ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιδέες για πειράματα... :P
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 14:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαν διαβασεις θα καταλαβεις πως πηγε εκει η συζητηση!
Αμαν ποια εχουμε τον
Χρηστο που δεν μελεταει τα κειμενα εχουμε κα ιεσε να που δεν διαβαζεις;

Εκτος εαν και εσυ εισια στην ιδια κατηγορια...


Gewkwn έχουν δίκαιο για αυτό που λένε, ηρέμησε.
Εντάξει, η όλη ιστορία ξεκίνησε με το ποστ του Ευμενής. Αλλά μετά εμείς το συνεχίσαμε. Εγώ έγραφα κοπτά μηνύματα βέβαια, δε περίμενα να πάρω μακροσκελή απάντηση πάνω σε δυό-τρεις γραμμές που έγραψα, αλλά στη μακροσκελή σου απάντηση, μετα απάντησα με άλλη δικιά μου μακροσκελή απάντηση (την οποία διέγραψα μετά από τις παρατηρήσεις των συνομιλητών) οπότε το θέμα θα έφευγε τελείως.
Φτάνει που τα άλλα θέματα έχουν γεμίσει με άσχετα μηνύματα, ας μην επαναλαμβάνουμε αυτό που δεν μας (μου) αρέσει να βλέπουμε.



Επρεπε να ξεκαθαρισω τη θεση μου
πριν σου απαντησω στο 2 υστερογραφο
την ουσια δηλαση του πραγματος
(ετσι τουλαχιστον οπως το εθεσες...)

Αν τωρα το κειμενο ηταν μακροσκελη
απλα κατι τετοιο ειναι θεμιτο μιας που θα πρεπει
να αναλυσω τον τροπο με τον οποιο σκεφτομαι τα πραγματα,
για αποφυγη παρεξηγησεων.

Μιας που σου εξηγησα τον δικο μου τροπο περιμενω μια απαντηση
σχετικα με την σκεψη σου γηια πιθανη γνωριμια με τον
Ευμενη .
Πως προεκυψε λοιπον αυτη η ερωτηση ;(αφορμη της εκτασης της απαντησης μου)

Υσ:Περιμενω μια μακροσκελη απαντηση στο Εμαιλ μου
για να καταλαβω τι ακριβως σκεφτεσαι επι του
θεματος .

__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 14:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Notirk
Με ενδιαφέρει πολύ η Αλχημεία...
...Αν κάποιος συνδίκτυος έχει της γνώσεις να ανοίξει και στηρίξει ένα τέτοιο θέμα , θα παίρναμε γνώσεις που θα βοηθούσαν ουσιαστικά της αναζητήσεις…. των ανοικτόμυαλων χωρίς δογματικές αγκυλώσεις αναζητητών...και ίσως όχι μόνο.

Swami Sivananda: Practical Lessons in yoga

Lu k'uan Yu: Taoist Yoga, Alchemy and immortality.

Daniel Reid: The Tao of Health and Longetivity.

Mantak Chia: Cultivating the Male Sexual Energy (και οποιοδήποτε άλλο βιβλίο του ίδιου συγγραφέα

Dr. Jonn Mumford: A Chakra & Kundalini Workbook: Psycho-Spiritual Techniques for Health, Rejuvenation, Psychic Powers & Spiritual Realization.


Όλα τα παραπάνω βιβλία, αφορούν την αλχημεία.

Θα ήταν μιαπ ολύ καλή ιδέα να ανοίξει ένα σχετικό θέμα, θα ήθελα τουλάχιστον προσωπικά να το κάνω κάποια στιγμή. Το πρόβλημα έιναι οτι οι πολλές διαφορετικές απόψεις-αντιλήψεις περι αλχημείας μπορεί να οδηγούσα σε σύγκρουση.


Ευχαριστώ Gnostic Student για την άμεση ανταπόκριση σου , κάτι που άλλωστε περίμενα από σένα , καθώς σε είχα κατά νου όταν έκανα την πρόταση για το θέμα περί αλχημείας.
Σχετικά με τα βιβλία που προτείνεις , δεν αμφιβάλω για την πνευματική τους αξία , για μένα όμως θα ήταν προτιμότερο να έχω κάτι στην ελληνική . Αν έχεις κάτι δώσε μας και εκδοτικό οίκο.
Όταν βρεις ευκαιρία και είσαι έτοιμος , άνοιξε θέμα με την Αλχημεία , το περιμένω πως και πως.
Παρεμπιπτόντως πως μπορεί να βρει κάποιος βιβλία του Samael Aun Veor ?
Αυτά που έχω , δεν υπήρχαν στο εμπόριο , τουλάχιστον μέχρι πριν από μερικά χρόνια , που μου τα έδωσαν οι Γνωστικοί της Πάτρας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 14:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk
το μέλος panpam έχει ανοίξει ήδη νέο θέμα
με αντικείμενο συζήτησης την Αλχημεία

Δυο ενδιαφέροντα άρθρα που ισως βοηθήσουν την συζήτηση
και έχουν δημοσιευθεί παλιότερα στο esoterica.gr μπορείτε να διαβάσετε στα παρακάτω link:

Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΛΧΗΜΙΣΤΗ
ΑΛΧΗΜΕΙΑ



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 14:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Notirk
το μέλος panpam έχει ανοίξει ήδη νέο θέμα
με αντικείμενο συζήτησης την Αλχημεία

Δυο ενδιαφέροντα άρθρα που ισως βοηθήσουν την συζήτηση
και έχουν δημοσιευθεί παλιότερα στο esoterica.gr μπορείτε να διαβάσετε στα παρακάτω link:

Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΛΧΗΜΙΣΤΗ
ΑΛΧΗΜΕΙΑ



not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Αιθεροβάμων…
Χαίρομαι… τόσο για τη μεστή εισήγηση του θεματοθέτη , όσο και για το πολύ κατατοπιστικό άρθρο που προτείνεις.
Και τα δύο είναι μια πολύ καλή αφετηρία για δημιουργική συζήτηση που ελπίζω να κρατηθεί στο επίπεδο που αρμόζει στο τόσο σοβαρό θέμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 15:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Νοτρικ!

Πράγματι το θέμα της αλχημείας είναι πολύ ενδιαφέρον. Είναι κάτι εντελώς πρακτικό που σε κάποιους μπορεί να τους αλλάξει τη ζωή.

Τα βιβλία είναι ένα πικρό ζήτημα... εκεί που καταλήγω είναι οτι η πιο καλύτερη λύση, είναι να μάθουμε ξένες γλώσσες.
Από τα βιβλία που έθεσα παραπάνω, δε γνωρίζω αν υπάρχει οποιοδήποτε στα ελληνικά.
Υπάρχουν όμως σίγουρα στα ισπανικά (το αναφέρω επειδή νομίζω είχες πει οτι ταξιδεύεις λατινοαμερική).

Τα βιβλία του Δασκάλου Σαμαέλ, υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή (χωρίς δυνατότητα download δυστυχώς) στο σάιτ Γνώσις Ελλάς.
Οι ιδιοκτήτες του έχουν δικιά τους ομάδα εδώ στην Ελλάδα με την οποία δεν έχω σχέση (τα στοιχεία που υπάρχουν στο προφίλ μου είναι της επίσημης παγκόσμιας ομάδας Σαμαέλ-Λακσμι, δε γνωρίζω το περιεχόμενο άλλων γνωστικών οργανώσεων).

Σε υλική μορφή μπορώ να τα παραγγείλω και να στα δώσω προσωπικά (ή μέσω κούριερ). Και μπορείς επίσης να ζητήσεις τα βιβλία και απο την παραπάνω ομάδα γιατί τα έχουν και αυτοί (όσα είναι μεταφρασμένα).

Τώρα... γνώμη μου είναι οτι αν ξέρεις ισπανικά, καλύτερα να τα διαβάσεις στα ισπανικά (στο πρωτότυπο). Και αυτό γιατί οι μεταφράσεις οι ελληνικές δεν είναι και τόσο καλές.
Οι περισσότερες γίνονται με εθελοντική εργασία (έχω και εγώ κάνει) οπότε μπορεί να είναι καλές μπορεί και όχι.
Πάντως εμένα με καλύπτουν αυτές που υπάρχουν στα ελληνικά, έστω και με λίγα λάθη.

Στα ισπανικά μπορείς να τις βρεις σίγουρα τόσο στη λατινοαμερική όσο και εδώ μέσω παγγελίας.


Edited by - Gnostic Student on 10/09/2013 15:28:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 15:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα φίλε Νοτρικ!

Πράγματι το θέμα της αλχημείας είναι πολύ ενδιαφέρον. ίναι κάτι εντελώς πρακτικό που σε κάποιους μπορεί να τους αλλάξει τη ζωή....


Νομίζω πως δεν αξίζει κανένα "πείραμα" αν δεν είναι αυτός ο στόχος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 15:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα φίλε Νοτρικ!

Πράγματι το θέμα της αλχημείας είναι πολύ ενδιαφέρον. Είναι κάτι εντελώς πρακτικό που σε κάποιους μπορεί να τους αλλάξει τη ζωή.

Τα βιβλία είναι ένα πικρό ζήτημα... εκεί που καταλήγω είναι οτι η πιο καλύτερη λύση, είναι να μάθουμε ξένες γλώσσες.
Από τα βιβλία που έθεσα παραπάνω, δε γνωρίζω αν υπάρχει οποιοδήποτε στα ελληνικά.
Υπάρχουν όμως σίγουρα στα ισπανικά (το αναφέρω επειδή νομίζω είχες πει οτι ταξιδεύεις λατινοαμερική).

Τα βιβλία του Δασκάλου Σαμαέλ, υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή (χωρίς δυνατότητα download δυστυχώς) στο σάιτ Γνώσις Ελλάς.
Οι ιδιοκτήτες του έχουν δικιά τους ομάδα εδώ στην Ελλάδα με την οποία δεν έχω σχέση (τα στοιχεία που υπάρχουν στο προφίλ μου είναι της επίσημης παγκόσμιας ομάδας Σαμαέλ-Λακσμι, δε γνωρίζω το περιεχόμενο άλλων γνωστικών οργανώσεων).

Σε υλική μορφή μπορώ να τα παραγγείλω και να στα δώσω προσωπικά (ή μέσω κούριερ). Και μπορείς επίσης να ζητήσεις τα βιβλία και απο την παραπάνω ομάδα γιατί τα έχουν και αυτοί (όσα είναι μεταφρασμένα).

Τώρα... γνώμη μου είναι οτι αν ξέρεις ισπανικά, καλύτερα να τα διαβάσεις στα ισπανικά (στο πρωτότυπο). Και αυτό γιατί οι μεταφράσεις οι ελληνικές δεν είναι και τόσο καλές.
Οι περισσότερες γίνονται με εθελοντική εργασία (έχω και εγώ κάνει) οπότε μπορεί να είναι καλές μπορεί και όχι.
Πάντως εμένα με καλύπτουν αυτές που υπάρχουν στα ελληνικά, έστω και με λίγα λάθη.

Στα ισπανικά μπορείς να τις βρεις σίγουρα τόσο στη λατινοαμερική όσο και εδώ μέσω παγγελίας.


Edited by - Gnostic Student on 10/09/2013 15:28:39


Gnostic Student
Με βοηθάει πολύ η συζήτηση που κάνουμε. Έχω κάνει down load το βιβλίο ‘’Created on Monday ‘’ , είναι γραμμένο στην Αγγλική από κάποιον που υπογράφει ως Gnostic Instructor και σε πολλά σημεία αναφέρει το όνομα του Samael Aun Veor σαν εγγυητή των γραφομένων του. Το θέμα που πραγματεύεται , θυμίζει Θεοσοφία και Μπλαβάτσκυ . Ξέρεις κάτι σχετικά με αυτό το βιβλίο?
Τα καταφέρνω- με κάποια προσπάθεια- και στα Ισπανικά και στα Αγγλικά. Στις αρχές Οκτωβρίου θα είμαι στην Αργεντινή …ξέρω ότι εκεί υπάρχουν βιβλία του Samael Aun Veor…αν είχες να μου προτείνεις κάποια , θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Τα βιβλία που έχω διαβάσει στα Ελληνικά…είναι ‘’Τα τρία βουνά’’ και ‘’Η Μεγάλη Ανταρσία’’… πιστεύω να τα γνωρίζεις. Θέλω να ξέρεις…με τη παρουσία σου στο φόρουμ αποφάσισα να τα ξαναδιαβάσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 16:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλησπέρα φίλε Νοτρικ!

Πράγματι το θέμα της αλχημείας είναι πολύ ενδιαφέρον. ίναι κάτι εντελώς πρακτικό που σε κάποιους μπορεί να τους αλλάξει τη ζωή....


Νομίζω πως δεν αξίζει κανένα "πείραμα" αν δεν είναι αυτός ο στόχος!

Συμφωνώ απόλυτα , αν σωστά ερμηνεύω , ότι με την αλλαγή ζωής, εννοείς πνευματική ανέλιξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 11:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Gewkwn, για να μη ξεφύγουμε πάλι απ' το θέμα, σου έστειλα την απάντηση στο μέιλ. Ως προς το κομμάτι του Ευμενή απλά δυό φορές απάντησες σε μηνύματα που απευθύνονταν σε εκείνον, οπότε θεώρησα οτι μπορεί να ξέρεις τις δικές του απόψης απο προσωπική επαφή. Για τα πολιτικά σου απάντήσα εκτενώς στο μέιλ (είναι η ίδια απάντηση που είχα στείλει εδώ).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 11:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Καλησπέρα φίλε Νοτρικ!

Πράγματι το θέμα της αλχημείας είναι πολύ ενδιαφέρον. ίναι κάτι εντελώς πρακτικό που σε κάποιους μπορεί να τους αλλάξει τη ζωή....


Νομίζω πως δεν αξίζει κανένα "πείραμα" αν δεν είναι αυτός ο στόχος!

Συμφωνώ απόλυτα , αν σωστά ερμηνεύω , ότι με την αλλαγή ζωής, εννοείς πνευματική ανέλιξη.



Βέβαια η προσωπική αντίληψη του καθενός για το τι είναι "πνευματική ανέλιξη" είναι... πολύ προσωπική (και ο Χίτλερ θεωρούσε μέρος της... πνευματικής του ανέλιξης τις επιλογές του! Αλλά ναι, κάτι τέτοιο είναι το ζητούμενο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 21:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα Gewkwn, για να μη ξεφύγουμε πάλι απ' το θέμα, σου έστειλα την απάντηση στο μέιλ. Ως προς το κομμάτι του Ευμενή απλά δυό φορές απάντησες σε μηνύματα που απευθύνονταν σε εκείνον, οπότε θεώρησα οτι μπορεί να ξέρεις τις δικές του απόψης απο προσωπική επαφή. Για τα πολιτικά σου απάντήσα εκτενώς στο μέιλ (είναι η ίδια απάντηση που είχα στείλει εδώ).


Ελα ρε συ ...
το σου εγραψα οτι δεν πιστευω να
πιστευεις στις δημοσκοπισεις δεν ειναι
απαντηση για τον Ευγενη .
Απλα σου εγραψα κατι .
Τοσο απλα .
Για τον Ευγενη εχεις λαθος μιας που
ΟΛΟΙ ΜΑΣ μπαινουμε σε μια συζητηση
και το ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ οποτε
να βλεπεις γενικα και οχι οτι σε συνφαιρει
να βλεπεις .
Εαν λειτουργησω με την λογικη σου
θα πρεπει να κατηγωρω ολους τους χρηστιανους
που μπαινουν "σφηνα" οταν ρωταω κατι καπου
και δεν εχω λαβει απαντηση .

Υσ: για το θεμα δημοσκοπισεις και πολιτικη θα
το διαβασω .

ΕDIT : κανε μου χαρη στειλτο απευθειας απο το μαιλ σου
μου βγαζει κατι περιεργα σαν αυτο

303345351341 363357365 gewkwn

270353341342345362 364357 341352374353357365350357 354336355365354341 341360374 364357 314335353357362 : 320375361351355357362

εχει και αλλα ...


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;

Edited by - gewkwn on 11/09/2013 21:33:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 21:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Gewkwn,
Αρχικά, ηρέμησε (πάντα μάχιμος).
Για να σου στείλω απευθείας στο ειμέιλ πρέπει να το ξέρω, οπότε πρέπει να μου κάνεις "απάντηση" για να φανεί στο δικό μου και να στο στείλω ξανά. Πιστεύω οτι αν αλλάξεις την γλώσσα στο ειμέιλ (κάτι έχει να κάνει με την κωδικοποίηση) θα φανούν τα γράμματα. Κοίταξε αν γράφει κάπου για κωδικοποίηση και βάλε κάποια άλλη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 23:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Άννα, καλώς ήρθες και καλή συνέχεια.

Να σε ρωτήσω κάτι, αυτά που γράφεις είναι λίγο "γενικά", τι ακριβώς ψάχνεις στο υπερφυσικό/μεταφυσικό?

Αν θες γίνε λίγο ποιό συγκεκριμένη.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 03:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα Gewkwn,
Αρχικά, ηρέμησε (πάντα μάχιμος).
Για να σου στείλω απευθείας στο ειμέιλ πρέπει να το ξέρω, οπότε πρέπει να μου κάνεις "απάντηση" για να φανεί στο δικό μου και να στο στείλω ξανά. Πιστεύω οτι αν αλλάξεις την γλώσσα στο ειμέιλ (κάτι έχει να κάνει με την κωδικοποίηση) θα φανούν τα γράμματα. Κοίταξε αν γράφει κάπου για κωδικοποίηση και βάλε κάποια άλλη.



την κοιταξα την κωδικοποπιηση δυστηχως
δεν ειναι καιτ τετοιο . πατως ευχαριστω για
την Ιδεα το μαιλ μου gewkwn@excite.com


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 11:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΈγινεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos292003
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 13:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χαιρετιζω και γω την παρεα, το θεμα που εβαλε η Αννα1220 με ενδιαφερει και μενα. Ο panpam εδωσε μια πολυ ωραια λιστα αλλα ο Αιολος το προχωρησε λιγο πιο περα. Κατι τετοιο πιο πρακτικο θα ηθελα να δοκιμασω και εγω. Αν κατάλαβα καλα παιρνεις μια φωτογραφια απο ενα μερος που θες να πας και το παρατηρεις προσεκτικα για να αποτυπωσεις καθε λπετομερεια. Μετα ανασυρεις τις λεπτομερειες αυτου του μερους στο μυαλο σου και μεταφερεσαι στο μερος αυτο. Μιλαμε για μεταφορα του υλικου σωματος η εχεις την αισθηση οτι βρισκεσαι σε αυτο το μερος? Η διαδικασια επιστροφης ποια ειναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 13:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι η πρόταση του Αίολου ήταν χιουμοριστικού τύπου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos292003
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 13:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω οτι η πρόταση του Αίολου ήταν χιουμοριστικού τύπου..


Χιουμορακι ο Αιολος? Μαλλον τον ξερεις καλα Πυρινε. Παντως εγω το εκανα αυτο που γραφει και ενοιωσα οντως πολυ περιεργα στην αρχη. Μετα ομως μια χαρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 13:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω οτι η πρόταση του Αίολου ήταν χιουμοριστικού τύπου..

Νομίζεις...
Δοκίμασέ το κι εσύ και θα δείς!
Συνέχισέ το manos292003 και θα βιώσεις κι άλλα. Ευχάριστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 13:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πέτυχες μέσα σε ένα τέταρτο της ώρας;;;
Είσαι αστραπή...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos292003
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 13:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πέτυχες μέσα σε ένα τέταρτο της ώρας;;;
Είσαι αστραπή...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Μου ειπε και κατι αλλο(σε προσωπικο μηνυμα) ο Αιολος που επιταχυνει τη διαδικασια. Αλλωστε δεν ξερεις σε τι επιπεδο βρισκομαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 13:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλαμε για μεταφορα του υλικου σωματος η εχεις την αισθηση οτι βρισκεσαι σε αυτο το μερος? Η διαδικασια επιστροφης ποια ειναι?
Η μεταφορά του υλικού σώματος είναι ΠΟΛΥ δύσκολη δουλειά.
Επειδή όταν βρίσκεσαι στην διαδικασία είσαι σχεδόν κοιμισμένος, απλώς βούλεσαι, ή επιθυμείς να ξυπνήσεις εκεί που οραματίζεσαι.
Με πεντακάθαρη και σαφή πρόθεση χωρίς άλλες σκέψεις.
Και να μην το καταφέρεις, αυτό που θα βιώσεις είναι πέρα από κάθε περιγραφή.
Ασε προς το παρόν την επιστροφή...
Θα μπορούσε να είναι με τον ίδιο τρόπο.

Edited by - Αίολος on 13/09/2013 13:58:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 13:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και απέφευγε τις φωτογραφίες.
Προτίμισε κάποιους οικείους φυσικούς χώρους.

Edited by - Αίολος on 13/09/2013 14:59:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos292003
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...και απέφευγε τις φωτογραφίες.
Προτίμισε κάποιους οικίους φυσικούς χώρους.

Edited by - Αίολος on 13/09/2013 13:59:55



Ενταξει το χω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου ειπε και κατι αλλο(σε προσωπικο μηνυμα) ο Αιολος που επιταχυνει τη διαδικασια.

;;;
με το συμπάθειο, αλλά, ζαμε, νεβερ, ποτέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos292003
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μου ειπε και κατι αλλο(σε προσωπικο μηνυμα) ο Αιολος που επιταχυνει τη διαδικασια.

;;;
με το συμπάθειο, αλλά, ζαμε, νεβερ, ποτέ.




Με το μπαρδον, εγω βασιστηκα στο μηνυμα του Πυρινου οτι κανεις χιουμορ. Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες συνεχιζω την προσπαθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2013, 11:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα φίλε Νοτρικ!

Πράγματι το θέμα της αλχημείας είναι πολύ ενδιαφέρον. Είναι κάτι εντελώς πρακτικό που σε κάποιους μπορεί να τους αλλάξει τη ζωή.

Τα βιβλία είναι ένα πικρό ζήτημα... εκεί που καταλήγω είναι οτι η πιο καλύτερη λύση, είναι να μάθουμε ξένες γλώσσες.
Από τα βιβλία που έθεσα παραπάνω, δε γνωρίζω αν υπάρχει οποιοδήποτε στα ελληνικά.
Υπάρχουν όμως σίγουρα στα ισπανικά (το αναφέρω επειδή νομίζω είχες πει οτι ταξιδεύεις λατινοαμερική).

Τα βιβλία του Δασκάλου Σαμαέλ, υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή (χωρίς δυνατότητα download δυστυχώς) στο σάιτ Γνώσις Ελλάς.
Οι ιδιοκτήτες του έχουν δικιά τους ομάδα εδώ στην Ελλάδα με την οποία δεν έχω σχέση (τα στοιχεία που υπάρχουν στο προφίλ μου είναι της επίσημης παγκόσμιας ομάδας Σαμαέλ-Λακσμι, δε γνωρίζω το περιεχόμενο άλλων γνωστικών οργανώσεων).

Σε υλική μορφή μπορώ να τα παραγγείλω και να στα δώσω προσωπικά (ή μέσω κούριερ). Και μπορείς επίσης να ζητήσεις τα βιβλία και απο την παραπάνω ομάδα γιατί τα έχουν και αυτοί (όσα είναι μεταφρασμένα).

Τώρα... γνώμη μου είναι οτι αν ξέρεις ισπανικά, καλύτερα να τα διαβάσεις στα ισπανικά (στο πρωτότυπο). Και αυτό γιατί οι μεταφράσεις οι ελληνικές δεν είναι και τόσο καλές.
Οι περισσότερες γίνονται με εθελοντική εργασία (έχω και εγώ κάνει) οπότε μπορεί να είναι καλές μπορεί και όχι.
Πάντως εμένα με καλύπτουν αυτές που υπάρχουν στα ελληνικά, έστω και με λίγα λάθη.

Στα ισπανικά μπορείς να τις βρεις σίγουρα τόσο στη λατινοαμερική όσο και εδώ μέσω παγγελίας.


Edited by - Gnostic Student on 10/09/2013 15:28:39


Κοίτα που καταντήσαμε. Ένας ανύπαρκτος "Δάσκαλος Σαμαέλ" να πουλάει σοφία στην Ελλάδα.

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2013, 20:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα φίλε Νοτρικ!

Πράγματι το θέμα της αλχημείας είναι πολύ ενδιαφέρον. Είναι κάτι εντελώς πρακτικό που σε κάποιους μπορεί να τους αλλάξει τη ζωή.

Τα βιβλία είναι ένα πικρό ζήτημα... εκεί που καταλήγω είναι οτι η πιο καλύτερη λύση, είναι να μάθουμε ξένες γλώσσες.
Από τα βιβλία που έθεσα παραπάνω, δε γνωρίζω αν υπάρχει οποιοδήποτε στα ελληνικά.
Υπάρχουν όμως σίγουρα στα ισπανικά (το αναφέρω επειδή νομίζω είχες πει οτι ταξιδεύεις λατινοαμερική).

Τα βιβλία του Δασκάλου Σαμαέλ, υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή (χωρίς δυνατότητα download δυστυχώς) στο σάιτ Γνώσις Ελλάς.
Οι ιδιοκτήτες του έχουν δικιά τους ομάδα εδώ στην Ελλάδα με την οποία δεν έχω σχέση (τα στοιχεία που υπάρχουν στο προφίλ μου είναι της επίσημης παγκόσμιας ομάδας Σαμαέλ-Λακσμι, δε γνωρίζω το περιεχόμενο άλλων γνωστικών οργανώσεων).

Σε υλική μορφή μπορώ να τα παραγγείλω και να στα δώσω προσωπικά (ή μέσω κούριερ). Και μπορείς επίσης να ζητήσεις τα βιβλία και απο την παραπάνω ομάδα γιατί τα έχουν και αυτοί (όσα είναι μεταφρασμένα).

Τώρα... γνώμη μου είναι οτι αν ξέρεις ισπανικά, καλύτερα να τα διαβάσεις στα ισπανικά (στο πρωτότυπο). Και αυτό γιατί οι μεταφράσεις οι ελληνικές δεν είναι και τόσο καλές.
Οι περισσότερες γίνονται με εθελοντική εργασία (έχω και εγώ κάνει) οπότε μπορεί να είναι καλές μπορεί και όχι.
Πάντως εμένα με καλύπτουν αυτές που υπάρχουν στα ελληνικά, έστω και με λίγα λάθη.

Στα ισπανικά μπορείς να τις βρεις σίγουρα τόσο στη λατινοαμερική όσο και εδώ μέσω παγγελίας.


Edited by - Gnostic Student on 10/09/2013 15:28:39


ΜΕ αφορμη την απαντηση του Ευμενη
κοιταξα ξανα το κειμενο σου
κξια μου εκανε εντυπωση οτι παροτι
υπαρχουν Αρχικα κειμενα
οι μεταφρασεις δεν ειναι ιδιες
σε καθε γνωστικη ομαδα του
ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΣΑΜΑΕΛ;

Πως γινεται ρε συ αυτο;

διαφορετικες εκδοσεις Του αυθεντικου
κειμενου ;
Και ποιο ειναι το αυθεντικο τελικα;


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2013, 21:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gewkwn

Σωστά το επισημαίνεις!
Μια απο τις μεγαλύτερες απάτες, εναντίον του αφελούς Δυτικού κοινού, περι ανατολικών φιλοσοφιών, είναι και ο Σαμαέλ Βέορ.
Εχω εκτενώς καταφερθεί, στο παρελθόν, για την νοητική απληστία του δυτικού κόσμου, απέναντι σε κάθε ανατολική "εξυπνάδα", η οποία έχει μεν αποτέλεσμα στους ανατολικούς, αλλά κανένα στους δυτικούς.

Δεν πρόκειται για θρησκεία, αλλά για τρόπο ζωής, οπότε ο καθένας ισχυρίζεται ότι του αρέσει και ότι έχει οικονομικό όφελος, απέναντι στα χαϊβάνια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2013, 21:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Gewkwn
Πως γινεται ρε συ αυτο;

διαφορετικες εκδοσεις Του αυθεντικου
κειμενου ;
Και ποιο ειναι το αυθεντικο τελικα;


Καλησπέρα φίλε Gewkwn

Το αυθεντικό κείμενο είναι στα ισπανικά (λατινο-αμερικής), για αυτό και προτείνω στον φίλο Notrik αν ξέρει ισπανικά, να του δώσουμε ή να βρει εκεί που είναι, τα κείμενα στα ισπανικά.
Βλέπεις, τα βιβλία αυτά δεν έχουν copyright (δεν το επέτρεψε ο Δάσκαλος Σαμαέλ) επομένως δε μπορεί να τα οικειοποιηθεί κανείς για τον εαυτό του οτι του ανήκουν, οτι είναι δικά του, οτι τα αλλάζει κ.ο.κ.

Δεν ισχύει όμως το ίδιο, για τις μεταφράσεις.
Ο κάθε γνωστικός που έχει μεράκι, μπορεί να κάτσει να κάνει μια μετάφραση κάποιου κειμένου/βιβλίου του Δασκάλου Σαμαέλ (και να την ανεβάσει αν θέλει και στο διαδίκτυο). Δε σημαίνει οτι είναι και σωστή, ούτε κατ'ανάγκη οτι είναι λάθος. Αυτό εξαρτάται από το πόσο καλός μεταφραστής είναι αυτός που το αναλαμβάνει.
Γενικά και από όσο ξέρω, επαγγελματικές μεταφράσεις των βιβλίων του στα ελληνικά, δεν υπάρχουν (γιατί πρέπει κάποιος να είναι επαγγελματίας ΚΑΙ γνωστικός, για να καταλαβαίνει τι διαβάζει).
Διαφορετικές οργανώσεις που βασίζονται στη διδασκαλία του Δασκάλου Σαμαέλ (3 ή 4 πρέπει να είναι στην Ελλάδα τώρα) κάνουν διαφορετικές μεταφράσεις.
Κάποιες φορές οι μεταφράσεις μπορεί να είναι παρμένες από παλιότερες γνωστικές οργανώσεις π.χ. της "Γνωστικής Κίνησης" του αξιοσέβαστου Δασκάλου Ραβολού, που είχε 1000-2000 μέλη και διαλύθηκε πριν αρκετά χρόνια.
Μέχρι στιγμής, οι μεταφράσεις που θεωρώ αρκετά αξιόπιστες ΚΑΙ εκδίδονται ως βιβλία είναι των ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΔΙΜΕΛΗ στον Πειραιά. Εκεί μπορείτε να βρείτε ή να ζητήσετε βιβλία του Δασκάλου στα ελληνικά. Όμως, πάλι, ΔΕΝ έχει όλα τα βιβλία και οι μεταφράσεις δεν είναι απαραίτητα 100% σωστές. Αλλά είναι καλές. Το αναφέρω και για τον φίλο Notrik αυτό γιατί ξέχασα να το αναφέρω.

Συνοψίζοντας:
> Υπάρχουν διαφορετικές γνωστικές οργανώσεις ανεξάρτητες μεταξύ τους, με διαφορετικό τρόπο λειτουργίας και διαφορετικές μεταφράσεις.
> Εγώ ΔΕΝ εκπροσωπω το σύνολο των αυτο-αποκαλουμενων γνωστικών οργανώσεων και δε μπορώ να ξέρω το περιεχόμενό της κάθε μίας.
> Εκπροσωπώ ΜΟΝΟ την ομάδα της οποίας τα στοιχεία μπορείτε να βρείτε στο προφίλ μου (υγ: τα στοιχεία αυτά δεν είναι προσωπικά). Όταν λέω "εκπροσωπώ" ΔΕΝ εννοώ οτι δεν εκφράζω προσωπικές απόψεις αλλά πέρα απο τις προσωπικές μου απόψεις αυτός ο λογαριασμός αποτελεί την επαφή αυτής της ομάδας με το φόρουμ και τα μέλη του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2011719
Maintained by Digital Alchemy