ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ορθοδοξη Ρωσια και ελληνικη επανασταση.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2010, 23:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ Εαρινέ με την Ελλάδα είσαι? ή με τους εχθρούς της?

Ξυλούρης Νίκος .Άκρα του τάφου σιωπή

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 00:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ Εαρινέ με την Ελλάδα είσαι? ή με τους εχθρούς της?

Ξυλούρης Νίκος .Άκρα του τάφου σιωπή

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Δηλαδή εσύ τώρα την θεωρείς ερώτηση αυτή και θέλεις και απάντηση φίλε και συνδίκυτε Ευρωπαίε..???

Είναι ερώτηση αυτή..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 02:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και θέλω απάντηση.....για να δεις και μόνος σου.

Δεν μπορεί όταν γράφω ότι, αντί να τρωγόμαστε μεταξύ μας, να βάλουμε τους εχθρούς μας να τρώγονται μεταξύ τους, να γυρνάς και να το παίζεις μητέρα Τερέζα.

Ξυλούρης Νίκος .Άκρα του τάφου σιωπή

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 10:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φυσικά και θέλω απάντηση.....για να δεις και μόνος σου.

Δεν μπορεί όταν γράφω ότι, αντί να τρωγόμαστε μεταξύ μας, να βάλουμε τους εχθρούς μας να τρώγονται μεταξύ τους, να γυρνάς και να το παίζεις μητέρα Τερέζα.

Ξυλούρης Νίκος .Άκρα του τάφου σιωπή

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Τελικά είναι όπως βλέπω , πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να ξεπεράσει κανείς την χριστιανική του ταυτότητα και χειραγώγηση...εν'τέλλει όντως ο Χριστιανισμός προέρχεται απο "κοπτοραπτική μέθοδο" διαφόρων ιδεολογιών και κωδίκων πεποιθήσεων...άλλα "αναφώνησε" ο Χριστός και άλλα δίδαξε και εντελώς άλλα -γι'αλλα- κάνετε σείς οι ευλαβείς πιστοί του!!!

Σας έκανε πολύ κακό η "παρέα" και η νοηματοδότηση απο τον Αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό και σκέψη...βλέπεις δεν συν-ταιριάζουν -εκ διαμέτρου αντίθετα πράματα- και γίνατε ένα μπάχαλο ιδεολογικό...!!!

Σας έμαθε ο Χριστός -αναφέρεται στον δεκάλογο??- να σπέρνετε διχόνιες και να βάζετε τους άλλους να τρώγονται μεταξύ τους και εξ'αυτού νοηματοδοτείσθε και συμπεριφέρεσθε ανάλογα..???

Άλλα λέτε -ως Θρησκεία- άλλα σκέπτεσθε και άλλα κάνετε φίλε μου και αυτό δεν περνάει απαρατήρητο ....

Βέβαια πάντα κάτι έχετε να πείτε ως επιχείρημα αλλα οι ιδέες τις οποίες ο οποιοσδήποτε άνθρωπος ασπάζεται , θα πρέπει να γίνονται και πράξεις...πράγμα που ουδέποτε συνέβη στον χώρο σας...σείς τρωγόσασταν σαν τα σκυλιά απο καταβολής σας και διαλυθήκατε σε ένα εκατομμύριο κομμάτια , αναφέροντας ο ένας τον άλλο ως αιρετικό..σπέρνοντας διχόνιες και όχι μόνο!!!

Μεταφέρατε και τις μεθόδους αυτές και στην Ελλάδα -αυτό που αναφέρεις ως διπλωματία των Βυζαντινών..."φεύ"...δεν τους έσωσε όμως-και καλείτε και τον κοσμάκη να ασπασθεί τις ιδέες σας...

Ε!!! λοιπόν , "ΟΧΙ" Φίλε μου , δεν πρόκειται να συναινέσω σε τέτοιου είδους μεθοδολογίες...λυπάμαι που σε απογοητεύω!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 11:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη να υποθεσω οτι το τριπορτο με στοχο την αγαπη και την συμφιλιωση , την ειρηνη και την συνεργσια , το δοκιμασαμε και απετυχε ? ο πολεμος ειναι η μονη σωτηρια μας ? καποιοι πρεπει να πεθαινουν για να ειμαστε ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΑ ? ή καποιους πρεπει να ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ για να ειμαστε και παλι ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΑ ?

για να καταλαβω δηλαδη γιατι δεν ξερω ποσο ΚΑΛΑ ειμαστε τελικα !!!!

αν και το ξανα ειπα , να το ματαξαναπω αν και δεν πιστευω οτι ειμαστε σε θεση να το ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ
ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ , οι στρατοι και τα σωματα ασφαλεια ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΚΟΠΟ , την ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ (της οποιας ολες ιδιες ειναι) , ετσι οταν γινεται πολεμος δεν γινεται ουτε για συνορα ουτε για την μανα μου ουτε για την γυναικα μου και το παιδι μου, εγω μπορει να πολεαμω για αυτα (ως προβατο και ισως βοδι που ειμαι) αλλα ο πολεμος γινεται ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ... γυριστε ριξτε και ματια σε οποιο πολεμο θελετε και τα ξανα λεμε (ακομη και της τροιας εγινε για το ΧΡΗΜΑ) ... οποτε μη ψαρωνετε ... το βυζαντιο (ποιο βυζαντιο? νομιζω οτι η λεξη ειναι ΛΑΘΟΣ αλλιως λεγονταν ) πολεμουσε για να περνα καλα ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ γιατι ειχε βαρια αυτια και επρεπε να τα ενισχυσει , για τον πλουτο ΤΩΝ ΛΙΓΩΝ γινεται η φασαρια ... αλλα τι λεω τωρα, ποιος ειμαι εγω που θα ταραξω τον υπνο των πολλων !!!

επισης μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση το ποτε ΒΓΗΚΑΜΕ απο το δρομο του χριστου και των αλλων παραμορφομενων χριστιανων ... εχουμε καποια χρονολογια ? δηλαδη εγινε το 2000? το 1981 ? το 1974 ? το 1967 ?κτλπ μπορεις καποιος να μας πληροφορησει για να ξερουμε και εμεις οι εντος χριστου γραμμης τι γινεται!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy