ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΟΙ ΜΑΓΙΣΣΕΣ ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 09:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Μάγισσες της Σμύρνης είναι ενα βιβλίο της Μ.Μειμαρίδη απο τον εκδοτικό οίκο Καστανιώτης. Μαζί μ' αυτό το βιβλίο κυκλοφόρησε και μια τράπουλα.DESTE η τράπουλα της Κατίνας. Τα στοιχεία για την ερμηνεία είναι πολύ λίγα. Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει κάτι ή κάποιο site να μου το στείλει.

Η τόλμη απαιτεί θάρρος
Ο δισταγμός φόβο

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 11:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σμύρνη στα 1887. Η Κατίνα είναι μια έξυπνη κι αδίστακτη Σμυρνιά. Στους φτωχομαχαλάδες όπου ζει γνωρίζει την Αττάρτη,μια Τούρκα, που τη μυεί στη μαγεία. Κανένα εμπόδιο δε σταματά πλέον μια μάγισσα, κι η Κατίνα βάζει μπρος να ανέβει ψηλά.Ερωτικά φίλτρα, μπουγιούμ, λιώματα και μαγικά αποδεικνύονται
αλάνθαστα. Οι γραφές της, τα ξόρκια, και τα μαγικά βρέθηκαν σ'ένα σκονισμένο μπαουλάκι, εκατό χρόνια μετά, στο σπίτι της Αίγινας.

Good Luck


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 19:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα στοιχεία που δίνει στην τράπουλα φίλε-η FrondoR είναι αρκετά. Μην ξεχνάς ότι θα λειτουργήσει και η διαισθησή σου στο να ερμηνέυσεις τους συνδιασμούς των χαρτιών. Δεν ξέρω κάποιο site σχετικά δυσυχώς για να σε βοηθήσω.
Φιλικά...

...να είσαι καλός... ο κάθε άνθρωπος που συναντάς δίνει τη δική του σκληρή μάχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 13:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δίκιο Iaira, η διαίσθηση παίζει μεγάλο ρόλο, ειδικά στα χαρτιά. Υπάρχουν κάποια κενά ίσως εσκεμμένα, θα δούμε. Πολλά άτομα έχουν απορίες πάνω στις κάρτες και αυτό φαίνεται απο τα σχόλια στα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Εσύ τα έχεις? Αν ναι μπορείς να μου πεις μερικά πράγματα?


Η τόλμη απαιτεί θάρρος
Ο δισταγμός φόβοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 00:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..χμ..αλλο εψαχνα και ετυχε να το βρω//στα πλαισια της σειρας που θα ξεκινησει απο το "μεγαλο καναλι"(στην ιδιωτικη τηλεοραση)..
σκεφτηκα να του δωσω μια πνοη!

ειδωμεν για τη σειρα αφου θα συμμετεχουν εξαιρετικοι ηθοποιοι που μαλλον καλουνται να με πεισουν οτι "κακως" και δεν ασχοληθηκα με αυτη την πλευρα της μαγειας!
Ο κοσμος("τηλεοπτικο κοινο") θελει "τροφη" και αυτη θα ειναι μια τετοια...στο απωγειο της/αφου την προηγουμενη σεζον ειχαν ηδη ξεκινησει μεσω διαφορων σειρων να περνουν μνμτ απο αλλες πραγματικοτητες ..(τις δικες μας ομως φυσιολογικες: το αλλο μισο μας//οι ιλουμινατοι/διαισθηση και αλλα τινα...συνηθισμενα στους εσωτερικα.ΡΡ)
Ευχομαι να ΜΗΝ ειναι το ευαλτηριο περαιτερω κατινιστινων δρωμενων(αν και μαλλον ειναι ηδη) //ως τετοια με κρατησαν ως τωρα..πολυ μακρυα απο το γνωστο βιβλιο και μια ακομη ταρωτικη σειρα(που απευθυνεται μαλλον σε συγκεκριμενο τυπο γυναικων..)

"Ανοιχτη προς κουβεντα" θα ειμαι σαν τελειωσει η σειρουλα...τουτεστιν...καπου σενα χρονο:)))
--Το προβλημα μου ειναι πως ο Κουτσομυτης μου αρεσει ως σκηνοθετης του χαζοκουτιου..και καποιες ηθοποιοι ειναι λατρεμενες..////το προβλημα μου ειναι με τις απανταχου κατινες που ομως οφειλω να ομολογησω:ειναι συμβολο//ειδωμεν)

---και κατι ακομη:μηπως το θεμα ειναι σε λαθος κατηγορια;//θα μπορουσε να ειναι στα βιβλια,αλλα και στις αποψεις προτασεις/αλλα και στο παραξενο αφου εχει να κανει με αυτην τη "μαγεια"..---


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005


Edited by - ΑΤΜΑ on 11/09/2005 00:37:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 12:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας , βρήκα αυτό
http://www.biblion.gr/ekd_kyrio/kastanioths/kastan_Eswter_HTrapoylaThsKatinas.htm

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smokin_7
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 12:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smokin_7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ έχω μικρασιατικές ρίζες και οι φήμες για μάγισες καφετζούδες χαρτορίχτες μικρασιάτισες δίνουν και πέρνουν σε όλα τα μέρη της Ελλάδας. Έχουμε τα προσόντα πώς να το κάνουμε δηλαδή ειδικά στα ταρώ καιτην τράπουλα δέν πιάνονται με τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 20:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπομονή έρχεται στο MEGA... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1000livesbelow
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 12:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1000livesbelow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hello guys!Πριν λίγες μέρες αγόρασα την τράπουλα της κατίνας και δεν περίμενα να είναι τόσο έγκυρη. Για να είμαι ειλικρινής, την περίμενα πιο εμπορική. Βέβαια χρειάζεται και κάποια διαίσθηση για να μπορείς να πεις τα χαρτιά. Η τράπουλα περιλαμβάνει και οδηγίες για το πως να διαβάζεις τα χαρτιά, αλλά πρέπει να βάζεις και προσωπική κρίση μέσα στις προβλέψεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΣΛΕΜΑΡ
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 08:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΣΛΕΜΑΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ (ΟΧΙ ΤΑΡΩ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΗΣ ΚΑΤΙΝΑΣ, ΑΠΛΗ ΤΡΑΠΟΥΛΑ) ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΤΗΣ ΚΑΤΙΝΑΣ. ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ & ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΞΕΙΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2005, 17:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιγράφω από το www.in.gr
για να δείτε τι "δημοκρατικούς" γειτόνους έχουμε....


quote:


Στο στόχαστρο της τουρκικής δικαιοσύνης βρίσκεται το μπεστ σέλερ της Μάρας Μεϊμαρίδη Οι μάγισσες της Σμύρνης με την κατηγορία της «προσβολής του τουρκισμού».

Όπως δημοσιεύει η εφημερίδα Milliyet, επικαλούμενη το πρακτορείο ειδήσεων ΑΝΚΑ, η εισαγγελία της Σμύρνης άσκησε ποινική δίωξη κατά του βιβλίου βάσει του άρθρου 301 του τουρκικού ποινικού κώδικα με την κατηγορία της προσβολής του τουρκισμού και η υπόθεση παραπέμθηκε στην εισαγγελία Μπέγιογλου της Κωνσταντινούπολης.

Αγνοια επί του θέματος δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ η Μάρα Μεϊμαρίδη, η οποία κληθείσα να σχολιάσει το θέμα είπε ότι θα μιλήσει αφού ενημερωθεί.

Ο πρόεδρος του ΔΣ του εκδοτικού οίκου «Λιτερατούρ», που εξέδωσε το βιβλίο στην τουρκική, Κενάν Κοτζάτουρκ, δήλωσε στο ΑΝΚΑ:

«Δεν επιθυμούμε να επηρεάσουμε την πορεία μιας αγωγής που κατατέθηκε νόμιμα όμως αυτό το μυθιστόρημα είναι ένα είδος μυθιστορήματος μαγικού ρεαλισμού, όπως αυτά που γράφει ο Μάρκες. Εκδώσαμε αυτό το βιβλίο χωρίς λογοκρισία και δεν θεωρούμε ότι προσβάλλει τον τουρκισμό. Ούτε και η συγγραφέας το ερμηνεύει έτσι. Ορισμένοι χαρακτήρες του μυθιστορήματος είναι Τούρκοι και αυτοί προβάλλονται και επαινούνται».

Ο Κοτζάτουρκ ανέφερε ότι το βιβλίο βρίσκεται στην 25η έκδοσή του στην Τουρκία, ότι έχουν πουληθεί 50.000 αντίτυπα, ότι έχει μεταφραστεί την ιταλική και ότι και στην Ιταλία περιλαμβάνεται μεταξύ των 10 μπεστ σέλερ. Πρόσθεσε ακόμη ότι πρόκειται να μεταφραστεί την τσεχική, την γερμανική και την ισπανική γλώσσα και ότι και την Τουρκία θα γίνει τηλεοπτική σειρά όπως έγινε και στην Ελλάδα.

Στα αποσπάσματα του βιβλίου, τα οποία ο εισαγγελέας θεωρεί προσβλητικά για τον τουρκισμό, αναφέρεται μεταξύ άλλων ότι οι Τουρκάλες δεν ήταν γοητευτικές όσο οι Ρωμιές, ότι οι άντρες τους βαριόνταν να μασήσουν τα φαγητά και τα κατάπιναν χωρίς να τα μασούν, και ότι γι' αυτό το δόντια τους ήταν σάπια και κατάμαυρα, ότι όταν γελούσαν οι έφιπποι στρατιώτες του τουρκικού στρατού αηδίαζες από τη μυρωδιά που έβγαινε από το στόμα τους και ότι οι τουρκικές γειτονιές ήταν τόσο βρώμικες που δεν μπορούσε να περάσει κανείς από κει.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2005, 00:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ PY8AGORA... ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΑΝΤΑ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΑΦΟΡΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙΖΗΛΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟΝ ΝΑ ΚΛΕΨΟΥΝ ΚΑΤΙ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΥΤΗ...

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΚΙΖΕΙ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΡΙΑΛ... Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ... ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ...

ΦΙΛΙΚΑ...

Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ (Κλεόβουλος)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2005, 08:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΙΔΑ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ....

ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ...

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΡΩ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΣΤΗΝ ΠΛΟΚΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΤΕΛΩΣ ΙΔΙΟΤΕΛΗΣ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2005, 12:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΥΜΑΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΦΙΛΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ Η ΕΞΗΣ : "ΤΟ ΧΟΛΙΓΟΥΝΤ ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ..."
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΡΑΦΑ ΤΟ ΝΙΚ ΤΟΥ.

ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΟΦΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΘΑ ΣΥΜΕΤΑΣΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΤΗΣ ΚΑΤΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗ : " ΟΙ DESTE ΕΧΟΥΝ ΚΑΨΕΙ.........."


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2005, 14:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΓΑΠΗΤΕ AVATARGR ΛΕΣ:

quote:
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΣΤΗΝ ΠΛΟΚΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΤΕΛΩΣ ΙΔΙΟΤΕΛΗΣ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ....

ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ... ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΠΡΟΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΟΦΕΛΟΣ... ΑΛΛΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΠΩΣ ΔΗΛ. ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...

Η ΑΤΤΑΡΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΤΗΝ ΕΥΤΑΛΙΑ( ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΚΑΤΙΝΑΣ) ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΙΝΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΟΤΑΝ ΕΙΔΕ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ... ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΡΗ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΔΥΝΑΜΗΣ+ΓΝΩΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΟ? ΚΑΙ ΔΕ ΟΤΑΝ ΤΗ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ?

ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΕΥΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ΑΤΤΑΡΤΗ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΗ ΜΑΓΙΣΣΑ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ VAALIDE ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΤΑΓΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟ) ΔΕΝ ΤΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ... ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΤΗΣ... ΤΗ ΒΟΗΘΗΣΕ... ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Η ΚΑΤΙΝΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ, ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ Η ΑΤΤΑΡΤΗ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΚΑΤΙΝΑΣ ΠΙΣΩ...

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ Η ΚΑΤΙΝΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ... ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΤΗΣ...
ΙΣΩΣ ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ... ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙ ΤΟ ΣΙΡΙΑΛ...


ΚΑΛΕ ΜΟΥ rizitis ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ Η DESTE ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΟ ΧΟΛΙΓΟΥΝΤ ΜΕ ΤΗΝ DESTE?


ΦΙΛΙΚΑ...



Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ (Κλεόβουλος)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 09:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ KRYSTALLENIA Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑΣ
ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΣΤΑ 5-6 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΙΔΙΟΝ ΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΑΛΛΟΥΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 16:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ/ΤΗΣ FRONDOR ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ...
ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ,ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ AVATAR. Η ΚΑΤΙΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΗΣ ΚΑΡΦΩΘΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΔΙΕΠΡΑΞΕ ΚΑΙ ΦΟΝΟ,ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΙΣΩΣ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 12:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΔΙΕΠΡΑΞΕ ΚΑΙ ΦΟΝΟ,ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΙΣΩΣ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ mariha2912 ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ...

quote:
Η ΚΑΤΙΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΗΣ ΚΑΡΦΩΘΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ... ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ( ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ ΣΙΡΙΑΛ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΤΣΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ)... ΦΙΛΟΥΣ, ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΠΟΥΓΙΟΥΜ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ FrondoR:

quote:
Τα στοιχεία για την ερμηνεία είναι πολύ λίγα. Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει κάτι ή κάποιο site να μου το στείλει.

ΤΟ SITE ΓΙΑ ΤΗΝ DESTE ΕΙΝΑΙ www.marameimaridi.gr
ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ DESTE...


ΦΙΛΙΚΑ...


Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ (Κλεόβουλος)


Edited by - KRYSTALLENIA on 29/12/2005 12:20:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 12:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΚΑΛΕ ΜΟΥ rizitis ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ Η DESTE ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΟ ΧΟΛΙΓΟΥΝΤ ΜΕ ΤΗΝ DESTE?


ΦΙΛΙΚΑ...



Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ (Κλεόβουλος)



ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΚΡΥΣΤΑΛΛΕΝΙΑ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ Η "ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ "
ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η "ΑΓΝΟΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ"


ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΜΕ ΑΓΑΠΗ


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 18:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα χρόνια πολλά σε όλους σας ακούσθηκε (στο ράδιο από τον άντρα μου) ότι κάποιοι σύλλογοι Μικαρασιατών έχουν αντιδράσει στην σειρά για το πώς δείχνει ορισμένες καταστάσεις τις τότε εποχής μήπως φίλοι μου γνωρίζεται κάτι επί τούτου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 01:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ Η "ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ "
ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η "ΑΓΝΟΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ"

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ rizitis, ΠΡΟΦΑΝΩΣ...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΙΕΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΣΤΗΝ DESTE Η' ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΙΝΑΣ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ...
ΤΟ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΥ, ΟΤΙ ΕΙΤΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΤΕ Η ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΥΗΜΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΣΤΥΛ ΧΟΛΥΓΟΥΝΤ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.

ΤΟ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ... ΣΩΣΤΑ?

ANYWAY ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΕΣ...

ΑΓΑΠΗΤΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ:

quote:
κάποιοι σύλλογοι Μικαρασιατών έχουν αντιδράσει στην σειρά για το πώς δείχνει ορισμένες καταστάσεις τις τότε εποχής μήπως φίλοι μου γνωρίζεται κάτι επί τούτου?

ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΡΙΑΣ ΣΟΥ... ΙΣΩΣ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΥΠΟΨΗ ΤΟΥΣ...

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ...

ΦΙΛΙΚΑ...

Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ (Κλεόβουλος)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 14:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Κρυσταλλένια

Θα ξεκινήσω το ποστ μου από το επίλογο του δικού σου.
Γιορτή είναι η κάθε μέρα, το κάθε κλάσμα δευτερολέπτου που ζούμε είναι γιορτή.
Συνεπώς είναι ανώφελο να χαλάμε τα εγκεφαλικά μας κύτταρα στις διαφωνίες μας με τους συνανθρώπους μας με την φύση γενικότερα ή με τον Θεό…
Αν ,έστω και για μια στιγμή ,χαλάσει το χαρούμενο και γιορτινό συνάμα εσωτερικό μας σύστημα από σκέψεις δικές μας ή των άλλων τότε και μόνο τότε παύει να γιορτάζει το είναι μας σε αυτόν το ψεύτη ή και αληθινό ακόμα κόσμο .

Συνεπώς καλό θα ήταν να βρισκόμασταν συνεχώς σε εορταστική περίοδο , τουλάχιστον για όσο διάστημα βρισκόμαστε στον πλανήτη Γη.
Και πίστεψε με είναι πολύ λίγος ως και αμελητέος σαν όγκος χρόνου ο χρόνος που κατά μέσο όρο παραμένουμε εν ζωή σε αυτόν τον πλανήτη , σε σχέση με την απειρότητα του σύμπαντος που μας φιλοξενεί.

Αντί λοιπόν να γιορτάζουμε και να ζούμε την κάθε στιγμή όπως τις πεταλουδίτσες της γνωστής διαφήμισης , εμείς ικανοποιούμε την μάταια ματαιοδοξία μας προσπαθώντας να γίνουμε σταρ του Άγιου Ξύλου ή Χόλυγουντ…
Ο κάθε ένας στο είδος του και ανάλογα με τις ανάγκες του φυσικά...

Η πίστη του κάθε ανθρώπου είναι πάντα σεβαστή αυτό όμως σε δημόσιους διαλόγους δεν αναιρεί το δικαίωμα του συνομιλητή να διαφωνεί με την οποιαδήποτε πίστη του εκάστοτε συνομιλητή του .

Ναι!!! διαφωνώ λοιπόν με την κατά εξακολούθηση ματαιότητα του ανθρώπινου είδους προς ικανοποίηση της ματαιοδοξίας του μέσα από τράπουλες , προφητείες , αστρολογίες κτλ προς γνώση του μέλλοντος, προς κατοχή γνώσεων και τεχνικών και μάλιστα όταν μέσα απο αυτές δεν προσφέρουμε χαρά στην πλάση γύρω μας αλλά μαυρίλα και "σκουντουφλισμό". Όχι ότι δεν είναι πολλά από αυτά έγκυρα σαν μέθοδοι ή σαν ενοράσεις κτλ
Αλλά διότι δεν με βοηθάν στο να γίνω καλύτερος σαν άνθρωπος και δεν με εναρμονίζουν με την φύση ή με το θεό ή τέλος πάντων με τον ίδιο μου τον εαυτό.
Απλά με βοηθάν να ικανοποιήσω τα κατώτερα των συναισθημάτων μου και κατά επέκταση των ματαιοδοξιών μου σαν άνθρωπος.

Η φώτιση είναι ένα άλλο θέμα που θίγεις στο οποίο δεν έχω τα φώτα να συμμετάσχω δυστυχώς.
Ένας φωτισμένος όμως κατά γενική ομολογία ο ΙΗΣΟΥΣ είπε κάποτε :
«Χίλιες προφητείες να κάνει κάποιος , ακόμα και 999 να πραγματοποιηθούν ,1 αν δεν γίνει αυτός προφήτης δεν είναι !!!!!!»

Τώρα τις γιορτές λοιπόν καλό θα ήταν να αναλύσουμε ο κάθε ένας από εμάς μέσα του αυτήν την ρήση του φωτισμένου ΙΗΣΟΥ ίσως κατασταλάξουμε σε ποιο ασφαλή συμπεράσματα εν τέλει περί μέλλοντος , περί φωτός , περί αρνητικών και θετικών δυνάμεων κτλ.

Αγάπη σε όλους …



Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

______________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
amalia
______________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 19:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΣΤΗΝ ΠΛΟΚΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΤΕΛΩΣ ΙΔΙΟΤΕΛΗΣ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ....



Που παναπεί AVATAR οτι υπάρχει και "ελαφρώς ιδιοτελής" ή ακόμη "ανιδιοτελής" χρήση της μαγείας;

Ενδιαφέρον ακούγεται...δε λέω...
Ξέρεις κανέναν - καμμιά που να ασκεί το άθλημα τοιουτοτρόπως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 20:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου lamogio, αν κι απευθύνεις μια ερώτηση πρός τον AVATARGR, θα ήθελα να δώσω μια δική μου απάντηση, σύμφωνα με τα δικά μου πιστεύω:

quote:
Που παναπεί AVATAR οτι υπάρχει και "ελαφρώς ιδιοτελής" ή ακόμη "ανιδιοτελής" χρήση της μαγείας;

Νομίζω πως η μαγεία κι ο τρόπος που αυτεί χρησιμοποιείται μπορεί να της προσδώσει έναν ιδιοτελή ή ανιδιοτελή σκοπό άσκησης της.
Όταν πχ ασκείς μαγεία για οφέλη σε προσωπικό επίπεδο, πχ να σε ερωτευτεί ένα άτομο, να κερδίσεις χρήματα κτλ τότε αυτό δεν υποδηλώνει μια ιδιοτέλεια?
Αν ασκήσεις τη μαγεία με σκοπό να βοηθήσεις έναν συνάνθρωπο σου, υποκινούμενος από την αγάπη πρός τους συνανθρώπους σου γενικότερα, αυτό δεν δείχνει μια ανιδιοτέλεια ως πρός την χρήση της μαγείας?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 14:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν πάντως μέσω της μαγείας επεμβεις στο κάρμα ενός ατόμου και αλλάξεις την πορεία του την πληρώνεις.

Γι'αυτό η μαγική γνώση δεν πρέπει να δίνεται έτσι εύκολα γιατί απαιτεί μεγάλη γνώση και σοφία η χρήση της. Ακόμα και η λευκή πλευρά της.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 18:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ!!!!!!!

ΑΓΑΠΗΤΕ rizitis ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ:

quote:
Συνεπώς είναι ανώφελο να χαλάμε τα εγκεφαλικά μας κύτταρα στις διαφωνίες μας με τους συνανθρώπους μας με την φύση γενικότερα ή με τον Θεό…

ΜΑ ΕΓΩ ΑΓΑΠΗΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ( ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΧΩ) ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ…

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ….:

quote:
Ναι!!! διαφωνώ λοιπόν με την κατά εξακολούθηση ματαιότητα του ανθρώπινου είδους προς ικανοποίηση της ματαιοδοξίας του μέσα από τράπουλες , προφητείες , αστρολογίες κτλ προς γνώση του μέλλοντος, προς κατοχή γνώσεων και τεχνικών και μάλιστα όταν μέσα απο αυτές δεν προσφέρουμε χαρά στην πλάση γύρω μας αλλά μαυρίλα και "σκουντουφλισμό". Όχι ότι δεν είναι πολλά από αυτά έγκυρα σαν μέθοδοι ή σαν ενοράσεις κτλ
Αλλά διότι δεν με βοηθάν στο να γίνω καλύτερος σαν άνθρωπος και δεν με εναρμονίζουν με την φύση ή με το θεό ή τέλος πάντων με τον ίδιο μου τον εαυτό.
Απλά με βοηθάν να ικανοποιήσω τα κατώτερα των συναισθημάτων μου και κατά επέκταση των ματαιοδοξιών μου σαν άνθρωπος.


ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ… ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ…

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕΣ Ο ΙΔΙΟΣ Η’ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ…

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙ ΕΝΑΝ ΓΚΡΕΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ : ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ…

ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΝΟΕΙΣ ΙΣΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΔΙΝΕΙΣ ΤΡΟΦΗ ΣΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΣΟΥ… ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΝΗΜΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΑΝΘΑΝΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ… ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΤΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΑΣΑΜΕ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ… ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ, ΟΣΕΣ ΔΙΑΣΩΘΗΚΑΝ ΔΗΛΑΔΗ, ΝΑ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΡΟΥΜΕ…


ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ……. ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΕΝΙΚΑ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΙΔΙΚΑ… ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΝΤΑΜΟΙΒΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ…

ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΚΡΥΒΑΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ? ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΜΑΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΞΕΣΤΡΑΤΙΣΕΙ? ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΙΓΑΝ ΩΣ ΜΑΓΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ?

ΟΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΘΙΕΣ ΡΙΖΕΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΙΖΩΘΟΥΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ….

ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ…

Α! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ… ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΗΤΗΣ…. ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΜΕΝΟΣ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΜΕΝΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ… ΠΡΟΣ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ…


ΦΙΛΙΚΑ…

Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ (Κλεόβουλος)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 18:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧ ΚΑΛΗ ΜΟΥ gretel ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ…

Η ΜΑΓΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΔΕΤΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ…

ΕΞΑΛΛΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΜΑΓΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΑ ΠΟΡΤΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ… ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΟΙ… ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΟΙ…

ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗ ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑ-ΝΟΗΣΗ… ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ…… «ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ».


ΦΙΛΙΚΑ…


Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ (Κλεόβουλος)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 23:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παραδείγματος χάρην, εγώ.

ένα απλό ξορκάκι δοκίμασα μια φορά και με καλό σκοπό (λιγουλάκι ιδιοτελές βέβαια, αλλά που δεν έβλαπτε κανέναν) και συνέβησαν φρικτά πράγματα.

κάτι που μπαίνω σε πλούτωνα που κάνει τετράγωνο με τον πλούτωνα και μου απαγορεύει ρητά και δια ροπάλου την άσκηση οιασδήποτε μαγικής τέχνης, για τα επόμενα δύο χρόνια, κάτι που υπάρχει το κληρονομικό χάρισμα του μεταφυσικού, επήλθε η καταστροφή:

άγρια σκυλιά μπαίναν για μιά βδομάδα μέσα στην αυλή μου, μετά την αποφράδα εκείνη νύχτα και κατασπάρασαν ότι έβρισκαν. ξεπάτωσαν δύο τρεις γάτες και στο τσακ την γλίτωσε ο σκυλάκος μου.

επειδή δεν ξέρετε τι είναι να ξυπνάτε κατά τις τέσσερις και να ακούτε σκυλιά αδέσποτα να κατασπαράζουν ένα μαυρόγατο έξω από το δωμάτιο σας, σας συνιστώ μεγάλη προσοχή σε αυτά τα πράγματα.

και όλα αυτά για ένα παλιόκερο που άναψα και μια προσευχή που είπα....

αναρωτιέμαι πως θα εξιλεωθώ για το καημένο το γατάκι....

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 19:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mπαίνω στον Πλούτωνα? Δηλαδή>?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 20:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδή αυτό:

This influence may also increase your concern about the creative and regenerative processes within the universe and cause you to become interested in the occult. However, certain aspects of the occult, such as magic, are best avoided during this time, because the energies involved will be difficult to control now. Although your conscious mind may be in control at first, you are likely to find that entirely unconscious forces within you have taken over and are running you completely. This can have disastrous consequences.

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 01:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηθελα να πω είναι ο Πλούτωνας στο ζωδιό σου γι'αυτό?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy