ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Βουητο στο κεφαλι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
delta4
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 01:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους delta4  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει; Εδω και 3 χρονια εχω ενα βουητο στο κεφαλι, ξεκιναει απο πισω απο τα αυτια και πιανει το πισω και το επανω μερος του κεφαλιου. Οταν εχει ησυχια ειναι πολυ εντονο, καθως εχει ελατωθει και η ακοη μου.Οι γιατροι που πηγα λενε οτι δεν γινεται τιποτε πρεπει να το συνηθισω. Αν ξερει καποιος κατι ας μου πει.
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 08:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η μου, με το που είδα το topic σου φαντάστηκα οτι επρόκειτο για λαβύρινθο αλλά θα το είχαν διαγνώσει οι γιατροί.
Εκείνοι σου είπαν απο τι ασθένεια πάσχεις?
Σου έχουν δώσει κάποια φαρμακευτική αγωγή?
Έχεις κάποια άλλα συμπτώματα πέρα από την ελαττωμένη ακοή πχ ιλίγγους, ζαλάδες κτλ?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 12:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλως ήρθες,
ίσως σου φανει απλοϊκό, και περαν των όποιων εξετασεων ίσως πρεπει να κανεις και όποιας φαρμακευτικής αγωγής λαμβάνεις,
τι έιναι αυτο που ακους και δεν το αντεχεις πλέον,
τι ειναι αυτο που αρνεισαι να ακουσεις ενω ο περιγυρός σου συνέχεια σου μουρμουράει...
γιατι κλεινεις τα αυτιά σου σε όσα σου λενε ,δικαίως ή αδίκως δεν έχει σημασία,
γιατι κωφεύεις και δεν απαντας ίσως....

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 13:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DELTA4 TOYΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΝΑ ΒΟΥΗΤΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ.ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΡΕΜΑΣΕΙ ΕΝΑ ΒΑΡΥΔΙ ΣΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΗΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ.ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΙΕΣ,ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΒΟΥΗΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΑΘΕΙΑ.


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 16:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ delta4 και υπόλοιποι φίλοι,

Ελπίζω αυτά που θα πω να μην παρεξηγηθούν και να μη θεωρηθεί ότι λειτουργώ "συντεχνιακά" ή ο,τιδήποτε άλλο, απλά έχω την άποψη ότι για οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας που απασχολεί κάποιον, υπεύθυνος και μόνον αυτός είναι ο γιατρός του. Είναι λάθος, πιστεύω, το να λέμε πράγματα και να δίνουμε συμβουλές χωρίς να γνωρίζουμε, είναι επίσης μεγαλύτερο λάθος να γνωρίζουμε και να προσπαθούμε να συμβουλεύσουμε ή να βγάλουμε "διάγνωση" εξ αποστάσεως, δι' αλληλογραφίας, διά τηλεφώνου ή ο,τιδήποτε άλλο.

Αγαπητέ delta4, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεφθείς το γιατρό σου...Αν δεν είσαι ικανοποιημένος, μπορείς πάντα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό, να απευθυνθείς ίσως σε κάποιον πιο ειδικό. Ο,τιδήποτε άλλο, και αυτό το λέω για δικό σου καλό και αν θες μ' ακούς, δεν πρόκειται να σε βοηθήσει, περισσότερο δε κακό θα σου κάνει και το πρόβλημά σου θα επιμένει.

Τα παραπάνω με κάθε καλή διάθεση φυσικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 08:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητη-ε durden,εχεις δίκιο που υποστηρίζεις αυτην την άποψη,αυτή ειναι η δικιά σου,καιειναι σεβαστή αλλά υπαρχουν κια μερικοί που πιστευουν ότι οτιδήποτε εκδηλώσει το σώμα εχεινα κανει με την ψυχη μας,αυτό ειναι δικη μου άποψη,σωστή ή λαθος υπερασπίζομαι πάντως αυτό που πιστευω για μενα και μόνο αυτο εκφρα΄ζω,χωρις διαγνωσεςι και με μεγαλη προσοχή.Ευχαριστω πολυ και να εισαι καλα.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2005, 08:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Durden_alie δεν εχεις αδικο,αλλα μας λεει οτι το προβλημα το εχει 3 χρονια και οι γιατροι του λενε να το συνηθησει.Δεν λεει ο γιατρος αλλα οι γιατροι.Αρα το εχει ψαξει το θεμα καλα.
Delta αν μπορεις να μας αναφερεις τι γιατρους εχεις επισκεπτει?


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 18:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή galazia_sfaira,

Κάνω αυτήν την παρέμβαση αφενός για να αποσαφηνίσω το φύλο μου--είμαι "ο"...--κι αφετέρου για να σου πω ότι δεν διαφωνώ απαραίτητα με τη δική σου άποψη--η Ψυχοσωματική Ιατρική είναι ένα μεγάλο και ακόμη ανεξερεύνητο κεφάλαιο της Ψυχιατρικής και κατ' επέκταση, της Ιατρικής επιστήμης και ίσως θέμα-ταμπού ακόμη για πολλούς. Αναγνωρίζω δε την καλή πρόθεση τόσο τη δική σου, όσο και των υπόλοιπων συνομιλητών, απλά εξέφρασα, με καλή πάντα διάθεση, μια ένσταση ως προς το κατά πόσο ένα forum είναι ο κατάλληλος χώρος για να εξαχθούν συμπεράσματα για το πρόβλημα υγείας ενός μέλους. Κατά τα άλλα νομίζω ότι όλοι θέλουμε μόνο να βοηθήσουμε και αυτό το αναγνωρίζω πέρα για πέρα!

Να είσαι επίσης καλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TikTak
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 00:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TikTak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα βουητο,χωρις να μου ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο,το εχω και εγω οταν βρεθω σε χωρο οπου υπαρχει απολυτη ησυχια.

Π.χ. στο σπιτι βραδυνες ωρες,και με γενικη διακοπη ρευματος.

Τις υπολοιπες ωρες υπαρχει ενα ενυδρειο σε λειτουργια,το οποιο παραγει καποιους μικροθορυβους οποτε το βουητο περνα απαρατηρητο.

Δοκιμασε κατι αναλογο, π.χ. αν εχεις το pc στο υπνοδωματιο,κλεινε μονο την οθονη,και ασε τον σκληρο και τα ανεμηστηρακια να δουλεουν.

Ισως αν υπαρχει ενας μικρος θορυβος το βουητο για το οποιο παραπονιεσαι να περνα απαρατηρητοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 10:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... το θέμα ειναι να δουμε απο τι προέρχεται ότι μας ενοχλει κι όχι να κανουνουμε ότι δεν ακουμε ή δεν το βλεπουμε γαιτι καποια στιγμη αυτο δεν θα ειναι εφικτό και τότε θα αντιμετωπισουμε όχι μόνο το σύμπτωμα αλλα και τα αποτελεσματα του.Αξίζει να βρούμε την αιτία σε ένα σύμπτωμα καισίγουρα υπαρχει....

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

delta4
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 01:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους delta4  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, ειδα τις απαντησεις που δινεται,ελειπα μερικες μερες,εχω κανει πολλες και ειδικες εξετασεις,με αξονικους και διαφορα αλλα πολυπλοκα οργανα στην Γερμανια οπου ημουνα μεχρι πριν ενα χρονο.Εχω αλλαξει πανω απο 10 γιατρους και νοσοκομεια αλλα δεν βρηκανε απο που προερχεται.Επιστημονικα λεγεται tinnitus αυτο το βουητο και θεραπεια δεν υπαρχει οπως μου ειπανε.Πρεπει να μαθω να ζω μαζι του αλλα ειναι δυσκολο και ετσι συνεχιζω να ψαχνω.Αυτη την στιγμη που γραφω ακουγονται τα εξτρα ανεμιστιρακια του Laptop μου αλλα το βουητο τα ξεπερνα κατα πολυ.Περιμενω καποια απαντηση που θα βοηθησει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 23:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε delta4

Εχω το ιδιο ακριβως προβλημα εδω και 15 περιπου χρονια.Μετα τον τριτο μηνα αν θυμαμαι καλα δεν παιρνει γιατρεια.Εχω παει στους καλλιτερους γιατρους της Ελλαδος.Ολοι το ιδιο πραγμα ειπανε ---> μαθε να ζεις μ΄αυτο.

Τωρα τελευταια ακουσα πως υπαρχει ενα ειδος -ας πουμε- θεραπειας.Δηλαδη : σε βαζουν καποιο μηχανισμο στα αυτια ( σαν ακουστικα) δεν θυμαμαι για ποσες ωρες ή μερες , που παραγει ηχο λιγο ποιο δυνατο απ΄αυτον που ακους , με αποτελεσμα οταν βγαλεις τον μηχανισμο να εχεις την αισθηση πως το βουητο εχει μειωθει πολυ.
Δεν θυμαμαι ομως που το διαβασα.Καλο θα ηταν αν σε ενδιαφερει να ρωτησεις καποιον ιατρο να σε συμβουλεψει.

Εμενα παντως μετα απο 15 χρονια συνεχιζει να με ενοχλει και να με εκνευριζει.
Αν εχεις νεα ενημερωσε κι εμενα.
Περαστικα σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

delta4
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 15:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους delta4  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Αδιαβαστε, ευχαριστω
Εμενα μου ειπε ο πρωτος γιατρος οτι τις πρωτες 10 μερες μπορει να γινει κατι.Εγω πηγα μετα απο 3 εβδομαδες περιπου γιατι δεν ηξερα τι ηταν,ελεγα θα περασει και ετσι την πατησα.
Το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε,που θα βρουμε καποια θεραπεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 20:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ! Χλωμο το βλεπω.Αν μαθω κατι θα σ΄ενημερωσω.Και με ορισμενους στρατιωτικους που μιλησα (που ειχαν το ιδιο προβλημα) τα ιδια ειπαν.Τελως παντων, θα δουμε !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 13:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα σε ολους...

Αυτο με το βουητο ...η ακομη ενα σφυριγμα στο αυτι ...ειναι πολυ συχνο σε ανθρωπους...

Αλλοι το καταλαβαινουν περισσοτερο αλλοι λιγοτερο ..αλλους τους ενοχλει ...σε αλλους περναει απαρατηρητο...

Περαν λοιπον απο καθε ιατρικη παραιτηση ...οτι δεν γινεται τιποτα ...καθε ανθρωπος ψαχνει ενναλακτικες καταστασεις ...για να μην πω θεραπειες και το παρει στραβα καποιος πιο στενομυαλος...!!!

Το ιδιο προβλημα παρουσιαστικε και σε μενα ( σφυριγμα...) ..οι γιατροι διεγνωσαν καποια μονιμη και μη αντιστρεπτει κατασταση...

Εκανα ακουογραφηματα ...τυμπανομετρια...και τα σχετικα...

ΑΛΛΑ>>>!!! προσεξα ...κατα αρχην οτι δεν το εχω μονιμα....αλλα παρουσιαζεται σε καποιες πειπτωσεις...η τουλαχιστον μου το θυμιζει...

Ενας λοιπον συγκεκριμενος ηχος ...ειναι η αφορμη...η αιτια να ξεκινησει αυτο...

Μετα λοιπον παρατηρησα ...οτι οταν συγκεντρωνομαι στο προβλημα ( το προβλημα το εχω στο δεξι αυτι ) τοτε τι συμβαινει ????

ΠΑΡΑΞΕΝΟ !!! αλλαζει αυτι...δηλ ..ακουγεται στο αλλο αυτι ..

ΠΟΥ καταληγω...???? μαλλον ψυχοσωματικο ...αλλα ....θελει ψαξιμο..

Αυτα

Sunrise zero

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την Γαλάζια σφαίρα ως προς την πρώτη της τοποθέτηση. Τα ακουστικά προβλήματα προκύπυοτν όταν αντιδρούμε στο ακουστικό μας περιβάλλον..

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 02:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Delta 4 αν και καθυστερημένα θα ήθελα να συμπληρώσω το εξής. 1. Το βουητό αυτό δεν θεραπεύεται
2. Αν άρχισε πριν τρία χρόνια χωρίς συγκεκριμένο λογο πχ, μετά απο κρότο αλλά στα καλά καθούμενα που λέμε και επειδή ανέφερες ότι έκανες αξονική θα πρότεινα απλά αν δεν έχεις κάνει ήδη να κάνεις οπωσδήποτε μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου που είναι σαφώς πιο εξειδικευμένη απεικονιστική εξέταση για τον εγκέφαλο και δείχνει πράγματα που η αξονική δεν δείχνει. Αν έχεις κάνει μαγνητική (=MRI) τότε μάθε να ζεις με αυτό. Συμβουλέψου ΩΡΛ μήπως και κάποια αγωγή με βελτιωτικά της μικροκυκλοφορίας σε βοηθήσουν (τύπου Vastarel). Aν δεν μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ απο το βουητό (αυτό είναι το χειρότερο) ίσως να χρειαστεί ειδική αγχολυτική αγωγή, μη διστάσεις να το ζητήσεις απο τον ιατρό σου (ΩΡΛ η Νεευρολόγο)
Καλή συνέχειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2005, 16:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κάνε ύπνωση και ''μάθε'' το υποσυνείδητό σου να μην το ακούειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TONY
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2005, 18:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TONY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ delta4 ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΘΟΡΥΒΟ. ΕΙΝΑΙ ΧΡΌΝΙ Α ΠΑΡΑΠΛΑΝΙΤΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ. ΑΝΝΟΩ ΠΩΣ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΙΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΟΥΚΕΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤ'ΑΥΤΙ ΣΟΥ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗΣ ΙΣΧΥΟΣ ΗΧΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΤΑΤΡΑΥΜΑΤΙΚΟ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΜΑΣ ΣΥΝΕΒΗ. ΜΟΙΑΖΕΙ ΚΑΠΩΣ ΜΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΖΕΣΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ.ΔΕΝ ΑΚΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΦΥΡΙΓΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗ ΖΗΜΙΑ. ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ Η ΧΡΗΣΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Ή ΤΗΛ. ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ. ΕΠΙΣΗΣ Η ΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ, ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΕΧΩΜΕΝΟ ΘΟΡΥΒΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ.

Τ.Ε.Ν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2005, 08:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κάνε υπομονή αγαπητέ και θα περάσει μόνο του,είχα και εγω το ίδιο
πρόβλημα για αρκετους μήνες,το ξεπέρασα με ασκήσεις ηρεμίας,όσο
μπορείς βγάλτο απο το μυαλό σου,σκέψου ευχάριστα πράγματα.
Τετοιού ίδους προβλήματα υγείας είναι ψυχοπαθολογικά,όλα μέσα στον
νού μας είναι,αν δεν έχεις κάτι αλλο τότε μόνο σου θα το ξεπεράσεις
φίλε μου....

Ο τελευαίος να κλείσει την πόρτα.
ΠΟΡΤΑ ΡΕΕΕΕΕ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lol
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 13:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Ασχολουμαι με την ηχοληψια και νομιζω οτι εχω να προσθεσω μερικα σημαντικα πραγματα εδω.

Λοιπον ολα καλα περι τα ψυχοσωματικα κ.ο.κ
Το αυτι ειναι ενα οργανο και σαν οργανο μπορει να υποστει αλλοιωσεις.Στις πιο πολλες περιπτωσεις βουητου τρεις ειναι οι κυριοι λογοι που το προκαλουν:
1. Αποτομος και δυνατος ηχος
2. Πολυωρη εκθεση σε ηχο,επιπεδου κουραστικου για τα αυτια μας.
3. Οργανικες παθησεις αλλα δεν θα αναφερθω σε αυτες γιατι ουτε γιατρος ειμαι αλλα ειναι και πιο σπανιες απο τις ανωτερω.

Σε γενικες γραμμες το αυτι στο τελευταιο του σταδιο (εσωτερικο αυτι) φερει καποια τριχειδια (τριχωφορα κυτταρα) τα οποια ειναι υπευθηνα για την αναλυση των ηχητικων συχνοτητων που ερχονται σε αυτο απο τις πηγες.Αυτα τα τριxειδια παλονται και επιστρεφουν ξανα σε καθετη θεση.Με την πολυωρη εκθεση σε καποιον ηχο(π.χ. στουντιο,κομπρεσερ) η καποιο αποτομο και δυνατο ηχο αυτα τα τριχειδια καταπονουνται και δεν επανερχονται στην αρχικη τους θεση με αποτελεσμα την δημιουργια αυτων των βουητων και σε αλλες περιπτωσεις μεγαλυτερης καταπονησης ηχους σαν να εχουμε μεσα στο αυτι μας ενα διαπασων(οπως οταν βγαινουμε απο ενα club).

Ο οργανισμος μας σε πολλες περιπτωσεις προσπαθει και αναδημιουργει αυτα τα κυτταρα που ειναι υπευθηνα για αυτη την δουλεια ενω σε αλλες οχι.Σε περιπτωση ομως που δημιουργησει καινουργια κυτταρα δεν σημαινει οτι τα αυτια μας αναγεννηθηκαν και μπορουμε να τα βαλουμε στις ιδιες διαδικασιες.Πρεπει να προσεχουμε τα αυτια μας και να μην κανουμε τα ιδια λαθοι.Εαν η εκθεση σε ηχο εργασιακου περιβαλλοντος ειναι απαραιτητη τοτε φρονιμη ειναι η λυση των ωτοασπιδων, ενω αν δουλευουμε σε καποιο (στουντιο,συναυλιακο περιβαλλον) καλο ειναι να μην ακουμε σε δυνατες εντασεις και να κανουμε συχνα διαλειμματα.Μπορουμε αφου κανουμε την συνθεση μας να
δυναμωσουμε στο τελος για το τελικο mixdown.(Πληροφοριακα η ιατρικη σταθερα ειναι για 8 ωρες
εκθεσης, ο ηχος να μην ξεπερνα τα 90db.)

Απο εκει και περα και οσο αφορα τις θεραπειες πρεπει διχως δευτερη σκεψη να συμβουλευτουμε ενα ειδικο ιατρο.Θεραπειες υπαρχουν αναλογα με την περιπτωση και το μεγεθος του προβληματος.Θα πρεπει να του πουμε οσο το δυνατων αναλυτικοτερα τα συμπερασματα μας για να κατανοησει ακριβως το μεγεθος και τα συμπτωματα του προβληματος μας.

Απο προσωπικη εμπειρια μπορω να πω οτι το βουητο γινεται πιο εντονο οταν δεν υπαρχει καποιος θορυβος που να ξεπερνα σε ενταση το βουητο.Ακομα εχω την αμυδρη εντυπωση οτι γινεται πιο εντονο οταν το περιβαλλον μας ειναι κρυο η στις περιοδους αλλαγης του καιρου.Ακομα θα μπορουσα να πω οτι καποιο επιβαρυντικο ρολο παιζει και το στρες.

Και τελειωνω με τα παρακατω.Μην το αμελησετε γιατι μπορει να επιφερει και οριστικη κωφωση καθως μπορει να εχει και πληρη γιατρεια.Αν τελικα το προβλημα ειναι μη αναστρεψιμο μαθετε να ζειτε με αυτο.Καντε το μερος τις καθημερινης σας πραγματικοτητας.Στο κατω κατω ουτε παραλλητος ειστε, ουτε κουφος και για το ευθημο της συζητησης εχετε και ενα δωρεαν φορητο mp3 player στο ακουστικο σας συστημα.

Για να μην παρεξηγηθω και πειτε οτι εξω απο το χωρο πολλα τραγουδια λες, πασχω και εγω απο το φαινομενο αυτο και το προβλημα ειναι οτι ειμαι εθισμενος στην μουσικη και μαλιστα σε περιβαλλον στουντιο.Σας ευχομαι καθε επιτυχια.

Βασιλης

Edited by - lol on 30/03/2006 13:18:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 13:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλώς ήρθες και να εισαι καλα για τα όσα μας έγραψες.
Απο ολλα λοιπον αυτα καταλαβαινω ότι εσυ ,τουλαχιστον ξερεις ίσως το αίτιο,μιας και ο περιβαλλον χωρος της δουλειάς σου ειναι συγκεκριμενος.΄Σε καποιο όμως που παρουσιαζεται "φαινομενικά"χωρις απτή αιτία...ειναι και ανεξηγητο και ίσως να υπάρχουν κι αλλου ειδους αιτιες περα απο όσες φαινονται κι ακουγονται.
Φιλικά Καλλιόπη

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lol
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 15:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Καλλιοπη.

Πρωτον να διορφωσω ενα λαθος που εκανα παραπανω.Η εκθεση σε ηχο μεχρι και 8ώρες εχει σαν ανωτατη τιμη τα 90db.Σε καμια περιπτωση ομως δεν πρεπει να δουλευουμε σε αυτο το επιπεδο.

Οσο αφορα τα αιτια λοιπον σιγουρα δεν ευθηνεται για ολα ενας δυνατος θορυβος.Υπαρχουν και οργανικα αιτια οπως ωτιτιδες,φυσιολογικη γηρανση του αυτιου.Συνηθως ομως το μεγαλυτερο ποσοστο που καταληγει με ενα τετοιου ειδους βουητο στο αυτι, εχει καταπονηση με καποιο τροπο το ακουστικο του συστημα(γνωριζοντας το η οχι).

Εχεις επισκεφτει καποιο ειδικο γιατρο ΩΡΛ που να εχει εμπειρια πανω στο θεμα για μια ποιο εππαγελματικη διαγνωση.Μηπως εχεις καποιο ιστορικο Ωτιτιδας,Υψηλου Πυρετου,Ρινικο Διαφραγμα,Ιγμορια.

Γιατι τα λεω αυτα.Συνηθως αμα εχεις "τσακισει" τα αυτια σου απο εκθεση σε δυνατους ηχους το προβλημα ειναι μονιμο χωρις καμια αποδεδειγμενη θεραπεια, ενω αμα π.χ. εχεις καποια φλεγμονη κ.ο.κ μπορει να θεραπευται και σχετικα ευκολα.Στην περιπτωση του βουητου δεν ειναι απαραιτητο να εχουν καταστραφει τα τριχειδια.Μπορει καποιος αλλος να ειναι ο λογος δημιουργιας του.Παντως να ξερεις οτι η φαινομενικα πιο δυσκολη περιπτωση ιασης ειναι οταν το προβλημα ειναι σε αυτα τα τριχειδια.

Για να μην στα πολυλογο και επειδη δεν ειμαι γιατρος σταματαω εδω.την επομενη εβδομαδα θα επισκεφτω ενα καλο γιατρο στο ειδος του.Αφου του πρηξω το συκωτι με το τι εχω, ωστε να το "πιασει" πληρως το νοημα θα επιστρεψω για να δημοσιευσω το τι ακουσα!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavroula
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 03:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavroula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας παραθέτω απόσπασμα από το βιβλίο "Άγγελοι της γης" της Doreen Virtue, Ph. D. από εκδόσεις ΚΡΥΩΝ ΕΠΕ σελ.23
-Ήχος κουδουνίσματος στο ένα αυτί. Οι περισσότεροι Γηίνοι Άγγελοι (όμως όχι όλοι) ακούνε ένα διαπεραστικό ήχο κουδουνίσματος στο ένα αυτί. Ο ήχος μπορεί να ακουστεί κατά τη διάρκεια στρεσογόνων καταστάσεων ή χωρίς καμία προφανή αιτία. Πολλοί Γήινοι Άγγελοι νιώθουν ότι αυτό είναι ένας ενοχλητικός αντιπερισπασμός, αλλά το κουδούνισμα είναι στην πραγματικότητα κωδικοποιημένες πληροφορίες που στέλνει το αγγελικό βασίλειο για να τους βοηθήσει να σταθούν πέρα και πάνω από τα Γήινα προβλήματα. Επίσης περιέχει οδηγίες και καθοδήγηση για την αποστολή των Γήινων Αγγέλων. Ευτυχώς, οι Γήινοι Άγγελοι μπορούν να ζητήσουν νοητικά από τους αγγέλους να μειώσουν την ένταση ή την κλίμακα του ήχου, ώστε να μην τους πονούν τα αυτιά τους.
Τα συμπεράσματα δικά σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 09:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας παραθέτω απόσπασμα από το βιβλίο "Άγγελοι της γης" της Doreen Virtue, Ph. D. από εκδόσεις ΚΡΥΩΝ ΕΠΕ σελ.23
-Ήχος κουδουνίσματος στο ένα αυτί. Οι περισσότεροι Γηίνοι Άγγελοι (όμως όχι όλοι) ακούνε ένα διαπεραστικό ήχο κουδουνίσματος στο ένα αυτί. Ο ήχος μπορεί να ακουστεί κατά τη διάρκεια στρεσογόνων καταστάσεων ή χωρίς καμία προφανή αιτία. Πολλοί Γήινοι Άγγελοι νιώθουν ότι αυτό είναι ένας ενοχλητικός αντιπερισπασμός, αλλά το κουδούνισμα είναι στην πραγματικότητα κωδικοποιημένες πληροφορίες που στέλνει το αγγελικό βασίλειο για να τους βοηθήσει να σταθούν πέρα και πάνω από τα Γήινα προβλήματα. Επίσης περιέχει οδηγίες και καθοδήγηση για την αποστολή των Γήινων Αγγέλων. Ευτυχώς, οι Γήινοι Άγγελοι μπορούν να ζητήσουν νοητικά από τους αγγέλους να μειώσουν την ένταση ή την κλίμακα του ήχου, ώστε να μην τους πονούν τα αυτιά τους.
Τα συμπεράσματα δικά σας.



η γιαγια μου το είχε παρα παρα πολλα χρόνια και την ταλαιπωρούσε πάρα πολυ και μαζι της και μας, υπηρχαν στιγμες που την επιανε τρελλα απο το πολυ βουισμα.. παντως αγγελος δεν ηταν σιγουρα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή,

Παρ, όλο που ασχολούμαι με διαλογισμό πολλά χρόνια και αναγνωρίζω πως σχεδόν κάθε πάθηση έχει και ψυχικό υπόβαθρο και παρ όλο που έχω τελειώσει ηχοληψία και γνωρίζω καλά τις επιδράσεις του ήχου και των δονήσεων στο αυτί θα ξεκινήσω από εκεί που θεωρώ πως πρέπει να είναι η αρχή της έρευνας για το κάθε τι : από την ύλη.

Αναφέρεις πως έχεις επισκεφθεί γιατρούς και πως η διάγνωση είναι Tinitus (βουητό στο αυτί - κεφάλι). Το συγκεκριμένο πρόβλημα μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά με αλλαγές στην διατροφή και στον τρόπο ζωής.

Παράγοντες που μπορεί να προδιαθέσουν ή να προκαλέσουν Tinitus είναι : Αναιμία (όλων των μορφών και ειδικά από έλλειψη Β12), τραυματισμοί στο τύμπανο ή μικρή ρήξη τυμπάνου, ανισορροπία στα επίπεδα χοληστερόλης, υπέρταση ή υπόταση, μολύνσεις των αυτιών, αλλεργική ρινίτιδα, προβλήματα στην μικρο-κυκλοφορία του αίματος (τριχοειδή αγγεία), τοξίνωση από βαρέα μέταλλα ή γενική τοξίνωση του οργανισμού, δυασανεξία σε τροφές, ανεπάρκεια στον χειρισμό της γλυκόζης του αίματος, ανεπάρκεια σε ουσιώδη λιπαρά οξέα και άλλα θρεπτικά στοιχεία, εξασθένιση νευρικών λειτουργιών λόγω της παρόδου της ηλικίας κ. α

Εγώ λοιπόν θα ξεκίναγα από μία γενική αίματος που θα συμπεριλάμβανε σίδηρο, αιμοσφαιρίνη και αιματοκρίτη, χοληστερόλη - και ειδικά LDL / HDL, σάκχαρο - και αν μπορείς καμπύλη η σακχάρου ακόμη καλύτερα !- και θα έπαιρνα την πίεση μου..Κατόπιν θα βελτίωνα ό, τι ήταν εκτός ισορροπίας.

Κατόπιν - αν δεν υπήρχε βελτίωση - θα εξέταζα αν υπάρχει πρόβλημα γενικής τοξίνωσης του σώματος, αν υπάρχει το λεγόμενο "σύνδρομο Χ" δηλαδή αντίσταση των κυττάρων στην ισνουλίνη (το οποίο και έχουν περίπου 40% των όσων έχουν Tinitus) και αν έχουμε γενικότερή κυκλοφορική ή μικροκυκλοφορική δυσλειτουργία. Για παράδειγμα πολλοί άνθρωποι με tinitus έχουν και κρύα χέρια ή πόδια και αυτό είναι ένδειξη πως τα τριχοειδή αγγεία δεν λειτουργούν επαρκώς. Επίσης μία αλλεργική ρινίτιδα που δεν έχει βρει λύση μπορεί να επιδεινώνει ή και να δημιουργεί βουητό. Όλα τα πιο πάνω βοηθούνται άριστα από την διατροφική αγωγή.

Υπόλοιπους παράγοντες όπως τροφικές δυσανεξίες, τοξίνωση από βαρέα μέταλλα κ.α μπορούμε να διερευνήσουμε αφότου έχουμε κάνει τα βασικά και δεν έχει υπάρξει βελτίωση. Υποθέτω πως εφ' όσον έχει πάει σε Ω.Ρ.Λ έχει αποκλειστεί το ενδεχόμενο ρήξης του τυμπάνου ή ζημιάς στο ακουστικό νεύρο.

Για να ξεκινήσεις κάνε τις εξετάσεις που σου προτείνω και κατόπιν επικοινώνησε μαζί μου στο mdiatrofh@yahoo.gr.

Μέχρι τότε μπορείς να δοκιμάσεις 2 βότανα που έχουν δείξει πως βοηθούν την μικροκυκλοφορία. Το Γκίνκο ή/ και την Αγριολίτσα.

Το Γκίνκο έχει πολυάριθμες επιστημονικές μελέτες που υποστηρίζουν ως βελτιώνει την μικροκυκλοφορία στα τριχοειδή αγγεία βελτιώνοντας την μνήμη, τα συμπτώματα Ρεϊνώ και άλλα. Η Αγριολίτσα είναι πιθανόν ακόμη καταλληλότερο βότανο διότι απευθύνεται περισσότερο στα τριχοειδή στην περιοχή του κεφαλιού. Οι έρευνες δείχνουν πως είναι χρήσιμο σε πολλούς ανθρώπους με Tinitus.

Ξεκίνα με την Αγριολίτσα σε αφέψημα ή σε βάμμα ή σε κάψουλα. Αν πάρεις αφέψημα προτείνω 1 κ.τ.γλυκού σε 1 ποτήρι βραστό νερό. Το αφήνεις 5 λεπτά το σουρώνεις και το πίνεις 2 φορές τη μέρα. Αυτό το κάνεις για 6 μέρες τη βδομάδα, 1 - 1μιση μήνα και κατόπιν σταματάς για 15 μέρες. Μπορεί αυτό και μόνο να σε βοηθήσει σημαντικά και να μην χρειαστείς κάτι παραπάνω.

Να θυμάσαι πάντως πως η υγεία και η ασθένεια δεν είναι ποτέ ζήτημα μιας ουσίας ή μιας πρακτικής αλλά κυρίως ζήτημα συνολικότητας. Για παράδειγμα ένας με tinitus μπορεί να βοηθηθεί από την Αγριολίτσα αλλά το πρόβλημά του να επιμένει επειδή αιτιολογικά υποστηρίζεται από τους πολλούς καφέδες ή το πόλύ αλκοόλ (γνωστά νευρο-διεγερτικά) που τυχόν πίνει ή από την έντονη τοξίνωση που έχει το σώμα του λόγω κακής διατροφής ή περιβαλοντικών λόγων, η επειδή δεν έχει ρυθμίσει το σάκχαρό του ή τρώει πολλά γλυκά και έχει αντίσταση στην ινσουλίνη κλπ κλπ.

Ξεκίνα με αυτά που σου προτείνω και επικοινώνησε μαζί μου για ότι χρειαστείς. Αν διστάζεις μίλα για αυτά στο γιατρό σου ή πές του να επικοινωνήσει μαζί μου. Το e mail μου στο έδωσα. Να θυμάσαι πως η αντίρηση στην διατροφική αγωγή έχει νόημα οταν υποστηρίζεται επιστημονικά. Επειδή κάποιος έχει τα γένια και τα χτένια δεν σημάινει πως ξέρει και να χτενίζει κιόλλας.. Καλή αρχή !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς πατάτα ( ατμόβραστη..)

Το e mail είναι πρόσφατο και το έγραψα λάθος. Το σωστό είναι : mdiatrofi@yahoo.gr

Μάριος Πρωτόπαπας, Διατροφολόγος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΑ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 22:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ Ο ΗΧΟΣ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΓΡΑΨΑΝΕ ΚΑΙ 8ΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ!ΕΧΩ ΣΗΖΥΤΗΣΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΑ ΕΞΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤA:1ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΧΘΕΙ Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΘΟΡΥΒΟΥ(ΒΟΗΣ) ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΣΑ Κ.Ο.Κ.2ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ VASTAREL ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.3ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΚΟΙΜΙΘΩ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ(ΒΟΥΗΤΟ)4ΦΥΣΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΥΜΕ ΕΝΑ ΡΑΔΙΟΚΑΣΕΤΟΦΩΝΟ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΕΠΙΔΗ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΣΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤYΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΟΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ STRESS,ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ...ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ(ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ)ΠΡΟΣΠΑ8Ω ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ Η ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩ(ΕΠΩΝΥΜΟ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ)ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΙ ΠΑΘΟΝΤΕΣ ΜΕ ΤΙ ΤΡΟΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΜΕ ΕΠΥΤΙΧΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Π.Χ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟΥΣ ΦΡΟΝΙΜΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Ο ΘΟΡΗΒΟΣ(ΒΟΥΗΤΟ)[ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΥ ΧΡΟΝΟ]ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΕΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΩΡΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΥΧΟΡΗΠΑΝΣΗ ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ ΤΟ ΒΟΥΗΤΟ.ΑΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΒΓΛΑΩ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΠΟΔΕΣ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟIΟ ΕΝΤΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ 2 ΜΟΥ ΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΙΕ ΟΤΑΝ ΣΗΖΗΤΑΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ.ΓΙΑΥΤΟ ΣΑΣ ΔΙΝΩ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΟΥ:site:www.abatv.gr email:aba@otenet.gr ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6944338080 ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ 210025352.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΡΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΘΡΟΙ ΟΤΙ 8Α ΣΑΣ ΤΗ ΔΩΣΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΑ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 23:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(sorry la8os) το τηλεφωνο μου ειναι 2106025352Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SJonas
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 11:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SJonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς και εγω υποφέρω TINNITUS απο το 2003. Ξεκίνησε απο κάποιους ιλλιγγους. Πήγα σε ΩΡΥΛΑ και μου έκανε μία εξέταση, αυτή που ρίχνουν νερό στο αυτί, και από εκείνη την ημέρα απέκτησα βουητό. Στην αρχή δεν ήτα έντονο αλλά όπως παιρνά ο καιρός γινόταν πιο έντονο. Τέλος πάντων για να μην πολυλογό, δοκίμασα τα πάντα VASTAREL, RIBRAIN υπήρχε η υποψία ότι είναι σύνδρομο Meniere, STUGERON και πολλά άλα φάρμα αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Επίσης μέσα στην απόγνωση παρήγγηλα και φάρμακα από το εξωτερικό, όπως TINNITUS - STOP, και πολλά άλλα που δεν τα θυμάμαι και όλα είναι κοροϊδεία, δεν κάνουν τίποτα τουλαχιστον για την δική μου περίπτωση. Επίσης αγόρασα και ηλεκτρονικό ακουστικό με TINNITUS MASKER, δηλαδή φοράς το ακουστικό και ακούς έναν άλλον ήχο που σου καλύπτει υποτίθεται τον θόρυβο, στην αρχή κάπως δούλεψε, αργότερα όμως το βουητό έγινε πιό έντονο και η συχνότητα του βουητού άλλαζε, τελικά δεν έκανε τίποτα. Κατόπιν δοκίμασα απο κάποιο Ρωσο γιατρό στην Αθηνα κάτι Λεηζερ, τιποτα πάλυ. Κατόπιν παρηγγηλα κατι ακουστικά απο το INTERNET με ηλεκτρομαγνιτισμό πάλυ τίποτα. Πιστεύω ότι πρέπει να αποφεύγεται ο καφές, η σοκολάτα, να υπάρχει καλή και ισοροπιμένη δίαιτα και τώρα θα πάω για θεραπεία σε θάλαμο αποσυμπίεσης να δω μπάς και δω καμμία βελτίωση. Θα σας ενημερώσω σε περίπτωση που δω βελτίωσω.
Κουράγιο
Σπύρος ΙωνάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2006, 00:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να γράψω κι εγώ δυο λόγια μήπως βοηθήσω κάποιους. Το πρόβλημα που αναφέρεται προκαλείται συνήθως από έκθεση στον ήχο. Άν πρόκειται για κάτι τέτοιο μπορεί να το καταλάβει κανείς από το αν ενοχλείται ή όχι από δυνατούς ήχους.

Παρότι υπάρχει ταυτόχρονα και πτώση ακοής (συνήθως στις υψηλές συχνότητες -- 4000 Hz-- δηλ. στα σύμφωνα) το πρόβλημα δεν είναι η ακοή, αλλά η βοή, που στις αρχές τουλάχιστον, δηλ. για κανά 6μηνο ή και χρόνο ταλαιπωρεί υπερβολικά. Μόνο όσοι έχουν το πρόβλημα μπορούν να καταλάβουν, οι υπόλοιποι απλά δεν μπορούν να το καταλάβουν.

Δυστυχώς, η κατάσταση είναι μη-αναστρέψιμη και γενικά το μόνο που θα πρέπει να κάνει κανεις είναι να φοράει ώτοασπίδες (σιλικόνης που κόβουν περίπου 25-30 DB) σε περιπτώσεις θορύβων πάνω από 80 DB (club, bar, cinema, αεροπλάνα, κομπρεσέρ, κλπ).

Από τεχνική άποψη είναι περίπου αυτό που ανεφέρθηκε παρπάνω με τα τριχίδια, στο έσω ους, και πιο ειδικά είναι μια κατάσταση απομυελίνωσης του ακουστικού νεύρου σε όσους ίσως δεν λειτουργεί ικανοποιητικά ο μυς του αναβολέα (όπως σε εμένα υποθέτω!).

Σε πρόσφατα πειράματα στην Αμερική (σε ποντίκια) υπήρξε θεραπεία με βλαστοκύτταρα. Επίσης, σε περιοδικό (επιστημονικό) που είμαι συνδρομητής προτείνουν σε όσους θέλουν να λάβουν μέρος σε καινοτόμες πειραματικές θεραπείες.

Αν θέλει κανεις περισσότερες πληροφορίες, ευχαρίστως να του δώσω, μιας και ξέρω από πρώτο χέρι την δυσκολία της κατάστασης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy