ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το τελος της Γης σε 10.000.000.000 χρονια.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 19:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying Incubus χαίρομαι ιδιαίτερα με την διαπίστωση της βαριεστημάρας του αλάθητου.
Και δεν το λέω αυτό σαν σχήμα λόγου.
Κάποια εποχή παλιά είχα προσπαθήσει να προσεγγίσω την αίσθηση ενός παντογνώστη, πάνσοφου, παντοδύναμου όντος. Κατάλαβα πόσο άχαρο, και χωρίς κανένα ενδιαφέρον θα ήταν ένα ον χωρίς ελπίδα, πίκρα, προσδοκία, απορία, δίψα για έρευνα και τα λοιπά, από τα υπέροχα ανθρώπινα συναισθήματα.

Στο θέμα μας τώρα.
Ανέφερα την αιτία της αυτοκαταστροφής, σαν μια απο τις πιθανές αιτίες που δεν μας έχουν επισκεφτεί εξωγήινοι μέχρι σήμερα. Δεν είναι η μοναδική. Υπάρχουν και αρκετές άλλες, δεν στις αναφέρω για να μην σε κουράζω .

Τα παλαιοντολογικά ευρήματα φίλε μου είναι καταλυτικά. Αποκλείουν την ύπαρξη στην γη ενός τεχνολογικά ανεπτυγμένου πολιτισμού ικανού να οδηγηθεί στην αυτοκαταστροφή.

Η περίπτωση της Ατλαντίδας που αναφέρεις, είναι η αναπαραγωγή ενός μύθου που είχε ακούσει ο Πλάτωνας. Ο Πλάτωνας ήταν ένας ιδεαλιστής φιλόσοφος, και ως εκ τούτου “παρεσύτερο” από ωραίες φανταστικές ιδέες.
Αν φίλε μου η κάτοικοι της υποτιθέμενης Ατλαντίδας είχαν αναπτύξει ένα προηγμένο πολιτισμό, για ποιο λόγο περιορίστηκαν στα στενά γεωγραφικά όρια της Ατλαντίδας. Λογικό δεν είναι να είχαν κατακυριεύσει ολόκληρη την γη?

Και βεβαίως δεν αποτελούν ούτε καν ένδειξη οι μύθοι και οι ιστορίες των λαών, για γίγαντες, τιτάνες και παράξενα άλλα όντα.
Πως γίνεται όλα αυτά να εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας, χωρίς να αφήσουν το παραμικρό ίχνος ?
Αντίθετα έχουμε ένα τεράστιο πλήθος στοιχείων για ζώα , φυτά και μικροοργανισμούς από την απαρχή της δημιουργίας της ζωής πάνω στην γη πριν 3,5 δις χρόνια περίπου.

ΙΔΟΥ η απορία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 02:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως δεν είμαι πολύ βέβαιος για την συσχέτιση της υπεραναπτυγμένης τεχνολογίας και της μοιραίας αυτοκαταστροφής του πολιτισμού που την καλλιέργησε. Πώς προκύπτει αυτός ο υποθετικός δεσμός?

Θέλω να πω ότι ένα πολιτισμός του οποίου η τεχνολογική ανάπτυξη έχει φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη προφανώς γνωρίζει και την καταστροφικότητά της, κατά συνέπεια προσπαθεί να βρει τρόπους για να την τιθασεύσει, να την κουμαντάρει και να την χρησιμοποιήσει ελεγχόμενα και μεθοδικά προς όφελός του.

Για παράδειγμα αν μπορεί ένας πολιτισμός να ταξιδεύει στην εγγύτερη διαστημική του γειτονιά, δεν θα κάτσει να στριμωχτεί στον αρχικό πλανήτη όπου αναπτύχθηκε ώστε να προκύψουν αλληλοσπαράγματα με καταστροφικά για τους φορείς του αποτελέσματα, αλλά θα επεκταθεί και στους παρακείμενους πλανήτες αξιοποιώντας τους πόρους του. Βέβαια το σενάριο αυτό προϋποθέτει ότι οι υποθετικοί πλανήτες υποδοχής πληρούν τις προϋποθέσεις για διατήρηση ζωής, τουτέστιν έχουν μια κατάλληλη απόσταση από το άστρο-ζωοδότη του συστήματός τους, αλλά νομίζω ότι παρά την απλοϊκότητα του παραδείγματος, έγινε αντιληπτό το θέμα μου σε γενικές γραμμές.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 09:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαναλαμβάνω, η αυτοκαταστροφή μπορεί να είναι μία από τις πιθανές αιτίες.

Ένας πολιτισμός που έχει καταφέρει να ξεπεράσει τα τρομερά προβλήματα των αστρικών ταξιδιών (όχι των διαπλανητικών ) προφανώς θα έχει την σοφία να μην οδηγηθεί στην αυτοκαταστροφή.

Από την άλλη πλευρά εξετάζοντας την περίπτωση την δική μας, έχουμε φτάσει τεχνολογικά στην δυνατότητα να καταστρέψουμε όλη την ανθρωπότητα, χωρίς όμως να έχουμε την απαραίτητη σοφία - συνολικά - που θα αποτρέπει αυτήν την καταστροφή.
Ενεργούμε άκρως συμφεροντολογικά-ατομικά-εθνικά, ποντάροντας πως ο καθένας μεμονωμένα σαν άτομο-ομάδα-έθνος, θα επιβληθεί και θα καταφέρει να επιβιώσει έναντι της υπόλοιπης ανθρωπότητας.
Μην υποτιμούμε και την λογική του χαμένου που δεν έχει τίποτε περισσότερο να χάσει, και επιλέγει την μέγιστη δυνατή βλάβη του αντιπάλου, με πράξεις αυτοκτονίας.

Κατά την δική μου γνώμη, είμαστε πάρα πολύ μακριά από την δυνατότητα διαστρικών ταξιδιών.
Τα προβλήματα που πρέπει να ξεπεραστούν είναι πολλά και τεράστια.
Ενδεικτικά αναφέρω σαν ένα από αυτά, την διατήρηση της κυτταρικής δομής σε παρατεταμένες επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις.
Δεν θα επεκταθώ σε περισσότερες τεχνικές-ιδικές λεπτομέρειες, για οικονομία χρόνου και χώρου.
Δεν γνωρίζω – είμαι καινούργιος στο φόρουμ – αν υπάρχει ανοιχτό ιδικό θεματολόγιο για την δυνατότητα διαστρικών ταξιδιών.
Αν όχι, κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 19:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gianipseftis, οι απόψεις μας επάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα δεν διαφέρουν και πολύ, σε πολύ μεγάλο βαθμό ταυτίζομαι με τις θέσεις σου.
Από την άλλη κάνω και λίγο τον "δικηγόρο του Διαβόλου" στην προσπάθεια μου να σκεφτώ καλύτερα και πιο σφαιρικά το όλο θέμα.

quote:
Στο θέμα μας τώρα.
Ανέφερα την αιτία της αυτοκαταστροφής, σαν μια απο τις πιθανές αιτίες που δεν μας έχουν επισκεφτεί εξωγήινοι μέχρι σήμερα. Δεν είναι η μοναδική. Υπάρχουν και αρκετές άλλες, δεν στις αναφέρω για να μην σε κουράζω .

Έχεις δίκιο, είναι όντως μιας από τις πιθανές αιτίες που δε μας έχουν επισκεφθεί εξωγήινοι έως σήμερα - τουλάχιστον όχι φανερά και με τρόπο όπου θα ήταν κοινώς αποδεκτό ότι έχει πραγματοποιηθεί αυτή η επίσκεψη.
Αυτό το αναφέρω διότι υπάρχουν πολλές θεωρίες οι οποίες αναφέρουν ότι έχουν πραγματοποιηθεί αρκετές επισκέψεις εξωγήινων στην Γη και δεν επεκτείνομαι εκτενέστερα ώστε να μην ξεφύγω από το θέμα.
Δεν αποκλείω καθόλου την πιθανότητα αυτή αλλά θεωρώ ότι είναι ένα ζήτημα επάνω στο οποίο άλλοι συνηγορούν υπέρ κι άλλοι εναντίον αυτής της πιθανότητας.

Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι το γεγονός ότι δε μας έχει γίνει μια τέτοια επίσκεψη - τουλάχιστον ιστορικά καταγεγραμμένη κι αποδεδειγμένη - μπορεί να είναι και δείγμα ότι ένας εξωγήινος πολιτισμός δεν είναι απαραίτητο να αυτοκαταστρέφεται όταν η τεχνολογική του ανάπτυξη είναι μεγαλύτερη από την ηθική - πνευματική.
Μπορεί επίσης να σημαίνει ότι ένας εξωγήινος πολιτισμός μπορεί να έχει μια παράλληλη ηθική - πνευματική και τεχνολογική ανάπτυξη.
Το μοντέλο όπου αναφέρει ότι ένας πολιτισμός αυτοκαταστρέφεται όταν η τεχνολογική του ανάπτυξη είναι πολύ μεγαλύτερη από την ηθική - πνευματική, προφανώς αναφέρεται σε έναν ανθρώπινο πολιτισμό αφού αυτόν μπορούμε να εξετάσουμε και να ερευνήσουμε.

quote:
Η περίπτωση της Ατλαντίδας που αναφέρεις, είναι η αναπαραγωγή ενός μύθου που είχε ακούσει ο Πλάτωνας. Ο Πλάτωνας ήταν ένας ιδεαλιστής φιλόσοφος, και ως εκ τούτου “παρεσύτερο” από ωραίες φανταστικές ιδέες.
Αν φίλε μου η κάτοικοι της υποτιθέμενης Ατλαντίδας είχαν αναπτύξει ένα προηγμένο πολιτισμό, για ποιο λόγο περιορίστηκαν στα στενά γεωγραφικά όρια της Ατλαντίδας. Λογικό δεν είναι να είχαν κατακυριεύσει ολόκληρη την γη?

Αυτό, φίλε μου, δεν το γνωρίζω.
Βεβαίως, θα μπορούσε να πει κάποιος, ότι ο Ατλάντειος πολιτισμός - εάν όντως υπήρξε - καταστράφηκε επειδή ακριβώς η τεχνολογική ανάπτυξη ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη από την ηθική και πνευματική ανάπτυξη του.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 20:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying Incubus αυτά που λες είναι σωστά.
Μην ξεχνάς όμως – και υπολόγισε και αυτή την παράμετρο – πως η ανθρωπότητα απέκτησε την δυνατότητα αυτοκαταστροφής ΜΟΝΟ τα τελευταία 50 χρόνια.
Τα γεωοικονομικά παιχνίδια που παίζονται αυτή την στιγμή πάνω στον πλανήτη γη, είναι τεράστια.
Μόλις πριν ένα χρόνο η Κίνα εκτόπισε την Ιαπωνία από την δεύτερη θέση στην οικονομία.
Η Κίνα γνωρίζει πολύ καλά ότι αν και δεύτερη, υπολείπεται κατά πολύ τεχνολογικά των ΗΠΑ.
Με απόφαση της κεντρικής κυβέρνησης, προσφέρει πολλαπλάσιες αμοιβές σε ΟΛΟΥΣ του Κινέζους επιστήμονες που εργάζονται στο εξωτερικό, να επιστρέψουν και να βοηθήσουν την ανάπτυξη τεχνολογίας.
Η Κίνα είναι σύμμαχος της Β. Κορέας και έχει ζωτικούς δεσμούς με Ιράν, χώρες που αποτελούν κόκκινο πανί για ΗΠΑ.
Ουσιαστικά ζούμε σε μια ισορροπία του τρόμου.
Αυτή μας σώζει μέχρι τώρα.

Αλλά............

Όσο για το μύθο της Ατλαντίδας, ανέφερα ποιος τον διέδωσε. Ψάχτο και θα το επιβεβαιώσεις.

Το ερώτημα παραμένει αμείλικτο.
Αν υπήρχαν θα ήταν επικυρίαρχοι ΟΛΗΣ της γης.
Γιατί ΔΕΝ εξαφανίστηκαν χωρίς να αφήσουν ούτε ένα ελάχιστο ίχνος?

Σου λέει τίποτα αυτό?
Εμένα ΝΑΙ.
Πρόκειται για ένα ακόμη παραμύθι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 23:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis καμια φορα και τα παραμυθια ανα τους αιωνες βγαινουν αληθινα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 23:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis καμια φορα και τα παραμυθια ανα τους αιωνες βγαινουν αληθινα



Σταυρο περα απο τα παραμυθια,αυτοι οι προηγμενοι Ατλαντες
δεν θα ειχαν και εχθρους?
Ηταν τοτε ο κοσμος αγγελικα πλασμενος?Οχι βεβαια!
Δεν θα ηταν και οι εχθροι εξ ισου προηγμενοι?
Οπως σημερα Ρωσσια Κινα ΗΠΑ?
ΑΝ πολεμησαν μεταξυ τους,τοτε σιγουρα καταστραφηκαν ολοι,
οπως θα γινει και σημερα αν τα πυρηνικα κρατη ξεκινησουν
παγκοσμιο πολεμο.Μετα απο 12000 χρονια δεν θα υπαρχει ουτε δειγμα.
Και αν βρισκεται καπου-καπου κατι τα μελλοντικα ιερατεια θα το
κρυβουν γιατι θα τους χαλαει την μανεστρα!!
Παραμυθι κι αυτο,δεν βαρυεσαι,ποιος δινει σημασια!!!
Κατι πετρες κατι πανε να πουν,αλλα κανεις δεν θελει να διαβασει.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 23:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε τα ματια μας διαβαζουν αυτα που θελουμε να διαβασουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2011, 10:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
gianipseftis καμια φορα και τα παραμυθια ανα τους αιωνες βγαινουν αληθινα


---------------------------------------------------------------------


Φίλε stiv δεν βάζεις τόνους, και δεν ξέρω πώς να ερμηνεύσω το «καμια φορα»
Αν είναι «καμία φορά» θα συμφωνήσω μαζί σου.
Αν είναι «καμιά φορά» τότε θα έλεγα πως τα παραμύθια ανά τους αιώνες μπορεί να έχουν κάποια αλήθεια στη βάση τους.
Κατά την δική μου υποκειμενική γνώμη τα παραμύθια είναι παραμύθια.

Στο παραμύθι της Ατλαντίδας, η ιστορική βάση (αν υπάρχει) θα μπορούσε να αναφέρεται στο ηφαίστειο της Σαντορίνης και στο πιθανό τσουνάμι που ενδεχομένως κτύπησε Κρήτη και Αίγυπτο ή και αλλού.

Όλα τα άλλα είναι ένας μύθος.
Αν υπήρχε το επαναλαμβάνω για μια ακόμη φορά, κάποιος πολιτισμός με τεχνολογία προηγμένη, θα είχε εξαπλωθεί σε ΟΛΗ την οικουμένη.
Γιατί ΜΟΝΟ σε μια περιοχή , την Ατλαντίδα?

Με οποιαδήποτε μέσα και να καταστράφηκε – σε όλη την γη – θα είχαμε βρει κάποια ίχνη του.
Μην ξεχνάμε ότι για να φτάσει σε αυτό το επίπεδο πολιτισμούς, θα έπρεπε να ακολουθήσει μια μακρά διαδρομή εξέλιξης.

Φίλε μου θα συμφωνήσω ότι τα παραμύθια είναι μαγικά.
Και εμένα με συνέπαιρνα όταν ήμουν παιδί .

Θα μου πεις γιατί τα παραμύθια της παλαιάς διαθήκης Εβραίων τα πιστεύει ακόμη τόσο πολύς κόσμος?
Όπως παράδειγμα την περίπτωση του Ιησού του Ναυή με το περίφημο
«Στήτω ήλιος κατά Γαβαών και η σελήνη κατά φάλαγγα Αιλών»

Αυτό και αν δεν είναι παραμύθι

«καλά να τα πιστεύουν τα μωρά»
«μα και γάιδαροι μ’ενα μέτρο ουρά»
(Βάρναλης)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy