ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο φοβος του θανατου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 15:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε

quote:

Σωστά.
Το μέγα μυστικό είναι, να ξεπεράσεις το χαμηλό αστρικό χωρίς να φοβηθείς.Είναι το επίπεδο όπου "ζουν" άκακες οντότητες, μοναδικός σκοπός τους είναι να φοβίζουν τους ταξιδιώτες, έτσι ώστε μόνο οι πραγματικά δυνατοί να περνούν.

Φίλε ο καθένας αντιμετωπίζει διαφορετικά πραγματα μάλλον έχουν να κανουν με τους προσωπικούς του φόβους και αδυναμίες
Πάντως το περιβάλλον που αντίκρυσα εγω ήταν πραγματικά εφιαλτικό κι αν δεν με τράβαγε έξω ο δάσκαλός μου , θα έιχα τρελαθεί.
Ηταν κι η πρωτη φορά που βγήκα στο αστρικό και δεν το περίμενα , μουρθε κεραμιδα.
quote:

Οσον αφορά τους Δασκάλους στο υψηλό αστρικό, χρειάζεται προσοχή.Υπάρχουν και "απομιμήσεις"!!
Μπορείς και μόνος σου, αν έχεις αποφασιστικότητα να προχωρήσεις χωρίς Δάσκαλο.Μπορείς να τους χρησιμοποιείς μόνο για ερωτήσεις, τις απαντήσεις των οποίων, όσο κι αν προσπάθησες δεν κατάφερες να δώσεις μόνος σου.


Δεν επιχειρώ ποτέ να βγώ στο αστρικό φίλε χωρίς το Δάσκαλο.
Αλλωστε ουσιαστικά αυτός είναι που με τραβάει εκεί για να μου εξηγήσει κάποια πράγματα .
Σκοπός δεν είναι βέβαια απλά να βγαίνω στο αστρικό για κουβεντούλα αλλά να γίνω κύριος του αστρικού σώματος και να μαθω να το χρησιμοποιω όπως το υλικό .
Πρέπει να κατανοήσω τα μυστικά των αστρικών νόμων κι αυτό μονο ενας
δάσκαλος της λευκής αδελφότητας μπορεί να το κάνει.
όπως μου εξήγησε ο τωρινός μου διδασκαλος , ανηκει στην ακτίνα του Ιησού και αφού μου μάθει κάποια βασικά πράγματα για το πως μπορω να διαχειρίζομαι το αστρικό μου σώμα , κατοπιν θα αναλαβουν άλλοι διδασκαλοι ανωτεροι απο αυτόν.
Μεχρι να παρω την πρώτη μύηση απο την αφελφότητα και να ζω στο αστρικό όπως ακριβώς ζω και στο υλικό .
Παντως η ουσία του όλου πραγματος είναι οι μυήσεις που ειναι πεντε και η πέμπτη σε φθάνει στο υψηλότερο πνευματικό βασίλειο.
Αρα θα υπάρξουν πολλοί διδασκαλοι , μεχρι να αναλαβουν οι ιδιοι οι αρχαγγελοι και κατοπιν ο Θεάνθρωπος της ακτίνας σου

quote:

Μιλώ εκ προσωπικής πείρας και γνωρίζω καλά, ότι καλύτερα είναι, όπως είπες κι εσύ, να μην προχωρούμε σε λεπτομέρειες από τις εμπειρίες μας αυτές.Παρέβην αυτό τον κανόνα εδώ στο φόρουμ, δημοσιοποιώντας δύο από αυτές τις "περιπλανήσεις' και δέχθηκα "ειδικές" επιπλήξεις σε ανύποπτο χρόνο.Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι λέω.


Ο δικός μου διδάσκαλος μου είπε ότι αν αποκαλύψω μυστικά της διδασκαλίας θα χασω την ικανότητα να μεταβαινω στο αστρικό και θα επιβαρυνθώ με βαρύτατο καρμα , που εκτος του ότι θα επιβραδύνει την εξέλιξη μου δεν θελω ούτε να σκεφθώ τι θα είναι αυτό.
Ηδη εχω πει πολλά και δεν πρόκειται να επανέλθω .
Οπως πολυ σωστά είπες ο καθενας θα βρει το δικό του εισητήριο ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΩΡΑ.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 15:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλω το νημα να μετονομαστει σε
''ο φοβος του αστρικου διδασκαλου''...


We're a laugh without tear
The hope without the fear
We are coming, home

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 15:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....
Ο δικός μου διδάσκαλος μου είπε ότι αν αποκαλύψω μυστικά της διδασκαλίας θα χασω την ικανότητα να μεταβαινω στο αστρικό και θα επιβαρυνθώ με βαρύτατο καρμα , που εκτος του ότι θα επιβραδύνει την εξέλιξη μου δεν θελω ούτε να σκεφθώ τι θα είναι αυτό.
...
Και μετά σ'ενοχλούν οι παπάδες άμα μιλούν για την κόλαση! Δεν μοιάζει καλύτερος.

ΥΓ. Στα σοβαρά τώρα: Αυτό που έκανε ο δάσκαλός σου είναι μια γνωστή τεχνική. Έχει τις χρησιμότητές της. Έχει και το προβληματικό μέρος της.
Κατά κάποιες μυήσεις (πχ σε υπερβατικό διαλογισμό ή γίογκα - όχι γιόγκα των γυμναστηρίων, αλλά γιόγκα από τις ζόρικες πχ κρίγια) το τελετουργικό είναι υποβλητικό και υποβάλλει - πρακτικά υπνωτίζει - με σκοπό να μπει ο μυούμενος σε συγκεκριμμένη κατάσταση συνειδητότητας όχι την κανονική. Σε εκείνο το σημείο ο καλός δάσκαλος (ή δασκάλα) θα υποβάλλει το μυούμενο πρόσωπο πράγμα που θεωρεί χρήσιμα και για το μυούμενο και για τη διδασκαλία. Κι ένα τέτοιο "προστασίας" είναι το "αν αποκαλύψω μυστικά της διδασκαλίας θα ..."
Μερικές φορές δικαιολογείται. Μερικές φορές είναι καταχρηστικό.

Γενικά το με πολύ νόημα ειπωμένο "ξέρω αλλά αν αποκαλύψω μυστικά της διδασκαλίας θα ..." είναι συνήθως τρόπος να πουλήσεις μούρη. Όσοι νιώθουν ότι δεν πρέπει να αποκαλύψουν μυστικά μιας διδασκαλίας αποφεύγουν να βρεθούν στη θέση να δικαιολογηθούν.


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 15:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ έχεις δίκαιο για τα επίπεδα, στο αστρικό υπάρχουν πάρα πολλά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

ΣΕΡΑΠΙΣ τι εκφοβισμός είναι αυτός;

Αν δεν κάνεις δεν θα επιτύχεις απλά, ως προς το κάρμα σου, δηλαδή δεν θα βρεις το δρόμο σου.

Το να μην μιλάς δεν είναι εγγύηση αυτό είναι σίγουρο και σε εσένα ΝΙΚΟΜΑΧΕ εγώ δεν μιλούσα για χρόνια όσο δεν μιλούσα τόσο ποιο δύσκολο ήταν ήθελα να εξιλεωθώ, όταν άρχισα να μιλάω τα πράγματα έγιναν καλύτερα, αλλά εννοείται δεν διδάσκω το δρόμο μου ψάχνω.

Κανείς τιμωρός δεν υπάρχει στο αστρικό, όπου αν μιλήσης σου κόβει την γλώσσα, που λέει ο λόγος, αν γίνεται αυτό, σημαίνει ότι κάποιος είναι στην λάθος μεριά και πρέπει να το κοιτάξει αυτό, ή δεν είναι καλές οι προθέσεις τους, ή δεν μπαίνει στο αστρικό για γνώση και με καλούς σκοπούς.

Και κάτι τελευταίο σας μιλάει ένας άνθρωπος που έχει φάει ξύλο από μυημένους έξυπνους μύστες, μαύρους μάγους κτλ. γιατί δεν ήθελαν να μπαίνουν άνθρωποι σαν εμένα στα χωράφια τους, ή γιατί νόμιζαν ότι θα με εκμεταλλευτούν.

Αλλά τελικά τα κατάφερα.

Για να φτάσεις στις ακτίνες που θέλεις κάνε ένα πείραμα αν δάσκαλος σου είναι μυημένος και γνώστης πες του να σε πάρει μαζί του, δηλαδή να κάνετε μαζί μία περατζάδα να το πω...

Μπορεί βέβαια και να το έχεις κάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 17:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι αυτό σου είπα Μαρία ότι είναι επικίνδυνο να μπαίνεις στο αστρικό χωρίς ισχυρή προστασιά.
Αφου τη γλύτωσες έτσι απλά πάλι καλά
Θα είχες πολύ ισχυρούς προστάτες.
Αλλά νομίζω ότι εχουμε ξεφύγει απο το κυρίως θέμα .
Το θέμα δεν είναι το αστρικό αλλά η πνευματική διδασκαλία που δίδεται εκεί.
Αυτή η πνευματική διδασκαλία οδηγεί όπως είπα παραπάνω στις μυήσεις και στην εξύψωση στα ανώτατα πνευματικά επίπεδα .
Μη ξεχνας ποιός ήταν ο Παρακλητος που έλεγε ο Ιησους
Δεν ήταν το αγιο πνευμα , όπως και πάλι λαθεμενα δογματίζει η χριστιανική θρησκεία , αλλά ο αστρικός δάσκαλος , δήλαδη ο ίδιος ο Ιησούς στην αστρική του μορφή
Με τη μορφή του παράκλητου είπε θα σας πω πράγματα που τώρα δεν μπορείτε να καταλάβετε.
Ο αστρικός δάσκαλος είναι αυτός που οδηγεί στα ανώτατα πνευματικά επίπεδα κι εγω ευτύχυσα να έχω τον δικό μου .
Χωρίς την προστασια διδασκαλου το αστρικό πεδίο είναι γεμάτο παγίδες γιατί οποιαδήποτε οντότητα σου παρουσιαζεται με όποια μορφή θέλει .
Εγω έχω ειδικό τρόπο να ξεχωρίζω τον δάσκαλό μου , εναν τρόπο που μου έχει υποδείξει ο ίδιος και που διώχνει όλες τις άλλες οντότητες που μου παρουσιάζονται με τη μορφή του .

.


Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 18/07/2014 17:16:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 17:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ἀλλ' ἐγὼ τὴν ἀλήθειαν λέγω ὑμῖν· συμφέρει ὑμῖν ἵνα ἐγὼ ἀπέλθω. ἐὰν γὰρ ἐγὼ μὴ ἀπέλθω, ὁ παράκλητος οὐκ ἐλεύσεται πρὸς ὑμᾶς· ἐὰν δὲ πορευθῶ, πέμψω αὐτὸν πρὸς ὑμᾶς·

Ετι πολλὰ ἔχω λέγειν ὑμῖν, ἀλλ' οὐ δύνασθε βαστάζειν ἄρτι.
ὅταν δὲ ἔλθῃ ἐκεῖνος, τὸ Πνεῦμα τῆς ἀληθείας, ὁδηγήσει ὑμᾶς εἰς πᾶσαν τὴν ἀλήθειαν· οὐ γὰρ λαλήσει ἀφ' ἑαυτοῦ, ἀλλ' ὅσα ἂν ἀκούσῃ λαλήσει, καὶ τὰ ἐρχόμενα ἀναγγελεῖ ὑμῖν.

.


Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 17:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ἀλλ' ἐγὼ τὴν ἀλήθειαν λέγω ὑμῖν· συμφέρει ὑμῖν ἵνα ἐγὼ ἀπέλθω. ἐὰν γὰρ ἐγὼ μὴ ἀπέλθω, ὁ παράκλητος οὐκ ἐλεύσεται πρὸς ὑμᾶς· ἐὰν δὲ πορευθῶ, πέμψω αὐτὸν πρὸς ὑμᾶς·

Ετι πολλὰ ἔχω λέγειν ὑμῖν, ἀλλ' οὐ δύνασθε βαστάζειν ἄρτι.
ὅταν δὲ ἔλθῃ ἐκεῖνος, τὸ Πνεῦμα τῆς ἀληθείας, ὁδηγήσει ὑμᾶς εἰς πᾶσαν τὴν ἀλήθειαν· οὐ γὰρ λαλήσει ἀφ' ἑαυτοῦ, ἀλλ' ὅσα ἂν ἀκούσῃ λαλήσει, καὶ τὰ ἐρχόμενα ἀναγγελεῖ ὑμῖν.

.


Εκείνος καλά τα έλεγε - μιλούσε σε ανθρώπους που ήξερε και για εκείνους. Ποιος κάποιος που αποφασίζει τι μπορούν και τι όχι να βαστάξουν άνθρωποι που δεν ξέρει; Δεν το κάνει λοιπόν γι'αυτό. Ο Ιησούς σ'αυτό που παραθέτει δεν λέει στους μαθητές μη λέτε δεν μπορούν (κάποιοι άλλοι) να το βαστάξουν. Λέει δε σας λέω (εσάς που ξέρω) γιατί ξέρω ότι δεν μπορείται να το βαστάξετε - κι αυτό μέχρι κάποιος άλλος (το Άγιο Πνεύμα) να σας τα ξεκαθαρίσει.
Καμία σχέση.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 18:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβες τι είπα
Είπα ότι ο Ιησούς λίγο πριν φύγει απο τον υλικό κόσμο είπε στους μαθητές του ότι και μετά το θάνατο του θα συνεχισει τη διδασκαλία τους στην αστρική του μορφή την οποία ονόμασε παράκλητο .
Και τους είπε ότι με τη μορφή αυτή θα τους εξηγήσει πράγματα που δεν ήταν δυνατόν να τα καταλάβουν με τα υλικά τους σώματα.
Παράκλητος είναι αυτός που καλείται μέσω παράκλησης δηλαδή διαλογισμού .

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 18/07/2014 18:04:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 18:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι έχουμε κάποιο σημάδι ΣΕΡΑΠΙΣ όταν μπαίνουμε στο αστρικό, εγώ έχω τα μάτια, είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τα μάτια εκεί φαίνονται όλα μαύρα και σκοτεινά, ως προς τα μάτια πάντα, άντε και γαλάζια καμία φορά.

Αλλά ορίστε θα στο πω, πάντα συνέρχομαι στον να μην επέμβω, όταν συναντώ, κάτι μάτια απόκοσμα μαύρα, σαν να είναι βαμμένα και εκεί ξυπνάω, ή τώρα τελευταία σκοτεινιάζουν απλά τα πάντα και δεν βλέπω αλλά ρίχνω φως, αυτό συμβαίνει πάλι αν πάω να επέμβω, νοητικά...

Δυστυχώς όλοι μα όλοι μεταμφιέζονται κατά κάποιο τρόπο στο αστρικό, μέχρι και μωρά κρατούν για να μην τους κάνεις κακό και έχουν άσχημες προθέσεις, ή μάλλον μπαίνουν στο αστρικό για κάποιο λόγο και το κάνουν για να μην επέμβεις από τον φόβο τους.

Τα μάτια αυτιά όμως κόντεψαν να με τρελάνουν, αλλά είναι και το σημάδι πλέον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 21:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρία κοπέλα μου απ ότι φαίνεται έχεις μεγάλες ψυχικές δυνάμεις.
Εγώ θα σου έλεγα ότι , το οτιδήποτε δίνει ο Θεός δεν το δίνει χωρίς λόγο.
Εσένα σου χάρισε αυτές τις δυνάμεις για κάποιο λόγο
Προσπάθησε να βρείς το λόγο και να τις αξιοποιήσεις κατάλληλα.
Δεν θέλω να παραστήσω τώρα ούτε τον συμβουλάτορα ούτε τον έξυπνο που θα σου πει τι να κάνεις .
Απλά σου λεω ότι έχεις πολλές δυνατότητες και όπως ακριβώς κάποιος που έχει ταλέντο στη μουσική γίνεται μουσικός ή κάποιος που έχει ταλέντο στη ζωγραφική γίνεται ζωγράφος , εσυ έχεις αυτό το ταλέντο και δεν πρέπει να το αφήσεις να παει χαμένο.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy