ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "πρέπει εμείς οι Ορθόδοξοι να γιορτάζουμε τα γενέθλιά μας ή όχι;"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 11:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα μου φανεί πάντως καθόλου παράξενο αν πάρει θέση τελικά η επίσημη Εκκλησία πάνω στο θέμα . Γιατί όχι άλλωστε . Μας λένε τι ταινίες (πρέπει) να βλέπουμε , τι βιβλία να διαβάζουμε , τι μουσική να ακούμε , ποιες εκδηλώσεις (π.χ. καρνάβαλος) είναι πρέπουσες και ποιες όχι και τόσα άλλα .
Γιαυτό μου προξενεί απορία που άφησε την εορτή των γενεθλίων ...."απ' έξω" .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 12:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θα μου φανεί πάντως καθόλου παράξενο αν πάρει θέση τελικά η επίσημη Εκκλησία πάνω στο θέμα . Γιατί όχι άλλωστε . Μας λένε τι ταινίες (πρέπει) να βλέπουμε , τι βιβλία να διαβάζουμε , τι μουσική να ακούμε , ποιες εκδηλώσεις (π.χ. καρνάβαλος) είναι πρέπουσες και ποιες όχι και τόσα άλλα .
Γιαυτό μου προξενεί απορία που άφησε την εορτή των γενεθλίων ...."απ' έξω" .


Αν θα πάρει θέση η επίσημη εκκλησία , πλέον η θέση αυτή δεν θα αφήνει πλέον κανένα περιθώριο ελιγμού σε ενδεχόμενες απόψεις - θέσεις που θα τείνουν να ευτελίζουν αυτήν την επίσημη θέση...οπότε η ασάφεια είναι ότι πλέον πιο ενδεδειγμένο σε αυτές τις "υποθέσεις"..όλες οι ερμηνείες κατ'αυτόν τον τρόπο ευ-σταθούν...και κουβέντα να γίνεται φίλε μου..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 20/09/2010 12:14:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει δηλαδή "υπόγεια" και ανεπίσημη ας πούμε θέση της Εκκλησίας , πάνω στο θέμα . Δεν μπορεί να το αποφάσισαν μόνοι τους οι πιστοί . Κάποιον ιερωμένο ή "πνευμαυικό" θα άκουσαν .
Ωστόσο εάν σκέπτεται έτσι η Εκκλησία φίλε Εαρινέ , σημαίνει ότι καταλαβαίνει και η ίδια το μέγεθος της υπερβολής και της ανοησίας της χριστιανικής νοοτροπίας και συμπεριφοράς σε πολλές φάσεις της καθημερινότητας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε οσες βαφτισεις εχω παρευρεθει τελευταια , ο παπας , μετα τη βαφτιση αρχιζει το τροπαριο οτι πρεπει να γιορταζουν οι γονεις την βαφτιση και οχι τα γενεθλια και αλλα ευτραπελα !!!!

οι δε του παλαιου ειναι ακομη ποιο φανατικοι ...

μπορει επισημα να μην εχουν θεση , εχουν ομως ανεπισημα γιατι δεν μπορει σε διαφορετικες ενοριες ακομη και νομους ο παπας να λεει τα ιδια ... τυχαιο ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor
quote:

σε οσες βαφτισεις εχω παρευρεθει τελευταια , ο παπας , μετα τη βαφτιση αρχιζει το τροπαριο οτι πρεπει να γιορταζουν οι γονεις την βαφτιση και οχι τα γενεθλια και αλλα ευτραπελα !!!!

οι δε του παλαιου ειναι ακομη ποιο φανατικοι ...

μπορει επισημα να μην εχουν θεση , εχουν ομως ανεπισημα γιατι δεν μπορει σε διαφορετικες ενοριες ακομη και νομους ο παπας να λεει τα ιδια ... τυχαιο ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ !!!!


E αυτό πλέον είναι "επίσημη" θέση , έστω και αν προέρχεται από χαμηλόβαθμους ρασοφόρους. Τώρα να το παραπάνω είναι και γραμμένο κάπου στο "καταστατικό" τους ή όχι , λίγη σημασία έχει .
Υ.Γ. makfor στις βαφτίσεις είδες όλο....το τελετουργικό ; Και το μέρος του με τα......φτυσίματα για να φύγει ο σατανάς ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μπορω να καταλαβω, γιατι τελικα να ειναι τοσο "κακο" (εως καταπτυστο)...??? Και γιατι να λαβει θεση η Εκκλησια? απο τη στιγμη που το κανουμε σπιτι μας, με την οικογενεια μας ή τους γνωστους μας, τι κοπτονται οι αλλοι?


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει δηλαδή "υπόγεια" και ανεπίσημη ας πούμε θέση της Εκκλησίας , πάνω στο θέμα . Δεν μπορεί να το αποφάσισαν μόνοι τους οι πιστοί . Κάποιον ιερωμένο ή "πνευμαυικό" θα άκουσαν .
Ωστόσο εάν σκέπτεται έτσι η Εκκλησία φίλε Εαρινέ , σημαίνει ότι καταλαβαίνει και η ίδια το μέγεθος της υπερβολής και της ανοησίας της χριστιανικής νοοτροπίας και συμπεριφοράς σε πολλές φάσεις της καθημερινότητας .

Νά'σαι σίγουρος γι'αυτό φίλε μου...φυσικά και θα υπάρχουν άνθρωποι μέσα στην εκκλησία που γνωρίζουν πολύ καλά την αλήθεια ποιά είναι..αλλα το έχω ξανα-πεί:"Σε καιρούς όπου η άγνοια και ο φόβος δέσποζε , όλα μπορούσαν να γίνουν αποδεκτά και να δώσουν μια κάποια ερμηνεία και μάλιστα βολική για τα όσα συνέβαιναν στην καθημερινή ζωή των ανθρώπων..."

Πλέον , αυτές οι "συνθήκες" δεν υφίστανται και θα υποστεί το δόγμα όλα όσα υφίσταται οτιδήποτε μη παραγωγικό και αν-αληθές..!!!

Ας μην Θεο-ποιούσαν τον Χριστό και ας μην καλλιεργούσαν τόσες μεγάλες προσδοκίες...και ας μην έλεγαν τόσα πολλά...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν μπορω να καταλαβω, γιατι τελικα να ειναι τοσο "κακο" (εως καταπτυστο)...??? Και γιατι να λαβει θεση η Εκκλησια? απο τη στιγμη που το κανουμε σπιτι μας, με την οικογενεια μας ή τους γνωστους μας, τι κοπτονται οι αλλοι?


NOVUS ORDO SECLORUM


Τι εννοείς???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακριβως επειδη το κανεις σπιτι σου ... εαν γιορταζες τα γενεθλια στην εκκλησια ... δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα !! ΓΙΑΥΤΟ !!! :p

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι νοιαζει δηλαδη στον παπα της ενοριας σου/μου/του, αν εγω θα γιορτασω τα γεννεθλια μου...


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι πολλα τα λεφτα λεμε....

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σε οσες βαφτισεις εχω παρευρεθει τελευταια , ο παπας , μετα τη βαφτιση αρχιζει το τροπαριο οτι πρεπει να γιορταζουν οι γονεις την βαφτιση και οχι τα γενεθλια και αλλα ευτραπελα !!!!

οι δε του παλαιου ειναι ακομη ποιο φανατικοι ...

μπορει επισημα να μην εχουν θεση , εχουν ομως ανεπισημα γιατι δεν μπορει σε διαφορετικες ενοριες ακομη και νομους ο παπας να λεει τα ιδια ... τυχαιο ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ !!!!


Ο κάθε παπάς μπορεί να λέει ότι του κατεβαίνει στο κεφάλι, αυτό δεν είναι ούτε νόμος ούτε εκκλησιαστική θέση. Το αν θα το ακολουθήσει κάποιος η όχι, έγκειται στην προσωπική του διάθεση,νοοτροπία και λογική.
Για γέλια είναι όσοι χριστιανοί ακολουθούν τυφλά ότι τους λένε, δίχως να το σκεφτούν και να το εξετάσουν. Για γέλια είναι και όσοι πιστεύουν ότι έτσι σκέφτονται όλοι οι χριστιανοί ή ότι τέτοιους ισχυρισμούς λένε όλοι οι παπάδες. Οι γενικεύσεις συνήθως οδηγούν σε λάθη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ειναι πολλα τα λεφτα λεμε....

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


και αν εγω δεν θελω να "πληρωσω"??? ειμαι αυτοματως εκτος του συστηματος?


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οχι ... απλα θα ακουσεις τις καταρες του παπα ... γιατι οι παπαδες φιλε μου δεν πληρωνονται .. απλα ο κοσμος τους δινει με το ζορι το χρημα ... του λες

τι θελετε πατερ για την τελετη
τιποτα τεκνο μου και βγαζει το χερι μεσα απο τα αμφια (σα τσουτσου για κατουρημα) , ξερεις λοξα και κρυβα μη το δει κανεις ... αρπαζει το 10ρικο, 20ρικο , 50ρικο ... κανει οτι δεν το κοιτα .. αλλα το βλεπει ... οποτε αναλογα το ποσο παιρνεις και ευχη !!!!

οποτε στα γενεθλια δεν εχει τετοια γιατι κανεις δεν τους καλει .. στη γιορτη ομως ? εχει λειτουργια και τα προβατακια πανε για χορταρακι και λιβανι ....


οκ , περα απο την πλακα , δεν ξερω γιατι το θεωρουν "αμαρτια" , τωρα θα μου πεις οτι αμαρτια θεωρουν την πραξη που οδηγει σε παιδι λες και ολες θα πρεπει να μοιριζουν κρινους ... δε ξερω !!!! αλλα το πραγμα σηκωνει πολυ πλακα !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
σε οσες βαφτισεις εχω παρευρεθει τελευταια , ο παπας , μετα τη βαφτιση αρχιζει το τροπαριο οτι πρεπει να γιορταζουν οι γονεις την βαφτιση και οχι τα γενεθλια και αλλα ευτραπελα !!!!

οι δε του παλαιου ειναι ακομη ποιο φανατικοι ...

μπορει επισημα να μην εχουν θεση , εχουν ομως ανεπισημα γιατι δεν μπορει σε διαφορετικες ενοριες ακομη και νομους ο παπας να λεει τα ιδια ... τυχαιο ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ !!!!


Ο κάθε παπάς μπορεί να λέει ότι του κατεβαίνει στο κεφάλι, αυτό δεν είναι ούτε νόμος ούτε εκκλησιαστική θέση. Το αν θα το ακολουθήσει κάποιος η όχι, έγκειται στην προσωπική του διάθεση,νοοτροπία και λογική.
Για γέλια είναι όσοι χριστιανοί ακολουθούν τυφλά ότι τους λένε, δίχως να το σκεφτούν και να το εξετάσουν. Για γέλια είναι και όσοι πιστεύουν ότι έτσι σκέφτονται όλοι οι χριστιανοί ή ότι τέτοιους ισχυρισμούς λένε όλοι οι παπάδες. Οι γενικεύσεις συνήθως οδηγούν σε λάθη.



Συνδίκτυε , κάποτε οι εν Ελλάδι κατοικούντες σκέπτονταν σαν Χριστιανοί και μάλιστα "ανεξέλεγκτα"... -δεν θα ξεχάσω , σε συνεχείς ερωτήσεις που ετίθεντο -απο διαφόρους -την απάντηση:"Αυτά, μόνο Θεός το ξέρει"..και σύ δεν πρέπει να ρωτάς..απλά να πιστεύεις-....

Πλέον σκέπτονται ως Έλληνες και οι Έλληνες είχαν ανήσυχα πνεύματα και διαρκώς αναζητούσαν την αλήθεια..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ειναι πολλα τα λεφτα λεμε....

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


και αν εγω δεν θελω να "πληρωσω"??? ειμαι αυτοματως εκτος του συστηματος?


NOVUS ORDO SECLORUM


Να μην πληρώσειςςςςςςς...???
Μαύρο φίδι θα σε φάει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 13:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zephyr, φυσικα και η γενικοτητα βγαζει πολλες φορες λαθος , ουτε ολοι οι χριστιανοι ειναι προβατα ουτε ολοι οι παπαδες βοδια ...

απλα αναφερα κατι γιατι μου εκανε εντυπωση , σκεψου μαλιστα οτι σπανια μπαινω μεσα στην εκκλησια , συνηθως οταν κανω το φωτογραφο .... απλα δεν το ειχα ξανα ακουσει και εδω και 1 χρονο (εαν θυμαμαι καλα) το ακουω σχεδον (γιατι δεν ειμαι παντα μεσα) παντα !!!!

δεν ξερω εαν υπαρχει επισημη γραμμη αλλα δεν ειναι και τυχαιο οτι ξαφνικα ολοι αρχισαν να μνημονευουν γενεθλια και γιορτες ... εαν δε το συνδιασω με την κριση στο παγκαρι της εκκλησιας , δενει!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 14:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Zephyr, φυσικα και η γενικοτητα βγαζει πολλες φορες λαθος , ουτε ολοι οι χριστιανοι ειναι προβατα ουτε ολοι οι παπαδες βοδια ...

απλα αναφερα κατι γιατι μου εκανε εντυπωση , σκεψου μαλιστα οτι σπανια μπαινω μεσα στην εκκλησια , συνηθως οταν κανω το φωτογραφο .... απλα δεν το ειχα ξανα ακουσει και εδω και 1 χρονο (εαν θυμαμαι καλα) το ακουω σχεδον (γιατι δεν ειμαι παντα μεσα) παντα !!!!

δεν ξερω εαν υπαρχει επισημη γραμμη αλλα δεν ειναι και τυχαιο οτι ξαφνικα ολοι αρχισαν να μνημονευουν γενεθλια και γιορτες ... εαν δε το συνδιασω με την κριση στο παγκαρι της εκκλησιας , δενει!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Εκκλησία χωρίς παγκάρι δεν υπάρχει δηλαδή???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 14:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικα και υπαρχει ... η εκκλησια του "ΘΕΟΥ" !!!!

εδω μιλαμε για την εκκλησια ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ομως !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 14:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φυσικα και υπαρχει ... η εκκλησια του "ΘΕΟΥ" !!!!

εδω μιλαμε για την εκκλησια ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ομως !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Και που είναι αυτή???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 14:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στο κοσμο του θεου ... εδω ζουμε στον ανθρωπινο ...
τωρα αμα γινω θεος και μαθω θα σε εξηγησω και σενα ... τεντυμπου

αα τεκνο μου .... εχεις το σατανα μεσα σου !!! :p

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 15:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Predator
quote:

τι νοιαζει δηλαδη στον παπα της ενοριας σου/μου/του, αν εγω θα γιορτασω τα γεννεθλια μου...


Τον νοιάζει ,όπως τον νοιάζει και τι βιβλία θα διαβάσεις και τι μουσική θα ακούσεις στο σπίτι σου . Με τα γενέθλια λένε , δίδεται μεγάλη σημασία και...εξυψώνεται το εγώ του ανθρώπου . Ο οποίος άνθρωπος πρέπει να είναι ένα τίποτα , διαρκώς ταπεινός και δούλος , μπροστά στο μεγαλείο του θεού και των παρατρεχάμενων αγίων , οσίων κ.λ.π. Με λίγα λόγια φοβούνται τυχόν "ξεστρατισμό" σιγά - σιγά των προβάτων από το κοπάδι....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 15:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω ας πουμε, φετος και περυσι δεν τα γιορτασα. προπερσυ το εκανα. του χρονου δεν το εχω σχεδιασει... αρα??


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 15:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρα θα πας στην κολαση ... εκτος εαν μετανοησεις ειλικρινα και απο βαθος καρδιας και ψυχης ... γκουχ

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 16:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω ας πουμε, φετος και περυσι δεν τα γιορτασα. προπερσυ το εκανα. του χρονου δεν το εχω σχεδιασει... αρα??


NOVUS ORDO SECLORUM


Θα καταβάλεις αναδρομικά μάλλον...αλλα τελικα δεν σε σώνει ούτε ο Βελζεβούλ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 19:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor
σε οσες βαφτισεις εχω παρευρεθει τελευταια , ο παπας , μετα τη βαφτιση αρχιζει το τροπαριο οτι πρεπει να γιορταζουν οι γονεις την βαφτιση και οχι τα γενεθλια και αλλα ευτραπελα !!!!

οι δε του παλαιου ειναι ακομη ποιο φανατικοι ...



Για να είμαι ειλικρινής φίλε makfor , δεν έχω ακούσει τέτοιου είδους παραινέσεις για τον εορτασμό του ονόματος από τον ιερέα . Ούτε καν από τον δεσπότη που βάφτισε τα δίδυμα εγγόνια μου .
Συνήθως λένε ότι το παιδί πρέπει να μεγαλώση σαν καλός χριστιανός , και κάτι τέτοια . Αυτό που επισημαίνεις πρώτη φορά το ακούω . Ίσως να συνηθίζεται στην περιοχή σου , ή να είναι πρόσφατη εγκύκλιος προς τους ιερείς .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 20:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εκκλησία δεν έχει πάρει επίσημη θέση για εορτασμούς γενεθλίων ούτε για ονομαστική εορτή. Δεν την ενδιαφέρει αν σβηστούν κεριά σε γενέθλια ή παίξουν κλαρίνα σε εορτή αγίου.
Στην ελληνική ύπαιθρο συνεχίζουν να παίζουν τα κλαρίνα σε εορτή αγίου από την εποχή που Αθήνα απαριθμούσε ελαχίστους κατοίκους. Ήταν ευκαιρία να μαζευτούν απ τα χωράφια οι συγχωριανοί και να γλεντίσουν με άφθονο κρασί και φαγητό που προσέφεραν για ευλογία οι εορτάζοντες ή οι κτήτορες των ξωκκλησιών.
Στα περισσότερα νησιά και σήμερα εορτάζουν το κάθε ξωκκλήσι. Είναι πάμπολλα που σημαίνει πολλά γλέντια το χρόνο ίσως και περισσότερα από 50.
Έτυχα πρόπερσι στην Χώρα της Αμοργού 6 Αυγούστου. Έπαιζαν βιολιά από τη Νάξο ,ίσως τα καλύτερα σήμερα, δωρεάν φαγητό για χιλιάδες άτομα όχι από το δήμο αλλά από 2-3 οικογένειες.
Πρόσφερα και φαγητό σε δύο τουρίστριες (μη χάσω) και μου είπαν "χάου ματσ" . Βρε τι χάου ματσ τους λέω, ...
Γιατί οι ξένοι δεν γνωρίζουν από τέτοια. Το δωρεάν φαγητό είναι γι αυτούς συνδυασμένο με διαφήμιση μεγάλης εταιρείας!
Οι ξένοι φωνάζουν 5 φίλους να σβήσουν τα κεράκια και δίνουν μεγαλύτερη σημασία στα γενέθλια από την ονομαστική εορτή.
Εδώ τους φίλους τους φωνάζει η καμπάνα του χωριού.
Γιατί χτυπά η καμπάνα; αναρωτιόνται. Είναι του Αγίου Ευσταθίου. Α! γιορτάζει ο Στάθης και πάνε επίσκεψη.

Η εκκλησία παρακαλεί, φωνάζει και βοά, -κάντε παιδιά.
Το να γεννηθεί νέος άνθρωπος είναι μεγάλο γεγονός γι αυτήν.
Τιτλοφορεί το ζευγάρι ως συνεργάτη του Δημιουργού.

Αλλο λοιπόν τι λέει η ορθόδοξος εκκλησία και άλλο τι λέει ο κάθε παπάς όταν λόγω προσωπικών παθών διαβάζει το ευαγγέλιο ανάποδα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 21:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://orthodox-answers.blogspot.com/2007/06/blog-post_29.html

quote:
Τα γενέθλια μας πρέπει να τα γιορτάζουμε;
Όλοι μας γνωρίζουμε την ημέρα που γεννηθήκαμε. Γνωρίζουμε μάλιστα και τις λεπτομέρειες: ώρα γέννησης (πολλές φορές και λεπτά και δευτερόλεπτα!!), τοποθεσία (τώρα πια με γεωγραφικές συντεταγμένες- με την βοήθεια ενός GPS), γνωρίζουμε ωροσκόπια και ωροσκόπους, γνωρίζουμε το κινέζικο ωροσκόπιο και πολλά άλλα. Και αν εμείς οι ίδιοι δεν δίνουμε και πολύ μεγάλη σημασία σε αυτά, φροντίζουν άλλοι –από το οικογενειακό/φιλικό μας περιβάλλον κυρίως- να μας κατατοπίσουν σχετικά, να μας κάνουν «πάρτυ» και εκπλήξεις με τούρτες και κεράκια…Καμιά φορά μας ενοχλεί αν τύχει και μας ξεχάσουν, η μας πιάνει το παράπονο που …μεγαλώνουμε, ενώ τις περισσότερες φορές ακούμε την φράση: «στα γενέθλια μου νοιώθω μελαγχολικά»

Όλα αυτά καθιστούν φανερό ότι τα γενέθλια μας έχουν καθαρά ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα, δηλαδή τα πάντα κινούνται για την δική μας αυταρέσκεια και ικανοποίηση και απέχουν πολύ από τον σκοπό της έλευσης μας σε αυτή την ζωή.
Είναι μια συνήθεια που ήρθε από την δύση όπου εκεί δεν εορτάζουν τους Αγίους τους αλλά εορτάζουν με περισσή λαμπρότητα τα προσωπικά τους γενέθλια.

Βέβαια να ξεκαθαρίσουμε καταρχήν ότι δεν χρειάζεται να είμαστε ή να γίνουμε αντικοινωνικοί ή να δούμε το θέμα καθαρά φαρισαϊκά και να χάσουμε την ουσία: άλλο δεν γιορτάζουμε (δεν προκαλούμε την γιορτή αυτή, δεν την περιμένουμε πως και πως, δεν θεωρούμε τα γενέθλια μας ως γεγονός μοναδικό κλπ) άλλο το να μη δεχόμαστε ευχές και να μην είμαστε φιλόξενοι ή να γινόμαστε απόμακροι.

Αλλά ας δούμε λίγο τι ονομάζει, τι εννοεί και τι εορτάζει η εκκλησία μας ως «γενέθλιος ημέρα».
Η εκκλησία μας τιμά τους Αγίους της, με το να εορτάζει την ημέρα κατά την οποία μαρτύρησαν ή την ημέρα κατά την οποία κοιμήθηκαν-έφυγαν από αυτή τη ζωή. Η ήμερα αυτή ονομάζεται «μνήμη Αγίου» ή «γενέθλιος ήμερα» του Αγίου (εισήλθε - γεννήθηκε στην αιώνια ζωή).

Η Αγία μας Εκκλησία καθόρισε να τελούνται τρία μόνον γενέθλια (να εορτάζει δηλαδή και την γέννηση τους): του Χριστού (25/12), της Παναγίας (8/9) καί του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου (24/06).
Επίσης επειδή Εκκλησία είναι η ένωση του ανθρώπου με το Θεό, που για πρώτη φορά αποκαλύφθηκε την ημέρα της Πεντηκοστής η μέρα αυτή (της Πεντηκοστής) θεωρείται γενέθλια μέρα της Εκκλησίας, αφού αυτή τη μέρα για πρώτη φορά η Εκκλησία εμφανίζεται στον κόσμο σαν θεανθρώπινη κοινωνία.
Καμία άλλη αναφορά γενεθλίων δεν υπάρχει.

Όλοι μας λοιπόν πρέπει να εορτάζουμε τη μνήμη δηλαδή την «γενέθλια ημέρα» του Αγίου μας και όχι τα γενέθλια μας. Εμείς οί Ορθόδοξοι τιμούμε τον Άγιο μας, τον έχουμε προστάτη, μεσίτη και βοηθό. Αγωνιζόμαστε να Τον μιμηθούμε, ζώντας με κέντρο πάντοτε τον Θεάνθρωπο Χριστό, δηλ. ζούμε θεανθρωποκεντρικά.

Συμπερασματικά, το να εορτάζουμε τα γενέθλια μας, αποτελεί πράξη εγωισμού, καθώς έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την ταπεινοφροσύνη που διδάσκει ο Χριστός μας. Αυτό που πρέπει να συνειδητοποιήσουμε, είναι πως με τη γέννησή μας δεν συνέβη κάτι το εξαιρετικό, κάτι που να είναι άξιο εορτασμού, απλά ένας ακόμη άνθρωπος προστέθηκε στους υπόλοιπους, ο οποίος καλείται και αυτός να παλέψει για τη Σωτηρία του.

Αν πρέπει να εορτάζουμε και κάτι άλλο (πέρα από την ονομαστική μας εορτή) τότε αυτό που πρέπει να εορτάζουμε είναι την μέρα της βάπτισης μας. Την ημέρα εκείνη κατά την οποία λάβαμε το Χρίσμα, τις δωρεές του Αγίου Πνεύματος. Πράγματι, πόσο όμορφο είναι την ημέρα εκείνη, κάθε χρόνο να συναισθανόμαστε το μεγάλο εκείνο γεγονός και να τελούμε μια πνευματική εορτή, να κάνουμε μια λειτουργία, να συμμετέχουμε στο μυστήριο της θείας ευχαριστίας, να πούμε ένα ευχαριστώ στον πανάγαθο Θεό που ό,τι έχουμε μας το έδωσε Εκείνος ό,τι πετύχαμε το οφείλουμε σ’Αυτόν. Να δείξουμε έτσι ότι δεν έχουμε ξεχάσει τον σκοπό της βαπτίσεως μας και ότι το συμφέρον της ψυχής μας είναι με τον Χριστό.


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 21:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθεε, ευχαριστώ που παρέθεσες την ιστοσελίδα για να παίρνουμε μάτι τί γίνεται με μερικούς "ορθόδοξους" που δεν ξέρουν που τους παν τα 4.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 22:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αθεε, ευχαριστώ που παρέθεσες την ιστοσελίδα για να παίρνουμε μάτι τί γίνεται με μερικούς "ορθόδοξους" που δεν ξέρουν που τους παν τα 4.


Ας τα βρούν μεταξύ τους Δημήτρη και ας καταλήξουν κάπου...εκείνο που ο καθένας προσλαμβάνει είναι ένα αλαλούμ..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy