ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Πόσοι είναι οι Πραγματικοί Αριθμοί ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 01:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kύριοι αξιότιμοι

Αν υψώσουμε το άπειρο στην απειροστή δύναμη,τι αποτέλεσμα θα πάρουμε?

Η απάντηση λύνει όλα τα προβλήματά σας περί απείρου.

Να είστε καλά και πάντα ευφυείς!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 16:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gianipseftis
Γιατί το μεν άπειρο δηλώνει και αναφέρεται στην “ύπαρξη” που υπάρχει αντικειμενικά, ενώ το “μηδέν” αναφέρεται στο “τίποτα”

Το άπειρο σε καμία περίπτωση δεν αναφέρεται σε κάποια ύπαρξη που μπορεί να γίνει αντιληπτή, άρα με κάποιο τρόπο να θεωρηθεί και αντικειμενική η διαπίστωση της ύπαρξής της.

Το Μηδέν απολύτως καμία σχέση δεν έχει με το Τίποτα. Ο μόνος τρόπος μέσω του οποίου μπορούν να συσχετιστούν, είναι η έλλειψη καθαρής σκέψης και φαντασίας.

quote:
gianipseftis
Φιλοσοφικά και λογικά η πρόταση “υπάρχει το μη υπαρκτό”, δεν στέκει, είναι παραλογισμός.

Έγραψα:
<<Όλα υπάρχουν. Ακόμα κι αυτά που δεν υφίστανται. Είναι, μου φαίνεται, πιο όμορφο κι ολοκληρωμένο το Κόσμος έτσι. Κάτι που στην κοινή εμπειρία δεν υφίσταται, υπάρχει σαν νοητική κατασκευή μέσα απ' την διαπίστωση της απουσίας του.>>

Νομίζω πως είναι αρκετά σαφής η επιλογή μου να διαχωρίζω το υφίσταμαι από το υπάρχω. Υποψιάζομαι οτι πολλά πράγματα μπορούν να εμφανίζονται ως παράλογα, ειδικά αν δεν εμβαθύνουμε στο νόημα των λέξεων που διαβάζουμε.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



Φίλε μου είπα τη δική μου άποψη και αυτή είναι, ότι το “άπειρο” αναφέρεται στην “ύπαρξη”.
Σε καμία περίπτωση δεν είπα πως αναφέρεται σε κάποια ύπαρξη” όπως συ μου αποδίδεις, αλά “Στην ύπαρξη”, προσδίδοντάς της, την μοναδικότητα.
Η “'ύπαρξη” δεν είναι μία, ή κάποιες.
Αναφερόμενος δηλαδή “στην ύπαρξη” εννοούσα το “ΠΑΝ”.
Στην δική μου φιλοσοφική αντίληψη αυτή η μοναδικότητα , η “ύπαρξης” , δεν μπορεί να ορίζεται εντός πλαισίων/ορίων, έτσι η έννοια που της αποδίδω δεν είναι “πεπερασμένη”, αλλά “άπειρος”.

Υπο αυτή την ερμηνεία, το “άπειρο” είναι μια ιδιότητα της ίδιας της “ύπαρξης”, αποτελεί δηλαδή ένα από τα ιδιώματα του “κάτι” που είναι το “Παν”.

Χαίρομαι που και εσύ – όπως και εγώ – προσπαθείς να προσεγγίσεις το νόημα του “απείρου” ως ουσιαστικό.

Πέραν αυτών, η “ύπαρξη” - δηλαδή το “κάτι” - όπως την περιγράφω και την κατανοώ εγώ , είναι και 100% αντιληπτή, και απόλυτα υπαρκτή.

Όσον αφορά το “μηδέν” , το προσδιορίζω ώς το “μή υπαρκτό”, ως “απολύτως τίποτα” (αν και το “απολύτως” είναι πλεονασμός).

Αν εσύ αναφέρεσαι στο “μηδέν” ορίζοντας το με διαφορετικό τρόπο, είναι δικό σου θέμα και καλά κάνεις, δεν έχει όμως καμία σχέση με το δικό μου “μηδέν” που είναι το “τίποτα”.

Μιλάμε δηλαδή καθαρά για θέματα ορισμού.

.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 16:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεας

Η έννοια “άπειρο” είναι ένας χαρακτηρισμός της έννοιας “δυνατός”.

Δεν εκφράζεται με μια δήλωση ότι το άπειρο έχει νόημα , διότι δεν υπάρχει τέτοια δήλωση .

“Άπειρη δυνατότητα” δεν σημαίνει “δυνατότητα απείρου”.

Η λέξη “άπειρο” χαρακτηρίζει μια δυνατότητα και όχι μια πραγματικότητα .


Φίλε Κηφέα η έννοια του απείρου ως επιθετικός προσδιορισμός , χρησιμοποιείται κατά την γνώμη μου, ως δηλωτικό μεγέθους?
Δεν έχει σημασία αν το μέγεθος που θα συσχετιστεί είναι φυσικό, θεωρητικό, ή φανταστικό.
Σε κάθε μία περίπτωση, κατά την γνώμη μου δηλαδή, συσχετίζεται με “κάτι” και όχι για το “τίποτα” , του απολύτως τίποτα, αν και το “απολύτως” είναι πλεονασμός.
Το “τίποτα” δεν έχει κάποια σχέση με το “άπειρο”, ούτε ως αντίθεση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 16:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kύριοι αξιότιμοι

Αν υψώσουμε το άπειρο στην απειροστή δύναμη,τι αποτέλεσμα θα πάρουμε?

Η απάντηση λύνει όλα τα προβλήματά σας περί απείρου.

Να είστε καλά και πάντα ευφυείς!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ουάου!!

Τι είπε βρε ο ευφυέστατος, και ο αξιότιμος βεβαίως βεβαίως, κύριος Νικόμαχος?.
Μου σηκώθηκε κάγκελο ...... η τρίχα

Βρε Νικ, το άλλο με το “ξενοδοχείο το άπειρο” , το ξέρεις?
Εκεί να δεις πλάκα!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 19:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis :

Φίλε Κηφέα η έννοια του απείρου ως επιθετικός προσδιορισμός , χρησιμοποιείται κατά την γνώμη μου, ως δηλωτικό μεγέθους?
Δεν έχει σημασία αν το μέγεθος που θα συσχετιστεί είναι φυσικό, θεωρητικό, ή φανταστικό.
Σε κάθε μία περίπτωση, κατά την γνώμη μου δηλαδή, συσχετίζεται με “κάτι” και όχι για το “τίποτα” , του απολύτως τίποτα, αν και το “απολύτως” είναι πλεονασμός.
Το “τίποτα” δεν έχει κάποια σχέση με το “άπειρο”, ούτε ως αντίθεση.


Φίλε gianipseftis ,

Το “άπειρο” δεν συναγωνίζεται το πεπερασμένο . Άπειρο είναι ουσιαστικά αυτό που δεν αποκλείει τίποτε πεπερασμένο .

“Άπειρο” δεν σημαίνει ποσότητα . Η λέξη “άπειρο” έχει διαφορετική σύνταξη από εκείνη ενός αριθμητικού .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 19:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Στα έλεγα εγω!!!!

Και εσυ βρε Κηφέα, τα δυσκολεύεις τα νοήματα για το παιδί.!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 20:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis
Στην δική μου φιλοσοφική αντίληψη αυτή η μοναδικότητα , η “ύπαρξης” , δεν μπορεί να ορίζεται εντός πλαισίων/ορίων, έτσι η έννοια που της αποδίδω δεν είναι “πεπερασμένη”, αλλά “άπειρος”.

Υπο αυτή την ερμηνεία, το “άπειρο” είναι μια ιδιότητα της ίδιας της “ύπαρξης”, αποτελεί δηλαδή ένα από τα ιδιώματα του “κάτι” που είναι το “Παν”.


Το Άπαν δηλαδή είναι Άπειρο κατά τη γνώμη σου, και μάλιστα αφού το Άπαν υφίσταται, είναι και εξ ορισμού εκτός ορίων, άρα Άπειρο. Φοβάμαι πως δεν μπορώ να παρακολουθήσω τέτοιου είδους λογικά άλματα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 10:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gianipseftis :

Φίλε Κηφέα η έννοια του απείρου ως επιθετικός προσδιορισμός , χρησιμοποιείται κατά την γνώμη μου, ως δηλωτικό μεγέθους?
Δεν έχει σημασία αν το μέγεθος που θα συσχετιστεί είναι φυσικό, θεωρητικό, ή φανταστικό.
Σε κάθε μία περίπτωση, κατά την γνώμη μου δηλαδή, συσχετίζεται με “κάτι” και όχι για το “τίποτα” , του απολύτως τίποτα, αν και το “απολύτως” είναι πλεονασμός.
Το “τίποτα” δεν έχει κάποια σχέση με το “άπειρο”, ούτε ως αντίθεση.


Φίλε gianipseftis ,

Το “άπειρο” δεν συναγωνίζεται το πεπερασμένο . Άπειρο είναι ουσιαστικά αυτό που δεν αποκλείει τίποτε πεπερασμένο .

“Άπειρο” δεν σημαίνει ποσότητα . Η λέξη “άπειρο” έχει διαφορετική σύνταξη από εκείνη ενός αριθμητικού .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Φίλε Κηφέα με ξαφνιάζει με την απάντησή σου, μια και δεν αναφέρθηκα σε κάποιο συναγωνισμό, και ούτε κάτι τέτοιο προκύπτει από την τοποθέτηση μου που παραθέτεις.

Εκεί αναφέρομαι στην χρήση (από τον άνθρωπο) της έννοια του απείρου ώς δηλωτικό μεγέθους.
Και εξηγούμε, γιατί μάλλον δεν κατάλαβες .

Στην εξελικτική του διαδρομή του ως είδος σοφό ο άνθρωπος, άρχισε σιγά σιγά να αντιλαμβάνεται την θέση του στον κόσμο, και να του γίνονται διακριτά διαφορετικά μεγέθη, που αρχικά σχετίζονται με τον όγκο, την απόσταση, το ύψος, το βάρος, την φωτεινότητα, την διάρκεια , την θερμοκρασία κλπ κλπ.
Όσο η ευφυΐα του αναπτύσσετε, αναπτύσσετε και η λογική και η σκέψη.
Άρχισε έτσι να σκέπτεται, αν τα μεγέθη έχουν κάποια όρια αξεπέραστα.
Το πρόβλημα αυτό , στην φύση του, δεν μπορούσε να το παρατηρήσει , δεν έβρισκε κάποια επιβεβαιωμένη απάντηση.
Άρχισε τότε να υποθέτει σενάρια που ενδεχομένως τον βοηθούσαν να λύσει το πρόβλημα των ορίων .
Είχε μάθει και χρησιμοποιούσε ήδη τους αριθμούς, μετρώντας αρχικά ομοειδή αντικείμενα , καρπούς , ζώα κλπ κλπ.
Άρχισε να σκέφτεται , ποιος τάχα να είναι ο μεγαλύτερος αριθμός.
Κατάλαβε πως για κάθε μεγαλύτερο θα υπάρχει ένα ακόμη ποιο μεγάλος και αυτό θα μπορούσε να συνεχιστεί χωρίς τέλος.
Μόλις είχε ανακαλύψει το “άπειρο” σαν ιδέα, σε μια προσπάθεια να καταλάβει τα μεγέθη.

Ερχόμαστε στις μέρες μας.
Έχουμε αναπτύξει μεγάλη ευφυία και τεχνολογία τέτοια, που μπορούμε και παρατηρούμε την φύση και στα πολύ πικρά και στα πολύ μεγάλα, αλλά ακόμα παραδόξως δεν μπορούμε να απαντήσουμε με σιγουριά 100% αν το σύμπαν είναι πεπερασμένο ή άπειρο.

Όλα αυτά , που ανέφερα , έχουν να κάνουν με το “κάτι” ή με το “τίποτα”?
Είναι ένα ερώτημα.

Αναφέρονται μήπως σε μεγέθη?
Όταν λέμε “απείρως” μεγάλο, ή “άπειρη” χαρά , χρησιμοποιούσε την λέξη “άπειρο” ως δηλωτικό ποια έννοιας?
Μήπως του υπερβολικά μεγάλου , αυτού που όσο και να το εκτίνεις δεν ορίζεται?


Προσπάθησα να σου περιγράψω όσο ποιο περιληπτικά μπορούσα, την αρχική μου άποψη , πως η χρήση της έννοιας “απείρου” χρησιμοποιείται ώς δηλωτικό μεγέθους.


Βεβαίως η εισαγωγή στην λογική της έννοιας του “απείρου”, οδηγεί σε πολλά λογικά παράδοξα, που η λύση τους με απασχολεί και ενοχλεί την λογική μου, θεωρώντας πως κάτι σκεφτόμαι λάθος, ή το προσεγγίζω από λάθος “οπτική”.

Το άπειρο βεβαίως δεν “σημαίνει ποσότητα”, γιατί οποιαδήποτε δυνατή ποσότητα, θα είναι πάντα πεπερασμένη.
Δεν ανέφερα εγώ όμως κάτι τέτοιο.

Ελπίζω να έγινα σαφής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 11:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gianipseftis
Στην δική μου φιλοσοφική αντίληψη αυτή η μοναδικότητα , η “ύπαρξης” , δεν μπορεί να ορίζεται εντός πλαισίων/ορίων, έτσι η έννοια που της αποδίδω δεν είναι “πεπερασμένη”, αλλά “άπειρος”.

Υπο αυτή την ερμηνεία, το “άπειρο” είναι μια ιδιότητα της ίδιας της “ύπαρξης”, αποτελεί δηλαδή ένα από τα ιδιώματα του “κάτι” που είναι το “Παν”.


Το Άπαν δηλαδή είναι Άπειρο κατά τη γνώμη σου, και μάλιστα αφού το Άπαν υφίσταται, είναι και εξ ορισμού εκτός ορίων, άρα Άπειρο. Φοβάμαι πως δεν μπορώ να παρακολουθήσω τέτοιου είδους λογικά άλματα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



Χμ!
Τον ίδιο φόβο έχω και εγώ φίλε μου, για τον δικό σου ... “συλλογιστικό” άλμα.

Αυτό που εγώ κατέθεσα, ήταν μόνο το συμπέρασμα ενός συλλογισμού μου.

Δεν ανέφερα πως οδηγήθηκα εκεί, δηλαδή τον βηματισμό του συλλογισμού μου, έτσι ώστε ενδεχομένως να μπορούσες να εντοπίσεις άλματα και να τα υποδείξεις..

Όπως εσύ κατέθεσες μια δική σου άποψη / συμπέρασμα μια δίκης σκέψης, έτσι έκανα και εγώ .
Θα μπορούσε να με ρωτήσεις πως κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα, όχι να αποφανθείς περί αλμάτων,

Απλά πράματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 11:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

DSM

Στα έλεγα εγω!!!!

Και εσυ βρε Κηφέα, τα δυσκολεύεις τα νοήματα για το παιδί.!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Μα δεν χρειάζεται να πετάγεσαι διαρκώς λέγοντας μ@λ@κίες.
Το εμπεδώσαμε πως είσαι ένας .....“Τζόκερ”

Με την καλή έννοια στο λέω έτσι?
Τι σκ@τα φίλοι είμαστε?

.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 20:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis :

... Άρχισε να σκέφτεται , ποιος τάχα να είναι ο μεγαλύτερος αριθμός.
Κατάλαβε πως για κάθε μεγαλύτερο θα υπάρχει ένα ακόμη ποιο μεγάλος και αυτό θα μπορούσε να συνεχιστεί χωρίς τέλος.
Μόλις είχε ανακαλύψει το “άπειρο” σαν ιδέα, σε μια προσπάθεια να καταλάβει τα μεγέθη.


Η ανοησία (και δεν αναφέρομαι σ’ εσένα , φίλε μου , αλλά σε όλους μας) , είναι ότι συχνά σκεφτόμαστε πως ένας μεγάλος αριθμός βρίσκεται πιο κοντά στο άπειρο απ’ ό,τι ένας μικρός . Γι’ αυτό , ακριβώς , έγραψα ότι : “Το άπειρο δεν συναγωνίζεται το πεπερασμένο” . Και πρόσθεσα ότι : . . . Άπειρο είναι ουσιαστικά αυτό που δεν αποκλείει τίποτε πεπερασμένο . . .

Και για να πούμε και πάνω σ’ αυτό κάτι παραπάνω (λίγο διευκρινηστικό του προηγούμενου) : Ο άπειρος χρόνος δεν είναι διάρκεια . Το άπειρο βρίσκεται στη φύση του χρόνου , δεν είναι η έκταση που ο χρόνος τυχαίνει να έχει .

Υ.Γ. : Φίλε gianipseftis , μη θεωρήσεις μ' αυτά που γράφω ότι διαφωνώ μαζί σου. Αν τα εξετάσεις λίγο προσεκτικά θα δεις ότι ουσιαστικά λέμε τα ίδια πράγματα , αλλά με διαφορετικά λόγια . . .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 23:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Η αντιύλη είναι τόσο "σκύλα", που δεν ανέχεται την ύπαρξη "ανταγωνίστριας" κοντά της.Θυμώνει τόσο πολύ,που σκάει με ένα μεγαλοπρεπές μπάμ!!!


"σκυλα" η αντιυλη..."χαρυβδη" η υλη???
δηλαδη το συμπαν του...απ τη "σκυλα" στη "χαρυβδη"???

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2013, 12:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gianipseftis :

... Άρχισε να σκέφτεται , ποιος τάχα να είναι ο μεγαλύτερος αριθμός.
Κατάλαβε πως για κάθε μεγαλύτερο θα υπάρχει ένα ακόμη ποιο μεγάλος και αυτό θα μπορούσε να συνεχιστεί χωρίς τέλος.
Μόλις είχε ανακαλύψει το “άπειρο” σαν ιδέα, σε μια προσπάθεια να καταλάβει τα μεγέθη.


Η ανοησία (και δεν αναφέρομαι σ’ εσένα , φίλε μου , αλλά σε όλους μας) , είναι ότι συχνά σκεφτόμαστε πως ένας μεγάλος αριθμός βρίσκεται πιο κοντά στο άπειρο απ’ ό,τι ένας μικρός . Γι’ αυτό , ακριβώς , έγραψα ότι : “Το άπειρο δεν συναγωνίζεται το πεπερασμένο” . Και πρόσθεσα ότι : . . . Άπειρο είναι ουσιαστικά αυτό που δεν αποκλείει τίποτε πεπερασμένο . . .

Και για να πούμε και πάνω σ’ αυτό κάτι παραπάνω (λίγο διευκρινηστικό του προηγούμενου) : Ο άπειρος χρόνος δεν είναι διάρκεια . Το άπειρο βρίσκεται στη φύση του χρόνου , δεν είναι η έκταση που ο χρόνος τυχαίνει να έχει .

Υ.Γ. : Φίλε gianipseftis , μη θεωρήσεις μ' αυτά που γράφω ότι διαφωνώ μαζί σου. Αν τα εξετάσεις λίγο προσεκτικά θα δεις ότι ουσιαστικά λέμε τα ίδια πράγματα , αλλά με διαφορετικά λόγια . . .


Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Η αρχική δική μου τοποθέτηση φίλε Κηφέα, απαντούσε βασικά στην θέση του θεματοθέτη, αναφορικά με μια υποτιθέμενη διάσταση απόψεων, μεταξύ μαθηματικών και φιλοσόφων για τους αριθμούς.

Με ευκαιρία της δικής μου θέσης για αυτό το θέμα, αναφέρθηκα για την συνήθη χρήση της έννοιας του απείρου από την πλειοψηφία των ανθρώπων– ως δηλωτικό μεγέθους -, χωρίς να διευκρινίζω πως αυτό γίνεται όχι, μόνο για το υπερβολικά μεγάλο, αλλά και για το “απείρως” μικρό, γιατί το θεωρούσα αυτονόητο, μια και ποιο παλιά, είχα επισημάνει επ αυτού, πως ακόμα και το ελαχιστότατο ποσοστό του απείρου , δεν μπορεί να νοηθεί παρα μόνο ώς “άπειρο”

Δεν ανέφερα ποτέ, πως το άπειρο είναι μέγεθος, αλλά πως η χρήση της έννοιας του γίνεται συνήθως ως δηλωτικό μεγέθους.
Σχετικά με τον χρόνο, χρησιμοποιείται από το 99.9% των ανθρώπων, και για αυτόν, η έννοια του απείρου, για να προσδώσουν / δηλώσουν πολύ μεγάλη συνήθως διάρκεια , (αλλά και απειροελάχιστη διάρκεια).
Για την πλειοψηφία, χρόνος είναι η διάρκεια που απαιτείται για την μεταβολή / αλλαγή θέσης ή κατάστασης στην φύση.
Δεν μίλησα για την έννοια και την φύση του χρόνου, μια πολύ δύσκολη και αμφιλεγόμενη έννοια για το 99.999%, του πληθυσμού

Στην αρχική μου τοποθέτηση ανέφερα την δική μου άποψη και για το “μηδέν” , ορίζοντάς ως το απολύτως “τίποτα”
Έτσι το προσδιόρισα εγώ, και με αυτό το νόημα το περιέγραψα ως το “μή υπαρκτό”.
Με βάση αυτόν τον ορισμό (που δεν είναι μοναδικός) το “μηδέν” δεν υφίσταται ως φυσικό μέγεθος , ούτε και θεωρητικά / λογικά.
Η πρόταση , έστω και σαν υπόθεση, “υπάρχει το μη υπαρκτό” , είναι λάθος, είναι παραλογισμός

Σε αντιδιαστολή , με το “τίποτα” - το “μηδέν” - υποδεικνύω το “κάτι” , το “υπαρκτό” , την ίδια την “ύπαρξη” που αντιπροσωπεύει και αναφέρεται στο “Παν” , δηλαδή στα πάντα όσα μπορούν να τεθούν και να θεωρηθούν πως υπάρχουν.
Υπό αυτή την έννοια, θεωρώ πως το “κάτι” , το “Πάν” , η “ Ύπαρξη” , δεν μπορεί να έχει “Όρια”.
Δεν μπορώ να δεχθώ λογικά, να “υπάρχει το “Παν”, έως εκεί” και όχι “Παντού”.
Ως εκ τούτου, κατά την δική μου γνώμη, το “κάτι”, η “Ύπαρξη”, το “Πάν”, το “ΣύμΠαν”, πρέπει να νοούνται χωρίς όρια.

Με σχετικό συλλογισμό, μπορεί κάποιος άλλος, να θεωρήσει την “ύπαρξη”, το “ΣυμΠαν”, τον “υλικό κόσμο”, πεπερασμένο, επιλέγοντας μια άλλη “φανταστική” και “πνευματική” οντότητα ως “άπειρη”, δημιουργώντας έτσι την ιδέα ενός θεού δημιουργού “Σύμπαντος κόσμου”

Υπάρχει και τρίτη προσέγγιση, που προτείνει και θεωρεί τον κόσμο μας, ώς ένα απ τα γνωρίσματα μια ανώτερης και “άπειρης” οντότητας, αποδίδοντας έτσι και στο σύμπαν, τη “άπειρη” ιδιότητα της ανώτερης ουσίας .
Υπό αυτή την λογική – που δεν έχει λογικά λάθη- η ουσία και η φύση είναι άναρχες, και υπαρκτές εξ από ανέκαθεν.


Όσον αφορά αυτή καθεαυτή την έννοια του απείρου στην “λογική” και συνεπώς και στα μαθηματικά και την φυσική, η χρήση της δημιουργεί πολλά “παράξενα” , και οδηγεί σε πολλαπλάσια “τρελά” και “παράδοξα”

Υ.Γ
Βέβαια όλα αυτά είναι περιληπτικά κάποια δικά μου συμπεράσματα , που η λογική τους ανάλυση απαιτεί πολυ χρόνο για να διατυπωθεί πλήρως.

Γνωρίζω φίλε μου, πως σε βασικά σημεία συμφωνούμε, απλά κάποιες σκέψεις που αναφέρω εδώ, μπορεί να είναι καινούργιες και να ηχούν “παράξενες” έτσι αποσπασματικά όπως τις θέτω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 11:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας παρακαλώ καποίος μπορεί να με βοηθήσει με αυτό το τεχνικό πρόβλημα:

Πριν δυο μήνες προσπαθώ να σβήσω κάποιες απαντήσεις ΜΟΥ σε δυο θέματα και δεν μπορώ γιατί όταν πατάω την εικόνα (DELETE) μου ανοίγει ένα παράθυρο στον οποίο πατάω Send και εκεί μου εμφανίζεται ένα μήνυμα που λέει ότι υπάρχει πρόβλημα και δεν μπορεί να το κάνει. (The page cannot be displayed because an internal server error has occurred.)

Τι πρέπει να κάνω για να σβήσω κάποια μηνύματα που δεν θέλω να συνεχίσουν εκεί; Αφού στο FAQ λέει :

«You may edit or delete your own posts at any time. Just go to the topic where the post to be edited or deleted is located and you will see a edit or delete icon ( ) on the line that begins "posted on..." Click on this icon to edit or delete the post. No one else can edit your post, except for the forum Moderator or the forum administrator.»

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που μπορείτε να μου δώσετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 12:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ricardo αν και υπάρχει ειδικός χώρος για τα "τεχνικά θέματα"
και θα τον βρεις στο παρακάτω link:
Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις

Tην στιγμή που προσπαθούσες να διαγράψεις ή να τροποποιήσεις παλιότερες αναρτήσεις σου,
προφανώς δεν πρόσεξες το "μήνυμα" οτι αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι εφικτό
ΜΟΝΟ σε χρονικό διάστημα 3 ωρών απο την στιγμή της ανάρτησης.

Αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο που θέλεις να το κάνεις αυτό.
Πέραν του ότι είναι αντιδεοντολογικό, εναντιώνεται στους κανόνες λειτουργίας ενός forum,
ένας εκ των οποίων λέει: Verba volant, scripta manent


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 19:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Αυτό που λες για της 3 ώρες ισχύει για τις τροποποιήσεις παλιότερες αναρτήσεις, αλλά όχι για να σβήνεις ένα μήνυμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 05:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι.
Το χρονικό περιθώριο για να σβήσει κανείς ένα μήνυμα είναι ακόμα μικρότερο. Λίγα μόλις λεπτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy