ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 πρώτα η θρησκεία ή η χώρα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 21:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να απαντήσω στο πρωταρχικό ερώτημα Πρώτα ή θρησκεία ή η χώρα παραβλέποντας τα ειρωνικά σχόλια.

Εδώ και πάρα πολλούς αιώνες η ορθόδοξη εκκλησία ψάλλει τα "ειρινικά".
Λέγονται έτσι επειδή ο πρώτος στίχος προσευχής είναι υπερ ειρήνης του σύμπαντος κόσμου.
Παρακαλούμε και ευχόμαστε δηλαδή για την ειρήνη του πλανήτη και όχι κράτους.
Ακολουθούν και άλλες ευχές μεταξύ των οποίων και περί ευκρασίας αέρος, παμπάλαια βυζαντινή πριν την ρύπανση και την τρύπα του όζοντος.

Αυτά εύχεται κάθε κυριακή και καθημερινή και ο Πατριάρχης.



μόνο που δεν απαντάς στο ερώτημα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 21:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bρε Δημήτρη,
για να συνεννοηθείς μαζί τους θα πρέπει να αρχίσεις να βελάζεις κι εσύ....δεν καταλαβαίνουν από διάλογο οι άνρθωποι. Δεν έχουν άποψη παρά μόνο ύβρη και συκοφαντία....τι μπαίνεις στον κόπο?
Τα θέματα που ανοίγουν είναι κατάλληλα του χαρακτήρα τους και του επιπέδου τους.

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 21:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εκκλησια ευλογαει τα οπλα στις παρελασεις αμα λαχει.
Οσο για το ερωτημα,φυσικα και πρωτα η θρησκεια.Ειμαστε πρωτα χριστιανοι και μετα ελληνες.Ας γινουμε και ζιμπαμπουανοι,ο χριστιανισμος μας μην μας παθει τιποτα και μεινουμε χωρις ταυτοτητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 21:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον Νώντα.. είδες φώς και μπήκες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκοτάδι βλέπω φίλε μου και φεύγω!

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η εκκλησια ευλογαει τα οπλα στις παρελασεις αμα λαχει.
Οσο για το ερωτημα,φυσικα και πρωτα η θρησκεια.Ειμαστε πρωτα χριστιανοι και μετα ελληνες.Ας γινουμε και ζιμπαμπουανοι,ο χριστιανισμος μας μην μας παθει τιποτα και μεινουμε χωρις ταυτοτητα...


Οι ηρωικοί πρόγονοί μας, πάντως, μαχόταν υπέρ Πίστεως και Πατρίδος.
Αυτό το "τρομερό" δίδυμο, πάντα μας προστάτευε.

Αν κρίνουμε από τα αποτελέσματα, δηλαδή προς τα που πάμε ως έθνος που προσπαθεί, μάταια κατά τη γνώμη μου, να γυρίσει το πρόσωπό του σε ένα κομμάτι της ισοτρίας/ύπαρξής του, το Χριστιανισμό, τότε ..... η απάντηση είναι αυτονόητη στο ερώτημα του "άθεου".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η αιώνια διαμάχη ρε παιδιά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
strangerz2

quote:
IndustrialAngel νόμιζα οτι θα έλεγες οτι πάνω απο όλα είναι η επιστήμη, και για μένα βέβαια πάνω απο όλα είναι η αυτογνωσία και το υπερφυσικό .Για τον Εαρινό είναι η ψυχολογία και ο φρόιντ,για τον allzzaro είναι οι Ελ και οι Ελοχίμ και η Ελλάδα. Ο ευρωπαίος και ο τρεχαγύρευε έχουν έναν γέρο που βρίσκεται κάπου ψηλά στον ουρανό και τους επιτηρεί έτοιμος να τους τιμωρήσει.

Ο άθεος έχει την ένδοξη πατρίδα να τιμά και να την βάζει πάνω απο όλους και απο όλα.



O άνθρωπος είναι πάνω από όλα...Και ο Χριστός το έχει πει αυτό, και ο Κρίσνα και πολύ άλλοι. Ακόμα και αυτοί.


Η επιστήμη είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο του ανθρώπου. Το μέγιστο επίτευγμα του για μένα. Τον βοηθάει και τον πληροφορεί... Είμαι υπέρ της επιστήμης επειδή είμαι υπέρ του ανθρώπου...


άθεε...

Με την ίδια λογική που η πατρίδα είναι μια μεγάλη οικογένεια, το ίδιο είναι και η θρησκεία... Επιμένω ότι πάνω από όλα είναι η ανθρωπότητα και ίσως μετά το καθήκον μας απέναντι στην ανθρωπότητα είναι και το καθήκον μας απέναντι στη γη συνολικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και ο Ψηλός..
Ψηλέ δώσε μας ενα ονοματάκι ρε φίλε.
Εχω βαρεθεί κάθε τόσο να προσφωνώ τον καθ`έναν με το νίκ..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
industrial
quote:
Η επιστήμη είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο του ανθρώπου. Το μέγιστο επίτευγμα του για μένα. Τον βοηθάει και τον πληροφορεί... Είμαι υπέρ της επιστήμης επειδή είμαι υπέρ του ανθρώπου...

Είσαι και υπέρ των πειραματόζωων?
Και ο Αιζχμαν επιστήμονας ήταν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να και ο Ψηλός..
Ψηλέ δώσε μας ενα ονοματάκι ρε φίλε.
Εχω βαρεθεί κάθε τόσο να προσφωνώ τον καθ`έναν με το νίκ..



Κώστας φίλε μου, Κώστας.

Αλλά, όλοι οι φίλοι μου σπάνια με φωνάζουν Κώστα. Όλοι "ψηλέ" με φωνάζουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα ρε Κωστή Ψηλός και Ψηλός ενα όνομα έτσι για εναλλακτική.
Φώτης εδώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είσαι και υπέρ των πειραματόζωων?

Είναι ένα μεγάλο ζήτημα... Προτιμητέο είναι να μη γίνονται αλλά αν πρέπει να γίνουν γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος και πρέπει να φτιαχτούν και να δοκιμαστούν τα φάρμακα τότε είναι μονόδρομος. Δεν μπορούμε να πούμε ότι θα πεθάνουν χ άνθρωποι γιατί λυπούμαστε να θυσιάσουμε ψ ζώα. Ακόμα και τότε πρέπει να προσπαθήσουμε να γίνει με την ελάχιστη οδύνη και ψυχολογικό πόνο. Γιατί και αυτά καταλαβαίνουν και στεναχωριούνται και πονάνε σωματικά και ψυχολογικά. Ειδικά για τους μεγάλους πιθήκους γνωρίζουμε ότι έχουν αναπτύξει αυτοσυνείδηση και έχουν αίσθηση της απώλειας αγαπημένων προσώπων.


quote:
Και ο Αιζχμαν επιστήμονας ήταν.

Και ο Μένγκελε... Αυτό τι σημαίνει, όμως; Δεν έβαλαν ΟΥΤΕ την επιστήμη μπροστά, γιατί αυτά που λέγανε δεν προκύπτανε από πουθενά, ΟΥΤΕ τον άνθρωπο... Από πού και ως πού να ταυτιστώ με αυτούς;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελα ρε Κωστή Ψηλός και Ψηλός ενα όνομα έτσι για εναλλακτική.
Φώτης εδώ..


Έγινε φίλε Φώτη.
Είναι πάντα ευχαρίστησή μου να σε διαβάζω.

Να είσαι πάντα καλά. Δεν ξεχνώ την πολύτιμη προσφορά σου στην άλλη θεματική κατηγορία του Εσωτέρικα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είσαι καλά Κώστα μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ο Μένγκελε... Αυτό τι σημαίνει, όμως; Δεν έβαλαν ΟΥΤΕ την επιστήμη μπροστά, γιατί αυτά που λέγανε δεν προκύπτανε από πουθενά, ΟΥΤΕ τον άνθρωπο... Από πού και ως πού να ταυτιστώ με αυτούς;


Δεν σε ταύτισα βρε φίλε.
Εβαλαν ομως την επιστήμη μπροστά στα εγκλήματα.
Ολα τα πειράματα που έκαναν τα έκαναν στο όνομα της επιστήμης και οχι στο όνομα του ρατσισμού.
Τώρα εσύ, οι αλλοι μπορεί να έχουν διαφορετική άποψη και να τους θεωρούν ψυχοπαθείς αλλά τα πειράματα τους απέδωσαν.
Τα πειράματα τα έκαναν σε κάποιους που δεν τους θεωρούσαν ανθρώπους αλλά ζώα.
Στην προκειμένη περίπτωση ομως τα σημερινά πειράματα που γίνονται στα ζώα γίνονται γιατί τα ζώα δεν έχουν δικαιώματα.
Ποιά η διαφορά λοιπόν ενός σύγχρονου επιστήμονα που κάνει πειράματα στους προγόνους μας και ενός Αιζχμαν που έκανε πειράματα σε εμάς..

Edited by - allzzaro on 09/09/2010 22:34:18

Edited by - allzzaro on 09/09/2010 22:44:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άθεε...

Με την ίδια λογική που η πατρίδα είναι μια μεγάλη οικογένεια, το ίδιο είναι και η θρησκεία... Επιμένω ότι πάνω από όλα είναι η ανθρωπότητα και ίσως μετά το καθήκον μας απέναντι στην ανθρωπότητα είναι και το καθήκον μας απέναντι στη γη συνολικά...


εν μέρει είναι μόνο που είναι μικρότερη από την οικογένεια χώρα, όπως και μια ποδοσφαιρική ομάδα ή μια πολίτικη παράταξη είναι μικρότερες από την οικογένεια χώρα
πχ τ ο40 πολέμησαν οι έλληνες ενάντια στους ιταλούς και τους γερμανούς
οι έλληνες αποτελούταν από διάφορες θρησκευτικές και πολιτικές οικογένειες όπως και οι ιταλοί και οι γερμανοί

έτσι τώρα η οικογένεια ευρώπη θα πάει μπροστά όταν καταλάβει ότι το κάθε μέλος(χώρα) που την απαρτίζει πρέπει να δει την οικογένεια και όχι την πάρτη του

μόλις λοιπόν φτάσουμε στο επίπεδο κάθε ήπειρος μια οικογένεια τότε θα περάσουμε στο επόμενο που θα είναι ένας πλανήτης μια οικογένεια

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εβαλαν την επιστήμη μπροστά.
Ολα τα πειράματα που έκαναν τα έκαναν στο όνομα της επιστήμης.

ΟΧΙ. Στο όνομα μιας μισάνθρωπης ιδεολογίας με ψευδεπιστημονικό ένδυμα


quote:
Τώρα εσύ, οι αλλοι μπορεί να έχουν διαφορετική άποψη και να τους θεωρούν ψυχοπαθείς αλλά τα πειράματα τους απέδωσαν.

Σε τι απέδωσαν;


quote:
Τα πειράματα τα έκαναν σε κάποιους που δεν τους θεωρούσαν ανθρώπους αλλά ζώα.

Και εδώ είναι το αντιεπιστημονικό. Δεν μπορείς να θεωρηθείς επιστήμονας τη στιγμή που παραβιάζεις τις αρχές και τις γνώσεις... Πόθεν το συμπέρασμα ότι οι Εβραίοι για παράδειγμα δεν είναι άνθρωποι σαν τους Γερμανούς; Με ποια βάση και ποια πειράματα; Πότε γράφτηκε κάτι τέτοιο σε σοβαρή επιστημονική εργασία;


Α και σημειωτέον... Αν ψάξεις το Mein Kampf (όχι πώς το έψαξα εγώ, ειλικρινά είναι το μόνο βιβλίο που δεν καταδέχομαι να διαβάσω, αλλά έπεσε το μάτι μου σε ένα σάιτ ενός τύπου που το είχε ψάξει ή έτσι ισχυρίζεται τουλάχιστον)

http://skepticwiki.org/index.php/Hitler_and_evolution

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρει τη λέξη εξέλιξη ή Δαρβίνο...Αντιθέτως ΜΑΛΛΟΝ δημιουργιστής φαίνεται να είναι όπως οι φίλτατοι Χριστιανοί Ταλιμπάν

The fox remains always a fox, the goose remains a goose, and the tiger will retain the character of a tiger.

For it was by the Will of God that men were made of a certain bodily shape, were given their natures and their faculties

Ότι τον άνθρωπο τον έφταιξε ο Θεός, ότι τα είδη μένουν στατικά... Αυτές οι θεάρεστες ατάκες που ακούσαμε από τον τρέχα,τον ευρωπαίο και τον ψηλό γράφτηκαν από έναν από τους Γερμανούς που δε χωνεύω, το μακελάρη των εθνών, τον Αδόλφο Χίτλερ

Και φυσικά
My feeling as a Christian points me to my Lord and Savior as a fighter. It points me to the man who once in loneliness, surrounded only by a few followers, recognized these Jews for what they were and summoned men to fight against them.

Ως Χριστιανός νιώθει καθήκον να κυνηγήσει τους Εβραίους... Με συγχωρείς φίλε μου, αλλά όπως βλέπεις στην επιστήμη που πρεσβεύω εγώ τέτοιες δημιουργιστικές μπαρούφες όπως του χίτλερ και του τρέχα δεν έχουν θέση και βάση. Αντίθετως όταν αποκλίνεις από την επιστήμη ΚΑΘΕ λογής ανωμαλία είναι πιθανή... Τότε ήταν οι Εβραίοι. Αν επικρατήσουν τύποι σαν τον τρέχα και τον Ευρωπαίο τώρα μπορεί να γίνουν οι μαύροι, οι γυναίκες, οι ξανθοί, όσοι έχουν πράσινα μάτια, όσοι έχουν ύψος κάτω από 1.65 κτλ κτλ.


Για ποια επιστήμη λοιπόν μιλάς όταν ο πρωτεργάτης του Ναζισμού ήταν δημιουργιστής, δηλαδή φορέας ΑΚΡΩΣ αντιεπιστημονικών απόψεων;


Ακόμα και το ότι η εξέλιξη βοήθησε ΔΗΘΕΝ το ναζισμό είναι μυθολογία...Το ανάποδο ισχύει...

quote:
Στην προκειμένη περίπτωση ομως τα σημερινά πειράματα που γίνονται στα ζώα γίνονται γιατί τα ζώα δεν έχουν δικαιώματα.

Αν κάποια ζώα αποδειχθεί ότι είναι "Sentient beings" όπως εμείς θα πρέπει...Αλλά και πάλι η ορθή επιστήμη και σκέψη θα σκοντάψει σε ευρωπαϊκές, ψηλές και τρέχικες μπαρούφες περί μοναδικότητας και ανωτερότητας του ανθρώπου. Έχε εμπιστοσύνη όμως... Η αλήθεια θα επικρατήσειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κατά καιρούς οι διάφοροι ποιμενάρχες του χριστιανικού ποιμνίου εχουν κάνει κάτι δηλώσεις που δείχνουν ότι δεν ενδιαφέρονται για την ελλάδα αλλά μόνο για την πίστη μπρος το θρήσκευμα που διαφημίζουν ας δούμε μερικές

Αρχιεπίσκοπος Ιάκωβος Βορείου και Νοτίου Αμερικής. Κληρικολαϊκό Συνέδριο Μόντρεαλ, Μάιος 1977: «I don’t care if your kids are Greeks. I care only if they are Greek Orthodox in Faith».

Αρχιεπίσκοπος Σπυρίδων Βορείου και Νοτίου Αμερικής, εφημερίδα «New York Times» 25 Σεπτεμβρίου 1967: «Έχουμε ανάγκη μιας νέας θρησκείας χωρίς τας ελληνικάς ιδέας».

Πατριάρχης Βαρθολομαίος: «...δυστυχώς οι δύο λαοί διέκοψαν την υπέροχη συμβίωση των 400 χρόνων, όταν ξεσηκώθηκαν κάτι ξεβράκωτοι, το 1821 και δημιούργησαν τις γνωστές προστριβές....». (αυτή η χυδαία φιλοτουρκική δήλωση του Πατριάρχη έγινε μία μόλις εβδομάδα πριν την ενθρόνισή του, στις 22 Νοεμβρίου του 1991 και δημοσιεύθηκε στις εφημερίδες «Αυριανή» και «Ελεύθερη Ώρα» στις 26 και 30 Οκτωβρίου 1991 αντίστοιχα).

ποια είναι η άποψη σας;


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Edited by - αθεος on 09/09/2010 18:46:35


Ωραίο θέμα ομολογουμένως....

Πρώτα η Χώρα ή η Θρησκεία..???

Και βέβαια θα πρέπει να δούμε τι εν-νοούμε όταν λέμε "Χώρα" και τι εν-νοούμε σαν λέμε Θρησκεία...και ποιός "προ-ίσταται"...


Να δούμε επίσης ποιό είναι εκείνο που συνθέτει διαφορετικές απόψεις και τάσεις των μελών μιας χώρας -κοινωνικών ομάδων..προσώπων..κλπ- και προβάλλει τον πολιτισμό και την παιδεία...να δούμε ποιό είναι εκείνο που λειτουργεί σαν καταλύτης ανάμεσα στις διαφορετικές απόψεις και προάγει -αν προάγει- τον πολιτισμό μιας χώρας...


Λέμε ποτέ Η Ελλάδα του Χριστιανισμού...βεβαίως όχι...αντίθετα λέμε η επικρατούσα Θρησκεία της Ελλάδας , ή αυτής ή της άλλης χώρας ...είναι αυτή και υπάρχουν παραλληλα αυτές και αυτές....

Άρα η Ελλάδα ως χώρα προίσταται...

Απο την άλλη μεριά θα πούμε το πολίτευμα της Ελλάδας...οι ακτές της Ελλάδας...τα μουσεία της Ελλάδας...κλπ...κλπ...!!!

Εκ των πραγματων λοιπόν και αναντίρρητα...πρώτα η Ελλάδα , αυτός είναι ο βασικός και θεμέλιος κορμός ....

Όλα τ'αλλα , μπορεί κατα καιρούς ν'αλλάζουν και να μετασχηματίζονται...να τροποποιούνται αν θέλετε...είτε το πολίτευμα...είτε η "παδεία"...είτε οι κυβερνήσεις ... είτε η Θρησκεία..ειτε το οτιδήποτε...εκείνο που πάντα θα παραμένει ως κεντρικό σημείο αναφοράς , είναι η χώρα...!!!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Bρε Δημήτρη,
για να συνεννοηθείς μαζί τους θα πρέπει να αρχίσεις να βελάζεις κι εσύ....δεν καταλαβαίνουν από διάλογο οι άνρθωποι. Δεν έχουν άποψη παρά μόνο ύβρη και συκοφαντία....τι μπαίνεις στον κόπο?
Τα θέματα που ανοίγουν είναι κατάλληλα του χαρακτήρα τους και του επιπέδου τους.




Τι να κάνουμε βρε φίλε,
κάθε πουτάνα στον πάγκο της που λέμε.
Κι εγώ σαν παλιά πουτάνα,δεν με τιμά αλλά το λέω, καταλαβαίνω περίπου τι παίζεται.
Αλλος σαλταρισμένος, άλλος υπερχρεωμένος, άλλος ελεύθερος κλπ.

Αλλά είμαι χριστιανός και τους αγαπω όλους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αλλο σε ρώτησα και εσύ μου απαντάς με κάτι κατεβατά..
Εβγαλα τα μάτια μου να τα διαβάσω αλλά είναι τέτοια η ώρα που μόλις φτάνω στην επόμενη παράγραφο ξεχνάω τι έλεγε η προηγούμενη..

Σε ρώτησα το εξής.
Οι σημερινοί επιστήμονες που κάνουν πειράματα στους προγόνους μας δεν είναι ψυχοπαθείς εγκληματίες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι σημερινοί επιστήμονες που κάνουν πειράματα στους προγόνους μας δεν είναι ψυχοπαθείς εγκληματίες

Δεν υπάρχουν πρόγονοι μας σήμερα... Υπάρχουν όμως κοντινοί και μακρυνοί συγγενείς μας. Και σου είπα ότι εφόσον είναι νοήμονα όντα (έτσι φαίνεται) ΔΕ θα έπρεπε... Εξάλλου από όσο ξέρω προτιμώνται τα ποντίκια για παράδειγμα έναντι των πιθήκων για αυτόν ακριβώς το λόγο... Αλλά κάποιες φορές είναι αναγκαίο να καταστρέψεις κάτι για να σώσεις κάτι άλλο με μεγαλύτερη αξία...


Σου είπα όταν κάτι γίνεται με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ βάση διαφέρει από κάτι που γίνεται με βάση μια ΨΕΥΔΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ιδεολογία... Με άλλα λόγια οι Ναζί επιστήμονες δεν ήταν σωστοί επιστήμονες.

quote:
Εγώ αλλο σε ρώτησα και εσύ μου απαντάς με κάτι κατεβατά..
Εβγαλα τα μάτια μου να τα διαβάσω αλλά είναι τέτοια η ώρα που μόλις φτάνω στην επόμενη παράγραφο ξεχνάω τι έλεγε η προηγούμενη..

Σόρρυ έτσι εκφράζομαι... Για τα μάτια... Γυαλάκια πρεσβυωπίας δοκιμάσαμε;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σόρρυ έτσι εκφράζομαι... Για τα μάτια... Γυαλάκια πρεσβυωπίας δοκιμάσαμε;;;;

Πικρόχολε.. εκεί να με συγχίσεις νυχτιάτικα..

quote:
από όσο ξέρω προτιμώνται τα ποντίκια για παράδειγμα έναντι των πιθήκων για αυτόν ακριβώς το λόγο... Αλλά κάποιες φορές είναι αναγκαίο να καταστρέψεις κάτι για να σώσεις κάτι άλλο με μεγαλύτερη αξία...

Και ποιός είναι αυτός που θα κρίνει το τι έχει μεγάλη αξία και μικρή αξία. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το κρίνω αυτό.
Σας αφήνω πάω για νάνι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 00:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzaro

quote:
Είσαι και υπέρ των πειραματόζωων?
Και ο Αιζχμαν επιστήμονας ήταν.

Φίλε Φώτη, ο Άιχμαν βέβαια δεν ήταν επιστήμονας ούτε είχε επιστημονικό υπόβαθρο. Υπεύθυνος του εβραϊκού ζητήματος ήταν.

Όσο για τον Μέγκελε που αναφέρθηκε, θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η επιστημονική κοινότητα απαιτεί από τους επιστήμονες την εφαρμογή μιας άτεγκτης και ανελαστικής ηθικής προκειμένου τα οποιαδήποτε συμπεράσματά τους να θεωρηθούν "επιστημονικά". Η ηθική της επιστήμης δεν έχει καμία σχέση με την "ηθική" των θρησκειών που γίνεται λάστιχο, ανάλογα κατά πώς βολεύει το δόγμα.

Σαν παράδειγμα να αναφέρω πως αν κάποιος επιστήμονας ανακαλύψει το φάρμακο για μία ανίατη ασθένεια (π.χ. AIDS) κάνοντας πειράματα σε ανθρώπους παρά τη θέλησή τους, ακόμη κι αν τα πειράματά του είναι πετυχημένα, κανείς δεν πρόκειται να τα αναγνωρίσει και η όλη "επιστημονική" εργασία θεωρείται ως μη γενόμενη: Τα αποτελέσματά του δεν θα χρησιμοποιηθούν από κανέναν και κανείς επιστήμονας δεν θα τα λάβει καν υπόψη του. Γι'αυτό το λόγο, είναι αρχή της επιστημονικής έρευνας να παρουσιάζεται όχι μόνον η μεθοδολογία αλλά και η πλήρης διαδρομή που οδήγησε στην επίτευξη των συγκεκριμένων αποτελεσμάτων.

Την ίδια τύχη είχαν όλες οι επιστημονικές ανακαλύψεις του Μέγκελε και άλλων (και ήταν πολλές και σε πολλούς τομείς πρωτοπόρες): Επειδή παραβιάστηκε η ηθική της επιστημονικής έρευνας, όλα τα πειράματα θεωρήθηκαν ως μη γενόμενα και όλες οι ανακαλύψεις θεωρήθηκαν ανύπαρκτες. Η επιστημονική κοινότητα αγνόησε και αγνοεί επιδεικτικά αποτελέσματα ερευνών οι οποίες (έρευνες) δεν τηρούν απαραίτητα την επιστημονική ηθική.

Όσο για τα πειραματόζωα, προσωπικά είμαι υπέρ, όταν αναφέρονται σε ζώα και το αντικείμενό τους είναι η εύρεση θεραπειών για τον άνθρωπο. Έτσι απλά.

Από την άλλη, όταν το υποκείμενο του πειράματος είναι ο άνθρωπος, η επιστημονική ηθική ορίζει πως το υποκείμενο θα πρέπει να είναι ενήμερο για τους κινδύνους που ενέχει η εφαρμογή πειραματικών θεραπειών επάνω του και να έχει δώσει τη συγκατάθεσή του. Και αυτό γίνεται. Χιλιάδες καταδικασμένοι από αρρώστιες (ή θανατοποινίτες) προσφέρουν εθελοντικά το σώμα τους στην επιστήμη, ώστε να γίνουν πειράματα επάνω τους. Δεν βλέπω τίποτε κακό σ'αυτό... το μόνο που βλέπω είναι μία ύψιστη προσφορά του ανθρώπου προς τον άνθρωπο.

Μέχρι το 1996, για παράδειγμα, ο καρκίνος των λεμφαδένων (αυτόν που είχα και γω) είχε θνησιμότητα 75% μέσα στον πρώτο χρόνο. Χάρη στην επιστημονική εργασία δύο ανθρώπων και με την απαραίτητη βοήθεια των καταδικασμένων τότε πασχόντων, που έκαναν τα πειραματόζωα στις κλινικές έρευνες, σήμερα το λέμφωμα αυτό έχει θεραπεία 80% (σχεδόν 100% σε πάσχοντες χωρίς άλλα προβλήματα υγείας, π.χ. AIDS, ναρκωτικά, κτλ.). Πέντε χημειοθεραπείες χρειάστηκα μόνον. Και είπα ένα μεγάλο ευχαριστώ τόσο σ'αυτούς που δουλέψανε πάνω στο φάρμακο όσο και σ'αυτούς τους ανώνυμους που αποτελέσανε τα υποκείμενα των κλινικών ερευνών. Κι έτσι, χάρη σ'αυτούς, δόξα τω γιατρώ, είμαι μια χαρά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 00:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Είναι ένα μεγάλο ζήτημα... Προτιμητέο είναι να μη γίνονται αλλά αν πρέπει να γίνουν γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος και πρέπει να φτιαχτούν και να δοκιμαστούν τα φάρμακα τότε είναι μονόδρομος. Δεν μπορούμε να πούμε ότι θα πεθάνουν χ άνθρωποι γιατί λυπούμαστε να θυσιάσουμε ψ ζώα. Ακόμα και τότε πρέπει να προσπαθήσουμε να γίνει με την ελάχιστη οδύνη και ψυχολογικό πόνο. Γιατί και αυτά καταλαβαίνουν και στεναχωριούνται και πονάνε σωματικά και ψυχολογικά. Ειδικά για τους μεγάλους πιθήκους γνωρίζουμε ότι έχουν αναπτύξει αυτοσυνείδηση και έχουν αίσθηση της απώλειας αγαπημένων προσώπων.

Και ο πολιτισμός?...εάν αυτό το ζώο που θυσιαστεί βρίσκεται ένα βήμα πριν βρει το μπουζόνιο?....τότε τι θα γίνει μπουζουκοκέφαλε θα χάσουμε την ευκαιρία μας?

-Αυτοσυνείδηση έχει και το αρνάκι και το γουρουνάκι.....έχουν όμως νόστιμο κρέας......και πάπου η αυτοσυνείδηση.....


quote:
IndustrialAngel:
Δεν υπάρχουν πρόγονοι μας σήμερα... Υπάρχουν όμως κοντινοί και μακρυνοί συγγενείς μας. Και σου είπα ότι εφόσον είναι νοήμονα όντα (έτσι φαίνεται) ΔΕ θα έπρεπε... Εξάλλου από όσο ξέρω προτιμώνται τα ποντίκια για παράδειγμα έναντι των πιθήκων για αυτόν ακριβώς το λόγο... Αλλά κάποιες φορές είναι αναγκαίο να καταστρέψεις κάτι για να σώσεις κάτι άλλο με μεγαλύτερη αξία...

Να το χρυσώσουμε δηλαδή το χάπι!!....τα καλά και τα συμφέροντα!!

-Τα ποντίκια προτιμούνται γιατί είναι περισσότερα και κοστίζουν λιγότερο....απλή λογική...πόσο θέλει για να φάει ένας γορίλας και πόσο ένας πόντικας? πόσο διαρκεί όλη η φάση της ζωής ενός ποντικιού και πόσο ενός γορίλα?...
πότε λοιπόν θα φανούν τα αποτελέσματα σε έναν γορίλα και πότε στον πόντικα?....., πόσα ποντικάκια γεννιούνται κάθε φορά και πόσα γοριλάκια?, πόσο χώρο πιάνει ένα ποντίκι και πόσο ένας γορίλας στο εργαστήριο?...... κ.λ.π.
που όταν αρχίσεις να τα σκέφτεσαι με το πάνω κεφάλι, θα σου λύσουν την απορία γιατί προτιμούνται τα ποντίκια αντί για τους γορίλες.

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 10/09/2010 00:10:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 02:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ο πολιτισμός?...εάν αυτό το ζώο που θυσιαστεί βρίσκεται ένα βήμα πριν βρει το μπουζόνιο?....τότε τι θα γίνει μπουζουκοκέφαλε θα χάσουμε την ευκαιρία μας?

Δε μιλάω πακιστανικά...Στα ελληνικά σε παρακαλώ... Τι είναι το Μπουζόνιο; Και ποιο ζώο θα το βρει;


quote:
Αυτοσυνείδηση έχει και το αρνάκι και το γουρουνάκι.....έχουν όμως νόστιμο κρέας......και πάπου η αυτοσυνείδηση.


Πίστευα ότι μόνο ο τρέχα μπορεί να γράψει τόσες μαλακίες σε λίγες προτάσεις. Τελικά είσαι άξιος συνεχιστής

1. Αυτοσυνείδηση έχουν ελάχιστα θηλαστικά. Ο άνθρωπος, τα δελφίνια και οι μεγάλοι πίθηκοι. Ίσως και οι ελέφαντες. Σίγουρα όχι τα οικόσιτα ζώα.

2. Όταν θανατώνονται για να φαγωθούν ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι φροντίζουν να ΜΗ νιώσουν φόβο ή άγχος γιατί χαλάει το κρέας του και εξάλλου είναι ηθικό να αφαιρείς τη ζωή με σεβασμό, είτε είναι άνθρωπος είτε ζώο (βλέπε εκτελέσεις). Τα πειράματα εκ των πραγμάτων μπορούν να προκαλέσουν πόνο ή άγχος εκτός από θάνατο, για αυτό και διαχωρίζονται από τη σφαγή για διατροφή... Απλά ελληνικά... Άμα μπλέκεις το ένα με το άλλο λόγω λοβοτομής δε φταίω εγώ.

3. Τι σημαίνει πάπου;

4. Η ύπαρξη αυτοσυνείδησης ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ μεγαλύτερο σεβασμό στη ζωή


quote:
Τα ποντίκια προτιμούνται γιατί είναι περισσότερα και κοστίζουν λιγότερο....απλή λογική...πόσο θέλει για να φάει ένας γορίλας και πόσο ένας πόντικας? πόσο διαρκεί όλη η φάση της ζωής ενός ποντικιού και πόσο ενός γορίλα?...
πότε λοιπόν θα φανούν τα αποτελέσματα σε έναν γορίλα και πότε στον πόντικα?....., πόσα ποντικάκια γεννιούνται κάθε φορά και πόσα γοριλάκια?, πόσο χώρο πιάνει ένα ποντίκι και πόσο ένας γορίλας στο εργαστήριο?.....

Υπάρχουν ΚΑΙ αυτοί οι λόγοι αλλά αυτό ΔΕΝ αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχει ΑΠΡΟΘΥΜΙΑ να γίνονται πειράματα στους μεγάλους πιθήκους...


Μακεδών

quote:
Φίλε Φώτη, ο Άιχμαν βέβαια δεν ήταν επιστήμονας ούτε είχε επιστημονικό υπόβαθρο. Υπεύθυνος του εβραϊκού ζητήματος ήταν.

Και γόνος πιστής προτεσταντικής οικογένειας... Γνήσιο τέκνο του Χριστιανισμού... Αυτή η σειρά σπουδαίων αντρών που ξεκινάει από τους ναζί και φτάνει μέχρι τον ευρωπαίο και τον τρέχα...

quote:
Όσο για τον Μέγκελε που αναφέρθηκε, θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η επιστημονική κοινότητα απαιτεί από τους επιστήμονες την εφαρμογή μιας άτεγκτης και ανελαστικής ηθικής προκειμένου τα οποιαδήποτε συμπεράσματά τους να θεωρηθούν "επιστημονικά". Η ηθική της επιστήμης δεν έχει καμία σχέση με την "ηθική" των θρησκειών που γίνεται λάστιχο, ανάλογα κατά πώς βολεύει το δόγμα.

Σαν παράδειγμα να αναφέρω πως αν κάποιος επιστήμονας ανακαλύψει το φάρμακο για μία ανίατη ασθένεια (π.χ. AIDS) κάνοντας πειράματα σε ανθρώπους παρά τη θέλησή τους, ακόμη κι αν τα πειράματά του είναι πετυχημένα, κανείς δεν πρόκειται να τα αναγνωρίσει και η όλη "επιστημονική" εργασία θεωρείται ως μη γενόμενη: Τα αποτελέσματά του δεν θα χρησιμοποιηθούν από κανέναν και κανείς επιστήμονας δεν θα τα λάβει καν υπόψη του. Γι'αυτό το λόγο, είναι αρχή της επιστημονικής έρευνας να παρουσιάζεται όχι μόνον η μεθοδολογία αλλά και η πλήρης διαδρομή που οδήγησε στην επίτευξη των συγκεκριμένων αποτελεσμάτων.

Την ίδια τύχη είχαν όλες οι επιστημονικές ανακαλύψεις του Μέγκελε και άλλων (και ήταν πολλές και σε πολλούς τομείς πρωτοπόρες): Επειδή παραβιάστηκε η ηθική της επιστημονικής έρευνας, όλα τα πειράματα θεωρήθηκαν ως μη γενόμενα και όλες οι ανακαλύψεις θεωρήθηκαν ανύπαρκτες. Η επιστημονική κοινότητα αγνόησε και αγνοεί επιδεικτικά αποτελέσματα ερευνών οι οποίες (έρευνες) δεν τηρούν απαραίτητα την επιστημονική ηθική.


Σωστό, απλώς εγώ είπα ότι πέρα από ανήθικη είχε ΛΑΘΟΣ βάση η όλη ευγονική των Ναζί... Αντί να φτιάξουν καλύτερους Γερμανούς αύξαναν την πιθανότητα εμφάνισης γενετικών ασθενειών...


Δηλαδή, ας πούμε η ατομική βόμβα είναι ανήθικη αλλά "σωστή" επιστημονικά, ενώ αντίθετα η ευγονική των Ναζί έπασχε ΚΑΙ επιστημονικά...

quote:
Όσο για τα πειραματόζωα, προσωπικά είμαι υπέρ, όταν αναφέρονται σε ζώα και το αντικείμενό τους είναι η εύρεση θεραπειών για τον άνθρωπο. Έτσι απλά.

Ναι όταν δε γίνεται αλλιώς...

quote:
Μέχρι το 1996, για παράδειγμα, ο καρκίνος των λεμφαδένων (αυτόν που είχα και γω) είχε θνησιμότητα 75% μέσα στον πρώτο χρόνο. Χάρη στην επιστημονική εργασία δύο ανθρώπων και με την απαραίτητη βοήθεια των καταδικασμένων τότε πασχόντων, που έκαναν τα πειραματόζωα στις κλινικές έρευνες, σήμερα το λέμφωμα αυτό έχει θεραπεία 80% (σχεδόν 100% σε πάσχοντες χωρίς άλλα προβλήματα υγείας, π.χ. AIDS, ναρκωτικά, κτλ.). Πέντε χημειοθεραπείες χρειάστηκα μόνον. Και είπα ένα μεγάλο ευχαριστώ τόσο σ'αυτούς που δουλέψανε πάνω στο φάρμακο όσο και σ'αυτούς τους ανώνυμους που αποτελέσανε τα υποκείμενα των κλινικών ερευνών. Κι έτσι, χάρη σ'αυτούς, δόξα τω γιατρώ, είμαι μια χαρά

Περαστικά σου...

Edited by - IndustrialAngel on 10/09/2010 02:23:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 02:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπουζόνι με καρέ για τροχούς αυτοκινήτων. Διαστάσεων 13.2 καρέ x 40 χιλ μήκος, με τυφλό παξιμάδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 02:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτιστως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 10:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο δίλλημα-ερώτημα έτσι όπως το έθεσε αρχικά ο άθεος , η θέση μου είναι: σαφώς η χώρα . Είναι κάτι που υπάρχει ,δεν είναι θεωρία ή αερολογία στο πλαίσιο του μεταφυσικού όπως η θρησκεία . Και αν της δώσουμε την πρέπουσα σημασία σαν άτομα - πολίτες δα δούμε να πηγαίνει μπροστά . Και μαζί με αυτήν και εμείς . Ότι έχουν κάνει δηλαδή οι ανεπτυγμένες χώρες . Αντίθετα θρησκοληψία-θεοκρατία = υπανάπτυξη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 11:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χωρα ή θρησκεια (θεωροντας υποχρεωτικη την υπαρξη και των δυο? γιατι ουτε το ενα θελω ουτε το αλλο και τα δυο πηγη κακων ειναι!!!)

εφοσον λοιπον και τα δυο υπαρχουν, οσο η θρησκεια δεν ζημιωνει την χωρα ολα καλα , στην περιπτωση που η θρησκεια ερχετε σε συγκρουση με την χωρα , τοτε η ΧΩΡΑ ειναι πανω απο ολα !!!

στην δικη μας χωρα συμβαινει το αντιθετο η ζημεια της χωρας απο την θρησκεια θεωρειτε θεοπνευστο εργο , εχουμε την ιδιαιτεροτητα χωρα και θρησκεια να ειναι ΕΝΑ (μεχρι πριν λιγα χρονια, με δειλα βηματα παμε να ξεκολλησουμε) και προσπαθουμε να κοψουμε αυτα τα ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ σχοινια που τους ενωνουν , στην ουσια ΤΟ ΧΡΗΜΑ !!!!

οσο η χωρα αυτη ηταν ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΙ ΓΙΔΟΒΟΣΚΟΙ και δεν ξερω τι αλλο , δεν υπηρχε κανενας λογος η θρησκεια να τους ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ , μολις ομως γιναν χωρα ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΙΣ ΜΕΤΟΧΕΣ ΤΟΥΣ και το ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΟΥΣ και το πηραν, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ , υποπτευομαι ομως οτι ηταν ιδιο με αυτο που δωσαν στους τουρκους , ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΟΥΣ !!! και ετσι φτασαμε μεχρι σε αυτον που διαβαζε και δεν πηρε χαμπαρι την χουντα και τις εξοριες γιατι ΕΤΣΙ δεν πηρε ΘΕΣΗ ΥΠΕΡ ή ΚΑΤΑ της χουντας απεναντι στα προβατα του , καθως ολοι οι αλλοι ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ τι ηθελε να πει !!!

θεωρω οτι η θρησκεια ειναι σε πτωτικη πορεια , δεν ξερω εαν θα πεσει χωρις μαχη , αλλα θεωρω οτι δεν τις μενουν πολλα περιθωρια αντιδρασης , η δε απουσια της δεν νομιζω οτι θα χαλασει και κανεναν (εαν εξαιρεσουμε τους κηφηνες που ζουν απο αυτη αλλα σιγουρα θα βρουν κατι αλλο να κανουν) αλλωστε ποσοι απο εμας οριζουμε τις πραξεις μας συμφωνα με την ΕΠΟΜΕΝΗ ΖΩΗ μας ?

εχω εκφρασει πολλες φορες την αποψη μου , οτι πανω απο ολα ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ , μια κοινωνια με τον ΑΝΘΡΩΠΟ στο κεντρο οπου ΔΕΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ο ανθρωπος ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, οπου δεν υπαρχει κερδος εις βαρος ΑΝΘΡΩΠΟΥ και πολλα αλλα ... αυτη η κοινωνια που σεβεται τον ΑΝΘΡΩΠΟ , θεωρω οτι θα σεβεται τον κοσμο ολο γιατι θα ξερει πως οτι "χαλαει" εχει αμμεση επιπτωση στον ιδιο του ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ , ειτε αυτο ειναι το ψεκασμα για τα κουνουπια , ειτε ειναι το καπνισμα , ειτε ειναι η καταστροφη των δασων ... ειτε ειτε ειτε. ...

σημερα ο ανθρωπος δεν σεβεται τον ιδιο του τον εαυτο γιατι δεν τον εχει τοποθετησει ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ , γιατι δεν ξερει ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και ποσο αμμεσα συνδεδεμενος ειναι με ολοκληρη την ΓΗ , την μανα ΓΗ !!! η αγνοια , που επιτηδες μας προσφερει το εκπαιδευτικο συστημα , μας κανει να μη μπορουμε να καταλαβουμε τι ειμαστε και γιατι ειμαστε οτι ειμαστε !!!!

ουτοπια ? ισως , μπορει , δεν ξερω ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy