ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 02:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γενικώς, συμβαίνει κάποιες φορές (σπάνια πλέον) να έχει πέσει ο server και να μην λειτουργούν τα forums. Στις περιπτώσεις αυτές, εάν δεν το έχουμε αντιληφθεί ώστε να επιλύσουμε το πρόβλημα, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να μας ειδοποιείτε με ένα email.
Κάποιες άλλες φορές, μπορεί να υπάρχει κάποιο μικρό παροδικό πρόβλημα. Δοκιμάστε να φορτώσετε κάποια άλλη σελίδα. Περιμένετε λίγο να δείτε αν επιμένει. Κι αν ναι, ενημερώστε μας μέσω email.

Αμαλία, το βγάζει συχνά αυτό το μήνυμα, ειδικά τις τελευταίες μέρες.
Σποραδικά το έχω παρατηρήσει κι εγώ.

Αν και υπάρχει επαναφορά με τους τρόπους που λές, και φαίνεται να είναι παροδικό, εντούτοις είναι αρκετά ενοχλητικό φαινόμενο ιδίως όταν πρόκειται κάποιος να δημοσιεύσει κάτι
(και έτσι μπορεί να χάσει κείμενο που έχει πληκτρολογήσει ή να κάνει πολλαπλά πόστ-κλώνους παρά τη θέλησή του)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 09/07/2014 02:10:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 07:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕΡΑΠΙΣ σου μίλησα για τον πρώτο πολιτισμό και από ξεκινάει, μου απάντησες ότι αυτό δεν έχει σημασία και θα σου εξηγήσω κάποιες σκέψεις, για το πόσο σημαντικό είναι.

Ο άνθρωπος σκέψεις βέβαια δικές μου, σε σχέση με αυτά που έχω δει και είναι αρκετά και βλέποντας πάντα και ακούγοντας εμπειρίες και άλλων ανθρώπων, είδα ότι δεν είναι το μοναδικό είδος, αλλά ότι υπάρχουν πολλά ανθρωποειδή.

Θα μου πεις τι είναι τα ανθρωποειδή, είναι το είδος που στέκεται στα δύο, έχει έναν πυρήνα καρδιά κτλ. Και εγκέφαλο, άλλα είδη από το είδος πάντα τον ανθρωποειδών τον έχουν ποιο εξελιγμένο και άλλα όχι, εκεί διαφέρουμε και με τους Θεούς, ως προς την νόηση.

Μα θα μου πεις μιλάς για θεούς ενώ είσαι χριστιανή ορθόδοξη ναι, γιατί ξέρω την μοναδικότητα του Θεού μου και ξέρω ότι φτιάχτηκα κατ εικόνα και καθ ομοίωση του, δηλαδή έχω δύο χέρια, δύο πόδια, δύο μάτια, δύο αυτιά κτλ...

Ο θεός η πρωταρχική πηγή, που δημιούργησε όλα τα ανθρωποειδή, πήρε αυτό που λέμε ανθρώπινο στοιχείο και κατ εικόνα και καθ ομοίωση και έφτιαξε και τα υπόλοιπα, αν σκεφτείς βέβαια πολλές Θεότητες παρουσιάζονται, σαν ανθρωποειδή, αλλά έχοντας και άλλα είδη μέσα τους, είναι και οι λεγόμενοι βέβαια Νεφελείμ για εμάς...

Μετά και τα συγχέω με το παραπάνω κείμενο μου, ενώ ήμασταν οι πρώτοι και το είδος υπό προστασία, κατ εικόνα Θεού πάντα εκ πέσαμε, την θέση μας όμως την θέλησαν πολύ, χάσαμε τα χαρίσματα μας με την πτώση και με τους αιώνες, γίναμε τελευταίοι στην νοητική αλυσίδα και ότι ήταν ανώτερο από εμάς το ονομάσαμε Θεό.

Ο άνθρωπος συνεχίζει να έχει πολλά χαρίσματα πιστεύω, αλλά δεν υπάρχει κανένα πέπλο, απλά σκεπαστήκαμε από τα υπόλοιπα είδη που τόσο καμαρώνουν κάποιοι και τα ονομάζουν Θεούς.

Ο Θεός όμως είναι η πρωταρχική πηγή όπως προανέφερα, αυτός μας δημιούργησε απλά οι υπόλοιποι επενέβησαν στην ζωική αλυσίδα και μας πήγαν ποιο κάτω, γιατί δεν ήταν αυτοί οι δημιουργοί, απλά θέλησαν να μας διδάξουν.

Άρα όταν μιλάμε για συνειδητότητα βάζουμε μέσα χίλιους δύο πολιτισμούς και σκέψεις, που εμφυτεύτηκαν σε όλους αυτούς του αιώνες που πέρασαν, κανείς όμως από αυτούς τους Θεούς δεν βγήκε να πει πως δημιούργησε τον άνθρωπο, πως τον έπλασε κτλ...

Επιβιώσαμε μετά την πτώση για κάποιους αιώνες αλλά τι έγινε από εκεί και μετά και ποια ήταν τα φυσικά μας χαρίσματα;

Όλα αυτά τα έχουμε στο συλλογικό ασυνείδητο είναι στην φύση μας, άρα από εκεί πρέπει να τα εκμαιεύσουμε, γιατί δυστυχώς πλέον δεν αισθανόμαστε αυτή την πηγή και υπάρχουν πολλά σκαλοπάτια για να φτάσουμε σε αυτήν, δεν γίνεται άμεσα, μπορεί και ποτέ να μην φτάσουμε, κανείς δεν ξέρει.

Άρα η συνειδητότητα έχει να κάνει ναι μεν με το Θεό αλλά πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι τίποτα δεν είναι κατώτερο από εμάς, όλα έχουν δημιουργηθεί σαν ίσα, όταν λέμε κατώτερο ή ανώτερο συνεπάγεται ότι αρχίζουν και μπαίνουν άλλα παράγοντες, όπου δεν μας βοηθάνε.

Όλα αυτά τα λεπτοφυή πράγματα που λες δεν είναι τίποτα άλλο από παράλληλους και μη κόσμους, αυτή είναι και η συνείδηση μας και έτσι λειτουργεί και το υποσυνείδητο κομμάτι, εγώ μπορεί να ζω σήμερα τώρα εδώ αυτήν την ώρα στην γη και στην ουσία να είμαι και σε άλλους δύο ή τρεις κόσμους, δηλαδή να ζω παράλληλα και αυτή είναι η πολυπλοκότητα.
Οπότε μιλάω καθαρά για την πολλαπλότητα των ψυχών, λόγο ότι επενέβησαν κάποιοι αν το θέσουμε έτσι στην αρχική πηγή άρα και στο DNA μας , αυτό μας διδάσκει η τριαδικότητα είναι, ο Υιός υλοποιείται-γονιμοποιείται από τον Πατέρα, μέσα από το Άγιο Πνεύμα, άρα το πνεύμα είναι η ψυχή και ο νους το θεού;

Είναι τρεις διαφορετικές ψυχές ή είναι στην ουσία μία και εκπληρώνεται μέσα από τους τρεις και η κάθε μία στην διάσταση της.

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω, ο άνθρωπος όταν πεθαίνει ζει στην ουσία γιατί ενώνεται η ψυχή του, δυστυχώς ενώ ο Θεός αυτό μας διδάσκει πιστεύω, στην χρυσή ψυχή και ότι οι δικές μας δεν είναι ολοκληρωμένες σε αυτό τον κόσμο, αλλά πολλαπλές και χωρίζονται και ίσως γιαυτό και να κρινόμαστε και να υπάρχουν δύο επίπεδα, ο παράδεισος και η κόλαση και γιαυτό η Καινή Διαθήκη μιλάει για τον παράδεισο και μας διδάσκει για τους πρώτους ανθρώπους τον Αδάμ και την Εύα, λέγοντας μας ότι όταν αμαρτήσαμε για πρώτη φορά, ο Θεός μας πήρε το Άγιο Πνεύμα, άρα τι μας πήρε;Ένα κομμάτι του.

Πάντα όμως μιλώντας και στηρίζοντας όλα τα παραπάνω, πιστεύω ότι ο άνθρωπος ήταν τουλάχιστον για την γη ο κυρίαρχος και ο ηγέτης, κάτι ανάλογο των Χερουβείμ που δεν φτιάχτηκαν για εμάς, για να φιλούν το ξύλο της ζωής, άρα προϋπήρχαν, όπως και οι Ελοχίμ, άρα μπορούμε να πούμε ότι ο άνθρωπος ήταν ίσος προς αυτούς στην αλυσίδα μέχρι τότε, οπότε δεν μπορούμε να τους ονομάσουμε Θεούς, μόνο και μόνο επειδή φτιάχτηκαν ποιο μπροστά από εμάς....

Μπορώ να πω, άσχετα αν επήλθε πτώση ότι είμαι κατώτερος;

Αφού γεννήθηκα να είμαι ίσος προς τους Θεούς όπως τους ονομάζουμε και ένας είναι ο δημιουργός, οπότε όποιος από εκεί και πέρα προσπάθησε να φωτίσει ή να αναπαράγει κάποιο άλλο είδος απέτυχε και ξέρεις γιατί, γιατί αλλοιώθηκε το πρωταρχικό DNA αντί να σηκωθούμε πέφταμε και πέφταμε συνέχεια, χωρίς σταματημό, άρα για ποια συνειδητότητα μιλάμε και πως μπορούμε να λειτουργήσουμε ως άνθρωπος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 11:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πρώτη φάση πρέπει να πω ότι η ανάρτηση σου είναι πολυ καλή και σημαντική γιατί θα γίνει ευκαιρία να αποσαφημιστούν πολλά πραγματα.
θα απαντήσω όμως αργότερα για να εχω περισσότερο χρόνο.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 16:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ΄αρχάς αν πιστεύεις ότι ο Θεός έχει χέρια και πόδια και αυτιά και γεννητικά όργανα , τότε μάλλον αυτοί που σου δίδαξαν αυτή την «θεολογία» είχαν μικρότερη νοημοσύνη κι από αυτή του ορυκτού , ούτε καν του ζώου .
Τώρα να κάτσω εγώ να σου εξηγήσω ότι ο Θεός δεν έχει χέρια και πόδια , ειναι τόσο εξευτελιστικό για τη νοημοσύνη μου που δεν μπορώ να το κάνω .
Βέβαια όλα αυτά ξεκινούν από την τεράστια παρανόηση του τριαδικού δόγματός από τους πατέρες της εκκλησίας σου , που όπως έχω πει πολλές φορές , ήταν παντελώς ανόητοι και με μειωμένη νοημοσύνη για να μπορέσουν να ασχοληθούν με τέτοια σοβαρά ζητήματα.
Και ξέρεις τι κάνει ένας άνθρωπος που δεν καταλαβαίνει αυτά που διαβάζει από άλλους και δεν αντέχει στην αποκάλυψη της ελαχιστότητας του μπροστά στο μεγαλείο ενός αληθινού φιλοσόφου ;;
Ξεσπά την μικρότητα και την ασημαντοτητα του σε ύβρεις και χλευσμούς εναντίον αυτών που δεν μπορεί ούτε κατά ψήγματα να κατανοήσει.

Λοιπόν οι πατέρες σου αντέγραψαν το τριαδικό δόγμα από άλλες θρησκείες , στην πραγματικότητα αυτό υπήρχε σε ολες τις θρησκείες , πλην του ιουδαϊσμού , αλλά δυστυχώς για μπορέσουν να ισχυριστούν ότι τάχα είναι δική τους έμπνευση δήθεν με την επιφώτηση του αγίου πνεύματος , το κατέστρεψαν και το διαστρέβλωσαν εντελώς.
Ετσι τοποθέτησαν στη θέση του δεύτερου προσώπου , έναν άνθρωπο , ο οποίος για κάποια δεδομένη στιγμή της ιστορίας έγινε ο φορέας του Θεικου πνέυματος απλά και μόνο για να διδάξει κάποια πράγματα.
Αυτή η φοβερή διαστρέβλωση , οδήγησε στην παρανοϊκή ταύτιση ενός ανθρώπου , έστω και φορέα της Θεϊκής δύναμης , δηλαδή θεανθρώπου , με την ασύλληπτη , άχρονη και άπειρη θεϊκή οντότητα , η οποία δεν εχει ούτε περιορισμό από τον χώρο , ούτε κι από τον χρόνο , όπως έχει η ανθρώπινη ενσάρκωση μιας ψυχής που είχε κατακτήσει κάποτε τη Θέωση.
Ετσι θεωρείται ότι ο Ιησούς είναι ο Θεος , πράγμα όχι μόνο ηλίθιο και βλακώδες αλλά και βλάσφημο και αναπαραγάγετε με αυτό το τρόπο , μέσω της βλακώδους αυτής θρησκείας, οτι ο Θεος είναι ανθρωπόμορφος , έχει χέρια και πόδια όπως ο Ιησούς , έχει συναισθήματα , αγαπάει και μισεί όπως ο άνθρωπος , έχει συμφέροντα και ανθρώπινες ανάγκες.
Ελπίζω να διαθέτεις έστω και την ελάχιστη νοημοσύνη για να καταλάβεις ΠΟΣΟ ΑΝΟΗΤΑ ΚΑΙ ΒΛΑΚΩΔΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ

Επίσης προκύπτει εκτός της ουσιώδους ανοησίας αυτού του δόγματος , και μια αντίφαση ως προς αυτό το ίδιο το δόγμα .
Το δεύτερο πρόσωπο στην ουσία ταυτίζεται με το πρώτο , ενώ υποτίθεται ότι είναι διαφορετικό .
Ο Κύριος μου και Θεός μου λένε συνεχώς οι βλάκες χριστιανοί.
Ολες οι θρησκείες έχουν τους θεανθρώπους τους ,αλλά καμία δε τόλμησε να αναγάγει έναν άνθρωπο στη θέση ενός από τα πρόσωπα της θεότητας.
Και τα τρια πρόσωπα της θεότητας που συνθέτουν τον τριαδικό Λόγο είναι απρόσωπες και άχρονες δυνάμεις , χωρίς χαρακτηριστικά και ιδιότητες .
Το κάθε ένα από τα τρία πρόσωπα , έχει μια ξεχωριστή ταυτότητα και έναν ξεχωριστό ρόλο να διαδραματίσει στην εξέλιξη του σύμπαντος.
Δεν θα κατσω τώρα να αναλύσω το κάθε πρόσωπο ξεχωριστά ,ας διαβάσει κανείς τον νεοπλατωνισμό , ή τον γνωστικισμό ή τον ινδουϊσμό για να δει από μόνος του .
Αρα το δευτερο πρόσωπο καμία σχέση δεν έχει με τον ενσαρκωμένο Θεάνθρωπο.
Ούτε μπορούμε να προσδώσουμε στη Θεότητα ανθρώπινα χαρακτηριστικά και αδυναμίες .
Ούτε μπορούμε να περιορίσουμε τη Θεότητα , οποιουδήποτε από τα τρία πρόσωπα στο χώρο και το χρόνο και πόσο μάλλον σε θνητά σώματα.

Ας έρθουμε τώρα και στο κατ εικόνα και ομοίωση
Εδώ προκύπτει άλλη μια παρανόηση και διαστρέβλωση.
Φαίνεται ότι οι άξεστοι πατέρες δεν παρανόησαν μόνο τις υπόλοιπες θρησκείες αλλά και αυτήν ακόμη την ιουδαϊκή , που υποτίθεται ότι ήταν και η πρόδρομος θρησκεία τους.

Γεν. 1,26 Εν συνεχεία ο Θεός είπε καθ' εαυτόν• “ας δημιουργήσωμεν τώρα τον άνθρωπον, σύμφωνα με την ιδικήν μας εικόνα, και να έχη την δυνατότητα να ομοιάση με ημάς

Γεν. 3,22 Είπε δε τότε ο Θεός• “ιδού ο Αδάμ έγινε πλέον σαν ένας από ημάς με την ικανότητα να γνωρίζη καλόν και κακόν


Γεν. 11,7 Είπε δε τότε ο Θεός• “εμπρός ας κατεβώμεν εκεί και ας επιφέρωμεν σύγχυσιν εις την γλώσσαν των, ώστε να μην εννοή ο ένας την γλώσσαν του άλλου”

Δευτ. 10,17 Διότι Κυριος ο Θεός σας, αυτός είναι ο αληθινός Θεός, Θεός των θεών και Κυριος των κυρίων, ο Θεός ο μέγας, ο ισχυρός και φοβερός, ο οποίος δεν καταπλήσσεται από πρόσωπα, όσον έξοχα και αν είναι αυτά, και δεν θα δελεασθή με δώρα, ώστε να μη κρίνη δικαίως

Τι να σημαίνουν άραγε τα παραπάνω ανόητοι χριστιανοί που ούτε την θρησκεία σας δεν γνωρίζετε ;;;
Ας δημιουργήΣΟΥΜΕ λεει το κείμενο , ιδού ο άνθρωπος επλάσθη για να έχει τη δυνατοτητα να γίνει σαν ΕΜΑΣ λεει το κείμενο , ο Αδαμ έγινε πλέον σαν ένας από ΕΜΑΣ , λέει το κείμενο .
Είναι σαφές λοιπόν ότι εδώ υπάρχουν ΔΥΟ ΕΝΝΟΙΕΣ
Υπάρχει ο Θεός και υπάρχουν και οι Θεοί (Ελοχίμ)
Τα ελοχιμ δεν είναι οι άγγελοι της χριστιανικής βλακοθρησκείας
Στην ουσία άγγελοι με την εννοια του χριστιανισμου δεν υπαρχουν πουθενα σε καμμία θρησκεία.
Η λέξη άγγελοι χρησιμοποιήθηκε στην μετάφραση της παλαιας διαθήκης αντί της λέξεως ελοχιμ.
Ελοχιμ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΘΕΟΙ .
Όχι όμως ανεξαρτητοι Θεοί και αυτόβουλοι όπως πιστευουν και πάλι οι βλάκες χριστιανοί , αλλά θεοι οι οποίοι είναι τμήματα και αλληλοσυνδεομενες μοναδες με την θεότητα η οποια είναι η δύναμη απο την οποία ξεπηδησαν.
Η θεότητα ως Θεότητα δεν έχει ουτε σώμα ούτε δράση.
Η ΘΕΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ .
Η ΘΕΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΡΑΞΙΑ
Αυτοι που δημιουργούν είναι οι Θεοί , οι οποίοι αποτελούν τον Νου και την δραστηριοποιητική ισχύ της αδρανούς Θεότητας.
Αυτοι οι Θεοι είναι τα ανθρωπινα πρωτότυπα στους ουρανούς .
Σύμφωνα με αυτούς δημιουργήθηκε ο άνθρωπος κατ εικόνα και ομοιωση , με τους Θεούς και όχι με την απειρη θεότητα η οποία δεν εμπλέκεται διόλου στην δημιουργία του Σύμπαντος .
Παντου στη παλαιά διαθήκη διαβαζουμε για ελοχιμ και όχι για προσωπικό Θεό.
Αυτά λοιπόν τα ουρανια πρωτότυπα των ανθρωπων , αυτοι οι Θειοι Νόες είναι που ενσαρκώνονται ως άνθρωποι , είτε ως Βούδας , είτε ως Χριστος , είτε ως Ζωροάστρης , είτε ως Πυθαγόρας , είτε ως οποιοσδήποτε άλλος Θεάνθρωπος.
Αρα ο θεανθρωπος είναι απλά ενας ενσαρκωμενος Θεός που είναι απλά ο ζωντανός φορέας της άπειρης Θεότητας.
Ο άνθρωπος ζει σε τρεις κοσμους
Στον φυσικό , στον αστρικό , όπου εισέρχεται μετά τον φυσικό θάνατο και αφού αφήσει το φυσικό σώμα και φορέσει το αστρικό του σώμα και τον νοητικό κόσμο όπου εισέρχεται μετά τον αστρικό θάνατο και αφού αφήσει το αστρικό του σώμα για να φορέσει το νοητικό του σώμα.
Κατοπιν εισέρχεται παλι στον φυσικό κόσμο και αρχίζει ένας νεος κύκλος από την αρχη.
Το dna είναι ο γενετικός κώδικας του φυσικού σώματος ο οποίος εξαρτάται εξολοκλήρου από το κάρμα και δεν εχει καμμια σχέση με τα υπόλοιπα.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 09/07/2014 16:17:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 16:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατ΄αρχάς αν πιστεύεις ότι ο Θεός έχει χέρια και πόδια και αυτιά και γεννητικά όργανα , ...
Οι Γραφές μιλούν για "εικόνα" του Θεού. Μια φωτογραφία ενός ανθρώπου είναι η εικόνα του ας πούμε. Έχει η φωτογραφία χέρια και πόδια κτλ;;; όχι. Χαρτί είναι ή πλαστικό και χρωστικές ή μελάνια.
Αλλά όπως στην φωτό αποτυπώνονται μέλη - κι ας παραμένει χαρτί, έτσι και στον άνθρωπο τα μέλη είναι αποτύπωμα άλλων πραγμάτων.
Το χαρτί - αν μπρούσε νε σκεφτεί - τι θα σκεφτόταν για τα μέλη ενός ανθρώπου; (που στο χαρτί είναι απλά αποχρώσεις από μελάνια;) Μάλλον και να σκεφτόταν άκρη δε θα έβγαζε για τι να είναι το πρωτότυπο που αποτυπώνουν τα μελάνια.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 09/07/2014 16:27:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 17:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν μιλάς για τους βλακοχριστιανούς, ενώ κανένας δεν σε έθιξε.

Και λες λοιπόν:

quote:

Ετσι θεωρείται ότι ο Ιησούς είναι ο Θεος , πράγμα όχι μόνο ηλίθιο και βλακώδες αλλά και βλάσφημο και αναπαραγάγετε με αυτό το τρόπο , μέσω της βλακώδους αυτής θρησκείας, οτι ο Θεος είναι ανθρωπόμορφος , έχει χέρια και πόδια όπως ο Ιησούς , έχει συναισθήματα , αγαπάει και μισεί όπως ο άνθρωπος , έχει συμφέροντα και ανθρώπινες ανάγκες.


Μα όταν λες ότι διάβασες και μετέφρασες κείμενα από τις Βέδες, τι κατάλαβες;

Σύμφωνα πάντα με αυτά που έχεις πει, άρα οι Θεοί, αγαπούν μισούν, πολεμούν...

Η αστείρευτη πηγή, όπως εννοείς τον Θεό άρα και κατ επέκταση το Άγιο Πνεύμα, ναι δεν μπορεί να έχει χέρια πόδια κτλ. Αλλά όταν μιλάμε για τον δημιουργό αυτό μας λένε οι γραφές, όπως και με την ενανθρώπηση του Χριστού.

Μην ξεχνάς σε ανθρώπινο κόσμο ζεις, αν και δεν το κατάλαβες ανθρώπινα τα στοιχεία και θα σου πω ότι δεν υπάρχει τίποτα άυλο, τα πάντα υλοποιούνται, ακόμα και το Άγιο Πνεύμα, στον κόσμο μας, είτε με φως σαν φωτιά, είτε με διάφορες λάμψεις σαν πυγολαμπίδες κτλ.

Στα δικά τους επίπεδα όμως, μπορούν να ζουν για χιλιάδες χρόνια, επειδή ο χρόνος μεσολαβή με αιώνα στην γη και κυλάει γρήγορα, δεν σημαίνει ότι συμβαίνει το ίδιο και αλλού.

Συν ότι δεν πιστεύεις στο ανυπέρβλητο, γιατί αν πίστευες θα έλεγες μα πως θα πεθάνει κάτι άπιαστο και αιώνιο, κάνεις σκέψεις που έχω κάνει και εγώ στο παρελθόν και όμως που με οδήγησαν σε λάθει.

Είναι δυνατόν ο Δημιουργός να γνωρίσει το θάνατο ή ο Χριστός, ή το Άγιο Πνεύμα;

Σκέφτεσαι ανθρώπινα και δεν έχεις συνειδητοποιήσει το εξής, ότι εφόσον η ψυχή του ανθρώπου είναι αιώνια και πιστεύεις στην μετενσάρκωση για παράδειγμα, θα έπρεπε να πιστεύεις και στο κόσμο που ο χρόνος κυλάει διαφορετικά, την πηγή της δημιουργίας, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να τα δούμε όλα αυτά γιατί είναι μακριά από εμάς, αν τα δούμε δεν θα μπορέσει να τα αντέξει η νόηση μας και ότι συνεπάγεται από αυτό.

Αν ο Δημιουργός δεν είχε επιλέξει να έρθει το κακό και να φωλιάσει στις ψυχές μας, δεν θα υπήρχε, άρα δύο εκδοχές υπάρχουν ή μία είναι η πηγή και των δύο, ή δημιουργήθηκαν παράλληλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 17:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3

Ξαναδιάβασε με προσοχή τι ακριβώς έγραψε ο Σέραπις και θα δεις την διαφορά με την απάντησή σου.Μην κάνεις το λάθος, να δεσμεύεσαι από τις γραφές.Δεν υπάρχουν γραφές.Ανθρώπινα φληναφήματα είναι.


Σεραπις

Στην θέση του πληθυντικού της λέξης ελλοχιμ, τοποθέτησε ανώτερα τεχνολογικά όντα, ( πλήρωμα διαστημοπλοίου π.χ ), που πέρασαν κάποτε από τον πλανήτη.Αυτομάτως με αυτή την σκέψη, έχεις θεούς, θεές, θρησκείες, γεννετικά τροποποιημένα όντα και ότι άλλο σκέφθηκε ο ανθρώπινος αμόρφωτος και αγράμματος νους, όταν οι τύποι αυτοί απεχώρησαν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 09/07/2014 17:46:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 18:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAXE Έχεις δίκαιο, αλλά από την αρχή που μπήκα στο φόρουμ τα έχω θέσει εκατό φορές κάποια θέματα και ζητήματα που με αφορούν, γιαυτό και δεν απάντησα στο θέμα ως προς τους βλακοχριστιανούς και δεν έσωσα σημασία.

Τώρα αυτό που ρώτησα εμμέσως πλην σαφώς από την πρώτη στιγμή στο ΣΕΡΑΠΙ και δεν μου απάντησε, είναι για τον δημιουργό και τίποτα παραπάνω και να το θέσω ποιο απλά, ποιος έκανε τις παραπάνω κλωνοποιήσεις;

Ποιος δηλαδή έδωσε το DNA του και δημιουργήθηκαν τα είδη των ανθρωποειδών..

Και ναι μου αρέσει η ιδέα να είμαι ποιο κοντά στην εικόνα του από όλα τα είδη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα όταν λες ότι διάβασες και μετέφρασες κείμενα από τις Βέδες, τι κατάλαβες;

Σύμφωνα πάντα με αυτά που έχεις πει, άρα οι Θεοί, αγαπούν μισούν, πολεμούν...

Η αστείρευτη πηγή, όπως εννοείς τον Θεό άρα και κατ επέκταση το Άγιο Πνεύμα, ναι δεν μπορεί να έχει χέρια πόδια κτλ. Αλλά όταν μιλάμε για τον δημιουργό αυτό μας λένε οι γραφές, όπως και με την ενανθρώπηση του Χριστού.


Κατανοώ ότι είναι δύσκολη η επικοινωνεία μας και θα προσπαθήσω να γίνω όδο το περισσότερο κατανοητός.
Οι Θεοί ούτε αγαπούν , ούτε μισούν , ούτε πολεμουν.
Ξαναλέω πάλι οτι οι πόλεμοι που αναφέρονται στις Ουπανισάδες είναι συμβολικοί και αναφέρονται στον εσωτερικό πνευματικό πόλεμο που δίνει ο πνευματικός ανθρωπος καθημερινά με τον κατώτερο εαυτό του και τα "θέλω" του .
Οι Θεοί όταν βρίσκονται στο επιπεδό τους , στα άμορφα πνευματικά πεδία της ανώτερης και πιο λεπτοφυούς ύλης , ούτε αγαπούν , ούτε μισούν απλά βιώνουν την ευδαιμονία της κατανόησης και την ευρύτερη ΄σύνδεση με τη πηγή όλης της γνώσης.
Δεν υπάρχουν συναισθήματα και νόηση εκεί , τουλάχιστον με τη μορφή που υπάρχουν στον υλικό κόσμο.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΟΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟΥς ΘΕΟΥΣ που έιναι οντότητες σαν κι εμας και ποι κάποια στιγμή θα εισέλθουμε κι εμείς σε αυτό το πεδίο ύπαρξης.
Ο μεγάλος μυστικιστης Ελιφάς Λεβί έλεγε , όπου ωριμάζει ένας άνθρωπος , ανατέλει ένας Θεός.
Η Θεότητα απο την οποία απορρέουν και οι Θεοί και οι άνθρωποι και όλα τα υπόλοιπα στο Σύμπαν είναι απλά μια ασυνείδητη και ανενεργή οντότητα .
Ασυνείδητη ενω ταυτόχρονα περιλαμβάνει την πανσυνειδητότητα , ανενεργή ενω τυαυτοχρονα είναι η πηγή όλης της δράσης .
Η θεότητα είναι η πηγη όλης της γνώσης , αλλά χωρίς του Θεούς Νόες που 'ειναι τα εργαλεία της δεν μπορεί ούτε να την εκδηλώσει , ούτε να την χρησιμοποιήσει.
Η ΘΕΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΩΣ ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΩΣ ΥΠΕΡΠΛΗΡΟΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΣΠΟΡΟΥ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΩΣ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΤΡΑΒΙΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ.

quote:

Στα δικά τους επίπεδα όμως, μπορούν να ζουν για χιλιάδες χρόνια, επειδή ο χρόνος μεσολαβή με αιώνα στην γη και κυλάει γρήγορα, δεν σημαίνει ότι συμβαίνει το ίδιο και αλλού.


Το τι γίνεται στα δικά τους επίπεδα , που θα πας κι εσύ εκεί κάποτε , το περιέγραψα παραπάνω .

quote:

Συν ότι δεν πιστεύεις στο ανυπέρβλητο, γιατί αν πίστευες θα έλεγες μα πως θα πεθάνει κάτι άπιαστο και αιώνιο, κάνεις σκέψεις που έχω κάνει και εγώ στο παρελθόν και όμως που με οδήγησαν σε λάθει.


Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα απο όσα έγραψα

quote:

Είναι δυνατόν ο Δημιουργός να γνωρίσει το θάνατο ή ο Χριστός, ή το Άγιο Πνεύμα;

Ο Χριστός όπως σου είπα παραπάνω είναι μια ενσάρκωση Θεού στον υλικό κόσμο , όπως και πολλές άλλες.
Θάνατος όπως σου είπα πολλές φορές , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ , απλά τπάρχει η μεταβαση σε καποιο άλλο πεδίο.
Γι αυτό ακριβώς έγραψα και καπου αλλού , ότι η ανασταση του Ιησού δεν αντιπροσωπεύει κάποιο θαύμα ,αλλά την φυσιολογική διαδικασία που θα περασουμε όλοι μας όταν "πεθάνουμε"

quote:

Σκέφτεσαι ανθρώπινα και δεν έχεις συνειδητοποιήσει το εξής, ότι εφόσον η ψυχή του ανθρώπου είναι αιώνια και πιστεύεις στην μετενσάρκωση για παράδειγμα, θα έπρεπε να πιστεύεις και στο κόσμο που ο χρόνος κυλάει διαφορετικά, την πηγή της δημιουργίας, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να τα δούμε όλα αυτά γιατί είναι μακριά από εμάς, αν τα δούμε δεν θα μπορέσει να τα αντέξει η νόηση μας και ότι συνεπάγεται από αυτό.


Προσπαθώ ειλικρινά να συννενοηθώ μαζι σου , κανε κι εσυ σε παρακαλώ μια προσπάθεια
Αυτά που δεν έχω εγω υποτιθεται συνειδητοποιήσει , είναι αυτά που εσύ δεν έχεις συνειδητοποιήσει και προσπαθω να στα εξηγήσω .


Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Σεραπις

Στην θέση του πληθυντικού της λέξης ελλοχιμ, τοποθέτησε ανώτερα τεχνολογικά όντα, ( πλήρωμα διαστημοπλοίου π.χ ), που πέρασαν κάποτε από τον πλανήτη.Αυτομάτως με αυτή την σκέψη, έχεις θεούς, θεές, θρησκείες, γεννετικά τροποποιημένα όντα και ότι άλλο σκέφθηκε ο ανθρώπινος αμόρφωτος και αγράμματος νους, όταν οι τύποι αυτοί απεχώρησαν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 09/07/2014 17:46:03


ΝΙΚΟΜΑΧΕ δεν ήταν εξωγήινοι αυτοί , ούτε ήλθαν με διαστημόπλοια , ήταν Θεοί , που ενσαρκώθηκαν ως 'ανθρωποι για να βοήθήσουν την πρωτογονη ανθρωπότητα να προχωρήσει.
Η ενσάρκωση αυτων των Θεών που συλλογικά ονομάζονται "Υιοί του Νού" εκφράζεται απο το μύθο του Προμηθέα και του Εωσφόρου .
Ο Εωσφόρος με τα τάγματα του τους Νεφελίμ , ενσαρκώθηκαν ως άνθρωποι αφήνωντας τα πνευματικά πεδία για να δωρίσουν στον άνθρωπο το δώρο του Νου και της νόησης.
Ούτε υπάρχουν γενετικά τροποποημένα όντα ,αλλά η διασταυρωση Θεων με την τότε πρωτόλεια ανθρωπότητα για να δημιουργθούν ανθρωποι με νου αφου μεχρι τοτε η ανθρωπότητα ηταν ανους.
Επίσης τα διασημόπλοια ανήκουν σε άλλη εποχή , όπου η ανθρωπότητα είχε ανώτερες γνωσεις απο τις δικές μας και μπορουσε και εκμεταλευοταν το μαγνητικό πεδίο της γης δημιουργώντας αντιβαρύτητα.

.


Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 09/07/2014 19:20:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι δεν προσπαθείς, ο άνθρωπος ναι ζει όταν πεθάνει, είναι σαν ένα νεογνό που ανοίγει τα μάτια του για πρώτη φορά και βλέπει.

Εσύ όμως μιλάς με πολύ θεωρεία και όχι με πράξεις, τι εννοώ;

Εγώ είμαι απλά μια χριστιανή που πιστεύει σε αυτά που πιστεύει και προσπαθώ να εξελιχθώ μέσα από την πίστη μου και με το να είμαι σωστή στους συνανθρώπους μου και σε εμένα, για εμένα είναι απλά τα πράγματα...

Εσύ μιλάς για απελευθέρωση και με θεωρίες για το πως ένα άνθρωπος σε αυτή την ζωή σε αυτόν το κόσμο μπορεί να εξελιχθεί και να ανέβει τα σκαλοπάτια, τι έχεις πετύχει, περισσότερο από εμένα;

Στον ίδιο κόσμο ζούμε και στα ίδια σκ.... πατάμε, άρα κάπου λάθος ήμαστε και οι δύο, εγώ όμως είμαι ποιο απλή από εσένα, αν και εσύ θα έλεγες ότι έχω κατώτερη νόηση από εσένα, θα σου έλεγα ότι εσύ είσαι νοητικά κατώτερος, γιατί εγώ όλα τα περιμένω, ενώ εσύ παλεύεις για τα ίδια...

Άρα ΣΕΡΑΠΙΣ τι δεν έχεις καταλάβει;

Τον Κρίσνα τον ακούω και εγώ κάθε μέρα, τον έχω ηχογραφήσει κιόλας υπάρχουν χίλια πράγματα που βλέπω και πολεμώ, αλλά δεν έκανα τίποτα από όσα λες για να αφυπνιστώ, απλά το είχα στο είδος μου και έβλεπα εκατό τοις εκατό από παιδί.

Αυτό σου λέω ποιος προσπαθεί να κατανόηση ποιον;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι δεν προσπαθείς, ο άνθρωπος ναι ζει όταν πεθάνει, είναι σαν ένα νεογνό που ανοίγει τα μάτια του για πρώτη φορά και βλέπει.

Εσύ όμως μιλάς με πολύ θεωρεία και όχι με πράξεις, τι εννοώ;

Εγώ είμαι απλά μια χριστιανή που πιστεύει σε αυτά που πιστεύει και προσπαθώ να εξελιχθώ μέσα από την πίστη μου και με το να είμαι σωστή στους συνανθρώπους μου και σε εμένα, για εμένα είναι απλά τα πράγματα...

Εσύ μιλάς για απελευθέρωση και με θεωρίες για το πως ένα άνθρωπος σε αυτή την ζωή σε αυτόν το κόσμο μπορεί να εξελιχθεί και να ανέβει τα σκαλοπάτια, τι έχεις πετύχει, περισσότερο από εμένα;

Στον ίδιο κόσμο ζούμε και στα ίδια σκ.... πατάμε, άρα κάπου λάθος ήμαστε και οι δύο, εγώ όμως είμαι ποιο απλή από εσένα, αν και εσύ θα έλεγες ότι έχω κατώτερη νόηση από εσένα, θα σου έλεγα ότι εσύ είσαι νοητικά κατώτερος, γιατί εγώ όλα τα περιμένω, ενώ εσύ παλεύεις για τα ίδια...

Άρα ΣΕΡΑΠΙΣ τι δεν έχεις καταλάβει;

Τον Κρίσνα τον ακούω και εγώ κάθε μέρα, τον έχω ηχογραφήσει κιόλας υπάρχουν χίλια πράγματα που βλέπω και πολεμώ, αλλά δεν έκανα τίποτα από όσα λες για να αφυπνιστώ, απλά το είχα στο είδος μου και έβλεπα εκατό τοις εκατό από παιδί.

Αυτό σου λέω ποιος προσπαθεί να κατανόηση ποιον;


Δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς
Δηλώνω ανίκανος να σε αντιλήφθώ συγγνώμη
καλα κανεις και εισαι χριστιανή
Δε πα να πιστευεις και στο μακαρονοτερας
Εμενα που μπορει να με ενδιαφέρει αυτό ;;
Eγω μιλησα για τις βλακείες και τις ανοησίες του χριστιανισμου
Το τι κανεις εσυ και τι δρόμο ακολουθεις γιατι νομίζεις οτι πρέπει να με ενδιαφέρει;;;
Oσο για τα υπόλοιπα κανεις λάθος
Καλα κανεις και πατάς σκατα , αλλά δεν τα παταω κι εγω όσο και να το ήθελες
καλα κανεις και εισαι λαθος (που σίγουρα είσαι) αλλά ασε καλυτερα το τι ειμαι εγω γιατι δεν το ξερεις κι ουτε ποτε θα το μαθεις.
Τωρα το ποιος ειναι νοητκα κατωτερος ειναι μια συζήτηση που δεν εχει καμια θεση εδω

Παντως εχω να πω γενικά σε εσας τους χριστιανούς , να σταματησετε να επιτηθεστε με χαρακτηρισμούς και με προσβολές σε καποιον που γνωρίζει σαφως περισσοτερα απο εσας γιατι δεν υποβιβαζετε εκεινον αλλα τον εαυτο σας
Ειναι γνωστή η τακτική σας , ξεκινατε με δηθενατη ευγενεια και καλοπροαιρετη δηθεν διαθεση και όταν τα βρισκετε σκουρα το γυριζετε στους χαρακτηρισμους και στα τσιφτετέλια.
Σοβαρευτείτε.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΕ δεν ήταν εξωγήινοι αυτοί , ούτε ήλθαν με διαστημόπλοια , ήταν Θεοί , που ενσαρκώθηκαν ως 'ανθρωποι για να βοήθήσουν την πρωτογονη ανθρωπότητα να προχωρήσει.

Αν είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό και πέραν πάσης αμφιβολίας, τότε έχω λάθος.

Αν δεν είσαι, όλα παίζουν.
Οπότε, άσε και καμιά "κερκόπορτα" ανοικτή.

Προσωπικά, δεν είμαι σίγουρος για καμία απολύτως περίπτωση, για κανένα "σενάριο".

Είμαι απλώς σε αναμονή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 20:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα δεν είναι δικό μου αλλά δικό σου.

Σου μίλησα με μεγάλη ευγένεια και γράφω στο εσωτερικά εδώ και καιρό, ναι μπορώ να πω ότι είχα και κάποιους διαπλικτισμούς και τους παραδέχτηκα και τόνισα και τα λάθη μου, γιαυτό θα σε παρακαλούσα πολύ, την πρώτη πίστα και τα μπουζούκια να τα αφήσεις, εδώ μέσα.

Γιατί όταν ξεκινάς να κάνεις μία συζήτηση και ο συνομιλητής σου σε αποκαλεί βλακοχριστιανό χωρίς να το έχεις θίξει φαίνεται το ποιόν του και πρώτη φορά θα ζητήσω και επέμβαση Δ.Ο αν το συνεχίσεις, γιατί σε όποια συζήτηση έχεις συμβάλει έχει καταντήσει παρωδία και με ύβρεις, απέναντι στο συνομιλητή σου...

Όσο για το κατώτερος και ανώτερος νοητικά, το έθεσα μετά από ύβρεις δικές σου, έχω συνομιλήσει και με άλλους, αλλά ποτέ δεν εξέλαβα τέτοια απωθημένα...

Όσο για τα σκ... πάλι δεν με αντιλήφθηκες είναι θέμα νόησης, ο ένας στους δέκα έχει σακούλα για να τα μαζεύει από τα πεζοδρόμια τις ανάγκες του σκύλου του, τουλάχιστον έτσι υφίσταται εδώ στην χώρα μας, άρα δεν έχεις πατήσει ποτέ;

Προσγειώσου λίγο σε παρακαλώ και σύνελθε και όταν μιλάς για ανώτερα επίπεδα και το παίζεις καθοδηγητής, πράγμα που δεν έκανα εγώ, να έχεις και το ανάλογο κύρος και να μην εξ απολύεις ύβρεις.

Αυτοί όμως είναι οι τρόποι σου, να σου μιλάει κάποιος και να φιτιλιάζεσαι, ωραία πράγματα παράδειγμα προς μίμηση, για εσένα και γι αυτά που αντιπροσωπεύεις, θα έχεις πολλούς να σε ακολουθήσουν στο δύσκολο έργο που έχεις αναλάβει...

Edited by - maria3 on 09/07/2014 20:08:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 20:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΕ δεν ήταν εξωγήινοι αυτοί , ούτε ήλθαν με διαστημόπλοια , ήταν Θεοί , που ενσαρκώθηκαν ως 'ανθρωποι για να βοήθήσουν την πρωτογονη ανθρωπότητα να προχωρήσει.

Αν είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό και πέραν πάσης αμφιβολίας, τότε έχω λάθος.

Αν δεν είσαι, όλα παίζουν.
Οπότε, άσε και καμιά "κερκόπορτα" ανοικτή.

Προσωπικά, δεν είμαι σίγουρος για καμία απολύτως περίπτωση, για κανένα "σενάριο".

Είμαι απλώς σε αναμονή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Κοιτα , να σου έλεγα τωρα ότι ειμαι απόλυτα σίγουρος θα ήταν εκτός απο μεγαλοιδεατισμος και ανοησία ταυτόχρονα.
Απλά μιλώ με βάση τις γραφές και τις διδασκαλίες
Και πρόσεξε , όχι τις γραφές μιας συγκεκριμένης θρησκείας αλλά τριών διαφορετικών θρησκειών και διδασκλαλων που βρίσκοντας σε άλλες ακρες του κοσμου .
Οταν ινδουισμος , ελληνισμος και ιουδαισμος συμπιπτουν σε καποια πραγματα δεν μπορει να ειναι τυχαιο .
Βεβαια τις εχω ακουσει και τις απόψεις που υποστηρίζεις εσυ.
Ολες οι απόψεις ειναι σεβαστες , εν ενεργεία και υπο συνεχη διερευνηση.
Εκεινο που μετρα ειναι να μην εφησυχάζεις ποτέ και να μην φορέσεις ποτέ την μπούρκα γιατί τότε καταντάς χριστιανός !!!!

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 20:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πρόβλημα δεν είναι δικό μου αλλά δικό σου.

Σου μίλησα με μεγάλη ευγένεια και γράφω στο εσωτερικά εδώ και καιρό, ναι μπορώ να πω ότι είχα και κάποιους διαπλικτισμούς και τους παραδέχτηκα και τόνισα και τα λάθη μου, γιαυτό θα σε παρακαλούσα πολύ, την πρώτη πίστα και τα μπουζούκια να τα αφήσεις, εδώ μέσα.

Γιατί όταν ξεκινάς να κάνεις μία συζήτηση και ο συνομιλητής σου σε αποκαλεί βλακοχριστιανό χωρίς να το έχεις θίξει φαίνεται το ποιόν του και πρώτη φορά θα ζητήσω και επέμβαση Δ.Ο αν το συνεχίσεις, γιατί σε όποια συζήτηση έχεις συμβάλει έχει καταντήσει παρωδία και με ύβρις, απέναντι στο συνομιλητή σου...

Όσο για το κατώτερος και ανώτερος νοητικά, το έθεσα μετά από ύβρις δικές σου, έχω συνομιλήσει και με άλλους, αλλά ποτέ δεν εξέλαβα τέτοια απωθημένα...

Όσο για τα σκ... πάλι δεν με αντιλήφθηκες είναι θέμα νόησης, ο ένας στους δέκα έχει σακούλα για να τα μαζεύει από τα πεζοδρόμια εδώ στην χώρα μας, άρα δεν έχεις πατήσει ποτέ;

Προσγειώσου λίγο σε παρακαλώ και σύνελθε και όταν μιλάς για ανώτερα επίπεδα και το παίζεις καθοδηγητής, πράγμα που δεν έκανα εγώ, να έχεις και το ανάλογο κύρος και να μην εξ απολύεις ύβρεις.

Αυτοί όμως είναι οι τρόποι σου, να σου μιλάει κάποιος και να φιτιλιάζεσαι, ωραία πράγματα παράδειγμα προς μίμηση, για εσένα και γι αυτά που αντιπροσωπεύεις, θα έχεις πολλούς να σε ακολουθήσουν στο δύσκολο έργο που έχεις αναλάβει...



Ναι εντάξει κοπελιά μου νομίζω ότι το εξαντλησαμε το θεμα

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 20:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με κατάλαβες Σεραπις.

ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Λαμβάνω υπ'όψιν και ερευνώ τα πάντα.

Ολες οι θρησκείες, αν γυρίσεις όσο πίσω μπορείς στον χρόνο, έστω και μέσα από τις γραφές, θα καταλήξεις σε μιά κοινή πηγή.Αν κάποια από τις θρησκείες, είναι μαλακίες, τότε είναι όλες.

καμία δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη θεού, αλλά και κανείς δεν μπορεί να αποδείξει το αντίθετο.

Απομένει μόνο η κριτική αντίληψη και η συνδυαστική νοημοσύνη του κάθε ενός από εμάς, να στοιχειοθετήσει την αλήθεια, ή τουλάχιστον να προσπαθήσει να την προσεγγίσει.Οποιαδήποτε γνώμη, του τύπου << εγώ γνωρίζω >> εκπροσωπεί απλώς έναν μαλάκα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 20:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν με κατάλαβες Σεραπις.

ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Λαμβάνω υπ'όψιν και ερευνώ τα πάντα.

Ολες οι θρησκείες, αν γυρίσεις όσο πίσω μπορείς στον χρόνο, έστω και μέσα από τις γραφές, θα καταλήξεις σε μιά κοινή πηγή.Αν κάποια από τις θρησκείες, είναι μαλακίες, τότε είναι όλες.

καμία δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη θεού, αλλά και κανείς δεν μπορεί να αποδείξει το αντίθετο.

Απομένει μόνο η κριτική αντίληψη και η συνδυαστική νοημοσύνη του κάθε ενός από εμάς, να στοιχειοθετήσει την αλήθεια, ή τουλάχιστον να προσπαθήσει να την προσεγγίσει.Οποιαδήποτε γνώμη, του τύπου << εγώ γνωρίζω >> εκπροσωπεί απλώς έναν μαλάκα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Μα αυτό δεν είπα κι εγώ παραπάνω ρε φίλε
Τα ίδια πραγματα λεμε
Κι εγω είπα ότι πρέπει να μην εφησυχάζουμε ποτέ .

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 20:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σεραπις προς ΝΙΚΟΜΑΧΟ
Βεβαια τις εχω ακουσει και τις απόψεις που υποστηρίζεις εσυ.

Θα καταντήσουμε Κατίνες σε λίγο.

Η απάντησή μου:<< ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!!>>, αφορά ξεκάθαρα την ανωτέρω θέση σου.Ο τρόπος που το έθεσες, με στοχοποιεί ώς ανόητο, κάτι που δεν έδωσα το δικαίωμα ποτέ!

Η εξήγηση που ακολουθεί το ανωτέρω κείμενό μου, εστιάζεται στην πρότασή σου και μόνο.

Εχει μεγάλη σημασία, ο τρόπος που λέμε τα πράγματα.Ακόμη και αν λέμε τα ίδια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 20:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σεραπις προς ΝΙΚΟΜΑΧΟ
Βεβαια τις εχω ακουσει και τις απόψεις που υποστηρίζεις εσυ.

Θα καταντήσουμε Κατίνες σε λίγο.

Η απάντησή μου:<< ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!!>>, αφορά ξεκάθαρα την ανωτέρω θέση σου.Ο τρόπος που το έθεσες, με στοχοποιεί ώς ανόητο, κάτι που δεν έδωσα το δικαίωμα ποτέ!

Η εξήγηση που ακολουθεί το ανωτέρω κείμενό μου, εστιάζεται στην πρότασή σου και μόνο.

Εχει μεγάλη σημασία, ο τρόπος που λέμε τα πράγματα.Ακόμη και αν λέμε τα ίδια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Δεν κατανταμε κατινες
Εξηγησε μου λιγο με ποιο τρόπο σε στοχοποιησα ως ανοητο γιατι προφανως κατι παρεξήγησε και θελων να το ξερω

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 21:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, στο είπα ήδη Σεραπις!

Ο τρόπος που το έθεσες, με στοχοποιεί.
Δεν είπα ότι το είπες, επί τούτου.

Το νόημα της πρότασής σου σε έναν αναγνώστη, δίνει την εντύπωση πως υποστηρίζω την εξωγήϊνη καταγωγή, ενώ διευκρινίζω ότι δεν ισχύει αυτό.

Εντάξει, δεν χάλασε κι ο κόσμος.Μην σκας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 22:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα, στο είπα ήδη Σεραπις!

Ο τρόπος που το έθεσες, με στοχοποιεί.
Δεν είπα ότι το είπες, επί τούτου.

Το νόημα της πρότασής σου σε έναν αναγνώστη, δίνει την εντύπωση πως υποστηρίζω την εξωγήϊνη καταγωγή, ενώ διευκρινίζω ότι δεν ισχύει αυτό.

Εντάξει, δεν χάλασε κι ο κόσμος.Μην σκας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Πράγματι αυτό κατάλαβα απο τα γραφόμενα σου
Αν κατάλαβα λάθος τότε συγγνώμη
Αλλά απο που κι ως που αυτη η άποψη , είναι δεν έιναι δική σου , μπορεί να σε χαρακτηρίσει ως ανόητο.
Πολλοι επιστήμονες και ερευνητές την υποστηρίζουν
Παράδειγμα η θεωρία της πανσπερμίας .
Δεν υπάρχουν ανοητες θεωρίες φίλε μου
Ολα είναι πιθανά
Μόνο στο χριστιανισμό μπορείς όντως να βρείς ανοητες θεωρίες αλλά κι εκεί αυτές χρειάζονται γιατι απευθύνονται σε ανθρώπους με χαμηλά i.q

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 23:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν είσαι, όλα παίζουν.
Οπότε, άσε και καμιά "κερκόπορτα" ανοικτή.

Προσωπικά, δεν είμαι σίγουρος για καμία απολύτως περίπτωση, για κανένα "σενάριο".

Είμαι απλώς σε αναμονή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Φιλε μου ΝΙΚΟΜΑΧΙΟΥΣ ειναι η δευτερη φορα που σε παραδεχομαι


Στην τριτη καιγομαι ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 04:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε όλους για το feedback σχετικά με το μήνυμα προβλήματος που κάποιες φορές τώρα τελευταία βγαίνει στα forums. Θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να το επιλύσουμε.

Επίσης, προς ΣΕΡΑΠΙΣ:
Η επισήμανση που έκανα στην προηγούμενη σελίδα (απευθυνόμενη κυρίως στον panpam) ισχύει και για σένα.
Αντιγράφω:

Σύσταση σχετικά με τη χρήση των quotes

Όταν θέλετε να απαντήσετε στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα, δεν χρειάζεται να το βάζετε σε παράθεση. Εκτός εάν θέλετε να εστιάσετε σε κάποιο τμήμα του, οπότε, βάλτε το συγκεκριμένο τμήμα και μόνο στην παράθεση, τίποτε άλλο.
Ολόκληρο μήνυμα σε παράθεση έχει νόημα να μπαίνει όταν αλλάζει η σελίδα του θέματος ή όταν μεταξύ του δικού σας μηνύματος και του μηνύματος στο οποίο αναφέρεστε παρεμβάλλονται πολλά άλλα μηνύματα.
Γενικώς τα quotes χρησιμοποιούνται για να διευκολύνουν την ανάγνωση των μηνυμάτων. Η λανθασμένη και συνεχής χρήση τους, κάνει τις συζητήσεις εξαιρετικά δυσανάγνωστες!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy