ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περι αντιπαλότητας χριστιανών και "δωδεκαθεϊστών" στο Esoterica.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 44
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 13:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
και θα περιμένεις...
και θα περιμένεις...
και θα περιμένεις...
και θα περιμένεις...

macedon


Spam!
Spam!!
Spam!!!
Spam!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 14:19:46  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλούλη επιτέλους

quote:
"Πηγές έχω ένα σωρό από διακεκριμένους μελετητές πανεπιστημιακού επιπέδου (μπορώ να μιλήσω για ιταλικά πανεπιστήμια) και λάτρεις του Ελληνικού πολιτισμού και πνεύματος, μόνο που αυτοί δεν διακατέχονται από ουτοπικό κόμπλεξ και λένε τα πράγματα με το όνομά τους.
Αυτό βέβαια, δεν του έκανε να μισήσουν (όπως ίσως εσείς να πιστεύετε) τη χώρα μας και τον πολιτισμό μας, αντιθέτως, ορισμένοι από αυτούς είναι πιο Έλληνες και από πλήθος ανθρώπων που έτυχε να γεννηθούν, δυστυχώς, μόνο Έλληνες.
Επίσης, αυτοί αναγνωρίζουν τα όσα πρόσφερε η χώρα μας έως και σήμερα στον παγκόσμιο πολιτισμό, πράγμα που κάποιοι "Έλληνες", προγονολάτρεις, αρνούνται πεισματικά, παραχαράσσοντας την ιστορία, αρκούμενοι στην ψευδαίσθηση τής αποκλειστικότητα τής Ελληνικότητάς τους."

Πηγές από ΠΡΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ κείμενα!
Μην κάνεις τον Κινέζο...

quote:

"Έχω μπροστά μου το 1ο Βιβλίο του Παυσανία "Ελλ. Περ." (αμφιβάλω κι αν γνωρίζεις τι σημαίνει), εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ 1997,
και τα "Ηθικά" του Πλούταρχου, εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ, 1998, γυρισμένο στο 8ο κεφάλαιο.
Πές μου σε ποιά σελίδα να γυρίσω και τι διαβάζεις εκεί."

Κι εγώ τα έχω!
Περιμένω σελίδα! Ρώτα τον (προπαγανδιστή) καθοδηγητή σου!
Γιατί δεν απαντάει αυτός;

quote:
"Υ.Γ. Η εγκυκλοπαίδεια του Ήλιου θεωρείται από τα σπανιότερα βιβλία στην Ελλάδα. Μην ψάξεις άδικα να το βρεις. H δικιά μου είναι κληρονομιά από τον παπού μου."

Κι εγώ από τον πατέρα μου...

quote:
"Η πηγή φίλε Αίολε είναι συνήθως κάποιο επώνυμο σύγγραμα ή βιβλίο, δεν είναι οι σελίδες του απολογητή και οι σελίδες του κάθε ανεγκέφαλου 15χρονου που μπορεί να γράφει ό,τι θέλει. Και μην παιδεύεσαι, πρωτογενείς πηγές δεν μπορεί να σου παρουσιάσει κανείς από δαύτους, γιατί ποτέ τους δεν έχουν ανοίξει ένα βιβλίο που δεν είναι έκδοση της "Ζωής", του "Σωτήρος" ή κάποιου μοναστηριού"

Χωρίς πρωτογενείς πηγές, τα πάντα είναι μπαρούφες!
Πρωτογενής πηγή είναι αυτό!:

"Παραδώσει δε αδελφός αδελφόν εις θάνατον και πατήρ τέκνον, και επαναστήσονται τέκνα επί γονείς και θανατώσουσιν αυτούς."

Σχόλια;

quote:
" ..... Όμως είναι γεγονός ότι "...και στον 4ο προχριστιανικό αιώνα, πάνου στο βουνό της Αρκαδίας Λύκαιον κρατούσε τελετουργική ανθρωποφαγία. Στην πανήγυρη του Λυκαίου Διός θυσιαζόταν ένα παιδί. Το κρέας ή τα σπλάχνα του ψήνονταν μ' άλλα κρέατα μαζί (γνώριμος μετριασμός της ιερουργικής ανθρωποφαγίας) και τα έτρωγαν. Όποιος τύχαινε να φάει από το κρέας του παιδιού, μεταμορφωνότανε σε λύκο κ' έφευγε στην ερημιά, για να ξαναγίνει άνθρωπος αν μέσα στα εννιά χρόνια που ακολουθούσανε δε δοκίμαζε σα λύκος ανθρώπινο κρέας.
Οι ιερουργοί και τα θύματα είναι από ορισμένο γένος, του Λυκάονα, που το όνομά του σχετίζεται με το Λύκαιον και τους λύκους. Εδώ εικάζεται η μυητική τελετή ενός γένους ή θιάσου "Λύκων" ή "Λυκανθρώπων" (το τοτεμικό γένος μετασχηματίζεται σε θίασο όταν επιζεί), με βρεφοφαγική μετάληψη και με "Αναχώρηση" (αποτράβηγμα στην ερημιά) των μυουμένων "Λύκων". Η ιερουργία καθρεφτίζεται στο μύθο του γενάρχη Λυκάονα που θυσίασε βρέφος στο βωμό του Λυκαίου Διός και μεταμορφώθηκε από τον Δία σε λύκο...". Π. Λεκατσά, ΔΙΟΝΥΣΟΣ Κατά άλλους τελούνταν ανθρωποθυσίας στην κορυφή του Λύκαιου όρους από βοσκούς μέχρι το δεύτερο μ.Χ. αι…"


Σελίδα;;; (πάλι προβοκάτσια;)

Ψηλέ μου, δεν απάντησες σ' αυτό:

quote:

"Σε αντίθεση με τους φόνους του Ανανία και της Σαπφείρας."
(Πράξεις "αποστόλων", κεφ. ε', 1-11.)

...σ' αυτο:
quote:

"Οι "αγριότητες" που καταλογίζεις, ήταν μεταξύ ΚΡΑΤΩΝ και όχι στις μεταξύ των κοινωνίες.
Μεταξύ των ζούσαν αρμονικά χωρίς αστυνομία!!!
Για φαντάσου τι θα γινόταν σήμερα αν έκανε η αστυνομία απεργία για κανα τρίμηνο..."

...σ' αυτό:
quote:

"Αυτό είναι προπαγάνδα! Για ποιούς "πολλούς" και για ποίο κατεστημένο μιλάς;"

...σ' αυτό:
quote:

"Αφού δεν έχεις στοιχεία, γιατί αμφισβητείς τους άλλους;"

...σ' αυτό:
quote:
"ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΗΚΑΝ;
Προπαγάνδα πάλι..."

...και σ' αυτό:
quote:
"Γιατί αυτά τα παιρνεις κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά, όπως κάνεις σε κάποια ΑΛΛΑ ΚΕΙΜΕΝΑ;;;
ΠΗΓΕΣ;;;
Ραδιο αρβύλα;"

Αν αυτό το θεωρείς διάλογο, τότε τι είναι αμηχανία, προπαγάνδα και αμάθεια;

Μάλλον μόνον για δούλεμα είσαι...

Edited by - Αίολος on 02/07/2005 14:22:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 14:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Βασικά, τόσοι/τόσα που τον ρωτάτε + το trolling του Macedon, λογικό είναι να μην μπορεί να απαντήσει.

Χαλαρώστε λίγο, και θα απαντήσει. Τώρα το να του λέτε "εδώ και εδώ και εδώ δεν απάντησες" και να του κοτσάρετε άλλα 50 ερωτήματα ανα reply, λογικό το βρίσκω να μην μπορεί να απαντήσει. Εξάλλου, από χόμπυ έρχεται στα esoterica, δεν πληρώνεται κιόλας, ούτε υποχρεούται να απαντήσει.

Edited by - WWalker on 02/07/2005 14:26:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 14:24:24  Εμφάνιση Προφίλ
Πρόσεχε τα quotes σου Αίολε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 14:28:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
WWalker
Βασικά, τόσοι/τόσα που τον ρωτάτε + το trolling του Macedon, λογικό είναι να μην μπορεί να απαντήσει.

Τι trolling βρε εθελοτυφλούντα Παϊσιολόγε;

Ο Ψηλός παρουσίασε αναφορές από αρχαία κείμενα σύμφωνα με τα οποία τελούνταν ανθρωποθυσίες για τους αρχαίους Θεούς.

Τα αρχαία κείμενα αυτά τα παρουσίασα εδώ στο πρωτότυπο (από τη βιβλιοθήκη μου) και ο Ψηλός δεν είχε καν τον ανδρισμό να πει "Ναι, έκανα λάθος".

Όσο για τα ερωτήματα του Αίολου, καλά, αυτός ακόμα περιμένει απάντηση, όπως περίμενα και γω για τα 2 ερωτήματα του topic "επίμαχα εδάφια".

Κατά τα άλλα, απορία ψάλτου βηξ (ή μάλλον trolling).

Τουλάχιστον σοβαρευτείτε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 14:35:41  Εμφάνιση Προφίλ
Αν εννοείς αυτό φίλε macedon...
quote:
Κι εγώ τα έχω!
Περιμένω σελίδα! Ρώτα τον (προπαγανδιστή) καθοδηγητή σου!
Γιατί δεν απαντάει αυτός;

...δεν απευθυνόμουν σ' εσένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 14:40:02  Εμφάνιση Προφίλ
Το 2ο, 3ο και 4ο quote που κάνεις, είναι σε δικά μου posts και αναρωτιόμουν πού διαφωνείς ...

Ξαναλέω, δεν πιστεύω σοβαρά να νομίζεις ότι ο Ψηλός ή ο δικηγόρος του, ο WWalker, έχουν κάτι από αρχαία κείμενα σπίτι τους, ε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 14:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Τι trolling βρε εθελοτυφλούντα Παϊσιολόγε;

Ο Ψηλός παρουσίασε αναφορές από αρχαία κείμενα σύμφωνα με τα οποία τελούνταν ανθρωποθυσίες για τους αρχαίους Θεούς.

Τα αρχαία κείμενα αυτά τα παρουσίασα εδώ στο πρωτότυπο (από τη βιβλιοθήκη μου) και ο Ψηλός δεν είχε καν τον ανδρισμό να πει "Ναι, έκανα λάθος".

Όσο για τα ερωτήματα του Αίολου, καλά, αυτός ακόμα περιμένει απάντηση, όπως περίμενα και γω για τα 2 ερωτήματα του topic "επίμαχα εδάφια".

Κατά τα άλλα, απορία ψάλτου βηξ (ή μάλλον trolling).

Τουλάχιστον σοβαρευτείτε.



quote:
Ξαναλέω, δεν πιστεύω σοβαρά να νομίζεις ότι ο Ψηλός ή ο δικηγόρος του, ο WWalker, έχουν κάτι από αρχαία κείμενα σπίτι τους, ε;

Λίγο πιο σοβαρά, για κοίτα στο ΠΛΑΙΣΙΟ για σκληρό δίσκο:
http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=21&Catalog_Id=1

Edited by - WWalker on 02/07/2005 14:45:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 14:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Σεπτεμβρίος του 480 π.Χ, μάχη της Σαλαμίνας, και ο μάντης Ευφραντίδης προτείνει στον Θεμιστοκλή ανθρωποθυσία...!!!
Για πληροφορίες:

http://www.anistor.co.hol.gr/greek/grback/Dionysus.pdf

Ο κατάλογος θα μπορούσε να είναι εύκολα μεγάλος και για τις δύο πλευρές...
So what?

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 15:06:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
WWalker

Λίγο πιο σοβαρά, για κοίτα στο ΠΛΑΙΣΙΟ για σκληρό δίσκο:


Α ρε χακερά της συμφοράς... Ταλαίπωρε, μόνο για την περιγραφή του πολυπλέκτη είσαι ικανός, τίποτε παραπάνω...

Talk the talk, do you walk the walk?


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 15:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
-Τι κάνεις Macedon
-Κουκιά σπέρνω.

Άλλο μυαλό δεν είχε να διαλέξεις εκεί που σου πουλούσαν; Δηλαδή αν εγώ αλλάζω θέμα για να μην συνεχιστεί η χαζομάρα, εσύ πρέπει να συνεχίσεις το trolling ακάθεκτος, με ότι όπλα έχεις.
Δεν μου λες, δηλαδή αν αντί για σκληρό δίσκο σου έλεγα για σκύλο, σημαίνει πως θα σου πέταγα φόλα στον σκύλο σου;

Αλλά τι λέω τώρα... Από άνθρωπο που ο μόνος λόγος για τον οποίο ανοίγει το στόμα του είναι για να πει χαζομάρες, τι να περιμένεις.


quote:
Α ρε χακερά της συμφοράς... Ταλαίπωρε, μόνο για την περιγραφή του πολυπλέκτη είσαι ικανός, τίποτε παραπάνω...

Talk the talk, do you walk the walk?


Στην θέση σου θα ήμουνα πιο επιφυλακτικός. Με την φωτιά δεν παίζουμε. Αν πω να κάνω κάτι στο PC σου, 1ον δεν πρόκειται να στο πω, 2ον δεν πρόκειται να ξανανοίξει.
Όσον αφορά το προκλητικό σου σχόλιο "μόνο για την περιγραφή του πολυπλέκτη είσαι ικανός", ειλικρινά στο λέω, δεν θα ήθελες να διαπιστώσεις ιδίοις όμασοι τι μπορώ και τι δεν μπορώ. Το ότι επιλέγω να μην παραβιάζω το δικαίωμα του άλλου στο να έχει προσωπικό υπολογιστή δεν νομίζω σου δίνει κανένα απολύτως δικαίωμα να με ειρωνεύεσαι για την δουλειά μου και να με προκαλλείς να αρπάξουν φωτιά τα κυκλώματα στο PC σου.
Σε τελική ανάλυση, συνετό είναι το να μην προκαλλείς. Ειδικά αν ο άλλος προσπαθεί να σου αλλάξει θέμα για να μην τσακωθείτε. Δεν έχω πρόβλημα να συμπεριφέρεσαι όπως σου αρέσει, όπου σου αρέσει. Ειρωνικά σχόλια πάνω στην δουλειά μου όμως δεν επιδέχομαι και καλά θα κάνεις να ανακαλέσεις και να ζητήσεις συγνώμη, γιατί δεν θα είμαι για πολύ ακόμα ο καλός χριστιανός που τα σηκώνει όλα, ακόμα και την απαξίωση για το επάγγελμά του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 15:46:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
WWalker
Αν πω να κάνω κάτι στο PC σου, 1ον δεν πρόκειται να στο πω, 2ον δεν πρόκειται να ξανανοίξει.

Έχω παγώσει από το φόβο μου τώρα, χακερά της συμφοράς.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 15:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Πιστεύω οι απαντήσεις σου σε χαρακτηρίζουν. Δεν πρόκειται να κάνω κάτι στον υπολογιστή οποιουδήποτε, δεν είναι η τακτική μου αυτή, αν και το έχω κάνει στο παρελθόν στον αδελφό μου και μετά άκουσα τε εξαμάξης.

Αν λοιπόν νομίζεις πως σκοπό με το να σου δείχνω την σελίδα με τους σκληρούς δίσκους απ'το ΠΛΑΙΣΙΟ έχω να σε χακέψω, τότε να χαίρεσαι την καράφλα σου και ότι βρίσκεται κάτω από αυτήν. Από λογική... αγγούρια.

Edited by - WWalker on 02/07/2005 15:58:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 16:29:22  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικά, έχεις δίκιο. Ο λόγος του καθενός είναι και το σήμα κατατεθέν του, όχι μόνο ένδειξη της παιδείας του αλλά και ένδειξη του συλλογισμού του.

Από κει και πέρα, συνεχώς επιβεβαιώνεις εαυτόν. Συνέχισε έτσι και θα κληρονομήσεις τη βασιλεία των ουρανών...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 17:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus
de mporw na katalavw kai tis 2 pleures pou anaferoun mu8ous ws stoixeia.

Oi my8oi einai kwdikes kai xreiazontai ermhneia kai oxi anafora.
eite einai oi ellhnikoi eite oi xristianikoi eite skandinavikoi kok

apo ta pio swsta post pou eginan, htan ths brie boy. Htan mia prospa8eia ermhneias toulaxistonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 17:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus
kai allh mia epishmansh

Macedon mou fenetai oti eipes gia vivlia ekdoseis kaktos pou exeis.

An kai apo ton kakto ginetai mia filitimh prospa8eia, kai vrisskeis polla vivlia kai spania, den einai aksiopista. gia ton aplo logo oti ta perissotera einai metafrash apo gallika, agglika, italika

Opws kai na to kanoume enas ellhnas mporei na kanei kalliterh metafrash kai analush arxaiou ellhnikou keimenou apo oti enas gallos italos h agglos kok

Psakse gia tetoia vivlia

Mh me parekshghseis, mia kaloproaireth sumvoulh

Meta ektimhsewsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 19:54:28  Εμφάνιση Προφίλ
Γηγενή, Μακεδόνα και λοιπή παρέα,
δεν βαρεθήκατε να αναμασάτε συνεχώς τις ίδιες, και τις ίδιες, και τις ίδιες κατηγορίες βρε;;;;

Ότι ακριβώς προσάπτετε στο Χριστό-ιανισμό, υπάρχει ήδη σε ορισμένες σελίδες ομοφρονούντων σας (και πολλές άλλες ακόμη, οπότε μπορείτε να πλουτήσετε το ρεπερτόριό σας).

Ε, τότε, και εγώ δεν έχω παρά να σας παραθέσω μια ιστοσελίδα, στην οποία θα βρείτε απάντηση σε ότι "τυχόν" απορίες έχετε:

http://www.oodegr.com/neopaganismos/ag.grafi/arist1.htm

Ε! πραγματικά, δεν παίζεσται με τίποτα

Μακεδόνα,
καλά της έκανες της Brie Boy, έτσι για να μην πολυπαίρνουμε αέρα εδώ πέρα!!!
Πειθαρχία και υποταγή, άντε να μην ζητήσουμε αποδείξεις και σε στριμώξουμε βρε Brie Boy, αλλά επειδή είμαστε καλοί, αυτή τη φορά θα κλείσουμε ένα μάτι.
Άκου εκεί, λέει κάτι χωρίς να έχει αποδείξεις.

Ρε δεν πα να δούμε με τα μάτια μας να θυσιάζουν εμπρός μας, αν δεν θέλουμε να το δούμε, δεν θα το δούμε.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 20:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

EIMASTE GIA GELIA PRAGMATIKA.

FILE PSILE KATHGOREIS TOU FANATISMENOUS PARA8ETONTAS ENA FANATISMENO KAI APNEUSTO KEIMENO

quote:
¨και κατακυριεύσατε της αυτής (=της γης) και άρχετε των ιχθύων της θαλάσσης και των πετεινών του ουρανού και πάντων των κτηνών και πάσης της γης και πάντων των ερπόντων της γης¨ (Γένεσις Α΄28)

Η οικολογικές αντιλήψεις του Γιαχβέ....

Απάντηση:

Δηλαδή; Τι περίμεναν οι παγανιστές; Να άρχει στη γη κανένας σκίουρος; Ή μήπως κανένα ζουζούνι; Δεν είναι ο άνθρωπος το μόνο νοήμον υλικό πλάσμα στη γη; Δεν δικαιούται να είναι κυρίαρχος; Πού το παράξενο; Πού το πρόβλημα; Αν δεν τους αρέσει, ας ψηφίσουν πρωθυπουργό έναν κροκόδειλο, ή κανέναν… κένταυρο, σαν κι αυτούς που διδάσκει η αστεία θρησκεία τους.


XAAXAXAXAXAXAXXAXAXAXXA

EXEI KIALO

quote:
Νεοειδωλολατρικό κείμενο:

¨τους βωμούς αυτών καθελείτε και τας στήλας αυτών συντρίψετε και τα άλση αυτών εκκόψετε και τα γλυπτά των Θεών αυτών κατακαύσατε εν πυρί¨ (Έξ. ΛΔ΄13)

απίστευτη βαρβαρότης...ο Γιαχβέ διατάσσει μέχρι και την καταστροφή δασών(!!!)..Έλεος!!!

Απάντηση:

Απίστευτη παγανιστική ασχετοσύνη! Έλεος! Δεν γνωρίζουν ότι τα άλση αυτά ήταν τα ΙΕΡΑ ΑΛΣΗ των ειδωλολατρών, και όχι οποιοδήποτε δάσος! Πρόκειται για δάση που με μαγγανείες οι μάγοι τα στοίχειωναν και τα γέμιζαν με δαίμονες! Όμως αυτό είναι στην πραγματικότητα που ενοχλεί τους παγανιστές. Η έξωση των δαιμονικών θεών τους από τα ιερά δάση, και η καταστροφή των δαιμονικών ΞΟΑΝΩΝ τα οποία λατρεύουν! Καρφάκι δεν τους καίγεται για τα δέντρα. Βεβαίως καλώς ο Θεός έδωσε αυτή την εντολή. Γιατί οι ψυχές των ανθρώπων που παγιδεύονταν στην ειδωλολατρία, είναι μεγαλύτερης αξίας από κάθε δένδρο και ξόανο. Και αν κανείς ακούσει τους σημερινούς παγανιστές, μπορεί πολύ καλά να καταλάβει τι ζημιά κάνουν στις ψυχές τους τα είδωλα που λατρεύουν.

Άραγε γνωρίζουν οι νέο - Εθνικοί, ηγέτες και μη, ότι στην Σπάρτη του 2ου αιώνα μ.Χ., οι νέοι έφηβοι μαστιγώνονταν από άλλους μπροστά στο βωμό της Ορθίας Αρτέμιδος αλλά και αρκετοί πέθαιναν από τις δημιουργούμενες πληγές; Αυτά δεν πειράζουν τους ειδωλολάτρες; Τους πειράζει που ο Θεός διέταξε να ξηλωθούν τα ξόανά τους και οι ιεροί τόποι τους, στους οποίους έκαναν τις βάρβαρες ιερουργίες τους;

Βεβαίως ο Γιαχβέ είχε κάθε λόγο να καταστρέψει τα βάρβαρα αυτά αντικείμενα λατρείας, και τα ιερά άλση, όπου οι ειδωλολάτρες έκαναν τα αίσχη τους. Άραγε οι ίδιοι οι αρχαίοι Έλληνες τι λόγο είχαν να τα καταστρέψουν; Ας μάθουν λοιπόν οι ειδωλολάτρες λίγη ιστορία:

Το 201 π.Χ., ο Φίλιππος εισβάλλει στη Μ. Ασία, κυριεύει την Πέργαμο όπου ηγεμόνευε ο Άτταλος Α΄, και με λυσσώδη οργή «λυττώντι τω θυμώ», (όπως γράφει το Πολύβιος), καταστρέφει μνημεία και έργα τέχνης. «Εις τα των θεών έδη και τεμένη διετίθετο την οργήν» Δεν αρκείται όμως στον εμπρησμό και την κατακρήμνιση των ναών, των βωμών και των αγαλμάτων. Κατασυντρίβει και τους λίθους για να μην ξαναχτιστούν τα ξεθεμελιωμένα ιερά. «προς το μηδέν ανασταθήναι των κατεφθαρμένων. Πελέκησε ακόμα και τα ιερά άλση. (Πολύβιος Ιστορίαι ΚΑ΄ 1).

Προτού λοιπόν κατηγορήσουν οι Νεοειδωλολάτρες τον Γιαχβέ για βαρβαρότητα, ας μάθουν για τα κατορθώματα και τις καταστροφές των ειδώλων τους και των ιερών αλσών τους, από τους ιδίους τους ομοπίστους τους!


KAI VEVAIA H ANTIKEIMENIKH STASH TOU ANTIKEIMENIKOTATOU EREUNHTH-ERIFIOU. ENW MAS LEEI OTI DEN PREPEI NA PAIRNOUME TH VIVLO KATAGRAMA PARA8ETEI KATA GRAMA STOIXEIA ELL. MU8OLOGIAS.XAXAXAXAXXAXAXAXAXAXAXAXAXA


quote:
ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑ

¨και δανιείς έθνεσι πολλοίς,σύ δε ου δανιεί και άρξεις εθνών πολλών,σου δε ουκ άρξουσιν¨ (Δευτ.ΙΕ΄6)

ο Γιαχβέ συμβουλεύει τους Εβραίους να δανείζουν τους άλλους λαούς αλλά αυτοί να μην δανείζονται από κανένα....για να καταφέρουν να κυβερνήσουν ΠΟΛΛΑ έθνη...και πράγματι το κατάφεραν.

¨τω αλλοτρίω εκτοκιείς, τω δε αδελφώ σου ουκ εκτοκιείς,ινά ευλογήση σε Κύριος ο Θεός σου¨ (Δευτ.ΚΓ΄21)

Τους αλλοεθνείς να δανείζης με τόκο,τους δε ομοφύλους σου χωρίς τόκο...έξυπνη συμβουλή αλλά ηχεί λίγο παράξενα όταν την ξεστομίζει ο ίδιος ο Θεός...πάντως οι Εβραίοι την εφήρμοσαν και την εφαρμόζουν αποτελεσματικά εδώ και χιλιετίες.

Απάντηση:

Επιτέλους, βρήκαν και ένα καλό οι Παγανιστές στον Γιαχβέ. Μόνο που και πάλι το διαστρέφουν! Ο Γιαχβέ δεν μιλάει για ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑ, αλλά για νόμιμο έντοκο δανεισμό! Τοκογλυφία, είναι ο υπερβολικός τόκος. Υπάρχει όμως και ο λογικός και νόμιμος τόκος, τον οποίο εννοεί ο Θεός. Όμως οι κακοπροαίρετοι Παγανιστές, και αυτό το διέστρεψαν, και μιλούν για τοκογλυφία, κάτι που είναι ψευδές.

Δηλαδή, κακό είναι που ο Θεός, τους είπε ότι εκτός από τον νόμιμο τόκο προς τα έθνη, μεταξύ τους θα έπρεπε να δανείζουν άτοκα; Μάλλον πολύ καλό είναι! Όμως και σε αυτό οι ειδωλολάτρες, έσπευσαν να διαστρέψουν την αλήθεια, μιλώντας για τοκογλυφία! Παρατηρήστε κακοήθεια!



XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
KSEPERNAEI TA ORIA TOU GELOIOU

O OROS TOU AFANATISTOU

quote:
Είναι προφανές ότι εδώ έχουν μπερδέψει τον αληθινό Θεό με τον δικό τους τον Δία, που δεν είχε αφήσει ούτε γάτα θηλυκιά, και είχε κάνει την Ήρα τη γυναίκα του ελάφι στη μοιχεία!


PAIDIA MPEITE STO LINK EINAI SKETH KOMWDIA

EINAI TA AKLONHTA EPIXEIRHMATA XAXXAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAX

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 20:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus
NOMIZW OTI DEN TO KOITAKSES KAN PRIN TO PARA8ESEIS

EINAI APLA APISTEUTO. TO SIGKEKRIMENO KEIMENO GIA TO OPOIO ANAFERETAI O SUGRAFEAS EINAI GELOIO ALLA EKSISOU GELOIES EINAI KAI OI APANTHSEIS TOU


PLS DIAVAZE PRWTA TA SKOUPIDIA POU MAS SERVIREIS


META EKTIMHSEWSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 20:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp
Αγαπητέ Wwalker

είναι η δεύτερη φορά που απειλείς
(έμμεσα) για hacking σε δύο διαφορετικά
θέματα, μεσα σε δύο μήνες...

Ελπίζω να γίνουν οι απαραίτητες συστάσεις απο τους
διαχειριστές

Από εκεί και πέρα, αν νομίζεις ότι μπορείς έστω και δυνητικά
να χακέψεις κάποιον εδώ μέσα...
πολλές ταινίες βλέπεις φίλε!!!

Επίσης είναι και πάλι η πολλοστή φορά που η χριστιανική
ομάδα του forum , εφόσον στριμώχνεται ... σκούζει!!!

Κατανοούμε μεν ότι η αριθμητική αναλογία είναι 2 προς 1,
αλλά αυτό δεν είναι ελαφρυντικό έτσι???

Μάκαρι να ήταν κάποιος χριστιανός επιπέδου Γιανναρά σε τούτο το forum
Όλοι οι κριτές του Χριστιανισμού θα την είχαμε πολύ άσχημα!

Δυστυχώς όμως για έσας παιδιά... είστε πολύ λίγοι!!

Και στην υπεράσπιση του Χριστιανισμού... και στο.. hacking!!

Φιλικά
xChamp


Edited by - xchamp on 02/07/2005 20:50:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 20:46:40  Εμφάνιση Προφίλ
Αν ζοριστείς ακόμη λίγο,
θα σου βγει περισσότερο γέλιο.

Να παραθέσω όμως και ένα μέρος από το τέλος του κειμένου που σε έκανε τόσο να γελάσεις;;;


"Ματθαίος 5/ε΄ 47,48: «Εγώ όμως σας λέω: Αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε αυτούς που σας καταρώνται και κάνετε το καλό σε όσους σας μισούν, και να προσεύχεστε σε όσους σας διώκουν. Για να γίνετε γιοι του Πατέρα σας του ουράνιου, που ανατέλλει τον ήλιο του σε πονηρούς και αγαθούς, και βρέχει σε δικαίους και αδίκους. Γιατί αν αγαπήσετε αυτούς που σας αγαπούν, τι μισθό έχετε; Και οι Τελώνες δεν κάνουν το ίδιο; Και αν χαιρετάτε μόνο τους φίλους σας, τι περισσότερο κάνετε; Και οι Τελώνες το ίδιο κάνουν. Να είσαστε λοιπόν τέλειοι, όπως ο Πατέρας σας ο ουράνιος είναι τέλειος»."

Είναι όντως δύσκολο να κατανοήσουν τέτοια πράγματα άτομα φανατισμένα. Πιθανώς οι προκαθορισμένες γραμμές που ακολουθούν να μην τους επιτρέπουν να έχουν αισθήματα τόσο "ξεπεσμένα", όπως θα έλεγε και ο φίλος Υπερβόρειος.
Πράγματι, το "Αγάπα τον εχθρόν σου ως ευατόν σου" μόνο γέλιο προκαλεί σε ορισμένους.

*****Διαβάζοντας τις κατηγορίες που υπάρχουν σε αυτή την ιστοσελίδα, είναι σαν να διαβάζω τα γραφόμενα ορισμένων εδώ μέσα.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 21:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus
de zorizomai oute gia na gelasw oute gia na zhthsw sugnwmh an xreiastei

alla dystuxws de me katalaves.

prwton giati me apokaleis ex8ro sou. den kathgorhsa tpt

eipa oti oso geloio einai to sugkekrimeno neopaganistiko-la8os oros- keimeno allo toso geloia einai kai h apanthsh tou sugrafea.

se parakalw na mou upodeokseis diko mou post pou na exei ixnos fanatismou.

ektos an pas mh xristianos fanatismenos.

sou zhthsa na mhn dhmiourgeis link me pragmata pou den exeis diavasei.
preton giati den einai swsto kai
deuteron mporei na einai skoupidia

se auth th periptwsh einai enas pou apanta se ena keimeno skoupidi me ena allo keimeno skoupidi.


den einai kaneis fanatismenos an diafwnwi mazi sou
kai deuteron proswpikh xari ahdiazw na moun vazoun tampeles.
eimai eleu8eros an8rwpos kai ekfrazw me eleu8ero logo , eleu8era thn eleu8eria mou.
Kai oso to kanw auto de fovamai kanena 8eo para mono tous sun8rwpous mou./

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 22:41:59  Εμφάνιση Προφίλ
Cottus
Δεν σε αποκάλεσα εχθρό μου.
Αν σε θεωρώ εχθρό μου, τότε είμαι ανάξιος να φέρω τον "τίτλο" του Χριστιανού.
Απλά, το ότι γέλασες με την καρδιά σου, μου προξένησε περιέργεια.

Ελπίζω να είδες και εσύ, σε τι γελοιότητες είναι αναγκασμένοι να απαντούν αυτοί που δημιούργησαν την ιστοσελίδα του oodegr.
Αν θες, ρίξε μια ματιά και σε άλλες ενότητες της ιστοσελίδας που εσύ θεωρείς γελοία, και πιστεύω θα δεις και άλλα πράγματα.
Γιατί όμως τη θεωρείς γελοία;;;
Μήπως γιατί και σε εσένα δεν σου κάθεται καλά ο Χριστός;;

Έχεις διαβάσει την ΠΔ και την ΚΔ;;
Σίγουρα, αν αποκόψεις κάποια εδάφια, θα λειτουργήσεις και εσύ όπως και οι φίλοι μας οι νεοπαγανιστές.

Τόσο καιρό, εγώ και τόσοι άλλοι εδώ μέσα, παραθέτουμε το:
"Αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε αυτούς που σας καταρώνται και κάνετε το καλό σε όσους σας μισούν, και να προσεύχεστε σε όσους σας διώκουν.

αλλά οι φανατισμένοι ανταπαντούν με άλλα αντί άλλων και επιμένουν να κατηγορούν τον Χριστό, να τον γελοιποιούν, να τον θεωρούν μυθικό πρόσωπο και άλλα πολλά ανυπόστατα προκειμένου να στηρίξουν τα αστήρικτα.

Εδώ μέσα δεν γίνεται συζήτηση αλλά αντιπαράθεση η οποία προωθείται για κάποιους συγκεκριμένους λόγους. Άραγε δεν έχεις παρατηρήσει, αν έχεις παρακολουθήσει και άλλες συζητήσεις, ότι ορισμένοι δεν χάνουν ευκαιρία να εξαπολύουν επίθεση και να κατηγορούν το Χριστό-νισμό με την παραμικρή ευκαιρία;;
Ότι θέμα και να ανοιχτεί, για όλα φταίει ο Γιαχβέ, όπως τον αναφέρουν.
Το καλό είναι, ότι ενώ αυτοπροσδιορίζονται ότι ανήκουν στους άλλους, προσποιούνται μερικές φορές ότι θέλουν απαντήσεις σε ειλικρινά ερωτήματά τους.

Έπεται συνέχεια.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 23:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Από εκεί και πέρα, αν νομίζεις ότι μπορείς έστω και δυνητικά
να χακέψεις κάποιον εδώ μέσα...
πολλές ταινίες βλέπεις φίλε!!!

Όπως πιστεύεις. Δυστυχώς εξαρτάται μόνο από την υπομονή μου (και από μερικούς άλλους παράγοντες, βλέπε Firewall, proxy, λειτουργικό), και όχι από το τι πιστεύει ο καθένας.
Δεν εξαντλείται όμως τόσο ώστε να κάνω χαζομάρα.


quote:
είναι η δεύτερη φορά που απειλείς
(έμμεσα) για hacking σε δύο διαφορετικά
θέματα, μεσα σε δύο μήνες...

Ελπίζω να γίνουν οι απαραίτητες συστάσεις απο τους
διαχειριστές


Τι να πω πια. Δηλαδή αν η ιστοσελίδα που παρέθετα από κάτω ήταν για εκτυπωτές θα μου λέγατε πως είναι υπονοούμενο ότι θα του χαλάσω τους drivers του εκτυπωτή;
Ωσπού θα φτάσει πια η έλλειψη επιχειρημάτων και η διαστρέβλωση από την μεριά σας σε αυτό το forum; Όλα απειλές και κακεντρέχιες τα βλέπετε πια;
Όσο για τις συστάσεις, δεν έχω κάνει κάτι κακό, και δεν επιδέχομαι συστάσεις. Αν το να προσπαθώ να αλλάξω θέμα για να μην συνεχιστεί με το να παραθέσω άσχετη σελίδα, σημαδεύοντας κιόλας την απάντησή μου με ένα "λίγο πιο σοβαρά" αποτελεί απειλή οποιασδήποτε μορφής, εγώ πάω πάσο.


Edited by - WWalker on 03/07/2005 01:02:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 01:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp
Η IP μου λοιπόν είναι η 127.0.0.1 ,
το PC μου λέγεται localhost,
κατέβασα το firewall μου και
σε προκαλώ να με χακάρεις φίλε Wwalker


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 01:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Για ποιόν λόγο να το κάνω αυτό; Επείδή έχεις στημένο hack tracer να ελέγχει την ροή bytes από και προς το internet ακριβώς από πίσω, έτοιμο για να με έχεις δεμένο χειροπόδαρα μετά; Για χαζό με περνάς;

Έτσι πληροφοριακά πάντως κοίτα και εδώ: http://www.thenetworkadministrator.com/2003MostPopularHackingTools.htm
μια μικρή λίστα από το τι κυκλοφορεί.

Παρεμπιμπτόντως, ωραίο IP!!! Και πρωτότυπο. Να υποθέσω πως έχεις και WinXP?
Να δεις ένα πράγμα, όλα τα PC το ίδιο με σένα έχουνε! Λες να κάνω μπάσιμο στο PC μου, ε;
Για τι σόι n00bα με πέρασες;

Edited by - WWalker on 03/07/2005 01:33:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 01:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp
Βρε Wwalker,

Όταν είσαι ήρεμος είσαι χάρμα οφθαλμών να σε διαβάζουμε,
όταν όμως "τα παίρνεις" χάνεις όλα τα δίκια σου!!!

Θα κάνω εδώ μια μικρή παρένθεση, Αμαλία
ελπίζω να με συγχωρέσεις!!!

---
Ρε συ windwalker, προφανώς και δεν σε περνάω για n00by!
Η αναφορά στο local loop είναι κλασικό αστειάκι του χώρου,ξεκόλλα.
Όσον αφορά τώρα για τα "tools" που μου παραθέτεις να σου
πω φίλε μου ότι είμαι 18 χρόνια στο χώρο του I.T,
ξεκινώντας από συστεμάς, μετά netadmin και τώρα
IT Director σε πολύ μεγάλη εταιρεία (Αααχ manager κατάντησα )

Έχω αντιμετωπίσει λοιπόν στην καριέρρα μου corporate attacks,
που ούτε τις φαντάζεσαι, την εποχή που η έννοια
intrusion και security ήταν άγνωστη στο κοινό.

Τα tool-άκια λοιπόν για script kiddies μην τα δείχνεις σε
εμένα φίλε μου. Αυτά είναι για να παίζουν τα παιδιά.

Έχω καταλάβει ότι είσαι του χώρου μας, (ή έστω θα γίνεις, εάν
είσαι ακόμα στον ακαδημαϊκό χώρο) και πιστεύω πως καταλαβαίνεις
τι εννοώ, έτσι?.

Αυτά λοιπόν, και να κλείσω εδώ, διότι το esoterica δεν είναι
χώρος για tech-talk, δεν συμφωνείς???

Συμβουλή μου λοιπόν είναι να μην ανακατεύεις το
proffession σου , με τις συζητήσεις εδώ , φίλε μου.


φιλικά
xChamp.


Edited by - xchamp on 03/07/2005 01:53:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 01:54:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Cottus
An kai apo ton kakto ginetai mia filitimh prospa8eia, kai vrisskeis polla vivlia kai spania, den einai aksiopista. gia ton aplo logo oti ta perissotera einai metafrash apo gallika, agglika, italika

Τα βιβλία του "Κάκτου" δεν είναι μετάφραση από καμία ξένη γλώσα γιατί απλά είναι στα αρχαία ελληνικά. Άλλωστε δεν υπάρχει λόγος να μεταφράσεις το κείμενο στα γαλλικά από τα αρχαία ελληνικά και να το ξαναμεταφράσεις από τα γαλλικά, καθώς έχουμε το πρωτότυπο... Πρόκειται για έργα τα οποία συγκεντρώθηκαν από διάφορες πηγές. Το αρχαίο κείμενο είναι ίδιο και απαράλλακτο.

Στην ακαδημαϊκή κοινότητα θεωρούνται τελείως αξιόπιστα, ως προς το αρχαίο κείμενο, το οποίο άλλωστε με ενδιαφέρει πρωτίστως.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 02:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
ψηλε με εστιλες σε μια σελιδα που θα εβρισκα απαντησεις στα ερωτηματα

στο μονο ερωτημα που βρηκα απαντηση ειναι με την συκια και το παραθετω να το δουν ολοι


Κατ αρχήν, όπως ήδη έχουμε ξαναπεί, ο Χριστός δεν είναι μόνο Θεός, αλλά και άνθρωπος. Και ως τέλειος άνθρωπος, και όχι «ημίθεος», δεν είναι παντογνώστης στην ανθρώπινη φύση του. Βαδίζοντας λοιπόν ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ιησούς, βλέπει στο βάθος μια συκιά. Είναι πεινασμένος. Και για ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΟΦΕΛΟΣ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΙΣ ΘΕΪΚΕΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. Όπως δεν τις χρησιμοποίησε τότε που πεινούσε και ο Σατανάς του είπε να κάνει τις πέτρες ψωμί.

Ο Χριστός πλησιάζει στη συκιά, αναμένοντας να βρει και σύκα. Όμως η συκιά ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΥΚΑ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΦΥΛΛΑ. Και αυτό είναι σημαντικό, γιατί η συκιά, είναι ένα δένδρο, που ΠΡΩΤΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΚΑΡΠΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΥΛΛΑ. Βλέποντας λοιπόν Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ιησούς τη συκιά γεμάτη φύλλα, υποθέτει (χωρίς να αντλεί την πληροφορία αυτή από τη Θεϊκή του παντογνωσία για όφελος της ανθρώπινης φύσης του), ότι εφ όσον έχει φύλλα προ καιρού, πιθανόν να έχει και πρώιμα σύκα.

Αν μια συκιά έχει φύλλα προ καιρού, γιατί να μην έχει και σύκα; Δεν υπάρχουν πρώιμες συκιές; Φυσικά υπάρχουν και πρώιμες και όψιμες. Και όποιος αγαπάει τα σύκα, αυτό το ξέρει καλά.

Δεν υπάρχει λοιπόν τίποτα το παράλογο, ούτε στο ότι ο Χριστός δεν χρησιμοποιεί για ιδιοτελή σκοπό την παντογνωσία της θεϊκής του φύσης, ούτε στο ότι υποθέτει ότι στη συκιά με τα πρώιμα φύλλα πιθανόν να υπάρχουν και πρώιμα σύκα. Άρα είναι ψέμα αυτό που υποθέτουν οι ειδωλολάτρες, ότι «η συκιά ακολουθούσε τους νόμους που ο ίδιος ως Θεός είχε θεσπίσει». Γιατί η συκιά ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ. Είχε φύλλα πριν από τον καιρό της, και δεν είχε καρπούς, όπως όφειλε να έχει. Ήταν μια ΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΑΦΥΣΙΚΗ ΣΥΚΙΑ.

Μένει λοιπόν να εξηγήσουμε και το τελευταίο. Εντάξει με τα άλλα, όμως, γιατί άραγε ο Χριστός τη διατάζει να ξεραθεί; Θέλει να εκδικηθεί το δένδρο;

Όμως, όχι, ο Χριστός δεν έχει εκδικητικές διαθέσεις. Αυτό όμως το υποθέτουν οι ειδωλολάτρες, επειδή τον κρίνουν με τα μέτρα των εκδικητικών δαιμονικών θεών τους.

Ο Χριστός, χρησιμοποιεί εδώ τη συκιά, ως ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ για να δώσει μια προφητεία για τους μαθητές του. Είναι η στιγμή, που αφού δεν πρόκειται πια για ιδιοτελές όφελος, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΩΣ ΘΕΟΣ, για χάρη των μαθητών του. Διατάζει να ξεραθεί η συκιά, ώστε να τους δείξει μερικά πράγματα. Και δεν είναι «απίστευτα βάρβαρη και πρωτόγονη συμπεριφορά» αυτή, όπως κακόπιστα δηλώνουν οι Νεοειδωλάτρες. Γιατί και αυτοί, για να ψήσουν φαγητό, ή για να κατασκευάσουν ένα τραπέζι ή ένα σπίτι, ή για να κατασκευάσουν τα ξόανά τους, κόβουν πολλά δένδρα. Και τότε δεν το θεωρούν βαρβαρότητα. Για να παραδειγματίσει ο Χριστός τους μαθητές του, δηλαδή για να θρέψει την ψυχή τους με κάτι τόσο εντυπωσιακό, που δεν θα το ξεχνούσαν ποτέ, δεν ήταν δικαιολογημένο να ξεραθεί ένα δένδρο, και μάλιστα ΑΦΥΣΙΚΟ, που δεν παρήγαγε καρπό για να θρέψει τα ανθρώπινα σώματα; Γιατί αν και το δένδρο αυτό δεν είχε καμία χρησιμότητα, μια και ήταν άκαρπο, ο Χριστός το έκανε χρήσιμο, για να θρέψει με αυτό τις ψυχές των μαθητών του.

η απαντηση ειναι καταπληκτικη ο χριστος βλεπει μια συκια που εχει φυλλα και υποθετει οτι εχει και συκα και ας μην ειναι καιρος για συκα

απο οτι λεει το κειμενο η συκια πρωτα κανει καρπους και μετα φυλλα

αυτο δεν το ηξερα αν καποιος το ξερει ας μας το πει
αν υπαρχει αυτη η λειτουργια στην συκια να κανει πρωτα καρπους και μετα φυλλα

στην συνεχεια λεει οτι την συκια την ξερανε οχι γιατι δεν εκανε συκα αλλα γιατι την παρομιασε με ατομα που δεν κανουν πνευματικους καρπους για να θρεψουν τον κοσμο


αν και η απαντηση δεν με καλυπτει θεωρω οτι δωθηκε απαντηση στο ενα ερωτημα περιμενω απαντηση και στα αλλα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 02:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
ΡΕ ΨΗΛΕ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;;;;;;;;;;;;;ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ.....ΑΠΑΝΤΑ ΠΡΩΤΑ Σ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΙΣΧΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΓΡΑΦΗ
+ ΜΕΤΑ ΘΥΜΗΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ + ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ + ΛΥΚΑΚΙΑ.

ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ + ΠΑΣ ΑΛΛΟΥ ΤΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΛΕΣ + ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ Ο ΔΙΑΣ Η' Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΗΤΑΝ ΘΕΟΙ ΤΗΣ ΔΟΥΛΟΠΡΕΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣ -ΑΓΑΠΗΣ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΒΕΙΣ- + ΠΑΡΑΣΡΑΤΗΣΑΝ.....

ΑΠΑΝΤΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ....


Α + ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΧΑΝ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΠΩΣ Η ΘΥΣΙΑ ΤΗΣ ΙΦΙ-ΓΕΝΕΙΑΣ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ δεν εγινε αλλα ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ ΤΗ ΘΥΣΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΕΚΣΤΡΑΤΕΥΣΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΟΝ ΤΡΩΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ......ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΡΓΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΠΟΥ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ

.............ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΠΟΤΟΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 44 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy