ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μια παραξενη σκεψη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Τσακμακόπετρας
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 11:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τσακμακόπετρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολοι ανθρωποι θα εχουν αναρωτηθει μεσα τους πως θα ηταν αν γεννιοντουσαν ενα πουλι , ενα αλογο, ενα φυτο η οτι αλλο.
Η δικη μου παραξενη σκεψη ειναι η εξης: Ας πουμε να ημουν εν μοριο στο ζυμαρι ενος ψωμιου, φωτονιο στην λαμπα ενος δρομου , νοτα στον ηχο μιας κιθαρας η ακομα ενα pixel στην φωτογραφια μιας γυναικας.
Αυτη ειναι η παραξενη σκεψη μου.
Εγω κανω την αρχη.
Συνεχιστε τη...


Αιχμηρες Σκεψεις

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 04:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΟ ΣΤΟΥΣ ΟΡΧΕΙΣ ΕΝΟΣ ΔΕΛΦΙΝΙΟΥ;

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΣΚΕΨΗ.

Υ.Γ

ΔΕ ΘΕΛΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αλεξανδρος1983
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 06:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αλεξανδρος1983  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γελασα τοσο πολυ με το ποστ σου που ενιωσα πως πρεπει να στο πω.τσακμαπετρα συνεχισε αγορι μου μην σταματας.να συμβαλλω και εγω λιγακι στη σκεψη σου με ενα κουοτε που διαβασα σε ενα αλλο θεμα,λιπον γινεται συζητηση για το πως μπορεις να καλεσεις ενα πνευμα με το περιφημο πλεον ποτηρακι και λεει ενα παιδι<< ρε παιδια εγω αν αντι για ποτηρακι βαλω ενα μπρικι θα μου ερθει το πνευμα του λουμιδη???>> και αυτο με εκανε και γελασα πολυ.φαντασου τωρα τσακμαπετρα να εισαι το χερουλι αυτου του μπρικιου.οχι μονο φαντασου τοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 08:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια παράξενη σκέψη που είχα κάποτε...
Πως θα ήταν, εάν ξαφνικά ο χρόνος άρχιζε να γυρίζει προς τα πίσω, με τον ίδιο ρυθμό που πηγαίνει τώρα προς το μέλλον.
Να γεννιόμαστε βγαίνοντας από έναν τάφο, μόλις "γεννηθούμε" να βλέπουμε συγγενείς και φίλους να κλαίνε και να οδύρονται. Τον παπά να λέει "αιωνία του η μνήμη" και οι μερσεντές να μας μεταφέρουν στην προγεννητική υπνωτική μας κατάσταση στο σπίτι μας, όπου θα μας περιμένουν άνθρωποι που γνωρίζουμε πολύ καλά.
Με τα χρόνια όμως και ενώ θα γινόμαστε νεώτεροι, κάποιοι γνωστοί και φίλοι μας θα εξαφανίζονται, τα παιδιά μας θα μας γίνουν φόρτωμα και θα θέλουν να κάθονται μαζί μας στο σπίτι μας και η σύνταξη θα πάψει να τρέχει, γιατί επιτέλους θα πρέπει να αρχίσουμε να δουλεύουμε.
Τα χρόνια θα περνάνε κι εμείς θα ξέρουμε ακριβώς πότε η ζωή μας θα τελειώσει, μέσα στη σκοτεινή και ζεστή μήτρα της μητέρας μας, που μόλις πρόσφατα τη συναντήσαμε ξανά, καθώς βγήκε κι αυτή - όπως κι εμείς - από τον τάφο. Κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσουμε τη δουλειά και να πάμε σχολείο. Θα αποφασίζει κάποιος άλλος για μας τι θα φορέσουμε, τι θα φάμε, θα μας θυμίζει να πάρουμε τη ζακέτα μας όταν βγούμε βόλτα στις κούνιες. Δε θα καταλαβαίνουμε τίποτε, όλα θα μας φαίνονται σταδιακά όλο και πιο ξένα, όλο και πιο μεγάλα, και καθώς θα γινόμαστε κοντοί σα νάνοι, με μία ξέφρενη ενεργητικότητα, θα αρχίσουμε να τα χάνουμε, μέχρι που θα καταλήξουμε σε ένα καροτσάκι με σωληνάκια (θερμοκυτίδα) για να πάμε τελικά στον άλλο κόσμο, μέσα στα δάκρυα χαράς των αγαπημένων μας γονέων!

Απαίσιο δεν είναι;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσακμακόπετρας
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 13:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τσακμακόπετρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια αυτη η σκεψη σου ηταν αρκετα παραξενη.
Τη βρηκα πολυ ενδιαφερουσα. θα μπορουσε μαλιστα να γινει μια παραξενη
ταινια. Σου προτεινω να γραψεις μια φανταστικη ιστορια και να μου την στειλεις.

Αιχμηρες ΣκεψειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 18:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάει ο καιρός Τσακμακόπετρα που έγραφα ιστορίες...
Για τη συγκεκριμένη σκέψη όμως, νομίζω πως είχα γράψει κάποια μικρή.
Εάν τη βρω, θα τη βάλω στο θέμα


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 18:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
Εγω εχω εδω και χρονια μια πολυ παλαβη σκεψη,οταν θα αφησω αυτον τον ματαιο κοσμο να επιστρεψω παλι στην μητρα της μανας μου την 11η του Αυγουστου του 1949 ημερα Πεμπτη 11,15΄μμ,να ξαναγεννηθω οχι ομως "κουταβι" αλλα με ολη την γνωση και εμπειρια της προηγουμενης μου ζωης,ε ρε γλεντια,το φανταζεστε;να γνωριζω ανα πασα στιγμη τι θα γινη την επομενη και να προσπαθω να διορθωσω τα λαθη που ειχα κανει.
Καλα,εχω ξεφυγει τελειως!!!!!

opsimos

Ο τελευαίος να κλείσει την πόρτα.
ΠΟΡΤΑ ΡΕΕΕΕΕ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 18:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειάσας!
Εγώ για εμένα φαντάζομαι το εξής:
Είμαι λέει ένας σπόρος από ένα ωποροφόρο δέντρο. Εν δυνάμει έχω μέσα μου
όλη την πληροφορία του δέντρου, του κορμού, των φύλλων, των καρπών του.
Αλλά, είμαι ακόμη ένας σπόρος.
Στο χωράφι, όπου με σπέρνουν, ο γεωργός είναι ένα ον, που τρέφεται από
τους καρπούς μου. Έτσι με σπέρνει και περιμένει να βλαστήσω και να
καρποφορήσω, ώστε τελικά να με φάει, γιατί πεινάει.
Κατά τη διάρκεια της ανάπτυξής μου, βλέπω γύρω μου άλλα δέντρα να
αναπτύσσονται, άλλα γρηγορότερα, άλλα αργότερα, μερικά ξεραίνονται, άλλα
τα τρώνε οι κατσίκες -τί άδικο μα την αλήθεια!- άλλα φαίνεται να τα
ποτίζει περισσότερο ο γεωργός, άλλα είναι τα αγαπημένα δέντρα των
παιδιών του, σε άλλα κατουρά ο σκύλος του κλπ.
Και όλοι εμείς οι σπόροι, καθώς αναπτυσσόμαστε αναρωτιώμαστε:
Γιατί είμαστε εδώ; Ποιός είναι ο σκοπός της ύπαρξής μας;
Τί βρίσκεται πέρα από τα σύνορα αυτού του χωραφιού;
Πώς μπορούμε να αλλάξουμε και να γίνουμε δέντρα ενός άλλου τύπου;
Και συνεχίζουμε να αναρωτιώμαστε...

Σας θυμίζει μήπως κάτι αυτή η παράξενη σκέψη;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 19:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Α !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΗΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ !!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 20:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δικες μου παραξενες σκεψεις:

1.Οταν πηγαινα νηπιο, για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα ημουν πεπεισμενη οτι ειμαι υιοθετημενη (!!!) και οτι αυτοι οι γονεις μου δεν ειναι οι πραγματικοι(και οχι, οι γονεις μου δεν με δερνανε...).Μαλιστα οταν ανακαλυψα με βεβαιοτητα οτι κατι τετοιο δεν εστεκε, απογοητευτηκα!

2.Στην εφηβεια μια αλλη ιδεα με ειχε καταλαβει για μια περιοδο.Οτι ολοκληρη η ζωη μου (και μας) δεν ηταν τιποτα αλλο απο το ονειρο ενος τεραστιου όντος, που μαλιστα το εβλεπε σε μια μονο νυχτα. Δηλαδή οτι η ζωη μου ξεκινησε οταν το ον αυτο αρχισε να κοιμαται, οπότε και εγω γεννηθηκα, και οτι θα τελιωσει οταν αυτο το ον ξυπνησει, οπότε και εγω θα πεθανω.

Να κανω και μια παρατηρηση πανω στις "παραξενες σκεψεις" ...
Παρατηρω οτι αρκετες απο αυτες επαναλαμβανονται με παρομοιο μοτιβο σε διαφορετικους ανθρωπους.
Η σκεψη της Αμαλιας: ειχα δει παρομοια σκεψη σε ενα κειμενακι (που νομιζω καποιος το ειχε δημοσιευσει και στο esoterika παλιοτερα) για εναν αντρα που μεγαλωσε ως καποια ηλικια ξαφνικα η ζωη του αρχισε να κυλα αναποδα, προς τα πισω, ενω ο ιδιος διατηρουσε πληρη επιγνωση της πορειας του απο την αρχη μεχρι το τελος.

Η δικη μου 1η σκεψη: συζητώντας με φιλικο μου ατομα, οταν την ανεφερα αστειευομενη, μου ειπε οτι ο ιδιος, σε αναλογη ηλικια, πιστευε οτι οι γονεις του ειναι εξωγηινοι (με ξεπερασε σε φαντασια !!! ) και οτι τον εχουν απαγαγει απο τους πραγματικους του γονεις!

Επισης η σκεψη οτι το ατομο ειναι ενα απειροελαχιστο κομματι ενος συνολου , βλεπω οτι επαναλαμβανεται επισης παραπανω.

Που οφειλονται αυτες οι παρεμφερεις σκεψεις? Ισως οι σπερματικες ιδεες για φιλοσοφια ειναι κοινες? Ισως και αυτες οι σκεψεις ειναι κατι σαν "αρχετυπα" οσο χαζες και αστειες και αν φαινονται οταν τις κοιτας απο αποσταση?

I am her, who everybody wants around them, but noone wants to keep...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 03:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ήμουν εγώ και ο φανταστικός/άλλος εαυτός μου. Κάτι σαν μιγαδικός αριθμός. Ένας κβαντικός άνθρωπος. (Ή μήπως είμαι ; )


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 17:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω σκεφτομαι να ημουν ενα Σπορ Αυτοκινητο.... και να τρεχωωωωω.... ως την αιωνιοτητα... αληθεια, τετοια αισθηση πως θα ηταν!?!?


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Edited by - PREDATOR on 07/11/2006 17:59:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 18:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να ήμουν εγώ και ο φανταστικός/άλλος εαυτός μου. Κάτι σαν μιγαδικός αριθμός. Ένας κβαντικός άνθρωπος. (Ή μήπως είμαι ; )

και αν εσυ εισαι ο φανταστικος φιλος καποιου αλλου...?

Edited by - GWGW on 07/11/2006 18:58:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 22:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απάντηση για την παράξενη σκέψη της amalia !

"Ο ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟΣ ΚΟΣΜΟΣ - Philip K.Dick

Ο Philip K. Dick περιγράφει έναν κόσμο όπου ο χρόνος κυλάει αντίστροφα. Οι νεκροί ανασταίνονται και βγαίνουν από τους τάφους τους για να γίνουν μεσήλικες, έφηβοι, παιδιά και να επιστρέψουν τελικά στις μήτρες των μητέρων τους. Αυτόν τον Αντίστροφο Κόσμο τον εξουσιάζει η Βιβλιοθήκη, ένας πανίσχυρος οργανισμός που έχει ως στόχο την καταστροφή από τα αρχεία οποιουδήποτε γραπτού ή καταγεγραμμένου γεγονότος. Όταν ένας μαύρος θρησκευτικός ηγέτης με μεγάλη επιρροή ανασταίνεται, οι ιθύνοντες της Βιβλιοθήκης αποφασίζουν να τον εξοντώσουν, φοβούμενοι το ξέσπασμα φυλετικής και θρησκευτικής βίας."

Μάλλον θα σε ενδιαφέρει αυτό το βιβλίο!!Εγώ βέβαια σε μερικά βιβλιοπωλεία που έψαξα δεν το βρήκα. Αν κάποιος ξέρει που υπάρχει ας μας το πει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 02:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και αν εσυ εισαι ο φανταστικος φιλος καποιου αλλου...?

Εεεεεε... Μπερδεύτηκα!!!
............
Λες να είμαι;;;

δεν βαριέσαι!!
Είμαι, δεν είμαι... είμαι αυτό που είμαι και αυτό που φαντάζομαι πως είμαι και δεν είμαι!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

termaplos
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 04:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους termaplos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαντασου οτι εισαι μικροβιο στο στομα καποιου,του δικου
σου ας πουμε..
Χωρα σου καποιο δοντι και σπιτι σου μια κουφαλα που εισαι αναγκαζμενος να ζεις με αλλα μικροβια..
Η υπαρξη σου γενικα ανυπαρκτη στον ιδιοκτιτη του στοματος αλλα συμαντικη για σενα και τα αλλα μικροβια τα οποια ειναι χωρισμενα σε κατηγοριες συμφωνα με την ιδιοτητα τους,την περιοδο υπαρξης τους και το λογο υπαρξης τους στο πλανητη στομα...(ζωα,ανθρωποι,ψαρια,πουλια κτλ κτλ)
Ο εχων το στομα φροντιζει να το πλενει καθε πρωι,περιοδος συχνη γι αυτον αλλα για τα μικροβια μακρα καθως μεσα σε μια μερα αυτα ζουν γενιες ολοκληρες...φυσικα τα ιδια δεν γνωριζουν το τελος τους γιατι εξαλιφωνται τελειως μετα απο καθε πλυσιμο..
Με το καλημερα ομως η ζωη ξαναγεννιεται στο πλανητη αυτο με το μασημα της πρωτης τροφης..
Τα καινουργια μικροβια απλα συνεχιζουν αυτο που τα αλλα αφησαν και συνεχιζουν να κανουν μονο κακο στο πλανητη τους,γνωριζοντας πολυ λιγα για τους προγονους τους,απο αυτα που αφησαν χαραγμενα στα δοντια κατα τη διαμονη τους πριν το πλυσιμο και παει λεγοντας...θεωροντας φυσικα πως ειναι μοναδικα αψηφουν την υγεια του πλανητη τους στομα,και συνεχιζουν να παιρνουν οτι μπορουν απ αυτον για τη δικη τους επιβιωση,καταστρεφωντας τα δοντια..
Και φυσικα η ιστορια επαναλαμβανεται,ο εχων το στομα χρισημοποιει ολο και καλυτερη οδοντοκρεμα,πλενει τα δοντια του ολο και πιο συχνα,τα μικροβια απτην αλλη ενισχυουν τις αμυνες τους και μαχονται μεταξυ τους για το ποιος θα εκμεταλευτει οτι εχει απομεινει στο στομα..
Μετα απο μερικα χρονια φτανωντας στο απροχωρητο,πετιουνται και τα τελευταια δοντια και μπαινει μασελα..
Η ζωη των μικροβιων λοιπον τελειωνει εκει τελειως οσον αφορα την αιωνιοτητα τους,αφου ομως τελειωνουν τοσες ιστοριες καθημερινα στο νηπτυρα οπου ο εχων το στομα τα φτυνει μετα απο καθε πλυση..
Και φαντασου ποσα στοματα υπαρχουν,κι οχι μονο ανθρωπινα...


Ζω λοιπον οσο καλυτερα προλαβω και απολαμβανω οτι μου δινεται.
Και το κανω οσο μπορω χωρις καμια ενοχληση προς τα αλλα μικροβια για να μη με χτυπησει κατι πιο δυνατο απ την οδοντοκρεμα,οι τυψεις..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 13:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μια παράξενη σκέψη που έκανα όταν ήμουν μικρή και τουλάχιστον μία φορά τον χρόνο ταξίδευα με πλοίο για να πάω στη γενέτειρα των γονιών μου:

Ήμουν σίγουρη ότι το καράβι δεν πήγαινε κάπου αλλού, ότι δεν υπήρχαν άλλα μέρη πέρα από την Αθήνα και ότι απλά έβγαινε μέχρι κάποιο σημείο του πελάγους για να επιστρέψει αμέσως μετά. Στο μεταξύ κάποιοι άλλαζαν τα σκηνικά της πόλης έτσι που η Αθήνα να φαίνεται ως ο τόπος που πήγαινα. Και περνούσα τις πρώτες μέρες των διακοπών μου ψάχνοντας να βρω ομοιότητες των ανθρώπων εκεί με τους ανθρώπους της γειτονιάς μου στην Αθήνα, μάλιστα το περίεργο είναι ότι έβρισκα!

Ευτυχώς μου περνούσε μετά από λίγες μέρες και η σκέψη μου στρεφόταν στα μπάνια, τα παιχνίδια και τα κόμικς μου... Ο απίστευτος εγωκεντρισμός των παιδιών σε όλο του το μεγαλείο!

Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λευκίππη
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 11:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λευκίππη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπέροχο το θέμα...με έκανε να θυμηθώ την Λευκίππη - παιδί.
Τότε (γύρω στα 7) ήμουν σίγουρη, ότι δεν ανήκω στο ανθρώπινο είδος, αλλά ότι είμαι παιδί γοργόνων. Οι γοργόνες -λέει- επειδή ήταν κυνηγημένο, από τους ανθρώπους, είδους δεν μπορούσαν να προσέχουν τα μωρά τους για αυτό τα άφηναν στους ανθρώπους μέχρι τα μωρά να μπορούν να αυτο εξυπηρετούνται. Τότε, τα μωρά (τα οποία είχαν γίνει παιδιά) "ένιωθαν " το κάλεσμα των φυσικών τους προγόνων και για αυτό λάτρευαν την αίσθηση του νερού στο σώμα τους.
Εγώ λοιπόν πίστευα ότι η γοργόνα μητέρα μου, κάθε φορά που κολυμπούσα με παρακολουθούσε απο κάπου μακρυά. Ήμουν πεπεισμένη ότι κάποια μέρα θα έρχονταν να μου μιλήσει και ότι θα με έπαιρνε μαζί της στον υπέροχο κόσμο της. Το καλοκαίρι κολυμπούσα όσο πιο βαθιά μπορούσα για να την συναντήσω και το χειμώνα - όποτε μπορούσα- καθόμουν στα βράχια και κοίταγα τη φουρτουνιασμένη θάλασσα περιμένοντας την "μητέρα" μου!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bluechild
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 11:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bluechild  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους τους αναζητητές!

Η ποιο συχνή από τις χιλιάδες παράξενες σκέψεις που κάνω είναι η εξής:

Αναρωτιέμαι μερικές φορές πόσοι άνθρωποι στον πλανήτη σε μια συγκεκριμένη στιγμή σκέφτονται η κάνουν το ίδιο πράγμα που κάνω και εγώ.. Για παράδειγμα αν είμαι σπίτι μου και τελειώσουν οι μπαταρίες του τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης και πάω να τις αλλάξω κάθομαι και σκέφτομαι πόσοι άνθρωποι εκείνη την συγκεκριμένη στιγμή κάνουν αυτό που κάνω και εγώ και αναρωτιούνται κι αυτοί πόσοι άνθρωποι κάνουν αυτό που κάνουν οι ίδιοι? Αυτό δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα παιχνίδι του μυαλού μου που θα έλεγα ότι με διασκεδάζει πολλές φορές και ακόμα περισσότερες μου δίνει και κουράγιο αφού ξέρω ότι δεν είμαι μόνος μου.

Μια άλλη παράξενη σκέψη είναι η εξής : Σκέφτομαι το σύμπαν και φαντάζομαι ότι είναι απλά ένα μόριο κάποιου αντικειμένου ή οργανισμού ενός άλλου κόσμου και ο άλλος κόσμος και αυτός με την σειρά του είναι ένα μόριο ενός αντικειμένου ενός μεγαλύτερου κόσμου και αυτό συνεχίζεται στο άπειρο.


keep it simpleΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 11:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω μικρή ήμουν σίγουρη οτι είμαι υιοθετημενη...

νομιζω ομως οτι πολλα παιδια το πιστευουν αυτο, οταν ειναι μικρα


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ingmar33o
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 17:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar33o  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και γω που κάποτε σκεφτόμουν τι θα'κανα αν ήμουν...Ινδουϊστής!

δηλ.σκεφτόμουν αν πέθανα ως σάρκα..ως τι θα ξαναεπέστρεφα στη ζωή;
Ξέρετε τι είπα;

Νερό.Να γίνω νερό του ποταμού...ή της θάλασσας...κάτι ρευστό...

(και ξανασκέφτηκα:έχει ψυχή,το νερό;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 03:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι και περασμένη η ώρα... τί να πεις!
Σκέφτομαι, ξαναδιαβάζοντας αυτό το θέμα, τους τρελλούς μέσα σε ένα
τρελλοκομείο. Αυτοί, που μπορεί να νομίζουν ότι είναι Ναπολέοντες, ή
για να το πάμε πιό μακριά, ακόμη και ζώα. Και αυτοί οι άνθρωποι το
βιώνουν αυτό! Και πραγματικά έχουν φύγει από τον κόσμο, τον οποίο
δεχόμαστε εμείς, ως φυσιολογικό, και ζουν σε μια άλλη πραγματικότητα.
Αυτοί, το πιστεύουν. Αναρρωτιέμαι πραγματικά, το τί σκέφτονται, πώς
βιώνουν την πραγματικότητα, που έχουν κατασκευάσει και αν υφίσταται
μέσα τους κάποια σύγκρουση, μεταξύ του κόσμου τους και του
πραγματικού, αν υπάρχει κάποια στιγμή, κατά την οποία θα βρίσκονται
πραγματικά ανέμεσα σε αυτούς τους δύο κόσμους!
Θα ήθελα να διάβαζα το "ημερολόγιο" ενός τέτοιου τρελλού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 18:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπερα κι απο εμενα!

Εγω πολλες φορες χαζευοντας ή την θαλασσα ή την θεα απο βουνο,
σκεφτομαι την ιδια στιγμη πως καπου ειναι νυχτα,καπου καποια γυναικα φερνει στον κοσμο ενα παιδι και καπου αλλου καποια μανα φευγει απο την ζωη!

Καπου σε ενα ζεστο σπιτι μια ευτυχισμενη οικογενεια να παιζει με αγκαλια τα παιδια,και καπου αλλου παιδακια να κρυωνουν και να πεινανε....

Με πιανει ενα περιεργο συναισθημα κατι σαν κλαμο-γελιο!

Ετσι θα θελα να μουνα αγερας να ταξιδευω...
να ταξιδευω και να αγγιζω τις ψυχες,να νιωθω οπως νιωθουν.
Να γερνω να κλαρια απο τα ωραια δεντρα...
Να κανω τις λευκες να τραγουδουν....
και να υψωνω τα κυματα της θαλασσας.
Να περνω τα συννεφα μαζι μου...
και να σκορπαω τα αρωματα παντου στην οικουμενη....

Μα αλλες στιγμες θαλω να ειμαι...
νερο!

Πηγη ζωης.
Να δινω ζωη σε καθε τι!
να γνωριζω τα μυστικα της γης και καθε πλασμα επανω της!


Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 23:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου παράξενη σκέψη είναι λιγάκι μακάβρια..

Φανταστείτε αυτός ο κόσμος να είναι η κόλαση που τόσοι έχουν πει ότι θα πάμε μετά.
Να είμαστε ήδη. Και κάποιοι μακρυά από αυτό το πλανήτη να ξέρουν ότι εδώ είναι ο πλανήτης των τιμωρημένων.
Ετσι απλά.

Μην φοβάστε δεν με επηρεάζει αυτή η σκέψη
Είναι απλά ένα παιχνίδι του μυαλού που ξέρει ότι έχει το δικαίωμα να σκέφτεται ότιδήποτε.
Τουλάχιστον αυτό το δικαίωμα δεν μπορεί να μας το αφαιρέσει κανείς παρά μόνο ο ίδιος μας ο ευατός αν παραιτηθεί από αυτό

Σκέφτομαι κι ας μην υπάρχω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 10:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλλη περιεργη σκεψη οταν ημουν μικρη..

οτι μονο εγω ημουν αληθινη...και ολα γυρω μου στημενα.. ολοι οι ανθρωποι ρομποτ, που προσπαθουσαν να μην καταλαβω οτι ειναι ψευτικοι..ολα φτιαγμενα, ολα κατασκευασμενα...

φρικη!!


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 07:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια θλιβερή σκέψη - Να είσαι το σουβλάκι στο στόμα ενός βρωμιαρέου φαταούλα που έχει ξεχάσει τι σημαίνει "πλένω τα δόντια μου"

Μια όμορφη σκέψη - Να είσαι το σύννεφο την ώρα που σε λιάζει ο ήλιος που δύει ή ένα φύλλο δέντρου την ώρα που πέφτει πάνω σ'αυτό δροσερό γάργαρο νερό από ψιλόβροχο

Μια ηλίθια σκέψη - Αντί να φέρνεις το σκαμπό κοντά στο πιάνο για να παίξεις, να προσπαθείς να φέρεις το πιάνο κοντά στο σκαμπό

Μια έξυπνη σκέψη - Να μην αφήνεις την τσαντα σου εκτεθιμένη στο κάθισμα του συνοδηγού καθώς και οποιοδήποτε αντικείμενο αξίας σε αυτό. Επίσης να γράφεις τα τηλέφωνα των φίλων και γνωστών σου πάντα σε μια ατζέντα που θα καταχωνιάζεις σε ένα συρτάρι.Καλό και το κινητό τηλέφωνο αλλά μπορεί εύκολα να κλαπεί ή να ξεχαστεί κάπου μακριά και να μην το ξαναδείς.

Μια κωμικοτραγική σκέψη - Να έχεις κερδίσει χιλιάδες ευρώ στο Λόττο και να έχεις ξεχάσει να "ρίξεις" το δελτίο στο πρακτορείο νωρίτερα.

Μια τρομακτική σκέψη - Την ώρα που βλέπεις στο σπίτι μόνος σου τηλεόραση τη νύχτα να διακρίνεις μια φιγούρα στο μπαλκόνι, ενώ ξέρεις ότι λείπουν όλοι.

Μια επικίνδυνη σκέψη - Να προσπαθήσεις να κάνεις καμάκι στη γυναίκα ενός πρωταθλητή Kick Boxing.

Μια "αμαρτωλή" σκέψη - Να έχεις ερωτικες φαντασιώσεις με τον καθηγητή ή την καθηγήτρια (ανάλογα αν είσαι κοριτσάκι ή αγοράκι) μαθηματικών του σχολείου σου, όντας ακόμα ανήλικη/ανήλικος

Μια αστεία/γαργαλιστική σκέψη - Να είσαι νάνος και την άνοιξη που μεγαλώνει το χορτάρι να σου γαργαλάει τα @@.

Μια ηθική σκέψη/σκέψη φιλότιμου - Να επιστρέψεις ένα χαμένο πορτοφόλι στον ιδιοκτήτη του, παρά τα πάμπολλα χρήματα και τις πιστωτικές κάρτες που περιείχε αυτό και σε δελέαζαν.

Μια Λιακουροειδής σκέψη - Να είσαι γνήσιος ΕΛ-λην, και να ψάχνεις για τα απόκρυφα αρχαία Ελ-ληνικά χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας, αφού πρώτα έχεις επισκεφτεί τους φωτισμένους προφητειολάγνους Αγιατολάχ γεροντάδες της Ελ-ληνορθοδοξίας Ελ-Ευλογησον, βουλώνοντας στη διαδρομή τρύπες των Υποχθόνιων Εβραιοκαλικατζαρέων της Κουφάλας Γης, αναμένοντας ένα ευτυχισμένο και παγκοσμιως Ελ-ληνοποιημένο 2024, ύστερα από τη βοήθεια του ξανθού Βασιλιά από το βορρά Πούτιν, του οποίου ο σοβιετικός κοκκινοαρκουδιάρης στρατός από Κοσμοσφαίρες αντιβαρύτητας, θα συνεργαστεί με τους ερχόμενους εκ του Σειρίου "Ε" πολεμώντας με υπερόπλα -Τέσλα- τα ρυπαρά έθνη και τις σατανικές στρατιές του αντι-Χρίστου Ντέιβιντ Χάσελχοφ, εξαφανίζοντάς τες οριστικά από προσώπου γης, με αποτέλεσμα την παγκόσμια κυριαρχία του Ελ-ληνισμού μιας και αυτό είναι άλλωστε και το σχέδιο του Θεού των Ελ-λήνων.

Ουφ...κουράστηκα.....

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 31/12/2006 07:16:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 10:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια αστεία/γαργαλιστική σκέψη - Να είσαι νάνος και την άνοιξη που μεγαλώνει το χορτάρι να σου γαργαλάει τα @@.

χαχαχαχαχα

τελειοοο


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 20:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου παράξενη σκέψη είναι το πώς θα ήταν ο κόσμος αν δεν είχα γεννηθεί. Πόσο θα διαφορετική θα ήταν η ζωή όλων των κοντινών προσώπων που επηρρεάζω με την ύπαρξή μου προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. Όπως και στο σενάριο της ταινίας "The Butterfly Effect".

Και η πιό φευγάτη σκέψη μου είναι ότι φαντάζομαι την ύπαρξη παράλληλων κόσμων. Δηλαδή τη στιγμή που στον πραγματικό κόσμο εγώ γράφω σε αυτό το φόρουμ, ένας άλλος SoSaT μπορεί να πίνει το καφέ του, ένας τρίτος να οδηγεί αυτοκίνητο και πάει λέγοντας... Ίσως πάλι σε έναν από αυτούς τους κόσμους ο Β' ΠΠ δεν είχε το αποτέλεσμα που είχε στο δικό μας κόσμο ή το ηλεκτρικό ρεύμα ανακαλύφθηκε νωρίτερα και ότι άλλο μπορείτε να συνδυάσετε...

μάλλον τα χάνω ε???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 03:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παράξενο θέμα, αρμονικό με τον χώρο...
Εγώ αυτή την στιγμή θα ήθελα να είμαι μια αυτόνομη βίδα...να μπορούσα να στριφογυρίζω, ταξιδεύοντας σπάζοντας τα όρια..,
Για αύριο δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 13:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η πιο παράξενη σκέψη που έχω κάνει είναι ότι ο γάβρος θα κάνει διπλό στο τσάμπιονς λιγκ...το είχα διαβάσει σαν σενάριο σε ένα βιβλίο του philip dickΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 14:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηθελα να ημουν λεπτομερεια... να μην με προσεχει κανεις!

θα ηθελα να ησουν λαθος στη σελιδα που διαβαζω τωρα, και κλεινοντας το βιβλιο, να σε κρατησω εκει για παντα... τοτε θα ησουν το δικο μου λαθος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3242188
Maintained by Digital Alchemy