ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Προς τους κ.κ. Διαχειριστές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 00:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρολο που θεωρω τον εαυτο μου εξαιρετικα αδιαβαστο στα θεματα που λετε καθοτι νεος στο χωρο εχω μια ερωτηση...
Αφου υπαρχει χαμενη γνωση καθως οι εταιροι σκοτωσαν τον δασκαλο το να την ψαχνουμε υποκειμενικα και με το συναισθημα δεν ειναι λαθος?
Επειδη εδω μεχρι τωρα εκφραζουμε τα συναισθηματα μας και αντε και ανα-γνωριζομαστε....
Δεν θα επρεπε να ψαξουμε και παρακατω...

Μηπως θα επρεπε να χρησιμοποιησουμε την λογικη μας και.... μονο ως ελαχιστο κοινο παρονομαστη(προς το παρον) καθοτι ειμαι πεπεισμενος οτι το συναισθημα ειναι κατι που προσδιοριζει το ατομο φορεα του.
Ως αποτελεσμα ερχεται μια διαδικασια χωρισμου.

Βεβαια εδω θα ηθελα να τονισω οτι και η ενοια της ψχς αποτελει συναισθημα περισοτερο... παρα λογικο συμπερασμα.

επισεις θα ελεγα οτι για μενα ολη η διαδικασια της αναζητησης (οποιας αναζητησης) αποτελει δρομο αυτωγνωσιας πρωτα απο ολα...


Μηπως απλα θα πρεπει να σκεφτουμε με οτι πληροφοριες εχουμε προς το τι θα μπορουσε να ειναι χαμενη γνωση...οθρολογιστικα .
Να ενωσουμε της σκεψεις μας να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον και βλεπουμε...
Ετσι ισως ενωθουμε πραγματικα καθως και μονο η διαδικασια θα ειναι ενωτικη και καθως ολοι ξερουμε οτι η αδερφοτητα ειναι το ζητουμενο.

Το ξερουμε αυτο αλωστε απο την εποχη που ξεκινησαμε το ταξιδι.

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 09:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου drumx13,καλημέρα σου.
Η χθεσινή πανσέληνος ήταν μια οπτική πανδαισία και μια ανάταση Ψυχής.
Ο Άνθρωπος κατά τη δοάρκεια της ιστορίας του,δυο φαινόμενα μελέτησε μετά μεγίστης προσοχής-μεταξύ των άλλων.Την πορεία του Ηλίου και αυτή της Σελήνης.Δυο τροχιές που ενέπνευσαν το δυισμό,τη δυαρχία,καθώς ήδη η ύπαρξη των δυο φύλων-αρσενικού τε και θηλυκού-ήταν γεγονός.Ο ζωοδότης Ήλιος που με τις ακτίνες του χαρίζει φως,θερμότητα και ζωή(αφού τα φυτά και ολη η αλυσίδα στον πλανήτη δε ζει χωρίς αυτόν),κυβερνούσε την ημέρα.Οι αλλαγές στην πορεία του αυτή(που αργότερα φάνηκε πως ήταν Σφάλμα των Αισθήσεων και τελικά η Γη περιστρεφόταν γύρω απο τον Ήλιο)έδωσαν γέννηση στις "Ισημερίες" και τα "Ηλιοστάσια".Αλλά ταυτίστηκε παράλληλα το Μεγάλο Αστέρι μας-ο Ήλιος-με το "Δάσκαλο" αφού η Γνώση ταυτίζεται με το Φως εν γένει.
Απο την άλλη η Σελήνη,ετερόφωτο σώμα,κυβερνά τις σκοτεινές ώρες,όταν δηλαδή το Φώς του Ηλίου,η Λογική, δεν υφίσταται και επομένως ταυτίστηκε με το συναίσθημα,με τις "κρυφές" δυνάμεις του Ανθρώπου, τις εν δυνάμει ιδιότητές του.Λογική-Συναίσθημα,να οι δυο τρόποι έρευνας.Πέρα όμως απο αυτά συμβολίζουν και τους δυο παραδοσιακά τρόπους αναζήτησης ήτοι ο Ήλιος τον Ορθολογισμό και η Σελήνη τον Διαλογιστικό και την είσοδο στον εσώτερο εαυτό και την ανακάλυψη του πραγματικού Εγώ.
Ο Ορθολογισμός όπως όμορφα θεωρείς,είναι ενας τρόπος αναζήτησης.Είναι το αποτέλεσμα της Προόδου του Ανθρώπου στις Επιστήμες,στηρίζεται δε σε δυο γεγονότα ήτοι:στις "φτωχές"-όπως έχω ξανααναφέρει-πέντε αισθήσεις και στη διατύπωση θεωριών σχετικά με τη Φύση και τον Κόσμο.Θεωριών που γίνονται δεκτές ή απορρίπτονται αναλόγως με τιν Προόδους της Επιστήμης σε κάθε εποχή.Άρα υπεισέρχεται ο παράγων "αίσθηση".Ο,τιδήποτε δεν εμπίπτει στο ωώρο των αισθήσεων η Επιστήμη ΔΕΝ το ερευνά-δεν το αρνείται ούτε και το δέχεται.Εκεί υπεισέρχεται πλέον η Θεολογία και η Εσωτερική Φιλοσοφία.
Η διαφορές τους ουσιαστικά είναι ανύπαρκτες.Απλά φαίνονται αντιδιαμετρικά αντίθετες γιατί η Επιστήμη εξελίσσεται με αργά βήματα αφού πρέπι να αποδείξει μέσω των πειραμάτων που εμπίπτουν στις πέντε αισθήσεις τα όσα πρεσβεύει.Την Εσωτερική Φιλοσοφία αποτελούν οι Διδασκαλίες Φωτισμένων Ανθρώπων που έχουν έρθει στη Γη κάποια στιγμή,πχ Πυθαγόρας.Τα διδάγματά τους δεν μπορούν να αποδειχτούν Ορθολογιστικά γιατί με αυτή τη λογική Ιδέες όπως Θεός και Ψυχή θα πρέπει να μη γίνονται πιστευτές αφού Δεν μπορούμε να αποδείξουμε την ύπαρξή τους.Και τότε θα γίνουμε σαν τους Κινέζους το 1959 που βεβήλωσαν το χώρο του Θιβέτ και έδιωξαν το Δαλάι Λάμα-δηλαδή κάθε Ιδέα περί Θεού και Ψυχής,με το πρόσχημα οτι η Θρησκεία είναι Δηλητήριο!Θυμάσαι τι λέγαμε πριν για το Γαλιλαίο?Τότε σύμφωνα με τις ανθρώπινες αισθήσεις θεωρούσαν οτι ο Ήλιος περιστρέφεται γύρω απο τη Γη!Οι ανθρώπινες αισθήσεις συχνά ξεγελούν,μα ούτε και προσεγγίζουν την πραγματική διάσταση του Κόσμου,όπως δέχεται σήμερα η Επιστήμη.
Γιατί απο πειράματα έχει βρεθεί οτι άλλη συμπεριφορά έχει ενα ηλεκτρόνιο οταν το παρατηρεί ενας εξωτερικός παρατηρητής και άλλη οταν δεν υπάρχει παρατήρηση!(υπάρχει σχετική βιβλιογραφία σύγχρονη).
Αντιλαμβανόμαστε λοιπόν οτι η Θέαση του Κόσμου γίνεται με δυο τρόπους:μέσω της Επιστήμης-Ορθολογιστικά και μέσω της αυτοαναζήτησης,εκεί όπου ο Άνθρωπος εισέρχεται μέσα στον εαυτό του προκειμένου να βρεί αναλογίες του με τη Φύση και το Θεό.Το ποιόν Δρόμο ακολουθεί κανείς,είναι δικαίωμά του-καλύτερα και τους Δυο.Το οτι όμως όποιον και να ακολουθεί πρέπει να υπηρετεί την Ανθρωπότητα ειναι Χρέος του.
Με Τιμή
Θησές (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 14:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους με μιάν ευχή:
Είθε ο ΗΛΙΟΣ να φωτίζει τις καρδιές ΜΑΣ...

Φίλε μου DrumX13, η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ σε αυτό το τόπικ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ το να "ανα-γνωριζομαστε" όπως χαρακτηριστικά είπες...
Το ΠΟΙΟΣ είναι ΤΙ, αυτό είναι κάτι που ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ, όπως ο βήχας, ο ΕΡΩΤΑΣ και τα λεφτά...

Φαίνεται και φαίνεται για ΔΥΟ λόγους...
Α) Γιατί ΘΕΛΕΙ να φαίνεται και
Β) Γιατί ΞΕΡΕΙ ότι με αυτόν τον τρόπο θα ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ με "κάποιους άλλους" που ΚΑΙ εκείνοι επιθυμούν τα ΙΔΙΑ πράγματα...

Παρατήρησε ΚΑΛΑ τα γραφώμενα του φίλου V.T.R.I.O.L. και θα δείς αυτά που σε άλλα τόπικς σου έχει και η μηδαμινότης μου καταδείξει (περί ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ, περί ΛΟΓΙΚΗΣ κλπ κλπ)

Θα αποστασιωποιηθώ ελαφρά απο τα όσα μας παρέθεσε πολύ ΣΟΦΑ θα έλεγα, ο V.T.R.I.O.L. σε σχέση με τον ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ και τα ΑΝ μπορούμε μέσο αυτού του ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ, να ανακαλύψουμε ΙΔΕΕΣ, ΕΝΝΟΙΕΣ και να τις ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ...

Προσωπικά έχω κάποια ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ "κωδικοποιήσει" μέσα απο τις διαδασκαλίες που έλαβα απο τον προσωπικό μου Δάσκαλο στα τόσα χρόνια που ΕΝΕΡΓΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ με την Μεταφυσική Αναζήτηση και τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ.
Εχω καταλήξει στο συμπέρσμα λοιπόν, ότι ΝΑΙ ακόμα και με τον ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ μπορούμε να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ τα "πιστεύω" ΜΑΣ που στα μάτια τα δικά σου είναι ΜΟΝΟ ιδέες και μάλιστα ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΕΣ...

Φυσικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΟΝ ΧΩΡΟΣ εκείνος που θα προσωρούσα σε περισσότερα, αλλά π.χ η ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ έχει ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ότι υφίστατε και υπάρχει ως ΝΟΜΟΣ...
Εχει ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ μεσο της ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ, με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ και ΙΣΩΣ σε κάποια στιγμή (όχι πολύ μακρινή) θα ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ...

Πώς;;;;
Μα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ο Γαλιλαίος ήρθε και ΦΑΝΕΡΩΣΕ κάτι που ΝΑΙ ΜΕΝ ΥΠΗΡΧΕ, αλλά που η τότε ΛΟΓΙΚΗ & ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, δεν το γνώριζε και κατ'επέκταση ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΟΤΑΝ...

Σε αυτό που μας είπε ο V.T.R.I.O.L.

quote:
Γιατί απο πειράματα έχει βρεθεί οτι άλλη συμπεριφορά έχει ενα ηλεκτρόνιο οταν το παρατηρεί ενας εξωτερικός παρατηρητής και άλλη οταν δεν υπάρχει παρατήρηση!(υπάρχει σχετική βιβλιογραφία σύγχρονη).

το σημαντικό είναι ότι η ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ως ΠΡΟΣ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟ, γίνεται ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ και ΜΟΝΟ απο ΕΞΩ πρός τα ΜΕΣΑ παρατήρηση...

Ξέρεις ΠΟΣΟ διαφορετικά είναι τα πράγματα όταν ΠΑΡΑΤΗΡΗΣ εκ των ΕΣΩ πρός τα ΕΞΩ;;;
Ξέρεις ότι ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ "άλλα" πράγματα ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ με αυτά που η "σύνηθης" πρατήρηση ανακαλύπτει;;;
'Ομως ΑΚΟΜΑ, ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ...

Παρατηρητής και παρατηρούμενο αντικείμενο, ΜΟΝΟ απο ΕΞΩ πρός τα ΕΣΩ παρατηρούντε και προσπαθείς να μου πείς πώς αυτό είναι ΛΟΓΙΚΟ και το αποτέλσμα της παρατήρησης (με τους κανόνες της ΛΟΓΙΚΗΣ) είναι και αυτό ΛΟΓΙΚΟ...
Ναί, ΛΟΓΙΚΟ είναι ΣΩΣΤΟ υποστηρίζω πώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και δεν είναι ΣΩΣΤΟ γιατί είναι ΕΛΛΕΙΠΕΣ...

Αυτό "κάποτε" οι ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ θα πρέπει να το καταλάβουν και τότε τα "Επιστημονικά Πράγματα" θα είναι καλύτερα...
Τότε δε θα υπάρχει αυτο το ΣΥΧΝΟΤΑΤΟ φαινόμενο κάθε λίγο και λιγάκι να ΑΝΑΙΡΟΥΝΤΕ τα όσα μέχρι ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ήταν το ΑΛΑΘΗΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ!!!

Αγαπητέ φίλε ΔΕΥΕΡΟΓΕΝΝΗΜΕΝΕ...
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
Λόγια που ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ την άποψη που έχω για σένα και δεν είναι άλλη, παρά πώς είσαι ΚΑΙ ΕΣΥ όπως ΕΜΕΙΣ, ένας ΕΡΓΑΤΗΣ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ που ΥΠΟ του Ηλίου, πρσπαθούμε να πλησιάσουμε την ΑΛΗΘΕΙΑ, με απότατο σκοπό, να καταστούμε ΑΥΤΟΦΩΤΑ ΟΝΤΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΝΤΑΣ το σπέρμα Εκείνου του 'Ηλιου που κουβαλάμε ΟΛΟΙ, ΜΗΔΕΝΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ, μέσα ΜΑΣ σε ΟΛΕΣ τις Διαστάσεις και τους Κόσμους που διπερνούμε στη ΚΑΘΟΔΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ πρός την Υλη για τη ΣΑΡΚΩΣΗ ΜΑΣ, όταν εκείνη την Πρώτη Φορά αποχωρηστήκαμε απο τη Πατρική Εστία...

Να μια ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ της παραβολής του μεγάλου Ραβουνί, του ΑΣΩΤΟΥ ΥΙΟΥ που τελικά ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ...
Μιά καταπληκτική παραβολική ιστορία, που ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ όποτε την συλλογίζομαι, γιατί έτσι ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, την αναξιότητα και μηδαμινότητα στο να με αποκαλεί "κάποιος" ΔΑΣΚΑΛΟ...
Είναι κάτι που ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ, γιατί ΟΝΤΩΣ ΓΝΩΡΙΖΩ...
Αυτό που ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ είμαι λέγεται ΜΑΘΗΤΗΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΤΡΑΠΟΥ...

Αυτό είναι μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ ΤΙΜΗ για την αναξιότητά μου και μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματος μου θα φυλλάτω τας ΣΗΜΑΙΑΣ του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ως γνήσιος στρατιώτης...

Το αυτό φίλοι μου ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ και σε ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ, (εμένα τον ΙΔΙΟ δηλαδή, μέσα στη πολλαπλότητα του φαινομενικού κόσμου και θεωρώ πώς είναι ένας ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΛΟΓΟΣ που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να "τσακωνόμαστε"...)

Ο Λύσσιπος είπε κάποτε πώς ΑΝ πρέπει να μιμούμαστε κάποιον, τότε αυτός θα πρέπει να είναι η ΦΥΣΗ και όχι ο καλιτέχνης...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 14:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου Φίλοι Αναζητητές,καλησπέρα.
Ο καλός Κέλσος δίδαξε με την παράθεση των απόψεών του.
Θα μου επιτρέπατε απλώς να σας διαφορίσω τη σκέψη μου σχετικά με την Επιστημονική και την Εσωτεριστική προσέγγιση της Φύσεως,με ενα αδρό παράδειγμα, παρμένο απο το μυημένο Dr Papus:
-αν σε ενα επιστήμονα δείξουν ενα βιβλίο και του πουν να το αναλύσει,αυτός θα το ζυγίσει,θα του μετρήσει διαστάσεις-ύψος,βάρος-ιδιότητες χαρτιού,μελάνι,κλπ.
-αν το δείξουν σε ενα Εσωτεριστή,αυτός θα προσπαθήσει να το ανοίξει και να διαβάσει το τι έχει γράψει ο Μέγας Δημιουργός.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 14:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι αναζητητές την καλησπέρα μου,

Αγαπητέ φίλε Κέλσο
ανέφερες ότι

quote:
Φυσικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΟΝ ΧΩΡΟΣ εκείνος που θα προσωρούσα σε περισσότερα, αλλά π.χ η ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ έχει ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ότι υφίστατε και υπάρχει ως ΝΟΜΟΣ...
Εχει ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ μεσο της ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ, με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ και ΙΣΩΣ σε κάποια στιγμή (όχι πολύ μακρινή) θα ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ...


Τι εννοείς;
Από τα λίγα που ξέρω για το θέμα και ομολογώ ότι η προσέγγιση που έκανα ήταν καθαρά από πλευράς της σύγχρονης Φυσικής, οδηγήθηκα σε συμπεράσματα που μάλλον διαφέρουν από αυτό που εννοείται ως Μετενσάρκωση με την Εσωτερική έννοια του όρου.
Ετσι μιλώντας για Μετενσάρκωση μιλάμε για "πιθανολογικές" πραγματικότητες (θεωρητικά είναι άπειρες), οι οποίες εξαρτώνται άμεσα από τον Παρατηρητή.
Η δε "γραμμική" έννοια του χρόνου παύει να υφίσταται, καθώς όλα εμπεριέχονται σε ένα αέναο τώρα. Απλά ο ανθρώπινος εγκέφαλος λόγω των περιορισμένων δυνατοτήτων που έχει, αντιλαμβάνεται αυτή την γραμμικότητα.

Υ.Γ. Συνεχίστε να "ζωγραφίζετε"....


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 15:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα συμφωνησω με τον κελσο στο οτι..
quote:
Εχω καταλήξει στο συμπέρσμα λοιπόν, ότι ΝΑΙ ακόμα και με τον ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ μπορούμε να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ τα "πιστεύω" ΜΑΣ που στα μάτια τα δικά σου είναι ΜΟΝΟ ιδέες και μάλιστα ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΕΣ...

... εχεις δικιο σε αυτο διοτι ο καθενας θελει να πιστευει σε κατι που το καταλαβαινει με την λογικη
Το συναισθημα ισως σε παει καπου ισως σε κανει να νιωσεις μια αληθεια ως αληθεια σου αλλα για να απωτελεσει κοινη αληθεια βατη και προσιτη σε ολους θα πρεπει να τεκμιριωθει με την λογικη.
Αν το ζητουμενο λοιπον ειναι ενα καλυτερο αυριο για ολους πραγμα που πιστευω οτι καθε αληθινος εσωτεριστης αντιλαμβανεται στα πρωτα σταδια της πορειας του τοτε αυτο που ανακαλυπτει με το συναισθημα θα πρεπει να το εφαρμοσει ακομα και ως πειραμα στην ζωη του για να αναγνωριστει και να τριφτει απο την λογικη του.

οσο για την Ανα-γνωριση δεν ητανε μομφη ηταν συμπερασμα οτι το τοπικ εχει πεσει (βρισκεται) σε επιπεδο ανγνωρισης και οτι καλο θα ηταν να παει παρακατω απο το συναισθηματικο πρωτο επιπεδο σε ενα δευτερο επιπεδο ποιο ορθλογιστικο για να μαθουμε και εμεις οι νεωτεροι
Σε καμια περιπτωση λοιπον δεν αποτελουσε μομφη προς κανεναν απο εσας
και δεν ειπα σε καμια φραση μου οτι σκοπος του τοπικ ειναι η ανα-γνωριση

quote:
Φίλε μου DrumX13, η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ σε αυτό το τόπικ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ το να "ανα-γνωριζομαστε" όπως χαρακτηριστικά είπες...
Το ΠΟΙΟΣ είναι ΤΙ, αυτό είναι κάτι που ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ, όπως ο βήχας, ο ΕΡΩΤΑΣ και τα λεφτά...


αλλα ειπα...

quote:
Επειδη εδω μεχρι τωρα εκφραζουμε τα συναισθηματα μας και αντε και ανα-γνωριζομαστε....
Δεν θα επρεπε να ψαξουμε και παρακατω...

καμια μομφη προς κανεναν

Φιλε V.I.T.R.I.O.L

quote:
Απο την άλλη η Σελήνη,ετερόφωτο σώμα,κυβερνά τις σκοτεινές ώρες,όταν δηλαδή το Φώς του Ηλίου,η Λογική, δεν υφίσταται και επομένως ταυτίστηκε με το συναίσθημα,με τις "κρυφές" δυνάμεις του Ανθρώπου, τις εν δυνάμει ιδιότητές του.Λογική-Συναίσθημα,να οι δυο τρόποι έρευνας.Πέρα όμως απο αυτά συμβολίζουν και τους δυο παραδοσιακά τρόπους αναζήτησης ήτοι ο Ήλιος τον Ορθολογισμό και η Σελήνη τον Διαλογιστικό και την είσοδο στον εσώτερο εαυτό και την ανακάλυψη του πραγματικού Εγώ

Δεν συμφωνω με την παρομιωση: Ηλιος ορθολογισμος σεληνη συναισθημα και κρυφες δυναμης του ανθρωπου..
παρολο που αντιλαμβανομε οτι λες περισοτερα απο οσα γραφεις με αυτη...
Eντουτις και τα δυο ουρανια σωματα εινα παροντα σε ολη τη διαδικασια ανυψωσης προς το φως που περνα απο το συναισθημα στην λογικη χωρις να γυριζει πισω ...
με την περιοδικοτητα της Σεληνης και του Ηλιου.
Βρισκονται παροντα στεγασμενα μεσα στο κοινο μας συμπαν.

Ο ηλιος και η σεληνη.... εποπτες τη μερας και της νυχτας οριζουν το χρονο εργασιας του καθενος και τον χρονο αναπαυσης καθως ανεβαινουν και κατεβαινουν.
Το φως προερχεται απο ενα αλλο αστερι που βρισκεται εκει που φαινετε να τελειωνει πιθανον η σκαλα του αναζητητη.... αλλα και ανατολικα.

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 16:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε drumx13,καλησπέρα.
Τελικά μάλλον η σεμνότητα που σε διακρίνει δε σε αφήνει να μας πείς πόσο βαθειά στα "πράγματα" έχεις μπεί.Όλα όσα γράφεις βγαίνουν απο την Ψυχή σου γι αυτό είναι όμορφα.
Σίγουρα το Αστέρι της Βηθλεέμ δεν είναι ο Ήλιος μας.Η ενατένισή του είναι ο σκοπός μας,ώστε να καταστούμε όμοιοι όπως οι τρείς "Μάγοι".Ο "Μάγος" ταυτίζεται με την πρώτη Κάρτα της Μεγάλης Αρκάνας του Σοφού Βιβλίου Ταρώ.Μελέτησέ την-αν δε το έχεις κάνει ήδη.
Έτσι φυσικά και τα δύο ουράνια σώματα-σε συμβολικό επίπεδο μολώντας-είναι παρόντα κτά την προσπάθεια ενατένισης του Άστρου,που μας δείχνει τον Ενσαρκωθέντα Λόγο.Επομένως οι απόψεις μας συμπορεύονται.
Αλλά και αν διαφωνούσαμε αυτό θα σήμαινε διαφορετική τοποθέτηση γύρω απο την "στρογγυλή"τραπέζα,γεγονός που σημαίνει αλληλοβοήθεια στην προσπάθεια ανεύρεσης του "Άγιου Δισκοπότηρου".
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 00:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά μάλλον η σεμνότητα που σε διακρίνει δε σε αφήνει να μας πείς πόσο βαθειά στα "πράγματα" έχεις μπεί.Όλα όσα γράφεις βγαίνουν απο την Ψυχή σου γι αυτό είναι όμορφα

εχουν απαντηθει αυτα που ρωτας εμεσως πλην σαφως...εδω

quote:
Παρολο που θεωρω τον εαυτο μου εξαιρετικα αδιαβαστο στα θεματα που λετε καθοτι νεος στο χωρο εχω μια ερωτηση...

και εδω
quote:
οσο για την Ανα-γνωριση δεν ητανε μομφη ηταν συμπερασμα οτι το τοπικ εχει πεσει (βρισκεται) σε επιπεδο ανγνωρισης και οτι καλο θα ηταν να παει παρακατω απο το συναισθηματικο πρωτο επιπεδο σε ενα δευτερο επιπεδο ποιο ορθλογιστικο για να μαθουμε και εμεις οι νεωτεροι

ειμαι πολυ νεος στο χωρο μολις δυο βηματα μετα το αιτημα για φως

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 12:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλος μας ο V.I.T.R.I.O.L. είπε κάτι πολύ έυστοχο, το οποία δεν το ήξερα:

quote:
Θα μου επιτρέπατε απλώς να σας διαφορίσω τη σκέψη μου σχετικά με την Επιστημονική και την Εσωτεριστική προσέγγιση της Φύσεως,με ενα αδρό παράδειγμα, παρμένο απο το μυημένο Dr Papus:
-αν σε ενα επιστήμονα δείξουν ενα βιβλίο και του πουν να το αναλύσει,αυτός θα το ζυγίσει,θα του μετρήσει διαστάσεις-ύψος,βάρος-ιδιότητες χαρτιού,μελάνι,κλπ.
-αν το δείξουν σε ενα Εσωτεριστή,αυτός θα προσπαθήσει να το ανοίξει και να διαβάσει το τι έχει γράψει ο Μέγας Δημιουργός.

Και αυτό μου θύμισε κάποια λόγια του Σωκράτη που λένε με άλλο τρόπο το ίδιο πράγμα. Ότι ο "φυσικός" (ο επιστήμονας) αναζητά μέσα στα Αποτελέσματα και ο φιλόσοφος μέσα στις Αιτίες.

“Επειδή το σώμα μου αποτελείται από οστά και νεύρα και τα οστά είναι βέβαια στερεά και έχουν αρμούς που χωρίζουν το ένα από το άλλο, ενώ τα νεύρα τέτοια που να τεντώνονται και να χαλαρώνουν και να περιβάλλουν τα οστά μαζί με τις σάρκες και το δέρμα που συνέχει το σύνολο. Καθώς όμως τα οστά κινούνται ελεύθερα μέσα στις αρθρώσεις τους, τα νεύρα χαλαρώνουν και τεντώνουν και με κάνουν να μπορώ να κρατώ λυγισμένα αυτή την στιγμή τα μέλη μου, κι αυτή είναι η αιτία που κάθομαι εδώ, αφού πρώτα λύγισα τα γόνατά μου...

...Αυτό σημαίνει ότι [ο φυσικός] δεν είναι ικανός να διακρίνει ότι άλλο είναι στην πραγματικότητα το αίτιο κι άλλο εκείνο χωρίς το οποίο το αίτιο δεν θα ήταν ποτέ αίτιο, αυτό δηλαδή που μου φαίνεται ότι ψάχνουν οι πολλοί ψηλαφιστά σαν στο σκοτάδι και, χρησιμοποιώντας ένα όνομα αταίριαστο το χαρακτηρίζουν αίτιο”. ΠΛΑΤΩΝΑΣ, Φαίδων, 99 Β.

Τα προσφέρω εδώ ως μια ακόμη λίθο γνώσης μαζί με όλα τα άλλα που πρόσφεραν οι φίλοι μας.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 14:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατοι Αναζητητές,καλημέρα σας.
Μπορώ να πω οτι ο Καλός Thoth,με τον όμορφο,εύληπτο και σοφό λόγο του,πρόσφερε πολλά ερεθίσματα προς σκέψη και περισυλλογή.
Και η Αναζήτηση συνεχίζεται.
Κάποιοι στίχοι αναφέρουν:
...
"λίγοι καλοί και αυτοί μοιραίοι
παρετημένοι κατά βάθος,
ω! με πόση ένταση και πάθος
γίνονται πρώτοι ή τελευταίοι"
Δ.Μούτσης δίσκος:"Να",τραγούδι:"Μια φυσαρμόνικα που κλαίει".
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 16:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φίλε μου drumx13,νομίζω ότι έθιξες ένα σοβαρό θέμα,την πεμπτουσία ίσως του forum συζητήσεων:

Σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί βήμα για επίδειξη γνώσεων.Το αντίθετο μάλιστα: τα μαργαριτάρια γνώσεων που παραθέτουν τα μέλη μας καθημερινά στην πλειοψηφία των θεμάτων,αποτελούν τροφή για σκέψη και ερέθισμα για συζήτηση!
Όπως πολύ σωστά έχει επισημανθεί από σχεδόν όλα τα μέλη μας,ο εσωτερισμός είναι μια διαδικασία βιωματική και όχι ...αναγνωστική.

Όσον αφορά το παρόν θέμα,κάθε μέλος είναι ελεύθερο να πεί τη γνώμη του και χαίρομαι ιδαίτερα που διαπιστώνω τόσο υψηλό επίπεδο συζήτησης!
Οι προτάσεις σας φίλοι μου είναι καλοδεχούμενες και απαραίτητες εφ'όσον μας οδηγούν προς ένα ακόμα καλύτερο ESOTERICA.gr!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 13:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ Η ΦΙΛΗ Darkangel_78 ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ

quote:
Όπως πολύ σωστά έχει επισημανθεί από σχεδόν όλα τα μέλη μας,ο εσωτερισμός είναι μια διαδικασία βιωματική και όχι ...αναγνωστική.

quote:
Οι προτάσεις σας φίλοι μου είναι καλοδεχούμενες και απαραίτητες εφ'όσον μας οδηγούν προς ένα ακόμα καλύτερο ESOTERICA.gr!

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ .....
ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥΣ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 23:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου Φίλοι,καλησπέρα.
Η καλή Darkangel_78 όσο και ο καλός AVATAR,έθιξαν δυο καταπληκτικά θέματα που αφορούν τον ακραιφνή Εσωτερισμό: τη "Βιωματική" και τη "Συμβολική".Κάθε Αναζητητής για να καταφέρει να διειδύσει στα άδυτα του εσώτερου εαυτού του,πρέπει να χρησιμοποιεί αυτά τα δυο "κλειδιά",σύμφωνα με όλους τους Μεγάλους Δασκάλους.
Τόσο η Βιωματική όσο και ο Συμβολισμός,είναι τα θεμέλια της Μύησης.
Η λέξη Μύηση παράγεται απο το ρήμα:μύω-μώ,που σημαίνει:κλείνω τα μάτια και τα αυτιά κάποιου ώστε να μην ακούει και να μη βλέπει.Είναι αναγκαίο κατά τη διαδικασία της Μυήσεως ο δόκιμος να "φύγει" απο το σώμα του,απο την Ύλη και να κατέλθει σε βαθύτερα επίπεδα συνειδητότητος.Το σύμβολο λοιπόν,η αλληγορία και στη συνέχεια το βίωμα-προϊόν Περισυλλογής και Διαλογισμού,είναι που ανοίγουν τις "Επτασφράγιστες" και "Ερμητικά" κλειστές πόρτες των αχράντων Μυστηρίων της Φύσεως.
Επομένως δεν αρκεί η παράθεση γνώσεων για να αποδείξει κάποιος οτι είναι "κλητός και εκλεκτός".Πρέπει να τα κάνει πράξη με τον τρόπο ζωής του.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 09:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε ΟΛΟΥΣ...
Μια όμως "ιδιαίτερη" καλημέρα (επιτρέψτε μου) στην καλή μου φίλη, στο Σκοτεινό 'Αγγελο του Esoterica.gr

Είναι τόσες μα ΤΟΟΟΣΕΣ οι φορές που το έχουμε αναφέρει ότι ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ, δεν είναι μια απλή ΒΙΒΛΙΟΣΟΦΙΑ (η "σοφία" που προέρχεται απο την ανάγνωση βιβλίων), ΑΛΛΑ είναι μια καθαρά ΑΤΟΜΙΚΗ και κατ' επέκταση ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ...

Πολλοί ΛΙΓΟΙ, μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ είναι εκείνοι που το έχουν ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ και προχωρούν με αυτόν τον γνώμωνα...

'Ετσι καλέ μου AvatarGr επάνω σε αυτό που αφήνεις ως ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ να βγεί απο τα γραφώμενα του Σκοτεινού Αγγελου, είναι "ΕΛΛΕΙΠΕΣ"....

quote:
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ .....
ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥΣ ....

ΝΑΙ, να λέγονται πράγματα (όχι κατανάγκην ΠΟΛΛΑ, μάλλον θα έλεγα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ)...
ΝΑΙ, να κοιτάμε ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ...
ΑΛΛΑ (και αυτό είναι το σημαντικό για τη μηδαμινότητά μου ΚΑΙ ΕΤΣΙ έχω πορευτεί μέχρι τώρα), ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ όλα όσα θεωρούμε ΟΡΘΑ & ΣΩΣΤΑ στη προσωπική μας ζωή, στο τρόπο που συνδιαλεγόμαστε με τους γύρους μας, με τους φίλους μας, με το τρόπο ΦΙΛΤΡΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ και τα ΜΕΤΟΥΣΙΩΝΟΥΜΕ σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ τροφή ( ουκ επ άρτο θέλει ΜΟΝΟ ζήσει ο άνθρωπος, είπε ο Μεγάλος Ραβουνί), δηλαδή ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΟΥΣΙΑ που μέσο αυτής, θα ΑΝΕΛΘΟΥΜΕ σε υψηλότερες σφαίρες, κόσμους ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ...

Η αλήθεια...
Εχω ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ να βλέπω ΣΤΕΙΡΑ ΓΝΩΣΗ να θεωρείται ΓΟΝΙΜΗ...
Θέλει ΑΡΕΤΗ, μα και ΤΟΛΜΗ η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...

'Οσο στα πολύ σωστά που μας παράθεσε ο V.T.R.I.O.L. περι τηε λέξεως ΜΥΗΣΗ, απλά να προσθέσω και πάλι ότι, τα λεξικογραφικά βιβλία κάνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ στα εσωτερικά θέματα και την Αναζήτηση με τους ΕΛΛΕΙΠΕΙΣ ΟΡΟΥΣ που παρέχουν....

Η ΜΥΗΣΗ δεν προϋποθέτη ΜΟΝΟ να κλείσουμε τα ΜΑΤΙΑ και τα ΑΥΤΙΑ, ΑΛΛΑ ο υποψήφιος προς ΜΥΗΣΗ θα πρέπει να έχει μάθει να καΜΥΕΙ και το ΣΤΟΜΑ και την ΑΚΟΗ και την ΑΦΗ....

Δηλαδή να έχει μάθει να ΑΠΟΚΟΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ, απο την ΛΟΓΙΚΗ που τις διέπει...
Αυτό ΝΟΜΙΖΩ πώς είναι η ΟΡΘΗ απόδοση του όρου ΜΥΗΣΗ - ΜΥΩ - ΜΥΗΘΗΚΑ...
'Επαψα να είμαι ΥΠΟΧΕΙΡΙΟ των ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ μου και πλέον ΤΙΣ ΕΛΕΓΧΟ, ώστε ΜΑΖΙ με τη δική τους ΣΥΜΒΟΛΗ, να μπορέσω να πετύχω τον ΣΚΟΠΟ που έχει η ΜΥΗΣΗ (ως διαδικασία πάντα)...

Και πάλι σας ευχαριστώ που είσαστε ΕΔΩ και συζητάμε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 15:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,καλησπέρα σας.
Σημαντική η Σημερινή ημέρα.Σημαντική,σημαδιακή,οδοδείκτης,πυξίδα.
Γιατί πώς αλλιώς θα μπορούσε κάποιος να ορίσει την Ημέρα του Θερινού Ηλιοστασίου?Ο Ηλιακός Κύκλος,που σε κάθε Χώρα και σε κάθε Εποχή,αποτέλεσε τον ακρογωνιαίο λίθο της διαμόρφωσης των Θρησκειών και της συντήρησης της έντονης Φλόγας των Μυστηρίων.
Φίλτατε Κέλσο,σε ευχαριστώ για την εκτενή σου αναφορά,όσον αφορά το ρήμα μύω-μω,αν και κατ"ουσία λέμε το ίδιο πράγμα αφού σίγουρα η "έξοδος" απο την Ύλη προϋποθέτει την "έξοδο" απο τις πτωχές μας πέντε αισθήσεις.
Καλοί μου Φίλοι,ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί να βοηθήσουμε πρώτα τους εαυτούς μας,ώστε να φανούμε άξιοι συνεχιστές της παραδόσεως και Δάσκαλοι για όλα τα νεα παιδιά και τα παιδιά μας.Με τη συμπεριφορά μας,το ήθος μας,που προϋποθέτουν Συνειδητή προσέγγιση της Ουσίας των Πραγμάτων,ας καταστούμε ικανοί να συντηρήσουμε την Ιερή Φωτιά και ας τη μεταλαμπαδεύσουμε στις επερχόμενες γενεές.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 17:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου Φίλοι,καλησπέρα σε όλους.
Κατ"αρχήν πιστεύω το πάρτυ να σημείωσε μεγάλη επιτυχία.Εύχομαι την επόμενη φορά,οι υποχρεώσεις μου να με αφήσουν να χαρώ την προσωπική γνωριμία καθώς και την ψυχική επαφή με τους καλούς συνομιλητές και Αναζητητές.
Ενα σοβαρό θέμα που όπως βλέπω έχει προκύψει είναι η αδυναμία κάποιων καλοπροαίρετων, κατά τα άλλα, Φίλων σχετικά με τη θεματολογία του esoterica.Θεωρώ οτι πρέπει να αντιληφθούν όλοι οι Αναζητητές οτι εδω μέσα,δεν είναι τόπος ανταλλαγής απόψεων μαθηματικών συλλογισμών,απλά και μόνο για τη μαθηματικά απόδειξη,εφόσον δε βοηθά στην προσωπική μας ψυχικά ανάταση.Δεν είναι πεδίο ανταλλαγής απόψεων σε προσωπικό επίπεδο-που να αφορά μέχρι και το ...σχολείο που πηγαίναμε ή κάποιοι ενδεχομένως να πηγαίνουν.Είναι μια προσπάθεια-όπως εχω αντιληφθεί-να δρασκελίσουμε και απο μια άλλη πλευρά το μονοπάτι της αυτοαναζήτησης.
Η αυτοαναζήτηση εμπεριέχει τρείς δρόμους προσέγγισης:
-Ο δρόμος του Ορθολογισμού.Ο κλασσικός επιστημονικός δρόμος,που στηριζόμενος στην παρατήρηση και το πείραμα οδηγείται στη διατύπωση θεωριών,επιδιώκοντας να στηρίξει την ορθότητά τους.Ο δρόμος αυτός μένει σε ο,τι άπτεται των αισθήσεων και επομένως δεν υπεισέρχεται σε ζητήματα που αφορούν τα "μετά τα φυσικά".
-Ο δρόμος της Πίστης.Εδώ τα σκήπτρα κρατά η Πίστη ως ουσιαστική έννοια και η γνωσιολογική θεώρηση προέρχεται απο την Αποκάλυψη που η οποιαδήποτε Δογματική τοποθέτηση ισχυρίζεται οτι πρεσβεύει.Εδώ δε χωρά λογική και ο,τιδήποτε βρίσκεται εκτός την δογματικών άπόψεων θεωρείται αιρετικό-πχ Θρησκείες,έτσι όπως ΜΕΡΙΚΟΙ θέλουν να τις παρουσιάζουν στον Άνθρωπο.
-ο δρόμος του Διαλογισμού,της παρατήρησης της Φύσης, των Νόμων της και του συντονισμού με την Παγκόσμια Σκέψη.Ο δρόμος αυτός χωρίζεται σε δυο παρακλάδια:στο μονοπάτι του μυστικιστή και στο μονοπάτι του αποκρυφιστή(και τα δυο μονοπάτια συνιστούν αυτό που ονομάζουμε Εσωτερισμό).
Από τους δρόμους αυτούς,ο δυσκολότερος είναι 9ο τελευταίος,αφου απαιτεί οχι ανάγνωση κειμένων μόνο,αλλά και προσωπική προσπάθεια,που εμπεριέχει την έννοια του Βιώματος.
Αυτές οι σκέψεις απευθύνονται στον καλό Φίλο Rock boy,με την ευχή να αναθεωρήσει τους λόγους που τον ωθούν να επικοινωνεί με άλλους Αναζητητές σε αυτό το site.
Με Αγάπη
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy