ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 τρωγοντας κουτοχορτο και πινοντας βλακο-κολα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 21:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι γεγονος πως οι περισοτεροι ανθρωποι ειναι προβατα ακολουθουν την μαζα χωρις να ξερουν που πηγενουν και γιατι
το βλεπεις παντου
το 90% τρεχει να παρει το καινουργιο μοντελο κινητου
αν τυχον δει καποιον να εχει μοντελο 2-3 ετων παλιο τον κοιταει σαν να προσπαθει να αναψει τσιγαρο με τσακμακοπετρες
τρεχουν σαν ζωα στα ποιο ιν μερη για διακοπες θελουν να πανε διακοπες και τα χριστουγενα και το πασχα και το καλοκαιρι
το κακο δεν ειναι οτι θελουν να πανε διακοπες αλλα το που θελουν να πανε
καθονται και ακουνε ποιο ειναι το ποιο μουρατο μερος για τα χριστουγεννα και τρεχουν να κλεισουν θεση για εκει ασχετα αν θα πρεπει να δουλευουν 2 χρονια μετα για να ξεχρεωσουν
και οταν γυρισουν απο το 3μερο και σε ρωτουν που πηγες και εσυ πεις στο χωριο μου η πουθενα σε κοιτανε σαν να τους ειπες οτι εισαι στο τελευταιο σταδιο ανιατης ασθενιας

το προβλημα υπαρχε ιπαντου το 90% γνωριζει τι βρακι φωρουσε στην πιστα η χ τραγουδιστρια αλλα αδυνατει να σου πει ποιο ειναι το προβλημα με τα σκοπια
δεχεται τις ποιο γελειες θεωριες χωρις να εξεταζει τα στοιχεια
που δειχνουν οτι η θεωρια ειναι μια μουφα και απορουν οταν υπαρχουν ατομα που δεν δεχονται αυτο που ειπε ο ταδε παρουσιαστης
τετοια παραδειγματα ειναι πολλα
ειναι η φραπελια,το πηγενε ελα των εξωγηινων,τα κοριτσι με τα γυαλινα ματια ,τους βρικολακες ,τους λυκανθρωπους,τα παιδια ιντιγκο
και γενικα οτι μπουρδα μπορει να σκεφτει ο καθε ενας
εχουν πει οτι ο τζωρτζ λουκας περιγραφει πραγματικα γεγονοτα στον πολεμο των αστρων

τετοια ατομα φωναζουν οτι πρεπει να εχουμε το μυαλο μας ανοιχτο
ανοιχτο για να δεχτουμε χωρις καμια συζητηση τις μπουρδες που σερβιρουν οι διαφοροι μπουρδολογοι
και λογο οτι οι κουτοχορτοφαγοι ειναι το 90% δεν επιτρεπουν να ακουγονται οι αλλοι που θελουν αποδηξεις
αποδηξεις για οτι σερβιρετε κατα καιρους
ετσι πριν καμποσα χρονια ολοι ετρεχαν να παρουν το νερο του καματερου και κοιγανανπεριεργαοσους δεν επιναναπο το θαυματουργο νερο
αργοτερα ηταν η αγλαια με τα θαυματα που αποδηχτικε και αυτη απατη
κατα καιρους εχουμε το γνωστο ελεχγο του νου απο αποσταση αλλα και αυτο υπαρχει μονο στο χολυγουντ
γενικα θα βρεις ποιο πολλες μπουρδες απο πιστους
αλλα ουτε αυτο ειναι προβλημα γιατι υπαρχουν πιστοι πολλων μπουρδων
ασχετα αν η μια μπουρδα αναιρει την αλλη
ετσι ολα ειναιλυμενα οι μπουρδολογοι θυσαυριζουν καιοι κουτοχορτοφαγοι περιμενουν την ελευση των δεν ξερω εγω ποιων πιστευουν οτι ειναι ιντιγκο η οτι στην προηγουμενη ζωη τους ηταν πριγκηπες/ησες στην ατλανιδα η οτι ηταν ο ναπολεον ασχετα αν υπαρχουν εν ζωη καμια εκατοστη ατομα που μετα απο υπνωση εχει <<αποδηχτει>> οτι ηταν ο ναπολεων
και ετσι περνανε την ζωη τους θυμουμενοι περασμενα μεγαλεια διηγοντας τα να κλαις η περιμενοντας την μεγαλη ελευση των σωτηρων που θα τους παρουν και αυτους μαζι γιατι ειναι οι ελαχιστοι εκλεκτοι

το μονο που μπορω να τους πω ειναι και εις αλλα με υγεια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 00:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχουν πολλοι (περισσοτεροι απο οσο μπορεις να φανταστεις)
που σκεφτονται σαν εσενα.
Αλλα εχουν και το χαρισμα να χαιρονται τη ζωη εστω και στην πιο απλη μορφη της...να χαιρονται...!
Βρες κατι που θα σε κανει να νιωθεις ομορφα και αισιοδοξα, να γελας, να αισθανεσαι γεματος..
Η καταθλιψη και η απογοητευση δεν αντιμετωπιζεται με την αρνητικη σκεψη και διαθεση.
Καλε μου Γιγενη,
ειναι δυσκολο να υποχωρεις και να ακους τους αλλους,
αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι αναγκαιο και βγαινει σε καλο!
Προσπαθησε να διωξεις εστω και για μια μερα ολα αυτα τα αρνητικα συναισθηματα
και σκεψου οτι ολος ο κοσμος ειναι φιλικος απεναντι σου.
Με τον ιδιο τροπο αντιμετωπισε του κι εσυ!
Θα εκπλαγεις με τη διαφορα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 00:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπαρχουν πολλοι (περισσοτεροι απο οσο μπορεις να φανταστεις)
που σκεφτονται σαν εσενα.
Αλλα εχουν και το χαρισμα να χαιρονται τη ζωη εστω και στην πιο απλη μορφη της...να χαιρονται...!
Βρες κατι που θα σε κανει να νιωθεις ομορφα και αισιοδοξα, να γελας, να αισθανεσαι γεματος..
Η καταθλιψη και η απογοητευση δεν αντιμετωπιζεται με την αρνητικη σκεψη και διαθεση.
Καλε μου Γιγενη,
ειναι δυσκολο να υποχωρεις και να ακους τους αλλους,
αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι αναγκαιο και βγαινει σε καλο!
Προσπαθησε να διωξεις εστω και για μια μερα ολα αυτα τα αρνητικα συναισθηματα
και σκεψου οτι ολος ο κοσμος ειναι φιλικος απεναντι σου.
Με τον ιδιο τροπο αντιμετωπισε του κι εσυ!
Θα εκπλαγεις με τη διαφορα!!!

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 07:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis,
Η angi έχει δίκιο.
Την γελοιότητα του 95% κατά την γνώμη μου την ξέρουμε εδώ και πολύ καιρό - είναι ένας απότ ους λόγους που βρίσκομαι σε αυτό το φόρουμ.
Όμως καταλαβαίνω και τον θυμό σου.
Μερικές φορές με πιάνει και μένα και θέλω να καταστρέψω την ανθρωπότητα - άλλα έλα που είμαι τελειομανής και δεν έχω τα μέσα να κάνω την τέλεια δουλειά. Το αφήνω λοιπόν για αργότερα, όταν θα βρω τα μέσα.
Ηρέμησε και χρησιμοποίησε τις συνθήκες για τα πιστεύω σου - τα οποία πιστεύω 'αλλωστε και εγώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 08:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικά,Χρόνια Πολλα σε όλους.
Καλέ μου Γηγενή,θα συμφωνήσω με τον OANNHSEA.Αυτά που λες τα πιστεύω κι εγώ.Δεν έχω τα μέσα όμως,να πολεμήσω το χάλι μας.Παρηγοριέμαι με την σκέψη ότι τουλάχιστον ότι είναι στο κοντινό μου περιβάλλον,μπορώ να το φιξάρω.Εκεί ναι,μπορώ να βάλω χέρι.Μέχρι εκεί όμως.Η αδυναμία μου να κάνω κάτι άλλο δεν με μαυρίζει κιόλας.Τι να κάνουμε ρε παιδί μου;εμείς θα τα φτιάξουμε όλα;Άσε που έχω αρχίσει και πιστεύω ότι οι άνθρωποι που χολοσκάνε για όλα,αρρωσταίνουν,βγάζουν καρκίνους.Κι επειδή το ζω από κοντά,αποφάσισα να περνάω όσο καλά μπορώ,με τα καλά και τα κακά.Όπως λέει και το τραγούδι "δεύτερη ζωή,δεν έχει"...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 12:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους

όπους είπαν και οι προλαλήσαντες,δε χρειάζεται και ιδιαίτερη στενοχώρια,
φίλε gigenis

η τάδε τραγουδίστρια και το σουξέ της υπάρχουν μόνο αν εσύ τα δέχεσαι,
αν δεν έχεις καμία επαφή,δεν υπάρχει καν

στην τελική δε χαίρεσαι που τα πρόβατα μαζεύονται στο ίδιο σημείο ?
και δεν ενοχλούν εσένα εκεί που είσαι ?

ο κόσμος είναι φτιαγμένος για πολλά είδη ανθρώπων και εγώ προσωπικά έχω εντοπίσει το δικό μου είδος και μ'αυτό συναναστρέφομαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 15:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε παιδια δεν στενοχωριεμαι απορω
απορω πως μπορουν να πιστευουν ατομα τετοιες βλακειες και να καταφερνουν να επιβιωνουν


ας παρουμε για παραδειγμα τις προηγουμενες ζωες
αντε να δεχτουμε οτι υπαρχει ψυχη
αντε να δεχουμε οτι ο θεος σε ξαναστελνει στην γη μεχρι να γινεις τελειος ανθρωπος
αντε να δεχτουμε οτι με την υπνωση μπορεις να δεις τι εισουν στην προηγουμενη σου ζωη
αντε να δεχτουμε οτι στην προηγουμενη σου ζωη εισουν ο μεγας αλεξανρος

ρε καταβλακα απο την στιγμη που υπαρχουν 100 μουροχαυλοι σαν και εσενα που εχουν κανει την σουπερ ντουπερ υπνωση και τους εχουν πει οτι ηταν ο μεγας αλεξανδρος στην προηγουμενη τους ζωη
δεν σε βαζει σε σκεψεις οτι κατι βρωμαει στην ολη υποθεση;;
ποσο μπαγλαμας πρεπει να εισαι πια για να μην ψαχτεις να δεις τι συμβαινει;

και οχι μονο αυτο αλλα στραβωνεις και με οσους σου λενε οτι κατι δεν παει καλα στην ολη υποθεση

το παραδειγμα ειναι τυχαιο μπορουμε να βαλουμε την οποια μουροχαυλιαση υπαρχει και ακολουθητε σαν σωστη
και μεσα σε αυτον τον χαμο ακους και για την παγκοσμια συνομοσια που θελει να κριψει την αληθεια και να μας κρατανε σε υπνωση

τωρα για το τι μπορουμε να κανουμε απλα να θετουμε ερωτηματα στους διαφορους υποστηρικτες των μουροχαυλων θεωριων με την ελπιδα οτι καποτε θα καταλαβουν τι βλακειες πιστευουν

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 18:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ
ΓΝΩΣΤΟ. ΚΛΑΣΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ
ΤΟ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ Η ΚΑΝΕΙ
ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ .
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ
ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ.
ΑΝ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΝΕΟΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΝΟΥΝ 50 ΣΕΛΙΔΕΣ.
ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Η ΠΡΑΤΤΕΙ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 00:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι εγινε?

Ειναι ο καθενας υποχρεωμενος να γινει αναζητητης της αληθειας (ουαου!) και γνωστης παντος επιστητου?
Ειναι ο καθενας υποχρεωμενος να γνωριζει το οικονομικο υποβαθρο του μεσανατολικου? Οποιος γνωριζει το προβλημα στα σκοπια ειναι "καλυτερος" απο αυτον που δεν το γνωριζει? "Καλυτερος" ως προς τι και με ποιο κριτηριο και με ποιον κριτη?

Δεν εχει ο καθενας το δικαιωμα να πει "Χε***κα για την επεκτατικη πολιτικη που εφαρμοζει η Αμερικη! Βαριεμαι ρε φιλε. Εγω θελω να ξερω αν παιζει κλαρινο η Σασα Μπαστα."

Τα παραδειγματα για το οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος αποφευγει την πιεση και την περιπλοκοτητα, βριθουν γυρω μας. Οι ανθρωπινοι εγκεφαλοι βρισκονται σε περιοδο αγραναπαυσης επ'αοριστον.

Το ολο θεμα ομως βρικεται στο πως εκλαμαβανει κανεις την δικη του πραγματικοτητα, και μονο.

Αν οι μεν, ειναι ικανοποιημενοι και επαναπαυονται στη σιγουρια οτι ειναι μετενσαρκωση του Μεγα Αλεξανδρου ή ακομα και της αδελφης του της γοργονας, πολυ καλα κανουν.
Αν οι δε, θεωρουν τον εαυτο τους ανωτερο και οτι ανεβηκαν κοινωνικο επιπεδο επειδη αγορασαν καινουριο cabrio (η αναζητηση "πατηματος" για να τονωθει η φιλαρεσκεια ειναι all time classic), επισης πολυ καλα κανουν.

Δεν μας κανει η πραγματικοτητα ευτυχισμενους, αλλα η αντιληψη της. Ισως αυτοι να αισθανονται πιο πληρεις, που ξερεις?

Τους θεωρεις(/θεωρειτε) αξιολυπητους και γελοιους? Ε και?

Και εκεινοι σε/σας θεωρουν αξιολυπητους και basse class ,
επειδη εχετε παλιο αυτοκινητο και πηγαινετε διακοπες στο χωριο σας,
επειδη ειστε η μετενσαρκωση ενος γιδοβοσκου ή ενος μαναβη,
επειδη δεν ανηκετε στην ελιτ των indigo.
Ειστε πατσι λοιπον. Ωραια!

quote:
gigenis

τωρα για το τι μπορουμε να κανουμε απλα να θετουμε ερωτηματα στους διαφορους υποστηρικτες των μουροχαυλων θεωριων με την ελπιδα οτι καποτε θα καταλαβουν τι βλακειες πιστευουν


Και γιατι πρεπει ντε και καλα "να καταλαβουν τι βλακειες πιστευουν"?

1.Για να υπαρχει προσφορα πρεπει να υπαρχει ζητηση.
Για να υπαρχουν γελοιες θεωριες καποιος αρεσκεται σε αυτες.

2.Ο καθεις παιρνει αυτο που του αξιζει.
Και η μουροχαυλιαση εχει και αυτη το αντιτιμο της.

Τωρα αν εσυ gigeni εχεις θεσει σαν στοχο της ζωης σου να ΠΑΤΑΞΕΙΣ ΤΗ ΜΟΥΡΟΧΑΥΛΙΑΣΗ, θα παρεις και εσυ αυτο που σου αξιζει, don't worry!



Edited by - Κιρκη on 11/04/2007 00:25:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 00:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειναι γεγονος πως οι περισοτεροι ανθρωποι ειναι προβατα ακολουθουν την μαζα χωρις να ξερουν που πηγενουν και γιατι
το βλεπεις παντου

Πες μου καλε μου Γιγενη,
με οση ειλικρινια διαθετεις,
εσυ,
πού ακριβως εχεις καταληξει οτι πηγαινεις;
Πρακτικα,
τι εχεις εφαρμοσει απο ολα αυτα για τα οποια εισαι αγανακτισμενος;
Εχεις επικεντρωθει, εχεις διοχετευσει την ενεργεια και την αναγκη για δημιουργια σε ενα συγκεκριμενο τομεα;
Γιατι, πρεπει να ξερεις οτι οταν αναλωνομαστε σε πολλες διευθυνσεις και σκεψεις,
στο τελος δεν καταφερνουμε να επικεντρωθουμε στον στοχο...
Ενας στοχος προσωπικος που θα τον φερουμε σε περας...
Οι υπολοιποι ανθρωποι,
θα φερουν αλλους στοχους εις περας που θα συμπληρωσουν τον δικο μας, προς ενα κοινο καλο(επιμερους στοχοι που συγχωνευονται προς οφελος ενος κοινου).
Με λιγα λογια,
πες μου τί ακριβως εχεις κανει στην πραξη,
ωστε να διορθωσεις τα κακως κειμενα.
Πες μου,
και θα το εφαρμοσω κι εγω.


Edited by - angi on 11/04/2007 00:18:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 02:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μας κανει η πραγματικοτητα ευτυχισμενους, αλλα η αντιληψη της.

Σωστότατο αυτό!

Από την άλλη όμως, συνυπάρχουμε όλοι σε μια κοινωνία και είτε το θέλουμε είτε όχι, ολοι είμαστε αλληλοεξαρτώμενοι. Ετσι κάποια ηλίθια πιστεύω μπορεί να φτάσουν να γίνουν επικίνδυνα και να επηρεάσουν την ζωή, την εξέλιξη ή έστω την ηρεμία των υπολοίπων. (το έχουμε δει να συμβαίνει ουκ ολίγες φορές με δραματικά αποτελέσματα)

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 08:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στην τελική δε χαίρεσαι που τα πρόβατα μαζεύονται στο ίδιο σημείο?και δεν ενοχλούν εσένα εκεί που είσαι ?

Σωστά!!!

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 23:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
συνυπάρχουμε όλοι σε μια κοινωνία και είτε το θέλουμε είτε όχι, ολοι είμαστε αλληλοεξαρτώμενοι. Ετσι κάποια ηλίθια πιστεύω μπορεί να φτάσουν να γίνουν επικίνδυνα και να επηρεάσουν την ζωή, την εξέλιξη ή έστω την ηρεμία των υπολοίπων. (το έχουμε δει να συμβαίνει ουκ ολίγες φορές με δραματικά αποτελέσματα)

πολυ σωστα οστρια

και αυτο ειναι το προβλημα
γιατι πχ να μην μπορω να εχω πιο καθαρο και πιο φτηνο ρευμα γιατι καποιοι μουροχαυλοι δεν θελουν τις ανεμογενητριες
δεν τις θελουν και προτημουν να υπαρχουν τα εργοστασια παραγωγης ρευματος που καινε ληγνιτη

γιατι να αγωνιω ανθα γυρησει το παιδι μου απ οτο σχολειο γιατι υπαρχουν καποιοι μουροχαυλοι που πιστευουν οτι η δικη τους θρησκεια ειναι σωστη και οτι πρεπει οι αλοθρησκοι να εξαφανιστουν

πριν λιγο καιρο σε μιαπαρεαπου ειμουν μιακοπελα ειπε οτι δεν θα κανει παιδι πριν το τελος του 2012 γιατι φοβατε οτι τοτε θα ερθει το τελος

αν ειναι δυνατον ποσο ηλιθιο ειναι αυτο και ποσα ατομα και καταστασεις επιρεαζει η ανοητη αποφαση της

δυστηχως οι βλακες ζουν αναμεσα μας

και δυστηχως μας ενοχλουν με τις βλακωδες αποψεις τους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 21:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα υπήρχαν οι βλάκες σε όλες τις εποχές της ιστορίας της ανθρωπότητας και πάντα θα βρεθεί ένας πιο βλάκας από τον εαυτό μας και λέμε από μέσα μας «καλά ρε τη τρέλα υπάρχει γύρω μας, εγώ τουλάχιστον δεν είμαι έτσι». Απλά βλέπω ειδήσεις στο STAR και διαβάζω διάφορα περιοδικά, γελώντας και σχολιάζοντας υποτιμητικά.

Το πρόβλημα είναι ότι οι βλάκες αυξάνονται συνεχώς και αυτό που σήμερα θεωρείται βλακεία σε μερικά χρόνια θα θεωρείται φυσιολογικό γιατί θα εμφανιστεί κάτι πιο βλακώδες. Δυστυχώς το επίπεδο του νορμάλ συνεχώς κατεβαίνει, (άρα και του έξυπνου) και αυτό είναι το ανησυχητικό.

Πάντως gigeni, τα μέλη του esoterica δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα της κοινωνίας. Είναι και μικρό.

Κιρκη…
Και ποιος είπε ότι το η γνώση του αν παίζι κλαρίνο η Σασα Μπαστα είναι αντίθετο της γνώσης της εξωτερικής πολιτικής που εφαρμόζει η Αμερική. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο και κανένα από τα δύο δεν έχει σχέση με την βλακεία ή την εξυπνάδα. Δηλαδή αυτό:

quote:
Ειναι ο καθενας υποχρεωμενος να γνωριζει το οικονομικο υποβαθρο του μεσανατολικου? [b]Οποιος γνωριζει το προβλημα στα σκοπια ειναι "καλυτερος" απο αυτον που δεν το γνωριζει?[b]

Δεν ισχύει.

Η γιαγιά μου από το κουτσοχώρι δεν ξέρει ούτε την επεκτατικη πολιτικη που εφαρμοζει η Αμερικη, ούτε αν παιζει κλαρινο η Σασα Μπαστα. Σε ποοά κατηγορία ανήκει?

Εγώ δεν θα την χαρακτήριζα βλάκα.

Εδώ:

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Δεν μας κανει η πραγματικοτητα ευτυχισμενους, αλλα η αντιληψη της.
--------------------------------------------------------------------------------

Σωστότατο αυτό!



Θα συμφωνήσω κι εγώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 02:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν η πραγματωση των ονειρων γινεται μεσα απο τα διαφημιστικα φυλλαδια των τουριστικων γραφειων,οταν τα ονειρα μας σταματουν πανω στην υλη,οταν το καταναλωνω αρα υπαρχω ειναι ποια γεγονος και σημα κατατεθεν,η μονη διεξοδος ειναι η επανασταση εναντια σε αυτους που προσπαθουν να κανουν υποκαταστατα τα ονειρα μας και μηχανικο τον τροπο της ζωης μας.
Δυστυχως βιωνουμε οσο ποτε αλωτε μια μακρα περιοδο πνευματικης ανεπαρκειας κι ενος κεκαλυμενου πνευματικου φασισμου που ξεκινα απο την ιδια την οικογενεια,για να επεκταθει και προς τα εξω.
Ζουμε σε μια εποχη με πολλες σειρηνες πολλες φωνες και η πολυφωνια οταν ειναι κακη προκαλει συγχηση και εκτος απο αυτο μας εμποδιζει να ακουσουμε και την εσωτερικη μας φωνη,που ειναι πολυ ποιο σημαντικη.
Λειπει το παθος απο την ζωη μας και αυτο το αναπληρωνουμε με ολα αυτα τα υποκαταστατα που αναφερεις γιγενη(γιδοβοσκε)αληθεια ομορφη δουλεια και τελεια επαφη με την φυση.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 03:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ποιος είπε ότι το η γνώση του αν παίζι κλαρίνο η Σασα Μπαστα είναι αντίθετο της γνώσης της εξωτερικής πολιτικής που εφαρμόζει η Αμερική. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο και κανένα από τα δύο δεν έχει σχέση με την βλακεία ή την εξυπνάδα.

Συμφωνώ και με αυτό.
Τελικά παίζει κλαρίνο η Μπάστα;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 04:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
spirit:


Οταν η πραγματωση των ονειρων γινεται μεσα απο τα διαφημιστικα φυλλαδια των τουριστικων γραφειων,οταν τα ονειρα μας σταματουν πανω στην υλη,οταν το καταναλωνω αρα υπαρχω ειναι ποια γεγονος και σημα κατατεθεν,η μονη διεξοδος ειναι η επανασταση εναντια σε αυτους που προσπαθουν να κανουν υποκαταστατα τα ονειρα μας και μηχανικο τον τροπο της ζωης μας.
Δυστυχως βιωνουμε οσο ποτε αλωτε μια μακρα περιοδο πνευματικης ανεπαρκειας κι ενος κεκαλυμενου πνευματικου φασισμου που ξεκινα απο την ιδια την οικογενεια,για να επεκταθει και προς τα εξω.
Ζουμε σε μια εποχη με πολλες σειρηνες πολλες φωνες και η πολυφωνια οταν ειναι κακη προκαλει συγχηση και εκτος απο αυτο μας εμποδιζει να ακουσουμε και την εσωτερικη μας φωνη,που ειναι πολυ ποιο σημαντικη



Και τότε -η πλάκα είναι- ότι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ...!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 04:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria:


Τελικά παίζει κλαρίνο η Μπάστα;



Αμάν πήγαινε ως μαθήτρια, όταν ήταν μαθήτρια, στο σχολείο που είμαι τώρα καθηγήτρια, στο οποίο ήτο λυκειάρχης τότε, ο πατέρας των αδερφών Μαγγίρα.!!!

Λες αγαπητή Όστρια να αρχίσω το κλαρίνο!!!!???


Υ.Γ. Είμαι ατάλαντη στη μουσική οπότε η καριέρρα μου είναι σίγουρη.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 04:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά παίζει κλαρίνο η Μπάστα;

Ιδού!

http://www.greektube.org/index.php?option=com_content&task=view&id=673&Itemid=2


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 05:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A. Kircher αν κάνεις δεύτερη ταυτότητα -χεχε χε χε - κάνε Α. ΠΑΙΚΤΑΜΠΛ. πού τα βρήκες βρε θηρίο????


Καλά αυτή η κοπέλα μου θυμίζει την -πως την λέγανε με το σχετικό χτένισμα- που έπαιζε στους άγγελους του Τσαρλυ που βλέπανε οι γονείς μου και με την οποία ήταν τρελλαμένος ο πατέρας μου??

έκεινην με τα μαλλιά όπως είναι η Μπάστα στο τελευταίο βίντεο!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 11:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΑΡΑ ΦΩΣΣΕΤ (και στον άντρα της, ΜΕΙΤΖΟΡΣ) !!

ο μπαμπάς σου έχει γούστο gretelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 14:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λειπει το παθος απο την ζωη μας και αυτο το αναπληρωνουμε με ολα αυτα τα υποκαταστατα που αναφερεις γιγενη(γιδοβοσκε)αληθεια ομορφη δουλεια και τελεια επαφη με την φυση.

δεν ειναι το παθος που λειπει οσο η ελειψη χρησης του εγκεφαλου

αυτο ειναι το προβλημα σαν προβατα ακολουθουν τον μπροστινο τους

τι ειναι της μοδας φετος;
μυκονος; ολα ταζωα θαπανε στην μθκονο
αν αυριο γινει της μοδας η μακροσησος τοτε ολα τα ζωα θα τρεχουν στην μακρονησο

ετσι γινετε και με ολα τα θεματα
τι ειναι της μοδας στα θρησκευτικα; ο βουδισμος; ολοι βουδιστες λοιπον
ειναι η λατρεια του μπαρμπαστρουμφ;; ολοι εικονησμα με τον μπαρμπαστρουμφ

ειναι της μοδας η ελευση των ελ;
ολοι περημενουν την αφιξη τους
ειναι της μοδας ο πολεμος με τους τουρκους γιατι το προβλεψαν οι αγιοι παπουδες;;
ολοι περιμενουν το μπαμ

γενικα μουροχαυλιαση χωρις τελος χωρις κριτικη σκεψη αν αυτα που λεγονται παρουσιαζονται εχουν καποια βαση
απλα ακολουθιστε τον μπροστινο σας

ζωα που θα παραμεινουν ζωα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 16:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A. Kircher αν κάνεις δεύτερη ταυτότητα -χεχε χε χε - κάνε Α. ΠΑΙΚΤΑΜΠΛ. πού τα βρήκες βρε θηρίο????

Προσπαθώ να ενημερώνομαι για τις τέχνες και τον πολιτισμό στην Ελλάδα!

Γιγενή,
το πρόβλημα δεν είναι τα πρόβατα, τα οποία υπήρχαν, υπάρχουν, και θα υπάρχουν. Το θέμα είναι πως βγάζεις ένα άνθρωπο από την μουροχαυλίαση και πως τον κάνεις να αναπτύξει τον δικό του τρόπο σκέψης βασισμένος στην λογική και στην εμπειρία του.

Γιατί πρέπει να μπορεί να σκεφτεί από μόνος του, διαφορετικά απλά θα αλλάξει βοσκό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 20:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν η πραγματωση των ονειρων γινεται μεσα απο τα διαφημιστικα φυλλαδια των τουριστικων γραφειων,οταν τα ονειρα μας σταματουν πανω στην υλη,οταν το καταναλωνω αρα υπαρχω ειναι ποια γεγονος και σημα κατατεθεν,η μονη διεξοδος ειναι η επανασταση εναντια σε αυτους που προσπαθουν να κανουν υποκαταστατα τα ονειρα μας και μηχανικο τον τροπο της ζωης μας.
Δυστυχως βιωνουμε οσο ποτε αλωτε μια μακρα περιοδο πνευματικης ανεπαρκειας κι ενος κεκαλυμενου πνευματικου φασισμου που ξεκινα απο την ιδια την οικογενεια,για να επεκταθει και προς τα εξω

Το νόημα της ζωής είναι ακριβώς αυτό που λέει η τελευταία διαφήμιση (και όχι μόνο) της Vodafone. Αλήθεια, πόσο νοιάζονται για μας. «ζήσε τη στιγμή» λέει ο Γιαννάκης, μόνο που αν βάλεις όπου "ζήσε" την λέξη "κατανάλωσε", τα πράγματα μπαίνουν στην θέση τους.

Φοβερό το gifάκι σου, spirit.

quote:
Και τότε -η πλάκα είναι- ότι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ...!!!


Γιατί δεν είμαστε . Είμαστε ελεύθεροι να ξοδέψουμε τα χρήματα μας όπως θέλουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 20:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"""""Γιατί πρέπει να μπορεί να σκεφτεί από μόνος του, διαφορετικά απλά θα αλλάξει βοσκό.""""

""""Γιατί δεν είμαστε . Είμαστε ελεύθεροι να ξοδέψουμε τα χρήματα μας όπως θέλουμε. """"

Δύο πολύ μεγάλες αλήθειες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 22:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειλικρινά όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στενοχωριέσαι που φέτος η μάζα επιλέγει μύκονο (π.χ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 00:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να νοικιάζει δωμάτια αλλού.

Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 00:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιγενη,
μιας και δεν απαντησες στην προηγουμενη ερωτηση μου,
θα σου εδινα μια συμβουλη για να ξεκινησεις και πρακτικα την επανασταση σου...
Μετακομησε σε μια βραχονησιδα (ακριτικη κατα προτιμηση ωστε να εχεις και ενα ανωτερο σκοπο να εξυπηρετησεις-την ασφαλεια ολων μας).
Μακρυα απο ιντερνετ και κινητα τηλεφωνα (τα χρησιμοποιουν τα προβατα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 10:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιγενη,
μιας και δεν απαντησες στην προηγουμενη ερωτηση μου,
θα σου εδινα μια συμβουλη για να ξεκινησεις και πρακτικα την επανασταση σου...
Μετακομησε σε μια βραχονησιδα (ακριτικη κατα προτιμηση ωστε να εχεις και ενα ανωτερο σκοπο να εξυπηρετησεις-την ασφαλεια ολων μας).
Μακρυα απο ιντερνετ και κινητα τηλεφωνα (τα χρησιμοποιουν τα προβατα).

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 11:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευστράτιος,
δωμάτια στη Δήλο ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 11:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δωματια στην
περα παναγια
και στην δωθε παναγια


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy