ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το <<ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΝΩΧ>>
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 20:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ Ο ΝΕΒΡΩΔ ΕΒΑΛΕ ΓΙΓΑΝΤΕΣ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΥΡΑΜΙΔΑ.. ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΙΓΑΝΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΙΟΙ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΕΒΗΣΑΝ ΣΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΡΕΣ ΤΩΝ ΘΝΗΤΩΝ. ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΛΙΑ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΟΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΖΩΑ,ΙΣΩΣ ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ ΝΑ ΣΥΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ..
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ?

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 20:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιο απ'ολα ?
αν οι άγγελοι συνουσιαστηκαν με θνητές ?
αν οι καρποί του έρωτος ήταν γίγαντες
αν οι ελέφαντες έσυραν τις πέτρες
ή αν ο τουρίστας είναι υπαρκτό πρόσωπο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 20:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΛΙΑ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΟΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΖΩΑ,ΙΣΩΣ ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ ΝΑ ΣΥΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ..
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ?

Φίλε μου εγώ θα σου πρότεινα να αναρωτηθείς με τι σχοινιά έδεσαν και έσυραν αυτούς τους βράχους.
Μην ξεχνάς οτι ο Ενώχ έζησε το 3.800 ΠΧ.
Κατ`αρχήν στην περιοχή εκεί δεν υπήρχαν ελέφαντες.
Οι ελέφαντες και τα ζώα δεν κουμαντάρονται ώστε συντονισμένα να σύρουν κάτι και το τελευταίο 1.000 τόνοι οταν συρθούν θα βυθιστούν στο έδαφος ακόμα και αν χρησιμοποιηθούν κατρακύλια.
Αν σας ενδιαφέρει το θέμα δείτε λίγο σοβαρά τις πέτρες αυτές και θα διαπιστώσεται οτι ακόμα και σήμερα δεν σέρνονται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 21:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί κάποιος έπρεπε να σύρει, ντε και καλά, αυτούς τους ογκόλιθους?
Μήπως αντί για γίγαντες και κύκλωπες να σκεφτόμασταν το ενδεχόμενο εμφάνισης κάποιου είδους υπερτεχνολογίας η οποία χάθηκε στην συνέχεια?
Γιατί οι ογκόλιθοι των φωτο, είναι κολοσιαίων διαστάσεων, ακόμα και γίγαντες να τους έσερναν, φαντάζει αδύνατο. Τυχαία όμως δεν βρίσκονται εκεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 21:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon
quote:
αν οι καρποί του έρωτος ήταν γίγαντες

Για την ανυπαρξία γιγάντων δεν έχουμε καμμία απόδειξη ούτε μπορεί να σιχυριστεί κανείς οτι δεν υπήρχαν.
Για την ύπαρξη τους έχουμε αποδείξεις 1ον αναφέρονται στις γραφές οτι υπήρξαν 2ον έχουμε μεγαλιθικές κατασκευές οπου ανθρώπινο δυναμικό ΔΕΝ μπορεί να τις κατασκευάσει και 3ον γιγαντιαία ζώα υπήρξαν και υπάρχουν γιατί οχι και άνθρωποι.

Οταν λέμε γίγαντες δεν αναφέρουμε απλά ψηλούς ανθρώπους που πάσχουν απο γιγαντισμό αλλά ανθρώπους με ύψος πάνω απο 3 μέτρα που η σκελετική τους κατασκευή εχει το ανάλογο φάρδος με το ύψος.
Ο Παυσανίας ο περιηγητής αναφέρει στα Αττικά οτι έτυχε να δεί την επιγονατίδα του Αίαντα βασιλιά της Σαλαμίνας και είχε το μέγεθος ενός δίσκου δισκοβολίας. Δεν έχω κάποιο λόγο να μην τον πιστέψω τον άνθρωπο ούτε μπορώ να πώ οτι είναι κανένας βαρεμένος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 21:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zephyr
quote:
Μήπως αντί για γίγαντες και κύκλωπες να σκεφτόμασταν το ενδεχόμενο εμφάνισης κάποιου είδους υπερτεχνολογίας η οποία χάθηκε στην συνέχεια?

Να σου πώ.
Γίγαντες απο οτι είπα πιο πρίν έχουμε κάποιες ενδείξεις αποδείξεις πάρτο οπως θές οπως έχουμε και ενδείξεις για την ύπαρξη υπερτεχνολογίας.
Εδώ ομως για τον τρόπο που ενας ογκόλιθος δεν ακολουθεί τους νόμους της φύσης και μπορεί πετάξει η να κοπεί μόνος του δεν έχουμε ιδέα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 22:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια σύντομη τοποθέτηση στα παραπάνω .
Για μεγαλόσωμα ζώα έχουμε αποδείξεις , για μεγαλόσωμους ανθρώπους μονο μερικά photoshop στο διαδίκτυο .
Για μεταφορά πετρών 'η επιτόπου κατασκευή ,λάξευση, (πιο σωστό μου ακούγετε αυτό) μια και στη φωτογραφία που παραθετεις , πράγματι εντυπωσιακή , το τοπίο τριγύρω είναι σαφώς βραχώδες (μια απλή επισήμανση κάνω).
Τώρα το πως κατασκευάστηκαν αυτά τα μνημεία , ειναι πιο κοντα στην αποψη του Zephyr

Η αρχαία γνώση υπήρχε. Γνώση που κρατήθηκε επτασφράγιστο μυστικό από τα τότε ιερατεία και με το πέρας του χρόνου χάθηκε για πάντα. Μόνο με την πρόοδο της επιστήμης και της έρευνας καταφέραμε να ανακαλύψουμε ένα μικρό τμήμα αυτής της γνώσης των αρχαίων που και πάλι όμως δεν είναι αρκετό για να κατανοήσουμε πλήρως το μέγεθος της.

Υπάρχουν αναφορές που κάνουν λόγω για τεχνικές, που χρησιμοποιήθηκαν στο παρελθόν για να κατασκευαστούν τα μεγαλιθικά μνημεία, τόσο παράξενες και μυθικές που διαταράσσουν τις ισορροπίες ανάμεσα στον θρύλο και την πραγματικότητα. Η υγροποίηση των βράχων είναι μία τέτοια παράξενη αναφορά που όμως θα μπορούσε να εξηγήσει πλήρως τον τρόπο που κατασκεύαζαν οι αρχαίοι όλα αυτά τα κολοσσιαία κατασκευάσματα χωρίς τα ενδιάμεσα κενά που δεν μπορεί να εξηγήσει η σύγχρονη συμβατική αρχαιολογία.
Η πρώτη αναφορά για την χρήση κάποιου άγνωστου υγρού που μόλις έρθει σε επαφή με έναν βράχο τον μετατρέπει σε εύπλαστη ύλη, έρχεται από “κάποιον” συνταγματάρχη Φώσσετ, ο οποίος ισχυρίστηκε ότι η μία ομάδα από Αμερικανούς μηχανικούς ορυχείων είχε ανακαλύψει σε τάφο στο Σέρρο ντε Πάσχο ένα σφραγισμένο δοχείο, που όταν έσπασε κατά λάθος, το υγρό που περιείχε χύθηκε πάνω σε έναν βράχο κάνοντας τον εύπλαστο σαν τον πηλό, ενώ επανήλθε στην φυσιολογική του μορφή όταν το υγρό εξατμίστηκε ....

Βέβαια και το παραπάνω μπορει να ειναι μυθος , ποτε δε θα μαθουμε ,
το αδιανόητο για εμένα είναι οτι , αποδεχόμενοι αυτά περί Νεφελιμ , έκπτωτων αγγέλων , ρυπαρά έθνη , Μέγα Αλέξανδρο , Αποκάλυψη σφαγιασμένες πύλες , που οπου να ναι θα ανοίξουν και θα μας κατασπαράξουν τα ρυπαρά έθνη .....

Ε τι να πω ... πιο πιθανό μου ακούγετε το σενάριο του 120 για διαγαλαξιακό πόλεμο παρά αυτά τα "παραμύθια"
Και δεν είναι επί προσωπικού αυτά , γενικά την άποψη μου επι των θεωριών αυτών διατύπωσα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 22:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το τόπικ AitheroVamon http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1796
Δες τις τοποθετήσεις του μέλους ostria.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 22:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σαι καλά allzzaro τα ξανά θυμήθηκα , πολύ καλή δουλειά από την φίλη Ostria τότε (σε πολλά θέματα)και πραγματικά η απουσία πια τέτοιων ανθρώπων απο εδω μας λυπεί και μας λείπει ταυτόχρονα , και κλείνω την παρένθεση .

Επί του θέματος ,
παρόμοιες ιστορίες όπως νεράιδες , ξωτικά , εννοώντας οντότητες που δεν υπήρξαν ποτέ , κι όμως είναι αναπόσπαστο κομμάτι της παράδοσης μας (και γενικότερα πολλών λαών) είναι οι ιστορίες χωρικών που τα "είδαν" αυτά τα πλάσματα και τα έβλεπαν καθημερινά στα ποτάμια και τις ρεματιές και ακόμα μπορείς να ακούσεις ιστορίες παλιών , χωρίς αυτό να σημαίνει οτι υπήρξαν αυτά τα πλάσματα ...


(μια και με πήγες πολύ πίσω , θα θυμάσαι και της μάχες με το μέλος vril ...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 22:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(μια και με πήγες πολύ πίσω , θα θυμάσαι και της μάχες με το μέλος vril ...)

Εγώ τις θυμάμαι
Το μέλος vril εχει αποχωρήσει απο το 2005 Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 22:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λόγο "βλάβης" του συστήματος (και δικής μου) ο τότε λογαριασμός μου (andreas_aigio) χάθηκε , από το 2002 είμαι εδώ ... κι έχω μνήμη ελέφαντα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 23:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί έτσι εξηγείται..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 23:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σαι καλά allzzaro τα ξανά θυμήθηκα , πολύ καλή δουλειά από την φίλη Ostria τότε (σε πολλά θέματα)και πραγματικά η απουσία πια τέτοιων ανθρώπων απο εδω μας λυπεί και μας λείπει ταυτόχρονα , και κλείνω την παρένθεση .

Πραγματικά φίλε μου.
Ξέρεις τι μου θυμίζει?
Σήμερα η υπερτεχνολογία έχει ως ανταγωνιστή κείμενα πρίν απο χιλιάδες χρόνια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 23:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστό αυτό ...
Γενικότερα είμαι πεπεισμένος οτι καμιά πραγματική αλήθεια δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε , κι έχω καταλήξει στα 38 μου μετά από χρόνια ανάγνωσης τόσον και τόσον θεωριών , οτι ναι μεν όλες είναι διάτρητες ... αλλά έχουν "κάτι" κοινό ... (μη με ρωτήσεις δεν εχω ιδέα τι είναι αυτό)αυτή είναι η αίσθηση που μου έχει μείνει.

Ίσως δεν είμαστε ακόμα σε θέση να ανακαλύψουμε αυτό που συνδέει όλα αυτά ...
ελπίζουμε να το ζήσουμε (αν και θεωρώ δεδομένο πως όχι)
όλα αυτά τα "μελλούμενα" είναι η ανάγκη του ανθρώπου να βρεθεί μπροστά στην "αλήθεια" ουσιαστικά ...
Όλα τα "δημιουργήματα" του ανθρώπου σε κοινωνικοπνευματικό επίπεδο
είτε θρησκείες λέγονται αυτές ,ειτε τέκτονες , αλχημιστές , ιερά τάγματα , θρύλοι , μαγεία , μυστική γνώση που κάποιοι κατέχουν ετσι αφηρημένα ..... και άλλα πολλά ,
είναι η προσπάθεια ενός νοήμονα οργανισμού που προσπαθει να μαθει αυτο που αποκαλει "αληθεια" ,
Άποψη μου ? είμαστε σε νηπιακή ηλικία , και οπως ολα τα νήπια η κάθε πρόταση τους ξεκινάει με το :
"Γιατι ?"
ή
"Τι ειναι αυτο ?"
στην προσπάθεια τους να ανακαλύψουν αυτόν τον κόσμο συνεχώς ρωτάνε πράγματα ! ... οι απαντήσεις που παίρνουν ? βγαλμένες απο παραμύθι , γιατί πολύ απλά δεν είναι σε θέση να κατανοήσουν ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2010, 00:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν κάποιες θεωρίες σχετικά με το πώς μπορεί να έχουν κατασκευαστεί όλα αυτά τα μεγαλιθικά μνημεία, όπως αυτή που αναφέρει και ο AitheroVamon, τώρα το κατά πόσο μπορεί να ισχύουν δεν γνωρίζω.
Πάντως μου κάθονται καλύτερα στην λογική μου από το να δεχτώ θεωρίες περί εξωγήινης τεχνολογίας και τόσα άλλα που έχουν ειπωθεί.

Ίσως τελικά όλα αυτά τα αρχαία θαυμαστά επιτεύγματα αλλά και τόσο μυστηριώδης ως προς την κατασκευής τους, να έχουν μια εξήγηση (τεχνολογία) τόσο απλή που δεν την φανταζόμαστε ή δεν θέλουμε να την φανταστούμε…


ΤΣΙΜΕΝΤΟ

"Αν και το τσιμέντο με την μορφή που το ξέρουμε σήμερα δεν φανταζόμαστε ότι υπήρχε στην αρχαιότητα, υπήρχε εφάμιλλο από μείγμα σβησμένου ασβέστη, με θηραϊκή γη και άμμο - χαλίκι που έδινε τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Απλά σήμερα δεν χρησιμοποιούμε για το τσιμέντο μας έτοιμα ηφαιστειακά υλικά όπως οι αρχαίοι, αλλά τα ψήνουμε σε υψικαμίνους.
Σε αρκετές περιπτώσεις, η οικοδομική λάσπη που χρησιμοποιήθηκε ήταν έτσι φτιαγμένη που να προσεγγίζει ή και να ξεπερνάει σε ιδιότητες το σημερινό τσιμέντο. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα, όπως σε δεξαμενές νερού στα πλυντήρια των ορυχείων ασημιού στο Λαύριο, πέτυχαν και ένα τύπο μπετόν που είναι αδιαπέραστο από την ραδιενέργεια αλλά και από άλλες ακτινοβολίες. Το μυστικό προφανώς ήταν η υψηλή περιεκτικότητα της λάσπης σε μόλυβδο που εξορυσσόταν από τα γειτονικά ορυχεία.
Η δεξαμενή νερού της αρχαίας πόλης Καμείρου στην Ρόδο, χωρητικότητας 600 τόνων, αποτελεί άλλο σημείο εντυπωσιακής εκτεταμένης χρήσης του αρχαίου τσιμέντου σχεδόν από το 900 π.Χ. Η αρχαιολογική ανακάλυψη και εξερεύνηση της Καμείρου (ολοκληρώθηκε περίπου το 1929) κατά την τουρκοκρατία με ειδική άδεια από την Κωνσταντινούπολη στους υπαλλήλους του Αγγλικού προξενείου στην Ρόδο Bigliotti και Saltzmann.
Παρόμοια ευρήματα συναντώνται και στην Κνωσό αλλά και σε αρκετές άλλες υδατοδεξαμενές της αρχαίας Ελλάδας. Αργότερα εκτεταμένη χρήση τσιμέντου παρατηρείται και στον Ρωμαϊκό κόσμο. Το Πάνθεον, τα λουτρά του Καρακάλα, το Κολοσσαίο, το χρυσό παλάτι του Νέρωνα και άλλα διάσημα ρωμαϊκά έργα φτιάχτηκαν με την βοήθεια τσιμέντου. Υπάρχουν αναφορές και για χρήση του τσιμέντου και από άλλους λαούς όπως π.χ. στο Σινικό τείχος. Τσιμέντο συναντάμε και στους θόλους και της αψίδες της Αγίας Σοφίας στην Κωνσταντινούπολη.
Εντύπωση προκαλεί ότι όσο αρχαιότερα είναι τα ευρήματα τόσο καλύτερη και η ποιότητα του τσιμέντου που συναντάμε. Σαν η γνώση σιγά σιγά να χανόταν"...

ΥΓΡΟΠΟΙΗΣΗ ΒΡΑΧΩΝ

"Μερικά απ' τα πιο περίεργα μυθικά εργαλεία είναι το υγρό που μπορούσε να μαλακώσει πέτρες και να τις κάνει να δουλεύονται σαν τσιμέντο. Κάποια μεγαλιθικά μνημεία τεράστιας κατασκευαστικής ακρίβειας λέγεται ότι χτίστηκαν με την βοήθεια τέτοιου υγρού. Ο συνταγματάρχης Π.Χ.Φώσεττ (εξερευνητής της νότιοαμερικανικής ζούγκλας και μελετητής προκολομβιανών πολιτισμών) αναφέρει ότι ομάδα Αμερικανών μηχανικών ορυχείων ενώ εξέταζαν τάφους κοντά στο Σέρρο ντελ Πάσκο, βρήκαν σφραγισμένο αγγείο που όταν έσπασε κατά λάθος το υγρό του χύθηκε πάνω σε βράχο που μαλάκωσε σαν πηλός και αργότερα που στέγνωσε το υγρό ξανασκλήρυνε.
Παρόμοιο υγρό λέγεται ότι μπορούσε να μαλακώσει ακόμη και σίδηρο. 'Αλλο διάσημο μυθικό υγρό υποτίθεται ότι μαλάκωνε το γυαλί ή και το μάρμαρο κάνοντάς τα εύπλαστα! Που άραγε σταματάει ο μύθος και που αρχίζει η ιστορία;
Που υπάρχει βράχος σκαλισμένος, πού βράχος προσωρινά υγροποιημένος και πού τσιμέντο σε τελειότητα βράχου;
Ο Joseph Davidovits είναι επιστήμονας του Γαλλικού ινστιτούτου γεοπολυμερών στο St-Quentin. Ανέλυσε δείγμα πετρώματος από την διάσημη «πόρτα του ήλιου» στο Τιχουανακο της Βολιβίας και πιστεύει ότι αυτός ο βράχος των 10 τόνων κάποια στιγμή ήταν σε υγρή μορφή. Παρατήρησε μεταβολή στην μοριακή δομή, όπως και ίχνη χημικών που θα μπορούσαν να αλλοιώσουν την σύσταση του βράχου. Πιστεύει ότι ο βράχος μπήκε σε καλούπι και εκεί απέκτησε αρκετά ευκολότερα τα περίπλοκα «σκαλίσματα» που παρατηρούμε σήμερα πάνω του.
Τα σκαλίσματα αυτά στον οριζόντιο ογκόλιθο της «πόρτας του ήλιου» είναι αναπαράσταση ενός ετησίου ημερολογίου του πλανήτη Αφροδίτη. Οι αστρονόμοι των Μάγια έδειχναν ιδιαίτερο ενδιαφέρον γι' αυτό το ημερολόγιο.
Στην Μεγάλη Πυραμίδα της Αιγύπτου η σύνθεση των βράχων που χρησιμοποιήθηκαν είναι ελαφρά διαφορετική από τους συνηθισμένους βράχους της περιοχής έχοντας υψηλότερη αναλογία σε μέταλλα αλλά και φυσαλίδες αέρα στο εσωτερικό τους. Αυτό δημιουργεί υποψίες ότι κάπως δημιουργήθηκαν από υγρή μορφή, ίσως με ανάλογο τρόπο με το σύγχρονο τσιμέντο.
Υπόνoιες για μια αντίστοιχη μορφή τσιμέντου υπάρχουν και για το υπέρθυρο του τάφου του Ατρέως στις Μυκήνες"

αρχιτεκτονικά επιτεύγματα με αρχαία γνώση

< ΑΡΘΡΑ - ΝΕΑ > ESOTERICA 2006 – 2010- "Φως στο μυστήριο της κατασκευής των πυραμίδων";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2010, 00:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν πράγματι ήταν έτσι φίλε elo τότε δεν θα χρειαζόταν να κατασκευαστούν ογκόλιθοι.
Ολες οι κολώνες θα ήταν μονοκόματες και χυτές καθώς και ολα τα θεμέλια οι δε ογκόλιθοι θα καλουπώνονταν κατ`ευθείαν.
Τα σημάδια απο τα καλούπια θα ήταν ορατά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2010, 01:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστήμονες, λοιπόν, από το πανεπιστήμιο του Ντρέξελ ανακοίνωσαν τα αποτελέσματα της πενταετούς έρευνας τους πάνω στους ογκόλιθους της μεγάλης πυραμίδας. Κάνοντας χρήση υψηλής τεχνολογίας, ανακάλυψαν ότι κάποιοι από τους ογκόλιθους που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή, είναι κατασκευασμένοι από ένα μείγμα που θυμίζει το σημερινό τσιμέντο και όχι από ασβεστόλιθο. Στο συμπέρασμα αυτό βοήθησαν μικρές λεπτομέρειες στους αρμούς των ογκόλιθων, καθώς και το γεγονός πως οι συγκεκριμένοι ογκόλιθοι περιέχουν περισσότερο νερό και φυσαλίδες στο εσωτερικό τους απ΄ ότι οι κοινοί ασβεστολιθικοί ογκόλιθοι. Επιπλέον η δομή του υλικού που καλύπτει την πυραμίδα είναι άμορφη. Όμως οι ιζηματογενείς βράχοι σπάνια, ή ποτέ, δεν εμφανίζουν άμορφη δομή. Δεδομένου λοιπόν του γεγονότος ότι οι πυραμίδες αποτελούνται από πέτρα που δεν υπάρχει στην περιοχή, οι επιστήμονες σκέφτονται ότι οι πέτρες κατασκευάστηκαν όπως ακριβώς το τσιμέντο, από ένα μείγμα ασβεστόλιθου, ασβέστη, κιμωλίας και νερού ή ότι με κάποιον άγνωστο τρόπο μικρές σε μέγεθος ασβεστολιθικές πέτρες έλειωσαν και πλάσθηκαν μαζί με νερό, όπως ο πηλός, σχηματίζοντας τους τεράστιους ογκόλιθους που αποτελούν το σύνολο της πυραμίδας.

Στην ορθότητα της θεωρίας συνηγορεί ένα πολύ σημαντικό στοιχείο που βρίσκετε σε μία ένωση δύο τέτοιων ογκόλιθων. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται μία κοιλότητα ακριβώς στην ένωση τους, που προκλήθηκε από ένα βότσαλο που υπήρχε εκεί όταν “χυνόταν” η ρευστή πέτρα.

Πως κατασκευάστηκαν τα μεγαλιθικά μνημεία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2010, 10:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο σενάριο η υγροποίηση της πετρας, πολύ πιο λογικοφανές από όσα ακούστηκαν μέχρι τώρα αλλά λιγότερο φανταχτερό από τους γίγαντες ή τις υπερ-μπολντόζες!
Βέβαια δεν εξηγεί πως μεταφέρθηκαν εκεί οι ογκόλιθοι αλλά αν οι άνθρωποι τότε γνώριζαν πως να υγροποιήσουν την πέτρα, ε δεν θα σκάλωναν στην μεταφορά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2010, 11:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε για τους γίγαντες υπάρχουν τρανταχτές αποδείξεις οτι υπήρχαν ούτε για το υγρό που έκανε την πέτρα εύπλαστο υλικό. ¶λλα αν όντως πολλές απο αυτές τις πέτρες είναι κατασκευασμένες απο κάποιο υλικό που μοιάζει με το σημερινό τσιμέντο τότε αυτό σημαίνει πως ο μόνος κόπος που έκαναν οι αρχαίοι ήταν να δώσουν το σχήμα που ήθελαν στις πέτρες..

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 09:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο ότι βλέπω, το θέμα πάει 2 χρόνια που σταμάτησε να
είναι ενεργό .

Θα πω εγώ πως το είδα , αφού το διάβασα...με την δική μου λογική
και με λίγη βοήθεια διαλογισμού φέρνοντας εικόνες μπροστά μου.

Πρώτα απο όλα οι διαστάσεις των αναφερόμενων πυραμίδων,
δεν παίζει να φτιάχτηκαν απο ανθρώπινο χέρι, όσες χιλιάδες ανθρώπους
και να χρειαζόταν πολύ απλά θα τοποθετηθώ.
Αν ψάξουμε στο ιντερνετ ή ακόμη και σε διάφορα βιβλία επιστημόνων θα διαπιστώσουμε πως οι πυραμίδες φτιάχτηκαν με διαστάσεις όπως η γη με την σελήνη κάνοντας διαίρεση τους αριθμούς που περιέχουν οι διαστάσεις.

Αν το δούμε, σαν να υπήρχαν πραγματικά γιατί για μένα ένας μύθος δεν είναι παράμυθος , στα παραμύθια υπάρχει η φαντασία ,
στο μύθο υπάρχει ένα στόμα που λέει αυτά που είδε, και αυτό
λέγετε απο στόμα σε στόμα, όπως και στα χωριά...

Οι έκπτωτοι λοιπόν ήταν οι Άγγελοι , με αρχηγό τον Εωσφόρο,
ο οποίος ήταν το δεξί *χέρι* του Θεού,όπου την είδε αλλιώς
γιατί οι Ελοχείμ είχαν περισσότερα δικαιώματα *Σύμφωνα με την γένεση πρώτα ο Θεός εποίησε το ελοχίμ και μετά τους αγγέλους.*
Ο Θεός τους απαγόρευσε απ την στιγμή που εκδιώχθηκαν απ τον Ουρανό να έρθουν σε επαφή με τις κόρες τον ανθρώπων..

Πράγμα που αγνόησαν και κάνανε..
Με αποτέλεσμα τα παιδιά τους να ναι μισό Άγγελοι και μισό Άνθρωποι,
γνωστοί ως Νεφελείμ,άλλοι γεννήθηκαν ώς τερατόμορφα όντα και άλλοι ανθρωπόμορφα ...
Που σημαίνει πως είχαν υπερδυνάμεις.

Μπορούσαν να σκοτώσουν, αλλά και να αναστήσουν..

Εδώ λοιπόν έρχεται και οι εποχή όπου πάνω στην γη βλέπουμε,
σε διάφορους μύθους διαφορετικών Λαών τους Θεούς ..

Αίγυπτο:

Θεός Ρα, προσωποποίηση του Ήλιου (με τον ηλιακό δίσκο στο κεφάλι), βασιλιάς και πατέρας θεών και ανθρώπων - με μορφή του γερακιού, όπως ο θεός Ώρος, συνοδεύεται από τη Μάατ, θεά της τάξης και της δικαιοσύνης.

Ινδία :

Brahma, Vishnu και Shiva, που αντιπροσωπεύουν τις δυνάμεις της δημιουργίας, συντήρησης και καταστροφής του κόσμου αντίστοιχα.


Με αποτέλεσμα, οι άνθρωποι να φεύγουν απ την πίστη του Θεού..
απο τον φόβο που τους προκαλούσαν τα Νεφελείμ ..

Έτσι ο Θεός έστειλε τους Έλοχειμ για να εξαφανίσουν τα Νεφελείμ,
οι Ελοχείμ λοιπόν έπρεπε να βρουν ένα μέρος στην γη για να κατοικήσουν
μέχρι να σχεδιάσουν την εξοντώσει τον Νεφελείμ ...σαν όντα λοιπόν του Θεού που αλλού θα πήγαιναν απο ένα μέρος που θα τους έκανε να νιώθουν Κοντά Του.

Ένα μέρος φωτεινό ή αλλιώς όπως και ονομάζετε Ολόλαμπρος (ο γνωστός σε όλους μας Όλυμπος) γιαυτό και η Ελλάδα ονομάστηκε ΕΛ-ΛΑΣ.
(ονομασία που άλλαξαν οι Ευρωπαίοι,γιατί άραγε; )


(εδώ δίνω και την εξήγηση ,γιατί η Ελλάδα έχει τόσο θετική ενέργεια,όπως και τα πολλά ενεργητικά πεδία της)

Έτσι βάζω και τον μύθο των Δωδεκάθεων σαν αληθινό..
Όπως οι Νεφελείμ έμαθαν στους ανθρώπους πχ :
Ο Aζάζελ Ο δαίμονας γίδα. Σύμφωνα με την εβραϊκή μυθολογία, ο Αζάζελ (το όνομα του σημαίνει ο δυνατός του Θεού) έδρευε σε ερήμους. Αρχηγός των Σε' ίριμ (τριχωτοί δαίμονες), δίδαξε ενάντια στη θέληση του Θεού, τα μυστικά του πολέμου και της οπλοκατασκευής στους ανθρώπους. Θεωρείται ο υπαίτιος για την διαφθορά στην Γη. Εξαιτίας του έγινε ο κατακλυσμός. Ανατέθηκε στον Ραφαήλ να τον τιμωρήσει, ο οποίος τον έδεσε χειροπόδαρα και τον έριξε στα έγκατα της γης όπου και παραμένει μέχρι την Τελική Κρίση.

Έτσι Λοιπόν και οι Δωδεκάθεοι έμαθαν στους Ανθρώπους να ναι Πολιτισμένοι , νομοταγείς , παιδεία και όλα τα θετικά για τα οποία
έγινε η Ελλάδα ξακουστή σε όλο τον κόσμο.

Αφού προετοιμάστηκαν και δώσανε σε ανθρώπους της ΕΛ-ΛΑΣ δύναμη και φώτιση για να πολεμήσουν μαζί τους τα ρυπαρά έθνη ..
Η πρώτη Γιγαντομαχία ( κάπου διάβασα πως έρχεται και η δεύτερη δεν θυμάμαι που το διάβασα, όπου έδρα θα χει η Μακεδονία μιας και χρωστάνε στον Μ.Αλέξανδρο για το κακό που τους έκανε κλείνοντας τους στα Τάρταρα.)

Όσα ήταν τερατόμορφα κλείστηκαν στις διάφορες πυραμίδες , ενώ τα ανθρωπόμορφα Νεφελείμ την γλίτωσαν , με αποτέλεσμα να υπάρχουν και
στην δική μας γενιά βλέπε Βασίλισσα Ελισάβετ κ.ά.
χεχε (για την Βασίλισσα Ελισαβετ κάπου διάβασα επίσης πρίν χρόνια,
θα ψάξω όμως να βρω που .. όπου το γενεαλογικό της δέντρο έρχεται στο ίδιο με τον Μπους και πολλούς, ακόμη ανθρώπους σε ισχυρές θέσεις οι οποίοι μόνο κακό κάνανε στον κόσμο παρά καλό )..

Σας κούρασα , συγνώμη κιόλας αλλά αυτή είναι η δική μου οπτική στο θέμα αυτό..Γιατί μύθος και όχι πραγματικότητα ..
Γιατί τόση *αγάπη* απο άλλες χώρες στην Ελλάδα;


'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''

Edited by - Ρακοσυλλέκτης on 12/11/2011 10:00:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy