ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Γάμος αλα Ελληνικά...Μας εξευτέλισε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 05:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paratravigmeno xioumor gia na sarkasei.. fthno alla pianei me ton "laiko" kosmo :P
auto me to ftusimo sthn ekklhssia den katalava .. ??..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pandora
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 13:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pandora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία συμφωνώ μαζί σου.Δεν φταίνε όμως οι Αμερικάνοι αλλά η πρωταγωνίστρια που έγραψε και την ταινία η οποία είναι και Ελληνίδα.Στο ότι μας παρουσίαζε κακάσχημες δεν το θεωρώ σωστό.Δηλαδή μόνο άσχημες ελληνίδες υπάρχουν?Ε όχι!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 15:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

Μιας και το ξωτικό μας, ξέθαψε και αυτό το τόπικ (τι θα γίνει με σένα ξωτικό; Δεν μπορούμε να κρύψουμε τίποτα στη λήθη του χρόνου;)
μπήκα στον κόπο να διαβάσω ξανά όλα τα γραφόμενα.

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τις απόψεις της Μάρας:

quote:
Αμαλια μου, μην μπαινεις στην λογικη του να χαρακτηρισεις το πως δειχνει τους Ελληνες του εξωτερικου με την ματια μιας Ελληνιδας που μενει Ελλαδα. Οι Ελληνες του εξωτερικου κρατανε ζωντανα στην καρδια τους μια Ελλαδα οπως ητανε πριν 30 χρονια (ιδιως οσο δεν εχουν ερθει πισω ξανα εστω και για διακοπες).

και του Anounakis:

quote:
Επειδή είχα την εμπειρία να ζήσω ένα μικρό χρονικό διάστημα στην Αμερική (Ν.Υ.) να σας πω ότι η ταινία δεν προσβάλει κανέναν , διότι έτσι ακριβώς είναι οι Έλληνες εκεί.
Βέβαια δεν είναι όλοι έτσι , ιδιαίτερα οι Έλληνες 2ης και 3ης γενιάς δυστυχώς είναι διαφορετικοί.

Τώρα τα Greeklish τα προφορικά τους ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!!!!


αλλά θα επιμείνω φανατικά και στην δική μου παρατήρηση:
ΜΑ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟΜΟΥΤΣΟΥΝΕΣ ΠΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ;
(Πάντως αυτές που μένουμε εδώ, είμαστε Θεές - συμφωνείτε κορίτσια; )

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 16:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΑ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟΜΟΥΤΣΟΥΝΕΣ ΠΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ;
(Πάντως αυτές που μένουμε εδώ, είμαστε Θεές - συμφωνείτε κορίτσια; )
Συμφωνώ, οι εδώ είστε Θεές...(εγώ δεν μπαίνω στην καταμέτρηση, τελευταία το παίζω Σκανδιναϋή κ σκοπεύω να υποστηρίξω την εμμονή μου..)

*Δεν ξέρω τι κόλλημα έχω φάει αλλά πάντα (MA ΠANTA!!!) κάνω κλικ!!!!!


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 16:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(εγώ δεν μπαίνω στην καταμέτρηση, τελευταία το παίζω Σκανδιναϋή κ σκοπεύω να υποστηρίξω την εμμονή μου..)


[size=1]Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα


Valnta
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Vietnam

Χμ,
Βαφτιστηρα??

Πως κατεληξες απο το Βιετναμ στην Σκανδιναυια?

Και πως θα μπορεσεις να κανεις καλα τις δυο προσωπικοτητες σου αμα η μια ειναι Βιετναμεζα και η αλλη Σκανδιναυη?

quote:

Μιας και το ξωτικό μας, ξέθαψε και αυτό το τόπικ (τι θα γίνει με σένα ξωτικό; Δεν μπορούμε να κρύψουμε τίποτα στη λήθη του χρόνου


Αμαλια μου εγω φταιω που τα δικα σας παλια θεματα ειναι κατι σαν Old Time Classic? Ε?ε?

Edited by - Το ξωτικό on 27/11/2003 16:32:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 16:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bιετναμέζα στην ψυχή κ Σκανδιναϋή στο look...
Σε κάλυψα αγαπημένο φτυάρι;


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 12:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμενα μου αρεσε...!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariza11
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 09:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariza11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως παιδια εγω κατα τη διαρκεια αυτης της ταινιας ειχα διαφορα συναισθηματα. Συγκινηθηκα, δακρυσα, γελασα....
Τη θεωρω μια καταπληκτικη ταινια που δειχνει τη ψυχη των ελληνων. Το ωραιοτερο σημειο για μενα ηταν οταν η γιαγιουλα εδωσε τα στεφανα του γαμου της στην εγγονη της και φανηκε η αγαπη που ετρεφε για τον ανδρα της. Μακαρι και τωρα να ηταν ετσι οι σχεσεις των ανθρωπων. Λεμε οτι εχουμε αλλαξει και ημαστε περηφανοι για αυτο. Εγω προσωπικα ολο διαφθορα βλεπω στη "συγχρονη" Ελλαδα, και κυριως στις ανθρωπινες σχεσεις. Που ειναι η αγνη και αδολη αγαπη???

Κάλημερα σε ολους και να ειστε καλα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 08:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά εγώ δεν έχω δει την ταινία αλλά θα συμφωνήσω με τον φίλο Σίσιφο
quote:
ΟΤΙ ΕΙΜΑΙΣΤΕ ΦΑΓΑΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΑΗΔΙΑΣ ΧΑΡΑ ΛΥΠΗ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΑΕΙ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΩΝΑΚΛΑΔΕΣ ΑΜΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΕ ΧΑΒΡΑ ΙΟΥΔΑΙΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΟΙΣ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΕΙ, ΓΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΤΡΕΣ ΤΟ ΟΝΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑΡΧΙΚΟΙ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ, ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΜΕ- ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ- ΠΑΜΕ ΤΣΟΥΡΜΟ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΥΣ (ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ). ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΖΟΥΛΟΥ

Δεν θα ξεχάσω κάποτε που είχα πάει με μία φίλη στην Στοκχόλμη της Σουηδίας το εξής περιστατικό: Είχαμε βγει βολτίτσα και σαν κορίτσια που είμασταν γνωρίζαμε κόσμο ο οποίος μας ρωτούσε από που είμασταν, ένας μόλις του απαντήσαμε μας ρώτησε που βρήκαμε χρήματα να κάνουμε το ταξίδι και δύο άλλοι μόλις άκουσαν για Ελλάδα γέλασαν και είπαν κάτι στα Σουηδικά...
Την επόμενη μέρα ρωτήσαμε την αδερφή της φίλης μου η οποία ήταν μόνιμος κάτοικος Σουηδίας και γνώριζε απταίστως τα Σουηδικά τί σήμαινε αυτή η λέξη την οποία είχαμε συγγρατήσει (τώρα δεν θυμαμε γιατί έχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε)Η απάντηση ήταν πως η λέξη σήμαινε κάτι σε "η χώρα της βρωμιάς" και δεν εννοούσαν για βρώμικους ανθρώπους αλλά για βρώμικες πόλεις!!

Πραγματικά δεν παρεξηγήθηκα καθόλου γιατί ήταν η αλήθεια...
Μήπως είναι ψέμματα πως τα σπίτια μας είναι πεντακάθαρα και πως παρα έξω βασιλεύει η βρωμιά και η δυσωδία χωρίς να μας ενδιαφέρει? Που ωφείλεται άραγε αυτό?
Μετά από αυτό λέω και εγώ πως η Αθήνα είναι η πόλη της βρωμιάς και γελάω..... γιατί έτσι είναι... Βρισκόμαστε στο χάος των σκουπιδιών... και έτσι είναι...... και μην μου πει κανείς : Ναι, αλλά έχουμε ιστορία, γιατί η ιστορία αυτή έχει σχέση με τους προ προ προ γόνους μας... εμείς τί κάνουμε σήμερα από το να αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια πως είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες, πως δώσαμε τα φώτα μας? Ναι τα δώσαμε τα φώτα μας αλλά τώρα που είναι? Τα δανείσαμε και ξεχάσαμε να τα πάροουμε πίσω?

Μήπως το ότι ζούμε μέσα στην βρώμα δεν δείχνει την κουλτούρα και την παιδεία μας σαν λαός?
Ποιον να ξεγελάσουμε?

Θα δω την ταινία και εγώ για να γελάσω για άλλη μία φορά και ας λυπάμε που ζω σε μία πόλη η οποία τουλάχιστον από αισθητική άποψη δεν μου προσφέρει τίποτα, ούτε φύση , ούτε πολαιοδομία, ούτε καθαριότητα, ούτε συγκοινωνία, ούτε ομορφιά, αλλά ούτε και παιδεία ώστε να σπουδάσουν τα παιδιά μας χωρίς να ξεβρακώσουν τους γονείς τους!!(λίγες φορές έχει τύχει ένας ξένος να ξέρει περισσότερα για την ελλάδα από οτι εμείς?) (και οι μεγάλοι επιστήμονες και καλλιτέχνες που έφυγαν από εδώ για να καταξιωθούν)!! Όλα αυτά είναι πολιτισμός?
Ρωτάω για άλλη μία φορά: Ποιον να ξεγελάσουμε?

Αλλά σταθείτε λίγο ακόμη στην βρώμα μας και σκεφτείτε τί σημαίνει αυτό για την παιδεία και την κουλτούρα μας?
Γιατί εάν αυτό δεν χαρακτηρίζει τον πολιστισμό και την παιδεία ενός λαού τότε τί σημαίνει?
Φίλη Αμαλία παρ' όλου που όπως λες το τόπικ δεν το άνοιξες εσύ αλλά μία φίλη σου εγώ θα σου πω απλά γέλα γιατί αν το σκεφτείς σοβαρά είμαστε για κλάματα, και δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι οι λαοί για εμάς αλλά μην κλείνουμε τα μάτια μας και στις αλήθειες, έτσι?

Ειλικρινά έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια... αν δεν σας άρεσαν αυτά που είπα πολύ λυπάμε αλλά δεν θα χαϊδέψω κανέναν ούτε θα τον προτρέψω να εθελοτυφλήσει και να επαναπαυθεί στην Ελλάδα του προ προ προ χθες!!!

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 09:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα: Ένα χρόνο μετά το ταξίδι μου στην Σουδία έμαθα πως είχαμε πάει σε προ-εκλογική περίοδο...
Δεν το πίστευα τότε! Ούτε αφίσες είδα, ούτε χαρτάκια, ούτε ομιλίες και συγκεντρώσεις είδα, ούτε αυτοκίνητα που να φωνάζουν με τους τηλεβόες, ούτε περίπτερα που να μοιράζουν φυλλάδια!!!! Για την τηλεόραση δεν ξέρω γιατί δεν είχαμε τον νου μας να χαζέψουμε μπροστά στο κουτί!

Δεν το πίστευα...... αλλά το πίστεψα....

Αν και είμαι κατά κάποιο τρόπο εκτός θέματος , σίγουρα το θέμα είναι επίκαιρο....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 16:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω εγώ, είναι για ποιον λόγο οι περισσότεροι Έλληνες πιστεύουμε οτι σε ΌΛΑ, μα ΌΛΑ, είμαστε πάντα κατώτεροι από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους! Πράγμα που κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη σε καμία περίπτωση δεν ισχύει, τουλάχιστον στις χώρες που έχω επισκεφτεί (Γαλλία, Γερμανία)!

Συμφωνώ ότι σε πάρα πολλά πράγματα είμαστε «πίσω» (όπως, παιδεία, υγεία) και σε αρκετές περιπτώσεις νοοτροπία. Όμως έλεος βρε παιδιά μ’ αυτή την καραμέλα! Είπαμε, να κρίνουμε, να κατακρίνουμε και να προσπαθούμε να βελτιώσουμε τις συνθήκες διαβίωσής μας αλλά όχι κι’ έτσι!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 03:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ενας φιλος σε προσπαθεια να περιγραψει κατι -που ομως στη θεα του χαλασε η διαθεση ολο το απογευμα!-...
το θεμα της κουβεντουλας μας ηταν [η ικανοτητα του "καθενα" να επιλεγει Τι του ταιριαζει+ οχι να ΠΑΡΕΚΤΡΕΠΕΤΑΙ με ο,τι του αρεσει....]

[-ηταν τοση...(1.50περιπου ...)
-με ψηλες ασπρες μποτες(ναι, αυτες με τα στιλετος..)
-φοραγε ενα ασπρο πολυ στενο μπουφανακι( μεσατο...)
-μαυρο κολαν..!(τριαντα κιλα πανω απο το υψος της..)]

.. αυτο που με "νευριαζει" στους ανθρωπους
(μιλωντας αντικειμενικα λογω επαγγελματος.-)
ειναι πως δεν αναγνωριζουν Τι τους ταιριαζει
αλλα επιλεγουν να "στολιστουν" με ο,τι τους αρεσει....
εκει αρχιζει "το σωου...(...μαιμου" οπως λενε και οι Τρυπες)

ας το δω παλι σε σχεση με την ταινια
-εχει δικιο η Μαρα .-

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΧΗΜΙΑ..ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΤΕ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ ΕΤΣΙ!
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΕΣ/
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΕΣ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΕΣ ΜΕ ΕΝΤΟΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ...(ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΘΑ ΤΟΥΣ "ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ" IN A WAY ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ..!)

AKOY "AΣXHMEΣ"!ΤΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ!
ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ Η ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΟΧΛΗΣΑΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ
( "ΤΟ ΠΗΡΑΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ" ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ :)

ΔΕΝ ΜΑΣ ΞΕΦΤΥΛΙΣΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ !
ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΗ...
ΠΕΡΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ...
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟΣΤΟΜΩΤΙΚΗ...ΗΤΑΝ Η ΤΑΙΝΙΑ.
ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΓΕΛΑΣΑΝ + "ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ" ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
ΕΙΝΑΙ "ΜΟΔΑ" + ΠΑΛΙ Η ΕΛΛΑΔΑ( ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΔΕΚΑΤΙΑ ΤΟΥ '60)

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΟΡΥΦΩΣΗ ...

ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ "ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΕΩΝ"..ΛΟΙΠΟΝ.
+ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΣΟΥΛΟΥΠΩΘΕΙ" ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ/
ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΟΝΟ Ο ΙΔΙΟΣ.-

(ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΟΙΑΖΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕ "ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΕΒΡΑΙΕΣ"....)

ΥΓ.
Θεα ναι!..."ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ"
-αντικειμενικα-...+ οπως ειπε ενας φωτογραφος.."ειμαστε λιγες".-
τα υποκειμενικα θα τ'αφησω σε οσες χρειαζονται "επισκευη"...
κατι σαν αυτη του αρχικου παραδειγματος...-

-ναι, ειναι πολυ ομορφες μερικες ελληνιδες(εξαιρω τα μοντελα που ειναι "ρετουσαρισμενα/φινιρισμενα"/μιλω για ο,τι βλεπω στους δρομους να κινειται..)
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ/-ΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΤΑΣΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΓΚΑΛΟΠ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΙΟ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟ ΛΑΟ(ΕΛΛΗΝΕΣ)....ΑΥΤΕΣ/-ΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΝ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 13:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι μήπως αστειεύεστε?

Προσωπικά, σε όσες χώρες έχω πάει, εξακολουθώ να πιστεύω οτι οι Ελληνίδες είναι από τις ωραιότερες! Και δεν είναι υπερβολή αυτό που λέω, ή κάποια διάθεση να «ευλογήσω τα γένια μας»!

Πριν 2 μήνες επισκέφτηκα το Παρίσι και φανταζόμουν οτι εκεί θα δεχόμουν το «τελειωτικό χτύπημα» σαν γυναίκα. Ειλικρινά, στην παρέα 8 ατόμων το θέμα μας ήταν που ήταν οι Παριζιάνες, τις οποίες όλοι μας περιμέναμε κούκλες! Ναι, ήταν αδύνατες, ήταν ψηλές αλλά δεν ήταν όμορφες! Σίγουρα θα υπήρχαν και εκεί υπέροχες, όμορφες γυναίκες αλλά εγώ αναφέρομαι σ’ αυτό που έβλεπα πιο πολύ. Στις γυναίκες που κυκλοφορούσαν στο δρόμο, στα εστιατόρια κλπ. και τι οποίες πρόσεχα. Έφτασα στο σημείο να νομίζω οτι είμαι μοντέλο! χαχα

Γύρισα στην Ελλάδα και είδα τα κορίτσια μας, μελαχρινές, με όμορφα χαρακτηριστικά, οι νέες γενιές με υπέροχα σώματα! Τι να λέμε τώρα?!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 18:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω πως οι Ελληνίδες είναι όμορφες και μάλιστα προσεγμένες κιόλας... τα τελευταία 5-10 χρόνια, έφυγε το kids από πάνω τους... αλλά δεν θα πω το ίδιο και για τους Ελληνες... Για να δεις ωραίο Έλληνα δεν ξέρω που πρέπει να πας... Οι άντρες γενικά είναι πολύ πιο μέτριοι από τις γυναίκες.. σε αντίθεση με τους Σουηδούς.. χεχε.. δεν άντεξα..το είπα!!!

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 02:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-....ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΝΟΤΙΑ ΑΓΑΠΗΤΗ
ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ....
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΕΜΕΝΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΜΟΡΦΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...
ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ (ΤΟΝΙΣΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΟΠΟΥ ΘΕΣ!ΙΣΧΥΕΙ ΕΤΣΙ+ΑΛΛΙΩΣ!)
-


(ΓΙ ΑΥΤΟ ΖΗΤΑΣ Ν'ΑΠΛΩΘΕΙ Η ΟΜΟΡΦΙΑ;....ΧΜΜΜ!....)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 02:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικα παντα μας αρεσει αυτο που δεν εχουμε...
Και επειδη ο περισσοτερος διαλογος εγινε με βαση την εξωτερικη ομορφια να προσθεσω κατι.

Ειμαι ρωσσια εδω και 6 χρονια, στην αρχη ολες οι ρωσσιδες μου φαινονταν μοντελα, με την παροδο του χρονου ομως αρχισα να μην τις προσεχω καν και σαν να μην εφτανε αυτο μετα απο 2-3 χρονια ημουν σιγουρος οτι οι ελληνιδες ειναι πολυ καλυτερες, ισως οταν επιστρεψω πισω να αρχισω να πεθυμω παλι τις ρωσσιδες...

Και κατι για τους σουηδους... οι σουηδες κανουν σαν τρελες για μελαχρινο, οι μεσογειακες κανουν σαν τρελες για ξανθο... αυτο λεει κατι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 04:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι λεει!
οτι στους ελληνες διεκρινα μια ταση κατωτεροτητας που τους εκανε να εξαφανιζουν τις παραδοσεις και τα εθιμα τους εκσυγχρονιζοντας(αλλιως ευνουχιζοντας!)...
μα και μια ταση να θελουν οχι απλως ενα ωραιο αυτοκινητο οπως εκεινο που πηρε ο γειτονας....μα το αυτοκινητο του .....γειτονα.....

ωραιες οι ρωσσιδες μα ειναι ολες ιδιες...
(ξανθες Νατασα ...ουκ ολιγες εδω στην Ελλαδα!...
αν τις πεθυμησεις οταν επιστρεψεις...θα βρεις σιγουρα μια!
λες να ειναι ο παραγοντας- συγκριση- που καλυτερεψε τις απανταχου αλλωτε μετριες ελληνιδες...;)

ειναι μυθο για τους ξανθους ...
ειναι μυθος
ειναι μυθος.....

"θεοι μελαχρινοι"-...οσακις- τιμουν πια το ελληνικο καλλος....
θα με θυμηθειτε ....θα μας δοξασουν-παλι-....(ολα τα φυλα!)

αν δει κανεις τον "δεκαπενταυγουστο" θα διακρινει και αλλες δυο κατηγοριες νεοελληνων... που δεν ειναι μοαχα προσωπικη διακριση που κανει ο σκηνοθετης μα ειναι η πραγματικοτητα μας.
η τριτη κατηγορια της ιδιας ταινιας ,ειναι και αυτη που προσεγγιζει τους μεταναστες ....του γαμου αλα ελληνικα.(θα μπορουσε να ηταν το ιδιο ζευγαρι που δεν αντεχε στην ελλαδα και εφυγε εξωτερικο.....!)
για να επιστρεψουμε στο θεμα-χαλαρα....-

καλημερα!!!
-μετα απο τοσα χιονια....ειναι ωραιο να επιστρεφεις σπιτι....!-


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πατροκλος
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 21:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πατροκλος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδα την ταινια και μπορω να πω πως την βρηκα αρκετα καλη,με σατυρικο υφος που πιστευω οτι ταιριαζει περισσοτερο στους Ελληνες της Αμερικης.Μια παρατηρηση παντως...η πρωταγωνιστρια της ταινιας και σεναριογραφος της,δεν ειναι Ελληνιδα αλλα λατινα...απλα το επιθετο της ομοιαζει με ελληνικο και λογου του θεματος της ταινιας μπορει να παρεξηγηθει...αλλωστε αρκετα λατινο-ισπανικα επιθετα μοιαζουν με ελληνικα επειδη τελειωνουν σε -ος -ας...

all this i cannot bear anylonger'cannot the kingdom of salvation' take me home

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 11:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη, αλλά νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό που λες Πάτροκλε.

Η Βάρνταλος είναι Ελληνίδα. Αυτός μάλιστα ήταν και ο λόγος που η Ρίτα Γουίλσον (η γυναίκα του ΤΟΜ ΧΑΝΚΣ) έβαλε τα ωραία εκατομμυριάκια του συζύγου της στην ταινία αυτή, αφού και εκείνη είναι από την Καλαμάτα.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 01:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ατμα... καλή χρονιά...
Αλλά δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημά σου πάλι? Έχεις πρόβλημα με αυτό που λένα άποψη?

¨Οσο για την ομορφιά που απλώνεται? όπως καυστικά ανάφερες...δεν θα ασχολούμουνα ποτέ να εξηγήσω σε έναν άνθρωπο που δεν θα μπορούσε πιθανόν να κατανοήσει.... την ελευθερία....

Καλό σου βράδι....να σε καλά .. και όταν σου περάσει το πρόβλημά σου μαζί μου , ίσως μπορέσουμε να συζητήσουμε και ανθρώπινα....

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 12:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το εχω πει αλλες 150 φορες και θα το ξαναπω!
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ!!!!!
Δεν νομιζω οτι προσεβαλε την Ελλαδα με κανενα τροπο!

Στην Αφρικη θα παω με τους Massai


Edited by - scully on 13/01/2004 11:01:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 18:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας.
Την ειδα επιτελους την ταινια και ειναι απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!
Τι να πρωτοπεις σχετικα με αυτη ;
Το οτι δειχνει το ποσο δεμενοι ειναι οι Ελληνες,οχι των προηγουμενων δεκαετιων αλλα και του τωρα.
Την φιλικοτητα και την αισθηση της οικογενειας που εχουμε σαν λαος ;
Την προσπαθεια των μεταναστων να μην ξεχασουν τις ριζες τους ;,εκει παει η <μανια> του μπαμπα να θελει τα παντα να ειναι ελληνικα.
Θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες ταινιες και προβαλλει με τον καλυτερο τροπο το ελληνικο στοιχειο.
Σε καποιο σημειο δειχνει ακριβως τι ειναι αυτο που μας ξεχωριζει απο τους αλλους.
Ειναι η σκηνη που εχει γινει η συναντηση των 2 οικογενειων και μιλαει ο μπαμπας με την μαμα και σχολιαζει την αλλη οικογενεια λεγοντας τους παξιμαδια!στεγνοι ανθρωποι.
Αυτο ειναι που εχουμε οι Ελληνες του τωρα.Ζωντανια και δεσιμο μεταξυ μας.
Ειναι υπεροχη ταινια και μακαρι να γυριστουν και αλλες τετοιες ταινιες.
Σε ολη την ταινια ειναι διαχυτη η αγαπη για την Ελλαδα,η αισθηση της οικογενειας και το δεσιμο που υπαρχει μεταξυ τους.
Αμαλιτσα πραγματικα δεν καταλαβα τι σε ενοχλησε σε αυτη την ταινια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 11:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξωτικο θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου...!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 13:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πιο ωραίες γυναίκες.
3.Βραζιλιάνες για τα κορμιά τους
2.Ιταλίδες για τα πρόσωπά τους
1.Ελληνίδες για το συνδυασμό των ανωτέρω!
Την ταινία για την οποία μιλάτε ? Δεν την είδα(κι ούτε πρόκειται...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 13:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πιο ωραίες γυναίκες.
3.Βραζιλιάνες για τα κορμιά τους
2.Ιταλίδες για τα πρόσωπά τους
1.Ελληνίδες για το συνδυασμό των ανωτέρω!
Την ταινία για την οποία μιλάτε? Δεν την είδα (κι ούτε πρόκειται...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aredhel
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 03:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aredhel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από εμένα!ενδιαφέρον το θέμα που ξεθάφτηκε! και εμένα μου άρεσε η ταινία αν και από ότι θυμάμαι είχα κάποιες μικρές αντιρρήσεις ως προς κάποιες σκηνές...
διαβάζοντας τα παραπάνω μηνύματα μου πέρασε η ιδέα ότι τη συζήτηση μονοπώλησε το θέμα της ομορφιάς των ελληνίδων και των άλλων γυναικών και θέλησα να τονίσω τα παρακάτω:
δεν νομίζω πως η ομορφιά είναι το κύριο χαρακτηριστικό της ελληνίδας γυναίκας όσο η ευστροφία, η ικανότητα να βρίσκει πρακτικές λύσεις, η ποικιλία στο χαρακτήρα και στο ύφος και τόσα άλλα!

Βέβαια δεν νομίζω κανείς από εμάς να μπορεί να είναι απόλυτα αντικειμενικός αλλά δεν νομίζω ότι σε αυτά που λέμε πέφτουμε και πολύ έξω!το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν εκμεταλλευόμαστε τα χαρίσματά μας για την εξέλιξη αυτού του τόπου (αλλά αυτό πάει σε άλλη συζήτηση).

για να μην ξεφύγω, πιστεύω ότι αυτή η ταινία ήταν μια καλή προσπάθεια και δεν νομίζω ότι ήταν τόσο αρνητική για τους έλληνες!Ασε που..την είδαν, γέλασαν, την ξέχασαν...

Πάντα φιλικά,
Αρέδελ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zaza
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 05:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zaza  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xairetw kai gw san kainourgio melos...
oso gia thn tainia...apo osa diavasa pio panw apo esas vlepw mia aperanth 8lipsh...ma giati??OLOI MAS kseroume poioi einai oi amerikanoi kai gia to pws mas vlepoun emas tous HELLINES.Opote to monadiko sunais8hma pou 8a prepei na mas dimiourgei auth h tainia einai apla adiaforia.
Eksalou mesa apo to ergo auto vghke kai mia megalh alh8eia....otan gurnaei kai leei o pateras(autos o me thn koilara kai thn karafla)sto amerikanaki "OTAN EMEIS(OI HELLINES)EIXAME POLITISMO ESEIS EISASTAN AKOMA STA DENTRA"..........
Ayto pisteuw htan to monadiko pou eprepe na krathsoume apo to ergo...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 07:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή βρίσκομαι στον Καναδά έχω δεί το έργο και θα προσθέσω και τα δικά μου σχόλια.

Η ταινία έκανε θραύση και έβγαλε περίπου $250.000.000!

Βγήκε και σειρά επισοδείων αλλά σταμάτησε λόγω χαμηλής δημοτικότητας...

το παράξενο ήταν ότι οι περισσότεροι ηθοποιοί ήταν εβραίοι, επίσης μετά την μεγάλη επιτυχία της ταινίας τραβούσανε την ελληνιδα σεναριογράφο και πρωταγωνίστρια στα δικαστήρια για αβάσιμες κατηγορίες για να κηλιδώσουν την επιτυχία της!

Σας πληροφορώ πως τα ελληνικά δεδομένα είναι λίγο υπερβολικά στη ταινία αλλά απευθύνονται κυρίως στους μετανάστες Έλληνες. Και πάλι όμως δεν είναι καό αυτό γιατί ο κόσμος εδώ κατάλαβε ότι μπορεί να είμαστε τρελοί αλλά δεν είμαστε κακοί άνθρωποι!

Μας μάθανε, μας κατανόησαν και μας εκτίμησαν για αυτό που είμαστε!

Έστω και διπλωματικά μας βοήθησε πολύ στο να μας δεί ο κόσμος με καλό μάτι!

Όταν βγήκε το έργο όλοι οι ξένοι ερχόντουσαν και με ρωτούσαν έαν είμαι Έλληνας, και άν το Windex το χρησιμοποιούνε συχνά οι Έλληνες.

Έστω και αστεία, το καλό είναι ότι μπήκε στο υποσυνείδητο τους μια πάρα πολύ καλή εντύπωση!

Μην θλίβεστε λοιπόν! Σας δίνω τον λόγο μου ότι μας ωφέλησε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_SayNoMore_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 19:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _SayNoMore_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γω την έχω δει την ταινία και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ και δεν θα είχα πρόβλημα να την ξαναδώ! Γέλασα αρκετά και δεν προσβλήθηκα καθόλου

Και θα συμφωνήσω με την ΑΤΜΑ στο ότι και γω είμαι ελληνίδα αλλά προτιμώ τους μελαχρινούς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy