ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 22:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλά για να νιώσουν απλά ότι κάτι κάνουν

ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ,ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗ ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ...
ΓΙΑΤΙ Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ,ΓΕΝΙΚΩΣ ΣΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ...ΕΤΣΙ ΙΣΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΚΕΩΝΑ,ΝΑ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΜΕ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ...

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ...ΔΗΛΑΔΗ ΩΣ ΣΑΝΙΔΑ ΣΩΤΗΡΙΑΣ...ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ...ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΟΣΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ...ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ;;;

ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΝΑ ΕΡΩΤΑΠΑΝΤΑΕΙ,ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ,ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΥΕΤΑΙ ΜΕ ΘΕΩΡΙΕΣ,ΨΕΜΜΑΤΑ,ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ...ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΤΥΧΕΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ...ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ Η ΑΣΥΝΕΙΔΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΝΑ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙΣ....

ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ,ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ Η ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΖΕΣΤΑΝΕΙ;;;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 00:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΕΨΩ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΣΤΕΛΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.
ΝΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΑΣΤΟΧΟ. ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΔΕΝ ΓΕΝΝΑ ΓΚΕΤΟ ΚΑΙ ΝΑΡΚΟΜΑΝΗΣ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ. ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΟΤΙ ΣΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΚΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΕΝΝΟΙΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΚΕΤΟ. Η ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΥΘΕΝΑ ΚΑΝΕΝΑΝ. Η ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΑΙΔΙΑ
quote:
Και εκεί είναι που μου έρχεται να δακρύσω….
ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ.
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΝΕΟΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΤΕ. ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ AVATAGR ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ.
KAI ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΣΑΤΙΖΟΜΑΙ. ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΓΕΝΙΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΓΕΝΙΑ (ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ) ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΑΠΑΛΛΗΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΚΕΣ ΠΛΗΓΕΣ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΡΙΞΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΑΚΡΥΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΓΕΝΙΑ. ΑΠΛΩΣ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΗ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΩ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΝΟΣ ΠΑΤΕΡΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΡΙΞΕΤΑΙ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΟΥ ΦΤΙΑΞΑΤΑΙ, ΣΤΟΥΣ ΝΤΗΛΕΡΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΣΑΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΠΛΩΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΛΕΓΑΤΕ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΠΟΥΑΤ.ΑΣ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΝΕΟΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΒΗΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ. ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΛΟΙ Η ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΔΕΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΤΥΑ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΚΑΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΗΤΑΝ ΟΙ ΝΑΡΚΩΜΑΝΗΣ. ΑΚΟΜΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΑΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ. Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΧΑΣΜΑ ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΑΟΡΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ.ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΚΛΕΙΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΟΣΟΙ ΓΡΑΨΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ
«ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ, ΚΥΡΙΟΙ!»



If man is 5
then the devil is 6
if the devil is 6
then god is 7
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 10:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ ma.gos.
Θα μου επιτρέψεις μια μικρή ένσταση.

Ναι λοιπόν, ο Αβατάρ μπορεί να είναι δύο δεκαετίες μπροστά από σένα, άρα να έχει βιώσει διαφορετικά τα πράγματα τα οποία αναφέρεις στο τελευταίο σου μήνυμα. Το οποίο φίλε μου όμως, το έχεις στηρίξει σε μια επιχειρηματολογία, η οποία αναφέρεται κυρίως στην προσωπική θέαση των πραγμέτων του Αβατάρ, την οποία και αντικρούεις, ως παιδί μιας άλλης γεννιάς. Και καλά κάνεις μέχρις εδώ.
Αυτό όμως με ώθησε να παρέμβω.
Βλέπεις, εγώ, παιδάκι της δικής σου γεννιάς είμαι. Κι έχω και την μεγάλη τύχη, όντας εκπαιδευτικός σε άτομα ηλικίας 16-20 (γιαυτά τα άτομα δεν γίνεται κυρίως λόγος;)να βλέπω τα πράγματα από πολύ κοντά. Και από τις τουαλέτες, και από παντού, αφού δεν αποτελώ την τυπική απομακρυσμένη εκπαιδευτικό, αλλά το ακριβώς αντίθετο, το μαύρο πρόββατο του γραφείου Διεύθυνσης δηλαδή... Και με ένα παρελθόν μεταφυσικής αναζήτησης από τα 12, όπου ενώ οι φίλες μου διάβαζαν Αρλεκιν, εγώ καταβρόχθιζα Ασίμωφ, Αρθουρ Κλαρκ και Λομπσανκ Ράμπα.

Να σου πω λοιπόν, ποια είναι η γνώμη μου;
Σε γενικές γραμμές, τα νέα παιδιά καλά τα βλέπω ότι πάνε. Στην πλειοψηφία τους δηλαδή. Κι αυτό είναι θετικό. Με κάποιες βέβαια περιπτώσεις που ταιριάζουν στα όσα έχουν αναφερθεί, αλλά όχι πάρα πολλες ώστε να αποτελούν και κοινωνικό φαινόμενο πια, αλλά ούτε και λίγες για να θεωρηθεί κάτι, το οποίο είναι άνευ νοήματος για να το συζητήσουμε.
Πιστεύω ότι έχει σημασία, από που θα αρχίσεις να το ψάχνεις το θέμα. Αν αφετηρία είναι τα παιδιά γενικώς, τότε ίσως το να ψάχνουμε να βρούμε ένα αρνητικό κοινωνικό φαινόμενο (το οποίο σχετίζεται με τη μη υγειή ενασχόληση με τη μεταφυσική) είναι υπερβολή. Ας δούμε γενικά όλους όσους ασχολούνται με το αντικείμενο αυτό, παιδιά ή μη. Κι ας επικεντρώσουμε εκεί την συζήτησή μας, που ούτως ή άλλως, αυτό το θέμα έχει.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 14:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ma.gos ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΠΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗ.
ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΩΣ ΠΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ ThePriest_ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ....

ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ma.gos ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΑΣ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ Η ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ " ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ"...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΩ KAI ΚΑΠΟΙΑ AΛΛA ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ.
ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ Ο ΟΚΑΝΑ.....
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ.....

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ "ΧΥΤΑ" ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ....

ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΜΗΔΕΝ ... ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΥΡΟ ΜΑΣ..


ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΑΡΧΑΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ " ΤΙ ΕΙΝΑΙ ???

ΤΟ ΓΝΩΘΙ Σ' ΕΑΥΤΟΝ.

ΑΣ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ....

ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ...
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 18:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ... τωρα το προσεξα αυτο το θέμα......

quote:
ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ.
ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΟΧΙ ΗΛΙΚΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΥΡΙΩΣ.
ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ
ΣΚΕΨΕΙΣ.
ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ.


Πρεπει..?!!!


Μπορεις να μου το αποδειξεις αυτο το [πρέπει] φιλε αβαταρ ?
και σου ζητάω να αποδείξεις αυτο γιατι τα [πρέπει] και τα αξιώματα ειναι περισσοτερο δρόμος του επιστημονα και οχι του εσωτεριστή και ειδικά σιγουρα οχι του μάγου....

Πρεπει να υπαρχει δηλ να υπαρχει μια αληθεια...? ενας Θεός..? ενας λόγος..? και μεσα σε όλα αυτα μια ωρημοτητα (σκεψεως...καθαρού λόγου) - για να λειτουργήσουν τα πράγματα..?

εγγυατε μηπως οτι η ωριμότητα οτι θα κάνει καλητερη την εσωτερική αναζητηση..?
και γιατί οχι [τα μάτια ενος μικρού παιδιού] οπως ανέφερε ο φιλος ο magus

για οσους δεν το κατάλαβαν με το [πρεπει] τα εβαλα και οχι την ωριμότητα.... (καθαρός λογος εεε?)
να μου πεις αν η ωριμότητα δουλευει για σας κανενα απολυτος προβλημα... αλλα να ξέρετe σιγουρα δουλευει καλητερα αμα εισαι ακαδημαικος...

Γιώργος
λες να ειναι ο λόγος μου σαφης και καθαρός....πω..πω..!!!τι στρες και αυτο....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 21:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα δει μια υπέροχη ταινία του Λιντς με ένα γερακο που με μια αυτοσχέδια φρέζα ταξίδεψε να βρει τον αδερφό του. Κάποια στιγμή σταμάτησε σε ένα κάμπινγκ και εκεί τον φιλοξένησαν κάποια παιδια, και τον ρώτησαν τι ωραίο έχουν τα γερατειά. Είπε λοιπόν ότι το μόνο ωραίο είναι ότι μπορείς πια εύκολα να κρατά τα καλά και αφήνεις τα άχρηστα να πέσουν. Δυστυχώς όταν είσαι νέος δεν μπορείς να έχεις αυτήν την ικανότητα. Μια ικανότητα που θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη στα εσωτερικά θέματα.
Αυτό που μπορείς να κανείς όμως είναι να είσαι ανοιχτός σε όλα αλλά παράλληλα να τα αμφισβητείς όλα, και να τα μελετάς – παρατηρείς – ελενχεις, έως να τα αποδεχτείς η να τα απορρίψεις κρατώντας και πάλι μια επιφύλαξη. Η άλλη λύση είναι κάθε φορά που μιλάς φανατισμενα να αναρωτιέσαι «αν ήμουν κάποιος άλλος, με αυτά που λέω, τι γνώμη θα είχα για εμένα?»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 10:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΣΤΑΘΗΚΕΣ ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ ΠΡΕΠΕΙ....

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΦΡΑΣΗ
ΤΟ ΓΝΩΘΙ Σ' ΕΑΥΤΟΝ.

Η ΛΕΞΗ "ΠΡΕΠΕΙ" ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ.....

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΓΝΩΘΙ Σ' ΕΑΥΤΟΝ ?

EYXAPIΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 13:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ.. καταρχήν δεν υπαρχει στην αρχική ερώτηση το γνωθις εαυτον...

Δευτερον ποιος σου ειπε οτι η ωριμοτητα εχει να κανει σχεσει με αυτο...

quote:
ΑΣ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ....

ενα πράγμα εχω μάθει για το μαγικό πλεον εαυτον - {{ που εχω πλεον και αρχισει και πιστευω οτι ειναι περισσότερο ενας μεγάλος πινακας με κυψελες γεμάτο ικανότητες και πρωσοπικότητες που εχουν την ιδια πιθανότητα να πραγματοποιοηθουν αρκει να σταματήσω την διαδικασία της θέληση/επιλογής}}


Οταν εισαι κακός θα το καταλάβουν ολοι οι αλλοι , οταν εισαι μέτριος θα το καταλάβεις εσυ,
οταν εισαι καλός απλα θα το νιώσεις... (οσο για το πρωτ-αθλητής η νούμερο ενα ειναι πιστευω απλα θέμα τυχης..)


Η ωριμοτητα δεν εχει να κάνει ουτε με το κακος αλλα ουτε με το καλος... (μπορεί να έχει με το μέτριος )
εχει να κάνει απλα με τον κοινο νού.................. αλλα ο κοινος νους δεν ειναι απαραίτητος
οπως εχουμε δει (και εχω δει προσωπικά) απο την ζωη πολλων μάγων

....δεν προκειτε ποτε να γνωρίσεις η συνηδοτοποιοησεις τον εαυτο σου αν εισαι κακός η τρελός... αλλα μπορειs να γνωρίσεις οτι απλα δεν εισαι ωριμος...

quote:
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΓΝΩΘΙ Σ' ΕΑΥΤΟΝ ?

Η απαντηση μου ειναι ΝΑΙ...!!! να εισαι ενας τρελός κακός μάγος


Γιώργος
αγάπη να ποτίσω τα λουλούδια πρωτα ...η να σφάξω τον γάτο...?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 14:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατι εισαι τοσο απλοικα ειρωνας; Τι δεν καταλαβαινεις που σε κανει να κατακρινεις; Μιλας για μαγεια...τι μπορει να ξερει ενας ανθρωπος που εκφραζεται κατ'αυτον τον τροπο απο μαγεια?Κατεχεις την Αληθεια?Το πιστευεις πραγματικα? Αν ναι...διδαξε την ή ασε τους αλλους να την αναζητησουν...

quote:
Οταν είσαι κακος θα το καταλαβουν ολοι οι αλλοι


το καταλάβαμε αυτό.
Και λοιπόν;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 14:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιώργος
αγάπη να ποτίσω τα λουλούδια πρωτα ...η να σφάξω τον γάτο...?

τελικά Γιώργο τι; Τα λουλούδια θα ξεραθούν ή να κλαίμε από τώρα θύματα;


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 15:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατι εισαι τοσο απλοικα ειρωνας; Τι δεν καταλαβαινεις που σε κανει να κατακρινεις; Μιλας για μαγεια...τι μπορει να ξερει ενας ανθρωπος που εκφραζεται κατ'αυτον τον τροπο απο μαγεια?Κατεχεις την Αληθεια?Το πιστευεις πραγματικα? Αν ναι...διδαξε την ή ασε τους αλλους να την αναζητησουν...

το καταλάβαμε αυτό.
Και λοιπόν;


Η απαντηση ειναι ακομα ποιο απλοικη..!!

Απλα λειτουργεί για μένα φιλε μου..! (ναι!!! ...ακομα και αυτη η ειρωνία αν θές)
Αυτο το ξέρω..!!!

Δεν κατέχω καμμια Αλήθεια γιατι απλα δεν πιστευω στην αλήθεια (γιατι είτε απλα δεν λειτούργησε/δουλεψε ποτε για μένα..- ειτε επελεξα να μην λειτουργεί )

και δεν γουστάρω να διδάξω (προς παρόν) σε κανενα τίποτα..!!!
τιποτα αλλο που δεν εχεις καταλάβει..!!? ωστε να σταματίσεις να με κατακρίνεις?

Γιώργος
ο αποδιοπομπαίος γάτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 15:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ενα πράγμα εχω μάθει για το μαγικό πλεον εαυτον - {{ που εχω πλεον και αρχισει και πιστευω οτι ειναι περισσότερο ενας μεγάλος πινακας με κυψελες γεμάτο ικανότητες και πρωσοπικότητες που εχουν την ιδια πιθανότητα να πραγματοποιοηθουν αρκει να σταματήσω την διαδικασία της θέληση/επιλογής}}]
ΣΩΣΤΟΣ Ο ΓΑΤΟΣ...

(...ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΤΑ ΠΟΤΗΣΑ ΗΔΗ/
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΤΟ/ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ...)

[Η ωριμοτητα δεν εχει να κάνει ουτε με το κακος αλλα ουτε με το καλος... ]

ΦΩΣ-ΑΓΑΠΗ-ΕΥΘΥΜΙΑ



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 16:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...δεν ειχα καμμια απορια ή αβεβαιοτητα διαβαζοντας τις απαντησεις σου...με μεγαλη ευκολια θα μπορουσα να στηριξω τα οσα γραφω...αλλα δεν εχει καποιο νοημα...μιας και οπως πολυ σωστα αφηνεις να εννοηθει οτι η δυναμη ενος μαγου; ειναι να διαμορφωνει την πραγματικοτητα του...ας ζησει λοιπον ο καθεις στον κηπο του κι ας θερισει οτι σπερνει...με μια μικρη παρατηρηση:στον κοσμο των νομων τα ομωνυμα ελκονται...
Παντως σας ευχαριστω για τον χρονο που διαθεσατε για να απαντησετε στην παρουσα προσωπικοτητα μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 10:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΗΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΜΕΛΙΟΣ ΛΙΘΟΣ ΚΤΙΣΙΜΑΤΟΣ ΕΣΩ-ΤΕΡΙΣΜΟΥ

Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΤΥΦΛΟ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Η απαντηση μου ειναι ΝΑΙ...!!! να εισαι ενας τρελός κακός μάγος

ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ ΕΝΑΣ ΤΡΕΛΟΣ ΚΑΚΟΣ ΑΝΑΞΙΟΣ "ΜΑΓΟΣ"....
ΤΟ ΜΑΓΟΣ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΑΓΟΣ Ο ΜΗ ΕΧΩΝ ΤΟ ΤΟ ΓΝΩΘΙ Σ' ΕΑΥΤΟΝ
ΘΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΑ ΕΝΑΝ ΚΑΚΟ-ΑΝΑΞΙΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ.
ΑΛΛΑ ΜΑΓΟ ΠΟΤΕ.

Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ morent11 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ

quote:
ας ζησει λοιπον ο καθεις στον κηπο του κι ας θερισει οτι σπερνει...με μια μικρη παρατηρηση:στον κοσμο των νομων τα ομωνυμα ελκονται..

ΩΡIΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΑΛΑΤΙ13

quote:
«αν ήμουν κάποιος άλλος, με αυτά που λέω, τι γνώμη θα είχα για εμένα?»

NA H ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ...
ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΦΙΑΞΟΥΜΕ ΚΑΛΟ...

ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
ΤΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΣΑΙ
TO NA ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ
ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙΣ
ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ
ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ
ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ

ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΑΥΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 14:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.

Και πόσο άραγε κουράγιο, δύναμη, αντοχή και χρόνο θέλει για να φτιάξεις ένα μαγικό ξόρκι, ένα φίλτρο, να εκτελέσεις μια τελετή μαγείας, σε σχέση με αυτό που χρειάζεται για να αντικρύσεις έστω και για μια στιγμή καταπρόσωπο τον εαυτό σου και να μην καταρεύσεις από το σοκ...

Ισως όμως έχουν δίκιο αυτοί που μιλάνε για θεωρητικολογίες και για κουβέντες μεταξύ φιλοσόφων...Το να φιλοσοφείς μόνο επάνω σε αυτά τα ζητήματα, είναι πιο εύκολο από το να κάνεις κάποιο μαγικό φίλτρο. Και σίγουρα, λιγότερο επικύνδυνο!

Εχουμε πολλά ψωμιά ακόμα να φάμε!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 00:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΒΑΤΑΡ ΚΑΙ ΑΜΑΛΙΑ.

Η ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΦΙΛΤΡΟ ΣΤΑ ΣΩΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ.
ΚΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ.

ΜΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΛΕΝΔΕΤΑ.
ΑΒΑΤΑΡ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ :

quote:
ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
ΤΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΣΑΙ
TO NA ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ
ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙΣ
ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ
ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ
ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ

ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΟΥΤΕ ΣΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗ ΖΩΗ.
ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Η ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 09:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Glorfindel ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΛΕΙΔΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ Η ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.

ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΚΡΥΒΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ/ΔΡΟΜΟΙ/ΑΤΡΑΠΟΙ ΔΗΘΕΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΔΗΘΕΝ ΕΠΑ'Ι'ΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 05:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
ΤΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΣΑΙ
TO NA ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ
ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙΣ
ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ
ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ
ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ]

Ναι,συμφωνοι,μα θα βαλω μονο μια λεξη απεναντι .

ωριμοτητα~παιδι

εννοωντας
-το παιδι-σωμα που φερει η ωριμοτητα στην "πραγματικοτητα"...

- το πνευματικο-τεκνο

εξω-εσω δηλαδη αντιστοιχα...

οσο για την εννοια "μαγος",
θα πω οτι μαλλον ειναι ενα επιπεδο που πρεπει
να ξεπερασει στην ανελιξη του τοσο το ατομο οσο + η ψχ
(αποκωδικοποιωντας τ'αρχετυπα).-
τωρα/η εννοια "παιδι" μαλλον ειναι η εναρξη=τελος...
οπως + "ο τρελος" στη μεγαλη αρκανα.
ωριμοτητα, ναι/"κοσμος"=χρονος
μαα..
+τρελος=παιδι/κρονος τοτε-ουρανος τωρα...



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 09:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΑΙ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ "ωριμοτητα~παιδι" ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 21:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NA H ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ...
ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΦΙΑΞΟΥΜΕ ΚΑΛΟ...
ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
ΤΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΣΑΙ
TO NA ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ
ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙΣ
ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ
ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ
ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ

συμφωνώ απόλυτα με τον αβαταγρ και διαφωνώ με το γιώργο που θεωρεί ότι μπορεί να υπάρξει εσωτερι΄σμος χωρίς ωριμότητα . Δε νομίζω πως μία αναζήτηση χωρίς να υπάρχει το γνωθι σαυτόν μπορεί να σε βγάλει καπου ... πως μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με τόσο "σημαντικά" θέματα χωρίς πρώτα να έχει ανακαλύψει μέχρι ένα βαθμό τον εαυτό του και αυτός να είναι ένας από τους καθημερινού΄ς σκοπούς του ?... και όταν λέμε ωριμότητα δεν ανοούμε εικόνα ενός αγέλαστου ανθρώπου που καθεται στη βιβλιοθήκη και μελετάει... θεωρώ πως μπορεί να υπαρξει ωριμότητα και τρέλα ταυτόχρονα και αυτό πιστεύω πως είναι το πιο ...καλο ας πουμε. και όταν λέω αυτό ενοώ πως μπορεί κάποιος να έχει αυτό το στοιχείο της αυθορμητικότητας και της "τρέλας" με την καλή ένοια αλλά όταν αποφασίζει να ασχοληθεί με τον εσωτερισμό αυτές τις λίγες στιμγές να σκέφτεται "ώριμα", με τα χαρακτηριστικά που δόθηκαν σε αυτόν τον χαρακτηρισμό ως τώρα . και "μαγος" δεν λέγεται αυτός που επειδή "έχει πλάκα" αρχίζει και κάνει μαγια και ξόρκια και "παίζει" με όλα αυτα . αυτα είνια επιπολαιότητες και σε καμία περιπτωση δεν έχουν σχέση με τον εσωτεριμσό .
αλλά θα ήθελα να προσδώσω και ένα ακόμη χαρακτηριστικό του "ώριμος" αναφορικα με τον εσωτερισμο... η ειλικρίνεια. η ειλικρίνεια προς τον εαυτό σου . πιστεύω πως όταν αναζητάς , η αναζήτηση σου πρέπει να είναι ειλικρινής και να είσαι έτοιμος να δεχτείς την "αλήθεια" έστω και όταν αυτή αντιβαίνει στην αρχική σου πεποίθηση . τόσοι και τόσοι έχουν αρνηθεί την πρόοδο λόγω αυτής της μή ειλικρίνειας της αναζήτησης , αρνούμενοι να παραδεχτούν κατι μόνο και μόνο επειδή δεν θα ήθελαν να συμβαίνιε κατι τέτοιο . και για να γίνω πιο συγκεκριμένος ας αναφέρω ένα προσωπικό παράδειγμα ... όταν πρωτοασχολήθηκα με την παραψυχολογία ήθελα τόσο πολύ να πιστεψω όλα αυτα που διάβαζα στα βιβλία ωστε οτιδήποτε διάβαζα το πίστευα χωρίς να το κρίνω απλω΄ς και΄μόνο επειδή ήξερα ότι ίσως μερικες φορε΄ς να μη "με σύμφερε " γιατί ήξερα καταβάθος πως αν το πολύψαχνα ίσως να αποδεικνυόταν ΄ψέμα και δεν ήθελα κάτι τέτοιο (ευτυχω΄ς στην πορεία διορθώθηκα ) . αυτό ενοώ όταν λέω μη ειλικρίνια ... χωρίς αυτή δε βγαίνεις πουθενά .


υγ: θα ήθελα να σχολιάσω και λίγο σχετικα με το θέμα των νέων στην προηγούμενη σελίδα μια και θα μιλούσα λόγω ιδίας πείρας αλλα εφόσον δεν θέλετε να ξαναναφερθούμε σε αυτό το θεμα το αφήνω .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 13:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ T-SEEKER ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΑΝ ΛΙΜΝΗ ΜΕ ΤΑΡΑΓΜΕΝΑ ΝΕΡΑ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΧΩΡΑΣ (ΣΤΗΝ ΟΡΙΜΟΤΗΤΑ) ΤΟΣΟ Η ΛΙΜΝΗ ΗΡΕΜΕΙ.

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ...
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ....
ΠΛΗΡΗΣ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ....
ΕΚΕΙ ΑΠΛΩΝΕΣΑΙ
ΕΚΕΙ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ...

ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΠΛΕΟΝ
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΣΑΙ
ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ
ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙΣ
ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ
ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ
ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 14:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΣΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ T-SEEKER.

Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΝΕΩΝ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ EΛΕΥΘΕΡΑ.
ΚΑΛΟΠΡΟAIΡΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΓΟΝΙΜΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.

ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ????
ΤΙ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ????
ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ?????
ΤΑ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ????

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΤΑΧΤΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ ..
ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 21:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ T-SEEKER ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΑΝ ΛΙΜΝΗ ΜΕ ΤΑΡΑΓΜΕΝΑ ΝΕΡΑ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΧΩΡΑΣ (ΣΤΗΝ ΟΡΙΜΟΤΗΤΑ) ΤΟΣΟ Η ΛΙΜΝΗ ΗΡΕΜΕΙ.

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ...
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ....
ΠΛΗΡΗΣ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ....
ΕΚΕΙ ΑΠΛΩΝΕΣΑΙ
ΕΚΕΙ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ...

ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΠΛΕΟΝ
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΣΑΙ
ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ
ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙΣ
ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ
ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ
ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ..


γίλε αβαταγρ...

Περιγράφεις μία τέλεια κατάσταση στην οποία ταυτίζεις την ωριμότητα με την απόλυτη πνευματικη διαυγεια και αυτογνωσία ... προσωπικα πιστεύω πως δεν χρειάζεται να υπάρχει "πλήρης στατικότητα στη λιμνη"
για να είσαι ώριμος πλεον . δεν χρειάζεται να φτασεις στα όρια της πνευματικης γαλήνης για να είσαι ώριμος . εγώ προσωπικα νιωθω μπερδεμενος για πολλά θεματα , δυστυχω΄ς σε κάποιους τομεις της ζωής μου δεν έχω αποφασίσει το τί θελω ... ( ίσως φταίει το ότι είμαι σχετικα στην αρχή του "υπευθυνου" βίου μου ) και μαλλον θα περιέγραφα τη λίμνη μου ως καθε άλλο παρα γαλήνια . μήπως αυτό δε με θιστά ώριμο ? εγώ αισθανομαι ώριμος γιατί έχω πραγματικα συναίσθηση αυτών των "αδυναμιών" μου και προσπαθώ να τις βελτιώσω προσπαθώντας παραλληλα να κατακτήσω την καλύτερη δυνατή αυτογνωσία...
άρα λοιπόν θα προτίμουσα καλύτερα έναν επιπλεον ορισμο που θα είναι πιο ευρυς :
ωριμότητα δεν είναι μόνο αυτή η γαλήνια λιμνη που περιγράφεις αλλα και μια ταραχώδης λίμνη που καταβάλει προσπαθειες για αυτήν την γαλήνη και δεν επαναπαβεται . μπορεί να μη φτασει σε αυτό το "τέλειο" σημείο αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ανταποκρίνεται σε ένα ώριμο άτομο . επαναλαμβάνω πως ωριμότητα δεν ισούται με απόλυτη πνευματική διαύγεια και άρα "σχετική εσωτερική σοφία " (κατα τη γνωμη μου ).

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 22:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α...και τώρα που το βλέπω , δεν είσαι "γίλος" αλλα φίλος... :)

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 22:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχετικα με το θέμα των νέων ας δώσω και τη δική μου άποψη...
quote:
ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ????
ΤΙ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ????
ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ?????
ΤΑ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ????


Σχεττικα με το πρώτο σου ερώτημα θεωρώ πως ξέρει και μαλιστα ίσως και περισότερο απότι ξεραν οι άνθρωποι της δικιας σας γενιας όταν ήταν στην αντίστοιχη ηλικία . βομβαρδίζεται από παντού οπότε αναπόφευκτα είναι καλα πληροφορημενος... σχετικα με τη ζωή , μπορεί οι "παλιοί" να έζησαν τη ζωή μέσω των δυσκολιων και των ελείψεων αλλα οι νεοι της σημερινής εποχής μπαίνουν με άλλους τρόπους στην φιλοσοφία της ζωής (της σημερινής κοινωνίας). φαντάζομαι ως παιδί θα θυμάσαι τις παρέες στις αλανες κλπ ενω στις σημερινες μεγαλουπόλεις κατι τέτοιο είναι ανύπαρκτο . και μαυτό απαντάω και σε καποιον που είπε ότι οι νεοι αποξενώνονται ...δεν είναι δική τους επιλογή αλλα της εποχής και αναγκάζονται να προσαρμοστουν . οι νεοι δεχονται διαφορετικοου είδους πιέσεων με πρώτη και καλύτερη τον τρομερο ανταγωνισμό στον τομεα της εργασίας...
αλλα επειδή μιλαμε αντικειμενικα στο θεμα των "αναγνωσμάτων" κλπ ενασχολήσεις δεν νομίζω πως υπάρχει πρόοδος αλλα αντίθετα κοίλη...ποιά αναγνωσματα ? έχουμε φτασει πλεον σε σημείο να προσπαθουν τόσο απεγνωσμένα να μυήσουν ξανα τα παιδια στα βιβλία που μοναδική σανίδα σωτηρίας βλεπουν μερικοι τον χαρι ποτερ...εκεί να καταλαβεις ! και όσο αναβαίνουμε τις ηλικίες τόσο η παρουσια των βιβλίων γίνεται σχεδόν μιδαμινή . δυστυχώς τείνει περισότερο προς τα επιφανιακα ο σημερινος νεος . νάι μεν είναι σχετικα ώριμος αλλα όχι "πεπαιδευμενος" . αλλα θελω να τονίσω πως όλα αυτα συμβαίνουν όχι απο δική του επιλογή αλλα από το χάλι που υπάρχει ...
σχετικα με τα γκετο που καπου αναφέρθηκαν δεν νομίζω πως υπάρχουν...απότι βλεπω καθημερινά οι μαθητές εκτος παρεων είναι ελαχιστοι...πραγματικα υπάρχουν καποιες περιπτώσεις αντικεινωνικότητας και κομπλεξ αλλα συνηθως αυτό είναι απόροια των συγκεκριμενων παιδιων και όχι στην απώθηση από αλλα παιδια . αλλα...πρέπει να φύγω . θα επανέλθω...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 22:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ, ωρέ T-Seeker πάλι καλά που δεν τον έκανες... γρύλλο, τον φίλο μας τον AVATARGR. Φαντάσου, ο AVATAR των Ελλήνων γρύλλων

Εκτός κι αν εννοούσες το "γίλο, γίλο όλοι, στην μέση ο Μανόλης"...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 14:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ T-SEEKER ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΕΝΝΟΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΝΟΔΟΥ.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ.
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
πως ωριμότητα δεν ισούται με απόλυτη πνευματική διαύγεια και άρα "σχετική εσωτερική σοφία " (κατα τη γνωμη μου ).

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ (ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΠΑ ΓΙΑ "ΑΠΟΛΥΤΗ " )ΕΧΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΟΦΙΑ ....

ΠΩΣ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΟΦΙΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ??????

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΩΘ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΓΡ(ΓΛΥΛΙΣΜΑ)ΕΙΝΑΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SERGIOS
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 13:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SERGIOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ.

ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ.

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΗΛΙΚΙΑΚΗ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΑΒΑΤΑΡ.
Ο Glorfindel ΛΕΕΙ

quote:
Ε,ΛΟΙΠΟΝ ΓΝΩΣΗ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ,ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΑΝΑΤΑΣΗ (ΑΒΑΤΑΡ)..ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ..ΤΟ ΕΝΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ...ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ....
ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΤΑΛΑΝΤΟ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ....

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΛΕΩ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΝΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΟΧΙ ΜΙΣΟΛΟΓΑ ΚΑΙ ΔΗΘΕΝ ΚΡΥΜΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ.

ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΕΑΝ ΛΕΣ ΚΑΤΙ (ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ) ΠΕΣΤΟ ΚΑΘΑΡΑ ΑΛΛΙΩΣ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΕΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΓΝΩΣΗΣ.

Η ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ ΔΡΟΜΟ.

ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΤΙ ΠΟΙΟ ΑΠΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ?

ΓΕΙΑ


ΕΛΠΙΖΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 04:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΗ ΓΝΩΣΗ...ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΣΣΟ...


[Αυτη ειναι μια ιστορια του Ναροπα,ενος σοφου Βραχμανου
(ο οποιος λεγεται πως υπηρξε +αντιπροεδρος
ενος μεγαλου πανεπιστημιου
με δεκα χιλιαδες δικους του μαθητες ),
πριν φωτιστει...
Μια μερα ενω βρισκοταν αναμεσα στους μαθητες του +τριγυρω του χιλιαδες πολυτιμα χειρογραφα,ξαφνικα αποκοιμηθηκε και ειχε ενα πολυ σημαντικο οραμα...

ειδε μια γρια γυναικα πολυ ασχημη ,τοσο ασχημη που αρχισε να τρεμει μεσα στον υπνο του...
η γρια τον ρωτησε...
-"ΝΑΡΟΠΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ;"
-"ΜΕΛΕΤΩ"..της απαντησε..
-"ΤΙ ΜΕΛΕΤΑΣ;"ρωτησε παλι η γρια...
-"ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,ΘΡΗΣΚΕΙΑ,ΕΠΙΣΤΗΜΟΛΟΓΙΑ,ΓΛΩΣΣΑ,ΛΟΓΙΚΗ..."
-"ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;"...
-"ΝΑΙ,ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ"αποκριθηκε ο Ναροπα...

Η γυναικα ξαναρωτησε..."ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ 'Η ΤΟ ΝΟΗΜΑ;"
+τα ματια της τον διαπερασαν ωστε δεν μπορουσε να της πει ψεμμα.
Ο Ναροπα ενοιωσε διαφανος,τελειως γυμνος +της απαντησε..
"ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ"
Η γρια τοτε αρχισε να γελαει+να χορευει...και η ασχημια της μεταμορφωθηκε ...σε μια απαλη ομορφια που αρχισε να αναδυεται απο την γυναικα...
τοτε ο Ναροπα σκεφτηκε να την κανει να χαρει λιγακι παραπανω και προσθεσε..."Καταλαβαινω +το νοημα"
τοτε η γυναικα σταματησε να γελαει και αρχισε να κλαιει και η ασχημια ξαναφανηκε στο προσωπο της...ακομη περισσοτερη..
Ο Ναροπα τη ρωτησε.."ΓΙΑΤΙ;"
Τοτε εκεινη αποκριθηκε"Χαρηκα γιατι ενας μεγαλος σοφος οπως εσυ μου ειπε την αληθεια.
Μα τωρα κλαιω επειδη μου ειπες ψεμματα.
Και οι δυο μας ξερουμε οτι δεν καταλαβαινεις το νοημα"
Το οραμα εξαφανιστηκε και ο Ναροπα μεταμορφωθηκε.
Εγκατελειψε το πανεπιστημιο και δεν ξαναπιασε ποτε γραφες στη ζωη του.
Καταλαβε.
Ενας ανθρωπος της σοφιας,της κατανοησης..εχει μια φρεσκαδα,μια ευωδιαστη ζωη,τελειως διαφορετικη απο εκεινη του ανθρωπου της γνωσης.Εκεινος που κατανοει το νοημα των λεξεων γινεται ασχημος.
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ Η ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ.
ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ,ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΣΧΗΜΥΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΝΩΣΗ.

Ο Ναροπα αρχισε την αναζητηση.
Τωρα οι γραφες δε θα βοηθησουν.
Ενας ζωντανος δασκαλος χρειαζεται τωρα.]
yoga:the alpha +the omega

Edited by - ΑΤΜΑ on 13/07/2003 02:15:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 11:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ "ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ" ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.

ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

ΓΡΑΜΜΑ = ΓΝΩΣΗ

ΠΝΕΥΜΑ = ΣΟΦΙΑ-ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy