ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΥΧΗ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 17:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχει αραγε τυχη σε οτιδηποτε κανουμε? Υπαρχουν πιο τυχεροι ανθρωποι και πιο ατυχοι? Μπορουμε να την καθορισουμε? Και τελος εχουμε την ικανoτητα να την διαισθανθουμε?
ΘΝΗΤΟς προς το παρων
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 20:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟς προς το παρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπαρχει αραγε τυχη σε οτιδηποτε κανουμε? Υπαρχουν πιο τυχεροι ανθρωποι και πιο ατυχοι? Μπορουμε να την καθορισουμε? Και τελος εχουμε την ικανoτητα να την διαισθανθουμε?


Εσυ ,δεν πρεπει να τοποθετηθεις πρωτος ;;;

Ποια ειναι η προσωπικη σου γνωμη,αποψη ;;;

την μοιρα μας την διαχειριζεται το πνευματικο μας επιπεδο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 21:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σου ΘΝΗΤE.

SORRY GIA TA GREEKLISH.

H tyxh den einai tipota allo apo mia megalh seira alilepidromenwn gegonoton. Otan ferneis 6ares gia paradeigma den einai kati tyxero, to apotelesma einai synartish pollwn paragontwn, opws to pws kinithikan ta zaria sto xeri sou, me ti taxityta rixtikan, pou xtiphsan kai allwn polwn.
Apla oti den mporoume na ypologisoume to onomazoume tyxaioΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 23:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Προσωπικά πιστεύω πως την τύχη και την ατυχία την προκαλούμε πολλές φορές οι ίδιοι στον εαυτό μας και εξαρτάτε από την θετικότητα ή την αρνητικότητα που έχουμε την στιγμή που στοχεύουμε κάπου.

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει ποτέ να παλεύετε πολύ καιρό κάτι και να μην σας κάθετε με τίποτα και μια μέρα να ξεκινάτε με μια πολύ μεγάλη θετικότητα και αισιοδοξία απέναντι σε αυτό και να το πετυχαίνετε με ελάχιστη προσπάθεια ή να αγχώνεστε με κάτι πολύ, και όσο αγχώνεστε τόσο στραβά να σας πηγαίνουν όλα και μόλις φτάσετε στο σημείο να πείτε δεν ασχολούμαι άλλο ότι είναι να γίνει θα γίνει ξαφνικά να παίρνουν όλα ένα πιο ομαλό δρόμο.

Απο εκεί και πέρα θεωρώ ότι είναι και θέμα αντίληψης του τι θεωρούμε τύχη και τι ατυχία. Πολλές φορές προκαλούμε στον εαυτό μας τις ατυχίες κι αντί να του δώσουμε τα βάρη που του ανοίκουν προτιμάμε να το επανατοποθετούμε στην ατυχία.

Ο αδερφούλης μου ας πούμε έχει την τάση να πετάει χαμηλά όταν οδηγεί, έχει τρακάρει κάθε αυτοκίνητο που έχει πάρει και επιμένει να λέει ότι είναι άτυχος και ότι τον καντεμιάζουν κάθε φορά που παίρνει ένα όταν εγώ επιμένω να του λέω ότι είναι τυχερός που κάθε φορά βγαίνει σώος απο τις βλακείες του.

Κάτω απο την ίδια κατάσταση διαφέρει η αντίληψη και η μετάφραση που δίνει ο καθένας στην τύχη και στην ατυχία.

Επίσης πολλές φορές βιαζόμαστε να κρίνουμε κάτι ως τυχερό ή άτυχο μην έχωντας την δυνατότητα να δούμε τι πραγματικά απο τα δύο θα ήταν αν είχαμε την ευκαιρία να το βιώσουμε. Π.χ πάμε για την αγορά ενός σπιτιού και για ένα ελάχιστο ποσό το χάνουμε. Μπορεί να περάσουμε μια ζωή γκρινιάζοντας για την ατυχία που είχαμε τότε. Μπορεί όμως αγοράζοντας αυτό το σπίτι να είχαμε ένα σωρό προβλήματα λόγο κακής κατασκευής, υγρασίας και διάφορα άλλα.

Αφού ποτέ δεν φτάσαμε στο σημείο να δούμε την συνέχεια αυτού του γεγονότος ποτέ δεν θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε κάτι ως τύχη ή ατυχία γιατί θα μπορούσε να ήταν και μια τύχη που απλώς δεν είχαμε την ευκαιρία να μας γίνει αντιληπτή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 23:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό είναι, προς διευκόλυνση της συζήτησης, ο φίλος VIKING να ξεκαθαρίσει τι εννοεί με τον όρο "τύχη".

Αναφέρεσαι στην τύχη ως μια κατάσταση ευνοϊκών επιδράσεων; πχ ο τάδε είχε την τύχη να παντρευτεί τη δείνα πολύ καλή κοπέλα.

Αναφέρεσαι στην τύχη ως ένα σύστημα ασύνδετων (φαινομενικά) γεγονότων που οδηγούν σε ένα τρίτο αποτέλεσμα;

Αναφέρεσαι στο ακαθόριστο και απροσδιόριστο της προέλευσης των πράξεών μας (ως αντίθετο του ντετερμινισμού);



Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΘΝΗΤΟς προς το παρων
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 09:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟς προς το παρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
serenite μου έχει συμβεί αυτό στο οποίο αναφέρεσαι .
Να κυνηγάω σαν τρελός κάτι και η τύχη να με απαρνιέται και άλλες φορές να μου έρχεται κάτι θετικό ,χρήσιμο και ωφέλιμο δίχως να κουνήσω το δάχτυλο μου .
.

Αν αποκλείσουμε το σύμπαν ως ένα άπειρο χώρο με άπειρες δυνατότητες , όπου τα πάντα είναι εφικτά και εστιάσουμε την προσοχή μας στο γνωστό σε όλους μας κοινωνικό περιβάλλον ,θα έλεγα ότι η τύχη φλερτάρει συνήθως άτομα με αστείρευτα ψυχικά αποθέματα αυτοπεποίθεσης .
Πιστεύω ότι αυτά τα άτομα έχουνε βρει μια η περισσότερες πηγές ,από όπου αντλούνε αυτήν την δύναμη .
Για να μην γενικολογώ και για να γίνω συγκεκριμένος θα αναφερθώ στο άτομο μου .
Είμαι τυχερός γιατί γνωρίζω τον εαυτό μου και θα έλεγα και την ελληνική κοινωνία αρκετά καλά .
Έτσι εστιάζω την ψυχική μου δύναμη ,συνειδητά σε ένα και μοναδικό σημείο .

Στην θετική μου φόρτιση .

Δεν το κατορθώνω πάντοτε ,αλλά τις περισσότερες φορές .

Σκέφτομαι ,η τουλάχιστον προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά .

Ότι είναι να εισπράξω η να απολέσω στο μέλλον το βλέπω ως ένα φυσιολογικό αποτέλεσμα των επιλογών μου και συγκεκριμένα των καθημερινών μου πράξεων .

Η καθημερινή μου προσπάθεια , αφού καταφέρω να φορτίσω θετικά το άτομο μου είναι :

Να προσπαθώ να μεταφέρω αυτήν την θετική ενέργεια στο άμεσο ,η έμμεσο περιβάλλον .

Γνωρίζω ότι το σύμπαν με αφουγκράζεται και όταν μου έρθει κάτι βολικά , ξέρω ότι ένα μέρος της θετικής μου ενέργειας επιστρέφει και πάλι σε εμένα με την μορφή της :



ΘΕΑΣ ΤΥΧΗς .

την μοιρα μας την διαχειριζεται το πνευματικο μας επιπεδο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 12:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλό είναι, προς διευκόλυνση της συζήτησης, ο φίλος VIKING να ξεκαθαρίσει τι εννοεί με τον όρο "τύχη".

Αναφέρεσαι στην τύχη ως μια κατάσταση ευνοϊκών επιδράσεων; πχ ο τάδε είχε την τύχη να παντρευτεί τη δείνα πολύ καλή κοπέλα.

Αναφέρεσαι στην τύχη ως ένα σύστημα ασύνδετων (φαινομενικά) γεγονότων που οδηγούν σε ένα τρίτο αποτέλεσμα;

Αναφέρεσαι στο ακαθόριστο και απροσδιόριστο της προέλευσης των πράξεών μας (ως αντίθετο του ντετερμινισμού);



Lux e tenebris


Geia sou chastity.To proto eixa ipopsi mou alla giati na min sizisoume kai pano sta alla duo.

Euxaristo gia tin simmetoxi sas Thnite kai serenite.

Edited by - VIKING on 02/08/2006 13:00:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 13:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΤΥΧΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΟΙ ΑΠ ΤΟΥΣ
ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.
ΑΣ ΠΑΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝ ΕΓΩ ΜΠΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΚΑΙ ΠΕΣΕΙ
ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΤΥΧΟΣ?.
ΑΝ ΠΑΛΙ ΠΑΙΞΩ ΕΝΑ ΔΕΛΤΙΟ ΤΖΟΚΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΑΣΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ?.
ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΖΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΡΑΚΑΡΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ Η ΑΠΡΟΣΕΚΤΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΞΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ
ΕΚΕΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 14:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΤΥΧΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΟΙ ΑΠ ΤΟΥΣ
ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.
ΑΣ ΠΑΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝ ΕΓΩ ΜΠΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΚΑΙ ΠΕΣΕΙ
ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΤΥΧΟΣ?.
ΑΝ ΠΑΛΙ ΠΑΙΞΩ ΕΝΑ ΔΕΛΤΙΟ ΤΖΟΚΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΑΣΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ?.
ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΖΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΡΑΚΑΡΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ Η ΑΠΡΟΣΕΚΤΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΞΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ
ΕΚΕΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ.


Η ΤΥΧΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.
ΟΛΑ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΗΣ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ.

ΕΑΝ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΠΕΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΚΟΤΩΘΕΙΣ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΙΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΑ.
ΑΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΣΚΟΤΩΘΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ;

Η ΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΤΟ ΛΟΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΑΦΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΣΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΜΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ (ΑΤΥΧΟΣ) ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ;
Η ΣΕ ΑΠΑΓΑΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΛΙΤΡΑ ΟΠΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ;
Η ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΡΑΚΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝΙΣ ΑΝΑΠΗΡΟΣ.
ΚΑΙ ΑΝ ΜΗΝΙΣ ΑΝΑΠΗΡΟΣ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΥΡΑ.


ΤΥΧΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ.
ΟΣΟ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΟΣΟ ΑΠΙΘΑΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΡΜΑΙΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΑΛΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΟΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥΣ ΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΒΟΥΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ.

ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΒΟΥΛΕΣΑΙ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΛΕΝΟ ΤΟΝ ΠΑΝΤΩΝ ΣΙΓΑ ΠΑΝΟ ΣΟΥ.

ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΑΣΚΗΣΗΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 20:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΑΝ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΠΕΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΚΟΤΩΘΕΙΣ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΙΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΑ.
ΑΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΣΚΟΤΩΘΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ

ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΠΑΝΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΖΩΝΤΕΣ ΟΠΟΤΕ
ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ .
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ
ΕΙΝΑΙ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ.
quote:
ΤΥΧΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ.

ΑΝ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ .
quote:
Η ΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΤΟ ΛΟΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΑΦΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΣΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΜΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ (ΑΤΥΧΟΣ) ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ;
Η ΣΕ ΑΠΑΓΑΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΛΙΤΡΑ ΟΠΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ;
Η ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΡΑΚΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝΙΣ ΑΝΑΠΗΡΟΣ.
ΚΑΙ ΑΝ ΜΗΝΙΣ ΑΝΑΠΗΡΟΣ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΥΡΑ

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΦΤΩΧΟΣ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΧ ΑΠΟ
ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ Η ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΓΕΝΙΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΤΩΧΗ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ ΧΩΡΑ ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ.
ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΛΟΥΣΙΑ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΗ?,
ΑΣ ΕΠΙΑΝΑ ΤΟ ΤΖΟΚΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ.[:)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 21:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν υπαρχει τυχη
ας παρουμε για παραδειγμα την γενηση ενος ατομου σε ενα φτωχο κρατος στην αφρικη

ειναι ατυχος που γεννηθικε εκει η τυχερος που γεννηθικε εκει και δεν εχει aids;

ας δουμε καποια αλλη περιπτωση

ειναι τυχερος η ατυχος ο μοναδικος επιζων απο το μακελιο στην τραπεζα
και ας εμεινε αναπηρος

ειναι τυχερος η ατυχος αυτος που επιασε το τζοκερ αλλα μαζι με αυτον το επιασαν και αλλοι 10 οποτε περνει μονο 50.000 και οχι 500.000;;
τα παντα ειναι θεμα οπτικης γωνιας

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 22:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή όπως αντιλαμβάνομαι αναφέρεστε τόσο στον ορισμό τύχη = οι ευνοϊκές/θετικές καταστάσεις, θα απαντήσω αρχικά ως προς αυτό.

Λοιπόν, κατά τη γνώμη μου μια τέτοια τύχη μπορεί να οριστεί ως καλή ή κακή μόνον όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, δηλαδή μόνον όταν έχει πάψει πλέον να υπάρχει αυτός ο παράγοντας στη ζωή μας ή όταν έχει σταματήσει να διαφοροποιείται.

Εξηγούμαι καλύτερα: Το αν συμβεί κάτι στη ζωή μου που με ακολουθείι για πολλά χρόνια (πχ η σύντροφός μου), δεν μπορώ να αποφανθώ αν μου έκανε καλό που τη γνώρισα (καλή τύχη) ή όχι. Αυτό θα μπορέσω να το κρίνω μόνο όταν μετά από πολλά χρόνια δεν είμαστε πλέον μαζί. Το πόσο επηρρέασε θετικά ή αρνητικά τη ζωή μου θα κρίνει και το αν το να τη γνωρίσω ήταν καλή ή κακή τύχη. Κάθε φορά που συμβαίνει κάτι στη ζωή μας, η εμφάνισή του είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων που είτε συνδέονται μεταξύ τους είτε όχι. Ο τελικός απολογισμός είναι αυτός που θα κρίνει το χαρακτηρισμό του ως καλή ή κακή τύχη.

Πάμε τώρα στην άλλη έννοια της λέξης "τύχη", αυτή του κατά πόσο υπάρχει στη φύση ντετερμινισμός ή πραγματική τυχαιότητα στην έναρξη και εξέλιξη κάποιων γεγονότων.

Στα αγγλικά αυτές είναι "luck" και "randomness". Αναφέρομαι λοιπόν στο τελευταίο.

Ο ντετερμινισμός πρεσβεύει πως το οτιδήποτε συμβαίνει (ή δεν συμβαίνει) στο σύμπαν, είναι αποτέλεσμα κάποιων νόμων. Ορίζεται αλλιώς ως "κυβερνητική" ή "νομοταξία". Η τυχαιότητα πρεσβεύει πως το οτιδήποτε συμβαίνει είναι αυθύπαρκτο και άσχετο με το οτιδήποτε άλλο. Δηλαδή το ποιοδήποτε γεγονός συμβαίνει χωρίς να προέρχεται από κάποιο μοντέλο ενεργειών.

Προσωπικά ψηφίζω υπέρ του ντετερμινισμού και αυτό γιατί πιστεύω πως το αντίθετο συνεχίζει να υφίσταται λόγω της ανικανότητάς μας να προσεγγίσουμε πλήρως και ολοκληρωμένα ένα φαινόμενο. Πολλοί λένε πως αν στρίψουμε ένα κέρμα και αυτό πέσει στο πάτωμα, το αν δείξει κορώνα ή γράμματα είναι "τυχαίο" με 50% πιθανότητα για κάθε εκδοχή. Κι όμως τίποτα δεν είναι τυχαίο. Αν γνωρίζουμε τη δύναμη που ασκού τα δάκτυλα στο κέρμα όταν φεύγει από το χέρι μας, την ταχύτητα με την οποία φεύγει, το πως επιδρά η αντίσταση του αέρα, το ύψος από το οποίο φεύγει το κέρμα κλπ, θα είμαστε 100% σίγουροι πως βάσει ενός υπολογιστικού μοντέλου, το κέρμα θα δείξει κορώνα ή γράμματα.

Το ίδιο ισχύει για το αν σε 5 ημέρες θα σηκωθεί τσουνάμι στις ανατολικές ακτές της Χίου ή αν στις 15-12-2517 θα βρέξει πάνω από τον ναό του Απόλλωνα στους Δελφούς. Όλα έχουν σχέση με το επίπεδο και την ευρύτητα των γνώσεών μας. Με την ίδια έννοια, ο καθένας θα μπορούσε να γνωρίζει τους αριθμούς του ΛΟΤΤΟ αν γνώριζε την κάθε παράμετρο που επιδρούσε στην κίνηση της κάθε σφαίρας. Πάρτε για παράδειγμα τα αρχαία χρόνια. Οι άνθρωποι δεν γνώριζαν γιατί και πότε θα έπεφτε ένας κεραυνός. Μάλιστα το ανήγαγαν σε θεϊκή παρέμβαση. Πλέον γνωρίζουμε πως η εκδήλωση κεραυνού είναι αποτέλεσμα της διαφοράς ηλεκτρικού δυναμικού μεταξύ συννέφων και γης και ήδη γνωρίζουμε σε σημαντικό βαθμό το πότε και που θα ξεκινήσει καταιγίδα.

Όλα αυτά βέβαια, για μερικούς έχουν "βλάσφημες" προεκτάσεις, καθώς αν ποτέ φτάσουμε σε τόσο υψηλό επίπεδο γνώσης, δεν θα υπάρχει τίποτα που θα μας ξεχωρίζει από την παντογνωσία του θεού. Άλλο ένα φιλοσοφικό ερώτημα...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 13:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ας παρουμε για παραδειγμα την γενηση ενος ατομου σε ενα φτωχο κρατος στην αφρικη

ειναι ατυχος που γεννηθικε εκει η τυχερος που γεννηθικε εκει και δεν εχει aids;



ΕΙΝΑΙ ΑΤΥΧΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΕ ΦΤΩΧΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ AIDS ΘΑ ΗΤΑΝ
ΠΟΛΥ ΑΤΥΧΟΣ.
quote:
ειναι τυχερος η ατυχος ο μοναδικος επιζων απο το μακελιο στην τραπεζα
και ας εμεινε αναπηρος

ΑΤΥΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.
quote:
ειναι τυχερος η ατυχος αυτος που επιασε το τζοκερ αλλα μαζι με αυτον το επιασαν και αλλοι 10 οποτε περνει μονο 50.000 και οχι 500.000;;
τα παντα ειναι θεμα οπτικης γωνιας



ΤΥΧΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗΣΤΟΣ.

ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΕΛΟΣ Chastity ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ
ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΤΥΧΕΡΟΣ Η ΟΧΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΣΥΜΦΩΝΩ.

quote:
Με την ίδια έννοια, ο καθένας θα μπορούσε να γνωρίζει τους αριθμούς του ΛΟΤΤΟ αν γνώριζε την κάθε παράμετρο που επιδρούσε στην κίνηση της κάθε σφαίρας.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΧΩΡΙΣ
ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 13:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΥΧΗ. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ.
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΘΕΤΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΙΑΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΣ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΔΑΥΤΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΥΧΗ ΤΑ ΟΡΙΖΕΙΣ ΟΛΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 17:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου όση θετική ενέργεια και να κουβαλάς, αν είναι να πέσει το αεροπλάνο, θα γίνει. Η όποια θετική ενέργεια διαθέτεις δεν μπορεί να αναστείλλει την τελική εκδήλωση της φθοράς ενός ηλεκτρικού κυκλώματος σε καίριο σημείο, ή το χτύπημα ενός πελαργού στον κινητήρα του αεροπλάνου.

Μια και μιλάμε για την "τύχη", θυμήθηκα ένα ρητό που έλεγε: "Αν επιθυμείς κάτι πάρα πολύ αλλά δεν πραγματοποιηθεί, ίσως αυτό να είναι για εσένα μια γερή δόση τύχης". Οι Έλληνες λένε "κάθε εμπόδιο για καλό". Σοφές κουβέντες


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 20:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ.
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΘΕΤΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΙΑΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΣ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΔΑΥΤΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΥΧΗ ΤΑ ΟΡΙΖΕΙΣ ΟΛΑ.



ΟΣΗ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΛΑΥΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ.
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ.
quote:
Οι Έλληνες λένε "κάθε εμπόδιο για καλό". Σοφές κουβέντες


ΕΚΤΟΣ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 22:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΚΤΟΣ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ.


Κι όμως! Ίσως μετά να αισθανθείς απίστευτα τυχερός που άφησες τον μάταιο αυτό κόσμο. Who knows?


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 23:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γεγονός πως δεν μπορούμε να ελέγξουμε όλες τις πτυχές των δράσεών μας μας οδηγεί σε δυο καταστάσεις : η μία είναι να μην μπορούμε να προβλέψουμε μακροπρόθεσμα και λεπτομερειακά την πορεία των πραγμάτων (που οφείλεται στην αδυναμία μας να συλλάβουμε όλες τις παραμέτρους, όπως οι αντιδράσεις και οι ενέργειες τρίτων, και να υπολογίσουμε μια συνισταμένη). Η δεύτερη κατάσταση είναι πως, στο μεσοπρόθεσμο και μικροπρόθεσμο χρονικό διάστημα της κάθε δραστηριότητάς μας, δεν ελέγχουμε το εύρος επίδρασης των ενεργειών των δικών μας και των άλλων, με ασποτέλεσμα να πέφτουμε σε σφάλματα.

Το πρώτο κομμάτι εξηγεί το φαινόμενο/ ψευδαίσθηση της τύχης (το οποίο ανέφερε και ο VIKING) το δεύτερο τμήμα αναφέρεται στα λάθη μας.

Αυτά τα δυο είναι που δυσχεραίνουν την αντίληψη μας να κατανοήσει πως όλα συμβαίνουν ταυτόχρονα. Εκεί που κάποιος πεθαίνει, αλλού κάποιος γεννιέται. Εκεί που κάποιος κερδίζει λεφτά (με συστηματικό τρόπο ή όχι) κάποιος άλλος τα χάνει (από το σύστημα του καζίνο ή από κλοπή).

Είναι λάθος να προσωποποιούμε τα γεγονότα.

Στην απειρότητα του σύμπαντος (χωροχρονικού συνεχούς) δεν χωρά η τύχη. Στη Ιστορία υπάρχει ο αστάθμητος παράγοντας (αυτός που δεν μπορεί να υπολογιστεί) όχι η τύχη.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 13:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου όση θετική ενέργεια και να κουβαλάς, αν είναι να πέσει το αεροπλάνο, θα γίνει. Η όποια θετική ενέργεια διαθέτεις δεν μπορεί να αναστείλλει την τελική εκδήλωση της φθοράς ενός ηλεκτρικού κυκλώματος σε καίριο σημείο, ή το χτύπημα ενός πελαργού στον κινητήρα του αεροπλάνου.


ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ;

ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;

ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΥΛΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , Ο ΠΕΛΑΡΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ.
ΟΣΟ ΑΠΙΘΑΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΥΛΗ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.
ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΘΑΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΝΔΥΝΑΜΕΙ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ.


Edited by - ellovos on 04/08/2006 13:36:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 18:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, κάθε επιβάτης δημιουργεί με το μυαλό του μια νοητή ασπίδα προστασίας και δεν επιτρέπει σε κανέναν παράγοντα (ενδογεή ή εξωγενή) να προκαλέσει μοιραία βλάβη στο αεροπλάνο. Το θεωρώ πολύ τραβηγμένο, όμως ακόμα κι αν κάποτε φτάσουμε σε αυτό το πνυματικό επίπεδο, πολύ πιο πριν θα έχουμε φτιάξει ένα άψογο σύστημα προστασίας του αεροπλάνου που θα ακυρώνει αυτόματα κάθε πιθανό παράγοντα πτώσης του.

Αν μιλάμε για την επίδραση θετικής ενέργειας, το έχω συναντήσει μόνον στην περίπτωση αυτοΐασης σε ασθενή με καρκίνο. Εκεί ναι, η θετική ενέργεια είχε πρωταγωνιστικό ρόλο!


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 19:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όσοι λοιπόν βρήκαν το θάνατο σε αεροπορικό δυστύχημα ήταν αναμφίβολα άνθρωποι αρνητικής ψυχοσύνθεσης,ή έστω δεν είχαν τη δυνατή θέληση για να ζήσουν...


Μάλιστα,να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε...

Φυσικά και η ανθρώπινη θέληση είναι ικανή για μεγάλα πράγματα,πολύ μεγάλα πράγματα,όμως αλίμονο εάν έχουμε την παιδαριώδη πεποίθηση ότι η Τύχη δεν επηρεάζει τις ανθρώπινες υποθέσεις.

Πολλά τα παραδείγματα που έχω στο μυαλό μου:να προσπαθώ επίμονα για κάτι,να επιστρατεύω δυνατή θέληση,να διαθέτω γνώση των περισσοτέρων καθοριστικών παραγόντων και τελικά...να κάνω μία τρύπα στο νερό.


Πολλά και τα αντίστροφα παραδείγματα,να πηγαίνω ξυπόλητος στα αγγούρια,οι ενέργειές μου να είναι οι περισσότερες άστοχες κι όμως το τελικό αποτέλεσμα να είναι θετικό...(γενικά έχω προσέξει ότι ο αυθορμητισμός συνήθως βγαίνει σε καλό,σε αντίθεση με τις προσχεδιασμένες ενέργειες.Ο αυθόρμητος είναι cool,δεν προσπαθεί να εξαναγκάσει την Τύχη και γιάυτό η θεά του κάνει τα κέφια).

Όπως στο ποδόσφαιρο,η μία ομάδα είναι προφανώς καλύτερη,χάνει τις ευκαιρίες με το τσουβάλι αλλά αδυνατεί να βάλει γκολ,για να έρθει η αντίπαλη ομάδα και με μισή ευκαιρία να κάνει το γκολ.

Και θυμήθηκα τώρα το χωρίο της Ιλιάδας,εκεί που ο Αίας παρατηρεί με συντριβή πως όλα τα χτυπήματα των άριστων Αχαιών αστοχούν ενώ όλα τα χτυπήματα των Τρώων-ακόμα και των λιγότερο θαρραλέων-βρίσκουν στόχο!!

Ωστόσο η διαχωριστική γραμμή μεταξύ ατυχίας και μ.....ίας όφείλει να είναι σε όλους ορατή.


Πάντα έχουμε έτοιμη την καραμέλα για να δικαιολογούμε τις αποτυχίες μας:"ΗΜΟΥΝ ΑΤΥΧΟΣ",συνηθίζουμε να λέμε χωρίς να σκεφτόμαστε αν θα μπορούσαμε να χειριστούμε το θέμα πιο σωστά.


Από την άλλη,ποιοί έχουν τα κότσια να πουν ύστερα από κάποιο τυχερό κατόρθωμα "ΗΜΟΥΝΑ ΤΥΧΕΡΟΣ,ΕΚΑΝΑ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΣΑ".


Επίσης συμφωνώ με την παρατήρηση του Chastity,το πιο σημαντικό είναι η τελική έκβαση του κάθε "Τρωικού Πολέμου"...


Οι περιπτώσεις του Κροίσου και του Οιδίποδα είναι κλασικές.Ο δεύτερος αυτάρεσκα αποκαλούνταν "παιδί της τύχης",όμως ο Τειρεσίας του έδωσε στο τέλος την απάντηση ότι "η ίδια η τύχη σου σε κατέστρεψε"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 20:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ kost ΚΑΙ ΙΔΙΑΤΕΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑΝ.
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΝΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ Η ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΑΛΛΑ ΕΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ.
ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΕΤΕ ΤΥΧΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
Η ΖΩΗ ΣΑΣ? ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΤΡΟΧΑΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ
ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΟΧΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ
ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΤΙΠΟΤΑ .
ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΛΕΩ ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΟΣ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΤΡΑ
ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ Η ΟΤΙ ΜΕ ΕΣΩΣΕ Η ΘΕΛΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΖΩΗ
ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟ.
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΕΚΤΟΣ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ.

--------------------------------------------------------------------------------


Κι όμως! Ίσως μετά να αισθανθείς απίστευτα τυχερός που άφησες τον μάταιο αυτό κόσμο. Who knows?



ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 20:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι τελικά (ευτυχώς!) δεν έπαφες τίποτα στο ατύχημα, φυσικά κι έχει εξήγηση καιδεν είναι απλώς θέμα "τύχης". Αν και δεν περιγράφεις τις συνθήκες του ατυχήματος, εγώ υποθέτω ότι σε μια στροφή του δρόμου, το αυτοκίνητο φεύγει από την πορεία του και χτυπά στο απέναντι δέντρο με αποτέλεσμα ένα από τα βαριά κλαδιά του να σπάσει και να πέσει πάνω στο παρμπρίζ, τρυπώντας το ακριβώς μπροστά στην (κενή) θέση του συνοδηγού. Εσύ είσαι ο μοναδικός επιβάτης και δεν παθαίνεις τίποτα.

Γιατί να μιλάμε απλά για τύχη; Το ότι βρέθηκε εκεί το κλαδί έχει σχέση με το πόσο σταθερά ήταν συνδεδεμένο με το δέντρο, τη δύναμη με την οποία χτύπησες στο δέντρο, τις δονήσεις που αυτό προκάλεσε στο δέντρο, την ταχύτητα του οχήματος, τη φθορά των ελαστικών, την ολισθηρότητα του δρόμου και φυσικά το χρονικό σημείο πάνω στο δρόμο που συνέβη το ατύχημα. Ο συνδυασμός όλων αυτών μας δίνει το παραπάνω αποτέλεσμα.

Όλα είναι Φυσική


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 13:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλα είναι Φυσική


ΤΩΡΑ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 13:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Υποθέτω πως άτομα όπως ο Chastity και ο ellovos δεν έχουν βιώσει παρόμοιο ατύχημα.


Άτομα όπως ο Open Mind και εγώ το έχουν βιώσει και γι'αυτό νιώσαμε ότι η Τύχη ήταν με το μέρος μας.


Ωστόσο η άποψή σου Chastity περί Φυσικής δεν αναιρεί τα περί Τύχης.Σε αυτούς τους άπειρους πιθανούς συνδυασμούς αναφερόμαστε και εμείς.

Ellove μάλλον εσύ πρέπει να έρθεις στα λόγια μας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 13:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΞΗΣ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΟ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΠΛΑΓΙΟΜΕΤΩΠΙΚΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΑΠ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΤΟ ΠΑΡΜΠΡΙΖ ΕΠΕΣΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΠΑΘΕ ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΓΑ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ
ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 70 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ
ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ .
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΧ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΚΑΙ ΠΑΠΑΛΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΑΙΤΙΑ .
ΑΠ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΕΞΗΓΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ
ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΤΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΤΥΧΟΣ?.
ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΗ ΑΝ ΠΧ ΠΙΑΣΩ ΤΟ ΤΖΟΚΕΡ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΟΧΙ
ΙΚΑΝΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 16:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα του "η τύχη ήταν με το μέρος μου" το μεταφράζω ως "υπήρχε κάποια άγνωστη δύναμη που επέδρασε και με έσωσε". Αν όντως αυτό εννοείς ως τύχη, εγώ σου απαντώ πως αν είχες περάσει το φανάρι 1 δευτερόλεπτο νωρίτερα ή αργότερα, το ατύχημα δεν θα συνέβαινε.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 16:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για το τζόκερ, άλλο το τύχη-απροσδιόριστη εξέλιξη (random) άλλο το "τυχερό" (lucky). Πάντως αν κατείχαμε τόσο εξελιγμένες γνώσεις, θα μπορούσαμε να προβλέψουμε βάσει ταχύτητας, θέσης, βάρους, ατμοσφαιρικής πίεσης, θερμοκρασίας κλπ. το ποιές μπάλες θα πέσουν στη θυρίδα και μάλιστα και τη σειρά με την οποία θα εμφανιστούν.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 14:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ Open Mind ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΥΣΤΗΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΤΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΓΚΑΝΤΕΜΗΔΕΣ,ΕΝΩ ΑΛΛΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΓΟΥΡΛΗΔΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ;

ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΕ ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ ΤΥΧΗ - ΑΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΑΤΥΧΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΥΧΕΡΟΙ;

ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΙΡΑ (ΚΙΣΜΕΤ;)ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ Η ΤΥΧΗ Ή Η ΑΤΥΧΙΑ;

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΒΙΟΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ (ΤΥΧΕΡΟΙ)ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.

ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 16:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΒΙΟΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ (ΤΥΧΕΡΟΙ)ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.

ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ;



Τίποτα δεν είναι τυχαίο γιατί δεν υπάρχει "τύχη" (= απροσδιόριστο). Μπορείς να μας δώσεις μερικά παραδείγματα όπου η θετική βιοενέργεια έχει σημαδέψει θετικά τη ζωή ενός ανθρώπου;


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 11:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα του "η τύχη ήταν με το μέρος μου" το μεταφράζω ως "υπήρχε κάποια άγνωστη δύναμη που επέδρασε και με έσωσε". Αν όντως αυτό εννοείς ως τύχη, εγώ σου απαντώ πως αν είχες περάσει το φανάρι 1 δευτερόλεπτο νωρίτερα ή αργότερα, το ατύχημα δεν θα συν

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΑΥΤΟ ΤΟ 1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ.
quote:
ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΒΙΟΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ (ΤΥΧΕΡΟΙ)ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.

ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ;



ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ
ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ .
ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΡΜΑ ΤΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ Η ΤΟΥΣ ΑΤΥΧΟΥΣ.


quote:
Όσο για το τζόκερ, άλλο το τύχη-απροσδιόριστη εξέλιξη (random) άλλο το "τυχερό" (lucky). Πάντως αν κατείχαμε τόσο εξελιγμένες γνώσεις, θα μπορούσαμε να προβλέψουμε βάσει ταχύτητας, θέσης, βάρους, ατμοσφαιρικής πίεσης, θερμοκρασίας κλπ. το ποιές μπάλες θα πέσουν στη θυρίδα και μάλιστα και τη σειρά με την οποία θα εμφανιστούν.

ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ RANDOM ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ ΚΑΘΩΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ
ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy