ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το έθνος ΚΙΝΕΙΤΑΙ - τα μεγάλα ψέμματα των Τουρκικής καταγωγής, 'ελληναράδων'
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2014, 19:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θέλω να απογοητεύσω τους εθνικιστές αλλά το έθνος έχει μεταβληθεί πολύ από τότε που υπήρξε.

Κρίμα, οι Έλληνες ήταν ωραίοι στην εμφάνιση και ευγενείς στην ψυχή, ήταν ένα έθνος ανάλογο με τους Νορβηγούς, τους Σουηδούς, τους Γάλλους κτλ. Τώρα έχει γίνει ένα έθνος ανάλογο της Αλβανίας, της Τουρκίας, των Βαλκανίων. Έχει σκουρίνει και στην εμφάνιση και στην ψυχή. Ο αγνός Έλληνας δεν είναι μαυριδερός και μουσάτος, είναι κοκκινομάλης και ανοιχτόχρωμος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2014, 20:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

quote:
Ο αγνός Έλληνας δεν είναι μαυριδερός και μουσάτος, είναι κοκκινομάλης και ανοιχτόχρωμος.

Ο αγνός έλληνας (το "ε" με μικρό έψιλον στην σωστή ορθογραφία), είναι αυτός που έχει μορφωθεί και πλασθεί με παιδεία, με σωστό τρόπο σκέψης, με φιλοσοφία, με γνώση, φιλομάθεια κ.λ.π.

Οι αρχαίοι διδάσκαλοι και φιλόσοφοι, έφτιαξαν ένα σύστημα ΟΧΙ για τον έλληνα, έφτιαξαν ένα σύστημα για τον ΆΝΘΡΩΠΟ.

Όταν το καταλάβεις αυτό και το νιώσεις μέσα σου, ίσως να δεις την άκρη του τούνελ.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2014, 06:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα,

quote:
Ο αγνός Έλληνας δεν είναι μαυριδερός και μουσάτος, είναι κοκκινομάλης και ανοιχτόχρωμος.

Ο αγνός έλληνας (το "ε" με μικρό έψιλον στην σωστή ορθογραφία), είναι αυτός που έχει μορφωθεί και πλασθεί με παιδεία, με σωστό τρόπο σκέψης, με φιλοσοφία, με γνώση, φιλομάθεια κ.λ.π.

Οι αρχαίοι διδάσκαλοι και φιλόσοφοι, έφτιαξαν ένα σύστημα ΟΧΙ για τον έλληνα, έφτιαξαν ένα σύστημα για τον ΆΝΘΡΩΠΟ.

Όταν το καταλάβεις αυτό και το νιώσεις μέσα σου, ίσως να δεις την άκρη του τούνελ.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.


Τότε Έλληνας είναι και ο μαύρος που έχει παιδεία σύμφωνα με την φιλοσοφία σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2014, 09:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλες οι προσπάθεις "πνευματοποίησης" της έννοιας του Έλληνα, στοχεύουν στην ειδωλοποίηση και εξύψωση του Έλληνα. Το λέω γιατί γνωρίζω πόσο υπεροπτικά σκέφτονται αυτοί που το λένε. Είναι σαν να λένε "Πω κοίτα τί είναι να είσαι Έλληνας". Λένε αυτά τα μεγάλα λόγια αλλά δεν περιλαμβάνουν και αλλοεθνείς στην ευρύτερη σημασία της λέξης "Έλληνας".
Και όλα αυτά την στιγμή που το έθνος του Έλληνα έχει υποστεί τεράστειες μεταβολές.

Αν είσαι πράγματι Έλληνας δεν χρειάζεται να το φωνάζεις. Απλά είσαι, θέλεις και τιμές ή μήπως θέλεις να σε προσκυνούνε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2014, 22:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλες οι προσπάθεις "πνευματοποίησης" της έννοιας του Έλληνα, στοχεύουν στην ειδωλοποίηση και εξύψωση του Έλληνα. Το λέω γιατί γνωρίζω πόσο υπεροπτικά σκέφτονται αυτοί που το λένε. Είναι σαν να λένε "Πω κοίτα τί είναι να είσαι Έλληνας". Λένε αυτά τα μεγάλα λόγια αλλά δεν περιλαμβάνουν και αλλοεθνείς στην ευρύτερη σημασία της λέξης "Έλληνας".
Και όλα αυτά την στιγμή που το έθνος του Έλληνα έχει υποστεί τεράστειες μεταβολές.
Αν είσαι πράγματι Έλληνας δεν χρειάζεται να το φωνάζεις. Απλά είσαι, θέλεις και τιμές ή μήπως θέλεις να σε προσκυνούνε;

Δεν είναι όλοι έτσι, απ' όσο δείχνουν και τα εκλογικά αποτελέσματα, γύρω στο 13-15% έχουν κάψει φλάτζα και νομίζουν αυτά που τους έχουν ταίσει απο μικρή ηλικία.

Ίσως κι' εσύ να χτυπιέσαι για πράγμματα που σου τα "σέρβιραν στο πιάτο" με το "έτσι γουστάρω να σε κάνω".

Ο νεοέλληνας πρέπει να αποκαταστήσει τις ρίζες του, αλλιώς θα προσπαθεί να αποδείξει αιωνίως στον εαυτό του οτι δεν είναι ελέφαντας.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2014, 10:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
Δεν είναι όλοι έτσι, απ' όσο δείχνουν και τα εκλογικά αποτελέσματα, γύρω στο 13-15% έχουν κάψει φλάτζα και νομίζουν αυτά που τους έχουν ταίσει απο μικρή ηλικία.

Ίσως κι' εσύ να χτυπιέσαι για πράγμματα που σου τα "σέρβιραν στο πιάτο" με το "έτσι γουστάρω να σε κάνω"....


Κι ένα άλλο 13-15% "κάνει επανάσταση" απορρίπτωντας όσα τους σέρβιραν - χωρίς να ξέρουν ότι κι εκείνων οι φλάτζα κάηκε και χορεύουν σε μουσική που επίσης τους παίζουν...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2014, 23:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίγοντας σήμερα το e- mail μου, βρήκα απεσταλμένα μέσω του esoterica δύο μηνύματα. Ένα από τον φίλο κλειδαρά Shadow_Dancer και ένα από την panpam, και τα δύο όμως αντί περιεχομένου με παρέπεμπαν απλώς στο θέμα "Το έθνος ΚΙΝΕΙΤΑΙ". Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κατανοήσει ακόμα την έννοια και τον σκοπό των δύο αυτών μηνυμάτων, εκτός και αν με αυτόν τον τρόπο με προσκαλούν να συμμετάσχω ενεργά στο παρόν θέμα. Αναμένοντας μια διευκρινιστική απάντηση, επιφυλάσσομαι να απαντήσω στον ανιστόρητο killuminati, πάνω στα αποκυήματα της φαντασίας του ότι:
quote:
Ο αγνός Έλληνας δεν είναι μαυριδερός και μουσάτος, είναι κοκκινομάλης και ανοιχτόχρωμος.

Γιατί αρκετοί βασιλείς και ήρωες περιγράφονται μελαχρινοί, μελαψοί και με γενειάδα. Όμως επειδή χρειάζομαι λίγο χρόνο για την αναζήτησή
μου, επιφυλάσσομαι να το κάνω λίαν συντόμως.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 08:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανοίγοντας σήμερα το e- mail μου, βρήκα απεσταλμένα μέσω του esoterica δύο μηνύματα. Ένα από τον φίλο κλειδαρά Shadow_Dancer και ένα από την panpam, και τα δύο όμως αντί περιεχομένου με παρέπεμπαν απλώς στο θέμα "Το έθνος ΚΙΝΕΙΤΑΙ". Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κατανοήσει ακόμα την έννοια και τον σκοπό των δύο αυτών μηνυμάτων, εκτός και αν με αυτόν τον τρόπο με προσκαλούν να συμμετάσχω ενεργά στο παρόν θέμα. Αναμένοντας μια διευκρινιστική απάντηση, επιφυλάσσομαι να απαντήσω στον ανιστόρητο killuminati, πάνω στα αποκυήματα της φαντασίας του ότι:
quote:
Ο αγνός Έλληνας δεν είναι μαυριδερός και μουσάτος, είναι κοκκινομάλης και ανοιχτόχρωμος.

Γιατί αρκετοί βασιλείς και ήρωες περιγράφονται μελαχρινοί, μελαψοί και με γενειάδα. Όμως επειδή χρειάζομαι λίγο χρόνο για την αναζήτησή
μου, επιφυλάσσομαι να το κάνω λίαν συντόμως.

*


Δώσε και την εθνικότητά τους να δούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 08:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δώσε την καταγωγή των γονέων του δηλαδή. Ακόμη κα αν δεχθούμε πως υπήρχανε, τότε θα ήταν μισοί Έλληνες μισοί "βάρβαροι".

Αλλά και πάλι το έθνος έχει υποστεί χιλιάδες μεταβολές με τις χιλιάδες επιμειξίες. Αυτοί που μιλούν για καθαρότητα του έθνους είναι αστείοι, την στιγμή που οι ίδιοι είναι προϊόν επιμειξίας.

Και άσε τα περί ανιστόρητων και ιστορικών. Έχει επανελειμμένα αποδειχθεί πως η αδιαλλαξία σου και ο εγωϊσμός σου δεν σε αφήνουν να δεις την αλήθεια. Έχει αποδειχθεί πως σε θέματα της Βίβλου κάνεις λάθος, αλλά δεν θέλεις να το παραδεχθείς. Διαλέγεις ποιες ιστορικές πηγές σε συμφέρουν και αφήνεις άλλες, με την φτηνή δικαιολογία ότι δεν έχουν ιστορική αξία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 08:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σαν Ελληναράδες εκτιμήστε έστω και λιγουλάκι, τους ξένους πολιτισμούς που βοήθησαν στο να χτιστεί και ο ελληνικός πολιτισμος. Αιγύπτιους, Αιθίοπες, Βαβυλώνιους, Φοίνικες, Φρύγες, Πέρσες.

Επίσης αναλογιστείτε αν οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν πως είναι ανώτεροι από τους άλλους ανθρώπους, ισχυριζόμενοι πως ο πολιτισμός τους ήταν τάχα ο πρώτος από το 100.000 π.Χ ή μάλλον το 100.000.000π.Χ, για το κρανίο του Ελλάνικους Φιλοσόφικους Φασίστικους που βρέθηκε στα Πετράλωνα και άλλες αστειότητες. Μόνο οι μπασταρδεμένοι Νεοέλληνες φτάνουν σε τέτοιες ανοησίες στην προσπάθεια να χτίσουν ένα σύνδεσμο μεταξύ του εαυτού τους και των αρχαίων Ελλήνων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 08:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάκα είχε όταν είχατε φάει τα τέσσερα από την Αργεντινή. Είχατε χάσει την μπάλα... ε ρε με την Ελληνοφρένεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 11:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα του Δανιήλ σε έκανα σκόνη και νόμιζες με την επανάληψη των Ταλμουδιστών πως θα φανείς κερδισμένος. Επίσης νόμιζες πως με φράσεις του τύπου " ο κουρασμένος δεν επαναλαμβάνει τα ίδια" θα ξεγελάσεις τον αναγνώστη. Εγώ δεν επανέλαβα τις πηγές μου, τις έδωσα μια φορά και όποιος τις είδε τις είδε. Βέβαια μπορείς να κλείσεις τα μάτια και να μην τις δεχθείς.

Τώρα τί θες να αποδείξεις; Πως υπήρξαν αγνοί Έλληνες μελαμψοί με σκούρα μαλλιά και μούσια; Καμάρι μας. Αν είναι έτσι όμως να τους σέβεστε όλους. Ακόμη και τους γύφτους και τους τσιγγάνους και τους αφγανούς και τους πακιστανούς και τους μαύρους.

Το κάνετε; Ή μένετε στην υποστήριξη εξ' αποστάσεως; Εγώ γι' αυτό υποστήριξα την Χρυσή Αυγή, για την υποκρισία σας. Εσείς θα πέρνατε έναν τσιγγάνο σπίτι σας ή θα περιοριζόσαστε να μιλάτε για φασισμό και δικαιώματα των τσιγγάνων εξ αποστάσεως;

Ρωτάτε εμένα τί είμαι; Εσείς τί είστε; Είστε Έλληνες εθνικιστές ναι ή ου; Ξεσπάτε σε ελληνοφρενικά κλάματα περηφάνειας αλλά όταν ακούτε εθνικισμός και Χρυσή Αυγή κάνετε την πάπια.

Αμ, εγώ δεν είμαι ο Χριστιανός Ορθόδοξος να με δουλέψετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 11:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως και να' χει είμαι Χριστιανός, οπότε δεν μπορώ να είμαι Έλληνας, όπως εσείς που είστε 1000%. Οπότε δεν μπορώ να το παίξω πιο Έλληνας από εσάς τους Ελληναράδες του κερατά.

Δεν υπάρχει Έλληνας ή βάρβαρος, ελεύθερος ή δούλος, όλοι οι Χριστιανοί είμαστε ένα ακόμη και αν έχουμε διαφορετικά δόγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 13:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως και να' χει είμαι Χριστιανός, οπότε δεν μπορώ να είμαι Έλληνας, όπως εσείς που είστε 1000%. Οπότε δεν μπορώ να το παίξω πιο Έλληνας από εσάς τους Ελληναράδες του κερατά.



Συγχαρητήρια
Βεβαια οι χρυσαυγίτες ομοιδεατες σου, διαφωνουν
Οπως φανταζομαι και πολλοι άλλοι χριστιανοί που το παιζουν ελληναραδες με παγωμενους βασιλιαδες και χλαμυδες του Λεωνιδα.
Προσεχε , μη γραφεις πολλά , γιατι θα τα αποθηκευσω και θα σε χρησιμοποιώ συνεχως ως αντιπροσωπευτικό τυπο της χριστιανικής μισανθρωπιας και του χριστιανικου ανθελληνισμου και μισους προς την Ελλαδα και αυτο δεν θα αρεσει καθόλου σε καποιους φιλους σου χριστιανούς.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη

Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 29/06/2014 13:25:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 13:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως και να' χει είμαι Χριστιανός, οπότε δεν μπορώ να είμαι Έλληνας, όπως εσείς που είστε 1000%. Οπότε δεν μπορώ να το παίξω πιο Έλληνας από εσάς τους Ελληναράδες του κερατά.

Δεν υπάρχει Έλληνας ή βάρβαρος, ελεύθερος ή δούλος, όλοι οι Χριστιανοί είμαστε ένα ακόμη και αν έχουμε διαφορετικά δόγματα.



.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 14:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Όπως και να' χει είμαι Χριστιανός, οπότε δεν μπορώ να είμαι Έλληνας, όπως εσείς που είστε 1000%. Οπότε δεν μπορώ να το παίξω πιο Έλληνας από εσάς τους Ελληναράδες του κερατά.



Συγχαρητήρια
Βεβαια οι χρυσαυγίτες ομοιδεατες σου, διαφωνουν
Οπως φανταζομαι και πολλοι άλλοι χριστιανοί που το παιζουν ελληναραδες με παγωμενους βασιλιαδες και χλαμυδες του Λεωνιδα.
Προσεχε , μη γραφεις πολλά , γιατι θα τα αποθηκευσω και θα σε χρησιμοποιώ συνεχως ως αντιπροσωπευτικό τυπο της χριστιανικής μισανθρωπιας και του χριστιανικου ανθελληνισμου και μισους προς την Ελλαδα και αυτο δεν θα αρεσει καθόλου σε καποιους φιλους σου χριστιανούς.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη

Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 29/06/2014 13:25:56


Χε χε. Φίλε εγώ λέω την αλήθεια και δεν κρύβομαι.

Επαναλαμβάνω πως ο Χριστιανισμός δεν ισούται με τον Ελληνισμό, ούτε βέβαια το Δωδεκάθεο με τον Ελληνισμό. Αν τώρα σηκώνουν οι παπάδες σημαία ελληνική και φωνάζουν, γελοιοποιούν τον Χριστιανισμό, γιατί δεν έχει σχέση με μιλιταρισμό.

Σχετικά με την Χρυσή Αυγή την ψήφιζα όχι γιατί συμφωνώ ιδεολογικά, αλλά για άλλους λόγους. Για λόγους κοινωνικούς, για αντίδραση, για εκδίκηση κτλ. Εσείς μου κάνει εντύπωση ότι όντας εθνικιστές δεν την υποστηρίζετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 14:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χε χε. Φίλε εγώ λέω την αλήθεια και δεν κρύβομαι.

Επαναλαμβάνω πως ο Χριστιανισμός δεν ισούται με τον Ελληνισμό, ούτε βέβαια το Δωδεκάθεο με τον Ελληνισμό. Αν τώρα σηκώνουν οι παπάδες σημαία ελληνική και φωνάζουν, γελοιοποιούν τον Χριστιανισμό, γιατί δεν έχει σχέση με μιλιταρισμό.


To ωραίο στην υπόθεση είναι οτι εγω ΣΥΜΦΩΝΩ μαζι σου
Χριστιανός και Ελληνας ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ
Οι φίλοι σου οι χριστιανοί ειναι αυτοί που διαφωνούν , οχι εγω

Και βεβαια οταν λεω χριστιανος , ελπιζω να εχει γινει κατανοητό , ότι δεν εμπλεκω σε καμμια περιπτωση την αθλια αυτη θρησκεία με τον ίδιο τον Χριστό.
Ισως αν ο χριστιανισμός αλλάξει και υιοθετησει ελληνικες απόψεις πανω στη θρησκεία και τη φιλοσφια , ίσως τοτε υπάρξει καποια ελπιδα συνυπαρξης.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 14:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Ιουδαίοι χρησιμοποιούν στο Ταλμουδ τον ορο goyim για τους υπόλοιπους λαούς, που σημαίνει ζωα.
Οι χριστιανοί θεωρούν τους ιουδαίους ως πνευματικούς και φυσικούς τους προγόνους

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Οι ιουδαίοι εχουν δίκιο
Τουλάχιστον για τους χριστιανούς

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 14:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Χε χε. Φίλε εγώ λέω την αλήθεια και δεν κρύβομαι.

Επαναλαμβάνω πως ο Χριστιανισμός δεν ισούται με τον Ελληνισμό, ούτε βέβαια το Δωδεκάθεο με τον Ελληνισμό. Αν τώρα σηκώνουν οι παπάδες σημαία ελληνική και φωνάζουν, γελοιοποιούν τον Χριστιανισμό, γιατί δεν έχει σχέση με μιλιταρισμό.


To ωραίο στην υπόθεση είναι οτι εγω ΣΥΜΦΩΝΩ μαζι σου
Χριστιανός και Ελληνας ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ
Οι φίλοι σου οι χριστιανοί ειναι αυτοί που διαφωνούν , οχι εγω

Και βεβαια οταν λεω χριστιανος , ελπιζω να εχει γινει κατανοητό , ότι δεν εμπλεκω σε καμμια περιπτωση την αθλια αυτη θρησκεία με τον ίδιο τον Χριστό.
Ισως αν ο χριστιανισμός αλλάξει και υιοθετησει ελληνικες απόψεις πανω στη θρησκεία και τη φιλοσφια , ίσως τοτε υπάρξει καποια ελπιδα συνυπαρξης.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Ναι, αλλά αν πράγματι συμφωνούσες θα έλεγες και πως
δωδεκαθειστής και Έλληνας δεν είναι το ίδιο.

Αν κάποιος χριστιανός διαφωνεί, κακώς, γιατί για παράδειγμα στο arxaioplhixia λέγεται πως δεν είναι η θρησκεία που γεννάει το έθνος και πως είναι ανόητη η ταύτιση των εννοιών δωδεκαθεϊστή-Έλληνα. Αν είναι λάθος, τότε είναι λάθος και η ταύτιση ορθόδοξου-Έλληνα.


Και αυτό που λες έχει ήδη γίνει, ο Χριστιανισμός έχει γίνει δηλαδή ελληνική θρησκεία, γι' αυτό ακριβώς η Χρυσή Αυγή δεν έχει πρόβλημα. Δεν είναι ο Χριστιανισμός που ίδρυσε ο Ιησούς ή οι απόστολοι.

Όμως έτσι η θρησκεία γίνεται κρατική και τυραννική, προσαρμόζεται στα εθνικά όνειρα των ιερατείων και των κυβερνήσεων, βγάζοντας έξω τους αλλογενείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 14:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα και οι νεοπαγανιστές και οι χριστιανοί κάνουν λάθος αν βάζουν πακέτο την θρησκεία με το έθνος. Γιατί έτσι προδίδονται πως υποστηρίζουν τα ιερατεία(σε ρόλο εθνοπατέρα) που προωθούν τους πολέμους, τους φυλετικούς διαχωρισμούς, την τυραννία για την καρέκλα τους.

Αν λες πως το έθνος έχει τάδε θρησκεία πάπαλα, τότε προδίδεσαι πρώτον ως ρατσιστής και δεύτερον ως υποστηρικτής των ιερατείων για τα οποία ευθύνεται όλο το αίμα στην Γη. Και μετά είναι κακός terminator ο Γιαχβέ που θα τιμωρήσει τους αιμοχαρείς τύραννους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 14:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Maradona kicks heads
Στο θέμα του Δανιήλ σε έκανα σκόνη και νόμιζες με την επανάληψη των Ταλμουδιστών πως θα φανείς κερδισμένος.

Δεν το έχω υπ' όψιν μου, εκτός κι αν τρολλάριζες τότε με άλλο nickname. Τώρα τα περί σκόνης κλπ εναπόκειται στο μέγεθος της φαντασίας σου.
quote:
Maradona kicks heads
Όπως και να' χει είμαι Χριστιανός, οπότε δεν μπορώ να είμαι Έλληνας

Μα και τα δύο είναι πασιφανή και δεν χρειάζεται να τα διαφημίζης. Αυτό που δεν φαίνεται αν και μπορεί να το υποψιαστή κάποιος βάσει του nickname και του επιπέδου των αναρτήσεων σου, είναι ο βαθμός του IQ.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 15:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Maradona kicks heads
Στο θέμα του Δανιήλ σε έκανα σκόνη και νόμιζες με την επανάληψη των Ταλμουδιστών πως θα φανείς κερδισμένος.

Δεν το έχω υπ' όψιν μου, εκτός κι αν τρολλάριζες τότε με άλλο nickname. Τώρα τα περί σκόνης κλπ εναπόκειται στο μέγεθος της φαντασίας σου.
quote:
Maradona kicks heads
Όπως και να' χει είμαι Χριστιανός, οπότε δεν μπορώ να είμαι Έλληνας

Μα και τα δύο είναι πασιφανή και δεν χρειάζεται να τα διαφημίζης. Αυτό που δεν φαίνεται αν και μπορεί να το υποψιαστή κάποιος βάσει του nickname και του επιπέδου των αναρτήσεων σου, είναι ο βαθμός του IQ.

*


Και εσύ φυσικά κατανόησες.

1) Σοβαρά δεν έχεις υπόψη σου τα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας και τον Ιώσηπο;

2) Και ένα παιδί θα κατανοούσε τί εννοώ. Είμαι Έλληνας αλλά ως Χριστιανός δεν μπορώ να είμαι εθνικιστής και να διακατέχομαι από ελληνοφρένεια. Αλλιώς κοροιδεύω το Ευαγγέλιο.

Βέβαια αυτό δεν έχει σχέση με πρόθεση ψήφου. Μπορεί ο καθένας να ψηφίσει ένα κόμμα ανεξαρτήτως αν συμφωνεί ή όχι με την ιδεολογία του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 15:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κανω μια προσπάθεια να συνεννοηθώ μαζί σου αν και το βλέπω πολυ χλωμό
Η εννοια της θρησκείας στην αρχαία Ελλάδα δεν είχε τη σημασία , ούτε το χαρακτήρα θρησκειών που κατασκευαστηκαν απο απατεώνες για να εξαπατούν και να κλέβουν το κόσμο.
Οι ιερείς της αρχαίας Ελλάδας , ήταν και οι ίδιοι Μύστες (ελπίζω να γνωρίζεις τι σημαίνει η λέξη για να μην εξηγώ και τα αυτονόητα ) και φιλόσοφοι.
Ηταν όλοι μυημένοι στα ιερά ελληνικά μυστήρια ( που φυσικά εσένα μεσα στο σκοτάδι της αγνοιας σου θα σου θυμίζουν κατι απο μαγεια και σατανισμο) και ολοι ηταν θεόπτες (ελπίζω και παλι να ακολουθεις και να μην εχεις ηδη χαθεί)
Αρα το να συγκρίνεις το αρχαίο ελληνικό ιερατείο με το χριστιανικό , είναι σα να συγκρίνεις σκατά με διαμαντια
Στο λεω έτσι λίγο λαϊκά μηπως και το καταλάβεις
Αυτο βεβαια ισχυε σε ολα τα εθνη
Αλλα τα ιερατεία της Ινδιας και του Θιβέτ του παρελθόντος και άλλα τα σημερινά
Βεβαια τα σημερινα ιερατεία των ανατολικών χωρών σε αντίθεση με την Ελλάδα , κράτησαν σχεδόν ανεπαφη την αρχαία γνώση των πολιτισμών τους.
Στην Ελλάδα δυστυχώς ειχαμε εξωτερική εισβολή απο αλλογενή θρησκεία η οποία καταφερε και εξοστρακισε και καταστρεψε την ελληνική και την αντικαταστησε με μια αισχρη και σκοταδιστική σχιζοφρένεια.

Αρα η ικανότητα μιας θρησκειας να εχει παγκόσμια επιρροή και να αντιπροσωπευει παγκόσμια αδελφοτητα δεν εξαρταται απο την φυλετική καταγωγή της αλλά απο την ιδια την πνευματικοτητα της , την αυθεντικότητα της και τους ιερείς της .
Η ελληνική θρησκεία δεν είναι μονο ελληνική , είναι παγκόσμια , εκφραζει , το παγκόσμιο ιδεώδες της πνευματικής ενότητας όλων των ανθρώπων , εκφραζει το παγκόσμιο κάλλος του θείου έρωτα , του ερωτα προς τον Θεό , ανεξάρτητα φυλής και καταγωγής , εκφραζει την αληθινή πνευματικότητα και την αληθινη προσεγγιση του ανθρώπου με το Θείο και εκφραζει την αναγκαιοτητα αυτη την προσεγγιση να την αποκτήσουν όλοι οι ανθρωποι σε ολο το κοσμο
Η χριστιανική θρησκεια, δεν είναι θρησκεια , ειναι ενα κατασκευασμα μισους και φανατισμου , θρησκευτικοι χουλιγκανισμου και τραμπουκισμού και οχι μονο δεν μπορει να ειναι παγκοσμια αλλα αντιθετα επιβαλλει το μισος μεταξυ των ανθρωπων , τη διχόνοια και το πόλεμο.

Αρα μη συγκρινεις σκατα με διαμαντια , στο ξαναλεω μηπως και τελικα το εμπεδωσεις

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 16:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι λόγοι σου είναι εντυπωσιακοί. Να κατέβεις βουλευτής οπωσδήποτε.

Όμως παρατήρησα πως όπου θα έπρεπε να βάλεις "δωδεκαθεϊστής" ή γενικά "παγανιστής", έχεις βάλει "Έλληνας". Ελληνικά μυστήρια, ελληνική θρησκεία, έλληνες ιερείς. Την άλλη θρησκεία την αποκαλείς "αλλογενών".

Έχεις κολλήσει και εσύ όπως όλος ο κόσμος να ταυτίζεις την θρησκεία με το έθνος.

Όμως μετά κάνεις ένα εντυπωσιακό άλμα και παγκοσμιοποιείς την δωδεκαθεϊστική θρησκεία. Περίεργο. Δηλαδή δεν θα είχες πρόβλημα αφγανοί να είναι δωδεκαθεϊστές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 10:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
Έχεις κολλήσει και εσύ όπως όλος ο κόσμος να ταυτίζεις την θρησκεία με το έθνος.
...
Κι πλάκα είναι ότι κάτι τέτοιοι ζητάνε και χωρισμός κράτους (δηλαδή του οργανωμένου εκπρόσωπου του έθνους) από την εκκλησία (δηλαδή της οργανωμένης θρησκείας που εκφράζει την πλειοψηφία του έθνους!) Παραλογισμός...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 10:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

...
Έχεις κολλήσει και εσύ όπως όλος ο κόσμος να ταυτίζεις την θρησκεία με το έθνος.
...
Κι πλάκα είναι ότι κάτι τέτοιοι ζητάνε και χωρισμός κράτους (δηλαδή του οργανωμένου εκπρόσωπου του έθνους) από την εκκλησία (δηλαδή της οργανωμένης θρησκείας που εκφράζει την πλειοψηφία του έθνους!) Παραλογισμός...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Kι η πλάκα είναι ότι τα παραπάνω που έγραψες τα θεωρείς λογικά !!!!!

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 30/06/2014 10:48:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 11:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

...
Έχεις κολλήσει και εσύ όπως όλος ο κόσμος να ταυτίζεις την θρησκεία με το έθνος.
...
Κι πλάκα είναι ότι κάτι τέτοιοι ζητάνε και χωρισμός κράτους (δηλαδή του οργανωμένου εκπρόσωπου του έθνους) από την εκκλησία (δηλαδή της οργανωμένης θρησκείας που εκφράζει την πλειοψηφία του έθνους!) Παραλογισμός...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Kι η πλάκα είναι ότι τα παραπάνω που έγραψες τα θεωρείς λογικά !!!!!

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 30/06/2014 10:48:49


θεωρείς εσύ λογικό να ζητάνε χωρισμός θρησκείας-κράτους οι ίδιοι που θεωρούν ότι θρηεκεία και έθνος πάνε μαζί; Ποιοι είναι το έθνος; Ο λαός, που είναι χριστιανοί.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 11:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που το είδες εσύ γραμμένο ότι το έθνος είναι οι χριστιανοί;;
Τι είναι αυτά που λες ρε κοπέλα μου
Που βρισκεσαι, στο μεσαίωνα είσαι ακόμη ;;
Και μετα όταν σου λεω ότι τα μυαλά σας ειναι κολημενα στο κυνηγι μαγισσών και στον αφανισμό των αλλοθρήσκων προσβάλεσαι ;;
Tώρα βέβαια κάποιος σώφρων ανθρωπος θα μου πει τι κάθομαι κι ασχολούμαι
Μάλλον είμαι μαζοχιστής

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 12:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που το είδες εσύ γραμμένο ότι το έθνος είναι οι χριστιανοί;;
...
Τι είναι το έθνος; Δεν είναι ο λαός; και τι είναι ο λαός στην πλειοψηφία;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 14:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Που το είδες εσύ γραμμένο ότι το έθνος είναι οι χριστιανοί;;
...
Τι είναι το έθνος; Δεν είναι ο λαός; και τι είναι ο λαός στην πλειοψηφία;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


ΠΑΡΑΙΤΟΥΜΑΙ

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy