ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Προς τα μέλη...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 17:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Λάθος Kost! Οταν είσαι φίλος με κάποιον, τότε δεν προσπαθείς να τον διατηρήσεις μαλάκα, αλλά να τον κάνεις καλλίτερο.

δεν πάει ακριβώς έτσι, νομίζω τους δικούς μας (φίλους, γονείς, γυναίκες, παιδιά, σκυλιά) πρέπει να τους τα χώνουμε πριβέ...δημοσίως πρέπει να τους στηρίζουμε ακόμα και στις κακές στιγμές...

quote:
Νπούρδες ρε Kost!
Αν σ' ενδιαφέρει η γνώση που προκύπτει μέσω του διαλόγου, τότε αυτό που περιγράφεις είναι ΚΛΙΚΑ!
Και το μόνο που ενδιαφέρει μια κλίκα, είναι η συνοχή της και όχι ο διάλογος.

εντάξει, λεπτή η διαχωριστική γραμμή που ξεκινάει η παρέα και που η κλίκα...και σου λέω, και εγώ είχα σπαστεί με κάποια πράγματα, η μετατροπή όμως αυτή γίνεται ασυναίσθητα, δηλαδή ο άλλος δεν λέει 'τώρα θα λειτουργήσω σαν κλίκα και θα καπελώσω την κουβέντα εγώ κι οι φίλοι μου"...είναι κάτι που αναδύεται μόνο του...και σένα μπορεί ο άλλος να σου πει 'Αίολε το υφάκι σου είναι ώρες ώρες άσχημο και προσβλητικό", και γω στο'χω πει παλιά, αυτό δεν σημαίνει ότι το κάνεις επίτηδες για να προσβάλλεις τους άλλους, απλά σου βγαίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 17:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει Χ σε αυτά τα δύο ντερμπι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 17:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει ντερμπι όργιο!
Ξετρύπωσες τελικά ε;

Κοςτ θα σου πω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 17:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

κι όμως η προϊστορία για κάποιο μαγικό λόγο παίζει μεγάλο ρόλο...το έχω καρατσεκάρει αυτό...στατιστικά μιλώντας με γηπεδούχο Παναθηναϊκό η πιθανότητα για ισοπαλία είναι 40%!

θα σου πω όμως το πιο ψαγμένο στατιστικό που μόλις τώρα ανακάλυψα...οι ισοπαλίες είτε έρχονται κολλητά σε μία χρονιά είτε δεν έρχονται καθόλου!


με τη μοναδική εξαίρεση του 2012 όλες τις άλλες δεκατέσσερις χρονιές (2001-2015) έχεις το ίδιο ακριβώς μοτίβο!!!! Όποτε ήρθε το πρώτο Χ τότε και στον επόμενο γύρο ήρθε Χ. Όποτε όμως το πρώτο δεν ήρθε Χ τότε ούτε και το επόμενο ήρθε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 18:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν πάει ακριβώς έτσι, νομίζω τους δικούς μας (φίλους, γονείς, γυναίκες, παιδιά, σκυλιά) πρέπει να τους τα χώνουμε πριβέ...δημοσίως πρέπει να τους στηρίζουμε ακόμα και στις κακές στιγμές..
Σωστά το λες, αλλά κατ' ιδίαν πρέπει να τους μαζεύουμε.
Εδώ όμως, είναι δημόσιος χώρος και δεν αναγνωρίζω τίποτε απ' όλα αυτά!
Εχω γνωριστεί με τους περισσοτέρους συνομιλητές, παλαιόθεν ή προσφάτως.
Δεν έχει σημασία. Αν εδώ κρίνω ότι λένε μαλακίες, θα τους την πω.
Παρρησία το λένε.
Πολλοί (ίσως όλοι, χέστηκα) έχουν μεταφράσει την αντιδικία μου (ας το πω έτσι) με τον μπατζάκια, ή δοξάστεμε, ή DSM(*), ως έχθρα.
Λάθος! Είναι άκαμπτος, μονοκόμματος και βλέπει τους άλλους αφ' υψηλού.
Τον συμπαθώ και τον τσιγκλάω για να γίνει καλλίτερος, αλλοιώς θα τον αντιμετώπιζα όπως τον ζιπ και τον κλώνο του (αν δεν είναι ο ίδιος...).
Προσπαθώ να του δείξω ότι δεν είναι κορωνίδα ΠΟΥΘΕΝΑ!
Σεμνότητα το έλεγαν παλιά...
quote:
και σένα μπορεί ο άλλος να σου πει 'Αίολε το υφάκι σου είναι ώρες ώρες άσχημο και προσβλητικό", και γω στο'χω πει παλιά, αυτό δεν σημαίνει ότι το κάνεις επίτηδες για να προσβάλλεις τους άλλους, απλά σου βγαίνει...
Το υφάκι μου προκύπτει εκουσίως ή ακουσίως. Για ξεβράκωμα ή όχι.
Δεν έχει σημασία.
Σημασία έχει, ότι επί της ουσίας, ουδέποτε υποστήριξα κάτι χωρίς επιχείρημα.
Οποιος με ρωτάει κάτι επί των απόψεών μου, του απαντάω.
Δεν μπορώ όμως να ισχυριστώ όμως ότι το κάνουν όλοι αυτό. (βλέπε κλίκα...)

(*)δεν υπάρχει σκοτεινή πλευρά της Σελλήνης, παρά μόνον ΑΘΕΑΤΗ όργιο...

Edited by - Αίολος on 21/11/2015 18:39:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 18:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

συμφωνώ μαζί σου...μην ξεχνάς όμως ότι ουδείς μπορεί να αλλάξει τον άλλον...και εσύ μπορείς να γίνεις πολύ χύμα, και ο Dsm να τα βλέπει αφ'υψηλού τα πράγματα, και εγώ να είμαι ξερόλας...αυτά τα χαρακτηριστικά δεν αλλάζουν...εδώ δεν κατάφεραν να μάς αλλάξουν φίλοι, γυναίκες και τα λοιπά, σιγά μην καταφέρουμε εμείς εδώ να αλλάξουμε ο ένας τον άλλον!

και μένα με πιάνει καμιά φορά αυτό που λες, να βελτιώσω τον άλλον, στο τέλος όμως καταλαβαίνω ότι είναι μάταιο και ότι είναι και προβολή δική μου να θελω να κάνω τον άλλον να εκφράζεται σαν κι εμένα...για την δε κριτική συμφωνώ μαζί σου, ωστόσο υπάρχει ένα όριο, όταν δηλαδή η κριτική παραγίνεται προσωπική και αιχμηρή τότε ξεκινάνε οι καυγάδες...και αναγκαστικά τότε μπαίνουν κάποιες διαχωριστικές γραμμές ώστε να αποφύγεις νέους καυγάδες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 18:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...αν δεν αναθεωρείς (γαργάρες) δεν ωριμάζεις.
Αν στα 50 σκέφτεσαι όπως στα 20, τότε είσαι απλώς μαλάκας.
Ολοι μας ξέρουμε με τι σκεφτόμασταν στα 20.
Με τ' Rχίdια μας. Αν σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο στα 50 μας, τότε μπορεί οιοσδήποτε να μας χαρακτηρίσει μαλάκες, με μηδενικές αποκλίσεις λάθους...

Edited by - Αίολος on 21/11/2015 18:54:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 19:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

στη Λεωφόρο τελικά δεν ποντάρω τίποτα, κωλοπαίχνιδο...βρε δεν αλλάζουμε σου λέω Αίολα...και όσο αλλάζουν γύρω όλα τόσο ίδιοι παραμένουμε...ή τέλος πάντων το εύρος που παίζουμε μπάλα είναι περιορισμένο...μπορεί να αλλάζουν οι προσλαμβάνουσες αλλά ο πυρήνας μένει ίδιος...το ζητούμενο είναι να καταλάβουμε τον πυρήνα αυτό, γνώθι σαυτόν που λέγανε και στο χωριό μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 19:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοστ αν και δεν συμμετέχω πλέον στο φόρουμ ενεργά, αφού αναφέρθηκα θα ήθελα να πω ότι ουδέποτε έχω συμμετέχει σε κλίκα, ίσα ίσα έχω κρατήσει τις απόψεις μου νομίζω από την αρχή, και γι'αυτό όπως ανέφερε γλαφυρά και ο Νικόμαχος δεν νομίζω να μοιράζομαι μια κοινή γραμμή με κανένα μέλος του φόρουμ. Εχω στηρίξει και έχω διαφωνήσει με όλους, αναλόγως των δικών μου απόψεων. Αγαπητέ Νικόμαχε δεν ξεκωλιάζομαι, πάντα κατέθετα επιχειρήματα νομίζω...επαρκή ή μη, έστω και αν δεν ήσαν πάντα λογικώς καμώμενα.

Το να διαφωνείς όμως θεωρώ είναι το υγιές και δεν πρέπει να εμποδίζει από το να γνωρίζεις ανθρώπους εκτός του φόρουμ, ούτε να κάνεις φιλίες, αρκεί να μην χάνεται το μέτρο στο τι παραθέτεις ως άποψη γιατί κάποια πράματα απλά δεν μπορούν να λογίζονται ως άποψη,και αντιλαμβανόμαστε σε τι πράγμα αναφέρομαι.
Εξάλλου δεν έχω σνομπάρει κανέναν εδώ μέσα. Με τη λογική αυτή και με τον Αίολο διατηρούμε κλίκα, αφού τον έχω γνωρίσει.

Ελπίζω το ιστορικό αυτό φόρουμ να μπει σε έναν ζωντανό ρυθμό ξανά, γεμίζοντας με ιδέες απόψεις και γνώσεις που θα μας κάνουν να μπαίνουμε αδημονόντας να διαβάσουμε και να ταξιδέψουμε μαζί του.

Εγώ όσο προλαβαίνω (γιατί δεν διαθέτω πλέον χρόνο) περνάω και διαβάζω.

Καλό μας βράδυ.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 19:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το ζητούμενο είναι να καταλάβουμε τον πυρήνα αυτό, γνώθι σαυτόν που λέγανε και στο χωριό μου...
Για να φτάσεις όμως εκεί, πρέπει να γδάρεις το μυαλό σου, που έλεγε κι ο Λιαντίνης.
Και η βλακεία δεν φεύγει αμαχητί. Κατάθλιψη και αυτοκαταστροφή είναι οι άμυνές της...
Οποιος έχει τ' Rχίdia...

για όλα υπαρχει αντίτιμο.
...και ανταμοιβή.

Edited by - Αίολος on 21/11/2015 19:34:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 19:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τη λογική αυτή και με τον Αίολο διατηρούμε κλίκα, αφού τον έχω γνωρίσει.
...κι εγώ σ' αγαπάω μικρέ!
Κι ας είσαι χριστιανός! Χαααχαχα!

Edited by - Αίολος on 21/11/2015 19:30:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 19:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

παρανόησες Ιταλέ, κανείς δεν σε είπε κλικαδόρο.

στη Λεωφόρο τι γίνεται, "ή κερδίζουμε ή δεν φεύγετε από'δω";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Panos_X
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 17:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας

Απο το 2005 ειμαι αναγνωστης του esoterica και ομολογω οτι εχω διαβασει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα που εχουν γραφτει εδω μεσα.

Ο διαλογος που εχει αναπτυχθει κατα καιρους σε ενα σεβαστο πληθος θεματων μεταξυ ενος επισης σεβαστου αριθμου μελων με εχει κανει να προβληματιστω και να ψαχτω ανεξαρτητα αν συμφωνω η οχι με καποιες αποψεις.

Νομιζω οτι αυτη ειναι η αξια των forums του esoterica τουλαχιστον για μενα: Καταρχας ειναι ενα ταρακουνημα του νου γιατι τα θεματα που συζητιουνται εδω ανοιγουν παραθυρα σε γνωσεις που ειναι δυσκολα προσβασιμες απο το μεσο ανθρωπο. Οι δε διαφωνιες που προκυπτουν κατα καιρους ειναι ο,τι καλυτερο γιατι ο απλος αναγνωστης (αν εχει ανοικτο μυαλο) μεσα απο αυτες διακρινει στο τελος το αληθινο απο το ψευτικο. Ή ακομα κι αν δεν φτασει ενα θεμα να αποκαλυψει την αληθεια, μπορέι ωστοσο να προβληματισει αναλογα την κριση του καθενος και ακομα να διδαξει σε καποιους τον τροπο να συζητουν με επιχειρηματα.

Τελος να πω οτι καποιες επικες κοντρες που εχω διαβασει εδω μεσα τωρα αλλα και παλιοτερα εχουν και μια χρησιμοτητα στη διασκεδαση του αναγνωστη.

Κατι που με προβληματιζει σε σχεση με τα φαινομενα trolling που παρατηρουνται κατα καιρους ειναι οτι αυτο τελικα γινεται παντου στις ανθρωπινες επικοινωνιες. Σε συζητησεις μεταξυ φιλων, σε μια σχολικη ταξη, σε κοινωνικες σχεσεις, σε σεμιναρια, σε συνεδρια κλπ παντα θα υπαρχει καποιος ή καποιοι που εν δυναμει θα ειναι troll. Τι πιο φυσικο να υπαρχει και στα διαδικτυακα forums το ιδιο φαινομενο. Ο προβληματισμος μου ειναι αν τελικα υπαρχει τροπος ριζικης αντιμετωπισης αυτου του φαινομενου (πχ μεσω της παιδεισς) ή τελικα ειναι θεμα εγκεφαλικης λειτουργιας.

Αυτα ειχα να πω στο εισαγωγικο μου μηνυμα. Αν νιωθω οτι μπορω να προσφερω σε καποιο διαλογο μεσα στο esoterica θα επανελθω.
Γενικα προτιμω να διαβαζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sirax7
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 19:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας

Συμφωνώ απολύτως ,με το προηγούμενο σχόλιο


keep up the good work .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ήλιος
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 20:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ήλιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
___________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ.
05/02/2016
___________________________________________


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 21:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο διπλός λογαριασμός Ήλιος απενεργοποιήθηκε.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2016, 14:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Panos_X, καλώς ήλθες κι ως ενεργό μέλος λοιπόν!

Το 2005 ήταν η χρονιά που γνώρισα κι εγώ το Esoterica ως αναγνώστης και στη συνέχεια ως μέλος και ταυτίζομαι απόλυτα με αυτό που λες:

quote:
[...]Νομιζω οτι αυτη ειναι η αξια των forums του esoterica τουλαχιστον για μενα: Καταρχας ειναι ενα ταρακουνημα του νου γιατι τα θεματα που συζητιουνται εδω ανοιγουν παραθυρα σε γνωσεις που ειναι δυσκολα προσβασιμες απο το μεσο ανθρωπο.[...]

Όλα αυτά τα χρόνια είχα την ευκαιρία να συνομιλήσω με αρκετούς ενδιαφέροντες ανθρώπους, να διαβάσω μια πληθώρα πολύ ωραίων θεμάτων και να μάθω αρκετά πράγματα για τον ισορροπημένο διάλογο, για το σεβασμό απέναντι στο συνομιλητή μου και για την κριτική σκέψη.

Σχετικά με τις κόντρες που ανέφερες, πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό σε ένα διάλογο να ανέβουν οι τόνοι κι η κάθε πλευρά να υποστηρίζει με θέρμη την άποψή της.
Αυτό δεν είναι κάτι το αρνητικό, αρνητικό γίνεται όταν από την κριτική και την "επίθεση" σε μια άποψη περνάμε στην επίθεση κατά του προσώπου που την εκφράζει.
Έχει πολύ μεγάλη διαφορά να κρίνεις την άποψη κάποιου από το να κρίνεις τον ίδιο τον άνθρωπο...

Σου εύχομαι να έχεις εποικοδομητικές συζητήσεις λοιπόν!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Panos_X
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2016, 17:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει πολύ μεγάλη διαφορά να κρίνεις την άποψη κάποιου από το να κρίνεις τον ίδιο τον άνθρωπο...

Συμφωνώ απολύτως! Θέλει όμως πολύ δουλειά από όλους μας για να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο διαλόγου. Πάντως, όπως έχω διαπιστώσει από τα γραπτά σου εδώ μέσα, εσύ φίλε D.I. τηρείς αυτο που λες παραπάνω. Δεν έχεις πάρει τυχαία το ρόλο του συντονιστή

quote:
Σου εύχομαι να έχεις εποικοδομητικές συζητήσεις λοιπόν!

Να είσαι καλά. Όσο μου επιτρέπει ο χρόνος και εφόσον μπορώ να συνεισφέρω στο διάλογο, θα το προσπαθήσω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy