτοιες ώρες που σε "ανυσυχεί" λιγάκι. Αυτή τη φορά ήταν απόγευμα και δεν υπήρχε ψυχή.
Ένα TDR όμως τα "γκρέμισε" όλα. Ένας-να μην τον χαρακτηρίσω- μπήκε μεσα στη Σπηλιά με το μηχανάκι του κάνοντας εφιαλτικό θόρυβο. Η απότομη αλλαγή συναισθημάτων μέσα μου με ξετίναξε ψυχολογικά. Ένιωσα σα να βιάζουν τη μητέρα μου μπροστά στα μάτια μου. Όταν τον πλησίασα και του'πα ευγενικά να βγεί έξω η απάντηση ήταν "πώς κάνεις έτσι ρε φιλαράκι, μια σπηλιά είναι". Πάτησε γκάζι και έφυγε. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να του "πώ" πόσο μάλλον να του "κάνω" περισσότερα. Όλη η Σπηλιά βρώμαγε απο την εξάτμιση. Έκατσα πάλι στο σταλαγμίτη και έπιασα τον εαυτό μου να κλαίει απο θλίψη και νεύρα. Δεν το πίστευα αυτό που συνέβη. Λές και το'κανε επίτηδες. Και'γω ; Τι έκανα εγώ ο άχρηστος για αυτό ; ΤΙΠΟΤΑ !
Τότε ήταν που ευχήθηκα ολόψυχα, ο επόμενος που θα μπεί μέσα να τον βρεί το χειρότερο κακό. Τώρα που σας γράφω αυτά, μετανοιώνω για την ευχή αυτή που έκανα τότε, δεν θέλω κανείς να παθαίνει ποτέ κανένα κακό, αλλά εκείνη τη στιγμή ήμουν τόσο φορτισμένος που τα λόγια μου αυτά βγήκαν εντελώς αυθόρμητα και μου φάνηκαν εντελώς φυσιολογικά.
Πράγματι λοιπόν, ύστερα απο πέντε λεπτά περίπου, μπήκε μέσα μια παρέα απο τέσσερις Αμερικάνους (αν κρίνω απο την προφορά τους) τρείς άντρες και μια γυναίκα. Ήταν αρκετά καλοντυμένοι, με τα πουλοβεράκια τους, τα λουστρινάκια τους και τα πουκαμισάκια τους.
Ύστερα απο λίγο, ήρθε και μια παρέα νεαρών, πάλι τρία αγόρια και ένα κορίτσι. Αυτοί φώναζαν, σφύριζαν και ούρλιαζαν. Παραδέχτηκα πλέον οτι δεν πρόκειται ποτέ να βρώ υσηχία σε αυτό το μέρος, πλήν των προχωρημένων νυχτερινών ωρών και έκανα να βγώ πρός τα έξω. Έκατσα σε ένα μαρμάρινο βράχο στα αριστερά της εισόδου περιμένοντας να βγούν για να ξαναμπώ μιάς και η ώρα είχε προχωρήσει και υπέθεσα οτι δεν θα ερχόταν άλλος. Πράγματι λοιπόν, μετά απο ένα τέταρτο περίπου, η παρέα των νεαρών και η πιο θορυβώδης, έφυγε και έμειναν μόνο οι ξένοι. Πέρασε μισή ώρα και αυτοί δεν έλεγαν να βγούν. Η μισή ώρα είχε γίνει 40 λεπτά. Μα που πήγαν, αναρωτιόμουν. Σίγουρα πάντως δεν ήρθαν για εξερεύνηση του Σπηλαίου οπότε να υποθέσω οτι μπήκαν σε κάποιο άνοιγμα ή κάτι τέτοιο. Η αμφίεση τους το απεδείκνυε αυτό. Μπαίνω μέσα με το φακό, κοιτάζω παντού αριστερά, δεξιά, πάνω κάτω...οι ξένοι άφαντοι ! Δεν μπορεί λέω, θα μπήκαν μέσα στα εκκλησάκια. Δεν ήταν ούτε εκεί. Ξαναμπαίνω μέσα, όμως τίποτα. Άρχισε να με πιάνει μια ελαφριά ταχυκαρδία, δεν πανικοβλήθηκα όμως, απλά χαιρέτησα το Σπήλαιο και έκανα να βγώ πρός τα έξω και να περιμένω μπάς και φανούν. Καθώς έβγαινα, άκουσα μέσα απο τα βάθη του Σπηλαίου πίσω απο τους βράχους πάλι εκείνη τη "γυναικεία φωνή" για την οποία είχε γίνει λόγος στο πρώτο τόπικ της Πεντέλης και η οποία έχει καταγραφεί για πολύ ώρα σε βίντεο. Αυτή τη φορά όμως ήταν εντονότερη. Ήταν πέρα για πέρα γυναικεία. Ήταν συρτή και έμοιαζε κάτι μεταξύ θρήνου και έκκλησης για βοήθεια. Ακούστηκε πέντε φορές. Φτάνωντας στην είσοδο ακούστηκαν απο πάνω ήχοι μεταλλικοί και ένας ήχος ίδιος με εκείνον που κάνει το πλαστικό μπουκάλι όταν το τσακίζεις στα χέρια σου.
Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω ώς φόβο αυτό που ένιωσα τότε. Γιατί αν είχα φοβηθεί θα'χα φτάσει αεροπορικώς σπίτι μου. Έκατσα εκεί μέχρι αργά περιμένοντας να δώ αν εμφανιστούν οι ξένοι. Αμάξι πάντως δεν υπήρχε πουθενά. Και οι ξένοι...άφαντοι.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 22:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Ntavelis666, ελαβα ενα μηνυμα σου και σου απαντησα

ηρθε η απαντηση?

οι "Αμερικανοι" εμοιαζαν μεταξυ τους?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 03:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αυτό κάτι μου θυμίζει...

Θυμίζει -Μπαλάνο: "Το Αίνιγμα της Πεντέλης" σελ 39-40.

Κοίτα να δεις συγχρονικότης!
κοντά στις αναφορές του JBG για "αντιληπτικές διαταραχές".

______________________________
Να μεγαλώνεις την κόλαση
όπου τη βρίσκεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 22:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

quote:
Καθώς έβγαινα, άκουσα μέσα απο τα βάθη του Σπηλαίου πίσω απο τους βράχους πάλι εκείνη τη "γυναικεία φωνή" για την οποία είχε γίνει λόγος στο πρώτο τόπικ της Πεντέλης και η οποία έχει καταγραφεί για πολύ ώρα σε βίντεο. Αυτή τη φορά όμως ήταν εντονότερη. Ήταν πέρα για πέρα γυναικεία. Ήταν συρτή και έμοιαζε κάτι μεταξύ θρήνου και έκκλησης για βοήθεια. Ακούστηκε πέντε φορές. Φτάνωντας στην είσοδο ακούστηκαν απο πάνω ήχοι μεταλλικοί και ένας ήχος ίδιος με εκείνον που κάνει το πλαστικό μπουκάλι όταν το τσακίζεις στα χέρια σου.

ΗΘΕΛΑ ΦΙΛΕ ΝΤΑΒΕΛΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΦΩΝΗ ΕΜΟΙΑΖΕ ΟΝΤΩΣ ΓΙΑ ΕΠΙΚΛΗΣΗ Η ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΘΡΗΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΝΕΒΑΣΕΙ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 23:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου φίλη OSTRIA,

Δεν μου αρέσει να διαφωνώ ...αλλά θα διαφωνίσω (χεχεχεχεχε).
Δεν θυμάσαι αλήθεια στα τέλη της 10ετίας του '70 συγκεκριμένα 79-80,
το αερόπλοιο της Goodyear που πέταγε πάνω από την πόλη,βράδυ,σε χαμηλό
ύψος,και άναβαν στο πλάϊ του κυλιώμενες διαφημήσεις?
Τώρα εάν υπάρχει σχετική οδηγία απαγόρευσης πτήσης αεροπλοίων κατά την
νύκτα,δεν το ξέρω.Πάντως γεγονός είναι ότι ένα τέτοιο αερόπλοιο θα χρη
σιμοποιηθεί σαν επίκουρο μέσο ιπτάμενης ασφάλειας κατά την διάρκεια
των αγώνων.
Ξαναλέω Μακάρι αυτό που είδε ο φίλος μας ο Νταβέλης να ήταν κάτι άλλο!


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 20:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους !

Φίλε μου Jonniebegood, σε ευχαριστώ για την τιμή που μου έκανες να τα πούμε απο κοντά. To χάρηκα πάρα πολύ.

Φίλε Glorfindel, η φωνή όπως είπα και παραπάνω, έμοιαζε σα να θρηνεί και σα να ζητάει βοήθεια. Δεν μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς απο τα δύο ισχύει. Για το μόνο που είμαι 1000% σίγουρος είναι οτι η φωνή ήταν γυναικεία.
Όχι, ούτε το βίντεο, ούτε η ηχογράφηση βρίσκεται στο Internet.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 20:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΝΤΕΛΗ ΚΑΙ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια, η Πεντέλη αποτελούσε τον υπ'αριθμόν 1 αγαπημένο τόπο των κακομοίρηδων αυτοαποκαλούμενων "σατανιστών". Πολύ πρίν καούν τα δάση, ο περιηγητής θα μπορούσε να δεί αμέτρητα κατάλοιπα τελετών όχι μόνο στη Σπηλιά αλλά και στα γύρω απο αυτήν δάση. Ειδικά αυτή η δύσμοιρη Σπηλιά του Νταβέλη ταυτίστηκε άμεσα με διαβόλους τριβόλους και μαύρες τελετές. Δεν φταίνε όμως οι "σατανιστές" που το Βουνό της Πεντέλης πήρε την κακή φήμη του ώς άντρο του σατανά. Πολύ περισσότερο φταίνε αυτοί οι πραγματικά "πτωχοί τω πνεύματι" φανατικοί οπαδοί του χριστιανισμού που λόγω του σκοταδισμού και της δεισιδαιμονίας που επέβαλλε η χριστιανική πίστη στο μυαλό τους, ερμηνεύουν οποιοδήποτε μεταφυσικό συμβάν σε έργο του διαβόλου.
Τα πράγματα έχουν φτάσει σε τέτοιο βαθμό που όποιος ακούσει το όνομα Πεντέλη το μυαλό του πάει κατευθείαν σε ένα πράγμα : στο σατανισμό. Και δεν μπορώ να μένω βουβός μπρός σ'αυτή την ανίερη ταύτιση του Ιερότερου Βουνού της Αττικής που πάντα ΦΩΣ έδινε και ΦΩΣ θα δίνει με τα ξενόφερτα και κακομούτσουνα διαβολάκια της γελοίας "Σολωμονικής". Τι δουλειά έχει ο Βελιάλ, ο Ανδρομάλιος και ο Γλασυαλαβόας με το Λατομείο του Παρθενώνα ; ; ; Τι δουλειά έχουν αυτοί οι υποτιθέμενοι υπηρέτες μιάς ψευδοθεότητας όπως ο διάβολος με το Βουνό της μίας και μοναδικής και ανυπέρβλητης ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣ ; ; ; Ας αφήσουμε όμως το διάβολο και τους...υπηρέτες του. Άλλωστε δεν είναι λίγοι αυτοί που πολύ καλά γνωρίζουν οτι ο σατανάς δεν είναι παρά ένα καλοστημένο παιχνίδι των χριστιανών για να ελέγχουν τις ανθρώπινες ψυχές αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
Ακούω πολλούς που είχαν δυσάρεστες εμπειρίες στη Σπηλιά και τις οποίες απέδωσαν στο διάβολο ή τελοσπάντων σε κάτι πολύ κακό. Ακούω άλλους που λένε οτι η ατμόσφαιρα της Σπηλιάς είναι διαβολική. Άλλοι αφήνουν κασετοφωνάκια να γράφουν όλη νύχτα μες τη Σπηλιά και μόλις καταγραφεί ένας περίεργος ήχος, κοιτούν να δημιουργούν εντυπώσεις αφήνωντας υπονοούμενα οτι προέρχεται απο κάτι διαβολικό επικαλούμενοι μάλιστα το όνομα "Νταβέλης" το οποίος καθώς λένε προέρχεται απο το "διάβολος". Ξέρετε τώρα, Νταβέλης-Devillish (Διαβολικός).
Άλλοι αποκαλούν τη Σπηλιά αυτή "άντρο του διαβόλου" ΠΟΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ; ; ; ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ ; ; ; Άλλοι πάλι λένε πως μέρες μετά απο κάποια επίσκεψη τους στη Σπηλιά βιώνουν δυσάρεστες καταστάσεις που βολεύονται να τις αποδίδουν στις "κακές δυνάμεις" της Σπηλιάς ή και στην ίδια τη Σπηλιά.
Επομένως Αγαπητοί Φίλοι αν μετά απο κάποια επίσκεψη σας στην Πεντέλη και τη Σπηλιά της, σηκώσετε πυρετό, σας παρατήσει ο/η αγαπημένος/νη σας, έχετε εφιάλτες με τον Νταβέλη-Διάβολο να κυνηγάει να σας κατασπαράξει, σας πιάσει "κόψιμο", πέσετε και χτυπήσετε, σας σκάσει το λάστιχο του αυτοκινήτου σας, σας απολύσουν απο τη δουλειά σας, καεί το βίντεο σας, για όλα αυτά θα φταίει η τρισκατάρατη Σπηλιά της Πεντέλης και ο Διάβολος που την κυβερνά.

ΣΥΝΔΕΙΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΠΗΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΠΑΨΤΕ ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΔΕΕΤΕ ΜΕ ΣΑΤΑΝΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ; ; ; ΔΙΩΞΤΕ ΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ. ΑΝ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟ.

Σας ζητώ συγγνώμη για το έντονο ύφος μου, αλλά δεν αντέχω μπροστά σε αυτή την ύστατη βλασφημία. Παντού, όπου κι'αν ψάξω, με όποιους κι'αν μιλήσω, οτι κι'αν διαβάσω, το μόνο που θα δώ είναι μια Πεντέλη "υποταγμένη" στο "σατανά".
Ε,όχι. Το πράγμα παρατράβηξε μου φαίνεται.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 23:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω προσωπικα οποτε ανεβενω στη Πεντελη νιωθω μια απιστευτη γαληνη και ψυχικη ηρεμια! Εχω παει παρα πολλες φορες στη σπηλια, ποτε δεν με εχει τρομαξει κατι εκει, ποτε δε μου εχει τυχει κατι περιεργο η "διαβολικο" Εχω και στο δωματιο μου καποιες πετρουλες και κομματια μαρμαρου απο το βουνο...Οχι δεν εχει τυχει να διωχετευσουν το σπιτι μου με κακη και "διαβολικη" ενεργεια.. ολα ειναι μια χαρα, ειναι απλα 2 πετρουλες του ιερου βουνου!
Το λεω αυτο φιλε Νταβελη γιατι εχω ακουσει και κατι τετοια οπως. "οι πετρες που πειρα απο το βουνο μου εφεραν κακο στο σπιτι μου και τις απομακρινα αμεσως!"


-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 37 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy