ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2012, 18:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde
Κι αν είμαστε πολύ μακριά από την τελείωση, δεν πρέπει να μας πτοεί αυτό, γιατί ακόμη και ένα απειροελάχιστο βηματάκι, μας φέρνει πιο κοντά στο στόχο μας. Όπως λέει και ο ποιητής, κι αν είσαι στο σκαλί το πρώτο, πολύ, απ' το πολύ τον κόσμο απέχει.

Θα ήθελα να ρωτήσω, και να πάρω κάποια απάντηση, αν κάποιο μέλος έχει δει κάποιο όνειρο που με κάποιο τρόπο να θεώρησε ότι ήταν προηγούμενη ζωή του. Εγώ στο παρελθόν έχω δει τρία όνειρα τα οποία θεωρώ ότι δεν ήταν συνηθισμένα όνειρα αλλά είχαν να κάνουν με προηγούμενες ζωές. Το ένα στα δεκάξη μου, το δεύτερο στα τριάντα μου περίπου και το τρίτο όταν ήμουν τριανταπέντε. Για το τρίτο είχα καθίσει από το βράδυ και αυτοσυγκεντρώθηκα πάνω στη μετενσάρκωση και ζητούσα αν υπάρχουν προηγούμενες ζωές να μου δοθεί ένα σημάδι στον ύπνο μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2012, 07:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nefeli137, μήπως το τρίτο όνειρο που ανέφερες το είδες επειδή την προηγούμενη νύχτα συγκεντρώθηκες και σκέφθηκες έντονα τη μετενσάρκωση;
Μήπως το όνειρο αυτό σχετιζόταν με κάποιες δικές σου ενδόμυχες επιθυμίες;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2012, 22:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, άλλο περίμενα να δω και άλλο είδα. Περίμενα να δω κάτι που να είχε σχέση με το δεύτερο όνειρο αλλά ας αναφέρω το όνειρο αυτό και ας κρίνεις αν μπορεί να έχει σχέση με κάποια ενδόμυχη επιθυμία. ΄Ήμουν στο όνειρο 38 χρονών, λίγο πιο ψηλή απ' ότι είμαι τώρα, μελαχροινή πάλι και χήρα σε κάποια ισπανόφωνη χώρα εκατό έως διακόσια χρόνια νωρίτερα. Ήξερα ότι με λένε Ντολόρες, ανήκα στη μεσαία τάξη και ο γιός μου που ήταν γύρω στα 18 με 19 θα δικαζόταν, δεν θυμάμαι το λόγο ίσως κλοπή, αλλά δεν ήταν φόνος και ήταν κάτι από το οποίο θα μπορούσε και να αθωωθεί. Πήγα με το δικαστή γιατί μου είχε υποσχεθεί ότι θα τον αθώωνε αλλά στο δικαστήριο με κοίταξε με ένα ειρωνικό χαμόγελο και τον καταδίκασε σε θάνατο. Ο γιός μου, ενώ στο δικαστήριο ήταν αγέρωχος, όταν τον έπαιρναν για την κρεμάλα και πέρασε από μπροστά μου, λύγισε και μου ζήταγε να τον βοηθήσω και ότι δεν ήθελε να πεθάνει. Εγώ του υποσχέθηκα ότι ακόμη και αν τον κρεμάσουν τώρα, "κάποια στιγμή θα τον σώσω". Ίσως, κάποιος αναρωτηθεί πότε πρόλαβες και τα είδες αυτά σε ένα όνειρο, όμως πέρα από την ταχύτητα με την οποία βλέπουμε τα όνειρα, "τα ήξερα" και ήμουν πεπεισμένη ότι αφορούσαν εμένα και δεν ήταν σαν τα συνηθισμένα όνειρα. Σημειωτέον, ότι ο δικαστής ήταν κάποιο πρόσωπο που και στην τωρινή ζωή μου, μου είχε κάνει μεγάλο κακό, άσχετο με ερωτικά και τα τοιαύτα. Ερώτημα πρώτο μπορεί από εκείνα τα χρόνια να πίστευα σε προηγούμενες ζωές, εξ ου και η υπόσχεσή μου ότι κάποια στιγμή θα τον σώσω; (ίσως νάχει δίκιο ο doctor και κάποιες ικανότητες να τις έχουμε από προηγούμενες ζωές). ερώτημα δεύτερο μπορεί το συγκεκριμένο άτομο να με ακολουθεί σε διάφορες ζωές και να μου κάνει κακό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2013, 22:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος, να δώσει κάποια απάντηση, στα ερωτήματά μου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2013, 00:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nefeli137 οι απαντήσεις που ψάχνεις, είναι λίγο δύσκολο να απαντηθούν ...

Ειδικότερα όταν πρόκειται για κάποια όνειρα (όπως αναφέρεις)
αν και βέβαια ο τρόπος με τον οποίο "προκαλούνται"

quote:
είχα καθίσει από το βράδυ και αυτοσυγκεντρώθηκα πάνω στη μετενσάρκωση και ζητούσα αν υπάρχουν προηγούμενες ζωές να μου δοθεί ένα σημάδι στον ύπνο μου.

παραπέμπουν στην απάντηση που σου έχει ήδη δώσει ο Dying_Incubus
δηλαδή ότι ίσως εσύ προκάλεσες αυτά τα όνειρα ...

Γενικότερα δεν πρέπει να συγχέουμε την "θεωρία" της μετενσάρκωσης
(ότι δηλαδή η ψυχή μετά τον θάνατο δεν πεθαίνει, αλλά αναγεννάται σε νέο σώμα)
με τα όνειρα, τα οποία είναι η φυσική απόρριψη άχρηστων δεδομένων που έχει συλλέξει ο εγκέφαλος μας .

Επίσης, θα μου επιτρέψεις να εκθέσω μια σύντομη ρητορική άποψη για όλα αυτά που θέτεις ως "ερωτήματα".
Είναι δύσκολο να ρωτάς έναν Χριστιανό πως είναι ο Θεός,
αντίστοιχα έναν Μωαμεθανό πως είναι ο Μωάμεθ
γιατί πολύ απλά , δεν τον έχει δει κανείς τους !
ομοίως, το ρύζι που υπόσχεται στον παράδεισο ο Προφήτης,
έχει σημασία αν ειναι μακρύκοκο η basmati ?
οι παρθένες είναι μελαχρινές, ξανθές ή κοκκινομάλλες ?
Ουδόλως !

Ολα αυτά είναι θρησκευτικές θεωρίες , προσαρμοσμένες στα ήθη, έθιμα και συνήθειες των Λαών
Οι θρησκείες ως το κύριο μέσο χαλιναγώγησης του όχλου εφευρέθηκαν/επινοήθηκαν
απο κάποιους ομολογουμένως έξυπνους ανθρώπους όπου πολύ σωστά έθεταν τους πρώτους κανόνες , για τη διαμόρφωση κοινωνιών δίκαιου .
Έτσι, όποιοι ακολουθούσαν αυτούς τους κανόνες, είτε θα απολάμβαναν άφθονο ρύζι είτε θα πήγαιναν στον παράδεισο ή θα αναγεννιόνταν σε έναν πλούσιο αξιωματούχο
αντιθέτως (η τιμωρία δηλαδή) θα οδεύσουν προς την κόλαση ή θα μετενσαρκωθουν ....σε σκουλήκι


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2013, 14:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon,
[quote] Γενικότερα δεν πρέπει να συγχέουμε την "θεωρία" της μετενσάρκωσης με τα όνειρα, τα οποία είναι η φυσική απόρριψη άχρηστων δεδομένων που έχει συλλέξει ο εγκέφαλος μας.

Από πολύ μικρή ηλικία που θυμάμαι τον ευατό μου, και μέχρι πρότινος, έβλεπα πάντα εφιάλτες και συνήθως τα όνειρα αυτά τα θυμόμουν την άλλη μέρα. Ήξερα "πάντα" ότι ήταν όνειρα, έστω και αν σιγά σιγά διαπίστωσα ότι ήταν συμβολικά και ορισμένα τώρα πια, μπορώ να τους δώσω κάποια ερμηνεία. Όμως, τα συγκεκριμένα τρία όνειρα δεν είχαν σε τίποτα να κάνουν με τα συνηθισμένα όνειρα. Ήξερα ότι ήμουν εγώ και ότι ήταν η ζωή μου, τα ζούσα. Στο δεύτερο δε, που πιστεύω ότι ήταν η αμέσως προηγούμενη ζωή μου, όταν με είχαν σκοτώσει, τόσο εγώ, όσο και η υπόλοιπη ομάδα μου, προφανώς δεν καταλάβαμε ότι περάσαμε στην "άλλη πλευρά" συνεχίζαμε τη μάχη με τις ξιφολόγχες, αλλά τρυπάγαμε "αέρα" και έβλεπα το σώμα μου κάτω, γιατί είχαμε σκοτωθεί όλοι, και "αιωρούμασταν". Όσον αφορά τα σχετικά μετά το χαμό μας και οι απορίες που είχα - δηλαδή πως έβλεπα το σώμα μου κάτω ενώ ήμουν ζωντανός και πολεμούσα ακόμα - "μεταγενέστερα" από αυτό το όνειρο, διάβασα σε αναδρομές άλλων μετά από ύπνωση, όταν πεθάνανε, ότι είχαν βιώσει παραπλήσια πράγματα.
Συνήθως, είμαι πρακτικό άτομο και προσπαθώ πάντα να βρω μια λογική εξήγηση. Όμως, έχω βιώσει πολλά περίεργα στη ζωή μου, πολύ πριν διαβάσω ή ακούσω κάτι γιαυτά. Ούτε ιντερνετ υπήρχε παλιότερα, ούτε στο περιβάλλον υπήρχε ποτέ κάποιος, που θα μου έκανε νύξη γιαυτά τα θέματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2013, 13:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχανε πει κάποτε στην μητέρα μου πως αν ρωτήσεις ένα παιδί μέχρι 3-4 χρονών (αν θυμάμαι καλά)για το που ήτανε πριν γεννηθεί τις περισσότερες φορές θυμάται να σου απαντήσει, μετέπειτα οι αναμνήσεις αυτές σβήνουν. Έτσι γύρω σε εκείνη την ηλικία είχε ρωτήσει εμένα αλλά το μόνο που της απάντησα ήταν ότι βρισκόμουν στον ουρανό και έψαχνα να την βρω. Όταν όμως αργότερα ρώτησε τον αδερφό μου της είπε μια ολόκληρη ιστορία. Της είπε ότι ζούσε σε κάποιο χωριό, της περιέγραψε το σπίτι του, την γυναίκα του, τα παιδιά του και συγκεκριμένα για τον μικρότερο γιό του της έδωσε ολόκληρη περιγραφή για την αδυναμία που του είχε και για το πώς τα βράδια τρύπωνε δίπλα του και έβαζε τα χέρια του στις μασχάλες του για να ζεσταθούν. Όταν το ρώτησε πως τέλειωσε αυτή η ζωή της είπε ότι ήταν καβάλα στον γαιδαρό του και ότι πέρασε ένα πολύ παλιό γεφύρι το οποίο κατέρρευσε και σκοτώθηκε. Έντονη φαντασία ή πραγματικές αναμνήσεις; Κανείς δεν ξέρει.

Θα είχε πάντως ενδιαφέρον αν κάποιος από εσάς έχει παιδιά σε αυτή την ηλικία να τα ρωτήσει και να μας γράψει τις απαντήσεις τους.

Όσο αφορά εμένα είχα δει κάποτε ένα όνειρο το οποίο πραγματικά ήταν αν μη τι άλλο μυστήριο. Βρέθηκα ξαφνικά στο σπίτι κάτω από το δικό μου το οποίο είναι ακατοίκητο. Δεν είχα μνήμη για το πώς ούτε πότε κατέβηκα εκεί και στεκόμουν αποσβολωμένη από το γεγονός ότι ήμουν εκεί χωρίς να θυμάμαι καθόλου το πριν. Ξαφνικά εμφανίστηκε μπροστά μου κάτι σαν άυλος καθρέφτης ή για να το περιγράψω καλύτερα σαν αέρινη αντανάκλαση της επιφάνειας της θάλασσας και μέσα εκεί φάνηκε ένας άντρας. Μου λέει με θυμάσαι τάδε; και μου αναφέρει ένα όνομα διαφορετικό από το τωρινό μου το οποίο δεν συγκράτησα γιατί δεν ήταν Ελληνικό, είχαμε κάνει μου λέει άσχημα πράγματα στο παρελθόν. Τρομοκρατήθηκα, άρχισα να τρέχω χωρίς να νοιώθω το έδαφος στα πόδια μου και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπέρασα τον τοίχο και βρέθηκα στο πεζοδρόμιο, ένοιωσα στην κορυφή του κεφαλιού μου σαν να έσταξε μια μεγάλη σταγόνα από κάποιο κρύο υγρό και διαπέρασα για ακόμα μια φορά την πόρτα που οδηγούσε στο δικό μου σπίτι. Όταν βρέθηκα μπροστά στο κρεβάτι μου είδα στην θέση που ήταν το σώμα μου έντονο φως και πριν προλάβω να εστιάσω και να καταλάβω τι ακριβώς έβλεπα με ρούφηξε και ξύπνησα πανικόβλητη στο κρεβάτι μου.

Για κάποιες νύχτες μετά έβλεπα σκηνές με αυτόν τον άντρα, θυμάμαι πλήρως με λεπτομέρεια το σπίτι στο οποίο ζούσαμε, με έβλεπα με μια άλλη μορφή τελείως διαφορετική από την τωρινή και παρόλο που οι σκηνές που είδα ήταν λίγες, μέσα στα όνειρα είχα την αίσθηση πως κατά κάποιο τρόπο με είχε υπό την κατοχή του και με εξανάγκαζε σε διάφορες λωποδυτίες που έκανε, ήξερα ότι δεν είχαμε συντροφική σχέση, ούτε και συγγενική, αλλά δεν μπόρεσα να αισθανθώ κατω από ποιες συνθήκες ζούσα μαζί του. Αισθανόμουν ότι ήθελα να φύγω αλλά φοβόμουν πολύ και ότι υπήρχε κάποιος άλλος άντρας που προσπαθούσε να με βοηθήσει. Τον θυμάμαι να χτυπάει το κουδούνι με σκοπό να ζητήσει να με πάρει μαζί του και ο άλλος να εξοργίζεται, να του κλείνει την πόρτα στην μούρη και να επακολουθεί ένας μεγάλος καβγάς. Το τελευταίο που είδα ήταν ότι με έπιασε από το λαιμό και με ακινητοποίησε στο κρεβάτι, δεν έβλεπα το προσωπό του, ούτε τι κράταγε, προσπαθούσα να τραβήξω το χέρι του από τον λαιμό μου και είχα γυρίσει το δικό μου πρόσωπο προς την ντουλάπα σε μια προσπάθεια να αποφύγω τις φωνές του. Ξαφνικά δεν είχα καμία αίσθηση, δεν αισθανόμουν πια την πίεση που ασκούσε στο λαιμό μου, ούτε είχα αίσθηση του δικού μου σώματος, ούτε αίσθηση πόνου, ούτε κάποιο συναίσθημα, ούτε κάποια σκέψη, τίποτα. Παρακολουθούσα μόνο το αίμα μου που πιτσίλαγε την ντουλάπα και είχα απλώς την γνώση ότι με μαχαίρωνε.

Δεν θα μπορούσα να ορκιστώ για το αν επρόκειτο πράγματι για μια προηγούμενη ζωή ή για το αν αφορούσε απλώς μια σειρά έντονων ονείρων αλλά πάντως μέχρι σήμερα όποτε το θυμάμαι ανατριχιάζω ακόμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2013, 21:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
serenite,

Όσον αφορά την ιστορία του αδελφού σου, στην Ασία που είναι πιο διαδεδομένη η ιδέα της μετενσάρκωσης, είναι αρκετές οι αναφορές για παρόμοιες ιστορίες. Σχετικά με το αν είναι έντονη παιδική φαντασία, το μόνο που έχω να πω, είναι ότι ένα παιδί με ζωηρή φαντασία, συνήθως στον εαυτό του θα δώσει ένα ρόλο, πρίγκηπα, πολεμιστή, ή κάτι τέλος πάντων που θα το κάνει να ξεχωρίζει, και όχι την εικόνα μιας πεζής πραγματικότητας. Θα ήθελα να σε ρωτήσω, ο αδελφός σου, στη μετέπειτα ζωή του, είχε κάποιες ανάλογες εμπειρίες, μ' οποιονδήποτε τρόπο.

Το πρώτο σου όνειρο, δείχνει για αστρική προβολή, χωρίς να αποκλείει άλλες πληροφορίες για άλλη ζωή. Το γεγονός ότι έκανες λωποδυτιές, σημαίνει επιβάρυνση του κάρμα σου και προσπάθεια για βελτίωσή του σε κάποια από τις επόμενες ζωές, όχι απαραίτητα στην αμέσως επόμενη. Η σημερινή σου ζωή, έχει σημάδια επανόρθωσης;

Πολλοί λένε, ότι μπορείς να δεις προηγούμενες ζωές, όχι μόνο μέσω ύπνωσης, αλλά και μέσω ονείρων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2013, 13:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα να σε ρωτήσω, ο αδελφός σου, στη μετέπειτα ζωή του, είχε κάποιες ανάλογες εμπειρίες, μ' οποιονδήποτε τρόπο.

Ανάλογες εμπειρίες… εννοείς αν είχε ξανά κάποια ενθύμηση από την προηγούμενη ζωή του ή αν η τωρινή ζωή του έχει κάποιες ανάλογες εμπειρίες με την προηγούμενη;
Αν εννοείς το πρώτο η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω, δεν αναφερθήκαμε ποτέ σε κάτι σχετικό - αν εννοείς το δεύτερο φαινομενικά δεν υπάρχει τίποτα κοινό, πρακτικά τουλάχιστον, τώρα στις βαθύτερες πτυχές του εαυτού του και στις βαθύτερες επιθυμίες του δεν γνωρίζω, θυμάμαι πάντως ότι μικρός ήθελε να ζει σε ένα σπίτι στο βουνό και είχε την επιθυμία της οικογένειας.

quote:
Το γεγονός ότι έκανες λωποδυτιές, σημαίνει επιβάρυνση του κάρμα σου και προσπάθεια για βελτίωσή του σε κάποια από τις επόμενες ζωές, όχι απαραίτητα στην αμέσως επόμενη. Η σημερινή σου ζωή, έχει σημάδια επανόρθωσης;

Ναι δεν έχω υπάρξει λωποδύτης σε αυτή, ούτε καν το έχω σκεφτεί αλλά σκεπτόμενη πάνω σε αυτό ούτε τότε μου άρεσε, εξαναγκαζόμουν να το κάνω γιατί απλώς ο άνθρωπος αυτός μου δημιουργούσε φοβία.
Είναι πολύ πιθανόν λοιπόν το κάρμα μου να σχετίζεται με την αντιμετώπιση της όποιας φοβίας γιατί αν το καλοσκεφτώ αυτό που φοβόμουν την όποια περίοδο ήταν αυτό ακριβώς που θα έβρισκα στον δρόμο μου και αυτό ακριβώς που θα εξαναγκαζόμουν να βιώσω μέχρι το σημείο εκείνο που πλέον δεν θα το φοβόμουν καθόλου. Όσο αφορά λοιπόν τα σημάδια επανόρθωσης 9 στα 10 έχω περάσει την τάξη, το δέκατο όμως με τίποτα, ζω και ξαναζώ τις συνθήκες εκείνες που θα έπρεπε να με αλλάξουν και εκεί που νομίζω πως κάτι έκανα έρχεται κάτι άλλο να μου αποδείξει πως απλά νομίζω πως κάτι έκανα. Έτσι λοιπόν για την ώρα είμαι μετεξεταστέα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.179688E-02
Maintained by Digital Alchemy