ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σιβυλλες και προφητειες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 00:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kapodistria
Το θέμα λοιπόν είναι αν αυτά τα χειρόγραφα είναι όπως
υποστηρίζεται 3000 χρόνων ή τα έγραψαν κάποιοι για να
εξυπηρετήσουν την όποια σκοπιμότητα .

Φίλη kapodistria , με την τελευταία σου παρατήρηση έκανες διάνα , γιατί το όλο θέμα μυρίζει από μακριά καραμπινάτη πλαστογραφία των τότε (πατέρων) της εκκλησίας . Άλλωστε δεν ήταν και η μόνη....παλιά τους τέχνη κόσκινα . Αυτό γίνεται προφανές , αν κάνουμε μια λογική σειρά συλλογισμών επάνω στον (διασωθέντα;) χρησμό της Σύβιλλας της Ερυθραίας , και την πληροφορία του Ευσέβιου σύμφωνα με την οποία τον ανακοίνωσε ο ίδιος ο Μ. Κωνσταντίνος στον λόγο του το Πάσχα του 325 μαχχ . Η δική μου λογική λοιπόν λέει τα εξής :
1ον Εφόσον η Σύβιλλα η Ερυθραία ήταν στη Ρώμη , και οι συβιλλικοί χρησμοί φυλάσσονταν εκεί , θα έπρεπε κατά συνέπεια να είναι γραμμένοι στα λατινικά και όχι στα ελληνικά για να μπορούν να τους διαβάζουν οι Ρωμαίοι, οπότε η ακροστιχίδα πάει περίπατο .
2ον Ο Κωνσταντίνος Α’ ήταν μεν έξοχος στρατιωτικός και πολιτικός , αλλά η μόρφωσή του ήταν μετριοτάτη , και γνώριζε μόνο τη μητρική του γλώσσα που ήταν τα Λατινικά . Τα Ελληνικά μόνο τα μιλούσε και ήταν εκείνα που μιλούσαν οι ελληνόφωνοι λεγεωνάριοι του στρατεύματός του , επομένως αν ο χρησμός δεν ήταν γραμμένος στα λατινικά αλλά στα ελληνικά όπως θέλουν να μας τον παρουσιάζουν , θα ήταν αδύνατον να τον διαβάση ο Κωνσταντίνος .
3ον Σύμφωνα με αυτά που διάβασα στην σελίδα που μας παρέπεμψες , όλοι οι συβιλλικοί χρησμοί ήταν ανυπόγραφοι και ημιτελείς . Δεν είναι απορίας άξιον , ότι μόνο αυτοί της Σύβιλλας της Ερυθραίας ήταν ενυπόγραφοι , και ο συγκεκριμένος ήταν και πλήρης ; Σαν πολλές οι συμπτώσεις φίλη μου.............
Και τέλος αυτός που έκανε την λαθροχειρία , ή δεν γνώριζε καλά ελληνικά , ή δεν του έβγαινε η ακροστιχίδα και έτσι έκανε τον ΧΡΙΣΤΟ – ΧΡΕΙΣΤΟ . Οπότε φίλοι χριστιανοί μάλλον για άλλο Μεσσία θα πρόκειται , οπότε τσάμπα οι προσδοκίες σας από τον χρησμό .

Υ.Γ
Πάντως η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο συγκεκριμένος χρησμός , μάλλον είναι μια από τις πολλές λαθροχειρίες του Ευσέβιου .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 19:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Φίλη kapodistria , με την τελευταία σου παρατήρηση έκανες διάνα , γιατί το όλο θέμα μυρίζει από μακριά καραμπινάτη πλαστογραφία των τότε (πατέρων) της εκκλησίας . Άλλωστε δεν ήταν και η μόνη....παλιά τους τέχνη κόσκινα . Αυτό γίνεται προφανές , αν κάνουμε μια λογική σειρά συλλογισμών επάνω στον (διασωθέντα;) χρησμό της Σύβιλλας της Ερυθραίας , και την πληροφορία του Ευσέβιου σύμφωνα με την οποία τον ανακοίνωσε ο ίδιος ο Μ. Κωνσταντίνος στον λόγο του το Πάσχα του 325 μαχχ . Η δική μου λογική λοιπόν λέει τα εξής :
1ον Εφόσον η Σύβιλλα η Ερυθραία ήταν στη Ρώμη , και οι συβιλλικοί χρησμοί φυλάσσονταν εκεί , θα έπρεπε κατά συνέπεια να είναι γραμμένοι στα λατινικά και όχι στα ελληνικά για να μπορούν να τους διαβάζουν οι Ρωμαίοι, οπότε η ακροστιχίδα πάει περίπατο .
2ον Ο Κωνσταντίνος Α’ ήταν μεν έξοχος στρατιωτικός και πολιτικός , αλλά η μόρφωσή του ήταν μετριοτάτη , και γνώριζε μόνο τη μητρική του γλώσσα που ήταν τα Λατινικά . Τα Ελληνικά μόνο τα μιλούσε και ήταν εκείνα που μιλούσαν οι ελληνόφωνοι λεγεωνάριοι του στρατεύματός του , επομένως αν ο χρησμός δεν ήταν γραμμένος στα λατινικά αλλά στα ελληνικά όπως θέλουν να μας τον παρουσιάζουν , θα ήταν αδύνατον να τον διαβάση ο Κωνσταντίνος .
3ον Σύμφωνα με αυτά που διάβασα στην σελίδα που μας παρέπεμψες , όλοι οι συβιλλικοί χρησμοί ήταν ανυπόγραφοι και ημιτελείς . Δεν είναι απορίας άξιον , ότι μόνο αυτοί της Σύβιλλας της Ερυθραίας ήταν ενυπόγραφοι , και ο συγκεκριμένος ήταν και πλήρης ; Σαν πολλές οι συμπτώσεις φίλη μου.............
Και τέλος αυτός που έκανε την λαθροχειρία , ή δεν γνώριζε καλά ελληνικά , ή δεν του έβγαινε η ακροστιχίδα και έτσι έκανε τον ΧΡΙΣΤΟ – ΧΡΕΙΣΤΟ . Οπότε φίλοι χριστιανοί μάλλον για άλλο Μεσσία θα πρόκειται , οπότε τσάμπα οι προσδοκίες σας από τον χρησμό .

Υ.Γ
Πάντως η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο συγκεκριμένος χρησμός , μάλλον είναι μια από τις πολλές λαθροχειρίες του Ευσέβιου .


Πως εξηγείται τότε ότι ο Πόπλιος Βιργίλιος στην Δ' των εκλογών του (41 π.Χ.) αναφερόμενος στην εκπλήρωση των χρησμών που πλησιάζει μνημονεύει αυτούς της Κυμαίας Σιβύλλης 300 ολόκληρα χρόνια πριν γεννηθεί ο Ευσέβιος?

Ας δούμε τι γράφει:
H ύστατη της Κυμαίας ωδής εποχή έφθασε ήδη.
Μεγάλη τάξη των αιώνων γεννιέται εξ υπαρχής.
Ήδη και η παρθένος (αστερισμός) επανέρχεται, επανέρχονται τα Κρόνια Βασίλεια.
Ήδη νέα γενεά αποστέλλεται από τον υψηλό ουρανό.
Συ δε, όταν θα γεννάται το παιδί, διά του οποίου η κατ΄ αρχάς σιδηρά (γενεά)
θα τελειώσει και σε όλο τον κόσμο νέα θ' ανατείλει γενεά,
αγνή Φαεσφόρε, προστάτευσέ το: ήδη βαισλεύει ο Απόλλωνάς σου.
Και για σένα το κόσμημα τούτο του αιώνα, ενώ εσύ θα είσαι ύπατος θα εισέλθει ο Πόλλιος...."

Ποιος να είναι άραγε αυτός ο Πόλλιος?
Masinius Pollio,επιφανέστατος Ρωμαίος στην εποχή που γεννήθηκε ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός.....τα υπόλοιπα αργότερα.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 20:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά τόσο ΔΟΥΛΕΜΑ!!!
(η αναφορά στις μπουρδολογίες,όπως ΠΑΝΤΑ
του europaios2 )

Ξέρετε συνδίκτυοι τι μου θύμίζουν όλα αυτά;

Τα αυγά του Πάπα στο θεατρικό "Δον Καμίλο" !!!
Τα θυμάστε;
Εκείνα τα θαυματουργά αυγά που ως εκ θαύματος έγραφαν
επάνω το κόμμα που έπρεπε να ψηφίσει ο λαουτζίκος!
Ο χριστιανικός λαουτζίκος,αλλά και ηλιθιωδώς πιστός!!!

Έτσι και με τις Σίβυλλες,έρχονται από τα βάθη της
αρχαιότητος για να "φωτίσουν" την επερχόμενη Θεία
ενανθρώπιση!!!

Βρε δεν πάς να κάνεις κανα μπάνιο στην παγωμένη
θάλασσα,να συνέλθεις;!!!

Και μ'αρέσει που καθόμαστε και μιλάμε σοβαρά μαζί τους
για τέτοιου μεγέθους ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 05/02/2011 21:33:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 20:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε kapodistria πας καλά?
Που βλέπεις το δούλεμα? για πες μου κι εμένα να το δω!
Έφερα στοίχους του Λατίνου ποιητή προς τι η ένστασή σου?

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 21:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι να σου πω Βελισσαριε?

Υπεκφυγη παλι?
Χαμηλη νοημοσυνη?
Αγνοια επι του θεματος?

Εγω σοβαρα σου ζητησα την αποψη σου.
Δεν θελω να κανω διαλογο.
Απλα την λες και φευγεις.
Αν θες,δηλαδη!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


το βρηκες μπραβο μη σου πω και τα τρια μαζι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 21:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kapodistria, πολύ με στεναχώρησες.
Στα καλά καθούμενα μου επιτέθηκες! Εγώ να βοηθήσω θέλω προς την έρευνα και φέρνω διάφορες πληροφορίες.
Γιατί το κάνεις αυτό? γιατί?

Αν έχεις κάποια ένσταση σε κάτι, απλά να το πεις.
Να για να σε βοηθήσω.....θα μου πεις βρε συ europaios2, που το βρήκες αυτό? Δεν υπάρχει!

Κι εγώ τότε θα δω τι θα κάνω....θα το ψάξω....είναι έτσι?....μήπως με κορόιδεψαν?....μήπως το βιβλίο που έχω το έχει γράψει κάποιος φτηνός δημοσιογραφίσκος? και δεν είναι ας πούμε πρύτανις Πανεπιστημίου? Έτσι κάνει ο κόσμος...δεν τον αποπαίρνει τον άλλον! γιατί του κόβει τα φτερά!!! κι είμαι τόσο ευαίσθητος!

Ξυλούρης Νίκος .Άκρα του τάφου σιωπή

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 21:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαιε,αγορι μου

Μη μου σκας.
Φερε οτι μπορεις για το θεμα,αλλωστε εγω ενδιαφερομαι
και ειμαι και αντικειμενικος.
Αν πειστω οτι πραγματι ειναι προφητειες των Σιβυλλων
πρωτος θα το πω δημοσια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 22:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι είμαι σκασμένος!...θα μου δώσει πρώτα εξηγήσεις η kapodistria!

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 22:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου τη στειλω

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 22:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2:

quote:

Όχι είμαι σκασμένος!...θα μου δώσει πρώτα εξηγήσεις η kapodistria!

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"



Έλα βρέ europaios2, τι έπαθες;
Αγόρι μου δεν κατάλαβες;
Απλά ελληνικά γράφω!!!

Θεωρώ πως όλα αυτά είναι φτιαγμένα,είναι κάτι σε
προσχεδιασμένο θαύμα.

Τώρα το κατάλαβες,αγόρι μου;


Και προσοχή,μην μου σκάς,αφού το ξέρεις από
αγάπη το κάνω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 22:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Europaios2,εν τω μεταξύ σου,ζήτησα να έρθεις στο
Περί Ανέμων,του PRETADOR,να τους
λιβανίσεις λίγο,γιατί
ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 23:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kapodistria:
Europaios2,εν τω μεταξύ σου,ζήτησα να έρθεις στο
Περί Ανέμων,του PRETADOR,να τους
λιβανίσεις λίγο,γιατί
ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ !!!

Σε μια γρήγορη ματιά που έριξα, είδα ότι μπορείτε και χωρίς εμένα.

quote:
kapodistria:
Θεωρώ πως όλα αυτά είναι φτιαγμένα,είναι κάτι σε
προσχεδιασμένο θαύμα.
Τώρα το κατάλαβες,αγόρι μου;
Και προσοχή,μην μου σκάς,αφού το ξέρεις από
αγάπη το κάνω...

Θέλω να γίνεις ποιο συγκεκριμένη, όπως αυτά που έφερα.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 23:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:

quote:

Θέλω να γίνεις ποιο συγκεκριμένη, όπως αυτά που έφερα.


"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"


europaios2,μια άλλη φορά!
Τώρα βαριέμαι, ειλικρινά!


Κράτησα το τελευταίο μέρος της υπογραφής σου
επειδή ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 23:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με το τελευταίο και μόνο έπρεπε να ασχολούμαστε αλλά δυστυχώς ασχολούμαστε με τη θρησκεία.
Εγώ αναγκαστικά, αφού θίγονται τα ιερά μου.
Εσύ για ποιο λόγο να θίξεις τα ιερά του άλλου?
Ο καιρός πρέπει να μας απασχολεί για άλλα πράγματα.

Γιατί να μην αναλώνεις τη φαιά σου ουσία στην ουσία, που είναι αυτό που κράτησες?
Μέσα από το διαδίκτυο με σχέδιο, προσοχή και τρόπο, μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα.
Για να γίνει όμως αυτό χρειάζεται ωριμότητα δηλαδή ειλικρίνεια.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 23:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:

quote:
Γιατί να μην αναλώνεις τη φαιά σου ουσία στην ουσία, που είναι αυτό που κράτησες?
Μέσα από το διαδίκτυο με σχέδιο, προσοχή και τρόπο, μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα.
Για να γίνει όμως αυτό χρειάζεται ωριμότητα δηλαδή ειλικρίνεια.


europaios2 θα με βρείς σύμφωνη με αυτά που
είπες. Όμως και εσυ μην είσαι τόσο προκλητικός
με το μεγάλο σου κόλλημα!!!

Εντάξει μπορείς να είσαι λίγο πιό ήπιος,
βρε αδερφέ!!!

Καλώς,θα σου πω ότι εγώ προσπαθώ να κάνω
κάποια πράγματα σχετικά με το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ
πρόβλημα της πατρίδας μας.
Προσπαθώ αρκετά χρόνια.
Τα τελευταία 2 χρόνια και μέσα από το
διαδίκτυο.

Είμαστε ΜΑΖΙ αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΟ!
Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΥΠΕΡ ΟΛΩΝ!!!

Καληνύχτα europaios2!
Να είσαι καλά εσυ και η οικογένειά σου!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 00:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου νύχτα kapodistria.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 20:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό θα ήταν να δούμε το θέμα από την
αρχή του και κάπως πιό γενικά.
Τι εννοώ;
Να δούμε κατ'αρχήν τι ήταν οι Σίβυλλες.

Η λέξη λοιπόν Σίβυλλα,η οποία απασχόλησε περί της
προέλευσής της,ακόμη μέχρι σήμερα δεν μπορεί να
εξηγηθεί,ή τουλάχιστον δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή
μια ερμηνεία από το σύνολο των ερευνητών-ιστορικών.

Βρίσκουμε λοιπόν πως ο Χριστιανός Λατίνος συγγραφέας
Λακτάντιος (4ος αι. μ.Χ.), αποδέχεται μια ερμηνεία η οποία
κατ'αυτόν κυριαρχούσε ως έννοια από την αρχαιότητα. Και
η ερμηνεία αυτή τι λέει; Λέει ότι η λέξη προέρχεται από
τον δωρικό τύπο της λέξης Θεός ( σιός) και τον αιολικό τύπο
του ουσιαστικού βουλή=θέληση (βόλλα).Δηλαδή σημαίνει εκείνη
που αποκαλύπτει την θεία βούληση.
Όμως νεώτεροι ερευνητές υποστηρίζουν ότι η λέξη προέρχεται από
την σημιτική γλώσσα.

Σίβυλλα

Οι προφητείες,ή τάσεις πρόβλεψεις γεγονότων,στον αρχαιότατο
κόσμο,στηρίχθηκαν κυρίως στην ανεπτυγμένη γυναικεία διαίσθηση
γι'αυτό και έχουμε στην θέση αυτή γυναίκες. Μάλιστα γαι τις
Σίβυλλες πληροφορούμαστε,ότι πέρασαν στην Ελλάδα από την Μικρά Ασία
όπου οι μυστικιστικές τάσεις ήταν αρκετά διαδεδομένες!
(σ'αυτό μάλλον χρειάζεται να κάνουμε μια ιδιαίτερη
συζήτηση...)


Πολλές φορές τους αποδίνονταν προφητείες επινοημένες μετά από μεγάλα γεγονότα, κι επειδή αυτό ήταν πολύ εντυπωσιακό, έκανε τον πολύ κόσμο να δίνει προσοχή στις προφητείες της Σίβυλλας. Την ευπιστία αυτή του λαού, όπως ήταν φυσικό, την εκμεταλλεύθηκαν κατά καιρούς και διάφορες πολιτικοθρησκευτικές προπαγάνδες. Δημιουργήθηκε έτσι μια πλούσια συλλογή από σιβυλλικούς χρησμούς, των οποίων η επίδραση στον λαό ήταν αισθητή μέχρι τον Μεσαίωνα.
(Η υπογράμμιση δική μου)
(πηγή ως ανωτέρω)


Λοιπόν europaios2,εδώ θα σταματήσω,προς το παρόν,αφού
νομίζω πως κάποια πιθανή επεξήγηση σου έδωσα γι'αυτά που
παραπάνω με είχες ρωτήσει.

Φυσικά το θέμα συνεχίζεται με ενδιαφέρον !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy