ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ’ει χάσου! Η ιδέα δεν είν' δικιά σου!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 22:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ...

Το θέμα αυτό το ανοίγω κατόπιν μιας προσεκτικής αναζήτησης σε παλαιότερα θέματα και αφού διαπίστωσα πως δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο. Επίσης, με προβλημάτισε και η επιλογή της κατηγορίας και πιστεύω ότι η συγκεκριμένη ("Απόψεις-Προτάσεις") είναι και η πλέον ενδεδειγμένη! Αν παρ' όλ' αυτά, οι διαχειριστές-συντονιστές θεωρούν ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί ή ότι ενδείκνυται η μεταφορά του σε άλλη κατηγορία, αφήνω τη μοίρα του topic στη διακριτική τους ευχέρεια...

Επί του θέματος...

Αφορμή για τον προβληματισμό μου στάθηκε μια συζήτηση που είχα μ' ένα φίλο μου σχετικά μ' αυτό που ονομάζουμε "πνευματική ιδιοκτησία". Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι είμαστε εξοικειωμένοι με την έννοια του Copyright ή αυτών που ονομάζουμε και "πνευματικών δικαιωμάτων" είτε στην τέχνη, είτε στην επιστήμη (πατέντες κλπ) είτε σε άλλες μορφές της ανθρώπινης δημιουργίας. Από την πλευρά μου θα ήθελα να επεκτείνουμε λίγο το θέμα και να το δούμε υπό μία ευρύτερη οπτική, έτσι ώστε να περιλάβουμε τις ιδέες και τις σκέψεις μας γενικότερα. Τι θέλω να πω;

Υποτίθεται πως όσοι είμαστε εδώ είμαστε “αναζητητές της αλήθειας”, ο καθένας με τις δικές του μεθόδους, ο καθένας ακολουθώντας το δικό του μονοπάτι. Κατά τη διάρκεια αυτής της πορείας, σίγουρα, στον καθένα μας θα έχει συμβεί, θα έχουν γεννηθεί στο μυαλό μας σκέψεις, ιδέες, απόψεις, προτάσεις κ.ο.κ. Πολλές φορές λοιπόν, έχουμε την...αφέλεια ίσως να θεωρούμε ότι οι ιδέες μας αυτές είναι και πρωτότυπες, για να διαψευστούμε λίγο αργότερα όταν συνειδητοποιήσουμε ότι μάλλον τα πράγματα έχουν ξαναειπωθεί από κάποιον άλλο. Σπάνια, οι ιδέες μας είναι όντως πρωτότυπες, αλλά τότε μας διακατέχει ένα...άγχος, ας μου επιτραπεί η έκφραση, να βάλουμε την προσωπική μας "υπογραφή" σ' αυτές, να κάνουμε γνωστό τοις πάση ότι αυτές "μας ανήκουν"...

Το ερώτημά μου, λοιπόν, είναι σαφές : Έχουμε το παραμικρό "ιδιοκτησιακό" δικαίωμα πάνω στα προϊόντα της σκεπτόμενης κεφαλής μας; Ή μήπως κάθε τέτοιο δικαίωμα εξαφανίζεται από τη στιγμή που το ο,τιδήποτε σκεφτούμε γίνει μέρος του προφορικού ή του γραπτού μας λόγου;

Θα 'θελα να δω τις απόψεις σας!

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 23:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σε durden_alie!

Ειμαι λίγο μπερδεμένος με αυτό το θέμα.
Θεωρώ ότι αν η οποιδήποτε σύλληψη* μιας ιδέας, είναι μία εκδήλωση του πνεύματος, τότε οι εδηλώσεις του πνεύματος δεν είναι ιδιοκτησία κανενός.
Και από την στιγμή που δημοσιεύει ή λέει κάπου την ιδέα του κάποιος,
παύει να είναι ιδιοκτησία του.
Πόσο μάλλον όταν πληρώνεις γι' αυτή...

(*)"Συνέλαβα μία ιδέα" συνηθίζουμε να λέμε.
Οχι εποίησα...
Θελώ να πω ότι με την λέξη "συλλαμβάνω", δηλώνουμε ότι πιάνουμε κάτι που ήδη ΥΠΑΡΧΕΙ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 00:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aχμ...


τωρα να σας πω την αλήθεια, η γνώμη μου είναι, πως όλα αυτά τα περί ποιανού είναι η ιδέα, αφορούν τον κακώς εννοούμενο εγωϊσμό του καθενός...

αν δηλαδή εγώ σκεφτώ κάτι ατενίζοντας τα πέλαγα, και μετά από ένα χρόνο το βρω διατυπωμένο από κάποιον άλλο θα πρέπει να πάω να του ζητήσω τον λόγο?

ας είμαστε και λίγο σοβαροί... με την κυριολεκτική έννοια της σοβαρότητας... Γιατί όλα προέρχονται από την ίδια δεξαμενή ιδεών και σκέψεων και εμπνεύσεων όπως αναφέρει και ο Αίολος...

το μόνο που μας χωρίζει είναι αυτός ο ρημάδης ο εγωϊσμός...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος

Edited by - G. on 05/04/2006 00:26:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 00:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ερώτημά μου, λοιπόν, είναι σαφές : Έχουμε το παραμικρό "ιδιοκτησιακό" δικαίωμα πάνω στα προϊόντα της σκεπτόμενης κεφαλής μας; Ή μήπως κάθε τέτοιο δικαίωμα εξαφανίζεται από τη στιγμή που το ο,τιδήποτε σκεφτούμε γίνει μέρος του προφορικού ή του γραπτού μας λόγου;

Κανονικά και με τον νόμο. Ακόμα και σήμερα λέμε "αυτό το είπε ή το έγραψε ο Αριστοτέλης, ο Πλάτωνας κλπ".
Σύμφωνα με το παραπάνω σκεπτικό θα έπρεπε να αγνοούμε τους δημιουργούς αλλά να δεχόμαστε τα δημιουργήματα. Και αυτό όχι μόνο στην φιλοσοφία ή την επιστήμη ή στην λογοτεχνία και την ποίηση, αλλά και στην εικαστική ή την μουσική τέχνη, μιάς και τα πάντα ξεκινούν από την "σύλληψη" μιάς ιδέας.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τις κάνουμε και δικές μας ιδέες αλλά όχι ως συνδημιουργοί αλλά ως συμμέτοχοι.

Σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη.
"Η αρχική σημασία τού ιδέα είναι «αυτό που βλέπω με τον νου μου, που συλλαμβάνω με το μυαλό μου», η όραση ως πηγή γνώσεως."


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 00:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν δηλαδή π.χ. αγαπητή ostria, ένας παππούς σε κάποιο χωριό που δεν έχει διαβάσει Πλάτωνα, καταλήξει στο συμπέρασμα του Σωκράτη, ότι το μόνο που γνωρίζει είναι ότι δεν γνωρίζει τίποτα (χωρίς να έχει διαβάσει σχετικά), η ιδέα παραμένει του Σωκράτη και μόνο?

θα έλεγες πως απλά συμμετέχει της ιδέας?

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 01:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνέλαβα μία ιδέα" συνηθίζουμε να λέμε.
Οχι εποίησα...
Θελώ να πω ότι με την λέξη "συλλαμβάνω", δηλώνουμε ότι πιάνουμε κάτι που ήδη ΥΠΑΡΧΕΙ!

Ομολογώ ότι πολύ μου άρεσε η προσέγγισή σου, Αίολε, ως προς την ερμηνεία της σύλληψης...


Ostria, ήγγικεν η ώρα της διαφωνίας...

quote:
Κανονικά και με τον νόμο. Ακόμα και σήμερα λέμε "αυτό το είπε ή το έγραψε ο Αριστοτέλης, ο Πλάτωνας κλπ".

Το νόμο τον γνωρίζω, αυτό δε σημαίνει ότι συμφωνώ και μαζί του...

Όπως καταλαβαίνεις, είμαι υπέρ της πειρατείας στην τέχνη! Πόσο μάλλον στις ιδέες!

Τι θέλω να πω : Ναι, γνωρίζω ότι λέμε το είπε ο ένας ή ο άλλος...Πόσες φορές όμως δεν έχει τύχει οι ιδέες να επαναλαμβάνονται και τα ίδια πράγματα να ξαναλέγονται; Μπαίνουμε τότε στη διαδικασία να σκεφτούμε ποιος το είπε πρώτος! Εκεί όμως κατά τη γνώμη μου κρύβεται η "πλάνη". Στην ουσία, δεν έχει σημασία! Η σύλληψη μιας ιδέας και η διατύπωσή της αυτομάτως την κάνει κτήμα όλης της ανθρωπότητας...Αυτό δε μειώνει το μεγαλείο ορισμένων μεγάλων πνευμάτων, αλλά κατά την άποψή μου, το αποθεώνει!

Υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος που λέει "Ναι, αλλά τί γίνεται αν κάποιος άλλος διεκδικήσει ως δικιά του μια φράση του Αριστοτέλη πχ;"

Για μένα ούτε αυτός ο αντίλογος υφίσταται, διότι λειτουργεί ακριβώς πάνω στη βάση αυτού που προανέφερα (και προφανώς καταδικάζω), δηλαδή της διεκδίκησης "ιδιοκτησιακών" δικαιωμάτων που όμως δεν είναι κανενός!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 02:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια σύντομη τοποθέτηση θα κάνω προς το παρόν durden:
Το να σου κλέβουν μία δική σου εργασία, είναι πολύ εκνευριστικό
Πολλές φορές συμβαίνει όμως, κάποιος να μην σου έκλεψε κάτι, αλλά συμπτωματικά να βάδισε η σκέψη του στα ίδια μονοπάτια με τα δικά σου. Στην περίπτωση αυτή - που θα είχε ενδιαφέρον επίσης να εξετάζαμε - εγώ θα σκεφτόμουν:
Ποιό είναι το κίνητρο και ο σκοπός αυτού που φαίνεται πως είχε την ίδια ιδέα με εμένα;
Μπορεί - πιθανόν - να την εκπροσωπίσει καλύτερα από εμένα και να υπηρετήσουμε και οι δυο μαζί έναν ανώτερο σκοπό;
Νομίζω πως ιδιαίτερα το τελευταίο, αποτελεί και ένα κριτήριο, για το εάν κάτι είναι πραγματικά κλοπή. Το να θέλει κανείς να προσκομίσει ιδία οφέλη...ε τότε ναι: είναι κλοπή. Εάν όμως πραγματικά μπορεί ακόμα και να εμπνευστεί από την ιδέα κάποιου άλλου και να την πάει ακόμα παραπέρα, μήπως είναι κάτι άλλο; Μήπως υπάρχει μια άλλου είδους σύνδεση μεταξύ των ανθρώπων που μοιράζονται ένα ίδιο όνειρο ή ένα ίδιο έργο;

Μερικές σκέψεις απλώς.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 02:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δηλαδή π.χ. αγαπητή ostria, ένας παππούς σε κάποιο χωριό που δεν έχει διαβάσει Πλάτωνα, καταλήξει στο συμπέρασμα του Σωκράτη, ότι το μόνο που γνωρίζει είναι ότι δεν γνωρίζει τίποτα (χωρίς να έχει διαβάσει σχετικά), η ιδέα παραμένει του Σωκράτη και μόνο?

θα έλεγες πως απλά συμμετέχει της ιδέας?



Οχι βέβαια, αγαπητή μου. Η συμμετοχή αναφέρθηκε σε όσους ακούν ή διαβάζουν την ιδέα κάποιου, την σκέφτονται και συμφωνούν. Εξ άλλου νομίζω ότι σε αυτούς αναφέρεται και ο durden στην ερώτησή του.

Είναι γνωστό ότι την ίδια ιδέα μπορεί να την έχουν αρκετοί άνθρωποι ανεξάρτητα ο ένας από τον άλλο. Αυτό σημαίνει απλώς ότι έχουν όλοι τους ασχοληθεί με το ίδιο θέμα και κατέληξαν στην ίδια ιδέα ή συμπέρασμα (με κάποια επιφύλαξη και εδώ, δες παρακάτω).

Αγαπητέ durden (διαφωνούμε ε;! χεχε) το ποιός το είπε πρώτος δεν νομίζω ότι αφορά την "πρωτιά" με την στενή ή την εγωϊστική έννοια, αλλά κυρίως την πρωτιά σε σχέση με τις συνθήκες, ας πούμε άλλο να πεις κάτι πρωτοποριακό σήμερα και άλλο πριν από 2000 χρόνια.

Μετά μην ξεχνάτε και κάτι άλλο. Μία ιδέα επιγραμματικά μπορεί να μοιάζει ίδια με κάποια άλλη, αλλά να είναι πολύ διαφορετική αν τις μελετήσεις προσεκτικά. Οπως και η ίδια αρχική ιδέα μπορεί να δώσει ένα αριστούργημα και μια πατάτα. Μπορεί να δώσει κάτι που λειτουργεί και κάτι που δεν λειτουργεί (σε όλα τα επίπεδα).

quote:
Η σύλληψη μιας ιδέας και η διατύπωσή της αυτομάτως την κάνει κτήμα όλης της ανθρωπότητας...

Την κάνει κτήμα όλης της ανθρωπότητας, όταν δεν την απομονώνουμε από το γενικότερο πλαίσιο των ιδεών (αλλά και των πεπραγμένων) του "επινοητή" της. Αλλιώς, θα την ερμηνεύσουμε ο καθένας διαφορετικά, σύμφωνα με τα δικά μας κριτήρια και όχι μέσα από το συγκεκριμένο "πνεύμα" που την "συνέλαβε".


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 03:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομολογώ πως η κουβέντα παίρνει ενδιαφέρουσα τροπή...

Αμαλία :

quote:
Το να θέλει κανείς να προσκομίσει ιδία οφέλη...ε τότε ναι: είναι κλοπή.

Θα σταθώ εδώ για να πω ότι ακριβώς αυτό είναι το σημείο που θέλω να θίξω : Το ίδιον όφελος! Το σπουδαίο αυτό κίνητρο που ο "νόμος" ή η παρούσα "ηθική" μας έχει μάθει ότι είναι καταδικαστέο για τον οποιονδήποτε "κλέφτη", πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι καταδικαστέο ακόμη και για το "νοικοκύρη"... Ίδιον όφελος βεβαίως μπορεί να μην είναι μόνον το οικονομικό, αλλά ακόμη και η επιβεβαίωση ενός διανοητικού εγωισμού, η ικανοποίηση μιας κενής ματαιοδοξίας κοκ.

Μιλήσαμε πχ για τους φιλοσόφους...Υπάρχει φυσικά το ενδεχόμενο ο φιλόσοφος να φιλοσοφεί για τον εαυτό του, κρατώντας τις όποιες ιδέες μέσα του. Το αν εμπίπτει ή όχι στην κατηγορία των "ματαιόδοξων" είναι ένα ακόμη μεγάλο θέμα προς συζήτηση. Τι γίνεται όμως με τον σοφό εκείνο που επί χρήμασι προσφέρει τη "φώτιση"; Που του αρέσει να επιδεικνύει τους όποιους τίτλους του;

Πιστεύω πως η οικειοποίηση μιας ιδέας, ενός έργου τέχνης ή ακόμη ακόμη, μιας φιλοσοφίας ΑΚΟΜΗ και από τον ίδιο το δημιουργό είναι μια μικρο-εγωιστική πράξη που υποτιμά την ίδια τη διαχρονικότητα της ιδέας, του έργου τέχνης ή της φιλοσοφίας, λησμονώντας την ίδια την παροδικότητα της ανθρώπινης φύσης! Αλήθεια, ποιος απόγονος του Αριστοτέλη σήμερα εισπράττει τα κέρδη από τα έργα του;


Ostria :

quote:
ας πούμε άλλο να πεις κάτι πρωτοποριακό σήμερα και άλλο πριν από 2000 χρόνια.

θα συμφωνήσω, επιμένοντας ωστόσο στην απο-πατεντοποίηση... Οι πατέντες σήμερα είναι ένα εργαλείο που, εκτός από τα τεράστια οικονομικά κέρδη που εξασφαλίζουν, προάγουν τον ανταγωνισμό (πχ στην επιστήμη), πατώντας όμως, κατά την άποψή μου σε λάθος βάση...Στη βάση των εγωιστικών ανθρωπίνων κινήτρων! Αν κίνητρό μας δεν είναι η κατάκτηση της γνώσης (στο παράδειγμα της επιστήμης) αλλά ο...αριθμός δημοσιεύσεων, πόσο πολύ έχουμε παρεκκλίνει της πορείας μας;

quote:
Την κάνει κτήμα όλης της ανθρωπότητας, όταν δεν την απομονώνουμε από το γενικότερο πλαίσιο των ιδεών (αλλά και των πεπραγμένων) του "επινοητή" της. Αλλιώς, θα την ερμηνεύσουμε ο καθένας διαφορετικά, σύμφωνα με τα δικά μας κριτήρια και όχι μέσα από το συγκεκριμένο "πνεύμα" που την "συνέλαβε".

Χμμ...εδώ κι αν βάζεις μεγάλο θέμα...

Θα φέρω ένα παράδειγμα από την τέχνη για να γίνω πιο κατανοητός : Ο μακαρίτης ο Παύλος Σιδηρόπουλος, μπορεί να είχε πολλά κουσούρια, είπε όμως κάτι με το οποίο και συμφωνώ! Αναφέρομαι στην γνωστή φράση του (απευθυνόμενος στο Μάνο Χατζιδάκι και μιλώντας περί λογοκρισίας) :

"Αλλά εσείς θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι ένα έργο όταν φεύγει από τα χέρια του δημιουργού του αποκτά δική του προσωπικότητα, δική του ταυτότητα, σύμφωνα με τα οποία χαράζεται η πορεία του και είναι αναφαίρετο δικαίωμα του έργου να ακολουθήσει αυτόνομη καριέρα, την οποία εν ονόματι οποιασδήποτε πατρότητας δεν έχετε δικαίωμα να σταματήσετε, ειδάλλως το ίδιο δικαίωμα έχει και το κράτος εν είδη λογοκρισίας."

Πρόκειται λοιπόν για μια αρκετά ακραία θέση, ίσως και πολύ ρομαντική, σύμφωνα με την οποία "πατέρας" του εκάστοτε δημιουργήματος ουσιαστικά ΔΕΝ υπάρχει αφού αυτό "αμολυθεί" () ή έστω, "πατέρας" του γίνεται ο εκάστοτε παραλήπτης του, με άλλοτε άλλα αποτελέσματα! Αναφαίρετο δικαίωμα του δημιουργού είναι λοιπόν η ένταξη στο έργο του των οποιωνδήποτε μηνυμάτων...Μήπως όμως είναι και αναφαίρετο δικαίωμα του "δέκτη" η ελεύθερη ερμηνεία του; Και ναι, ίσως τις περισσότερες φορές μια τέτοια "ερμηνεία" να πάσχει σε ουσία...Μήπως όμως υπάρχει και μια περίπτωση στις χίλιες να πάει το μήνυμα ακόμη παραπέρα; (Κάτι σαν αυτό που είπε η Αμαλία πχ). Το "καπέλωμα" των έργων από το δημιουργό πόσο γόνιμο μπορεί να είναι;

Αυτά τα "ολίγα" γι' απόψε...

Edited by - durden_alie on 05/04/2006 03:35:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 10:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι η κουβέντα έχει πάρει ενδιαφέρουσα τροπή!

Η Αμαλία έχει δίκιο στο ότι όλοι εκνευριζόμαστε (ή οι περισσότεροι, για να μην είμαι και απόλυτη) όταν αισθανθούμε ότι κάποιος μας έχει κλέψει μια εργασία (πόσο μάλλον όταν έχουμε και αποδείξεις επί τούτου).
Βέβαια δεν είναι και τόσο δύσκολο να ξεχωρίσεις το "κλεμμένο" έργο, επειδή συνήθως είτε παρουσιάζεται σκέτο το αποτέλεσμα (και αδυνατεί να απαντήσει στο "και πώς έφτασες ως εκεί;") είτε υπάρχει πλήρης αντιγραφή στις λεπτομέρειες γεγονός που είναι αδύνατο να ισχύει, επειδή κανένα μυαλό δεν σκέφτεται ακριβώς όπως ένα άλλο.

Τώρα όσο για το κίνητρο και τον σκοπό, αυτά μπορεί να είναι και εντελώς διαφορετικά. Δεν θα τα έβαζα ως "αποδεικτικά στοιχεία" για να στηρίξω αν ισχύει ή όχι η λογοκλοπή.

Το θέμα περί "ιδίου οφέλους" σηκώνει μεγάλη κουβέντα.
Οι αρχαίοι έλεγαν ότι τα κίνητρα τους ήταν αγνά (για την πατρίδα βρε γαμώτο) που και αυτό ακόμα θα μπορούσε να ερμηνευτεί και μάλλον έτσι ερμηνεύεται αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς "για μας, για το καλό της κοινωνίας και ίσως για να ανεβάσουμε το γόητρο της Αθήνας ή του Ελληνικού πολιτισμού".
Δηλ. το ίδιον όφελος μεταφερόταν από προσωπικό σε συλλογικό υπό την στενή όμως έννοια-. Νομίζω ότι η ιδέα του "κάνω κάτι προς όφελος ολόκληρης της ανθρωπότητας" είναι πολύ πρόσφατη.

Το "επί χρήμασι" προσωπικά δεν το ξεχωρίζω από τα υπόλοιπα ίδια οφέλη. Ισως να είναι και πιό ειλικρινές κίνητρο από την ματαιοδοξία ας πούμε που μπορεί να εμπεριέχει ο όρος πνευματικός "Δάσκαλος" που υποτιμά ή και απορρίπτει τα υλικά αγαθά, αλλά αποδέχεται ταυτόχρονα και τον θαυμασμό ή και την λατρεία των "μαθητών" του και τις ανιδιοτελείς; υπηρεσίες και προσφορές τους. (του στυλ: εγώ δεν ζητάω, αυτοί δίνουν αυτοβούλως).


Αν το πιάσουμε το θέμα ψυχολογικά, νομίζω ότι όλοι δεχόμαστε ευχάριστα την επιβράβευση των σκέψεων και των πράξεων μας και προφανώς είναι ένα κίνητρο που μας δίνει ώθηση για να συνεχίζουμε. Φτάνει να μην είναι το μοναδικό μας κίνητρο ή το σημαντικότερο κίνητρό μας, οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου. (Πάντως ειλικρινά αναφερόμενοι στις πατέντες κλπ. δεν νομίζω ότι οι περισσότεροι επιστήμονες ενδιαφέρονται για την θέση ή για το γόητρο τους).

Ετσι θεωρώ ότι και ο Αριστοτέλης είχε την επιβράβευση του τότε (ας μην ξεχνάμε ότι έγινε δάσκαλος του Αλέξανδρου ακριβώς επειδή ήταν αυτός που ήταν και έλεγε αυτά που έλεγε) και πιθανόν θα ήταν ευχαριστημένος και για να απαντήσω και στην ερώτηση σου "ποιος απόγονος του Αριστοτέλη σήμερα εισπράττει τα κέρδη από τα έργα του;" θα έλεγα η Ελλάδα και τα εισέπραττε σε όλη της την Ιστορία, επειδή τα κέρδη είπαμε δεν είναι μόνο χρηματικά.


Η θέση του Σιδηρόπουλου, δεν βρίσκεται μακριά από το σύνηθες πρακτέο. Την πατρότητα ενός έργου ή μιάς ιδέας, την βάζω ως προϋπόθεση για την ουσιαστική κατανόησή του/της. Αν δεν κατανοήσεις μια ιδέα, δεν μπορείς ούτε να την επεκτείνεις, ούτε να την αναθεωρίσεις ούτε ακόμα και να την απορρίψεις. Αυτό δεν συνέβαινε πάντα και δεν συμβαίνει συνέχεια και στην φιλοσοφία και στην επιστήμη και στην Τέχνη και στις κοινωνικές/πολιτικές επιστήμες;


Το πρόβλημα που θέτεις νομίζω ότι είναι το πρόβλημα όχι τόσο της πατρότητας αλλά της "αυθεντίας". Θεωρώ ότι δεν έχει υπάρξει Ποτέ Κανείς που να κατείχε την Απόλυτη Αλήθεια. Αν καταφέρουμε να ξεφύγουμε από αυτή την... παρανόηση να την πω;... τότε τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιό απλά και οι ιδέες θα κρίνονται για την ουσία τους χωρίς φόβο και χωρίς πάθος! Οπότε και η περαιτέρω επεξεργασία τους θα γίνει πιό εύκολη.


We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 05/04/2006 10:20:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 11:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Αυτή η συζήτηση τί μου θύμησε... Μια παρόμοια συζήτηση, 11 χρόνια
πίσω... αλλά και μια άλλη, χθες το απόγευμα, πριν διαβάσω αυτό το
θέμα! Τί σύμπτωση αλήθεια!

Στο φιλοσοφικό επίπεδο θα συμφωνήσω ότι οι Ιδέες δεν έχουν "πατρότητα"
με την συνήθη έννοια του copy-right, αν και μπορούμε να πούμε ότι
πατρότητα έχουν, αυτήν ίσως του υπερανθρώπινου όντος, από το οποίο
εκπορεύτηκαν.

Στον κόσμο των μορφών κάποιοι άνθρωποι γίνονται φορείς ιδεών, όπως
οι φιλόσοφοι ή οι καλλιτέχνες. Δε μπορώ να πω με σιγουριά αν αυτοί
διαλέγουν τις ιδέες, ή οι ιδέες διαλέγουν αυτούς, αλλά κάτι
ενδιάμεσο, υπάρχει μια συγγένεια μεταξύ του, μεταξύ της βούλησής τους
και των ιδεών που φέρουν.

Η πατρότητα προσδιορίζει αυτή τη συγγένεια. Εγώ τη βλέπω σαν οδηγό.
Όπως ξέρω ότι πρέπει να ψάξω στη βιβλιοθήκη του Λονδίνου για να βρω
το πρωτότυπο βιβλίο του Εμπενέζερ Χάουαρντ για τις κηπουπόλεις ή στη
βιβλιοθήκη του Παρισιού για τα πρώτα βιβλία του Ζαν Πωλ Σάρτρ, έτσι
και το "copy-right" με κατευθύνει, με προσανατολίζει προς το φορέα,
που φέρει την ιδέα.

Έτσι είναι τα πράγματα εδώ. Και βέβαια, όσο πιό συγκεκριμένη είναι
η διατύπωση μιας ιδέας, τόσο περισσότερο είναι χρήσιμο να ξέρουμε
τον πατέρα της, για να μπορούμε να βρούμε αυτή, τη συγκεκριμένη ιδέα
και να τη μελετήσουμε.

Από μια άλλη άποψη, σίγουρα αν έχω εργαστεί και έχω παράγει ένα
σύνολο ιδεών, το περιεχόμενο ενός βιβλίου, στην κοινωνία που ζούμε,
έχω ανάγκη να το προστατεύσω όχι μόνο από τους "κλέφτες ιδεών", αλλά
και από "κακόφημους φορείς". Πάλι για να υπάρχει ένας οδηγός για
αυτούς που θα το ψάξουν.

Ίσως σε μια άλλη κοινωνία, τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Σήμερα
όμως, ιδιαίτερα μέσα στο γενικότερα κλίμα του infojunk που ζούμε,
οι πατεράδες ιδεών είναι απαραίτητοι. Η ταυτότητα, το ονοματεπόνυμο
της ιδέας.

Γιατί αν διάβασα τυχαία ένα βιβλίο του Θορώ και ενθουσιάστηκα με το
βάθος των ιδεών που αναπτύσσει και με τον τρόπο που τις παρουσιάζει,
θα ψάξω πάλι σε βιβλία του Θορώ, για να πάω μακρύτερα τη σκέψη μου,
αλλιώς θα περιπλανιέμαι και θα σπαταλώ χρόνο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 16:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με βάση τα όσα γράφτηκαν έκανα κι εγώ μια συζήτηση σήμερα το πρωι...

μέσα απ' αυτήν ξεπήδησε και άλλη μία παράμετρος του θέματος, ότι δηλαδή, συνήθως αυτοί που φωνάζουν για την "πατρότητα" μίας ιδέας, είναι αυτοί που κατά βάθος θεωρούν ότι δεν είναι δική τους...

και αυτό που κατά βάθος συμβαίνει, είναι ότι με την φασαρία που δημιουργούν γύρω απ' αυτό, προσπαθούν να οικειοποιηθούν ένα όφελος που δεν τους ανήκει... Σίγουρα, όπως λέει και η ostria, ο καθένας ευχαριστιέται τουλάχιστον, αν αναγνωριστεί για τις ιδέες του (όπου κι αν εκφράζονται αυτές) αλλά δε νομίζω πως αυτό πραγματικά είναι το κίνητρο για να τις διατυπώσει...

περισσότερο, υπάρχει η επιθυμία να μοιραστεί με τους άλλους, αυτό που σκέφτηκε, έγραψε, τραγούδησε, ζωγράφισε κλπ... Μην ξεχνάμε εξάλλου, πως, ειδικά στο χώρο της Τέχνης οι αρχαίοι Ελληνες, αναγνώριζαν την συμβολή των Μουσών στην έμπνευση, και έτσι δεν απαιτούσαν για κάτι που δεν τους ανήκε...

το περίφημο λοιπόν ζήτημα των πνευματικών δικαιωμάτων, συνήθως εγείρεται από αυτούς που δεν δικαιούνται να μιλάνε γι'αυτό... Αυτοί που πραγματικά έχουν να συμβάλλουν με κάποιο τρόπο με τις ιδέες τους, χαίρονται να το κάνουν κτήμα τους οι υπόλοιποι και δεν εστιάζουν στο όποιο "ίδιον όφελος" προέρχεται απ' αυτά...

αυτό το γνωστό σε όλους μας "μα εγώ το είπα πρώτος!" θα έλεγα ότι έχει μια τουλάχιστον ύποπτη προέλευση στο χώρο των ανασφαλειών...


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 16:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι το θέμα διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση.

Αν για παράδειγμα εγώ έχω μια ιδέα για μια σειρά ζωγραφικών έργων που θα απότελέσουν μια κεντρική ιδέα έκθεσης ζωγραφικής -αρκετά πρωτοποριακή- και την συζητήσω με έναν ζωγράφο φίλο, που δεν έχει έμπνευση τελευταία, και αυτός την "κλέψει" και κάνει μια έκθεση πριν από μένα το θεωρώ άθλιο.

Υπάρχει η περίπτωση δύο άτομα να έχουν την ίδια ιδέα ακόμα κι αν ζούνε σε διαφορετικές περιοχές του πλανήτη. Την ανέσυραν απλά από το πηγάδι των ιδεών, καθώς οι ιδέες προϋπάρχουν. Δύο άτομα την 10ετία του 80 ανακάλυψαν τον ιό του Ειτζ συγχρόνως -ο ένας ήταν ο Λυκ Μοντανιέ γάλλος και ο άλλος ένας αμερικάνος- και μπλέχτηκαν σε χρόνιους αγώνες περί πατρότητας της ανακάλυψης, μέχρι που αποδείχτηκε ότι δεν θα μπορούσε να κλέψει ο ένας τον άλλον.

Βέβαια στις υπερβολές του τύπου "εγώ το είπα πρώτος" θα συμφωνήσω με την G.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 17:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δύο άτομα την 10ετία του 80 ανακάλυψαν τον ιό του Ειτζ συγχρόνως -ο ένας ήταν ο Λυκ Μοντανιέ γάλλος και ο άλλος ένας αμερικάνος- και μπλέχτηκαν σε χρόνιους αγώνες περί πατρότητας της ανακάλυψης, μέχρι που αποδείχτηκε ότι δεν θα μπορούσε να κλέψει ο ένας τον άλλον.

Gretel, το παράδειγμα που έφερες δείχνει σ' όλο του το μεγαλείο το παράδοξο του να μιλάμε για "πατρότητα" ιδεών, ανακαλύψεων κλπ κλπ.

Το γεγονός ότι ένας άνθρωπος βάζει το λιθαράκι του στο οικοδόμημα της ανθρώπινης γνώσης ή διανόησης δεν σημαίνει ότι αυτό του ανήκει, όσο λαμπρό και φωτεινό πνεύμα και να είναι.

Σήμερα έχουμε δυστυχώς φτάσει στο σημείο να πατεντάρεται όχι μόνον η ανθρώπινη δημιουργία, αλλά ακόμη και η ίδια η φύση! Πχ, το ανθρώπινο γονιδίωμα! Μεγάλες εταιρείες έχουν επιδοθεί σ' έναν αγώνα να πατεντάρουν τα ανθρώπινα γονίδια, η δε παραπέρα μελέτη τους από κάποιον τρίτο απαιτεί τη συγκατάθεση (ή και την πληρωμή) της εταιρείας που πρόλαβε να το "κατοχυρώσει"! Καταλαβαίνετε για τι πράγμα μιλάμε έτσι; Όταν λέμε ότι ένα γονίδιο "πατεντάρεται" σημαίνει ότι ΟΛΑ τα ανάλογα ανθρώπινα γονίδια περιλαμβάνονται (το δικό μου, το δικό σου κοκ).

Αυτό που λες :

quote:
Αν για παράδειγμα εγώ έχω μια ιδέα για μια σειρά ζωγραφικών έργων που θα απότελέσουν μια κεντρική ιδέα έκθεσης ζωγραφικής -αρκετά πρωτοποριακή- και την συζητήσω με έναν ζωγράφο φίλο, που δεν έχει έμπνευση τελευταία, και αυτός την "κλέψει" και κάνει μια έκθεση πριν από μένα το θεωρώ άθλιο.

είναι βέβαια άθλιο, άδικο κοκ, αλλά είναι ακριβώς στη λογική της "ιδιοκτησίας" την οποία προανέφερα, η οποία φυσικά νομιμοποιείται από τις συνειδήσεις μας, αλλά και από τους νόμους μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 18:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


μιλαμε για τεχνη?

τοτε δεν υπαρχουν δικαιωματα αφου Υπερτατος καλλιτεχνης ειναι το Θειον και "καμβας" του το συμπαν που εμπεριεχει τα παντα - αρα "χωρις πειρατεια δεν θα υπηρχε τεχνη"

αλλά το πηνιο Τεσλα ανηκει στον Τεσλα! (αν καποιος αλλος εμπνευσθει απο αυτο και φτιαξει κατι νεο, τοτε θα παρει το ονομα του)

οσον αφορα τον ιο του εϊτζ, ο "αμερικανος" εσπευσμενα δηλωσε την ταυτοποιηση του ιου οταν διαπιστωσε οτι καποιοι τον απομονωσαν για να μην χασει την δοξα απο κατι που οι αμερικανοι εφτιαξαν, απο αλλους.

κατα τα άλλα, πιστευω οτι η πληροφορια πρεπει να διακινειται ελευθερα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 18:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τοτε δεν υπαρχουν δικαιωματα αφου Υπερτατος καλλιτεχνης ειναι το Θειον και "καμβας" του το συμπαν που εμπεριεχει τα παντα - αρα "χωρις πειρατεια δεν θα υπηρχε τεχνη"

Μ' αρέσεις...

quote:
αλλά το πηνιο Τεσλα ανηκει στον Τεσλα!

Φυσικά, αν μιλάμε για το όνομα που βγήκε προς τιμήν του. Ο Τέσλα όμως (αν ζούσε) και ο κάθε Τέσλα δεν έχει ιδιοκτησιακά δικαιώματα πάνω σε ΟΛΑ τα πηνία Τέσλα που υπάρχουν στη γη...

Πάντως χαίρομαι να ακούω την άποψη και ενός ανθρώπου που, αυτό που συζητάμε, το έχει κάνει και πράξη... (Βλέπε http://www.johnniebegood.gr/book/bookex.htm)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 19:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Good jonniebe!!

Keep on...

Και ένα δωράκι χεχε


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 22:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι ο διαχωρισμός που έκανε η λίλιθ είναι χρήσιμος για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε. Βέβαια και εδώ έχω τις αντιρρήσεις μου (όπως και στο σχόλιο του jonnie) μιάς και δεν πιστεύω στο Θείο ή στο υπερανθρώπινο ον, ή στον κόσμο των ιδεών του Πλάτωνα, οπότε θεωρώ ότι κάθε ιδέα είναι ανθρώπινο δημιούργημα είτε στην τέχνη είτε στην φιλοσοφία ή σε οτιδήποτε άλλο.

Θα συμφωνήσω και με την Galadriel για το πώς το έβλεπαν οι αρχαίοι, έμπνευση μέσω των Μουσών κλπ αλλά δεν νομίζω κανείς να αμφισβητεί ότι αναγνώριζαν και τιμούσαν τους μεγάλους καλλιτέχνες όπως ας πούμε ο Φειδίας. Θα συμφωνήσω και στο ότι η ευχαρίστηση που παίρνουμε από την επιβράβευση δεν είναι το πραγματικό κίνητρο, το πραγματικό κίνητρο είναι ότι έχω κάτι που θέλω να το μοιραστώ με τους άλλους, αλλά όπως και να το κάνουμε χρειάζεται τις άλλες απόψεις για να επιβεβαιώσει τις δικές του. (Ας μην ξεχνάμε ότι οι καλλιτέχνες είναι κατ'εξοχήν ανασφαλείς άνθρωποι όπως πολύ σωστά είπες).

quote:
ξεπήδησε και άλλη μία παράμετρος του θέματος, ότι δηλαδή, συνήθως αυτοί που φωνάζουν για την "πατρότητα" μίας ιδέας, είναι αυτοί που κατά βάθος θεωρούν ότι δεν είναι δική τους...

Και αυτό εξαρτάται, από το πόσες φορές σου έχουν κλέψει μια ιδέα ας πούμε ή απο το πόσο σημαντική θεωρείς αυτή την ιδέα ώστε να θέλεις να διεκδικήσεις το copyright της. Σίγουρα πάντως δεν μπορούμε να αγνοήσουμε τους παράγοντες "δόξα και χρήμα". Από κει και πέρα εξαρτάται από τον χαρακτήρα του καθενός στο πώς κρατάει τις ισορροπίες μέσα του.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 23:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ostria

Βέβαια και εδώ έχω τις αντιρρήσεις μου (όπως και στο σχόλιο του jonnie) μιάς και δεν πιστεύω στο Θείο ή στο υπερανθρώπινο ον, ή στον κόσμο των ιδεών του Πλάτωνα, οπότε θεωρώ ότι κάθε ιδέα είναι ανθρώπινο δημιούργημα είτε στην τέχνη είτε στην φιλοσοφία ή σε οτιδήποτε άλλο.



δεν εχει σημασια αν πιστευεις ή οχι - κοιτα το συμπαν και θα συνειδητοποιησεις οτι οντως εμπεριεχει τα παντα

στα σιγουρα υπαρχει καποια τζοκοντα στην φυση, ειτε στον μικροκοσμο ειτε στον μεγακοσμο (μπορει να σχηματιστει απο μια καταιγιδα στα συννεφα του Δια, σε ενα μεσοαστρικο νεφος ή στον οριζοντα συμβαντων μιας μαυρης τρυπας, και να κρατησει περισσοτερο απο τον πινακα)


προσωπικα σαν καλλιτεχνης δηλωνω αντιγραφεας...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 23:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jonnie μου εδώ νομίζω ότι μιλάς για την έμπνευση. Σίγουρα το κάθε τι (θαυμαστό γύρω μας) αποτελεί πηγή έμπνευσης. Οπότε σε αυτό δεν πρόκειται να διαφωνήσουμε!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 14:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οπότε θεωρώ ότι κάθε ιδέα είναι ανθρώπινο δημιούργημα είτε στην τέχνη είτε στην φιλοσοφία ή σε οτιδήποτε άλλο.
Εδώ Ostria(), θα σε ρωτήσω: Οι ιδέα της πτήσης, των αφών Ράϊτ, ήταν δημιούργημά των, ή προϋπήρχε αυτών;

Η ιδέα του τροχού, είναι δημιούργημα του ανθρώπου, ή προϋπήρξε αυτού;

quote:
Αν για παράδειγμα εγώ έχω μια ιδέα για μια σειρά ζωγραφικών έργων που θα απότελέσουν μια κεντρική ιδέα έκθεσης ζωγραφικής -αρκετά πρωτοποριακή- και την συζητήσω με έναν ζωγράφο φίλο, που δεν έχει έμπνευση τελευταία, και αυτός την "κλέψει" και κάνει μια έκθεση πριν από μένα το θεωρώ άθλιο.
Η σύλληψη μιας ιδέας, κατά την γνώμη μου πάντα, είναι μια κάπως ιδιόμορφη κατάσταση.
Στην ουσία δεν την συλλαμβάνουμε, αλλά την δελεάζουμε να έρθει, καθαρίζοντας ένα μέρος του μυαλού μας* γι αυτόν τον λόγο.
Και με το "καθάρισμα" εννοώ, να διαγράψουμε όλα τα φρένα (ή έστω να τα περιορίσουμε) που μας υπαγορεύουν τις δυνατότητές μας.

Και να στην έκλεβε, δεν θα μπορούσε να την αποδώσει όπως εσύ που την συνέλαβες (την ιδέα) Gretel.

(*)Συμβατικά μιλάω για μυαλό.
Θα μπορούσε, αυτό που θέλει καθάρισμα, να είναι κάτι άλλο...
Οτιδήποτε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 14:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ... οι ιδέες κατοικούν στις νεφέλες του Συλλογικού Ασυνείδητου. Το ποιος θα τις "κατεβάσει" από 'κει είναι πολλές φορές και αποτέλεσμα ενδελεχούς καθαρίσματος του υποσυνείδητου και του συνειδητού Νου....

αυτός που το κάνει αυτό με επιτυχία (και έχω πολλά παραδείγματα φίλων), δε διστάζει να το μοιραστεί ή ακόμα και να το δει "αναρτημένο" με την υπογραφή άλλου... Αν αναγνωριστεί για την δική του ικανότητα "downloading" ιδεών ακόμα καλύτερα...

μα, στις Τέχνες κυρίως, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται απαιτητή αυτή η αναγνώριση... ποιος μπορεί να δίνει από μόνος του τόση αξία στον εαυτό του, που να διεκδικεί δικαιώματα (παντός είδους) πάνω σ'αυτές τις ιδέες?


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 15:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και να στην έκλεβε, δεν θα μπορούσε να την αποδώσει όπως εσύ που την συνέλαβες την ιδέα Gretel

Aίολε σ'αυτό έχεις δίκιο

Αγαπημένη μου Galadriel δεν είναι μόνο θέμα αναγνώρισης.
Στην εποχή που ζούμε καλούμαστε να επιζήσουμε από την Τέχνη μας. Μακάρι να ζούσαμε στην Αναγέννηση όπου οι αυλές και οι εκκλησίες ζούσαν έναν καλλιτέχνη που εφτιαχνε εργα για εκκλησιες και παλάτια και δεν χρηματιζοταν απλα ζούσε και δημιουργούσε.

Μακάρι να ζούσαμε στις Σχολές της Αρχαίας Ελλάδας. Αλλά σήμερα η ιδέα και μάλιστα η πρωτοποριακή -αν σου έρθει όχι βέβαια να κυνηγάς την πρωτοπορία ντε και καλά- είναι ένα ατού για τον καλλιτέχνη.

Δε λέω πως μ'αρέσει αλλά έτσι έχει η κατάσταση. Αυτός που θα στο κλέψει θα στο κλέψει ιδιοτελώς για να βγάλει φράγκα, για να το κάνει πρώτος.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

Edited by - gretel on 06/04/2006 15:59:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 16:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ Ostria(), θα σε ρωτήσω: Οι ιδέα της πτήσης, των αφών Ράϊτ, ήταν δημιούργημά των, ή προϋπήρχε αυτών;

Η ιδέα του τροχού, είναι δημιούργημα του ανθρώπου, ή προϋπήρξε αυτού;


Αγαπητέ μου Αίολε η πτήση δεν είναι ιδέα. Είναι γεγονός. Τόσα πουλιά πετούσαν πριν ακόμα εμφανιστεί ο άνθρωπος. Υποθέτω λοιπόν ότι υπήρξε ένας τουλάχιστον προϊστορικός άνθρωπος που κοιτάζοντας το πέταγμα ενός αητού είπε "τι καλά που θα ήταν να μπορούσα και γω να πετάξω!"
Αργότερα υπήρξε ένας Δέδαλος (ή τουλάχιστον αυτό μας λέει ο μύθος) που είδε το θέμα πιό πρακτικά και έφτιαξε εκείνα τα φτερά για τον εαυτό του και τον γιό του. Το πείραμα (αν δεχτούμε ότι ποτέ έγινε) υποτίθεται ότι πέτυχε και απέτυχε ταυτόχρονα. Αν πετύχαινε τότε, θα πετούσαμε από τότε με φορετά φτερά.
Η ιδέα των αδελφών Ράϊτ δεν ήταν της πτήσης, αλλά του πρώτου αεροπλάνου. Και απ ότι φαίνεται και άλλοι άνθρωποι ανεξάρτητα προσπαθούσαν να φτιάξουν ένα κατάλληλο μηχάνημα για πτήση. Απλά η δική τους ιδέα ήταν πιό πετυχημένη.

Η ιδέα του τροχού, να προϋπήρχε πριν τον άνθρωπο; Πώς το εννοείς; Ο τροχός εφευρέθηκε με την εμφάνιση της αγγειοπλαστικής. Υπήρχε ανάγκη για ένα τέτοιο εργαλείο για να μπορούν να δουλεύουν τον πηλό. Οι ιδέες ακολουθούν τις ανάγκες μας, και πολλές φορές οι ανάγκες συμπίπτουν έστω κι αν ζούμε χιλιόμετρα μακριά, γι αυτό και έχουμε και ταυτόσημες (στο περίπου) και ταυτόχρονες εφευρέσεις.


quote:
Χμ... οι ιδέες κατοικούν στις νεφέλες του Συλλογικού Ασυνείδητου. Το ποιος θα τις "κατεβάσει" από 'κει είναι πολλές φορές και αποτέλεσμα ενδελεχούς καθαρίσματος του υποσυνείδητου και του συνειδητού Νου....

Αυτή είναι μια πολύ ωραία φιλοσοφική ιδέα του Jung η οποία όμως δεν έχει αποδειχθεί.
Αλλά ποιός μίλησε για δισταγμό στο να μοιραστείς μια ιδέα με τους υπόλοιπους; Αυτό άντε να συμβεί κατά την διάρκεια που επεξεργάζεσαι μια ιδέα για να την τελειοποιήσεις, ο σκοπός είναι πάντα η διάδοσή της. (εκτός ελαχίστων πιστεύω εξαιρέσεων).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 16:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'μαι κι εγώ...

quote:
Μακάρι να ζούσαμε στην Αναγέννηση όπου οι αυλές και οι εκκλησίες ζούσαν έναν καλλιτέχνη που εφτιαχνε εργα για εκκλησιες και παλάτια και δεν χρηματιζοταν απλα ζούσε και δημιουργούσε.

Τώρα βέβαια, αγαπητή Gretel, εδώ έχω μια μικροένσταση, δεδομένου ότι οι καλλιτέχνες της εποχής σαφώς και χρηματίζονταν για να φτιάξουν τα κατά παραγγελία έργα τους που στόλιζαν της τότε εκκλησίες και τα παλάτια. Πολλοί καλλιτέχνες έπαιζαν το ρόλο που παίζει πχ σήμερα ένας διακοσμητής, βέβαια, δεν έχαναν ευκαιρία να δείξουν το μεγάλο τους ταλέντο ακόμη και σε τέτοια κατά παραγγελία έργα (βλ. Μιχαήλ ’γγελος, ΝταΒίντσι κλπ).

Λες λοιπόν ότι :

quote:
Στην εποχή που ζούμε καλούμαστε να επιζήσουμε από την Τέχνη μας.

αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι χαρακτηριστικό μόνον της εποχής μας αυτό. Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα ιεράρχησης κινήτρων. Τι βάζει πάνω απ' όλα ένας καλλιτέχνης πχ σήμερα; ΓΙΑΤΙ είναι/γίνεται καλλιτέχνης και το κάνει αυτό επάγγελμα; Επειδή θα βγάζει καλά φράγκα; Επειδή θα έχει ωραίες/ους γκόμενες/ους; Επειδή θα είναι αναγνωρίσιμος; ΓΙΑΤΙ; Ενδιαφέρει τον καλλιτέχνη η έκφραση ή τα παρελκόμενα αυτής;

Έτυχε χθες να διαβάσω μερικούς από τους νόμους που ορίζουν την "πνευματική ιδιοκτησία" και εξεπλάγην από την ασάφειά τους, όσο αυστηροί κι αν είναι αυτοί, όσο και αν δηλώνουν κατηγορηματικά ότι η πνευματική ιδιοκτησία είναι βασικό ανθρώπινο δικαίωμα! Μήπως όμως αυτή η ασάφεια οφείλεται ακριβώς στο ότι είναι άτοπο να μιλάμε για "ιδιοκτησία" πάνω σε πράγματα ανήκοντα στη σφαίρα του πνεύματος;

Πάρτε για παράδειγμα το γνωστό σύνθημα που "κυκλοφορεί" πολύ τελευταίως : "Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική!". Πως είπατε; Έχει αλήθεια αντιληφθεί κανείς τον υφέρποντα εκβιασμό που περιέχει αυτό το σύνθημα; Από πότε δηλαδή κάποιοι κύριοι θεωρούν ότι η μουσική είναι "δικιά" τους και την "κουμαντάρουν" όπως τους καπνίσει; ’μα λάχει δηλαδή τη σκοτώνουν, αλλά αν είμαστε "καλά παιδιά" θα μας κάνουν τη χάρη να την κρατήσουν ζωντανή! Η πειρατεία όμως δεν σκοτώνει καμιά μουσική...Σκοτώνει τα πορτοφόλια των εταιριών παραγωγής, τα πορτοφόλια των καλλιτεχνών (όσων δηλαδή δεν δουλεύουν και στα "μπουζούκια", κατά τον πατροπαράδοτο ελληνικό τρόπο!), ναι, αυτό μπορώ να το δεχτώ...Αλλά τη μουσική, από που κι ως που; Μπορεί αλήθεια η ελεύθερη διακίνηση των έργων τέχνης να σκοτώσει την καλλιτεχνική έμπνευση; Ή μήπως μόνον το αντίθετο μπορεί να συμβεί, δηλαδή να την εκτοξεύσει στα ύψη;

Το ξέρω ότι ζω σ' έναν παραμυθένιο κόσμο, αλλά, για σκεφτείτε το...

Edited by - durden_alie on 06/04/2006 16:55:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofi525
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 17:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofi525  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οτιδηποτε ειναι μερος της ψυχης μας απαιτουμε (δικαιολογημενα)να μας ανηκει....αρα σε ο,τι εχουμε δωθει ειναι αναποσπαστο κομματι μας ...και αυτοματα απο τη στιγμη που μας αντιπροσωπευει και μας συμπληρωνει ακομα και ξενο να ειναι το οικιοποιουμαστεκαι το εξελισουμε...

xxxoooxxxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 17:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ durden_alie στο θέμα της Αναγέννησης ήθελα να πω ότι οι συντεχνίες βοηθούσαν πολύ τότε τους καλλιτέχνες.

Ο Ιμπρεσσιονισμός ήταν ένα κίνημα που όλοι ήταν φίλοι μεταξύ τους, όχι όπως τώρα που κοιτάει ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου.

Όσο για τα υπόλοιπα που είπες ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΕΛΙΚΑ. Έγω τα έβλεπα στραβά ή καλύτερα από λάθος οπτική γωνία.

Για τη μουσική να πω ότι "η καλή μουσική σκοτώνει την πειρατία".

Ευχαριστώ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 17:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή sofi525...

Γεια σου και καλωσήλθες στο Esoterica...

Λες :

quote:
οτιδηποτε ειναι μερος της ψυχης μας απαιτουμε (δικαιολογημενα)να μας ανηκει....αρα σε ο,τι εχουμε δωθει ειναι αναποσπαστο κομματι μας ...και αυτοματα απο τη στιγμη που μας αντιπροσωπευει και μας συμπληρωνει ακομα και ξενο να ειναι το οικιοποιουμαστεκαι το εξελισουμε...

και ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω (ωχ...Μανώλης Καψής το παίζω τώρα...) το σκεπτικό σου. Από τη μια δηλαδή παραδεχόμαστε ότι οικειοποιούμαστε κάτι ξένο και από την άλλη ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ κιόλας να μας ανήκει; Εκτός κι αν αυτό το "ανήκει" το εννοείς στα πλαίσια μιας γενικότερης "κοινοκτημοσύνης ιδεών", κάτι ανάλογο δηλαδή μ' αυτό που υποστηρίζω κι εγώ...

Αγαπητή gretel :

quote:
Για τη μουσική να πω ότι "η καλή μουσική σκοτώνει την πειρατία".

Να αγιάσει το στόμα σου !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 18:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
παραδεχόμαστε ότι οικειοποιούμαστε κάτι ξένο και από την άλλη ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ κιόλας να μας ανήκει;

μα εδώ ακριβώς είναι η παγίδα των πνευματικών δικαιωμάτων αγαπητέ durden_alie... το ΠΩΣ και ΠΟΙΟΣ μπορεί να διακρίνει πότε ο ένας μπορεί να "εμπνευστεί" από κάτι και μετά να "απαιτεί" δικαιώματα επ'αυτού....

είναι πολύ εύκολο για τον εαυτό του, η "κλοπή" της ιδέας να ονομάζεται έμπνευση και για όλους τους υπόλοιπους έγκλημα... και τα δικά μου δικά μου, και τα δικά σου δικά μου, που λένε...

εμένα πάλι, πάντως, μου φαίνεται πως "η μουσική δεν πεθαίνει ποτέ"... στα υπόλοιπα αλληλοεπικαλυφθήκαμε μέσω durden αγαπητή gretel...

Galadriel

υ.γ. να καλοσωρίσω κι εγώ το νέο μέλος sofi525 στις συζητήσεις μας


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 19:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα κι αν κάποιος κρατάει κρυφή μια ευρηματική/πρωτοποριακή ιδέα, κάποιος άλλος θα φτάσει αργότερα σε αυτήν. Νομίζω ότι η ιστορία έχει αναγνωρίσει και τιμήσει τους ανθρώπους που με τις ιδέες και ανακαλύψεις τους βελτίωσαν τομείς της ζωής μας και άλλαξαν τον ρου της ιστορίας.

Τώρα συγκεκριμένα για τα cd και την πειρατεία φυσικά και ΔΕΝ σκοτώνει η πειρατεία την μουσική. Αυτό το κάνουν οι υψηλές τιμές των cd. Απο κει και πέρα είναι θέμα πρωταιρεοτήτων και γούστου αν θα πληρώσεις για την απόκτηση μιας ιδέας μέσα από οποιαδήποτε μορφή τέχνης. Δεν συμφωνώ με την υπέρμετρη εμπορευματοποίηση των ιδεών αλλά αν π.χ. ένα βιβλίο που δανείστηκα μου αρέσει πολύ δεν θα το δανείζομαι κάθε φορά που θα θέλω να το διαβάσω ούτε θα το βγάλω φωτοτυπίες αλλά θα το αγοράσω. Το ίδιο και για ένα cd. Το cd είναι ένα ολοκληρωμένο έργο τέχνης... με το εξώφυλλο, το βιβλιαράκι, τις ευχαριστίες των μουσικών κτλ. Το ίδιο και το βιβλίο.
Οταν πληρώνω για να αγοράσω μια ιδέα δεν σημαίνει ότι το κάνω επειδή φοβάμαι ή σέβομαι το νόμο περι πνευματικης ιδιοκτησίας, αλλά επειδή γουστάρω να δείξω την εκτίμησή μου και το θαυμασμό μου για αυτόν που σκέφτηκε την ιδέα. Να του πω έμεσα του δημιουργού "μπράβο ρε φίλε είσαι μάγκας και με άγγιξες με αυτό που δημιούργησες, πάρε 10 ευρώ να πιεις στην υγειά μας"

Δεν ξέρω τι λέει ακριβώς ο νόμος περί πνευματικης ιδιοκτησίας αλλα ας μην ξεχνάμε ότι και ο Νομοθέτης υποκειμενικά νομοθετεί για να διασφαλίσει τα συμφέροντα μιας συγκεκριμένης μερίδας σε δεδομένη στιγμή της ιστορίας. Δεν σημαίνει πως ότι πρεσβεύει ο νομοθέτης είναι και το σωστό ή το σοφό. Και οι νόμοι αλλάζουν ανάλογα και με τις απαιτήσεις τις εποχής. "Τα πάντα ρει" που λέει και ο ποιητής...

Α και όσο για τη μούντζα που εμφανίζεται στην TV για την "καταπολέμηση της πειρατείας" τους την επιστρέφω πανηγυρικά! Ινδαλμά μου ο Captain Hook ρε!!

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 19:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χμ... οι ιδέες κατοικούν στις νεφέλες του Συλλογικού Ασυνείδητου. Το ποιος θα τις "κατεβάσει" από 'κει είναι πολλές φορές και αποτέλεσμα ενδελεχούς καθαρίσματος του υποσυνείδητου και του συνειδητού Νου....

αυτός που το κάνει αυτό με επιτυχία (και έχω πολλά παραδείγματα φίλων), δε διστάζει να το μοιραστεί ή ακόμα και να το δει "αναρτημένο" με την υπογραφή άλλου... Αν αναγνωριστεί για την δική του ικανότητα "downloading" ιδεών ακόμα καλύτερα...

μα, στις Τέχνες κυρίως, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται απαιτητή αυτή η αναγνώριση... ποιος μπορεί να δίνει από μόνος του τόση αξία στον εαυτό του, που να διεκδικεί δικαιώματα (παντός είδους) πάνω σ'αυτές τις ιδέες?


Galadriel



οου γιες!

μαζικο ασυνειδητο!


καποτε εφτιαξα το πρωτο τεχνητο μπονζαϊ στην ευρωπη με φυσικα υλικα.

φροντισα να το κατοχυρωσω στον ΟΒΙ και πηρα την πατεντα.

και λοιπον?


γεμισαν μεχρι και οι λαϊκες με φτηνες απομιμησεις, μεσα σε ενα χρονο!!!

εμενα ομως δεν με αγγιξε, γιατι αυτο που εγω αντιγραφω απο τη Φυση, το κανω δια χειρος και καρδίας.

ειμαι ο μονος που εξακολουθει να πουλαει μπονζαϊ πλεον...


ο καλλιτεχνης δεν χρειαζεται διαφημιση - μιλαει το εργο του


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy