ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 H αλληγορική διδασκαλία του Ομήρου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 22:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
regulus

σηκώνω τα χέρια ψηλά.

το οπλοστάσιό μου δεν έχει προβλέψει αμυντικά όπλα για τέτοια επίθεση.

παραδίνομαι regulus!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 22:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε, ναι. Σωστά. Δεν περίμενα οτι θα καταλάβαινες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



Ηλίθιο δε με ανεβοκατεβάζετε;;; Πως περιμένεις να καταλάβει ένας ηλίθιος;;;;Ενας ψεύτης , συκοφάντης κλπ κλπ; Και να κατάλαβαινα τι θα γινόταν; Θα άλλαζε κάτι; Σημασία δεν έχει να καταλάβω εγώ.



"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 22:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

regulus

σηκώνω τα χέρια ψηλά.

το οπλοστάσιό μου δεν έχει προβλέψει αμυντικά όπλα για τέτοια επίθεση.

παραδίνομαι regulus!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Ο χρόνος θα δείξει.Το εύχομαι πάντως.

Πάντως αν έγραφαν δύο τρία άτομα με το λογαριασμό μου δε θα ηταν καλό. Δε θα μου άρεσε να το κάνω αυτό. Κάποιοι το συνηθίζουν όμως. Αλλαξο-λογαριασματιές ...


"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 22:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
regulus

Ηλίθιο δε με ανεβοκατεβάζετε;;; Πως περιμένεις να καταλάβει ένας ηλίθιος;


Με ειλικρίνεια σου λέω, περίμενα να μας διαψεύσεις!

Είναι απογοητευτικό το φαινόμενο.
Και πάλι ειλικρινά regulus,λυπάμαι.

Αλλά πάλι,όταν σε σκέπτομαι regulus, με το ψηφοδέλτιο πάνω απο την κάλπη,να ρυθμίζεις τις τύχες μου, με πιάνει....Γκρρρ#@#$$%#τυφγυθφ#$%!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 22:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
regulus
Όχι δεν ξέρω τι είναι το "εγώ".
ὁ ὑψῶν ἑαυτὸν ταπεινωθήσεται
Προτείνω να γίνεις χριστιανός...
quote:
Τι κέρδος έχει ένα φόρουμ να είναι για 5-10 άτομα που ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια και αυτοανακυρήσσονται μυημένοι και γνώστες διώχνοντας όσους μπορούν να τους κάνουν κριτική και να τους αποδείξουν το λάθος δρόμο που ακολουθούν,
Συμφωνώ οτι υπάρχουν κάποια μέλη που ανακυκλώνουν κάποια θέματα και διώχνουν πιθανά νέα μέλη, αλλά εσύ γιατι προσπαθείς να αποδείξεις; Αν κρίνω απο απο τη συμπεριφορά σου, δεν είσαι στον σωστότερο δρόμο...
quote:
Προκαλούσες το θυμικό μου και την αντίδραση εξ αρχής χωρίς να σου κάνω τίποτε.
Πράγματι έτσι έκανε.
quote:
Η συνείδηση κάποια στιγμή ξυπνά σε όλους και είναι αμίλεικτος κριτής.
Ελπίζω κάποτε να ξυπνίσει και σε σένα..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/03/2013 22:40:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 22:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
regulus

Ηλίθιο δε με ανεβοκατεβάζετε;;; Πως περιμένεις να καταλάβει ένας ηλίθιος;


Με ειλικρίνεια σου λέω, περίμενα να μας διαψεύσεις!

Είναι απογοητευτικό το φαινόμενο.
Και πάλι ειλικρινά regulus,λυπάμαι.

Αλλά πάλι,όταν σε σκέπτομαι regulus, με το ψηφοδέλτιο πάνω απο την κάλπη,να ρυθμίζεις τις τύχες μου, με πιάνει....Γκρρρ#@#$$%#τυφγυθφ#$%!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Από τη στιγμή που μπορείς να ρυθμίζεις εσυ τις δικές μου τύχες είναι απείρως καλύτερ να ρυθμίζω εγώ τις δικές σου. Εσύ αμφιβάλλω αν θα ψηφίζεις κιόλας.


"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 22:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
regulus
Όχι δεν ξέρω τι είναι το "εγώ".
ὁ ὑψῶν ἑαυτὸν ταπεινωθήσεται
Προτείνω να γίνεις χριστιανός...
quote:
Τι κέρδος έχει ένα φόρουμ να είναι για 5-10 άτομα που ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια και αυτοανακυρήσσονται μυημένοι και γνώστες διώχνοντας όσους μπορούν να τους κάνουν κριτική και να τους αποδείξουν το λάθος δρόμο που ακολουθούν,
Συμφωνώ οτι υπάρχουν κάποια μέλη που ανακυκλώνουν κάποια θέματα και διώχνουν πιθανά νέα μέλη, αλλά εσύ γιατι προσπαθείς να αποδείξεις; Αν κρίνω απο απο τη συμπεριφορά σου, δεν είσαι στον σωστότερο δρόμο...
quote:
Προκαλούσες το θυμικό μου και την αντίδραση εξ αρχής χωρίς να σου κάνω τίποτε.
Πράγματι έτσι έκανε.
quote:
Η συνείδηση κάποια στιγμή ξυπνά σε όλους και είναι αμίλεικτος κριτής.
Ελπίζω κάποτε να ξυπνίσει και σε σένα..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/03/2013 22:40:07



Δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα αυτό.Το ξύπνημα εννοώ. Δεν έχω λόγο να θέλω να ξυπνήσει η συνείδησή μου. Εσείς έχετε. Οπότε προσπαθήστε.


"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 23:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα αυτό.Το ξύπνημα εννοώ. Δεν έχω λόγο να θέλω να ξυπνήσει η συνείδησή μου. Εσείς έχετε. Οπότε προσπαθήστε.
Ακριβώς, εσύ είσαι ήδη στα νησιά των μακάρων.. δεν έχεις ανάγκη ούτε διάλογο, ούτε φόρουμ, ούτε άλλους ανθρώπους. Καλύτερα να γίνεις παπάς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 08:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποτιθεται οτι σε αυτο το φορουμ θα επρεπε να γραφουν ανθρωποι που ερευνουν τον εαυτο τους
Που θα ηταν λιγο πιο ανοικτοι απο το μεσο ορο της κοινωνιας
Και δεν θα κατηγοριοποιουσαν τους αλλους ανθρωπους συμφωνα με το που ανηκουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 17:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz:
quote:

Υποτιθεται οτι σε αυτο το φορουμ θα επρεπε να γραφουν ανθρωποι που ερευνουν τον εαυτο τους
Που θα ηταν λιγο πιο ανοικτοι απο το μεσο ορο της κοινωνιας
Και δεν θα κατηγοριοποιουσαν τους αλλους ανθρωπους συμφωνα με το που ανηκουν

Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι, ή καλύτερα δεν είναι έτσι πολύ συχνά. Ας μην κάνουμε όμως κι εμείς το λάθος, θα πρότεινα, να γενικεύουμε εξάγοντας συμπεράσματα λόγω εστιασμού σε κάποιες κατηγορίες νημάτων συζήτησης, συμβάντα ή καταστάσεις έντασης.

Νομίζω πως πολλοί από τους συμμετέχοντες της Κοινότητας Διαλόγου του Esoterica είναι αρκετά ανοικτοί προς τους άλλους και προς διαφορετικές ιδέες -ίσως να είναι και η πλειοψηφία. Παρόλαυτά είναι γεγονός μάλλον ότι ανάμεσα στις διάφορες "τάξεις" των Αναζητητών, πάρα πολλοί από αυτούς που ασχολούνται με τον Μυστικισμό, τον Αποκρυφισμό και τον Εσωτερισμό καθώς και οι περισσότεροι που είναι "θρησκευτικά" ή "Εθνικά"/"Ιστορικά" προσανατολισμένοι εμφανίζονται απρόσμενα δογματικοί, κλειστοί απέναντι στο διαφορετικό και ακόμα φανατικοί.

Και το δυστυχές αλλά αναμενόμενο είναι ότι ακόμη και οικτρή μειοψηφία να είναι οι τελευταίοι, μπορούν να κάνουν πάρα πολλή φασαρία καθώς και "ζημιά". Πιστεύω να το έχουμε παρατηρήσει οι περισσότεροι που παρακολουθούμε τα τεκταινόμενα στην παρούσα συζήτηση.

Η γνώμη μου είναι ότι η γενική κατάσταση μπορεί να βελτιωθεί -στην ουσία της- μόνον με συνεχή και συνειδητή προσπάθεια και σιγά-σιγά. Όπου βέβαια χρειαστεί θα πρέπει να λαμβάνονται επείγοντα μέτρα, μέσα από λελογισμένες αποφάσεις και περίσκεψη.

Κατά τ'άλλα, μάλλον το Θέμα αυτό έχει "ψιλο-καταστραφεί" και θα πρέπει κάτι να γίνει γι'αυτό...


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 18:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω πως πολλοί από τους συμμετέχοντες της Κοινότητας Διαλόγου του Esoterica είναι αρκετά ανοικτοί προς τους άλλους και προς διαφορετικές ιδέες -ίσως να είναι και η πλειοψηφία.


Περιέγραψες πολύ καλά τα απλά μέλη. Η διαχείριση είναι εκείνη που πάσχει από ακαμψία , υπέρ της μιας πλευράς, εκείνης την οποία βρίσκει κοντύτερα στις -δογματικές (;)κλπ- απόψεις τις
quote:

Παρόλαυτά είναι γεγονός μάλλον ότι ανάμεσα στις διάφορες "τάξεις" των Αναζητητών, πάρα πολλοί από αυτούς που ασχολούνται με τον Μυστικισμό, τον Αποκρυφισμό και τον Εσωτερισμό καθώς και οι περισσότεροι που είναι "θρησκευτικά" ή "Εθνικά"/"Ιστορικά" προσανατολισμένοι εμφανίζονται απρόσμενα δογματικοί, κλειστοί απέναντι στο διαφορετικό και ακόμα φανατικοί.


’ψογη περιγραφή των διαχειριστών και εσού του ιδίου,με την οποία αθ συμφωνήσω, αφού αναγνωρίζεις -παρακάτω- ότι τόσο καιρό παρακολουθούσες το θέμα και τις επιθέσεις που δεχόμουν και δεν έκανες τίποτε, αφήνοντας να με προσβάλλουν καθημερινά σχεδον ορισμένα μέλη. Προφανώς λόγω "θρησκευτικών" και άλλων προσανατολισμών δε μπορούσες να επέμβεις εναντίον των αγαπητών σε εσένα μελών ...
quote:

Και το δυστυχές αλλά αναμενόμενο είναι ότι ακόμη και οικτρή μειοψηφία να είναι οι τελευταίοι, μπορούν να κάνουν πάρα πολλή φασαρία καθώς και "ζημιά".


Βέβαια , εννοείς του άλλους και όχι τους υπατίους, τους προστατευόμενούς σας. Οι προστατευόμενοί σας είναι περισσότεροι φυσικά από την αφελή -οικτρή μειοψηφία- που νόμιζε - αρχικά -
ότι υπάρχει αξιόπιστη διαχείριση.

quote:

Πιστεύω να το έχουμε παρατηρήσει οι περισσότεροι που παρακολουθούμε τα τεκταινόμενα στην παρούσα συζήτηση.


Χαίρομαι που ομολογείς την ευθύνη σου, αφού ομολογείς ότι τόσο καιρό παρακολουθείς τη συζήτηση και δεν έκανες τίποτε να βελτιωθεί το επίπεδο και να βάλεις στη θέση τους κάποιους. Χαίρομαι που αποδεικνύεται σε όπιον παρακολούθησε ότι την ευθύνη για ότι συνέβη την είχε η διαχείριση όπως παραδέχεται η ίδια. Εμφανίζεσαι κατόπιν εορτής. Γιατί; Μήπως επειδή απέτυχαν στο σκοπό τους οι άλλοι λογαριασμοί; Και όταν λες παρακολουθούσες μήπως συμμετείχες κιόλας με κάποιον λογαριασμό; Αφελείς σκέψεις που δε θα πάρουν απάντηση. Δεν αναμένω την τόλμη παραδοχής πολλαπλού λογαριασμού από τη διαχείριση. Κάτι τέτοιο θα ήταν θαύμα!!!

quote:

Η γνώμη μου είναι ότι η γενική κατάσταση μπορεί να βελτιωθεί -στην ουσία της- μόνον με συνεχή και συνειδητή προσπάθεια και σιγά-σιγά. Όπου βέβαια χρειαστεί θα πρέπει να λαμβάνονται επείγοντα μέτρα, μέσα από λελογισμένες αποφάσεις και περίσκεψη.


Συμπίπτουν απόλυτα οι σκέψεις μας! ΣΥνειδητή προσπάθεια από δω΄και πε΄ρα λοιπόν να μην αδικείται κανένας νεοεισερχόμενος από άλλους ούτε από την ίδια τη διαχείριση. Χρειάζεται συνειδητή προσπάθεια να αυτοελεγχθείτε στις προτιμήσεις που έχετε και στις παγιωμένες απόψεις. Η διαχείριση πρέπει να είναι δίκαιη και να μην έχει χρώμα. Το κάθε μέλος μπορεί να έχει τις απόψεις του οποιεσδήποτε και να είναι και να μην υφίσταται διακρίσεις λόγω αυτών από πουθενά. Ούτε από αθέμιτες επιθέσεις των άλλων μελών ούτε από τα "στραβά μάτια" της διαχείρισης. Θα έχετε το σθένος να αυτοεπιβληθείτε στις επιθυμίες σας; Το εύχομαι ...

quote:

Κατά τ'άλλα, μάλλον το Θέμα αυτό έχει "ψιλο-καταστραφεί" και θα πρέπει κάτι να γίνει γι'αυτό...

Να σβηστούν όλες οι προσβολές εναντίον μου και οι αντίστοιχες απαντήσεις οι δικές μου,τα τμήματα κάθε απάντησης όπου αναφέρομαι σε άλλα μέλη. Αντικειμενικά αυτό πρέπει να γίνει. Το ίδιο βέβαια πρέπει να γίνει και στα θέματα που άνοιξα . Ετσι; Αυτό είναι αντικειμενικότητα. Πχ. να σβηστούν όλες οι προσβολές των DSM και ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και τα άσχετα μυνήματα του Eumenis και οι αντίστοιχες απαντήσεις οι δικές μου, κάθε φορά το τμήμα που αφορά την αντιδικία κάθε φορά. Όχι όλο το μύνημα φυσικά. Ούτε και από τους άλλους ζητάω να σβηστούν ολόκληρα τα μυνήματα επειδή μπορεί να γραφουν κάτι σχετικό με το θέμα σε ένα μέρος του μηνύματος. Και σχετικό είναι πχ. ακόμη και η αμφισβλήτιση θαυμάτων του αγίου Λουκά κ.α. Η αμφισβήτιση είναι θεμιτή. Τα ξώβυζα ή τα ημίγυμνα μοντέλα δεν είναι. Για το συγκεκριμένο θέμα. Αλλού καμμία αντίρρηση να κάνουμε και βαθμολόγηση (μερικά κορίτσια ήταν όντως πολύ όμορφα , παραδέχομαι το καλό γούστο του Eumenis) αλλά όχι σε ένα θέμα που αναφέρεται σε άγιο. Επίσης δεν είναι σχετικό οι καταστροφές αρχαίων αγαλμάτων κλπ από άλλους αγίους. Αν θέλετε να το συτζητήσουμε ΟΚ, αλλά αλλού. Δεν έχουν γίνει ανάκατα πολλά θέματα -όσα μπόρεσα να δω- από τέτοιες πρακτικές. Τι βγαίνει; Ούτε οι "πιστοί" πείθονται για τις καταστροφές και για το αν υπήρχε σκοπιμότητα και για τους λόγους της σκοπιμότητας (αφού δε γίνεται συζήτηση με επιχειρήματα αλλά με επιθέσεις) και επίσης βλέπουν και εμπάθεια , ούτε οι "άπιστοι" μαθαίνουν ότι αυτά τα οποία λένε είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ΑΝΑΚΡΙΒΗ ή λανθασμένα. Γιαυτό προτείνω τη διαγραφή μόνο για τα άσχετα τμήματα.Φαίνονται πολύ εύκολα. Μπορεί και ο ίδιος , το κάθε μέλος που το έγραψε, να κανει το διαχωρισμό νομίζω.

Ιδού η Ρόδος κύριε Admin!
Τολμάτε να επιλέξετε την αντικειμενικότητα και τη δικαιοσσύνη από δω και πέρα αντί της μεροληψίας; Θα είναι όλοι -και εγώ - μαζί σας. Και θα διαξάγονται αξιοπρεπέστερα οι συζητήσεις από δω και πέρα.
Οποιαδήποτε άλλη λύση θα είναι εκ του πονηρού. Πχ τυφλή διαγραφή μυνημάτων, η επιλεκτική διαγραφή των μη αρεστών στη διαχείριση. Θα έπρεπε να απενεργοποιηθούν βάσει κανονισμών τουλάχιστον προσωρινά κάποιοι λογαριασμοί που άρχισαν την επίθεση αλλά εγώ δεν το ζητάω αυτό θεωρώντας ότι αν δουν εφαρμογή δικαιοσύνης -από εδώ και πέρα- θα συνετιστούν και εγώ θα τους συγχωρέσω ως νέους που ενίοτε παρεκτρέπονται.Γιατί πιστεύω ότι είναι απλά αποτέλεσμα νεότητας η αντιδράσεις τους όπως και του Eumenis. ’νθρωπος με πείρα δε θα τα έκανε. Θεωρώ ότι έχουν νου, παρά τις όποιες αγκυλώσεις τους εναντίον θρησκειών κλπ λόγω άγνοιας, που θα μπορούσε να είναι πολύ χρήσιμος αν τον έστρεφαν σε δημιουργική κατεύθυνση.

Πιστεύω ότι η διαχείριση, έστω και αργά, θα ακολουθήσει πιο αμερόληπτη στάση από δω και πέρα, αποφεύγοντας το θυμικό.


"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 18:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και να μην το ξεχάσω : είσαι το πλέον αρμόδιο πρόσωπο που μπορεί να επιβεβαιώσει ότι έλεγα την αλήθεια για το διαολόστειλμα! Δεν επιθυμώ την τιμωρία κανενός. Πιστεύω ότι η αντικειμενικότερη διαχείριση -από δω και πέρα- θα συνετίσει τους πάντες.


"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 19:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Admin, το θέμα αυτό μπορεί να έχει φθαρεί αλλά δεν έχει καταστραφεί.
Το δυστυχές είναι ότι σε αυτό το θέμα (όπως και σε άλλα αντίστοιχα θέματα) δεν έγραφε και δεν ενδιαφερόταν σχεδόν κανείς, ενώ την τελευταία εβδομάδα έχουν μπει αρκετά μέλη και έχουν ήδη γραφτεί 4-5 σελίδες αντεκκλήσεων και βρισιών εκατέρωθεν το οποίο βέβαια δείχνει ότι το σούσουρο, οι προκλήσεις και οι βρισιές πουλάνε πολύ περισσότερο από ότι κάποιες προσπάθειες σοβαρών σκέψεων και προσεγγίσεων.

Καλό θα ήταν πάντως το θέμα αυτό να απενεργοποιηθεί για ένα διάστημα, διότι αλλιώς δεν βλέπω να τελειώνουν οι αντεκκλήσεις, οι κατηγορίες και τα "σου'πα μου'πες"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 19:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άπατο βαρέλι.

Το απύθμενο πηγάδι.

Τόσα χρόνια ψάχνουμε τις μαύρες τρύπες στους γαλαξίες,ενω ευρίσκονται στα μυαλά μερικών.

regulus μου θυμίζεις κάτι τετρανετρόνια που έχουν κάνει τον Pauli να στριφογυρίζει στον τάφο του.Δεν μας ενδιαφέρει regulus η θρησκεία σου,που κάθε τόσο επικαλείσαι ώς κίνητρο επιθέσων εναντίον σου.

Μας είναι αδιάφορη η θρησκεία σου.Μας ενοχλεί η απουσία λογικής και κριτικής αντίληψης,την οποία δεν είσαι σε θέση να αντιπαραθέσεις σε διάλογο και αντ'αυτού έχεις αναγάγει την "βλαχοκουτοπονηριά" σε επιστήμη.

Αυτο το τελευταίο είναι που κάνει εμάς να στριφογυρίζουμε εκτός τάφου και εντός όταν έρθει η ώρα μας.Εντός επειδή θα έχουμε αφήσει την ανθρωπότητα,για μια ακόμη γεννεά στα χέρια ανθρώπων,όπως εσυ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 19:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κάτι τετρανετρόνια που έχουν κάνει τον Pauli να στριφογυρίζει στον τάφο του.

’νοιξε ντε ένα θέμα να μαθαίνουμε και τίποτα!
Για το οτι η μεγάλη έκρηξη έχει τόσα κενά που έρχεται να καλύψει η αναπήδηση, έχεις ακούσει (κάτι ψυχανεμίζομαι οτι έχει να κάνει με το μίγμα του κόσμου που αναφέρετε στον Τιμαίο και πρόσφατα συνδύασαν με την αρχιτεκτονική των αρχαίων ναών!

quote:
Δεν μας ενδιαφέρει regulus η θρησκεία σου

Και άσε αυτούς που τους ενδιαφέρει να ασχολούνται μαζί της!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 04:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κάνω μια προσπάθεια να το φέρω λίγο πιο πάνω. Απλά είχα μια απορία με την περιπέτεια του Πολύφημου. Ο Οδυσσέας σε πολλά σημεία του έπους υποδύεται κάποιον άλλον προκειμένου να διατηρήσει την ταυτότητά του μυστική. Το κάνει ακόμα και στην Αθηνά(!). Και ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις έχει ένα συγκεκριμένο όνομα και μια καλή ιστορία για να πει (π.χ. Επίρητος), στον Κύκλωπα παρουσιάζεται ως Κανένας - Ούτεις.

Μου κάνει απλά εντύπωση ότι εδώ αποδομεί την ταυτότητά του πλήρως ο Οδυσσέας ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις απλά χρησιμοποιεί μια άλλη φτιαχτή. Ίσως έχει να κάνει απλά με κάποια συγκεκριμένη σκοπιμότητα που θα μπορούσε να έχει ο Οδυσσέας στη σπηλιά του Κύκλωπα. Θα ήθελα πάντως να μάθω κάτι άλλο αν υπάρχει βέβαια.

Ελπίζω να επιστρέψω σύντομα πιο συγκεντρωμένος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2013, 12:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό είναι αυτή η ικανότητα απόκρυψης, επινοώντας σχεδόν στιγμιαία ψεύτικα ονόματα και ψεύτικες ιστορίες από πού τάχα κατάγεται, από πού έρχεται και πού πηγαίνει. Οι ιστορίες του αυτές περιέχουν βέβαια και αληθή στοιχεία, αληθινά ονόματα και αληθινές τοποθεσίες, έτσι ώστε να γίνεται πιο πειστικός! Ο οποίος Οδυσσέας είχε παππού τον Αυτόλυκο, ξακουστό κλέφτη και υιό του Ερμή. ’ρα λοιπόν ο Οδυσσέας καταγόταν από το γένος του Ερμή (ο οποίος σχετίζεται μεταξύ άλλων με το αρχέτυπο του κατεργάρη), εξου και η μεγάλη του τέχνη στα ψέματα και τις δολοπλοκίες.


Στην περίπτωση του Κύκλωπα, ο λόγος που αποδομεί, όπως λες, με αυτό τον τρόπο την ταυτότητά του είναι νομίζω η μεγάλη διαφορά μεγέθους μεταξύ των δύο αντιπάλων.

Ο Οδυσσέας και οι σύντροφοι έχουν παγιδευτεί μέσα στην φραγμένη σπηλιά του Κύκλωπα και δεν έχουν τρόπο να ξεφύγουν. Ο γίγαντας ανάλογα με τα κέφια του αρπάζει δυο-δυό τους συντρόφους και τους καταπίνει!

Κάποια στιγμή ο Οδυσσέας έχει την ευκαιρία να τού ορμήσει και να τον καρφώσει με το σπαθί του στο στήθος, κοντά στο συκώτι. Όμως νοεί ότι εάν τον σκοτώσει μετά δεν θα έχουν τρόπο να ξεφύγουν από την σπηλιά...διότι τον θεόρατο βράχο που έφραζε την είσοδο μονάχα ο Πολύφημος μπορούσε να τον κυλήσει.

Πρέπει λοιπόν το θηρίο να εξουδετερωθεί χωρίς όμως να σκοτωθεί...όταν ο Κύκλωπας επιστρέφει νύχτα στην σπηλιά ο Οδυσσέας τού προσφέρει ωραίο μαύρο κρασί για να τον καλοπιάσει. Εκείνος το πίνει με ευχαρίστηση και ρωτάει τον Οδυσσέα πώς τον λένε? Ο Οδυσσέας αποφεύγει να τού απαντήσει...τον κερνάει άλλες τρεις φορές κρασί, και όταν πλέον γίνεται τύφλα στο μεθύσι τότε μόνο του απαντάει ότι τον λένε "Κανένα" (εάν το άκουγε αυτό νηφάλιος δεν θα το είχε χάψει το αστειάκι...).

Υπάρχει πάντως και ένας συμβολισμός εδώ, το όνομα "Πολύφημος" δηλώνει τον τρανό και πολυφημισμένο, όνομα που ταιριάζει πολύ στον πελώριο, αλαζονικό Κύκλωπα, ο οποίος δεν ψηφάει ούτε θεούς ούτε νόμους.

Από την άλλη ο Οδυσσέας, σαν παράστημα, είναι μία σταλιά απέναντί του και γι'αυτό πρέπει οπωσδήποτε να υποτιμηθεί από τον αντίπαλό του σε όλα τα επίπεδα...όταν λοιπόν βλέπει ότι χρειάζεται ειδικός χειρισμός αρχίζει τις γαλυφιές και τις κολακείες...στη συνέχεια, στο large όνομα "Πολύφημος" αντιπαραθέτει το ποταπό όνομα "Κανένας", ενισχύοντας την αφοβία του γίγαντα ο οποίος δεν έχει ιδέα με ποιόν ήρωα έχει να κάνει...αλλά και σε περίπτωση που επικαλεστεί κάποια βοήθεια κανείς να μην τον πάρει στα σοβαρά (φωνάζοντας στους άλλους Κύκλωπες "ο Κανένας με σκοτώνει" ουσιαστικά λέει "κανένας δεν με σκοτώνει").

Διότι είναι και το άλλο, κάτι που ο Οδυσσέας βέβαια δεν γνώριζε. Ο Πολύφημος ήξερε από παλιά προφητεία του Τήλεμου (του μάντη των Κυκλώπων) ότι κάποτε ο ξακουστός Οδυσσέας θα τον τύφλωνε!

Ακριβώς για αυτό τον λόγο ο Πολύφημος φανταζόταν τον Οδυσσέα ως έναν μεγαλόσωμο και πανίσχυρο ήρωα! Γι'αυτό και προς το τέλος της περιπέτειας ο τυφλωμένος και απαρηγόρητος Πολύφημος λέει "ο Τήλεμος του Ευρύμου ο γιος, στη μαντοσύνη πρώτος,που γέρασε μαντεύοντας στη χώρα των Κυκλώπων, αυτά όλα εκείνος μου τα ΄λεγε πως θα γενούν μια μέρα,και πως θα χάσω εγώ το φως απ΄ του Οδυσσέα τα χέρια. Μα πάντα εγώ φαντάζομουν κάποιον τρανό λεβέντη,πως θα ΄ρθει εδώ με δύναμη μεγάλη αρματωμένος.Κι άξαφνα τώρα ένας μικρός και τιποτένιος νάνος,δαμάζοντάς με με κρασί το μάτι μου στραβώνει"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2014, 17:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι όμορφο πράγμα όσο περνάει ο καιρός να βλέπεις μια ιδέα που συνδυάζει την παρατήρηση, τη λογική και το συναίσθημα να εξαπλώνεται. Και όσο εξαπλώνεται να αποκτά όλο και πιο σημαντικά ερείσματα, όλο και περισσότερους υποστηρικτές. Πέρα από όλα τα άλλα είναι και ένα χαρακτηριστικό της αλήθειας. Την αλήθεια δεν την επινοούμε, την ανακαλύπτουμε. Εν προκειμένω την έχουμε από πάνω μας εδώ και χιλιάδες χρόνια.

http://www.metrogreece.gr/ArticleDetails/tabid/82/ArticleID/445588/Default.aspx

Χαιρετώ το forum!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2014, 13:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε Προμηθέα!

Μία ένσταση μόνο στο κείμενό σου. Ο συγκεκριμένος αστροφυσικός, ο Δανέζης, ομιλεί καθαρά για "αστρονομία" στους μύθους.

Η λέξη "αστρολογία" μάλλον του προκαλεί αλλεργία...σε μία παρουσίασή του περί "Μύθου και Αστρονομίας", τού είχα παραθέσει κάποια σχόλια από αρχαία κείμενα τα οποία αγνοούσε...και δυστυχώς έβγαλε εμπάθεια και έπαρση με την απάντησή του, συντηρώντας το στερεότυπο του δογματικού επιστήμονα που δεν δέχεται αντιρρήσεις...τα έχουμε πει εξάλλου αυτά...από Πλάτωνα και Αριστοτέλη θα κρατήσουν αυτά που τους κάνουν να νιώθουν άνετα συνήθως οι επιστήμονες...τα περί ουράνιων σφαιρών, νοητικών όντων, μετενσαρκώσεων και τόσα άλλα κάνουν πως δεν τα βλέπουν...τα κατατάσσουν αυτομάτως στις "εσφαλμένες δοξασίες" αυτών των μεγάλων μυαλών...όσα ξέρουν όμως τόσα λένε...και όταν κάποιος αμφισβητήσει μία άποψή τους τότε θα δεις να τους βγαίνει μία όψη όχι και τόσο συμπαθητική και σκεπτόμενη όσο προσπαθούν να βγάλουν στο φακό...


Η ελληνική Μυθολογία είναι λοιπόν όντως αποτυπωμένη στον ουρανό, όχι όμως μονάχα με τους τρόπους που φαντάζονται οι αστρονόμοι και αστροφυσικοί...και εδώ που τα λέμε αυτό ισχύει για πολλών ειδών μυθολογίες...ποιός ήξερε πχ. ότι η "φάτνη του θείου βρέφους" του Ευαγ. Λουκά και τα ζώα γύρω από αυτήν φαίνεται πως ήταν εμπνευσμένα από τους κεντρικούς αστέρες "Φάτνη" και "Όνοι" του αστερισμού του Καρκίνου...ο οποίος Καρκίνος αποκαλείται "λίκνο της ζωής" και θεωρείται από τα αρχαία χρόνια η πύλη της γέννησης των ανθρώπων, και το υλικό σπήλαιο, η μήτρα που υποδέχεται και συντηρεί κάθε νέα ζωή...

Δεν είναι όμως μόνα αυτά φίλε Προμηθέα όπως ξέρεις, οι Μύθοι αυτοί, ελληνικοί, χριστιανικοί κτλ. δεν είναι απλώς αστρονομικές και αστρολογικές αλληγορίες, είναι διηγήσεις τόσο μα τόσο πολυεπίπεδες.

Ένα παράδειγμα ας πούμε. Ο μύθος του Προμηθέα.

Έργο πρωτίστως πολιτικό. Εξου και ότι οι περισσότερες ερμηνείες εστιάζουν στα πολιτικά του μηνύματα. Βασικό μήνυμα του μεγάλου Αισχύλου: η εξουσία γεννάει πάντα αυταρχισμό...μηδενός εξαιρουμένου. Γι'αυτό και η εξουσία έχει πάντα αρωγούς το Κράτος και τη Βία που συλλαμβανουν τον Τιτάνα και τον οδηγούν στον τόπο της τιμωρίας του.

Ο οποίος Δίας αρχικά παρουσιάστηκε ως ο ελευθερωτής του κόσμου. Διότι ο δεσποτισμός του Κρόνου και των Τιτάνων είχε πλέον γίνει ανυπόφορος σε θεούς και ανθρώπους. Και έτσι οι Ολύμπιοι, οι ανερχόμενες δυνάμεις, εξεγέρθηκαν. Ο Προμηθέας συμβούλευσε τους Τιτάνες ότι μονάχα με δόλο θα μπορούσαν να νικήσουν και όχι με ανοιχτό πόλεμο. Εκείνοι όμως δεν τον άκουσαν...και γι'αυτό ο πάνσοφος Προνοητής πήγε με το μέρος του Δία...για να μπουν στη συνέχεια στο κόλπο οι Γίγαντες, οι Κύκλωπες και άλλοι και να γίνει ο χαμός ο μεγάλος...

Αρχικά λοιπόν ο Δίας, μάς λέει ο Αισχύλος, παρουσιάστηκε ως ο ελευθερωτής θεός...όμως τα πράγματα εξελίχθηκαν αλλιώς...διότι με το που ανέλαβε άρχισε να επιδεικνύει αυταρχισμό...και να αφήνει τους ανθρώπους στο έλεός της τύχης τους...και τιμωρώντας μάλιστα και τον Προμηθέα για τη βοήθεια που τους έδωσε...ο οποίος Προμηθέας, η αντι-εξουσιαστική φωνή του αρχαίου κόσμου, φωνάζει ότι "έτσι το'χουν οι τύραννοι, να ξεπαστρεύουν πρώτα αυτούς που τους ευεργέτησαν"...και η πάλη Προμηθέα-Δία ως η διαχρονική πάλη ελευθερίας-καταπίεσης, ατόμου και πολιτείας...


Πολύ συνοπτικά λοιπόν αυτά τα πολιτικα μηνύματα...


Στη συνέχεια έχουμε θεολογικά-κοσμολογικά στοιχεία στο Μύθο αυτό. Πιστευόταν από αρχαίους όπως ο Κικέρων ότι ο Αισχύλος ήταν Πυθαγόρειος (όπως ξέρουμε αντίστοιχα για τον Πλάτωνα και τον Εμπεδοκλή). Και πιθανόν να είχαν δίκιο.

Δυστυχώς όμως τα δύο τρίτα της τριλογίας του Προμηθέα έχει χαθεί. Γνωρίζουμε μονάχα κάποια ελάχιστα αποσπάσματα...σε ένα εκ των οποίων, από τον "Προμηθέα Πυρφόρο" ο Προμηθέας προφητεύει πως η τιμωρία του θα διαρκέσει 30.000 χρόνια! Κάποιοι μελετητές ισχυρίζονται πως το αυθεντικό αυτό χωρίο έρχεται σε αντίφαση με αυτό που λέει στον "Δεσμώτη" ότι η τιμωρία αυτή θα διαρκέσει 13 γενεές. Όπως και να 'χει όμως φαίνεται ο ποιητής να προσδίδει κοσμολογικέςς-αριθμολογικές διαστάσεις στο πάθος του Προμηθέα, συγχρονίζοντάς το με Ενιαυτούς, Αιώνες και Γενεές. Το Πρμηθεϊκό Πάθος λοιπόν όχι μόνο ως μία βαθιά ανθρώπινη αλλά και ως κοσμική, αρχετυπική κατάσταση του κόσμου. Η ίδια η εικόνα του εγκλωβισμένου δεσμώτη ίσως να μπορούσε να συσχετιστεί με τους πλατωνικούς δεσμώτες του σπηλαίου...διότι καθόσον οι ορφικοί και οι πυθαγόρειοι θεωρούσαν τον κόσμο και το φυσικό σώμα ως τάφο της ψυχής έτσι και η διαδικασία δέσμευσης του Προμηθέα θα μπορούσε να ειδωθεί ως η κάθοδος της ψυχής και η φυλάκισή της στον κόσμο αυτό. Και η τελική του Λύση ως η απελευθέρωση της ψυχής από τον σωματικό της φορέα.


Φαίνεται όμως να δίνει και επιστημονικές πληροφορίες ο Αισχύλος εδώ. Ιατρικές για την ακρίβεια. Γνωρίζουμε από παιδάκια τον μύθο που λέει ότι κάθε βράδυ ο αετός του Δία επισκεφτόταν τον Προμηθέα και του έτρωγε το ήπαρ (δηλαδή το συκώτι). Το οποίο όμως την επόμενη ημέρα ξαναέβγαινε. Στον Ησίοδο συναντούμε αυτή την περιγραφή. Και ο Αισχύλος όμως λογικά θα το ανέφερε στα χαμένα έργα της τριλογίας. Και ποιός να μας έλεγε λοιπόν τότε ότι ο Αισχύλος εδώ ξεκάθαρα μεταδίδει μία σπουδαία ιατρική γνώση: ότι το ανθρώπινο συκώτι είναι το μοναδικό εσωτερικό όργανο του ανθρώπινου σώματος με την ικανότητα αυτοανάπλασης! Ακόμη και αν αφαιρεθεί το 80% του ήπατος εκείνο μπορεί να ξανααναπτυχθεί. Εξου και μία εργασία από το Journal of the Royal Society of Medicine που ανέδειξε την σπουδαία αυτή ιατρική γνώση που φαίνεται να γνώριζαν οι αρχαίοι, πολλούς αιώνες πριν την επίσημη ανακάλυψή της

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1294986/?page=1


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 11:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δύο διορθώσεις στα παραπάνω που έγραψα...εκείνος που μου προξένησε κακή εντύπωση σε μία συζήτηση δεν ήταν ο Δανέζης αλλά ο Θεοδοσίου (πάντα μαζί σαν διόσκουροι πηγαίνουν και πάντα μπέρδευα ποιός είναι ποιός)...κακή η εντύπωση λοιπόν του δεύτερου όσον αφορά το ύφος και την οξεία ξερολίαση...ωστόσο δεν μπορώ να παραγνωρίσω ότι αυτοί οι δύο έχουν κάνει σημαντική δουλειά από το 1990 και μετά, ειδικά στα περί των ουράνιων μύθων των αρχαίων ελλήνων και των αστρονομικών τους γνώσεων, και πώς εκείνες καθόρισαν σχεδόν τα πάντα στην επιστήμη της αστρονομίας...η κύρια διαφωνία μου είναι στον μονοδιάστατο τρόπο που αντιμετωπίζουν το φαινόμενο "αστρολογία"...αποκλειστικά σαν θρησκεία και εσωτερικό κίνημα, παρερμηνεύοντας ως τυχαία τα ευρήματα στατιστικών μελετών όπως του Γκωγκλέν (ο Suibert Ertel έδειξε διεξοδικά και ξεκάθαρα πως τα ευρήματα αυτά δεν είναι τυχαία), και επιπλέον εστιάζοντας στον απεχθή τακτική εκείνων που εξαπατούν τον κοσμάκη τάζοντας λεφτά, τύχη κτλ...λες και η αληθινή αστρολογία έχει καμία σχέση με κερδοσκόπους και απατεώνες...όταν όμως αγνοούν εσκεμμένα (ή από άγνοια) το ότι η αστρολογία είχε κεντρικό ρόλο στα φιλοσοφικά συστήματα τόσων και τόσων (Νεοπλατωνικοί, Στωικοί, Ουμανιστές φιλόσοφοι κτλ), καθώς και επιστημόνων (Παράκελσος, Κέπλερ) κτλ, και επιμένοντας να παρουσιάζουν την αστρολογία ως τον φτωχό συγγενή και το νόθο παιδί της αστρονομιας, τότε η γνώμη τους όσο καλογραμμένη κι αν είναι δεν παύει να είναι μεροληπτική...αποκορύφωμα αυτής της προκατάληψης ήταν η εκπομπή του Θεοδωράκη για την αστρολογια όπου από τη μία παρουσίαζε καταξιωμένους επιστήμονες (όπως οι Δανέζης-Θεοδοσίου) να ομιλούν κατά της αστρολογίας, και από την άλλη ως εκπρόσωπο της αστρολογίας εμφάνισε τον Χορταρέα...και το κοντράστ ήταν πραγματικά εντυπωσιακό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy