ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπάρχουν energy suckers?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dilver merfer
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 09:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dilver merfer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους πάντες.

θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα και καλώ τον όποιον εχεί γνώση πάνω στο θέμα να με διαφωτίσει.

Υπάρχουν άτομα που ρουφάνε ενέργεια; Έχω διαβάσει για Εnergy Vampires αλλά επίσης έχω ακούσει πως κάποια άτομα το κάνουν χωρίς να το καταλαβαίνουν!

Είχα μια εμπειρία πρόσφατα που με έβαλε σε σκέψεις:
Ένας φίλος μου με κάλεσε στο σπίτι του επειδή ήταν χάλια και το αποτέλεσμα ήταν το βράδυ που έφυγα να είμαι εγώ χάλια και αυτός να είναι γεμάτος ενέργεια!

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρίσκεσαι με αυτούς τους ανθρώπους αλλά να προστατεύεις την ενέργειά σου;

By the way, τέλειο το site παιδιά!

J.K.

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 19:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε, καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Την επόμενη φορά που θα νιώθεις να σε ρουφάνε από ενέργεια, δοκίμασε αυτό.

Οραματίσου τον εαυτό σου να περικυκλώνεται από ένα ολόχρυσο χώρο-ασπίδα, κάτι σαν αβγό τεράστιο γύρω σου. Τίποτα δεν μπορεί να το διαπεράσει.

Σημαντικό είναι να δηλώσεις μέσα σου και την πρόθεσή σου. Δηλ «η πρόθεσή μου είναι να μην επιτρέψω σε αυτό το άτομο να με επηρεάσει αρνητικά». Όταν απομακρυνθείς από το άτομο, πρέπει να σκεφτείς την νέα πρόθεση που είναι «η πρόθεσή μου είναι να διακόψω κάθε ενεργειακή σύνδεση με αυτό το άτομο». Είναι σημαντικό να το πιστεύεις αυτό που λες, και αφού το πεις, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

Η ιστορία με το ρούφηγμα ενέργειας ισχύει, και αν θες περισσότερη ανάλυση πάνω στο θέμα, διάβασε την «ουράνια προφητεία» του Redfield, κυρίως το κεφάλαιο 4, αγώνας για δύναμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 21:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου,dilver merfer..

εκτος απο την χρυση ασπιδα Κλαρις,υπαρχει και η πυρινη φανταστικη ασπιδα που μπορουμε νοητα να δημιουργησουμε και ως γνωστο το πυρ εχει και θεραπευτικες ιδιοτητες που ακομη εχουν περιγραφει και απο το Ζωροαστρη.Υπεδειξε οτι,οι ανθρωποι μπορουν να εκτοξευσουν πυρινες ακτινες απο καθε πορο του δερματος τους.

Ο περιβλημενος με την πυρινη προστατευτικη ασπιδα μπορει να προστατευθει ακομη και απο της μολυσματικες ασθενειες.

Αλλα εκτος απο ανθρωπο φιλε dilver merfer που μπορει να τραβα ενεργεια εσκεμμενα η μη,υπαρχει και η ακομη πιο ασχημη περιπτωση της Κατοχης και που ο κατεχων αποκτα τετοιον ελεγχο στο σωμα του κατεχομενου,ωστε σχεδον να τον εκτοπισει.
Υπαρχουν και περιπτωσεις που μπορει να προκληθει και ο θανατος.
Μπορει να σφετεριστει τοσο την ψυχικη ενεργεια του κατεχομενου.
Σε μια τετοια περιπτωση για να γινει εξωση ισως βοηθα ενα ξεσπασμα μανιας.
Η ενεργεια που εγειρεται σε αυτο το ξεσπασμα μπορει να προκαλεσει σοβαρα προβληματα στην καρδια,γι αυτο χρειαζεται προσοχη.
Επισης απο καποιο σημειο της αυρας αν αυτη εχει "σχιστει"καπου μπορει να γινει εισροη ενεργειας.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ!



Θέλει αρετήν και τόλμην η Ελευθερία!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 03:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, κι εμένα μού 'χει τύχει... κι απ' τις δύο πλευρές. Μού 'χει τύχει να με κάνουνε να αισθάνομαι ράκος μετά από μισή ώρα συναναστροφής ενώ πριν πετούσα κανονικά, μού 'χει τύχει και το ανάποδο, να βρίσκω μια φίλη μου όταν είμαι χάλια και την ώρα που χωρίζουμε αυτή να κοιμάται κι εγώ να μη μπορώ να σταματήσω να μιλάω και να γελάω.

Δεν νομίζω λοιπόν οτι είναι συγκεκριμμένοι άνθρωποι που είναι έτσι. Νομίζω οτι όλοι μας έχουμε τα πάνω μας και τα κάτω μας και όταν έχουμε έλλειψη, προσπαθούμε να την αναπληρώσουμε.

Επίσης, Spirit, μη με παρεξηγήσεις, άλλά ο Redfield λέει μπούρδες. Όλη αυτή η ιστορία με τα θέατρα ελέγχου... είναι καλή σαν ιδέα αλλά αν την σκεφτείς στην πράξη δεν είναι και πολύ ανθρωπιστική. Εγώ νομίζω οτι αν όντως συμβαίνει όλη αυτή η ενεργειακή συναλλαγή, δεν είναι για το κακό, αλλά για το καλό. Δηλαδή, έχουμε αυτή τη δυνατότητα, να συνδράμουμε ενεργειακά τον άλλο όταν αντιλαμβανόμαστε την ανάγκη του και γι' αυτό είμαστε ...ανοιχτοί, κατ' αυτόν τον τρόπο.

Εξ' άλλου έχω προσέξει οτι δεν είναι μόνο οι άνθρωποι που σ' ενοχλεί η συμπεριφορά τους που σε αδειάζουν (αντίθετα μ' ότι λέει ο Redfield, για παράδειγμα, που υποστηρίζει οτι αυτή η συναλλαγή γίνεται μόνο όταν προσπαθείς να επιβληθείς στον άλλον). Εμένα μου συμβαίνει κυρίως με άτομα που συμπαθώ πολύ, με φίλους και φίλες μου.

Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ποτέ μου κάποιον που να με αδειάζει σε μόνιμη βάση, γι' αυτό και πιστεύω οτι είναι μόνο μια στιγμή αδυναμίας που προκαλεί αυτές τις ...ε, πώς να το πω... κλοπές... Αν μάλιστα πετύχω κάποιον σε μόνιμη έλλειψη, πιστεύω οτι θα τρομάξω περισσότερο για λογαριασμό του, παρά για δικό μου. Ένας άνθρωπος που θα έχει συνέχεια ανάγκη για μεταγγίσεις ενέργειας... ε, δεν μπορεί να είναι σε πολύ καλύτερη υγεία από κάποιον που χρειάζεται συνεχείς μεταγγίσεις αίματος.

Εγώ αυτό που κάνω σ' αυτές τις περιπτώσεις, είναι η κλασική νομίζω συνταγή της θεραπείας. Να πάρεις το κακό πάνω σου και να το αφήσεις να πέσει κάτω, γιατί δεν προοριζόταν για σένα. Θέλω να πώ, με τις νοητικές ασπίδες κι όλ' αυτά, δεν βοηθάς την κατάσταση... βοηθάς μεν τον εαυτό σου, αλλά αφήνεις τον άλλον στα χάλια του. Γι' αυτό εγώ συνήθως προσπαθώ να δώσω έμπρακτα όση ενέργεια έχω, μέχρι να δω οτι κι ο άλλος παίρνει τα πάνω του. Κι εντωμεταξύ κοιτάζω βέβαια να μην εξαντληθώ κι εγώ- την ενέργειά μου την αναπληρώνω τόσο εύκολα με λίγη μουσική ή ένα αστείο που δεν μου λείπει ποτέ. Οκεύ, σταματάω γιατί θ' αρχίσω να λιβανίζω τον εαυτό μου... στο τσακ ήμουνα...

Με λίγα λόγια... δες το σαν δωρεά αίματος. Θα μου πεις, αυτό θα έλεγε κι ο Κόμης Δράκουλας... μπρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 14:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι υπάρχουν άνθρωποι που λειτουργούν σαν "ενεργειακές ρουφήχτρες".

Λειτουργούν τελείως ασυνείδητα και αναγνωρίζονται πολύ εύκολα.Δημιουργούν και συντηρούν άσχημες,αρνητικές καταστάσεις ακόμα και εκεί που δεν υφίσταται καμμιά αιτία για την ύπαρξη τους. Ο σκοπός δημιουργίας αυτών των καταστάσεων είναι να ωθήσουν το "θύμα" πρός την εξωτερίκευση μεγάλων ποσοτήτων "αρνητικής ενέργειας",όπου "αρνητική ενέργεια" διάβαζε "εκδήλωση αρνητικών συναισθημάτων". Οι άνθρωποι αυτοί δείχνουν πράγματι να "τρέφονται" με τα αρνητικά συναισθήματα των άλλων.

Έχω προσέξει ότι συνήθως πρόκειται για εξόχως αρνητικά άτομα με δυνατή προσωπικότητα,έντονο ψυχισμό,και ένα περίεργο είδος αυτοκυριαρχίας. Το τελευταίο γίνεται φανερό πολύ αργά, αφού σε χρησιμοποιήσουν. Ενώ κατά τη διάρκεια της "σκηνής" σου δίνουν την εντύπωση ότι και οι ίδιοι είναι "εκτός ελέγχου" και σε έξαλλη κατάσταση,μετά το τέλος της σου αφήνουν την πολύ πραγματική αίσθηση ότι σε "χρησιμοποίησαν",ότι διατηρούσαν τον έλεγχο καθόλη τη διάρκεια της,και ότι απλά έπαιζαν θέατρο και προσποιούνταν.

Το καλύτερο μέσο για την αντιμετώπιση τους είναι να τους αποφευγεις. Αν δοκιμάσεις να τους "διορθώσεις" την πάτησες. Δεν μπορείς να αλλάξεις τη φύση αύτων ανθρώπων.Έζησα αναγκαστικά για χρόνια με τέτοιο ­άνθρωπο και ξέρω τι σου λεω.

Αν πρόκειται για πρόσωπο που δεν μπορείς να αποφύγεις (λόγω συγγένειας κλπ) οπλίσου με κουράγιο και υπομονή,φέρσου έξυπνα,δυνάμωσε την αυτοκυριαρχία σου,και μην τον αφήνεις να σε πιάνει κορόιδο. Για ένα έξυπνο άνθρωπο η συμβίωση με μια "ενεργειακή ρουφήχτρα" είναι η πιο ωφέλιμη "ψυχική γυμναστική".

Edited by - Mercury on 02/01/2005 14:07:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 03:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχουν.-


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 07:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν τέτοια άτομα.
Τα ονομάζουν psychic vampires ή αλλιώς ψυχικά βαμπίρ.
Αποσπούν ενέργεια από άλλα άτομα και συνήθως το κάνουν χωρίς να το καταλαβαίνουν και χωρίς να το γνωρίζουν κάν.
Υπάρχουν στιγμές που συναναστρέφομαι με 1-2 συγκεκριμένα άτομα και νιώθω μετά κουρασμένος ή κι εξαντλημένος ακόμα χωρίς καμία αιτία.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smokin_7
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 11:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smokin_7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γω νομίζω υπάρχου άνθρωποι που μπορεί να μας διαδόσουν αρντικές ενέργειες κάνοντας μας πιο αδύνατους. Αλλα αυτό το βαμπίρ που λές δεν ξέρω απο που βγήκε η συγκεκριμένη ονομασία. Καλύτερα είναι μαλλον να μή τους βρουμε ποτέ μπροστά μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 02:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..το θεμα δεν ειναι μην "τα βρουμε μπροστα μας",φιλε μου!
ειναι μερικες φορες που ερχονται "απο μονα τους" αν εχεις μαλιστα και περισσεια.."τροφης"...!

Το πως εξουδετερωνονται τετοια "φαινομενα" ειναι σε μερικους ηδη γνωστο πολλες φορες κουραστικο εως και βαρετο...

Αν παραυτα εισαι "πληρης" ερχονται "νομιζουν"οτι παιρνουν αυτο που θελουν...και "σκαβουν το λακο τους...για το μελλον τους."

Αρμονια:
αυτο "τα διωχνει"//οχι αυτη που φαινεται, αλλα αυτη που υπαρχει οντως.

Τα εντομα ως γνωστο...πεταριζουν γυρω απο τη λαμπα
--αν τη σβησεις;...σκοτωσε οσα θες---

φως και αγαπη


cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 24/08/2005 02:39:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 04:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ρε παιδιά, αποκλείεται να σε κουράζει ένα άτομο με την συμπεριφορά του? Να σε εκνευρίζει δηλαδή ο τρόπος σκέψης του, η απαισιοδοξία του ή η... φάτσα του ?? Με την ίδια λογική δηλαδή που "γουστάρουμε" κάποια άτομα για την προσωπικότητά τους, να "μην γουστάρουμε" κάποια άλλα για παρεμφερείς λόγους???
Αν λάβουμε μάλιστα υπ όψην ότι πολλές φορές αναγκαζόμαστε να συναναστραφούμε με τέτοιου είδους άτομα, καταλαβαίνουμε πως ο εκνευρισμός γίνεται μεγαλύτερος. Πιέζουμε τον εαυτό μας να προσποιηθεί πως δεν τρέχει τίποτα, αλλά μέσα μας φωνάζουμε δυνατά "άντε πάγαινε ρε!"
Για μένα, η διάθεσή μου θα πέσει στο ναδίρ, αν πρέπει να συναναστραφώ με κάποιον που μιλάει συνέχεια και δεν δίνει το λόγο, με κάποιον χαιρέκακο, με κάποιον "βολεμένο" που υποτιμάει τους λιγότερο τυχερούς. Θα ανάψουν τα λαμπάκια μου, και αν (για κάποιους λόγους) δεν τον διαολοστείλω, μετά θα αισθάνομαι... χάλια!
Δεν ξέρω πάντως αν θα έπρεπε να τον κατηγορίσω για βαμπιρισμό. Ίσως και να πρέπει να κατηγορίσω τον εαυτό μου για προσποίηση...

ΥΓ. Φίλε/η spirit, καλό είναι να βγάλεις αυτές τις ιδέες από το κεφάλι σου, γιατί η "ταρίφα" της ψυχανάλυσης έχει ανέβει δραματικά. Φιλικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 05:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα αυτά που λές αγαπητέ velial και περιγράφεις ώς συμπεριφορά
είναι μια ενέργεια η οποία υπάρχει σε ένα άτομο και το χαρακτηρίζει.
Αυτή είτε την ονομάζουν θετική ή αρνητική αύρα αν έχεις ακούσει
στο περίπου, είτε σαν άνθρωπος γεμάτος ενέργεια ή βαρετός...

Ο βαρετός σε κάνει να χασμουριέσαι, σε κουράζει και όσο τον ακούς
ζαλίζεσαι και θές να φύγεις. Επίσης όταν κάθεσαι δίπλα σε κάποιον
και σε πιάνει μια νευρικότητα χωρίς να μπορείς να το εξηγήσεις,
ή άμα κάποιος σε καρφώνει με την ματιά του και εσύ νευριάζεις και
θές να παλέψεις μαζί του, ή άμα βρεθείς με κάποια που την άλλη
μέρα το πρωί νοιώθεις ότι δεν μπορείς να κουνηθείς απο την
κούραση και άλλες πολλές περιπτώσεις...

Το να είσαι μιας διαφορετικής κοσμοθεώρησης όμως δεν σε κάνει
αμέσως αμέσως κριτή μιας κατάστασης ώς ψυχολογικό πρόβλημα κάποιου.
Βέβαια μπορεί να το βλέπεις εσύ έτσι και ο άλλος αντίστοιχα εσένα
το ίδιο (δηλαδή και για το Δαφνί, Δρομοκαίτιο κ.α συναφή), αλλα
το θέμα δεν είναι η διαμάχη μεταξύ σας ποιανού είναι η άποψη η
πιο σωστή αλλα

ο σεβασμός στον απέναντί μας, που απο εκεί ξεκινάει ΑΜΕΣΩΣ μια
πιο θετική ενέργεια ΟΛΟΥΘΕ (που έλεγε και ο Γκιωνάκης στα κίτρινα
γάντια) και επικοινωνίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 07:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πως είναι διαφορετικό να νιώθεις να σου απομυζούν την ενέργεια σου από το να αντιπαθείς ένα άτομο που έχει κακιά αύρα.
Μου έχει τύχει να συναναστρέφομαι με κάποια άτομα και μετά να νιώθω ιδιαίτερα κουρασμένος ή "άδειος" από ενέργεια.
Κι αυτά τα άτομα δεν τα αντιπαθούσα, ίσα-ίσα.
Από την άλλη, μου έχει τύχει επίσης να αναγκάζομαι να συνυπάρχω με άτομα που έχουν αρνητική αύρα κι αυτό με ρίχνει ψυχολογικά και θέλω να φύγω μακριά τους γιατί απλά δεν τα αντέχω.
Αλλά δε μπορώ....
Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε τη διαφορά.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 12:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alos, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προσβάλω κανέναν. Να είσαι σίγουρος όμως ότι, αν πας σε κάποιον ψυχίατρο και του πεις πως από κάθε πόρο του σώματός σου βγαίνουν πύρινες ακτίνες που σε προστατεύουν από τις αρρώστιες, και ότι ανησυχείς μην τυχόν σκιστεί ο χρυσός μανδύας σου... τότε την περίθαλψη δεν την γλιτώνεις. Και εντάξει, όσο το ελέγχεις και λειτουργείς """"νορμάλ"""" () τότε κανένα πρόβλημα... Αν όμως τέτοιου είδους σκέψεις αρχίζουν και σε κυριεύουν (πράγμα πολύ πιο εύκολο από ότι ακούγεται) τότε φίλε... αντίο ζωή!
Όσο αφορά την "αύρα", πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε. Δηλαδή κάποιος απλά και μόνο με την παρουσία του σας "ρίχνει"? Τότε θα έπρεπε κάθε μέρα να είμαστε χάλια, αφού όλο και σε κάποιο μέσο μεταφοράς θα μπούμε ή σε κάποια καφετέρια, ή οτιδήποτε. Δηλαδή τα άτομα που σας ρίχνουν είναι άψογα απέναντί σας, αλλά παρόλα αυτά εσείς πέφτετε? Θα ήθελα να σημειώσω ότι η "γλώσσα του σώματος" είναι σημαντικότερη από την ομιλία. Για να μην μιλήσουμε για την οσμή, τις φερομόνες κλπ.
Και αυτή η αύρα, τι ακριβώς είναι? Δηλαδή πως προσδιορίζεται? Υπάρχουν κάποια αισθητήρια όργανα ή υποδοχείς στον εγκέφαλο που αντιστοιχούν στην αύρα, ή έχει σχέση με την ψυχή , τα πνεύματα, τον Θεό κλπ? Και γιατί να υπάρχει θετική και αρνητική?
Οψόμεθα...

Edited by - velial on 25/08/2005 12:24:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 15:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Alos, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προσβάλω κανέναν. Να είσαι σίγουρος όμως ότι, αν πας σε κάποιον ψυχίατρο και του πεις πως από κάθε πόρο του σώματός σου βγαίνουν πύρινες ακτίνες που σε προστατεύουν από τις αρρώστιες, και ότι ανησυχείς μην τυχόν σκιστεί ο χρυσός μανδύας σου... τότε την περίθαλψη δεν την γλιτώνεις. Και εντάξει, όσο το ελέγχεις και λειτουργείς """"νορμάλ"""" () τότε κανένα πρόβλημα... Αν όμως τέτοιου είδους σκέψεις αρχίζουν και σε κυριεύουν (πράγμα πολύ πιο εύκολο από ότι ακούγεται) τότε φίλε... αντίο ζωή!

velial,σιγουρα κατι θα γνωριζεις παραπατω σχετικα με την (ταριφα)της ψυχαναλυσης,βεβαια ΑΠΟ ΠΟΤΕ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΑΤΡΙΚΗ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ;;;;;;;ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΝΥΠΗΡΧΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ,ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΠΟΤΕ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ,ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.

ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΟΓΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΑΛΙΚΗΣ ΜΠΕΥΛΗ,ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΠΤΑ ΑΚΤΙΝΩΝ,ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΩΣ Η ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΧΡΙΖΕΙ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΤΟΤΕ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΤΟΠΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 16:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς μη μου ΦΩΝΑΖΕΙΣ εμένα. Κάτι φτηνά υπονoούμενα για το κατά πόσο παραπάνω ξέρω τα περι ψυχανάλυσης, δεν είναι ικανά για να με εκνευρίσουν.
Δεν είδα καμιά παραπομπή για τα λεγόμενά σου, σε κάποιο βιβλίο. Tι φταίω εγώ AN θέλεις να περάσεις σκέψεις τρίτων ως δικές σου? Και στην τελική, AN το θέλεις, να έχεις το κουράγιο και να τις υπερασπιστείς. Εκτός αν έχεις την απαίτηση να ξέρουμε απ έξω όλα τα ... βιβλία που έχουν κυκλοφορίσει, ώστε να ξεχωρίζουμε τι από αυτά που γράφεις είναι δικό σου.
Και δηλαδή συγνώμη... αυτά τα περί ακτινών πως τα εννοεί η συγγραφέας? Είναι "ποιητική αδεία" , επιστημονική φαντασία ή τα λέει και... τα εννοεί?! Αν πάντως ισχύει το τρίτο, έχουμε μπροστά μας την θηλυκή version του... Λιακόπουλου
Όσο για το αν και κατά πόσο συνυπήρχαν η ψυχολογία και ο "εσωτερισμός", κανονικά θα έπρεπε να ορίσουμε τον "εσωτερισμό"... γιατί αν εννοείς ακτίνες και τέτοια, την κάτσαμε Επίσης θα πρέπει να μας ενημερώσεις για τις καινούργιες "εσωτερικές μεθόδους θεραπείας".. τι είναι αυτό πάλι???? Κάνε τον κόπο πάντως να διαβάσεις κείμενα του Karl Young. Προφανώς δεν το έχεις κάνει.
Και τέλος, δεν λέω... ωραίοι οι καυγάδες. Μήπως όμως, έτσι παρεπιπτόντως, έχεις κάτι να πεις σχετικά με την αύρα? Γιατί μου αρέσει αυτό το θέμα, και είναι κρίμα να χαθεί στον Καιάδα με τα κλειδωμένα treads...

Edited by - velial on 25/08/2005 16:57:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 18:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχας δεν φωναζω σε αγνωστους,απλα ξεχασα να αλαξω τα κεφαλαια..

και σιγουρα υπεθεσα οτι θα γνωριζεις απο τιμες μια και ΕΣΥ το

αναφερες,εγω ευτυχως η δυστυχως δεν της εχω αναγκη μια και το εχω ξεπερασει αυτο το σταδιο και ειμαι ηδη αλλου.

Οσο για τον Karl Young,και ολους τους σχετικους της εποχης του,τους διαβασα στο πολυ μακρινο παρελθον,μιας και η ψυχιατρικη ηταν ειναι και θα ειναι η μεγαλη μου αγαπη.
Και αφου βρισκεσαι σε εσωτερικο καναλι καλως η κακος θα επρεπε να ξερεις πεντε πραγματα σχετικα με τα βιβλια της Α.Μπευλη και συνηθως δεν επιδιωκω ποτε να περασω σκεψεις τριτων ως δικες μου.

Στα υπολοιπα αλλα λογια να αγαπιομαστε,μπορω να κανω αντιγραφη ολο το ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ,ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΤΗΣ.απλα δεν μπορω επι του παροντος,ισως καποια στιγμη οταν θα εχω χρονο.
Οσο για την ΑΥΡΑ ,ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.


ΑΥΤΑ

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

και ΕΙΡΗΝΗ ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 20:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Alos, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προσβάλω κανέναν. Να είσαι σίγουρος όμως ότι, αν πας σε κάποιον ψυχίατρο και του πεις πως από κάθε πόρο του σώματός σου βγαίνουν πύρινες ακτίνες που σε προστατεύουν από τις αρρώστιες, και ότι ανησυχείς μην τυχόν σκιστεί ο χρυσός μανδύας σου... τότε την περίθαλψη δεν την γλιτώνεις

Aν ο γιατρός δεν γνωρίζει περι συπληρωματικής ιατρικής
(ενεργειακά πεδία, βελονισμό, αρωματοθεραπεία κ.α) εύκολα
και άκριτα θα διαγνώσει βαρειάς μορφής ψυχασθένεια.

Άν όμως έχει κάποια ελάχιστη γνώση για την πλέον διαδεδομένη
φωτογραφία Κίρλιαν ή για τα chackras που διέπουν το ανθρώπινο
σώμα θα έχει πλήρη συναίσθηση για το τί μιλάς...

Τώρα πάλι άν πάς επίτηδες σε έναν γιατρό που δεν ξέρει τί
εστί Αύρα και δεν έχει δεί ο ίδιος ή κάποιος γνωστος του,
το να του δείξεις μία φωτογραφία αύρας σαν αυτή που έβγαλα
θα του φανεί απλό photoshop (αν γνωρίζει και τί είναι αυτό).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 23:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ όλα, να ξεκαθαρίσω για μια ακόμα φορά πως δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν. Και sorry αν έγινε κάτι τέτοιο.
Τώρα alos, η ψυχιατρική είναι θετική επιστήμη. Οι new age όροι που παραθέτεις λοιπόν, καμμία δουλειά δεν έχουν στην θεραπεία ενός ασθενή. Εκεί που θα παίξουν ρόλο θα είναι στην διάγνωση. Αν δηλαδή κάποιος πει στον γιατρό για αρωματοθεραπείες και τσάκρα, δεν σημαίνει ότι θα τον πάει στο ...Δαφνί . Απλά, θα κάνειτον γιατρό να (χαμο)γελάσει. Μάλιστα ο ψυχίατρος, ΠΡΕΠΕΙ να ξέρει τις διάφορες παραδόσεις, θρησκείες και... μόδες. Αλλιώς, θα υπήρχε πρόβλημα. Φαντάσου έναν κινέζο ψυχίατρο να κουράρει έναν τυπικό Χριστιανό, και να μην έχει ιδέα από χριστιανισμό. Αν τυχόν του έλεγε ο άρρωστος σε τι πιστεύει (ανάσταση νεκρών, παρθενογέννεση κλπ), δεν το γλίτωνε το πουκαμισάκι με... τα χεράκια πίσω Στο είπα... το πρόβλημα αρχίζει από την στιγμή που οι όποιες ιδέες καταλήγουν σε εμμονές...
Όσο αφορά τις φωτογραφίες Κίρλιαν, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω ΠΟΛΥ για τον μεταφυσικό τους χαρακτήρα. Ο τρόπος απεικόνησής τους (φορτισμένοι πυκνωτές και προσαρμοσμένες φωτογραφικές πλάκες) παραπέμπει καθαρά στον ηλεκτρομαγνητισμό και όχι στο μεταφυσικό. Παραθέτω μια σελίδα από τον σκεπτικιστή, και θα ήθελα την άποψή σου.

http://www.skepdic.gr/Entries/Kapa/kirlian.htm

Άλλωστε, εδώ μιλάμε για κάποια "επιρροή" από μια άλφα απόσταση, και όχι τα 3- 5 εκατοστά. Πιθανότερο δηλαδή το βρίσκω να επιρρεάζει η... χρυσή ασπίδα, παρά η """αύρα""" των φωτογραφιών Κίρλιαν Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 05:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Velial
(παρόλο που για να φτάσω στο θέμα των energy suckers θα κάνω
μια μικρή παράκαμψη στο θέμα της αύρας που υπάρχει στο
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=970&ARCHIVE=&whichpage=1

Αφού διάβασα μερικές γραμμές απο το skepdic.gr άνετα μπορώ να
το χαρακτηρίσω ώς επιλεκτικά ανακριβές και αυτό γιατί
θα σου δείξω μία αντιπαράθεση πληροφοριών του φίλου Πέτρου και
του skepdic.gr λέγοντάς σου συπληρωματικά οτι το μέλος "Πέτρος"
ασχολείται με το παραφυσικό και τα ηλεκτρονικά απο το 1970...
Γνωρίζει πολλά περισσότερα και σε τεχνικό βαθμό αλλα και σε
ιστορικά στοιχεία έτσι που το skepdic.gr μοιάζει να έχει ανοίξει
σελίδες απο την espresso και μερικούς κλασσικούς γιατρούς για
να αποδείξει οτι η αύρα δεν υπάρχει ή οτι δεν έχει τίποτα
υπερφυσικό. Για την ακρίβεια απόλυτα φυσική είναι απλά μερικοί
άνθρωποι όπως reiki masters (ξερω το περι master υπάρχει μια
αντιπαράθεση) μπορούν και την βλέπουν χωρίς μηχανήματα...

έτσι λοιπόν αντιπαράθεση 1
skepdic.gr

quote:

Το 1939 ο Semyon Kirlian ανακάλυψε τυχαία ότι όταν ένα αντικείμενο πάνω σε μια φωτογραφική πλάκα υποβληθεί σε ρεύμα υψηλής συχνότητας, δημιουργείται μια εικόνα στην πλάκα.

Πέτρος απο
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=970&ARCHIVE=&whichpage=5

quote:

Ο πρώτος, ιστορικά, καταγεγραμένος ερευνητής που πρώτος κατάφερε να εξετάσει
την αποφόρτιση «κορώνας» σε ανθρώπινο χέρι, ήταν ο Γερμανός Georg Christoph
Lichtenberg, στα 1777. Μετά την ανακάλυψη της φωτογραφίας, ο Τσέχος γιατρός
Bartholomew Navratil και ο Ρωσσοπολωνός Yakov Narkiewicz-Yodko, ομοίως για-
τρός, ηλεκτροθερεπευτής, κατάφεραν να καταγράψουν πρώτοι, ηλεκτρικές εκκενώ-
σεις-εκφορτίσεις σε έμψυχους οργανισμούς αρχίζοντας συγχρόνως τις συστηματικές
μελέτες. Ο Navratil έδωσε, στην μέθοδο αυτή, το όνομα : Ηλεκτρογραφία.
Φαίνεται όμως ότι οι προσπάθειές τους δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα ή για λόγους
μυστικότητας, χάθηκαν στην λήθη και στο πέρασμα του χρόνου.
Έτσι λοιπόν η αυτού καθ’εαυτού, νεώτερη έρευνα ξεκινά από τον Ρώσσο Semyon
Davidovitch Kirlian (1900-1980). Τούτος έβαλε σκοπό της ζωής του να κατασκευά-
σει μία φωτογραφική συσκευή, ικανή να φωτογραφίζει την «αύρα» των σωμάτων.
Πράγματι το 1939 κατασκευάζει την πρώτη κάμερα που φέρει το όνομα του και κα-
τά συνέπεια και η μέθοδος που ακολουθείται για την λήψη φωτογραφιών «αύρας»
oνομάζεται μέθοδος Kirlian. Παράλληλα με τον Kirlian, ένας άλλος ερευνητής που
καταφέρνει και δημιουργεί μέθοδο φωτογράφισης «αύρας» είναι και ο καθολικός
Βραζιλιάνος παπάς, Landell de Moura. Τούτος ασχολείται με τα παραφυσικά φαινό-
μενα και τις καταγραφές τους αλλά δεν μπορεί να κάνει ανακοινώσεις των αποτελε-
σμάτων του λόγω της επιρροής και ελέγχου από την καθολική εκκλησία.
Ας δούμε όμως στην συνέχεια πως είναι κατασκευασμένη μία κάμερα Kirlian.

skepdic.gr
http://www.skepdic.gr/Entries/Alpha/avra.htm

quote:

μπορείτε να δείτε αύρες αν έχετε ημικρανίες, κάποια μορφή επιληψίας, βλάβη στο οπτικό σύστημα ή μια εγκεφαλική διαταραχή.

Άλλη μία ανακρίβεια είναι οτι άμα έχεις επιληψία βλέπεις την
αύρα κάποιου...Η αύρα στην επιληψία ονομάζεται η κατάσταση που
βλέπεις οτι μάλλον σου έρχεται κρίση με το να αρχίζουν κάποια
συμπτώματα στην όραση ή αλλού... Η αίσθηση οτι ΘΑ σου έρθει
είναι η ΑΥΡΑ (κατα ιατρική ορολογία στην επιληψία), και
με το να έχεις αύρες η περίπτωση της επιληψίας ονομάζεται
συμπτωματική δηλαδή έχει κάποια προαίσθηση οτι σού'ρχεται
η κρίση...

παράδειγμα απο το ίδιο το Link που δίνει απο ασθενή που έκανε
εγχείρηση για επιληψία...
http://medhelp.org/perl6/neuro/archive/5708.html

quote:

Hi!
I had brain surgery at the CCF in 1990 which was completely successful. At the time, research on auras was just beginning and not a lot was known about them. I have been free of full blown seizures for over 8 years now but still continue to experience auras about twice a year. I am taking 400 mg of Tegretol XR twice a day. I am going to try to gradually reduce my tegretol beginning in July when I have my appointment with my neurologist. My ultimate goal is to be able to greatly reduce my meds ( I know I will probably never be able to go completely off of it) before I begin to have children. My question is this: According to the updated research on auras and the frequency of which I have them, what are the possibilities of my being able to reduce my tegretol, by how much, and still be free of full blown seizures? Or better yet, free of any seizure activity? What has the latest research on auras discovered?
Thank you so much!

Έχει ΑΥΡΕΣ δεν βλέπει ΑΥΡΕΣ...

Με τέτοιες και άλλες ανακρίβειες συνεχίζει να λέει πολλά
μπλέκοντας ηλεκτροφυσική, με ηλεκτροδιέγερση, νευροδιέγερση
και ψυχασθένειες ή ψυχοσωματικές ανωμαλίες!

Ενώ τα πράγματα είναι πιο απλά!

Ένα παράδειγμα για την αύρα με την μέθοδο Kirlian είναι αυτή
με το κομμένο φύλλο. Κόβεις ένα κομμάτι απο ένα πλατύ φύλλο
και βάζεις το κομμένο φύλλο για φωτογράφιση. Στην φωτογραφία
που θα βγεί θα δείς το περίγραμμα του φύλλου ΠΡΙΝ ΚΟΠΕΙ!!!

Αυτό είναι και η αποτύπωση μιάς αύρας ενός έμβιου οργανισμού.

Η ζωντανή ενέργεια που το χαρακτηρίζει μέσω χρωμάτων συχνοτήτων
κ.α.

Όπως είπα όμως μια ανάγνωση στο σχετικό topic δεν βλάπτει

Τώρα όσον αφορά τους energy suckers

Δέν υπάρχει προς το παρόν κάτι για να σε πείσω οτι υπάρχουν ή
οτι δεν υπάρχουν. Έχεις μια διαφορετική κοσμοθεώρηση όπως και
εγώ, διαφορετικές εμπειρίες εσύ, όπως διαφορετικές και εγώ και
για να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε με πλήρεις αναφορές θα
πρέπει να έχω διαβάσει όλες τις ανακρίβειες και τα σωστά του
skepdic να τα ξεχωρίσω, και να σου πώ πιά είναι λάθος ή και
σωστά. Εκεί θα αρχίσει η συζήτηση ποιός είμαι εγώ που ούτε
γιατρός είμαι ούτε νευρολόγος ούτε ηλεκτρονικός και οτι τελικά
όλο υποθέσεις είμαι κ.α που τα έχω ήδη γράψει επανηλειμένα σε
άλλα topics. Θα καταλήξει η συζήτηση οτι η επιστήμη βρίσκεται
σε κάποια στεγανά και οτι άνθρωποι new age χαλάνε την πιάτσα
και εκεί μπαίνουν αγύρτες και αλμπάνιδες κλπ. Δέν θα έχεις
άδικο καθότι ειδικά στην Ελλάδα γίνεται ΟΟΟΟΟΟΟ πανικός απο
αυτούς όμως δεν σημαίνει οτι η ανατολική θεώρηση της ενέργειας
τσί του βελονισμού, των τσάκρας κ.α δεν είναι σωστή διαδεδομένη
και μελετημένη χιλιάδες χρόνια τώρα.

Καταλήγω λοιπόν στη σιωπή μέχρι να διαβάσω περισσότερα για την
άποψη που έχουν κάποιοι δυτικοί κοσμοθεωρητές ώστε όταν διαβάσεις
και εσύ μερικά για την ανατολική κοσμοθεώρηση να μπορέσουμε να
μιλήσουμε με αναφορές απο γιατρούς και οτι άλλο αντί να
διαπληκτιστούμε οτι εγώ είμαι σκοταδιστής και εσύ κλειστόμυαλος
και δεν μιλιόμαστε ενώ είμαστε τελικά γείτονες μή σου πώ οτι
μένω και στον απο πάνω όροφο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 05:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νωρίτερα, έψαξα να βρω κάποια αναφορά για την αύρα και τις φωτογραφίες Κιρλιαν, σε κάποιο επιστημονικό site (π.χ. scientific american). Δεν βρήκα κάτι, πράγμα που το βλέπω σαν "κακό σημάδι".
Δεν είχα όμως και τόσο πολύ χρόνο, και θα ήθελα αν έβρισκες κάτι να μου δωσεις το link. Το link του skepdic που σου έδωσα, το έδωσα με κάποια επιφύλαξη, καθώς αν κάποιος ξεκινάει την ανάλυσή του προκατελειμένα, τότε καταλήγει στο να δικαιολογήσει την προκατάλυψή του. Με την ίδια λογική, θα ήθελα να βρίσκαμε πληροφορίες πέρα από τις new age ιστιοσελίδες.
See ya later!

ΥΓ Πιστεύεις όντως ότι κάποιοι άνθρωποι βλέπουν αύρες χωρίς μηχανήματα? Τότε γιατί δεν τις βλέπουμε και εμείς? Και γιατί δεν υπάρχουν τέτοιες αναφορές από "νορμάλ" ανθρώπους, παρά μόνο από γκουρού και masters?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 15:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστεύεις όντως ότι κάποιοι άνθρωποι βλέπουν αύρες χωρίς μηχανήματα? Τότε γιατί δεν τις βλέπουμε και εμείς? Και γιατί δεν υπάρχουν τέτοιες αναφορές από "νορμάλ" ανθρώπους, παρά μόνο από γκουρού και masters?

Έχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους και δεν μου εμφανιστήκανε με ρόμπα
master αλλα μέσα απο τυχαία συζήτηση σε φιλικό τραπέζι μέσα απο
συζήτηση για αύρες μου το αναφέρανε άλλοι έτσι άλλοι μέσα απο
γνωριμίες μέσω τρίτων...

Οι reiki masters είναι τίτλος και όχι ιδιότητα. Έτσι ανάλογα κάποιος
που έχει master στα μαθηματικά δεν τον προσκυνώ γιατί έχει στα
μαθηματικά ή στη χημεία...Το reiki απο την άλλη είναι μια ολόκληρη
φιλοσοφία ενεργειακής θεραπείας. Ο άνθρωπος που θα θεραπεύσει κάνει
τον εαυτό του κάτι σαν κοίλο κάτοπτρο- έναν δίαυλο- ενέργειας που
την συγκεντρώνει στον θεραπεύοντα.

Υπάρχουν έτσι άνθρωποι που είτε γεννηθήκαν να βλέπουν πέρα απο το
χρωματικό συνηθισμένο μέσο όρο χρωματικό φάσμα και άλλοι που έχουν
μια ευαισθησία και μεγαλύτερη τέτοια "όραση".

Κάπως έτσι είναι και στο ακουστικό φάσμα. Άλλοι ακούνε μέχρι 15khz
άλλοι 16 άλλοι άλλοι μέχρι 20 και άλλοι μέχρι 25. Το συνηθισμένο
όμως είναι μέχρι 20 χωρίς όμως να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν αυτοί
που ακούνε μέχρι 25khz...

Άλλοι εξασκούνται για να τα καταφέρουν άλλοι τρώνε χρόνια άλλοι
μέρες. Αυτοί που είναι γεννημένοι μπορεί να περάσουν και δέκα χρόνια
απο τα πρώτα στάδια της ζωής τους για να πούν οτι βλέπουν τον
δάσκαλό τους με φωτοστέφανο πχ...

Οι πρώτες τέτοιες απεικονίσεις υπάρχουν στις αγιογραφίες, όπου
άνθρωποι που βλέπαν την αύρα βλέπαν ισχυρό έκτο και έβδομο crown
chackra και κάνανε την απεικόνιση του αγίου...

Το θέμα δεν έχει τελειωμό...όπως σου είπα τα links που εσύ θές
είναι καθαρά επιστημονικά ενώ εγώ μπορώ να σου πώ για αναπόδεικτα
new age. Δέν πρέπει όμως να ξεχνάς οτι η κοσμοθεώρηση της ενέργειας
chi είναι πολύ σημαντική σε κίνα κ.α ανατολικές χώρες έχοντας
επιδείξει σημαντικές προόδους και στον τομέα της υγείας και της
καθημερινής ζωής μέσω feng shui κ.α εφαρμογών.

Αυτή την ενέργεια μπορείς να την δείς και εσύ και να βλέπεις
ΠΟΙΟΣ ΡΟΥΦΑΕΙ ενέργεια απο ποιόν και κατα ποιόν τρόπο
(για να είμαστε και στο θέμα)...μέσω συγκεκριμένης εξάσκησης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 16:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπα κάτσε... ένσταση! δηλαδή εννοείς ότι η αύρα ΔΕΝ είναι κάτι μεταφυσικό? Πιστεύεις ότι είναι φως υψηλότερης συχνότητας?
quote:
Υπάρχουν έτσι άνθρωποι που είτε γεννηθήκαν να βλέπουν πέρα απο το
χρωματικό συνηθισμένο μέσο όρο χρωματικό φάσμα και άλλοι που έχουν
μια ευαισθησία και μεγαλύτερη τέτοια "όραση".

Κάτι τέτοιο καταλαβαίνω... Δηλαδή μιλάμε για υπεριώδη και υπέρυθρη ακτινοβολία??? Και αυτοί που έχουν τον "τίτλο" ριεκι, διαθέτουν infrared στο... οπτικό τους νεύρο? Μου ακούγεται "κάπως" αυτό.
Και κάτι άλλο... όταν λες "κοιλο κάτοπτρο", τι εννοείς? Ποια ακριβώς ενέργεια συγκεντρώνει ο ριεκι? Γιατί αν μιλάμε για ακτινοβολία, θα έπρεπε να γίνει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ κοίλο κάτοπτρο ο ριεκι. Η οπτική είναι από τις αρχαιότερες επιστήμες, και ποτέ δεν έγινε δυνατό να ελέγξει κάποιος τις ακτίνες φωτός με... την θέλησή του.
Επίσης, να ξέρεις πως οι ανατολικοί λαοί, και ΕΙΔΙΚΑ οι κινέζοι, είναι πολύ προληπτικοί. Αυτό οφείλεται κυρίως στη θρησκεία τους. Όπως εδώ οι παπάδες πουλάνε παραδείσους, εκεί πουλάνε μελλοντολογίες και παρόμοια πράγματα. Δηλαδή για εμάς φαντάζουν "εξωτικά" τα εξάγραμα και οι ενέργειες, για αυτούς όμως είναι ένας τρόπος για να βγάζουν οι ιερείς το ψωμί τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 22:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπα κάτσε... ένσταση! δηλαδή εννοείς ότι η αύρα ΔΕΝ είναι κάτι μεταφυσικό? Πιστεύεις ότι είναι φως υψηλότερης συχνότητας?

Eίναι κάτι που το έχουν όλοι. Το πώς θα το χαρακτηρίσει ο καθένας
είναι θέμα δικό του. Άλλος μπορεί να το περιγράψει σαν φώς γιατί
το βλέπει κιόλας, άλλος μπορεί να το δεί και με κλειστά μάτια,
οι υπολογιστές να το φωτογραφίσουν και να αποδώσουν και τα
ανάλογα χρώματα και οι όποιοι επιστήμονες να το χαρακτηρίσουν
ηλεκτροστατικά κύματα ή άλλα (δεν έχω ιδέα απο ηλεκτρονικά),
και η φωτογραφία kirlian να δείξει το πάχος της και τις δυο-τρείς
διαφορετικές διαβαθμίσεις. Υπάρχουν ακόμα υπολογιστές που δείχνουν
συνεχή μεταβαλλόμενη εικόνα της αύρας (video) και πώς αυτή αλλάζει
ανάλογα με τα συναισθήματα ή τις σκέψεις. Επειδή έχω βγάλει και
εγώ όπως είπα αυροφωτογραφία πρίν πεντέμισι χρόνια αυτή ήταν με
μία κάμερα συνδεμένη με έναν υπολογιστή και ο υπολογιστής με δύο
πλατιά "μανταλάκια" που είχαν μεταλικές πλάκες στο εσωτερικό τους.
Ο υπολογιστής πήρε κάποια δεδομένα απο τις πλάκες αυτές που ήταν
επάνω στο χέρι μου, και έβγαλε μια προσομοίωση της εικόνας του ΠΩΣ
θα ήταν η αύρα μου άμα την έβλεπε κάποιος που όντως βλέπει...

Τώρα στατικό ηλεκτρισμό μετράγανε, ηλεκτρόδια ήτανε, θερμότητα
έπιανε θα σε γελάσω. Μάλλον το πρώτο θα έλεγα εγώ μέσα στην άγνοιά
μου, αλλα μπορεί και να σφάλλω.

Αν ήταν να το χαρακτηρίσω εγώ θα το έλεγα η ενεργειακή συχνότητα
που περιβάλει τους πάντες σε 7 στάδια. Σίγουρα δεν είναι κάτι
που το νοιώθει ή βλέπει ο οποιοσδήποτε σάν ένα πίνακα της
Τζοκόντα...Όμως! Υπάρχουν άνθρωποι που εξασκημένοι ή μή βλέπουν
αυτή την αύρα. Εγώ ας πούμε μπορώ και βλέπω μέχρι δύο χρώματα
του χεριού μου στο απόλυτο σκοτάδι. Με περισσότερη εξασκηση
θα βλέπω κι'άλλα χρώματα...άλλοι φίλοι μου μπορούν και σε
περισσότερο φωτισμό (όχι οι "ρείκι μαστερ") έναν θολό χρωματισμό
γύρω απο το κεφάλι μου και απο τους ώμους μου...

quote:

η αύρα ΔΕΝ είναι κάτι μεταφυσικό?


Αν την έβλεπες θα έλεγες όχι. Αφού δεν την βλέπεις η
συζήτηση είναι μεταφυσική επειδή αν δεν την δείς ούτε
φυσική σου φαίνεται η κουβέντα ούτε και αληθινή η
αύρα (και με το δίκιο σου).

quote:

Πιστεύεις ότι είναι φως υψηλότερης συχνότητας?


Δύσκολη ερώτηση...Πιστεύω οτι είναι ένας συνδυασμός στοιχείων.
Το χρωματικό φώς δηλαδή είναι αποτέλεσμα κάποιων ερεθισμάτων
που "εκπέμπει" το υποκείμενο και το αποτέλεσμα λήψης των
ερεθισμάτων που "λαμβάνει" ο δέκτης - μάτι μετά απο συνδυασμό
εσωτερικών "ηλεκτρικών" φορτίων (στατικά ή μή) τα οποία
παράγουν και θερμότητα αλλα και εκπέμπουν κάποια άλλα
στοιχεία ενέργειας την οποία την ονομάζω ζωογόνο και είναι η
ενέργεια για την οποία μιλάμε (chi), και κάποιοι στην ρουφάνε.

Όλα αυτά μαζί τα σουμάρω και στα λέω εκπεμπόμενη ενεργειακή
συχνότητα που ταιριάζει και στο φώς...

quote:

Και αυτοί που έχουν τον "τίτλο" ριεκι, διαθέτουν infrared στο... οπτικό τους νεύρο?


Mόλις τώρα θυμήθηκα αυτόν στο star trek τον μαύρο με το
φίλτρο αέρος στα μάτια του...Δέν σου δίνω καθόλου άδικο.
Όντως φαίνεται γελοίο έτσι όπως το βλέπεις αλλα κάπως έτσι
είναι...Όλοι όμως το έχουν αυτό το οπτικό νεύρο μήν το ξεχνάς.
Είναι θέμα εξάσκησης.

quote:

όταν λες "κοιλο κάτοπτρο", τι εννοείς?


κάνω μια μεταφορά του πώς ουσιαστικά μεταφέρει ένας reiki master
την ενέργεια επάνω σε έναν έμβιο όν. Γίνεται κάτι σαν συγκέντρωση
και αυτός το μέσον (medium - η κανονική έννοια - ενδιάμεσος)
μεταξύ του εξωτερικού χώρου που περιέχεται η ενέργεια και του
τελικού δέκτη. Η συγκέντρωση είναι απαραίτητη σαν laser για
τα επιθυμητά αποτελέσματα.

quote:

Επίσης, να ξέρεις πως οι ανατολικοί λαοί, και ΕΙΔΙΚΑ οι κινέζοι, είναι πολύ προληπτικοί


παραείναι θα έλεγα. Αλλα τους κάνει καλό κατα την γνώμη μου
γιατί ανεβαίνουν οι πωλήσεις φυλαχτών και άλλων συναφών ειδών.

quote:

Όπως εδώ οι παπάδες πουλάνε


Παγκοσμιοποίηση τί να πείς!

quote:

Δηλαδή για εμάς φαντάζουν "εξωτικά" τα εξάγραμα και οι ενέργειες, για αυτούς όμως είναι ένας τρόπος για να βγάζουν οι ιερείς το ψωμί τους.

Συμφωνώ απόλυτα, με την εξαίρεση οτι η ενέργεια που μας περιβάλει
είτε chi την πεί ο Κινέζος είτε πράνα ο Ινδός είτε Οργόνη ο Γερμανός
είτε οτιδήποτε άλλο ο οποιοσδήποτε δεν αλλάζει παρα μόνο η φιλολογία
γύρω απο αυτήν.

Η χρήση της ήταν είναι και θα είναι ίδια απανταχού θρησκειών και
δοξασιών, και οι άνθρωποι που την διαχειρίζονται άλλοι συνειδητά
τους λένε μύστες ή reiki masters άλλοι ασυνείδητα τους λένε
θαυματοποιούς ή και απεσταλμένους του θεού (και πιάνουν δουλειά
σαν ευαγγελιστές να βγάλουν το φωμί τους)...

Λόρντυ Λόρντυ...Χάααααλελούϊαααα...Ι χαβ σίιιιν δε λάϊτ...
(Αυτός που το λέει στο μικρόφωνο δεν έχει δεί τίποτα εντωμεταξύ
τί αύρες τί σαύρες τί φίδια μάλλον...)

Η ενέργεια λοιπόν είναι πολύ σημαντικό θέμα. Απο ενέργεια είμαστε
φτιαγμένοι με συμπιεσμένη μορφή που περιστρέφεται με την ταχύτητα
του φωτός! Ζητάμε ενέργεια στα ποτά μας να βγάλουμε φτερά, ζητάμε
απο χαπάκια να γίνουμε πιο δυνατοί και όσο πιο ενεργητικοί τόσο
πιο ζωντανοί είμαστε...Άλλοι την ψάχνουν στο οξυγόνο και όπως
ο Jackson μπαίνει σε φέρετρο για να συντηρείται! άλλοι στον ήλιο
και κάνουν ηλιοθεραπεία ή και ασκήσεις.

Το θέμα είναι να προσέχουμε να μήν την χάνουμε ή να μήν μας την
παίρνουν κάποιοι ασυνείδητα ή συνειδητά αυτή την ενέργεια, και
να αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε και να τους ξεχωρίζουμε απο την
πρώτη στιγμή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 01:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο thread που με παρέπεμψες, το μέλος "Πέτρος" δείχνει πράγματι να έχει μια σφαιρική γνώση του θέματος. Ένα ενδιαφέρον απόσπασμα είναι και το εξής:
quote:
η φωτογράφιση
της «αύρας» εμψύχων και αψύχων, δεν είναι επιστημονικώς απόλυτα αποδεκτή.
Διότι στην ουσία η φωτογράφιση της «αύρας» βασίζεται επιστημονικά στο φαινό-
μενο «κορώνας». Σαν φαινόμενο «κορώνας» περιγράφουμε εκείνο το ηλεκτρικό
φαινόμενο κατά το οποίο αναπτύσσεται μία φωτεινή άλως όταν δύο σώματα με
μεγάλη διαφορά δυναμικού (τάσης) έρθουν σε σχετική επαφή μεταξύ τους μέσω
των μορίων του αέρα.

Αλλά για να γυρίσουμε στο θέμα των energy suckers. Πως θα μπορούσε κανείς να προστατευτεί από αυτό? Το να αναλύσουμε αυτό το θέμα ίσως μας βάλει στο σωστό δρόμο. Δηλαδή, θα μπορούσε κανείς να προστατευτεί πιστεύοντας στο Θεό? Κάνοντας αυτοσυγκέντρωση? Η φορώντας μια στολή από μόλυβδο? Και κάτι άλλο... ποια ακριβώς όργανα του ανθρώπου παράγουν αυτή την "ακτινοβολία?" Και η ενέργεια που το "βαμπίρ" μας αποσπάει, που αποθηκεύεται στο σώμα του? Μπορεί να υπάρξει επιρρεασμός από απόσταση?
Το μόνο σίγουρο είναι πως η παρουσία των άλλων μας επιρεάζει. Το πως όμως αισθανόμαστε για τους άλλους δεν είναι καθαρά δικό μας ζήτημα? Αν μπορούσαμε να ανταλλάξουμε ενέργεια, στις τόσες χιλιάδες χρόνια που υπάρχουμε δεν θα υπήρχαν άγραφοι νόμοι για την συμπεριφορά μας ως προς αυτό? Πχ πάμε επίσκεψη και φέρνουμε γλυκά... γιατί να μην προσφέρουμε λίγη ενέργεια? (ωραίο θα ήταν όμως!)
Και κάτι άλλο σημαντικό... η φιλολογία περί αύρας, προυπήρχε των φωτογραφιών κίρλιαν? Ή δημιουργήθηκε από αυτές? Πολλά ερωτήματα... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 02:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολλά ερωτήματα...

Mόνο 12, θα μαι σύντομος γιατί θα μακρυγορήσω...

1)Πως θα μπορούσε κανείς να προστατευτεί από αυτό?

Όλα ξεκινάνε απο το μυαλό μας. Μια θετική σκέψη για αρχή...

2)θα μπορούσε κανείς να προστατευτεί πιστεύοντας στο Θεό?

Άμα το πιστεύει οτι έτσι προστατεύεται ναι...

3)Κάνοντας αυτοσυγκέντρωση?

Και αυτό γίνεται...Υπάρχουν πολλοί δρόμοι για έναν προορισμό.

4)Η φορώντας μια στολή από μόλυβδο?

Το κάνανε παλιά με πανοπλίες, γι'αυτό καταργήθηκαν.

5)ποια ακριβώς όργανα του ανθρώπου παράγουν αυτή την "ακτινοβολία?

η αύρα βγαίνει απόλο το σώμα ενώ η ενέργεια chi μπορεί να βγεί
απο οποιοδήποτε σημείο του σώματος θελήσουμε. Πιο σύνηθες είναι
τα χέρια και η εξ'αποστάσεως νοητική μεταφορά.

6)Και η ενέργεια που το "βαμπίρ" μας αποσπάει, που αποθηκεύεται στο
σώμα του?

ΟΛΟΥΘΕ

7)Μπορεί να υπάρξει επιρρεασμός από απόσταση?

Ναί...Αρκεί να υπάρχει οπτική επαφή. Δηλ. το "θύμα" να κοιτάξει
στα μάτια το "βαμπίρ" και να κολήσει εκεί...αλλιώς δύσκολο εώς
απίθανο

8)Tο πως όμως αισθανόμαστε για τους άλλους δεν είναι καθαρά δικό μας
ζήτημα?

Στην αρχή πήγα να γράψω ΚΑΙ δικό μας..."It makes two to tango"
αλλα μετά θυμήθηκα οτι τελικά εμείς είμαστε οι απόλυτοι κυρίαρχοι
του εαυτού μας. Η παραμικρή παραχώρηση δημιουργεί θυματοποιήσεις.

9)Αν μπορούσαμε να ανταλλάξουμε ενέργεια, στις τόσες χιλιάδες χρόνια
που υπάρχουμε δεν θα υπήρχαν άγραφοι νόμοι για την συμπεριφορά μας
ως προς αυτό?

Υπάρχουν.

10)γιατί να μην προσφέρουμε λίγη ενέργεια? (ωραίο θα ήταν όμως!)

Και ύστερα δεν θές να σε πούμε τσιγκούνη; Το κάνουμε όταν
αγκαλιάζουμε κάποιον, όταν του ακουμπάμε τον ώμο για συμπαράσταση
όταν του κάνουμε μασάζ για να ξεκουραστεί ασυνείδητα. Η θέληση
είναι η σκανδάλη για μια ασυνείδητη διαδικασία εσωτερικού δοσίματος.
Όσο και αν δεν το πιστεύεις έχεις δώσει και εσύ τέτοια ενέργεια
σε αυτόν ή αυτήν που αγαπάς. Είσαι και εσύ ένας κατα συνθήκη
reiki master... Η κατα συνθήκη συμβαίνει επειδή δημιουργούμε
συνθήκες για να ζήσουμε την αγάπη...

11)η φιλολογία περί αύρας, προυπήρχε των φωτογραφιών κίρλιαν?
H λέξη αύρα προυπήρχε της λέξης Kirlian ?

12) Ή δημιουργήθηκε από αυτές?
Ο Κίρλιαν έφτιαξε δηλαδή την αύρα ή η αύρα ανέδειξε τον Kirlian?

βασανιστικό ερώτημα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smokin_7
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 11:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smokin_7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχολογικά φαίνεται οτι πρεπει να ετοιμαστούμε για να τα βγάλουμε περα μαζι τους εδώ είναι η λύση. Αλλα είναι δυσκολότατο να μπορέσουμε να αυτοσυγγεντροθούμε σε γιόγκες και όλα τα συνακόλουθα. Είναι σχετικά μετην εκπομπή αύρας που εξαρτάται και απτην απόσταση και δέν έχει καμιά σχέση μετην συνηθισμένη ακτινοβολία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 21:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω πως είναι εύκολο να προστατευτείς από ένα energy vampire.
Ως μόνη λύση μπορώ να σκεφτώ να αποφεύγεις τη συνάντηση μαζί του...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smokin_7
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 15:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smokin_7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο δύσκολο είναι να προστατευτείς, τόσο δύσκολο είναι ναποφύγεις συνάντηση μαζί του. Που να μπορούσες να φανταστείς τισε περιμένει.
Αλλά συνήθως η πρώτη φορά ειναι εύκολη η δεύτερη πολύ δύσκολη η τρίτη αδύνατη γιατι τοχεις μάθει πιά και μόλις το ακούς φευγεις με χίλια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 04:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι το θεμα είναι ψυχολογικό. Όταν μου λέτε ότι προστατεύεσαι με θετική σκέψη, πίστη στο Θεό και αυτοσυγκέντρωση... Η λογική του να αποφεύγεις την συνάντηση είναι πιο σωστή, αλλά και πάλι δεν είναι αποδεικτική...
Και άλλωστε ρε παιδιά, αν υπήρχαν energy vampires, θα ζούσαν απομονωμένοι, όπως οι "κανονικοί" vampires. Κανείς δεν θα τους ήθελε, δεν θα είχαν ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ φίλο, και φυσικά δεν θα είχαν ουτε σχεση, ουτε παιδιά, οι γονείς θα τους έδιωχναν κλπ. Δεν νομίζω να υπάρχουν τοσο απομονωμενα άτομα...
Υπάρχουν σίγουρα άτομα "αρνητικά", με την έννοια της αρνητικής στάσης προς την ζωη. Τέτοιου είδους άτομα είναι ικανά να σε ρίξουν, αλλά όχι με κάποιου είδους ενέργεια. Θέλω να πω πως το "ριξιμο" αυτό, μπορεί άνετα να εξηγηθεί με ψυχολογικούς όρους, και σίγουρα μπορεί να υπάρχει από πίσω και κάποιος χημικός μηχανισμός. Το να μιλάμε για κάποιο (αόριστο) είδος ενέργειας, και να μπλέκουμε τις αύρες κλπ δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητο. Άλλωστε για σκεφτείτε... πόσες φορές δεν έχετε πέσει ΠΟΛΥ, εξαιτίας της συμπεριφοράς κάποιου αγαπημένου προσώπου? Δηλαδή το πρόσωπο αυτό είναι energy vampire?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 08:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, δεν το αναγάγω το θέμα στην πίστη στο Θεό κτλ.
Κι ούτε είναι κάτι που τα συγκεκριμένα άτομα το κάνουν συνειδητά ή επίτηδες.
Πολλές φορές, αν όχι όλες, δεν ξέρουν καν οτι το προκαλούν.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι απομονωμένοι, πιστεύω οτι τα άτομα που γνωρίζουν τι είναι τα energy vampires απλά τους αποφεύγουν όσο μπορούν.

quote:
Και άλλωστε ρε παιδιά, αν υπήρχαν energy vampires, θα ζούσαν απομονωμένοι, όπως οι "κανονικοί" vampires.

Δεν υπάρχουν "κανονικά vampires....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kindred
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 11:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kindred  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ta psychic vamps iparxoun den einai kapoio apokima tis fantasias kanenos.To kserw proswpika giati athela mou exw tin ikanotita auti diaxeirisis energeiakwn porwn apo to periballon kai desmeusis tou.(Mi fantasteite kai kati sa to matrix bebaia)To thema einai o elegxos apla,den xreaizetai na dimiourgeis periballon panikou gia na bgoun arnitika sinaisthimata apo ton allo opote kai energeia.Me swsti xrisi i desmeusi mporei na einai amelitea pou mono mia elafria disforia na prokalesei.Den einai epithetiki ikanotita,iparxei kiriws gia amintiki xrisi.Episis ontws isxuei oti poli anthrwpoi tin ekmetaleuontai athela tous se dedomenes stigmes dioti xreiazontai kati epipleon ap auto pou diathetoun,mia "empsixwsi".Auti einai i ipia morfi tis,i alitheia einai oti nai mporei kapoios na se kanei "koureli" alla atoma me ayto to pronomio an mporw na to pw etsi,san kai mena, den to xrisimopoioume etsi.A episis i fwteini aspida polles fores einai askopi entelws dioti apo moni tis einai mia poli xortastiki pigi energeias mias kai i pio poli dimiourgoun kati poli adinamo,ekeini tin wra apra probaleis tin energeia sou sto periballon useless at all....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy