ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ο ΘΑΝΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 01:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη elpida, προφανώς άλλο εννοούσε ο φίλος Adonios, και όχι τον θάνατο ως κίνητρο για προσωπική αναζήτηση-σε κάτι βέβαια που με βρίσκεις σύμφωνο.
Πιστεύω αυτό που εννούσε ο Adonios είναι οτι η αρχή του ταξιδιού βρίσκεται στην αποκόληση της ψυχής απο το σώμα.
Αυτό είναι μια μαγική και εκστασιαστική στιγμή αλλά δε πιστεύω οτι είναι η αρχή.
Όταν αποκοληθεί η ψυχή απο το σώμα, κουβαλάει όλη την ασυνείδητη γνώση απο τη ζωή του ατόμου και ακόμη και αν πρόκειται για πολύ ενάρετο άνθρωπο, αυτή η ψυχή είναι βαριά.
Γι' αυτό λοιπόν έρχεται σε επαφή με την Ανώτερη Διάνοια ώστε να καθαρθεί και να είναι έτοιμη και ελαφριά για ένα καινούργιο σώμα.
Η αρχή κατά την άποψή μου είναι κατά τη στιγμή της σύλληψης, όταν δηλαδή ο άντρας ενώνεται με τη γυναίκα και δημιουργούν νέα ζωή.
Τότε είναι και η στιγμή που η ψυχή κατέρχεται απο την τέλεια μορφή της και δίνει πνοή σε ενα νέο σώμα.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 13:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα.
Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες:
ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Νικος Καζαντζάκης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 18:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..
ΠΟΛΥ ΣΟΦΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ,ΜΠΟΡΕΙ ΟΝΤΩΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΕΝΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ.ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΘΡΗΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΜΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΧΑΡΑ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΠΟΛΛΟΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ,ΑΛΛΑ....Ο ΠΟΝΟΣ,Η ΘΛΙΨΗ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΦΕΥΓΕΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ ΕΥΚΟΛΑ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ...

ΕΓΩ ΤΑ ΝΙΩΘΩ ΑΚΟΜΗ....
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 17/07/2003 18:25:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 09:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε reptilesalonica αναφέρεις,

quote:
Πιστεύω αυτό που εννούσε ο Adonios είναι οτι η αρχή του ταξιδιού βρίσκεται στην αποκόληση της ψυχής απο το σώμα. Αυτό είναι μια μαγική και εκστασιαστική στιγμή αλλά δε πιστεύω οτι είναι η αρχή

Το σημείο που γίνεται αυτή η αποκόλληση είναι ο λεγόμενος θάνατος, ο οποίος σίγουρα είναι το τέλος μιας «ζωής» και η αρχή κάποιου άλλου ταξιδιού. Αυτό επαναλαμβάνεται με τις διάφορες μετενσαρκώσεις, άρα δεν μπορούμε να ορίσουμε επ ακριβώς πια είναι η πραγματική αρχή.

Οσο για την τελειοποίηση της ψυχής είναι κάτι που όλοι για αυτό προσπαθούμε αλλά είναι πολύ δύσκολο και μακροχρόνιο για να – αν και εφ’ όσον – επιτευχθεί και εκεί νομίζω είναι το τέλος του ταξιδιού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Adonios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 10:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Adonios  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Ελπίδα ,

Είσαι σίγουρη οτι γίνονται μετενσαρκώσεις μετά το θάνατο; Μπορεί να συμβαίνει αυτό που λες εσύ, μπορεί όμως να μην ξαναγυρίζουμε στη γη αλλά να παραμένουμε σε μια άλλη διάσταση μετά τον βιολογικό μας θάνατο, όπου και εκεί θα πρέπει να "ζήσουμε" καταστάσεις ώστε να τελειοποιηθούμε σαν όντα.

Αν κατάλαβα λάθος και εννοείς πάνω κάτω το ίδιο σε αυτά που γράφεις , συγχώρεσε την άγνοιά μου.

Adonios


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 11:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Antonio,

Πράγματι η ψυχή μετά το βιολογικό θάνατο μεταβαίνει σε ένα άλλο επίπεδο όπου εκεί γίνεται ο απολογισμός από την ζωή που πέρασε.

Μετά την παραμονή σε αυτό το επίπεδο μεταβαίνει στην επόμενη ενσάρκωση. Στην περίπτωση που έχει βιώσει την τελευταία ενσάρκωση παραμένει πλέον εκεί σαν κατάληξη της πορείας προς την τελειοποίηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 06:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσο για την τελειοποίηση της ψυχής είναι κάτι που όλοι για αυτό προσπαθούμε αλλά είναι πολύ δύσκολο και μακροχρόνιο για να – αν και εφ’ όσον – επιτευχθεί και εκεί νομίζω είναι το τέλος του ταξιδιού.

"Η τελειοποίηση της ψυχής"...έχεις δίκιο...πόσο μακριά βρισκόμαστε οι περισσότεροι απο κάτι τέτοιο...
'
'
quote:
Μετά την παραμονή σε αυτό το επίπεδο μεταβαίνει στην επόμενη ενσάρκωση. Στην περίπτωση που έχει βιώσει την τελευταία ενσάρκωση παραμένει πλέον εκεί σαν κατάληξη της πορείας προς την τελειοποίηση.

Φίλη Ελπίδα, Ο Αντώνιος σε ρώτησε πώς είσαι σίγουρη και απάντησες με μια θεωρία.
Αυτό όμως δεν είναι απόδειξη, είναι απλά μια ακόμη θεωρία...
Μπορούμε να γνωρίζουμε τι συμβαίνει μετά το θάνατό μας?!
Όχι βέβαια...
Ας μείνουμε λοιπόν στις υποθέσεις μας φίλη Ελπίδα.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Adonios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 13:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Adonios  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ελπίδα ,

Με πρόλαβε ο φίλος Γρηγόρης στην απάντηση που θα έδινα.
Νομίζω κι εγώ με τη σειρά μου πως δεν πρέπει να είμαστε σίγουροιγια το τι γίνεται μετά τον θάνατο και πόσο μάλλον για τον αν πραγματικά γίνονται μετενσαρκώσεις.
Μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε , δυστυχώς

Edited by - Adonios on 19/07/2003 13:57:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagabond
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 04:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vagabond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρίσκω... ομολογώ πως το συγκεκριμένο θέμα μου έδωσε την τελική ώθηση να εγγραφώ στο forum... ο θάνατος αποτελεί το απόλυτο άγνωστο, για κάποιους τον απόλυτο φόβο, για άλλους την απόλυτη προσμονή... σίγουρα δεν μπορούμε να εκφράζουμε απόλυτες θέσεις σχετικά με το τί είναι θάνατος. Η δική μου υποκειμενική άποψη θα ταυτιστεί με αρκετές από όσες έχουν ήδη διατυπωθεί... για τα πάντα υπάρχει κάποια αιτία και κάποιος σκοπός. Απέρριψα από νωρίς την ιδέα ότι ο θάνατος είναι το τέλος, ακριβώς επειδή κάτι τέτοιο θα αποτύπωνε την απόλυτη ματαιότητα, την οποία θεωρώ παράλογη... μη βλέποντας τον παραλογισμό στην φύση (κάθε άλλο θα έλεγα) θεώρησα ότι και ο κύκλος της ζωής/θανάτου διέπεται από κάποια τέλεια λογική. Η κατάληξη της κόλασης και του παραδείσου όπως τουλάχιστον εκφράζονται μέσω διαφόρων θρησκειών θεωρώ ότι έρχονται σε αντίθεση με το ίδιο το νόημα των θρησκειών αυτών, εξ άλλου μου δίνει την εντύπωση της ματαιότητας εξ ίσου με τη θεωρία που εξισώνει το θάνατο με το απόλυτο κενό. Το συμπέρασμα στο οποίο η δική μου οπτική γωνία με έχει οδηγήσει (και θα συμφωνήσω με κάποιους από τους προλαλήσαντες, πχ elpida) είναι ότι η ψυχή βρίσκεται δεσμευμένη σε αυτήν τη διάσταση με τον ίδιο τρόπο που ένα παιδί είναι υποχρεωμένο στο σχολείο. Στόχος είναι η τελειοποίηση μέσω των εμπειριών και της επεξεργασίας των διαφόρων ερεθισμάτων που δέχεται. Με την ολοκλήρωση του κύκλου της ζωής, περνάμε (η ψυχή... άρα εμείς) σε κάποιο μεταβατικό στάδιο όπου κρίνεται το επίπεδο τελειοποίησης/βελτίωσης στο οποίο έχουμε φτάσει... πιστεύω στη μετενσάρκωση (και όχι μετεμψύχωση!) ακράδαντα, διότι η δική μου λογική δεν αντιλαμβάνεται άλλη οδό που να οδηγεί στην τελειοποίηση. Σε περίπτωση που ο στόχος επιτευχθεί, η ψυχή δεν δεσμεύεται εκ νέου σε σάρκα, αλλά παραμένει ελεύθερη σε κάποια διάσταση στην οποία το μόνο που μπορώ να εικάσω είναι ότι απολαμβάνει ελευθερίας και διαύγειας που δεν θα μπορούσαμε να διανοηθούμε μη έχοντας φυσικά την εμπειρία. Υπό αυτό το πρίσμα, μπορώ να πω ότι πιστεύω στον παράδεισο... να πω ότι ήδη αισθάνομαι αρκετά άβολα που εκθέτω τέτοιες "αιρετικές" απόψεις τις οποίες δύσκολα συζητάει κανείς στην καθημερινότητά του... και να διευκρινήσω ότι τις θεωρώ ακριβώς υποκειμενικές απόψεις, σε καμία περίπτωση απόλυτες, που καλύπτουν παρ' όλα αυτά σε μεγάλο βαθμό την αγωνία της δικής μου λογικής... συγγνώμη αν κούρασα.

Επιτέλους ελεύθερη... το κερί έλιωσε επιτέλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 05:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα και καλώς ήρθες αλήτισσα του πνεύματος (vagabond=αλήτης)
Eίναι χρήσιμο όταν εκφράζονται υποκειμένικές απόψεις. (ούτως ή άλλως μόνο υποκειμενικές γνώμες δύνανται να στηρίξουν-αν είναι εφικτό- το θέμα του θανάτου).
Θεωρώ άσκοπα τα αντεπιχειρήματα απο πλευράς θρησκειών γιατί καμμία θρησκεία, καμμία οδός δε μπορεί να εξουσιοδοτείται για θέματα όπως Αγάπη, Θάνατος, Θεός κ.λ.π...
Το θέμα αυτό εδώ και μέρες μου γέννησε κάποιες σκέψεις και θα συνεχίσω στο τόπικ "Τι είναι Θεός".

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 11:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Φίλοι μου Adonio και Reptilesalonica,
Πράγματι απόλυτα σίγουρα δεν είμαι για τίποτα. Απλά πορεύομαι πάνω σε κάποιες θεωρίες που έχω αποδεχθεί. Άλλωστε νομίζω ότι στον εσωτερισμό δεν μπορείς να τα αποδείξεις όλα, οπότε κάποια πράγματα που σε εκφράζουν και σου «κάνουν» τα θεωρείς δεδομένα και υπαρκτά και έτσι συνεχίζεις την πορεία σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 11:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ lencolas ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΑΣΧΟΛΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ.
ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΑ/ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΕΧΝΗΣ.

ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ,ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ-ΟΜΑΔΕΣ, ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ-ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ-ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΡΙΞΑΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ.

ΠΟΛΛΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΩΣ ΜΙΑ ΠΥΛΗ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΩΣ ΤΗΝ ΥΠEPTATH ΜΥΗΣΗ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ΦΙΛΗ lencolas ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ

quote:
Αφού δεν γνωρίζουμε την ώρα του θανάτου μας, πρέπει να εργαζόμαστε και να δουλεύουμε με τον εαυτό μας, κάθε στιγμή, ζώντας στο ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.


ΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ????

ΔΗΛΑΔΗ ΖΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ????

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΥΛΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΙΗΓΗΜΑ ΤΟΥ ΠΙΣΣΑΝΟΥ. "ΕΙΣ ΤΑ ΠΤΕΡΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ".
ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.
ΜΕ ΓΛΑΦΥΡΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΕΠΟΥΣΑ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ.
ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΕΚΔΟΣΗ (1948-50).

ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 13:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μεταφέρω ένα μικρό απόσπασμα από τις διδασκαλίες του Ερμή του Τρισμέγιστου από το βιβλίο του Παντελή Ιωαννίδη "Ερμής ο Τρισμέγιστος-Ο Ιδρυτής της Θρησκείας του Μονοθεϊσμού 9.000π.Χ."

1η διδαχή

Ερμής στον Τάτ:
Τώρα παιδί μου θα σου πω κάτι για την ψυχή και το σώμα, και με ποιο τρόπο δρα η αθάνατη ψυχή στη σύσταση του σώματος και στη διάλυσή του, που τη μεταβολή αυτή ο άνθρωπος τη λέει θάνατο.
Ο θάνατος δεν είναι καταστροφή...Είναι ένα νόημα αθάνατης προσηγορίας. Κάτω από το προσωπείο του θανάτου, κρύπτεται ο αθάνατος άνθρωπος, η αθανασία....
Τίποτα παιδί μου δεν χάνεται στον κόσμο. Γιατί ο κόσμος είναι ο δεύτερος θεός που γέννησε ο πατέρας, είναι ζώο αθάνατο. Είναι αδύνατο να πεθάνει ένα μέρος από το αθάνατο ζώο. Όλα τα πράγματα στον κόσμο είναι μέρη του αθάνατου ζώου και φυσικά και ο άνθρωπος που είναι το μόνο λογικό ζώο στον κόσμο, ως μέρος του αθάνατου ζώου-κόσμου είναι αθάνατος.


2η διδαχή

Ερμής στον Ασκληπιό:
Τώρα Ασκληπιέ θα σου μιλήσω για τον θάνατο. Γιατί ο φόβος του θανάτου είναι ένα μαρτύριο για τους ανθρώπους επειδή δεν ξέουν την αλήθεια.
Ο θάνατος είναι αποτέλεσμα της αποσύνθεσης του ανθρώπινου σώματος λόγω εργασίας, ή βίας. Τότε το σώμα του ανθρώπου πεθαίνει.
Δεν υπάρχει λοιπόν ζήτημα άξιο ανησυχίας, γιατί οι άνθρωποι τον φοβούνται τον θάνατο λόγω αγνοίας ή απιστίας.
Με τον θάνατο μόλις η ψυχή του ανθρώπου εγκαταλείψει το σώμα που είχε, έρχεται στην κυριότητα του δαίμονα(του θεϊκού οργάνου) που θα την κρίνει για να διαπιστώσει την αξία της. Τότε εάν αποδειχθεί ότι είναι ευσεβής και δίκαια, ο κριτής δαίμονας της θα την εγκαταστήσει στον τόπο που πρόκειται να εγκατασταθεί και που της αξίζει. Εάν αποδειχθεί ότι ήταν διεφθαρμένη γεμάτη ελατώματα και ατέλειες κατά τον βίο της στη γη, την τινάζει προς τα κάτω μέρη παραδίδοντας την στη διάθεση των ανεμοστροβίλων, στο πυρ, και στα νερά για να τιμωρηθεί αιώνια. Εκεί σε μια τέτοια κατάσταση θα βρεθεί η αμαρτωλή ψυχή παρασυρώμενη στα κύματα της ύλης ανάμεσα γης και ουρανού. Η αθανασία που είχε θα της αφαιρεθεί, και η κρίση της θα είναι αιώνια.

Κατόπιν αναφέρει πως τα σφάλματα των ανθρώπων δεν τιμωρούνται μόνο από τους ανθρώπινους νόμους και ότι εάν κάποιος πεθάνει πριν τιμωρηθεί επαρκώς στην γη θα «Κολαστεί ανάλογα με τα εγκλήματα που έχει κάνει (εάν δεν έχει τιμωρηθεί από τους ανθρώπινους νόμους)»...

Ευχαριστώ

Μάτια...Παρατηρούν...Δεν μπορούν να δουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Adonios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 13:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Adonios  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαριτολογόντας αν ισχύει κάτι τέτοιο φίλε Κρόνε κι επειδή οι περισσότεροι δεν πληρούμε τις προυποθέσεις που αναφέρονται στο κείμενο (όσον αφορά στη ζωή που κάνουμε εδώ) , θα δώσουμε όλοι ραντεβού εκεί που θα μας ρίξει ο "δαίμων"

Πάνω κάτω τα ίδια λέγονται και στον Χριστιανισμό.
Απλά στον Χριστιανισμό θα υπάρξει Τελική Κρίση και ζωντανών και νεκρών απο τον ίδιο τον Χριστό κατα τη Δευτέρα Παρουσία.
Πάντως είναι πολύ ενδιαφέροντα κείμενα αυτά που παράθεσες

Edited by - Adonios on 22/07/2003 14:05:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 20:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους!

Θα συμφωνησω με την elpida οτι το αν υπαρχει κατι μετα τον θανατο ειναι καποιο "πιστευω" βασισμενο σε θεωριες.Μην ξεχναμε ομως και τις περιπτωσεις των σημερων "Λαζαρων". Ανθρωπων που για λιγες στιγμες θεωρηθηκαν νεκροι και ξανα επανηλθαν στη ζωη!


Ατομα τα οποια αφου "επεστρεψαν" διηγηθηκαν σε γιατρους ή συγγενεις οτι βρεθηκαν εξω απο το "σωμα" τους. Ενα σωμα το οποιο το "εβλεπαν" πια σαν κατι το "ξενο" ένω οι ιδιοι δεν ειχαν βαρος, εβλεπαν και ακουγαν χωρις να τους βλεπουν. Ολες σχεδον οι μαρτυριες μιλανε για ενα ζεστο ΦΩΣ γυρω στο οποιο υπηρχαν αρμονικα ψυχες. Μεσα απο το ΦΩΣ αυτο ενοιωθαν γαληνη, ασφαλεια.

Επιστημονικα ισως ακομα να μην εχει αποδειχτει τιποτα - ισως και να μην αποδειχτει ποτε... ειναι ομως συμπτωση τοσα ατομα που βιψσαν για ελαχιστα το θανατο να μιλανε για το ιδιο πραγμα?

Ας προβληματιστουμε επισης και στις μαρτυριες ατόμων που εχουν κανει αναδρομες και εχουν περιγραψει (και επιβεβαιωσει στην συνεχεια) με λεπτομερειες περιοχες και καταστασεις απο αλλες εποχες και χωρες, στις οποιες ποτε δεν εχουν ταξιδεψει η για τις οποιες ποτε δεν εχουν διαβασει !

Προσωπικα η εννοια του θανατου δεν ειναι κατι που με τρομαζει αλλα κατι που μου υπενθυμιζει οτι καθε μερα ειναι μοναδικη! και στο νου μου ερχετε ενας στοιχος :
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΜΙΚΡΥΝΕ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!


Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 20:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε Avatar,
quote:
ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ,ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ-ΟΜΑΔΕΣ, ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ-ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ-ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΡΙΞΑΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ.

ΠΟΛΛΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΩΣ ΜΙΑ ΠΥΛΗ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΩΣ ΤΗΝ ΥΠEPTATH ΜΥΗΣΗ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.



Mήπως αυτό είναι τελικά το κλειδί για την κατανόηση του Θανάτου;
Είναι άραγε τυχαίο που η πραγματική Μύηση τόσο στα Αρχαία Μυστήρια, όσο και στις τελετές των διαφόρων Ταγμάτων μέχρι σήμερα, ήταν η έννοια και κατανόηση του Θανάτου;


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 14:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΗ lencolas ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ

quote:
Αφού δεν γνωρίζουμε την ώρα του θανάτου μας, πρέπει να εργαζόμαστε και να δουλεύουμε με τον εαυτό μας, κάθε στιγμή, ζώντας στο ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.


ΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ????
ΔΗΛΑΔΗ ΖΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ????
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΥΛΗ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΦΙΛΕ AVATAGR ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΠΛΑ ΕΛΕΙΠΑ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ!
ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΥ ΟΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΚΑΙ AΒΕΒΑΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ !ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Η ΦΙΛΗ Mara ΠΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΟΛΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΝΕ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ. ΩΣΤΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΝΟΥ.ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΣΤΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΘΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ! ΟΤΙ ΕΙΤΕ Η ΨΥΧΗ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ,ΕΙΤΕ ΟΤΙ ΚΡΙΝΕΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΟΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ Η ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ! ΩΣΤΟΣΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ:
ΚΑΙ ΑΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝΕ ΒΓΕΙ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ Η ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΑΣ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΠΑΥΟΥΝΕ?ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ Μας ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ???
ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΧΑΖΗ-ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΟΥΝΕ-ΑΠΛΑ ΑΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΒΑΘΥΤΕΡΑ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΡΤΥΡΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΟΠΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ?

ΦΙΛΕ AVATAGR ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΟΜΟΡΦΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΑΛΛΟΥ . ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ,ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ),ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΠΟΛΥ ΣΟΦΗ ΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΦΡΑΣΗ ΤΟΝ ΝΑ ΖΕΙΣ ΤΟ ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΑΥΡΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ !ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ, ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΓΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!! ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗ ΔΙΨΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ, ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΛΥΝΩ ΤΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΘΕΛΑ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΩ…

ΦΙΛΙΚΑ


The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 15:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mara,
αν ασχολείσαι με τα μετά θάνατον...

Σήκω σιγά-σιγά από τον καναπέ/πολυθρόνα/καρέκλα σου...
Κούνα το κεφάλι πέρα-δώθε...
Ξέπιασε την πλάτη σου και τα πόδια σου...
Λίγες διατάσεις...
Βάζεις λίγα χρήματα στην τσέπη σου...
Ανοίγεις την πόρτα...
Και ξεκινάς...
Χαλαρό τρέξιμο,
μετά επιταχύνεις,
100-200-300 μέτρα,
βλέπεις το βιβλιοπωλείο,
ανοίγεις την πόρτα...
Πετάς τους πελάτες κάτω,
φτάνεις στο ταμίο και...
προσπαθώντας να χαλαρώσεις...
εκφωνείς:
Θέλω το βιβλίο "Το πέρασμα-Ο θάνατος δεν είναι το τέλος" εκδόσεις "Διόπτρα" συγγραφέας Jess Weiss
Και μετά λιποθυμάς...


Περιγράφει τα γεγονότα που έχουν περιγράψει οι σύγχρονοι Λάζαροι...

Καλή σου μέρα

Μάτια...Παρατηρούν...Δεν μπορούν να δουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 22:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα,

Crone σε ευχαριστω πολυ για την υποδειξη, μπορω να πω με την σειρα μου οτι ειναι οντως ενα καλο βιβλιο - κυριως για αρχη πανω στο θεμα - το διαβασα πριν απο καμποσα χρονια και ακομα ανατριχιαζω με καποιες απο τις μαρτυριες!!

Αν εχεις καποια αλλη ομως προταση - ευχαριστως να την ακουσω, διακοπουλες ερχονται και ολο στην γυρα θα ειμαι για βιβλια :)

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2003, 21:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΠΑΤΡΕΙΑΡΧΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ,ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΧΡΗΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ...

"Ωστόσο μπορεί κάποιος να ρωτήσει: ‘Δεν έχουν οι άνθρωποι μια αθάνατη ψυχή που συνεχίζει να ζει μετά το θάνατο;’ Πολλοί έχουν διδάξει κάτι τέτοιο, λέγοντας ακόμα ότι ο θάνατος είναι η πόρτα που οδηγεί σε μια άλλη ζωή. Αλλά αυτή η αντίληψη δεν προέρχεται από την Αγία Γραφή. Αντίθετα, ο Λόγος του Θεού διδάσκει ότι εσείς είστε μια ψυχή, και ότι η ψυχή σας στην πραγματικότητα είστε εσείς, με όλες τις φυσικές και πνευματικές σας ιδιότητες. (Γένεσις 2:7· Ιερεμίας 2:34· Παροιμίαι 2:10) Η Αγία Γραφή λέει επίσης: “Η ψυχή η αμαρτήσασα, αυτή θέλει αποθάνει”. (Ιεζεκιήλ 18:4) Η Αγία Γραφή δεν διδάσκει πουθενά ότι ο άνθρωπος έχει μια αθάνατη ψυχή που ζει μετά το θάνατο του σώματος.

ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ...

Αργότερα, πέθανε ο φίλος του Ιησού ο Λάζαρος. Όταν ο Ιησούς έφτασε στο σπίτι του, ο Λάζαρος ήταν ήδη νεκρός τέσσερις μέρες. Παρ’ όλο που ήταν πολύ λυπημένη, η αδελφή του Μάρθα εξέφρασε ελπίδα, λέγοντας: “Εξεύρω ότι θέλει αναστηθή εν τη αναστάσει εν τη εσχάτη ημέρα”. Αλλά ο Ιησούς πήγε στον τάφο, διέταξε να μετακινηθεί η πέτρα, και φώναξε: “Λάζαρε, ελθέ έξω”! Και αυτός βγήκε!—Ιωάννης 11:11-44.

Τώρα σκεφτείτε το εξής: Ποια ήταν η κατάσταση του Λάζαρου στη διάρκεια των τεσσάρων εκείνων ημερών που ήταν νεκρός; Ο Λάζαρος δεν είπε ότι βρισκόταν σε κάποια ουράνια ευτυχία ή σε μια κόλαση βασάνων, πράγμα που σίγουρα θα είχε πει αν είχε πάει εκεί. Όχι, ο Λάζαρος δεν αισθανόταν τίποτε όταν ήταν νεκρός και θα παρέμενε έτσι μέχρι ‘την ανάσταση εν τη εσχάτη ημέρα’ αν ο Ιησούς δεν τον είχε επαναφέρει τότε στη ζωή.

ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΡΑΜΕΝΗ Η ΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ?

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 26/07/2003 21:56:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 02:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά παραθέτω τον τίτλο ενός καλού βιβλίου για το θέμα .

Annie Besant «Η ζωή μετά τον θάνατο» , εκδόσεις ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ .

Marouska ξέρεις πού θα το βρείς !


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 12:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το σμαραγδένιο πίνακα :

Πατήρ του είναι ο Ήλιος, μήτηρ του η Σελήνη, ο άνεμος έφερεν αυτό εν γαστρί, η γη είναι η τροφός του.

Ο πατήρ του παντός είναι το Τέλεσμα. Η δύναμις αυτού γίνεται μέγιστη, όταν μετατραπεί εις γην.

Θέλεις χωρίσει την γην από του πυρός, το λεπτόν από του πυκνού ηπίως και μετά μεγάλης επιδεξιότητος.

Θέλει τότε ανέλθει από της γης εις τον ουρανόν και πάραυτα θέλει κατέλθει εκ νέου επί της γης, ένθα θα συλλέξη τη δύναμιν των ανωτέρων και κατωτέρων πραγμάτων.

Μιλάει καθαρά για τη μετενσάρκωση και το πότε η δύναμη της ψυχής γίνετε η μεγαλύτερη .

Τα συμπεράσματα δικά σας .


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 18:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απλά παραθέτω τον τίτλο ενός καλού βιβλίου για το θέμα .

Annie Besant «Η ζωή μετά τον θάνατο» , εκδόσεις ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ .

Marouska ξέρεις πού θα το βρείς !


Ο κακός λύκος


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
ΩΣΤΟΣΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ-ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΜΟΥ-ΤΙ ΕΣΤΙ ΜΑΡΟΥΣΚΑ?

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 27/07/2003 18:47:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 02:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φιλοι μου.Αν κατι με απασχολει πιο πολυ σε αυτη την ζωη ειναι
τι θα συμβει μετα τον θανατο.Συμφωνα με το Βουδισμο και Ινδουισμο
η μετενσαρκωση μετα τον θανατο οφειλεται στην εντονη επιθυμια του ανθρωπου για την συνεχιση της ζωης του,την διατηρηση της υπαρξης του.
Η μετενσαρκωση κατα την γνωμη μου δεν νομιζω οτι πρεπει να μας
ευχαριστει και να μας δινει ελπιδα, ειναι κατι σαν τιμωρια.Διοτι οταν
η ψυχη σου μπαινει σε ενα νεο σωμα και επομενως εχεις νεο εγκεφαλο
ουσιαστικα ειναι το ιδιο με το να εχεις πεθανει για παντα διοτι δεν
θυμασαι τιποτα απο την προηγουμενη ζωη σου οπως τα αγαπημενα σου
προσωπα.Ισως η μετενσαρκωση να ειναι η τιμωρια για τους κακους.Σε οτι
αφορα τον Χριστιανισμο και συγκεκριμενα την Ορθοδοξια οταν πεθανεις
δεν θα καταλαβαινεις τιποτα μεχρι την δευτερα παρουσια οπου θα αναστηθεις εφοσον εισαι σωστος Χριστιανος.Δηλαδη αυτοι που εχουν πεθανει πριν 1000 χρονια ειναι ακομα πεθαμενοι και δεν καταλαβαινουν
τιποτα μεχρι να η ωρα της κρισης.Δεν νομιζω να δινει ελπιδα σε καποιον
η Βιβλος,σκεφτειτε να πεθανετε και να μεινετε πεθαμενοι 1000χρονια.Αυτα σε οτι αφορα την Βιβλο.Τα ιδια περιπου πιστευουν και
οι Καθολικοι με την διαφορα οτι πιστευουν πως οπως υπαρχει παραδεισος
ετσι υπαρχει και Κολαση.Οι μουσουλμανοι πιστευουν και αυτοι οτι οταν
ερθει η ωρα της κρισης καποιοι θα αναστηθουν.Θελω να καταληξω λοιπον
οτι εμενα προσωπικα καμια θρησκεια δεν μου δινει ελπιδα.Μακαρι μετα
το θανατο να συμβαινει κατι αναλογο με τις επιθανατιες εμπειριες
που ειχαν καποιοι ανθρωποι,που σημαινει οτι οταν πεθαινεις πηγαινεις
σε εναν αλλο κοσμο πνευματικο οπου υπαρχη ηρεμια και γαληνη μαζι με
τα αγαπημενα σου προσωπα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 09:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε moebius... πόσα ξέρεις!

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 15:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Oneiric

Με πολλή χαρά είδα μετά από τόοοοοσο καιρό -μπαίνοντας εντελώς συμπτωματικά σήμερα- να μου απευθύνεις το λόγο!
Όπως, ίσως ξέρεις, διατηρώ τις καλύτερες αναμνήσεις από τις παλιές μας συζητήσεις!

Ξέρω πολλά λες? Ναι, μ' αρέσει να μαθαίνω...

Πάντως είμαι πρόθυμος να τα μοιραστώ μαζί σου...αν και ξέρω πως γνωρίζεις κι εσύ αρκετά...

Πάντα φίλος
Moebius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 22:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΑΣ ΘΛΙΒΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΕΝΟΣ "ΓΙΑΤΙ;". ΜΗΠΩΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΕΡΗΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ;ΜΗΠΩΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΑΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ;ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ;ΘΑΝΑΤΟΣ,ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΔΟΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΟΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ ΤΟΥ... ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΚΟ;ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ, ΕΚΑΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΝΑΙ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ.... ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 10:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

Για οσους "μενουν" απο οσους "φευγουν"....

Η ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΕΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΝ,ΚΑΠΟΤΕ...


"Αγαπημενε...
Mη στεκεσαι στον ταφο μου και κλαις
Δεν ειμαι εκει,δεν κοιμαμαι
Ειμαι οι χιλιοι ανεμοι που φυσουν
Μια διαμαντενια λαμψη πανω στο χιονι
Ειμαι το φως του ηλιου πανω στο γινομενο σταρι
Η βροχη του φθινοπωρου…
Όταν ξυπνας στη σιωπη του πρωινου
Ειμαι τα πουλια που πετουν γυρω σου
Ειμαι τα’αστρα που λαμπουν το βραδυ…
Γι’αυτό μη στεκεσαι στον ταφο μου και κλαις
Δεν ειμαι εκει ,δεν πεθανα! "

Να ειστε καλα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 18:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

KAΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

Για οσους "μενουν" απο οσους "φευγουν"....

Η ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΕΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΝ,ΚΑΠΟΤΕ...


"Αγαπημενε...
Mη στεκεσαι στον ταφο μου και κλαις
Δεν ειμαι εκει,δεν κοιμαμαι
Ειμαι οι χιλιοι ανεμοι που φυσουν
Μια διαμαντενια λαμψη πανω στο χιονι
Ειμαι το φως του ηλιου πανω στο γινομενο σταρι
Η βροχη του φθινοπωρου…
Όταν ξυπνας στη σιωπη του πρωινου
Ειμαι τα πουλια που πετουν γυρω σου
Ειμαι τα’αστρα που λαμπουν το βραδυ…
Γι’αυτό μη στεκεσαι στον ταφο μου και κλαις
Δεν ειμαι εκει ,δεν πεθανα! "

Να ειστε καλα!!!



ΦΙΛΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΓΥΡΙΣΜΟ.. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΗΤΑΝ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ...ΝΑΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ, ΓΑΤΙ ΜΑΣ ΑΝΑΠΤΕΡΩΣΕΣ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΠΟΤ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ...ΜΠΡΑΒΟ.... ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Menia21
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 21:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Menia21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά η φίλη Καποδίστρια με συγκίνησε γιατι οτι εγραφε αυτη το ενιωθα εγω.Και θα παραθεσω το εξής ερώτημα: υπάρχει ζωή ΠΡΙΝ το θάνατο?
Το είδα κάπου γραμμένο σε ένα τοίχο και μου έμεινε βαθιά χαραγμένο στο μυαλό.Διότι κάποιος μπορεί λειτουργικά να ζει, ψυχολογικά όμως να νιώθει νεκρός.Ή γερασμένος.Να ζει απλά για να ζει,να φυτοζωεί,να έχει χάσει κάθε κέφι και όρεξη για ζωή.Τελικά η ζωή είναι περίεργο πράγμα.Γίνεται να λέμε ότι κάποιος ζει επειδή απλά χτυπάει η καρδιά του?Για κοιτάξτε κατά πόσο έχουν αυξηθεί τα ποσοστά ατόμων με κατάθλιψη,κυρίως νέων,και ατόμων που επιχείρησαν αυτοκτονία.Τα αποτελέσματα μιας τέτοιας έρευνας είναι εκπληκτικά και δείχνουν ότι οι περισσότεροι πλέον στην εποχή μας δεν ζουν,απλά φυτοζωούν αναμένοντας με ανακούφιση την ώρα που θα φύγουν για έναν κόσμο χωρίς προβλήματα.η κατάθλιψη είναι η κατάρα του αιώνα μας.
όσο γι αυτούς που έχασαν κάποιο αγαπημένο πρόσωπο,τα λόγια είναι περιττά κι οποιαδήποτε λόγια παρηγοριάς ανούσια.Αν κι έχουν περάσει 3 χρόνια απο το θανατο του αγαπημενου μου προσωπου,τιποτα δεν έχει αλλαξει τα αισθηματα μου γι αυτον.το μονο που εχει αλλαξει ειναι η ψυχολογια μου,αυτο το πεσιμο,η θλιψη και το παραπονο που με εχουν κυριεψει.Αλλαγες φανερες για μια αγαπη που εχασα και που δεν μπορω να την βρω πλεον σε αυτον τον κοσμο με αυτες τις συνθηκες.
οσοι εχουν ζησει παρομοια κατασταση ξερουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy