ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 έκτρωση ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 05:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαρτάται από το τί θεωρεί κανείς αμαρτία, αγαπητή ΑΤΜΑ. Δεν ξέρω αν είμαι αμαρτωλός διότι απλούστατα δεν ξέρω τί είναι αμαρτία. Όσο για το συγεκριμένο θέμα, έχω πολλές ακόμη κοτρώνες να ρίξω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 06:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΛΗΜΕΡΑ!
ΜΑΑΑ...ΔΕΝ ΕΚΡΙΝΑ
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ

ΟΧΙ...!
..ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΠΕΤΡΟ-ΒΟΛΗΤΟ!...

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΔΩΜΑΤΑ...ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΜΕ!...
ΠΡΟΞΕΧΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ...anyway!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 08:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαζι σου durden_alie

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 00:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Silverwolf, δε χρειαζόταν να ζητήσεις συγνώμη για κάτι που κατάλαβα λάθος. Συγνώμη σου ζητάω εγώ που βιάστηκα να απαντήσω κατ` αυτόν το τρόπο, χωρίς πρώτα να εξακριβώσω τι ήθελες να πεις.

Για να μη πέσω στο ίδιο λάθος και με την φίλη ΑΤΜΑ ....
Θα της ζητούσα να μου εξηγήσει την "παραβολή" του γάτου.


Είμαστε έτοιμοι;
Χαμογελάστε παρακαλώ.
ΚΛΙΚ


Edited by - notis_29 on 04/05/2003 00:44:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 10:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και λέμε για γάτο,
να τον χαίρεσαι ΑΤΜΑ...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχιλλέας
Νέο Μέλος

Cyprus
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 11:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχιλλέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε όσες κοπέλες έφερε η "κακή" τύχη να γκαστρωθούνε ένα έχω να τους πω-ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ-.Απ'τη στιγμή που είσαι άνθρωπος και μάλιστα οι γυναίκες με "μητρικό φίλτρο" το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να γεννήσεις το μωρό και από κει και πέρα να κόψεις τον λαιμό σου να το μεγαλώσεις,υπάρχουν τόσα αντισυλληπτικά στο φινάλε.Μετά από χρόνια το παιδί μεγαλώνει μέσα στις κακουχίες της απειρίας σας και στην εφηβία και αφού έχετε χωρίσει με τον νεαρό πάνω στα νεύρα του σου κάνει τξν κλασσική ερώτηση-Γιατί με γέννησες;με ρώτησες αν ήθελα να γεννηθώ;Εκεί σου σπάνε τα νεύρα γιατί χαράμισες τα νιάτα σου να μεγαλώσεις το μούλικο καιτο γλιτώσατε από την θανατική ποινή που μάλλον ήθελε ο νεαρός και να σου λέει τέτοια πράγματα.Οπότε καλύτερα προσοχή γιατί από μια απερισκεψία θα καταστραφεί το παιδί,γεννηθεί ή δεν γεννηθεί,και εσείς,γεννήσετε δεν το γεννήσετε.Είμαι κατά των εκτρώσεων εκτός και αν προκλήθηκε η εγκυμοσύνη από βιασμό,αμφιταλαντεύομαι εκεί.

ΕυδαίμωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 14:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αχιλλέα,
συγγνώμη για την παρέμβασή μου, αλλά νομίζω ότι τα λόγια σου είναι αρκετά σκληρά. Αν αυτό συμβεί στην αδελφή σου ή στην κοπέλα σου, αυτό θα γυρίσεις να της πεις; "Ας πρόσεχες, κόψε τώρα το λαιμό σου να το μεγαλώσεις!" Συγγνώμη που το προσωποποιώ το θέμα, αλλά πιστέυω ότι αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι διότι είναι ένα θέμα που μας αφορά όλους, όσο κι αν το παίζουμε έξυπνοι και λέμε "Αυτό δεν θα συμβεί σε μένα, εγώ δεν είμαι κορόιδο, εγώ παίρνω τις προφυλάξεις μου" κλπ κλπ. Και να σου πω εδώ ότι αυτή ακριβώς η συμπεριφορά είναι που οδηγεί πολλές κοπέλες, που απελπίζονται από τέτοια λόγια, στη γυναικολογική καρέκλα. Αν είσαι κατά της έκτρωσης, που καλά κάνεις κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει πιστέυω να είσαι λιγότερο σκληρός. Μια κοπέλα στη δύσκολη αυτή θέση δεν έχει ανάγκη από σκληρά λόγια αλλά από συμπαράσταση και ψυχολογική ενίσχυση, διότι μόνον έτσι θα βρει το κουράγιο να φέρει αυτή τη νέα ζωή στον κόσμο και να μην την πετάξει στα σκουπίδια, και, το κυριότερο, να μη μετανοιώσει ποτέ στη ζωή της που το έκανε. Το ξέρω ότι τα λόγια μου ακούγονται σαν ουτοπίες, αλλά για μια ουτοπία δεν παλεύουμε όλοι στο κάτω κάτω; Ας κάνουμε τουλάχιστον ό,τι περνά απ' το χέρι μας για να γίνει η ουτοπία πραγματικότητα.

Και πάλι με συγχωρείς, αλλά η παρατήρησή μου γίνεται με κάθε καλή διάθεση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 15:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Durden_alie θα συμφωνησω μαζι σου... και συνεχιζωντας θα ελεγα ποσοι εχουμε βαλει τον εαυτο μας εστω και με την σκεψη μας και μονο σε αυτη την διαδικασια...

Ποσοι εχουμε φανταστει τον εαυτο μας να ειμαστε σε μια κατασταση ανεπιθημητης εγκυμοσυνης και να πρεπει να παρουμε την μεγαλυτερη ισως αποφαση - το κραταμε η οχι ? Πιστευετε οτι αν ουσιαστικα δεν ειμαστε ετοιμοι για την ευθυνη ανατροφης ενος παιδιου θα το φιλοσοφουσαμε τοσο πολυ? Απο οσα ατομα εχω μιλησει που εχουν περασει την διαδικασια εχω διαπιστωση πως οχι !!!! Ατομα τα οποια ηταν εναντια στις εκτρωσεις, ατομα τα οποια πιστευαν πως ειναι ενασ φονος οταν βρεθηκανε στην αναλογη θεση αντεδρασαν αναποδα απο τα οσα πιστευαν και ελεγαν...

Αναρωτιεμαι λοιπον : εξω απο το χορο ποσα τραγουδια λεμε ???

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 10:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας δε εχω να πω και πολλα τελικα γιατι με καλυψε στα οσα ειπε πιο πανω η Μαρα, πολυ ευκολα λεμε οτι εμενα αν μου τυχει κατι τετοιο θα το κρατησω αλλα εαν ερθει εκεινη η..."ατυχη" ωρα και λεω ατυχη στην περιπτωση που δε μπορεις να φτασεις μεχρι το..τελος η δεν εχεις τα απαραιτητα να το μεγαλωσεις σωστα, ε τοτε παιρνεις την αποφαση..αυτη που μερικοι τη λενε αμαρτια..και ισως ειναι..αλλα οπως και να το κανουμε εαν δε μπορεις να εισαι ενας σωστος γονιος καλυτερα να μην εισαι καθολου.

Ειμαι ηδη μητερα και οταν εμεινα εγκυος παρολο που ειχα προβληματα με το γαμο μου ( και που τελικα χωρισα μετα απο 2 χρονια) αποφασισα να το κρατησω γιατι εγω ενιωσα ετοιμη και ικανη ωστε να το μεγαλωσω, εαν ομως δε ενιωθα ετσι τοτε την "αμαρτωλη" αποφαση θα την ειχα παρει..παρολο που μερικοι ελεγαν και λενε αφου εβλεπες οτι θα χωριζες η οτι δεν ηταν καλα τα πραγματα γιατι το εκανες...και εφερες στον κοσμο ενα παιδι που στην τελικη θα ειχε μονο ενα γονιο...(ειδατε τελικα...ειτε ετσι ειτε αλλιως παλι κατακριτεο βγηκε..)

αυτα ηθελα να πω εν ολιγοις..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 11:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ήθελα να γράψω σε αυτό το θέμα τίποτα, μιας και η έπαιρνα μέτρα, η κράταγα τι βρυσούλα κλειστή.

Να φέρεις ένα παιδί στον Κόσμο για κάθε γονιό έχει ευθύνες, όχι μόνο προς το παιδί, μα και προς τους ίδιους. Θέλω ομως να δώσω την ηθική υποστήριξη στις μητέρες, που μεγαλώνουν παιδί μόνες.

Είναι πολύ ευαίσθητα αυτά τα παιδία, αρκετά είναι πανέξυπνα, (πολύ καλοί μαθητές /τριες) ίσως γιατί μερικές φορές είναι καλλίτερα να μεγαλώνουν με ένα γονιό που τα αγαπάει, παρά με δυο… που τσακώνονται συνέχεια.

Τώρα για έκτρωση… η όχι!

άμα το θελει και το αγαπάει… δεν υπαρχει προβλημα νομιζω, ολα ξεπερνιουνται σιγα σιγα...

Μα άμα δεν το θελει...ξένο δεν θα είναι παντα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 11:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους
απο τα οσα γραφτηκαν μεχρι τωρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι ειναι θεμα αντιληψης.Ως δημοσιοι κατηγοροι ή υπερασπιστες,αναλογα προς τα που τα ματια μας κοιτανε την καθε φορα, εκθετουμε τις επιταγες των συναισθηματων ή των σκεψεων μας που η ματιά μας υπαγορευει.Σας λεω λοιπον τουτο:
Η ζωη μοιαζει με μια λευκη κολλα χαρτιου καποιου σχολικου διαγωνισματος: σε δεδομενο χρονο καλεισαι να την γεμισεις(ακριβως οπως στο σχολειο).Με το περας του χρονου αυτου την εδωσες.Οτι εγραψες,εγραψες.Δεν μπορεις να την παρεις πισω.Αλλος μουντζουρωνει,αλλος ζωγραφιζει,αλλος την δινει λευκη.Το σημαντικο που θα πρεπει να θυμομαστε ειναι οτι η καθε κολλα ειναι αυστηρα προσωπικη:μπορουμε να αντιγραψουμε,να μιμηθουμε απο καποιον διπλανο μας(ας προσεξουμε απο που αντιγραφουμε),αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μπορουμε να γραψουμε σε μια ξενη κολλα και κανεις στην δικια μας.
Δεν μας βαθμολογει ο διπλανος μας.Ουτε εμεις αυτον.Στο συνολο της ταξης(κι αυτο καλειται "συλλογικο ασυνηδειτο" ή και κοινωνια) το δικο μας γραψιμο μπορει να αφαιρει ή και να προσθετει.Αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.
Αν ειμαστε αναζητητες της αληθειας,κι αν αυτο ακουγεται σε καποιους βαρυγδουπο ας το κανω αναζητητες της ευτυχιας,ας ξεκινησουμε απο εμας.Κι αυτο σημαινει οτι καθε φορα που σκεφτομαστε,αισθανομαστε ή πραττουμε πρωτα θα το εισπραξουμε εμεις και μετα ολοι οι αλλοι.Αν ασχολουμαστε με τη Αγαπη τοτε τι δουλεια εχει η κατακριση,ο αφορισμος?Η Αγαπη εμπεριεχει κατα σειρα την κατανοηση,την αποδοχη και την αυταρκεια μεσα στην αρμονια.Μια κατανοηση που βαθμιαια εξελισει και απλωνει την Αγαπη ωσπου να γινει ωκεανος και μεις σταγονα του.Μια κατανοηση που αρχιζει απο τον εαυτο μας(τον τοποχρονικο εαυτο μας), τους/τα γυρω μας,συνεχιζει με την αποδοχη αυτου του πλεον γνωστου περιβαλλοντος,και τελειωνει αυτο το πρωτο βημα με την προσπαθεια να ειμαστε αυταρκεις μεσα σε αυτο που εχουμε κατανοησει και αποδεχτει.Το δευτερο βημα εχει να κανει με την κατανοηση ενος υψηλοτερου επιπεδου,την αποδοχη του και την αυταρκεια μας μεσα εκει....και παει λεγοντας.
Λοιπον ας περιγραφουμε μια κατασταση, στο επιπεδο το οποιο ο καθενας την αντιλαμβανεται, χωρις να μπαινουμε στην κατακριση γιατι τοτε δεν μπορουμε να προχωρησουμε πιο κατω.Αλλωστε το ξαναλεω οτι μια σωστη περιγραφη ειναι η καλλυτερη κριση.Αυτα για εμας τους "απεξω".
Για αυτους οι οποιοι περνουν μια τετοια δοκιμασια ας θυμουνται οτι η καθε "κολλα" ειναι αυστηρα προσωπικη και κουραγιο σε οτι κι αν επιλεξουν να κανουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 11:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ? Παρεπιμπτοντως η μοναδικη Αμαρτια ειναι η Αγνοια (μιας και καπου αναφερθηκε)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 17:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 18:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ TOPIC ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΕΣΧΙΣΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΝ ΕΜΕΣΩΣ ΠΛΗΝ ΣΑΦΩΣ, ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΔΩ.ΦΙΛΕ drumx13 ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΛΕΣ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΠΑΡΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ; ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ ΧΤΥΠΑΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ; ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΤΙ Η ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ.ΤΟ ΝΑ ΣΚΩΤΟΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟ (ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΗΝΕΤΕ ΣΕ ΣΕΝΑ) ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΟ ΑΣΥΝΗΔΕΙΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΡΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΔΙΟ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ. ΤΟΤΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΕΞΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΛΥΣΤΡΙΣΑ. ΟΙ ΛΥΣΕΙ ΕΙΝΑΙ 2
1) ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ
2) ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΛΥΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΟ ΑΝΑΙΜΑΚΤΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΙ

ΤΕΡΜΑ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΠΑΙΔΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΟΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΜΕΛΛΟΝ

ΑΠΟ ΟΠΟΙΑ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΕΤΕ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝ ΨΥΧΡΟ


DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 08:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΣΙΣΙΦΕ
Συμφωνω οτι πρεπει να χτυπησουμε την ριζα του προβληματος...
αλλα η ριζα του προβληματος ειναι
quote:
και οι συντεχνειες των γιατρων, και οι παπαδες και οι γιαγιαδες, και οι δασκαλοι,και οι γονεις...


ετσι σημερα
quote:
Ανετοιμοι σεξουαλικα εφηβοι εχουν και πρεπει να κρυφτουν απο μια ανετοιμη σεξουαλικα και πουριτανικη κοινωνια...
Τι να πεις οταν το αγορι μεγαλωνει με σκοπο να τον "χωσει" και το κοριστι με σκοπο να μην γκαστρωθει...
ΛΥΠΗΡΟΝ


αυτο που λες δηλαδη...
Επισεις το εμβρυο δεν εχει την δυνατοτητα να ζησει εκτος μητρας, διοτι ειναι εξαρτημενο απο το σωμα της μαμας του
δεν ειναι αυτονομος οργανισμος,εξαρτατε απο το Σωμα της μεχρι να κοπει ο ομφαλιος λωρος αποτελει κοματι της ...
Οπως ειπα και παραπανω
quote:
Οσο δικαιωμα εχω εγω να παιρνω ναρκωτικα να αυτοκτονησω να κανοω τατουαζ να κανω οτι θελω το κορμι μου τοσο δικαιωμα θα πρεπει να εχει και η εγκυος γυναικα με το σωμα της ...
και σε καθε περιπτωση και μεχρι την κοπη του ομφαλιου λωρου ειναι σωμα της


καθως
quote:
ο αντρας ηθελημενα ή οχι εχει "επιλεξει" οτι θελει παιδι την στιγμη της εκσπερματωσης,


Οσο λαθος επιλογη και αν εκανε ....
Πρεπει επισεις να ξερεις οτι ποτε μα ποτε δεν ξερουμε οτι κανουμε κατι λαθος, το μαθαινουμε αγροτερα και λεμε "γραψε λαθος"

που κολαει λοιπον το...

quote:
ΦΙΛΕ drumx13 ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΛΕΣ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΠΑΡΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ;

ενταξει ειπα και...
quote:
Αντι να ποινηκοποιουμε την εκτρωση και να φωρτωνουμε την ευθηνη και της ενοχες στην γυναικα να κοβουμε τα πουλια των αντρων που σπερνουν τετοια προβληματα.
ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ
drumx13

αλλα ειπα ακομα
quote:
Οποιος λοιπον ειναι κατα των αμβλωσιων ας παει σε μια εγκυο 17χρονη και ας υιοθετησει το παιδι της...
...ηδου η ροδος ηδου και το πηδημα


και δεν πηρα απαντηση ουτε για την ροδο ουτε για τιποτα
Τελικα που ειναι το παραλογο και μηπως εκτος απο τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 20:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλη την παρέα .
Δύσκολο να απαντήσει κάποιος σε αυτό το θέμα. Διαφωνώ με την κάθετη τοποθέτηση του φίλου Σίσυφου, χωρίς βέωαια να σημαίνει αυτό πως είμαι και υπέρ της έκτρωσης. Νομίζω πως σε τέτοιου είδους διλήμματα, δεν υπάρχει απλά άπρο και μαύρο και δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Ναι, να υπάρχει σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, να υπάρχει ενημέρωση, να παίρνουμε μέτρα προστασίας, να,να,να..........
Η γέννηση ενός [αιδιού είναι ένα από τα πιό θαυμαστά πράγματα στη ζωή του ανθρώπου. Πρέπει να είναι αποτέλεσμα αγάπης, όχι απροσεξίας, όχι κάτι το ανεπυθήμητο. Όσο εύκολα κι αν μπορεί κάποιος με "αφορισμούς" να πει όχι στην έκτρωση, τόσο εύκολα θα έπρεπε να σκεφτεί κάποιες παραμέτρπυς του θέματος. Ας υποθέσουμε ότι ένα ζευγάρι δεν πήρε τα κατάλληλα μέτρα προστασίας με τα "δυσάρεστα" επακόλουθα. Ασ τους πούμε "κόψτε το λαιμό" σας και αναθρέψτε το παιδί που φέρατε στον κόσμο. Ας τους πούμε ακόμη και δολοφόνους αν προχωρήσουν σε έκτρωση, αφού θα έπρεπε να αναλάβουν τις ευθύνες των πράξεών τους.
Τι γίνεται όμως σε μια περίπτωση σαν την παρακάτω;
Βιασμός...................
Τι θα πρέπει να κάνει μια γυναίκα σε αυτή την περίπτωση μιας και δεν έχει ΚΑΜΙΑ ευθύνη; Μπορούμε να την "πετροβολήσουμε" χωρίς καμία σκέψη; Μπορούμε να της καταλογίσουμε ευθύνη; Μπορούμε να την αποκαλέσουμε δολοφόνο;
Δεν το νομίζω κι επαναλαμβάνω πως δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο. Ας προσπαθήσουμε να βάλουμε τον εαυτό μας σε ανάλογη θέση (όσο δύσκολο κι αν φαίνεται αυτό) κι ας ψάξουμε την απάντηση, την οποία δεν είναι καθόλου σίγουρο πως θα βρούμε.

HIGHLANDER
"who wants to live for ever,who dares to love for ever?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 02:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το χειρότερο δίλημμα που μπορεί να υπάρξει στη ζωή μιας γυναίκας.Είτε η συνέχιση της εγκυμοσύνης είτε η διακοπή της ιδιαίτερα όταν είναι ανεπιθύμητη και η γυναίκα δεν έχει καμμία υποστήριξη από τον σύντροφό της ή το κοντινό της περιβάλλον.Σε οποιαδήποτε πράξη και αν προβεί πάντα θα βασανίζεται απο ερωτηματικά και ενοχές.Μια ζωή θα την κυνηγάει ένα συνεχές "αν" είτε προβεί στη μια πράξη είτε στην άλλη.
Γι' αυτό σε καμμία περίπτωση δεν χρειάζεται επιπλέον το δρυμί κατηγορώ του κάθε δήθεν ηθικολόγου.Το μόνο που χρειάζεται είναι υποστήριξη με τον Α ή Β τρόπο.Ο Γολγοθάς της θα είναι παντοτινός ετσι κι αλλιως.Και κακά τα ψέμματα ουδείς δεν είναι τέλειος κάπου καναμε ή θα κάνουμε λάθος στη ζωή μας.Ετσι και αυτές οι γυναίκες που βρίσκονται σε μια τέτοια δυσάρεστη θέση έκαναν λάθος ή πληρώνουν δυστυχώς με το σώμα και την ψυχή της το λάθος κάποιων άλλων.
Κλείνοντας το μόνο που έχω να πω είναι "ο αναμαρτητος πρώτος τω λίθω βαλλέτω"
Φιλικά


P.S.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 02:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οτι και να πει ενας άντρας ποτέ δε θα μπορέσει να καταλάβει τον ψυχισμό μιας 17άχρονης σε κάποια κλειστή κοινωνία ενος χωριού που τα πάντα δικάζονται πρώτα απο την κοινή γνώμη της κλειστής κοινωνίας στην οποία η ίδια έχει μεγαλώσει και την έχει ποτίσει βαθιά μέχρι το τελευταίο κύτταρο της ψυχοσύνθεσής της. Απο κει και πέρα ο καθένας πράττει σύμφωνα με τις βάσεις που τέθηκαν απο την οικογένεια στην οποία μεγάλωσε και σύμφωνα με τη συνείδησή του. Ενα τέτοιο θέμα δύσκολα μπορούμε να το απογυμνώσουμε απο τις κοινωνικές του συνέπειες και αιτίες. Όπως προείπα είναι εύκολο να μιλάμε έξω απο το χορό. Πέρα απο αυτά και απαντώντας ωμά...σίγουρα είναι δολοφονία. Η ψυχή εμφυσάται λίγες μέρες μετά την είσοδο του σπερματοζωάριου στο ωάριου. Όπως και να γίνει είναι θάνατος αλλά απο τη στιγμή όμως που ζούμε σε μια τόσο ατελή κοινωνία, λιγες μητέρες πιστεύω θα πάρουν τη σωστή ηθικά απόφαση.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 13/05/2003 02:42:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 02:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agapitoi filoi..........................................................................ws pros to koinwniko skelos,den mporoume na poume tipota...i kathe gynaika p r e p e i na exei tin epilogi h oxi,tis kyisis..........................apo kei kai pera,to metafysiko tou thematos epivalei stous syneiditopoiimenous anthrwpous na min kanoun ektrwseis gia kanena kostos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jason
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 17:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jason  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω πειστεί πως υπάρχει μια άπειρη δικαιοσύνη πίσω απ' αυτά που περνάμε, και από τη στιγμή που αναγνωρίζουμε αυτή τη δικαιοσύνη, εμφανίζεται και μια άπειρη σοφία που καθοδηγεί τις ενέργειές μας.
Δεν μιλάω ακαδημαϊκά. Συμφωνήσαμε από κοινού με τη σύζυγό μου να αποβάλουμε το πρώτο μας παιδί επειδή η σχέση μας δεν πήγαινε καλά. Τότε ήταν μια δύσκολη απόφαση. Σύμερα η σχέση μας έχει διαλυθεί και ζούμε σε διαφορετικά γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας. Είμαι πεπεισμένος πως πήραμε τη σωστή απόφαση. Τώρα όλοι μας λένε: ευτυχώς. Τότε όμως που πήραμε την απόφαση δεν ήταν καθόλου έτσι.
Τελικά, πιστεύω πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και τα κριτήρια για την απόφαση του καθενός δεν μπορεί να τα γνωρίζει κανείς τρίτος. Το τι είναι σωστό και τι λάθος, μας το δείχνει η Μοίρα με τρόπο αναμφισβήτητο, όσο και ανάλγητο.
Χαίρομαι που μοιράζομαι μαζί σας αυτές τις γραμμές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 21:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Jason χαίρομαι που μοιράστηκες αυτό το βάρος με αδελφές ψυχές...
ελπίζω να ελάφρυνε μέσα σου...

"God holds it, you can only ask to cary some of that weight"

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 21:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...'Tο πνευμα συνδεεται με το εμβρυο κατα την στιγμη της συλληψης.
Αρχιζει να εισερχεται καλυτερα,στην αρχη του 4ου μηνα,οταν σχηματιζονται τα πρωτα εγκεφαλικα και νευρικα καναλια.
Ο σχηματισμος της σπονδυλικης στηλης,ειναι αλλο ενα επομενο σταδιο κυριαρχιας και ελεγχου του φυσικου σωματος.
Η τελεια κυριαρχια και ελεγχος του φυσικου σωματος γινεται περιπου το 7ο ετος της ζωης του παιδιου.
Επισης χαρακτηριστικα λεγεται,οτι,οπως ο πεινασμενος ορμα στην τροφη,ετσι και το πνευμα κατευθυνεται προς την ενσαρκωση,γιατι μονον η υλη μπορει να του δωσει νεες παρορμησεις και ευκαιριες για μεγαλυτερη συνειδητοποιηση και εξελιξη.
Ετσι δεν ειναι δυσκολο να φανταστει κανεις,ποση οδυνη προκειται να νοιωσει το πνευμα,απο την βιαιη αποκοπη μιας ζωης που εχει αρχισει η' απο την αποτροπη μιας ενσαρκωσης που εχει σχεδιαστει απο το καρμα.
Ποσο σκληρο καρμα ετοιμαζουν για τον εαυτο τους,οι ανιδεοι και εγκληματικοι γονεις!
Η αμλωση,πιο συγκεκριμενα, ειναι δολοφονια.
Ετσι,μονον σε περιπτωσεις κινδυνου της ζωης της μητερας,πρεπει να γινεται.
Αλλα ειναι λαθος να νομιζουμε πως η γυναικα που ειναι ενοχος αμβλωσης,ελκυει στην συνεχεια κατωτερα πνευματα.
Πρεπει να ληφθει υποψη,το καρμα ολης της οικογενειας.
Συχνα παρατηρουμε πως σε μια οικογενεια που το ενα παιδι ειναι αναξιο,τα αλλα παιδια ειναι καλα.
Το καρμα δενει ομαδες ανθρωπων για πολλες χιλιαδες χρονια.
Συχνα,ακομη και ενα εξέλιγμενο και ανωτερο ενσαρκωμενο πνευμα,δεν εχει αμεμπτους γονεις.
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ,ΤΟ ΟΤΙ,ΟΙ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΝΑΝΤΙΕΣ,ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΠΟΛΥ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ,ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΑΝΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙ'ΑΥΤΕΣ.
Και ξανατονιζω,οτι δεν ειναι το Καθαρτηριο του Ανωτερου κοσμου,που εμποδιζει τα πνευματα να επανενσαρκωθουν,αλλα μονον η εγκληματικη πραξη των γονεων.
Δεν υπαρχει πιο ισχυρο καθαρτηριο,απο την γηινη ζωη,αν ενδυναμωθουν ολες οι δυνατοτητες του ατομου.'
Letters of Helena Roerich.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

news
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 10:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους news  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα ολο τον διαλογο σας τυχαια... ψαχνοντας αρθρα περι εκτρωσης.
Νομιζω οτι ολοι σας μιλατε εξω απο τον χορό.Οποιος ειναι εξω απο αυτο το θεμα δηλαδη δεν το ζει ειναι πολυ ευκολο να λεει λογια λογια λογια.Αυριο θα παω να κανω εκτρωση.Ναι ειμαι μεσα στο θεμα παρα πολυ οπως καταλαβατε.Το εχω σκεφτει χιλιες φορες το πηρα απο ολες τις πλευρες και το αποφασισα.Το γεγονος εγινε με την σχεση μου και ναι φοραγε προφυλακτικο (και προφανως θα εσπασε και δεν το καταλαβαμε!ναι γινονται και αυτα) το καταλαβα πριν 2 εβδομαδες και τωρα ειμαι 6 εβδομαδων.Τα νεα ειναι οτι το παιδι το ηθελα ,να το κρατησω μαζι με τον συντροφο μου και να του δωσω οτι εχω και δεν εχω....αλλα με τον συντροφο μου χωρισα πριν 3 εβδομαδες....του μιλησα με εβρισε... δεν το θελει ..δεν με θελει πια.!Κρινεται οσο θελετε αλλα οταν και αμα ποτε μπειτε στην θεση μου ελατε να μου πειτε.Δεν ειναι τοσο ευκολο να φερεις μονη σου ενα παιδι στο κοσμο.Προβλημα με την δουλεια σου ,με την οικογενεια σου,και βεβαια μια τεραστια ευθυνη απεναντι στο παιδι...εγω ετσι το βλεπω.... και παιρνω την ευθυνη των πραξεων μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 11:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
news καλώς ήρθες στο ESOTERICA, έστω και μέσα από ένα αδιέξοδο (οργή)….

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που λες… «.Οποιος ειναι εξω απο αυτο το θεμα δηλαδη δεν το ζει ειναι πολυ ευκολο να λεει λογια λογια λογια»…

Αν πραγματικά έχεις ψάξει, εξαντλήσει (σκεφτεί) και κουβεντιάσει κάθε πλευρά που μπορεί να σε βοηθήσει (οικογένεια) και βλέπεις ότι δεν υπάρχει διέξοδος σε αυτό το τεράστιο «πρόβλημα» που μαστίζει την κοινωνία μας, απλά θα σου πω καλή δύναμη καλή μου .

Θα μείνω απλά στην τελευταία σου πρόταση …. «και παιρνω την ευθυνη των πραξεων μου.»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 14:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή news,αυτού του είδους οι αποφάσεις δεν λαμβάνονται με μονομερή κριτήρια και κυρίως μέσω άλλων γνωμών κλπ.
Οτι και να σου πεί ο οποισδήποτε θα παραμείνει λόγια και με τα λόγια ουτε να ζήσεις , ούτε να ευτυχίσεις μπορείς.
Υστερα, θα είσαι μόνη.
Αν νομίζεις οτι μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτά που θα συμβούν αν κρατήσεις το μωρό εχει καλώς, αν όχι μάλλον καλώς σκέφτεσαι[ για μενα].
---------------------
Πέραν απο την σφαίρα των ιδεών, θα πρέπει να βλέπουμε και την πραγματικότητα οπως ειναι και οχι οπως θα θέλαμε να είναι η οπως θα γίνει [ αν γίνει] κάποτε.

Εχω ξαναπεί σε πολλά σημεία εδω μέσα οτι για να φιλοσοφεί, να συζητάει κλπ ενας άνθρωπος θα πρέπει πρώτα να εχει λύσει τα καθημερινά ζητήματα [ εργασία, σχέσεις κλπ] επιτυχώς. Το βάρος της επιβίωσης, ο αγώνας της ύλης δεν είναι θεωρητικό αλλά πρακτικό θέμα και ετσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Το συναίσθημα , οι πράξεις και η λογική μόνο αν ευθυγραμίζονται εχουν αρμονικό αποτέλεσμα.
Διαφορετικά υπάρχει μια τεράστια σύγκρουση μέσα μας που χαρακτηρίζει και καταδικάζει όλες τις κινήσεις μας.

Η έκτρωση δεν ειναι βέβαια οτι σοφότερο και οτι ηθικότερο μπορεί να γίνει, αλλά και η γέννηση ενός παιδιού ανεπιθύμητου με αυτές τις συνθήκες που παρουσιάζεις είναι πιο ανήθικο.

Ευχομαι να εχεις κάθε βοήθεια σε οτι κι αν απαφασίσεις.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 17:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημερολόγιο Ενός Αγέννητου Παιδιού

5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ:

Σήμερα άρχισε η ζωή μου. Οι γονείς μου δεν το ξέρουν ακόμη, αλλά εγώ ήδη υπάρχω. Και θα είμαι κορίτσι. Θα έχω ξανθά μαλλιά και γαλανά μάτια. Όλα είναι κανονισμένα, ακόμη και το ότι θα αγαπώ τα λουλούδια.

19 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ:

Μερικοί λένε ότι δεν είμαι ακόμη ένα πραγματικό πρόσωπο, ότι μόνο η μητέρα μου υπάρχει. Αλλά είμαι ένα πραγματικό πρόσωπο, όπως ένα ψιχουλάκι ψωμιού είναι πραγματικό ψωμί. Η μητέρα μου υπάρχει. Κι εγώ υπάρχω.

23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ:

Το στόμα μου μόλις τώρα αρχίζει ν’ ανοίγη. Σκεφθήτε, σ’ ένα χρόνο περίπου θα γελώ και αργότερα θα μιλώ. Ξέρω ότι η πρώτη μου λέξη θα είναι: ΜΑΜΑ.

25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ:

Η καρδιά μου άρχισε να χτυπά σήμερα εντελώς μόνη της. Από τώρα και στο εξής θα χτυπά σ’ όλη την υπόλοιπη ζωή μου, χωρίς να σταματήσει ποτέ για να ξεκουραστεί! Και μετά από πολλά χρόνια θα κουραστεί, θα σταματήσει και τότε θα πεθάνω.

2 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ:

Μεγαλώνω λίγο κάθε μέρα. Τα χέρια μου και τα πόδια μου άρχισαν να σχηματίζωνται. Πρέπει όμως να περιμένω πολύ, μέχρις ότου αυτά τα ποδαράκια θα με σηκώσουν στα χέρια της μητέρας μου, και αυτά τα χεράκια θα μπορούν να μαζεύουν λουλούδια και ν’ αγκαλιάζουν τον μπαμπά μου.

12 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ:

Στα χέρια μου άρχισαν να σχηματίζωνται μικροσκοπικά δάχτυλα. Είναι αστείο που είναι τόσο μικρά! Θα μπορώ ν’ αρπάζω μ’ αυτά τα μαλλιά της μαμάς μου.

20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ:

Μόλις σήμερα είπε ο γιατρός στη μανούλα ότι ζω εδώ κάτω από την καρδιά της. Πόσο ευτυχισμένη πρέπει να είναι! Είσαι ευτυχισμένη μανούλα;

25 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ:

Η μαμά μου και ο μπαμπάς μου σκέφτονται προφανώς το όνομα που θα μου δώσουν. Αλλά δεν ξέρουν ακόμη ούτε καν ότι είμαι κοριτσάκι, θέλω να με ονομάσουν Κάθυ. Και είμαι κιόλας πολύ μεγάλη.

10 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ:

Τα μαλλιά μου μεγαλώνουν. Είναι μαλακά, λαμπερά και γυαλιστερά. Αναρωτιέμαι πώς είναι τα μαλλιά της μαμάς μου;

13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ:

Μόλις άρχισα να βλέπω. Είναι σκοτάδι γύρω μου. Όταν η μαμά μου με φέρη στον κόσμο, θα υπάρχη παντού λιακάδα, και λουλούδια. Αλλά εκείνο, που θέλω πιο πολύ απ’ όλα είναι να δω τη μαμά μου. Πώς είσαι άραγε μανούλα;

24 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ:

Άραγε ακούει η μανούλα το ψιθύρισμα της καρδίας μου; Μερικά παιδιά γενιούνται λίγο άρρωστα. Αλλά η δική μου καρδιά είναι γερή και υγιής. Χτυπάει πολύ κανονικά; τακ-τακ, τακ-τακ. Μανούλα, θα αποκτήσης μια υγιή, μικρή κόρη!

28 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

Σήμερα η μαμά μου με σκότωσε.

news... εύχομαι να μην το κάνεις στο δικό σου παιδί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 18:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι αστείο!!
Συνέχεια ημερολογίου

28 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΑΜΑ! Τι ωραία που είναι εδώ, παρέα με το Χριστούλη που γεννήθηκε προ λίγου.
Τι όμορφος που είναι ο παράδεισος!

29 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΑΜΑ! Η Παναγία έχει εμένα και το Χριστούλη στη μεγάλη αγκαλιά της, μας αγαπάει το ίδιο και τους δύο, τι ωραία!

31 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΑΜΑ! Δεν θέλω να στεναχωριέσαι. Ο Θεός ΜΟΥ ΕΊΠΕ ότι εξομολογήθηκες και ζήτησες συγνώμη. ΜΑΜΑ! Ο Θεός μου είπε ότι σε συγχώρεσε και μου είπε να σου πω να μη στεναχωριέσαι και ότι είμαι μαζί Του στον παράδεισο!

2 ΓΕΝΑΡΗ

ΜΑΜΑ! Ο Χριστούλης μου είπε ότι θα έρθεις και εσύ εδώ όταν έρθη ο καιρός σου. Μη στεναχωριέσαι θα με δείς πάλι, μου το είπε ο Χριστούλης. Δεν λέει ποτέ ψέμματα, έτσι μου είπε.

5 ΓΕΝΑΡΗ

Ο θεός είπε ότι εγώ είμαι μέσα στις 144000 που θα είμαστε πάντα μαζί. Δεν τα καταλαβαίνω ακόμα όλα αλλα ο Χριστούλης είπε δεν πειράζει και ότι σε μας ανήκει η βασιλεία των ουρανών.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ!


10 ΜΑΗ
Όλοι μαζί χορωδία
Ας σοβαρευτούμε λιγάκι
φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 18:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΔΟΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ...Προσπαθείς να χτυπήσεις ΥΠΟΥΛΑ ΣΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ και μάλιστα με ΨΕΥΔΟΣ ---ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΑ ΙΑΤΡΙΚΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ---{διότι στίς ημέρες που αναφέρεσαι τής κυήσεως το έμβριο ΔΕΝ ΖΕΙ. Γιά του λόγου το αληθές διαβάστε μία οποιαδήποτε ΕΜΒΡΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ...}.Είσαι Τόσο υποκριτής και ανήθικος ή είσαι τόσο ευκολόπιστος στήν κάθε βλακεία;Είναι πολύ άσχημο αυτό που κάνεις και επικίνδυνο...Γνωρίζεις πόσες γυναίκες στόν κόσμο έχουν κάνει έκτρωση...δισεκατομμύρια,πρέπει να έχουν και επιπλέων τύψεις και μάλιστα να νομίζουν ότι έχουν κάνει φόνο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 18:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EIDOS...ΣΠΑΝΙΟ...Είπες:"έκτρωση=φονο".Σου παραθέτω τόν νόμο:Άρθρο 304 Π.Κ.,Νόμος 1609/86{Φ.Ε.Κ. 86Α-3/7/86},ψάξε το άν θές...Καί πάμε στό Άρθρο2{υποκατηγορία}παράγραφος 4:Δέν είναι άδικη πράξη η τεχνητή διακοπή τής εγκυμοσύνης που ενεργείται με τήν συναίνεση τής εγκύου από μ.γ.ιατρό με συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανομμένη νοσ. μονάδα,άν συντρέχει μία από τις ακόλουθες περιπτώσεις:α]ΔΕΝ έχουν συμπληρωθεί 12 εβδομάδες εγκυμοσύνης.κ.λ.π....... ---Σάς παρακαλώ όλους να διαβάσετε μία εμβριολογία αλλά πολύ προσεκτικά{π.χ....άλλο το "η καταβολή τμημάτων του εγκεφάλου" και άλλο "ο πλήρως σχηματισμένος εγκέφαλος"}.

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 09/05/2008 19:04:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 19:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη news
Είσαι τυχερή μέσα στην ατυχία σου γιατί ανάγκασες τον πρώην φίλο σου να δείξει το πραγματικό του πρόσωπο. Ισως ακόμη έχεις αισθήματα γι αυτόν αλλά είμαι σίγουρος θα τον ξεπεράσεις.
Για την απόφαση που πήρες να σταματήσεις την κυοφορία σού εύχομαι καλή δύναμη και να σου πάνε όλα καλά. Θα σε συμβούλευα μετά την έκτρωση να έβλεπες κάποιον ειδικό για ψυχολογική υποστήριξη, ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει αρκετη από γονείς και φίλους. Δυστυχώς η Ελλάδα δεν φημίζεται σαν κράτος πρόνοιας. Είναι λογικό και ανθρώπινο να σου δημιουργηθούν κάποιες τύψεις που με την βοήθεια των ειδικών θα τις ξεπεράσεις.
Είναι φυσικό να υπάρχουν πολλοί άνθρωποι εναντίον των εκτρώσεων και σεβαστή η γνώμη τους, αλλά μη παίρνεις τις αντιρρήσεις των σαν προσωπική επίθεση.
Φιλικά Γιάννης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy