ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μυθωδία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 15:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ λοιπόν φίλε ΠΥΘΑΓΟΡΑ (σε πλήρη αντίθεση το nick σου με αυτά που γράφεις για μη ύπαρξη κωδίκων κλπ... ρώτα τους ΠΥΘΑΓΟΡΙΟΥΣ να σου πουν π.χ. για ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΥΣ) που ΔΕΝ πιστεύεις ότι σώνει και καλά πρέπει να ψάχνουμε για κώδικες κλπ σε οτιδήποτε βλέπουμε από αρχαία ελλάδα...

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΑΦΟΥ ΔΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ...ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΧΤΙΖΑΝ ΜΕ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΤΟΥΣ ? ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΣΧΗΜΑΤΙΖΑΝ ΙΣΟΣΚΕΛΗ ΤΡΙΓΩΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΕΔΕΙΓΜΑ ?

ΕΧΕΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ !

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ...?

πιθανόν να καταλάβουμε και γιατί η NASA έκανε την συναυλία σε έναν από αυτούς τους ΝΑΟΥΣ ! Γιατί για παράδειγμα δεν την έκανε...στο ΜΕΓΑΡΟ ?

http://youtu.be/yrguf7QKeNo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 15:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nirea

Εχεις πάρει έναν οδοστρωτήρα και τα ισοπεδώνεις όλα.

Δεν είναι έτσι όμως.

Μην παρασύρεσαι χωρίς να φιλτράρεις τις πληροφορίες.

Ωραία η συνομωσιολογία,αλλά πρέπει να έχει και βάσεις.Μέχρι αποδείξεως,άσε στο μυαλό σου την μέγιστη πιθανότητα,όλα αυτα να είναι απλές μπούρδες.

Ετσι πρέπει να κάνει ένας σοβαρός ερευνητής,του αντισυμβατικού.

Μην παίρνεις κατα γράμμα την γνωστή φράση του Σερ Αρθουρ Κόναν Ντοϋλ: << Αν αποκλείσουμε το αδύνατο,τότε απο αυτο που μένει,το αδύνατο έχει πολλές πιθανότητες να είναι αλήθεια >>.

Το δύσκολο είναι να αποκλείσουμε με σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας το αδύνατο!
Αλλοιώς προχωράμε ψηλαφητά και έχουμε το νού μας στα πέριξ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 15:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την φιλοξενία,

Καλή συνέχεια παιδιά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 15:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω σε διαβάζα νιρεα, αλλα όπως σωστα σου έγραψε ο νικομαχος και ο πυθαγορας, καλο είναι να τα εκθέσουμε αυτα σαν πιθανότητες, και να κοιτάμε ότι μας παρουσιάζεται σαν πραγματικότητα.

Κριμας που τα αφήνεις όμως, με δυο συστάσεις που είναι για καλο, και απο μεριάς ανθρώπων που δεν είναι μονοδιαστατοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 17:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραία η συνομωσιολογία,αλλά πρέπει να έχει και βάσεις
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.... Καλό Νικόμαχε. Πες το άλλη μια να ευθυμήσουμε.
(είπε ο γάιδαρος τον πετινό...)
quote:
Ετσι πρέπει να κάνει ένας σοβαρός ερευνητής,του αντισυμβατικού.
Άστα αυτά Νικόμαχε, βρήκες τον μάστορά σου τώρα!

quote:

Η Ελληνική Μυθολογία με αναφορά της στον γίγαντα Τάλω (για άλλους γιγαντιαίο ρομπότ, κατασκευή του Ηφαίστου για την φύλαξη της Μινωικής Κρήτης) γράφει οτι στο αίμα του κυκλοφορούσε ο ΙΧΩΡ. Ο θείος ΙΧΩΡ του παρείχε την ιδιότητα να πυρακτώνεται και να έχει τεράστιες δυνάμεις.

Μην μου πείτε τώρα ότι αυτά... είναι βλακείες !


Όταν τα πέρνουμε στη κυριολεξία.. είναι μεγάλες βλακείες. Από κει και πέρα όμως, καθόλου βλακείες δεν είναι. Απλά πρέπει να ξέρει κάποιος για τι μιλάνε (να μπει στο μυαλό του "ποιητή" δηλαδή, να χει βιώσει ο,τι έχει βιώσει αυτός, κατα κάποιο τρόπο)


quote:
Εσύ λοιπόν κατάλαβες ότι ΔΕΝ ήταν τίποτα ιδιαίτερο η συναυλία της NASA και ότι ΔΕΝ είναι απαραταίτητο αυτά που έγραφε ο ΤΥΦΛΟΣ ΟΜΗΡΟΣ (τον οποίο πρέπει να μας προβληματίσει για το Ποιος πραγματικά ήταν και γιατί μας τον δείχνει στο background του movement 1 η NASA ενώ υμνεί ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τον ΔΙΑ στο συγκεκριμένο movement ... και ΔΕΝ θα έπρεπε να έχει θέση λογικά εκεί η ... φιγούρα του) να είχαν βάση παρ'όλο που η περιγραφή για την τοποθεσία της ΤΡΟΙΑΣ που έδινε αυτός ... ο ποιητής αποδείχτηκε 100% σωστή !

Σεβαστό !


Νηρέα ασ'τους αυτούς, δε ξέρουν τι λένε. Υπάρχει κάποιος όμως ο οποίος ασχολείται καιρό τώρα με αυτά τα ζητήματα, της αποκωδικοποίησης της Οδύσσειας κλπ...
Ο μέγας Αμοθεν
μπορείς να δεις εδώ θέμα του σχετικό με την Οδύσσεια και την αποκωδικοποίησή της.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/06/2012 17:43:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 18:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοτόρο,όσο και να προσπαθείς δεν μπορείς να δια-βάλλεις τα γραπτά μου.
Επειδή Scripta manent!!

Σε όλες μου τις αναρτήσεις περι του μετα-φυσικού,του αντι-συμβατικού και του μυστηρίου,εξετάζω όλες τις πλευρές και αφήνω χώρο για το μη αποδεδειγμένο.

Επομένως...άρον τον κρέββατόν σου και περιπάτει!!

nirea

Τι συμπεριφορά είναι αυτή?
Σαν μικρό παιδάκι κάνεις.Αλοίμονο άν τα παρατάς με μια-δυο παρατηρήσεις και μάλιστα λογικές.
Μπορείς να αρνηθείς τις παρατηρήσεις του Πυθαγόρα,του Πλάτωνα,τις δικές μου?
Δεν νομίζω.
Καλύτερα να τις συμπεριλάβεις,στο έργο σου και να αφήνεις πάντα ανοικτά "παράθυρα".

Εχεις την τιμή να σε φιλοξενεί ένα φόρουμ,του οποίου τα μέλη έχουν επιστημονική κατάρτιση όλων σχεδών των επιστημών και υψηλό δείκτη νοημοσύνης.[εξαιρώ τον εαυτό μου,που είναι αγράμματος και χαμηλού IQ].

Εστω και ένα μέλος να επιθυμεί την παρουσία των κειμένων σου,είσαι υποχρεωμένος να συνεχίσεις.

Συνέχα λοιπόν...και πάψε να...κλαψουρίζεις!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 23:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εστω και ένα μέλος να επιθυμεί την παρουσία των κειμένων σου,είσαι υποχρεωμένος να συνεχίσεις.

nirea προχώρα !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkuoni
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 00:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μην μου πείτε τώρα ότι αυτά... είναι βλακείες !

Σύμφωνοι...μπορεί ... να ακούγονται έτσι...αλλά...

όταν ανακαλύπτεται η ΤΡΟΙΑ στηριζόμενη στις "βλακείες" του Ομήρου (ο οποίος μας γράφει και για το ΙΧΩΡ όπου μιλάει και ο Πλάτωνας επίσης για αυτό) τότε... μάλλον...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ !!!!


Σχετικά με τον Ιχώρα...έχω ακούσει/διαβάσει πολλές φορές αυτή τη θεωρία. Αν υπήρχε λοιπόν στο αίμα, DNA κλπ, δεν θα ήταν πολύ εύκολο να διαπιστωθεί εργαστηριακά σήμερα? Τόσα μικροσκόπια και χημικά αντιδραστήρια έχουμε, και εργαστήρια και απ'όλα.
Εδώ κυνηγάμε νετρίνα και κουάρκς, στον Ιχώρα θα κολλάγαμε???
Άρα?

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "



παντως επιστημονες που ειχαν κν μια ερευνα για το ποσο πραγματικο ειναι να προεχοντε οι ανθρωποι απο τον αδαμ δηλαδη στην ουσια ν ανιχνευσουν αν υπειρχε καποιος κοινος-οι προγονοι εξετασαν τα δειγματα απο ανθρωπους κυριως αντρες διαφορων εθνικοτητων κ βρηκα οτι οσοι εχουν καταγωγη ελληνικη εχουν στ DNA τους ενα γονιδιο που δεν τ εχει κανενας αλλος κ δεν εχουν βρει την χρησιμοτητα του....ισως αυτο να ειναι ο ιχωρ γενετικη πληροφορια που μας κανει μοναδικους...


"κατὰ τὸν ἐμαυτοῦ δαίμονα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 01:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nirea

σύμφωνα με τα εκλογικά αποτελέσματα,ούτε το 10% των σημερινών Ελλήνων,δεν έχει τον...ιχώρ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 02:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να συνεχίσω ...?

Από την αρχή ξεκαθάρισα ότι οι συνειρμοί είναι εντελώς προσωπικοί και ΔΕΝ είναι κανείς υποχρεωμένος να δεχτεί οτιδήποτε... αλλά... πριν απορρίψει να τα εξετάσει προσεκτικά !

Εάν επειδή σε κάποιους ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ να τα καταλάβουν ή φαντάζουν "βλακείες" ... ποιο το νόημα να συνεχίσω ...?

Αλήθεια υπάρχει άνθρωπος που ΔΕΝ του κινεί την περίεργεια να μάθει τον λόγο που η NASA κατέβηκε εδώ σε εμάς ... και προσευχόταν στον ΔΙΑ ?

Ειλικρινά πρέπει κάποιος να έχει χαμηλή αντίληψη για να αφήσει να περάσει κάτι τέτοιο ...έτσι απλά... εφόσον γνωρίζει ότι έγινε !

Δεν περιαυτολογώ και ούτε θέλω να το παίξω έξυπνος, αλλά ΑΝΟΙΞΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ !

ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΓΙΝΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ !

ΚΑΠΟΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ! ΑΝΑΤΡΕΠΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ... ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΛΕΓΟΤΑΝ ... ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΕΠΙΣΗΜΑ !

Τι θα περιμένατε ? Την NASA σε απευθείας μετάδοση για να ανακοινώσει... Καλημέρα σας, ξέρετε ... θα πεθάνουν τα 2/3 ίσως και παραπάνω πληθυσμός της Γης από συμπαντικά γεγονότα που θα γίνουν ... και ξέρετε και κάτι άλλο... ο Θεούλης δεν είναι αυτός που νομίζετε... να μωρέ... είναι ο ΔΙΑΣ ...ναι καλέ αυτός στα παραμύθια των αρχαίων ελλήνων...και ξεχάστε τους άλλους θεούς που ξέρετε !

ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ?

Ο-Χ-Ι

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΑ (ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΜΜΕΣΩΣ, ΤΟ ΩΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ...) ΕΙΤΕ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ - ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Ο ΣΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΤΙΣ ΣΕΝΑΡΙΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΩΡΑ ΕΔΩ ... - ΕΙΤΕ ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΑΙΝΙΩΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΠΑΖΛ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, ΕΙΤΕ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ... ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ....

ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ...

ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ...ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ...ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ....?

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ... ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΟΤΡΑΠΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ? ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ !!!!

Κάτι άσχετο...

Ο χρήστης ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ γνωρίζει κανείς ποιος ήταν ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 02:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

nirea

σύμφωνα με τα εκλογικά αποτελέσματα,ούτε το 10% των σημερινών Ελλήνων,δεν έχει τον...ιχώρ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Μην μου πεις ότι το έχει μόνο το 7% της Χρυσής Αυγής ... έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 03:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην μου πεις ότι το έχει μόνο το 7% της Χρυσής Αυγής ... έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο ..

To 10% των σημερινών Ελλήνων μεταφράζεται σε 12.000.000 άτομα.
Αφου λένε ότι υπάρχουν 120.000.000 άνθρωποι σε όλο τον πλανήτη,με το ιχώρ μέσα τους.Μεγάλε Λιακόπουλε!!
Λέω για αυτούς,που περιμένουν να τους πάρουν τα διαστημόπλοια.

Και μια ερώτηση για σένα nirea: << Μπορεί ένας ψηφοφόρος του ΣΥΡΙΖΑ,να έχει ιχώρ στο αίμα του?>>
Να σε δω...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 03:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Μην στενοχωριέσαι... φάνηκε και το προσωπάκι σου... "

http://youtu.be/vK0m5C9zoKg

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 03:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοβαρά τώρα.

Δεν είμαστε στραβοι φίλε μου.
Βεβαίως και βλέπουμε πολλά απο τα χαρακτηριστικά του μυστηρίου της Μυθωδίας.
Βεβαίως και κάνουμε τους ίδιους συσχετισμούς με σένα.
Απλά μερικά πράγματα,έχουν κι άλλη εξήγηση,πέραν της δικής σου,χωρίς αυτο να σημαίνει ότι αποκλείεται να είναι όπως τα λές.

πάνω σε αυτές τις μικροδιαφορές συζητάμε,χωρίς να σε ακυρώνουμε.Το αντίθετο μάλιστα.

Οπως και εσυ δήλωσες,ότι δεν είσαι απόλυτα σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας,για το τι ακριβώς σκοπό είχε η συναυλία,έτσι κι εμείς δεν λέμε με απόλυτη σιγουριά,τα δικά μας.

Προσωπικά δεν έχω διαφωνίες μαζί σου,ούτε στο ιστορικό,ούτε στις πιθανότητες να είναι αλήθεια όλα αυτά.Διαφοροποιούμαι μόνο,στις γενικεύσεις,όσον αφορά όλα τα αρχαία γεγονότα,τα οποία λές περιέχουν κώδικες. [π.χ. εγω δεν δέχομαι λεξαριθμικές ακολουθίες κωδίκων,το θεωρώ μοντέρνα "εφεύρεση".]

Σε παρακαλώ λοιπόν να συνεχίσεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scripta Manent
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 06:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω και εγώ μια ειλικρινή ερώτηση...

Για τη Μυθωδία υπάρχουν κάποια δεδομένα τα οποία δε μπορούν να αμφισβητηθούν από κανένα. Ποια είναι αυτά; Εν συντομία λοιπόν για να μη κουράζω...

1) Ο περίεργος και αδιευκρίνιστος λόγος που έγινε η συναυλία. Θυμάμαι καλά τη περίοδο εκείνη και δεν υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος εορτασμός ή κάτι τέτοιο. Το θέμα έσκασε κάποια στιγμή ξαφνικά και εξίσου ξαφνικά πέρασε και ξεχάστηκε χωρίς να ενταχθεί σε κάποιο άλλο γεγονός της εποχής.

2) Η ιδιαίτερη επιλογή του χώρου. Προφανές νομίζω. Δεν έχει ξαναγίνει και πιθανότατα δε θα ξαναγίνει ποτέ κάτι αντίστοιχο στο χώρο αυτό.

3) Η αναμφισβήτητη ανάμιξη της NASA στο όλο εγχείρημα. Πολύ περίεργο από μόνο του, μιας και ξεφεύγει πολύ από τις λογικές δραστηριότητες του οργανισμού αυτού.

4) Η φύση του έργου η οποία είναι ξεκάθαρα και πέρα από κάθε αμφιβολία μυστικιστική και με κρυμμένα νοήματα και πιθανόν μηνύματα. Νομίζω δύσκολα αμφισβητείται και αυτό άσχετα από την όποια προσπάθεια ερμηνείας του.

5) Η πολύ περίεργη ιστορία σχετικά με τους "στίχους" ή στίχους του έργου. Η επίσημη εξήγηση που δίνεται είναι από μόνη της περίεργη (διάφοροι ήχοι κλπ) και φυσικά ακόμα πιο περίεργη είναι η εμφανής ομοιότητα σε πολλά σημεία με λέξεις της ελληνικής γλώσσας.

6) Η "εξαφάνιση" του έργου αμέσως μετά. Φαινόταν σαν να ήταν έργο "μιας χρήσης". Πέρα από το γεγονός αυτό καθεαυτό και το επίσημο DVD του, το έργο είναι σαν να μην υπάρχει και δε παίζεται πουθενά κάτι περίεργο για το διάσημο συνθέτη του.

Τι θέλω να πω...

ΟΚ δεκτός ο σκεπτικισμός από οποιοδήποτε παρατηρεί το θέμα της "Μυθωδίας". Πιστεύω ειλικρινά, πως σε τέτοιες συζητήσεις (ειδικά σε τέτοιες μάλιστα) οι φωνές της λογικής είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμες. Αλλά υπάρχει τελικά κάποια "λογική" εξήγηση για το τι ήταν το γεγονός αυτό, και το τι τελικά εξυπηρετούσε; Που να δίνει φυσικά πειστικές εξηγήσεις για τα παραπάνω δεδομένα.

Γιατί εγώ προσωπικά δε μπορώ να σκεφτώ κάποια, αν έχω προσπαθήσει. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή...


ΥΓ. nireas οι σκέψεις σου άσχετα αν συμφωνεί κάποιος ή διαφωνεί δίνουν ωραίες αφορμές για κουβέντα. Καλά είναι να συνεχίσεις.


Edited by - Scripta Manent on 18/06/2012 06:03:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 08:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΥΓ. nireas οι σκέψεις σου άσχετα αν συμφωνεί κάποιος ή διαφωνεί δίνουν ωραίες αφορμές για κουβέντα. Καλά είναι να συνεχίσεις.


Συμφωνώ με αυτό απολύτως.
Φίλε Νηρέα, επέτρεψέ μας να εκφράζουμε κάποιο σκεπτικισμό σε οποιαδήποτε "υπερβατική" θεωρία μας χτυπάει την πόρτα.

Μην το παίρνεις προσωπικά και μην είσαι τόσο...εύθικτος!

Δεν σου είπε κανένας να μη συνεχίσεις να γράφεις. Το αντίθετο μάλιστα, μέσα από τα γραφόμενά σου προκύπτουν ενδιαφέροντα στοιχεία.

quote:
Σοβαρά τώρα.
Δεν είμαστε στραβοι φίλε μου.
Βεβαίως και βλέπουμε πολλά απο τα χαρακτηριστικά του μυστηρίου της Μυθωδίας.
Βεβαίως και κάνουμε τους ίδιους συσχετισμούς με σένα.
Απλά μερικά πράγματα,έχουν κι άλλη εξήγηση,πέραν της δικής σου,χωρίς αυτο να σημαίνει ότι αποκλείεται να είναι όπως τα λές.

πάνω σε αυτές τις μικροδιαφορές συζητάμε,χωρίς να σε ακυρώνουμε.Το αντίθετο μάλιστα.

Οπως και εσυ δήλωσες,ότι δεν είσαι απόλυτα σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας,για το τι ακριβώς σκοπό είχε η συναυλία,έτσι κι εμείς δεν λέμε με απόλυτη σιγουριά,τα δικά μας.

Προσωπικά δεν έχω διαφωνίες μαζί σου,ούτε στο ιστορικό,ούτε στις πιθανότητες να είναι αλήθεια όλα αυτά.Διαφοροποιούμαι μόνο,στις γενικεύσεις,όσον αφορά όλα τα αρχαία γεγονότα,τα οποία λές περιέχουν κώδικες. [π.χ. εγω δεν δέχομαι λεξαριθμικές ακολουθίες κωδίκων,το θεωρώ μοντέρνα "εφεύρεση".]

Σε παρακαλώ λοιπόν να συνεχίσεις.


τονίζω αυτό το κομμάτι από τα λεγόμενα του Νικόμαχου, διότι αυτό ακριβώς προσπάθησα να πώ κι εγώ προηγουμένως.

Το ότι οι Αρχαίοι ελληνες έκαναν πολλά και σπουδαία, δεν σημαίνει αυτόματα ότι δεν είχαν και μια καθημερινότητα, μια ρουτίνα ή μερικές απλές, "σκέτες" πράξεις, ιδέες, ενέργειες, εργα κλπ, που δεν σημαίνανε τίποτε περισσότερο ή λιγότερο από αυτό που ήτανε.
Δεν ήταν όλα τα πράγματα κώδικες και αλγόριθμοι και μυστήρια.
Αυτή είναι η άποψή μου, γιατί έχω την εντύπωση ότι καμιά φορά μεγενθύνουμε τα πράγματα από υπερβάλλοντα ζήλο.

Και όσον αφορά τον ΠΥΘΑΓΟΡΑ και τους ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΥΣ, προφανώς και έχω διαβάσει στοιχεία της Ιστορίας και της διδασκαλίας τους (αν και δυστυχώς δεν σώθηκαν πάρα πολλά από το σύνολο, αφού η Σχολή του Πυθαγόρα κυνηγήθηκε άγρια -επειδή εισήγαγε κι αυτός "διαμόνια καινά" σαν το Σωκράτη-

Προφανώς αρκετά στοιχεία από αυτά με βρίσκουν σύμφωνο ή τουλάχιστον τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα και "προωθημένα" για την εποχή τους, και φυσικά δεν είναι τυχαίο ότι διάλεξα αυτό το 'προσωνύμιο' για τον παρόντα χώρο.

Παραδέχομαι τον Πυθαγόρα και τη Σχολή του για την τεράστια συνεισφορά του στη Μαθηματική επιστήμη, στη Γεωμετρία, στη Φυσική/Χημεία, αρμονία με τη φύση, στην Αστρονομία, ακόμα και στην κβαντική φυσική (τροχιακά, στοιβάδες, κλπ)
Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αποδέχομαι την σήμερον ημέρα και ένα προς ένα όλες τις διδασκαλίες του, ούτε θα στήσω άγαλμα στην "Ιερά Τετρακτύα" για να την προσκυνήσω κιόλας...

Πιστεύω να με αντιλαμβάνεσαι, και να καταλαβαίνεις πού οριοθετώ το θέμα.

Σαφέστατα και είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας και αξιώθηκα να είμαι απόγονος αυτής της φυλής που αποδεδειγμένα πρόσφερε τόσα στη σύγχρονη Σκέψη και Επιστήμη, αλλά μακριά από μένα η οποιαδήποτε προγονοπληξία και προγονολατρεία.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 09:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τη Μυθωδία τώρα, και ορμώμενος από τα ερωτήματα που έθεσε ο φίλος (-η)
Scripta Manent:

quote:
1) Ο περίεργος και αδιευκρίνιστος λόγος που έγινε η συναυλία. Θυμάμαι καλά τη περίοδο εκείνη και δεν υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος εορτασμός ή κάτι τέτοιο. Το θέμα έσκασε κάποια στιγμή ξαφνικά και εξίσου ξαφνικά πέρασε και ξεχάστηκε χωρίς να ενταχθεί σε κάποιο άλλο γεγονός της εποχής.

Αυτό το ερώτημα είναι γεγονός και με απασχόλησε κι εμένα. Ετυχε εκείνη την περίοδο να ζω στην Αθήνα, και μάλιστα να παρακολουθώ ιδιαιτέρως από κοντά τετοιου είδους γεγονότα (Φεστιβάλ Αθηνών-Επιδαύρου, πνευματικές και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις,κλπ). Όντως το είδος, ο τρόπος και ο χρόνος που στήθηκε η συναυλία ήταν λίγο "ξεκάρφωτος", αλλά αυτό δεν σημαίνει και τίποτα, ιδίως για τα σύγχρονα "νεο"ελληνικά δεδομένα

quote:
2) Η ιδιαίτερη επιλογή του χώρου. Προφανές νομίζω. Δεν έχει ξαναγίνει και πιθανότατα δε θα ξαναγίνει ποτέ κάτι αντίστοιχο στο χώρο αυτό.

Αυτό ίσως ήταν το πιο κρίσιμο ερώτημα της εποχής. Ολοι λέγαμε τότε πώς και αποφασίστηκε να χρησιμοποιηθεί αυτός ο συγκεκριμένος αρχαιολογικός χώρος και γιατί. Να σου θυμίσω επίσης την "κόντρα" πολλών τότε σχετικά με τα 'χωρικά΄ και όχι μόνο κριτήρια της εκδήλωσης:

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=134510


quote:

3) Η αναμφισβήτητη ανάμιξη της NASA στο όλο εγχείρημα. Πολύ περίεργο από μόνο του, μιας και ξεφεύγει πολύ από τις λογικές δραστηριότητες του οργανισμού αυτού.

Ο τρόπος που το έφεραν τα ΜΜΕ, ήταν ότι εντάξει, η ΝΑΣΑ ηθελε μια 'μουσική επενδυση΄' (γιατί άραγε...?) έκανε "διαγωνισμό" και "κερδισε" ο Βαγγέλης... Δεν με πείθουν κι εμένα όλα αυτά, διότι δεν ξέρω για ποιο λόγο θα ανήγαγε η ΝΑΣΑ σε τόσο ΄΄μεγάλο΄΄ ζήτημα τη μουσική επένδυση κάποιας ή κάποιων αποστολών τους στον Αρη ή αλλού.
Ηταν τόση η μουσική τους ένδεια ας πούμε? Δεν είχαν κανένα αγαπημένο μουσικό συγκρότημα Αμερικάνικο ή πολλά CD για να παίζουν?
Επρεπε ντε και καλά να είναι του ...Vangelis ???

quote:

4) Η φύση του έργου η οποία είναι ξεκάθαρα και πέρα από κάθε αμφιβολία μυστικιστική και με κρυμμένα νοήματα και πιθανόν μηνύματα. Νομίζω δύσκολα αμφισβητείται και αυτό άσχετα από την όποια προσπάθεια ερμηνείας του.

5) Η πολύ περίεργη ιστορία σχετικά με τους "στίχους" ή στίχους του έργου. Η επίσημη εξήγηση που δίνεται είναι από μόνη της περίεργη (διάφοροι ήχοι κλπ) και φυσικά ακόμα πιο περίεργη είναι η εμφανής ομοιότητα σε πολλά σημεία με λέξεις της ελληνικής γλώσσας.


Οταν προσπαθείς να κρύψεις λέξεις μέσα σε στίχους προφανώς και είναι έτσι. Αναπάντητο παραμένει όμως το γιατί.

quote:

6) Η "εξαφάνιση" του έργου αμέσως μετά. Φαινόταν σαν να ήταν έργο "μιας χρήσης". Πέρα από το γεγονός αυτό καθεαυτό και το επίσημο DVD του, το έργο είναι σαν να μην υπάρχει και δε παίζεται πουθενά κάτι περίεργο για το διάσημο συνθέτη του.

Αυτό πάλι είναι μια καλή ερώτηση, αλλά θα μπορούσε εξίσου καλά να έχει και μια "πεζή" απάντηση. Το θέμα δεν είναι το "μεγεθος" του δημιουργού, αλλά η 'εμπορευσιμότητα' του κομματιού/εργου αυτού καθεαυτού. Σε πολλούς καλλιτέχνες έχει συμβεί αυτό και δεν είναι περίεργο. Δηλαδή να έχουν γραψει/δημιουργήσει καμιά 100αριά έργα, και ο κόσμος ή τα ΜΜΕ να γνωρίζουν/αναπαράγουν συστηματικά μόνο τα 5-10 από αυτά, για δικούς του λόγους ο καθένας.

Επίσης, αν κατά πώς λέγεται, η ΝΑΣΑ ήταν ο κύριος χρηματοδότης, ή μεγας χορηγός, τότε μη φανταστείς ότι είναι και το πιο κοινό να ρίχνει τόσο χρήμα κάθε τόσο για να κάνει...συναυλίες στην Ελλάδα!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 10:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
scripta manent
-Συμφωνώ απόλυτα με όλο το σκεπτικό σου, όπως και με την επιστροφή του Νηρέα.

-Νηρέα…..
Μας έβαλες στην πρίζα , συντονιστήκαμε με τους συλλογισμούς σου και ότι που φαινόταν ότι θα βγει κάτι καλό, μας την έκανες και μάλιστα χωρίς κανένα εμφανή λόγο.
-Η ενεργός συμμετοχή μας στο φόρουμ, είναι μια συνεχής πάλη του θετικού με το αρνητικό του παλιού με το καινούργιο, του συντηρητικού με το προοδευτικό και αν θέλεις του παράλογου με το λογικό. Από αυτές τις συγκρούσεις γεννιέται η Γνώση την οποία όλοι ζητάμε’ και αυτοί που συμφωνούν με τις απόψεις μας αλλά και αυτοί που με τον δικό τους τρόπο- που καμιά φορά ενοχλεί- προβάλουν τις αντιθέσεις τους. Ενάμιση χρόνο συμμετοχής μου στο esoterica, μπορώ να πω, ωφελήθηκα περισσότερο από τους φίλους συνδικτύους που είχαν αντίθετες απόψεις ακόμα και χλεύασαν τις δικές μου, παρά από εκείνους που συμφωνούν μαζί μου.
-Οι προβληματισμοί που έθεσες στο θέμα θα συνεχιστούν με ή χωρίς την συμμετοχή σου την οποία απ’ότι φάνηκε επιθυμούν όλοι οι συμμετέχοντες ακόμα και εκείνοι που προβάλουν αντίθετες απόψεις για να μη πω ότι ίσως πιο πολύ αυτοί.
-Γύρνα , κάνε παιχνίδι, μη το βάζεις κάτω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 13:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το βάζω κάτω...

Χαίρομαι που όλοι συμφωνούμε πιστεύω, ότι ΔΕΝ πρέπει να αφήσουμε έτσι απλά να περάσει αυτό το γεγονός.... και ότι κάτι ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ήθελε να ειπωθεί από την NASA εκείνο το βράδυ (τώρα γιατί επέλεξε αυτόν τον τρόπο και όχι άλλον μόνο αυτή και ο Βαγγέλης το γνωρίζει...)

οκ, απλά να ξαναρωτήσω

Ξέρει κανείς ποιος ήταν ο χρήστης ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ που 1ος παρέθεσε τους στίχους (με αρκετά μεγάλη ακρίβεια θα λέγαμε...) ?

Γιατί και εκεί έχω ακόμη .... μία υπόνοια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 13:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οκ, απλά να ξαναρωτήσω

Ξέρει κανείς ποιος ήταν ο χρήστης ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ που 1ος παρέθεσε τους στίχους (με αρκετά μεγάλη ακρίβεια θα λέγαμε...) ?


Γιατί τόση επιμονή με τον ΕΧΕΤΛΑΙΟ ???

Λες να ήταν ....ο Vangelis ????


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 13:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν παιδιά...λίγη παραπάνω παρατηρητικότητα θέλει και προσοχή για να ανακαλύψεις σημαντικά πράγματα που κρύβονται πίσω από κάποιες λεπτομέρειες... όπως :

Έψαξα στο youtube να βρω movements αλλά σε αρκετά καλή ανάλυση για να εστιάσουμε πιο πολύ και πιο καθαρά στις λεπτομέρειες ...

Βρήκα λοιπόν κάτι...και θέλω την γνώμη σας...γιατί αν ισχύει...πάει να πει ότι και αυτός που διευθύνει την ορχήστρα ... ΞΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ (που ΔΕΝ υπάρχουν όπως μας είπαν... !!!!)

Αφού λάβετε υπόψη σας ότι υπάρχει μία καθυστέρηση περίπου 1 δευτερολέπτου από αυτό που βλέπεται...σε σχέση με αυτό που ακούτε...(εστιάστε στα χείλη του) φαίνεται καθαρά...ότι μάλλον...λέει κάποιους στίχους...

Ρίξτε μια ματιά στο χρονικό σημείο 3:13 που μάλλον λέει "ΔΙ" και μετά ακούμε... από τον χορό "Α" δηλαδή την λέξη "ΔΙ-Α"...

Ρίξτε μια ματιά και στο χρονικό σημείο 5:00 που μάλλον ακούγεται το " ΟΣ " από το "ΘΕ-ΟΣ" ... !!!!

http://youtu.be/6pp71UtK-HQ

Αν λοιπόν ισχύουν τα παραπάνω... τότε και αυτός που ΔΙΗΥΘΥΝΕ την ορχήστρα ΞΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ! ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΧΟΙ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 13:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
οκ, απλά να ξαναρωτήσω

Ξέρει κανείς ποιος ήταν ο χρήστης ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ που 1ος παρέθεσε τους στίχους (με αρκετά μεγάλη ακρίβεια θα λέγαμε...) ?


Γιατί τόση επιμονή με τον ΕΧΕΤΛΑΙΟ ???

Λες να ήταν ....ο Vangelis ????


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


Από το στόμα μου το πήρες... ή καλύτερα... από το μυαλό μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παραπάνω επιβεβαιώνεται και όταν τον ακούμε να λέει " come on this is what we were waiting for... " = ΕΛΑΤΕ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ... στο χρονικό σημείο 7:50 και μετά...

ΑΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΤΙ ... ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...

Υπήρξε μια ΑΦΙΞΗ εκείνο το βράδυ... ρίξτε μια ματιά από το 7:40 και μετά...

http://youtu.be/bp2UEAaDjvI

Τι είδους ΑΦΙΞΗ νομίζετε ότι έγινε ... ?

Που πάει το μυαλό σας ... ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι είδους ΑΦΙΞΗ νομίζετε ότι έγινε ... ?

Που πάει το μυαλό σας ... ?


Αυτο είναι καινούργιο,δεν μπορώ να φανταστώ.
Λέγε...γρήγορα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν προσέξεις λίγο περισσότερο... σου αφήνει να εννοηθεί ΠΟΙΑ ήρθε...ακούγοντας την ανάλυση των στίχων...

" ΗΩ "

Με τι ήρθε όμως... οεο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
7:34 στο παρακάτω βίντεο

" ΕΦΙΧΘΗ Η ΗΩ ΜΕ ΤΩ ΔΙΑ "

http://youtu.be/pEGxyQud58I

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως ακούμε στην ανάλυση των στίχων...

Ποιο άρμα (ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ) του Θεού ήταν αυτό που κατέβηκε και έφερε την ΗΩ ... οεο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα να δεις που οι Αργοναύτες ... ήταν πάνω σε ... ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ τελικά...

και το όνομα αυτού...

" ΑΡΓΩ "

" ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΓΩ ΕΦΙΧΘΗ ΕΔΩ "

9:38 του παρακάτω βίντεο !

http://youtu.be/pEGxyQud58I

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΆΡΚΑ-ΔΙΑ....ΑΡΚΑ=ΑΡΓΩ=ΚΙΒΩΤΟΣ=ΠΛΟΙΟ...ΑΡΚΑΔΙΑ =ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΟΥ ΔΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην διάρκεια της ανάλυσης των στίχων από την ομάδα που το κατάφερε αυτό ακούμε κάποια στιγμή ότι " ... ΤΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΡΗ ... ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΜΥΘΩΔΙΑ ... "

4:39 του βίντεο...

http://youtu.be/bp2UEAaDjvI

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΠΟΙΟΣ... Ή ΚΑΠΟΙΑ... ?

Στο 6:52 του παρακάτω βίντεο μας δείχνει εμμέσως ΠΟΙΟΣ ή καλύτερα ΠΟΙΑ κατοικεί στον πλανήτη ΑΡΗ !

http://youtu.be/pEGxyQud58I

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy