ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΕΞΕΛΙΞΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 02:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eξελιξη ειναι η ελιξη προς τα εξω(και κατω).

Μεσα και πανω ειναι ο πνευματικος κοσμος,εξω και κατω ειναι ο υλικος

κοσμος.

Για να επιστρεψουμε στο πνευματικο κοσμο απ'οπου ερχομαστε

πρεπει να ολοκληρωσουμε την εμπειρια μας στον υλικο κοσμο.

Και πως αλλοιως θα αποκτησεις εμπειρια αν δεν τον ζησεις,

δεν απολαυσεις,δεν αμαρτησεις;

Η αποστολη,ο προορισμος του ανθρωπου,το δραμα του ,ειναι να γνωρισει

ολη τη δημιουργια:μακροκοσμο,μεσοκοσμο,μικροκοσμο.

Αυτο τον καθιστα ανωτερο απο τους αγγελους που η εξελιξη τους

σταματαει στο μεσοκοσμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 12:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατε Notirk
Ναι εγινες κατανοητος.Ομως λαβε υπ οψιν και το εξης.Μια απο τις αρχες μου ειναι,οτι η υπερηφανεια οδηγει στην αλαζονια.
Ετσι δεν ειχα καμμια προθεση να εκδηλωσω κατι τετοιο.Οπως και αλλο μελος του φορουμ σου προτεινε το word σχετικα με την ορθογραφια,ετσι και εγω σου ειπα αν θυμασαι απλα να την διορθωσεις,τιποτα περισσοτερο.Εσυ δικαιως αγχωθηκες η ενοιωσες ασχημα καθ οσον λειτουργησε η αμυνα του νου.
Οπως σωστα ειπες και οι δυο καναμε μια νικη.Μαθημα:εγω να ειμαι πιο προσεκτικος στις διατυπωσεις μου και εσυ πιο διαλακτικος.

Στο προκειμενο τωρα.Λες οτι χρειαζομαστε εμπειριες στον υλικο κοσμο για να ανεβουμε στον πνευματικο και να φτασουμε τους αγγελους που ειναι στασιμοι.Λιγο Λιακοπουλο θυμιζει αυτο.Μπορει ομως να ειναι κι ετσι.
Θα σου πω τι νομιζω εγω.

Θεωρω οτι ναι αποκτουμε εμπειριες στον υλικο κοσμο,οχι απαξ,αλλα μεσα απο διαδοχικες ενσαρκωσεις.Δεν ειναι,ουτε κατα διανοια μια ζωη 70-80 χρονων αρκετη να μαθουμε.Το πνευμα ζει αιωνια αρα το μικρο φωτεινο διαστημα που ζουμε ειναι το αναμα ενος σπιρτου μπροστα στην αιωνιοτητα.

Προερχομαστε απο μια σκοτεινη αβυσσο,καταληγουμε σε μια σκοτεινη αβυσσο.Το μεταξυ φωτεινο διαστημα το λεμε ζωη.Ελεγε ο Καζαντζακης.


Δεν αντικρουω την θεωρια Λιακο,αλλα αλλαζω οπου Θεος με τη φραση,ΟΛΟΝ ΦΩΣ,ακτινες του οποιου ειναι το πνευμα ολων μας.Τωρα γιατι το Ολον Φως,υπερδυναμη ων,εχει αναγκη ενσαρκωσεων για την αποκτηση εμπειριων,δεν ξερω.

Ολα δειχνουν οτι αυτο γιναται κατα κορον.Γεννηση-Θανατος-Γεννηση κ.ο.κΗ περιορισμενη ανθρωπινη λογικη ειναι ανεπαρκης να δωσει απαντησεις.Ετσι πορευεται ο καθεις μονος με τις δικες του σκεψεις περι δημηουργιας,προελευσης και σκοπου της ζωης.

Τωρα να σου πω κατι αλλο και μη θυμωσεις.Για μενα μεσοκοσμος δεν υπαρχει.Μονο μακρο και μικρο.Αν θελεις δωσε ορισμο του μεσοκοσμου.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Guardian of Asgard
troll


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 15:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guardian of Asgard  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Guardian of Asgard
troll


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 16:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guardian of Asgard  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 19:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Guardian of trixes
Απαξιω να συζητω με πολυπροσωπους, πολυμορφικους,εγωπαθεις,εγωκεντρικους,χαμαιλεωντικους τυπους.
Οσα nicks και να αλλαξης,ιδιος παραμενεις.
Και μπορεις να λες οτι θες,αν γινοταν ψηφοφορια ποτε δεν θα ψηφιζα την διαγραφη σου.
Διαφωνω καθετα με οτι λες αλλα υπερασπιζομαι το δικαιωμα σου να το λες.

Και για την ιστορια,αρνουμαι την υπαρξη του μεσοκοσμου.Τα παντα ειναι μακρο η μικρο αναλογα με τον παρατηρητη.

Και ο Πλατων και ο Ηρακλειτος και ο Αριστοτελης εκαναν λαθη.Το θεμα ειναι αν τα βλεπεις η οχι.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Guardian of Asgard
troll


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 22:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guardian of Asgard  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Guardian of Asgard
troll


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 22:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guardian of Asgard  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tantalinka
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 22:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχεις το υφος οτι κατι ξερεις ρε καημενε τυπε και οτι εισαι σε θεση
να δινεις και συμβουλες και να εχεις αυτο το ηλιθιο υφος του Ελληναρα.
Ουτε τα κορδονια μου δεν εισαι ικανη να δεσεις.



Νομίζω πως η συζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα του forum έχει παρεκτραπεί. Επίσης νομίζω πως ουδόλως ενδιαφέρεται κανείς από εδώ μέσα να διαβάζει κείμενα όπως τα παραπάνω, ενός "Νεοέλληνα" (προσωπική άποψη αν μου επιτρέπεται) προς έναν "Ελληνάρα" όπως αναφέρθηκατε στο παραπάνω quote. Επίσης θα θεωρήσω ατυχής την προσφώνηση σας ως προς τον NIKOMAXOΣ στο θηλυκό γένος. Δεν θα ήθελα να θεωρήσετε πως λαμβάνω το μέρος του εν λόγω "Ελληνάρα" όπως τον χαρακτηρίσατε, απλά θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή στον τρόπο που εκφραζόμαστε γενικά, δεδομένου πως μέσα στο forum ο καθένας μπορεί να παραθέτει τις απόψεις του χωρίς φόβο και πάθος. Γενικά ο σεβασμός προς τον συνάνθρωπο και συνομιλητή είναι πάντα η καλύτερη συνταγή ενός διαλόγου , μιας ανταλλαγής απόψεων.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας αγαπητέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tantalinka
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 22:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eξελιξη ειναι η ελιξη προς τα εξω(και κατω).

Μεσα και πανω ειναι ο πνευματικος κοσμος,εξω και κατω ειναι ο υλικος

κοσμος.

Για να επιστρεψουμε στο πνευματικο κοσμο απ'οπου ερχομαστε

πρεπει να ολοκληρωσουμε την εμπειρια μας στον υλικο κοσμο.

Και πως αλλοιως θα αποκτησεις εμπειρια αν δεν τον ζησεις,

δεν απολαυσεις,δεν αμαρτησεις;

Η αποστολη,ο προορισμος του ανθρωπου,το δραμα του ,ειναι να γνωρισει

ολη τη δημιουργια:μακροκοσμο,μεσοκοσμο,μικροκοσμο.

Αυτο τον καθιστα ανωτερο απο τους αγγελους που η εξελιξη τους

σταματαει στο μεσοκοσμο.



Aγαπητέ Notirk,

έχω διαβάσει μεταξύ άλλων και αρκετά δικά σου posts και οφείλω να πω πως θεωρείσαι κατά την άποψη μου ένας καλός συνομιλητής. Στο θέμα όμως,
συμφωνώ με το παραπάνω που αναφέρεσαι στο πως θα νιώσεις την ζωή αν δεν κάνεις υπερβολές, αμαρτίες κτλ..μα αυτό πιστεύω είναι και το προκείμενο να πέρασεις στον υλικό κόσμο κάνοντας ακριβώς αυτά που προστάζει η ύλη ,διότι απο αυτά εξελίσσεται και η ψυχή. (άποψη μου πάντα). Ένας νοήμων άνθρωπος μαθαίνει από τα λάθη του..το υποσυνείδητο μας όχι απλά μαθαίνει..καταχωρεί και ξέρει τι να αποφύγει ή τι να πράξει την επόμενη φορά. Έτσι πιστεύω..λάθος, σωστό κάποια στιγμή θα το μάθω. Όσον αφορά τον μικρόκοσμο κτλ..η αλήθεια είναι πως για μεσόκοσμο δεν γνώριζα -σαφώς και θα το ψάξω στο μέτρο του δυνατού- δεδομένου πως ο μικρόκοσμος και ο μακρόκοσμος είναι έννοιες πιο "απτές", εννοώντας πως από το σχολείο ακόμα ξεκινάμε με την βιολογία κάντοντας αναφορές στον μικρόκοσμο και φτάνοντας στο πανεπιστήμιο μελετώντας την μακροοικονομική. Έτσι κάπως τα έχω συνδυάσει και μου είναι πιο γνωστές έννοιες και πιο εύκολες στην μελέτη και σε επίπεδο πνευματικό, μπορεί να είναι λανθασμένος ο συνδυασμός αλλά ακόμα ψάχνομαι στα θέματα αυτά.


Ευχαριστώ και πάλι.

Ευχαριστώ και πάλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Son of Odin
troll


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 22:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Son of Odin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 22:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εχεις το υφος οτι κατι ξερεις ρε καημενε τυπε και οτι εισαι σε θεση
να δινεις και συμβουλες και να εχεις αυτο το ηλιθιο υφος του Ελληναρα.
Ουτε τα κορδονια μου δεν εισαι ικανη να δεσεις.



Νομίζω πως η συζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα του forum έχει παρεκτραπεί. Επίσης νομίζω πως ουδόλως ενδιαφέρεται κανείς από εδώ μέσα να διαβάζει κείμενα όπως τα παραπάνω, ενός "Νεοέλληνα" (προσωπική άποψη αν μου επιτρέπεται) προς έναν "Ελληνάρα" όπως αναφέρθηκατε στο παραπάνω quote. Επίσης θα θεωρήσω ατυχής την προσφώνηση σας ως προς τον NIKOMAXOΣ στο θηλυκό γένος. Δεν θα ήθελα να θεωρήσετε πως λαμβάνω το μέρος του εν λόγω "Ελληνάρα" όπως τον χαρακτηρίσατε, απλά θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή στον τρόπο που εκφραζόμαστε γενικά, δεδομένου πως μέσα στο forum ο καθένας μπορεί να παραθέτει τις απόψεις του χωρίς φόβο και πάθος. Γενικά ο σεβασμός προς τον συνάνθρωπο και συνομιλητή είναι πάντα η καλύτερη συνταγή ενός διαλόγου , μιας ανταλλαγής απόψεων.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας αγαπητέ.




Άστο, μην απαντάς καθόλου, παρακαλώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tantalinka
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 22:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βασικα οι καλοι τροποι σας μαραναν εδω μεσα και γενικα. Ο Ελληναρας εχει το υφος του μεγα διδασκαλου και κανει συστασεις για την ορθογραφια και προσεχε να μην θυμωσεις με την αληθεια που σου λεω και ο Χριστος και ο Βουδας ηταν μια τριχα απο τα @@ μου οπως και ο Πλατωνας και ο Ηρακλειτος και επιλεγω σε ποιους θα μιλαω και πιο πανω δεν απαντησε. Ασε μας αγαπητη. Πρεπει να υπαρχει και καποιος να μαζευει τα σκουπιδια γιατι εχετε πηξει στο σκατο.



Συμφώνω αγαπητέ, πήξαμε ..ταυτίζομαι και συμπάσχω με την αγανάκτηση σας. Ενημερωτικώς, θα πήξετε στη βαρεμάρα αν αλλάζετε σε κάθε post και όνομα μέλους..βέβαια το κατανοώ και το επικροτώ αν είναι κάτι σαν χόμπυ. Η ανωνυμία του διαδικτύου σας καθιστά απόλυτα ασφαλή. Αυτή είναι και η διαφορά σας με το μέλος NIKOMAXOΣ που έχετε πάθει ψύχωση απ'ότι φαίνεται, ο παραπάνω είναι εδώ και παραθέτει απόψεις ονομαστικά, ενώ εσείς....κρίμα διότι όσο σωστές και να είναι οι απόψεις σας πηγαίνουν στον κάλαθο των αχρήστων.

Καλή συνέχεια στο χόμπυ σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Son of Odin
troll


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 23:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Son of Odin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Son of Odin
troll


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 23:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Son of Odin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 23:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555 και Τantalinka μονος του μιλαει,μην ασχολειστε.

Απο οσα διαβαζω σε αλλο κομματι του φορουμ υπαρχει προιστορια για αγριους κονικλους.Δεν εχει νοημα.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 23:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ,ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΑΠΑΝΤΑΤΑΙ ΣΕ ΥΒΡΙΣΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ!!!!
ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Son of Odin
troll


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 23:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Son of Odin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Son of Odin
troll


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 23:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Son of Odin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Son of Odin
troll


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 00:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Son of Odin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Θάνατος
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 02:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θάνατος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Goodnight
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 03:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goodnight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 09:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω πω..! Ρεκόρ έκανε χθες ο Λούπους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deleted
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 09:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deleted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 09:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα οτι και να γραψω θα σβηστει. Σας τα γραφω λιγο εντονα μπας και ξυπνησετε αποτομα, αλλα τελικα μονο ο θανατος θα μας βγαλει απο το αδιεξοδο.




Καλημέρα, βρε αντίδραση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deleted
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 10:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deleted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deleted
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 10:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deleted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 10:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το καταλαβαινω να ασχοληθεις με την θεοσοφια και τον αποκρυφισμο
για να στηριξεις την πιστη και τους αδυναμους, οτιδηποτε αλλο μου προκαλει εμετο.




Όταν λες αδύναμους? Και να σε ρωτήσω κάτι... Για ποιο λόγο δεν θες να παραθέτεις τις απόψεις σου σε μορφή συζήτησης? Δεν είναι ανάγκη να επιβάλλεσαι βρίζοντας, ακόμα και αν θεωρείς πως έχεις δίκιο..Δεν "ακούγεσαι" έτσι, πίστεψέ με..! Δεν έχω τίποτα εναντίον σου, ούτε που σε ξέρω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deleted
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 10:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deleted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 11:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εννοώ τον απλό άνθρωπο που χρειάζεται ένα στήριγμα και όχι φιλοσοφικές και θεοσοφικές παπαριές.

Εδώ ολόκληρος Εliphas Levi έλεγε:

Η Χριστιανική και Καθολική θρησκεία είναι πράγματι η νόμιμη θυγατέρα του Ιησού, του βασιλιά των μάγων. Η λατρεία της δεν είναι τίποτε άλλο, παρά η Υψηλή Μαγέια υποκείμενη στους νόμους της ιεραρχίας, που είναι απαραίτητη, ώστε να γίνει λογική και αποτελεσματικη.

Πως την έχουν δει κάποιοι Ελληναράδες και "θεόσοφοι" να πούμε;

Για τους "αναρχικους", "ορθολογιστες" δε τι να πεις;

Πάρε τον ένα και βάρα τον άλλο έχει γίνει η ιστορία.

Δεν υπάρχει τίποτα να συζητήσεις με κάποιους που έχουν πάρει τις αποφάσεις τους.




A,κατάλαβα τι εννοείς με τον όρο "αδύναμους".

Τέλος πάντων. Όπως ΕΣΥ έχεις πάρει τις αποφάσεις σου και πιστεύεις ακράδαντα κάπου, έτσι και κάποιοι άλλοι έχουν πάρει τις δικές τους και πιστεύουν-είτε απόλυτα, είτε όχι-σε κάτι άλλο. Όσο δύσκολο είναι να μεταπειστείς εσύ, τόσο δύσκολο είναι να μεταπειστούν και οι άλλοι..(άσχετα με το ποιος έχει υποκειμενικά "δίκιο").

Ωστόσο, θεωρώ ότι κανέναν δεν έβλαψε η ανταλλαγή διαφορετικών απόψεων... Εμένα τουλάχιστον δεν με ενοχλεί καθόλου να συζητήσω κάτι με κάποιον που έχει διαφορετική κοσμοθεωρία κτλπ και ούτε θα προσβληθώ αν οι απόψεις του είναι αντίθετες με τις δικές μου.Ίσα ίσα, κάτι θα αποκομίσω.

Έχεις πολλες γνώσεις και ενδιαφέρουσες, μάλιστα , απλά ο τρόπος που τις παρουσιάζεις δεν τις κάνει προσιτές. Σκέψου το..

Ξέρω, θα μου πεις πάλι ότι είμαι γυναίκα και δεν κάνει μιλάω.
Αλλά ήθελα να στα πω.. Αυτά από μένα.

Edited by - Narkissa555 on 18/12/2010 11:08:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deleted
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 11:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deleted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy